Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 77,672 εγγεγραμμένα μέλη και 3,028,281 μηνύματα σε 91,607 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 893 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Οι business του Bill Gates στην Αθήνα

Niyia

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Niyia
H Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Χορευτής . Έχει γράψει 680 μηνύματα.

H Niyia έγραψε στις 16:34, 16-01-08:

Σημαντικές συναντήσεις επιχειρηματικού και όχι μόνο ενδιαφέροντος θα έχει στις 28 Ιανουαρίου στην Αθήνα ο ιδρυτής της Microsoft Bill Gates ο οποίος έρχεται για να επεκτείνει τη συνεργασία του ομίλου με το ελληνικό Δημόσιο και τον ιδιωτικό τομέα. Ενδιαφέρον παρουσιάζει ιδιαίτερα η συνάντηση του κ. Gates με τον πρωθυπουργό Κώστα Καραμανλή και τον υπουργό Οικονομίας Γιώργο Αλογοσκούφη.

Τον Φεβρουάριο του 2007, οι κ. Gates και Αλογοσκούφης είχαν υπογράψει στη Λισσαβόνα συμφωνία συνεργασίας μεταξύ του ελληνικού Δημοσίου και της Microsoft, η οποία, μεταξύ άλλων, προέβλεπε και τη δημιουργία ενός Κέντρου Καινοτομίας από πλευράς της αμερικανικής εταιρείας.

...

Το εν λόγω κέντρο, σύμφωνα με πληροφορίες, που έχει προϋπολογισμό 250.000 ευρώ για την πρώτη τριετία, θα υποστηρίζει την ανάπτυξη τεχνολογιών αιχμής και λογισμικού. Το κτίριο που έχει επιλεγεί βρίσκεται στη λεωφόρο Βασιλίσης Σοφίας, όμως, η συμφωνία ενοικίασής του δεν έχει ακόμη ολοκληρωθεί και τυπικά.

...

Επιπλέον, το μεσημέρι της 28ης Ιανουαρίου, ο κ. Gates είναι προγραμματισμένο να απευθύνει δύο ομιλίες: η πρώτη σε ημερίδα της Microsoft και η δεύτερη σε εκδήλωση που διοργανώνεται προς τιμήν του από τον ΣΕΒ και έχει ως αντικείμενο την καινοτομία.

Πηγή

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 17,377 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 21:19, 16-01-08:

Μακάρι η ομιλία να βγει στο youtube

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,686 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 21:25, 16-01-08:

Όταν Γερμανοί και Ισπανοί το χουν γυρίσει σε Linux, η Ελλάδα κολλάει στο άρμα της Microsoft. Εμ βέβαια, γιατί να μην έρθει; Γιατί να μη συναντήσει τον Πρωθυπουργό ή τον Υπουργό; Πελάτες του είναι -και μάλιστα μεγάλοι- πλέον!

Ο Gates καλά εδραιώθηκε στην Ελλάδα και έχει να αποκομίσει πολλά οφέλη. Τι οφέλη θα έχουν όμως οι την εξουσία κρατούντες; Τι θα σημαίνει αυτή η επέλαση της Microsoft για τον απλό Έλληνα χρήστη υπολογιστών;

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,884 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 21:41, 16-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Τι θα σημαίνει αυτή η επέλαση της Microsoft για τον απλό Έλληνα χρήστη υπολογιστών;
Τι θα σημαίνει δηλαδή;

Παράθεση

Dracula82

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dracula82
Ο Dracula82 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 159 μηνύματα.

O Dracula82 έγραψε στις 21:44, 16-01-08:

Να σας πώ δεν με χαλάει η επέλαση της Microsoft.

Παράθεση

Niyia

Διάσημο Μέλος

H Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Χορευτής . Έχει γράψει 680 μηνύματα.

H Niyia έγραψε στις 22:17, 16-01-08:

Δεν βρίσκω τπτ κακό στην προσπάθεια ενός επιχειρηματία να επεκτείνει τις μπίζνες του εφόσον βρίσκει πρόσφορο έδαφος. Οι πελάτες του θα πρέπει να το έχουν σκεφτεί καλά πριν συνάψουν συμφωνία μαζί του.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,686 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 23:02, 16-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Τι θα σημαίνει δηλαδή;
Από το πιό θετικό (πλήρης υποστήριξη παντός είδους) ως το πιό αρνητικό {εγκλωβισμός σε πανάκριβες λύσεις (για το κράτος, άρα έμμεση μεταφορά του κόστους μέσω φόρων στους πολίτες), ή λύσεις που να περιορίζουν καθ' οποιονδήποτε τρόπο τη χρήση Η/Υ σε σχέση με τον τρόπο που την απολαμβάνουμε σήμερα (ψήφιση νόμων περί p2p, DRM κλπ.}.

Εμένα θα μου άρεσε πολύ να έβλεπα γνώμες επάνω στο ζήτημα, αν θεωρείτε κι εσείς πως τίθεται τέτοιο.

Αρχική Δημοσίευση από Niyia
Δεν βρίσκω τπτ κακό στην προσπάθεια ενός επιχειρηματία να επεκτείνει τις μπίζνες του εφόσον βρίσκει πρόσφορο έδαφος. Οι πελάτες του θα πρέπει να το έχουν σκεφτεί καλά πριν συνάψουν συμφωνία μαζί του.
Σαφώς! Συμφωνώ απόλυτα με το έντονο κομμάτι. Από την άλλη όμως, σχετικά με τη δεύτερη πρόταση, πελάτες είναι η κυβέρνηση όπως χαριτολόγησα 3 πόστς πιό πάνω αλλά στην ουσία πελάτης είναι το κράτος, δηλαδή εμείς! Και αυτό το τελευταίο με κάνει και ανησυχώ!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bill

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill
Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,376 μηνύματα.

O Bill έγραψε στις 23:14, 16-01-08:

η Ελλάδα κολλάει στο άρμα της Microsoft.
Για να τους τα ακουμπάμε.
Ο Gates καλά εδραιώθηκε στην Ελλάδα και έχει να αποκομίσει πολλά οφέλη. Τι οφέλη θα έχουν όμως οι την εξουσία κρατούντες; Τι θα σημαίνει αυτή η επέλαση της Microsoft για τον απλό Έλληνα χρήστη υπολογιστών;
Δεν νομιζω να σημαινει τιποτα.Θα αλλαξει κάτι;
Μονο για τα προγράμματα που προσφερουν στους φοιτητες καποιον σχολων.Τους τα ακουμπαμε, που τους τα ακουμπαμε τουλαχιστον δινουν και κανα προγραμμα δωρεαν.

Από το πιό θετικό (πλήρης υποστήριξη παντός είδους) ως το πιό αρνητικό {εγκλωβισμός σε πανάκριβες λύσεις (για το κράτος, άρα έμμεση μεταφορά του κόστους μέσω φόρων στους πολίτες), ή λύσεις που να περιορίζουν καθ' οποιονδήποτε τρόπο τη χρήση Η/Υ σε σχέση με τον τρόπο που την απολαμβάνουμε σήμερα (ψήφιση νόμων περί p2p, DRM κλπ.}.

Εμένα θα μου άρεσε πολύ να έβλεπα γνώμες επάνω στο ζήτημα, αν θεωρείτε κι εσείς πως τίθεται τέτοιο.
Δεν εχεις κι αδικο.Απλα είμαστε πολλά χρονια πισω για μια αλλαγή.
Δεν περιμενω με την υπαρχουσα κατασταση να δουμε κατι σαν τους ευρωπαιους που το χουν γυρισει σε λινουξ.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Niyia : 16-01-08 στις 23:48. Αιτία: merge
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,884 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 23:58, 16-01-08:

Προσωπικά δεν θα το θεωρούσα καθόλου θετικό να το γυρίζαμε σε Linux. Αλλα προτιμώ να μην μπω σε διαμάχη με τους λινουξάδες για το παραπάνω (η εμπειρία μου έχει δείξει ότι είναι αρκετά επίμονοι και κουραστικοί σε τέτοιες διαφωνίες), είναι απλά η άποψη μου.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dracula82

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dracula82
Ο Dracula82 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 159 μηνύματα.

O Dracula82 έγραψε στις 00:01, 17-01-08:

Προσωπικά δεν θα το θεωρούσα καθόλου θετικό να το γυρίζαμε σε Linux. Αλλα προτιμώ να μην μπω σε διαμάχη με τους λινουξάδες για το παραπάνω (η εμπειρία μου έχει δείξει ότι είναι αρκετά επίμονοι και κουραστικοί σε τέτοιες διαφωνίες), είναι απλά η άποψη μου.

Και συ φαν της Microsoft?

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 00:06, 17-01-08:

Φυσικά και αυτό ήθελα, την άποψή σου! Απλά ήρεμα θα ήθελα να ακουστούν τα επιχειρήματα, γιατί να είναι θετική ή αρνητική μια τέτοια κίνηση. Ο καθένας μπορεί να συγκρατηθεί πιστεύω, διότι fanboys υπάρχουν από την κάθε πλευρά (δεν αποτελώ τέτοιον, το ξεκαθαρίζω, έχω δει τα στραβά και των 2 περιπτώσεων, σε επίπεδο χρήσης και των δύο OS).

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 00:09, 17-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Dracula82
Και συ φαν της Microsoft?
Μπα, δεν είμαι φαν της Microsoft γενικά, απλά δεν την αντιπαθώ κιόλας. Σε ορισμένα πράγματα την εκτιμώ, σε ορισμένα πράγματα όχι. Έκαστος στο είδος του άλλωστε. Πχ κανένα απο τα προγράμματα που χρησιμοποιώ για τη δουλειά μου δεν είναι της Microsoft, όσα έχει βγάλει αυτού του είδους τα θεωρώ το ένα χειρότερο απο το άλλο. Ωστόσο σε κάποιους τομείς θεωρώ πολύ καλά τα προιόντα της.

Φυσικά και αυτό ήθελα, την άποψή σου! Απλά ήρεμα θα ήθελα να ακουστούν τα επιχειρήματα, γιατί να είναι θετική ή αρνητική μια τέτοια κίνηση. Ο καθένας μπορεί να συγκρατηθεί πιστεύω, διότι fanboys υπάρχουν από την κάθε πλευρά (δεν αποτελώ τέτοιον, το ξεκαθαρίζω, έχω δει τα στραβά και των 2 περιπτώσεων, σε επίπεδο χρήσης και των δύο OS).
Οκ, χωρίς να είμαι ειδήμων (ακόμα ) επι του θέματος: Απλά θεωρώ τα Linux τρομερά δύσχρηστα και προσωπικά δεν θα εμπιστευόμουν αρκετά (για κρατική χρήση) κάτι open source. Καλά είναι τα open source για να γλιτώνει χρήματα κάποιος home user, απλά για κρατική χρήση δεν...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Niyia : 17-01-08 στις 00:21. Αιτία: merge
Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη io-io
H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 00:14, 17-01-08:

Όταν Γερμανοί και Ισπανοί το χουν γυρίσει σε Linux, η Ελλάδα κολλάει στο άρμα της Microsoft. Εμ βέβαια, γιατί να μην έρθει; Γιατί να μη συναντήσει τον Πρωθυπουργό ή τον Υπουργό; Πελάτες του είναι -και μάλιστα μεγάλοι- πλέον!
Απ'το στομα μου το πηρες.

Και για να μην παρεξηγηθω, εγω linux χρησιμοποιω και εχω τα προβληματακια μου, οποτε δεν τα θεωρω τελεια. Αλλα ρε παιδια μονο τα χρηματα που θα σωζανε.

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 00:22, 17-01-08:

Οκ, χωρίς να είμαι ειδήμων (ακόμα ) επι του θέματος: Απλά θεωρώ τα Linux τρομερά δύσχρηστα και προσωπικά δεν θα εμπιστευόμουν αρκετά (για κρατική χρήση) κάτι open source. Καλά είναι τα open source για να γλιτώνει χρήματα κάποιος home user, απλά για κρατική χρήση δεν...

Θα εστιάσω στα περί κράτους, καθότι η δυσχρηστία για έναν home user είναι κάτι υποκειμενικό, λαμβάνοντας υπόψη πολλούς παράγοντες. Θεωρείς πως αν η Ελλάδα είχε στραφεί -όσον αφορά την υποδομή σε Η/Υ του Δημοσίου- σε Linux/Open-source (OSS), δε θα ήταν και τόσο αξιόπιστη λύση.

Μπορώ να δω τους άξονες στους οποίους κινείσαι, και διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, που αφορούν τα περι τεχνικής υποστήριξης σε περίπτωση προβλημάτων, ή και δυσλειτουργικότητας/φτωχών χαρακτηριστικών του Linux/OSS.

Η τεχνική υποστήριξη θα με προβλημάτιζε αν ήμουν σε δίλλημα τι να βάλω στο κράτος μου (καλά ε, έγινα και κυβερνήτης κιόλας), αλλά δεν είναι ένας προβληματισμός επιπλέον το ότι ολόκληρη η ραχοκοκκαλιά της χώρας θα εξαρτάται από μια εταιρία και μάλιστα ξένων συμφερόντων;

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 00:23, 17-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από io-io
Απ'το στομα μου το πηρες.

Και για να μην παρεξηγηθω, εγω linux χρησιμοποιω και εχω τα προβληματακια μου, οποτε δεν τα θεωρω τελεια. Αλλα ρε παιδια μονο τα χρηματα που θα σωζανε.
Ας βάζανε Mac, πάλι θα γλίτωναν χρήματα

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bill

Επιφανές Μέλος

O Bill έγραψε στις 00:26, 17-01-08:

προσωπικά δεν θα εμπιστευόμουν αρκετά (για κρατική χρήση) κάτι open source.
Γι αυτο εχω τις ενστάσεις μου.Τα open source συνηθως εχουν λιγοτερα ή ελαχιστα κενά ασφαλειας.
Αλλα για κρατικη χρήση θα πρεπει να γινουν αρκετες ενεργειες(πραγμα χλωμο εως αδύνατο..),οποτε το αφηνουν ως εχει.

Παντως για ενα χρηστη που εχει συνηθίσει σε windows είναι όντως δύσκολο να κανει τη μεταβαση.
Το "διπλο κλικ" των windows και εγκατασταση του προγραμματος δεν αντικαθισταται καθως και η ευκολια σε μερικα προγραμματα που θα ηθελα να ειχα και σε λινουξ.

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 00:27, 17-01-08:

Ας βάζανε Mac, πάλι θα γλίτωναν χρήματα
Αν και ενα mac εχει τα διπλασια λεφτα απο ενα pc...

Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 17,377 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 00:27, 17-01-08:

Οι Γερμανοί πάντα είχαν μια τάση προς το Linux, δεν είναι τυχαίο η πορεία της τάσης αυτής.
Για την Ισπανία, μια χώρα με τεράστια υπομονή αλλά και μια χώρα που σε αυτή την φάση το κάθε ? μετράει είναι λογικό να προτιμήσουν μια πιο φτηνή λύση.

Αλήθεια τι σας κάνει να πιστεύετε ότι αν το Ελληνικό Κράτος διάλεγε την Linux πρόταση δεν θα πλήρωνε; Καταρχάς το ακόμη πιο εξειδικευμένο support, τους ακόμη πιο εξειδικευμένους Developers, τα ακόμη πιο εξειδικευμένα άτομα που θα διδάξουν το νέο λειτουργικό στους υπάρχοντες υπάλληλους, τι απίστευτες ώρες εκπαίδευσης των υπάλληλων*. Ακόμη και αν το Linux είναι μια καλή λύση για την Ελλάδα μακροπρόθεσμα ωστόσο δεν μπορεί να αλλάξει από την μια στιγμή στην άλλη (Ούτε η Γερμανία άλλαξε από την μια μέρα στην άλλη) επειδή πολύ απλά θα γίνονταν ένας πανικός στις υπηρεσίες. Άρα είναι απόλυτα λογικό να ανανέωσε την συνεργασία με την Microsoft.

*Σε μια εφορία διαπίστωσα ότι μια υπάλληλος για να κάνει Copy paste ενός αριθμού ... χρησιμοποίησε την τεχνική του post-it

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 00:27, 17-01-08:

Θα εστιάσω στα περί κράτους, καθότι η δυσχρηστία για έναν home user είναι κάτι υποκειμενικό, λαμβάνοντας υπόψη πολλούς παράγοντες. Θεωρείς πως αν η Ελλάδα είχε στραφεί -όσον αφορά την υποδομή σε Η/Υ του Δημοσίου- σε Linux/Open-source (OSS), δε θα ήταν και τόσο αξιόπιστη λύση.

Μπορώ να δω τους άξονες στους οποίους κινείσαι, και διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, που αφορούν τα περι τεχνικής υποστήριξης σε περίπτωση προβλημάτων, ή και δυσλειτουργικότητας/φτωχών χαρακτηριστικών του Linux/OSS.

Η τεχνική υποστήριξη θα με προβλημάτιζε αν ήμουν σε δίλλημα τι να βάλω στο κράτος μου (καλά ε, έγινα και κυβερνήτης κιόλας), αλλά δεν είναι ένας προβληματισμός επιπλέον το ότι ολόκληρη η ραχοκοκκαλιά της χώρας θα εξαρτάται από μια εταιρία και μάλιστα ξένων συμφερόντων;
Βασικά κυρίως σε αξιοπιστία αναφέρομαι. Τεχνική υποστήριξη μπορούν να έχουν, υπάρχουν ολόκληρες εταιρείες πίσω απο πολλές διανομές του Linux. Τώρα πόσο καλή είναι η τεχνική τους υποστήριξη, δεν είμαι σε θέση να το γνωρίζω
Όσο για αυτό:
αλλά δεν είναι ένας προβληματισμός επιπλέον το ότι ολόκληρη η ραχοκοκκαλιά της χώρας θα εξαρτάται από μια εταιρία και μάλιστα ξένων συμφερόντων;
αυτό θα ίσχυε είτε βάζαμε Linux, είτε βάζαμε MacOS, είτε τώρα που έχουμε Windows.

Παράθεση

Bill

Επιφανές Μέλος

O Bill έγραψε στις 00:29, 17-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Ακόμη και αν το Linux είναι μια καλή λύση για την Ελλάδα μακροπρόθεσμα ωστόσο δεν μπορεί να αλλάξει από την μια στιγμή στην άλλη (Ούτε η Γερμανία άλλαξε από την μια μέρα στην άλλη) επειδή πολύ απλά θα γίνονταν ένας πανικός στις υπηρεσίες. Άρα είναι απόλυτα λογικό να ανανέωσε την συνεργασία με την Microsoft.

*Σε μια εφορία διαπίστωσα ότι μια υπάλληλος για να κάνει Copy paste ενός αριθμού ... χρησιμοποίησε την τεχνική του post-it
Αυτο ακριβώς.

Παράθεση

Niyia

Διάσημο Μέλος

H Niyia έγραψε στις 00:29, 17-01-08:

[...] αλλά δεν είναι ένας προβληματισμός επιπλέον το ότι ολόκληρη η ραχοκοκκαλιά της χώρας θα εξαρτάται από μια εταιρία και μάλιστα ξένων συμφερόντων;
Κ βέβαια είναι προβληματισμός...

Κ μάλιστα δες πόσοι φορείς θα έχουν άμεση σχέση με το νέο Κέντρο Καινοτομίας

"Το κέντρο Καινοτομίας (Microsoft Innovation Center) θα στελεχωθεί με περίπου 20 ειδικούς οι οποίοι θα παρέχουν σε ελληνικές επιχειρήσεις τεχνολογίας την υποστήριξη της Microsoft. Οι τρεις κύριοι τομείς δράσης του κέντρου θα αφορούν την ανάπτυξη τεχνολογικών δεξιοτήτων και την προώθηση της καινοτομίας. Αξιοποιώντας τους πόρους του Κέντρου Καινοτομίας, η ακαδημαϊκή κοινότητα, οι νέες επιχειρήσεις και οι εταιρείες ανάπτυξης λογισμικού θα έχουν τη δυνατότητα να δοκιμάζουν, να εφαρμόζουν πιλοτικά και να ενσωματώνουν τις πιο σύγχρονες τεχνολογίες στα προϊόντα και τις τεχνολογικές λύσεις που αναπτύσσουν στη χώρα μας."
απόσπασμα από το προαναφερθέν άρθρο

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 00:31, 17-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από io-io
Αν και ενα mac εχει τα διπλασια λεφτα απο ενα pc...
Αναλόγως το Mac και αναλόγως το PC. Απλά δεν μπορείς να βρεις ΤΟΣΟ φτηνό Mac όσο μπορείς να βρεις PC. Υπάρχει δλδ διαφορετικό κάτω φράγμα Όμως τι PC θα είναι αυτό;

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 00:42, 17-01-08:

Αρχίζω και απολαμβάνω ιδιαίτερα τη συζήτησή μας!

Οι Γερμανοί πάντα είχαν μια τάση προς το Linux, δεν είναι τυχαίο η πορεία της τάσης αυτής.
Για την Ισπανία, μια χώρα με τεράστια υπομονή αλλά και μια χώρα που σε αυτή την φάση το κάθε ? μετράει είναι λογικό να προτιμήσουν μια πιο φτηνή λύση.
Για την Ελλάδα δεν μετράει το κάθε Ευρώ; Με τέτοιο έλλειμα...

Αλήθεια τι σας κάνει να πιστεύετε ότι αν το Ελληνικό Κράτος διάλεγε την Linux πρόταση δεν θα πλήρωνε; Καταρχάς το ακόμη πιο εξειδικευμένο support, τους ακόμη πιο εξειδικευμένους Developers, τα ακόμη πιο εξειδικευμένα άτομα που θα διδάξουν το νέο λειτουργικό στους υπάρχοντες υπάλληλους, τι απίστευτες ώρες εκπαίδευσης των υπάλληλων*.
Θα συμφωνήσω ως προς την εκπαίδευση των υπαλλήλων, αλλά είναι κάτι το οποίο πρέπει να γίνει σε κάθε περίπτωση (Win/Lin).

Για τα υπόλοιπα μπορούσε πχ να καταρτιστεί ειδική ομάδα που θα σχεδίαζε και θα συντηρούσε πχ μια διανομή αποκλειστικά για το ελληνικό κράτος (κατα τα πρότυπα ισπανικών και πορτογαλικών πόλεων και υπηρεσιών. Απλά ως ιδέα το πετάω.

Αχαχαχα έλεοοος!

Βασικά κυρίως σε αξιοπιστία αναφέρομαι. Τεχνική υποστήριξη μπορούν να έχουν, υπάρχουν ολόκληρες εταιρείες πίσω απο πολλές διανομές του Linux. Τώρα πόσο καλή είναι η τεχνική τους υποστήριξη, δεν είμαι σε θέση να το γνωρίζω
Indeed για το έντονο, κι εγώ δεν είμαι σε αυτή τη θέση!

Όσο για αυτό:

αυτό θα ίσχυε είτε βάζαμε Linux, είτε βάζαμε MacOS, είτε τώρα που έχουμε Windows.
Δες την ιδέα που είπα στον Πάνο πιο πάνω (ώπα και οι ρίμες!). Τι λες;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,621 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 00:43, 17-01-08:

Ακόμη και αν το Linux είναι μια καλή λύση για την Ελλάδα μακροπρόθεσμα ωστόσο δεν μπορεί να αλλάξει από την μια στιγμή στην άλλη
Σύμφωνοι, αλλά κάποτε θα μπορούσε να γίνει μια αλλαγή. Η ανανέωση με την MS δεν δείχνει καν σκέψεις προς την αλλαγή.

Το λυπηρό είναι ότι το επίπεδο γνώσεων των δημόσιων υπαλλήλων πάνω στους υπολογιστές είναι μάλλον απογοητευτικό (φυσικά υπάρχουν οι λαμπρές εξαιρέσεις). Το θετικό όμως είναι ότι ξέρω ότι υπάρχουν πολλά δωρεάν προγράμματα/σεμινάρια/μαθήματα σε δημόσιους υπαλλήλους πάνω στους υπολογιστές, τα οποία δυστυχώς/ευτυχώς είναι με δεδομένο ότι χρησιμοποιούνται Windows.

Δέχομαι την περίπτωση να έχει σκεφτεί σοβαρά η κυβέρνηση (η εκάστοτε κυβέρνηση) και να έχει δει ότι πρώτα πρέπει ο Έλληνας να μάθει στα απλά που τόσα χρόνια ξέρει (βλ Windows) και αργότερα να γίνει ίσως μια στροφή προς το ελεύθερο/δωρεάν λογισμικό.

Σίγουρα όμως, το Linux έχει απλοποιηθεί πολύ πλέον, ώστε να μπορούν να γίνουν τα πρώτα βήματα ένταξης στην κοινότητα. Αυτό, πιστεύω, μπορεί να γίνει με την χρήση Linux στα σχολεία. Οι μαθητές, είναι πιο επιδεκτικοί στη μάθηση οπότε πολύ πιο εύκολα θα μάθουν να χρησιμοποιούν σωστά Linux. Αργότερα, αυτοί οι ίδιοι μαθητές, θα φτάσουν στο δημόσιο και τότε θα πρέπει να γίνει και εκεί η αλλαγή.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 00:53, 17-01-08:

Κ βέβαια είναι προβληματισμός...

Κ μάλιστα δες πόσοι φορείς θα έχουν άμεση σχέση με το νέο Κέντρο Καινοτομίας
Σωστά αλλά και Linux να είχαμε πάλι ξένα "συμφέροντα" θα υποστηρίζαμε. Και στην τελική ποίος μας λέει ότι αν είχαμε Λειτουργικό από Έλληνες τα "συμφέροντα" τους θα ήταν φιλικά και υγιή για το Ελληνικό κράτος;

Τέλος αξίζει να σημειωθεί ότι ο Bill Gates έχει βοηθήσει πολύ το Αμερικάνικο εκπαιδευτικό σύστημα με πολύ πρωτοποριακές ιδέες (http://news.pathfinder.gr/scitech/340619.html) ίσως αποφασίσει να βοηθήσει και το Ελληνικό

@Valder ας υποθέσουμε ότι σου ζητούσα να μου μάθεις 5-6 βασικά πράγματα από Windows, πόσο θα με χρέωνες; Αν σου ζητούσα να κάνεις το ίδιο σε Linux πόσο θα με χρέωνες;

Επίσης οι υπάρχουσες άδειες; Θα τις πετάγαμε στα σκουπίδια; Είναι πολύ πιο φτηνό να ανανεώσεις μια άδεια παρά να αγοράσεις μια άλλη παρόμοια. Μην ξεχνάμε ότι αν έβαζε το Ελληνικό Κράτος linux αυτομάτως θα σήμαινε ότι θα συνεργάζονταν τουλάχιστον με εταιρίες του τύπου Novell, Red Hat άντε και η Mandriva επειδή μόνο αυτού του επιπέδου εταιρίες μπορούν να αντέξουν ένα τόσο μεγάλο Project. Ξέρεις για τι τιμές μιλάμε; Δεν έχουν πια και ΤΟΣΟ μεγάλη διαφορά.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Subject to change : 17-01-08 στις 00:57. Αιτία: Merge
Παράθεση

Niyia

Διάσημο Μέλος

H Niyia έγραψε στις 01:01, 17-01-08:

Τώρα εγώ να σας πω μια απορία μου άσχετη?

Το ελληνικό δημόσιο συνήθως κατοχυρώνει διαγωνισμούς κ έργα στις οικονομικότερες δυνατές προσφορές από πλευράς προτάσεων επιχειρήσεων. Δλδ η κατάληξη στο να αναλάβει η Microsoft το εν λόγω εγχείρημα ήταν η χαμηλότερη δυνατή πρόταση?

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,621 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 01:04, 17-01-08:

Μην ξεχνάμε ότι αν έβαζε το Ελληνικό Κράτος linux αυτομάτως θα σήμαινε ότι θα συνεργάζονταν τουλάχιστον με εταιρίες του τύπου Novell, Red Hat άντε και η Mandriva επειδή μόνο αυτού του επιπέδου εταιρίες μπορούν να αντέξουν ένα τόσο μεγάλο Project. Ξέρεις για τι τιμές μιλάμε; Δεν έχουν πια και ΤΟΣΟ μεγάλη διαφορά.
Δεν είναι ανάγκη να συνεργαστεί με αυτές τις εταιρείες. Όπως το βλέπω εγώ θα μπορούσε κάλλιστα να ζητήσει από ελληνικές εταιρείες στον χώρο, να αναλάβουν ένα project για χρήση των Ubuntu σαν κύριο λειτουργικό (και μιας και μίλησα ότι αρχικά πρέπει να χρησιμοποιηθεί στα σχολεία υπάρχει το Edubuntu). Φυσικά δεν λέω ότι κάτι τέτοιο είναι απλό, αλλά δεν είναι και αδύνατο, έτσι όμως θα τροφοδοτήσει συγχρόνως και της ελληνικές επιχειρήσεις.

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 01:08, 17-01-08:

@Valder ας υποθέσουμε ότι σου ζητούσα να μου μάθεις 5-6 βασικά πράγματα από Windows, πόσο θα με χρέωνες; Αν σου ζητούσα να κάνεις το ίδιο σε Linux πόσο θα με χρέωνες;
Εγώ σαν ιδιώτης; Τα κέρατά μου! Γιατί; Γιατί είμαι σπάνιος ως γνώστης Linux! (AN ήμουν!)

Για το παρακάτω με κάλυψε ο Θοδωρής και η Νίγια!

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 01:18, 17-01-08:

Τώρα εγώ να σας πω μια απορία μου άσχετη?

Το ελληνικό δημόσιο συνήθως κατοχυρώνει διαγωνισμούς κ έργα στις οικονομικότερες δυνατές προσφορές από πλευράς προτάσεων επιχειρήσεων. Δλδ η κατάληξη στο να αναλάβει η Microsoft το εν λόγω εγχείρημα ήταν η χαμηλότερη δυνατή πρόταση?
Πολύ εύστοχη απορία όντως, ωστόσο έχω να προσθέσω και εγώ μια:
Στους διαγωνισμούς αυτούς μόνο την τιμή κρίνουμε; την ποιότητα καθόλου;

Επίσης από την στιγμή που καμία εταιρία κατασκευής λειτουργικού δεν έχει υποκατάστημα στην Ελλάδα Ελλάδα είναι λογικό σε έναν τέτοιο διαγωνισμό να μην συμμετείχε καμία άλλη εκτός από την Microsoft

Εγώ σαν ιδιώτης; Τα κέρατά μου! Γιατί; Γιατί είμαι σπάνιος ως γνώστης Linux! (AN ήμουν!)
To ίδιο δεν θα έκανες αν στο παραπάνω σενάριο στην θέση μου ήταν το κράτος;

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 01:21, 17-01-08:

Σαφώς αλλά, το κράτος αν είχε τα μυαλά στη θέση του δε θα διάλεγε εμένα τον "ληστή" αλλά θα είχε μια ομάδα όπως ανέφερα παραπάνω που θα τους αντάμοιβε σαφώς λιγότερο (ανα κεφάλι)

Παράθεση

Niyia

Διάσημο Μέλος

H Niyia έγραψε στις 01:23, 17-01-08:

Πολύ εύστοχη απορία όντως, ωστόσο έχω να προσθέσω και εγώ μια:
Στους διαγωνισμούς αυτούς μόνο την τιμή κρίνουμε; την ποιότητα καθόλου;

Επίσης από την στιγμή που καμία εταιρία κατασκευής λειτουργικού δεν έχει υποκατάστημα στην Ελλάδα Ελλάδα είναι λογικό σε έναν τέτοιο διαγωνισμό να μην συμμετείχε καμία άλλη εκτός από την Microsoft

XΒ, δεν ξέρω κάν αν ήταν διαγωνισμός ή αν ήταν απευθείας ανάθεση. Στην 2η περίπτωση δεν εξετάζεται τπτ, επιλέγεται με διάφορα ["προσωπικα"] κριτήρια μία εταιρεία κ της ανατίθεται ένα έργο. Όταν πρόκειται για απλούς διαγωνισμούς, γνωρίζω πως πρωτεύοντα ρόλο παίζει η τιμή κ όχι η ποιότητα κ αυτό για να μην επιβαρύνεται ο κρατικός προϋπολογισμός [λέμε τώρα γτ όλα αυτά στην θεωρία, στην πράξη ].

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 01:48, 17-01-08:

XΒ, δεν ξέρω κάν αν ήταν διαγωνισμός ή αν ήταν απευθείας ανάθεση. Στην 2η περίπτωση δεν εξετάζεται τπτ, επιλέγεται με διάφορα ["προσωπικα"] κριτήρια μία εταιρεία κ της ανατίθεται ένα έργο. Όταν πρόκειται για απλούς διαγωνισμούς, γνωρίζω πως πρωτεύοντα ρόλο παίζει η τιμή κ όχι η ποιότητα κ αυτό για να μην επιβαρύνεται ο κρατικός προϋπολογισμός [λέμε τώρα γτ όλα αυτά στην θεωρία, στην πράξη ].
Πιο σωστό είναι σε τέτοιους διαγωνισμούς να υπολογίζουν και την ποιότητα ... Αλλά και αυτό στην συγκεκριμένη περίπτωση θεωρία θα ήταν ...

Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hunter
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,061 μηνύματα.

O Hunter έγραψε στις 01:50, 17-01-08:

Μακάρι η ομιλία να βγει στο youtube
εγω θα ειμαι ενας απο τους τυχερους που θα την δει και ακουσει LIVE στο Μεγαρο Μουσικης

μου εστειλε προσκληση η Microsoft

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,625 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 02:13, 17-01-08:

Να πω κι εγώ την αποριούλα μου;

Λειτουργικά συστήματα (OS), Φυλλομετρητές (web browsers)

Στην παρούσα φάση βέλτιστη πρόσβαση σε αυτό επιτυγχάνεται με υπολογιστές που χρησιμοποιούν λειτουργικά συστήματα Microsoft Windows ή Apple MacOSX. Παρακάτω αναφέρονται τα απαιράιτητα επιπρόσθετα λογισμικά και οι τυχόν ρυθμίσεις που απαιτούνται. Σχετικά με υπολογιστές που χρησιμοποιούν λειτουργικό σύστημα Linux σχετικές οδηγίες θα υπάρξουν στο άμεσο μέλλον. Οσο αφορά του φυλλομετρητές που υπάρχουν υποστηρίζονται και έχουν ελεγχθεί οι πιο διαδεδομένοι. Συγκεκριμένα:
http://www.ert-archives.gr/wpasV2/public/u04-usr-tech.aspx Το site της ΕΡΤ δεν έχει καν όρεξη να ασχοληθεί με linux ή απλώς το Linux είναι περίεργο όσον αφορά την αναπαραγωγή οπτικοακουστικού υλικού;

Παράθεση

Bill

Επιφανές Μέλος

O Bill έγραψε στις 09:41, 17-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Το site της ΕΡΤ δεν έχει καν όρεξη να ασχοληθεί με linux ή απλώς το Linux είναι περίεργο όσον αφορά την αναπαραγωγή οπτικοακουστικού υλικού;
Αν πρόσεξες εδώ:
Το οπτικοακουστικό περιεχόμενο του δικτυακού μας τόπου είναι κωδικοποιημένο σε Windows Media.
Ο δικτυακός μας τόπος χρησιμοποιεί Windows Media Services για να παρέχει το οπτικοακουστικό περιεχόμενο στους επισκέπτες του.
Η μέθοδος που χρησιμοποιείται για να παραδίδεται άμεσα το οπτικοακουστικό περιεχόμενο στον επισκέπτη ονομάζεται unicast streaming. Για την αναπαραγωγή οπτικοακουστικού περιεχομένου
Τα αρχεία ειναι κωδικοποιημένα σε WMP.Αυτό για να τρεξει σε λίνουξ θελει μια μικρη διαδικασία για το streaming.
Οποτε υποθετω οτι στο προσεχως μελλον θα γινει και για λινουξ.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,296 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 10:06, 17-01-08:

Πάντως μπορεί βραχυπρόθεσμα το να βάλει το κράτος Linux να στοίχιζε αρκετά λόγω εκπαίδευσης και τεχνικής υποστήριξης, αλλά παίρνοντας ως δεδομένη την ιδέα του Fandago να μαθαίνουν οι τωρινοί μαθητές (και) την χρήση του Linux, μακροπρόθεσμα θα ήταν σαφέσταρα οικονομικότερη η χρήση του από τα Windows, διότι απλούστατα εκπαίδευση και τεχνική υποστήριξη και τώρα πληρώνεται από το κράτος για τα windows, όμως πληρώνεται και η ανανέωση της συμφωνίας για την χρήση των προγραμμάτων, που με το Linux δεν θα υπήρχε.

Προσωπικά το Linux θεωρώ πως μπορεί να γίνει αρκετά user friendly με τις κατάλληλες ρυθμίσεις (το είχα χρησιμοποιήσει το 2001 συστηματικά και δεν είχα εντοπισει ιδιαίτερες δυσκολίες - φυσικά ήταν στημένο σαν τα windows - μάλιστα είχα κατενθουσιαστεί!), ενώ είναι χιλιάδες φορές πιο σταθερό από τα windows κι έχει σαφέστατα λιγότερα κενά ασφαλείας από τα windows (δεν έχω ακούσει ποτέ PC με Linux να έχει κρασάρει). Φυσικά τα παραπάνω τα λέω με μεγάλη επιφύλαξη, αφού δεν το έχω χρησιμοποιήσει, παρά ελάχιστα και όσα έχω μάθει είναι από άλλους

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io έγραψε στις 13:54, 17-01-08:

Συμφωνω με kajira και fandago (και βαριομουν να γραψω κατεβατα)

@Μισελ: Εχω την εντυπωση οτι αν συγκρινεις 1 pc και 1 mac με τις ιδιες δυνατοτητες, το mac θα ειναι αρκετα πιο ακριβο.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 14:07, 17-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Πάντως μπορεί βραχυπρόθεσμα το να βάλει το κράτος Linux να στοίχιζε αρκετά λόγω εκπαίδευσης και τεχνικής υποστήριξης, αλλά παίρνοντας ως δεδομένη την ιδέα του Fandago να μαθαίνουν οι τωρινοί μαθητές (και) την χρήση του Linux, μακροπρόθεσμα θα ήταν σαφέσταρα οικονομικότερη η χρήση του από τα Windows, διότι απλούστατα εκπαίδευση και τεχνική υποστήριξη και τώρα πληρώνεται από το κράτος για τα windows, όμως πληρώνεται και η ανανέωση της συμφωνίας για την χρήση των προγραμμάτων, που με το Linux δεν θα υπήρχε.
Παρακαλώ;
Μετά από 1-3 χρόνια η έκδοση που θα είχαμε αγοράσει θα είχε σταματήσει να υποστηρίζεται από την εταιρία ΟΠΟΤΕ θα ξανά χρειαζόμασταν ανανέωσης ΑΔΕΙΑΣ.

Το Linux δεν είναι απλά κατεβάζω και κάνω setup, ίσως σε Home επίπεδο.

Υ.γ.: Επίσης σε αυτό το θέμα δεν μας αφορούν καθόλου τα τεχνικά χαρακτηριστικά των δύο λειτουργικών (έχουμε άλλο θέμα)

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,296 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 14:17, 17-01-08:

Πως είχα την εντύπωση πως αν κάποιος θέλει μπορεί απλά να κατεβάσει το λειτουργικό του Linux από κάπου, εντελώς δωρεάν; Και όλα τα προγράμματα που τρέχουν επάνω του και έχουν σχέση με αυτό; (πχ το αντίστοιχο Office κλπ)

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 14:33, 17-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Πως είχα την εντύπωση πως αν κάποιος θέλει μπορεί απλά να κατεβάσει το λειτουργικό του Linux από κάπου, εντελώς δωρεάν; Και όλα τα προγράμματα που τρέχουν επάνω του και έχουν σχέση με αυτό; (πχ το αντίστοιχο Office κλπ)
Όντως υπάρχουν δωρεάν διανομές αλλά δεν παρέχουν Support. Αρά πρέπει να βρεις μια καλή ομάδα που έχει όρεξη να γίνει expert στις διανομές αυτές. Αλλά εκτός από αυτό, οι δωρεάν διανομές συνήθως δεν μπορούν να αντέξουν ένα ΤΟΣΟ μεγάλο Project, ο κώδικας τους δεν έχει γραφτεί για κάτι τέτοιο.

Ακόμη και το e-steki προτιμήσαμε (μετά από σκέψη) να μην τρέχει σε δωρεάν διανομή (αλλά σε Red Hat) πόσο μάλλον ένα τόσο μεγαλύτερο project.

Επιμένω, το Linux δεν είναι κατεβάζω και κάνω Setup, θέλει έναν σχεδιασμό

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 15:47, 17-01-08:

Όντως υπάρχουν δωρεάν διανομές αλλά δεν παρέχουν Support. Αρά πρέπει να βρεις μια καλή ομάδα που έχει όρεξη να γίνει expert στις διανομές αυτές. Αλλά εκτός από αυτό, οι δωρεάν διανομές συνήθως δεν μπορούν να αντέξουν ένα ΤΟΣΟ μεγάλο Project, ο κώδικας τους δεν έχει γραφτεί για κάτι τέτοιο.

Επιμένω, το Linux δεν είναι κατεβάζω και κάνω Setup, θέλει έναν σχεδιασμό
Εγώ πάλι, θεωρώ ότι δωρεάν διανομή όπως το Ubuntu, παρέχει Support. Μετα πληρωμής (για μεγάλα project) μεν, αλλά παρέχει. Επίσης, όπως βλέπω στην σελίδα του link που έδωσα:
Expert advice & large deployments
Ubuntu is deployed on home computers and in government deployments of over 100,000 machines. Our mission is to ensure that you achieve yours. For expert advice on complex configurations, our installation professionals can guide you to secure, productive and a cost-effective computing environment.
Αλλά ακόμα και αν δεν ήταν έτσι τα πράγματα, είμαι σίγουρος ότι ελληνικές εταιρείες που υπάρχουν στον χώρο (ή ακόμα και η πρόσληψη ομάδας ατόμων από το κράτος για τέτοια δουλειά) θα μπορούσαν κάλλιστα να ανταπεξέλθουν σε ένα μακροπρόθεσμο πρόγραμμα. Δεν λέω φυσικά ότι αν άυριο ζητήσεις πρόγραμμα για το ελληνικό κράτος, θα το έχεις, αλλά μπορεί να γίνει και θα τροφοδοτήσει ίσως με εργασία περισσότερο κόσμο. Διπλό το καλό. Άλλωστε, απ' ότι αναφέρατε (δεν το ήξερα), σε Γερμανία και Ισπανία έχει γίνει ήδη αυτό. Δεν τους νοιάζει αυτούς το support;

Και για να το κάνω τριπλό το καλό, να θυμίσω ότι η αγορά συστημάτων που μπορούν να τρέξουν ικανοποιητικά Windows κοστίζει πολύ περισσότερο από αντίστοιχα μηχανήματα Windows. Ακόμα και μετά από 3 χρόνια να γίνει η μετάβαση στο Linux, με τα ίδια μηχανήματα που υπάρχουν ήδη μπορεί να γίνει η αλλαγή.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 16:13, 17-01-08:

Η Γερμανία συνεργάστηκε με την Novell ή με την Red Hat (Δεν θυμάμαι ακριβώς)

Όσο για το Support έχεις δίκαιο για το ubuntu, ίσως ήταν καλή επιλογή ειδικά αν κατάφερναν να βρουν 2-3 τεχνικούς στις μεγαλύτερες πόλεις.

Ωστόσο πριν είπα ότι μια τέτοια μετάβαση δεν είναι εύκολη υπόθεση. Μόνο και μόνο η δημιουργία των προγραμμάτων που χρησιμοποιούν σε περιβάλλον Linux θα απαιτούσε τουλάχιστον 1 χρόνο. Επίσης αν προσθέσουμε και το θέμα τις εκπαίδευσης μαζεύουμε άλλον έναν χρόνο. Επίσης θα έπρεπε να σκεφτούν τι γίνεται με τις υπηρεσίες που χρησιμοποιούν autocad ή προγράμματα αποκλειστικά για Windows αλλά και διάφορα άλλα τέτοια κενά.

Αρά μιλάμε για ένα Project που θα ξεκινούσε τουλάχιστον 3 χρόνια μετά. Αρά είναι απόλυτα λογικό να ανανέωσε την συμφωνία της.

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 16:28, 17-01-08:

Σύμφωνοι. Αλήθεια για πόσο χρόνο ανανέωσε την συμφωνία;
Φυσικά δεν πιστεύω, όπως ανέφερα, ότι η μετάβαση είναι απλή υπόθεση, απλά αυτό που δεν βλέπουμε είναι κινήσεις προς κάτι τέτοιο.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 16:35, 17-01-08:

Λίγο που έριξα μια ματιά ξανά είδα ότι συνεργασία δεν είναι τόσο απλή.

Στο pdf που ακολουθεί, υπάρχει το πλήρης κείμενο

Ωστόσο βλέπω αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα που δεν ξέρω κατά πόσο μια Linux πρόταση θα τα κάλυπτε.

Επίσης, μέσω του Κέντρου θα δίνεται η δυνατότητα επιμόρφωσης των πολιτών σε εκπαιδευτικό πρόγραμμα ψηφιακών γνώσεων. Ειδικά για τους πολίτες με χαμηλά εισοδήματα θα ιδρυθούν επιπλέον Κοινωνικά Κέντρα Εκμάθησης της Τεχνολογίας στην Περιφέρεια για την ανάπτυξη δεξιοτήτων στις νέες τεχνολογίες.
Το σχέδιο νόμου προβλέπει την ίδρυση Κέντρου Καινοτομίας της Microsoft στην Ελλάδα, το οποίο θα υποστηρίζει την ακαδημαϊκή κοινότητα, τις ελληνικές εταιρίες λογισμικού και τις νέες αναπτυσσόμενες επιχειρήσεις. Στόχος του Κέντρου είναι η ανάπτυξη τεχνολογικών δεξιοτήτων και η προώθηση της καινοτομίας στην Ελλάδα.
Για τις Μικρομεσαίες Επιχειρήσεις, προβλέπεται η δημιουργία μιας διαδικτυακής πύλης από τη Microsoft, η οποία θα τις καθοδηγεί σχετικά με την απόκτηση υψηλού επιπέδου τεχνογνωσίας και τη δυνατότητα επιδότησής τους από προγράμματα της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Επίσης, θα παρέχεται υποστήριξη από τη Microsoft στο ελληνικό Δημόσιο για την ανάπτυξη ψηφιακών υπηρεσιών ηλεκτρονικής διακυβέρνησης. Στον τομέα της Παιδείας και της Ακαδημαϊκής Εκπαίδευσης, θα παρέχονται, υλικό για τις πανεπιστημιακές βιβλιοθήκες, ηλεκτρονικό εκπαιδευτικό υλικό, εκπαίδευση στους υπεύθυνους των πανεπιστημιακών εργαστηρίων καθώς και υποτροφίες σε αριστούχους διδακτορικούς φοιτητές.

Παράθεση

cap (Σωτήρης!)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη cap
Ο Σωτήρης! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών και επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού . Έχει γράψει 69 μηνύματα.

O cap έγραψε στις 23:49, 25-05-08:

Αν και το έχετε ήδη αναφέρει, να πω ορισμένους λόγους για τους οποίους το Ελληνικό Δημόσιο δεν θα προτιμήσει σε αυτή τη φάση open-source λειτουργικά:

- Μεγάλο κοστος εκπαίδευσης. Οι χρήστες είναι συνήθως computer illiterate άνθρωποι οι οποίοι μπήκαν στο "τριπάκι" αναγκαστικά τα τελευταία χρόνια με αρκετά σεμινάρια και πίεση. Αρκετοί είναι μεγάλης ηλικίας - για να ξεκινήσουν τώρα (εννοώντας άνω των 40).
- Μεγάλο κόστος συντήρησης. Μπορεί το ίδιο το λογισμικό να είναι δωρεάν, οι εφαρμογές όμως δεν είναι. Αν αναθέσεις σε εταιρία να αναπτύξει πολυχρηστικές εφαρμογές σε open source πλατφόρμες, τότε στην Ελλάδα αυτή θα το κάνει σε Java και Oracle. Ξερετε πόσο στοιχίζει ένας Oracle DBA; Ξέρετε πόσο στοιχίζει ένας έμπειρος J2EE developer? Do the math και θα καταλάβετε γιατί το Ελληνικό Δημόσιο αρχίζει να προτιμάει Windows, .NET Framework και SQL Server.
- Αστάθεια. Στο open source δεν έχεις κάποια συγκεκριμένη εταιρία με την οποία έχεις συνάψει συμφωνία και μπορείς να ενοχλείς όποτε παρουσιάζεται κάποιο critical πρόβλημα.
- Ελλιπές integration. Καλώς ή κακώς, η Microsoft έχει φροντίσει να γίνονται integrate όλες οι πλατφόρμες με τα προϊόντα της. Δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο με το VSTO στο OpenOffice και στη Java, για παράδειγμα. Ναι, μπορεί κάποιος να φτιάξει ένα plugin στο open source email client του που να "μιλάει" απευθείας με την custom πολυχρηστική εφαρμογή τάδε, αλλά με τι κόστος;

Υπαρχουν και άλλα, πιστεύω όμως οτι αυτοί οι παράγοντες είναι οι πιό σημαντικοί. Δεν μιλάμε για εφαρμογές γραφείου, μιλάμε για εφαρμογές workflow, διαχείρισης εγγράφων, time management, κάθετες εφαρμογές ανά κλάδο. Αυτά θέλουν development. Και οι developers σε Microsoft πλατφόρμες είναι φθηνότεροι και ίσως ταχύτεροι από τους αντίστοιχους Enterprise Developers σε Java ή παραπλήσιες πλατφόρμες (συνυπολογίζοντας και την τεχνική υποστήριξη).

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 01:28, 29-05-08:

@cap, μερικές απορίες που έχω.

Μια Ελληνική εταιρία ή όποια δεν χρειάζεται μόνο έναν επεξεργαστή κειμένου και απλά έναν e-mail client θα τις συνιστούσες να ξεκινήσει με open source προγράμματα κτλ;

Τέλος, σε μια εταιρία που όπου επιθυμεί linux θα πρότεινες κάποια δωρεάν διανομή όπως ubuntu ή κάποια διανομή όπως suse (όχι opensuse)

Ξέρω πως δεν διατύπωσα καλά τις απορίες μου, ωστόσο εύχομαι το feeling να είναι κατοητό

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους