Τι είναι ο κομμουνισμός;

Anthrax69

Νεοφερμένος

Ο Anthrax69 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Γειά σας! Θέλω κάποιος να μου εξηγήσει (ναι, το ξέρω ότι φαάνεται γελοίο) την ιδεολογία του κομμουνισμού, ποιος τον ίδρυσε και τη γνώμη του. Έψαξα στην wikipedia αλλά δεν κατάλαβα. Με λίγα λόγια μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει; Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ViPeRMiMiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο FA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Την ιδρυσε ο Μαρξ και η ιδεολογια του ειναι δικτατορια των εργατων, οπου θα υπαρχει αταξικη κοινωνια, επισης τα μεσα παραγωγης θα τα εχουν εθελοντικες οργανωσεις και οτι ο καθενας αμοιβεται συμφωνα με τις αναγκες του, κρινε μονος σου....:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Στειλε πμ στον exc να στα πει ολα!

Ο κομμουνισμος δεν ειναι εταιρια ωστε να την εχει ιδρυση καποιος. Αν δεν κανω λαθος σαν ιδεα ξεκινισε απο τον Marx, αλλα δεν ειμαι και απολυτος σε αυτον.
Απο εκει και περα ειναι μια ολοκληρη ιδεαολογια, μπορεις να καταλαβεις καποια βασικα πραγματα μεσα απο μια συζητηση, αλλα για να καταλαβεις εις βαθος και να κατασταλαξεις αν σε εκφραζει η οχι θα πρεπει να ασχολιθεις πολυ παραπανω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthrax69

Νεοφερμένος

Ο Anthrax69 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Ευχαριστώ! Τα βασικά θέλω μόνο, τα πιο σημαντικά σαν αυτά που είπε ο ViPeRMiMiS θετικές ή αρνητικές γνώμες. Οι γονείς μου ήταν κομμουνιστές (είναι νεκροί) και θέλω να μάθω το τι σκέφτονταν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δεν νομιζω πως ο τροπος που τα εξηγει ο Vipermimis σου κανει για να βγαλεις καποιο συμπερασμα για τους γονεις σου!
Καλητερα να ασχολιθεις λιγο παραπανω και να περιμενεις μια πιο αναλυτηκη απαντιση απο καποιον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthrax69

Νεοφερμένος

Ο Anthrax69 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Αυτό περιμένω. Το internet είναι μια άβυσσος, οπότε περιμένω κάποιον που απλά γνωρίζει τα βασικά (καλά όμως) για να τα γράψει αν θέλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
Αυτό περιμένω. Το internet είναι μια άβυσσος, οπότε περιμένω κάποιον που απλά γνωρίζει τα βασικά (καλά όμως) για να τα γράψει αν θέλει.
Αγαπη για ελευθερια και προταγμα για ισοτητα ειναι ( με τα πιο λιγα λογια που μπορω να σκεφτω), αλλα θα σου προτεινα περα απο συζητησεις , να ασχοληθεις με βιβλια και να μελετησεις γενικοτερα ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Κοιταξε, πολυ ειναι αυτοι που γνωριζουν τα βασικα, και εγω πχ τα ξερω. Το θεμα ομως ειναι να στα μεταφερουν σωστα! ΔΕν λεει κατι λαθος o Viper πχ, απλα ειναι πολυ ξερος ο τροπος του και βγαζει διαφορετικα συμπερασματα απο οτι θα ηθελε ο marx πχ.

Γενικα, αν θες την δικη μου ερμηνεια, χωρις λέπτομεριες προκειτε για εναν εντελος διαφορετικο τροπο διακυβερνησης απο οτι εχουμε γνωρισει μεχρι στηγμης (οχι, οι κομμοουνιστικες χωρες προσπαθησαν να το πλησιασουν, δεν εφτασαν ομως ποτε εκει) οπου δεν υπαρχουν αφεντικα και εργατες, αλλα ολα ανοικουν εξισου σε ολους, εργαζονται και αμοιβονται με οσα εχουν αναγκη.
Τα περι "δικτατοριας" δεν αφορουν μια δικτατορια οπως την εχεις στο μυαλο σου απο την Ελληνικη χουντα πχ και αφορουν σε κατι καθρα τεχνικο στην πορεια προς την κομμουνιστικη κοινωνια.
Περιμενε τον exc, ειναι μαλλον ο καταλληλοτερος για να σου αναλυσει τον κομμουνισμο! :P


Μην περνεις ομως τιποτα ακριβος οπως στο λενε! Στην πολιτικη σου σκεψη να εισαι πολυ κριτικος, να εχεις την δικη σου αναζητηση και τις δικες σου αποψης! Μην τρως μασιμενο φαγητο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthrax69

Νεοφερμένος

Ο Anthrax69 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Καλό φαίνεται. xD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Μωρε καλο ακουγεται, αλλα παντα καποιο λακο εχει η φαβα... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Γειά σας! Θέλω κάποιος να μου εξηγήσει (ναι, το ξέρω ότι φαάνεται γελοίο) την ιδεολογία του κομμουνισμού, ποιος τον ίδρυσε και τη γνώμη του. Έψαξα στην wikipedia αλλά δεν κατάλαβα. Με λίγα λόγια μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει; Ευχαριστώ.

Ο MrCrowley θα στα πει ολα :)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Η rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 700 μηνύματα.
Την εργατικη ταξη εξυπηρετει.

(τι καλα που υπαρχουν παντα τετοια θεματα για να κρατιεται αμειωτο το ενδιαφερον στους στεκιτες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
δεν το χω δει αλλα το χε παρει το ματι μου καπου. κομμουνισμος και μαρξιστικα λενινιστικα κρατη σε 15 λεπτα! :P


βεβαια νταξει μη νομιζεις οτι ενα βιντεακι θα σου δωσει και κριτικη σκεψη αλλα αφου δε σ αρεσει το διαβασμα..


εδιτ: ο dr house από την άλλη εβαλε αρνητική πριν καν δει το βιντεακι! εξαιρετικα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Περιμενε τον exc, ειναι μαλλον ο καταλληλοτερος για να σου αναλυσει τον κομμουνισμο! :P
Ο MrCrowley θα στα πει ολα :)
Φτάνει πια με τις «αυθεντίες»!
εδιτ: ο dr house από την άλλη εβαλε αρνητική πριν καν δει το βιντεακι! εξαιρετικα :P
Άδικο έχει; Αφού κάνει μπαμ ότι μεροληπτεί εναντίον του Κομμουνισμού...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Φτάνει πια με τις «αυθεντίες»!


Σε καμια περιπτωση δεν θα ηθελα να σε χαρακτηρισω αυθεντια! Απλα πιστευω πως οταν θες να παρουσιασεις κατι, πρεπει και να πιστευεις σε αυτο! Τιποτα παραπανω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Γειά σας! Θέλω κάποιος να μου εξηγήσει (ναι, το ξέρω ότι φαάνεται γελοίο) την ιδεολογία του κομμουνισμού, ποιος τον ίδρυσε και τη γνώμη του. Έψαξα στην wikipedia αλλά δεν κατάλαβα. Με λίγα λόγια μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει; Ευχαριστώ.

εκτος απο ολα οσα θα σου πουν γενικα, να εχεις στο μυαλο σου, πως ο κουμουνισμος εδω στην ελλαδα, δεν εκφραζετε μονο μεσω το κκε!
και δεν ειναι οτι λεει και κανει το κκε κουμουνισμος!
τωρα εκτος απο τις διαδικτυακες συζητησεις, που ναι οκ κομπλε ειναι , θα ηταν πολυ καλυτερα να διαβασεις μονος σου βιβλια! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Η δική μου γνώμη είναι να μην ακούς τι σου λένε εδώ, ποιος θες να χτύσει τον χαρακτήρα σου, ένας τύπος από το ιντερνετ;
Ψάξε μόνος σου βιβλία (και φυσικά να ψάχνεις και το βιογραφικό του συγγραφέα, για να καταλάβεις πριν αρχήσεις το διάβασμα, τι θα προωθήσει και να είσαι λιγότερο ευάλωτος στο brainwashing)

ΥΓ: Για παράδειγμα, το βίντεο της Ciela, ακούγοντάς το μόνο 5 δευτερόλεπτα, μπορείς να καταλάβεις πως το έφτιαξε Αμερικάνος. Οι Αμερικάνοι ανέκαθεν ήταν αρνητικοί στον κομμουνισμό (οχι πως είναι απαραίτητα κακό αυτό) οπότε τα συμπεράσματα δικά σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Ψάξε μόνος σου βιβλία (και φυσικά να ψάχνεις και το βιογραφικό του συγγραφέα, για να καταλάβεις πριν αρχήσεις το διάβασμα

Ο,τι πιο αναλαφρο για την παραλια το φετινο καλοκαιρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Με δύο λόγια, κατά τον 19ο αιώνα, υπήρχε μεγάλη εκμετάλλευση ανθρώπου από άνθρωπο.

Ο Μαρξ ανέλυσε όλες τις κοινωνίες (φιλόσοφος ήταν) από την πρωτόγονη μέχρι την τότε εποχή που τελείωνε η φεουδαρχία και ερχόταν ο καπιταλισμός, και την ανέλυσε σαν το επόμενο βήμα, όπου δεν θα υπήρχε εκμετάλλευση από άνθρωπο σε άνθρωπο γιατί όλα τα μέσα παραγωγής θα περνούσαν στην κοινωνία και θα υπήρχε ισότητα.

Και επειδή μετά την κομμούνα των Παρισίων, όπου οι καπιταλιστές έσφαξαν τους προλετάριους γιατί επαναστάτησαν, έγραψε για την δικτατορία του προλεταριάτου, δηλαδή την δικτατορία των πολλών (προλεταρίων - δλδ μισθωτών σκλάβων) εναντίων των λίγων, δλδ των αφεντικών (του κεφαλαίου)

Από αυτά θα περνούσε η κοινωνία στο επόμενο βήμα, στον σοσιαλισμό, και μετά στο ανώτερο και τέλειο, υποτίθεται, στον κομμουνισμό, σαν την τέλεια δηλαδή κοινωνία.

Όλα αυτά βέβαια στην θεωρία, γιατί στην πράξη όπως είπε και ο Διον. Σαββόπουλος:

"και εμείς που αριστερίσαμε, ποιο τάχα ήταν το λάθος;
Εφιάλτης ήταν το είδωλο, αλήθεια όμως το πάθος"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Γειά σας! Θέλω κάποιος να μου εξηγήσει (ναι, το ξέρω ότι φαάνεται γελοίο) την ιδεολογία του κομμουνισμού, ποιος τον ίδρυσε και τη γνώμη του. Έψαξα στην wikipedia αλλά δεν κατάλαβα. Με λίγα λόγια μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει; Ευχαριστώ.

Ακριβως το ιδιο σκεφτομουν κι εγω τοσα χρονια αλλα ντρεπομουν να ρωτησω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top