Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,077 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Macbook ή όχι;

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 01:37, 28-10-12:

Ούτε καν. Αν και είχα επιλογή να πάρω Mac, τελικά προτίμησα να διαθέσω το budget σε πιο ουσιώδη πράγματα.
Αν και με έχουν καλύψει πιο πάνω, περιληπτικά:
  • Τα θεωρώ σπατάλη χρημάτων, υπερτιμολογημένα και εκμεταλλεύονται την αφέλεια του γενικού κοινού ότι "αφού είναι ωραίο και shiny, δεν θα χαλάει".
  • Σε "κλειδώνουν" στο σύστημά τους, κοινώς σε περιορίζουν να χρησιμοποιείς τα δικά τους πρότυπα και μόνο. Θέλεις αντάπτορες Mini-DisplayPort -> anything, ενώ οι δε shiny οθόνες των iMac πρακτικά δεν παίζουν με τα ordinary PCs - όχι με όλα, τουλάχιστον, θες να έχεις GPU με MDP port.
  • Λίγες επιλογές για αλλαγή μπαταρίας - μνήμης, και αν σου δίνουν. Τα τελευταία μοντέλα τα έχουν κολλημένα στην μητρική.
  • Λειτουργικό που μου δίνει την αίσθηση ότι φτιάχτηκε για παιδάκια του δημοτικού. Μία φορά που χρειάστηκα κάτι, έψαχνα 15 λεπτά για να βρω πώς ανοίγεις terminal... Πολύ πιο εύκολα ένας χρήστης Windows μπορεί να συνηθίσει σε (στημένο) περιβάλλον linux gnome/kde, παρά σε MacOS, κατά την γνώμη μου. Χώρια που δεν μου δίνει το ίδιο customizability που δίνει το linux.
  • Χώρια που σκας μια περιουσία και για τις όποιες αναβαθμίσεις χρειαστείς.
Στο μόνο που θα συμφωνήσω είναι ότι έχουν "ωραίο" design. Αλλά σε καμία περίπτωση, για μένα, δεν αξίζει τόσο κερατιάτικη υπερτιμολόγηση. Απλώς βασίζονται στην ψευδαίσθηση που έχει ο κόσμος πως "ό,τι πληρώνεις, παίρνεις".

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 14:00, 28-10-12:

Τα θεωρώ σπατάλη χρημάτων, υπερτιμολογημένα και εκμεταλλεύονται την αφέλεια του γενικού κοινού ότι "αφού είναι ωραίο και shiny, δεν θα χαλάει".
Σε "κλειδώνουν" στο σύστημά τους, κοινώς σε περιορίζουν να χρησιμοποιείς τα δικά τους πρότυπα και μόνο. Θέλεις αντάπτορες Mini-DisplayPort -> anything, ενώ οι δε shiny οθόνες των iMac πρακτικά δεν παίζουν με τα ordinary PCs - όχι με όλα, τουλάχιστον, θες να έχεις GPU με MDP port.
η νικη του μαρκετινγκ πσνω στην ουσια-που υπαρχει αλλα οχι τοση

αν ολοι οι χρηστες δεν κοιταγαν το περιτυλιγμα και αγοραζουν φιρμα τι θα κανανε και οι εταιριες σαν και αυτη?
κλεφτες θα γινονταν?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 15:21, 28-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
η νικη του μαρκετινγκ πσνω στην ουσια-που υπαρχει αλλα οχι τοση

αν ολοι οι χρηστες δεν κοιταγαν το περιτυλιγμα και αγοραζουν φιρμα τι θα κανανε και οι εταιριες σαν και αυτη?
κλεφτες θα γινονταν?
Θα αλλαζαν πολιτικη ή θα προχωρουσαν σε "δημιουργικη καταστροφη" (να μου χρησιμευσει και καπου το αοδε, τοσα χρονια μετα...!"

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 16:19, 02-02-13:

How about ... no? Ορίστε και μια σύγκριση τιμών.

Ωραίο πάντως το Marketing department τους. Όσος κόσμος δεν ξέρει από PCs νομίζει ότι επειδή είναι shiny, είναι και "καλά".

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 01:21, 03-02-13:

Το χειροτερο ειναι πως κοσμος που ξερει απο pc (καλα... νομιζει πως ξερει) πιστευει οτι τα ιδια χαρακτιριστικα σε mac ειναι καλητερα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη akikos
Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,758 μηνύματα.

O akikos έγραψε στις 12:34, 03-02-13:

Για επαγγελματικούς λόγους χρησιμοποιώ εδώ και αρκετό καιρό imac. Αν περίγραφα με τρεις λέξεις τα συστήματα της apple αυτές θα ήταν "απλότητα", "ποιότητα" και "ασφάλεια".

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 12:42, 03-02-13:

"απλότητα", "ποιότητα" και "ασφάλεια"

το "ξεφραγκιασμα" ξεχασες

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 12:54, 03-02-13:

Απλοτιτα; Ποιοτιτα; Μαλλον για διαφορετικα μηχανιματα μιλαει ο καθενας σε αυτο το τοπικ...

Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,758 μηνύματα.

O akikos έγραψε στις 13:33, 03-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
το "ξεφραγκιασμα" ξεχασες
Το τελευταίο που σκέφτομαι όταν βλέπω τον imac είναι το κόστος αγοράς του.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
Απλοτιτα; Ποιοτιτα; Μαλλον για διαφορετικα μηχανιματα μιλαει ο καθενας σε αυτο το τοπικ...
Απλά δουλεύει.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 13:37, 03-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από akikos
Το τελευταίο που σκέφτομαι όταν βλέπω τον imac είναι το κόστος αγοράς του.

Απλά δουλεύει.
Ε... Οχι...! Εχω δει πολλα μακ που που απλα... δεν δουλευουν!
Οπως επισεις εχω δει πολλα windows/linux pc που απλα... δουλευουν!

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,644 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 15:35, 03-02-13:

Δε ξέρω τι λέτε, αλλά εγώ αν είχα τα λεφτά, ένα mac το' παιρνα ευχαρίστως,

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 16:03, 03-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από prinCess.
Δε ξέρω τι λέτε, αλλά εγώ αν είχα τα λεφτά, ένα mac το' παιρνα ευχαρίστως,
Κι εμένα μου πέρασε μια στιγμή απ' το μυαλό που είχα την ευκαιρία. Τελικά αγόρασα ΔΥΟ υπολογιστές, και οι δύο με ΚΑΛΥΤΕΡΑ χαρακτηριστικά απ' το mac (32 GB Ram, etc), ένα 27άρι monitor, έναν SSD, ακουστικά, εξωτερικό σκληρό δίσκο... όλα με τα ίδια λεφτά.

Παράθεση

Lilla My

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lilla My
H Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 299 μηνύματα.

H Lilla My έγραψε στις 16:12, 03-02-13:

Eγώ αγόρασα το Macbook Pro τον περασμένο Ιούλιο και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Για μένα η χρήση του είναι αρκετά - για να μην πω πολύ - πιο απλή κι εύκολη σε σύγκριση με το laptop που είχα πριν (HP). Όσο για τα χρήματα, αναλόγως πώς θέλει να τα διαθέσει κανείς. Άλλοι αγοράζουν smartphones με 900 €. Για μένα είναι αδιανόητο να δώσει κανείς πάνω από 200 € για κινητό. Δε θα πάω να ψάξω για κινητό, αν θέλω μια συσκευή για να μπαίνω στο internet και να βλέπω ταινίες. Μια φορά δεν έχω σκεφτεί, πόσο ξεφραγκιάστηκα, για να πάρω το Macbook. Αντιθέτως, με το HP πολλές φορές το σκέφτηκα, γιατί ήταν laptop των 1.000 € και είχε του κόσμου τα προβλήματα 4 χρόνια. Πάνω κάτω την ίδια εμπειρία έχω κι από Sony Vaio, Toshiba και Asus (laptop που έχουν πολύ κοντινά μου πρόσωπα). Ε, σκέφτηκα ότι δε χρειάζεται να δοκιμάσω και τη Samsung, μπας και... Ήθελα να αγοράσω κάτι διαφορετικό αυτή τη φορά και δεν το έχω μετανιώσει.

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 16:29, 03-02-13:

τα μακ ειναι πολύ όμορφα pc όπως και το καινούριο iphone

Παράθεση

spurakos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη spurakos
Ο spurakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 314 μηνύματα.

O spurakos έγραψε στις 16:45, 03-02-13:

εγω εχω παντως ενα asus notebook που το πηρα 450 ευρω περιπου και πεταει σε σχεση με ενα macbook του κολλητου μου.Μονο που βλεπω το mac Os αηδιαζω.Ουτε το trackpad του δεν με βολευε.

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 18:50, 03-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από spurakos
εγω εχω παντως ενα asus notebook που το πηρα 450 ευρω περιπου και πεταει σε σχεση με ενα macbook του κολλητου μου.Μονο που βλεπω το mac Os αηδιαζω.Ουτε το trackpad του δεν με βολευε.
Δεν υπάρχει περίπτωση να είναι καλύτερο το asus από το macbook του κολλητού σου τουλάχιστον σε όλους τους τομείς.

Εγώ όταν βλέπω mac oς ηρεμώ

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 18:52, 03-02-13:

32 GB Ram, etc
αμαν
τι τα κανεις τοσα?
και που βρηκες μητρικη που να παιρνει τοσα?
εγω με 6 και τα θεωρω υπερβολη

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 22:40, 11-02-13:

Ε οχι και υπερβολη τα 6 ρε Αγγελε...
Τα 32 ειναι καπως πολλα βεβαια οφειλω να πω... Αν δουλευεις πολλα virtual μηχανιματα ομως, καλο ειναι να υπαρχουν!

Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

O akikos έγραψε στις 18:20, 21-02-16:

Έχω έναν iMac 2011 Mid. Η μικρότερη έκδοση τότε (core i5, 21" οθόνη).

Απλώς η καλύτερη αγορά που έχω κάνει ποτέ. Η μοναδική αναβάθμιση που του έχω πάρει είναι πριν λίγο καιρό αγορά μνήμης που από 4gb πήγε 12gb (με 40 ευρώ) και ο λόγος που το έκανα δεν ήταν λόγο απόδοσης αλλά επειδή δεν ήθελα ο επεξεργαστής να κουράζεται τόσο πολύ.

Όσο αφορά την τιμή. Έδωσα 1100 € να τον αγοράσω. Αυτή τη στιγμή τον πουλάω άνετα 700€. Συνεπώς το imac μου έχει στοιχήσει 440 ευρώ για 5 χρόνια χρήσης. Φυσικά δεν μου έχει περάσει καν στο μυαλό να το πουλήσω.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη akikos : 21-02-16 στις 18:25.
Παράθεση

Γκρινιάρης Gkrr (Κωνσταντίνος)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γκρινιάρης Gkrr
Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.

O Γκρινιάρης Gkrr Perseverance makes the difference... έγραψε στις 21:35, 21-02-16:

Για πιο λόγο να αγοράσει κανείς ένα Macbook 1,000 ευρώ?!
Με 1,000 ευρώ παίρνεις ένα σταθερό PC και θα είναι και διαστημόπλοιο!
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

O akikos έγραψε στις 10:32, 22-02-16:

Πλέον με 1000 ευρώ παίρνεις ένα φυσιολογικό pc όχι διαστημόπλοιο
Παράθεση

Διάσημο Μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.

O Γκρινιάρης Gkrr Perseverance makes the difference... έγραψε στις 15:03, 22-02-16:

Πολλά είναι και πάλι με τόσα λεφτά φτιάχνεις ένα πολύ καλό PC.
Υπάρχουν laptop στην αγορά και με 400 - 500 ευρώ που κάνουν πολύ καλή δουλειά.

Πεταμένα λεφτά είναι τα iPhone, Mac, Macbooks κλπ... Κάνουν κάτι, αλλά δεν τους αξίζει τέτοια τιμή!
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

O akikos έγραψε στις 15:50, 22-02-16:

Άσχετα με την τιμή. Αν δεν έχει το pc τουλάχιστον 8 gb RAM και κατά τη γνώμη μου SSD δεν αξίζει η αγορά του και 100 ευρώ να κάνει.
Παράθεση

Διάσημο Μέλος

O Γκρινιάρης Gkrr Perseverance makes the difference... έγραψε στις 16:24, 22-02-16:

Για εμένα εκτός την 8άρα Ram, εάν είναι παιχνιδομηχανή πρέπει να έχει AMD, όχι Intel Core... !
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,782 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 19:14, 22-02-16:

Δεν έχεiς κανένα λόγο αυτή τη στιγμή να πας σε AMD μόνο αν είσια σε στενό budget και ψαχνεσαι για OC.
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 21:00, 22-02-16:

Αρχική Δημοσίευση από Γκρινιάρης Gkrr
Για εμένα εκτός την 8άρα Ram, εάν είναι παιχνιδομηχανή πρέπει να έχει AMD, όχι Intel Core... !
Αν δεν κάνω λάθος οι AMD επεξεργαστές δεν υποστηρίζουν hardware acceleration στα γραφικά, οπότε γιατί να βάλει AMD και όχι Intel?
Παράθεση

libre

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη libre
Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 665 μηνύματα.

O libre έγραψε στις 21:18, 22-02-16:

Mac δεν θα επαιρνα λογω που ειμαι ευχαριστημενος με το λινουξ, αλλά προκειμενου να χρησιμοποιειες windows καλυτερα mac για την ασφαλεια.
Παράθεση

CharaDes

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη CharaDes
H CharaDes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H CharaDes έγραψε στις 15:35, 28-02-16:

Ενταξει ας μην υπερβαλουμε! Τα mac ειναι παρα πολυ καλα. Αν οντως εχεις χρημα να διαθεσεις και να διαθετεις καθε φορα που υπαρχει καποιο τεχνικο προβλημα αλλα και γενικα, γιατι να μην παρεις? Εγω πηρα dell για επαγγελματικη χρηση (photoshop κλπ) και ειμαι πολυ ευχαριστημενη! Μην ξεχναμε οτι με ενα απλο pc βρισκεις ευκολα ''σπασμενα'' τα προγραμματα.
Παράθεση

Διάσημο Μέλος

O Γκρινιάρης Gkrr Perseverance makes the difference... έγραψε στις 15:56, 28-02-16:

Αρχική Δημοσίευση από Ξεχασμένος
Αν δεν κάνω λάθος οι AMD επεξεργαστές δεν υποστηρίζουν hardware acceleration στα γραφικά, οπότε γιατί να βάλει AMD και όχι Intel?
Οι Intel είναι για υπολογιστές γραφείου, όχι για παιχνιδομηχανές.
Οι AMD μπορούν να δουλέψουν και χωρίς κάρτα γραφικών, το οποίο σε βοηθά και σε οικονομικό επίπεδο. Μπορείς αργότερα να βάλεις για παράδειγμα δύο κάρτες γραφικών, εάν έχεις και το χρήμα φυσικά! Για αυτό το λόγο δημιουργήθηκαν.
Παράθεση

giouvarlaki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη giouvarlaki
Ο giouvarlaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O giouvarlaki έγραψε στις 21:54, 28-02-16:

Καλησπερα,
Σκεφτομαι εντοντα τις τελευταιες μερες για το αν τελικα αξιζει να παρω ενα Μακ.
Απο τα χερια μου περασαν και dell και toshiba και hp και lenovo..
Μιας και φυλαξα χρηματα για να αγορασω ενα καλο λαπτοπ πλεον ,αναρωτιομουν εαν αξιζει να δωσω τοσα χρηματα απο τη στιγμη που μπορω με ενα φτηνοτερο λαπτοπ να κανω την δουλεια μου.
Το λαπτοπ το χρησιμοποιω πανω κατω για ιντερνετ, μουσικη, ταινιες, να επεξεργαζομαι φωτογραφιες, να φτιαχνω κανα βιντεακι και καποτε κανενα game γενικα απλα πραγματα που δεν χρειαζονται κανα διαστημοπλοιο λαπτοπ.
Το θεμα ειναι οτι προσφατα αγορασα το πρωτο μου iphone και εχω εκπλαγει με το ποσο ευκολα στη χρηση ειναι και ποσο ευκολη σου κανει τη ζωη μεσω των i-tunes.
Παρ'ολα αυτα δεν ξερω εαν ειναι αυτοι αρκετοι λογοι για να παρω Μακ
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 12:44, 29-02-16:

Αρχική Δημοσίευση από Γκρινιάρης Gkrr
Οι Intel είναι για υπολογιστές γραφείου, όχι για παιχνιδομηχανές.
Οι AMD μπορούν να δουλέψουν και χωρίς κάρτα γραφικών, το οποίο σε βοηθά και σε οικονομικό επίπεδο. Μπορείς αργότερα να βάλεις για παράδειγμα δύο κάρτες γραφικών, εάν έχεις και το χρήμα φυσικά! Για αυτό το λόγο δημιουργήθηκαν.
Δηλαδή μου λες ότι ένας i7, είναι επεξεργαστής γραφείου και δεν κάνει να μπει να παιχνιδομηχανές? Έχω χρόνια να ασχοληθώ με hardware και δεν ξέρω τι παίζει αυτή τη στιγμή στην αγορά, αλλά αυτό που λες μου φαίνεται τελείως παράλογο. Όλοι οι επεξεργαστές πλέον μπορούν να δουλέψουν και χωρίς κάρτα γραφικών διότι μέσα στο τσιπάκι υπάρχει πλέον χώρος που υποστηρίζεις γραφικά και hd αναλύσεις, αλλά καλή τύχη αν προσπαθήσεις να τρέξεις ένα σύγχρονο game σε AMD δίχως κάρτα γραφικών.

Αρχική Δημοσίευση από giouvarlaki
Καλησπερα,
Σκεφτομαι εντοντα τις τελευταιες μερες για το αν τελικα αξιζει να παρω ενα Μακ.
Απο τα χερια μου περασαν και dell και toshiba και hp και lenovo..
Μιας και φυλαξα χρηματα για να αγορασω ενα καλο λαπτοπ πλεον ,αναρωτιομουν εαν αξιζει να δωσω τοσα χρηματα απο τη στιγμη που μπορω με ενα φτηνοτερο λαπτοπ να κανω την δουλεια μου.
Το λαπτοπ το χρησιμοποιω πανω κατω για ιντερνετ, μουσικη, ταινιες, να επεξεργαζομαι φωτογραφιες, να φτιαχνω κανα βιντεακι και καποτε κανενα game γενικα απλα πραγματα που δεν χρειαζονται κανα διαστημοπλοιο λαπτοπ.
Το θεμα ειναι οτι προσφατα αγορασα το πρωτο μου iphone και εχω εκπλαγει με το ποσο ευκολα στη χρηση ειναι και ποσο ευκολη σου κανει τη ζωη μεσω των i-tunes.
Παρ'ολα αυτα δεν ξερω εαν ειναι αυτοι αρκετοι λογοι για να παρω Μακ
Ένα laptop με Windows που κάνει 800 ευρώ έχει ακριβώς τα ίδια τεχνικά χαρακτηριστικά με ένα Μακ που κάνει 3.000 ευρώ. Η μόνη διαφορά είναι πως το Μακ θα είναι πιο μικρό και ελαφρύ και πιο ντιζαινάτο. Αν αυτό δικαιολογεί τα έξτρα 2.200 ευρώ για εσένα τόπε αγόρασε το και μεγιά.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη hack3r : 29-02-16 στις 12:49.
Παράθεση

vasilakis13 (Βασίλης)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη vasilakis13
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 692 μηνύματα.

O vasilakis13 έγραψε στις 15:38, 29-02-16:

Οι intel δεν είναι για παιχνιδομηχανές?? Κυρίως οι intel είναι για gaming PCs.. ειδικά οι core i5 είναι ότι καλύτερο (οι i7 δεν αξίζουν για pc gaming, υπερτερούν σε σχέση με τους i5 λόγω των παραπάνω πυρήνων αλλά τα σύγχρονα παιχνίδια δεν εκμεταλεύονται ακόμα τόσους πυρήνες).
Με amd και τα ενσωματωμένα γραφικά εννοείται ότι δεν τρέχεις αξιοπρεπώς κανένα σύγχρονο τίτλο όπως ειπώθηκε και παραπάνω.

Εγώ από λάπτοπ θα έπαιρνα dell. Η αντιπροσωπεία της dell στην Ελλάδα παρέχει πολύ καλή υποστήριξη, ενώ μου αρέσουν πολύ και σαν κατασκεύη. Apple δεν θα παιρνα με τίποτα, οποιαδήποτε συσκευή, ο μόνος λόγος που βρίσκω για να πάρει κάποιος οποιοδήποτε apple προϊόν είναι για να πουλάει μούρη.
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,388 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 17:17, 29-02-16:

Γνώμη μου είναι ότι η Apple αξίζει μόνο αν ασχολείσαι επαγγελματικά για κάτι και χρειάζεσαι το mac πχ προγραμματισμός σε iOS ή κάτι καλλιτεχνικά εργαλεία που έχουν. Αν δεν το θες για δουλειά, πήγαινε σε απλό pc με windows/linux.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

giouvarlaki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη giouvarlaki
Ο giouvarlaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O giouvarlaki έγραψε στις 00:45, 01-03-16:

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις με βοηθησατε αρκετα
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

O akikos έγραψε στις 10:18, 28-10-16:

Εχτές παρουσιάστηκαν τα νέα macbook.
H προσθήκη touchbar είναι κάτι το νέο που δεν έχουμε ξαναδει μέχρι σήμερα. Θα βοηθήσει πολύ στην παραγωγικότητα. Περιμένω και το keyboard για imac να το ενσωματώσουν.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη akikos : 28-10-16 στις 10:23.
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,388 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 11:29, 28-10-16:

Πόσο κάνουν;
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

O akikos έγραψε στις 14:08, 28-10-16:

Δυστυχώς η τιμή έχει ξεφύγει. Πλέον το χαμηλότερο μοντέλο θα κάτι παραπάνω από 1500 ευρώ αλλά μιλάμε για macbook pro που απευθύνεται για επαγγελματίες. Ίσως βγουμε και άλλα πιο φθηνά σκέτα macbook.

Κατά τη γνώμη μου ότι τα laptop αυτής της κατηγορίας είναι λογικό οι τιμές να αυξάνονται. Δεν είναι όπως παλιά που έπαιρνες laptop και μετά από τρία χρόνια ήθελες αλλαγή. Πλέον παίρνεις ένα και μπορούν να αντέξουν εφταετία και βάλε. Οι εταιρείες για να μην παρουσιάζουν ζημιές ακριβαίνουν την τιμή πώλησης των προιόντων τους.
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 15:24, 28-10-16:

Αυτό πως ξέρεις ότι ισχύει; Παρατήρησα αύξηση τιμών και σε κινητά αυτή τη χρονιά. Πλέον τα 400-500 ευρώ θεωρούνται mid range κινητά, πιστεύω παλιά ήταν άνετα high range.
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

O akikos έγραψε στις 17:53, 28-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny15
Αυτό πως ξέρεις ότι ισχύει; Παρατήρησα αύξηση τιμών και σε κινητά αυτή τη χρονιά. Πλέον τα 400-500 ευρώ θεωρούνται mid range κινητά, πιστεύω παλιά ήταν άνετα high range.
Παρακολουθω τη αγορά εδώ και χρόνια και βγάζω συμπεράσματα. Παλιά αν έπαιρνες μια ναυαρχίδα κινητό μια εταιρείας κρατούσε X χρόνια. Σήμερα κρατάει 2*Χ χρόνια τουλάχιστον. Οι εταιρίες σταμάτησαν να ασχολούνται τόσο πολύ με επιδόσεις και προσπαθούν με τις ίδιες επιδόσεις να πετύχουν καλύτερη ενεργειακή οικονομία. Αφού οι χρήστες κρατάνε περισσότερο τις συσκευές σε σύγκριση με παλαιότερα αναγκαστικά αυξάνεται η τιμή για να ισοσταθμιστούν τα κέρδη.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη akikos : 28-10-16 στις 18:02.
Παράθεση

ΑνδρέαςΚανακάρη

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΑνδρέαςΚανακάρη
Ο ΑνδρέαςΚανακάρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O ΑνδρέαςΚανακάρη έγραψε στις 18:37, 28-10-16:

Η απάντηση εξαρτάται και από την οικονομική σου άνεση. Τα Mac είναι πολύ καλά μηχανήματα αλλά εν γένει ακριβά, όπως και τα προγράμματά τους. Αν το οικονομικό δεν σε ενοχλεί θα πρότεινα Mac
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 21:59, 28-10-16:

Τι μας προβλημάτισε με τα νέα MacBook Pro εκτός απο την τιμή;
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

O vassilis498 έγραψε στις 03:54, 29-10-16:

Αυτή η καραμέλα "μα είναι για επαγγελμαιες" έχει παραγίνει. Άλλο επαγγελματίες άλλο μαλάκες. Επειδή κάποιος έχει τα λεφτά να τα σκάσει σε κάποιο μηχάνημα δε σημαίνει ότι αξίζει να το κάνει κιόλας.

Η αλήθεια είναι στον τομέα του hardware τα τελευταία χρόνια η apple τρώει σκόνη απ'τη microsoft ειδικά με τη παρουσίαση του studio πριν μερικές μέρες η κατάσταση ξέφυγε κατά πολύ.

Είναι τόσο μεγάλος ο εγωισμός της apple να δεχτεί την ήττα της που αρνείται ακόμη και σήμερα πεισματικά να βάλει touch screen στα λαπτοπ της κι αντ αυτού παρουσιάζει ηλίθια gimmck. για κλάματα
Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 713 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 04:43, 29-10-16:

Αφαιρεσε και το esc, το sd reader και τα usb ports Για να συνδεσεις το iphone θελεις dongle. Για να περασεις τις φωτο απο την camera σου θελεις dongle. Για να συνδεσεις εξωτερικο σκληρο δισκο και αλλα περιφερειακα θελεις dongle. Αυτο δεν ειναι productivity!

Το δε touch bar το βρισκω δυσχρηστο. Ειχα καποτε ενα λαπτοπ με touch κουμπακια πισω απο τα F keys και μου εσπαγαν τα νευρα γιατι πολλες φορες τα ακουμπουσα καταλαθος και ανοιγαν πραγματα που δεν ηθελα να ανοιξω. Κατσε και ψαχνε το esc στο touch bar οταν πληκτρολογεις με τυφλο συστημα. Καποια πληκτρα/κουμπια πρεπει να παραμεινουν physical, μεταξυ αυτων και αυτα του ηχου.

Και για να μη ξεχνιομαστε...
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

O akikos έγραψε στις 10:20, 29-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από vassilis498
Αυτή η καραμέλα "μα είναι για επαγγελμαιες" έχει παραγίνει. Άλλο επαγγελματίες άλλο μαλάκες. Επειδή κάποιος έχει τα λεφτά να τα σκάσει σε κάποιο μηχάνημα δε σημαίνει ότι αξίζει να το κάνει κιόλας.

Η αλήθεια είναι στον τομέα του hardware τα τελευταία χρόνια η apple τρώει σκόνη απ'τη microsoft ειδικά με τη παρουσίαση του studio πριν μερικές μέρες η κατάσταση ξέφυγε κατά πολύ.

Είναι τόσο μεγάλος ο εγωισμός της apple να δεχτεί την ήττα της που αρνείται ακόμη και σήμερα πεισματικά να βάλει touch screen στα λαπτοπ της κι αντ αυτού παρουσιάζει ηλίθια gimmck. για κλάματα
Δυστυχώς η τιμή αυξάνεται σε όλες τις εταιρείες και δεν το κάνει μόνο η apple. To λόγο τον εξήγησα παραπάνω.

Το studio στοίχίζει τουλάχισατον 3500 ευρώ. Παρόλα αυτά το θεωρώ ιδανικό για designer. Το θέμα είναι αν to όλο σύστημα θα υποστηριχθεί από τους developers. Κατά τη γνώμη μου θα αποτύχει το εγχείρημα. Ελάχιστα άτομα του τομέα θα βρεθούν να δώσουν τόσα χρήματα όταν με λιγότερα παίρνουν iMac.

Αρχική Δημοσίευση από Nelliel
Αφαιρεσε και το esc, το sd reader και τα usb ports Για να συνδεσεις το iphone θελεις dongle. Για να περασεις τις φωτο απο την camera σου θελεις dongle. Για να συνδεσεις εξωτερικο σκληρο δισκο και αλλα περιφερειακα θελεις dongle. Αυτο δεν ειναι productivity!

Το δε touch bar το βρισκω δυσχρηστο. Ειχα καποτε ενα λαπτοπ με touch κουμπακια πισω απο τα F keys και μου εσπαγαν τα νευρα γιατι πολλες φορες τα ακουμπουσα καταλαθος και ανοιγαν πραγματα που δεν ηθελα να ανοιξω. Κατσε και ψαχνε το esc στο touch bar οταν πληκτρολογεις με τυφλο συστημα. Καποια πληκτρα/κουμπια πρεπει να παραμεινουν physical, μεταξυ αυτων και αυτα του ηχου.

Για τη συνδεσιμότητα έχεις δίκαιο αν και η apple κοιτάει το μέλλον για το touchbar και το esc όχι. Το touchbar είναι application specific και κάθε εφαρμογή μπορεί να το διαμορφώσει όπως θέλει δυναμικά. Αυτό θα αυξήσει κατακόρυφη την παραγωγικότητα. Πληροφορίες που διαφορετικά θα εμφανιζόντουσαν στην οθόνη του υπολογιστή σου και θα έπρεπε να τα κλικάρεις με το ποντίκι θα εμφανίζονται στο touchbar. Shortcuts πληκτρολογίου που ήταν δύσκολο να τα ανακαλύψει κάποιος καθώς είναι αόρατα τώρα θα φαίνονται.
Δες τη μεγάλη εικόνα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη akikos : 29-10-16 στις 12:11.
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

O akikos έγραψε στις 12:51, 29-10-16:

Ως προς τη συδεσιμότητα με παλιές συσκευές παίρνεις ένα τέτοιο καλώδιο και καθάρισες.

1 θύρα για όλες τις δουλειές. Ακόμα και για φόρτιση σε όποια θύρα και να βάλεις το φορτιστή θα φορτίσει το μηχάνημα. Είναι το μέλλον. Δηλαδή είναι καλύτερο να έχει ξεχωρίστή θύρα hdmi και να καταλαμβάνει μια θέση στο φορητό όταν ένα ποσοστό χρηστών δεν συνδέει καθόλου το φορητό με τη τηλεόραση ενσύρμαμτα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη akikos : 29-10-16 στις 12:58.
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 13:32, 29-10-16:

Είναι δύσχρηστο δηλαδή αν κουβαλάς κάθε φορά το λαπτοπ σου και ξεχάσεις τον αντάπτορα αλλά χρειάζεσαι την θύρα τι θα κάνεις θα αγοράσεις καινούριο;
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

O akikos έγραψε στις 14:43, 29-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny15
Είναι δύσχρηστο δηλαδή αν κουβαλάς κάθε φορά το λαπτοπ σου και ξεχάσεις τον αντάπτορα αλλά χρειάζεσαι την θύρα τι θα κάνεις θα αγοράσεις καινούριο;
Δυστυχώς δεν βλέπεις τη μεγάλη εικόνα. Όπως μπορείς να ξεχάσεις τον αντάπτορα συμβατότητας με το παρελθόν μπορείς να ξεχάσεις σήμερα το hdmi, το sd card adaptor σου, το mini usb για το android κινητό σου ακόμα και το φορτιστή για το laptop σου. Με το ίδιο καλώδιο που φορτίζει του macbook pro θα μπορείς να το ενώσεις στη μελλοντική, τη μελλοντική σου κάμερα κ.λπ. Σήμερα μπορείς να κουβαλάς διαφορετικά καλώδια για κάθε λειτουργία αλλά στο μέλλον θα χρειάζεσαι μόλις 1 καλώδιο.

Και όλα αυτά γίνονται αξιοποιώντας to ίδιο hardware γλυτώνοντας φυστικό χώρο που για τα laptop είναι πολύ σημαντικός. Δεν υπάρχει ξεχωριστή μονάδα για hdmi για το sd card κ.λπ. Σκέψου ότι όταν το macbook δεν φορτίζει αυτομάτως έχει μια θύρα ελεύθερη να την κάνεις ότι θέλεις. To ίδιο και για to hdmi.
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

O vassilis498 έγραψε στις 19:11, 29-10-16:

Για τη συνδεσιμότητα έχεις δίκαιο αν και η apple κοιτάει το μέλλον για το touchbar και το esc όχι. Το touchbar είναι application specific και κάθε εφαρμογή μπορεί να το διαμορφώσει όπως θέλει δυναμικά. Αυτό θα αυξήσει κατακόρυφη την παραγωγικότητα. Πληροφορίες που διαφορετικά θα εμφανιζόντουσαν στην οθόνη του υπολογιστή σου και θα έπρεπε να τα κλικάρεις με το ποντίκι θα εμφανίζονται στο touchbar. Shortcuts πληκτρολογίου που ήταν δύσκολο να τα ανακαλύψει κάποιος καθώς είναι αόρατα τώρα θα φαίνονται.
Δες τη μεγάλη εικόνα.
η μεγάλη εικόνα είναι πως κανένας σοβαρός επαγγελματίας δε χρησιμοποιεί κατά κόρον το ποντίκι. Αν προγραμματίζεις δεν αποχωρίζεσαι το πληκτρολόγιο και τα μάτια σου είναι πάντα στην οθόνη. Αν είσαι γραφίστας μια γραφίδα και μια οθόνη touch είναι το καλύτερο που μπορείς να έχεις.

Κι εδώ μπαίνει το παράδοξο του τι παραπάνω προσφέρει μια touchbar. Αν είνια κάτι στατικό τότε γιατί να μη προσαρμόσεις τις όποιες συγκεκριμένες λειτουργίες θα έχει με κάποια ήδη υπάρχουσα keybinds. Λες και αντικαταστήσαμε τα fkeys με touch fkeys. nice.
Αν πάλι είναι κάτι δυναμικό φαντάσου πόσο αντιπαραγωγικό μπορεί να είναι να έχεις τον άλλο συνεχώς να παίρνει τα μάτια του απ' την οθόνη για να δει αν αυτό που θέλει είναι στο bar.

Προσωπικά μπορώ να δεχτώ τη λογική του "ορίζω εγώ την αγορά" όταν μιλάμε για consumer ποϊόντα όπως είναι τα κινητά ή τα mp3 player . Αλλά όταν έχεις ένα λαπτοπ που υποτίθεται προοριζεται για επαγγελματική χρήση και αρνείται να σου δώσει αυτά που απαιτεί η αγορά η κατάσταση είναι για γέλια. Και η τωρινή αγορά δε δικιολογεί τόσα usb-c και κανένα απ' τα υπόλοιπα. Πουλάς κάτι για να δουλεύει ΤΩΡΑ όχι σε 5 χρόνια.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vassilis498 : 29-10-16 στις 19:18.
Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 713 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 22:11, 29-10-16:

Ως προς τη συδεσιμότητα με παλιές συσκευές παίρνεις ένα τέτοιο καλώδιο και καθάρισες.

1 θύρα για όλες τις δουλειές. Ακόμα και για φόρτιση σε όποια θύρα και να βάλεις το φορτιστή θα φορτίσει το μηχάνημα. Είναι το μέλλον. Δηλαδή είναι καλύτερο να έχει ξεχωρίστή θύρα hdmi και να καταλαμβάνει μια θέση στο φορητό όταν ένα ποσοστό χρηστών δεν συνδέει καθόλου το φορητό με τη τηλεόραση ενσύρμαμτα.
και ομως δεν καθαρισες. Δεν βρισκεις παντου hdmi και σε πολλες περιπτωσεις σε αιθουσες χρειαζεσαι ακομα vga. Πολλες φορες χρειαζεσαι 2 usb ports ελευθερα. Το dongle σου δινει 1. Το παραπανω δεν εχει ουτε sd reader. Καταληγεις στο τελος να εχεις 4532427564 dongles για να καλυπτεις τα κενα σου.

Και επειδη εχω εναν στην δουλεια με macbook, αυτο με την μια θυρα, παντα τρεχω να του κανω την δουλεια γιατι ξεχναει το dongle του και δεν μπορει να συνδεσει usb drives για να μεταφερει αρχεια. Αν και τωρα τελευταια αγορασε ενα φτηνο hp και φερνει και τα 2 για να κανει την δουλεια του (χρειαζεται και dvd drive για να βλεπει ακτινες). Στο δε ιδιωτικο του γραφειο εχει 1 windows desktop και ενα imac. Το imac το εχει φαει η σκονη γιατι ειναι τοσο παραγωγικο που ουτε να ανοιξει ενα cd με ακτινες δεν μπορει να κανει.

Η καταργηση της δισκετας με το cd δεν εγινε γρηγορα επειδη το cd ηταν πιο γρηγορο, αλλα λογω τεραστιας διαφορας στην χωρητικοτητα. Το usb-c σε σχεση με το usb 3 δεν προσφερει κατι δραματικα διαφορετικο στον μεσο χρηστη και γι' αυτο δεν υπαρχει λογος να αφαιρεθουν ολα τα usb ports.

Ξεχασα επισης να σχολιασω το απιστευτα χαλια πληκτρολογιο στο νεο macbook. Μισο χιλιοστο feedback!!! Οσες φορες το χρησιμοποιω μου ερχεται να το πεταξω απο το παραθυρο.
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

O akikos έγραψε στις 23:24, 29-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από vassilis498
Κι εδώ μπαίνει το παράδοξο του τι παραπάνω προσφέρει μια touchbar. Αν είνια κάτι στατικό τότε γιατί να μη προσαρμόσεις τις όποιες συγκεκριμένες λειτουργίες θα έχει με κάποια ήδη υπάρχουσα keybinds. Λες και αντικαταστήσαμε τα fkeys με touch fkeys. nice.
Αν πάλι είναι κάτι δυναμικό φαντάσου πόσο αντιπαραγωγικό μπορεί να είναι να έχεις τον άλλο συνεχώς να παίρνει τα μάτια του απ' την οθόνη για να δει αν αυτό που θέλει είναι στο bar.

Προσωπικά μπορώ να δεχτώ τη λογική του "ορίζω εγώ την αγορά" όταν μιλάμε για consumer ποϊόντα όπως είναι τα κινητά ή τα mp3 player . Αλλά όταν έχεις ένα λαπτοπ που υποτίθεται προοριζεται για επαγγελματική χρήση και αρνείται να σου δώσει αυτά που απαιτεί η αγορά η κατάσταση είναι για γέλια. Και η τωρινή αγορά δε δικιολογεί τόσα usb-c και κανένα απ' τα υπόλοιπα. Πουλάς κάτι για να δουλεύει ΤΩΡΑ όχι σε 5 χρόνια.
Παράδειγμα του touchbar που αναιρεί αυτό που λες. Σε καλεί κάποιος στο Skype. Mέχρι τώρα έπρεπε να πάρεις το ποντίκι να πατήσει το πράσινο κουμπάκι και να μιλήσεις. Με το touchbar πατάς το πράσινο κουμπάκι και μιλάς χωρίς να πάρεις το χέρι σου από το πληκτρολόγιο. Τα shortcuts στο πληκτρολόγιο δεν αντικαθίστανται. Παρεθέτω τα quideline της apple για τους developer για να δεις τη φυλοσοφία του touch bar

-Use the Touch Bar as an extension of the keyboard and trackpad, not as a display. Although technically it’s a screen, the Touch Bar functions as an input device, not a secondary display. The user may glance at the Touch Bar to locate or use a control, but their primary focus is the main screen. The Touch Bar shouldn’t display alerts, messages, scrolling content, static content, or anything else that commands the user’s attention or distracts from their work on the main screen.
-Strive to match the look of the physical keyboard.
-Avoid using the Touch Bar for tasks associated with well-known keyboard shortcuts.
-Avoid mirroring Touch Bar interactions on the main screen.
http://www.gsmarena.com/apple_really...blog-21364.php

Αρχική Δημοσίευση από Nelliel
και ομως δεν καθαρισες. Δεν βρισκεις παντου hdmi και σε πολλες περιπτωσεις σε αιθουσες χρειαζεσαι ακομα vga. Πολλες φορες χρειαζεσαι 2 usb ports ελευθερα. Το dongle σου δινει 1. Το παραπανω δεν εχει ουτε sd reader. Καταληγεις στο τελος να εχεις 4532427564 dongles για να καλυπτεις τα κενα σου.

Και επειδη εχω εναν στην δουλεια με macbook, αυτο με την μια θυρα, παντα τρεχω να του κανω την δουλεια γιατι ξεχναει το dongle του και δεν μπορει να συνδεσει usb drives για να μεταφερει αρχεια. Αν και τωρα τελευταια αγορασε ενα φτηνο hp και φερνει και τα 2 για να κανει την δουλεια του (χρειαζεται και dvd drive για να βλεπει ακτινες). Στο δε ιδιωτικο του γραφειο εχει 1 windows desktop και ενα imac. Το imac το εχει φαει η σκονη γιατι ειναι τοσο παραγωγικο που ουτε να ανοιξει ενα cd με ακτινες δεν μπορει να κανει.

Η καταργηση της δισκετας με το cd δεν εγινε γρηγορα επειδη το cd ηταν πιο γρηγορο, αλλα λογω τεραστιας διαφορας στην χωρητικοτητα. Το usb-c σε σχεση με το usb 3 δεν προσφερει κατι δραματικα διαφορετικο στον μεσο χρηστη και γι' αυτο δεν υπαρχει λογος να αφαιρεθουν ολα τα usb ports.

Ξεχασα επισης να σχολιασω το απιστευτα χαλια πληκτρολογιο στο νεο macbook. Μισο χιλιοστο feedback!!! Οσες φορες το χρησιμοποιω μου ερχεται να το πεταξω απο το παραθυρο.
Δηλαδή εσύ προτιμάς το laptop να είναι κάπως έτσι;

To usb type c υποστηρίζει το τελευταίο πρωτόκολλο usb (3.1) και το εξελίσσει. Δεν καταλαβαίνω το λόγο κάποιο laptop πλέον υποστηρίζει usb 3 που οι από εδώ και πέρα κανένας κατασκευαστής δεν θα βγάζει καλώδιο σε αυτό το format. Όμοια και για το vga που πλέον κανένας σοβαρός κατασκευαστης δεν ενσωματώνει σε laptop.

Για το συνάδελφο με το imac και το macbook air διάβασε αυτό το άρθρο με επίσημα νούμερα από την ibm
http://www.recode.net/2016/10/20/133...siness-cheaper

Macbook έχω ένα του 2009. Λογικά θα το ανανεώσω φέτος ή του χρόνου. Δεν έχω πρόβλημα με το πληκτρολόγιο. Στα πιο καινούρια που έχω δοκιμάσει που έχουν αφήσει θετική εντύπωση. Στο imac έχω αυτό
Με διαφορά ότι καλύτερο πληκτρολόγιο που έχω χρησιμοποιήσει. Αθόρυβο αξιόπιστο και πανέμορφο.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους