Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,030 μέλη και 2,416,227 μηνύματα σε 75,345 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 207 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Noob απορίες περί linux...

billthevampire

Δραστήριο Μέλος

Ο billthevampire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 210 μηνύματα.

O billthevampire έγραψε: στις 18:53, 31-08-05:

Αν ενοείς το Gnome Control Center, πάτα ALT+F2 και γράψε gnome-control-center.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 15,944 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε: στις 19:09, 31-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από billthevampire
Αν ενοείς το Gnome Control Center, πάτα ALT+F2 και γράψε gnome-control-center.
Εκεί πήγενα και εγώ αλλά δεν βρίσκω κάτι σχετικό...

Σχετικά με το πάλιο μου πρόβλημα με το Openoffice βρήκα αυτό...
Αλλά εγώ συνήθως το openooffice το ανοίγω από το έγγραφο που θέλω να κάνω επεξεργασία ...θα με βοηθήσει αυτό; Επίσης δεν κατάλαβα που γίνονται οι ρυθμίσεις
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

billthevampire

Δραστήριο Μέλος

Ο billthevampire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 210 μηνύματα.

O billthevampire έγραψε: στις 19:31, 31-08-05:

Μέσα στο gnome control center υπάρχει κάτι τέτοιο από ότι θυμάμαι.
Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 15,944 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε: στις 20:18, 31-08-05:

Παραθέτω τις επιλογές του gnome-control-panel
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ctrpanel.png
Εμφανίσεις:  97
Μέγεθος:  71,0 KB  
Παράθεση

Rattlehead

Δραστήριο Μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 362 μηνύματα.

O Rattlehead έγραψε: στις 00:43, 01-09-05:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Το έκανα και μου βγάζει το παρακάτω λάθος:
Can't open cfg file at '/root/.ntrc_2/config'
Use default cfg )...
Σφάλμα κατάτμησης (segmentation fault)
Χμμμ... Κοίτα, μπορείς να αντιγράψεις τον φάκελο /home/exposedbone/.ntrc_2 σε έναν φάκελο που θα δημιουργήσεις εσύ στο /root (/root/.ntrc_2) αλλά αυτή είναι λίγο μπακάλικη λύση. Το "politically correct" θα ήταν να κάνεις "d4x --help" σε κονσόλα και να δεις πως ορίζεις ώστε να χρησιμοποιήσει το config που βρίσκεται στο /home/exposedbone/.ntrc_2 (κάτι σαν "d4x cfg=/home/exposedbone/.ntrc_2/config).. Επίσης δοκίμασε το KGet
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε: στις 00:52, 01-09-05:

Αρχική Δημοσίευση από Rattlehead
Χμμμ... Κοίτα, μπορείς να αντιγράψεις τον φάκελο /home/exposedbone/.ntrc_2 σε έναν φάκελο που θα δημιουργήσεις εσύ στο /root (/root/.ntrc_2) αλλά αυτή είναι λίγο μπακάλικη λύση. Το "politically correct" θα ήταν να κάνεις "d4x --help" σε κονσόλα και να δεις πως ορίζεις ώστε να χρησιμοποιήσει το config που βρίσκεται στο /home/exposedbone/.ntrc_2 (κάτι σαν "d4x cfg=/home/exposedbone/.ntrc_2/config).. Επίσης δοκίμασε το KGet
Το Kget έχει σχέση με kde; Επίσης έχει καμία σχέση με το kwebget;
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε: στις 01:30, 01-09-05:

Αλλά δυστυχώς ακόμη και με το kget έχω πρόβλημα
kdebase-wm is needed by kdenetwork-kget-3.2.3-alt4.1 kdenetwork-common = 3.2.3-alt4.1 is needed by kdenetwork-kget-3.2.3-alt4.1 libkdecore.so.4(CXX3) is needed by kdenetwork-kget-3.2.3-alt4.1 libqt-mt.so.3(CXX3) is needed by kdenetwork-kget-3.2.3-alt4.1 kdenetwork < 3.2.3 conflicts with kdenetwork-kget-3.2.3-alt4.1
Παράθεση

Rattlehead

Δραστήριο Μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 362 μηνύματα.

O Rattlehead έγραψε: στις 16:15, 01-09-05:

Ναι, το KGet είναι του KDE Τώρα τρελό μπέρδεμα με τα dependencies.. Τα κατέβασες από το ίντερνετ ε.. Καλύτερα να το εγκαταστήσεις από το dvd του SuSe και να χρησιμοποιήσεις κάναν package manager για να συπληρώσει αυτόματα τα dependencies..
Δοκίμασε και αυτό με την αντιγραφή και πες μας αν δούλεψε
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε: στις 01:01, 02-09-05:

Το θέμα είναι απο όσο το έψαξα δεν το έχει τα cd's του suse...
Παράθεση

Rattlehead

Δραστήριο Μέλος

O Rattlehead έγραψε: στις 10:51, 02-09-05:

!!?!? Τόιν! Πω αν είναι δυνατόν... Αν βαριέσαι τη ζωή σου κατέβασε τα dependencies από το www.rpmfind.com.. Επίσης μην κατεβάζεις την τελείως τελευταία έκδοση γιατί ίσως να θέλει να κάνεις αναβάθμιση όλο το KDE(!).. Αυτό με την αντιγραφή δε δούλεψε;
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε: στις 11:32, 02-09-05:

Αρχική Δημοσίευση από Rattlehead
Αυτό με την αντιγραφή δε δούλεψε;
Δεν κατάλαβα τι ακριβώς πρέπει να κάνω σχετικά με αυτό την αντιγραφή...
Παράθεση

antonis_wrx

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο antonis_wrx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 116 μηνύματα.

O antonis_wrx έγραψε: στις 19:49, 02-09-05:

για ελληνικά (υποθέτω και για openoffice - και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω) βρήκα το εξής ενδοαφέρον. http://www.techteam.gr/index.php?showtopic=8889
δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα.
Παράθεση

Rattlehead

Δραστήριο Μέλος

O Rattlehead έγραψε: στις 11:54, 03-09-05:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Δεν κατάλαβα τι ακριβώς πρέπει να κάνω σχετικά με αυτό την αντιγραφή...
Ανοίγεις κονσόλα:
#su
<root password>
#cd /root
#ls -a
βλέπεις αν υπάρχει ο φάκελος .ntrc_2. Επειδή μάλλον δεν υπάρχει...
#cd /home/<username>/
#cp -R .ntrc_2/ /root/
κάνεις πάλι
#cd /root
#ls -a
για να τσεκάρεις αν υπάρχει και δοκιμάζεις να τρέξεις το d4x
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε: στις 13:49, 03-09-05:

Θα το δοκιμάσω σε λίγο και θα σου πω αποτελέσματα... thanks πάντως
Παράθεση

antonis_wrx

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο antonis_wrx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 116 μηνύματα.

O antonis_wrx έγραψε: στις 14:00, 04-09-05:

έκανα αυτό με τα ελληνικά αλλά έκανα μια μλκ και δεν ξεκινάνε τα Linux τώρα (εμφανίζεται μόνο γραμμή εντολών και όχι η επιφάνεια εργασίας)... Πείραξα το αρχείο /etc/X11/XF86Config (πιθανώς να το έχετε σαν /etc/X11/XF86Config-4) μπορεί να μου πει κανείς τι έχει στο Section Files και πιο συγκεκριμένα στο FontPath?
Παράθεση

Rattlehead

Δραστήριο Μέλος

O Rattlehead έγραψε: στις 14:31, 04-09-05:

Section "Files" FontPath "unix/:7100" # local font server # if the local font server has problems, we can fall back on these FontPath "/usr/lib/X11/fonts/misc" FontPath "/usr/lib/X11/fonts/cyrillic" FontPath "/usr/lib/X11/fonts/100dpi/:unscaled" FontPath "/usr/lib/X11/fonts/75dpi/:unscaled" FontPath "/usr/lib/X11/fonts/Type1" FontPath "/usr/lib/X11/fonts/Speedo" FontPath "/usr/lib/X11/fonts/100dpi" FontPath "/usr/lib/X11/fonts/75dpi" EndSection Αν και δεν πρέπει να έχεις όλα όσα βρίσκονται κάτω από το σχόλιο.. Αφού μπαίνεις στην κονσόλα δες τι έχεις στο /usr/lib/X11/fonts και συμπλήρωσε ανάλογα.. Επίσης πριν το κάνεις αυτό δοκίμασε πρώτα ένα startx για να δεις τι σφάλμα βγάζει.
Παράθεση

antonis_wrx

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O antonis_wrx έγραψε: στις 16:14, 04-09-05:

ευχαριστώ φίλε. Δούλεψε!
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε: στις 23:31, 04-09-05:

κατα την διάρκεια εγκατάστασεις δεν μου ζήτησε κωδικό για τον root ..
Ποίος όμως είναι ο κωδικός;
Θέλω να κάνω εγκατάσταση ενα deb αλλά μου λέει ότι πρέπει υπερχρήστης
Παράθεση

billthevampire

Δραστήριο Μέλος

O billthevampire έγραψε: στις 09:59, 05-09-05:

Στο ubuntu για να δώσεις μια εντολή σαν root πρέπει να βάλεις το sudo από μπροστά πχ "sudo rm -fr /mnt/windows".
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε: στις 15:52, 05-09-05:

Επίσης μπορεί να γίνει και το παρακάτω:

Enabling the root account

Note: This is not recommended!

To enable the root account (i.e. set a password) use:

sudo passwd root Enter your existing password
Enter password for root
Confirm password for root
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια