Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,181 μηνύματα σε 74,655 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Πόσο έχετε το θάρρος της γνώμης μέσα σε μια παρέα;

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 05:35, 28-01-08:

Νομίζω αν όχι όλοι, οι περισσότεροι θα έχετε βρεθεί στη θέση να διαφωνείτε (σχεδόν) με όλους μέσα σε μια παρέα και να πρέπει να αποφασίσετε αν θα πείτε τη γνώμη σας με παρρησία, όσο κι αν είναι αντίθετη με αυτή των άλλων, ή αν θα "το βουλώσετε" για να μην γίνετε το μαύρο πρόβατο.
Το θέμα υπό διαφωνία μπορεί να είναι οποιοδήποτε, από το που θα πάτε για καφέ μέχρι το αν είναι σωστή η οικονομική πολιτική της Αμερικής, το συναίσθημα είναι το ίδιο.

Συνήθως τι αποφασίζετε; Λέτε τη γνώμη σας αδιαφορώντας για τις αντιδράσεις; Αυθυποβάλλεστε ότι συμφωνείτε με τους άλλους μέχρι να το πιστέψετε (το έχω δει και αυτό); Ή συνεχίζετε να έχετε την άποψη σας και απλά δεν την εκφράζετε για να μην γίνετε η ενοχλητική/ο ενοχλητικός της παρέας; Ή ακολουθείτε κάποιο από τα τρία κατά περίπτωση;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 06:16, 28-01-08:

Σε γενικές γραμμές λέω πάντα την γνώμη μου. Σε ειδικές περιπτώσεις όμως, ίσως προτιμήσω να σιωπήσω.

Και εξηγούμαι. Σίγουρα όποτε είμαι με την παρέα μου, θα πω την άποψη μου και στο πιο χαζό θέμα. Όταν όμως είμαι με άτομα που δεν με ξέρουν και δεν τα ξέρω και τόσο καλά, ή θα πω την άποψη μου με πολύ προσεγμένο τρόπο, ή θα προτιμήσω να μην την πω, αν θεωρήσω ότι θα παρεξηγηθώ, ή θα στεναχωρήσω κάποιον. Αυτό όμως συμβαίνει σε σοβαρά θέματα κυρίως, που μπορεί να φέρνουν και φανατισμούς (πχ πολιτικά, αθλητικά). Σε απλά θέματα όπως το που θα πάμε για καφέ, ο μοναδικός λόγος για να μην πω την άποψη μου, είναι να μην έχω άποψη.

Σίγουρα όμως, αν δεν συμφωνώ με μία άποψη, δεν προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου να υιοθετήσει την "λάθος" άποψη.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Angie_Ann
H Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 628 μηνύματα.

H Angie_Ann έγραψε στις 06:44, 28-01-08:

Συμφωνώ με τον fandago πάνω στο θέμα της παρέας. Αλλιώς φέρεσαι με ανθρώπους που γνωρίζεις χρόνια και αλλιώς με νέες γνωριμίες. Εννοείτε ότι με τους πολύ στενούς φίλους μου έχω άλλη άνεση όχι μόνο να εκφράσω μία αντίθετη άποψη αλλά και να ασκήσω κριτική. Με όχι τόσο στενές επαφές μου αποφεύγω τις αντιπαραθέσεις.

θα ήθελα όμως να προσθέσω κάτι ακόμα. Παλιά έλεγα πάντα τη γνώμη μου όμως πλέον δεν με νοιάζει ιδιαίτερα. Λίγοι άνθρωποι ενδιαφέρονται ειλικρινά να ακούσουν την γνώμη σου, αυτό που ενδιαφέρει τους περισσότερους είναι να ακούσεις εσύ τη δική τους άποψη. Δεν θέλω να αναλώνομαι σε ανθρώπους που περιμένουν τη σειρά τους να πουν τη γνώμη τους χωρίς να ακούσουν καν τη δική μου.

Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν λέω και ποτέ τη γνώμη μου, απλώς πολλές φορές με αποτρέπει από το να επεκταθώ πολύ. Από εκεί και πέρα όταν αξίζει όσο αντίθετη και αν είναι η άποψη μου θα την εκφράσω, απλώς έχω κουραστεί από τις άκαρπες αντιπαραθέσεις οπού ο άλλος ούτως ή άλλως δεν ακούει ούτε τα μισά από όσα λες και δεν έχει σκοπό να αλλάξει άποψη.

Συμπερασματικά λέω μία αντίθετη άποψη μόνο όταν νιώθω ότι υπάρχει λόγος να το κάνω.

Αυτό το λέω για τις real life γνωριμίες μιας και εδώ στο internet ισχύουν κάπως διαφορετικοί κανόνες.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Angie_Ann : 28-01-08 στις 10:57.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 08:50, 28-01-08:

Προσωπικά, πάντα λέω τη γνώμη μου και πάντα προσπαθώ να τη στηρίξω με επιχειρήματα. Το ίδιο κάνουν και όλα τα μέλη της παρέας, και φυσικά όλες οι γνώμες και απόψεις είναι σεβαστές και ακούγονται με προσοχή. Δεν θυμάμαι ποτέ να έγινα ενοχλητικός, όπως άλλωστε και κανείς από την παρέα.
Μεγάλα παιδιά είμαστε, αυτά γίνονται από δημοτικό και κάτω.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 10:19, 28-01-08:

σε μια παρέα που ο ένας λέει κάτι και οι υπόλοιποι κουνούν συγκαταβατικά το κεφάλι, δε με ενδιαφέρει να πω τη γνώμη μου, αν είναι αντίθετη.
Σε μια παρέα που όλες οι απόψεις ακούγονται, σαφώς και θα πω την δική μου, με όμορφο και πολιτισμένο τρόπο, χωρίς δογματισμούς.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 10:48, 28-01-08:

Aν μια παρεα ειναι τετοια, που οταν καποιος λεει τη γνωμη του με παρρησια (θαρρος και καθαροτητα σκεψης , μας λεει το λεξικο), θα τον κανουν μαυρο προβατο, τοτε μαλλον δεν ειναι και πολυ καλη παρεα.

Οπως ειπε και ο fandago, σε περιπτωσεις που ειναι αγνωστοι, και υπαρχει συγκεκριμενος λογος, ισως δε μιλησω.Σε ολες τις αλλες, εφοσον εχω αποψη και δε ντρεπομαι γιαυτην, καλο ειναι να μιλαμε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 11:56, 28-01-08:

Κι εγώ λέω την άποψή μου. Με τους φίλους μου ευθέως, με άτομα που δεν ξέρω καλά περισσότερο διπλωματικά! Έχει τύχει να παρεξηγήσουν αυτά που θα πω 'γνωστοί' αλλά ειλικρινά δεν με πειράζει, 1 λόγος να μην προχωρήσει η γνωριμία!

Να τονίσω πάντως το ότι που θα πάμε για καφέ ας πούμε για εμένα δεν αποτελεί λόγο διαφωνίας, αν όλη η παρέα θέλει κάτι κι εγώ αρχίσω την γκρίνια δεν το βρίσκω έκφραση άποψης αλλά σπάσιμο νεύρων!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 12:37, 28-01-08:

Χμ, εγώ να πω κατ' αρχήν ότι σίγουρα θα πω τη γνώμη μου. Το πόσο θα επιμείνω όμως, ή θα θέλω να ληφθεί υπ' όψιν, εξαρτάται από το ποιοι είναι οι άλλοι. Έτσι, έχω διαχωρίσει τους άλλους. Υπάρχουν για μένα:
1. Αυτοί που βλέπω ότι δε θα ακούσουν όντως τη γνώμη μου, και δε με νοιάζει κιόλας.
Πχ Αν μου λέει ο αλκοολικός 60άρης πρώην προπονητής μου ότι είναι πιστός στη γυναίκα του, αλλά οι παλιοί έρωτες είναι τόσο βαθιά χαραγμένοι μέσα του, που δεν μπορεί να μετρήσει σαςν απιστία το ότι "συναντάει" την πρώην σύζυγο στο xxx ξενοδοχείο... κάνω νεύμα και φεύγω χαμογελαστή.
2. Αυτοί που λογικά έτσι θα μείνουν, ότι και να πω, αλλά για τους οποίους πιστεύω ότι δε βλάπτει να έχουν μία τριβή και με άλλες γνώμες, από τη δική τους.
Πχ σε γόνους νεόπλουτων οικογενειών, με δώρο αποφοίτησης μία slk, θα μιλήσω για ανακύκλωση, υβριδικά αμάξια και το πόσο ηλίθιο είναι να δίνεις 500άρια ευρώ στα μπουζούκια για να 'σαι στριμωγμένος μες στην κάπνα... αλλά δε θα επιμείνω. Απλά δε θα ακολουθήσω στις διασκεδάσεις τους.
3. Άτομα που εκτιμώ, και από τους οποίους θέλω να γίνομαι αποδεκτή.
Φίλοι, παρέες, φίλοι φίλων, καθηγητές, κλπ. Εκεί προτιμώ να σφάζω με το βαμβάκι. Δηλαδή πατάω πόδι, πάντα με επιχειρήματα, αλλά αν πάμε να χαλάσουμε τις καρδιές μας γιατί διαφωνούμε, απλά δεν επιμένω.
4. Άτομα που απλά συμπαθώ.
Εδώ μέσα, πχ, ή σε ευρύτερες παρέες... Πάλι μόνο με επιχειρήματα, χωρίς να το κουράζουμε βέβαια... Αν ο άλλος δεν είναι πρόθυμος να ακούσει ή να αναθεωρήσει, δεν επιμένω, έχω κι άλλα πράγματα να κάνω. Ωστόσο θα γράψω μία σύνοψη του πώς το βλέπω εγώ, έτσι για να μείνει γραμμένο και να το βλέπει όποιος θέλει. Ποτέ δεν ξέρεις.

Για μένα είναι σημαντικό να υπάρχει πάντα καλή διάθεση, να ακούνε και οι δύο πλευρές και να είναι έτοιμοι να αναθεωρήσουν. Ελπίζω να είμαι κι εγώ, πιστεύω δηλαδή πως είμαι...
Και όσο σημαντικό είναι το να επιχειρηματολογείς σωστά, επίμονα και πλήρως, τόσο σημαντικό είναι το να αναγνωρίζεις πότε πρέπει να τραβήξεις τη γραμμή και να αποχωρήσεις.
Κοινώς δε θα σκάσω για το πού θα πάμε για καφέ, αλλά θα δείξω ότι οι δικοί μου άνθρωποι πρέπει να θυμούνται ότι δε θέλω καπνό ή ότι αποφεύγω τα καφέ-αλυσίδες.
Αποκλείεται να στριμωχτώ σε ακριβά μπουζούκια. Αλλά πρόθυμα αφήνομαι να με παρασύρει κάποιος σε ρεμπέτικο, σε παραστάσεις χορού, σε ψαγμένο σινεμά... πράγματα που δεν αποκλείω, και που τελικά μόνο καλό μου κάνει να μάθω αν όντως μου αρέσουν.
Επίσης για θέματα στάσης ζωής και πεποιθήσεων, μιλάω ανοιχτά, αλλά πάντα αναλόγως του ποιος είναι ο άλλος. Η λογική μπουλντόζας δε βοηθάει και σίγουρα δε θα μιλήσω σε έναν κινέζο για το πόσο εγκληματίας ήταν ο Μάο, ή σε ελβετό για τους λογαριασμούς των Ναζί στις τράπεζες της χώρας. Όχι αμέσως, τουλάχιστον.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 12:38, 28-01-08:

Πάντα λέω τη γνώμη μου και δε δίνω δεκάρα για τις αντιδράσεις των άλλων.
Το να μη την έλεγα θα το θεωρούσα βλακεία.

Παράθεση

Niyia

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Niyia
H Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Χορευτής . Έχει γράψει 679 μηνύματα.

H Niyia έγραψε στις 12:44, 28-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
[...] Αν ο άλλος δεν είναι πρόθυμος να ακούσει ή να αναθεωρήσει, δεν επιμένω, έχω κι άλλα πράγματα να κάνω. [...]
Συμφωνώ με όλα όσα λές κ περισσότερο με το παραπάνω.

Ειλικρινά κ εγώ αν δω την άλλη πλευρά αδιάλλακτη κ κοντόφθαλμη, αρνούμαι να μπω στον κόπο να διαφωνήσω επίμονα κ να χαλάσω τη διάθεσή μου για κάτι που ούτως ή άλλως το θεωρώ ανώφελο.

Ωστόσο, για να απαντήσω κ στο ερώτημα, ναι όταν είμαι σε μια παρέα λέω την άποψή μου (εκτός κ αν δεν με ενδιαφέρει καθόλου η παρέα ή το να ακουστώ ή ακόμα περισσότερο δεν προλαβαίνω να μιλήσω -γτ ναι, μου έχει συμβεί κ αυτό-, οπότε απλά το βουλώνω ).

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

δi0m (diomidis)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη δi0m
Ο diomidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 49 μηνύματα.

O δi0m έγραψε στις 08:18, 02-02-08:

Ειλικρινά κ εγώ αν δω την άλλη πλευρά αδιάλλακτη κ κοντόφθαλμη, αρνούμαι να μπω στον κόπο να διαφωνήσω επίμονα κ να χαλάσω τη διάθεσή μου για κάτι που ούτως ή άλλως το θεωρώ ανώφελο.
πολυ σωστο.επειδη δν εχω καμια ιδιαιτερη παρεα,εκει δεν λεω τις αποψεις μου.ετσι και αλλιως δεν αξιζει,επειδη τα παιδια του σχολειου μου ειναι γενικα πολυ οπισθοδρομικα.δν ειναι αυτο που λεμε open mind.πολλα πραγματα συζητω ομως και λεω οποια και αποψη να εχω με τον πατερα μου.ειναι απιστευτα open mind.γενικα παντως δεν ειμαι τοσο κοινωνικος για να εχω την ευκαιρια να εκφρασω ανετα τν αποψη μου καπου.οχι οτι λεω πχ.¨μπα,αυτος δν ειναι τοσο εξυπνος οσο εγω δν θα καταλαβει τι θα του πω'',απλα δν μπαινω στον κοπο να συζητησω μαζι του.παντως αναφερομαι μονο στον αμεσο μου κοινωνικο μου περιγυρο.σχολειο,φροντιστηριο ξενων γλωσσων κτλ.με την κοπελα μου παντως συζηταμε σχεδον τα παντα και μπορω ανετα να εκφρασω τν γνωμη μου οποια και αν ειναι αυτη.
παντως,παντα ανηκω στην τριτη κατηγορια:
Ή συνεχίζετε να έχετε την άποψη σας και απλά δεν την εκφράζετε για να μην γίνετε η ενοχλητική/ο ενοχλητικός της παρέας.

Παράθεση

ελπιδα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ελπιδα
H ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 28 μηνύματα.

H ελπιδα έγραψε στις 22:18, 25-02-08:

δεν δεχομαι να μου λενε τι να κανω. δε συμφωνω παντα, με ολους και με ολα. ετσι ειναι. γεννηθηκαμε διαφορετικοι,για να ζησουμε διαφορετικοι και να φυγουμε διαφορετικοι. σιγουρα αυτο που λεω εγω δεν ειναι παντα το σωστο, ουτε προκειται οι αλλοι να το ενστερνιστουν και να το υιοθετησουν. τη στιγμη ομως που ειμαστε παρεα επιβαλλεται να πουμε την αποψη μας και να ειμαστε αληθινοι. σιγα μη φοβηθει η φιλη μου να ΄΄μου την πει΄΄; ξενες ειμαστε;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

T_Chameleon

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη T_Chameleon
Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 224 μηνύματα.

O T_Chameleon έγραψε στις 23:42, 29-02-08:

Εκφράζω την γνώμη μου μόνο όταν αποφασίσω πως είναι σωστό να την εκφράσω..αλλα δέχομαι και της συνέπειες τον πράξεων μου ξέρω πως για αυτό που θα πω κάποιοι θα με αγαπήσουν άλλοι θα με μισήσουν. .προχωρώ με γνώμονα το δίκιο!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

esperanza

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη esperanza
H esperanza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H esperanza έγραψε στις 00:52, 02-03-08:

Εξαρτάται από ποιους αποτελείται η παρέα. Αν βρίσκομαι μεταξύ φίλων και πολύ κοντινών μου ανθρώπων,που τους γνωρίζω καλα και με γνωρίζουν κι εκείνοι τότε θα πω τη γνώμη μου χωρίς κανένα ενδοιασμό.Αν όμως η παρέα αποτελείται από άτομα άγνωστα τότε θα έχω τις επιφυλάξεις μου, οχι για κανέναν αλλο λόγο παρά μόνο μήπως αυτό που θα ειπωθεί προσβάλει ή στενοχωρήσει κάποιον.

Παράθεση

C.M.

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη C.M.
H C.M. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 251 μηνύματα.

H C.M. έγραψε στις 05:55, 03-03-08:

Ελάχιστες φορές λέω τη γνώμη μου και δεν επιμένω σ'αυτή είτε πρόκειται για παρέα γνωστών είτε για παρέα φίλων. Μ'αρέσει να ακούω περισσότερο.

Παράθεση

kedros (Κωνσταντίνος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kedros
Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών , επαγγέλεται Interior designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 21 μηνύματα.

O kedros την ψυχή σου και τα μάτια σου!!! έγραψε στις 13:22, 10-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Νομίζω αν όχι όλοι, οι περισσότεροι θα έχετε βρεθεί στη θέση να διαφωνείτε (σχεδόν) με όλους μέσα σε μια παρέα και να πρέπει να αποφασίσετε αν θα πείτε τη γνώμη σας με παρρησία, όσο κι αν είναι αντίθετη με αυτή των άλλων, ή αν θα "το βουλώσετε" για να μην γίνετε το μαύρο πρόβατο.
Το θέμα υπό διαφωνία μπορεί να είναι οποιοδήποτε, από το που θα πάτε για καφέ μέχρι το αν είναι σωστή η οικονομική πολιτική της Αμερικής, το συναίσθημα είναι το ίδιο.

Συνήθως τι αποφασίζετε; Λέτε τη γνώμη σας αδιαφορώντας για τις αντιδράσεις; Αυθυποβάλλεστε ότι συμφωνείτε με τους άλλους μέχρι να το πιστέψετε (το έχω δει και αυτό); Ή συνεχίζετε να έχετε την άποψη σας και απλά δεν την εκφράζετε για να μην γίνετε η ενοχλητική/ο ενοχλητικός της παρέας; Ή ακολουθείτε κάποιο από τα τρία κατά περίπτωση;

Γειά σου πάλι Λία. Αλλά δε θα συνεχιστεί αυτό να απαντάω σε θέματα σου γιατί διακυνδηνεύω να χαλάσω την εικόνα του σοβαρού και μετρημένου μέλους.

Βασικά η πιο αποδεδειγμένη στάση είναι αυτή της ηλικιωμένης μητέρας, του στύλ: φεύγει η 35αρα κόρη απο το σπίτι και εκείνη την ώρα της φωνάζει η ηλικιωμένη μάνα της: πού παααας; - κόρη: θα βγώ με κάτι φίλες - μάνα: θα αργήσειιιιιιις; - κόρη: ε, κατα της 1 θα είμαι σπίτι, πέσε να κοιμηθείς εσύ μανούλα - μάνα: πως κοιμούνται με τόοσες ληστείες που γίνονται με θύματα ηλικιωμέεενους;
_ σαν και καλά κάνε αυτό που είναι να κάνεις αλλά να έρθεις γρήγορα σπίτι να μου κάνεις παρέα_ .
Δηλαδή ασπάζομαι ( γενικός όρος το ασπάζομαι ) την απόφαση της παρέας αλλά ρίχνω και την άποψη μου, του στύλ : ναι ρε παιδιά πολύ καλη ιδέα, θα περάσουμε υπέροχα και στο κάτω κάτω αν δεν κολλήσει η φάση πάμε στο ............. που θα έχει και τις ..... ( ονόματα απο κοπέλες ).

( να δηλώσω οτι δεν με αντιπροσωπεύει η παραπάνω άποψη, αλλά γνωρίζω οτι παίζει πολύ )

Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 13:25, 10-04-08:

Είμαι πολύ δημοκρατικός άνθρωπος, σε μια παρέα υπάρχουν πάντα πολλές γνώμες.... Η δική μου και οι λάθος!!!!!

Παράθεση

Nininaou (Ρηνούλα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nininaou
H Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 635 μηνύματα.

H Nininaou μουντζούρωσε και έγραψε στις 14:00, 10-04-08:

Πάντα εκφράζω τη γνώμη μου στην παρέα. Είναι πιο σημαντικό για μένα να την ακούνε, όχι να την αποδέχονται. Έχει συμβεί να μη βγω, να φύγω όταν δεν συμφωνούσα για το μέρος όπου θα πηγαίναμε ή για το μεταφορικό μέσο. Έτσι αντέδρασα. Δεν υπήρχαν όμως παρεξηγήσεις. Κάποιες φορές είμαι απόλυτη αλλά οι φίλοι είναι για να μας ανέχονται και οι παρέες αποτελούνται από φίλους. Και θα τσακωθώ και θα νευριάσω αλλά μετά από 2' είμαι εντάξει. Το ότι λέει κανείς τη γνώμη του ακόμα κι όταν αυτή δεν αρέσει στους άλλους δεν δείχνει ούτε έλλειψη ευαισθησίας, ούτε καλής διαθεσης, απλά συμβαίνει...

Παράθεση

kedros (Κωνσταντίνος)

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών , επαγγέλεται Interior designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 21 μηνύματα.

O kedros την ψυχή σου και τα μάτια σου!!! έγραψε στις 14:20, 10-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από Nininaou
Πάντα εκφράζω τη γνώμη μου στην παρέα. Είναι πιο σημαντικό για μένα να την ακούνε, όχι να την αποδέχονται. Έχει συμβεί να μη βγω, να φύγω όταν δεν συμφωνούσα για το μέρος όπου θα πηγαίναμε ή για το μεταφορικό μέσο. Έτσι αντέδρασα. Δεν υπήρχαν όμως παρεξηγήσεις. Κάποιες φορές είμαι απόλυτη αλλά οι φίλοι είναι για να μας ανέχονται και οι παρέες αποτελούνται από φίλους. Και θα τσακωθώ και θα νευριάσω αλλά μετά από 2' είμαι εντάξει. Το ότι λέει κανείς τη γνώμη του ακόμα κι όταν αυτή δεν αρέσει στους άλλους δεν δείχνει ούτε έλλειψη ευαισθησίας, ούτε καλής διαθεσης, απλά συμβαίνει...

Μπορώ να αντιδράσω για τον τρόπο που αντιδράς στην παρέα σου αλλά για κακή μου τύχη κάπως έτσι αντιδρώ κι εγώ ....αλλά με τους πολύ κολλητούς μου φίλους ( δηλαδή εκείνους που γνωρίζω οτι με ανέχονται ). Κοίτα απο μια άποψη καλά είναι να λέμε την ειλικρινή μας άποψη αλλά όχι και σε σημείο να φεύγουμε απο την παρέα επειδή δεν πέρασε το δικό μας ( αυτό δεν το έχω κάνει ούτε εγώ μικρούλι ). Δηλαδή αν τώρα στα δεκατόσα σου αντιδράς έτσι, όταν θα φτάσεις σε μια ηλικία παντρειάς πως θα αντιδράς;???

Παράθεση

Nininaou (Ρηνούλα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nininaou
H Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 635 μηνύματα.

H Nininaou μουντζούρωσε και έγραψε στις 14:30, 10-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από kedros
Μπορώ να αντιδράσω για τον τρόπο που αντιδράς στην παρέα σου αλλά για κακή μου τύχη κάπως έτσι αντιδρώ κι εγώ ....αλλά με τους πολύ κολλητούς μου φίλους ( δηλαδή εκείνους που γνωρίζω οτι με ανέχονται ). Κοίτα απο μια άποψη καλά είναι να λέμε την ειλικρινή μας άποψη αλλά όχι και σε σημείο να φεύγουμε απο την παρέα επειδή δεν πέρασε το δικό μας ( αυτό δεν το έχω κάνει ούτε εγώ μικρούλι ). Δηλαδή αν τώρα στα δεκατόσα σου αντιδράς έτσι, όταν θα φτάσεις σε μια ηλικία παντρειάς πως θα αντιδράς;???
Πώς θα αντιδρώ?
Δεν είναι για μένα δεδομένο ότι---Δεν περνάει το δικό μου= Φεύγω---, το έχω κάνει όμως. Είναι απαραίτητες οι συγκρούσεις για να μαθαίνουμε καλύτερα ο ένας φίλος τον άλλον. Επίσης, είναι πολύ πιο επικίνδυνο και απειλητικό για μια οποιαδήποτε σχέση το να σωπαίνεις από το να τσακώνεσαι

Παράθεση

kedros (Κωνσταντίνος)

Νεοφερμένος

O kedros την ψυχή σου και τα μάτια σου!!! έγραψε στις 14:39, 10-04-08:

Πώς θα αντιδρώ?
Δεν είναι για μένα δεδομένο ότι---Δεν περνάει το δικό μου= Φεύγω---, το έχω κάνει όμως. Είναι απαραίτητες οι συγκρούσεις για να μαθαίνουμε καλύτερα ο ένας φίλος τον άλλον. Επίσης, είναι πολύ πιο επικίνδυνο και απειλητικό για μια οποιαδήποτε σχέση το να σωπαίνεις από το να τσακώνεσαι
Δεν αντιλέγω και δεν θα αντικρούσω την άποψη σου άλλωστε η παρέα είναι μια μικρή κοινωνία και επειδή όλοι μας είμαστε διαφορετικοί έτσι και οι παρέες μας είναι διαφορετικές στα όρια αντοχής. Σίγουρα σε αυτό το θέμα δεν συζητάμε τον τρόπο αντίδρασης ούτε και τα όρια της. Άλλωστε στο συγκεκριμένο λαβαινουν όλες οι ηλικίες θέση για να εκφράσουν την άποψη τους οπότε δεν μπορούμε να ορίσουμε μια συγκεκριμένη φόρμα αντίδρασης στην παρέα. Ο τρόπος όμως αυτός σίγουρα διαφέρει κατά ηλικίες και επίπεδα παρεών ή ανθρώπων. ( μικρούλι )

Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 14:39, 10-04-08:

Πώς θα αντιδρώ?
Άλλο "τσακώνομαι" και άλλο "διαφωνώ".....η διαφωνία προάγει το διάλογο, ο τσακωμός όχι. Επίσης άλλο πράγμα το "διαφωνώ με τις απόψεις των άλλων" και άλλο το "θέλω να γίνει το δικό μου". Υποθέτω όμως ότι αναφέρεσαι σε διαφωνία.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 18:44, 10-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle

Πρώτα απο όλα αν πιστέυω ότι είμαι ενοχλητική στην παρεα λέγοντας την αντίθετη γνώμη τοτε η παρέα αυτή δεν θα υπήρχε για πολυ, η γνώμη του κάθε ένα σε ένα σύνολο ανθρώπων που θέλουν να λέγονται φίλοι δεν είναι ενοχλητικοι για μένα όταν πούν την αντίθετη γνώμη, αντίθετα τους σέβομαι κιόλας

Σαν Μάνια είναι πάντα της άποψης ότι η γνώμη υπάρχει για να λέγετε και όχι για να θάβετε ή να χρησιμοποιήτε μόνο και μόνο για να ΄δίξουμε ότι είμαστε παρέα ενωμένη, δεν φοβήθηκα να πώ την άποψη μου ακόμα κιάν είναι 100 άτομα να συφωνούν, εξάλου αν το σκευτούμε καλύτερα ποιός είπε ότι 10 μυαλά είναι πάντα σωστά μπροστά σε ένα; εγώ θα πώ την γνώμη μου, αν κάποιος αντιλέγει σε κάτι θέλω να μου το λένε, μπορεί να κάνω λάθος και να με διορθώσουν ή εκείνοι να κάνουν λάθος και να τους διορθώσω εξάλου έτσι είναι η παρέα για να βοηθά και να καταλαβένει όχι να σε ευνουχίζει

Παράθεση

ninaki (nina21)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ninaki
H nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια . Έχει γράψει 338 μηνύματα.

H ninaki Μπέμπη μου!!! Σε περιμένω... έγραψε στις 19:14, 10-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από mania
Πρώτα απο όλα αν πιστέυω ότι είμαι ενοχλητική στην παρεα λέγοντας την αντίθετη γνώμη τοτε η παρέα αυτή δεν θα υπήρχε για πολυ, η γνώμη του κάθε ένα σε ένα σύνολο ανθρώπων που θέλουν να λέγονται φίλοι δεν είναι ενοχλητικοι για μένα όταν πούν την αντίθετη γνώμη, αντίθετα τους σέβομαι κιόλας

Σαν Μάνια είναι πάντα της άποψης ότι η γνώμη υπάρχει για να λέγετε και όχι για να θάβετε ή να χρησιμοποιήτε μόνο και μόνο για να ΄δίξουμε ότι είμαστε παρέα ενωμένη, δεν φοβήθηκα να πώ την άποψη μου ακόμα κιάν είναι 100 άτομα να συφωνούν, εξάλου αν το σκευτούμε καλύτερα ποιός είπε ότι 10 μυαλά είναι πάντα σωστά μπροστά σε ένα; εγώ θα πώ την γνώμη μου, αν κάποιος αντιλέγει σε κάτι θέλω να μου το λένε, μπορεί να κάνω λάθος και να με διορθώσουν ή εκείνοι να κάνουν λάθος και να τους διορθώσω εξάλου έτσι είναι η παρέα για να βοηθά και να καταλαβένει όχι να σε ευνουχίζει
Πάντα με καλύπτει αυτό το κορίτσι...ΜΠΡΑΒΟ Μάνια μου!!!
Έχουμε τις ίδιες απόψεις τις περισσότερες φορές...

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 16:40, 16-04-12:

Το θάρρος έχει πολλές συνιστώσες...
Να πω την αλήθεια με θάρρος και να πληγώσω τον άλλο;;;;
Να πω την αλήθεια γιατί έτσι πρέπει;;;
Να σιωπήσω καλύτερα γιατί μερικές φορές καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς....;;;;
Νομίζω ότι έχει σχέση πόσο σέβεσαι και πιστεύεις τον συνομιλητή σου ...Αν δεις κάποιον που είναι κάθετος, υπερβολικός και επίμονος σε αυτό που λέει, πολλές φορές δεν υπάρχει και λόγος συζήτησης, γιατί απλά η παρέα θα ακούει παράλληλους μονολόγους, που σίγουρα θα οδηγήσουν σε φανατισμό....
Τώρα, αν μια φίλη φοράει κάτι που θεωρεί ότι της πάει φοβερά και απλά θέλει κολακευτικά λόγια να ακούσει, αλλά εσύ δεν ξετρελαίνεσαι.... Για ποιο λόγο να την λυπήσεις;;;;; Δεν χρειάζεται να πεις ψέματα αλλά δεν χρειάζεται να δείχνεις και ψεύτικο ενθουσιασμό .. είναι χειρότερο.....
Σημασία έχει ο τρόπος που θα πεις κάτι σε κάποιον...κι όσο κι αν φαίνομαι διπλωμάτης η αλήθεια είναι ότι σε αρκετές περιπτώσεις έχω εφαρμόσει το.....καλύτερα να πεις την αλήθεια κατάμουτρα παρά να απαντήσεις με τσιριμόνιες....κι άλλες φορές ας σωπάσεις....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 16-04-12 στις 17:00. Αιτία: σημεία στίξης...
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 16:58, 16-04-12:

δεν ειναι θεμα θαρρους μονο
ειναι θεμα χαρακτηρα

προσωπικα δεν μπορω να μην πω τη γνωμη μου,,ουτε μπορω να την αλλαξω χωρις λογικο λογο..

οποτε τα πραγματα ειναι καθαρα..

συνηθως ετσι με το φοβο των λογων να πουνε τη γνωμη τους εναντι των πολλων..
καταληγουμε με πολλα στραβα στην κοινωνια,,αφου ελαχιστοι τολμουν να μιλησουν ειλικρινα λεγοντας τι πιστευουν,,και ετσι δημιουργειται μια πολιτικως ορθη θεση,που ενω πιστευουν ισως πραγματικα ελαχιστοι ολοι τυπικα τη δεχονται

αυτο ειναι ιδιαιτερα φανερο στον χωρο της τηλορασης μιντια κλπ
οπου ολοι λενε καλα λογια για ολους και απο πισω πεφτουνε καντηλια και φτυαρισματα..

ποτε δεν εχω δει πχ να λεει καποιος καλεσμενος,"ο ταδε τραγουδιστης "δεν μου αρεσει γιαυτον τον λογο πχ
ποτέ,
και αν ξεφυγεις πολυ βαρανε και ενα διαλειμμα και τελειωσε..

δεν ειναι περιεργο που εχει καταργηθει πχ η ζωντανη επικοινωνια τηλεθεατων με τις εκπομπες?μονο γραπτα οπου λενε οτι θελουνε..

και τελικως καταληγουμε σε δικτατορια του πολιτικως ορθου..

θα μπορουσε να γινει μεγαλυτερο το θεμα για το αν εχουμε το θαρρος της γνωμης μας σαν κοινωνια..και που παει αυτο,,αν κανενας τελικα δεν τολμαει να πει οτι ο βασιλιας ειναι γυμνος.
εκτος απο μικρο και τρελο που λεει την αληθεια

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

whitelioness (Porcupine)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη whitelioness
H Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,087 μηνύματα.

H whitelioness any pathetic cuties out there? έγραψε στις 17:22, 16-04-12:

θα πω αυτο που πιστευω.
δεν προκειται για αρχη να το πω αγενως σαν αγριος ουτε θα το καλοπισω ωστε να μην το αναγνωριζω ουτε εγω.
θα σιωπησω εαν δω οτι δεν εδιναν ουτε ποτε θα δωσουν δεκαρα για την γνωμη του αλλου και δω το γνωστο βλεμμα:'τωρα αυτη γιατι μιλαει; '
τοτε απλως θα πω 'excuse me' και θα παω σε αλλη παραλια .
εξαρταται πολυ απο την παρεα κατα την γνωμη μου οχι τοσο για το θαρρος που θα εχω για να μιλησω (και να εχω κατι να πω) οσο για τον τροπο με τον οποιο θα το πω.χχχχχμμμμμμ

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 17:55, 16-04-12:

Eξαρτάται από την παρέα. Με κοντινούς φίλους είμαι πολύ άνετη και αυθόρμητη, χωρίς να περιορίζω το τι θα πω και πως θα το πω. Με άτομα που δεν γνωρίζω καλά, αλλά είναι ας πούμε φίλοι του boyfriend, είμαι πιό επιφυλακτική στο πως θα εκφραστώ, αλλά το περιεχόμενο στην ουσία παραμένει. Τώρα με άτομα που δεν ξέρω (και δεν ενδιαφέρομαι να γνωρίσω, αλλά για κάποιον λόγο βρεθήκαμε στο ίδιο μέρος και πιάσαμε την κουβέντα) είμαι ο,τι μου κατέβει. Συνήθως κόβω τον άλλο τι χαρακτήρας είναι και μετά υποδύομαι κάποια που είναι το ακριβώς αντίθετο για να σπάσω πλάκα.

Παράθεση

Giannoutas

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Giannoutas
Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,175 μηνύματα.

O Giannoutas Μη μου τους όρχεις τάραττε !!! έγραψε στις 18:09, 16-04-12:

Δυστηχως την λεω χωρις δευτερη σκεψη.Και λεω δυστηχως γιατι μετα παντα καταληγω να βγαινω ο παρανοικος της παρεας,να νευριαζω και εγω και οι αλλοι και να φανατιζομαστε και να κολλαμε.

Οποτε απο εδω και περα το βουλωνω και αστους στον κοσμο τους να λενε τα δικα τους

Υ.Σ.Το παραπανω οσον αφορα σοβαρα θεματα,πολιτικη,συμπεριφορες κτλ.Οχι για εναν καφε πχ

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 18:27, 16-04-12:

Δε φοβάμαι, ούτε φοβηθηκα ποτέ να πώ την άποψή μου για το ο,τιδήποτε είτε να αρνηθώ ή να δεχτώ κάτι που θέλω ή δε θέλω αντίστοιχα. Κι αυτό είναι μέρος της προσωπικότητάς μου, σύστημα που δεν αλλάζει. Εχω όμως αλλάξει τον τρόπο, αναλόγως το άτομο που έχω απέναντί μου. Κι αυτό είναι μέρος της συμπεριφοράς μου, σύστημα που διαμορφώνεται με την εμπειρία.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 21:43, 16-04-12:

Συνήθως κόβω τον άλλο τι χαρακτήρας είναι και μετά υποδύομαι κάποια που είναι το ακριβώς αντίθετο για να σπάσω πλάκα.
καλοοοοοοοοο..

Παράθεση

@ngel

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη @ngel
H @ngel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H @ngel έγραψε στις 00:15, 18-04-12:

πάντα να έχεις το θάρρος της γνώμης σου άλλα όχι το θράσος να την επιβάλλεις με τρόπο αυταρχικό ή προσβλητικό ενίοτε..

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΔΕΣΠΟΙΝΑ Μ. (Δέσποινα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΔΕΣΠΟΙΝΑ Μ.
H Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 140 μηνύματα.

H ΔΕΣΠΟΙΝΑ Μ. We found love in a hopeless place!!!!!!! έγραψε στις 10:49, 26-05-12:

Προσπαθώ να εκφράσω τη γνώμη μου, χωρίς να παρεξηγηθώ ή να παρεξηγήσω κάποιον...Φυσικά δεν το καταφέρνω πάντα, αλλά με επιχειρήματα και συζήτηση σώζω την κατάσταση.

Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 14:08, 18-06-12:

Εξαρτάτε από το βαθμό οικιότητας. Σε μια παρέα που τους ξέρω χρόνια και γνωρίζω πως δε θα υπάρξουν παρεξιγήσεις έχω το θάρρος να πω οτιδήποτε. Σε μια καινούργια παρέα όμως πρώτα κόβω χαρακτήρες και μετά μιλάω. Δε θα ξεκινήσω πχ μια πολιτική συζήτηση με άγνωστα άτομα σε μια παρέα γιατί δε μαρέσουν οι εντάσεις για το τίποτα.

Παράθεση

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Το avatar του χρήστη rootbreaker
H rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 455 μηνύματα.

H rootbreaker Let's go get lost έγραψε στις 01:26, 19-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Ξεχασμένος
Εξαρτάτε από το βαθμό οικιότητας. Σε μια παρέα που τους ξέρω χρόνια και γνωρίζω πως δε θα υπάρξουν παρεξιγήσεις έχω το θάρρος να πω οτιδήποτε. Σε μια καινούργια παρέα όμως πρώτα κόβω χαρακτήρες και μετά μιλάω. Δε θα ξεκινήσω πχ μια πολιτική συζήτηση με άγνωστα άτομα σε μια παρέα γιατί δε μαρέσουν οι εντάσεις για το τίποτα.
εισαι σιγουρος; :p

Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 01:38, 19-06-12:

ε καλά για σένα επιβάλεται μια εξαίρεση

Παράθεση

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Το avatar του χρήστη rootbreaker
H rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 455 μηνύματα.

H rootbreaker Let's go get lost έγραψε στις 01:40, 19-06-12:

ε καλά για σένα επιβάλεται μια εξαίρεση
παμε με ποδηλατα στη γαλλια να το συζητησουμε :p
(ας σβηστει το οφτοπικ)

Παράθεση

dragon

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dragon
H dragon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 35 μηνύματα.

H dragon έγραψε στις 10:51, 19-10-12:

Παντα λεω την γνωμη μου ειτε ειναι αρεστη ειτε οχι απλα θα το κανω με τροπο τετοιο ωστε να μην στεναχωρησω καποιον ή να τον φερω σε δυσκολη θεση.Δεν θα την επιβαλλω ουτε ομως κ θα με ενδιαφερει αν καποιοι ή κανεις δεν συμφωνησει μαζι μου.
Σε θεματα ομως που δεν εχω γνωση απλα θα ακουω τους συνομιλητες μου κ στο τελος θα πω την γνωμη μου αν μου ζητηθει.

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 19:35, 19-10-12:

...έρχονται όμως κάποιες φορές, που ακόμα και σε μια παρέα που δεν γνωρίζουμε και τόσο καλά, μπαίνουν ζητήματα που για εμάς αποτελούν θέματα αρχής.

Το λέω αυτό γιατί γενικά συμφωνώ με τον Ξεχασμένο, υπάρχουν όντως παρέες, ατμόσφαιρες, που δεν αξίζει να μπει κάποιος σε διάλογο που μπορεί να οδηγήσει και σε διαφωνίες, άλλωστε υπάρχουν ζητήματα (τα περισσότερα στην περίπτωση μου) που κι εγώ δεν αποζητώ να πείσω τον άλλο, έχω την άποψη μου, την επιχειρηματολογία μου και αν κάποιος συμφωνήσει, καλοδεχούμενο, αν διαφωνήσει, θα τον ακούσω μόνο αν έχει να προσφέρει δικά του επιχειρήματα. Ή δεν θα μιλήσω καθόλου, όταν βλέπω πως μπορεί να ξεκινήσει μια ένταση που δεν θα βοηθήσει κανέναν.

Επανέρχομαι όμως, όταν έστω σε μια παρέα που δεν γνωριζόμαστε καλά μπει στη συζήτηση ένα θέμα για το οποίο έχουμε απόλυτη άποψη, επειδή είναι μείζονος σημασίας για μας, τί κάνουμε?
Έχω την εντύπωση ότι εγώ τουλάχιστον θα εκφραζόμουν, με προσοχή και ηπιότητα πάντα, αλλά και με όσο απόλυτο τρόπο χρειάζεται για να υποστηρίξω μια άποψη που θα θεωρούσα ότι οφείλω να υπερασπιστώ.

Παράθεση

just smile!

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη just smile!
H just smile! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 235 μηνύματα.

H just smile! full of tears έγραψε στις 17:22, 23-10-12:

εννοειται πως θα πω την γνωμη μου!Με καλους φιλους θα την πω πιο ελευθερα,πιο ωμα.Σε μια καινουρια παρεα θα εχω κι εκει το θαρρος απλα θα προσπαθησω να το πω πιο εκλεπτυυσμενα ,και θα προσπαθησω να μην ειμαι τοσο αδιαλλακτη σε οτι πω.Γενικα εχω μαθει να εκφραζω την πραγματικη μου γνωμη να μην δισταζω να μιλησω και να ειμαι μεχρι ενος σημειου και λιγο θρασυς.Απλα καποιες φορες προσπαθω να μην θιγω καποια θεματα που γνωριζω οτι με τις αποψεις μου θα ερθω σε αντιπαραθεση με τους φίλους μου ή οταν τιθονται να τα αποφευγω.Δεν είναι οτι δεν εχω θαρρος απλα τοχω συζητησει παρα πολλες φορες και εχουμε εκνευριστει παρα πολλες ορες .

Παράθεση

m.bee (Smile Honey :))

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη m.bee
H Smile Honey :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 38 μηνύματα.

H m.bee Απλά μην ξεχνάτε να ΧΑΜΟΓΕΛΑΤΕ! =) έγραψε στις 17:36, 23-10-12:

Όταν είμαι μέσα σε μια καινούργια παρέα, προτιμώ να ακούσω πρώτα τι έχουν να πουν οι υπόλοιποι και μετά να εκφράσω σε χαμηλούς τόνους την άποψη μου. Γενικά, είμαι πολύ χύμα άνθρωπος και αυτό που έχω να πω, θα το πω έτσι ακριβώς όπως το σκέφτομαι! Δεν κάθομαι να μετρήσω τα λόγια μου και αυτό πολλές φορές μου βγαίνει σε κακό! Έτσι, είμαι πιο προσεκτική μπροστά σε ανθρώπους που δεν με ξέρουν. Έχω έντονη προσωπικότητα και υποστηρίζω με μεγάλη ένταση και σθένος τα πιστεύω μου. Επιπλέον, όταν κάποιος έχει αντίθετη γνώμη από μένα προσπαθώ να μου αναλύσει τα επιχειρήματα του.. μπορεί να διαφωνώ μαζί του, αλλά πάντα έχει ενδιαφέρον να ακούσεις και μια αντίθετη γνώμη. Άλλωστε, μέσα από τις διαφωνίες μαθαίνουν περισσότερα πράγματα!!! Πάντως κάθε άλλο παρά απαθής μένω μέσα στην παρέα μου!

Παράθεση

Giannoutas

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Giannoutas
Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,175 μηνύματα.

O Giannoutas Μη μου τους όρχεις τάραττε !!! έγραψε στις 18:54, 23-10-12:

Γεμισαμε εντονες προσωπικοτητες και δυνατους χαρακτηρες εδω μεσα

Ηρεμα παιδια

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους