Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,050 μέλη και 2,411,955 μηνύματα σε 75,406 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 465 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Noob απορίες περί linux...

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,413 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε: στις 00:00, 23-08-05:

Μιας και έβαλα πρόσφατα linux (Suse 9.3 χρησιμοποιώ Gnome) έχω κάποιες αποριούλες...
  1. Γιατι πάει τόσο αργα???
  2. Γιατι όταν έκανα import τα bookmarks στο firefox δεν τα έβαλε όλα?
  3. Πως μπορώ στον firefox να κάνω να κλείνει ένα tab με μεσαίο κλικ όπως στα win?
Αυτά προς το παρόν. Είχα πολλές ακόμα αλλά ως δια μαγείας μόλις πάτησα το κουμπι για νέο θέμα τις ξέχασα!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

billthevampire

Δραστήριο Μέλος

Ο billthevampire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 210 μηνύματα.

O billthevampire έγραψε: στις 00:02, 23-08-05:

1 Γιατί μάλλον έκανες Super Ultra Full Install
2 Ποιανού browser τα bookmarks?
3 Αυτό δεν το ξέρω
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,413 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε: στις 00:30, 23-08-05:

Προφανώς τα bookmarks είναι του firefox, μέχρι και θέμα έκανα σήμερα για ένα theme που βρήκα και γενικά το έχω πει εκατοντάδες φορές...
Παράθεση

billthevampire

Δραστήριο Μέλος

Ο billthevampire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 210 μηνύματα.

O billthevampire έγραψε: στις 00:43, 23-08-05:

Σου λέω από ποιον Web Browser θες να κάνεις import τα bookmarks;
Παράθεση

Rattlehead

Δραστήριο Μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 362 μηνύματα.

O Rattlehead έγραψε: στις 00:46, 23-08-05:

Μάλλον έχεις πολλά άχρηστα services που τρέχουν (συνήθως FTP server, SSH server, γενικά κάτι-server ). Δώσε μας ένα "ps -A". Επίσης μπορεί να τρέχεις με λάθος ή ανεπαρκείς οδηγούς για την κάρτα γραφικών σου. Αν εγκαταστήσεις τους επίσημους θα βελτιωθεί η κατάσταση. Τα άλλα είναι θέματα του φάιερφοξ και δεν έχω ιδέα
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε: στις 01:13, 23-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από billthevampire
Σου λέω από ποιον Web Browser θες να κάνεις import τα bookmarks;
Μα για να χρησιμοποιούσα και προ Linux firefox δεν νομίζεις οτι απο αυτόν θέλω να κάνω το import? Απο firefox σε win προς firefox σε linux.
Ρε billthevampire ώρες ώρες έχω την αίσθηση οτι επειδη είμαι γυναίκα με θεωρείς και τελείως άσχετη
Παράθεση

billthevampire

Δραστήριο Μέλος

O billthevampire έγραψε: στις 03:44, 23-08-05:

Άσχετο θα θεωρήσω κάποιον άσχετο και όχι μια γυναίκα. Τελοσπάντων τώρα αυτό που ζητάς δεν ξέρω πως γίνεται.
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 15,880 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε: στις 04:27, 23-08-05:

To θέμα μιας και πήρε γενικό χαρακτήρα, γίνεται επισημασμένο έτσι ώστε να είναι ευκολότερος ο εντοπισμός του...
Παράθεση

O'Zorgnax

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 498 μηνύματα.

O O'Zorgnax έγραψε: στις 09:07, 23-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Μιας και έβαλα πρόσφατα linux (Suse 9.3 χρησιμοποιώ Gnome) έχω κάποιες αποριούλες...

1. Γιατι πάει τόσο αργα???
Γιατί μάλλον έκανες Super Ultra Full Install
Αυτό παίζει! Θυμάμαι την πρώτη φορά που είχα βάλει Linux, είχα κάνει το Full install, το οποίο απαιτούσε απίστευτη χωρητικότητα για τα δεδομένα της εποχής (1996) μιας και εγκαθιστούσε οτιδήποτε μπορούσες να φανταστείς, μέχρι και help βιετναμέζικο
Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 15,880 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε: στις 15:29, 23-08-05:

Μερικές δικές μου απορίες....:
  1. Με το k3b πως μπορώ να αντιγράψω ενα dvd με αρχεία σε ενα dvd; Από το cd copy δεν με άφηνε μου έλεγε να τοποθετήσω cd....
  2. Στα gnome γίνεται να βάλω εκτός απο την αποσύνδεση να βάλω και shoutdown;
  3. Δεν έχω autologin, μερικοί χαρακτήρες δεν μου εμφανίζονται σωστά π.χ. όταν πατάω " - " μου βγάζει " ? " ή όταν πατάω " _ " μου βγάζει το γνωστό ορθογώνιο....
  4. Γιατί στο openoffice δεν μπορώ να γράψω με τόνους;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 24-08-05 στις 17:23. Αιτία: Πρόσθεσα την "4" απορία
Παράθεση

Rattlehead

Δραστήριο Μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 362 μηνύματα.

O Rattlehead έγραψε: στις 12:40, 28-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone

1. Με το k3b πως μπορώ να αντιγράψω ενα dvd με αρχεία σε ενα dvd; Από το cd copy δεν με άφηνε μου έλεγε να τοποθετήσω cd....
  3. Δεν έχω autologin, μερικοί χαρακτήρες δεν μου εμφανίζονται σωστά π.χ. όταν πατάω " - " μου βγάζει " ? " ή όταν πατάω " _ " μου βγάζει το γνωστό ορθογώνιο....

Μια και έχουν περάσει αρκετές μέρες.. Έλυσες κανένα από αυτά τα προβλήματα / Προσπαθείς ακόμα να λύσεις κάποιο;
Παράθεση

billthevampire

Δραστήριο Μέλος

O billthevampire έγραψε: στις 15:49, 28-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone

1. Νομίζω στο είχα πει από το MSN.
4. Αν δεν το έχεις λύσει, βγάλε αυτό του SuSe και κατέβασε το από το www.openoffice.org (Και εγώ αυτό έχω κάνει).
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε: στις 20:20, 28-08-05:

1. μου το είπε ο billthevampire...
2. Δεν το έλυσα, αλλά δεν με καίει και τόσο πολύ...
3. Δεν το έλυσα, αλλά αλλάξα το όνομα χρήστη παλία είχα exposed_bone και δεν μπορούσα να το πληκτρολογό (!) γιατί είχα αυτό το πρόβλημα και το αλλάξα σε κάτι που να μην έχει τον χαρακτήρα _
4. Δεν το έλυσα αλλά θέλω να το λύσω
Παράθεση

billthevampire

Δραστήριο Μέλος

O billthevampire έγραψε: στις 04:38, 29-08-05:

4. Τότε κάνε αυτό που σου είπα αν δεν το έχεις κάνει.
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε: στις 03:31, 31-08-05:

Μερικές ακόμη... :
  • πως μπορώ να ρυθμίσω το thunderbird οταν υπάρχει καποιο link να μην μου το ανοίγει με τον firefox;
  • Κατέβασα το d4x, το έκανα εγκατάσταση αλλά οταν παω να το τρέξω, τρέχει για ενα sec και κλείνει , δοκίμασα και ένα άλλο rpm , όπως και απο το apt4suse αλλα τπτ...
Παράθεση

Rattlehead

Δραστήριο Μέλος

O Rattlehead έγραψε: στις 11:27, 31-08-05:

Για το 2ο: Gnome έχεις έτσι; Οπότε πήγαινε Ενέργειες->Εκτέλεση Εφαρμογής->Στο παραθυράκι που θα βγει γράψε d4x και τίκαρε το "εκτέλεση σε τερματικό". Δες τα σφάλματα που θα βγάλει στο τερματικό και πες μας. Ελπίζω να βοηθήσουν..
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε: στις 17:08, 31-08-05:

κλείνει αμέσως η κονσολά δεν μου βγάζει κάποιο μήνυμα...
Παράθεση

billthevampire

Δραστήριο Μέλος

O billthevampire έγραψε: στις 18:36, 31-08-05:

Τότε άνοιξε την κονσόλα (gnome-terminal) και γράψε d4x.

ΥΓ : Στο SuSE μου το έκανε και έμενα αυτό, κατέβασε μία παλαιότερη έκδοση και δες.
Παράθεση

billthevampire

Δραστήριο Μέλος

O billthevampire έγραψε: στις 18:37, 31-08-05:

Για το 1 νομίζω πας gnome-control-center, προτιμώμενες εφαρμογές και για web browser βάζεις τον Firefox.
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε: στις 18:50, 31-08-05:

Τότε άνοιξε την κονσόλα (gnome-terminal) και γράψε d4x.

ΥΓ : Στο SuSE μου το έκανε και έμενα αυτό, κατέβασε μία παλαιότερη έκδοση και δες.
Το έκανα και μου βγάζει το παρακάτω λάθος:
Can't open cfg file at '/root/.ntrc_2/config' Use default cfg :))... Σφάλμα κατάτμησης (segmentation fault) Υ.γ: το έχω δοκιμάσει και αυτό

Για το 1 νομίζω πας gnome-control-center, προτιμώμενες εφαρμογές και για web browser βάζεις τον Firefox.
Δεν το βρήκα
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια