Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,037 μέλη και 2,416,780 μηνύματα σε 75,378 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 303 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Noob απορίες περί linux...

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε: στις 19:58, 21-05-08:

Ζητάω απλά να μπω στο Linux κλιμα. Τίποτε παραπάνω.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Valder

Επιφανές Μέλος

Ο Valder αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,328 μηνύματα.

O Valder Winners do not make excuses έγραψε: στις 20:03, 21-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από borat
Ζητάω απλά να μπω στο Linux κλιμα. Τίποτε παραπάνω.
Μια διανομούλα καλή για αρχάριους είναι το MEPIS 7.0 που βασίζεται στο debian. Όλο γραφικό. Αν θες και γραφικό και κονσολάτο για να δεις και 5-10 πράγματα κάτω από το καπώ, χτύπα Sidux, το έχω εγώ εδώ.

Ξεκίνα με Mepis 7 να δούμε αν σ' αρέσει και βλέπουμε. Όχι το Antix, το κανονικό Mepis 7

www.mepis.org
www.mepislovers.org (the forums)
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε: στις 20:14, 21-05-08:

Kαι με το modem τι γίνεται;
Παράθεση

Valder

Επιφανές Μέλος

Ο Valder αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,328 μηνύματα.

O Valder Winners do not make excuses έγραψε: στις 20:34, 21-05-08:

Kαι με το modem τι γίνεται;
Τι να γίνει; Ή βρίσκεις μια διανομή που να σου αρέσει και που να το αναγνωρίζει, ή παίρνεις ένα ethernet router και βάζεις όποια διανομή θέλεις. Το μπουμπούντου 8.04 σου αναγνώρισε το modem;

ΥΓ: Γιατί έχω την εντύπωση ότι μιλάμε θεωρητικά; Άρχισε να κατεβάζεις και να δοκιμάζεις διανομές.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε: στις 20:39, 21-05-08:

Για τα ubuntu τα τελευταία διάβασα πως το θέμα λύνεται εύκολα με το ubudsl, για αυτό έκατσα να τα βάλω αλλά δεν έβλεπαν το ποντίκι, και χωρίς ποντίκι τι εγκατάσταση να κάνω;
Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,195 μηνύματα.

O Bill έγραψε: στις 20:45, 21-05-08:

Πολύ καλά, ευχαριστώ για την άμεση ενημέρωση...

Και τώρα 3 ερωτήσεις:
  1. Τι μπορώ να κάνω που η τελευταία ubuntu διανομή δε βλέπει καθόλου το ποντίκι μου;
  2. Καλύτερα ubuntu ή opensuse;
  3. Από την ιστοσελίδα της ubuntu δε μπορείς να κατεβάσεις παλαιότερες διανομές;
1.Ποιο mouse είναι;
Μπορείς να δοκιμάσεις το
$apt-get install mdetect
$mdetect
Με ctrl+alt+f1 νομιζω παει σε command line.

2.To παρακάτω:
Αρχική Δημοσίευση από Valder
Εσύ τι θες να κάνεις με το linux σου; Τι ακριβώς ζητάς από μια διανομή;

3. Click.Είναι καλά κρυμένη η λίστα. Πάτα σε κάποιο και θα δεις μέσα παλαιότερες εκδόσεις.

ΥΓ: Γιατί έχω την εντύπωση ότι μιλάμε θεωρητικά; Άρχισε να κατεβάζεις και να δοκιμάζεις διανομές.
Ω ,ναι.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Valder

Επιφανές Μέλος

O Valder Winners do not make excuses έγραψε: στις 20:45, 21-05-08:

Για τα ubuntu τα τελευταία διάβασα πως το θέμα λύνεται εύκολα με το ubudsl, για αυτό έκατσα να τα βάλω αλλά δεν έβλεπαν το ποντίκι, και χωρίς ποντίκι τι εγκατάσταση να κάνω;
Τι αρουραίο έχεις;
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε: στις 21:15, 21-05-08:

Παίδες, ένα απλό της microsoft έχω οπτικό. Τίποτε ιδιαίτερο...

Bill, δε τα έβαλα τα 8.10. Δεν είχα ποντίκι για να κάνω install.
Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

O Bill έγραψε: στις 21:43, 21-05-08:

Άρα είσαι στα 6.06;
edit: (6.10)

Άνοιξε αυτό το αρχειο /etc/X11/xorg.conf και γράψε τί λέει.
με gedit /etc/X11/xorg.conf θα πρέπει να στο ανοίξει.

Για command line ctrl+alt+f1.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill : 21-05-08 στις 22:28. Αιτία: ξεχνάω :p
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε: στις 22:24, 21-05-08:

6.10 νομίζω είμαι. (νομίζω)
Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

O Bill έγραψε: στις 22:27, 21-05-08:

Ναι χαζομάρα μου.Για κανε το παραπάνω.
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε: στις 22:29, 21-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από Bill
Άρα είσαι στα 6.06;
edit: (6.10)

Άνοιξε αυτό το αρχειο /etc/X11/xorg.conf και γράψε τί λέει.
με gedit /etc/X11/xorg.conf θα πρέπει να στο ανοίξει.

Για command line ctrl+alt+f1.
Τι εννοείς;
Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

O Bill έγραψε: στις 22:34, 21-05-08:

Αφού δεν έχεις ποντίκι θα το κάνεις από το πληκτρολόγιο.
Θες να ανοίξεις γραμμή εντολών κι από εκεί θα ανοίξεις το αρχείο.

Μέσα εκεί πρέπει να εντοπίσεις κάτι που λέει
Section "InputDevice"
Identifier "Configured Mouse"
Driver "mouse"
Aυτό εννοώ.
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε: στις 22:37, 21-05-08:

Στάκα bill, δεν έχω εγκαταστήσει ακόμη τα 8,04, πως θα τα βάλω χωρίς ποντίκι;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη borat : 21-05-08 στις 22:53.
Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

O Bill έγραψε: στις 22:51, 21-05-08:

Tώρα κατάλαβα ότι θες κάνεις νέα εγκατάσταση τα 8.04.
Υπάρχει επιλογή να κάνεις εγκατάσταση από text mode ..
Εναλλακτικά δοκίμασε με wubi από windows(μεσα στο cd έχει ενα exe που λέγεται wubi).Αλλά δε μου αρέσει σαν τρόπος εγκατάστασης.
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε: στις 22:54, 21-05-08:

wubi δοκίμασα, αλλά δε πέτυχε.

Τι είναι ο text mode τρόπος;
Παράθεση

Valder

Επιφανές Μέλος

O Valder Winners do not make excuses έγραψε: στις 22:59, 21-05-08:

Για σταθείτε μια. Δε μπορεί να βάλει τα 6.10 που εκεί του λειτουργεί ο ποντίκης και να πάρει μια κόπια το xorg.conf και μετά να σκάσει dist-upgrade με το cd της 8.04 απευθείας; Ρωτάω, δεν προτείνω γιατί δεν ξέρω αν γίνεται.

Βασίλη text mode εννοείς ncurses installer;
Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

O Bill έγραψε: στις 23:00, 21-05-08:

Για να κανεις εγκατάσταση μονο με πληκτρολόγιο.
Πρεπει να ειναι στο modes (πατας f4 εκει που επιλέγεις εγκατάσταση)
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε: στις 23:00, 21-05-08:

Ωπ! Μέτρησε ο valder!
Bill, μίλησε σωστά;
Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

O Bill έγραψε: στις 23:06, 21-05-08:

Βασίλη text mode εννοείς ncurses installer;
edit: Βλακίες λέω, αυτός ειναι.

Γι αυτό που λέει ο Βαλ μπορείς να το δοκιμάσεις ,αφού πας σε 8.04 από 6.10, δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις.

Αν δεν πειραματιστείς δεν θα μάθεις
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια