Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,089 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,979 μηνύματα σε 74,643 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Οφθαλμικές επεμβάσεις με laser

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 11:23, 17-01-08:

Kαλημέρα.

Οι τυχεροί μη γνωρίζοντες θα αναρωτηθούν τι είναι η εγχείρηση. I call u the lucky ones

Έχει κάνει κανείς την εν λόγω εγχείρηση? Σε τι επίπεδα μυωπίας; Τι αποτελέσματα είχε; Πως νιώθουν σήμερα (μετά από πόσο καιρό?).

Έχω διαβάσει ΑΠΕΙΡΑ στο διαδίκτυο, απλά ψάχνω κάποιον που να την έχει actually κάνει και κυρίως την καθημερινότητα του. Διορθώθηκε πλήρως; Είχε επιπλοκές;

Ξέρω ότι σε χαμηλότερες μυωπίες ή/και με κατάλληλο πάχος ματιου μπορεί να γίνει και άλλου τύπου εγχείρηση (LASIK), αλλά δεν με ενδιαφέρει αυτή η μέθοδος.

Αν κάποιος έχει/ θέλει να μου πει την προσωπική του γνώμη/άποψη επι του θέματος μπορεί είτε να τη γράψει εδώ είτε να τη στείλει με pm, αν θεωρεί (όπως εγώ) ότι είναι προσωπικό του και δεν θέλει να το συζητήσει δημοσίως.
Προφανέστατα με ενδιαφέρει ιδιαιτέρως η συγκεκριμένη εγχείρηση, οπότε οποιαδήποτε προσωπική εμπειρία θα την εκτιμούσα ιδιαίτερα

όχι που ότι συνέβη σε σας θα συμβεί σε μένα απλά λέω

Ευχαριστώ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Resident Evil : 17-01-08 στις 11:47.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 11:24, 17-01-08:

Πόση μυωπία έχεις;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 11:26, 17-01-08:

Pm

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Resident Evil : 17-01-08 στις 11:43.
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 11:52, 17-01-08:

Πολύ καλό που άνοιξες το θέμα XRZ, με ενδιαφέρει και μένα πολύ. Αν και ο γιατρός μου θεωρεί ρίσκο να την κάνω, οπότε μάλλον περισσότερο θα τσιτωθώ, τέλος πάντων!

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 12:05, 18-01-08:

Εγώ έκανα πριν μία εβδομάδα ακριβώς, σε αυτό
το οφθαλμολογικό κέντρο. Αλλά να πω την αλήθεια δεν ξέρω αν έκανα PRK ή LASIK. Δεν ήξερα καν ότι υπάρχουν δύο μέθοδοι.
Είχα 4,75 στο ένα μάτι και 0,75 στο άλλο. Από την επόμενη της εγχείρησης έβλεπα τέλεια.

Συμβουλή: Να πας σε σύγχρονο κέντρο με τελευταίας γενιάς μηχανήματα. Ενδεικτικά αναφέρω ότι η συνολική παραμονή μου στο κέντρο, που συμπεριέλαβε εξέταση αμφιβληστροειδούς, κερατοειδούς (νομίζω), και την επέμβαση, διήρκησε μιάμιση ώρα, και μετά πήγα σπίτι μου. Σε άλλο κέντρο που είχα πάει πριν δυο μήνες για να εξεταστώ και να κάνω επέμβαση, κράτησε 2 ώρες μόνο η προετοιμασία του ματιού για να γίνει εξέταση αμφιβληστροειδούς, και αυτό γιατί είχε προηγούμενης γενιάς μηχανήματα.

Επίσης για 20 μέρες τουλάχιστον πριν την επέμβαση απαγορεύεται να φοράς φακούς επαφής.

Ό,τι άλλο θέλεις ρώτα

έντιτ: πόση μυωπία έχεις; νομίζω πάνω από 10 βαθμούς δεν ενδείκνυται

Παράθεση

Niyia

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Niyia
H Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Χορευτής . Έχει γράψει 679 μηνύματα.

H Niyia έγραψε στις 23:20, 29-01-08:

Λοιπόν, τη συγκεκριμένη επέμβαση ξεκίνησα να την κάνω κ εγώ. Ωστόσο, υπάρχει μια διαδικασία μέχρι το τελικό στάδιο (δλδ την ίδια την επέμβαση με λέιζερ) κ αυτή περιλαμβάνει εξονυχιστικό έλεγχο του αμφιβληστροειδούς κ εξέταση του βυθού του οφθαλμού. Η προκαταρκτική εξέταση γίνεται για να διαπιστωθεί η κατάσταση του οφθαλμού κ η καταλληλότητα του κάθε ασθενή για τη συγκεκριμένη επέμβαση.

Υπάρχουν όντως 2 είδη σε αυτήν την επέμβαση, προς το παρόν τουλάχιστον. Το PRK ειναι η παλιά μέθοδος στην οποία ναι μεν το αποτέλεσμα είναι το ίδιο αλλά η επούλωση είναι πιο αργή (μετά από μήνα σταθεροποιείται η όραση). Το LASIK είναι η τελευταία μέθοδος που χρησιμοποιείται κ την ίδια μέρα βλέπεις κανονικά ενώ μέσα στην 1η βδομάδα η όραση αποκαθίσταται πλήρως.

Το κόστος των παραπάνω επεμβάσεων κυμαίνεται από περίπου 1500? για κάθε μάτι (διακυμάνσεις πάντα υπάρχουν, ξέρετε γτ) ενώ η πιο παλιά μέθοδος είναι ελάχιστα πιο οικονομική.

Προσωπικά, είμαι ακόμα με τα γυαλάκια μου κ δεν πρόκειται να την κάνω, αν κ η μυωπία μου είναι μέτρια (κ όχι χαμηλή, δλδ μέχρι 3 βαθμούς). Με τρομοκράτησε λίγο ο γιατρούλης που με εξέτασε κ προτίμησα να μην το ξανασκεφτώ για την υπόλοιπη ζωή μου. Εξάλλου μάτια είναι αυτά (πώς λέμε "να το προσέχεις, σαν τα μάτια σου"? ε αυτο ).

Παράθεση

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη fielda
H fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 479 μηνύματα.

H fielda έγραψε στις 15:17, 27-02-08:

Κι εμένα θα με ενδιέφερε να μάθω περισσότερα από άτομα που έχουν κάνει την επέμβαση. Δυστυχώς έχω πολλούς βαθμούς μυωπίας και τελευταία ανέβηκε κι άλλο στο ένα μου μάτι Ξέρω ότι πρέπει να έχει σταθεροποιηθεί για αρκετό καιρό για να προχωρήσεις στην επέμβαση. Εγώ δεν το πολυσκεφτόμουν γιατί δεν ξέρω τι επιπτώσεις μπορεί να έχει αλλά η μαμά μου επιμένει να κάνω. Όποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω ας μας πει. Ευχαριστώ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Niyia

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Niyia
H Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Χορευτής . Έχει γράψει 679 μηνύματα.

H Niyia έγραψε στις 16:20, 27-02-08:

Πάντως fielda, θα πρέπει να περιμένεις να σου σταθεροποιηθεί η μυωπία για να κάνεις την επέμβαση.

Δείτε κ εδώ περισσότερες λεπτομέρειες

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Chimera

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Chimera
H Chimera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 256 μηνύματα.

H Chimera In the deathcar έγραψε στις 22:33, 04-06-08:

Ας ανοίξουμε πάλι το θέμα . Σκέφτομαι να κάνω. Ο γιατρός μου πρότεινε PRK γιατί έχω σχετικά λίγη μυωπία, 3,5 και 1.5. Τι εμπειρίες έχετε ;

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 23:31, 04-06-08:

Ακολουθεί ΜΕΓΑΛΟ ποστ

Καταρχάς μου κάνει εντύπωση που ο γιατρός σου σου είπε για PRK λόγω μικρής μυωπίας. Οι περισσότεροι γιατροί καταφεύγουν σε αυτή για λόγους ασφάλειας όταν το μάτι είναι λεπτό. Τι εννοώ:

Για κάθε βαθμό προβλήματος η μέθοδος LASIK "τρώει" περίπου 10 μm από το κολαγόνο του ματιού ενώ η PRK περίπου 5μm. Υπάρχει επίσης ένα όριο ασφαλείας για το κολαγόνο του ματιού, αν το θυμάμαι καλά δεν πρέπει να μείνει λίγοτερο από 420μm σε πάχος. Έτσι πχ. αν κάποιος έχει 5 βαθμούς μυωπία και ένα βαθμό αστιγματισμό και αρχικό πάχος ματιού 480μm με τη μέθοδο LASIK θα πέσει στα 480-(5+1)*10=420μm, νούμερο απολύτως οριακό, οπότε ενδέχεται ο γιατρός να προτιμήσει την PRK για λόγους ασφάλειας. Το κόστος? Βραδύτερη επούλωση και μεγαλύτερος πόνος.

Εμπειρία:
Με μια φίλη μου κάναμε εγχείρηση την ίδια μέρα στον ίδιο γιατρό (για την ακρίβεια με μισή ώρα διαφορά ). Οι μυωπίες μας ήταν εξίσου υψηλές (με τη δική μου λίγο μεγαλύτερη από τη δική της), αλλά λόγω διαφορετικών παχών στα μάτια μας, εγώ έκανα LASIΚ και η φίλη μου PRK.
Oι εγχειρήσεις έγιναν Παρασκευή.

Εμπειρία 1, LASIK
Έφτασα στο κέντρο στις 8 το πρωί. Στις 10.15 ήμουν ήδη στο αμάξι για το σπίτι. Ηεπέμβαση αυτή καθε αυτή, λόγω και του ηρεμιστικού που μου είχαν δώσει ήταν πολύ απλή διαδικασία, δεν με πόνεσε, έβλεπα καθόλη τη διάρκεια και το μοναδικό μου άγχος ήταν μήπως μετακινήσω την κόρη του ματιού μου (που δεν έγινε).'Εντονη ξηροφθαλμία τις πρώτες στιγμές μετά την εγχείρηση και μια ενόχληση σαν να με έκοβε ο φακός αλλά δεν μπορούσα να κάνω τίποτα για να τον βγάλω. Γύρισα σπίτι και κοιμήθηκα όλη μέρα, ξυπνώντας μονάχα για να βάλω κολλύρια και δάκρυα (τις πρώτες μέρες το μάτι είναι πολύ στεγνό και πρέπει να βάζεις κολλύρια και δάκρυα συνεχώς). Το Σάββατο κυκλοφορούσα άνετα μέσα στο σπίτι αν και με ενοχλούσε πολύ ο ήλιος, ενώ εξακολουθούσα να θέλω συνεχώς δάκρυα. Επίσης ένιωθα έντονη ευαισθησία σε πράγματα όπως ο καπνός. Πχ. είχε έρθει ένας γνωστός στο σπίτι, βγήκε στο μπαλκόνι να καπνίσει και κατά λάθος μπήκε λίγος καπνός μέσα... Κατευθείαν κολλύριο γιατί με τσάκισε.
Την Κυριακή, παρόλο που είχα ακόμα έντονη εξάρτηση από το κολλύριο ήμουν μια χαρά, πήγα και για καφέ (αλλά κάθησα έξω ). Δευτέρα βράδυ είδα για πρώτη φορά τηλεόραση και μπήκα και λίγο στο ιντερνετ. Από την Τρίτη και προοδευτικά ως το τέλος της εβδομάδας είχα επιστρέψει πλήρως στα καθήκοντα μου, τηρώντας με .. θρησκευτική ευλάβια τις οδηγίες για συχνή χρήση δακρύων. Μου ήταν λίγο δύσκολο μόνο να δω πχ τηλεόραση το βράδυ και μερικές στιγμές χρησιμοποιούσα γυαλιά ηλίου στο σπίτι (με ενοχλούσαν τα φώτα).
Στην περίοδο που ακολούθησε η ανάγκη για κολλύριο και δάκρυα μειώθηκε σταδιακά μκαι μερικές μέρες δεν νιώθω καθόλου την ανάγκη.
Αυτές τις μέρες που ο καιρός έχει ζεστάνει και η ατμόσφαιρα καμιά φορά γίνεται αποπνικτική νιώθω συχνότερα την ανάγκη να βάλω δάκρυα.
2+ μήνες μετά, η όραση μου είναι 12/10 χωρίς ανάγκη βοηθημάτων και χωρίς κανένα ουσιαστικό πρόβλημα. Αν με ρωτήσεις σχετικά το μόνο που θα σου πω είναι ότι αναρωτιέμαι γιατί φοβόμουν και δεν είχα ξεκουνηθεί να την κάνω νωρίτερα.

Εμπειρία 2, ΡΡΚ
Η εγχείρηση έγινε αμέσως μετά τη δική μου και κράτησε λίγο λιγότερο. Στις 10.15 μπήκαμε στο ίδιο αυτοκίνητο για να γυρίσουμε σπίτια μας. Την Παρασκευή κοιμήθηκε επίσης όλη μέρα και είχε ίδια συμπτώματα με εμένα. Το Σάββατο ένιωθε κάποιες μικρές ενοχλήσεις (σαν φακός που ενοχλεί) αλλά παρόλαυτα μέσα στο σπίτι ήταν μια χαρά. Σάββατο βράδυ ξεκίνησε ο πόνος. Επί 24 συνεχόμενες ώρες δεν μπορούσε να ανοίξει τα μάτια της, την έτσουζαν πάρα πολύ και με το ζόρι τα άνοιγε για 1-2 δευτερόλεπτα για να βάλει τα κολλύρια. Παρά το γεγονός ότι πήρε ηρεμιστικά δεν κοιμήθηκε και δεν ηρέμησε καθόλου. 24 ώρες μετά, ως δια μαγείας... Ήταν μια χαρά. Σαν να μην είχε περάσει το προηγούμενο 24ωρο. Δευτέρα κυκλοφόρησε γύρω από το σπίτι της, Τρίτη χρησιμοποίησε και ΜΜΜ μόνη της, και την Τετάρτη που πήγε στο γιατρό για να βγάλει τους προστατευτικούς φακούς ένιωθε άψογα.
Όραση μετά την εγχείρηση 11/10.
Η εξάρτηση από τα κολλύρια και τα δάκρυα υποχώρησε με τους ίδιους ρυθμούς με έμενα, αυτή την περίοδο αντιμετωπίζει τα ίδια προβλήματα ξηροτητας με εμένα και 2+ μήνες μετά λέει ότι κι εγώ.

Αυτά.

Για ότι άλλο θέλεις, ρώτα

12 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Chimera

Δραστήριο Μέλος

H Chimera In the deathcar έγραψε στις 08:47, 05-06-08:

Ευχαριστώ πολύ Resident Evil . Μάλλον σε έναν μήνα θα την κάνω κι εγώ!

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 09:54, 05-06-08:

Παιδιά, μία απορία για άσχετη:
Δεν είναι λίγο... κάπως, που κόβουν μέρος του κερατοειδούς;;

Παράθεση

Chimera

Δραστήριο Μέλος

H Chimera In the deathcar έγραψε στις 10:41, 05-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Νομίζω μόνο γιατρός έχει νόημα να απαντήσει σε αυτό ...

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 10:43, 05-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
αν εννοείς σαν αίσθηση στον ασθενή (ψυχολογικά κυρίως) well, i suppose ειναι... Αλλά είναι τόσο όσο και η διαπίστωση (Στις περιπτώσεις παθογενούς μυωπίας).... "γεννήθηκες με μάτι μεγαλύτερο από το φυσιολογικό" (δλδ τι? είμαι ζαβό? )

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 10:44, 05-06-08:

ΛΟΛ!
Πάντως προσπαθώ να πείσω τον ιχλίμπεντιχ να κάνει (έχει 7) και του ξυνίζει πολύ αυτή η αφαίρεση...

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 10:50, 05-06-08:

ντάξυ δεν είναι και παράλογο... όπως και να το δεις σου ... ανοίγουν το μάτι και... κάτι κάνουν αυτοί εκεί ... Και οι φοβίες είναι φοβίες [προσωπικά το προηγούμενο βράδυ δεν μιλιόμουνα, άσε που αν δεν ήταν πρωί η εγχείρηση --με πιάσαν στον ύπνο κατάλαβες? -- παίζει και να είχα αλλάξει γνώμη !]...

Από την άλλη βέβαια, είναι και θέμα "εμπιστοσύνης" στην επιστήμη. Τυχαίνει και ασχολούμαι με laser στη δουλειά μου/διδακτορικό [βιοϊατρική] οπότε ήξερα ακριβώς τι κάνει και πως το κάνει κάθε στιγμή και... i chose to take my chances.

Στην ερώτηση προς το γιατρό μου πάντως σχετικά με το worst case scenario η απάντηση ήταν "τύφλωση", αλλά όπως μου είπε πρέπει να πετύχω "3πλο jack-pot στην ατυχία" και να γίνει μια σειρά από ατυχείς συγκυρίες... Να μην προσέξει ο βοηθός-νοσοκόμος, να μην προσέξει αυτός και να μην προσέξω και εγώ και να μολυνθεί ανεπονόρθωτα η ανοικτή πληγή [κίνδυνος που απομακρύνεται οριστικά μετά τις 10 μέρες περίπου]. Σε κάθε άλλη περίπτωση είναι αντιμετωπίσιμο οτιδήποτε προκύψει.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 10:52, 05-06-08:

Οκ, καταλαβαίνω...
Πόσο καιρό τώρα γίνεται αυτή η επέμβαση;

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 10:57, 05-06-08:

Tότε το είχα ψάξει αρκετά, αλλά δεν τα βρίσκω πρόχειρα τα στοιχεία οπότε με κάθε επιφύλαξη σου λέω ότι η lasik γίνεται εδώ και μια 10ετία περίπου ενώ η prk είναι λίγο παλαιότερη...

Σε κάθε περίπτωση νομίζω ότι η μέθοδος "διόρθωση μυωπίας με laser" δεν έχει κλείσει 20ετία...

Με κάθε επιφύλαξη όμως.

Παράθεση

Chimera

Δραστήριο Μέλος

H Chimera In the deathcar έγραψε στις 12:47, 05-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil
Tότε το είχα ψάξει αρκετά, αλλά δεν τα βρίσκω πρόχειρα τα στοιχεία οπότε με κάθε επιφύλαξη σου λέω ότι η lasik γίνεται εδώ και μια 10ετία περίπου ενώ η prk είναι λίγο παλαιότερη...

Σε κάθε περίπτωση νομίζω ότι η μέθοδος "διόρθωση μυωπίας με laser" δεν έχει κλείσει 20ετία...

Με κάθε επιφύλαξη όμως.
Η PRK γίνεται 15 χρόνια νομίζω. Η Lasik δε θυμάμαι ακριβώς, καμιά δεκαριά περίπου.

Κι εγώ με επιφύλαξη.

Ας αλλάξουμε τον τίτλο σε κάτι πιο γενικό ώστε να αφορά και το Lasik .

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Chimera : 05-06-08 στις 12:55.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roulal

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη roulal
H roulal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H roulal έγραψε στις 22:42, 28-11-09:

Καλησπέρα!Σκέφτομαι να κάνω laser στα μάτια και ψάχνω ένα κέντρο στην Αθήνα που να έχει σύμβαση με το δημόσιο ταμείο.Γνωρίζει κανείς και σε τι τιμές κυμαίνεται;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 12:23, 29-11-09:

Kαλημέρα.
Καταρχάς υπάρχει ήδη θέμα Διόρθωση της μυωπίας με laser
Το κόστος εξαρτάται από γιατρό σε γιατρό ενδεικτικά 1800-3500Ε οι τιμές.

Η εγχείρηση γενικά θεωρείται "κοσμητική ιατρική" και δεν καλύπτεται από τα ταμεία.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Heptamer (von Sentonof!)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Heptamer
Ο von Sentonof! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 529 μηνύματα.

O Heptamer von Sentonof έγραψε στις 13:30, 29-11-09:

Σε καποιο οφθαλμολογικο φυλλαδιο που ειχε εκτενες αρθρο περι αυτου,ελεγε πως αν εισαι πανω απο 40 ΔΕΝ πρεπει να την κανεις.

Και οι παρενεργειες που εγραφε (ευαισθησια τη νυχτα,οδηγηση τη νυχτα με γυαλια κλπ) με αποθαρρυναν....

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 15:17, 29-11-09:

Έρχεται η ώρα που θα την κάνω κι εγώ αυτή την επέμβαση. Μόνο που δεν ξέρω αν γίνεται να συνδιαστεί με επέμβαση για διόρθωση στραβισμού (το ένα μάτι στην Ανατολή, τ' άλλο μάτι στη Δύση)

Στο πισί μετά από πόσο καιρό επιτρέπεται να λιώσω όπως λιώνω τώρα; (πολύ δηλαδή!)

Ουφ....

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 15:39, 29-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Στο πισί μετά από πόσο καιρό επιτρέπεται να λιώσω όπως λιώνω τώρα; (πολύ δηλαδή!)

Ουφ....
εγώ άνοιξα πισι από παρασκευή πρωί σε δευτέρα βράδυ [lasik].

Γενικά όμως να 'λιώσω' πέρασε αρκετός καιρός [περισσότερο λόγω δικής μου φοβίας]. Ο γιατρός μου είχε πει [του είχα πει ότι η δουλειά μου είναι σχετική με υπολογιστές και πρέπει να περνάω πολλές ώρες μπροστά στην οθόνη] ότι μπορώ μόλις νιώσω έτοιμη να κάτσω, αλλά καλό είναι να το αποφύγω μέχρι να περάσει μια βδομάδα.

Σαν αίσθηση στα μάτια πάντως, να μην κουράζομαι καθόλου [ή μάλλον να με κουράζει η οθόνη όσο με κούραζε και προ εγχείρησης μετά από πολύωρη παραμονή μπροστά σε αυτή] πέρασαν κάποιοι μήνες για να γίνει.

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 15:53, 29-11-09:

εγώ άνοιξα πισι από παρασκευή πρωί σε δευτέρα βράδυ [lasik].

Γενικά όμως να 'λιώσω' πέρασε αρκετός καιρός [περισσότερο λόγω δικής μου φοβίας]. Ο γιατρός μου είχε πει [του είχα πει ότι η δουλειά μου είναι σχετική με υπολογιστές και πρέπει να περνάω πολλές ώρες μπροστά στην οθόνη] ότι μπορώ μόλις νιώσω έτοιμη να κάτσω, αλλά καλό είναι να το αποφύγω μέχρι να περάσει μια βδομάδα.

Σαν αίσθηση στα μάτια πάντως, να μην κουράζομαι καθόλου [ή μάλλον να με κουράζει η οθόνη όσο με κούραζε και προ εγχείρησης μετά από πολύωρη παραμονή μπροστά σε αυτή] πέρασαν κάποιοι μήνες για να γίνει.
Ευχαριστώ πολύ για τις ινφο!!

Αν είναι να φτιάξουν τα ματάκια μου, ας κάνω αυτή τη θυσία!

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 16:00, 29-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
ας κάνω αυτή τη θυσία!
Σιγα τη θυσια!(πραγματικα δεν ειναι τιποτα, το πιστευω)
Προσωπικα περιμενω πως και πως να σταθεροποιηθω να παω να το κανω...

Μη φοβασαι, δε θα καταλαβεις τιποτα και την αλλη μερα θα βλεπεις καθαρα χωρις γυαλια και φακους.
Τι πιο τελειο!

7, για τα 40 και ανω δεν ξερω αλλα δε νομιζω. Λειζερ ειναι οχι χειρουργιο. Ρωτα αρκετους γιατρους καλυτερα...

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 16:09, 29-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Μη φοβασαι, δε θα καταλαβεις τιποτα και την αλλη μερα θα βλεπεις καθαρα χωρις γυαλια και φακους.
Τι πιο τελειο!
δεν το λέω για να αποτρέψω κανένα φυσικά, μιας και Indeed η αίσθηση [για όσους έχουν περάσει από τα βάσανα φακών/γυαλιών] δεν περιγράφεται, όμως αυτό το "από την άλλη μέρα" δεν είναι ακριβώς έτσι. Οι πρώτες μια-δυο μέρες [ώσπου να επουλωθούν δλδ οι "πληγές"] δεν είναι και ακριβώς ...ειδυλιακές [ευαισθησία στο φώς/σκόνη, να μην μπορείς να πλυθείς και γενικώς είσαι λίγο κλεισμένος στο σπίτι]. Φυσικά και αξίζει τον κόπο η ταλαιπωρία μερικών ημερών φυσικά!!!

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
7, για τα 40 και ανω δεν ξερω αλλα δε νομιζω. Λειζερ ειναι οχι χειρουργιο. Ρωτα αρκετους γιατρους καλυτερα...
Νομίζω, ότι έχει σχέση με την ανάπτυξη πρεσβυωπίας και την εξισσορόπηση μυωπίας-πρεσβυωπίας ή κάτι τέτοιο σε ηλικίες πάνω από τα 40, αλλά δεν τα ξέρω κι εγώ ακριβώς, σίγουρα ένας γιατρός θα μπορεί να τα πει πολύ καλύτερα από μένα.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 16:13, 29-11-09:

δεν το λέω για να αποτρέψω κανένα φυσικά, μιας και Indeed η αίσθηση [για όσους έχουν περάσει από τα βάσανα φακών/γυαλιών] δεν περιγράφεται, όμως αυτό το "από την άλλη μέρα" δεν είναι ακριβώς έτσι. Οι πρώτες μια-δυο μέρες [ώσπου να επουλωθούν δλδ οι "πληγές"] δεν είναι και ακριβώς ...ειδυλιακές [ευαισθησία στο φώς/σκόνη, να μην μπορείς να πλυθείς και γενικώς είσαι λίγο κλεισμένος στο σπίτι]. Φυσικά και αξίζει τον κόπο η ταλαιπωρία μερικών ημερών φυσικά!!!

Νομίζω, ότι έχει σχέση με την ανάπτυξη πρεσβυωπίας και την εξισσορόπηση μυωπίας-πρεσβυωπίας ή κάτι τέτοιο σε ηλικίες πάνω από τα 40, αλλά δεν τα ξέρω κι εγώ ακριβώς, σίγουρα ένας γιατρός θα μπορεί να τα πει πολύ καλύτερα από μένα.

δεν διαβασα οσα εγραψες κι οσα ειπωθηκαν πιο πισω, ουτε τι ειπωθηκε για τα 40 και ανω ακριβως αν και καπου το χω ξανακουσει αυτο, παρατηρησα την αποθαρρυνση του 7,παντως συμφωνω με οσα λες.
παιζει ρολο η εποχη που θα κανεις το λειζερ?
αλλωστε λενε,μπρος τα καλλη τι ειν ο πονος?
περιμενω πως και πως...
λιγο ακομα και τερμα τα βασανα με τους φακους!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 29-11-09 στις 16:38.
Παράθεση

ria82 (silence)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ria82
H silence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 125 μηνύματα.

H ria82 in this silence, i am free!!! έγραψε στις 21:19, 29-11-09:

Τυχαινει να εργαζομαι σε κλινικη και μαλιστα στα οφθαλμολογικα χειρουργεια!!!
εχω δει λοιπον πολλα ατομα να κανουν λειζερ μυωπιας απο 27 ετων...
οποτε μην αγχωνεστε κοριτσια, ολα θα ερθουν!!!
εγω ευτυχως δεν εχω μυωπια, αν και παντα μου αρεσαν τα γυαλια, αλλα ποτε δεν εβαλα!!!

σε λιγο ομως με βλεπω με γυαλακια για την δουλεια μου!!

Παράθεση

Nienor

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Nienor
H Nienor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Nienor Because of you i'm flying higher... έγραψε στις 13:31, 15-12-09:

Επειδη καπου διαβασα οτι δεν πρεπει να φορας φακους επαφης 20 μερες πριν την επεμβαση,ηθελα να ρωτησω,αυτο ισχυει οντως????Δλδ εγω που δεν εχω γυαλακια κ κυκλοφορω μονο με τους φακους τι κανω?Παω κ αγοραζω για ενα μηνα κ μετα τα πεταω???Αν γνωριζει καποιος ας απαντησει παρακαλω.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 13:44, 15-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από Nienor
Επειδη καπου διαβασα οτι δεν πρεπει να φορας φακους επαφης 20 μερες πριν την επεμβαση,ηθελα να ρωτησω,αυτο ισχυει οντως????Δλδ εγω που δεν εχω γυαλακια κ κυκλοφορω μονο με τους φακους τι κανω?Παω κ αγοραζω για ενα μηνα κ μετα τα πεταω???Αν γνωριζει καποιος ας απαντησει παρακαλω.
Nαι.

Οποιονδήποτε οφθαλμίατρο και να επισκεφτείς θα στο επιβεβαιώσει.

Παράθεση

Nienor

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Nienor
H Nienor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Nienor Because of you i'm flying higher... έγραψε στις 13:46, 15-12-09:

Τελεια!!!!Thanks για την γρηγορη απαντηση

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 10:26, 31-03-10:

Βρε παιδιά, πιστεύετε ότι αξίζει να κάνεις κάποιος laser ξέροντας ότι τα αποτελέσματα, λόγω ιδιαιτεροτήτων στο μάτι του, δεν θα είναι άκρως επιτυχημένα; Έχω 8 βαθμούς μυωπία και 3μιση αστιγματισμό, πολύ λεπτό μάτι που δεν επιτρέπει "σκάψιμο" σε βάθος. Μου είπαν ότι μπορούμε να κάνουμε PRK και μόνο και να εξαλείψουμε ουσιαστικά τον αστιγματισμό, με μεγάλη πιθανότητα να διορθώσουμε την μυωπία το πολύ ως 4 βαθμούς (θα πρέπει να κάνω κάποια ακόμα εξέταση για να δω τους ακριβείς βαθμούς διόρθωσης που "αντέχει" το μάτι μου). Ο γιατρός εν ολίγοις δεν αναλαμβάνει να μου εξαλείψει τη μυωπία.

Αυτό που μου είπε, και συζητάω με αρκετούς, μύωπες και μη, από χθες, είναι ότι αν κάνω την εγχείριση θα βελτιωθεί η ποιότητα ζωής μου (καθώς πέρα από το ότι πληρώνω βαπορίσια τους αστιγματικούς φακούς και τα γυαλιά μου, ο αστιγματισμός μου δεν μου επιτρέπει να δω εξίσου καλά με τα γυαλιά όσο με τους φακούς, με αποτέλεσμα να "καταδικάζομαι" σε κατάχρηση φακών, με εκείνα που συνεπάγεται αυτή η τακτική μου, όπως επεφυκίτιδες, ερεθισμούς, συχνή χρήση κολλυρίων και λοιπά). Επίσης, είναι καλύτερο για κάποιον να έχει 4 ή 5 βαθμούς μυωπία, από το να έχει 8 συν 3μιση αστιγματισμό. Παρόλα αυτά, οι βαθμοί θα είναι και τότε υψηλοί, η χρήση γυαλιών και φακών επιβεβλημένη και για να μην μακρυγορώ δεν ξέρω αν αξίζει. Να αναφέρω ότι δεν με προβληματίζει καθόλου το οικονομικό, καθώς το καλύπτει η ασφάλεια . Μιλάω καθαρά για την ταλαιπωρία, σωματική και ψυχολογική.

Απόψεις; Δεν περιμένω να μου βρουν οι άλλοι λύση, αλλά θα με ενδιέφερε να δω πώς το βλέπουν το ζήτημα άτομα από "έξω" (κυρίως μύωπες που μπορούν να κατανοήσουν το πρόβλημα).

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη underwater : 31-03-10 στις 10:36.
Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gademis
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε στις 11:23, 31-03-10:

Για εμένα ακόμα και να καταφέρεις να μη χρειάζεσαι φακούς συνέχεια είναι πολύ θετικό (δηλαδή και στην περίπτωση που δεν θα εξαλειφθεί) αφού θα αποφύγεις όλα αυτά που αναφέρεις και θα μπορείς να φορέσεις 2-3 μέρες γυαλιά να ηρεμήσει το μάτι σου.
Εκτός αν μπορέσεις να βρείς κάποιον άλλο γιατρό που θεωρείς οτι έχει μεγαλύτερες πιθανότητες επιτυχίας δεν βλέπω άλλο λόγο να διστάζεις.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 11:40, 31-03-10:

Βασικά τον γιατρό μου τον εμπιστεύομαι στο απόλυτο, εκτιμώ το γεγονός ότι, αν και χειρούργος, "άργησε" να ξεκινήσει να ασχολείται με laser για μυωπία, περιμένοντας να φτάσει σε σημείο να θεωρεί την τεχνολογία ασφαλή. Επίσης εκτιμώ το ότι ποτέ δεν μου "χάιδεψε" τα αυτιά. Δηλ. σκέφτομαι ότι αν πάω σε άλλον και μου πει "εντάξει, θα στην κατεβάσω στο 3", αν το κάνω θα αμφιβάλλω για τις μακροπρόθεσμες επιπτώσεις που θα έχει η εγχείριση στην όρασή μου. Χθες η βυθοσκόπηση που έκανα έδειξε και κάποιο καινούριο πρόβλημα (δε λέω λεπτομέρειες επειδή ακόμα δεν το έχω ψάξει), οπότε ήδη προβληματίζομαι για την όρασή μου (με όλα όσα έχω μαζεμένα).

Οι λόγοι που διστάζω είναι 2. Αφενός το ότι θα μπω σε κάποια μη ευχάριστη διαδικασία η οποία θα μου προσφέρει βελτίωση της ποιότητας ζωής και μόνο. Δηλ. κάνω σύγκριση με άλλους που ταλαιπωρήθηκαν μεν, αλλά τουλάχιστον μετά από όλα αυτό βλέπουν καλά. Αυτό δεν θα ισχύει για μένα. Αφετέρου σκέφτομαι το ενδεχόμενο τα δεδομένα στον τομέα να είναι διαφορετικά σε λίγα χρόνια για άτομα σαν εμένα, αλλά έχοντας κάνει εγχείριση να μην μπορώ πια να επέμβω στο μάτι μου.

Πάντως Γκαντέμη ευχαριστώ για την απάντηση, η οποία κατευθύνεται προς τις απόψεις των περισσοτέρων με τους οποίους συζήτησα για τον προβληματισμό μου.

Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,116 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 11:48, 31-03-10:

Γιατί η πλειοψηφία οφθαλμίατρων και άλλων επιστημόνων διεθνούς κύρους που φοράνε γυαλιά δεν κάνουν επέμβαση με laser;

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 11:58, 31-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από nPb
Γιατί η πλειοψηφία οφθαλμίατρων και άλλων επιστημόνων διεθνούς κύρους που φοράνε γυαλιά δεν κάνουν επέμβαση με laser;
Αυτό με έχει προβληματίσει και μένα, μου το είχε πει κι ο γιατρός μου πριν λίγα χρόνια. Από την άλλη, συζήτηση που είχα με οφθαλμίατρο, μου έδωσε την άποψη ότι οι γιατροί δεν θα κάνουν κάποια επέμβαση αν οι λόγοι είναι καθαρά αισθητικοί. Αν σχετίζονται με τη λειτουργικότητά τους, είναι πιο θετικοί. Ο γιατρός χθες μου είπε ότι το laser που θα κάνω εγώ θα είναι εγχείριση λειτουργικότητας, καθώς δεν θα αποχωριστώ τα βοηθήματα όρασης, αλλά αφενός θα βλέπω καλύτερα, αφετέρου η χρήση φακών για μικρότερα διαστήματα κάθε μέρα θα μειώσει επεφυκίτιδες κι ερεθισμούς και τη γενικότερη επιβάρυνση του ματιού.

Αν είχα 1-2 βαθμούς δεν θα το συζήταγα καν. Δεν θα έκανα! Από την άλλη πολλοί συγγενείς-φίλοι-γνωστοί έχουν κάνει χωρίς επιπλοκές. Ξέρω βέβαια και περίπτωση ατόμου που χρειάστηκε και 2η εγχείριση, καθώς δεν τήρησε τους μετεγχειριτικούς κανόνες κι είχε προβλήματα.

Παράθεση

woochoogirl (Αλεξάνδρα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη woochoogirl
H Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,796 μηνύματα.

H woochoogirl που βρίσκεται πολύ μακριά... έγραψε στις 11:58, 31-03-10:

Η μητέρα μου έκανε πριν 10 χρόνια laser σε αστιγματισμό και μικρή μυωπία και από τότε δεν έχει κανένα πρόβλημα. Πραγματικά αλλάζει η ζωή σου, ειδικά αν πάψεις να τυραννιέσαι με γυαλιά. Αλλά ακόμη και στην περίπτωση σου αν σκεφτείς τις ευκολίες νομίζω πως αντισταθμίζει τις αμφιβολίες σου. Άλλωστε σε οποιαδήποτε επέμβαση παίρνεις ρίσκο.

@nPb αυτό είναι επιχείρημα? Και οι περισσότεροι καρδιολόγοι καπνίζουν και σου λένε να κόψεις το κάπνισμα. Άκυρο?

Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gademis
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε στις 12:35, 31-03-10:

Αφετέρου σκέφτομαι το ενδεχόμενο τα δεδομένα στον τομέα να είναι διαφορετικά σε λίγα χρόνια για άτομα σαν εμένα, αλλά έχοντας κάνει εγχείριση να μην μπορώ πια να επέμβω στο μάτι μου.
Αυτό είναι πράγματι παράγοντας που δεν είχα σκεφτεί. Το ξέρεις ότι μπορεί να αποκλείσεις μια μελλοντική επέμβαση κάνοντας αυτή τώρα η το υποθέτεις; Σε οποιαδήποτε περίπτωση θα σε βοηθήσει ο γιατρός σου να αποφασίσεις και επ αυτού που ξέρει σίγουρα αν υπάρχουν τέτοιοι τεχνικοί περιορισμοί.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 13:48, 31-03-10:

Woochoogirl ευχαριστώ για την απάντηση!

Γκαντέμη θα τον ρωτήσω, για να είμαι ειλικρινής αφού έφυγα από το ιατρείο άρχισαν να μου δημιουργούνται αρκετές απορίες, οπότε, αν και του έθεσα αρκετά ερωτήματα, υπάρχουν πολλά ακόμα αναπάντητα.

Δεν έχει νόημα προφανώς να συζητάμε με υποθέσεις, πάντως η λογική μου λέει ότι αν φτάσω το μάτι μου στα "όριά" του, θα είναι δύσκολο να κάνω αργότερα πιο βαθιά τομή.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 14:29, 31-03-10:

xmmm....xmmmm....

Προσπαθώ να θυμηθώ πως είναι 4 βαθμοί μυωπίας.. (ήμουν 8 όταν είχα και δεν θυμάμαι καλα... ) πολλοί ήταν και πάλι... ΣΙΓΟΥΡΑ είναι καλύτερο από τους 8 ή 9 [το βλέπω στην αδερφή μου που έχει 3.5 και 3.75 ότι καμία σχέση δεν έχει με το πως έβλεπα εγώ]. Από την άλλη σε καταλαβαίνω απόλυτα σε αυτό που λες... Θυμάμαι ότι ο γιατρός μου μου είχε πει τότε που ήταν να μπω εγώ χειρουργείο ότι πάμε με στόχο το 0 αλλά υπάρχει πιθανότητα "αστοχίας" με worst case scenario τον 1 βαθμό. Και ενώ ένας βαθμός ήταν ...τίποτα σε σχέση με το δυσθεώρατο 9 που είχα, εγώ είχα πέσει σε βαθια στενοχώρια που μετά από ταλαιπωρία 20 χρόνων και πάλι δεν θα μπορούσα (πιθανόν) να πετάξω τα γυαλιά.

Δεν ξέρω τι να σε συμβουλέψω. Αλήθεια δεν ξέρω... το σκέφτομαι πολύ ώρα να απαντήσω και τι.

Το μόνο που σκέφτομαι έντονα είναι το ίδιο που σκεφτόμουν και για μένα (που φοβόμουν και έλεγα μηπως να περιμένω να βελτιωθούν οι μέθοδοι κτλ). Είμαστε 28 χρονών [29 ειμαστε αλλά το στέκι μας φέρεται καλά και μας δείχνει 28 μέχρι και το μάιο ]. Οκ, δεν είμαστε 100 αλλα δεν είμαστε 20. Και να βγει αύριο μια καινούρια μέθοδος που σου δίνει καλύτερη ευελιξία. Δεν θες 3-4 χρόνια να τεσταριστεί για να δεις αποτελέσματα [τουλάχιστον?]. That makes us 32-33. Άρα έχεις πάνω κάτω μια 10 δεκαετία πριν αρχίσουν τα θέματα πρεσβυωπίας... Μην μιλήσουμε για την περίπτωση που βγει η "βελτιωμένη" μέθοδος σε 5 χρόνια από σήμερα? σε 10?

Και αν η κατάχρηση φακών προκαλέσει κάτι άλλο, όσο εσύ..περιμένεις?

Γιατί να έχεις χάσει κάποια χρόνια καλύτερης ζωής στο όνομα μιας μεθόδου που δεν ξέρεις αν θα υπαρχει?

Από την άλλη καταλαβαίνω ότι έχει περάσει χρόνια ταλαιπωρίας με το θέμα 'μάτια' (been there) και φυσικά θες το καλύτερο. Επίσης το ένα είναι μια κατάσταση που καλή ή κακή την ξέρεις και την έχεις συνηθίσει και ξέρεις να τη διαχειρίζεσαι. Και υπάρχει πάντα το θέμα "αν θελήσω μπορώ να τη βελτιώσω". Αν κάνεις μια επέμβαση σε λεπτό μάτι που σου δίνει και πάλι απλώς βελτιωμένη όραση και όχι άριστη "χάνεις" την ευκαιρία να ...ελπίζεις.

Δεν ξέρω...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 18:11, 31-03-10:

Ευχαριστώ Ρεζουλίνι! Η απάντησή σου είναι σημαντική καθώς ξέρω ότι με "νιώθεις".

Το μόνο που σκέφτομαι έντονα είναι το ίδιο που σκεφτόμουν και για μένα (που φοβόμουν και έλεγα μηπως να περιμένω να βελτιωθούν οι μέθοδοι κτλ). Είμαστε 28 χρονών [29 ειμαστε αλλά το στέκι μας φέρεται καλά και μας δείχνει 28 μέχρι και το μάιο ]. Οκ, δεν είμαστε 100 αλλα δεν είμαστε 20. Και να βγει αύριο μια καινούρια μέθοδος που σου δίνει καλύτερη ευελιξία. Δεν θες 3-4 χρόνια να τεσταριστεί για να δεις αποτελέσματα [τουλάχιστον?]. That makes us 32-33. Άρα έχεις πάνω κάτω μια 10 δεκαετία πριν αρχίσουν τα θέματα πρεσβυωπίας... Μην μιλήσουμε για την περίπτωση που βγει η "βελτιωμένη" μέθοδος σε 5 χρόνια από σήμερα? σε 10?
Αυτό σκέφτομαι. Ότι είναι χαζομάρα να μην εκμεταλλεύομαι κάτι που μου προσφέρεται τώρα, καθώς δεν είμαι έφηβη. Παρόλα αυτά, δεν μπορώ να μην αναλογιστώ ότι για τα δεδομένα του laser δεν είμαι και μεγάλη, καθώς κατά βάση απευθύνεται σε μεγάλες ηλικίες. Το μικρότερο άτομο που το έκανε από τον κύκλο μου είναι η αδερφή μου , η οποία καβατζάρει τα 26 (ψέματα, και κάποια οικογενειακή φίλη που το έκανε στα 23-24). Οι περισσότεροι είναι 30+, 40ρηδες και λοιπά.
Και αν η κατάχρηση φακών προκαλέσει κάτι άλλο, όσο εσύ..περιμένεις?

Γιατί να έχεις χάσει κάποια χρόνια καλύτερης ζωής στο όνομα μιας μεθόδου που δεν ξέρεις αν θα υπαρχει?
Αυτός είναι ο φόβος μου, καθώς αποδεδειγμένα η κατάχρηση προκαλεί προβλήματα, και φτάνεις σε κάποιο σημείο να μην δέχεται το μάτι τον φακό, αλλά ούτε το laser. Μολαταύτα η εξέταση χθες έδειξε καλή κατάσταση και καταλαβαίνω ότι έχω αρκετά περιθώρια.

Από την άλλη καταλαβαίνω ότι έχει περάσει χρόνια ταλαιπωρίας με το θέμα 'μάτια' (been there) και φυσικά θες το καλύτερο. Επίσης το ένα είναι μια κατάσταση που καλή ή κακή την ξέρεις και την έχεις συνηθίσει και ξέρεις να τη διαχειρίζεσαι. Και υπάρχει πάντα το θέμα "αν θελήσω μπορώ να τη βελτιώσω". Αν κάνεις μια επέμβαση σε λεπτό μάτι που σου δίνει και πάλι απλώς βελτιωμένη όραση και όχι άριστη "χάνεις" την ευκαιρία να ...ελπίζεις.
Όπως το περιγράφεις είναι. Δίλημμα. Anyway, σκέφτομαι να μιλήσω και πάλι μαζί του για περαιτέρω πληροφορίες. Να δω τις επιπτώσεις που θα έχει η εγχείριση στην αντοχή του ματιού και φυσικά πόσους βαθμούς διόρθωσης με παίρνει να κάνω. Πιθανώς να αξίζει.

Παράθεση

Heptamer (von Sentonof!)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Heptamer
Ο von Sentonof! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 529 μηνύματα.

O Heptamer von Sentonof έγραψε στις 16:03, 07-04-10:

Το θεμα της διορθωσης με λεηζερ με απασχολει και εμενα,καθοτι εχω μετρια μυωπια και πανω απο 2,5 βαθμους αστιγματισμο,που ειναι και το ολο αγκαθι. Μαλιστα σκεφτομαι προσεχώς να κανω εναν πληρη προεγχειρητικο ελεγχο σε οφθαλμολογικο κεντρο στη Συγγρου,απλα και μονο για να δω την κατασταση των ματιων μου,διχως αυτο να σημαινει πως θα κανω και την εγχειρηση.
Κατοπιν πληροφοριων που εχω συλλεξει,οποιος κανει την εγχειρηση και ειναι πανω απο 40+,θα χρειαστει γυαλια πρεσβυωπιας μετα την εγχειρηση,οποτε δωρο αδωρο...θα το διευκρινησω ομως και με το γιατρο. Η μυωπια σε εξασφαλιζει τροπον τινα ωστε να μην εμφανισεις γρηγορα πρεσβυωπια.
Με βαση τα οσα εχω πληροφορηθει,εχω συνταξει και ερωτηματολογιο,το οποιο καλο θα ειναι οποιος ενδιαφερεται να το αναπτυξει στο γιατρο.
1. Θα αποκτησω μονιμη ευαισθησια στο δυνατο φως μετα την εγχειρηση? Κατι τετοιο ειναι πιθανο.
2. Θα χρειαζομαι γυαλια οδηγησης το βραδυ?
3.Θα υπαρχει προβλημα με πολλες ωρες μπροστα απο Η/Υ?
4. Θα εχω μειωμενη οραση τη νυχτα,θάμβος κλπ? - Αυτο εχει σχεση με το μεγεθος της κορης,οποτε θα πρεπει να γινει και κορομετρηση.
5.Ποσο μεγαλος ειναι ο κινδυνος για κερατεκτασια? Ειναι η σπουδαιοτερη επιπλοκη της εγχειρησης.
Για κερατεκτασια ειναι υποπτοι οσοι εχουν υψηλο και ανωμαλο αστιγματισμο.
6. Εξεταση ξηροφθαλμιας.
7. Αν υπαρχει αρκετη μυωπια,πρεπει να γινει εξονυχιστικος ελεγχος για υποκλινικο κερατοκωνο,για να μην υπαρξει κερατεκτασια μετα την εγχειρηση.
8.Ενδεχεται να υπαρξει και οπισθοδρομηση του ματιου στην προτερη μυωπικη κατασταση. Ποιες ειναι οι πιθανοτητες για κατι τετοιο?
9. Το
flap (το κομματι που του κερατοειδους που σηκωνεται κατα την εγχειρηση και μετα επανατοποθετειται) υπαρχει πιθανοτητα να ξεκολλησει? Εν γενει αυτο να γινει,σε καποιον που κανει αθληση υψηλου κινδυνου.
Αυτα ειναι τα σπουδαιοτερα που θα πρεπει να ανησυχουν καποιον που θελει να κανει την εγχειρηση και καλο θα ειναι να τα ρωτησει και να παρει διεξοδικες απαντησεις απο το γιατρο.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 22:14, 12-04-10:

Ευχαριστούμε για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες Heptamer!

Αρχική Δημοσίευση από Heptamer
Το θεμα της διορθωσης με λεηζερ με απασχολει και εμενα,καθοτι εχω μετρια μυωπια και πανω απο 2,5 βαθμους αστιγματισμο,που ειναι και το ολο αγκαθι. Μαλιστα σκεφτομαι προσεχώς να κανω εναν πληρη προεγχειρητικο ελεγχο σε οφθαλμολογικο κεντρο στη Συγγρου,απλα και μονο για να δω την κατασταση των ματιων μου,διχως αυτο να σημαινει πως θα κανω και την εγχειρηση.
Όπως τα λες, ο μεγάλος αστιγματισμός είναι πακέτο. Εν γένει είναι σημαντικό για εμάς που έχουμε προβλήματα όρασης να κάνουμε ανά τακτά διαστήματα εκτός των εξετάσεων ρουτίνας κάποιες πιο αναλυτικές. Ιδιαίτερα όταν υπάρχει τακτική χρήση φακών. Προληπτικά, δίχως να περιμένουμε συμπτώματα. Κοντινό μου πρόσωπο εμφάνισε συμπτώματα θολούρας, πήγε για εξέταση και φάνηκε πολύ μεγάλο πρόβλημα ξηροφθαλμίας, κάτι που το ταλαιπώρησε για καιρό με κολλύρια, χρήση γυαλιών σχεδόν πάντα και λοιπά.
Κατοπιν πληροφοριων που εχω συλλεξει,οποιος κανει την εγχειρηση και ειναι πανω απο 40+,θα χρειαστει γυαλια πρεσβυωπιας μετα την εγχειρηση,οποτε δωρο αδωρο...θα το διευκρινησω ομως και με το γιατρο. Η μυωπια σε εξασφαλιζει τροπον τινα ωστε να μην εμφανισεις γρηγορα πρεσβυωπια.
Βασικά δε νομίζω ότι δεν εμφανίζεις πρεσβυωπία. Αλλά η μυωπία "εξουδετερώνει" την πρεσβυωπία. Αν έχεις 1 βαθμό μυωπία και σου παρουσιαστεί πρεσβυωπία επίσης 1 βαθμού ουσιαστικά βλέπεις σα να μην έχεις τίποτα από τα 2. Αν η προσβυωπία γίνει 2 βλέπεις σα να έχεις μόνο 1 βαθμό. Ή κάπως έτσι!

Παράθεση

Felice

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Felice
H Felice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γραμματέας και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 42 μηνύματα.

H Felice έγραψε στις 14:59, 11-05-10:

Καλησπερα και εγω ανήκω στην κατηγορία των ατόμων που φορούν πολλα χρόνια φακούς επαφής.
Στο ενα εχω 3,25 και στο άλλο 3,75. Πέρσυ αρχισα να σκέφτομαι για λέιζερ. Κάνοντας την ερώτηση σε μεγαλογιατρο χειρούργο μου απαντησε ακριβως το ίδιο "εχεις καθίσει ποτέ να σκεφτείς γιατι ολοι οι γιατροί φορουν γυαλια και δεν πανε να κάνουν?"
Προβληματισμένη το άφησα το θέμα και δεν του εδωσα περαιτέρω συνέχεια.
Φέτος ομως γνωρισα ενα παιδί που είχε ολίγον παραπάνω μυωπια 8 + 9. Αυτος πέρσυ πήγε και εκανε λέιζερ από εκείνη την στιγμή και μετά δοξάζει τον κύριο που του έδωσε την επιφώτιση και πηγε και το έκανε. Λέει πως ειναι φοβερά ευχαριστημένος και πως η 5 μερούλες που αναγκαστικά κάθεσαι στο σπίτι αξίζουν και με το παραπάνω με χίλια. Τόσο πολύ ευχαριστημένος εμεινε.
Τώρα τελευταια το σκέφτομαι και εγω σοβαρά. Το μόνο που με κολλάει είναι το θέμα της δουλειάς που ως γνωστον τους τελευταίους μήνες προβληματίζει όλον τον κόσμο. Φοβάμαι μην δοθεί καμία αφορμη απο την απουσία μου.
Πάντως και εγω το εχω παρει απόφαση και αν τελικά μου δωσει το οκ ο γιατρος θα το κάνω. Φοραω φακούς 18 χρόνια και δηλώνω οτι τους εχω βαρεθεί και κουραστεί αφάνταστα . Ασε που ειμαι και αλεργικη και περιοδικα παθαίνω υπεφυκιτιδες.
Εμπρος στον δρόμο του λέιζερ

Παράθεση

Rainbow Blues

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Rainbow Blues
H Rainbow Blues αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Έμπορος . Έχει γράψει 228 μηνύματα.

H Rainbow Blues ... έγραψε στις 12:18, 04-02-11:

Καιρός να γράψω κι εγώ τη δικιά μου ιστορία....

Εγώ από πολύ μικρή είχα αστιγματισμό και αργότερα ανέπτυξα και μυωπία... Είχα φτάσει σε σημείο σε όλο το γυμνάσιο και λύκειο να φοράω κάτι φακούς στα γυαλια μου σαν πατομπούκαλα (πατομπούκαλα μετά από λέπτυνση παρακαλώ). Μετά το σχολείο φορούσα φακούς επαφής που τους έκανα ειδική παραγγελία και κόστιζαν αρκετά... Ετσι το πήρα απόφαση να ψαχτώ για laser γιατί είχα σιχαθεί ποιά τα πάντα!!

Πήγα σε κλινική εδώ στη Θεσσαλονίκη όπου ειδικεύεται σε τέτοιες επεμβάσεις, μίλησα με τον γιατρό και απευθείας έκανα και όλες τις εξετάσεις που χρειάζεται εκεί. Μου μίλησε μου είπε πως θα είναι και μου εξήγησε πως η επέμβαση θα έχει πολύ καλά αποτελέσματα στην δικιά μου περίπτωση όμως θα έπρεπε να περιμένω ένα χρόνο για να είμαστε σίγουροι οτι οι βαθμοί μου έχουν στεθεροποηθεί, επίσης μου τόνισε πως για αυτόν το χρόνο τέρμα οι φακοί επαφής. Είμουν και τυχερή γιατί εκείνη την περίοδο στην κλινική είχε έρθει μηχάνημα ειδικό για τον αστιγματισμό.(!)

Έτσι ένα ωραίο πρωινό μετά από καιρό έκλεισα ραντεβού για τις ίδιες εξετάσεις και λίγο αργότερα για την επέμβαση. Τολμώ να πώ οτι το βράδυ πριν την επέμβαση δεν κοιμήθηκα από την αγωνία, ήθελα τόσο πολύ να το κάνω που πραγματικά δεν αγχώθηκα καθόλου. Μέχρι τη στιγμή που έφτασα στη κλινική... γ' αυτό σου δίνουν χαπάκι και είσαι ευτυχισμένος....

Κατα την διάρκεια της επέμβασης όλα πήγαν καλά... "Κοίτα στο κόκκινο λαμπάκι", "Κοίτα στο πράσινο λαμπακι", και μερικά αστεία για να σπάσει λίγο η ατμόσφαιρα, "Γιατρέ εσείς που βλέπετε από κοντα τί χρώμα είναι τελικά τα μάτια μου?" και πριν το καταλάβω είχαμε τελειώσει.

Στην αρχή από την κλινική μου έδωσαν ένα τσαντάκι με όλες τις ιστορίες που έπρεπε να βάζω στα μάτια μου (δυο διαφορετικά είδη σταγόνες, τεχνιτά δάκρυα, υγρά μαντηλάκια ειδικά για να καθαρίζω την περιοχή γύρο από τα μάτια και ένα χαρτί με το πρόγραμμα που έπρεπε να ακολουθήσω στις σταγόνες). Οι δύο πρώτες μέρες ήταν όλη η υπόθεση... Μετά τα πράγματα όλο και καλυτέρευαν.

Κάθε μέρα η όραση μου βελτιώνονταν και τώρα πια δεν έχω κανένα πρόβλημα. Εχουν περάσει σχεδόν δύο χρόνια και κάθε μέρα δοξάζω την ώρα και τη στιγμή που πήρα την απόφαση να το κάνω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Rainbow Blues

Δραστήριο Μέλος

H Rainbow Blues αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Έμπορος . Έχει γράψει 228 μηνύματα.

H Rainbow Blues ... έγραψε στις 15:05, 04-02-11:

1. Θα αποκτησω μονιμη ευαισθησια στο δυνατο φως μετα την εγχειρηση? Κατι τετοιο ειναι πιθανο.
2. Θα χρειαζομαι γυαλια οδηγησης το βραδυ?
3.Θα υπαρχει προβλημα με πολλες ωρες μπροστα απο Η/Υ?
4. Θα εχω μειωμενη οραση τη νυχτα,θάμβος κλπ? - Αυτο εχει σχεση με το μεγεθος της κορης,οποτε θα πρεπει να γινει και κορομετρηση.
5.Ποσο μεγαλος ειναι ο κινδυνος για κερατεκτασια? Ειναι η σπουδαιοτερη επιπλοκη της εγχειρησης.
Για κερατεκτασια ειναι υποπτοι οσοι εχουν υψηλο και ανωμαλο αστιγματισμο.
6. Εξεταση ξηροφθαλμιας.
7. Αν υπαρχει αρκετη μυωπια,πρεπει να γινει εξονυχιστικος ελεγχος για υποκλινικο κερατοκωνο,για να μην υπαρξει κερατεκτασια μετα την εγχειρηση.
8.Ενδεχεται να υπαρξει και οπισθοδρομηση του ματιου στην προτερη μυωπικη κατασταση. Ποιες ειναι οι πιθανοτητες για κατι τετοιο?
9. Το
flap (το κομματι που του κερατοειδους που σηκωνεται κατα την εγχειρηση και μετα επανατοποθετειται) υπαρχει πιθανοτητα να ξεκολλησει? Εν γενει αυτο να γινει,σε καποιον που κανει αθληση υψηλου κινδυνου.
Αυτα ειναι τα σπουδαιοτερα που θα πρεπει να ανησυχουν καποιον που θελει να κανει την εγχειρηση και καλο θα ειναι να τα ρωτησει και να παρει διεξοδικες απαντησεις απο το γιατρο.

Γουάου.... Προσπαθώ να φανταστώ τη φάτσα του γιατρού όταν θα του γίνονται όλες αυτές οι ερωτήσεις... "Ωπα.., Αυτός ο τύπος έχει διαβάσει... Και έχει στοχευμένες ερωτήσεις..."

Πάντως μπράβο σου που το ψάχνεις τόσο. Τώρα που έχω τελειώσει μ' αυτό το θέμα και βλέπω τις ερωτήσεις σου σκέφτομαι οτι εαν τις είχα δει από πιο μπροστά μπορεί και να μην έκανα την επέμβαση....

Πάλι καλά πρόλαβα και την έκανα...

Πάντως για τις ερωτήσεις σου θα σου πώ αυτό που μου είπε ο γιατρός μου..."Για να συμβεί το χειρότερο πρέπει να πετύχεις το τζακ ποτ της ατυχίας. Πρεπει να πάνε πολλά πράγματα λάθος... Αυτό σε ένα ελεγχόμενο περιβάλλον είναι αρκετά απίθανο."

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 10:56, 07-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από Rainbow Blues
Πάντως για τις ερωτήσεις σου θα σου πώ αυτό που μου είπε ο γιατρός μου..."Για να συμβεί το χειρότερο πρέπει να πετύχεις το τζακ ποτ της ατυχίας. Πρεπει να πάνε πολλά πράγματα λάθος... Αυτό σε ένα ελεγχόμενο περιβάλλον είναι αρκετά απίθανο."
Ή πήγαμε στον ίδιο γιατρο εμείς ή είναι sos ατάκα αυτό το τζακ ποτ της ατυχίας

Παράθεση

katalinos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη katalinos
Ο katalinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 446 μηνύματα.

O katalinos έγραψε στις 11:14, 07-02-11:

μάλλον πήγατε στον ίδιο γιατρό
το τζακ ποτ της ατυχίας θα είναι να το κερδίσετε και οι δύο μαζί

Παράθεση

Rainbow Blues

Δραστήριο Μέλος

H Rainbow Blues ... έγραψε στις 14:23, 07-02-11:

Μάλλον είναι SOS γιατί πρόσγατα το ακουσα κι από αλλό γιατρό....

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    KostasK88

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους