Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,798 μηνύματα σε 74,634 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 286)
Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης
88
30,77%
Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης
69
24,13%
Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης
50
17,48%
Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης
52
18,18%
Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά
27
9,44%

ninaki (nina21)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ninaki
H nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια . Έχει γράψει 338 μηνύματα.

H ninaki Μπέμπη μου!!! Σε περιμένω... έγραψε στις 12:06, 29-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Εγώ δεν είδα να κόντεψε κανείς να σε φάει. Απεναντίας, εσύ και η αριάδνη κάθεστε και "σχολιάζετε" τον καθένα που διαφωνεί μαζί σας.
Εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι όσοι έχουμε αντίθετη άποψη, σχολιάζουμε ιδέες, όχι ανθρώπους. Όσοι είστε κατά της έκτρωσης το μόνο που κάνετε μέχρι στιγμής είναι να σχολιάζετε τους ανθρώπους που διαφωνούν μαζί σας και να τους προσάπτετε αναισθησία, σκληρότητα, ότι δεν έχουν ενημερωθεί και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.
Δεν σχολιάζουμε ανθρώπους και εγώ, όπως και κανένας, δεν είμαι σε θέση να κρίνω κανέναν!!!

Όσο για ''Εγω δεν είδα να κόντεψε κανείς να σε φάει'' δες τις προηγούμενες σελίδες και θα καταλάβεις απο τις απαντήσεις.
Εκεί που είπα οτι: ''Στατιστικά όσες κοπέλες κάνουν έκτρωση πριν τα 18 τους χρόνια, μετά δεν μπορούν να κάνουν παιδί'' χωρίς όμως αυτό να είναι ίδιο για όλες τις κοπέλες!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Idril
H Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 530 μηνύματα.

H Idril (in a world of magnets but no miracles) έγραψε στις 12:09, 29-03-08:

Μου κάνει εντύπωση που κάποιες μιλάνε για τα έμβρυα με τόση απαξίωση. Είτε σας αρέσει είτε όχι τα έμβρυα είναι ανθρωποι όπως εσύ κι εγώ από το πρώτο δευτερόλεπτο. Όλες λένε ότι και καλά προσέχουν αλλά δε μπορεί όλες οι εκτρώσεις που γίνονται να οφείλονται σε ατυχήματα (τα οποία σύμφωνα με τα ποσοστά είναι ποού σπάνια), άρα είτε δεν προσέχουν όσο λένε είτε απλά δεν τις νοιάζει αν θα χρειαστεί να κάνουν έκτρωση.

Εγώ από την πλευρά μου θεωρώ αίσχος και μόνο τη σκέψη να κάνει κανείς έκτρωση, ακόμα και σε περίπτωση ατυχήματος. Γιατί αν το σκεφτούμε λίγο γενικά όλα τα επιχειρήματα υπέρ της έκτρωσης είναι εξαιρετικά εγωιστικά "Η δική μου ζωή θα χαλάσει, εγώ θα υποστώ το κοινωνικό στίγμα, εγώ δεν έχω λεφτά να το μεγαλώσω (καλά όταν το είδα αυτό κυριολεκτικά αναγούλιασα), εγώ θα στεναχωρηθώ άμα το δώσω για υιοθεσία, εγώ, εγώ, εγώ...". Αν μπορύσε το μωρό να μιλήσει θα έλεγε "εγώ αξίζω να ζήσω όσο κι εσύ, εγώ μπορώ να δώσω στην κοινωνία ίσως περισσότερα από σένα, εγώ δεν έκανα κανένα λάθος, εσύ έκανες και θέλεις να πληρώσω για σένα..." και χίλια άλλα. Επειδή όμως δε μπορούν να τα πουν όλα αυτά ο εγωισμός των κοριτσιών τις κάνει να κρύβονται πίσω από εκφράσεις όπως "σύνολο κυττάρων" και άλλα τέτοια δήθεν επιχειρήματα που πολύ αμφιβάλλω αν τα πιστεύουν καν κατά βάθος, αλλά είναι τόσο μα τόσο βολικά! Λίγη ανθρωπιά ρε σεις! Μετα μου λέτε για ανθρώπινα δικαιώματα...

edit: Όταν υπάρχουν θεματα υγείας είτε της μητέρας είτε του παιδιού είναι τελειώς άλλη περίπτωση. Εγώ μιλάω για υγιείς μητέρες με υγιή παιδιά που τα ρίχνουν γιατί δε γουστάρουν να κάνουν παιδί στη δεδομένη στιγμή.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 12:09, 29-03-08:

Και η άμβλωση είναι φόνος,

Παίδες (και κοράσια) τα πράγματα είναι πιο πολύπλοκα. Δεν μπορείς δηλαδή έτσι εύκολα να λες φόνο κάθε άμβλωση. Πες ότι η καημένη μέλλουσα μητέρα μαθαίνει πως το παιδί θα γεννηθεί με σπάνια ασθένεια και δεν θα ζήσει. Θα την κατηγορήσεις για φόνο αν επιλέξει να το ρίξει?
Και από την άλλη, πες ότι έπεσε θύμα βιασμού και έμεινε έγκυος. Θα την πείς φόνισσα?

Αυτό το τσουβάλιασμα είναι εντελώς ισοπεδωτικό.

Υγ. Μην φέρνετε τον Θεό στη συζήτηση.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

αριαδνη4852

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη αριαδνη4852
H αριαδνη4852 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 93 μηνύματα.

H αριαδνη4852 έγραψε στις 12:21, 29-03-08:

συμφωνω απολυτα μαζι σου idril....δε μιλαμε για μητερες η εμβρυα που δεν ειναι υγειη.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 12:22, 29-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από αριαδνη
δεν υπαρχει θεος....μαλιστα...κ εσυ εισαι ενα εξελιγμενο κυτταρο???ενας κλωνος πιθηκου η σε γεννησε το συμπαν το οποιο δημιουργηθηκε απο....αυτο μου διαφευγει...θα μας τρελλανετε...
Έχουμε σχετικό θέμα για την ύπαρξη ή όχι θεού, τέτοια συζήτηση εδώ είναι offtopic.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 12:23, 29-03-08:

συμφωνω απολυτα μαζι σου idril....δε μιλαμε για μητερες η εμβρυα που δεν ειναι υγειη.
Γιατί αλήθεια; Δεν είναι άνθρωποι αυτά;

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 12:23, 29-03-08:

γιατί? αυτά δεν έχουν ψυχή? δεν τα έδωσε ο Θεός?

Παράθεση

αριαδνη4852

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H αριαδνη4852 έγραψε στις 12:24, 29-03-08:

σαυτες τις περιπτωσεις υπαρχει αλλος τροπος αντιμετωπισης Αναστασια,δεν ειναι το ιδιο.παιζει ρολο ποσο δυνατη ειναι η μητερα να ανταπεξελθει...προσωπικα θα δικαιολογουσα μια γυναικα που θα σκεφτοταν να διακοψει τη κυηση αν το μωρο της ηταν αρρωστο..

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 12:26, 29-03-08:

σαυτες τις περιπτωσεις υπαρχει αλλος τροπος αντιμετωπισης Αναστασια,δεν ειναι το ιδιο.παιζει ρολο ποσο δυνατη ειναι η μητερα να ανταπεξελθει...προσωπικα θα δικαιολογουσα μια γυναικα που θα σκεφτοταν να διακοψει τη κυηση αν το μωρο της ηταν αρρωστο..
μα το πόσο δυνατή είναι η κάθε γυναίκα έχει να κάνει είτε με το αν είναι άρρωστο το έμβρυο είτε είναι υγιές
γιατί δεν κατανοείς ότι μπορεί μια γυναίκα να είναι αδύναμη να κρατήσει ένα μωρό χωρίς πατέρα?

Παράθεση

αριαδνη4852

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H αριαδνη4852 έγραψε στις 12:28, 29-03-08:

ειπα θα δικαιολογουσα μια μητερα αν σκεφτοταν να διακοψει τη κυηση αν το μωρο της ηταν αρρωστο..αν το εφερνε στο κοσμο θα βασανιζοταν.δεν ειναι το ιδιο βρε παιδια!!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 12:29, 29-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από Idril
Μου κάνει εντύπωση που κάποιες μιλάνε για τα έμβρυα με τόση απαξίωση. Είτε σας αρέσει είτε όχι τα έμβρυα είναι ανθρωποι όπως εσύ κι εγώ από το πρώτο δευτερόλεπτο.
Αυτό βασίζεται ...που;
Όλες λένε ότι και καλά προσέχουν αλλά δε μπορεί όλες οι εκτρώσεις που γίνονται να οφείλονται σε ατυχήματα (τα οποία σύμφωνα με τα ποσοστά είναι ποού σπάνια), άρα είτε δεν προσέχουν όσο λένε είτε απλά δεν τις νοιάζει αν θα χρειαστεί να κάνουν έκτρωση.
Αυτό θα ίσχυε, αν όσες είμαστε υπερ της έκτρωσης είχαμε κάνει και έκτρωση. Για να μην έχουμε κάνει, σημαίνει ότι μάλλον όντως παίρνουμε τις κατάλληλες προφυλάξεις
Εγώ από την πλευρά μου θεωρώ αίσχος και μόνο τη σκέψη να κάνει κανείς έκτρωση, ακόμα και σε περίπτωση ατυχήματος. Γιατί αν το σκεφτούμε λίγο γενικά όλα τα επιχειρήματα υπέρ της έκτρωσης είναι εξαιρετικά εγωιστικά "Η δική μου ζωή θα χαλάσει, εγώ θα υποστώ το κοινωνικό στίγμα, εγώ δεν έχω λεφτά να το μεγαλώσω (καλά όταν το είδα αυτό κυριολεκτικά αναγούλιασα), εγώ θα στεναχωρηθώ άμα το δώσω για υιοθεσία, εγώ, εγώ, εγώ...". Αν μπορύσε το μωρό να μιλήσει θα έλεγε "εγώ αξίζω να ζήσω όσο κι εσύ, εγώ μπορώ να δώσω στην κοινωνία ίσως περισσότερα από σένα, εγώ δεν έκανα κανένα λάθος, εσύ έκανες και θέλεις να πληρώσω για σένα..." και χίλια άλλα. Επειδή όμως δε μπορούν να τα πουν όλα αυτά ο εγωισμός των κοριτσιών τις κάνει να κρύβονται πίσω από εκφράσεις όπως "σύνολο κυττάρων" και άλλα τέτοια δήθεν επιχειρήματα που πολύ αμφιβάλλω αν τα πιστεύουν καν κατά βάθος, αλλά είναι τόσο μα τόσο βολικά! Λίγη ανθρωπιά ρε σεις! Μετα μου λέτε για ανθρώπινα δικαιώματα...
Πέρα από την "ανθρωπιά" υπάρχει και η λογική, όσο και να σε ...αηδιάζει.
edit: Όταν υπάρχουν θεματα υγείας είτε της μητέρας είτε του παιδιού είναι τελειώς άλλη περίπτωση. Εγώ μιλάω για υγιείς μητέρες με υγιή παιδιά που τα ρίχνουν γιατί δε γουστάρουν να κάνουν παιδί στη δεδομένη στιγμή.
Τα παιδιά που έχουν προβλήματα υγείας δηλαδή δεν φωνάζουν "εγώ αξίζω να ζήσω όσο κι εσύ, εγώ μπορώ να δώσω στην κοινωνία ίσως περισσότερα από σένα, εγώ δεν έκανα κανένα λάθος, εσύ έκανες και θέλεις να πληρώσω για σένα..." ? Ή μήπως δεν είναι άνθρωποι;

Παράθεση

αριαδνη4852

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H αριαδνη4852 έγραψε στις 12:31, 29-03-08:

κ εγω αδυναμη ημουνα αλλα το κρατησα γιατι το θεωρησα εγωιστικο να το"ριξω"και με εχει κανει πολυ ευτυχισμενη!!δεν εφταιξε αυτο,εγω εφταιξα που δεν πηρα τις απαραιτητες προφυλαξεις.ας προσεχα!!!!!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 12:32, 29-03-08:

ειπα θα δικαιολογουσα μια μητερα αν σκεφτοταν να διακοψει τη κυηση αν το μωρο της ηταν αρρωστο..αν το εφερνε στο κοσμο θα βασανιζοταν.δεν ειναι το ιδιο βρε παιδια!!
Θα βασανιζόταν η μητέρα ή το μωρό;
Και ο,τι και να εννοείς γιατί δεν δέχεσαι ότι όταν η μητέρα δεν είναι έτοιμη να κάνει παιδί και κάνει, είναι πολύ πιθανό και τότε να βασανίζονται και οι δύο, ακόμη κι αν δεν υπάρχουν προβλήματα υγείας;

κ εγω αδυναμη ημουνα αλλα το κρατησα γιατι το θεωρησα εγωιστικο να το"ριξω"και με εχει κανει πολυ ευτυχισμενη!!δεν εφταιξε αυτο,εγω εφταιξα που δεν πηρα τις απαραιτητες προφυλαξεις.ας προσεχα!!!!!
Εσένα μπορεί να σε έκανε ευτυχισμένη, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα έκανε την οποιαδήποτε. Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι.

Παράθεση

αριαδνη4852

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H αριαδνη4852 έγραψε στις 12:33, 29-03-08:

μιλαμε γιαυτες που δεν επαιρναν τις απαραιτητες προφυλαξεις,εμειναν εγκυες και εκαναν εκτρωση λια...

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 12:35, 29-03-08:

που στηρίζεσαι και το λες αυτό?
πιστεύεις ότι όλες οι κοπέλες έχουν στήριξη απ την οικογένεια τους?
έχεις γνωρίσει κοπέλα 20 ετών που την πέταξαν έξω οι γονείς της επειδή ήταν έγκυος?
έχεις μάθει πως είναι να είσαι 20 ετών με ένα μωρό χωρίς πατέρα και χωρίς την στήριξη της οικογενείας σου?

δεν υπάρχει πραγματικά μεγαλύτερη ευλογία από ένα παιδί...
στο λέει μια μητέρα ενός βρέφους 5 μηνών...
που πέρισυ όμως έκανε έκτρωση επειδή το άλλο της μωρό ήταν άρρωστο

ξέρεις είμαι κι εγώ εγκληματίας
κι εξαιρέσεις δεν υπάρχουν
όταν ο θεός σου δίνει ένα παιδί... ότι κι αν είναι, όπως κι αν είναι... στο δίνει για κάποιο λόγο
απ τη στιγμή που αποφασίζεις να το "Σκοτώσεις" είσαι το ίδιο εγκληματίας είτε είναι άρρωστο είτε είναι υγιές
η κάθε γυναίκα έχει το δικό της προσωπικό της δράμα που οι υπόλοιποι που είναι έξω απ το χορό το λιγότερο που έχουν να κάνουν είναι να σωπάσουν και να το σεβαστούν
δεν είπα να το επικροτείς, δικαίωμα σου... προσπάθησε όμως να το κατανοήσεις και να εύχεσαι ο θεός να μη σε φέρει ποτέ στη δική της θέση

επίσης ο Θεός, όταν στέλνει μωρά που θα τα "Σκοτώσουν" με μία έκτρωση... σίγουρα ξέρει ότι το μωρό αυτό δε θα ζήσει
δε θα έστελνε ένα μωρό για να το σκοτώσουν εν αγνοία του...

όλα τα ποιεί με σοφία κι όλα τα ξέρει... έτσι δεν είναι?

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 12:37, 29-03-08:

μιλαμε γιαυτες που δεν επαιρναν τις απαραιτητες προφυλαξεις,εμειναν εγκυες και εκαναν εκτρωση λια...
Αυτό σε τι απαντάει;

ΥΓ: Για να μην υπάρχουν τέτοιες απορίες στο μέλλον, μπορείς να χρησιμοποιείς το κουμπάκι quote () για να δείξεις σε ποιά λεγόμενα του συνομιλητή σου απαντάς. Επίσης μπορείς να πατήσεις το κουμπάκι και να μπει αυτόματα quote στο μήνυμα σου

Παράθεση

αριαδνη4852

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H αριαδνη4852 έγραψε στις 12:39, 29-03-08:

μεφερε κ εμενα στη θεση της...τελοσπαντων.η καθεμια εχει την αποψη της.αλλες θεωρουνε σωτηρια την εκτρωση κ αλλες οχι.ειναι απλο

Παράθεση

αριαδνη4852

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H αριαδνη4852 έγραψε στις 12:42, 29-03-08:

σευχαριστω λια..ειμαι ασχετη απο υπολογιστες..μεχρι προχτες δεν ηξερα τι ειναι forum

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 12:42, 29-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από klark
Η έκτρωση για όσους δεν το γνωρίζουν είναι ΦΟΝΟΣ. Το μωράκι είναι ολοκληρωμένος άνθρωπος απο τη στιγμή που θα γίνει η σύλληψη του εμβρύου. Για όσους δεν κατάλαβαν απο τη στιγμή που γονιμοποιηθεί το ωάριο, και όταν λέω ολοκληρωμένος άνθρωπος εννοώ ότι απο τη στιγμή εκείνη αποκτάει ψυχή το έμβρυο. Επομένως είναι άνθρωπος με αισθήματα και καρδούλα. Έχουν δημοσιευτεί βίντεο που δείχνουν την αγωνία του εμβρύου τη στιγμή που κάνουν την έκτρωση, πως προσπαθεί να ξεφύγει απο τη βελόνα του γιατρού.
Διάβασες καθόλου το λινκ που έδωσα;

Αρχική Δημοσίευση από klark
Οπότε ό,τι δικαιολογία και να έχετε κατά νου σας ικετεύω να την αποβάλλετε και να το ξανασκεφτείτε πριν προχωρήσετε σε μία άμβλωση-φόνο ενός παιδιού που ήθελε να ζήσει σε αυτό τον κόσμο και να χαρεί,λυπηθεί,αγαπήσει,αγαπηθεί αισθανθεί όπως κάναμε και εμείς. Σκεφτείτε ότι μπορεί να ήμασταν εμείς στη θέση αυτού του παιδιού.
(η ταπεινή μου άποψη)
Στα 24 σου εσύ θες να μου πεις ότι είσαι έτοιμος από όλες τις απόψεις να γίνεις πατέρας;

αυτο ειναι το θεμα Vkey ,οτι δε προσεχουν οσο θα επρεπε οταν καλοπερνανε γιατι αν ηταν ετσι δε θα ημασταν η χωρα με το μεγαλυτερο ποσοστο εκτρωσεων
Προσωπικά εδώ...Όσες κοπέλες είναι υπερ της έκτρωσης γνωρίζω ότι προσέχουν υπερ του δέοντος....
Και για να μην εκπροσωπώ τις άλλες κοπέλες προσωπικά προσέχω για να έχω...Στην προκειμένη περίπτωση δηλ. να μην έχω

Εύχομαι καμία να μην βρεθεί με το δίλημμα έστω και σε θεωρητικό επίπεδο...
Εύχομαι να μην βρεθεί καμία να παλεύει με τον εαυτό της, με τα θέλω και τα πρέπει...
Εύχομαι καμία να μην σκέφτεται τι πάει να κάνει... Πως θα είναι το χειρουργείο...πως θα βγάλει από μέσα της αυτό που σε άλλη χρονική στιγμή θα την έκανε τόσο μα τόσο ευτυχισμένη....
Εύχομαι καμία να μην βρεθεί να κλαίει συνέχεια μέχρι να δει τι θα κάνει....

(Δεν χρειάστηκε ποτέ να κάνω έκτρωση...χρειάστηκε όμως μετά από 15 μέρες καθυστέρηση να σκέφτομαι όλο αυτά μέχρι να αποδειχτεί ότι απλά υπήρχε ένα ορμονολογικό πρόβλημα (και ναι...είχα πάει σε γυναικολόγο τότε και η απάντηση ήταν ότι αν το έμβρυο ταξιδεύει προς την μήτρα δεν μπορούμε να ξέρουμε ακόμα)...Χρειάστηκε να κάνω άπειρες συζητήσεις με εμένα, τον σύντροφό μου...με τον εαυτό μου... Χρειάστηκε στα 21 μου να ζυγίσω κάποια πράγματα.... και η ειρωνεία; Πρόσεχα κι όμως υπήρχε αυτό το ενδεχόμενο... Χρειάστηκε μεγάλο θάρρος να ενημερώσω την οικογένεια μου ότι σε περίπτωση εγκυμοσύνης εγώ θα προχωρήσω σε έκτρωση, τον σύντροφό μου ο οποίος ήταν ανένδοτος σε κάτι τέτοιο...χρειάστηκε να περιμένω άλλες 6 μέρες μέχρι να αποδειχτεί ότι τελικά δεν θα γίνω μητέρα... Και τότε ανακουφίστηκα γιατί στα 21 δεν ήμουν έτοιμη...όχι οικονομικά-το πρόβλημα το είχα λυμένο- αλλά ψυχολογικά και συναισθηματικά)

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

H Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 530 μηνύματα.

H Idril (in a world of magnets but no miracles) έγραψε στις 12:45, 29-03-08:

Ωραία, ας πούμε και για τα μη υγιή παιδιά. Βεβαίως τα στέλνει ο Θεός, βεβαίως αξίζουν να ζήσουν όσο και τα άλλα και εμείς, οπότε κανονικά δε θα έπρεπε ούτε και σ'άυτή την περίπτωση να γίνει έκτρωση. Όμως είναι πολύ δύσκολο να μεγαλώσεις ένα τέτοιο παιδί και εντελώς αδύνατο να το δώσεις για υιοθεσία. Το φορτίο που έχει να σηκώσει η μητέρα στην περίπτωση αυτή δεν έχει καμία σχέση μ'αυτό που θα είχε αν επρόκειτο για υγιές παιδί. Αν έχει τη δύναμη και τα κότσια μπράβο της, της βγάζω το καπέλο, εγώ δε νομίζω να τα είχα, ειδικά αν ήμουν μόνη μου. Γι'αυτό και οι λόγοι υγείας είναι οι μόνοι που θεωρώ αποδεκτούς για μία έκτρωση.

Και βέβαια μπορεί και σε περίπτωση υγιούς παιδιού να βασανίζονται και οι δύο, για αυτό όμως υπάρχει η λύση της υιοθεσίας, μια δυνατότητα την οποία δε θα είχε μια μητέρα με άρρωστο παιδί.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 12:54, 29-03-08:

βρε κουκλί μου καταλαβαίνω τι λες...
και ως μάνα σου λέω, δίκιο έχεις

όμως δεν είναι όλοι οι άνθρωποι το ίδιο δυνατοί...
δεν έχουν όλοι το ίδιο ψυχικό σθένος για να αντιμετωπίσουν τις καταστάσεις
Στην Ελλάδα που ζούμε η πρόνοια είναι άγνωστη λέξη
Το κράτος αρωγος είναι ανύπαρκτο

Πως? κι από που?
Το ξέρεις ότι οι παιδικοί σταθμοί παίρνουν με κλήρωση το παιδί σου? Το ξέρεις ότι μπορεί να μην μπορέσεις να το αφήσεις σε κρατικό σταθμό? Το ξέρεις ότι ο ιδιωτικός κοστίζει 4000 ετησίως?
Ξέρεις ότι το σχολείο τελειώνει στις 1 το μεσημέρι και υπάρχει περίπτωση να μην υπάρχει φύλαξη?

Είναι τόσοι πολλοι οι παράγοντες που πρέπει να σκεφτεί ένας υποψήφιος γονιός που δεν το κανουν καθόλου απλό το να είσαι 20 χωρίς ΚΑΜΙΑ στήριξη
Και η υιοθεσία δεν είναι και τόσο λύση... γιατί προβλήματα υπάρχουν απ την εγκυμοσύνη

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ninaki (nina21)

Δραστήριο Μέλος

H nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια . Έχει γράψει 338 μηνύματα.

H ninaki Μπέμπη μου!!! Σε περιμένω... έγραψε στις 12:55, 29-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
δεν υπάρχει πραγματικά μεγαλύτερη ευλογία από ένα παιδί...
στο λέει μια μητέρα ενός βρέφους 5 μηνών...
που πέρισυ όμως έκανε έκτρωση επειδή το άλλο της μωρό ήταν άρρωστο
Πραγματικά, εύχομαι να χαίρεσαι το μωράκι σου και να το δείς όπως ποθείς!
Και πάνω απ' όλα ΥΓΕΙΑ !!!!!

Ότι και να λέμε παιδιά η υγεία είναι αυτή που καταφέρνει τα πάντα στην ζωή...χωρίς αυτήν δεν μπορούμε να καταφέρουμε αυτά που ονειρευόμαστε!!!

Παράθεση

klark

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη klark
Ο klark αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O klark έγραψε στις 12:55, 29-03-08:

πλάκα κάνετε? πρώτα απο όλα μία οικογενειακή φίλη μου που της είχαν πει ότι το παιδί θα βγει προβληματικό, αυτή πάραυτα συνέχισε την κύηση και βγήκε υγιέστατο!!!και δεν είναι σύμπτωση!ξέρετε ποσα λάθη τέτοια κάνουν οι γιατροί? οι γονείς δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να κάνουν έκτρωση. όταν υπάρχει θέληση όλα κατορθώνονται! καλύτερα να είσαι μάνα μόνη χωρίς γονείς και να αποφύγεις τον φόνο παρά να περνάς μία ζωή έχοντας τέοιο βάρος στη συνείδηση!τέλος ο Θεός δεν τα δίνει τα παιδάκια επειδή ξέρει ότι θα σκοτωθούν οπότε είμαστε εντάξει! τα παιδιά είναι αποτέλεσμα της πράξης και ο Θεός επιτρέπει μήπως και υπάρξει λίγο φιλότιμο μέσα στους ανθρώπους. Κια όποιος-ια δεν μπορεί να μεγαλώσει το παιδάκι που έχει σύνδρομο ή ό,τι άλλο ας το στείλει σε ίδρυμα, ο φόνος δεν είναι μονοδρομος όπως τον βλέπουν πολλοί.το παιδάκι ενός γνωστού μου έχει σύνδρομο down και έχει τόση αγάπη για τα άλλα παιδάκια, είναι τόσο καλό, δεν λέω ότι δεν είναι δύσκολα , αλλά ανταμοίβεσαι για αυτόν τον αγώνα που κάνεις, όσο για τις εκτρώσεις μετά απο βιασμό πάλι μπορούν να το αφήσουν σε ορφανοτροφείο και όχι να το σκοτώσουν! Όλα τα άλλα είναι προφάσεις εν αμαρτία! Αλλά έτσι είμαστε οι άνθρωποι δεν έχουμε πλεον ψυχή και καρδιά έχουμε σκτά

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 12:58, 29-03-08:

μιλας εκ του ασφαλούς αγαπητέ μου.... δυστυχώς

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

klark

Νεοφερμένος

Ο klark αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O klark έγραψε στις 13:02, 29-03-08:

εγώ μπορεί να μιλάω εκ του ασφαλούς αλλά από ότι ξερω αυτά είναι αλήθεια, το ότι δεν μου έχει συμβεί κάτι απο αυτά είναι άλλο.

Παράθεση

αριαδνη4852

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H αριαδνη4852 έγραψε στις 13:03, 29-03-08:

μακαρι κ αλλες που μιλησανε εκ του ασφαλους να λεγανε τα ιδια...

Παράθεση

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Angie_Ann
H Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 628 μηνύματα.

H Angie_Ann έγραψε στις 13:04, 29-03-08:

να λες τοσο ωμα οτι η εκτρωση ειναι ΣΩΤΗΡΙΑ δεν ειναι προκλητικο και κυνικο????για να μας προκαλεσει το ειπε η angie ann και τα καταφερε
Ώστε είμαι κυνική; Με προσβάλλεις. Εγώ δεν σε χαρακτήρισα πουθενά. μόνο με τις απόψεις σου ασχολούμαι.

Πάντως βλέπω ότι κάποιοι είναι κατά της έκτρωσης για προσωπικούς λόγους αλλά υπέρ για λόγους υγείας. Και ρωτάω. Τότε είναι σωστό να αφαιρεθεί η ζωή του παιδιού; Και αυτό ψυχούλα δεν έχει; Ακόμα και αν έχει προβλήματα αν το αγαπούν οι γονείς του μπορεί να είναι ευτιχισμένο. Γιατί εδώ έχει κάποιος το δικαίωμα να το σκοτώσει ενώ αν είναι υγειές όχι; Ποιος μπορεί να κρίνει αν αυτό μπορεί ή όχι να είναι ευτιχισμένο αν έχει σύδρομο Down. Γιατί κάποιος να έχει το δικαίωμα να αφαιρέσει τη ζωούλα του;

Παράθεση

Φεγγαρένια..

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Φεγγαρένια..
H Φεγγαρένια.. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος . Έχει γράψει 22 μηνύματα.

H Φεγγαρένια.. έγραψε στις 13:06, 29-03-08:

Είναι φόνος όπως και να το κάνεις και να η απάντηση του βάλτερ ήταν η σωστότερη που θα μπορούσε να δοθεί. Κανείς δεν έχει δικαίωμα να στερεί μια ζωή αλλα θα πρεπε να υπολογιστεί και η γνώμη της κοπέλας βάλτερ. Εσύ απλά θα το αναγνωρίσεις. Εκείνη θα κάνει όλα τα υπόλοιπα. Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Όπως και να χει είναι φόνος και διαφωνώ μ αυτό. Γι αυτό κάνουμε τα αδύνατα δυνατά για αντισύλληψη και προφύλαξη και δεν σκεφτόμαστε επιπόλαια για μια νυχτα να την πληρώνουμε εμείς και ένα παιδί που δεν φταίει μια ζωή!!

Παράθεση

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

H Idril (in a world of magnets but no miracles) έγραψε στις 13:07, 29-03-08:

Μία οικογενειακή μας φίλη προσπαθούσε για χρόνια να κάνει παιδί και όταν τελικά κατάφερε να μαίνει έγγυος οι γιατροί της είπαν ότι είχε πρόβλημα το μωρό. Πολύ μεγάλο πρόβλημα όμως. Η κοπέλα το σκέφτηκε πάρα πολύ και τελικά αποφάσισε να το κρατήσει παρ'όλο που όλοι την θεωρουσαν τρελή, και που και η ίδια ήξερε τι συνέπειες θα είχε η ύπαρξη ενός τέτοιου παιδού στη ζωή της. Τελικά το παιδί γεννήθηκε νεκρό. Η άποψή μου για το γεγονός αυτό (κι ας μου πετάξουν όλοι ντομάτες) είναι ότι ο Θεός στέλνει δοκιμασίες αλλά ποτέ κάτι που να μην μπορούμε να το αντέξουμε. Η κοπέλα αυτή έκανε τον αγώνα της και βγήκε νικήτρια. Εύχομαι αν μου τύχει κάτι παρόμοιο να μπορέσω να κάνω κι εγώ το ίδιο.

Παράθεση

αριαδνη4852

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H αριαδνη4852 έγραψε στις 13:14, 29-03-08:

χαιρομαι που η πλειοψηφια ειναι κατα της εκτρωσης...

Παράθεση

Φεγγαρένια..

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Φεγγαρένια..
H Φεγγαρένια.. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος . Έχει γράψει 22 μηνύματα.

H Φεγγαρένια.. έγραψε στις 13:16, 29-03-08:

Όντως Αριάδνη! Και μάλιστα και πολύ νεαρές κοπέλες αλλα και αγόρια. Είναι όμορφο να βλέπεις συνειδητοποιημένη νεολαία!

Παράθεση

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη fielda
H fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 479 μηνύματα.

H fielda έγραψε στις 13:24, 29-03-08:

Λυπάμαι που και οι μεν και οι δε είναι στην πλειοψηφία τους απόλυτοι. Προσωπικά, δεν μπορώ να πω ότι είμαι υπέρ ή κατά. Σε άλλες περιπτώσεις είμαι υπέρ και σε άλλες κατά. Πριν κάποιους μήνες κιόλας είχα καθυστέρηση 10 ημέρες και είχα μπει στη διαδικασία αυτή. Σκεφτόμουν ότι η μόνη λύση θα ήταν να μην ήμουν έγκυος. Διαφορετικά θα άλλαζε ριζικά η ζωή μου είτε έκανα έκτρωση είτε όχι. Τελικά δεν ήμουν έγκυος και ήταν μεγάλη ανακούφιση αυτό...

Είμαι 21 χρονών και δεν μπορούσα να φανταστώ τη ζωή μου με ένα παιδί από τόσο μικρή ηλικία. Πώς θα το μεγάλωνα; Με τι χρήματα; Πού θα έβρισκα δουλειά και ποιος θα κρατούσε το παιδί; Είναι τόσα πολλά αυτά που πρέπει να αναλογιστούν οι υποψήφιοι γονείς και όχι μόνο τα πρακτικά θέματα (χρήματα, φαγητό, ρούχα κλπ). Είναι πολλές φορές που έχω πει ότι καλύτερα μερικοί να μην κάνουν παιδιά αν δεν είναι σε θέση να το μεγαλώσουν.

Όλα αυτά σε εντελώς θεωρητικό επίπεδο. Στην πράξη δεν ξέρω ποια θα ήταν η απόφασή μου και τι θα έκανα τελικά. Θα πρέπει να σκεφτόμαστε και λίγο μακροπρόθεσμα. Όχι μόνο τι θα κάνουμε όταν το παιδί είναι 2-3 χρονών αλλά και όταν θα είναι 15-16. Θα μπορούμε να του προσφέρουμε αυτά που χρειάζεται; Επαναλαμβάνω ότι δεν είμαι ούτε υπέρ ούτε κατά της έκτρωσης. Έξω από το χορό πολλά τραγούδια λέμε όλοι. Όταν μας χτυπήσει την πόρτα όμως η εγκυμοσύνη τι κάνουμε; Γι' αυτό ας μην είμαστε απόλυτοι και ας μάθουμε να ακούμε και τον άλλον. Κάτι μπορεί να ξέρει κι αυτός.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ninaki (nina21)

Δραστήριο Μέλος

H ninaki Μπέμπη μου!!! Σε περιμένω... έγραψε στις 13:25, 29-03-08:

Τώρα πήρε άλλες διαστάσεις η δημοσκόπηση...50% υπέρ ( ) & 50% κατά ( )...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ninaki : 29-03-08 στις 14:36. Αιτία: λάθoς emotion
Παράθεση

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

H Angie_Ann έγραψε στις 13:25, 29-03-08:

Αν οι πλειοψηφία ήταν κατά δεν θα είχαμε 100.000 εκτρώσεις...

Παράθεση

αριαδνη4852

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H αριαδνη4852 έγραψε στις 13:28, 29-03-08:

στο forum μας εννοω...

Παράθεση

αριαδνη4852

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H αριαδνη4852 έγραψε στις 13:29, 29-03-08:

το ειπες και μονη σου 100.000 εκτρωσεις..
ειναι που προσεχουμε οταν καλοπεναμε...

Παράθεση

klark

Νεοφερμένος

O klark έγραψε στις 13:32, 29-03-08:

πάντως αυτό το σκέφτονται πολλοί νέοι γονείς, πως θα μεγαλώσω το παιδί με τι ανέσεις κλπ
πάνες 100?
μπιμπερό 85
φαγητό
παπούτσια
...
σύνολο 125552 χιλιάδες ευρώ
οπότε ας τα φάω για πάρτυ μου και άσε το μωρό
καλά οι γονείς μας με χίλιες παραπάνω στερήσεις πως μας μεγάλωσαν? τα παιδιά θέλουν αγάπη και προσοχή και όχι χρήματα και υλικά μόνο, γιατί τότε μεγαλώνουν και γίνονται γαϊδούρια οπότε αυτά τα θεωρώ πάλι προφάσεις εν αμαρτία, σόρρυ αλλά έτσι είναι, και πάλι ο ευατούλης μας...

Παράθεση

ninaki (nina21)

Δραστήριο Μέλος

H ninaki Μπέμπη μου!!! Σε περιμένω... έγραψε στις 13:37, 29-03-08:

Δηλαδή, θέλετε να μου πείτε οτι όσοι κράτησαν το παιδί τους ήταν πλούσιοι, με 5-6 βίλες στην Εκάλη, δεν είχαν αλλές ασχολείες στην ζωή τους παρά μόνο να εισπράττουν εισοδήματα, είχαν όλοι τους μπαμπα και μαμά να τους στηρίζει κ.λ.π.

Είναι δυνατόν βρε παιδιά???

Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εδάδ
H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 13:38, 29-03-08:

Επειδή κάποιοι βαριούνται να μιλάνε για τα ίδια και τα ίδια, δε σημαίνει ότι συμφωνούμε με όποιον λέει

....τσιτάτα, όπως: η έκτρωση είναι φόνος ._
....απόψεις στηριζόμενες σε θεούς και δαίμονες
....ότι το να κάνεις άμβλωση είναι καλύτερο από το να φέρεις ένα παιδί στον κόσμο όντας ανίκανη να προσέξεις τον εαυτό σου

κοκ

Ίσως και να έχουν ειπωθεί και άλλα πιο πριν, ίσως ο απότομος τρόπος που μιλάνε οι υπέρμαχοι να μην αφήνει χώρο για συζήτηση.

Πολύ πρόσφατα στήριξα μία φίλη που το έκανε, να είναι καλά που το αποφάσισε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

αριαδνη4852

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H αριαδνη4852 έγραψε στις 13:42, 29-03-08:

παραδεχτειτε τουλαχιστον αυτο...οτι οταν κανετε εκτρωση σκεφτεστε τη παρτη σας και τιποτα αλλο...

Παράθεση

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

H Angie_Ann έγραψε στις 13:47, 29-03-08:

Προφανώς και ναι. Το κακό δεν κατάλαβα που είναι. Αν δεν σκεφτώ τον εαυτό μου ποιον θα σκεφτώ;

Παράθεση

ninaki (nina21)

Δραστήριο Μέλος

H ninaki Μπέμπη μου!!! Σε περιμένω... έγραψε στις 13:49, 29-03-08:

Θα μου πεις...η ζωή δικιά μας είναι ''ΝΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ'' αλλά όχι κάποια άλλη...

Ευχαριστώ,
Νίνα

Παράθεση

αριαδνη4852

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H αριαδνη4852 έγραψε στις 13:52, 29-03-08:

ειναι πολυ σωστο να σκεφτετε κανεις μονο τη παρτη του...εχεις δικιο...

Παράθεση

αριαδνη4852

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H αριαδνη4852 έγραψε στις 13:55, 29-03-08:

καταστρεφουμε αυτα που μας ενοχλουν και εμποδιζουν το δρομο μας...
πολυ ωριμος και συναισθηματικος τροπος σκεψης..

Παράθεση

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

H Angie_Ann έγραψε στις 13:55, 29-03-08:

ειναι πολυ σωστο να σκεφτετε κανεις μονο τη παρτη του...εχεις δικιο...
Με ειρωνεύεσαι;

καταστρεφουμε αυτα που μας ενοχλουν και εμποδιζουν το δρομο μας...
πολυ ωριμος και συναισθηματικος τροπος σκεψης..

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 14:00, 29-03-08:

Είναι όμορφο να βλέπεις συνειδητοποιημένη νεολαία!
Που 'ντη????

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

αριαδνη4852

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H αριαδνη4852 έγραψε στις 14:02, 29-03-08:

συγνωμη αλλα με σοκαρεις!redface:ειναι πολυ σκληρος ο τροπος που σκεφτεσαι!!δεν ειναι κακο να σκεφτομαστε μονο τη παρτη μας κατα τη γνωμη σου???

Παράθεση

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

H Angie_Ann έγραψε στις 14:03, 29-03-08:

Δεν είμαι σκληρός άνθρωπος μάλλον το αντίθετο. Απλώς επειδή γνωρίζω τι θα συμβεί αν μείνω έγκυος και το κρατήσω προτιμώ την έκτρωση. Και φυσικά δεν το θεωρώ κάτι το τόσο απλό. Γι' αυτό και παίρνω όσες προφυλάξεις μπορώ.

Παράθεση

αριαδνη4852

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H αριαδνη4852 έγραψε στις 14:09, 29-03-08:

εγω αναφερομαι στις γυναικες που δε παιρνουν τις απαραιτητες προφυλαξει,μενουν εγκυες και μετα κανουν εκτρωση σαν να μην τρεχει τπτ...εσυ δεν ανηκεις σε αυτη τη κατηγορια αφου λες οτι προσεχεις

Παράθεση

Nininaou (Ρηνούλα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nininaou
H Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 635 μηνύματα.

H Nininaou μουντζούρωσε και έγραψε στις 14:32, 29-03-08:

Eπειδή τέθηκε θέμα εγωισμού. Αυτό που έχω να πω είναι ότι όλοι τελικά τον εαυτό μας σκεφτόμαστε. Όσοι είναι υπέρ της έκτρωσης για προφανείς λόγους. Όσοι είναι κάτα επειδή σκέφτονται τις τύψεις, τον "θεό" τους, επειδή ξέρουν ότι οι ίδιοι δεν θα το άντεχαν. Επίσης, δεν τίθεται θέμα σκληρότητας. Αυτό που εγώ ονομάζω έγκλημα δέχομαι ότι για άλλους λέγεται σωτηρία. Άλλοι τρόποι σκέψης. Τις απόψεις τις καταλαβαίνω, την απολυτότητα δεν μπορώ. Είναι η ένταση της κουβέντας τέτοια που χάνουμε και οι μεν και οι δε το δίκιο μας...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Idril, Scandal

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους