Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,074 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,659 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Άντρες και τρυφερότητα

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 00:05, 13-01-08:

Γιατί υπάρχει το στερεότυπο, ότι οι άντρες είναι ανίκανοι να προσφέρουν σωστά τρυφερότητα;
Τα αιώνια γλυκόλογα, τα τρυφερά αλλά όχι πολύ σοροπιαστά λόγια, κλπ...; Το ζήσατε κι εσείς, είχατε αυτό το παράπονο; Και είναι αληθινό παράπονο, που τελικά όντως μας καταπιέζει και χαλάει η σχέση, ή απλά ένα αστειάκι;

Αναρωτιέμαι, η κότα έκανε το αυγό, ή το αυγό την κότα;
Εννοώ, κάποιοι άντρες όντως έχουν μεγάλη δυσκολία, στο να εκφραστούν, ή ακόμα και να συνειδητοποιήσουν κάτι βαθύ που νιώθουν.
Άλλοι βέβαια, ειδικά σε κάποιες περιοχές, είναι πολύ πρόθυμοι να περάσουν σε δηλώσεις, χωρίς να μπορούν απαραίτητα να κάνουν πράξη ό,τι λένε.
Τι είναι όμως τελικά αυτό που μπορεί, "δικαιούται" να περιμένει μία γυναίκα σήμερα από το σύντροφό της;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γίδι : 13-01-08 στις 00:14.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 00:09, 13-01-08:

Για τον ίδιο λόγο που υπάρχει και το στερεότυπο ότι οι άντρες δεν κλαίνε...

Γενικώς σε αυτό το σημείο τους λυπάμαι πολύ τους άντρες...
τους μεγαλώνουν και τους μαθαίνουν ότι η έκφραση των συναισθημάτων τους είναι ντροπή για το φύλο τους
Τους μαθαίνουν ότι η ένδειξη τρυφερότητας είναι σημάδι αδυναμίας ... με τι δύναμη λοιπόν να πετάξουν από πάνω τους τόσων χρόνων πλύση εγκεφάλου?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

12 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 00:12, 13-01-08:

Εμένα πάντως μου έχει τύχει να γνωρίσω άντρες μίλια μακριά από αυτό το στερεότυπο. Και μου άρεσε πολύ να είμαι μαζί τους, κάθε άλλο παρά ξενέρωτο το βλέπω. Αν κάνω αγόρι θα προσπαθήσω να μην του μεταδώσω προκαταλήψεις και μ@λ@κίες. Η έκφραση συναισθήματος είναι από τα πιο ωραία, λυτρωτικά πράγματα που μπορεί να κάνει 1 άτομο!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 00:13, 13-01-08:

Είναι το ίδιο στερεότυπο με αυτό που θέλει τις γυναίκες χαμηλών τόνων και αδύναμες ψυχολογικά.
Τα στερεότυπα σίγουρα συμβαίνουν σε αρκετούς/ες, αλλιώς δεν θα υπήρχαν. Το πρόβλημα με τα στερεότυπα είναι ότι δεν ισχύουν για όλους, και προκαλούν πρόβλημα σε αυτούς για τους οποίους δεν ισχύουν.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 00:14, 13-01-08:

Το έχεις ζήσει όμως κι εσύ Κουέ;
Εγώ έχω ζήσει και τις δύο όψεις και δεν προτιμώ τις μεγάλες εκδηλώσεις λατρείας, ειδικά νωρίς...

Ξαναδείτε το θέμα, έκανα έντιτ... ειδικά το bold. Θα χαρώ να ακούσω απόψεις και βιώματα.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 00:15, 13-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Εγώ έχω ζήσει και τις δύο όψεις και δεν προτιμώ τις μεγάλες εκδηλώσεις λατρείας, ειδικά νωρίς...
Να ρωτήσω γιατί; (απλά τη δικιά σου προσωπική άποψη και πώς το βλέπεις)

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 00:32, 13-01-08:

Το έχεις ζήσει όμως κι εσύ Κουέ;

Ξαναδείτε το θέμα, έκανα έντιτ... ειδικά το bold. Θα χαρώ να ακούσω απόψεις και βιώματα.

εγώ νομίζω ότι απλά δε μπορούν να εκφραστούν....
επίσης γνωρίζω ότι στο παρελθόν στερούσαν απ τα αγόρια μέχρι και τα χάδια τα φιλιά και τις αγκαλιές οι γονείς τους για να μην πάρουν τον "στραβό το δρόμο"
οπότε... δεν ξέρουν κι ολας πως να δειξουν την τρυφερότητα τους κι ίσως για αυτό το λόγο κάποιοι να φτάνουν και στο άλλο άκρο της υπερβολής όπως λες (αυτοί οι οποίοι θέλουν τελικά να ξεφύγουν απ τη λούμπα και τελικώς να εκφραστούν)

Πάντως ναι, το έχω ζήσει κι εγώ αυτό... το να μην εκδηλώνει ο άλλος αυτά που νιώθει, κυρίως από φόβο για το πως θα τον δω εγώ και πως θα τα εκλάβω όλα αυτα...
Την υπερβολή δεν την έχω ζήσει και δεν ξέρω καν πως θα αντιδρούσα

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 00:41, 13-01-08:

Να λοπόν τι είδε και οίδε το Γίδι...
1. Πρώτη σχέση, τρυφερός εφηβικός έρωτας, που κράτησε σχεδόν 4 χρόνια.
Σε μία ηλικία και μία "εποχή", που όταν βγαίναμε από την εφηβεία είχαμε ακόμα τα τραύματα της ακμής, τα μυαλα στα κάγκελα και την αφίσα του Kurt Cobain στο υπνοδωμάτιο, γνωρίζω τον Α. Είχαμε και οι δύο ανάγκη για πιο σοβαρές και "ψαγμένες" συζητήσεις, για μαθηματικά, για την ενηλικίωση, διαβάσαμε και το "Να ζεις, ν' αγαπάς και να μαθαίνεις" του Μπουσκάλια... και δέσαμε. Οπότε μου εξέφαζε αυτήν την έκπληξη, σχετικά με το πόσο διαφορετική με βρίσκει, πόσο πιο ώριμη... Αλλά μέχρι εκεί. Αφού πέρασε αυτή η φάση, λίγο μετά το εξάμηνο, έκανα πώς κι αμάν να ακούσω το "σ' αγαπώ", αν είμαι όμορφη, άλλα κοπλιμέντα... Όσο για εκδηλώσεις αγάπης σωματικές, ναι καλά. Του έλεγα "γιατί δε μιλάμε πια γλυκά, γιατί δε μου λες ότι μ' αγαπάς;" κι έλεγε "έ, ξέρεις ότι σ' αγαπάω". και το τελευταίο το μασούσε, ίσα που το πρόφερε, και με κοιτούσε αυστηρά αντί τρυφερά.
2. Μεγάλος έρωτας, μεγάλος και σε ηλικία... Μωρό μου, γλυκούλι μου, κοριτσάκι μου, "αν προσπαθήσει κάποιος να σε πειράξει δεν ξέρω κι εγώ τι θα κάνω"... ήδη από την τρίτη εβδομάδα! Το έβρισκα λίγο γελοίο, αλλά ήταν τόοοοσο ωραία η αίσθηση, που παρασύρθηκα. Εννοείται ότι πριν το εξάμηνο είχε σχεδιάσει το γάμο μας (δεν είχα κλείσει τα 22), πριν το έτος όλα τα υπόλοιπα. Απεδείχθη όμως μεγάλος φαφλατάς και επιβεβαίωσε το άλλο στερεότυπο, ότι όσο πιο πολύ μιλάει ο άντρας, τόσο λιγότερα είναι ικανός να πραγματοποιήσει.

Ο ιχλίμπεντιχ είναι κάπου ανάμεσα, στις καλές (μου) μέρες βλέπω το βλέμμα του και νιώθω θεά, στις κακές μου θέλω λουλούδια και υποσχέσεις...
Αλλά τα θέλω όντως; Μία φίλη μου έκανε γι' αυτό σκηνή στον καλό της, ότι στην τελική ούτε ένα λέλουδο δεν της φέρνει... και τη μεθεπόμενη της ήρθε με μία ωραία αζαλέα!

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 01:10, 13-01-08:

Τι είναι όμως τελικά αυτό που μπορεί, "δικαιούται" να περιμένει μία γυναίκα σήμερα από το σύντροφό της;
Την ουσια.

Αυτο λιγο εφαπτεται με το αλλο τοπικ στο οποιο σχολιαζαμε το τι θελει να ακουει μια γυναικα.

Σιγουρα και το αυτι φαινεται να θελει τα δικα του, αλλά ποσο μακρια να πας , πόσο να νιωσεις κενο, πόσο να απομακρυνθείς απο κάποιον, ....επειδη δειχνει την αγαπη του εμπρακτα ή με ενα βλεμμα, ή με μια φραση στο τοσο...και οχι με τα τετριμενα ;

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 01:18, 13-01-08:

Πού είναι το θέμα που αναφέρεις;
Και, πόσο όντως μπορούν οι γυναίκες να αφουγγράζονται την ουσία και από την άλλη, να μην παρασέρνονται από μεγάλα λόγια;

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 01:35, 13-01-08:

Το άλλο θεμα νομιζω οτι ηταν καπου μεσα σε αυτο το τοπικ http://www.e-steki.gr/showthread.php?t=3558 . Γιωργο ;

Το αλλο που λες ειναι πρακτικα το ιδιο. Αν αφουγγραζονται την ουσια...δε θα παρασερνονται απο μεγαλα λογια. Γιατι τα λογια, δεν ειναι η ουσια. Το πόσο μπορουν να το κανουν...δε ξερω. Δε νομιζω οτι ειναι πολυ δυσκολο. Αν ομως σκεφτομαστε μονο τον εαυτο μας, και δεν βλεπουμε λιγο την ουσια των πραγματων γενικα στη ζωη, δε θα την βλεπουμε ευκολα και μεσα σε μια σχεση.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 01:52, 13-01-08:

Εμένα παρόλο που μ' αρέσουν πάρα πολύ τα ερωτόλογα, τα τρελά σχέδια, ο υπερθετικός βαθμός σε όλα όσα αφορούν συναισθήματα, εντούτοις αν πρέπει να διαλέξω ανάμεσα σε κάποιον που λέει πολλά, αλλά κάνει λίγα και σε κάποιον που λέει λίγα, αλλά δείχνει με πράξεις.. λέω πως θα διάλεγα το δεύτερο.

Από την άλλη, όρκο δεν παίρνω.. μ' αρέσουν τα άτιμα τα λόγια, τα έχω πολύ ανάγκη, με κάνει να νιώθω καλά να μου λέει ο άλλος συνέχεια πως είμαι κούκλα και με λατρεύει και άλλα τέτοια.. ναι κι ένα βλέμμα μπορεί να τα πει όλα αυτά, αλλά δεν είναι το ίδιο. Όποτε τελικά είναι μάλλον θέμα χαρακτήρα και ιδιοσυγκρασίας και του τι θέλει κάποιος.

Έχω ζήσει και τα δύο πάντως, το καθένα είχε τα καλά του. Αλλά το ότι έφτυσα αίμα να κάνω εκείνον που δεν έλεγε πολλά να πει πέντε πράγματα.. ε, δεν μπορώ να πω, με κούρασε πολύ. Και πολλές φορές σκέφτηκα πως ίσως τελικά να μη νιώθει και τόσα, η σιωπή για μένα, ειδικά σε κακή ψυχολογικά περίοδο, ισοδυναμεί σχεδόν με απόρριψη..

Και ναι, ίσως τελικά να έχουν δίκιο. Όσους γνώρισα που λέγανε πολλά, συνήθως μένανε στα λόγια. Οπότε.. τι να ζητήσω;

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 01:58, 13-01-08:

Παντως πιστευω οτι τα πολυ σιροπιαστα γλυκολογα και ολα τα υποκοριστικά και μωρουδιστικα , πρεπει να τιμωρουνται απο το νομο!

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 02:02, 13-01-08:

Γιατί καλέ πιτσιποπάκι μου; Τι κακό έχει δλδ να εκφράζω στο αγαπουλονινίνιιιι μου, πόσο πολύ μ' αρέσει να είμαστε λιλίτσα ως το πρωί και να δίνουμε λιλάκια;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 02:05, 13-01-08:

αααα μαζί σου! Κι εγώ χοροπηδάω πάνω στον ιχλιμπεντούλη, που δεν ξέρει κι από πού θα του 'ρθει, γιατί έχει βγάλει τα γυαλιά εκείνες τις ώρες και δεν καταλαβαίνει, γιατί προτιμάω τα ελληνικά...
"άαααχου το το ιχλιμπεντιχουλίνιιιι μου, κοίιιιιιτα κάτι ματάαααααακιααααα, πάααρεεεε αγκαλίιιιιτσαααα, που είσαι γλυκούυυληηηης!!"

Βρε μήπως γι' αυτό δαγκάνει τη γλώσσα του;

Πέραν τούτου...
Άλλοι, εμπειρίες;;;

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 02:17, 13-01-08:

Παρανομες ! Ντροπη σας !

Μα συγνωμη κιολας, ειπαμε , τρυφεροτητα.....οχι να βαλουμε στο μιξερ barbie dolls, pokemon, και 5 κιλα ζαχαρη !

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Youki
H Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 454 μηνύματα.

H Youki έγραψε στις 12:19, 13-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Εμένα παρόλο που μ' αρέσουν πάρα πολύ τα ερωτόλογα, τα τρελά σχέδια, ο υπερθετικός βαθμός σε όλα όσα αφορούν συναισθήματα, εντούτοις αν πρέπει να διαλέξω ανάμεσα σε κάποιον που λέει πολλά, αλλά κάνει λίγα και σε κάποιον που λέει λίγα, αλλά δείχνει με πράξεις.. λέω πως θα διάλεγα το δεύτερο.
Θα συμφωνήσω απόλυτα.
Οι 2 μεγάλες σχέσεις μου ήταν σχεδόν στα 2 άκρα. Ο πρώην μου όλο λόγια, λογια, λόγια...Οι πράξεις του δείξαν ότι ήταν απλά και μόνο λόγια.
Ο τωρινός συντροφός μου (και μελλων σύζυγος), είναι πιο συγκρατημένος. Νταξ έχουμε τις κλασσικές "γλυκουλιές" μεταξύ μας (σαν αυτές που περιγράψαν η kajira και το Γίδι) αλλά δεν θα τον χαρακτήριζες υπερβολικά εκδηλωτικό. Ωστόσο, στα δύσκολα ήταν και είναι δίπλα μου, έμπρακτα, χωρίς πολλά λόγια, αλλά με την ουσιαστική του στήριξη.

Τώρα το τελείως άκρο, δηλαδή έναν τελείως μη εκδηλωτικό άνθρωπο δεν ξέρω αν θα το άντεχα.

Παράθεση

Klaus

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Klaus
Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 535 μηνύματα.

O Klaus έγραψε στις 12:27, 13-01-08:

Είμαστε γλυκούλιδες μας λέτε αδερφές, είμαστε αδιάφοροι μας λέτε γαιδούρια!Τι θέτε τέλως πάντων ?

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 12:33, 13-01-08:

Δεν ξερω αν ειναι τυχαιο, αλλα οσοι εεεεεελεγαν εεεεεεελεγαν κι εεεεεεελεγαν, εντελως ξαφνικα αποφασιζαν οτι αυτα που λενε δεν ισχυουν πια
Απ'την αλλη και να χω εναν ανθρωπο που δε μου λεει τιποτα με κουραζει :S Μπορει να ξερω η να βλεπω τι αισθανεται, αλλα ρε φιλος πες και καμια κουβεντα, τσαμπα ειναι.
Για μενα και οι δυο προβληματικες περιπτωσεις ειναι, γιατι κι ο σιωπηλος αμα του τη βιδωσει, δε θα χεις κι αποδειξεις οτι κατι υπηρχε

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 12:34, 13-01-08:

Πού είναι το θέμα που αναφέρεις;
Και, πόσο όντως μπορούν οι γυναίκες να αφουγγράζονται την ουσία και από την άλλη, να μην παρασέρνονται από μεγάλα λόγια;
Νομίζω πως ύστερα από 1-2 ''παθαίνω'' έρχεται και το ''μαθαίνω''. Έχω ακούσει πολλές φορές μεγάλα λόγια, αλλά σχέση πάνω από 2 μήνες δεν έχω κάνει. Οπότε, αν και είμαι πολύ ρομαντικό άτομο, έχω βάλει στοίχημα με τον εαυτό μου να μην τρελαθώ άλλη 1 φορά από αυτά που θα μου πει κάποιος. Αν γίνει πάλι θα είμαι ΚΑΘΑΡΑ και ΥΠΕΥΘΥΝΑ η φταίχτρα.

Και Γίδι, αναφέρεις 1 εμπειρία που είχες 3-4 χρόνια πριν. Θεωρείς ότι τώρα, μετά από τόσες εμπειρίες κι ωριμότητα θα την ξαναπατούσες έτσι βρε?

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 12:35, 13-01-08:

Αν είναι εντελώς σιωπηλός, τον αντιλαμβάνεσαι.
Αν είναι κάτι ανάμεσα όμως, πέφτεις πιο εύκολα στην παγίδα, του να θες από τη μία κι άλλα, αλλά να εκτιμάς από την άλλη τα λίγα που λέει...

Πόσο λίγο είναι... λίγο;

@Undeerwater: όχι, πλέον με τις μεγάλες κουβέντες ή σκάω στα γέλια ή απλά λιγώνομαι και την κάνω...

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 13:06, 13-01-08:

Κοίταξα τα 2 posts μου και μου φάνηκαν σα να συγκρούονται. Να πω ότι αυτό που πιστεύω είναι ότι ο κάθε άνθρωπος καλό είναι να εκφράζει ΕΛΕΥΘΕΡΑ τα συναισθήματά του χωρίς προκαταλήψεις. Ο δέκτης όμως θα κρίνει την ποιότητα των λόγων και πόσο μπορεί να στηριχθεί σε αυτά.

Αν πιστεύεις κάτι πες το και μην περιορίζεσαι. Αν όμως υποκρίνεσαι δέξου την αμφισβήτηση χωρίς τσαντίλες.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 16:32, 13-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Corpse Bride
Δεν ξερω αν ειναι τυχαιο, αλλα οσοι εεεεεελεγαν εεεεεεελεγαν κι εεεεεεελεγαν, εντελως ξαφνικα αποφασιζαν οτι αυτα που λενε δεν ισχυουν πια
To oποιο σημαινει οτι ποτε δε τα εννοουσαν απο την αρχη, απλά δε το βλεπουμε γιατί εχουμε συνδεσει την ουσια με τα λογια περισσότερο από οτι την ουσία με τις πράξεις.

Απ'την αλλη και να χω εναν ανθρωπο που δε μου λεει τιποτα με κουραζει :S Μπορει να ξερω η να βλεπω τι αισθανεται, αλλα ρε φιλος πες και καμια κουβεντα, τσαμπα ειναι.
Για μια κουβεντα δε χαθηκε ο κοσμος. Αλλά δεν εχω γνωρισει γυναικα που να της φτανει "μια κουβεντα". Περισσοτερο θα ελεγα οτι θελετε "πολλες κουβεντες, συχνα επαναλαμβανομενες, till the end of time"

Για μενα και οι δυο προβληματικες περιπτωσεις ειναι, γιατι κι ο σιωπηλος αμα του τη βιδωσει, δε θα χεις κι αποδειξεις οτι κατι υπηρχε
Tι εννοεις να "του τη βιδωσει" ; Να σε παρατησει ; Και πως δε θα χεις αποδειξεις οτι κατι υπηρχε ; Αφου το εζησες. Δλδ τα λόγια ειναι οι αποδειξεις ;

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 17:05, 13-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
To oποιο σημαινει οτι ποτε δε τα εννοουσαν απο την αρχη, απλά δε το βλεπουμε γιατί εχουμε συνδεσει την ουσια με τα λογια περισσότερο από οτι την ουσία με τις πράξεις.
Δε νομιζω οτι ειναι απαραιτητο..Δεν ξερω κιολας, ευτυχως μονο μια εμπειρια εχω με πολυλογα, φαινοταν να τα εννοει-και απο πραξεις εννοω -οσο διαστημα κρατησε το πραγμα, τωρα αν τα ελεγε στους φιλους του μετα και γελουσανε τι να σου πω, δεν ημουν εκει

Για μια κουβεντα δε χαθηκε ο κοσμος. Αλλά δεν εχω γνωρισει γυναικα που να της φτανει "μια κουβεντα". Περισσοτερο θα ελεγα οτι θελετε "πολλες κουβεντες, συχνα επαναλαμβανομενες, till the end of time"
Βασικα ξερεις ειναι καποιες στιγμες που περιμενουμε για μια ατακα και δεν ερχεται καθολου. Προσφερονται καταστασεις για να ειπωθουν πραγματα και δε λεγονται. Και δε νομιζω οτι ισχυει γενικως οτι ολες θελουν πολλες κουβεντες, συχνα επαναλαμβανομενες μουμπλε μουμπλε. Αλλα στο κατω κατω, τι κανεις εσυ ρε φιλαρακι τοσο σημαντικο σε πραξεις που δεν πρεπει να χω απαιτηση να ακουσω και κατι ωραιο μια φορα πια!? (οχι εσυ φιλαρακι )

Tι εννοεις να "του τη βιδωσει" ; Να σε παρατησει ; Και πως δε θα χεις αποδειξεις οτι κατι υπηρχε ; Αφου το εζησες. Δλδ τα λόγια ειναι οι αποδειξεις ;
Ε εκει εκανα το χαζοχουμορακι μου, μη δινεις σημασια

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 17:32, 13-01-08:

Δε νομίζω ότι χρειάζεται ο άλλος να λέει πολλά, για να καταλάβουμε πώς νιώθει... Πολύ περισσότερη αξία είχε για μένα όταν μου είπε "είσαι όμορφη", μετά από τρεις μήνες που δεν του 'χα βγάλει λέξη, απ' το να μου έλεγε συνεχώς διάφορα γλυκόλογα. Και γενικά, επειδή δεν είναι άνθρωπος που μιλάει, έχω βρει άλλους τρόπους να τον καταλαβαίνω! Πλέον ξέρω τι σκέφτεται, πριν καν αποφασίσει να το πει!

Και στην τελική, το "όπου ακούς πολλά κεράσια κράτα και μικρό καλάθι" ισχύει και εδώ! Τα λόγια δεν αποδεικνύουν τίποτα... Ο άλλος με πράξεις δείχνει τι νιώθει-με μικρά καθημερινά πραγματάκια, τα οποία αν τα αναλογιστούμε, θα πάρουμε την απάντηση που θέλουμε.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 17:51, 13-01-08:

Είναι από τα ερωτήματα που καλύτερα να μένουν αναπάντητα. Δεν υπάρχουν πλαίσια και συνταγές σε τέτοια ζητήματα. Κάθε γυναίκα όπως και κάθε άντρας, δικαιούται να περιμένει από μια σχέση αυτό ακριβώς που έχει ανάγκη. Τίποτα λιγότερο.
Ένας "ποιητής" ίσως ασφυκτιά σε μια σχέση που δεν μπορεί να εκφράσει τα σύναισθήματά του. Το ίδιο ίσως και ένας καλλιτέχνης. Από την άλλη ένας "υλιστής" ίσως να έχει ανάγκη να δείχνει το συναίσθημά του με άλλους τρόπους.
Η δική μου εμπειρία μου έχει δείξει ότι ο φειδωλός σε λόγια είναι συνήθως φειδωλός και σε αισθήματα και το ανάποδο.
Μεγάλο ρόλο παίζει άλλωστε και ο τρόπος που κάποιος έχει μεγαλώσει.
Το συναίσθημα επειδή δεν είναι κάτι χειροπιαστό μπορεί να εκδηλωθεί με διάφορους τρόπους... Αυτούς που φοβούνται το συναίσθημά τους να φοβάστε. Αυτούς που δεν έχουν ή δε θέλουν να έχουν κανέναν τρόπο εκδήλωσής του.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 17:51, 13-01-08:

Βασικα ξερεις ειναι καποιες στιγμες που περιμενουμε για μια ατακα και δεν ερχεται καθολου. Προσφερονται καταστασεις για να ειπωθουν πραγματα και δε λεγονται.
Οκ συμφωνω. Απλά οι γυναικες το βλεπετε ετσι :

-αν το πει , σημαινει κατι αρκετα καλο (με αγαπαει, με λατρευει, με σκεφτεται, νιωθω καλυτερα)
-αν δε το πει, σημαινει κατι κακο (δεν με....κλπ)

Προσωπικά πιστευω οτι δεν ειναι τοσο απλό. Και ειναι και λιγο εγωιστικο να κρινουμε τοσο "ναι/οχι" ενα ατομο, επειδη δεν ειπε κατι, τη στιγμη που ΕΓΩ ηθελα να το ακουσω. Εγω το βλεπω περισσότερο καπως ετσι :

-αν το πει, καλως, εκφραζεται, νιωθω καλα κλπ.
-αν το πει, και δεν συνοδευεται απο πραξεις και την ολη σταση του, ειναι κοροιδια
-αν δε το πει (αλλά το δειχνει), ε δε θα νιωσω και το απεραντο κενο μεσα μου.
-αν ουτε το λεει , ουτε το δειχνει, παω στον καθρεφτη και μουτζωνομαι

Και δε νομιζω οτι ισχυει γενικως οτι ολες θελουν πολλες κουβεντες, συχνα επαναλαμβανομενες μουμπλε μουμπλε.
I was emphasizing

Αλλα στο κατω κατω, τι κανεις εσυ ρε φιλαρακι τοσο σημαντικο σε πραξεις που δεν πρεπει να χω απαιτηση να ακουσω και κατι ωραιο μια φορα πια!? (οχι εσυ φιλαρακι )
Δε καταλαβες . ΜΟΝΟ οι πραξεις ειναι σημαντικες. Τα λογια ειναι σημερα ετσι κι αυριο μουσακας (να σπασει λιγο το κλισε με το γιουβετσι ). Και ειπαμε, δε λεμε για ενα γλυκολογο μια στο τοσο. Επιμενω, θελετε πιο πολλα (οκ ισως εσυ οχι, δε ξερω).Και οταν λεω πιο πολλα, ενοω περιττα πιο πολλά

Παράθεση

Niyia

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Niyia
H Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Χορευτής . Έχει γράψει 679 μηνύματα.

H Niyia έγραψε στις 18:43, 13-01-08:

Γιατί υπάρχει το στερεότυπο, ότι οι άντρες είναι ανίκανοι να προσφέρουν σωστά τρυφερότητα;
Τα αιώνια γλυκόλογα, τα τρυφερά αλλά όχι πολύ σοροπιαστά λόγια, κλπ...; Το ζήσατε κι εσείς, είχατε αυτό το παράπονο; Και είναι αληθινό παράπονο, που τελικά όντως μας καταπιέζει και χαλάει η σχέση, ή απλά ένα αστειάκι;

Αναρωτιέμαι, η κότα έκανε το αυγό, ή το αυγό την κότα;
Εννοώ, κάποιοι άντρες όντως έχουν μεγάλη δυσκολία, στο να εκφραστούν, ή ακόμα και να συνειδητοποιήσουν κάτι βαθύ που νιώθουν.
Άλλοι βέβαια, ειδικά σε κάποιες περιοχές, είναι πολύ πρόθυμοι να περάσουν σε δηλώσεις, χωρίς να μπορούν απαραίτητα να κάνουν πράξη ό,τι λένε.

Εγώ πάλι ούσα εκ φύσεως συναισθηματική κ υπέρ-εκδηλωτική έχω συναναστραφεί με άτομα εξίσου εκδηλωτικά με εμένα (εντάξει όχι όσο εκδηλωτική είμαι εγώ, αλλά για άντρα κ το λίγο θεωρείται πολύ). Οπότε αντίθετη περίπτωση από αυτή δεν έχω βιώσει κ για να είμαι ειλικρινείς δεν θέλω να βιώσω (κ μιλάω για μακροχρόνια σχέση, κ όχι για σχέση μερικών μηνών όπου καταλαβαίνεις τι εστί ο απέναντι κ την κάνεις εφόσον κάτι δεν σου κολλάει).

Όσο για το γεγονός ότι οι άντρες δεν είναι εκδηλωτικοί, δεν συμφωνώ. Όταν νιώθουν εκφράζονται. Αλλά εκ φύσεως (ίσως κ εξ ανατροφής, όπως ανέφερε κ η ΚΕ) οι άντρες είναι λιγότερο περιχαρείς κ περισσότερο εγκρατείς από ότι εμείς οι γυναίκες. [αλλά κ περισσότερο λογικοί από εμάς, κ, ναι, ήθελα να το κολλήσω κ αυτό όπωσδήποτε, καθώς θαυμάζω το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό τους!]. Δεν γίνεται να μας λένε κάθε τρεις κ μία πόσο πολύ μας αγαπάνε ούτε διαρκώς να μας καλοπιάνουν με γλυκόλογα. Προσωπικά με κουράζει αυτό κ υποθέτω πως ίσως κουράζει κ αυτούς.

Όσο για τις "φανφάρες" που ξεστομίζουν, έχω να πω το εξής : όπου ακούς για πολλά κεράσια κράτα κ μικρό καλάθι (όπως είπε κ η Καλυψώ) κ αυτό το ενστερνίζομαι γενικότερα κ όχι μόνο για αυτά που μας λέει ένας άντρας. Κ στο κάτω κάτω, δεν χρειάζεται να μας πει κάτι για να το καταλάβουμε, είναι διάχυτο, το νιώθουμε. Εν τέλει, νομίζω πως αυτό που θα έπρεπε να περιμένουμε είναι το μέτρο κ όχι την υπερβολή. Ναι είμαστε κάπως πιο ζουζούνες βρε αδελφάκι μου το καταλαβαίνω αλλά όλα έχουν τη στιγμή τους κ όλες οι στιγμές δεν είναι ίδιες.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 18:47, 13-01-08:

Μα δε λέμε να είναι ο άλλος τελείως μουγγοθόδωρος πια, για να αγανακτήσει η κοπέλα του. Πολλές γυναίκες αντιδρούν γιατί το "σ' αγαπώ" που θα τους πει αυτός, μόνο σαν απάντηση στο δικό τους και μόνο μια στο τόσο, δεν τους φτάνει.

Δηλαδή εγώ που είμαι οκ με το "σε αραπάω" που θα μου πει, σπάνια αλλά αυθόρμητα, είμαι ολιγάρκης;
Και είμαι τρελή, όταν με πιάνει το γούτσουγούτσου μου και θέλω κάτι παραπάνω, ένα κοπλιμάν, κάτι...;

Ποιο είναι το μέτρο στη μέση σχέση σήμερα;

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Idril
H Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 530 μηνύματα.

H Idril (in a world of magnets but no miracles) έγραψε στις 19:30, 13-01-08:

Το πώς έχει μεγαλώσει κάποιος και τι παραστάσεις έχει από την οικογένειά του πάντως παίζει πολύ μεγάλο ρόλο. Στη δική μου για παράδειγμα δεν είμαστε καθόλου εκδηλωτικοί. Φιλιά δίνουμε κάθε Χριστούγεννα, Πάσχα και γενέθλια, πολύ σπάνια θα τύχει να πει κάποιος στου άλλους καληνύχτα όταν πάει για ύπνο και οι γονείς μου μεταξύ τους δεν φέρονται ποτέ τρυφερά. Αλλά, έχουμε φοβερό δεσιμο μεταξύ μας και ΠΟΤΕ μα ποτέ δεν είχα έστω και την παραμικρή αμφιβολία για την αγάπη όλων τους, ούτε και αυτοί για μένα. Το τι νιώθει ο καθένας για του υπόλοιπους φαίνεται από τις πράξεις του και κατά τη γνώμη μου αυτές είναι που μετράνε.

Βέβαια εδώ δε μιλάμε για οικογενιεακές σχέσεις αλλά θέλω να καταλήξω ότι έχοντας μεγαλώσει έτσι δεν το θεωρώ καθόλου απαραίτητο να μου λέει ο άλλος τι νιώθει, αρκεί να φέρεται έτσι που να μην έχω αμφιβολίες για αυτό όπως κάνει ο πατέρας μου προς τη μητέρα μου και νιώθω πολύ τυχερή που είχα πάντα ένα τέτοιο παράδειγμα μπροστά μου.

Άλλωστε εμένα προσωπικά τα γλυκόλογα παντός είδους μου φαίνονται λίγο έως πολύ γελοία και νομίζω ότι η αντιίδραση μου θα ήταν ή να βάλω τα γέλια ή να ξενερώσω και να τον στείλω από κει που ήρθε αν έπεφτα σε κάποιον ιδιαίτερα εκδηλωτικό. Δε μ'αρέσει βρε αδερφέ, πείτε με μούργο αλλά δεν τα μπορώ καθόλου τα σιρόπια και αφού δε μπορώ να τα πω εγώ που είμαι το κορίτσι θα μου φαινόταν τρισγελοιωδέστατο να τα λέει μόνο το αγόρι!

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 19:32, 13-01-08:

Δηλαδή εγώ που είμαι οκ με το "σε αραπάω" που θα μου πει, σπάνια αλλά αυθόρμητα, είμαι ολιγάρκης;
Και είμαι τρελή, όταν με πιάνει το γούτσουγούτσου μου και θέλω κάτι παραπάνω, ένα κοπλιμάν, κάτι...;
Ποιο είναι το μέτρο στη μέση σχέση σήμερα;
Αμα σου λεει σε "αραπαω" νομιζω ειναι ανησυχητικό

Eισαι ολιγαρκης στο χαιδεμα αυτιων. Και δεν εισαι τρελη οταν εχεις στιγμες πιο cute.

Το μετρο στη σχεση, ειναι υποκειμενικο και καθοριζεται απο το χαρακτηρα των μελων και τις αντοχες τους.

Και η Knee-yah τα ειπε ωραια. Ειδικα εκεινο με τα πολυ μικρα γραμματακια !

EDIT : Σωστο κι αυτο που λεει η Idril ! Ειδικα το επιθετο "τρισγελοιωδεστατο"

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lorien : 13-01-08 στις 19:41.
Παράθεση

Δανάη

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Δανάη
H Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 333 μηνύματα.

H Δανάη έγραψε στις 21:53, 13-01-08:

Προσωπικά δε θεωρώ κακό να είναι κάποιος φειδωλός στα λόγια (στα λόγια μονο, ετσι?) ίσα ίσα το καταλαβαίνω. Ο καθένας εκφράζει τα συναισθήματά του με τον δικό του τρόπο. Έτσι κάποιοι νίωθουν πιο άνετα όταν το δείχνουν με πράξεις!
Γενικά στη ζωή δε μ'αρέσει να γίνεται κάτι απλά για να γίνεται κ γι'αυτό το λόγο κ δεν τους μπορώ καθόλου τους φαφλατάδες!!
Μου αρέσει περίσσοτερο να μου το δείχνει με πράξεις γιατί έτσι είμαι κ σίγουρη ότι το πιστευει αυτό που κάνει (είμαι λιγάκι ανασφαλής, τι να κάνω?).
Πάντως κ μερικά γλυκόλογα που κ που δεν έβλαψαν ποτέ κανέναν!!

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 22:55, 13-01-08:

Αλλά αν λες πράξεις κι εννοείς λουλούδια και δώρα, πρόκειται για την πρώτη κατηγορία, του πιο "φλύαρου". Για μένα είναι το ίδιο και το ρόδο και το γλυκόλογο, αν και η πράξη αυτή ίσως πιο σημαντική.

Αλλά εγώ λέω "πράξεις" κι εννοώ μακροπρόθεσμα πράγματα και πιο ουσιώδη, όπως το να μη σε προδώσει, να μείνει μαζί σου, να αποδείξει σε βάθος χρόνου ότι σε αγαπάει.

Παράθεση

Δανάη

Δραστήριο Μέλος

H Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 333 μηνύματα.

H Δανάη έγραψε στις 23:36, 13-01-08:

Αλλά αν λες πράξεις κι εννοείς λουλούδια και δώρα, πρόκειται για την πρώτη κατηγορία, του πιο "φλύαρου". Για μένα είναι το ίδιο και το ρόδο και το γλυκόλογο, αν και η πράξη αυτή ίσως πιο σημαντική.
Κοίτα αν τα λουλούδια στα προσφερει χωρίς λόγο κ αιτία τοτε ναι βρίσκεται στη κατηγορία του φαφλατά. Γενικά για μένα η ουσια ειναι να το νιώθει αυτο που λέει ή κάνει. Αν όχι τότε είναι υποκριτής!

Αλλά εγώ λέω "πράξεις" κι εννοώ μακροπρόθεσμα πράγματα και πιο ουσιώδη, όπως το να μη σε προδώσει, να μείνει μαζί σου, να αποδείξει σε βάθος χρόνου ότι σε αγαπάει.
ναι και αυτά εντάσσονται στις πράξεις, αλλά είναι οπως είπες κ η ίδια μακροπρόθεσμα.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 23:38, 13-01-08:

Νι, απλά διαχωρίζω τι εννοώ εγώ... Από τη μία είναι αυτός που θα κάνει κάτι πιο ρομαντικό, είτε λόγια (αν και πιο "φαφλατάδικο" σαν πράξη) είτε δωράκια, κι από την άλλη ο σιωπηλός και "άπραγος".

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 23:40, 13-01-08:

Καθίστε γιατί μπερδεύτηκα... Άμα δηλαδή μία μέρα σου φέρει λουλούδια στο άσχετο, θα είναι φαφλατάς;

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 23:49, 13-01-08:

Όχι. Είναι οι άντρες που τείνουν να κάνουν ή λένε ρομαντικά πράγματα χωρίς προφανή αφορμή, και οι άντρες που δεν το συνηθίζουν.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 23:49, 13-01-08:

Φαντάζομαι σε πόση σύγχυση θα βρεθεί ένας άντρας διαβάζοντας αυτό το θέμα...

Παράθεση

Δανάη

Δραστήριο Μέλος

H Δανάη έγραψε στις 23:49, 13-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από kalypso
Καθίστε γιατί μπερδεύτηκα... Άμα δηλαδή μία μέρα σου φέρει λουλούδια στο άσχετο, θα είναι φαφλατάς;
Κοίτα εξαρτάται από το κίνητρο, αν πχ το κανει για να σου δείξει ότι χαίρεται που σε έχει στο πλευρό του ή κατι τέτοιο όχι δε θεωρώ οτι είναι φαφλατάς ισα ισα που θα μου αρέσει κιολας. Αλλά αν το κάνει επειδή ξερω γω, απλά μπορεί να του εχουν πει οτι στις γυναικες αρεσουν αυτα αρα ας της κανουμε δωρακια ετσι ρε παιδι μου για να μην γκρινιαζει κιολας! Ε τοτε αν γινει κατι τετοιο φυσικά κ δεν θα το εκτιμήσω!

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 23:53, 13-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Δανάη
Κοίτα εξαρτάται από το κίνητρο, αν πχ το κανει για να σου δείξει ότι χαίρεται που σε έχει στο πλευρό του ή κατι τέτοιο όχι δε θεωρώ οτι είναι φαφλατάς ισα ισα που θα μου αρέσει κιολας. Αλλά αν το κάνει επειδή ξερω γω, απλά μπορεί να του εχουν πει οτι στις γυναικες αρεσουν αυτα αρα ας της κανουμε δωρακια ετσι ρε παιδι μου για να μην γκρινιαζει κιολας! Ε τοτε αν γινει κατι τετοιο φυσικά κ δεν θα το εκτιμήσω!
Και πως καταλαβαίνεις την διαφορά δλδ;

(εμένα πάντως τα λουλούδια μ' αρέσουν ΠΑΝΤΑ )

Παράθεση

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Idril
H Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 530 μηνύματα.

H Idril (in a world of magnets but no miracles) έγραψε στις 23:54, 13-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Ναι, σιγα μην κάτσουν να σκάσουν! (what with being men and all...)

Παράθεση

Δανάη

Δραστήριο Μέλος

H Δανάη έγραψε στις 23:57, 13-01-08:

Και πως καταλαβαίνεις την διαφορά δλδ; )
ίσως απο τη συνολική συμπεριφορά του, ή με τη πάροδο του χρονου να το καταλάβεις! Δεν ειναι ευκολο πάντως.

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 23:58, 13-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Άβυσος η ψυχή της γυναίκας, γνωστά πράγματα.

Άντε να βγάλεις άκρη αν η ευαισθησία θεωρείται ελάττωμα ή όχι, μετά.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 23:59, 13-01-08:

Απλά σε όλα χρειάζεται ένα σχετικό μέτρο. Δλδ όταν πάμε στα άκρα, κανείς δεν είναι ικανοποιημένος, καμία εννοώ. Αν είδες όλες είπαν πως δεν θα άντεχαν κάποιον να μη μιλάει ποτέ, ούτε όμως και κάποιον που θα μίλαγε συνέχεια!

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H kalypso έγραψε στις 00:01, 14-01-08:

(εμένα πάντως τα λουλούδια μ' αρέσουν ΠΑΝΤΑ )
Κι εμένα!!

Άρα μάλλον μιλάτε για το αν το δώρο θα σου το κάνει επειδή το νιώθει ή επειδή ακολουθεί κάποια τακτική για να σε ρίξει...
Νομίζω το κίνητρο φαίνεται... Βασικά ο άνθρωπος φαίνεται!

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δανάη

Δραστήριο Μέλος

H Δανάη έγραψε στις 00:02, 14-01-08:

Ενταξει γενικά σ'αυτα τα πράγματα δε μπορείς να βάλεις κανόνες κ να πεις οτι αν καποιος κανει αυτο κ αυτό είναι τέτοιος ανθρωπος κτλ γιατι κάθε περίπτωση είναι διαφορετική!

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H kalypso έγραψε στις 00:03, 14-01-08:

Το αντίθετο λέω! Λέω ότι γνωρίζοντας έναν άνθρωπο και πώς αυτός λειτουργεί, μπορείς να καταλάβεις γιατί κάνει ό,τι κάνει!

Παράθεση

Δανάη

Δραστήριο Μέλος

H Δανάη έγραψε στις 00:07, 14-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από kalypso
Το αντίθετο λέω! Λέω ότι γνωρίζοντας έναν άνθρωπο και πώς αυτός λειτουργεί, μπορείς να καταλάβεις γιατί κάνει ό,τι κάνει!
Συμφωνώ σ'αυτό που λες απλά πριν (κ αυτό ειναι δικο μου λάθος συγγνώμη) αναφερόμουνα σ'αυτό που είπε ο γιωργος πιο πάνω "Άντε να βγάλεις άκρη αν η ευαισθησία θεωρείται ελάττωμα ή όχι, μετά".

Παράθεση

Molka

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Molka
H Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 386 μηνύματα.

H Molka έγραψε στις 00:08, 14-01-08:

Βρε παιδιά.. Προς τι αυτός ο διαχωρισμός;

Δεν νομίζω ότι είναι θέμα αντρών - γυναικών. Συμφωνώ ότι οι άντρες εδώ και γενιές μεγαλώνουν με τις ατάκες "Οι άντρες δεν κλαίνε", "Οι άντρες δεν κάνουν αυτό, δεν κάνουν το άλλο" κλπ κλπ, και αυτό έχει επηρεάσει πολλούς, αλλά κι εμείς δεν έχουμε μεγαλώσει με χίλια στερεότυπα;

Εγώ ας πούμε, είμαι εξαιρετικά φειδωλή στις εκδηλώσεις αγάπης yada yada. Τι έχει να πει; Ότι η φύση έκανε λάθος;

Ας βάλουμε ο καθένας ένα ταμπελάκι με την περιγραφή της συμπεριφοράς μας, όσον αφορά στην στοργή, το προδέρμ και τα γλυκόλογα, στο μέτωπό μας ούτως ώστε οι μελιστάλαχτοι να τα φτιάχνουν με τους μελιστάλαχτους, και οι ανέκφραστοι με τους ανέκφραστους, και να είμεθα όλοι ευτυχισμένοι.

Παραλογίζομαι;

εδιτ: Και σπάνια μ' αρέσουν τα λουλούδια, καλύτερα σοκολατάκια που δεν πρόκειται να μαραθούν ποτέ

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 00:13, 14-01-08:

Αλλο κι αυτο το κλισε με τα λουλουδια και τα σοκολατακια ! Δε το εχετε βαρεθεί ; Δε σας φαινεται βαρετό,κλισε,τετριμενο,ευκολη λυση ; ( Mε σοκολατενια λουλουδια , γινεται τιποτα ; )

Aυτο που ειπε η Νιγια το ξεχναμε συχνα ομως. Δεν ειναι οτι οι αντρες δεν ειναι εκδηλωτικοι γενικά. Σιγουρα ειναι λιγοτερο, αλλά σιγουρα ειναι και με διαφορετικο τροπο.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Marianiki21

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Ξένες σειρές για άντρες - Από gaspar
      Το θέμα έχει λάβει 17 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία TV Shows.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 27-08-16 στις 17:06.
    • Αρρενωποί vs θηλυπρεπείς άντρες - Από xrhstoszzn
      Το θέμα έχει λάβει 82 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ερωτικές Σχέσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 08-12-14 στις 16:06.
    • Πώς σκέφτονται οι άντρες; - Από fnou
      Το θέμα έχει λάβει 96 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ερωτικές Σχέσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 15-02-11 στις 23:03.
    • Άντρες και γυναίκες - Από Γιάννης
      Το θέμα έχει λάβει 64 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία The Chat & Fun Section.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 11-09-10 στις 09:27.
    • Άντρες και Χωρισμός - Από Sarah_Fest
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ερωτικές Σχέσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 23-01-08 στις 19:01.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους