Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,103 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,212 μηνύματα σε 74,658 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Διατροφή

triantk

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη triantk
Ο triantk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O triantk έγραψε στις 13:15, 19-01-08:

Ειμαι 15 ετων και εχω προβλημα δυσκοιλιοτητας...
Θα ηθελα λοιπον να ρωτησω αν καποιος εχει μια αναλογη διατροφη δηλαδη πλουσια σε φυτικες ινες χωρις ομως να επιβαρυνει την αναπτυξη μου...

Το ξεω οτι ειναι δυσκολο να εχει καποιος κατι τετοιο αλλα σκεφτηκα να ρωτησω γιατι ποτε δεν ξερεις...!!!

Ευχαριστω προκαταβολικα...!!

Υ.Γ : Αν το μηνυμα ειναι σε λαθος μερος τοτε και !!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 13:21, 19-01-08:

Απ'οσο ξερω βοηθαει πολυ το πολυ νερο, τα ξερα και μη δαμασκηνα και το μελι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

triantk

Νεοφερμένος

Ο triantk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O triantk έγραψε στις 13:30, 19-01-08:

τα ξερω αυτα...
Αλλα ένα καθημερινο διαιτολογιο θα ηταν πιο ευκολο να το ακολουθησω...

Παράθεση

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Angie_Ann
H Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 628 μηνύματα.

H Angie_Ann έγραψε στις 13:38, 19-01-08:

Η μητέρα μου έλυσε αυτό το πρόβλημα τρώγοντας κάθε πρωί (και ενίοτε και βράδυ) all-bran δημητριακά με γάλα. Επίσης βοηθάνε τα σύκα, τα δαμάσκηνα και τα ακτινίδια από όσο γνωρίζω.

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 14:13, 19-01-08:

και τα ακτινιδια

Παράθεση

triantk

Νεοφερμένος

O triantk έγραψε στις 14:15, 19-01-08:

Κατι σε διατροφη δηλαδη δεν βρισκετε?

Δεν πειραζει... Οι συμβουλες σας ομως μου ειναι πολυτιμες..!!!

Παράθεση

shaman

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη shaman
Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 388 μηνύματα.

O shaman έγραψε στις 14:19, 19-01-08:

Εχμ... Η άποψη μου είναι οτι για διατροφή θα πρέπει να πας σε ειδικό. Μην περιμένεις να βρεις από το ίντερνετ διατροφές κτλ, είναι λίγο άκυρο. Ο καθένας μπορεί να γράψει χωρίς να έχει καμία εμπειρία και να σε κάψει.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 15:14, 19-01-08:

Δεν έχω πρόβλημα στον τομέα αυτό, εκτός από περιόδους με άγχος ας πούμε. Αλλά επειδή έχω μανία με τις καθαρές τουαλέτες και θέλω να πηγαίνω στο σπίτι μου όσο γίνεται προσπαθώ να το προγραμματίζω.

Τα δημητριακά βοηθάνε, όχι μόνο All Bran, όλα. Επίσης τα φρούτα, δαμάσκηνα, ακτινίδια, πορτοκάλια. Αν φας τα δημητριακά και πιεις την πορτοκαλάδα σου σε καμιά ώρα θα πας στην τουαλέτα! Και τα όσπρια είναι καλά!

Αυτό για το νερό δεν το έχω διαβάσει, πολύ πιθανώς να έχει επιστημονική βάση! Με την εμπειρία όμως έχω διαπιστώσει πως βοηθάει.

Παράθεση

triantk

Νεοφερμένος

O triantk έγραψε στις 15:23, 19-01-08:

Αυτο με της τουαλετες το εχω κι εγω αγαπητη μου φιλη...
Το θεμα ειναι οτι αυτα τα πραγματα προγραμματιζονται?

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 15:28, 19-01-08:

είναι πάρα πολύ απλό....
φροντίζεις να κάνεις μια διατροφή που θα περιλαμβάνει για πρωινό γιαούρτι με δημητριακά και κάποια στιγμή το απόγευμα ένα ακτινίδιο ή δαμάσκηνα.
Αν προσθέσεις και βραδυνό γιαούρτι με δημητριακά δεν χρειάζεσαι το φρούτο.
Αν τρως λοιπόν δυο φορές τη μέρα δημητρικά, πολύ σύντομα θα ρυθμιστεί το πρόβλημα αλλά θα πρέπει να μάθεις να τρως γενικά πράσινα λαχανικά, να πίνεις νερό, να τρως τα δημητριακά σου καθώς και όσπρια

Προσοχή στην κατανάλωση ακτινιδίων γιατί μεγάλες ποσότητες δημιουργούν ουρικό οξύ

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 15:43, 19-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από triantk
Αυτο με της τουαλετες το εχω κι εγω αγαπητη μου φιλη...
Το θεμα ειναι οτι αυτα τα πραγματα προγραμματιζονται?
Ναι βρε, όλες αυτές οι τροφές που ανέφερα προσωπικά με βοηθάνε να ''ελέγχω'' πότε θα πάω.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 16:00, 19-01-08:

Καλώς το μικρό μας, την ομοιοπαθούσα!

Λοιπόν, καταλαβαίνω γιατί ζητάς ολόκληρο πρόγραμμα διατροφής, μιας και κάποιες φορές απλά θέλουμε οδηγίες... Μην αγχώνεσαι όμως, είναι πιο πολύ θέμα μικρών συνηθειών, παρά ολόκληρης διατροφής!

Σου παραθέτω κατ' αρχήν ένα άρθρο για τη δυσκοιλιότητα με συμβουλές, και ένα ακόμα εδώ...

Από προσωπική εμπειρία, προτείνω τα εξής:
1. Δημητριακά τύπου All Bran. Το δικό μου πρωινό είναι ένα κεσεδάκι γιαούρτι και μία-δυό χούφτες δημητριακά! Μετά πολύ νερό.
2. Μες στη μέρα πολλά υγρά, ειδικά νερό. Αν διαβάσεις εδώ, ειδικά κάτω-κάτω, λεέι "Πίνετε ικανοποιητική ποσότητα νερού. Τόσες φυτικές ίνες χωρίς αρκετά υγρά μπορεί να οδηγήσουν σε δυσκοιλιότητα. Σας συστήνουμε να πίνετε τουλάχιστον οκτώ ποτήρια νερό την ημέρα."
3. Το μεσημέρι να τρως πολλά λαχανικά. Δε λέω να βόσκεις μόνο, αλλά μην ξεχνάς τις σαλάτες!
4. Υποτίθεται ότι το πολύ (κόκκινο) κρέας και τα λευκά αμυλώδη (πατάτα, λευκό ρύζι, άσπρο ψωμί) επιδεινώνουν τη δυσκοιλιότητα. Ωστόσο μην τα αποκλείσεις για κανένα λόγο από τη διατροφή σου!!!
5. Ανάμεσα στα γεύματα ή σα μικρό σνακ, ή και σαν επιδόρπιο, τρώγε ξερά σύκα, δαμάσκηνα ή ακτινίδια. Η βιταμίνη C και οι πολλές τους φυτικές ίνες, σε συνδυασμό με νεράκι, θα κάνουν θαύματα!
6. Άλλα τρόφιμα, που μπορείς να προτιμάς, είναι το μαύρο "γερμανικό" ψωμί, τα προϊόντα ολικής αλέσεως, όσπρια, γενικά τα αποξηραμένα φρούτα, οι φλούδες φρούτων αλλά και της πατάτας...
7. Η γυμναστική και η κίνηση βοηθούν πολύ!
8. Πάνω απ' όλα, να πηγαίνεις με ηρεμία και όσο μπορείς χωρίς να αγχώνεσαι, για το αν θα ενεργηθείς ή όχι. Θα σε βοηθήσει το να καθιερώσεις μία ώρα της μέρας για αυτό, πχ το απόγευμα που κάθεσαι να διαβάσεις, φάε ένα συκαλάκι, πιες 1-2 ποτήρια νερό, και ξέχνα το. Κάποια στιγμή θα σε καλέσει μόνη της η φύση!
9. Ό,τι αλλαγές κάνεις στη διατροφή σου, κάντο σιγά σιγά. Μην αυξήσεις ξαφνικά απότομα τις φυτικές ίνες, μην αποκλείσεις κανένα άλλο τρόφιμο. Απλά να προτιμάς όσα προανέφερα!

Πάνω απ' όλα μην αγχώνεσαι!!!
Μήπως με βάση όσα σου έγραψα, αναγνώρισες "λάθη" που έκανες;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γίδι : 19-01-08 στις 16:09.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Υγιεινή διατροφή - Από BrokenHeart
      Το θέμα έχει λάβει 63 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Υγεία-Ιατρική.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 30-05-15 στις 19:14.
    • Διατροφή - Από Wolly
      Το θέμα έχει λάβει 21 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 05-07-12 στις 19:15.
    • Διατροφή και εμπόριο - Από mania
      Το θέμα έχει λάβει 1 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 27-04-09 στις 12:58.
    • Διατροφή Μαθητή - Από haroula
      Το θέμα έχει λάβει 13 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 31-05-08 στις 21:56.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους