Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,109 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,338 μηνύματα σε 74,666 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Μπορεί ο ασθενής στο αεροπλάνο να πάρει όλα του τα φάρμακα στις χειραποσκευές;

viki_thess (ΒΑΣΩ)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη viki_thess
H ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 864 μηνύματα.

H viki_thess έγραψε στις 20:20, 10-01-08:

παιδια εχω μια πολυ σημαντικη ερωτηση
αν ξερετε να μου πειτε θα σας ειμαι ευγνωμων....
ξερετε αν στα αεροπορικα ταξιδια προς εξωτερικο η ακομη και στο εσωτερικο υπαρχει περιορισμος στη φαρμακευτικη αγωγη που πρεπει να εχει ενας ασθενης μαζι του; εγω θελω να κανω ενα ταξιδι μεσα στον απριλιο και θελω τα φαρμακα να τα εχω πανω στο αεροπλανο μαζι μου.με καμια κυβερνηση δεν τα αφηνω στη βαλιτσα...μια στις χιλιες να χαθει η βαλιτσα...χαθηκα
τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις; θα ρωτησω και σε πρακτορειο απλα θελω και μια γνωμη απο δω αν ξερετε

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 20:24, 10-01-08:

Σε τι μορφή είναι τα φάρμακα;
Δε θα έχεις πρόβλημα, δες εδώ κι εδώ:
- Επιτρέπονται υγρά σε δοχεία χωρητικότητας μέχρι 100 ml ανά συσκευασία
- Ο συνολικός αριθμός συσκευασιών θα πρέπει να χωράει σε μία διαφανή πλαστική σακούλα, μέγιστης χωρητικότητας 1 λίτρου
- Ο κάθε επιβάτης δικαιούται να μεταφέρει ΜΙΑ μόνο τέτοια σακούλα
- Η σακούλα θα πρέπει να είναι επανασφραγιζόμενη και εντελώς κλειστή κατά την προσέλευση του επιβάτη στο σημείο ελέγχου χειραποσκευών
• Υγρά φάρμακα και διατροφικά είδη που είναι απαραίτητα στη διάρκεια του ταξιδιού, καθώς και βρεφικές τροφές, εξαιρούνται του Κανονισμού και επιτρέπονται στις χειραποσκευές.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 20:27, 10-01-08:

πόσο όγκο πιάνουν τα φάρμακα; είναι σε ενέσεις; εγώ πάντως χαπάκια για τον σίδηρο και για τον θυρεοειδή κουβαλάω στην τσάντα μου και τα έχω μαζί μου στο αεροπλάνο, ποτέ κανείς δεν είπε τίποτα. Κοιτάζουν μόνο αν έχεις μαχαίρια κλπ

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

viki_thess (ΒΑΣΩ)

Διάσημο Μέλος

H ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 864 μηνύματα.

H viki_thess έγραψε στις 20:28, 10-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Σε τι μορφή είναι τα φάρμακα;
Δε θα έχεις πρόβλημα, δες εδώ κι εδώ:
τα φαρμακα ειναι χαπια κυριως τα 8 κουτια και ενα κουτι με αμπουλες σιδηρου. το μονο υγρο δλδ ειναι αυτο.
θα πρεπει να εχω και γνωματευση απ το γιατρο μου οτι ειναι φαρμακα επειγουσης σημασιας;
αχ εχω καταγχωθει τωρα

Παράθεση

viki_thess (ΒΑΣΩ)

Διάσημο Μέλος

H viki_thess έγραψε στις 20:30, 10-01-08:

τη σακουλα αυτη τη διαφανη στη δινουν στον ελεγχο; θα χωραει μεσα 9 κουτια φαρμακα;

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 20:31, 10-01-08:

Δε θα έχεις πρόβλημα.
Πάρε και το αεροδρόμιο ή την αεροπορική για σιγουριά, αλλά αποκλείεται να έχεις πρόβλημα.

Παράθεση

viki_thess (ΒΑΣΩ)

Διάσημο Μέλος

H viki_thess έγραψε στις 20:34, 10-01-08:

Δε θα έχεις πρόβλημα.
Πάρε και το αεροδρόμιο ή την αεροπορική για σιγουριά, αλλά αποκλείεται να έχεις πρόβλημα.
θα πρεπει να εχω γνωματευση γιατρου; ξερεις γιδακιμ;
θελω πανω στο αεροπλανο να εχω ενα μικρο σακβουαγιαζ με τα φαρμακα την καμερα και τη φωτογραφικη μου. ολα τα αλλα θα τα εχω στη βαλιτσα....και να χαθει δεν με νοιαζει.
τα φαρμακα να μη χαθουν μονο γιατι θα μεινω επι τοπου απ το αγχος μου.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 20:36, 10-01-08:

Ένα μικρό σακουλάκι είναι, στο οποίο θα βάλεις μόνο τα υγρά φάρμακα. Αλλά ρώτα κι εκεί, πριν ξεπακετάρεις, μπορεί να μη χρειαστεί καν!

Παράθεση

viki_thess (ΒΑΣΩ)

Διάσημο Μέλος

H viki_thess έγραψε στις 20:40, 10-01-08:

Ένα μικρό σακουλάκι είναι, στο οποίο θα βάλεις μόνο τα υγρά φάρμακα. Αλλά ρώτα κι εκεί, πριν ξεπακετάρεις, μπορεί να μη χρειαστεί καν!

το σακβουαγιαζ μπορω να το χω πανω στο αεροπλανο;
ας το ελεξουν δεν με νοιαζει...να μη μου κανουν μανουρα και μου πουν δεν μπορεις να τα παρεις μαζι και τετοια θελω

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 20:41, 10-01-08:

Βρε καλό μου... είδες τις οδηγίες;
Επιτρέπεται να έχεις μία αποσκευή, μέχρι 8 κιλά, διαστάσεων... όσο λέει στη σελίδα που σου έδωσα!
Χαλάρωσε!!!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

viki_thess (ΒΑΣΩ)

Διάσημο Μέλος

H viki_thess έγραψε στις 20:48, 10-01-08:

ντανκε γιδακι αλλα θελω και καμια ακομη γνωμη μηπως κπ γνωριζει και τπτ παραπανω

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 20:51, 10-01-08:

Βάσω δεν είπες ότι πρόκειτε για 8 κουτια διαφορετικά φάρμακα, επιμένω ότι είναι πολλά για ένα άτομο, πάρε την συνταγή μαζί σου, προσωπικά για τέτοια ποσότητα θα πήγενα στην ασφάλεια του αεροδρομίου να ρωτήσω, ο πράκτορας καλώς ή κακώς θέλει λευτά, ακόμα και να μην μπορούσες λόγο ποσότητας μπορεί να μην σου πεί τίποτα για να μην χάσει τα λευτά, μιάς που δεν ακυρώνετε το ταξίδι

Παράθεση

viki_thess (ΒΑΣΩ)

Διάσημο Μέλος

H viki_thess έγραψε στις 20:54, 10-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από mania
Βάσω δεν είπες ότι πρόκειτε για 8 κουτια διαφορετικά φάρμακα, επιμένω ότι είναι πολλά για ένα άτομο, πάρε την συνταγή μαζί σου, προσωπικά για τέτοια ποσότητα θα πήγενα στην ασφάλεια του αεροδρομίου να ρωτήσω, ο πράκτορας καλώς ή κακώς θέλει λευτά, ακόμα και να μην μπορούσες λόγο ποσότητας μπορεί να μην σου πεί τίποτα για να μην χάσει τα λευτά, μιάς που δεν ακυρώνετε το ταξίδι
θα το κοιταξω...

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 20:55, 10-01-08:

Βρε παιδιά, προς τι ο πανικός;;;
Βρε Βάσω μου, καλό μου παιδί, πάρε τώρα ένα τηλέφωνο την αεροπορική και ένα το αεροδρόμιο!!!!!
Έτσι κι αλλιώς αν τα φάρμακα είναι κλειστά και σε συσκευασίες μικρότερες των 100 mL, είσαι οκ. Ρώτα και το γιατρό σου.

Mania αυτό με τα λεφτά και τον πράκτορα δεν το κατάλαβα...

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 20:59, 10-01-08:

Γιατι να υπαρχει προβλημα; Ετσι κι αλλιως σχεδον ολοι εχουν ενα σακιδιο μαζι τους, σ'αυτο θα βαλεις τα κουτια με τα χαπια (που ετσι κι αλλιως υγρα δεν ειναι, αρα τι προβλημα να προκυψει?), και στο διαφανο σακουλακι ισως να χρειαστει μονο να βαλεις τον σιδηρο και δατς ολ. Ειναι πανω απο 1 λιτρο οι αμπουλες του σιδηρου?!

Παράθεση

viki_thess (ΒΑΣΩ)

Διάσημο Μέλος

H viki_thess έγραψε στις 20:59, 10-01-08:

Βρε παιδιά, προς τι ο πανικός;;;
Βρε Βάσω μου, καλό μου παιδί, πάρε τώρα ένα τηλέφωνο την αεροπορική και ένα το αεροδρόμιο!!!!!
Έτσι κι αλλιώς αν τα φάρμακα είναι κλειστά και σε συσκευασίες μικρότερες των 100 mL, είσαι οκ. Ρώτα και το γιατρό σου.

Mania αυτό με τα λεφτά και τον πράκτορα δεν το κατάλαβα...
γιδακιμ τα κουτια δεν γραφουν πανω ποσα ml ειναι γραφουν μονο ποσοτητα χαπιων. το καθε κουτι πχ εχει 50 χαπια μεσα. δεν θα μπορω να παρω ενα κουτι απο καθε ξεχωριστο φαρμακο;

Παράθεση

viki_thess (ΒΑΣΩ)

Διάσημο Μέλος

H viki_thess έγραψε στις 21:01, 10-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Corpse Bride
Γιατι να υπαρχει προβλημα; Ετσι κι αλλιως σχεδον ολοι εχουν ενα σακιδιο μαζι τους, σ'αυτο θα βαλεις τα κουτια με τα χαπια (που ετσι κι αλλιως υγρα δεν ειναι, αρα τι προβλημα να προκυψει?), και στο διαφανο σακουλακι ισως να χρειαστει μονο να βαλεις τον σιδηρο και δατς ολ. Ειναι πανω απο 1 λιτρο οι αμπουλες του σιδηρου?!
οι αμπουλες ειναι ενα κουτι με 10 μπουκαλακια των 100ml το καθενα. αρα σωστα...1 κιλο. ετσι κι αλλιως ενα κουτι αμπουλες θελω για τις 4 μερες που θα ταξιδεψω. αν ομως εμενα παραπανω μερες και χρειαζομουν και δευτερο κουτι τι γινεται;δεν μπορω να το παρω; επειδη ειναι ενα κιλο επιπλεον;

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 21:02, 10-01-08:

Γίδι ο πρακτωρας προκειμένου να μην χάσει τα λευτά του και τα εισητήρια που θα πουλήσει(ανάλογα τον πράκτορα) ακόμα και πρόβλημα να υπάρχει δεν το λέει, το ξέρω γιατί έτοιχε σε φίλη μου, ρώτησε άν υπάρχει πρόβλημα για κάποια υγρά που είχε μετά απο εγχήρηση στον κόλπο και στο τέλος βρέθηκε να δίχνει το πάμπερς με το αίμα που φορούσε σε γυναίκα της ασφάλειας.

Οταν ήγε να του πεί ότι την ψάχναν και φτέει αυτός τς είπε ότι εγώ την δουλειά μου κάνω και δεν ξέρω τίποτα

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 21:04, 10-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από viki_thess
οι αμπουλες ειναι ενα κουτι με 10 μπουκαλακια των 100ml το καθενα. αρα σωστα...1 κιλο. ετσι κι αλλιως ενα κουτι αμπουλες θελω για τις 4 μερες που θα ταξιδεψω. αν ομως εμενα παραπανω μερες και χρειαζομουν και δευτερο κουτι τι γινεται;δεν μπορω να το παρω; επειδη ειναι ενα κιλο επιπλεον;
Mοιρασου τα μ'αυτον που θα ταξιδεψεις, 500 μλ εσυ, 500 μλ εκεινος, και δε θα χετε και αγχος

Παράθεση

viki_thess (ΒΑΣΩ)

Διάσημο Μέλος

H viki_thess έγραψε στις 21:05, 10-01-08:

Γίδι ο πρακτωρας προκειμένου να μην χάσει τα λευτά του και τα εισητήρια που θα πουλήσει(ανάλογα τον πράκτορα) ακόμα και πρόβλημα να υπάρχει δεν το λέει, το ξέρω γιατί έτοιχε σε φίλη μου, ρώτησε άν υπάρχει πρόβλημα για κάποια υγρά που είχε μετά απο εγχήρηση στον κόλπο και στο τέλος βρέθηκε να δίχνει το πάμπερς με το αίμα που φορούσε σε γυναίκα της ασφάλειας.

Οταν ήγε να του πεί ότι την ψάχναν και φτέει αυτός τς είπε ότι εγώ την δουλειά μου κάνω και δεν ξέρω τίποτα
ε;
λιποθυμαω απο τωρα....

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 21:48, 10-01-08:

Μάνια μου, κατ' αρχήν η Βίκυ έχει ήδη αγοράσει τα εισητήρια.
Κατά δεύτερον, δεν ξέρω τι ακριβώς έγινε με τη φίλη σου, αλλά ο πράκτορας δεν είναι αρμόδιος να σε ενημερώσει.
Αρμόδια είναι μόνο η ασφάλεια του αεροδρομίου, γι' αυτό και καλύτερα να πάρει η Βικούλα ένα τηλ. στο αεροδρόμιο, παρά να ασχολούμαστε με πανικολαγνείες εδώ.
+30 2310 473977, 473720 (Επί 24ώρου)
2310 473212

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εδάδ
H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 21:50, 10-01-08:

Αποκλείεται να έχεις πρόβλημα.

Μπορείς να έχει μέχρι ένα λίτρο σε υποσυσκευασίες των 100 μλ, ακριβώς όπως τα έχεις. Αν θέλεις παραπάνω να τα πάρει ο άνθρωπος με τον οποίο θα συνταξιδεύσεις.

Btw ασφάλεια και βλακείες, εγώ για πλάκα είχα περάσει το αποσμητικό μου, το άρωμα μου και ένα μισόλιτρο νερό.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 21:53, 10-01-08:

Στο Ελ.Βελ, Εδάδ;
Ένηγουεη, κι εγώ ξαναματαλέω ότι δε θα έχει θέμα, αλλά ας το ακούσει από αυτούς αν θέλει.
Η μόνη μου επιφύλαξη θα ήταν για το σημείο που οι οδηγίες λένε "φάρμακα που χρειάζονται κατά τη διάρκεια της πτήσης", αλλά πιστεύω ότι αν κατά τ' άλλα είναι μέσα στους κανονισμούς, δε θα έχει θέμα. Κι εγώ έχω περάσει 7 αμπούλες υγρή μπογιά, και μάλιστα χωρίς σακουλάκι.

Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 22:28, 10-01-08:

Όχι στο Μακεδονία. Επίσης και σε δύο διεθνή.

Στο ένα από αυτά θελήσανε να με βάλουν να πετάξω αποσμητικό αλλά με λίγη ζαλάδα το κράτησα.

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 23:31, 10-01-08:

εγω παντως θα λεγα και οτι μιααααααααα φοραααααα που μου χαν στειλει τη βαλιτσα στην κινα και εκανε 2 μερες να ρθει, δεν ειχα να παρω τα φαρμακα μου και φυσικα δεν ειχα το γιατρο μου παραμασχαλα για να μου γραψει αλλα, αλλα ουτε και κολληταρι φαρμακοποιο για να μου δινει οτι θελω... και ταλαιπωρηθηκα...

αν και, ο,τι λεει ο κανονισμος θα σου κανουν, εκτος αν πεσεις σε ακραια περιπτωση...

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 23:39, 10-01-08:

Αυτά τα φαρμακευτικά είδη (από ντεπόν μέχρι προφυλακτικά και χάπια) δεν παθαίνουν τίποτα που περνάνε από τον έλεγχο χειραποσκευών;

Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 23:40, 10-01-08:

Kαι μιας και βγήκα από το μπάνιο, το σκηνικό που με άφησαν να πάρω το αποσμητικό μου έγινε ως εξής:

Miss, miss, is this your bag
Yes!

Can i see?
Hmmm, you know this is prohibited!

A, ou, a ou, djklljkds, ehm yes, can i keep it?

Και απλά ο τύπος παίρνει το διαβατήριο μου, βλέπει ότι είμαι από Ελλάδα και όχι από το Ουζμπεκιστάν λόγου χάρη και μου λέει.

Ούτως ή άλλως εμένα η βάρδια μου τελειώνει τώρα, αν είσαι τρομοκράτης άλλοι θα σε ψάχνουνε.
ΧΑΧα

Βίκη_θεςς, μην αγχώνεσαι λέω εγώ!

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

viki_thess (ΒΑΣΩ)

Διάσημο Μέλος

H viki_thess έγραψε στις 08:52, 11-01-08:

παιδακια ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας
γιδακιμ σ ευχαριστω και για τα τηλ του αεροδρομιου αλλα δεν εχω κλεισει ακομη εισητηρια οπως αναφερεις.
πρωτα θελω να δω αν θα εχω κπ προβλημα και μετα να κλεισω σιγουρα.
εγω χτες εκανα ενα τηλ στο ελ.βενιζελος στην αθηνα και μου ειπαν στις πληροφοριες οτι επειδη ειναι αρκετα τα φαρμακα (8 κουτια ειναι πολλα; μη τρελαθουμε κιολας) καλο θα ηταν να εχω γνωματευση απο γιατρο και μεταφρασμενη.
πρεπει δλδ να τρεχω να κανω και επισημη μεταφραση; και αυτο θα το κανω καθε φορα που θα ταξιδευω με αεροπλανο;
ελεος....
θα παρω τηλ και στα τηλ που μου δωσε το γιδακι θα παω και σε πρακτορειο σημερα να δω και βλεπουμε. θα τους βαλω στο πρακτορειο να παρουν τηλ και αυτοι μπροστα μου στο αεροδρομιο να δουμε τι θα πουνε.
ουφ...τι αγχος κι αυτο

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 09:09, 11-01-08:

Μάνια μου, κατ' αρχήν η Βίκυ έχει ήδη αγοράσει τα εισητήρια.
Κατά δεύτερον, δεν ξέρω τι ακριβώς έγινε με τη φίλη σου, αλλά ο πράκτορας δεν είναι αρμόδιος να σε ενημερώσει.
Αρμόδια είναι μόνο η ασφάλεια του αεροδρομίου, γι' αυτό και καλύτερα να πάρει η Βικούλα ένα τηλ. στο αεροδρόμιο, παρά να ασχολούμαστε με πανικολαγνείες εδώ.
+30 2310 473977, 473720 (Επί 24ώρου)
2310 473212
Αυτό σου λέω, δεν έκλεισε εισητήρια και ήθελε να ρωτήσει μόνο τον πράκτωρα, γιατό είπα να πάει αεροδρόμιο, γιατί δεν έχω τηλέφωνα να δώσω, τα λέγαμε με την βάσω και μου έλεγε για τον πράκτωρα ότι θα ρωτήσει και άν πεί ναι θα κλείσει, αυτό ενωούσα, αυτό έλεγα

Βάσω τι παραπάνω σου είπαν απο ότι εγώ; σου είπα καλό είναι να έχεις φάρμακα αλλα 8 κουτιά είναι πολλά, αρα μην μου λές σε αγχώνω γιατί είναι για καλό σου

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 09:38, 11-01-08:

Οκ, εγώ πάντως επιμένω, ότι ο πράκτορας δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με όλα αυτά. Ρώτα και την αεροπορική, αλλά αφού σου λένε ότι είναι πολλά (αν και αν τα μοιράσετε με τον άντρα σου είναι από 4, άρα σιγά τ' αυγά), πάρε από το γιατρό μία βεβαίωση στα ελληνικά και μία στα αγγλικά. Αγγλικά θα ξέρει ο άνθρωπος.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 11:49, 11-01-08:

Οκ, εγώ πάντως επιμένω, ότι ο πράκτορας δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με όλα αυτά. Ρώτα και την αεροπορική, αλλά αφού σου λένε ότι είναι πολλά (αν και αν τα μοιράσετε με τον άντρα σου είναι από 4, άρα σιγά τ' αυγά), πάρε από το γιατρό μία βεβαίωση στα ελληνικά και μία στα αγγλικά. Αγγλικά θα ξέρει ο άνθρωπος.
Λοιπόν να καθαρίσουμε την κατάσταση.

Θα πάει μόνη της, ολομόναχή, δεν έβγαλε εισητήρια και επιμένει να ρωτήσει τον πράκτωρα, ενώ της λέω να ρωτήσει την ασφάλεια, έχει 8 διαφορετικά κουτια χάπια μόνη της σε μία τσαντα και ένα λίτρο υγρό σε φάρμακο, τίποτα απο αυτά δεν πρέπει να χαθεί και τίποτα δεν πρέπει να ξεχάσει...

άντε γιατί άν δεν τα πώ εγώ φέξε μου και γλύστρισα

Γιαυτό απο χτές της λέω να ρωτήσει την ασφάλεια αεροδρομίου και επιμένει να πάει στον πράκτωρα, γιαυτό έλεγα ότι μπορεί να σε γελάσει, μπάς και καταλάβει΄που μάλιασε η γλώσσα μου να της τα λέω

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 13:29, 11-01-08:

ε ελεος 8 κουτια ναι πολλα ειναι βρε παιδια, αντικειμενικα..
αλλα νταξ σιγα μη καθεται να παιρνει ιατρικη συνταγη και να τη μεταφραζει κιολας...
οχου μανουρα!

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 13:33, 11-01-08:

και τα 8 κουτιά πρέπει να είναι γεμάτα; Δεν μπορείς να βάλεις σε ένα κουτί 5 μπλίστερ από 5 διαφορετικά φάρμακα; θα χρειαστείς περισσότερο από 1 μπλιστερ από κάθε φάρμακο τις μέρες που θα λειψεις;

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε στις 13:35, 11-01-08:

σωστο κι αυτο, αλλα αμα καναουν ελεγχο θα της κανουν παρατηρηση.

Παράθεση

Manos_Hellas (Μάνος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Manos_Hellas
Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 43 ετών και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.

O Manos_Hellas έγραψε στις 13:57, 11-01-08:

Όχι μόνο δεν μπορείς να τα πάρεις μαζί σου, αλλά αν τα μυριστούν θα σου τα πάρουν, θα σου κάνουν σωματικό έλεγχο και θα σε ρίξουν σε ένα κελί με εμπόρους ναρκωτικών και πόρνες.... Νομίζω ότι την απάντηση την ξέρεις και τζάμπα κάθεσαι και αγχώνεσαι.

Παράθεση

viki_thess (ΒΑΣΩ)

Διάσημο Μέλος

H viki_thess έγραψε στις 13:59, 11-01-08:

Λοιπόν να καθαρίσουμε την κατάσταση.

Θα πάει μόνη της, ολομόναχή, δεν έβγαλε εισητήρια και επιμένει να ρωτήσει τον πράκτωρα, ενώ της λέω να ρωτήσει την ασφάλεια, έχει 8 διαφορετικά κουτια χάπια μόνη της σε μία τσαντα και ένα λίτρο υγρό σε φάρμακο, τίποτα απο αυτά δεν πρέπει να χαθεί και τίποτα δεν πρέπει να ξεχάσει...

άντε γιατί άν δεν τα πώ εγώ φέξε μου και γλύστρισα

Γιαυτό απο χτές της λέω να ρωτήσει την ασφάλεια αεροδρομίου και επιμένει να πάει στον πράκτωρα, γιαυτό έλεγα ότι μπορεί να σε γελάσει, μπάς και καταλάβει΄που μάλιασε η γλώσσα μου να της τα λέω
μανιαρι μου γλυκο δεν θα παω μονη μου...με πρακτορειο θα παω με γκρουπ δλδ
εγω που πηρα στο ελ βενιζελος χτες μου ειπαν καλο θα ειναι να χω γνωματευση μεταφρασμενη. θα το ψαξω λιγο αναλυτικοτερα ομως.

Αρχική Δημοσίευση από Palladin
και τα 8 κουτιά πρέπει να είναι γεμάτα; Δεν μπορείς να βάλεις σε ένα κουτί 5 μπλίστερ από 5 διαφορετικά φάρμακα; θα χρειαστείς περισσότερο από 1 μπλιστερ από κάθε φάρμακο τις μέρες που θα λειψεις;
παλαντινακι μου τα χαπια αυτα τα παιρνω ανα 12ωρο τις ιδιες δοσολογιες.δεν θα παρω με τπτ τα χαπια ακριβως μαζι μου θα χω παραπανω γιατι μια στραβη να γινει και να μη μπορω να γυρισω την προκαθορισμενη μερα και να μην εχω χαπια για την επομενη...καηκα αρα ποτε δεν παιρνω ακριβως τα φαρμακα..παντα εχω παραπανω σε ποσοτητα.
8 κουτια στερεο χαπι και ενα υγρο αμπουλες σιδηρου...
αλλοι ρε παιδια διαβητικοι ειναι και κουβαλανε μαζι τους και οινοπνευμα στο αεροπλανο γιατι πρεπει
εκει πως τους αφηνουν;

Παράθεση

viki_thess (ΒΑΣΩ)

Διάσημο Μέλος

H viki_thess έγραψε στις 14:00, 11-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Manos_Hellas
Όχι μόνο δεν μπορείς να τα πάρεις μαζί σου, αλλά αν τα μυριστούν θα σου τα πάρουν, θα σου κάνουν σωματικό έλεγχο και θα σε ρίξουν σε ένα κελί με εμπόρους ναρκωτικών και πόρνες.... Νομίζω ότι την απάντηση την ξέρεις και τζάμπα κάθεσαι και αγχώνεσαι.
κανε φιλους να ακουσεις καλο λογο δεν λενε;

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε στις 14:12, 11-01-08:

ε αμα σου ειναι τοσο απαραιτητα, μονο αυτο με τη συνταγη (και μεταφρασμενη, αν ειναι να πας εξω) μπορεις να κανεις.

Παράθεση

viki_thess (ΒΑΣΩ)

Διάσημο Μέλος

H viki_thess έγραψε στις 14:18, 11-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Giovanna
ε αμα σου ειναι τοσο απαραιτητα, μονο αυτο με τη συνταγη (και μεταφρασμενη, αν ειναι να πας εξω) μπορεις να κανεις.
θα πω του γιατρου μου να μου δωσει μια γνωματευση στα ελληνικα και μια στα αγγλικα γραμμενη.
επισημη μεταφραση λετε να θελει;
ναι τζιο μου δυστυχως τα χαπια αυτα ειναι ζητημα ζωης και θανατου δεν μπορω να παραλειψω ουτε μια δοση.
η καταστροφη του πλανητη να γινει εγω πρεπει με καθε τροπο να τα παρω.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 15:26, 11-01-08:

Αφού σου απάντησαν στο αεροδρόμιο, είσαι καλυμμένη.
Μίλα και με το γιατρό σου, θα ξέρει τι να κάνει. Στα αγγλικά χλωμό να τη χρειαστείς, μιας και όταν θα γυρίζεις θα έχεις πολύ λιγότερα φάρμακα, αλλά πάρτην για καλό και για κακό!

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 14:56, 22-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από viki_thess

.
αλλοι ρε παιδια διαβητικοι ειναι και κουβαλανε μαζι τους και οινοπνευμα στο αεροπλανο γιατι πρεπει
εκει πως τους αφηνουν;
Oι διαβητικοί έχουν καρτελάκι διαβητικού που επιδεικνύουν.

Θα προτιμούσες μήπως να ήσουν στη θέση τους και να σε άφηναν να πάρεις τις σύριγγες μαζί σου χωρίς ιατρική γνωμάτευση ή να βάλεις το γιατρό σου να σου γράψει 2 γνωματέυσεις (μία αγγλικά μία ελληνικά) και να είσαι καλλυμένη???

[έχουν περάσει μέρες και δεν ξέρω τι έγινε τελικά αλλά μου φαίνεται να πνιγόμαστε σε μια κουταλιά νερό!!!]

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 17:06, 22-01-08:

Όντως, τι έγινε τελικά;

Παράθεση

BloodSparrow

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη BloodSparrow
Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 321 μηνύματα.

O BloodSparrow έγραψε στις 15:51, 02-07-14:

Αντιμετωπίζω παρόμοιο πρόβλημα και επειδή δε θα εχω βαλίτσα ή σάκο, μονο χειραποσκευή , θα βάλω μέσα και ξυριστικά και κανα σαμπουαν/αφρολουτρο μαζι με τα αναγκαια φαρμακα.
δε προκειται να με αφησουν να παρω στη καμπινα επιβατων τετοια χειραποσκευή , απο την αλλη δε προκειται και εγω να πεταξω το τσαντακι με τα ξυριστικα και τα ειδη υγιεινής.
Ξέρει κανείς αν γίνεται να παραδώσεις την χειραποσκευή σου στο check in ; Η εταιρεία ειναι η aegean

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

koukimanster

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 254 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 16:21, 02-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από BloodSparrow
Αντιμετωπίζω παρόμοιο πρόβλημα και επειδή δε θα εχω βαλίτσα ή σάκο, μονο χειραποσκευή , θα βάλω μέσα και ξυριστικά και κανα σαμπουαν/αφρολουτρο μαζι με τα αναγκαια φαρμακα.
δε προκειται να με αφησουν να παρω στη καμπινα επιβατων τετοια χειραποσκευή , απο την αλλη δε προκειται και εγω να πεταξω το τσαντακι με τα ξυριστικα και τα ειδη υγιεινής.
Ξέρει κανείς αν γίνεται να παραδώσεις την χειραποσκευή σου στο check in ; Η εταιρεία ειναι η aegean
Άρα, αν κατάλαβα καλά, θες να τσεκάρεις τη χειραποσκευή σου, άρα δε θα είναι χειραποσκευή αφού θες να τη στείλεις στις αποσκευές. Εξαρτάται απ' την κατηγορία του εισιτηρίου σου, τι γράφει στο mail που έλαβες; Έχεις δωρεάν αποσκευή ή πρέπει να πληρώσεις;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

BloodSparrow

Δραστήριο Μέλος

O BloodSparrow έγραψε στις 17:00, 02-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από koukimanster
Άρα, αν κατάλαβα καλά, θες να τσεκάρεις τη χειραποσκευή σου, άρα δε θα είναι χειραποσκευή αφού θες να τη στείλεις στις αποσκευές. Εξαρτάται απ' την κατηγορία του εισιτηρίου σου, τι γράφει στο mail που έλαβες; Έχεις δωρεάν αποσκευή ή πρέπει να πληρώσεις;
Ειχα κλεισει online εισιτήριο πήγαινε - έλα χωρις αποσκευές ... δικαιούμαι μια χειραποσκευή στη θέση aegean economy . Βαλίτσα ή σάκος θα με πάει + 35 ευρώ.Γι αυτό θα πάρω μονο χειραποσκευή τώρα στην επιστροφή ( αναφέρω ''χειραποσκευή'' διότι εχει τις προβλεπόμενες απο την εταιρεία διαστάσεις) αλλα τα ειδη που θα εχω μεσα δεν ειναι δεκτα στη καμπινα επιβατων.

Πρέπει να πληρώσω δηλαδή για να τους τη παραδώσω;

Παράθεση

koukimanster

Δραστήριο Μέλος

H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 254 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 18:14, 02-07-14:

Δυστυχώς αν τα είδη που θες να φέρεις στην καμπίνα είναι στη λίστα με τα απαγορευμένα, έχεις δύο επιλογές

- τσεκάρεις τη χειραποσκευή ως κανονική αποσκευή και πληρώνεις
- αφήνεις πίσω όλα τα απαγορευμένα και επιβιβάζεσαι

Απλά οκ ξέχασα να πω ότι δεν απαγορεύονται τελείως τα υγρά στη χειραποσκευή, το έχεις υπόψη σου αυτό υποθέτω. Υπάρχουν προδιαγραφές/όρια.

Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,875 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 18:32, 02-07-14:

Μεσα στην καμπινα μπορεις να παρεις μεχρι 100ml και αυτα μεσα στην ειδικη σακουλα που βρισκεις στο αεροδρομιο. Αν βρουν παραπανω υγρα στα πετανε, ο,τι και αν ειναι. Εχω ταξιδεψει δεκαδες φορες και παντα μπροστα μου πεταγαν νερα, αφρολουτρα, αφρους ξυρισματος κλπ. Αν θες να κουβαλησεις υγρα πρεπει να την δωσεις σαν αποσκευη ανεξαρτητα με το μεγεθος της. Μπορει να ειναι με τεραστια βαλιτσα μπορει να ειναι και ενα σακιδιο. Επισης να ξερεις οτι αν φτασεις μεχρι το σωματικο ελεγχο και εχεις περισσοτερα υγρα απο το προβλεπομενο κατα 90 %δεν θα σου δωσουν τη δυνατοτητα να την δωσεις τοτε για αποσκευη (πιθανοτατα θα εχει κλεισει και το check-in)

Παράθεση

MissKit (Bastet 1/3 ΜΕΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MissKit
H Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,160 μηνύματα.

H MissKit έγραψε στις 20:09, 02-07-14:

Πάρε τα φάρμακα μαζί σε ειδικό σακουλάκι (ισχύει άλλη πολιτική για τα φάρμακα, ακόμη κι αν ξεπερνάς το όριο, είσαι cool) και όπου πας, πάρε αφρόλουτρα κλπ.

Ό,τι κι αν διαλέξεις εκεί που θα πας, θα σου κοστίσει λιγότερο από τα 30€ που θα χρειαστεί για να παραδώσεις τη βαλίτσα σου ή περισσότερα αν τους το πεις τελευταία στιγμή κατά το check in. Απλό είναι νομίζω. Αν επιμένεις, βάλε τα υγρά για την προσωπική σου φροντίδα σε μπουκάλια των 100ml και όλα μαζί σε μια διάφανη σακούλα που θα σου δώσουν εκεί. Αν δεν ξεπεράσεις τα 10 μπουκάλια, θα είσαι εντάξει.

Προς από πάνω: Μέσα στην καμπίνα επιτρέπονται υγρά έως 1L αρκεί το καθένα να είναι σε μπουκάλι που δεν ξεπερνά τα 100ml.

Παράθεση

koukimanster

Δραστήριο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 23:04, 02-07-14:

Υγρά σε δοχεία χωρητικότητας μέχρι 100 ml ανά συσκευασία. Οι συσκευασίες αυτές θα πρέπει να χωρούν σε μία διαφανή επανασφραγιζόμενη πλαστική σακούλα, μέγιστης χωρητικότητας 1 λίτρου. Επιτρέπεται μία μόνο τέτοια σακούλα ανά επιβάτη, που θα πρέπει να είναι κλειστή και θα παραδίδεται ξεχωριστά στον Έλεγχο Χειραποσκευών για εξέταση.
aegeanair.com

Παράθεση

BloodSparrow

Δραστήριο Μέλος

O BloodSparrow έγραψε στις 00:22, 03-07-14:

Βλεποντας τις επιλογές μου , τελικά εκανα online προσθήκη αποσκευής με 20 ευρώ ... Αντε τα φαρμακα να περνανε , με ξυραφακια/ξυριστικη/gel ξυρισματος κ.τ.λ δε περναω .
παλι εξοδα να τους παρει η ευχη

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους