Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,088 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,947 μηνύματα σε 74,641 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Γυναίκες και πρωτοβουλίες στη σχέση

princess

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη princess
H princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 299 μηνύματα.

H princess έγραψε στις 01:03, 10-01-08:

Πώς βλέπετε τις πρωτοβουλίες που μπορεί να παίρνουν οι γυναίκες σε μια σχέση, είτε στην αρχή, δηλαδή κατά το στάδιο της γνωριμίας, είτε στη συνέχεια?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Insomniac
Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 754 μηνύματα.

O Insomniac έγραψε στις 01:04, 10-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από princess
Πώς βλέπετε τις πρωτοβουλίες που μπορεί να παίρνουν οι γυναίκες σε μια σχέση, είτε στην αρχή, δηλαδή κατά το στάδιο της γνωριμίας, είτε στη συνέχεια?
Ως προς τι;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 01:16, 10-01-08:

Μάλλον εννοεί γενικά...

Χμ, από τη στιγμή που ζητάμε ισότητα, θα πρέπει να προσαρμόζουμε και αναλόγως τη συμπεριφορά μας. Οι άνδρες έχουν τρομάξει από τη χειραφέτηση της γυναίκας και πλέον πολύ δύσκολα παίρνουν την απόφαση να κάνουν κάποια κίνηση, έστω για να την πλησιάσουν και να τη γνωρίσουν. Προσωπικά είμαι φαν των παραδοσιακών ρόλων, και δε θα μπορούσα με τίποτα να πάω στον άλλο και να του την πέσω! Αν ήμουν αλλιώς ίσως να το έκανα- πιθανόν να είναι θέμα χαρακτήρα...

Από εκεί και πέρα όμως, αφού γίνει το πρώτο βήμα, η γυναίκα σαφώς και πρέπει να παίρνει πρωτοβουλίες στη σχέση, αλλιώς αυτή θα είναι σαν ακυβέρνητο καράβι (είναι γεγονός ότι οι άνδρες δεν τα καταφέρνουν να συνδυάζουν ρόλους τόσο καλά όσο εμείς!).

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 02:03, 10-01-08:

Aνυπαρκτες.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 02:09, 10-01-08:

Και οντόπικ...είναι πολύ γενικό σαν ερώτημα

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 02:19, 10-01-08:

χαοτικος για αλλη μια φορα!
τς τς τς τς!

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 12:47, 10-01-08:

Στην αρχή δείχνω απλά την τάση μου, τι θέλω ή χρειάζομαι, αλλά το πρώτο βήμα προτιμώ να το κάνει αυτός.
Μέσα στη σχέση αναλαμβάνω συχνά πρωτοβουλίες, ωστόσο δε θέλω να νιώθω the boss όλης της σχέσης.

Παράθεση

NINJAKI (ΧΑ!!!)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη NINJAKI
H ΧΑ!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 296 μηνύματα.

H NINJAKI έγραψε στις 13:13, 10-01-08:

συνήθως η γυναίκα παίρνει τις πρωτοβουλίες αλλά κάνει τον άντρα να νομίζει οτι είναι δικιά του πρωτοβουλία για να μη γκρινιάζει και έτσι όλοι είναι χαρούμενοι

( πολύ My big fat greek wedding βλέπω με φαίνεται )

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 20:53, 10-01-08:

lol

η πρωτοβουλία από τη μεριά μιας γυναίκας καλό είναι να υπάρχει σε όλες τις εκφάνσεις μιας σχέσης ως εκφραστής των θέλω της και της προσωπικότητάς της εν γένει.

Αλλά προσωπικά θέλω ο άντρας να είναι σε όλα πιο πάνω από μένα..πιο έξυπνος, πιο δυναμικός, πιο δραστήριος κτλ . ως εκ τούτου θέλω να παίρνει και περισσότερες πρωτοβουλίες.

΄Οχι επειδή είμαι ανασφαλής και χρειάζομαι κάποιον να με στηρίζει, ούτε είμαι η γυναίκα που λέει πάντα "ναι" -το αντίθετο θα έλεγα-.

Αλλά επειδή από τη μια έχω ανάγκη να τον θαυμάζω, να θέλω να βελτιώνω τον εαυτό μου για να τον "φτάσω" και από την άλλη χάνω παν ενδιαφέρον αν ο άντρας περιμένει μονίμως ή σε μεγάλο βαθμό από μένα να παίρνω πρωτοβουλίες για τα περισσότερα θέματα.

ίσως ακούγονται ανόμοια και άσχετα αυτά που λέω αλλά στο δικό μου μυαλό έχουν μια λογική.
όποιος δεν κατάλαβε, ας ρωτήσει

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

princess

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη princess
H princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 299 μηνύματα.

H princess έγραψε στις 21:33, 10-01-08:

Και οντόπικ...είναι πολύ γενικό σαν ερώτημα
Βασικά στην αρχή είχα στο μυαλό μου την πρωτοβουλία για γνωριμία με τον άλλο , αλλά μετά σκέφτηκα να μην το περιορίσω και να βάλω ένα πιο γενικό ερώτημα. Μάλλον παραήταν γενικό;

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 21:34, 10-01-08:

Ισχυει αυτο που λεει η Prime, ομως αναρωτηθηκε κανεις μας γιατι υπαρχει αυτη η νοοτροπια ; Και πιο συγκεκριμενα γιατι υπαρχει κατα μεγαλο ποσοστο απο την πλευρα της γυναικας ειδικα (γιατι πιο γενικα ολοι θελουμε να ειμαστε υπερηφανοι για τον ανθρωπο μας).

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 01:06, 11-01-08:

Βασικά στην αρχή είχα στο μυαλό μου την πρωτοβουλία για γνωριμία με τον άλλο , αλλά μετά σκέφτηκα να μην το περιορίσω και να βάλω ένα πιο γενικό ερώτημα. Μάλλον παραήταν γενικό;
Mάλλον

Και οντόπικ... εξαρτάται τις περιστάσεις... Σε καμία περίπτωση δεν θα κάνω πρώτη βήμα, δεν θα τον πλησιάσω εγώ... Στο μυαλό μου ο άντρας είναι ο κυνηγός και η γυναίκα το θήραμα... Μου αρέσει αυτό το παιχνίδι... Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα του δώσω τα "κατάλληλα" σήματα ότι τον θέλω... Θα φλερτάρω αλλά δεν θα πω π.χ. "Σε κοιτάζω τόση ώρα και είπα να πω ένα γεια"

Αν ο ενδιαφερόμενος π.χ. είναι φίλος φίλης απλά θα πω στην φίλη μου να τον φέρει μαζί μας για να βρεθούμε στο ίδιο χώρο (αν αυτό ορίζεται βέβαια ως πρωτοβουλία)

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Ισχυει αυτο που λεει η Prime, ομως αναρωτηθηκε κανεις μας γιατι υπαρχει αυτη η νοοτροπια ; Και πιο συγκεκριμενα γιατι υπαρχει κατα μεγαλο ποσοστο απο την πλευρα της γυναικας ειδικα (γιατι πιο γενικα ολοι θελουμε να ειμαστε υπερηφανοι για τον ανθρωπο μας).
Μάλλον είναι ο τρόπος που μας μεγάλωσαν... Δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς... Καταλαβαίνω απόλυτα την άποψη της πριμέ και την ενστερνίζομαι... το πως την απέκτησα νομίζω ότι προέρχεται από τα ερεθίσματα του περιβάλλοντός μου

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 03:12, 11-01-08:

Καταραμενοι γονεις !

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 13:01, 11-01-08:

Καταραμενοι γονεις !
Tις ταινίες του Hollywood επίσης μην ξεχνάς

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 23:43, 11-01-08:

Τελικά αναρωτιέμαι αν υπάρχει γυναίκα που θέλει ισότητα...
Πολύ φοβάμαι ότι όλες έχουν βολεύτεί στην υπάρχουσα κατάσταση και γουστάρουν κιόλας.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 23:53, 11-01-08:

Το να είμαστε ίσοι, δεν σημαίνει πως είμαστε και όμοιοι, Λία μου. Υποτίθεται πως ο κανόνας λέει πως ο άντρας είναι κυνηγός κι η γυναίκα θήραμα, κι αυτό γίνεται αφενός για να δώσει ο άντρας το σπέρμα του σε όσες περισσότερες μπορέσει και η γυναίκα να ξέρει ποιανού είναι το παιδί.

Ναι, πλέον δεν υπάρχει ιδιαίτερη ανάγκη να ακολουθείται αυτό το πρότυπο, αλλά ο γενετικός προγραμματισμός δεν αλλάζει τόσο εύκολα. Και προσωπικά προτιμώ να τον αφήσει να κάνει την πρώτη κίνηση (έστω δείχνοντας μου ξεκάθαρα πως με θέλει), παρά να την κάνω εγώ (χωρίς κανένα σημάδι του πριν) και να αναρωτιέμαι μετά για όσο καιρό είμαστε μαζί αν όντως με ήθελε ή απλά ήμουν εύκολη λεία. Στο λέω πολύ απλοϊκά τώρα, ελπίζω να καταλαβαίνεις πως το εννοώ

Και στα λέω όλα αυτά, ενώ έχω δει το έργο και από τις δύο πλεύρες, αφού φυσικά μου έχει τύχει να κυνηγήσω κάποιον χωρίς εκείνος να έχει δώσει κάποιο σημάδι πρώτα (και όσες αντιδράσεις θυμάμαι τώρα, δεν ήταν καθόλου θετικές, παρόλο που δεν ένιωσα να τους είμαι αποκρουστική). Γιατί να το ξανακάνω;

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 00:10, 12-01-08:

Καταρχάς δεν αναφερόμουν στα περι θηράματος, αλλά στο ότι οι περισσότερες γυναίκες προτιμούν να είναι κατώτερες απο τον άντρα τους σε όλα και το δηλώνουν κιόλας.
Και αυτή η καραμέλα "Το να είμαστε ίσοι, δεν σημαίνει πως είμαστε και όμοιοι" έχει καταντήσει αηδία πιά. Χρησιμοποιείται για να δικαιολογήσει το ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ, είτε απο αυτές τις γυναίκες που τις βολεύει να είναι υποδεέστερες για να μην έχουν σκοτούρες, είτε απο αυτούς τους άντρες που τους βολεύει να έχουν κάποιον "απο κάτω".
Βέβαια δεδομένου ότι οι παραπάνω αποτελούν την πλειοψηφία, φωνή βοώντος εν τη ερήμω... Οπότε την κάνω απο το θέμα γιατί πάλι θα βγω εγώ η υπερβολική... Συνεχίστε όπως πριν, άλλωστε δεν πρόκειται να αλλάξω σε κανέναν μυαλά. Ο καθένας ζει όπως θέλει και όπως του αξίζει άλλωστε. (δεν είναι μπηχτή αυτό για κάποιον συγκεκριμένα) Αφού τα βρίσκετε οι μεν με τους δε και είναι όλοι ευτυχισμένοι, εμένα δεν μου πέφτει λόγος.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 01:30, 12-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
...Ο καθένας ζει όπως θέλει και όπως του αξίζει άλλωστε. (δεν είναι μπηχτή αυτό για κάποιον συγκεκριμένα) Αφού τα βρίσκετε οι μεν με τους δε και είναι όλοι ευτυχισμένοι, εμένα δεν μου πέφτει λόγος.
Ακριβώς!

Ίσως θα 'χε άλλωστε ενδιαφέρον να δούμε σε ένα θέμα το πώς αντιλαμβάνεται ο καθένας εδώ μέσα την ισότητα σε μία σχέση και την ισότητα των δύο φύλων...

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 01:59, 12-01-08:

Τελικά αναρωτιέμαι αν υπάρχει γυναίκα που θέλει ισότητα...
Πολύ φοβάμαι ότι όλες έχουν βολεύτεί στην υπάρχουσα κατάσταση και γουστάρουν κιόλας.
Εκ των πραγμάτων, πληρης ισότητα δεν μπορεί να επιτευχθεί... Όσες λάμπες και να μπορούμε να αλλάξουμε, όσες κατσαρίδες και αν καταφέρουμε να σκοτώσουμε (τσιρίζοντας λίγο, αλλά δεν έχει σημασία!), όσα λάστιχα και να αλλάξουμε, πάντα θα είμαστε γυναίκες... Δεν χρειαζόμαστε έναν άνδρα δίπλα μας, θέλουμε έναν άνδρα δίπλα μας... Κάποιον να ξέρουμε ότι είναι εκεί όταν κάτι θα πάει στραβά και το αφήνουμε να το τακτοποιήσει εκείνος, όχι επειδή δεν μπορούμε να το κάνουμε μόνες μας, αλλά επειδή απολαμβάνουμε το να μας φροντίζει...

Αυτό όμως δε θα σημαίνει κάτι... Γιατί οι γυναίκες κατορθώνουν να χωρέσουν σε ένα 24ωρα πράγματα που ένας άνδρας ούτε καν θα ονειρευόταν να κάνει! Το βλέπω από τη μητέρα μου, που έχει και δουλειά και σπίτι να φροντίσει και παιδιά να μεγαλώσει. Ούτως ή άλλως είμαστε πιο ικανές από τους άνδρες, χρειάζεται να το βροντοφωνάξουμε;

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 21:33, 12-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από kalypso
Ούτως ή άλλως είμαστε πιο ικανές από τους άνδρες, χρειάζεται να το βροντοφωνάξουμε;
Δεν είναι αυτό ισότητα. Ούτε είπα εγώ ποτέ κάτι τέτοιο.
Για σκέψου πως θα σου φαινόταν εσένα να έλεγε ένας άνδρας "ούτως ή άλλως είμαστε πιο ικανοί απο τις γυναίκες, χρειάζεται να το βροντοφωνάξουμε;".

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H kalypso έγραψε στις 02:51, 13-01-08:

Δεν είναι αυτό ισότητα. Ούτε είπα εγώ ποτέ κάτι τέτοιο.
Για σκέψου πως θα σου φαινόταν εσένα να έλεγε ένας άνδρας "ούτως ή άλλως είμαστε πιο ικανοί απο τις γυναίκες, χρειάζεται να το βροντοφωνάξουμε;".
Με συγχωρείς... Μάλλον δεν κατάλαβα τι εννοούσες... Δικό μου λάθος.
Αν θέλεις μπορείς να μου το εξηγήσεις λίγο περισσότερο;...

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 08:36, 18-06-09:

Topic resurrection : ON

Για μενα το θεμα πρωτοβουλιων θα πρεπει να οριζεται κυριως βαση των χαρακτηρων των 2 ατομων, και οχι τοσο βασει του φυλου. Οχι δλδ βασει του στερεοτυπου "η γυναικα θελει τον αντρα να παιρνει περισσοτερες γιατι ετσι τον θαυμαζει". Το οποιο ειναι και υποπτο να κρυβει ανασφαλειες με την εννοια οτι ισως τον θαυμαζει για κατι που εχει ενω δε το εχει η ιδια, και οχι απλα γιατι το θαυμαζει σαν καλο χαρακτηριστικο.

Σας μπερδεψα ;
Θαυμαστε με.

Τopic ressurection : OFF

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lorien : 18-06-09 στις 09:39.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 09:06, 18-06-09:

εισαι μπερδευτικος τωρα που το λες
αν πω τι πιστευω θα με παρουν με τις ντοματες , τα γιαουρτια οι γυναικες και οι αντρες απο οτι βλεπω και ειναι κριμα τα προιοντα

τελικα ο καθενας κανει αυτο που πιστευει και ψαχνει να βρει αυτο που θεωρει σωστο και του ταιριαζει. αν το βρει ειναι τυχερος πολυ απλα...

σας μπερδεψα??

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 09:49, 18-06-09:

Θα συμφωνησω με Λοριεν οτι το θεμα των πρωτοβουλιων σε μια σχεση ειναι θεμα χαρακτηρα και οχι φυλου.

Προσωπικα, θεωρω οτι η υπαρξη διαθεσης αναληψης πρωτοβουλιων ειναι αναγκαια σε μια σχεση.
Ισως κρινω εξ ιδιων τα αλλοτρια, αλλα δε μου αρκει να παιρνω μονο εγω πρωτοβουλιες. Θελω κι ο αλλος να πραττει αναλογως, διοτι εαν αυτο το χαρακτηριστικο το διαθετει ο ενας εκ των δυο, καποια στιγμη αυτος ο ενας θα κουραστει και θα δημιουργηθει προβλημα στη σχεση.
Οπως κι εαν εχει, για μενα ειναι ενα πολυ σημαντικο χαρακτηριστικο μιας "ζωντανης" σχεσης...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Neraida : 18-06-09 στις 10:26.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Heptamer (von Sentonof!)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Heptamer
Ο von Sentonof! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 529 μηνύματα.

O Heptamer von Sentonof έγραψε στις 09:57, 18-06-09:

Το οποιο ειναι και υποπτο να κρυβει ανασφαλειες με την εννοια οτι ισως τον θαυμαζει για κατι που εχει ενω δε το εχει η ιδια, και οχι απλα γιατι το θαυμαζει σαν καλο χαρακτηριστικο.
Ο θαυμασμός ενος χαρακτηριστικού απλα και μόνο λογω της ιδιοτητας του ως "καλου",δεν εκπορεύεται ίσως και απο μια υποσυνείδητη ζήλεια οτι δεν το κατέχουμε εμείς?

Δηλ. ο θαυμασμός μας για ενα χαρακτηριστικό καποιου αλλου,δεν ειναι απόρροια της αυτογνωσίας μας οτι αυτο ειναι κατι που θα θελαμε να ειχαμε κι εμεις??

Μπορουν αυτα τα δυο να υπαρξουν διακριτά? Ειναι διακριτοί οντως αυτοι οι δυο θαυμασμοί ή απλά προκειται κατ ουσιαν για εναν και μόνο?

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 10:30, 18-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Heptamer
Ο θαυμασμός ενος χαρακτηριστικού απλα και μόνο λογω της ιδιοτητας του ως "καλου",δεν εκπορεύεται ίσως και απο μια υποσυνείδητη ζήλεια οτι δεν το κατέχουμε εμείς?

Δηλ. ο θαυμασμός μας για ενα χαρακτηριστικό καποιου αλλου,δεν ειναι απόρροια της αυτογνωσίας μας οτι αυτο ειναι κατι που θα θελαμε να ειχαμε κι εμεις??
Οχι απολυτα.
Πολλες φορες θαυμαζουμε στους αλλους και χαρακτηριστικα τα οποια τα κατεχουμε και οι ιδιοι.
Το ενα δεν αναιρει το αλλο.

Μπορουν αυτα τα δυο να υπαρξουν διακριτά? Ειναι διακριτοί οντως αυτοι οι δυο θαυμασμοί ή απλά προκειται κατ ουσιαν για εναν και μόνο?
Εδω σε εχασα. Τι θες να πεις? Ο ενας θαυμασμος ειναι ο παραπανω, ο δευτερος ?

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 11:33, 18-06-09:

μα αυτο ειναι το θεμα.. να μπορεις να θαυμασεις τον αλλο και να αναγνωριζεις τα χαρισματα του και να εισαι περηφανος που ειναι διπλα σου..

αυτο που λες δεν μπορω να το φανταστω σε σχεση να επικρατει. για μενα τοτε δεν ειναι σχεση..

Παράθεση

Heptamer (von Sentonof!)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο von Sentonof! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 529 μηνύματα.

O Heptamer von Sentonof έγραψε στις 11:34, 18-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Οχι απολυτα.
Πολλες φορες θαυμαζουμε στους αλλους και χαρακτηριστικα τα οποια τα κατεχουμε και οι ιδιοι.
Το ενα δεν αναιρει το αλλο.
Γιατι ομως?
Aν κατεχουμε και οι ιδιοι ενα χαρακτηριστικό του αλλου,ποιος ο λογος και να το θαυμασουμε (στον αλλο)? Δεν προσφερει ουσιαστικά τιποτα,δε μας κινητροδοτει.

Ουσιαστικά,οταν κατι που εχουμε εμεις,το εχει και ο αλλος δε μας κανει να νιωθουμε τροπον τινά πως πλεον δεν "πλεονεκτούμε" - οπότε,λογω της ισοτητας / ισοδυναμιας χαρακτηριστικών δεν εχει και νοημα να το θαυμασουμε?

Θαυμασμός για το θαυμασμό και μονο.....δε μου καθεται (τοσο) καλά!
Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Εδω σε εχασα. Τι θες να πεις? Ο ενας θαυμασμος ειναι ο παραπανω, ο δευτερος ?
Ο ενας θαυμασμός ειναι ο θαυμασμος αυτος καθεαυτός προς ενα χαρακτηριστικό του αλλου - ειτε κατεχουμε κι εμεις το χαρακτηριστικό αυτο,ειτε οχι. Ο αλλος θαυμασμός ειναι αυτος που απορρεει απο την ελλειψη του εν λογω χαρακτηριστικού απο μας.

Αρχική Δημοσίευση από moonlight
μα αυτο ειναι το θεμα.. να μπορεις να θαυμασεις τον αλλο και να αναγνωριζεις τα χαρισματα του και να εισαι περηφανος που ειναι διπλα σου..
Χωρις έστω και ενα (ανθυπ)ανεπαίσθητο τσιμπηματάκι ζηλειας - (που αυτα τα χαρισματα δεν τα εχεις κι εσύ?)

Θαυμασμός και (προσωπική) ανασφάλεια / αισθηση (προσωπικης) ανεπαρκειας δεν πανε (πάντα) μαζι?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη WhiteDrum : 18-06-09 στις 12:43. Αιτία: merge. Βλέπε κουμπάκι "επεξεργασία"
Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 12:36, 18-06-09:

Χωρις έστω και ενα (ανθυπ)ανεπαίσθητο τσιμπηματάκι ζηλειας - (που αυτα τα χαρισματα δεν τα εχεις κι εσύ?)

Θαυμασμός και (προσωπική) ανασφάλεια / αισθηση (προσωπικης) ανεπαρκειας δεν πανε (πάντα) μαζι?

καταλαβα τι εννοεις αλλα σε μενα οχι δεν πανε μαζι
μου φαινεται πολυ παραξενο αυτο που μου λες.. ισως γιατι ειναι κατι εντελως εκτος απο μενα σαν ατομο.. δεν θα μπορουσα να ζηλεψω τον ανθρωπο μου ποτε παρα μονο να νιωσω περηφανη και χαρουμενη...

Παράθεση

Heptamer (von Sentonof!)

Πολύ δραστήριο μέλος

O Heptamer von Sentonof έγραψε στις 12:39, 18-06-09:

Στον κοσμο που ζουμε δυστυχώς η καχυποψία,η ζηλεια ειναι δευτερη φυση μας.
Ο ανιδιοτελης θαυμασμός ειναι προνομιο μονο ορισμένων (ξεχωριστών).

Αλλα θα αποτελουν παντα μειοψηφία....

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 12:56, 18-06-09:

θα συμφωνησω με εκεινους που ειπαν οτι η πρωτοβουλια δεν ειναι θεμα φυλου, αλλα θεμα χαρακτηρα...
εγω γενικα ειμαι απο τους ανθρωπους που δεν παιρνουν ευκολα πρωτοβουλιες (θελω λιγο σπρωξιμο ενιοτε)

στο σπιτι μου οι πρωτοβουλιες παιρνονται ολες απο τη μητερα μου. ο μπαμπας μου σε λιγα πραγματα θα παρει θεση και θα πει τη γνωμη του.και οχι επειδη του απαγορευουμε να μιλησει() απλα ειναι πιο δυναμικος χαρακτηρας η μητερα μου και αντεχει περισσοτερα βαρη, περισσοτερες ευθυνες.
δε λεω βεβαια οτι αυτο ειναι και το σωστο. απλα διαφερει απο ανθρωπο σε ανθρωπο, απο οικογενεια σε οικογενεια. σε καποια αλλη οικογενεια μπορει οι αποφασεις να παιρνονται εξολοκληρου απο τον αντρα, σε αλλη απο κοινου.

το να εχουν και οι δυο σε μια σχεση τη δυνατοτητα να παιρνουν πρωτοβουλιες θεωρω οτι ειναι ενα απο τα στοιχεια που βοηθα στο χτισιμο των θεμελιων της σχεσης τους. αλλωστε ετσι φαινεται και το ποσο επικοινωνει το ζευγαρι.

σε καμια περιπτωση δε δεχομαι οτι ειναι ''ανυπαρκτες'' οι πρωτοβουλιες απο μια γυναικα. ειναι στον ανθρωπο αυτο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη love_angel : 18-06-09 στις 17:51.
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 13:54, 18-06-09:

@Heptamer: Ναι, συνήθως θαυμάζουμε αυτό που δεν έχουμε. Ωστόσο, αυτό δεν σημαίνει ότι ζηλεύουμε, έστω και υποσυνείδητα. Μπορεί να πρόκειται για κάποιο χάρισμα σε τελείως διαφορετικό τομέα από τον δικό μας, το οποίο ναι μεν να είναι άξιο θαυμασμού, ναι μεν να μην το διαθέτουμε, αλλά να είμαστε αρκετά περήφανοι για τον εαυτό μας και τα δικά μας χαρίσματα που να μην το ζηλεύουμε. Παραδείγματος χάριν, ο πχ. Einstein, μπορεί να θαύμαζε τον πχ. Mozart, αλλά δεν νομίζω ότι θα τον ζήλευε στο ελάχιστο, έστω και υποσυνείδητα, διότι ήταν ο ίδιος αρκετά αξιόλογος στον δικό του τομέα.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Heptamer (von Sentonof!)

Πολύ δραστήριο μέλος

O Heptamer von Sentonof έγραψε στις 14:34, 18-06-09:

@Heptamer: Ναι, συνήθως θαυμάζουμε αυτό που δεν έχουμε. Ωστόσο, αυτό δεν σημαίνει ότι ζηλεύουμε, έστω και υποσυνείδητα. Μπορεί να πρόκειται για κάποιο χάρισμα σε τελείως διαφορετικό τομέα από τον δικό μας, το οποίο ναι μεν να είναι άξιο θαυμασμού, ναι μεν να μην το διαθέτουμε, αλλά να είμαστε αρκετά περήφανοι για τον εαυτό μας και τα δικά μας χαρίσματα που να μην το ζηλεύουμε. Παραδείγματος χάριν, ο πχ. Einstein, μπορεί να θαύμαζε τον πχ. Mozart, αλλά δεν νομίζω ότι θα τον ζήλευε στο ελάχιστο, έστω και υποσυνείδητα, διότι ήταν ο ίδιος αρκετά αξιόλογος στον δικό του τομέα.
Αν το χαρακτηριστικο που θαυμαζουμε (και μας λειπει) θεωρουμε πως δεν το χρειαζομαστε,τοτε σαφως η αναγνωρισή του ειναι ουδέτερη,γνησια,καθάρια και ιδιοτελής.

Αλλά πόσο "υπεράνω" ειναι αραγε ο μέσος ανθρωπος?
(γιατι ο Einstein δεν ηταν μεσος ανθρωπος....)
Ποσα χαρακτηριστικά που θαυμαζουμε στους άλλους,δε θα θελαμε ισως ενδόμυχα κι εμεις να εχουμε - ασχετως εαν ειναι στον τομέα μας ή οχι?............

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 17:48, 18-06-09:

Ο θαυμασμός ενος χαρακτηριστικού απλα και μόνο λογω της ιδιοτητας του ως "καλου",δεν εκπορεύεται ίσως και απο μια υποσυνείδητη ζήλεια οτι δεν το κατέχουμε εμείς?Δηλ. ο θαυμασμός μας για ενα χαρακτηριστικό καποιου αλλου,δεν ειναι απόρροια της αυτογνωσίας μας οτι αυτο ειναι κατι που θα θελαμε να ειχαμε κι εμεις??
Μερικες φορες, αλλά οχι απαραιτητα. Πχ θαυμαζω την αθλητρια που θα κανει ενοργανη.,εδαφος,κορινες,κορδελα κλπ...αλλα με αφηνει αδιαφορο που εγω δε μπορω να τα κανω αυτα.

Γιατι ομως?
Aν κατεχουμε και οι ιδιοι ενα χαρακτηριστικό του αλλου,ποιος ο λογος και να το θαυμασουμε (στον αλλο)? Δεν προσφερει ουσιαστικά τιποτα,δε μας κινητροδοτει.
O θαυμασμος πηγαζει μονο απο κινητροδοτηση ; Δε νομιζω.

Θαυμασμός για το θαυμασμό και μονο.....δε μου καθεται (τοσο) καλά!
Ο ενας θαυμασμός ειναι ο θαυμασμος αυτος καθεαυτός προς ενα χαρακτηριστικό του αλλου - ειτε κατεχουμε κι εμεις το χαρακτηριστικό αυτο,ειτε οχι. Ο αλλος θαυμασμός ειναι αυτος που απορρεει απο την ελλειψη του εν λογω χαρακτηριστικού απο μας.
Με την τελευταια παραθεση, ερχεσαι σε αντιθεση με τις αλλες 2, αφου αναγνωριζεις οτι υπαρχουν και τα 2 ειδη σεβασμου. Και συμφωνω οτι υπαρχουν.
----------------------------------------------------

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
στο σπιτι μου οι πρωτοβουλιες παιρνονται ολες απο τη μητερα μου. ο μπαμπας μου σε λιγα πραγματα θα παρει θεση και θα πει τη γνωμη του.
Προσοχη. Δε μιλαμε να εχει αποψη, να παρει θεση. Αλλά να παρει πρωτοβουλια.

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 17:50, 18-06-09:

Προσοχη. Δε μιλαμε να εχει αποψη, να παρει θεση. Αλλά να παρει πρωτοβουλια.

δε βλεπω καποια ουσιαστικη διαφορα. αμα δεν εισαι ικανος να παρεις μια αποφαση πως θα παρεις πρωτοβουλια?

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 18:25, 18-06-09:

Αλλο εχω γνωμη για κατι, και αλλο παιρνω πρωτοβουλια για action σε κατι. Πχ τιθεται θεμα τι θα κανεις με το αγορι σου/φιλο σου. Περιπτωσεις :

1. "θα μαρεσε κατι σε φαγητο ιταλικο" (πχ)
2. "οτι να ναι δεν εχω αποψη"
3. ετοιμασου και θα περασω να σε παρω να παμε σε ενα μαγαζι που βρηκα
4. Παμε καπου εξω να δοκιμασουμε Σουαχιλικη κουζινα ;

Βλεπεις τις διαφορές ;

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 18:32, 18-06-09:

Αλλο εχω γνωμη για κατι, και αλλο παιρνω πρωτοβουλια για action σε κατι. Πχ τιθεται θεμα τι θα κανεις με το αγορι σου/φιλο σου. Περιπτωσεις :

1. "θα μαρεσε κατι σε φαγητο ιταλικο" (πχ)
2. "οτι να ναι δεν εχω αποψη"
3. ετοιμασου και θα περασω να σε παρω να παμε σε ενα μαγαζι που βρηκα
4. Παμε καπου εξω να δοκιμασουμε Σουαχιλικη κουζινα ;

Βλεπεις τις διαφορές ;
νιωσε με λιγο και συ τωρα

αποφασεις-πρωτοβουλιες
1)θα παρουμε δανειο για να κανουμε ανακαινιση στο σπιτι
2)θα στειλουμε το παιδι να σπουδασει εξω, αφου δεν περασε αθηνα
3)θα πιασω και δευτερη δουλεια γιατι δε βγαινουμε οικονομικα
4)καιρος να κανουμε και δευτερο παιδι.

βλεπεις τις μηδαμινες διαφορες?

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 19:12, 18-06-09:

Σε ολα αυτα δλδ ο πατερας σου δεν ειχε καν αποψη ;
Κατι εχεις μπερδεψει νομιζω.

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 19:16, 18-06-09:

βασικα το παραδειγμα ηταν γενικο δεν αναφερομουν στην οικογενεια μου.

συνεχιζοντας το παραδειγμα σου λεω αποψη ειχε σε ολα...

οι πρωτοβουλιες-αποφασεις ομως ηταν της μητερας μου ομως.

επισης θεωρω πιο ουσιαστικο και πιο σημαντικο να παιρνει κανεις πρωτοβουλιες για τετοια ζητηματα παρα για αυτα που ανεφερες εσυ πιο πανω.

δεν νομιζω να την ιδια βαρυτητα το στεγαστικο με το οτι θα παμε να φαμε σε ιταλικο.

δεν εχω μπερδεψει τιποτα. ξερω τι μου γινεται... και ξερω ποιος εχει τα ηνια στο σπιτι μου... καλος ή κακος απο πολυ μικρη γνωριζω πολλα για αυτο.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 19:53, 18-06-09:

Και μονο που συγκρινεις τη γενικη σημασια στα παραδειγματα σου , με τα δικα μου, χανεις το νοημα. Δε κανουμε αγωνα ποιες αποφασεις ειναι πιο σημαντικες. Σαφως και ειναι αυτες που εβαλες εσυ.

Συζηταμε οτι αλλο το "δεν παιρνω πρωτοβουλια συχνα" και αλλο το "δεν εχω αποψη". Μπορει καποιος να εχει αποψη αλλά παρολαυτα να μην θελει να ειναι αυτος που λεει "θα παμε εκει, θα κανουμε αυτο, θα γινει το αλλο". Μπορει να προτιμα να ακουσει, και μετα να τοποθετηθει. Αυτη ειναι η διαφορά.

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 20:00, 18-06-09:

εγω νομιζα οτι το θεμα μας ειναι η πρωτοβουλια και το αν οι γυναικες ειναι ικανες να παιρνουν πρωτοβουλιες.

εγω αυτο που προσπαθω να σου αποδειξω ειναι οτι πολλες γυναικες ειναι ικανες και μπορουν να παιρνουν πολυ πιο σημαντικες πρωτοβουλιες αποτι καποιος αντρας. και στο λεω με προσωπικη πειρα.

τωρα που εσυ κολλησες με την αποψη που ανεφερα στο πρωτο ποστ δε ξερω τι να σου πω. ισως ηταν λιγο ατυχης η συγκεκριμενη λεξη που χρησιμοποιησα.
ωστοσο δεν νομιζω οτι αναιρει τα επιχειρηματα μου περι πρωτοβουλιας γυναικων που ειναι και το θεμα μας.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 20:33, 18-06-09:

εγω νομιζα οτι το θεμα μας ειναι η πρωτοβουλια και το αν οι γυναικες ειναι ικανες να παιρνουν πρωτοβουλιες.
Το αρχικο θεμα ναι. Σε ενα θεμα λεγονται και παρακλαδια ομως. Οταν ειπωθει ενα τετοιο και το σχολιασουμε, προσωρινα κανουμε παρενθεση και το "θεμα" ειναι το παρακλαδι. Αυτονοητο δεν ειναι ;

εγω αυτο που προσπαθω να σου αποδειξω ειναι οτι πολλες γυναικες ειναι ικανες και μπορουν να παιρνουν πολυ πιο σημαντικες πρωτοβουλιες αποτι καποιος αντρας. και στο λεω με προσωπικη πειρα.
Μα δε συζηταμε αυτο. Αυτο σου σχολιασα εγω;

τωρα που εσυ κολλησες με την αποψη που ανεφερα στο πρωτο ποστ δε ξερω τι να σου πω. ισως ηταν λιγο ατυχης η συγκεκριμενη λεξη που χρησιμοποιησα.
ωστοσο δεν νομιζω οτι αναιρει τα επιχειρηματα μου περι πρωτοβουλιας γυναικων που ειναι και το θεμα μας.
Δεν κολλησα πουθενα. Ειδα ταυτιση 2 πραγματων που πιστευω δημιουργει συγχυση και δυσκολια να συννενοηθουμε στο θεμα, και το σχολιασα. Ε και το λυσαμε. Το οτι συμφωνησες τελικα στο σχολιο μου (εστω μετα απο αντιδραση ) δε σημαινει οτι ειπα πουθενα εγω οτι οι γυναικες δε μπορουν να παιρνουν αποφασεις

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,275 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 22:15, 18-06-09:

Μια φορά μόνο στη ζωή μου έκανα το πρώτο βήμα και αυτό μόνο γιατί ήμουν διακοπές κι ο χρόνος με πίεζε. Μεγάλη ιστορία. Αυτό που έχει μείνει όμως σε μένα και σε αυτόν είναι οτι ήμουν κυρία. Δεν ξέρω, προσωπικά θεωρώ το να την πέφτει μια γυναίκα σε έναν άντρα (στην ψύχρα) κάπως πουτ@νέ (συγνώμη για την έκφραση, δεν μπορώ να το πω αλλιώς). Είμαι της παλιάς σχολής και δε μετανιώνω καθόλου. Και δεν το κάνω επειδή βολεύομαι (άλλωστε νομίζω είναι πολύ πιο εύκολο να την πέφτεις σε όλους όσους σου αρέσουν χωρίς να σε νοιάζει τι αποτέλεσμα θα έχει). Το κάνω επειδή μου αρέσει ο άντρας να μου δείξει ενδιαφέρον, είναι οι κανόνες του παιχνιδιού, δεν μπορώ να το δω αλλιώς. Και μέσα σε μία σχέση μου αρέσει ο άντρας να αποφασίζει, να παίρνει πρωτοβουλίες, σκεφτόμενος φυσικά τις ανάγκες και των δυο μας.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 02:11, 19-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Και δεν το κάνω επειδή βολεύομαι (άλλωστε νομίζω είναι πολύ πιο εύκολο να την πέφτεις σε όλους όσους σου αρέσουν χωρίς να σε νοιάζει τι αποτέλεσμα θα έχει). Το κάνω επειδή μου αρέσει ο άντρας να μου δείξει ενδιαφέρον, είναι οι κανόνες του παιχνιδιού, δεν μπορώ να το δω αλλιώς. Και μέσα σε μία σχέση μου αρέσει ο άντρας να αποφασίζει, να παίρνει πρωτοβουλίες, σκεφτόμενος φυσικά τις ανάγκες και των δυο μας.
Και γιατι νομιζεις οτι σου αρεσει να τα κανει ολα ο αντρας. Να πω μια απαντηση τυχαια ; Επειδη βολευει.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 02:16, 19-06-09:

Και γιατι νομιζεις οτι σου αρεσει να τα κανει ολα ο αντρας. Να πω μια απαντηση τυχαια ; Επειδη βολευει.

οχι... γιατι βγαζει δυναμισμο και σιγουρια για το χαρακτηρα του.
χαρακτηριστικο που σε πολλες γυναικες αρεσει.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 02:44, 19-06-09:

Δε νομιζω οτι πλεον αρεσει σε πολλες γυναικες να τα κανει ΟΛΑ ο ανδρας...
Νομιζω οτι η πλειοψηφια αυτων προτιμουν μια ισορροπια...

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 02:48, 19-06-09:

δε μιλησα για ποσοστα.
απλα ειπα οτι αρεσει σε πολλες.
δεν ειπα αν ειναι η πλειοψηφια ή οχι.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 02:53, 19-06-09:

οχι... γιατι βγαζει δυναμισμο και σιγουρια για το χαρακτηρα του.
χαρακτηριστικο που σε πολλες γυναικες αρεσει.
Αυτο βγαινει και απο το να παιρνει καποιες πρωτοβουλιες και απο ολο το χαρακτηρα και την αυτοαντιληψη που εχει. Δεν ειναι αναγκη να πρεπει να τα κανει ολα η σχεδον ολα. εμενα πιο πολυ βολεμα μου ακουγεται.

Παράθεση

rascal_gd (Call me Joe!!)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rascal_gd
Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 03:00, 19-06-09:

Αυτο βγαινει και απο το να παιρνει καποιες πρωτοβουλιες και απο ολο το χαρακτηρα και την αυτοαντιληψη που εχει. Δεν ειναι αναγκη να πρεπει να τα κανει ολα η σχεδον ολα. εμενα πιο πολυ βολεμα μου ακουγεται.
Συμφωνω απολυτα με το τελευταιο σου μυνημα οσον αφορα αυτο το θεμα. +1

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 03:04, 19-06-09:

εγω θεωρω οτι απο τετοια περιστατικα(κυριως) καταλαβαινεις το χαρακτηρα του αλλου οσον αφορα το θεμα δυναμισμος.
σαφως δεν καταλαβαινεις τα παντα, αλλα σιγουρα πολλα.

επισης δεν ειπαμε να κανει τα παντα.απλα οκ εχει δικιο ι himela δε θα παω να του την πεσω εγω. το μονο ισως δειξω με το τροπο μου το ενδιαφερον.

ειναι πολυ πιο ωραιο να ναι ο αντρας ο κυνηγος.
και δεν ειναι θεμα βολεματος.
ειναι θεμα γουστου.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους