Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,092 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,043 μηνύματα σε 74,647 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 286)
Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης
88
30,77%
Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης
69
24,13%
Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης
50
17,48%
Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης
52
18,18%
Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά
27
9,44%

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 17:29, 19-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
(γιατι πολυς κοσμος κατα των εκτρωσεων χρησημοποιει σαν επιχειρημα οτι ειναι ζωντανος οργανισμος , εχει δικαιωματα κλπ,κλπ)

συνήθως είναι ο ίδιος κόσμος που με μεγάλη ευκολία πνίγει τα γατάκια της γάτας του γιατί δεν έχει τι να τα κάνει....

Πειρατή σε αυτό που με ρώτησες και τώρα το είδα
έκανα ήδη λήψη τροφοβλάστη δεν θα χρειαστώ δόξα το θεό και αμνιοπαρακέντηση.... όλα έχουν πάει καλά

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 17:32, 19-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή

Πειρατή σε αυτό που με ρώτησες και τώρα το είδα
έκανα ήδη λήψη τροφοβλάστη δεν θα χρειαστώ δόξα το θεό και αμνιοπαρακέντηση.... όλα έχουν πάει καλά
Ωραία λοιπόν, όλα πάνε καλά και κάτι παραπάνω από καλά γιατί είναι και πανάκριβη η άτιμη......

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 17:34, 19-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Ωραία λοιπόν, όλα πάνε καλά και κάτι παραπάνω από καλά γιατί είναι και πανάκριβη η άτιμη......

συνεχίζω λίγο το οφφ τοπικ και να μας συγχωρείτε...
650 έκανε στο Ιασώ η λήψη του τροφοβλάστη και το ταμείο την θεωρεί εξέταση πολυτελείας και δεν την καλύπτει.....
ενώ την αμνιοπαρακέντηση την καλύπτει ως ένα βαθμό νομίζω
πάντως με το προηγούμενο ιστορικό μου δεν θα το ρίσκαρα με τίποτα φυσικά....
ο 5ος μήνας που γίνεται η αμνιοπαρακέντηση είναι ΠΟΛΥ ΑΡΓΑ ρε γμτ

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 17:40, 19-05-07:

Οκ οκ εγώ φταίω για τα οφ τόπικ, ας πάνε στον κάλαθο....

Παράθεση

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Youki
H Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 454 μηνύματα.

H Youki έγραψε στις 11:21, 20-05-07:

Στο θέμα της έκτρωσης δεν υπάρχει μαύρο ή άσπρο. Υπάρχει από πίσω μια ολόκληρη κατάσταση και αυτή νομίζω πρέπει να παίρνει κανείς υπόψην του πριν εκφάσει άποψη. Και το τονίζω αυτό, ΔΕΝ ΚΡΙΝΩ, απλά σχηματίζω άποψη.
Και δεν θεωρώ δολοφόνο μια γυναίκα που κάνει έκτρωση όταν υπάρχουν θέματα υγείας (του παιδιού ή και δικής της) ούτε μια γυναίκα που μένει έγγυος μετά από ένα βιασμό. Την κατανοώ απόλυτα και το ίδιο θα έκανα κι εγώ στη θέση της.
Δεν θεωρώ δολοφόνο ούτε μια κοπελίτσα που από "λάθος" έμεινε έγγυος και κάνει έκτρωση. Ηλίθια τη θεωρω. Όταν θες να απολαμβάνεις τις χαρές του σεξ πρέπει να μάθεις να προστατεύεσαι. Οχι μόνο από ανεπιθύμητες εγγυμοσύνες (αυτό σ'ιγουρα καθόλου δεν απασχολεί μερικές μιας και έχουν βρει τη λύση....) αλλά κυρίως από ΣΜΝ. Και σε τελική ανάλυση υπάρχουν ευθύνες πάντα, σε ότι κάνεις. Και "λάθος" δεν υπάρχει, έτσι γενικά και αόριστα. Το "λάθος" είναι αυτού που πίστεψε ότι το "τράβηγμα" είναι ασφαλής μέθοδος αντισύληψης. Και εφόσον έκανες το λάθος θα υποστείς και τις συνέπειες. ΚΑι την καριέρα σου θα διακόψεις και το σκατό σου παξιμάδι θα κάνεις για να μεγαλώσεις το παιδί σου αξιοπρεπώς.
Και αυτά τα λέω έχοντας στο μυαλό μου ότι 10 στις 10 κοπέλες που γνωρίζω να έχουν κάνει έκτρωση την έκαναν απλά και μόνο γιατί η εγγυμοσύνη ήταν ανεπιθύμητη. Γιατί δεν πήγαν ως το φαρμακείο να αγοράσουν προφυλακτικά, γιατί δεν παίρναν χάπι, γιατί ο σύντροφός τους τους είπε "έλα μωρέ, δεν πειράζει, με μια φορά δεν μενεις έγγυος" .
sorry για την πολυλογία αλλά πραγματικά τα παίρνω με αυτή την ανευθυνότητα.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 22:50, 20-05-07:

Βρε Youki, δεν μένουν όοολες οι κοπέλες έγκυες επειδή δεν λάμβαναν τα μέτρα τους. Μπορει πχ να έκανε εμετό και να βγήκε και το χάπι (κάτι που το φοβάμαι μιας και με την αφηρημάδα μου ούτε που θα μου πάει το μυαλό στο χάπι αν κάνω εμετό), να μετακινήθηκε το διάφραγμα, πολλά μπορούν να συμβούν. Έχουν καταγραφεί ακόμα και περιπτώσεις εγκυομοσύνης σε γυναίκες που φόραγαν σπιράλ!! Ναι, συνήθως οφείλεται σε αμέλεια, αλλά ας μη γενικεύουμε. Και ακόμα και σε αμέλεια να οφείλεται, σίγουρα δεν θα πω χαιρέκακα "κατέστρεψε τη ζωή σου να μάθεις να κάνεις λάθη τώρα, ηλίθια". Όλοι κάνουμε λάθη. Άλλοι μεγαλύτερα άλλοι μικρότερα. Ας μην κρίνουμε τόσο αυστηρά τους ανθρώπους. Ναι, μπορεί να έκαναν ένα λάθος που για μας είναι απαράδεκτο, αλλά σίγουρα κι εμείς έχουμε κάνει λάθη που για κάποιους άλλους είναι απαράδεκτα. Ο αναμάρτητος πρώτος το λίθο βαλέτω.

Παράθεση

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

H Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 454 μηνύματα.

H Youki έγραψε στις 16:57, 21-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Βρε Youki, δεν μένουν όοολες οι κοπέλες έγκυες επειδή δεν λάμβαναν τα μέτρα τους. Μπορει πχ να έκανε εμετό και να βγήκε και το χάπι (κάτι που το φοβάμαι μιας και με την αφηρημάδα μου ούτε που θα μου πάει το μυαλό στο χάπι αν κάνω εμετό), να μετακινήθηκε το διάφραγμα, πολλά μπορούν να συμβούν. .
Για το διάφραγμα δεν μπορώ να μιλήσω καθότι δεν γνωρίζω. Φαντάζομαι ότι είναι δυνατό να μετακινηθεί, αλλά δεν θα το καταλάβει η γυναίκα ότι κάτι δεν πάει καλά? Να πάει μια επίσκεψηαπό το γιατρό? Με το χάπι, επειδή παίρνω, λέει ξεκάθαρα (τουλάχιστον σε αυτά που παίρνω εγώ) ότι σε περιπτώσεις εμετού μετά τη λήψη, σε περίπτωση που ξέχασες να το πάρεις κλπ κλπ κλπ ΔΕΝ είναι ασφαλές μέτρο ανιτσύλληψης. Και μένα μου έχει τύχει να το ξεχάσω, ε μέχρι να ΄ξεκινήσω το επόμενο κουτί χρησιμοποιούσαμε και προφυλακτικό. Είναι πολύ απλό, δεν είναι δα και κάνα ΤΟΣΟ μεγάλο πακέτο μερικές φορές να χρησιμοποιήσεις και προφυλακτικό. Εκτός κι αν κάποιος θεωρεί μικρότερο πακέτο την έκτρωση, οπότε...πάω πάσο.

Και ακόμα και σε αμέλεια να οφείλεται, σίγουρα δεν θα πω χαιρέκακα "κατέστρεψε τη ζωή σου να μάθεις να κάνεις λάθη τώρα, ηλίθια". Όλοι κάνουμε λάθη. Άλλοι μεγαλύτερα άλλοι μικρότερα. Ας μην κρίνουμε τόσο αυστηρά τους ανθρώπους. Ναι, μπορεί να έκαναν ένα λάθος που για μας είναι απαράδεκτο, αλλά σίγουρα κι εμείς έχουμε κάνει λάθη που για κάποιους άλλους είναι απαράδεκτα. Ο αναμάρτητος πρώτος το λίθο βαλέτω.
Δεν λεώ τίποτα χαιρέκακα. Σε κάθε μας πράξη υπάρχουν ευθύνες. Το να αποφεύγουμε να τις αναλάβουμε για μένα είναι τουλάχιστον ανωριμότητα. Όταν θες να κάνεις ασφαλές σεξ η λύση είναι η προφύλαξη όχι η έκτρωση. Οπως όταν θες να οδηγήσεις μηχανάκι με ασφάλεια η λύση είναι το κράνος και όχι ο καλός ορθοπεδικός ή μια καλή ασφάλεια ζωής.
Αναμάρτητη δεν είμαι σε καμία περίπτωση, και σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να φανεί κάτι τετοιο από τα λόγια μου. Απλά εξέφρασα την προσωπική μου άποψη για το συγκεκριμένο θέμα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 18:41, 21-05-07:

πωπωπω κατεβαταααα!
θα τα διαβασω άλλη φορα. νομιζω πρεπει να την εχω πει την αποψη μου ομως...
χμ.....
Η καθε κοπελα ειναι υπευθυνη για τις πραξεις της.
Είμαι ΚΑΤΑ αλλά διακρίνοντας περιπτώσεις.
Δεν συμφωνω με τα τελευταια νεα της εκκλησιας οσο αφορα το θεμα, και τελος, λυπαμαι πολυ για οσα διαβασα για την κουε μου...
αλλα χαιρομαι για το μωρακι της (χαζοχαιρομαι σε λαθος τοπικ?!)

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 11:19, 22-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από Youki
Για το διάφραγμα δεν μπορώ να μιλήσω καθότι δεν γνωρίζω. Φαντάζομαι ότι είναι δυνατό να μετακινηθεί, αλλά δεν θα το καταλάβει η γυναίκα ότι κάτι δεν πάει καλά? Να πάει μια επίσκεψηαπό το γιατρό? Με το χάπι, επειδή παίρνω, λέει ξεκάθαρα (τουλάχιστον σε αυτά που παίρνω εγώ) ότι σε περιπτώσεις εμετού μετά τη λήψη, σε περίπτωση που ξέχασες να το πάρεις κλπ κλπ κλπ ΔΕΝ είναι ασφαλές μέτρο ανιτσύλληψης. Και μένα μου έχει τύχει να το ξεχάσω, ε μέχρι να ΄ξεκινήσω το επόμενο κουτί χρησιμοποιούσαμε και προφυλακτικό. Είναι πολύ απλό, δεν είναι δα και κάνα ΤΟΣΟ μεγάλο πακέτο μερικές φορές να χρησιμοποιήσεις και προφυλακτικό. Εκτός κι αν κάποιος θεωρεί μικρότερο πακέτο την έκτρωση, οπότε...πάω πάσο.
Όσο για το διάφραγμα ούτε εγώ έχω φορέσει ποτέ, αλλά είχα διαβάσει κάπου οτι ένας κίνδυνος του είναι να μετακινηθεί και να μην το πάρει πρέφα η κοπέλα. Μωρε κι εμένα το λέει και σε όλα τα χάπια το λέει, αλλά προσωπικά ξέρω οτι υπάρχει πιθανότητα αν κάνω εμετό να μην πάει καν το μυαλό μου στο χάπι, να σκέφτομαι άλλα πράγματα (συνήθως όταν κάνεις εμετό, ε δεν είσαι και στην καλύτερη δυνατή κατάσταση ώστε να έχεις πλήρη διάυγεια), οπότε να μην σκεφτώ τα περι προφυλακτικού. Άσε που προσωπικά ούτε εγώ, ούτε ο σύντροφος μου έχουμε μάθει να χρησιμοποιούμε και πολύ καλά το προφυλακτικό, μιας και απο την αρχή η μέθοδος αντισύλληψης μας ήταν το χάπι (έπαιρνα για ορμονικούς λόγους απο πριν και είμασταν και οι δύο παρθένοι).
Αρχική Δημοσίευση από Youki
Δεν λεώ τίποτα χαιρέκακα. Σε κάθε μας πράξη υπάρχουν ευθύνες. Το να αποφεύγουμε να τις αναλάβουμε για μένα είναι τουλάχιστον ανωριμότητα. Όταν θες να κάνεις ασφαλές σεξ η λύση είναι η προφύλαξη όχι η έκτρωση. Οπως όταν θες να οδηγήσεις μηχανάκι με ασφάλεια η λύση είναι το κράνος και όχι ο καλός ορθοπεδικός ή μια καλή ασφάλεια ζωής.
Αναμάρτητη δεν είμαι σε καμία περίπτωση, και σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να φανεί κάτι τετοιο από τα λόγια μου. Απλά εξέφρασα την προσωπική μου άποψη για το συγκεκριμένο θέμα.
Προφανώς και ισχύουν αυτά που λες! Το θέμα μας εδώ δεν είναι το αν είναι μέθοδος αντισύλληψης η έκτρωση (που προφανώς δεν είναι) αλλά το οτι είναι άδικο να περιμένουμε απο μια νέα κοπέλα να πληρώνει μια ζωή ένα λάθος που έκανε. Δεν με απασχολεί αν το λάθος αυτό είναι λόγω ανωριμότητας, άγνοιας ή οτιδήποτε άλλο. Ούτε αμφισβητώ οτι είναι λάθος. Αυτό που λέω είναι οτι δεν πρέπει να το πληρώνει μια ζωή. Το μάθημα της θα το πάρει απο την έκτρωση. Αρκεί.

Παράθεση

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

H Youki έγραψε στις 22:01, 22-05-07:

Προφανώς και ισχύουν αυτά που λες! Το θέμα μας εδώ δεν είναι το αν είναι μέθοδος αντισύλληψης η έκτρωση (που προφανώς δεν είναι) αλλά το οτι είναι άδικο να περιμένουμε απο μια νέα κοπέλα να πληρώνει μια ζωή ένα λάθος που έκανε. Δεν με απασχολεί αν το λάθος αυτό είναι λόγω ανωριμότητας, άγνοιας ή οτιδήποτε άλλο. Ούτε αμφισβητώ οτι είναι λάθος. Αυτό που λέω είναι οτι δεν πρέπει να το πληρώνει μια ζωή. Το μάθημα της θα το πάρει απο την έκτρωση. Αρκεί.
Σε αυτό θα διαφωνήσω μερικώς. Και αυτό γιατί ξέρω κοπέλες - και δυστυχώς μη σου πω ότι είναι οι μισές από όσες συνολικά ξέρω ότι έχουν κάνει έκτρωση - που ακόμα και μετά από αυτό συνεχίζουν την ίδια συμπεριφορά. Υπάρχουν και αυτές που όντως τους γίνεται το πάθημα μάθημα, αλλά δυστυχώς όχι όλες. Αφού το έπαθε μια φορά γιατί δεν βάζει μυαλό, γιατί συνεχίζει να μην παίρνει προφυλάξεις? Αν και διαφωνώ εξαρχής καθότι θεωρω απίστευτα σημαντικό το να σέβεσαι πρώτα απόλα τον ευατό σου και να τον προστατεύεις.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 14:45, 23-05-07:

Ε πρόβλημα της. Ας κάνει πεντακόσιες εκτρώσεις, ας ξοδέψει τα χρήματα της, ας καταπονήσει το σώμα της για να μην παίρνει προφυλάξεις. Εγώ με ποιό δικαίωμα θα της πω τι να κάνει; Με ποιό δικαίωμα θα της πω να το κρατήσει; Πέρα απο τον εαυτό της, δεν βλάπτει κανέναν άλλον.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 14:48, 23-05-07:

Πέρα απο τον εαυτό της, δεν βλάπτει κανέναν άλλον.
ξέρεις φυσικά ότι είμαι υπερ...
όμως όταν η κύηση είναι σχετικά προχωρημένη και δεν είναι απλά στις πρώτες εβδομάδες... μιλάμε για ανθρωπάκι μικροσκοπικό....
κι αν θες να δεις τι εννοώ... επειδή το έψαξα λίγο και φρίκαρα....
απλά googlάρισε τη λέξη abortion crime αλλά στις εικόνες κι όχι στα λίνκ....

προσοχή... θέλει γερό στομάχι

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 15:00, 23-05-07:

Βρε ΚΟΥΕ, έχω βαρεθεί πραγματικά να το ακούω αυτό το επιχείρημα απο μερικούς! Όταν η κύηση είναι προχωρημένη ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΟΜΙΚΑ Η ΕΚΤΡΩΣΗ παρα μόνο για σοβαρούς ιατρικούς λόγους!!! Η περίπτωση που σχολιάζω δεν έχει σχέση με ιατρικούς λόγους! Αμαν πια με αυτή την προπαγάνδα!

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 15:09, 23-05-07:

Εμ, προπαγάνδα;;;

Παράθεση

hamsteraki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη hamsteraki
H hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 424 μηνύματα.

H hamsteraki έγραψε στις 15:11, 23-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
ξέρεις φυσικά ότι είμαι υπερ...
όμως όταν η κύηση είναι σχετικά προχωρημένη και δεν είναι απλά στις πρώτες εβδομάδες... μιλάμε για ανθρωπάκι μικροσκοπικό....
κι αν θες να δεις τι εννοώ... επειδή το έψαξα λίγο και φρίκαρα....
απλά googlάρισε τη λέξη abortion crime αλλά στις εικόνες κι όχι στα λίνκ....

προσοχή... θέλει γερό στομάχι

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 15:53, 23-05-07:

Προπαγάνδα είναι η παρουσίαση ενός μηνύματος με έναν συγκεκριμένο τρόπο ώστε να εξυπηρετήσει συγκεκριμένους σκοπούς. Ετυμολογικά, προπαγάνδα σημαίνει «διάδοση μίας φιλοσοφίας ή άποψης». Ιστορικά, ο όρος χρησιμοποιείται ως επί το πλείστον εντός πολιτικού συγκειμένου και ιδιαίτερα αναφορικά με συγκεκριμένες κινήσεις που προωθούνται από κυβερνήσεις ή πολιτικές ομάδες. Το προπαγανδιστικό μήνυμα διαφέρει από την γενικότερη διαφήμιση στο ότι περιέχει τρανταχτές και επιτηδευμένες ψευδολογίες ή/και παραλείπει τέτοιον όγκο αληθειών/γεγονότων σχετικών με το θέμα που καθίσταται έντονα παροδηγητικό.

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%...BD%CE%B4%CE%B1

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 15:57, 23-05-07:

Βρε ΚΟΥΕ, έχω βαρεθεί πραγματικά να το ακούω αυτό το επιχείρημα απο μερικούς! Όταν η κύηση είναι προχωρημένη ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΟΜΙΚΑ Η ΕΚΤΡΩΣΗ παρα μόνο για σοβαρούς ιατρικούς λόγους!!! Η περίπτωση που σχολιάζω δεν έχει σχέση με ιατρικούς λόγους! Αμαν πια με αυτή την προπαγάνδα!
Λία μου.... στις 13 εβδομάδες η έκτρωση επιτρέπεται....
το έμβρυο όμως είναι 8 εκατοστά (η μισή σου παλάμη)

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 16:09, 23-05-07:

Προπαγάνδα είναι η παρουσίαση ενός μηνύματος με έναν συγκεκριμένο τρόπο ώστε να εξυπηρετήσει συγκεκριμένους σκοπούς. Ετυμολογικά, προπαγάνδα σημαίνει «διάδοση μίας φιλοσοφίας ή άποψης». Ιστορικά, ο όρος χρησιμοποιείται ως επί το πλείστον εντός πολιτικού συγκειμένου και ιδιαίτερα αναφορικά με συγκεκριμένες κινήσεις που προωθούνται από κυβερνήσεις ή πολιτικές ομάδες. Το προπαγανδιστικό μήνυμα διαφέρει από την γενικότερη διαφήμιση στο ότι περιέχει τρανταχτές και επιτηδευμένες ψευδολογίες ή/και παραλείπει τέτοιον όγκο αληθειών/γεγονότων σχετικών με το θέμα που καθίσταται έντονα παροδηγητικό.

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%...BD%CE%B4%CE%B1
Ναι, χαίρω πολύ, αυτά τα ξέραμε.

Εννοώ πού τη βλέπεις την προπαγάνδα;
Από ποιον και γιατί;

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 16:12, 23-05-07:

Αν κάποια αλήθεια μας χτυπάει άσχημα στα αυτιά, μπορούμε ελεύθερα να στρουθοκαμηλίζουμε, αλλά να την ονομάζουμε προπαγάνδα είναι άκυρο.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 17:01, 23-05-07:

κι επειδή δεν θέλω φυσικά να βάλω φωτό από έμβρυο έκτρωσης σας βάζω απλά φωτό από έναν υπέρηχο 12 εβδομάδων

11η-14ηεβδομάδα

σε αυτή την ηλικία επιτρέπεται η έκτρωση (όπου επαναλαμβάνω είμαι υπέρ)

καλό όμως είναι να έχουμε πλήρη επίγνωση σε τι είμαστε υπέρ
12 εβδομάδων είναι άνθρωπος

και φυσικά οι περιπτώσεις που η έκτρωση γίνεται σε τόσο προχωρημένο στάδιο ΕΥΤΥΧΩΣ είναι λίγες

το σύνηθες είναι η 6-7η εβδομάδα....

έως 6 εβδομάδων

7-11 εβδομάδων

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 17:13, 23-05-07:

και συνεχίζω....

(συγγνώμη αν σας στεναχωρώ αλλά θέλω να ξέρετε)

Ο Πρώτος Μήνας
Από τη σύλληψη ως έξι εβδομάδες (Η έκτρωση είναι νόμιμη)

• Στο τέλος του πρώτου σας μήνα, το μωρό σας (το έμβρυο) έχει μόλις το μέγεθος ενός κόκου ρυζιού,
  • Ο νευρικος σωλήνας του, που γίνεται στη συνέχεια ο εγκέφαλος και η σπονδυλική του στήλη, αναπτύσσεται,
  • Αναπτύσσεται η καρδιά του και ξεκινάει να χτυπάει περίπου την 25η μέρα,
  • Αναπτύσσεται η πεπτική του οδός,
  • Αρχίζουν να σχηματίζονται τα χέρια και τα πόδια του,
  • Αναπτύσσεται ο ομφάλιος λώρος (umbilical cord), ο οποίος μεταφέρει την τροφή προς το μωρό σας και απομακρύνει τα απεκκρίματα.

Ο Δεύτερος Μήνας
7η ως 10η εβδομάδα
(Η έκτρωση είναι νόμιμη)
  • Το μωρό σας συνεχίζει να μεγαλώνει,
  • Η καρδιά του χτυπάει,
  • Σχηματίζονται τα δάχτυλα των χεριών και των ποδιών του,
  • Αναπτύσσονται όργανα όπως το στομάχι και το συκώτι,
  • Σχηματίζονται τα αυτιά και η μύτη του.

Πρώτο Τρίμηνο
Ο Τρίτος Μήνας
11η ως 14η εβδομάδα ( η έκτρωση είναι νόμιμη ως ΚΑΙ τη 12η εβδομαδα... γίνονται όμως σαφώς και στη 13η και 14η.... κι όχι για ιατρικούς λόγους)
  • Το μωρό σας τώρα έχει ύψος περίπου 3 ίντσες και βάρος περίπου μία λίβρα,
  • Αναπτύσσονται τα αναπαραγωγικά όργανα (αν και ακόμα δεν μπορείτε να δείτε αν είναι αγόρι ή κορίτσι),
  • Το κυκλοφοριακό σύστημα λειτουργεί,
  • Το στόμα του ανοίγει και κλείνει,
  • Τα νεφρά του λειτουργούν, παράγοντας ούρα τα οποία περνάνε στο αμνιακό υγρό και τέλος απομακρύνονται μέσω του πλακούντα,
  • Τα μάτια παίρνουν το χρώμα που θα έχουν σ' όλη τη ζωή τους και τα βλέφαρά του αναπτύσσονται,
  • Αν και ακόμα δεν το καταλαβαίνετε, κινείται μέσα στη μήτρα σας.

πηγή

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 11:55, 24-05-07:

Το οτι γίνονται και στη 13η-14η εβδομάδα δεν με απασχολεί. Το θέμα είναι οτι μέχρι τη 12η είναι νόμιμο. Και οι περισσότερες που κάνουν έκτρωση επειδή απλά δεν θέλουν το μωρό λόγω ηλικίας/οικονομικής κατάστασης δεν φτάνουν ούτε μέχρι εκεί.
Προπαγάνδα λέγοντας, εννοώ οτι είναι άτοπο να κατηγορούμε τις εκτρώσεις στις οποίες δεν συντρέχει θέμα υγείας (οι οποίες είναι νόμιμες μέχρι τη 12η εβδομάδα) φέροντας παραδείγματα εκτρώσεων απο προχωρημένες εγκυμοσύνες 4ων μηνών και βάλε!
Κουε και underwater γιατί να μου χτυπάει άσχημα στα αυτιά ή να με στεναχωρεί κάτι που δεν με έχει απασχολήσει ποτέ σε προσωπικό επίπεδο; Να είχα κάνει έκτρωση να το καταλάβω αυτό που λέτε, αλλά τώρα;
Παρεπιπτόντως, όλα τα παραπάνω τα έχει και ένα ποντίκι (καρδιά, πεπτική οδός, πόδια, αναπαραγωγικά όργανα, νεφρά, μάτια κλπ) αλλά δεν νομίζω να νιώθετε τόσο άσχημα όταν τα σκοτώνετε.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 12:07, 24-05-07:

Michelle προφανώς το βλέπουμε από τελείως διαφορετική οπτική οπότε δεν έχει νόημα η συζήτηση. Καταρχάς sorry, αλλά βλέπω διαφορετικά μια ανθρώπινη από μια ποντικίσια ζωή. Εσύ πιθανώς να στενοχωριέσαι το ίδιο αν χαθεί ένας άνθρωπος ή ένα ποντίκι, εγώ όχι. Κι επίσης, δε λέω, αν ήμουν 18 και έμενα έγκυος το πιο πιθανό είναι ότι θα έκανα έκτρωση, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα ήμουν περήφανη γι'αυτό, κυρίως αν το έμβρυο είχε κλείσει μήνα και ήταν ανθρωπάκι. Οι τύψεις θα με κυρίευαν.

Αλλά όπως είπα, το βλέπουμε τελείως διαφορετικά.

Παράθεση

tirogaridaki_23

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tirogaridaki_23
H tirogaridaki_23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Δάσκαλος/α . Έχει γράψει 189 μηνύματα.

H tirogaridaki_23 έγραψε στις 13:02, 24-05-07:

Προσωπικά έκανα έκτρωση στα 20 μου. Είναι κάτι που δεν θα ξεχάσω ποτέ. Εγώ παρόλο που δεν το επιδιωξα ήμουν χαρούμενη που ήμουν.Άλλωστε πάντα αγαπούσα τα παιδιά. Το αγόρι μουήθελε κι αυτό να το κρατήσουμε. Όμως οι γονείς μου , αν και δεν μου φέρθηκαν βίαια, μου είπαν πως αν τοκρατήσω εκείνοι δεν θα με βοηθήσουν γιατί είχα το πανεπιστήμιο. Μου παρουσίαζαν τη ζωή μου να καταστρέφεται μετά από αυτό , όπως και τη ζωή μου καθώς εγώ ήμουν φοιτήτρια ακόμη και το αγόρι μου δεν είχε στάνταρ δουλειά. Δεν θα ξεχάσω το κενό που ένιωσα μετά το πέρας εκέινης της ημέρας. Ακόμη πονώ και σκέφτομαι πως μια μητέρα(εγώ) μπορεί να κάνει τόσο κακό στο αγέννητο παιδί της και να το κάνει να νιώσει την απόρριψη πριν ακόμη κλείσει το 1ο μήνα της ζωής της. ΜΕτά από αυτό ,έκανα εξομολόγηση αλλά η πληγή δεν κλείνει ποτέ!!!Κι εγώ ήμουν από τα άτομα που έλεγαν δεν οτι δεν θα έκαναν ποτέ έκτρωση..

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 01:38, 25-05-07:

Μη στενοχωριεσαι, μαλλον απετρεψες άλλες ανεπιθυμητες καταστασεις που πιθανον να ηταν και χειροτερες.

Επισης ενα εμβρυο 1 μηνος δε μπορει να νιωσει απορριψη, οποτε μη βασανιζεις τον εαυτο σου με αυτο.

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Demelene
Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 10:53, 25-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Μη στενοχωριεσαι, μαλλον απετρεψες άλλες ανεπιθυμητες καταστασεις που πιθανον να ηταν και χειροτερες.

Επισης ενα εμβρυο 1 μηνος δε μπορει να νιωσει απορριψη, οποτε μη βασανιζεις τον εαυτο σου με αυτο.
Παραπλήσια περίπτωση έχω και εγώ στον κοντινό μου κύκλο.
Το ότι μπορεί να είναι το "σωστό" πράγμα να κάνεις, δεν σημαίνει ότι είναι και εύκολο και εύπεπτο.

σε καμιά περίπτωση δεν μπορώ να ισχυριστώ ότι μπορώ να καταλάβω τα αισθήματα μιας έγκυου.

Παράθεση

Stalitsa (Μιμιλού!!!)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Stalitsa
H Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 336 μηνύματα.

H Stalitsa έγραψε στις 14:40, 25-05-07:

Στο 6μηνο που πέρασα παρακολούθησα πολλές πολλές εκτρώσεις!!! Σαν διαδικασία δεν την έχω ζήσει ποτέ και εύχομαι ΠΟΤΕ να μη χρειαστεί να την ζήσω αλλά την έχω παρακολουθήσει από την αρχή έως το τέλος που ρίχνουν το περιεχόμενο της έκτρωσης σε ένα μικρό σουρωτήρι κ εκεί η μαία βλέπει αν βγήκε το μωρό, ο σάκκος κλπ... Συνεπώς φαντάζεστε τί έχω δεί... Μπαίναμε μέσα να παρακολουθήσουμε καλά κ μετά βγαίναμε χάλια!!!
Τότε επιβεβαίωσα κ την άποψη μου! Συμφωνώ απόλυτα να κάνει έκτρωση μια μανούλα αν έχει το μωρό της κάποιο σοβαρό πρόβλημα υγείας γιατί το θεωρώ εγκληματικό να φέρει ένα παιδάκι στον κόσμο που για πάντα θα ταλαιπωρείται κ δεν θα μπορεί να χαρεί ακόμα κ τα πιο απλά πράγματα στη ζωή, ή αν αντιμετωπίζει εκείνη κάποια σοβαρά προβλήματα υγείας!! Μόνο σε αυτές κ μόνο περιπτώσεις!!!
Σε άλλες περιπτώσεις που γίνονται λόγω ηλικίας, οικονομικών κλπ τις θεωρώ κ συγνώμη που θα το πώ έτσι,ανεύθυνες !!! Να πάρουν μέτρα προφύλαξης!!! Υπάρχουν τόσα πολλά που πραγματικά είναι αδικαιολόγειτες!!! Επίσης, αν νομίζουν οτι έγινε κάποιο ατύχημα ας πάρουν το χάπι της επόμενης!! Κ όχι το χάπι δεν θεωρείται έκτρωση αφού το παίρνεις τις πρώτες 3 μέρες κ το ωάριο δεν έχει κάνει καν ακόμα τον κύκλο του κ ούτε καν κύτταρο δεν έχει σχηματιστεί! Το παίρνεις προληπτικά...

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kakerlak
H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 15:37, 25-05-07:

ειδατε χθες την εκπομπη της Στεφανιδου με αυτο το θεμα???

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 16:38, 25-05-07:

Σε άλλες περιπτώσεις που γίνονται λόγω ηλικίας, οικονομικών κλπ τις θεωρώ κ συγνώμη που θα το πώ έτσι,ανεύθυνες !!! Να πάρουν μέτρα προφύλαξης!!! Υπάρχουν τόσα πολλά που πραγματικά είναι αδικαιολόγειτες!!!
Συμφωνοι, αλλα αφοου εγινε το κακο ; Να το συνεχισουμε ;

Επίσης, αν νομίζουν οτι έγινε κάποιο ατύχημα ας πάρουν το χάπι της επόμενης!! Κ όχι το χάπι δεν θεωρείται έκτρωση αφού το παίρνεις τις πρώτες 3 μέρες κ το ωάριο δεν έχει κάνει καν ακόμα τον κύκλο του κ ούτε καν κύτταρο δεν έχει σχηματιστεί! Το παίρνεις προληπτικά...
Mα το θεμα ειναι οτι σπανια ο κυκλος ειναι σταθερος και θεωρητικος. Το ιδιο οσχυει και για το ποσο επιζουν σπερματοζωαρια και ολοι οι αλλοι χρονοι. Γιαυτο και δεν ειναι δυσκολο να γινει λαθος. Παντως δε μπορεις να ξεχωριζεις ευκολα ποτε δε σκοτωνεις. Mολις γινει η γονιμοποιηση (που δεν αργει πολυ), εχεις αμεσως το κυτταρο με τα 2 γενετικα υλικα που θα αρχισει να διαιρειται. Σε 4 μερες θα χει γινει 100 κυτταρα περιπου, οποτε δε νομιζω οτι διαφοροποιειται πολυ το θεμα αν διακοψεις μια ζωη στη 1 μερα ή στον 1 μηνα.

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 17:00, 25-05-07:

Ειμαι κατα των εκρωσεων και απολυτη στο οτι δεν θα εκανα, σε οποιαδηποτε ηλικια κι αν εμενα εγκυος.
Η μοναδικη περιπτωση που ισως να εκανα εκτρωση, θα ηταν αν το μωρο υπηρχε κινδυνος να βγει με καποιο σοβαρο προβλημα υγειας. Κι εκει.. παιζεται δλδ.

Παράθεση

Stalitsa (Μιμιλού!!!)

Δραστήριο Μέλος

H Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 336 μηνύματα.

H Stalitsa έγραψε στις 17:33, 25-05-07:

Δεν είδα την εκπομπή της Τατιάνας!!!
Lorien κάποια πράγματα τα ξέρω εκ των έσω...
Αμα γίνει το κακό να πάει να κάνει αν κ εγώ θα αναλάμβανα την ευθύνη μου... Εδώ λέμε να ΜΗΝ γίνει το κακό... Κ αν γίνει κάποιο ατύχημα ο άλλος θα το καταλάβει εκείνη τη στιγμή αρα μέσα σε ένα 2ωρο δεν θα έχει σχηματιστεί ΤΙΠΟΤΑ!!! ΑΛΛΑ μιλάμε για ευθύνη τώρα!!! Δυστυχώς ένα πολύ μεγάλο ποσοστό δεν έχει εκείνες τις στιγμές...!!!

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη io-io
H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 16:07, 26-05-07:

Και αν παιρνεις αντισυλληπτικα και απλα μεινεις εγγυος? Δεν δουλευουν 100% ακομα και αν τα παιρνεις σωστα. Και αυτο ανευθυνοτητα σας φαινεται?

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 16:44, 26-05-07:

Stalitsa τι ξερεις "εκ των εσω" που πιστευεις οτι μπορει να μην ξερω κι εγω, ή και αλλοι εδω μεσα ; Υπαρχει καποια κρυφη γνωση περι γονιμοποιησης και εμβρυολογιας που αγνοουμε ; Δε νομιζω.

Κ αν γίνει κάποιο ατύχημα ο άλλος θα το καταλάβει εκείνη τη στιγμή αρα μέσα σε ένα 2ωρο δεν θα έχει σχηματιστεί ΤΙΠΟΤΑ!!!
Μην εισαι απολυτη. Δε μπορεις να σκεφτεις περιπτωσεις οπου δε ξερεις αν εγινε ατυχημα, ή που πηρες προφυλαξεις και δεν σε καλυψαν ή που δεν εχεις προσβαση σε χαπι κλπ ; Τιποτα δεν ειναι 100% ασφαλες, ουτε μπορεις να περιμενεις ενα ζευγαρι που ειναι καιρο μαζι, ισως και αρραβωνιασμενοι ή και παντρεμενοι, να χρησημοποιουν πχ προφυλακτικο συνεχεια.

Παράθεση

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Angie_Ann
H Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 628 μηνύματα.

H Angie_Ann έγραψε στις 17:05, 26-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από Stalitsa
Δεν είδα την εκπομπή της Τατιάνας!!!
Lorien κάποια πράγματα τα ξέρω εκ των έσω...
Αμα γίνει το κακό να πάει να κάνει αν κ εγώ θα αναλάμβανα την ευθύνη μου... Εδώ λέμε να ΜΗΝ γίνει το κακό... Κ αν γίνει κάποιο ατύχημα ο άλλος θα το καταλάβει εκείνη τη στιγμή αρα μέσα σε ένα 2ωρο δεν θα έχει σχηματιστεί ΤΙΠΟΤΑ!!! ΑΛΛΑ μιλάμε για ευθύνη τώρα!!! Δυστυχώς ένα πολύ μεγάλο ποσοστό δεν έχει εκείνες τις στιγμές...!!!
Παίρνω προφυλάξεις αλλά ατυχήματα γίνονται και επίσης το χάπι της επόμενης μέρας δεν πιάνει πάντα. Εξαρτάται από το σημείο του κύκλου στο οποίο είσαι.

Δηλαδή μου λες ότι άμα έμενες έγγυος στα 18 φοιτήτρια θα το κρατούσες? Οι γονείς σου πως θα αντιδρούσαν? το αγόρι σου? Φαντάζεσαι τι επιπτώσεις θα είχε αυτό στη ζωή σου? Θα μπροούσες να στηρίξεις αυτό το παιδί μόνη σου οικονομικά? Και πιστεύεις ότι θα ήταν ευτυχισμένο? Το πιθανότερο είναι ότι η σχέση σου με τον πατέρα του δεν θα άντεχε. Άρα θα μεγάλωνε με τον ένα του γονιό μόνο...Φαντάζεσαι στα 18 σου να είχες ένα παιδί να θρέψεις? ΘΑ μπροούσες να ολοκληρώσεις τις σπουδές σου έτσι? και αν ήταν να κάνεις μια σχέση τι θα του έλεγες. Χαίρω πολύ είμαι 20 ετών με ένα 2-χρονο παιδάκι? Γιατί σίγουρα πρέπει να το πεις και αυτό στον άλλον κάποια στιγμή. Αν έκανες μια τόσο μεγάλη θυσία για ένα παιδί θα έβγαινε μπούμεραγκ κάποια στιγμή γιατί υποσυνείδητα θα το κατηγορούσες για όλα αυτά που στερήθηκες.

Δεν είναι τυχαίο το ότι οι εκτρώσεις είναι νόμιμες μόνο σε προηγμένες κοινωνίες.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 17:37, 26-05-07:

A μπραβο.

Το να μεγαλωσεις παιδι....οπως πρεπει....ειναι μεγαλη ευθυνη και θελει μεγαλη ωριμοτητα, που στο 99% των περιπτωσεων δεν υπαρχει σε μικρες ηλικιες.

Παράθεση

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη bisbirikos
Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Μουσικός . Έχει γράψει 680 μηνύματα.

O bisbirikos έγραψε στις 23:20, 26-05-07:

Λοιπον,
θα τα πω κι ας με παρουν με τις ντοματες οι γιατροι:

Τα παρακατω εχουν εφαρμοστει κι εχουν λειτουργησει.
1) Μεσα σε 24 ωρες απο το ατυχημα, μπορει να γινει με ενα απλο ντουζακι απορριψη του ωαριου. Με εναλλαγες πολυ ζεστου, πολυ κρυου νερου. Για 1-2 λεπτα ζεστο και ξαφνικα για 1-2 λεπτα κρυο...
Γινεται παγακι η κοπελα αλλα λειτουργει. (φυσικα, δεν εχω αποδειξεις αλλα σε 2 ατυχηματα εντος των πολυ επικινδυνων ημερων, δεν υπηρξε κανενα προβλημα).
2) Μπανιο με πολλα αλατα. Κι οταν λεω πολλα, εννοω πολλα. Αυτο μπορει να εφαρμοστει μεσα στις 15 πρωτες ημερες απο το ατυχημα. Αν αντεξετε το αιμα που θα βγει στη μπανιερα και θα βγαινει για κανα 10λεπτο, τοτε μαλλον τη γλυτωσατε. ΠΡΟΣΟΧΗ: αν δεν υπαρξει απορριψη του ωαριου ετσι, πρεπει να γινει οπωσδηποτε εκτρωση γιατι το εμβρυο μετα απο αυτο εχει ανεπανορθωτες βλαβες.
3) Απηγανος. Το εκτρωτικο των γιαγιαδων. Μεχρι και 40 ημερες απο τη συλληψη, το εμβρυο αντιμετωπιζεται σαν παρεισακτος. Ο απηγανος (προσοχη στη χρηση, σε μεγαλες ποσοτητες προκαλει σοβαρες βλαβες, ακομα και θανατο) καθαριζει απολυτα το σωμα απο τα παρασιτα και μεσα σ'αυτα ειναι και το εμβρυο. Οπως και πιο πριν, αν δεν λειτουργησει, η εκτρωση ειναι απαραιτητη.

Αυτα. Τρεχω τωρα γιατι βλεπω τους γιατρους να ερχονται να με φανε.
Τσιαοοοοοοοοοο.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 23:36, 26-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από bisbirikos
Λοιπον,
θα τα πω κι ας με παρουν με τις ντοματες οι γιατροι:

Τα παρακατω εχουν εφαρμοστει κι εχουν λειτουργησει.
1) Μεσα σε 24 ωρες απο το ατυχημα, μπορει να γινει με ενα απλο ντουζακι απορριψη του ωαριου. Με εναλλαγες πολυ ζεστου, πολυ κρυου νερου. Για 1-2 λεπτα ζεστο και ξαφνικα για 1-2 λεπτα κρυο...
Γινεται παγακι η κοπελα αλλα λειτουργει. (φυσικα, δεν εχω αποδειξεις αλλα σε 2 ατυχηματα εντος των πολυ επικινδυνων ημερων, δεν υπηρξε κανενα προβλημα).
2) Μπανιο με πολλα αλατα. Κι οταν λεω πολλα, εννοω πολλα. Αυτο μπορει να εφαρμοστει μεσα στις 15 πρωτες ημερες απο το ατυχημα. Αν αντεξετε το αιμα που θα βγει στη μπανιερα και θα βγαινει για κανα 10λεπτο, τοτε μαλλον τη γλυτωσατε. ΠΡΟΣΟΧΗ: αν δεν υπαρξει απορριψη του ωαριου ετσι, πρεπει να γινει οπωσδηποτε εκτρωση γιατι το εμβρυο μετα απο αυτο εχει ανεπανορθωτες βλαβες.
3) Απηγανος. Το εκτρωτικο των γιαγιαδων. Μεχρι και 40 ημερες απο τη συλληψη, το εμβρυο αντιμετωπιζεται σαν παρεισακτος. Ο απηγανος (προσοχη στη χρηση, σε μεγαλες ποσοτητες προκαλει σοβαρες βλαβες, ακομα και θανατο) καθαριζει απολυτα το σωμα απο τα παρασιτα και μεσα σ'αυτα ειναι και το εμβρυο. Οπως και πιο πριν, αν δεν λειτουργησει, η εκτρωση ειναι απαραιτητη.

Αυτα. Τρεχω τωρα γιατι βλεπω τους γιατρους να ερχονται να με φανε.
Τσιαοοοοοοοοοο.
Κανεις πλακα, ετσι?

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 00:04, 27-05-07:

Αυτο με το ζεστο-κρυο, πως ξερεις οτι δουλευει ; Μπορει τις φορες που εγινε να μην λαμβανε μερος γονιμοποηση και χωρις αυτο.

Το 2ο δε το εχω ξανακουσει.

Ο Απηγανος εχει καποιες θετικες δρασεις , και βοηθαει στην απορριψη του ωαριου, αλλα γενικα θεωρειται οτι οι αρνητικες του δρασεις ειναι πιο επικινδυνες απο τις θετικες.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 00:16, 27-05-07:

Για να καταλάβω: Το θέμα μας είναι το "πως" ή το "αν πρέπει"?
Διότι αν το θέμα μας είναι το "πως" σίγουρα όχι με Απήγανο.

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io έγραψε στις 00:18, 27-05-07:

Γιατι, τα αλατα και η 10λεπτη αιμορραγια σου φανηκαν πιο...λαιτ??

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 00:20, 27-05-07:

...άντρες.

Παράθεση

Stalitsa (Μιμιλού!!!)

Δραστήριο Μέλος

H Stalitsa έγραψε στις 00:53, 27-05-07:

Λοιποοοοοοοοοον... Επειδή πολύ θέμα έγινε.. Είμαι φοιτήτρια νοσηλευτικής τα διδάχτηκα αυτά και θεωρητικά και πρακτικά και για αυτό μιλάω!! Θεωρείται την έκτρωση οτι πιο απλό κ εύκολο??? Τα αντισυλληπτικά χάπια αν όχι 100% τουλάχιστον 99% αποτελεσματικότητα έχουν! Επίσης αν έμενα έγκυος θα το κράταγα το μωρό σε οποιαδήποτε ηλικία... Συγνώμη ρε παιδιά, να έχουμε ερωτικές επαφές ξέρουμε να αναλάβουμε τις ευθύνες μας δεν ξέρουμε??? Το 98% των περιπτώσεων είναι από πλήρη ανευθυνότητα κ όχι από ατύχημα... Τεσπα, θεωρώ οτι αν ο άλλος προσέχει δεν θα την πατήσει τόσο εύκολα...

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io έγραψε στις 01:01, 27-05-07:

Λοιποοοοοοοοοον... Επειδή πολύ θέμα έγινε.. Είμαι φοιτήτρια νοσηλευτικής τα διδάχτηκα αυτά και θεωρητικά και πρακτικά και για αυτό μιλάω!! Θεωρείται την έκτρωση οτι πιο απλό κ εύκολο??? Τα αντισυλληπτικά χάπια αν όχι 100% τουλάχιστον 99% αποτελεσματικότητα έχουν! Επίσης αν έμενα έγκυος θα το κράταγα το μωρό σε οποιαδήποτε ηλικία... Συγνώμη ρε παιδιά, να έχουμε ερωτικές επαφές ξέρουμε να αναλάβουμε τις ευθύνες μας δεν ξέρουμε??? Το 98% των περιπτώσεων είναι από πλήρη ανευθυνότητα κ όχι από ατύχημα... Τεσπα, θεωρώ οτι αν ο άλλος προσέχει δεν θα την πατήσει τόσο εύκολα...
Βρε Σταλιτσα, αλλο το να εισαι ετοιμος για σεξ, και αλλο για γονιος, το ιδιο ειναι? Τα αντισυλληπτικα εχουν 99% αποτελεσματικοτητα, οποτε μ@λ@κιες συμβαινουν. Το 98% για την ανευθυνοτητα απο που το εχεις βγαλει? Δεν σε αμφισβητω, απλα ρωταω.

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 01:22, 27-05-07:

Και υπάρχει και η περίπτωση του βιασμού επίσης, μην το ξεχνάμε. Εκεί ούτε ανευθυνότητα υπάρχει, ούτε μ@λ@κί@ λόγω.. ατυχίας των προφυλάξεων.

Εκεί εγώ τη δικαιολογώ την έκτρωση. Γιατί δεν έκανε τίποτα εν συνειδήσει της η γυναίκα.

Τώρα.. Όταν κάνεις έρωτα πάντα γνωρίζεις το ενδεχόμενο να μείνει η άλλη έγκυος.
Εάν θες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, οφείλεις να παίρνεις πάντοτε τις κατάλληλες προφυλάξεις (η "ευθύνη" που έχει ο άλλος).

Εάν τώρα είσαι στο 1% και δεν δούλεψε... εξαρτάται το πώς νοιώθεις.
Αν είσαι ώριμος να το μεγαλώσεις και μπορείς (γιατί είναι ευθύνη το παιδί), τότε να το κρατήσεις, γιατί όχι;

Αν πάλι δεν νοιώθεις έτοιμος κι είχες πάρει τις κατάλληλες προφυλάξεις.... Μπορεί τώρα η λέξη "ατυχία" να σε δικαιολογήσει; Δεν ξέρω.
Πάντως ξέρω ότι δεν θα κάνει καλό στο παιδί να μεγαλώσει με ανεύθυνους γονείς.

Όπως και δεν θα έκανε καλό εάν ήξερες εξ' αρχής ότι θα γεννηθεί με μία ανωμαλία. Ίσως η έκτρωση εδώ να αποδίδεται στο "βόλεμα" των γονιών. Αλλά γιατί να έχουν ένα παιδάκι που θα υποφέρει, όταν μπορούν να έχουν ένα που θα γεννηθεί φυσιολογικά;
Βέβαια, εξαρτάται κι απ' την ανωμαλία κι απ' το πώς προέκυψε.

Τώρα βέβαια.. αν προκύψει αυτή η ανωμαλία κατά τη διάρκεια της κύησης... δεν θέλω να το εξετάσω αυτό.

Κι αυτό γιατί γνωρίζω ήδη άτομα που παρ' όλο κάποια προβλήματα υγείας, είναι πολύ πιο δυνατοί κι από μας που γεννηθήκαμε "φυσιολογικά".

Όπως επίσης και δεν θέλω να εξετάσω το τι γίνεται αν μείνει έγγυος χωρίς να είχαν παρθεί οι απαραίτητες προφυλάξεις.

Παράθεση

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη bisbirikos
Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Μουσικός . Έχει γράψει 680 μηνύματα.

O bisbirikos έγραψε στις 03:07, 27-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από io-io
Γιατι, τα αλατα και η 10λεπτη αιμορραγια σου φανηκαν πιο...λαιτ??
Δλδ εχεις δει εκτρωση και σου φανηκε λαιτ?

Εγω που ειδα,
αναρωτιεμαι αν εχει καταλαβει κανενας οτι προκειται για κανονικη επεμβαση/εγχειρηση.

Αμα δειτε μια εκτρωση μαγνητοσκοπημενη, αμφιβαλλω πολυ για το αν θα πειτε μετα: οκ, το κανω...

Οσο για αυτα που γραφω, ολα (μα ολα) ειναι απο γιατρους μη συμβατικους.
Τωρα, αν πειραξε ο τροπος που γραφω, ζηταω συγνωμη. Ειμαι γενικα απελεκητος στην εκφραση...

Παράθεση

Stalitsa (Μιμιλού!!!)

Δραστήριο Μέλος

H Stalitsa έγραψε στις 04:12, 27-05-07:

Αμα δειτε μια εκτρωση μαγνητοσκοπημενη, αμφιβαλλω πολυ για το αν θα πειτε μετα: οκ, το κανω...
Σκέψου να το δούνε live και να δούνε μετά και το δοχείο με όλο το υλικό της έκτρωσης που το αδειάζουν σε ένα σουρωτήρι και βλέπεις κοκκαλάκια, το σάκο.. ένα τεμαχισμένο μωρό και μετά να έρθουν να μου πούνε!!
Επίσης, ένα λάθος να κάνει ο γιατρός (μιας κ είναι "τυφλή" μέθοδος) μπορεί να πάθει απο σηψαιμία, να μην μπορεί να ξανακάνει εύκολα μωρό μέχρι να της τραβήξει λίγο κάτω την μήτρα με αποτέλεσμα στην καλύτερη απλά να πάθει βραδυκαρδία και στην χειρότερη να πεθάνει... Και αντε μια γυναίκα να μπεί σε αυτή την διαδικασία όταν υπάρχει ΠΟΛΥ σοβαρός λόγος (το μωράκι είναι πολύ άρρωστο ή η μαμά, αντε κ βιασμός) αλλά έτσι επειδή έτυχε (συγνώμη παιδιά) κατα την γνώμη μου είναι ανοησία! Δεν είναι παίξε - γέλασε αυτά τα πράγματα...

Αρχική Δημοσίευση από io-io
Βρε Σταλιτσα, αλλο το να εισαι ετοιμος για σεξ, και αλλο για γονιος, το ιδιο ειναι? Τα αντισυλληπτικα εχουν 99% αποτελεσματικοτητα, οποτε μ@λ@κιες συμβαινουν. Το 98% για την ανευθυνοτητα απο που το εχεις βγαλει? Δεν σε αμφισβητω, απλα ρωταω.
  • Κοίτα για μένα όταν αποφασίζεις να κάνεις κάποια κίνηση πρέπει να είσαι έτοιμος/η να δεχτείς τις συνέπειες...
  • Για τα αντισυλληπτικα πολύ πολύ σπάνια εως καθόλου να συμβεί ατύχημα στο λέω εκ πείρας που παίρνω κ από πολλές πολλές κοπέλες που παίρνουν, όπως επίσης έχω ρωτήσει κ το γιατρό! Αμα παίρνεις κάθε μέρα την ίδια ώρα το χάπι και τηρείς το πρόγραμμα σου έτσι όπως στο είπε ο γιατρός σου, είναι 100% σίγουρο να μη γίνει κανένα ατύχημα... Τότε δεν έχεις καν γόνιμες μέρες, ωορηξία κλ... Αν τώρα πάλι το ξεχάσεις την μια μέρα κλπ τότε χάνεται λίγο η αντισυλληπτική του ικανότητα!
  • Το έβγαλα από τις ηλικίες που είδα στα χειρουργεία και από στατιστικά των γυναικολόγων που έχω μιλήσει...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 27-05-07 στις 18:12. Αιτία: Ένωση συνεχώμενων μηνυμάτων
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 10:28, 27-05-07:

Θα ήθελα να προσθέσω και μια άλλη διάσταση στο θέμα.

Έχω μια νονά, ολίγον τη θεούσα, με καλή ψυχή. Σε κάποια φάση είχε πει κάτι που με ξάφνιασε. Η εκκλησία είναι σφοδρά ενάντια των εκτρώσεων αλλά ουδέποτε ανέλαβε επίσημα να συνεισφέρει στο οικονομικό βάρος μιας οικογένειας με εκ γενετής προβληματικά παιδιά! Αν θεωρούν ότι είναι "παιδιά του Θεού" και πρέπει να γεννιούνται, γιατί δεν βοηθάνε τις οικογένειες των οποίων τα βάρη είναι δυσβάσταχτα;

Όταν ακούς τέτοια λόγια από μια γυναίκα που κάθε Κυριακή πάει στην εκκλησία, πρέπει να αφήνεις και ένα παραθυράκι ανοιχτό. Άλλωστε, κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 10:34, 27-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από parafernalia
Όταν ακούς τέτοια λόγια από μια γυναίκα που κάθε Κυριακή πάει στην εκκλησία, πρέπει να αφήνεις και ένα παραθυράκι ανοιχτό. Άλλωστε, κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.
αυτό λέω κι εγώ τόσο καιρό αλλά δεν με ακούνε

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io έγραψε στις 11:58, 27-05-07:

Δλδ εχεις δει εκτρωση και σου φανηκε λαιτ?

Εγω που ειδα,
αναρωτιεμαι αν εχει καταλαβει κανενας οτι προκειται για κανονικη επεμβαση/εγχειρηση.

Οσο για αυτα που γραφω, ολα (μα ολα) ειναι απο γιατρους μη συμβατικους.
Τωρα, αν πειραξε ο τροπος που γραφω, ζηταω συγνωμη. Ειμαι γενικα απελεκητος στην εκφραση...
Εμενα δεν με πειραξε ο τροπος που τα εγραψες. Με πειραξαν αυτα που εγραψες. Και για να τα παρω απο την αρχη:
Το πρωτο "γιατροσοφι" απ'οτι καταλαβα, ειναι δικο σου, και δοκιμασμενο σε δυο περιπτωσεις. Εχεις καποια αποδειξη οτι δουλευει? Επισης, πως σκεφτηκες οτι κατι τετοιο λειτουργει? Το οτι η κοπελα δεν εμεινε δυο φορες εγγυος δεν σημαινει κατι, δεν ειναι δα και τοσο ευκολο να μεινεις εγγυος. Αλλοι προσπαθουν μηνες και μηνες χωρις προφυλαξεις για να τα καταφερουν. Εξαρταται απο τον ανθρωπο.

Για τα δυο επομενα, τι να πω. Μου φαινεται ανευθυνο απο πλευρας σου να παρουσιαζεις δημοσια τετοιες μεθοδους, και να μη σκεφτεσαι οτι υπαρχουν και κοπελες που προκειμενου να αποφυγουν τους γιατρους (τι θα πει ο κοσμος κλπ κλπ) μπορει να τα δοκιμασουν και να θεσουν σε ΜΕΓΑΛΟ κινδυνο την υγεια τους. Μεγαλος ανθρωπος εισαι, και σοβαρος, και πολλοι μπορουν να εμπιστευτουν τα λογια σου. Ας προσεχουμε λιγο τι λεμε, ειδικα σε τετοιες περιπτωσεις.

Δεν εχω δει εκτρωση, αλλα δυστυχως ξερω αρκετα καλα τι γινεται, λογω πολυ κοντινου μου προσωπου που εκανε πριν απο μερικα χρονια. Ναι, ειναι επεμβαση, ναι, μπορει να παει στραβα, αλλα ετσι δεν ειναι ολες οι επεμβασεις? Ολες δεν εχουν ενα καποιο ρισκο? Τουλαχιστον σε μια εκτρωση, υπαρχει και ο ΓΙΑΤΡΟΣ, πραγμα που απουσιαζει απο τις μεθοδους που παρουσιασες.

Ειναι δικαιωμα του καθε ανθρωπου να αποφασισει ποτε θα κανει παιδι, και αν εσας σας φαινεται ανευθυνο να σκοτωνεται ενα εμβρυο 1-2 μηνων, εμενα μου φαινεται πιο ανευθυνο να ερχεται στη ζωη με γονεις που δεν ξερουν/θελουν να το μεγαλωσουν, και να υποφερει. Και οσο για το επιχειρημα "το σκοτωνουμε λοιπον για να μην υποφερει" εχω να πω μονο οτι "δεν το αφηνουμε να γεννηθει για να μην υποφερει" οπως κανουμε καθε μηνα με τα αντισυλληπτικα, η με το χαπι της επομενης ημερας. ΟΧΙ, δεν λεω οτι ειναι το ιδιο η εκτρωση και η αντισυλληψη, προφανως, αλλα ηθικα, εχουν πολλα κοινα στοιχεια. Βασικα ολα, εκτος απο το τι οριζει ο καθενας ανθρωπινη ζωη. Απο ποτε τα κυτταρα θεωρουνται ανθρωπος.

• Κοίτα για μένα όταν αποφασίζεις να κάνεις κάποια κίνηση πρέπει να είσαι έτοιμος/η να δεχτείς τις συνέπειες...
  • Για τα αντισυλληπτικα πολύ πολύ σπάνια εως καθόλου να συμβεί ατύχημα στο λέω εκ πείρας που παίρνω κ από πολλές πολλές κοπέλες που παίρνουν, όπως επίσης έχω ρωτήσει κ το γιατρό! Αμα παίρνεις κάθε μέρα την ίδια ώρα το χάπι και τηρείς το πρόγραμμα σου έτσι όπως στο είπε ο γιατρός σου, είναι 100% σίγουρο να μη γίνει κανένα ατύχημα... Τότε δεν έχεις καν γόνιμες μέρες, ωορηξία κλ... Αν τώρα πάλι το ξεχάσεις την μια μέρα κλπ τότε χάνεται λίγο η αντισυλληπτική του ικανότητα!
  • Το έβγαλα από τις ηλικίες που είδα στα χειρουργεία και από στατιστικά των γυναικολόγων που έχω μιλήσει...
Σταλιτσα, με ολο το σεβασμο, δεν ειναι και πολυ χρησιμο στη συζητηση να επικαλεισαι συνεχως την ιδιοτητα σου ως νοσηλευτρια (αν δεν κανω λαθος) για να αποδειξεις οτι εχεις δικιο. Ειναι σαν να σου λεω εγω 1+1=3 και πιστεψε με επειδη ειμαι μαθηματικος. Ουτε χρειαζεται να ζεις μεσα στα νοσοκομεια για να γνωριζεις καποια πραγματα. Τα αντισυλληπτικα εχουν ποσοστο επιτυχιας 99% εαν χρησιμοποιηθουν συμφωνα με τις οδηγιες. Αυτο σημαινει οτι ατυχηματα γινονται, και εγω προσωπικα δεν θα καταδικασω εμενα, τον φιλο μου, και το παιδι μου, σε μια ζωη που δεν την διαλεξε κανενας μας. Εαν εσεις το θεωρειτε πιο απλο το να μεγαλωσετε ενα παιδι χωρις να ειστε ετοιμοι, απο το να κανετε εκτρωση σε περιπτωση ατυχηματος, go for it.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη io-io : 27-05-07 στις 12:46.
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 12:01, 27-05-07:

io io μου άρεσε ο τρόπος σου και τα λεγόμενα σου

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Idril, Scandal

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους