Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,797 μηνύματα σε 74,634 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Οικονομικός ρατσισμός μεταξύ των Ελλήνων

isolove (Αλεξης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη isolove
Ο Αλεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Τεχνίτης . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O isolove έγραψε στις 20:10, 18-01-08:

Καποτε ρωτησα μια κοπελα οταν δουλευα γλυφαδα που μενει και μου λεει γλυφαδα.Εσυ με ρωταει,Αιγαλεω απαντω.
Ενταξει μωρε,υπαρχουν και χειροτερα ΜΕ ΕΝΘΑΡΥΝΕΙ.....
Το θεμα με απασχολησε προσφατα οταν πελατης ειπε σε φιλη του "ΜΙΖΕΡΙΑ ΔΥΤΙΚΩΝ ΠΡΟΑΣΤΙΩΝ".
Σιγουρα θα μιλουσε για την οικονομικη του δυναμη,διοτι σε ολα τα αλλα,επιπεδο(απο τον τροπο που μιλησε),εμφανιση,στυλ,ηταν
τουλαχιστον τραγικος.
Δεν στεναχωριεμαι οταν ακουω τετοια,ετσι τους μεγαλωσαν τους διστυχους,δεν εχουν παιδεια.
Εμενα δεν μου ειπαν οι γονεις οτι υπαρχουν διαφορετικοι Ελληνες λογο οικονομικης ισχυης.
Εχουν προβληματα του τυπου τι φορεμα θα ψωνισουν για το ρεβεγιον Χριστουγεννων,αν θα το παρουν απο μιλανο η παρισι,
και ειναι ακομα.....σεπτεμβριος!!!!!Αλλαζουν το καγιεν των 3200κυβικων με αυτο των 4500κιβυκων.
Προσπαθουνε με τα χρηματα να γινουνε ευτυχισμενοι,αλλα τι ευτυχια να παρεις για κατι που δεν προσπαθησες?
Ειχα και σχεση με κοπελα που ζουσε 8χρονια Κηφισια(απο πετρουπολη ητανε αλλα ελεγε το no rich man is ungly!)
Kαι πηγαμε διακοπες σε νησι με διαμονη σε δωματιο των 60ευρω+αμαξι.
Τρυγυρναγαμε στα.....ξενοδοχεια και τραβαγαμε φωτο.
Μετα εμαθα οτι στις φιλες τις ελεγε,δειχνοντας τις φωτο απο ξενοδοχεια,οτι εδω μεναμε!!!!!
Αυτο ακριβως που θελω να πω:Aυτοι οι ανθρωποι δεν εχουν αισθηματα,ειναι διστυχισμενοι.
Προσπαθουν με υλικα αγαθα να αποκτησουν ευτυχια...............

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 20:14, 18-01-08:

Νομίζω ότι γενικεύεις πολύ εξαιτίας αυτών των εμπειριών που είχες. Και δεν το κάνεις μόνο εσύ. Θυμάμαι μια φορά σε ένα chat έτυχε να αναφέρω ότι μένω Γλυφάδα και ήταν ένας τύπος που συνέχεια μου την έμπαινε μετά για αυτό!

ΥΓ: Αν είχα να διαλέξω ανάμεσα στο να μένω Αιγάλεω δίπλα στο μετρό ή Γλυφάδα, θα διάλεγα το πρώτο πάντως.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 20:45, 18-01-08:

Συγκεκριμένα ο "ρατσισμός" που αναφέρεται είναι βάση της οικονομικής "δύναμης" της περιοχής που μένει κάποιος.

Well, υπάρχουν άνθρωποι που δεν δίνουν δεκάρα τσακιστή πού μένει ο άλλος και άνθρωποι που με το που θα μάθουν πού μένει ο άλλος θα βγάλουν έτοιμο το βιογραφικό του "άντρας με τα όλα του των Δυτικών Προαστείων", "χαζογκόμενα της Κηφισιάς που τρώει κάθε Παρασκευή στα Fridays στο Κεφαλλάρι", and so on.

Ειδικά σε μικρότερες ηλικίες φαίνεται αυτό το φαινόμενο. Συζητούσα κάποια στιγμή με άτομο που μένει Γλυφάδα (δεν θυμάμαι which one ) και ειπώθηκε ότι υπάρχει πολύς κόσμος που κατεβαίνει από Περιστέρι και Μπουρνάζι στη Γλυφάδα για να πιει καφέ..... μόνο και μόνο για να λέει ότι βγαίνει στη Γλυφάδα.

Ντάξει, κατά την ταπεινή μου άποψη δεν χρειάζεται να δίνουμε τόση σημασία σε άτομα που δίνουν υπερβολική προσοχή σε τέτοια θέματα. Ο τόπος μόνιμης κατοικίας δεν "κάνει" τον άνθρωπο {κατ' ανάγκην} (εκ του "τα ράσα δεν κάνουν τον παπά").

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

isolove (Αλεξης)

Νεοφερμένος

Ο Αλεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Τεχνίτης . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O isolove έγραψε στις 21:09, 18-01-08:

Φυσικα και αναφαιρομαι σε αυτους που κρινουν ανθρωπους απο περιοχες.
Και αυτοι κατα 95% μενουν βορεια,κολωνακι,νοτια.Τι να κανουμε?
Ακομα και αν μενανε Μαγουλα,πουλησαν 4-5 στρεμματα και μετακομισαν κηφισια.
Και οι ντοπιοι του υποδεχτηκαν με χαλια μιας και απο Μαγουλα πηγαν κηφισια με το καγιεν......και θεωρειται δικος τους με τετοια χλιδα......

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 21:12, 18-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από isolove
Και αυτοι κατα 95% μενουν βορεια,κολωνακι,νοτια
.Τι να κανουμε?
Και οι ντοπιοι του υποδεχτηκαν με χαλια μιας και απο Μαγουλα πηγαν κηφισια με το καγιεν......και θεωρειται δικος τους με τετοια χλιδα......
Με αυτή τη φράση, κάνεις κι εσύ το ίδιο όμως.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 21:13, 18-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από isolove
Και αυτοι κατα 95% μενουν βορεια,κολωνακι,νοτια.Τι να κανουμε?
Να υποθέσω ότι εσύ ανήκεις στο 5%; Διότι κι εσύ κρίνεις ανθρώπους απο περιοχές στο ποστ σου αυτό...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 03:01, 19-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Με αυτή τη φράση, κάνεις κι εσύ το ίδιο όμως.
Κατ' αρχήν με καλύπτει ο Ανδρέας, μιλάς πολύ σκληρά για τους "εγκλωβισμένους πλουσίους των βορείων προαστίων" και αναφέρεσαι πολύ έντονα σε στερεότυπα.
Κρίμα δεν είναι, να κάνουμε τόσο ισοπεδωτικές γενικεύσεις;

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 03:40, 19-01-08:

Ισοπεδωτικη ή οχι η γενικευση, αυτο δε σημαινει οτι δεν ισχυει ρε παιδια...Ειναι πολλοι, που σκεφτονται αλλα και που "κινουνται" καθ' αυτον τον τροπο....
Ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 03:40, 19-01-08:

Μιας και δεν είμαι Αθηναίος, και ούτε έχω ζήσει σε μεγάλη πόλη στην Ελλάδα δεν έχω τέτοιες εμπειρίες (κοινώς δεν μου πέφτει καρφί αν είναι κάποιος από Γλυφάδα, Χολαργό ή Αγία Παρασκευή, καθώς όλα είναι άγνωστες λέξεις για εμένα ).

Στο θέμα του οικονομικού "ρατσισμού" τώρα, αν έχουν αρχίσει να εμφανίζονται τέτοιου είδους συμπεριφορές, δεν νομίζω πως είναι κάτι πρωτόγνωρο. Ανέκαθεν το κριτήριο της οικονομικής δύναμης υπήρξε στοιχείο διαχωρισμού των πολιτών, πράγμα που ισχύει και σήμερα φυσικά σε όλο τον κόσμο. Γιατί όχι και στη χώρα μας;

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

isolove (Αλεξης)

Νεοφερμένος

O isolove έγραψε στις 06:18, 19-01-08:

Aυτο που θελω να πω ειναι οτι εχουμε φτασει στο σημειο το χρημα να ειναι κριτης των παντων.
Εχω βιωσει προσωπικα αυτον τον ρατσισμο,οποτε απο μια προταση μου θα με βγαλτε κακο και ομοιο?
Εγω δεν προσβαλα ποτε κανενα με την λογικη ειναι πλουσιος αρα κακος.
Καποιοι αλλοι λενε μενει Αιγαλεω,αστα να πανε.μιζερια.Χωρις καν να γνωριζουν τι πως και ποιος!!!!!
Και μιζερια σε σχεση με τι?ποιο ειναι το στανταρ?
Η αποψη μου ειναι οτι καποιοι ακομα και εδω εχουν αποροφησει ως φυσιολογικη αυτην την συμπεριφορα.
Με καλυψε πληρως η νεραιδα.

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 10:12, 19-01-08:

ξέρετε που μένω: Μενίδι. Μερικοί ξέρουν ότι (δόξα σοι ο Θεός) καλά τα πάμε και οικονομικά. Αυτό που δε ξέρετε είναι ότι υπάρχουν κι άλλα σπίτια σε πιο "αναβαθμισμένες" περιοχές. Όταν όμως μεγαλώνεις, δουλεύεις και πρέπει να αντιμετωπίσεις πρακτικά ζητήματα, θα ζήσεις και στη Μαγούλα και θα έχεις πιο ποιοτική ζωή.

ψ. και στο κεφαλάρι πάμε και στους θρακομακεδόνες

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 11:51, 19-01-08:

Εγώ ενίσταμαι στις γενικεύσεις. Τι στο καλό, μένω βόρεια προάστια, έζησα τον κορεσμό της περιοχής μου, όταν μετά από κάτι εμπρησμούς κάηκαν τα δέντρα και ξεφύτρωσαν λευκές βίλες και χρυσά λιοντάρια. Και εκνευρίζομαι με τον πιστιρικά που γκαζώνει στο δρόμο μου με τη Lamborghini που του αγόρασαν.

Αλλά όταν γράφεις
Εχουν προβληματα του τυπου τι φορεμα θα ψωνισουν για το ρεβεγιον Χριστουγεννων,αν θα το παρουν απο μιλανο η παρισι,
και ειναι ακομα.....σεπτεμβριος!!!!!Αλλαζουν το καγιεν των 3200κυβικων με αυτο των 4500κιβυκων.
Aυτοι οι ανθρωποι δεν εχουν αισθηματα,ειναι διστυχισμενοι.
Προσπαθουν με υλικα αγαθα να αποκτησουν ευτυχια.
ναι μεν περιγράφεις κάτι που συμβαίνει, αλλά δεν αφήνεις περιθώριο να το δούμε λίγο πιο λογικά, να μιλήσουμε και για ένα γνωστό μου στον Κολωνό, που ακόμα να ξεχρεώσει μία C-Class που πήρε πριν από 4 χρόνια και δεν πρόκειται να την ξεχρεώσει σύντομα...

Εννοώ ότι αν θέλουμε να μιλήσουμε για μεγαλομανία, ας το πιάσουμε γενικά. Ναι, μπορεί να καταλήξουμε ότι στα β.προάστια εμφανίζεται αυτό πιο πολύ. Ακόμα και για οικονομικό ρατσισμό να πούμε, για το αν και κατά πόσο οι πιο εύποροι μιλάνε ειρωνικά για τα πιο "λαϊκά" στρώματα... πράγμα που εγώ αμφισβητώ, αλλά γνώμη μου.

Μη μιλάμε όμως με στίχους του Gucci φόρεμα, ναι;

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 12:13, 19-01-08:

Αυτος ο διαχωρισμος παρατηρειται και σε μικροτερες πολεις, οπως αυτες των 100.000 κατοικων..
Π.χ απο τοτε που το που θα πηγαινες σχολειο, εξαρτιοταν απο την περιοχη που μενεις, αυτος ο διαχωρισμος ηταν πολυ εντονος και καλλιεργειται εντονα μετα την ηλικια των 13-14 (τλχ στα δικα μου χρονια). Ημουν σε γυμνασιο, οπου το οτι φορουσες π.χ τζιν λιβαις(τοτε), δεν ελεγε τιποτα σε κανεναν, ουτε σε εκριναν απο αυτο...πηγα ομως μετα σε λυκειο που κοιταζαν μεχρι και το αν η καλτσα που φορας ειναι φιρμα ή οχι. Και ναι, ηταν συχνο το φαινομενο να περιθωριοποιουνται απο τους πολλους τα παιδια με την οχι ιδιαιτερα οικονομικη ανεση και γενικα κοινωνικο στατους.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 20:57, 19-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Ισοπεδωτικη ή οχι η γενικευση, αυτο δε σημαινει οτι δεν ισχυει ρε παιδια...Ειναι πολλοι, που σκεφτονται αλλα και που "κινουνται" καθ' αυτον τον τροπο....
Ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας...
Μπορεί να είναι πολλοί, αλλά δεν είναι όλοι.
Και όταν γενικεύουμε έτσι αυθαίρετα, μας παίρνει όλους η μπάλα.
Προσωπικά δεν έχω συναντήσει αυτό το φαινόμενο σε καμία του διάσταση, υπάρχουν πολύ περισσότερο σοβαρά και ενδιαφέροντα θέματα που αξίζει να μας απασχολούν.
Αλλωστε όσο λιγότερο ή και καθόλου ασχολούμαστε με τέτοια άτομα, τόσο λιγότερη σημασία τους δίνουμε.
Μόνο κάποιος ανόητος θα μπορούσε να σκέφτεται έτσι.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 00:31, 20-01-08:

Η διάκριση που κάνω εγώ στις περιοχές έχει σχέση με την ασφάλεια της οικογένειας μου. Καλή περιοχή δεν σημαίνει μόνο βίλες και πλούσιους, αλλά και χαμηλή εγκληματικότητα. Αν έμενα σε κακόφημη περιοχή θα έβαζα στόχο να μετακομίζω σε μια καλύτερη. Από κι και πέρα…. το οικονομικό επίπεδο των περιοχών δεν έχει καμία μα καμία σημασία. Όπως και των ανθρώπων που συναναστρέφομαι.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

isolove (Αλεξης)

Νεοφερμένος

O isolove έγραψε στις 07:18, 20-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
Η διάκριση που κάνω εγώ στις περιοχές έχει σχέση με την ασφάλεια της οικογένειας μου. Καλή περιοχή δεν σημαίνει μόνο βίλες και πλούσιους, αλλά και χαμηλή εγκληματικότητα. Αν έμενα σε κακόφημη περιοχή θα έβαζα στόχο να μετακομίζω σε μια καλύτερη. Από κι και πέρα…. το οικονομικό επίπεδο των περιοχών δεν έχει καμία μα καμία σημασία. Όπως και των ανθρώπων που συναναστρέφομαι.
Θα μου επιτρεψεις μια παρατηρηση.
Ασφαλεις περιοχες ειναι παλι αυτες οι προαναφερομενες λογω του οτι η αστυνομια δουλοπρεπιζεται απεναντι στην οικονιμικη ισχυη και το ΜΕΣΟΝ.
Και ας περιμενω εγω το περιπολικο 1 ωρα και 45 λεπτα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

KOULA

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη KOULA
H KOULA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 56 ετών . Έχει γράψει 92 μηνύματα.

H KOULA έγραψε στις 09:02, 20-01-08:

γιατι σας φαινεται παραξενο?εγω εχω συγγενεις που μου φερονται ρατσιστικα .κυτταζουν ποσα λεφτα εχεις και που μενεις και αναλογα σε κανουν παρεα αποτελεσμα ! να μην εχω παρτιδες με κανεναν γιατι εγω μενω σε μια λαικη γειτονια και δουλευω παιρνοντας τον βασικο μισθο ξερετε πως με αποκαλουν ?αλητισσα !! γιατι εγω κυτταζω την καρδια και την ψυχη και οχι τα λεφτα

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 16:36, 20-01-08:

Παιδες, νομιζω οτι δεν ειναι τοσο οτι μας παιρνει η μπαλα, όσο οτι μας παιρνει...η μυγα !

Καλά είπε η Νεραιδα , σημασια εχει αν ισχυει κατι, οχι αν μας φαινεται ή αν ειναι καπως ισοπεδωτικο.

Και μη κολλαμε στο νουμερο που ειπε ο ανθρωπος (95 και 5). Την ουσια να κοιταμε.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 17:42, 20-01-08:

Eγώ πάντως θυμάμαι όταν πρωτόρθα Αθήνα που πραγματικά το μόνο που ήξερα από περιοχές ήταν ότι το Κολωνάκι θεωρείται καλή περιοχή [άντε και η Εκάλη!] (πέρασαν 2 χρόνια να ξεχωρίσω ποιο είναι το χαλάνδρι, ποιος ο χολαργός και ποιο το χαιδάρι-- εγώ αυτά τα τρία ένα τα είχα, θα με μπέρδευε το "χ" φαίνεται ) και είχα πει σε άσχετη φάση σε μια παρέα στη σχολή ότι "μένω ζωγράφου για να είμαι κοντά στη σχολή αλλά ντάξυ έχω και κάποιους συγγενείς του πατέρα μου στην Πετρούπολη" (και το έλεγα με την έννοια "δεν είμαι εντελώς μόνη στην Αθήνα") και την επόμενη μέρα με είχε πιάσει "εμπιστευτικά" μια κοπελιά από την παρέα που από ότι είχε πει έμενε Πολιτεία (αυτή κι αν άργησα να μάθω κατά που ... πέφτει ) και μου είχε πει ότι ... αφού είμαι αρκετά τυχερή και μου νοικιάσανε οι γονείς μου σπίτι στου Ζωγράφου και δεν χρειάζεται να μένω Πετρούπολη δεν χρειάζεται να το πολυλέω ότι έχω συγγενείς εκει... Δεν μου είχε εξηγήσει τότε μου είχε πει "θα καταλάβεις γιατί στο λέω μόλις μάθεις λίγο καλύτερα την ΑΘήνα. Για καλό σου στο λέω επειδή σε συμπάθησα"..

Μετά από κάποια χρόνια κατάλαβα τι εννοούσε αλλά ευτυχώς είχα καταλάβει πιο νωρίς εγώ το καλό μου και είχα "κόψει" την παρέα μαζί της

Με 2 λόγια... Δεν νομίζω ότι ο isolove είναι τόσο εκτός τόπου και χρόνου με αυτά που γράφει (τόσο οι βορειονότιοι για τους δυτικούς όσο και οι δυτικοί για τους βορειονότιους), ίσως μόνο να υπερβάλλει κατά τη γνώμη μου στα ποσοστά. Η οποία γνώμη μου στηρίζεται καθαρά στα άτομα με τα οποια εγώ επέλεξα να κάνω παρέα (και που βρίσκονται διασκορπισμένα σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του νομού Αττικής )

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 17:58, 20-01-08:

Τι κακό έχει η Πετρούπολη;

(ούτε εγώ έχω ιδέα κατα που πέφτει )

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 18:02, 20-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Τι κακό έχει η Πετρούπολη;

(ούτε εγώ έχω ιδέα κατα που πέφτει )
Αντε καλε που δεν ξερετε!!!
Ψιλοδυτικα ειναι....διπλα στο Ιλιον..
Και μια χαρα περιοχη ειναι...με μεγαλους δρομους και καινουριες πολυκατοικιες....εμενα μου αρεσει...
Αλλα οκ...το ξερω και εγω οτι την θεωρουν και καλα μπας κλας...(στα μουτρα τους)

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 18:18, 20-01-08:

Έλα ρε παιδιά, από εδώ θεωρούν για τους από 'κει ότι είναι "μπασκλάς" και μίζεροι, από 'κει λένε για τους απο 'δω ότι είναι εγκλωβισμένοι σε χρυσά κλουβιά...

Κανένα άλλο στερεότυπο;
Να κάνουμε κι ένα ρεμίξ το Gucci φόρεμα, να μερακλώσουμε;

Κινούμαι και Κολωνό και Κηφισιά, αλλά μάλλον είναι από άλλο γαλαξία οι παρέες μου, μιας και κάτι τέτοιο δεν υπήρξε ποτέ τόσο, ώστε να κάνουμε και κατηγορίες Αθηναίων.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 18:21, 20-01-08:

Ο καθενας κρινει βασει των εμπειριων του Γιδι...
Και εγω αυτα που εχω δει ειναι και τα απο εδω και τα απο κει...
Μας αρεσει, δε μας αρεσει, ισχυουν...
Και δεν ειναι προνομοιο των Ελληνων, παντου παρατηρειται...

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 18:23, 20-01-08:

Και στην Πέρα Παναγιά λένε για τους από την Κάτω Παναγιά, κι όλοι μαζί κοιτούν λοξά τους από τη Μέσα Παναγιά. Λογικό!
Εγώ διαφωνώ με τη γενίκευση του Αλέξη και το σκληρά στερεοτυπικό τρόπο που το παρουσιάζει, αλά "αυτοί ιδρώνουν ν' αλλάξουν την Cayenne αλλά εδώ περνάμε γνήσια καλά".

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 22:28, 20-01-08:

εγώ πάντως έχω να πω ότι όσο τα ΒΠ σνομπάρουν τις δυτικές συνοικίες (καλοκαιρινάααααα ραντεβού πανω στο κύμαααααααα ) άλλο τόσο ακριβώς σνομπάρουν και οι ΔΣ τα ΒΠ

Νταξ μη λέμε ότι θέλουμε τώρα...
ποιος "τύπος" απ το Μπουρνάζι city δε θα στραβοκοιτάξει τα παιδιά της Κηφισιάς με τη φράτζα στη μούρη ε?

Η σχέση είναι αμφίδρομη... αλλιώς δεν θα μπορούσε να διατηρηθεί η "διαμάχη"
Κανένας δεν μπορεί να "μαλώνει" μόνος του

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 22:44, 20-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
άλλο τόσο ακριβώς σνομπάρουν και οι ΔΣ τα ΒΠ
δε τα σνομπάρουν καλέ...απλά είναι πανάκριβα

την άλλη πλευρά την εξετάσατε? τα παιδιά που μεγάλωσαν στις "υποβαθμισμένες" περιοχές κάνουν κρα να φύγουν, όταν μπορέσουν να ανεξαρτητοποιηθούν. Τους γίνεται όνειρο να πάνε σε πιο αναβαθμισμένη περιοχή..

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 10:18, 21-01-08:

Αλέξη επέτρεψέ μου την ερώτηση, και άν θές απαντάς, γιατί δουλέυεις 2 δουλειές και βγάζεις 4.500 και δεν φουλέυεις μία και να πέρνεις 2000; το κάνεις λόγο του ότι έχεις κάποιο σκοπό και θα σταματήσεις; ή το κάνεις γιατί θές να έχεις την άνεση σου;

Και κάτι άλλο, μπο΄ρώ εγώ απο πρώτη όψη λέγοντάς μου τα παραπάνω να σε περάσω μεγαλομανή και ότι τα πάντα για σένα περιστρέφοντε γύρο απο το χρήμα;

Δεν το λέω ιδικ΄'α σε σένα, αυτό αφορά όλους όσους κάνουν το ίδιο με σένα

Δεν επιτήθωμε και δεν έχω σκοπό να προσβάλω, απλά θέλω να ξέρω την άποψη σου γύρο απο το θέμα. Ευχαριστώ

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 11:42, 21-01-08:

Στην κάθε περιοχή υπάρχουν πολλών ειδών άνθρωποι. Και υπερβολικά στερεότυπα. Προσωπικά μένω ΒΠ αλλά έχω φίλες από Κορυδαλλό και Νίκαια οι οποίες πάντα τα έχωναν στα ΒΠ και μου έλεγαν ''Εσύ εξαιρείσαι'' και μου έσπαγαν τα νεύρα. Από την άλλη κατανοώ να τα βλέπουν αρνητικά. Φίλη φίλης από Πειραιά έκανε master Αγγλία, κι όταν είπε σε Έλληνες συμφοιτητές από πού είναι άκουσε 1 απορημένο ''Πειραιά? Και πώς πέρασες Πανεπιστήμιο''? Βασικά την δικαιολογώ να βλέπει Κηφισόπαιδα και να βγάζει σπυριά.

Προσωπικά δεν είχα ρατσιστική άποψη γι'αυτές τις περιοχές, πέρα του κομπλεξικού attitude που είχα διακρίνει μέσω φίλων. Φέτος που πάω Αμφιάλη καθημερινά πρέπει να πω ότι σαν σύνολο η περιοχή έχει πολλά στοιχεία που την κάνουν κάπως. Δεν είναι τυχαίο για μένα πως στο λεωφορείο η έλλειψη αποσμητικού κάνει μπαμ, ούτε που μεγάλος αριθμός ringtones είναι σκυλάδικα που ούτε ξέρω.

Παρόλα αυτά δεν θα κρίνω μαζικά 1 μέρος. Το ότι υπάρχουν ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ άτομα με τάδε στυλ σε συγκεκριμένο μέρος, δεν σημαίνει ότι είναι η ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ.

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη io-io
H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 13:41, 21-01-08:

Εγω παντως επαθα πολιτισμικο σοκ οταν πρωτοηρθα Αγγλια, και ολοι σχεδον οι Ελληνες που γνωρισα ηταν απο ενα συγκεκριμενο σχολειο στην Αθηνα, και οταν μιλαγαν για τη ζωη τους εκει μου ερχοταν καπως περιεργο το ολο σκηνικο (ειναι που προερχομαι και απο κατσικοχωρι). Δηλαδη δεν ειχα καταλαβει ποτε πριν αυτον το διαχωρισμο, και ουτε πως μπορουν να υπαρχουν τοσο μεγαλες διαφορες αναμεσα σε ατομα που ζουν τοσο κοντα.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 19:01, 21-01-08:

Εγώ έχω αντιμετωπίσει και το ανάποδο, ως παιδί ΒΠ.

Και σε εξετάσεις (γλωσσών, πανελλήνιες, δεν έχει σημασία) να με αντιμετωπίζει ο εξεταστής σαν ευνοημένο είδος, που του τρέχουν τα χιλιάρικα από τις τσέπες. Όταν δίναμε πανελλαδικές (το περιβόητο 2000) μας έλεγαν ότι εμείς του ιδιωτικού δε θα ευνοηθούμε, όσο ένας από το Γενί Γκαβέ, γιατί ναι μεν θα πάνε τα γραπτά σε κάποιον καθηγητή δημοσίου ανώνυμα, αλλά μπορεί να ξέρει ότι είναι από Προάστια και δη ιδιωτικό.

Και στις πρώτες γνωριμίες στο Πανεπιστήμιο με κοιτούσαν όταν συστηνόμαστε λοξά, επειδή μένω... εκεί που μένω.

Και ο περιπτεράς μου έκανε "Αστειάκια" τύπου "έλα εσύ ένα νεύμα να κάνεις στο μπαμπά και θα σου πάρει τη Φερράρι...". Το ότι εγώ είχα πάει εκεί για εισητήρια λεωφορείου δεν του έλεγε κάτι.

Δεν το λεώ για να σας περάσω κάποιο μήνυμα όπως "εμείς οι πλούσιοι είμαστε παιδιά του ίδιου Θεού, μη μας κρίνετε, επειδή έχουμε εξοχικό chalet στο Chamonix."
Αλλά ελπίζω να φανεί ότι πάντα υπάρχουν μικρές αγαθές "κόντρες", και πάντα it takes two to tango.

Κανείς δεν είναι απαραίτητα πιο ευτυχισμένος ή πιο δυστυχισμένος, επειδή μετακόμισε από το Βύθουλα στο Πανόραμα.-

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 19:07, 21-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Κανείς δεν είναι απαραίτητα πιο ευτυχισμένος ή πιο δυστυχισμένος, επειδή μετακόμισε από το Βύθουλα στο Πανόραμα.-
Η άκυρη: Εννοείς ότι καλή περιοχή είναι ο Βύθουλας ή το Πανόραμα;

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 19:44, 21-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Η άκυρη: Εννοείς ότι καλή περιοχή είναι ο Βύθουλας ή το Πανόραμα;
Ακριβώς αυτό είναι το θέμα μου, δεν ονοματίζω κανένα από τα δύο σαν καλύτερο, σε σχέση με την ευτυχία των κατοίκων του. Γι' αυτό λέω "πιο δυστυχισμένος ή ευτυχισμένος".

Παράθεση

erin_1975

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη erin_1975
H erin_1975 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.

H erin_1975 Η ζωή θέλει χαμόγελο και καλή καρδιά.... έγραψε στις 15:37, 23-03-11:

Κακά τα ψέματα στην Ελλάδα όλοι έχουν βλάχικη νοοτροπία και κοιτάνε να πάνε "καλύτερα". Από κάποιον που είναι φτωχός (αυτό το συνδέουν με τα Δυτικά προάστια) δεν έχουν και πολλά να κερδίσουν. Όλοι θέλουν να είναι "in'. Βασικά έμενα Γλυφάδα και ναι όλα τα Δυτικά προάστια ερχόντουσαν για καφέ στην Γλυφάδα. Οι Γλυφαδιώτες μένουν στο σπιτάκι τους. Προσωπικά έχω ζήσει και τις δυο πλευρές και Γλυφάδα και Δυτικά προάστια. Όταν έλεγα ότι έμενα Γλυφάδα....ένας σεβασμός ένα κάτι....άμα πεις ότι μένεις Δυτικά προάστια.....ποιος ασχολείται μαζί σου. Είναι στο χέρι μας να το αλλάξουμε αυτό και να έχουμε το σεβασμό των άλλων ασχέτως του που μένουμε. Γενικά έχω καταλήξει ότι άλλος σε κάνει πέρα γιατί μένεις δυτικά προάστια, άλλος γιατί μένει μεν αυτός δυτικά προάστια αλλά ντύνεται ακριβά...άλλος γιατί θέλει καλό αμάξι. Άστα βράστα είναι θέμα νοοτροπίας λαού. Υπάρχει φτώχεια μεγάλη στην Ελλάδα αλλά είναι κρυφή. Φοράμε το καλό ρούχο αλλά δεν ανάβουμε την θέρμανση και τρώμε κάθε μέρα μακαρόνια. Κόβουμε το τσιγάρο γιατί δεν έχουμε μια αφού δεν βγαίνουμε και λέμε ότι το κάνουμε για την υγεία μας. Δεν πάμε για καφέ γιατί πάλι δεν υπάρχει μια ενώ απλά δεν μας περισσεύουν. Ο κόσμος μάνα μου φοβάται τα Δυτικά προάστια γιατί φοβάται την φτώχεια. Γιατί πολύ απλά φοβάται τον ίδιο του τον εαυτό.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 15:44, 23-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από erin_1975
Κακά τα ψέματα στην Ελλάδα όλοι έχουν βλάχικη νοοτροπία ...
:Δλδ εσείς είστε ρατσίστρια κατά των Βλάχων και της νοοτροπίας τους; Έχετε γνωρίσει Βλάχους; Μήπως θα ήταν καλύτερα να ονομάσουμε τη χώρα μας Βλαχία; Απορώ ...και ρωταώ!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

erin_1975

Νεοφερμένος

H erin_1975 Η ζωή θέλει χαμόγελο και καλή καρδιά.... έγραψε στις 15:32, 24-03-11:

Όχι απλά απεχθάνομαι όσους έχουν βλάχικη νοοτροπία και ας είναι αθηναίοι πάππου προς πάππου δεν εννοώ την λέξη βλάχικη με βάση την καταγωγή. Βλάχικη είναι η νοοτροπία της επαρχίας και της κλειστής κοινωνίας που ξεκίνησε αρχικά, ναι όντως από την επαρχία. Άνθρωποι φτωχοί και πεινασμένοι με όρεξη όμως για να γίνουν κάτι και να προοδεύσουν. Πολύ τα κατάφεραν με κόπο και δουλειά άλλοι με πλάγια μέσα (εδώ ταιριάζει το βλάχικη). Δυστυχώς υπάρχει ακόμα και σήμερα. Σε κάνω παρέα για να κερδίσω κάτι, σε χρησιμοποιώ και μετά σε πετάω, κάνω την δουλειά μου και ούτε που σε ξέρω. Αυτή η νοοτροπία είναι κυρίως στους επαρχιώτες και όχι στους Αθηναίους γιατί οι δεύτεροι ήδη ήταν χορτάτοι ενώ οι πρώτοι ψάχνονταν. Τώρα βέβαια υπάρχει και ο επαρχιώτης που έρχεται και βγαίνει με επαίνους από το πανεπιστήμιο και πάει και ένα εξωτερικό και διαπρέπει. Όλα παιδιά τα κάνει η φτώχεια. Τα λόγια μου δεν έχουν ίχνος ρατσισμού απλά τα βιώματα μου μιλάνε. Για κάνε παρέα με επαρχιώτισσες και μετά σου λέω εγώ. Αυτοί είναι οι πρώτοι που ρωτάνε που μένετε, ώστε να ξέρουν αν θα ασχοληθούν μαζί σου.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 15:56, 24-03-11:

Δυστυχώς, μας αρέσει ο ρατσισμός....
Μας κάνει να νιώθουμε ανώτεροι και να τοποθετούμε τους άλλους στις πιο κάτω βαθμίδες...

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 16:15, 24-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από marina289
Δυστυχώς, μας αρέσει ο ρατσισμός....
Μας κάνει να νιώθουμε ανώτεροι και να τοποθετούμε τους άλλους στις πιο κάτω βαθμίδες...
Γι αυτό θα τον πιούμε (μη ρωτήσεις τι) όλοι μαζί τώρα με το ΔΝΤ και την αναδιάρθρωση και θα γίνουμε όπως το έλεγε ο Καστοριάδης το 1992 "Τα γκαρσόνια της Ευρώπης", και θα ησυχάσουμε ομαδικώς σαν έθνος.

Από Cayenne σε Vespa μας βλέπω ξανά. Να μου το θυμηθείς.

Παράθεση

erin_1975

Νεοφερμένος

H erin_1975 Η ζωή θέλει χαμόγελο και καλή καρδιά.... έγραψε στις 16:20, 24-03-11:

Άστε να πάνε......τέτοια κρίση, τώρα παιδιά θα υπάρχει ακόμα μεγαλύτερη πίεση για το οικονομικό. Λυπάμαι που το λέω....αλλα δυστυχώς δεν έχω σχεδόν καθόλου φίλες που να μην τους νοιάζει το χρήμα και να θέλουν να περνάνε καλά και χωρίς αυτό. Με στεναχωρεί πολύ. Αν θες περνάς καλά και με λίγα....κρασάκι..τυράκι παρεούλα..χαβαλές...!

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 16:44, 24-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Γι αυτό θα τον πιούμε (μη ρωτήσεις τι) όλοι μαζί τώρα με το ΔΝΤ και την αναδιάρθρωση και θα γίνουμε όπως το έλεγε ο Καστοριάδης το 1992 "Τα γκαρσόνια της Ευρώπης", και θα ησυχάσουμε ομαδικώς σαν έθνος.

Από Cayenne σε Vespa μας βλέπω ξανά. Να μου το θυμηθείς.
¨ΘΑ¨ τον πιούμε;;; Όχι δεν ρωτάω τί , γιατί εγώ τον πίνω εδώ και καιρό... Και σόρυ που δεν σας περίμενα να τον πιούμε όλοι μαζί... - αγενής- αλλά με πρόλαβαν τα γεγονότα...
Κατα τ'άλλα, οκ, δεν κόπτομαι για Cayenne, .... μια χαρά και το Vespaκι!

Άστε να πάνε......τέτοια κρίση, τώρα παιδιά θα υπάρχει ακόμα μεγαλύτερη πίεση για το οικονομικό. Λυπάμαι που το λέω....αλλα δυστυχώς δεν έχω σχεδόν καθόλου φίλες που να μην τους νοιάζει το χρήμα και να θέλουν να περνάνε καλά και χωρίς αυτό. Με στεναχωρεί πολύ. Αν θες περνάς καλά και με λίγα....κρασάκι..τυράκι παρεούλα..χαβαλές...!
Αν σκεφτούμε πώς μεγαλώνουν τα κοριτσάκια και τί πρότυπα τους καλλιεργούνται μέσω του παιχνιδιού,με έναν κατα τ'άλλα πολύ υποσυνείδητο και ευχάριστο τρόπο, θα καταλάβουμε γιατί μετά υιοθετούν και αυτή τη νοοτροπία σαν επιτακτικό αυτοσκοπό και επιβεβλημένη ανάγκη , και κάθε παρέκκλιση απ'αυτό είναι αποτυχία...
Η Μπάρμπι στο κομμωτήριο, η Μπάρμπι στη σάουνα, η Μπάρμπι στο γήπεδο του γκολφ, η Μπάρμπι πριγκίπισσα, η Μπάρμπι με το άλογο της ιππασίας, η Μπάρμπι με το κότερο, η βίλα της Μπάρμπι -όχι γκαρσονιερούλα της πλέμπας, κάτσε καλά! -, η αμαξάρα της Μπάρμπι -όχι τσικουετσέντο- , ........... και υπάρχει κάπου εκεί τριγύρω και ένας @αλάκας , δεν θυμάμαι καν τ'όνομά του, πώς τον έλεγαν;;; Τζων-τζων ;;; , που έχει ρόλο κομπάρσου...

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 16:56, 24-03-11:

¨ΘΑ¨ τον πιούμε;;; Όχι δεν ρωτάω τί , γιατί εγώ τον πίνω εδώ και καιρό... Και σόρυ που δεν σας περίμενα να τον πιούμε όλοι μαζί... - αγενής- αλλά με πρόλαβαν τα γεγονότα...
Εσύ τον έπινες σκέτο. Εγώ έχω ειδική συνταγή, με φράουλες και σαντιγύ!

ΥΓ προς ανήλικους: Για τον Φραπουτσίνο λέμε τον καφέ.

και υπάρχει κάπου εκεί τριγύρω και ένας @αλάκας , δεν θυμάμαι καν τ'όνομά του, πώς τον έλεγαν;;; Τζων-τζων ;;; , που έχει ρόλο κομπάρσου...
Ένας είναι ο μ...κας. Ο Κεν.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 17:02, 24-03-11:

o τζων-τζων παρέδωσε τα ηνία στον Κεν, όταν η Bibibo παρέδωσε το βασίλειό της στην Barbie για να είμαστε ακριβείς!

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 17:08, 24-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil
o τζων-τζων παρέδωσε τα ηνία στον Κεν, όταν η Bibibo παρέδωσε το βασίλειό της στην Barbie για να είμαστε ακριβείς!
Εεεεεεε εδώ μπαίνει το χάσμα των γενεών που με προδίδει το @ούστικο........

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Εσύ τον έπινες σκέτο. Εγώ έχω ειδική συνταγή, με φράουλες και σαντιγύ!

ΥΓ προς ανήλικους: Για τον Φραπουτσίνο λέμε τον καφέ.

Ένας είναι ο μ...κας. Ο Κεν.
Αυτό μου θυμίζει το ¨σκατά με φράουλες¨, που όπως και να τα καμουφλάρεις, σκατά θα φας στο τέλος!
χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα!!!! -Περί Κεν αυτό-

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Myrtle : 24-03-11 στις 19:31. Αιτία: merge (κουμπί "επεξεργασία" για προσθήκη επιπλέον πληροφοριών)
Παράθεση

erin_1975

Νεοφερμένος

H erin_1975 Η ζωή θέλει χαμόγελο και καλή καρδιά.... έγραψε στις 16:00, 25-03-11:

Αυτό με την μπάρμπι ήταν το καλύτερο....αλλά βρε παιδιά άμα είναι η άλλη κοντή και χονδρή θα πάει μαζί της ο Τζων Τζων και να έχει τώρα και το κορίτσι την τρίχα κάγκελο και το νύχι απερποιήτο. Συγνώμη και εγώ γυναίκα είμαι και είδα ότι και τον καφέ να κόψεις για να κάνεις οικονομία στο ταίρι σου δεν θα το εκτιμήσει, τις τύπου Μπάρμπι θα κοιτάζει και εσύ θα κάνεις τον ύπνο του δικαίου. Και θα ξυπνήσεις καμία μέρα με 2-3 κουτσούβελα και τον τύπο να την σκάει με την Μπάρμπη από την Ουκρανία και όλοι βέβαια θα λένε όχι γιατί έφυγε αυτός αλλά γιατί έσυ κατήντησες έτσι και σε άφησε ο άλλος. Ο άνδρας και σκουπηδιάρης να είναι, την γυναίκα την θέλει κοκέτα. Λίγοι άνδρες ποθούνε να κάνουνε οικογένεια και παιδάκια. Οπότε κορίτσια το νου σας κοκέτες και αν είναι να έρθει το καλό ας έρθει.

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 16:19, 25-03-11:

Αυτό με την μπάρμπι ήταν το καλύτερο....αλλά βρε παιδιά άμα είναι η άλλη κοντή και χονδρή θα πάει μαζί της ο Τζων Τζων και να έχει τώρα και το κορίτσι την τρίχα κάγκελο και το νύχι απερποιήτο. Συγνώμη και εγώ γυναίκα είμαι και είδα ότι και τον καφέ να κόψεις για να κάνεις οικονομία στο ταίρι σου δεν θα το εκτιμήσει, τις τύπου Μπάρμπι θα κοιτάζει και εσύ θα κάνεις τον ύπνο του δικαίου. Και θα ξυπνήσεις καμία μέρα με 2-3 κουτσούβελα και τον τύπο να την σκάει με την Μπάρμπη από την Ουκρανία και όλοι βέβαια θα λένε όχι γιατί έφυγε αυτός αλλά γιατί έσυ κατήντησες έτσι και σε άφησε ο άλλος. Ο άνδρας και σκουπηδιάρης να είναι, την γυναίκα την θέλει κοκέτα. Λίγοι άνδρες ποθούνε να κάνουνε οικογένεια και παιδάκια. Οπότε κορίτσια το νου σας κοκέτες και αν είναι να έρθει το καλό ας έρθει.
Ε αν είναι να σου την κάνει ένας τέτοιος τύπος,
μάλλον θα πρέπει να τον ευχαριστήσεις που σου την έκανε,
γιατί δεν νομίζω και εσύ να θέλεις στην ουσία έναν τέτοιο ... Τζων-Τζων...

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,251 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 22:16, 25-03-11:

Λίγοι άνδρες ποθούνε να κάνουνε οικογένεια και παιδάκια. Οπότε κορίτσια το νου σας κοκέτες και αν είναι να έρθει το καλό ας έρθει.
Ε αν είναι να σου την κάνει ένας τέτοιος τύπος,
μάλλον θα πρέπει να τον ευχαριστήσεις που σου την έκανε,
γιατί δεν νομίζω και εσύ να θέλεις στην ουσία έναν τέτοιο ... Τζων-Τζων...
Πες τα χρυσόστομη. Τέτοιον άντρα που θα αφήσει τη γυναίκα του και τα παιδιά του για την Ουκρανή ούτε να τον φτύσω. Αν είναι να με αγαπάει για την κοκεταρία μου, είμαι κι εγώ άξια της μοίρας μου.

Παράθεση

marianna.pa

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη marianna.pa
H marianna.pa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H marianna.pa έγραψε στις 23:18, 02-07-11:

αιγαλεω;;; εδω που μενω εγω ως προς τον οικονομικο ρατσισμο ειναι χιλιαδες φορες χειροτερα! αλλα να σου πω και κατι;; σκασιλα μου.δεν μπορω να δινω σημασια σε τετοιες αποψεις.απο μενα εχεις thumps up.

θυμαμαι τελευταια φορα που βιωσα σε τραγικα μεγαλο βαθμο ρατσισμο ηταν στο γυμνασιο.ειχαν παθει ολοι μια μανια με τις μαρκες.αμα δεν ειχες φιρματο παντελονι ή παππουτσι θα ησουν το καημενο φτωχαδακι.μιλαμε για μανια! να φανταστεις μερικες που ηξερα ελεγαν ψεματα οτι αγορασαν τα πραγματα τους πιο ακριβα ή ξεκολλαγαν την φιρμα απο παλιο παντελονι και το κολλαγαν σε νεο φθηνοτερο για να κανουν φιγουρα...το απολυτο ξεφτιλικι πιστευω.
μπορει καποιος να εβλεπε μια ωραια μπλουζα και να μην την επαιρνε γτ ηταν φτηνη και δεν ηταν μαρκα.
το αξεχαστο ηταν το υφος τους: ααα μηπως θελεις να σε κερασω εγω; μηπως να στο παρω εγω αυτο;
αμα ο αλλος σε κρινει σκεπτομενος ετσι και πιστευει οτι εισαι κατωτερης κλασης για αυτον το λογο...μαλλον η σχεση σας ειναι προβληματικη.!

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 23:41, 02-07-11:

Δεν είναι θέμα ρατσισμού πάντα. εγώ ας πούμε έχω παρατηρήσει ότι σχεδόν ποτέ δεν έχω καλή χημεία και δεν βρίσκω κανένα ενδιαφέρον σε άτομα που ζουν στα βόρεια προάστεια. Ενώ ζω σε μια σχετικά καλή περιοχή, όχι πλούσια, ούτε φτωχή όμως, μου αρέσουν πάρα πολύ οι άνθρωποι που ζουν στο underground και σε φτωχές περιοχές, τους άλλους τους περισσότερους τους βαριέμαι. Μου λένε πολλοί πόσο τους αρέσουν τα βόρεια προάστεια. Παναγιά μου, δεν θα ζούσα εκεί ούτε αν μου χάριζαν εκατομύρια, νοιώθω ότι αυτοί οι άνθρωποι είναι από άλλο πλανήτη. Θέλω να μαζέψω πολλά λεφτά να μετακομίσω σε μια underground περιοχή στο πολύ κέντρο της Αθήνας, πιο κέντρο και πιο underground να μην υπάρχει.

Παράθεση

gaga.boy (kwn/nos)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gaga.boy
Ο kwn/nos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 91 μηνύματα.

O gaga.boy έγραψε στις 23:45, 02-07-11:

δν νομιζω αν υπαρχει...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους