Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,511 εγγεγραμμένα μέλη και 2,837,145 μηνύματα σε 81,188 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 233 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Kάνναβη και παρενέργειες

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη _daemon_
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε στις 14:42, 22-05-10:

δεν βρίσκω και κακό να γίνεται παροδικά
Εγώ θα πρότεινα συμπληρώματα διατροφής, για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 2,948 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 14:45, 22-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από _daemon_
Εγώ θα πρότεινα συμπληρώματα διατροφής, για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο....
Τα συμπληρώματα διατροφής δεν κάνουν κεφάλι...

(ωστόσο ας σταματησω εδω την κουβέντα και ας επανελθω οταν δοκιμάσω...)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 14:59, 22-05-10:

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Παναγιώτης)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,347 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 22:09, 22-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από Iliaki
Θέλω και εγώ να ρωτήσω κάτι.. Αν κάνει κάποιος χασίς μια στο τόσο, υπάρχει περίπτωση εθισμού?
Δες λίγο το διάγραμμα στο παρακάτω post
http://www.e-steki.gr/showpost.php?p=643551

Παράθεση

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Angie_Ann
H Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 629 μηνύματα.

H Angie_Ann έγραψε στις 22:25, 22-05-10:

Προσωπικά, το βρίσκω απίστευτα υποκριτικό όταν κατηγορούνται αυτοί που κάνουν χασίς από άτομα τα οποία βγαίνουν έξω και πίνουν σχεδόν καθημερινά. Οι περισσότερες έρευνες συμφωνούν ότι το αλκοόλ είναι εξίσου αν όχι περισσότερο επικίνδυνο. Είναι αστείο να λες κάποιον μαστούρη όταν είσαι τύφλα τη μισή εβδομάδα...

Έχω φίλους που το κάνουν μια στο τόσο και δεν έχουν εμφανίσει 'περίεργα' συμπτώματα...
Μάλιστα, ένας φίλος μου που κάνει αρκετά συχνά είναι στον τρίτο χρόνο του phd του τώρα... Δεν κάηκαν τα εγκεφαλικά του κύτταρα λοιπόν...

Βέβαια, όταν κάποιος φτάσει στο σημείο να κάνει καθημερινά προφανώς κάτι δεν πάει καλά. Όπως ανέφερε και κάποιος προηγουμένως αν αρχίσεις να πίνεις είτε αλκοόλ είτε μπάφους όταν είσαι μόνος σου τότε μάλλον θα πρέπει να αρχίσεις να ανησυχείς.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 03:17, 23-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από Angie_Ann
Προσωπικά, το βρίσκω απίστευτα υποκριτικό όταν κατηγορούνται αυτοί που κάνουν χασίς από άτομα τα οποία βγαίνουν έξω και πίνουν σχεδόν καθημερινά. Οι περισσότερες έρευνες συμφωνούν ότι το αλκοόλ είναι εξίσου αν όχι περισσότερο επικίνδυνο. Είναι αστείο να λες κάποιον μαστούρη όταν είσαι τύφλα τη μισή εβδομάδα...

Έχω φίλους που το κάνουν μια στο τόσο και δεν έχουν εμφανίσει 'περίεργα' συμπτώματα...
Μάλιστα, ένας φίλος μου που κάνει αρκετά συχνά είναι στον τρίτο χρόνο του phd του τώρα... Δεν κάηκαν τα εγκεφαλικά του κύτταρα λοιπόν...

Βέβαια, όταν κάποιος φτάσει στο σημείο να κάνει καθημερινά προφανώς κάτι δεν πάει καλά. Όπως ανέφερε και κάποιος προηγουμένως αν αρχίσεις να πίνεις είτε αλκοόλ είτε μπάφους όταν είσαι μόνος σου τότε μάλλον θα πρέπει να αρχίσεις να ανησυχείς.

Μισό για να καταλάβω τι λες....
Το άλλοθι των μαστούρηδων είναι οι....αλκοολικοί και επειδή "έχεις φίλους" που το κάνουν μια στο τόσο, και ιδιαίτερα έναν που το κάνει συχνότερα αλλά είναι στον 3ο χρόνο του...phd, απενοχοποιήσαμε το χασίς;

Ευτυχώς που προβληματίζεσαι με την ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ χρήση (!!)

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,318 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 12:57, 23-05-10:

Το άλλοθι των μαστούρηδων είναι οι....αλκοολικοί και επειδή "έχεις φίλους" που το κάνουν μια στο τόσο, και ιδιαίτερα έναν που το κάνει συχνότερα αλλά είναι στον 3ο χρόνο του...phd, απενοχοποιήσαμε το χασίς;

Ευτυχώς που προβληματίζεσαι με την ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ χρήση (!!)
Μπα. Αυτό που λέει είναι ότι το άλλοθι των φυσιολογικών είναι ότι "είμαστε οκ επειδή οι άλλοι είναι μαστούρηδες".

daemon αν κάθε μέρα έτρωγες από τα mcdonalds ή σουβλάκια η υγεία σου θα επιβαρύνονταν. Επίσης αν κάθε μέρα ξενυχτούσες πάλι θα είχες προβλήματα γιατί απλώς θα υπήρχε αυτό που λένε οι αφρικανοί, υπερβολή. Υπάρχει το συχνό φαινόμενο τους χρήστες χασίς να τους θεωρούν και εκτός παιχνιδιού, αφού είναι ποινικό αδίκημα και αρνητικά φορτισμένη συνήθεια στους περισσότερους, αλλά και η πώληση αλκοόλ ήταν αδίκημα τη δεκαετία του 30' (ή του 20' δε θυμάμαι ).

Relax and take it easy baby, δεν σε ανάγκασε κανείς να καπνίσεις τέτοιο πράγμα.

Και για να πω και τη γνώμη μου, τελικά δεν αξίζει αν είναι να σε λένε πρεζάκια και να φοβάσαι μη σε πιάσουν οι μπάτσοι καλύτερα να γίνεις τύφλα με ένα μπουκάλι ουίσκι (μιας και είναι και ηθικό)...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 13:54, 23-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από fantasmenos
Take it easy baby, οκ οδηγείς δε χρειάζεται να προσπαθείς να δικαιολογήσεις την επιλογή σου. ιτς οκεεεει dont worry be happy
Relax and take it easy baby, δεν σε ανάγκασε κανείς να καπνίσεις τέτοιο πράγμα
@fan, κάτι δεν μου κολλάει στον τρόπο που αντιμετωπίζεις ...τις επιλογές των άλλων, στην τρίτη φωτοτυπία (σκέψης σου) θα προσφερθώ να σε βοηθήσω, αφιλοκερδώς!

Μπα. Αυτό που λέει είναι ότι το άλλοθι των φυσιολογικών είναι ότι "είμαστε οκ επειδή οι άλλοι είναι μαστούρηδες"
Πως προκύπτει αυτό (από τα λεγόμενα της angie) θέλεις να μου το αναλύσεις; Για να δούμε και πόσα..."ψάρια πιάνει" το βάθος σκέψης σου

Τελικά διαπιστώνω ότι κάποιοι πιπιλάν την καραμέλα και το ευχαριστιούνται κι από πανω!
Ωρέ fan, εσύ είσαι έξυπνο παλικάρι, γιατί κολλάς στον αλκοολισμό, και τον χρησιμοποιείς σαν δεκανίκι της μαστούρας;
Γιατί πέφτεις στη lumben του "ο φερετζές μας μάρανε" ! Ξύπνα δικέ μου, όταν γίνει κάποιος σαν κουφάρι δίχως θέληση και αξιοπρέπεια, γεμάτος τρύπες που αναβλύζουν πύον, γιατί εκεί καταλήγουν με μαθηματική ακρίβεια, και τις π@π@ρί@ς ...η φούντα είναι οκ η πρέζα είναι άλλο, εγώ τα ακούω "βερεσέ"! Έχει γεμίσει η γη με zompie, που ξεκίνησαν να σκέπτονται το θέμα κάπως έτσι!
Οι εξαρτήσεις "που κάνουν κεφάλι" όπως είπε και ένα ...μέλος, μονοπάτι είναι δίχως παράδρομους και θα σε βγάλει στο "τέλος" θες δεν θες! Άφησε τη θεωρία λοιπόν για άλλα θέματα, γιατί είναι προφανές ότι στο συγκεκριμένο δεν χαμπαριάζεις και πολλά, και μη παίζεις με ένα τόσο σοβαρό θέμα!
Πιστεύεις ότι κάνεις πνεύμα παριστάνοντας τον υπέρμαχο των χασισωμένων, και θα πουν τα....κοριτσάκια ότι ο fan είναι hight on; (λάτρης του ωραίου φύλου κατά δήλωση σου, γαρ ) Άσε, μπορώ να σου μάθω άλλους τρόπους αν θέλεις, που δεν παρασύρουν και ανύποπτους στον....μπάφο!

ΥΓ Αποποινικοποίηση και απενοχοποίηση, είναι δυο διαφορετικές έννοιες, και η διαφορά τους έγκειται βασικά στην συνείδηση ! Μεγάλη....υπόθεση αν το αντιλαμβάνεσαι!

.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _daemon_ : 23-05-10 στις 16:56.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,827 μηνύματα.

H mindcircus Open mind, open heart έγραψε στις 15:44, 23-05-10:

Όπως ανέφερε και κάποιος προηγουμένως αν αρχίσεις να πίνεις είτε αλκοόλ είτε μπάφους όταν είσαι μόνος σου τότε μάλλον θα πρέπει να αρχίσεις να ανησυχείς.
Εγω το ειπα.

Λοιπον τι πιστευω εγω...
Καποτε δεν το αποδεχομουν σε αλλους με τιποτα, σημερα εχω βαρεθει να κανω κυρηγματα γιατι καταλαβα, συνειδητοποιησα, ψυχολογησα κι αποδεχτηκα τα εξης:
Γιαυτους που δεν πινουν: (ανηκω σε αυτη τη κατηγορια) Καταρχας οσοι φωναζουν και κατακρινουν τα παιδια που πινουν, πρεπει να το διορθωσουν διοτι σορρυ παιδια, καλυτεροι δεν ειστε. Σιγουρο αυτο. Κατι αλλο κανετε στη ζωη σας που σας καθιστα χειροτερους.
Παντα απο το κακο υπαρχει το χειροτερο και απο το καλο το καλυτερο.

Κανεις δεν μπορει να σου ορισει τι θα κανεις και πως θα το κανεις. Το ατομο το ενηλικο εχει μυαλο και καποια στιγμη οφειλει να το χρησιμοποιησει προς οφελος του και κατα συνεπεια οφελος των ανθρωπων του.
Το αλκοολ και το τσιγαρο ειναι επισης κακα κι εθιστικα.
3. Αν ερθει καποιος κι εμενα και μου πει αρνητικα για το χασις κι οταν βγαινει το χεζει στο αλκοολ θα του πω ''μπαρμπα, καλα τα λες αλλα εσυ εισαι χειροτερος γιαυτο shut the fck up'' και θα το πιστευω.
4. Εχει γινει μοδα, κακα τα ψεμματα. Και η κουτση Μαρια θα πιασει στα χερια της μπαφακι σε καποια φαση. Τι χαζη... οταν δεν ξερει γιατι το κανει και τι κανει(...)
5. Επικινδυνο οταν γινει τροπος ζωης, σταιλ, νοοτροπια. Υπαρχει κοινη γραμμη για ολα τα παιδια που πινουν χασις οταν το χουν κανει τροπο ζωης. Φυσικα και κανουν ο,τι κανουν μονο στον εαυτο τους, ειναι ομως υπερευαισθητοι κι αυτοκαταστροφικοι. Η υπερβολη πως θα ωφελησει? Δυστυχως, σε αυτα τα ατομα που το κανουν συστηματικα δε διακρινω καμια δυναμη χαρακτηρα. Κι εχουμε πει, αλλο δυναμικος αλλο δυνατος.

Η μυρωδια του χασις, οταν εχεις κανει πολυ στη ζωη σου εχει γινει αρωμα μοναδικο πλεον. Καποιος που χει πιει πολλα χρονια και το μειωνει η το σταματα, μολις το ξαναμυρισει ή μολις πεσει συναισθηματικα σε καποια φαση της ζωης του, του λειπει το αρωμα αυτο, οποτε οπως καταλαβαινουμε ατομο που χει κανει πολυ μπαφο στη ζωη του, ξαναπεφτει με μεγαλυτερη ευκολια απ'ο,τι θα το εκανε καποιος που θα επινε μια στο τοσο (μια ανα μηνα, δυο ανα 6 μηνο, μια στο χρονο με την παρεα κοκ). To ιδιο ισχυει για το τσιγαρο αλλα και το αλκοολ. Ανθρωποι που επαψαν με δυσκολια να καπνιζουν, μετα απο χρονια σε καποια δυσκολια το αναβουν. Παλι δεν ειναι απολυτο. Καποιοι μεγαλωνοντας δουλευουν πολυ με τον εαυτο τους, αντεχουν και τελικα το σταματουν.

Σε αυτα παιζει ρολο η παρεα. Οταν δεν σου χει γινει τροπος ζωης και χτυπα το καμπανακι πως δεν πρεπει να το κανεις(επειδη ειναι παρανομο, γιατι το παρανομο παντα ερεθιζει, ειναι πειρασμος και μονο η δυναμη χαρακτηρα σε απομακρυνει απο αυτους, θεωριες μου που χω χιλιοαναλυσει στο στεκι)* οταν βρισκεσαι σε παρεα που πινει, θα κανεις. Οταν ομως σου χει γινει νοοτροπια θα βρεις και θα πιεις και μονος, θα πεις καμια φορα και ψεματα σε οσους στην εχουν πει και θα τη βολεψεις μοναχος με το μπαφο στο χερι...εκει πρεπει να αναρωτηθεις... γιατι ειμαι μονος.

Η νοοτροπια λοιπον ειναι επικινδυνη γιατι ειναι απολυτη, εμμονικη και καθηλωτικη. Ενας που την εχει θα εχει τροπους να σε πεισει (εστω να μην μπορεις να πεις περισσοτερα) πως το χασις δεν κανει κακο. Οχι, δεν κανει καλο. Ουτε το αλκοολ κανει καλο ουτε και το τσιγαρο κανει καλο. Ειναι παρα πολυ απλα τα πραματα.

Το χασις δε σε παει παρακατω σε βαρια ναρκωτικα οπως εχει αναφερθει. Πιθανοτητες υπαρχουν αλλα δεν ειναι κανονας.

Καλο ειναι να μη δοκιμαζεται καθολου και το λεω για τον εξης λογο - ειναι υπουλο. Η που θα σε ριξει και θα ξενερωσεις ή που θα σε φτιαξει και ο κινδυνος να το προχωρησεις ειναι μεγαλος. Η που θα το συμπαθησεις δηλαδη η που θα το αντιπαθησεις. Εχει εξοδα χωρις θετικο σκοπο, σε κανει αντικοινωνικο αφου δεν μπορεις να το πιεις και στην καφετερια που θα πινεις το καφεδακι σου που εχουν σαν αποτελεσμα- μοναχικοτητα κι απο πραξη λιγοτερο, λογω απαθειας και παθητικοτητας απεναντι στη ζωη, δυναμη επισης καθολου για αμεσες αποφασεις στη ζωη.
Κι αυτο ερχεται σε αντιθεση ισως του χαρακτηρα του ατομου που μπορει ενδομυχως, μη εχοντας ακομα βγει στην επιφανεια, να ειναι πολυ δυνατος και ισχυρος. Οποτε εκει μεταξυ ατομου και χασις ερχεται μια ριξη και σχεση κοντρας. Πολλες φορες πιστευω πως οσοι ερχονται σε αυτη την κοντρα δε τα γουσταρουν τα ναρκωτικα καθολου κι ομως τα κανουν. Οπως με τις σχεσεις, οπως και με πολλα αλλα στη ζωη.

Δε βρισκω λοιπον τιποτα θετικο στο χασις, πραγματι καιει εγκεφαλλικα κυτταρα οπως συνηθιζεται να λεγεται και σε κανει αργο κι απαθη, ομως μπορω να καταλαβω οσους κανουν.

Λοιπον αστε τα χασισια και ριχτε το στο σεξ και στον ερωτα, στην ουσιαστικη γνωση, στην προσωπικη ανελιξη, στο ταξιδι που θα σε μαθει. Καταπιανοντας απο εξαρτησεις το μονο που μενει ειναι να νιωθεις πολυ πιο συχνα μοναξια και να μενεις πισω, να κυλουν τα χρονια και να ψαχνεσαι οταν πια ειναι αργα, ναι για καποια θεματα ισχυει το ''αργα''.

Επισης, μην ξεχναμε πως ειναι ομορφα με παρεα.
Η ζωη θελει δυναμη, γιατι δεν ειναι ουτε ευκολη, ουτε δικαιη.

No drugs then, only peace and love.♥♥♥

οχι ετσι....(το γαντι βρηκα τι να κανω τωρα?)

αλλα ετσι....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 23-05-10 στις 16:17.
-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 16:05, 23-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Εγω το ειπα....σορυ παιδια, καλυτεροι δεν ειστε. Σιγουρο αυτο. Κατι αλλο κανετε στη ζωη σας που σας καθιστα χειροτερους
Kαι πριν αλέκτωρ λαλήσει....
Με την ίδια λογική, όλα χύμα!!!!!!!!!!!!! Και μετά λες εμένα χυμαδιό!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,827 μηνύματα.

H mindcircus Open mind, open heart έγραψε στις 16:26, 23-05-10:

Kαι πριν αλέκτωρ λαλήσει....
Με την ίδια λογική, όλα χύμα!!!!!!!!!!!!! Και μετά λες εμένα χυμαδιό!
Κοιτα να δεις Δαιμων, το πα και παραπανω. Καλυτερος πραγματι δεν εισαι αν κατακρινεις οσους πινουν.
Αλλωστε ποιος θα καθορισει τι ειναι σωστο και τι οχι για εναν ενηλικα? Εχω υπαρξει απολυτη στο θεμα με το βιασμο της μικρης γιατι ειναι μικρη. Οι ανθρωποι χρειαζονται κατευθυντηριες, οχι κραξιμο. Κι εγω κι εσυ.
Σκοπος ειναι να κατακρινεις ή να προσπαθεις να μπαινεις στη λογικη τους? Μονο μεσω ετσι και θα καταλαβεις και θα βοηθησεις ουσιαστικα. Δεν εχω δει πως εχεις τοποθετηθει. Χυμαδιο τα λες εσυ?
Ε ναι αν ειναι ετσι, χυμαδιο. Ειμαι κι εγω κατά αλλα δεν εχω ερθει να σταυρωσω. Αν θεωρεις αηδιες οσα λεω... τι να πω.. προβλημα σου

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 16:36, 23-05-10:

Mάλλον εγώ έχω πρόβλημα, που δεν καταλαβαίνω που....εστιάζετε!
Δεν πειράζει, το πολύ το "κύριε ελέησον" το βαριέται κι ο παπάς!

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open mind, open heart έγραψε στις 17:06, 23-05-10:

το πολύ το "κύριε ελέησον" το βαριέται κι ο παπάς!
Ναι Δαιμων!!! that s the point!

Παράθεση

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Angie_Ann
H Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 629 μηνύματα.

H Angie_Ann έγραψε στις 17:32, 23-05-10:

Δεν νομίζω ότι κατάλαβες το σκεπτικό μου... Απλά χαρακτήρισα υποκριτές αυτούς που πίνουν συχνά αλκοόλ όταν κατηγορούν αυτούς που κάνουν συχνά χασίς. Όντας φοιτήτρια περιτριγυρίζομαι από ανθρώπους που πίνουν πολύ οπότε χρησιμοποίησα αυτό το παράδειγμα. Θα μπορούσε να αντικατασταθεί με οποιαδήποτε κατάχρηση. Όσο για τα άλλα παραδείγματα απλά ήθελα να δείξω με έναν πιο 'ανάλαφρο' τρόπο ότι το χασίς δεν σε οδηγεί στην πρέζα! Γενικά, με κάλυψε ο φαντασμένος και η mindcircus.

Τελικά διαπιστώνω ότι κάποιοι πιπιλάν την καραμέλα και το ευχαριστιούνται κι από πανω!
Ωρέ fan, εσύ είσαι έξυπνο παλικάρι, γιατί κολλάς στον αλκοολισμό, και τον χρησιμοποιείς σαν δεκανίκι της μαστούρας;
Γιατί πέφτεις στη lumben του "ο φερετζές μας μάρανε" ! Ξύπνα δικέ μου, όταν γίνει κάποιος σαν κουφάρι δίχως θέληση και αξιοπρέπεια, γεμάτος τρύπες που αναβλύζουν πύον, γιατί εκεί καταλήγουν με μαθηματική ακρίβεια, και τις π@π@ρί@ς ...η φούντα είναι οκ η πρέζα είναι άλλο, εγώ τα ακούω "βερεσέ"! Έχει γεμίσει η γη με zompie, που ξεκίνησαν να σκέπτονται το θέμα κάπως έτσι!
Ορίστε? Δηλαδή όποιος κάνει χασίς/μαριχουάνα καταντάει πρεζόνι? Τι άλλο θα ακούσω.....
Αν ρίξεις μια ματιά σε αυτά τα στατιστικά θα δεις ότι γύρω στο 4.5% των ελλήνων κάνει χρήση κάναββις. Περίπου 500.000 άτομα δηλαδή... http://www.nationmaster.com/graph/li...e-cannabis-use
Σίγουρα, δεν υποστηρίζεις ότι όλοι αυτοί σύντομα θα 'γεμίσουν τρύπες που αναβλύζουν πύον'....

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 17:38, 23-05-10:

Δεν νομίζω ότι κατάλαβες το σκεπτικό μου....
Δεν φημίζομαι για την αντιληπτική μου ικανότητα....

Αν ρίξεις μια ματιά σε αυτά τα στατιστικά θα δεις
Δεν μου χρειάζονται άλλα καπέλα (όπως λέει και ο ρεμπεσκες) αυτά είναι για τους.... θεωρητικούς των θεωρείων!

Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill_1992
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 17:43, 23-05-10:

Ορίστε? Δηλαδή όποιος κάνει χασίς/μαριχουάνα καταντάει πρεζόνι? Τι άλλο θα ακούσω.....
Αν ρίξεις μια ματιά σε αυτά τα στατιστικά θα δεις ότι γύρω στο 4.5% των ελλήνων κάνει χρήση κάναββις. Περίπου 500.000 άτομα δηλαδή... http://www.nationmaster.com/graph/li...e-cannabis-use
Σίγουρα, δεν υποστηρίζεις ότι όλοι αυτοί σύντομα θα 'γεμίσουν τρύπες που αναβλύζουν πύον'....
Σίγουρα όχι όλοι.Κάποιοι ναι.Αλλά δεν υπάρχουν μόνο τα άκρα:άλλοι θα γίνουν ψυχωσικοί.Άλλοι απλά αντικοινωνικοί,απομονωμένοι.Άλλοι θα πάνε σε ψυχιατρεία,να δουλεύουν κι αυτά...
Το συμπέρασμα είναι ότι ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του.

Παράθεση

iJohnnyCash (Παναγιώτης)

Founder

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,347 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 18:10, 23-05-10:

Σίγουρα όχι όλοι.Κάποιοι ναι.Αλλά δεν υπάρχουν μόνο τα άκρα:άλλοι θα γίνουν ψυχωσικοί.Άλλοι απλά αντικοινωνικοί,απομονωμένοι.Άλλοι θα πάνε σε ψυχιατρεία,να δουλεύουν κι αυτά...
Το συμπέρασμα είναι ότι ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του.
Στατιστικά δεν έχει αποδεχτεί καμία σχέση μεταξύ των ανθρώπων που καπνίζουν μαριχουάνα και τους χρήστες ηρωίνης. Π.χ. η Ολλανδία, όπως κάθε κράτος που σέβεται τον εαυτό, σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελε να γεμίσει χρήστες ηρωίνης, και όμως επιτρέπει την κατοχή/χρήση/εμπόριο μαριχουάνα.

Άσχετο, με την παραγωγή μαριχουάνας στην Ολλανδία, τι λέει η νομοθεσία;

Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill_1992
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 18:18, 23-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Στατιστικά δεν έχει αποδεχτεί καμία σχέση μεταξύ των ανθρώπων που καπνίζουν μαριχουάνα και τους χρήστες ηρωίνης. Π.χ. η Ολλανδία, όπως κάθε κράτος που σέβεται τον εαυτό, σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελε να γεμίσει χρήστες ηρωίνης, και όμως επιτρέπει την κατοχή/χρήση/εμπόριο μαριχουάνα.

Άσχετο, με την παραγωγή μαριχουάνας στην Ολλανδία, τι λέει η νομοθεσία;
Μα εγώ δε μίλησα καν για ηρωίνη...για ιατρικά αποδεδειγμένες συνέπειες της μαριχουάνα μίλησα.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Παναγιώτης)

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 18:45, 23-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από Bill_Slayer
Μα εγώ δε μίλησα καν για ηρωίνη...για ιατρικά αποδεδειγμένες συνέπειες της μαριχουάνα μίλησα.
Αν η μαριχουάνα σε στέλνει στο ψυχίατρο, τότε το lsd τι κάνει;
Anyway, η δουλεία του παραισθησιογόνου είναι ακριβώς αυτή, σε κάποιους αρέσει. Σε κάποιους άλλους αρέσει το θολωμένο κεφάλι από την πίσσα και την νικοτίνη και σε άλλους η ζαλάδα και ο πονοκέφαλος του αλκοόλ.

Τελικά, σε πολλούς ανθρώπους αρέσει η μαύρη διασκέδαση. Και η ειρωνεία είναι ότι "τσακωνόμαστε" ποία μαύρη διασκέδαση είναι καλύτερη.

Υ.γ.: Αυτούς που χρησιμοποιούν την μαριχουάνα για έμπνευση, τους αφήνω έξω. Είναι άλλο θέμα, τεράστιο, είναι άδικο να αναπτυχθεί σε αυτό.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open mind, open heart έγραψε στις 19:41, 23-05-10:

Δεν φημίζομαι για την αντιληπτική μου ικανότητα....

Δεν μου χρειάζονται άλλα καπέλα (όπως λέει και ο ρεμπεσκες) αυτά είναι για τους.... θεωρητικούς των θεωρείων!
...
Ξες τι λενε για αυτους που πορωνονται και ειναι απολυτοι σε κατι που δε γνωριζουν, ε?
Ειναι πιο επηρρεπεις στο να κυλησουν...

with love 'n' peace

ps Mηπως να μη συγχεαμε μαριχουανα με ηρωινη και τα τοιαυτα βαρια κι ασηκωτα γιατι δεν εχουν καμμια απολυτως σχεση? Η ηρωινη σε στελνει στα θυμαρακια, το χασις ποτε. Αυτο σε χαλάει πιο αργα, καθημερινα και βασανιστικα. Θεωρω πως κοροιδευει τον χρηστη του και τον κανει ο,τι θελει. Πρεπει να γινει κατανοητο πως ολα ειναι εργαλεια κι εμεις τα χειραγωγουμε, οχι αυτα εμας. Το χασις εχει αυτην την καταπληκτικη ικανοτητα, να περιεργαζεται κανονικα και να κοροιδευει αυτον που το καπνιζει. Τι φεικ σχεση. Οπως και το αλκοολ, οπως και το τσιγαρο. Οσοι καπνιζουμε (κι εγω καπνιζω πολυ) ειμαστε θυματα μιας τρομερης βιομηχανιας. Τιποτα θετικο.

Που λετε, μη μπερδευουμε μαριχουανα με ηρωινη. Ειναι ναρκωτικο και το μεν και το δε, αλλα ναρκωτικο θεωρειται κι ο ερωτας, να γραψω γιαυτον?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 23-05-10 στις 19:55. Αιτία: ps
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,884 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 19:50, 23-05-10:

...Ειναι ναρκωτικο και το μεν και το δε, αλλα ναρκωτικο θεωρειται κι ο ερωτας, να γραψω γιαυτον?
Αυτός μάλιστα εμπίπτει στα πολύ βαριά ναρκωτικά.

...και εμπεριέχει και εντονότατο σωματικό και ψυχολογικό εθισμό -- ακριβώς όπως τα άλλα. We are all doomed.

Food for thought: Άραγε έχουν πεθάνει περισσότεροι από ναρκωτικά ή κάνοντας κάτι παρακινδυνευμένο λόγω έρωτα;

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 21:35, 23-05-10:

Mηπως να μη συγχεαμε μαριχουανα με ηρωινη και τα τοιαυτα βαρια κι ασηκωτα γιατι δεν εχουν καμμια απολυτως σχεση?
Που λετε, μη μπερδευουμε μαριχουανα με ηρωινη. Ειναι ναρκωτικο και το μεν και το δε, αλλα ναρκωτικο θεωρειται κι ο ερωτας, να γραψω γιαυτον?
Eίπαμε να σταματήσουμε το κύριε ελέησον αλλά εσύ τρίβεσαι (μου θύμισες πάλι το τρένο) για ...εξάψαλμο!!!!
Να σου πω κάτι ακόμη και άμα θες το πετάς! Όταν μπεις στη διαδικασία του να "φτιάχνεσαι", την έχεις....π@υτσ@σει που λένε στο χωριό μου!
Τώρα, κάνε εσύ διαχωρισμούς και διαγράμματα και πορεύσου βάση αυτών! Και σφύρα μου κλέφτικα όταν δεις ότι η θεωρία με την πράξη δεν ταυτίζεται, και να ζητήσεις ευθύνες από τους....στατιστικολόγους!

Αυτά και τέλος το αλληλούϊα!

Παράθεση

frixosgr

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη frixosgr
Ο frixosgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 45 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O frixosgr έγραψε στις 00:56, 06-06-10:

Διαβάζω διαφόρους << επιστήμονες >> να λένε το χασίς σκοτώνει σου κόβει το πουλί σε κάνει φυτό και πολλά άλλα θαυμαστά !!
Παιδάκια το χασίς είναι ένα << γλυκό >> ….. άλλοι εθίζονται άλλοι το πίνουν και κάνουν έναν υπέροχο ύπνο ,
άλλοι γκαζώνουν και σνιφαρουν βενζίνες κόλες και ότι βρεθεί στη μύτη τους κοντά και
άλλοι διαλογίζονται ….
Πάντως σε καμία περίπτωση το χασίσι δεν κάνει για τύπους που γουστάρουν καριέρες …
Σε κάνει τεμπέλη ( αν το θεωρείς κακό ) και πιο δεχτικό σε ηδονές .
Α! έχει αποδειχτεί επιστημονικά ότι κάνει καλό στο γλαύκωμα ,
βοηθά να τους ηρωινομανείς και αλκοολικούς να αποτοξινωθούν ,
λειτουργεί ως φυσικό αντικαταθλιπτικό ( μην ξεχνάτε ότι τα αντικαταθλιπτικά είναι χημικά σκευάσματα φαρμακευτικών εταιριών ) !
Είναι εθιστικό αλλά δεν είναι Εξαρτησιογόνο όπως το τσιγάρο το αλκοόλ τα οπιούχα όπως η ηρωίνη που σημαίνει ότι δεν δημιουργεί καλούς πελάτες για τους εμπόρους όπως οι παραγωγοί και εισαγωγείς ποτών !!
Και τέλος
"..συγκεκριμένα, τονίζεται ότι η πρόσληψη μεγάλης ποσότητας νερού στο ενδιάμεσο της σωματικής άσκησης μπορεί να προκαλέσει την αποκαλούμενη δηλητηρίαση εξ ύδατος, ένα φαινόμενο κατά το οποίο εμφανίζεται οίδημα του εγκεφάλου εξαιτίας της υπερβολικής αραίωσης του νατρίου στο αίμα και ο πάσχον μπορεί να οδηγηθεί στο θάνατο."
Αυτο δεν το κανει το χασις....
Μήπως το νερό πρέπει να γίνει απαγορευμένη ουσία ???

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 01:11, 06-06-10:

Μα.....τότε να το συμπεριλάβουμε βρε φίλε στην καθημερινή μας "διατροφή"!
Φαΐ, χασίσι κι επιστροφή στη...φύση!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

frixosgr

Νεοφερμένος

Ο frixosgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 45 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O frixosgr έγραψε στις 01:55, 06-06-10:

βασικα ειναι για ενηλικες αυτα που λεμε ε ???

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 01:59, 06-06-10:

Εννοείται! Άλλωστε κανείς δεν έχει καταθέσει αντίγραφο ληξιαρχικής πράξης γέννησης
Ότι δηλώσεις...."είσαι" !

Παράθεση

frixosgr

Νεοφερμένος

O frixosgr έγραψε στις 03:47, 06-06-10:

φιλε μου την ναρκωμανια την κουβαλας μεσα σου. Η εξαρτηση σου απο τη θρησκεια , το κομμα , την tv , το αλκοολ , το τσιγαρο , τη γκομενα -ο , τα σινιε ρουχαλακια , κλπ , ειναι πολυ πιο θανατηφορα απο το εν λογω χορτο και πολυ πιο εθιστικα.
Δεν χρειαζονται εξυπνακισμοι , απλως ψαξου!
Εγω αλλωστε ενας περαστικος ειμαι ειδα φως και μπηκα .
Καλη δυναμη ...

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 03:53, 06-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από frixosgr
φιλε μου την ναρκωμανια την κουβαλας μεσα σου. Η εξαρτηση σου απο τη θρησκεια , το κομμα , την tv , το αλκοολ , το τσιγαρο , τη γκομενα -ο , τα σινιε ρουχαλακια , κλπ , ειναι πολυ πιο θανατηφορα απο το εν λογω χορτο και πολυ πιο εθιστικα.
Δεν χρειαζονται εξυπνακισμοι , απλως ψαξου!
Εγω αλλωστε ενας περαστικος ειμαι ειδα φως και μπηκα .
Καλη δυναμη ...
H δύναμη της συνήθειας είναι άλλο...θέμα!
Το έχω αναλύσει διεξοδικά, αλλού! Εδώ μιλάμε για κατάσταση *υπό κυριαρχία*
Υπάρχει διαφορά

Παράθεση

DoKi (Γιάννης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη DoKi
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Άγιος Παύλος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 59 μηνύματα.

O DoKi έγραψε στις 07:36, 19-08-10:

Ας το νομιμοποιήσουν για να τελειώνει η υπόθεση.
Δε γίνεται να θέλουμε να πιούμε ,δηλαδή, κι αν δεν υπάρχει άδειο σπίτι να τραβιόμαστε μέχρι τα Πανεπιστήμια.
Νομιμοποίησις λοιπόν.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,380 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 18:24, 29-08-10:

Νομιζω ειπωθηκε ηδη οτι δεν χρεισημοποιειται ο αλκοολισμος ως κατι τετοιο. Η συγκριση εγινε γιατι αλκοολ πινει ο μισος πλανητης με τραγικες συνεπειες καθε μερα...και καποιοι φανατιζονται εναντια στη μαριχουανα που δεν τις εχει ουτε καν στο 10%. Ειναι προφανες ποιοι πιπιλιζουν καραμελες.

Γιατί πέφτεις στη lumben του "ο φερετζές μας μάρανε" ! Ξύπνα δικέ μου, όταν γίνει κάποιος σαν κουφάρι δίχως θέληση και αξιοπρέπεια, γεμάτος τρύπες που αναβλύζουν πύον, γιατί εκεί καταλήγουν με μαθηματική ακρίβεια, και τις π@π@ρί@ς ...η φούντα είναι οκ η πρέζα είναι άλλο, εγώ τα ακούω "βερεσέ"! Έχει γεμίσει η γη με zompie, που ξεκίνησαν να σκέπτονται το θέμα κάπως έτσι! Οι εξαρτήσεις "που κάνουν κεφάλι" όπως είπε και ένα ...μέλος, μονοπάτι είναι δίχως παράδρομους και θα σε βγάλει στο "τέλος" θες δεν θες! Άφησε τη θεωρία λοιπόν για άλλα θέματα, γιατί είναι προφανές ότι στο συγκεκριμένο δεν χαμπαριάζεις και πολλά, και μη παίζεις με ένα τόσο σοβαρό θέμα!
Ερωτηση γενικης κουλτουρας : Πως λεμε οταν καποιος στηριζει φανατικα μια αποψη πάνω σε ψευδη ή ανυπαρκτα στοιχεια ; Μηπως θα πρεπε να ψαξεις λιγο το υπογραμμισμενο, γιατι ισως εχεις μεινει καμποσα χρονια πισω στην ενημερωση. Ειναι καλο να ενημερωνομαστε πριν εχουμε αποψη, ποσο μαλλον οταν την υποστηριζουμε τοσο ενθερμα.

Πιστεύεις ότι κάνεις πνεύμα παριστάνοντας τον υπέρμαχο των χασισωμένων, και θα πουν τα....κοριτσάκια ότι ο fan είναι hight on; (λάτρης του ωραίου φύλου κατά δήλωση σου, γαρ ) Άσε, μπορώ να σου μάθω άλλους τρόπους αν θέλεις, που δεν παρασύρουν και ανύποπτους στον....μπάφο!
Ετσι οπως σε ακουω, μαλλον εχεις δοκιμασει τους αλλους τροπους, και τελικά τα κοριτσακια πηγαν στον τυπο με τον μπαφο Ψυχραιμια βρε παιδια !

Τι θα πει θεωρια ; Δε μιλάμε για αστροφυσικη, ουτε φιλοσοφια. Για στοιχεια μιλαμε.

Και να βαλω και μερικα βιντεακια απο μια αποψη ενος αγαπημενου συγχρονου Διογένη που πεθανε νωρις και ακομα λαμπει.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Buggs
Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,574 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 18:52, 29-08-10:

Η μυρωδια του χασις, οταν εχεις κανει πολυ στη ζωη σου εχει γινει αρωμα μοναδικο πλεον. Καποιος που χει πιει πολλα χρονια και το μειωνει η το σταματα, μολις το ξαναμυρισει ή μολις πεσει συναισθηματικα σε καποια φαση της ζωης του, του λειπει το αρωμα αυτο, οποτε οπως καταλαβαινουμε ατομο που χει κανει πολυ μπαφο στη ζωη του, ξαναπεφτει με μεγαλυτερη ευκολια απ'ο,τι θα το εκανε καποιος που θα επινε μια στο τοσο (μια ανα μηνα, δυο ανα 6 μηνο, μια στο χρονο με την παρεα κοκ). To ιδιο ισχυει για το τσιγαρο αλλα και το αλκοολ. Ανθρωποι που επαψαν με δυσκολια να καπνιζουν, μετα απο χρονια σε καποια δυσκολια το αναβουν. Παλι δεν ειναι απολυτο. Καποιοι μεγαλωνοντας δουλευουν πολυ με τον εαυτο τους, αντεχουν και τελικα το σταματουν.
Υπάρχει ένα βιβλίο που κυκλοφόρησε πρόσφατα Το Τραγούδι στον Ανεμο, απο τις εκδόσεις Λιβάνη, (το ανέφερα και σε ενα θέμα του Μάξιμου για άλλο λόγο). Πρόκειται για μια προσωπική μαρτυρία που δίνει παρα πολλές, κατατοπιστικές όσο και ρεαλιστικές πληροφορίες για το θέμα μαριχουάνα-χασίς- ποσότητες- εξάρτηση-εθισμοί-απεξάρτηση κλπ (αναφέρεται σε έφηβους-νεους). Ενδιαφέρον παρουσιάζει η ψυχολογική προσέγγιση του θεματος, τα "γιατί και πώς" δηλαδή όλης αυτής της κουλτούρας. Ο συγγραφέας δεν λέει ότι είναι ο ίδιος στην ιστορία όμως έχει μπλόγκ στο Λιβάνη, όπου υποθέτω οι αναγνώστες του μπορούν να του κάνουν ερωτήσεις για όσα αναφέρει στο βιβλιό του.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Buggs : 29-08-10 στις 19:15. Αιτία: Προσθήκη κουοτ
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 20:15, 29-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Νομιζω ειπωθηκε ηδη οτι δεν χρεισημοποιειται ο αλκοολισμος ως κατι τετοιο. Η συγκριση εγινε γιατι αλκοολ πινει ο μισος πλανητης με τραγικες συνεπειες καθε μερα...και καποιοι φανατιζονται εναντια στη μαριχουανα που δεν τις εχει ουτε καν στο 10%. Ειναι προφανες ποιοι πιπιλιζουν καραμελες.
Λόρι, να χαρείς την επάνοδο σου, μη με αναγκάζεις να επαναλαμβάνομαι, εκτός κι αν σου αρέσει να με διαβάζεις, οπότε πάω πάσο...
Αυτό που ειπώθηκε, είναι παιδαριώδες "επιχείρημα" του στιλ.... στο πίτι του κρεμασμένου δεν μιλάνε για....σχοινί!
Επειδή δηλαδή πίνει ο μισός πλανήτης αλκοόλ, απενοχοποιούνται οι λίγοι (συγκριτικά) που πίνουν μαύρη!
Αυτή κι αν είναι καραμέλα!!!! Σαν εκείνες τις μεγάλες για τις πεθερές, που τις γεμίζουν το στόμα να μην μπλαμπλαδιάζουν ακατάπαυστα!

ισως εχεις μεινει καμποσα χρονια πισω στην ενημερωση. Ειναι καλο να ενημερωνομαστε πριν εχουμε αποψη, ποσο μαλλον οταν την υποστηριζουμε τοσο ενθερμα.
Εγώ έχω μείνει πίσω στην ενημέρωση, αλλά εσύ μάλλον χρειάζεται να βγεις λίγο στο....δρόμο, γιατί η πολλή ενημέρωση μέσω οθόνης...παραμορφώνει!

Ετσι οπως σε ακουω, μαλλον εχεις δοκιμασει τους αλλους τροπους, και τελικά τα κοριτσακια πηγαν στον τυπο με τον μπαφο Ψυχραιμια βρε παιδια !
Λόρι, το θέμα ΔΕΝ είμαι εγώ! Ούτε πίνω, ούτε καπνίζω, ούτε χασισώνομαι, ούτε τρυπιέμαι, αλλά ΟΥΤΕ αντιμετωπίζω τέτοιες καταστάσεις με συμπάθεια και ανοχή! Κράτησε την ψυχραιμία σου για εκεί που την χρειάζεσαι....

Τι θα πει θεωρια ; Δε μιλάμε για αστροφυσικη, ουτε φιλοσοφια. Για στοιχεια μιλαμε.
Σου απαντώ δια της ερωτήσεως σου----> Ερωτηση γενικης κουλτουρας : Πως λεμε οταν καποιος στηριζει φανατικα μια αποψη πάνω σε ψευδη ή ανυπαρκτα στοιχεια ;

Αν και το point της δήλωσης μου ήταν για τους αναλυτές των θεωρείων (υπερώων)

ΥΓ Ποιές (άλλες) απόψεις (μου) και σε ποιό θέμα έχουν σειρά, να αρχίσω να ετοιμάζομαι..?

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,318 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 21:53, 29-08-10:

Λόρι, να χαρείς την επάνοδο σου, μη με αναγκάζεις να επαναλαμβάνομαι, εκτός κι αν σου αρέσει να με διαβάζεις, οπότε πάω πάσο...
Αυτό που ειπώθηκε, είναι παιδαριώδες "επιχείρημα" του στιλ.... στο πίτι του κρεμασμένου δεν μιλάνε για....σχοινί!
Επειδή δηλαδή πίνει ο μισός πλανήτης αλκοόλ, απενοχοποιούνται οι λίγοι (συγκριτικά) που πίνουν μαύρη!
Αυτή κι αν είναι καραμέλα!!!! Σαν εκείνες τις μεγάλες για τις πεθερές, που τις γεμίζουν το στόμα να μην μπλαμπλαδιάζουν ακατάπαυστα!
Το λοιπόν. Στο ξαναείπα και πριν μήνες στο ξαναλέω και τώρα. Η πιπίλα της τιβί και του νόμου είναι ότι το μαύρο είναι ναρκωτικό όπως η ηρωίνη και η κόκα. Δυστυχώς όμως δεν είναι έτσι. Το μαύρο είναι ναρκωτικό όπως το τσιγάρο και το αλκοόλ. Δεν ξέρω τι από τα πέντε έχεις δοκιμάσει πάντως ένα μπουκάλι ουίσκι σου κάνει το ίδιο κεφάλι με το τσιγαριλίκι. Να το ξέρεις αυτό επειδή μπορεί να παρασυρθείς. Καλύτερα daemon να πιεις λίγο παραπάνω παρά να πάρεις τίποτα περίεργο. Σε τέτοια ηλικία εξάλλου είναι επικίνδυνα. Άλλος μύθος από αυτούς που ανέφερες είναι ότι η χρήση της κάνναβης έχει τις ίδιες συνέπειες με το την χρήση ηρωίνης. Εσύ λες ότι έχεις δει πράγματα στο δρόμο και κατηγορείς τους άλλους για θεωρίες από την οθόνη. Επειδή και άλλοι άνθρωποι έχουν βγει στα δρομάκια και έχουν δει πράγματα (μπορεί να μην είναι 40φεύγα αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι βρίσκονταν στη γυάλα μέχρι τα 23 ) να ξέρεις ότι θα δεις τη νύχτα πρεζάκια στα πεζοδρόμια που ζητάνε 1 ευρώ για να πάρουν τη δόση τους, αλκοολικούς που κάθονται κοντά στα περίπτερα για να πάρουν και αυτοί 1 ευρώ και να αγοράσουν τη μπύρα τους αλλά μάρτυρας μου ο Θεός (λέμε τώρα) δεν θα βρεις άνθρωπο που να ζητάει 1 ευρώ για να αγοράσει μαύρο. Δεν μπορώ να καταλάβω πως συγκρίνεις την εξαθλίωση ενός χρήστη ηρωίνης με ένα μπαφιάρη. Ξέρω πολλούς μπαφιάρηδες και κανένας από αυτούς δεν ζητάει λεφτά από τους περαστικούς (ζητάνε λεφτά από τους γονείς τους τάχα για να βγουν η χαλάνε μισό μεροκάματο για να το πάρουν, όπως και να έχει δεν ζητάνε από τους περαστικούς )

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 30-08-10 στις 09:02. Αιτία: split
Παράθεση

χριστινασρ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη χριστινασρ
H χριστινασρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H χριστινασρ έγραψε στις 00:33, 09-01-11:

εγω επειδη εχω κανει χρηση κ συνεχιζω δηλαδη αλλα σπανια πλεον γιατι δν εχω πολυ χρονο πιστευω το εξης: το χασις εχει την ιδιοτητα να σε χαλαρωνει πααααρα πολυ.αυτο ειναι ολο..ολα τα υπολοιπα ειναι επακολουθα της μεγαλης χαλαρωσης....μερικες φορες οταν εισαι νηστικος σε πειραζει ενω αν εισαι σε πολυ ασχημη φαση ψυχολογικη στην αρχη της επηρροης του μπορει λιγο να σε τσιτωσει αλλα μετα θα χαλαρωσεις..και εχω δει ανθρωπους μεσα απ το χασις να εχουν οδηγηθει εμμεσα σε πιο βαρια ναρκωτικα δεν εχω δει ομως ποτε κανεναν ακομα και ανθρωπους πουκααπνιζουν ανα 5ωρο η και πιο συχνα να εθιζεται στ χασις.αυτο ειναι το πλεονεκτημα του σε σχεση με τα βαρια οτι ενω πχ η κοκαινη σε τσιτωνει παρα πολυ μετα το περας της επιρροης της σε κανει ενα με το χωμα οποτε 8ες να κανεις παλι χρηση για να μην εισαι σαν νεκρος...το χασισι απλα σε χαλαρωνει και μολις ομως περασει η επιρροη τ εισαι παλι οπως πριν..δν αλλαζει ουτε σε αλλοιωνει ως ανθρωπο..επισης μπορει να βουιζουν εντονα τα αυτια σου να μουδιαζεις να κοβονται τα γονατα σου να γελας χωρις λογο να σου φαινονται ολα αστεια ηολα περιεργα...εγω για να σ πω κ αυτο και να κλεισω εχω διαφορες φοβιες και οταν ολητην ημερα τις σκεφτομουν μετα το βραδυ που πηγαινα να κοιμηθω το χασισι με εκανε να τα σκεφτομαι πιο εντονα να φοβαμαι να αγχωνομαι...για αυτο και μερικοι το κοβουν..ενας φιλος μου νομιζε πως καποιος 8ελει ντε και καλα να τον σκοτωσει και το εκοψε για να ηρεμησει...οσο για της ταμπελες πραγματικο θεωρω κομπλεξικο να σχολιαζουμε ο ενας τι τρωει τι πινει τι καπνιζει και τα λοιπα..ολοι κανουμε πραγματα μη αποδεκτα απο τους αλλους τι να κανουμε δηλαδη να κοψουμε το κεφαλι μας?η να σταματησουμε να κανουμε πραγματα που μας ευχαρισστουν γιατι καποιοι ενοχλουνται..αυτα ειχα να πω εγω..παντως συνιστω να μην το αρχισεις..κ αν το κανεις την πρωτη φορα να εισαι με καποιον που εμπιστευεσαι γιατι αν ζαλιστεις πολυ μπορει να σε παρει κανας υπνος και δεν ειναι κ οτι πιο ασφαλες να εισαι με εναν ασχετο...(επισης ξεχασα να πω οτι το χασισι προκαλει και πολυ εντονη σεξουαλικη ορεξη τις περισσοτερες φορες..και στ δυο φυλα)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μάξιμος
Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 00:43, 09-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από Subject to change
Αν το κάνει με μέτρο, ......................
Το κακό είναι ότι δεν έχω δει κανέναν να κρατάει το μέτρο. ...............
Εκείνο που εγώ έχω αντιληφθεί, είναι οτι οι περισσότεροι το κάνουν όχι με μέτρο, αλλά με ΤΟ μέτρο.
Και μέτρο το μέτρο, νάσου και το χιλιόμετρο.
Μετά το χιλιομετρο, όπως είναι φυσικό, όλοι με χίλια τρέχουν .
Πού να σταθούν μετά σε STOP ?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Freya

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Freya
H Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

H Freya έγραψε στις 01:38, 09-01-11:

Η ινδικη κανναβη ΔΕΝ προκαλει σωματικο εθισμο και ΔΕΝ ειναι επικινδυση εφοσον μετα τη χρηση δεν οδηγητε η κανετε κατι τελος παντων που απαιτη την αμεριστη συγκεντρωση σας.

Παράθεση

JosefK (Μιχαήλ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη JosefK
Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 362 μηνύματα.

O JosefK Μην ακούς τι λέω, φοβάμαι έγραψε στις 03:24, 09-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από χριστινασρ

μάλιστα...

"το χασις εχει την ιδιοτητα να σε χαλαρωνει πααααρα πολυ.αυτο ειναι ολο..ολα τα υπολοιπα"
------->>>
"επισης μπορει να βουιζουν εντονα τα αυτια σου να μουδιαζεις να κοβονται τα γονατα σου να γελας χωρις λογο να σου φαινονται ολα αστεια ηολα περιεργα...
μετα το βραδυ που πηγαινα να κοιμηθω το χασισι με εκανε να τα σκεφτομαι πιο εντονα να φοβαμαι να αγχωνομαι...
ενας φιλος μου νομιζε πως καποιος 8ελει ντε και καλα να τον σκοτωσει
"
------->>>
"ειναι επακολουθα της μεγαλης χαλαρωσης"

επίσης
"δεν εχω δει ομως ποτε κανεναν ακομα και ανθρωπους πουκααπνιζουν ανα 5ωρο η και πιο συχνα να εθιζεται στ χασις"

δηλαδή ένας που καπνίζει ανά 5ωρο ή πιο συχνά δε θεωρείται εθισμένος;

Τέλος πάντων, μάλλον επειδή δεν έχω δοκιμάσει και δε ξέρω μου φαίνονται περίεργα όλα αυτά.

Και κάτι τελευταίο
"ξεχασα να πω οτι το χασισι προκαλει και πολυ εντονη σεξουαλικη ορεξη τις περισσοτερες φορες"

είναι σίγουρο αυτό; Να το δοκιμάσουμε;
'Η μήπως θα "χαλαρώσουμε" πολύ και δε θα γίνεται δουλειά;;;

Παράθεση

DRIFTER

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη DRIFTER
Ο DRIFTER αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.

O DRIFTER έγραψε στις 05:03, 09-01-11:

Είναι εντελώς ανεδαφικά όσα λέγονται τις ουσίες (στερεές και υγρές - ακόμα και για το "αθώο" τσιγάρο).
Έχω περάσει από όλα τα στάδια και τα έχω κόψει όλα πλέον μαχαίρι. Μας παραμύθιαζαν τρελλά! Τα καλύτερα ανεβάσματα, σεξ και όλα τα κάνω τώρα που απέχω....μόνο το αλκοόλ πίνω και αυτό όχι πολύ.
Έχω κόψει το τσιγάρο μαχαίρι εδώ και 11 χρόνια μετά από 16 χρόνια συνεχούς καπνίσματος---μεγάλη μ@λ@κί@ αυτό το πράγμα, έτσι?

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,398 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 12:17, 09-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από LunaDark
Η ινδικη κανναβη ΔΕΝ προκαλει σωματικο εθισμο και ΔΕΝ ειναι επικινδυση εφοσον μετα τη χρηση δεν οδηγητε η κανετε κατι τελος παντων που απαιτη την αμεριστη συγκεντρωση σας.
Νομίζεις ότι αυτό που θα σου πλασάρει ο έμπορος εν έτη 2011 είναι χασισάκι μυρωδάτο; Αυτή η εικόνα του μάγκα με τη φούντα την καλαματιανή έχει περάσει προ πολλού. Τώρα το 90% της αγοράς είναι...

Αλβανική Μπουρούχα!

Αλλά και 90% να μην είναι, εσύ το ρισκάρεις στο 50-50 να κάψεις τα εγκεφαλικά σου κύτταρα; Και αν το ρισκάρεις εσύ για πάρτυ σου, δικαίωμά σου, γιατί παραμυθιάζεις τον κόσμο;

http://www.youtube.com/watch?v=fwxBbls15ok

Παράθεση

DRIFTER

Περιβόητο Μέλος

Ο DRIFTER αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.

O DRIFTER έγραψε στις 12:24, 09-01-11:

Και καθαρό να είναι, μακροπρόθεσμα καταστρέφει ανεπιστρεπτί εγκεφαλικά κύτταρα.

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μάξιμος
Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 12:36, 09-01-11:

εγω επειδη εχω κανει χρηση κ συνεχιζω δηλαδη αλλα σπανια πλεον γιατι δν εχω πολυ χρονο πιστευω το εξης: το χασις εχει την ιδιοτητα να σε χαλαρωνει πααααρα πολυ.αυτο ειναι ολο..
Πόοοσο πολύ ;
Τόσο ώστε να κουτουλώ τις κολώνες περπατώντας ή να θέλω να βάλω γκόλ δίνοντας κλωτσιά σε κάτι σιδερένιες μπάλες που υπάρχουν σε κάτι πεζοδρόμια ; Η ή ή ή ή ή…….να χαλαρώσω και να μη γνωρίζω από πού μου ήρθε ; Α, δε μας τα λες καλά, δε μας τα λες καλά!
εχω δει ανθρωπους μεσα απ το χασις να εχουν οδηγηθει εμμεσα σε πιο βαρια ναρκωτικα ..
Εμμεσα, δηλ ενώ ρούφαγαν το χασισάκι τους, κάποιος τους πήρε από το χεράκι και τους πήγε στη κοκα και ηρωϊνη.
Γιατί μου ακούγεται κάπως αυτό ; ..
δεν εχω δει ομως ποτε κανεναν ακομα και ανθρωπους πουκααπνιζουν ανα 5ωρο η και πιο συχνα να εθιζεται στ χασις.
Και για 5 ολόκληρες ώρες μέσα στο ντουμάνι, πώς μπορούσε ;
αυτο ειναι το πλεονεκτημα του σε σχεση με τα βαρια οτι ενω πχ η κοκαινη σε τσιτωνει παρα πολυ μετα το περας της επιρροης της σε κανει ενα με το χωμα οποτε 8ες να κανεις παλι χρηση για να μην εισαι σαν νεκρος...το χασισι απλα σε χαλαρωνει και μολις ομως περασει η επιρροη τ εισαι παλι οπως πριν..δν αλλαζει ουτε σε αλλοιωνει ως ανθρωπο..επισης μπορει να βουιζουν εντονα τα αυτια σου να μουδιαζεις να κοβονται τα γονατα σου να γελας χωρις λογο να σου φαινονται ολα αστεια ηολα περιεργα...
Εχει και πλεονεκτήματα; Με βάζεις σε σκέψεις τώρα ;
εγω για να σ πω κ αυτο και να κλεισω εχω διαφορες φοβιες και οταν ολητην ημερα τις σκεφτομουν μετα το βραδυ που πηγαινα να κοιμηθω το χασισι με εκανε να τα σκεφτομαι πιο εντονα να φοβαμαι να αγχωνομαι...για αυτο και μερικοι το κοβουν..ενας φιλος μου νομιζε πως καποιος 8ελει ντε και καλα να τον σκοτωσει και το εκοψε για να ηρεμησει...
Δεν είναι καλύτερο να μη το δοκιμάσει ; Ετσι θα αποφύγει σίγουρα την δοκιμασία να φοβάται και όλα όσα γράφεις και να μη χρειάζεται να γίνει δυνατός για να σταματήσει . Την αδυναμία που δείχνεις δοκιμάζοντας, πόση δύναμη χρειάζεται να βρεις για να σταματήσεις ;
οσο για της ταμπελες πραγματικο θεωρω κομπλεξικο να σχολιαζουμε ο ενας τι τρωει τι πινει τι καπνιζει και τα λοιπα..ολοι κανουμε πραγματα μη αποδεκτα απο τους αλλους τι να κανουμε δηλαδη να κοψουμε το κεφαλι μας? η να σταματησουμε να κανουμε πραγματα που μας ευχαρισστουν γιατι καποιοι ενοχλουνται..
Κανείς δε σας βάζει ταμπέλες, αλλά όταν είστε υπο την επήρεια των ουσιών, τότε εσείς κρατάτε παραπατώντας ταμπέλα, και την κρατάτε γερά.
ΟΧΙ ! Να μη κόψεις ότε εσύ, αλλά και κανένα άλλο παιδί το κεφάλι του, γιατι παιδιά είστε όλοι. Παιδιά που δεν πρόλαβαν να μεγαλώσουν φτιάχνοντας δυνατούς χαρακτήρες και να μπορείτε να αντέξετε αλλά και να προστατέψετε τους εαυτούς σας.
αυτα ειχα να πω εγω..παντως συνιστω να μην το αρχισεις..
Σε αυτό το τελευταίο, δεν πιστεύω ότι υπάρχει γνωστικός που δεν θα συμφωνήσει !

Και κλείνοντας ένα θέλω μοναχά να πω.
Διαβάζοντας την κατάθεση ψυχής που έκανες, έχω στεναχωρηθεί .
Περισσότερο με κραυγή αγωνίας μου φαίνεται, παρά ως απάντηση σε κάτι ή ακόμα τοποθέτηση.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μάξιμος : 09-01-11 στις 13:41.
Παράθεση

DRIFTER

Περιβόητο Μέλος

O DRIFTER έγραψε στις 12:42, 09-01-11:

Δεν μπορώ να βρω έστω και μισό πλεονέκτημα που έχουν τα ναρκωτικά ή το τσιγάρο - έστω και συγκριτικό μεταξύ τους.

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,386 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 12:54, 09-01-11:

Η πιπίλα της τιβί και του νόμου είναι ότι το μαύρο είναι ναρκωτικό όπως η ηρωίνη και η κόκα. Δυστυχώς όμως δεν είναι έτσι. Το μαύρο είναι ναρκωτικό όπως το τσιγάρο και το αλκοόλ.
ηρωινη = ναρκωτικο (αγωνιστης των οπιοειδων υποδοχεων - παυσιπονες και ευφορικες ιδιοτητες - προκαλει εθισμο και σωματικη εξαρτηση)

κοκαινη = διεγερτικο (αναστολεας της επαναπροσληψης της ντοπαμινης, νοραδρεναλινης, σεροτονινης - διεγερτικες και ευφορικες ιδιοτητες - προκαλει εθισμο ΟΧΙ σωματικη εξαρτηση*)

αλκοολ = κατασταλτικο (αγωνιστης των GABA υποδοχεων - υπνοτικες, ευφορικες ιδιοτητες και καταστολη των ψυχολογικων αναστολων - προκαλει εθισμο και σωματικη εξαρτηση, αντιθετα με την ηρωινη το στερητικο συνδρομο του αλκοολ μπορει να προκαλεσει ΘΑΝΑΤΟ)

τσιγαρο = κατασταλτικο περιφερικα, διεγερτικο κεντρικα (αντιχωλινεργικη καταστολη του περιφερικου ΝΣ και διεγερση του ντοπαμινεργικου ΝΣ - χαλαρωτικες και εφορικες ιδιοτητες, προκαλει εθισμο και σωματικη εξαρτηση)

μαριχουανα (σε οποιαδηποτε μορφη) = ψυχοδηλοτικο "κατασταλτικο" (αγωνιστης των καναβηοειδων υποδοχεων, κατασταλτικη και ευφορικη δραση που εξαρτατε πολυ απο την προθυστερη ψυχολογικη κατασταση του χρηστη. ΔΕΝ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΟΥΤΕ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ ΕΘΙΣΜΟ ΟΥΤΕ ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΕΞΑΡΤΗΣΗ)

Συνεπως οχι το "μαυρο" δεν ειναι οπως το τσιγαρο και το αλκοολ αυτα ειναι πολυ πολυ χειροτερα.

Και παρεπιπτοντως το LD50 της κοκαινης ειναι 2-3γρ δια του στοματος η ενδορηνικα με δραστικη δοση τα 30mg (δηλαδη το φαρμακευτικο ευρος της ειναι 3000/30 = 100) , το LD50 της ηρωινης ειναι 200-300mg ενδοφλεβια με δραστικη δοση τα 2-3mg (δηλαδη φαρμακευτικο ευρος 200/2 = 100) το ld 50 του αλκοολ ειναι 300gr και η δραστικη δοση καπου 30 οποτε φαρμακευτικο ευρος 300/30 = 10.

Το αλκοολ σκωτωνει περισοτερους ανθρωπους καθε χρονο απο οτι ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΜΑΖΙ.

get your facts right

Δεν μπορώ να βρω έστω και μισό πλεονέκτημα που έχουν τα ναρκωτικά ή το τσιγάρο - έστω και συγκριτικό μεταξύ τους.
Τα οποιοειδη ειναι εξαιρετικα παυσιπονα χρησημοποιουντε ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ στα νοσοκομεια για εντονους πονους, εχουν ελαχιστες παρενεργειες και αντιθετα με τα μη στεροειδη αντιφλεγμονοδη δεν ειναι υπατοξικα και ΔΕΝ καθυστερουν την επουλοση (οπιοειδη = μορφινη, ηρωινη, κωδεινη, φεντανυλη κτλ - η ηρωινη δεν χρησημοποιητε για νομικους και μονο λογους)

Η κοκαινη χρησημοποιητε ακομα σαν τοπικο αναισθητικο γιατι εχει πολυ καλα ελεγχομενο χρονο δρασης και ειναι ταυτοχρονα αγγειοσυσταλτικο (περιοριζει την αιμοραγια). Οι ψυχοτροπες ιδιοτητες της ειναι ομολογουμενος περιτες με την εννοια οτι εχουν αντικατασταθει απο αλλες ουσιες με μεγαλυτερο χρονο ημιζωης. Παραδειγμα για την αντιμετοπιση του ADHD και της ναρκωληψιας οι αμφεταμινες και η μεθυλφενιδατη (ritalin) που χρειαζονται μονο μια με δυο χωρηγησεις τη μερα ειναι καλυτερα

Το MDMA εχει χρησημοποιηθει με εξαιρετικα αποτελεσματα στην ψυχοθεραπεια και ακομα και τωρα διερευνατε η χρηση του στην θεραπεια του post traumatic stress dissorder (μεταξυ αλλων)

Το αλκοολ και η νικοτινη δεν εχουν ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ θεραπευτικη ιδιοτητα.

Η καναβης απο την αλλη...

Και καθαρό να είναι, μακροπρόθεσμα καταστρέφει ανεπιστρεπτί εγκεφαλικά κύτταρα.
thats odd δεδομενου οτι το δινουν of label για την αντιμετοπιση της σκληρηνσης κατα πλακας (κλασικη νευροεκφυλιστικη παθηση)...Επισις την τετραυδροκαναβινολη την χρησημοποιουν στην αντιμετωπιση των παρενεργειων των χημειοθεραπειων (με πολυ καλα αποτελεσματα)...Βασικα σε πολλες περιοχες του κοσμου εχει νομιμοποιηθει η ιατρικη χρηση της.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη epote : 09-01-11 στις 13:05.
8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kaleidoscope
H kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,891 μηνύματα.

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 13:22, 09-01-11:

Με μια πρόχειρη αναζήτηση βρήκα μερικές ενδιαφέρουσες έρευνες. Από ότι βλέπω παλιά η κριτική ήταν πιο αυστηρή όσον αφορά τις επιπτώσεις της μαριχουάνας στον ανθρώπινο οργανισμό, τώρα κάποια πράγματα αναθεωρούνται. Και πάλι όμως, δεν μπορεί να ισχυριστεί κανείς ότι δεν υπάρχουν συνέπειες.

1. The human toxicity of marijuana.
Nahas G, Latour C.
Med J Aust. 1992 Apr 6;156(7):495-7

The pathophysiological effects of marijuana smoke and its constituent cannabinoids were reported first from in-vitro and in-vivo experimental studies. Marijuana smoke is mutagenic in the Ames test and in tissue culture and cannabinoids inhibit biosynthesis of macromolecules. In animals, marijuana or delta 9-tetrahydrocannabinol (THC), the intoxicating material it contains, produces symptoms of neurobehavioural toxicity, disrupts all phases of gonadal or reproductive function, and is fetotoxic. Smoking marijuana can lead to symptoms of airway obstruction as well as squamous metaplasia. Clinical manifestations of pathophysiology due to marijuana smoking are now being reported. These include: long-term impairment of memory in adolescents; prolonged impairment of psychomotor performance; a sixfold increase in the incidence of schizophrenia; cancer of mouth, jaw, tongue and lung in 19-30 year olds; fetotoxicity; and non-lymphoblastic leukemia in children of marijuana-smoking mothers.

2. The Residual Cognitive Effects of Heavy Marijuana Use in College Students
Harrison G. Pope, Jr, MD; Deborah Yurgelun-Todd, PhD
JAMA. 1996;275(7):521-527

Conclusions. —Heavy marijuana use is associated with residual neuropsychological effects even after a day of supervised abstinence from the drug. However, the question remains open as to whether this impairment is due to a residue of drug in the brain, a withdrawal effect from the drug, or a frank neurotoxic effect of the drug.

3. Δ-9-Tetrahydrocannabinol Enhances Breast Cancer Growth and Metastasis by Suppression of the Antitumor Immune Response
Robert J. McKallip2,, Mitzi Nagarkatti and Prakash S. Nagarkatti †
The Journal of Immunology March 15, 2005 vol. 174 no. 6 3281-3289

4. Marijuana Use and the Risk of Lung and Upper Aerodigestive Tract Cancers: Results of a Population-Based Case-Control Study
Mia Hashibe, Hal Morgenstern, Yan Cui, Donald P. Tashkin, Zuo-Feng Zhang, Wendy Cozen, Thomas M. Mack and Sander Greenland
Cancer Epidemiol Biomarkers Prev October 2006 15; 1829

Conclusions: Our results may have been affected by selection bias or error in measuring lifetime exposure and confounder histories; but they suggest that the association of these cancers with marijuana, even long-term or heavy use, is not strong and may be below practically detectable limits.

5. Severe multisystem dysfunction in a case of high level exposure to smoked cannabis
BMJ Case Reports 2009

6. Marijuana: Use Among Young Males and Health Outcomes
Melissa Pujazon-Zazik, MD, MPH
Am J Mens Health September 2009 vol. 3 no. 3 265-274

Despite malesʼ greater use, little research has examined gender differences in areas such as metabolism of marijuana and long-term impact of marijuana use. In many areas, including dental health, fertility, and respiratory function, research is either sparse or has yielded conflicting results. Similarly, research on marijuanaʼs carcinogenic effects has yielded conflicting results; however, a small but consistent literature indicates that marijuana use is linked to cancers unique to males. A stronger literature has identified an association between marijuana use and psychiatric problems.

7. Marijuana Use is Not Associated with Cervical Human Papillomavirus Natural History or Cervical Neoplasia in HIV-Seropositive or HIV-Seronegative Women
Gypsyamber D'Souza, Joel M. Palefsky, Ye Zhong, Howard Minkoff, L. Stewart Massad, Kathy Anastos, Alexandra M. Levine, Michael Moxley, Xiao N. Xue, Robert D. Burk and Howard D. Strickler
Cancer Epidemiol Biomarkers Prev March 2010 19; 869

Marijuana use was recently reported to have a positive cross-sectional association with human papillomavirus (HPV)–related head and neck cancer. Laboratory data suggest that marijuana could have an immunomodulatory effect. Little is known, however, regarding the effects of marijuana use on cervical HPV or neoplasia. Therefore, we studied the natural history (i.e., prevalence, incident detection, clearance/persistence) of cervical HPV and cervical neoplasia (i.e., squamous intraepithelial lesions; SIL) in a large prospective cohort of 2,584 HIV-seropositive and 915 HIV-seronegative women. Marijuana use was classified as ever/never, current/not current, and by frequency and duration of use. No positive associations were observed between use of marijuana, and either cervical HPV infection or SIL. The findings were similar among HIV-seropositive and HIV-seronegative women, and in tobacco smokers and nonsmokers. These data suggest that marijuana use does not increase the burden of cervical HPV infection or SIL.

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 47 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,036 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 14:05, 09-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από parafernalia
Νομίζεις ότι αυτό που θα σου πλασάρει ο έμπορος εν έτη 2011 είναι χασισάκι μυρωδάτο; Αυτή η εικόνα του μάγκα με τη φούντα την καλαματιανή έχει περάσει προ πολλού. Τώρα το 90% της αγοράς είναι...

Αλβανική Μπουρούχα!

Αλλά και 90% να μην είναι, εσύ το ρισκάρεις στο 50-50 να κάψεις τα εγκεφαλικά σου κύτταρα; Και αν το ρισκάρεις εσύ για πάρτυ σου, δικαίωμά σου, γιατί παραμυθιάζεις τον κόσμο;

http://www.youtube.com/watch?v=fwxBbls15ok
Καλά τα λέγαμε εμείς, ότι αυτοί οι παλιοαλβανοί φταίνε για όλα και δεν μπορούμε οι άνθρωποι ν' απολαύσουμε το τσιγαράκι μας. Όλα τα έχουν καταστρέψει αυτοί οι ξένοι, ΌΛΑΑΑΑΑ!!

Έξω από την Ελλάδα μας το αντεθνικό αλβανικό μαύρο!!
Οι αλβανικές μπουρούχες να καούν στις τσιμινιέρες των εργοστασίων, να γελάσει επιτέλους το χειλάκι και του προλεταριάτου!!
Επιδοτήσεις στους Έλληνες καλλιεργητές της Καλαμάτας, της Ηλείας και των Ζωνιανών!! Είναι ο καλύτερος τρόπος αντιμετώπισης της κρίσης και των μέτρων...

Παράθεση

χριστινασρ

Νεοφερμένος

H χριστινασρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H χριστινασρ έγραψε στις 17:01, 09-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από JosefK

μάλιστα...

οχι οχι σιγουρο ειναι...μπορει να βαριεσαι να πας μεχρι την τουαλετα αλλα σε κανει τοσο ευαισθητο στα ερεθισματα που ειναι πολυ ευκολο να αναψεις στο πι και φι... και φυσικα το σεξ ειναι πιο ωραιο για μας τις γυναικες ετσι γιατι χαλαρωνουμε και το απολαμβανουμε απλα..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 09-01-11 στις 17:16. Αιτία: προσθήκη spoiler
Παράθεση

DRIFTER

Περιβόητο Μέλος

O DRIFTER έγραψε στις 17:17, 09-01-11:

[/spoiler]
οχι οχι σιγουρο ειναι...μπορει να βαριεσαι να πας μεχρι την τουαλετα αλλα σε κανει τοσο ευαισθητο στα ερεθισματα που ειναι πολυ ευκολο να αναψεις στο πι και φι... και φυσικα το σεξ ειναι πιο ωραιο για μας τις γυναικες ετσι γιατι χαλαρωνουμε και το απολαμβανουμε απλα..
αυτο που λες παραπέμπει σε μη ενεργητικό (μην πω παθητικό) ρόλο στο σεξ....όχι τόσο δελεαστικό.

Παράθεση

χριστινασρ

Νεοφερμένος

H χριστινασρ έγραψε στις 17:17, 09-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από Μάξιμος
Πόοοσο πολύ ;
Τόσο ώστε να κουτουλώ τις κολώνες περπατώντας ή να θέλω να βάλω γκόλ δίνοντας κλωτσιά σε κάτι σιδερένιες μπάλες που υπάρχουν σε κάτι πεζοδρόμια ; Η ή ή ή ή ή…….να χαλαρώσω και να μη γνωρίζω από πού μου ήρθε ; Α, δε μας τα λες καλά, δε μας τα λες καλά!

Εμμεσα, δηλ ενώ ρούφαγαν το χασισάκι τους, κάποιος τους πήρε από το χεράκι και τους πήγε στη κοκα και ηρωϊνη.
Γιατί μου ακούγεται κάπως αυτό ; ..
[

Και για 5 ολόκληρες ώρες μέσα στο ντουμάνι, πώς μπορούσε ;
[

Εχει και πλεονεκτήματα; Με βάζεις σε σκέψεις τώρα ;

Δεν είναι καλύτερο να μη το δοκιμάσει ; Ετσι θα αποφύγει σίγουρα την δοκιμασία να φοβάται και όλα όσα γράφεις και να μη χρειάζεται να γίνει δυνατός για να σταματήσει . Την αδυναμία που δείχνεις δοκιμάζοντας, πόση δύναμη χρειάζεται να βρεις για να σταματήσεις ; Κανείς δε σας βάζει ταμπέλες, αλλά όταν είστε υπο την επήρεια των ουσιών, τότε εσείς κρατάτε παραπατώντας ταμπέλα, και την κρατάτε γερά.

ΟΧΙ ! Να μη κόψεις ότε εσύ, αλλά και κανένα άλλο παιδί το κεφάλι του, γιατι παιδιά είστε όλοι. Παιδιά που δεν πρόλαβαν να μεγαλώσουν φτιάχνοντας δυνατούς χαρακτήρες και να μπορείτε να αντέξετε αλλά και να προστατέψετε τους εαυτούς σας.
Σε αυτό το τελευταίο, δεν πιστεύω ότι υπάρχει γνωστικός που δεν θα συμφωνήσει !

Και κλείνοντας ένα θέλω μοναχά να πω.
Διαβάζοντας την κατάθεση ψυχής που έκανες, έχω στεναχωρηθεί .
Περισσότερο με κραυγή αγωνίας μου φαίνεται, παρά ως απάντηση σε κάτι ή ακόμα τοποθέτηση.
1.αν καπνισεις με μετρο δεν θα κουτουλας και παντα θα εχεις επιγνωση τουτι κανεις δεν σε χαζευει το μαυρο. το πολυ πολυ να λες ασυναρτησιες
2.B]απλα εννοω οτι καποιοι οταν δοκιμασαν αυτο το συναισθημα που τους δινει το μαυρο θελησαν να παρουν ακομα περισσοτερο γι αυτο και αρχισαν πιο βαρια τα οποια στην αρχη σε κανουν να αισθανεσαι κατι το αδιανοητο[/B]
3.B]ολα τα μπορει καποιος για να ηρεμησει.[/B]
4.οπως το παρει κανεις..εμενα ασ πουμε με ενα τσιγαρακι μικρο μη σ πω μισο με βοηθαει πολυ να διαβασω γιατι χαλαρωνω ηρεμω και διαβαζω ανετα.δε με ενοχλει τιποτα
5.αυτο που λες γινεται πολυ σπανια οταν καπνισεις παρα πολυ η κακης ποιοτητας καναββη

Παράθεση

χριστινασρ

Νεοφερμένος

H χριστινασρ έγραψε στις 17:25, 09-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από DRIFTER
αυτο που λες παραπέμπει σε μη ενεργητικό (μην πω παθητικό) ρόλο στο σεξ....όχι τόσο δελεαστικό.

εξαρταται πως θα τον πιασει τον καθενα...εγω μπορει να ειμαι ξενερωτη ολη μερα αλλα οταν κανω το τσιγαρακι μου τοτε το αγγιγμα του συντροφουμου εχει να μου πει πολλα περισσοτερα απο πριν...ειναι πιο αισθησιακο...μετα το πρωτο μισαωρακι αφου σε πιασει το τσιγαρο εισαι ετοιμη για μαραθωνιο... αλλωστε εξαρταται παντα πως επηρρεαζει τον καθενα και σε τι φαση βρισκεται...μπορει εσενα να σε πιασει η βλακεια σ εκεινη τη στιγμη μπορει να θυμωσεις μπορει να νυσταξεις να σε πιασει νευρικο γελιο να θυμηθεις κατι που σε στενοχωρει και να νταουνιασεις(αν και δεν θα κρατησει για πολυ σ λιγο λεπτα δν θα θυμασαι καν τι ηταν αυτο π σ στενοχωρουσε κτλ.γενικως στην αρχη του το τσιγαρο σε βαραει περιεργα...μετα το μισαωρακι γινεται σωστο συναισθημα

Παράθεση

DRIFTER

Περιβόητο Μέλος

O DRIFTER έγραψε στις 17:31, 09-01-11:

Υπάρχει τρόπος πάντως να αποκλεισθούν οι ανεπιθύμητες συνέπειες που αναφέρεις και να επέλθει η καλoπέραση για όλους

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους