Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,092 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,043 μηνύματα σε 74,647 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 286)
Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης
88
30,77%
Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης
69
24,13%
Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης
50
17,48%
Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης
52
18,18%
Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά
27
9,44%

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 19:52, 21-02-08:

Λοιπόν: ψυχραιμία! Οσονούπω- λένε οι έρευνες, μετρήσεις και υπολογισμοί, στην παρούσα φάση των γήινων πραγμάτων- μεταξύ άλλων "αποκαλυπτικών προβλέψεων", προβλέπεται να πάρει ραγδαία "θετική εξέλιξη" το φαινόμενο σταδιακής φυσικής στείρωσης- μέχρι εξαφανισμού του "φύλου- ο αρσενικός κροκόδειλος και ο άνδρας. Μέχρι τότε, στην μεν Κίνα θα συνεχίζει να είναι κακούργημα η γέννηση δεύτερου παιδιού, ενώ στη Δύση, θα αμφιταλαντευόμαστε, ίσως, ακόμη.
Θέση μου: Όχι, στα ανεπιθύμητα παιδιά. Δεν τα σηκώνει η απανθρωπιά της τρέχουσας "τάξης πραγμάτων"! Οπότε προκύπτει αβίαστα μία αρχαία συμβουλή: Μόνον η αγάπη παίρνει σωστές αποφάσεις, για τα "επόμενα παιδιά": τελεία και παύλα με θαυμαστικο(!).

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kinezoula

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη kinezoula
H kinezoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 81 μηνύματα.

H kinezoula έγραψε στις 20:11, 21-02-08:

Eιμαι κατα της εκτρωσης γιατι το θεωρω αδικο .Υπαρχουν χιλιαδες ζευγαρια που δεν μπορουν να τεκνοποιησουν και θα ηταν ευτυχη αν υιοθετουσαν ενα απο τα μωρα που πεθαινουν στις εκτρωσεις.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 20:18, 21-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από kinezoula
Eιμαι κατα της εκτρωσης γιατι το θεωρω αδικο .Υπαρχουν χιλιαδες ζευγαρια που δεν μπορουν να τεκνοποιησουν και θα ηταν ευτυχη αν υιοθετουσαν ενα απο τα μωρα που πεθαινουν στις εκτρωσεις.
Επίσης υπάρχουν χιλιάδες παιδιά στα ορφανοτροφεία, οπότε ας υιοθετήσουν ένα. Έχουμε έλλειψη ορφανών και δεν το ξέρω;

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kinezoula

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H kinezoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 81 μηνύματα.

H kinezoula έγραψε στις 20:22, 21-02-08:

Ναι,υπαρχει ελλειψη ορφανων σε σχεση με την ζητηση και μεγαλη λιστα αναμονης.Για αυτο ανθει και το εμποριο βρεφων.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 20:45, 21-02-08:

Δεν υπάρχει έλλειψη βρεφών, έλεος. ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΙΑ υπάρχει.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kinezoula

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H kinezoula έγραψε στις 21:40, 21-02-08:

]Kαι ομως υπαρχει .Ξερεις ποσα ζευγαρια δεν μπορουν να κανουν παιδια με τις αηδιιες που τρωμε?Εγω μονη μου ξερω 10 περιπτωσεις.Και δεν ειναι μονο η γραφειοκρατεια δυστυχως για καθε παιδακι υπαρχουν λιστες αναμονης πολλων που περιμενουν.Αρα εστω οτι περιμενεις να υιοθετησεις πρεπει να περιμενεις την σειρα σου..

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 21:56, 21-02-08:

Kαι ομως υπαρχει .Ξερεις ποσα ζευγαρια δεν μπορουν να κανουν παιδια με τις αηδιιες που τρωμε?Εγω μονη μου ξερω 10 περιπτωσεις.
γιατί δεν αρχίζουν επομένως τα γιαουρτάκια, μπας και κάνουν παιδί?
Και δεν ειναι μονο η γραφειοκρατεια δυστυχως για καθε παιδακι υπαρχουν λιστες αναμονης πολλων που περιμενουν.Αρα εστω οτι περιμενεις να υιοθετησεις πρεπει να περιμενεις την σειρα σου..
αυτό ακριβώς είναι η γραφειοκρατία.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kinezoula

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H kinezoula έγραψε στις 22:14, 21-02-08:

Αγαπητη μου οταν οτι τρωμε ειναι γεματο φυτοφαρμακα και συντηριτικα ειναι φυσικο να υπαρχουν τετοια προβληματα.Υπαρχει τετοιο προβλημα σημερα οσο περιεργο και να μας φαινεται. Οχι,γραφειοκρατεια ειναι οταν κατι κολαει στις διαδικασιες.Για παραδειγμα υπαρχουν οι υποψηφιοι γονεις και το παιδι αλλα αργουν να ολοκληρωθουν οι γραφειοκρατικες διαδικασιες.Οταν υπαρχει ενα μωρο και πολλα ζευγαρια που περιμενουν δεν φταινε οι γραφιοκρατες.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 11:01, 22-02-08:

Κινεζούλα, έχεις μπερδέψει λίγο το αν υπάρχουν μωρά χωρίς γονείς, και την αδυναμία σύλληψης πολλών ζευγαριών.
Ναι, πολλές γυναίκες δεν μπορούν να συλλάβουν, πολλοί άντρες έχουν αδύναμο σπέρμα, αλλά είναι εντελώς ατεκμηρίωτο να λες ότι φταίει η διατροφή μας. Και πιο παλιά έφταιγαν οι στενοί κορσέδες, τι καταλάβαμε τώρα;

Τα ορφανοτροφεία είναι ΓΕΜΑΤΑ.

Παράθεση

kinezoula

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H kinezoula έγραψε στις 12:18, 22-02-08:

Υπαρχει προβλημα σε πολλα ζευγαρια που δεν μπορουν να κανουν παιδι.Αυτο για την διατροφη απο γιατρο σε μεσημεριανη εκπομπη το εχω ακουσει.Οτι για την αυξηση του προβληματος αυτου οφειλεται η μολυνση και τα φυτοφαρμακα που χρησιμοποιουμε στην διατροφη μας.Και να σου πω την αληθεια τον πιστευω.Περα απο τη γραφειοκρατια που ειναι ανελεητη υπαρχει και μεγαλη λιστα αναμονης για τα ζευγαριια.Για καθε παιδακι υπαρχουν πολλοι που περιμενουν.Τωρα για ορφανα μεγαλυτερης ηλικιας η για παιδια αρρωστα ειναι αληθεια οτι δυσκολα υιοθετουνται.Υπαρχουν και παιδακια σε ορφανοτροφεια που εχουν γονεις και δεν ειναι για υιοθεσια.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 12:23, 22-02-08:

Πάντα υπάρχει κάτι που φταίει για την υπογεννητικότητα.
Κάθε εποχή είχε και τη μάστιγά της, σε αυτό το θέμα.

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 21:51, 22-02-08:

Οταν υπαρχει ενα μωρο και πολλα ζευγαρια που περιμενουν δεν φταινε οι γραφιοκρατες.
και ποιος φταίει?

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 21:58, 22-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από dooo
και ποιος φταίει?
θεωρεί ότι δεν υπάρχουν πολλά μωρά ώστε για αυτό υπάρχει μεγάλη λίστα αναμονής...

Δυστυχώς όμως δεν είναι έτσι
Το να δωθεί ένα παιδί σε μια οικογένεια ΔΥΣΤΥΧΩΣ για τους αρμόδιους χρειάζεται πολύ περισσότερα απ την αγάπη τους και την φροντίδα για αυτό το παιδί....
Οι αρμόδιες υπηρεσίες θέλουν εκτός από αγάπη... και κανα δυο σπιτια καθως και πολύ υψηλό εισόδημα.
Επίσης, οι γονείς τις περισσότερες φορές, ΔΥΣΤΥΧΩΣ, δεν θέλουν παιδάκι που είναι ήδη σε μια ηλικία αλλά θέλουν βρέφος .... αυτό αμέσως αποκλειει τα παιδάκια όλα άνω των 1-2 ετών και το κάνει πολύ δύσκολο να τους βρουν σπιτι

Παράθεση

Δανάη

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Δανάη
H Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 333 μηνύματα.

H Δανάη έγραψε στις 22:04, 22-02-08:

Πάντως υπάρχουν και περιπτώσεις όπου εγκυμοσύνες τερματίστηκαν διότι η γυναίκα ήταν σε μεγάλη ηλίκια κ υπήρχαν πιθανότητες το παιδί να γενηθεί "προβληματικό".
Όταν ήταν έγκυος η μητέρα μου στον αδερφό μου ήταν ήδη 40 χρονών περίπου κ ο γιατρος της είχε πει να το ρίξει. Μάλιστα 2 φορές είχε κανονίσει ραντεβού για να κάνει την έκτρωση αλλά τελευταία στιγμή το μετάνιωσε!
Και ευτυχώς που δεν το έκανε θα ήταν το μεγαλύτερο λάθος της! Ο αδερφός μου τωρα είναι 10 χρονών και ειναι υγειέστατος!!

Δεν ξέρω αν είμαι υπέρ ή κατα. Εξαρτάται τις περιπτώσεις σίγουρα όταν είσαι μικρος σε ηλικια είναι απόλυτα κατανοητό γιατι δεν εχεις την ωριμότητα που χρειαζεται για να το μεγαλώσεις. Καλύτερα λοιπόν να μην το γεννήσεις καν άν δεν είσαι έτοιμος γι'αυτό παρά να "καταστρέψεις" πιθανως μια ζωη "άθελά" σου!

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 22:19, 22-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από Δανάη
Πάντως υπάρχουν και περιπτώσεις όπου εγκυμοσύνες τερματίστηκαν διότι η γυναίκα ήταν σε μεγάλη ηλίκια κ υπήρχαν πιθανότητες το παιδί να γενηθεί "προβληματικό".
Όταν ήταν έγκυος η μητέρα μου στον αδερφό μου ήταν ήδη 40 χρονών περίπου κ ο γιατρος της είχε πει να το ρίξει. Μάλιστα 2 φορές είχε κανονίσει ραντεβού για να κάνει την έκτρωση αλλά τελευταία στιγμή το μετάνιωσε!
Και ευτυχώς που δεν το έκανε θα ήταν το μεγαλύτερο λάθος της! Ο αδερφός μου τωρα είναι 10 χρονών και ειναι υγειέστατος!!
μα τι λες τωρα!!! τι ειδους γιατρος ήταν αυτος!!!!
υπάρχουν πολλά χρόνια τώρα (πολλά περισσότερα από 10!!!) ειδικές εξετάσεις που δείχνουν όλα αυτά τα ζητήματα και δεν υπάρχει περίπτωση να γεννηθεί άρρωστο παιδί από γυναίκα μεγάλης ηλικίας εκτός αν το θέλει ή εκτός αν δεν έχει κάνει τις απαραίτητες εξετάσεις!!!
ειλικρινά απορώ με την ποιότητα του γιατρού αυτού και ως ανθρώπου αλλά και ως επιστήμονα!!!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δανάη

Δραστήριο Μέλος

H Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 333 μηνύματα.

H Δανάη έγραψε στις 22:26, 22-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
μα τι λες τωρα!!! τι ειδους γιατρος ήταν αυτος!!!!
υπάρχουν πολλά χρόνια τώρα (πολλά περισσότερα από 10!!!) ειδικές εξετάσεις που δείχνουν όλα αυτά τα ζητήματα και δεν υπάρχει περίπτωση να γεννηθεί άρρωστο παιδί από γυναίκα μεγάλης ηλικίας εκτός αν το θέλει ή εκτός αν δεν έχει κάνει τις απαραίτητες εξετάσεις!!!
ειλικρινά απορώ με την ποιότητα του γιατρού αυτού και ως ανθρώπου αλλά και ως επιστήμονα!!!
Δεν ξέρω πολλές λεπτομέριες ήμουν 9 χρονών τότε απλά θυμάμαι που μας είχε μιλήσει γι'αυτό οτι δηλαδή σκεφτόταν να το ρίξει κ μας είχε δείξει και ένα σχετικό βιβλίο που είχε φωτογραφίες με μωράκια "τερατάκια" (δε ξερω πως να το πω).
Τωρα τι σοι γιατρος ήταν δεν ξέρω και δε με νοιαζει κ ιδιαίτερα για να πω την αλήθεια απο τη στιγμή που ολα πήγαν μια χαρά!

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 22:28, 22-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από Δανάη
Δεν ξέρω πολλές λεπτομέριες ήμουν 9 χρονών τότε απλά θυμάμαι που μας είχε μιλήσει γι'αυτό οτι δηλαδή σκεφτόταν να το ρίξει κ μας είχε δείξει και ένα σχετικό βιβλίο που είχε φωτογραφίες με μωράκια "τερατάκια" (δε ξερω πως να το πω).
Τωρα τι σοι γιατρος ήταν δεν ξέρω και δε με νοιαζει κ ιδιαίτερα για να πω την αλήθεια απο τη στιγμή που ολα πήγαν μια χαρά!
αν είναι ο οικογενειακός σας γυναικολόγος να σε νοιάζει και να μην πηγαίνεις σε αυτόν

Παράθεση

Δανάη

Δραστήριο Μέλος

H Δανάη έγραψε στις 00:24, 24-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
αν είναι ο οικογενειακός σας γυναικολόγος να σε νοιάζει και να μην πηγαίνεις σε αυτόν
Δε ξέρω, για να είμαι ειλικρινής δεν την έχω ρωτήσει ποτέ! φαντάζομαι πάντως πως οχι

Παράθεση

Δανάη

Δραστήριο Μέλος

H Δανάη έγραψε στις 00:29, 24-02-08:

Πριν από κάμποσο καιρό μου είχε έρθει το εξής mail:

Ερωτήση κρίσεως:

Αν ήξερες μια γυναίκα που ήταν έγκυος, η οποία είχε ήδη 8 παιδιά, τρία από τα οποία ήταν κουφά, δύο τυφλά, ένα με διανοητική καθυστέρηση, και είχε και σύφιλη, θα της συστήνατε να κάνει άμβλωση;

Εάν είπατε ναι,
τότε μόλις σκοτώσατε τον Beethoven.

Παράθεση

BNorb

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη BNorb
Ο BNorb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 13 μηνύματα.

O BNorb έγραψε στις 14:49, 24-02-08:

Κυρίες μου (γιατί μάλλον μπήκα σε μια γυναικοπαρέα)
καλημέρα σας,

Νομίζω ότι φιλοσοφικά το ζήτημα των εκτρώσεων συνδέεται στενά με τα "μεγάλα ζητήματα" της φιλοσοφίας όπως: υπάρχει ψυχή; Είναι αθάνατη; Είναι αγέννητη; Και αν όχι ποια στιγμή γεννιέται; Και λίγο πιο πίσω: από ποια στιγμή ο άνθρωπος γίνεται ζωή; Και από ποια στιγμή γίνεται "πρόσωπο" στο οποίο ο Ουμανισμός αναγνωρίζει το ιερό και απαραβίαστο των ανθρωπίνων δικαιωμάτων;

Τα ζητήματα αυτά, αυτές οι βασανιστικές διελκυστίνδες, θα ταλανίζουν για πολύ καιρό ακόμα την ανθρώπινη σκέψη έτσι που αν και δεν θα φθάνει στις απαντήσεις τους θα γεννάει όμως στην προσπάθεια της αυτή λαμπρά διαμάντια σκέψης και σοφίας.

Αντίστοιχα και στο ζήτημα των εκτρώσεων νομίζω ότι θα αργήσει πολύ η ανθρωπότητα να βρει μια πλατιά αποδεκτή και τελεσίδικη απάντηση. Όσοι (και συγκαταλέγω και τον εαυτό μου σ' αυτούς) υποψιάζονται ή τείνουν σε μια πιο ορθολογική και "επιστημονική" προσέγγιση εννοιών όπως "ψυχή" και "ζωή" θα είναι πιο εύκολα και πιο ισχυρά υπέρ των εκτρώσεων. Αντίστοιχα όσοι έχουν μια πιο υπερβατική και θρησκευτική προσέγγιση θα φρίττουν δικαιολογημένα στην σκέψη ότι ίσως επιτρέπουν την μαζική και νόμιμη διάπραξη φόνων.

Αυτά, ελπίζοντας ότι προσέφερα κάτι. Τις πολιτικές, ιατρικές, κοινωνιολογικές, ψυχολογικές κλπ πλευρές άλλωστε βλέπω ότι ως τώρα τις διαπραγματεύεστε με αξιοθαύμαστη ενάργεια!

# Δανάη,

Με το e-mail που αναφέρατε θέσατε ένα πολύ ενδιαφέρον ζήτημα που ωστόσο ξεφεύγει αρκετά από τα πλαίσια αυτής της συζήτησης. Never than less προσωπικά πιστεύω βαθιά ότι είναι εκατομμύρια οι Beethoven, Mozart, Leonardo Da Vinci, Picasso αυτού του κόσμου, που ήρθαν μεν στην ζωή αλλά πέθαναν νωρίς ή έζησαν μια θλιβερή ζωή άσημη και χωρίς δημιουργία γιατί έτυχε να ζήσουν σε υπανάπτυκτες χώρες ή στην σκοτεινή πλευρά των "αναπτυγμένων". Αλλά αυτό όπως είπα είναι ένα άλλο ζήτημα…

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 14:55, 24-02-08:

Bnorb πέραν του ότι συμφωνώ απόλυτα, θεωρώ το πόστ σου πάρα πολύ καλό και ποιοτικό!
Καλωσόρισες στο e-steki και ελπίζω να βλέπουμε συχνότερα τέτοια μηνύματα σου from now on

Παράθεση

C.M.

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη C.M.
H C.M. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 251 μηνύματα.

H C.M. έγραψε στις 16:14, 24-02-08:

Κάποτε πίστευα αυτά.

Δεν άλλαξα άποψη.

Μετά από όλο αυτό που πέρασα σκέφτομαι τα εξής:

Σε ηλικία 18 ετών είχα κάνει έκτρωση λόγω διάφορων προβλημάτων. Ένιωθα τύψεις. Δεν ήθελα να κάνω το ίδιο "λάθος". Τώρα κράτησα το παιδί, κατάφερα με όλα τα προβλήματα που υπήρχαν να το φέρω στον κόσμο πρόωρα και αυτό έζησε 12 μέρες μόνο. Νιώθω μεγαλύτερες τύψεις. Θα ένιωθα ακόμα μεγαλύτερες τύψεις εάν αυτό ζούσε κανονικά και δεν ήμουν σε θέση να το μεγαλώσω.

Ποιό είναι το μεγαλύτερο έγκλημα; Να αποτρέπεις τη δυνατότητα εξέλιξης μιας ζωής καταστρέφοντας ένα βιολογικό κύτταρο ή καταστρέφοντας μια υπαρκτή ζωή με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο; Μπορεί να είναι και τα δύο εγκλήματα αλλά στη θέση όπου αναγκαστικά κανείς επιλέγει τις συνέπειες του ενός ή του άλλου... ... ...

Μπορεί να λέω απλά βλακείες...

Παράθεση

kinezoula

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H kinezoula έγραψε στις 16:32, 24-02-08:

Χωριζεις τους ανθρωπους σε κατηγοριες πραγμα πολυ λανθασμενο.Οσοι βλεπουν την υποθεση απο θρησκευτικη σκοπια ειναι κατα των εκτρωσεων?Ενω οσοι ειναι αποκολλημενοι απο τετοιες προκαταληψεις ειναι υπερ?Προσωπικα ειμαι χριστιανη αλλα υπαρχουν και αθεοι που ειναι κατα των εκτρωσεων. Πως μπορει η εννοια ζωη να εχει ορθολογικη προσεγγιση?Ειναι κατι μετρησιμο και θυσιασιμο?

Παράθεση

C.M.

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη C.M.
H C.M. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 251 μηνύματα.

H C.M. έγραψε στις 16:44, 24-02-08:

Χωριζεις τους ανθρωπους σε κατηγοριες πραγμα πολυ λανθασμενο.Οσοι βλεπουν την υποθεση απο θρησκευτικη σκοπια ειναι κατα των εκτρωσεων?Ενω οσοι ειναι αποκολλημενοι απο τετοιες προκαταληψεις ειναι υπερ?Προσωπικα ειμαι χριστιανη αλλα υπαρχουν και αθεοι που ειναι κατα των εκτρωσεων. Πως μπορει η εννοια ζωη να εχει ορθολογικη προσεγγιση?Ειναι κατι μετρησιμο και θυσιασιμο?

Είναι διαχωρισμοί που συναντά κανείς στη θεωρία. Δεν είναι καλούπια "θρήσκοι έτσι άθεοι ή κοσμικοί αλλιώς". Σαφώς υπάρχουν και άθεοι κατά των εκτρώσεων. Όπως και θρήσκοι υπέρ των εκτρώσεων. Για διάφορους λόγους και με διάφορες προϋποθέσεις.

Δεν ξέρω τι είναι ζωή, θα μπορούσα να δώσω πολλούς ορισμούς με διάφορες προσεγγίσεις αλλά δεν ξέρω τι είναι.

Παράθεση

kinezoula

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H kinezoula έγραψε στις 16:53, 24-02-08:

C.M η απαντηση μου προοριζοταν για τον Βnorb .Ευχαριστω ομως και για την δικη σου απαντηση.

Παράθεση

ελπιδα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ελπιδα
H ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 28 μηνύματα.

H ελπιδα έγραψε στις 18:13, 28-02-08:

κατα τη γνωμη μου δεν ειναι σωστο να γινονται εκτρωσεις, παρα μονο εαν η γυναικα βιαστηκε και δεν εχει το ψυχικο σθενος να το κρατησει. Γενικα, ομως η προφυλαξη σωζει ζωες κυριολεκτικα. επισης, θεωρω απαραδεκτο μονο ο ενας 'γονιος' να αποφασιζει για ενα τοσο σημαντικο θεμα, που οπως και να χει, καποια στιγμη θα απασχολησει και αυτον αλλα και το (πρωην, ισως) συντροφο του.

Παράθεση

Louard

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Louard
H Louard αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 28 μηνύματα.

H Louard έγραψε στις 19:45, 28-02-08:

Βασικά μια καινούργια ψυχή δεν φταίει σε τίποτα να πεθάνει γιατί απλά κάποιος ήταν απρόσεχτος. όπως θεωρεί κάποιος τον εαυτό του αρκετά ώριμο για να έχει σεξουαλική ζωή χωρίς προφύλαξη, έτσι θα πρέπει να έχει και την ωριμότητα να αναλάβει τις ευθύνες του.
Μια έκτρωση επιρρεάζει αρνητικότατα την ψυχολογιά μιας γυναίκας. τώρα σε περιπτώσεις που κάποιος έπαιρνε προφυλάξεις και παρόλα αυτά εγινε το ατύχημα, μην αγχώνεστε, υπάρχει και το χάπι της επόμενης ημέρας!!!!!
δεν είναι άδικο όμως? άλλες γυναίκες προσπαθούν όλοι τους την ζωή να φέρουν ένα παιδάκι στον κόσμο και άλλες απλά το σκοτώνουν... τι να πεις?

Παράθεση

DEMETRIOS (Δημητρης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη DEMETRIOS
Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O DEMETRIOS έγραψε στις 16:54, 04-03-08:

Διαφωνω με την αποψη πως μια εκτρωση ειναι ηθικα ισοτιμη με μια μεθοδο αντισυλληψης.Μην μπερδευουμε το σωβρακο με τη γραβατα.Αλλο το ενα κι αλλο το αλλο.Στη μια περιπτωση αποφευγουμε μια ενδεχομενη γονιμοποιηση ενω στην αλλη περιπτωση εχει γινει η γονιμοποιηση και μιλαμε για αναχαιτιση της εγκυμοσυνης της γυναικας.Δεν ειναι το ιδιο.Το θεμα ειναι αρκετα λεπτο.Γι αυτο και οσοι πανε σχολειο,οσοι ειναι φοιτητες και οσοι γενικα δεν εχουν δικα τους χρηματα στα χερια τους πρεπει να προσεχουν πιο πολυ αν δεν σκοπευουν να αναλαβουν τις ευθυνες τους.Παντως την τελικη αποφαση και τον τελευταιο λογο τον εχει σιγουρα η γυναικα που ειναι εγκυος.Και καλο ειναι να υπαρχει συζητηση με αγαπη και ψυχραιμια για να γινει το καλυτερο.

Παράθεση

esperanza

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη esperanza
H esperanza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H esperanza έγραψε στις 01:00, 07-03-08:

Έκτρωση = ΦΟΝΟΣ Θα μπορούσες ποτέ έχοντας μπροστά σου ένα νεογέννητο μωράκι να του κάνεις κάτι κακό, πόσο μάλλον να το σκοτώσεις? Ποιά λοιπόν η διαφορά? Επειδή ακόμα βρίσκεται μέσα σου και δεν το βλέπεις δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει. Έχει αρχίσει να υπάρχει και να έχει δικαίωμα στη ζωή. πως λοιπόν εσύ θα του τη στερήσεις?

Παράθεση

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Angie_Ann
H Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 628 μηνύματα.

H Angie_Ann έγραψε στις 01:25, 07-03-08:

Όπως είχα διαβάσει κάπου, εδώ ή αλλού δεν θυμάμαι, φόνος ξε-φόνος δεν θα αφήσω ένα συνονθύλευμα κυττάρων να καταστρέψει τη ζωή μου. Έτσι απλά...

Από τη στιγμή που παίρνω όσες προφυλάξεις μπορώ και δεν φέρομαι ανεύθυνα αν μου τύχει η ατυχία μου έτυχε τι να κάνουμε. Ο μεγαλύτερος μου φόβος είναι μην τυχόν μείνω έγγυος δεν το καταλάβω για να κάνω έκτρωση και περάσει τους 3 μήνες το παιδί...ίσως και να αυτοκτονούσα, δεν ξέρω. Οπότε έκτρωση και ξανά έκτρωση!!!

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 12:15, 07-03-08:

Δεν έχεις άδικο, Angie Ann. Αλλά εγώ σκεφτόμουν τις προάλλες το εξής:
Είχα καθυστέρηση.
Αν, λέω ΑΝ έμενα από μεγάλη ατυχία τώρα έγγυος (σπάει το προφυλακτικό πχ), πόσο είμαι σε θέση να απορρίψω ένα μωρό, ενώ θα 'μαι 26; Δεν είμαι 19, σε λίγα -όντως λίγα- χρόνια μπορεί να αποκτήσω όντως ένα επιθυμητό μωράκι...

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 12:33, 07-03-08:

Μα και βεβαια, το σε ποια φαση ζωης βρισκομαστε ειναι και ο πιο σημαντικος παραγοντας για μια αποφαση σαν και αυτη....
Και εγω που δεν το εχω στα αμεσα σχεδια μου, στην ηλικια που ειμαι και βασει με το πως ειναι διαμορφωμενη η ζωη μου, εννοειται πως θα το κρατουσα...
Στα 20 μου δεν επαιζε το αυτο, ουτε σε ποσοστο της ταξης του 1%

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 12:59, 07-03-08:

Πάντως αν το θέμα τεθεί ΕΚΤΡΩΣΗ=ΦΟΝΟΣ συνεχίζει να είναι φόνος είτε μιλάμε για υγιές παιδί είτε για παιδί με σύνδρομο νταουν, ΧΥΥ και αλλα χρωματοσωματιδιακά κλπ κλπ. Γιατί λοιπόν κάνουμε αμνιοπαρακέντηση; Δεχόμαστε τον Καιάδα της έκτρωσης σε αυτές τις περιπτώσεις; Επίσης φόνος είναι πιθανά και το χάπι της επόμενης μέρας αν έχει γίνει γονιμοποίηση.
Εγώ από την άλλη θα έλεγα ότι αυτό αφορά κατ'αρχήν την γυναίκα που θα περάσει την εγκυμοσύνη, δευτερευόντως τον άντρα, και η συμπεριφορά και των δύο εξαρτάται από τις εκάστοτε συνθήκες. Δεν νομίζω ότι μια απάντηση ΝΑΙ ή ΟΧΙ είναι αρκετή.

Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 13:10, 07-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Μα και βεβαια, το σε ποια φαση ζωης βρισκομαστε ειναι και ο πιο σημαντικος παραγοντας για μια αποφαση σαν και αυτη....
Και εγω που δεν το εχω στα αμεσα σχεδια μου, στην ηλικια που ειμαι και βασει με το πως ειναι διαμορφωμενη η ζωη μου, εννοειται πως θα το κρατουσα...
Στα 20 μου δεν επαιζε το αυτο, ουτε σε ποσοστο της ταξης του 1%
Νομίζω ότι θα συμφωνήσω απόλυτα....!!!!

Παράθεση

lotta (Vicky)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lotta
H Vicky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 33 μηνύματα.

H lotta έγραψε στις 19:46, 27-03-08:

Αν δε θέλεις δε μένεις έγκυος.Μόνο σε περίπτωση ατυχήματος το δικαιολογώ (σπάνιο)..αλλιώς το κρατάς το λούζεσαι ή γίνεσαι φονιάς.

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ninaki (nina21)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ninaki
H nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια . Έχει γράψει 338 μηνύματα.

H ninaki Μπέμπη μου!!! Σε περιμένω... έγραψε στις 19:54, 27-03-08:

Καλησπέρα κοπέλα μου!
Καταρχάς είναι η μεγαλύτερη αμαρτία που θα μπορούσε να κάνει μια γυναίκα!
Το να διακόψεις την κύηση είναι ό,τι πιο άσχημο έχω ακούσει στα 21 μου χρόνια!

Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα...για φαντάσου να έχεις μια ζωούλα μέσα σου που να εξαρτάται απο εσένα και εσύ να την σκοτώσεις!
Στατιστικά οι περισσότερες γυναίκες που έκαναν έκτρωση κάτω απο τα 18 τους...αργότερα δεν μπορούσαν να κρατήσουν παιδί...δλδ κατά τον 3ο μήνα της εγκυμοσύνης τους απέβαλλαν!!!

Θα μου πεις...εξαρτάται από την κατάσταση! Η μόνη κατάσταση που θα μπορέσει να σε φτάσει σε αυτό το σημείο είναι η ανεπιθύμητη κύηση απο ΒΙΑΣΜΟ! Μόνο αυτό!

Παράθεση

αριαδνη4852

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη αριαδνη4852
H αριαδνη4852 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 93 μηνύματα.

H αριαδνη4852 έγραψε στις 20:04, 27-03-08:

το ξερω οτι υπαρχουν 2 επιλογες..το κρατας η γινεσαι φονιας..ναι...ρωτησα τι επιλεγετε ομως τελικα...οσο για το αν δε θελεις δε μενεις εγκυος δεν ισχυει...σπανιο?????το μεγαλυτερο ποσοστο των γυναικων εδω στην ελλαδα εχει κανει εκτρωση...πως εμειναν αν δεν ηταν λογω ατυχηματος?αν παλι το ηθελαν δε θα εκαναν εκτρωση...

Παράθεση

αριαδνη4852

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H αριαδνη4852 έγραψε στις 20:07, 27-03-08:

αρα νινα θα κρατουσες το μωρο αν(να χτυπησω ξυλο)εμενες εγκυος?ασχετα απο την ηλικια και τις αντιδρασεις των γονιων σου?

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 20:07, 27-03-08:

Εγώ πλέον, με δεδομένο ότι είμαι σχεδόν 26, θα το κρατούσα.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ninaki (nina21)

Δραστήριο Μέλος

H nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια . Έχει γράψει 338 μηνύματα.

H ninaki Μπέμπη μου!!! Σε περιμένω... έγραψε στις 20:11, 27-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από lotta
Αν δε θέλεις δε μένεις έγκυος.Μόνο σε περίπτωση ατυχήματος το δικαιολογώ (σπάνιο)..αλλιώς το κρατάς το λούζεσαι ή γίνεσαι φονιάς.
Ναι..Έχεις δίκαιο Αριάδνη μου για την απάντηση της φίλης μας!
Και να σας πω και κάτι? Εμείς σαν γυναίκες δύσκολα κάνουμε τέτοια λάθη στην ζωή μας...αν το νοιώθουμε το κρατάμε αντιμετωπίζοντας όλες τις συνέπειες!!!

Εύχομαι να μην συμβεί ΠΟΤΕ κάτι τέτοιο στην ζωή μας...Είναι κάτι που μένει πάντα στην ψυχή και δεν φεύγει ποτε!!!

Προσοχή λοιπόν σε όλες μας!!!

Παράθεση

Nininaou (Ρηνούλα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nininaou
H Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 635 μηνύματα.

H Nininaou μουντζούρωσε και έγραψε στις 20:11, 27-03-08:

Δεν θα το έκανα ποτέ. Όχι, δεν είναι μεγάλα λόγια.Δεν θα σκότωνα ποτέ μια δικιά μου ζωή. Ακούγεται φρικτό, αποτρόπαιο...

Καταλαβαίνω ότι σε κάποιες περιπτώσεις μοιάζει μονόδρομος. Όπως και να'χει, ό,τι και να μου συνέβαινε δεν θα μπορούσα να το κάνω...

Παράθεση

αριαδνη4852

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H αριαδνη4852 έγραψε στις 20:12, 27-03-08:

το θεμα ειναι τι θα εκανες αν σου συνεβαινε νωριτερα?θα εκανες ποτε?προφανως για σενα εξαρταται απο την ηλικια σου

Παράθεση

Nininaou (Ρηνούλα)

Διάσημο Μέλος

H Nininaou μουντζούρωσε και έγραψε στις 20:14, 27-03-08:

Όχι, θα ήταν καταστροφικό για μένα. Πιστεύω ότι με καλή θέληση όλα καταφέρνονται...

Παράθεση

αριαδνη4852

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H αριαδνη4852 έγραψε στις 20:15, 27-03-08:

παρολο που εισαι μολις 16 χρονων σκεφτεσαι πολυ ωριμα.μπραβο σου ρηνουλα!!!

Παράθεση

ninaki (nina21)

Δραστήριο Μέλος

H ninaki Μπέμπη μου!!! Σε περιμένω... έγραψε στις 20:15, 27-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από αριαδνη
αρα νινα θα κρατουσες το μωρο αν(να χτυπησω ξυλο)εμενες εγκυος?ασχετα απο την ηλικια και τις αντιδρασεις των γονιων σου?
Κοίτα...στην φάση που είμαι τώρα σίγουρα θα το κρατούσα...εφόσον ξέρουν ότι έχω σχέση και το δέχονται, τότε είναι πιθανό ότι μπορεί να συμβεί και αυτο!

Η ηλικία δεν παίζει πολλές φορές ρόλο...νομίζω ότι θα έκανα τα πάντα και ΝΑΙ το λέω με σιγουριά θα το κρατούσα!

(Πάντα ήμουν αυτής της άποψης απο πολύ μικρή!!!)

Και τώρα που μιλάμε μάλλον είμαι έγκυος...

Παράθεση

αριαδνη4852

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H αριαδνη4852 έγραψε στις 20:16, 27-03-08:

για το τι θα εκανε νωριτερα απευθυνθηκα στη γιδι...sorry ρηνουλα,σε μπερδεψα

Παράθεση

Nininaou (Ρηνούλα)

Διάσημο Μέλος

H Nininaou μουντζούρωσε και έγραψε στις 20:17, 27-03-08:

Εντάξει, δεν είναι θέμα ωριμότητας. Είναι στον χαρακτήρα. Χρειάζεται πολλή σκληρότητα για να το πράξεις...

Παράθεση

Nininaou (Ρηνούλα)

Διάσημο Μέλος

H Nininaou μουντζούρωσε και έγραψε στις 20:17, 27-03-08:

Ούπς...

Παράθεση

ninaki (nina21)

Δραστήριο Μέλος

H ninaki Μπέμπη μου!!! Σε περιμένω... έγραψε στις 20:19, 27-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από Nininaou
Δεν θα το έκανα ποτέ. Όχι, δεν είναι μεγάλα λόγια.Δεν θα σκότωνα ποτέ μια δικιά μου ζωή. Ακούγεται φρικτό, αποτρόπαιο...

Καταλαβαίνω ότι σε κάποιες περιπτώσεις μοιάζει μονόδρομος. Όπως και να'χει, ό,τι και να μου συνέβαινε δεν θα μπορούσα να το κάνω...
Ένα μεγάλο μπράβο θα μου επιτρέψετε να πω στην μικρή μας φίλη η οποία είναι πολύ σοβαρή στις απόψεις της!!!

Και πάλι ΜΠΡΑΒΟ σου κοπελάρα μου!!!

Παράθεση

Nininaou (Ρηνούλα)

Διάσημο Μέλος

H Nininaou μουντζούρωσε και έγραψε στις 20:28, 27-03-08:

Θενκς για τα μπράβο σου. Πάντως κι εσύ από μικρή ήσουν αυτής της άποψης. Είδες;

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Idril, Scandal

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους