Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,326 εγγεγραμμένα μέλη και 3,070,489 μηνύματα σε 94,331 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 707 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Θα διαλέγατε άλλους γονείς;

Katerina12

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Katerina12
H Katerina12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H Katerina12 έγραψε στις 02:02, 28-07-12:

Έχετε σκεφτεί ποτέ ,πως θα ήταν ,αν οι γονείς σας ήταν κάποιοι άλλοι?!
Γενικά....θα θέλατε να είναι κάποιος άλλος η μαμά ή ο μπαμπάς σας?!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,656 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 14:44, 28-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Katerina12
Όχι.
No way.

*μικρή όταν μάλωνα μαζί τους, ναι, το ένιωθα και ευχόμουν οι γονείς μου να ήταν αλλιώς, αλλά οκ, η εφηβεία τα έχει αυτά.*

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ]ifrit[
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,401 μηνύματα.

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε στις 14:47, 28-07-12:

Θα ήθελα να έχω τους ίδιους γονείς (ως χαρακτήρες τους έχω αποδεχθεί και τους εκτιμώ/σέβομαι) απλά θα ήθελα να μου δώσουν τα γονίδια να είμαι 1.90 με σιξ πακ κληρονομικό και να τον έχω 21 cm.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Loreley

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Loreley
H Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.

H Loreley έγραψε στις 14:49, 28-07-12:

Χμ, σε καμία περίπτωση.

Παράθεση

nansy_astr

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη nansy_astr
H nansy_astr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,712 μηνύματα.

H nansy_astr Lux and Veritas. έγραψε στις 15:17, 29-07-12:

άλλη μαμά όχι μπορεί να σκοτωνόμαστε αλλά την σέβομαι και την αγαπώ απεριόριστα. Και με στηρίζει πάρα πολύ μπορώ να πω.

άλλο μπαμπά ναι

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitra2805

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dimitra2805
H dimitra2805 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H dimitra2805 με χαμόγελο και τρέλα ^^ έγραψε στις 19:55, 29-07-12:

Εεεμ.. Δεν ξέρω. Ίσως κάποιες φορές να το έχω σκεφτεί πάνω σε κάποιο καβγά που μπορεί να είχαμε... Αλλά τα αμέσως επόμενα λεπτά το μετανιώνω, μόνο με την ιδέα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Debbie!

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Debbie!
H Debbie! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H Debbie! έγραψε στις 20:07, 29-07-12:

Με τίποτα!Μπορεί πολλές φορές να τσακωνόμαστε και να μου τη σπάνε πολλές φορές, αλλά αυτός δεν είναι ο ρόλος των γονιών? Άλλωστε έχω κερδίσει τόσα πολλά από αυτούς που δε θα θελα να φανταστώ τη ζωή μου χωρίς αυτούς.

Παράθεση

IreneGr (Ειρήνη)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη IreneGr
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 547 μηνύματα.

H IreneGr έγραψε στις 20:36, 29-07-12:

Πολλές φορές το ευχήθηκα και όλες τις φορές το μετάνιωσα. Νιώθω ενοχές ακόμα και τώρα αν νευριάσω μαζί τους και μου περάσει αυτή η ιδέα απτο μυαλό. Δεν θα τους άλλαζα, δεν νομίζω να υπάρχει κανείς άλλος που να μπορεί να με ανεχτεί ούτε να είναι τόσο καλοί άνθρωποι,γιατί ρεαλιστικά είναι και με το παραπάνω.
Την ζωή τους ακόμα δύσκολη τους την κάνω και άσε που δεν θα διακινδύνευα να έχω χειρότερους γονείς

Παράθεση

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Το avatar του χρήστη rootbreaker
H rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 576 μηνύματα.

H rootbreaker Let's go get lost έγραψε στις 00:54, 30-07-12:

Oχι,διαφορετικους γονεις δε θα διαλεγα.Ξερω οτι με αγαπανε και μενα και τα υπολοιπα μελη της οικογενειας μου.
Αποφασεις τους που ισως να εκαναν τα πραγματα καλυτερα ισως ναι,αλλα και παλι διατηρωντας αυτο που ειναι.
Η αληθεια ειναι οτι εχω φτασει να λεω βαριες κουβεντες,αλλα ειναι απλα πανω στα νευρα χωρις να εννοω τιποτα και ξεροντας ποσο στεναχωριουνται γ αυτο το μετανιωνω κ εγω σχεδον αμεσως.
Γενικα σε μενα οπως και σε ολους,προστριβες ενα σωρο.Δεν παυεις να λεγεσαι ''οικογενεια'' ομως.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Tania_K

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tania_K
H Tania_K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 189 μηνύματα.

H Tania_K Choose to be me (but not me) έγραψε στις 01:08, 30-07-12:

Νομίζω πως όλοι μας έχουμε πει ότι οι γονείς μας δεν είναι καλοί σε κάποια φάση αλλά κανένας δεν θα ήθελα να τους αλλάξει...

Αν σκεφτούμε πως αν ήταν οι ίδιοι διαφορετικοί ή ο χαρακτήρας τους θα είχαμε γίνει κι εμείς διαφορετική. Αν δεν υπήρχαν τόσα πολλά πράγμα να σιχαίνομαι στη μαμά μου θα έκανα τα ίδια. Αν ο μπαμπάς μου δεν με είχε τόσο ελεύθερη θα ήμουν πιο ατίθαση από ότι ήδη είμαι. Οπότε όχι...

Παράθεση

nansy_astr

Διακεκριμένο μέλος

H nansy_astr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,712 μηνύματα.

H nansy_astr Lux and Veritas. έγραψε στις 14:05, 30-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Tania_K
Νομίζω πως όλοι μας έχουμε πει ότι οι γονείς μας δεν είναι καλοί σε κάποια φάση αλλά κανένας δεν θα ήθελα να τους αλλάξει...
μόνο που δεν μεγαλώνουμε όλοι σε όμορφες και ενωμένες οικογένειες.

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gilda
H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 14:22, 30-07-12:

Τη μητέρα μου δεν θα την άλλαζα με τίποτα.. Είμαι τυχερή που την έχω.
Τον πατέρα μου θα τον άλλαζα στο δευτερόλεπτο. Και χωρίς κάρτα αλλαγής.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,799 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 14:24, 30-07-12:

Oταν ήμουν σε μονοψήφια ηλικία, ήθελα να έχω γονείς μοντέλα. Οταν μπήκα στην διψήφια, ήθελα γονείς με παρελθόν (χρήστες ουσιών, κόντρα με το νόμο και τέτοια). Τώρα δεν θα τους άλλαζα.

Παράθεση

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pequeño
H Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,778 μηνύματα.

H Pequeño έγραψε στις 14:25, 30-07-12:

Μεγάλο ερώτημα... :/
Υπομονή έχω αρκετή ακόμη, σε 2-3 χρόνια δεν ξέρω... μπορεί και να απαντούσα ναι

Και όχι δεν θέλουμε κάποιοι να αλλάξουμε γονείς επειδή δεν μας πήραν καινούργιο κινητό ή δεν μας άφησαν να πάμε σε μια συναυλία, το λέω γιατί το έχω ακούσει και αυτό.... υπάρχουν πολλά σοβαρά πράγματα από πίσω.....

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 14:27, 30-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από ZoeXal
Μεγάλο ερώτημα... :/
Υπομονή έχω αρκετή ακόμη, σε 2-3 χρόνια δεν ξέρω... μπορεί και να απαντούσα ναι

Και όχι δεν θέλουμε κάποιοι να αλλάξουμε γονείς επειδή δεν μας πήραν καινούργιο κινητό ή δεν μας άφησαν να πάμε σε μια συναυλία, το λέω γιατί το έχω ακούσει και αυτό.... υπάρχουν πολλά σοβαρά πράγματα από πίσω.....
Προφανώς υπάρχουν σοβαρότερα πράγματα από πίσω...

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη _fairygirl_
H Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 5,440 μηνύματα.

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 14:51, 30-07-12:

Οταν ημουν πιο μικρη δεν ειχα ιδιαιτερο προβλημα μαζι τους πλεον εχω αρχισει και τσακωνομαι πολυ μαζι τους μεχρι που ξεκινησα να μην τους αφηνω και πολυ περιθωριο για να με κατσαδιαζουν κοινως δε δινω αφορμη (οχι οτι ειμαι και εντελως ησυχη) αλλα ναι ισως να αλλαζα γονεις.
Ρε παιδια ομως μπορει να βγω εκτος θεματος αλλα μου φαινεται πολυ γελοιο και ανουσιο να λεμε οτι θα θελαμε να αλλαξουμε γονεις ενω αλλα παιδια παρακαλανε να εχουνε ..

Παράθεση

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

H Pequeño έγραψε στις 14:55, 30-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από _fairygirl_
Οταν ημουν πιο μικρη δεν ειχα ιδιαιτερο προβλημα μαζι τους πλεον εχω αρχισει και τσακωνομαι πολυ μαζι τους μεχρι που ξεκινησα να μην τους αφηνω και πολυ περιθωριο για να με κατσαδιαζουν κοινως δε δινω αφορμη (οχι οτι ειμαι και εντελως ησυχη) αλλα ναι ισως να αλλαζα γονεις.
Ρε παιδια ομως μπορει να βγω εκτος θεματος αλλα μου φαινεται πολυ γελοιο και ανουσιο να λεμε οτι θα θελαμε να αλλαξουμε γονεις ενω αλλα παιδια παρακαλανε να εχουνε ..
fairygirl έχεις δίκιο, αλλά γονείς σε γονείς διαφέρουν...
Παραδείγματος χάρη, εσύ έχεις κάποιες σχετικές κόντρες μαζί τους, που φαντάζομαι γίνονται για το δικό σου καλό, για να σε προστατέψουν, συμβουλέψουν κλπ και στην ηλικία που είσαι δεν μπορείς να το εκτιμήσεις, απλά να σπαστείς και να νιώσεις πιεσμένη(και με το δίκιο σου )
κάποιες άλλες κόντρες όμως μεταξύ των γονέων (και δεν μιλάμε για καυγαδάκια της πλάκας) δεν γίνονται για το καλό κανενός...
Μη πιάσουμε άλλου είδους γονείς (βιαστές των παιδιών τους, χρήστες ουσιών, υπερβολικά πιεστικοί, υποχόνδριοι κλπ)

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,656 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 15:02, 30-07-12:

Παιδιάάά τι θυμήθηκααααααα;
6η δημοτικού με 1η γυμνασίου η μάνα μου είχε διαβάσει το ημερολόγιό μου, στο οποίο έγραφα μέσα πόσο μισώ τους γονείς μου, πόσο κακοί είναι, και μακάρι να ήμουν υιοθετημένη και να έχω άλλους γονείς και κάτι τέτοια.
Πολύ μίσος, κι αυτό επειδή δε με άφηναν έξω μέχρι την ώρα που ήθελα. [λολ]
Η μάνα μου κομμάτια είχε γίνει τότε, έκλαιγε πολύ και με ρώταγε τι κάνει λάθος και τι θέλω και βασικά δε θυμάμαι τι μου' λεγε.
Ρε πόσες τύψεις νιώθω τώρα που το θυμήθηκα.
Τι χαζή που ήμουν.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 15:04, 30-07-12:

Πω πωωωωω σκέφτομαι πως θα νιωθε η μανούλα σου.
Καλά κι εγώ κομμάτια θα γινόμουν..

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,759 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 15:05, 30-07-12:

Με τίποτα στον κόσμο.

Παράθεση

nansy_astr

Διακεκριμένο μέλος

H nansy_astr Lux and Veritas. έγραψε στις 15:07, 30-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από _fairygirl_

γονείς με γονείς διαφέρουν όμως.

Άλλο να τσακώνεσαι για χαζοπράγματα και άλλο να έχεις γονείς που αδιαφορούν, σε βρίζουν, σε χτυπάνε , σε βιάζουν κλπ ας μην επεκταθώ.

Όπως είπα και πιο πάνω δεν είναι όλες οι οικογένειες αρμονικές και ενωμένες.

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,799 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 15:16, 30-07-12:

Κι εμένα οι δικοί μου σκοτωνόντουσαν που και που, μιλάμε τρελούς καυγάδες, έσπαγαν πράγματα και έκλειναν τουλάχιστον 8ωρη βάρδια μέχρι να ηρεμήσουν (μερικές φορές έφευγα από το σπίτι και το βράδυ που γύρναγα ακόμα τσακωνόντουσαν!)
Τότε με ενοχλούσε, τώρα το βρίσκω και λίγο αστείο. Είναι φυσικό δύο άτομα που μένουν μαζί πολύ καιρό και έχουν παιδιά να μην συμφωνούν και κάποια στιγμή να ξεσπάνε και όποιον πάρει ο χάρος.
Και ξύλο παίζαμε...εγώ με τη μάνα μου δηλαδή, ήμουν πολύ "δύσκολο" παιδί. Ακολουθούσε κι αυτή ψυχολογικές μεθόδους που δεν έπιαναν σε μένα και με νευρίαζαν περισσότερο οπότε γινόταν χαμός!
Δεν θα τα άλλαζα όμως. Αν με ντάντευαν συνέχεια και αν ήταν όλα μονίμως ήρεμα θα είχα μεγαλώσει με την εντύπωση ότι η ζωή είναι όλο πεταλούδες και λουλουδάκια.

Παράθεση

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

H Pequeño έγραψε στις 15:21, 30-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από christinelle
Κι εμένα οι δικοί μου σκοτωνόντουσαν που και που, μιλάμε τρελούς καυγάδες, έσπαγαν πράγματα και έκλειναν τουλάχιστον 8ωρη βάρδια μέχρι να ηρεμήσουν (μερικές φορές έφευγα από το σπίτι και το βράδυ που γύρναγα ακόμα τσακωνόντουσαν!)
Τότε με ενοχλούσε, τώρα το βρίσκω και λίγο αστείο. Είναι φυσικό δύο άτομα που μένουν μαζί πολύ καιρό και έχουν παιδιά να μην συμφωνούν και κάποια στιγμή να ξεσπάνε και όποιον πάρει ο χάρος.
Και ξύλο παίζαμε...εγώ με τη μάνα μου δηλαδή, ήμουν πολύ "δύσκολο" παιδί. Ακολουθούσε κι αυτή ψυχολογικές μεθόδους που δεν έπιαναν σε μένα και με νευρίαζαν περισσότερο οπότε γινόταν χαμός!
Δεν θα τα άλλαζα όμως. Αν με ντάντευαν συνέχεια και αν ήταν όλα μονίμως ήρεμα θα είχα μεγαλώσει με την εντύπωση ότι η ζωή είναι όλο πεταλούδες και λουλουδάκια.
Αυτό ακριβώς που λες...! Ώρες-ώρες λέω πάλι καλά που έζησα και αυτά και έτσι ξέρω πως δεν είναι όλα σε ροζ σύννεφα και επίσης είναι μαθήματα, τα βλέπω και ξέρω τι να μην κάνω στα παιδιά μου, αν και μεγάλο ποσοστό ανθρώπων είτε είχαν καλά πρότυπα είτε όχι γίνονται ίδιοι με τους γονείς, πολλές φορές ανακαλύπτω ότι συμπεριφέρομαι σαν την μαμά μου σε καταστάσεις που την κρίνω και τρομάζω...και μου θυμίζει ένα βιβλίο που είχα διαβάσει κάποτε "μπαμπά φοβάμαι πως όσο μεγαλώνω σου μοιάζω" ...Στο χέρι μας όμως είναι αν θα μάθουμε από αυτά ή θα..πάθουμε!
Τώρα που το σκέφτομαι δεν θα άλλαζα γονείς, αλλά το υπόλοιπο σόι (πεθερικά, θείοι,θείες κλπ) γιατί αυτοί ήταν το πρόβλημα σε κάθε καυγά (όχι καυγαδάκι) που στήθηκε στο σπίτι μας...

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. έγραψε στις 15:22, 30-07-12:

Εγώ πάλι δε το θεωρώ αστείο.
Ναι μεν είναι φυσιολογικό να μαλώνεις, αλλά όχι μπροστά στο παιδί σου.
Είμαι 19 ετών και δε θυμάμαι ούτε μια φορά τους γονείς μου να φωνάζουν και να μαλώνουν μπροστά μου. Γενικά δεν έπαιρνα ποτέ χαμπάρι ότι μάλωσαν, μόνο αν έβλεπα τη μάνα μου στεναχωρημένη και τον μπαμπά μου με νεύρα υπέθετα ότι κάτι έγινε. Αλλά πάνω σε σκηνή, ποτέ, και ευτυχώς δλδ.

Παράθεση

Snow

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Snow
H Snow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 54 μηνύματα.

H Snow έγραψε στις 15:24, 30-07-12:

Νιώθω τοοοοοοόσο τυχερή που έχω αυτούς τους γονείς...Δεν θα τους άλλαζα ποτεεεεεέ!

Παράθεση

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

H Pequeño έγραψε στις 15:24, 30-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από prinCess.
Είμαι 19 ετών και δε θυμάμαι ούτε μια φορά τους γονείς μου να φωνάζουν και να μαλώνουν μπροστά μου. Γενικά δεν έπαιρνα ποτέ χαμπάρι ότι μάλωσαν, μόνο αν έβλεπα τη μάνα μου στεναχωρημένη και τον μπαμπά μου με νεύρα υπέθετα ότι κάτι έγινε. Αλλά πάνω σε σκηνή, ποτέ, και ευτυχώς δλδ.
Τότε πρέπει να είσαι πολύ περήφανη για τους γονείς που έχεις

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 15:24, 30-07-12:

Πραγματικά πιστεύω πως θα ήταν καλύτερα αν έβλεπες και έναν καυγά.
Για μένα, είναι και αυτό φροντιστήριο.
Να ξέρει κανείς πως να καυγαδίζει, δηλαδή ότι πρέπει να απαντάμε με σεβασμό ακόμα κι αν διαφωνούμε.
Ακόμα όμως και το αντίθετο να γίνεται στο σπιτι κάποιου, πιστεύω πως το παιδί θα το φιλτράρει ως παράδειγμα προς αποφυγήν.
Θέλω να πω πως για μένα δεν είναι καλό να μεγαλώνει ένα παιδί πιστεύοντας πως οι μεγάλοι δεν τσακώνονται.

Παράθεση

~Melania~ (Insomnia ♥)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ~Melania~
H Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Στρατιωτικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 3,085 μηνύματα.

H ~Melania~ ஜீBelieve me when I say...I loυe yoυ... έγραψε στις 15:27, 30-07-12:

Παρ'όλο που κάποιες φορές εκνευρίζομαι μαζί τους και εύχομαι να ήταν αλλιώς οι χαρακτήρες τους σε κάποια θέματα και να είχαν άλλες αντιδράσεις, δεν θα τους άλλαζα με τίποτα. Εκτιμώ μέσα από την καρδιά μου την προσοχή τους, την αγάπη τους και το ότι νοιάζονται για μένα πολύ παραπάνω από ότι νοιάζονται για τους εαυτούς τους.... Τους αγαπώ πάρα πολύ και τους ευχαριστώ για όλα αυτά που μου προσφέρουν... την οικογενειακή θαλπωρή και την ασφάλεια που νοιώθω όσο ξέρω ότι είναι δίπλα μου.... ας εκτιμώ αυτά που έχω γιατί θα μπορούσε και να ήταν χειρότερα...

Παράθεση

Darkness

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Darkness
H Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 1,367 μηνύματα.

H Darkness Για έγραψε στις 15:34, 30-07-12:

Παιδιάάά τι θυμήθηκααααααα;
6η δημοτικού με 1η γυμνασίου η μάνα μου είχε διαβάσει το ημερολόγιό μου, στο οποίο έγραφα μέσα πόσο μισώ τους γονείς μου, πόσο κακοί είναι, και μακάρι να ήμουν υιοθετημένη και να έχω άλλους γονείς και κάτι τέτοια.
Πολύ μίσος, κι αυτό επειδή δε με άφηναν έξω μέχρι την ώρα που ήθελα. [λολ]
Η μάνα μου κομμάτια είχε γίνει τότε, έκλαιγε πολύ και με ρώταγε τι κάνει λάθος και τι θέλω και βασικά δε θυμάμαι τι μου' λεγε.
Ρε πόσες τύψεις νιώθω τώρα που το θυμήθηκα.
Τι χαζή που ήμουν.
Άσχημο για τη μαμά. =(
Τέτοιες χαζομαρούλες νομίζω όλοι έχουμε κάνει.
Αλλά μα τα όσα θέματα και να έχει κάποιος από τους δικούς μου ποτέ δεν θα τον άλλαζα. Εφόσον δεν μου προκαλούν πρόβλημα που δεν λύνεται τίποτα δεν με ενοχλεί τόσο ώστε να σκεφτόμουν κάτι τέτοιο.
Άσε που τους ανθρώπους μου δεν τους αλλάζω. Ακόμη και με τον θείο μου που αλληλοσκοτωνόμαστε συνέχεια δεν θα τον άλλαζα, δεν παρατώ δικούς μου ανθρώπους ακόμη και αν δεν εχουν τίποτα θετικό. Αφήνω να το κάνουν οι ίδιοι αν έτσι νιώθουν καλύτερα.
Επίσης, πριν σκεφτείς να αλλάξεις κάποιον άνθρωπο της ζωής σου σκέψου πως αυτό που θα έρθει μετά ίσως είναι το ακόμη χειρότερο.

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 15:42, 30-07-12:

Ολοι τα λέγαμε αυτά, είμαι σίγουρη ότι και η μαμά τα έλεγε στην δική της μαμά όταν ήταν μικρή. Κάποια στιγμή όλα τα παιδιά νιώθουν ότι μισούν τους γονείς τους, είναι φυσιολογικό. Βέβαια δεν ξέρω τι θα λέω οταν τα δικά μου παιδιά φωνάζουν ότι με μισούν αλλά τέλος πάντων.

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. έγραψε στις 15:43, 30-07-12:

Αυτό ακριβώς που λες...! Ώρες-ώρες λέω πάλι καλά που έζησα και αυτά και έτσι ξέρω πως δεν είναι όλα σε ροζ σύννεφα
λολ
Είναι σα να λες ότι καλά έκαναν και ότι σε βοήθησαν κιόλας.
Νομίζω καταλαβαίνεις ότι δεν είναι όλα τέλεια κάποια στιγμή από μόνος σου, χωρίς να χρειάζεσαι τέτοιες *άσχημες* παιδικές αναμνήσεις.
Εγώ θα' χα παιδικά τραύματα ρε.

Τότε πρέπει να είσαι πολύ περήφανη για τους γονείς που έχεις
είμαι ρε, μη βλέπεις τι έλεγα στα 11, δεν είχα ιδέα ότι όλα τα κάνανε για το καλό μου και το τόσο το έκανα ΤΟΣΟ.
Αρχική Δημοσίευση από Gilda
Πραγματικά πιστεύω πως θα ήταν καλύτερα αν έβλεπες και έναν καυγά.
Για μένα, είναι και αυτό φροντιστήριο.
Να ξέρει κανείς πως να καυγαδίζει, δηλαδή ότι πρέπει να απαντάμε με σεβασμό ακόμα κι αν διαφωνούμε.
Ακόμα όμως και το αντίθετο να γίνεται στο σπιτι κάποιου, πιστεύω πως το παιδί θα το φιλτράρει ως παράδειγμα προς αποφυγήν.
Θέλω να πω πως για μένα δεν είναι καλό να μεγαλώνει ένα παιδί πιστεύοντας πως οι μεγάλοι δεν τσακώνονται.
Εμένα το φροντιστήριό μου απ' όλο αυτό, ήταν η "ιδιωτικότητα". Δλδ έμαθα να μη μπλέκω 3ους στα προσωπικά μου και να μη δίνω δικαιώματα και να αντιμετωπίζω όσο το δυνατόν πιο "ψύχραιμα" κάποια πράγματα. Δλδ νομίζω αυτό μου' χει περάσει. Νομίζω. Δεν έχω κάτσει να το σκεφτώ, αλλά είμαι περήφανη για τους γονείς μου και για το πώς με μεγάλωσαν, δε μου έλειψε ποτέ κάτι [δε μιλάω για υλικά αγαθά], ούτε ήμουν το μικρό που δεν ήξερε τι θα πει "καυγάς", απλά δεν το έβλεπα στους γονείς μου.
Το να μάθεις να απαντάς με σεβασμό σε τυχόν διαφωνίες που έχεις, προφανώς δε θα στο δείξει ο "καυγάς". Εξάλλου άλλο διαφωνώ, άλλο μαλώνω , νομίζω καταλαβαίνεις τη διαφορά.

Ίσως ναι, το δει και ως παράδειγμα προς αποφυγήν, αλλά αυτό δε παύει να είναι άσχημο, ούτε θα τον κάνει να νιώσει καλύτερα αυτό που βλέπει.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 15:48, 30-07-12:

λολ
Νομίζω καταλαβαίνεις ότι δεν είναι όλα τέλεια κάποια στιγμή από μόνος σου, χωρίς να χρειάζεσαι τέτοιες *άσχημες* παιδικές αναμνήσεις.

είμαι ρε, μη βλέπεις τι έλεγα στα 11, δεν είχα ιδέα ότι όλα τα κάνανε για το καλό μου και το τόσο το έκανα ΤΟΣΟ.

Εμένα το φροντιστήριό μου απ' όλο αυτό, ήταν η "ιδιωτικότητα". Δλδ έμαθα να μη μπλέκω 3ους στα προσωπικά μου και να μη δίνω δικαιώματα και να αντιμετωπίζω όσο το δυνατόν πιο "ψύχραιμα" κάποια πράγματα. Δλδ νομίζω αυτό μου' χει περάσει. Νομίζω. Δεν έχω κάτσει να το σκεφτώ, αλλά είμαι περήφανη για τους γονείς μου και για το πώς με μεγάλωσαν, δε μου έλειψε ποτέ κάτι [δε μιλάω για υλικά αγαθά], ούτε ήμουν το μικρό που δεν ήξερε τι θα πει "καυγάς", απλά δεν το έβλεπα στους γονείς μου.
Το να μάθεις να απαντάς με σεβασμό σε τυχόν διαφωνίες που έχεις, προφανώς δε θα στο δείξει ο "καυγάς". Εξάλλου άλλο διαφωνώ, άλλο μαλώνω , νομίζω καταλαβαίνεις τη διαφορά.

Ίσως ναι, το δει και ως παράδειγμα προς αποφυγήν, αλλά αυτό δε παύει να είναι άσχημο, ούτε θα τον κάνει να νιώσει καλύτερα αυτό που βλέπει.
Εγώ πιστεύω πως αν ένα παιδί μεγαλώνει σε ένα πλαίσιο αγάπης, τότε μαθαίνει πολλά και από τα καλά ερεθίσματα, και από τα κακά. Κι εμένα οι δικοί μου τσακωνόντουσαν μερικές φορές δημόσια, και όμως εγώ, όντως τηρώ τα πράγματα ιδιωτικά. Δεν σημαίνει δηλαδη πως ότι βλέπουμε, το μιμούμαστε. Θεωρώ πως οι καυγάδες μπροστά στα παιδιά μερικές φορές κάτι προσφέρουν, και το να μην τσακώνεται κανείς μπροστά στα παιδιά πάλι κάτι προσφέρει. Και να σου πω και κάτι, χαίρομαι που οι γονείς μου είχε τύχει να τσακωθούν μπροστά μου. Δεν θα μπορούσα να μπαίνω σε ένα σπίτι και να τους βλέπω μαγκωμένους χωρίς να ξέρω ακριβώς τι έχει συμβεί. Δεν ξέρω, θα ένιωθα ξένη στο ίδιο μου το σπίτι.

Παράθεση

nansy_astr

Διακεκριμένο μέλος

H nansy_astr Lux and Veritas. έγραψε στις 15:49, 30-07-12:

Λάθος. Αν το παιδί βλέπει τσακωμούς ενδόμυχα δημιουργείται μέσα του ο φόβος και ο θυμός. Στην εφηβεία αυτά δεν φαίνονται αλλά κυρίως στην ενηλικίωση. Είναι γνωστό ότι το οικογενειακό περιβάλλον επηρεάζει άμεσα και έντονα στη διάπλαση της προσωπικότητας του παιδιού. Αυτά μας ακολουθούν μια ζωή.

Είναι γνωστό ότι παιδιά που μεγάλωσαν σε δυσαρμονικές οικογένειες είναι περισσότερο εσωστρεφή, δειλά, καχύποπτα και αυτά αντανακλώνται και στις διαπροσωπικές σχέσεις που αναπτύσσουν και δύσκολα θα θέλουν να κάνουν οικογένεια. Σε πιο ακραίες περιπτώσεις αναπτύσσουν τάσεις βίας απέναντι στους άλλους ακόμα και στους ίδιους.

Δεν ωριμάζει ένα παιδί έτσι διότι το να μεγαλώνει σε ένα ταραχώδες περιβάλλον διαπλάθει την προσωπικότητα του και την ψυχολογία του. Τα άτομα αυτά είναι περισσότερο πεσιμιστικά, με τάσεις μελαγχολίας ίσως και κατάθλιψης.

Παράθεση

Irodis

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Irodis
Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 686 μηνύματα.

O Irodis Άδραξε τη Μέρα ! έγραψε στις 15:53, 30-07-12:

σε καμία περίπτωση.

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 15:57, 30-07-12:

Νανσύ, όλα αυτά τα "κακά" που λες τα είχα στα 14-15 μου, όπως και το 99% των παιδιών αυτής της ηλικίας, ανεξαρτήτως οικογενειακού περιβάλλοντος. Δεν σημαίνει ότι μένουν έτσι μια ζωή...όλος ο πληθυσμός θα ήταν μανιακοί δολοφόνοι αν γινόταν αυτό. Μια φάση είναι που περνάει και ίσως είναι και καλό γιατί κάτι μαθαίνουμε κι από εκεί.

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. έγραψε στις 15:59, 30-07-12:

Εγώ πιστεύω πως αν ένα παιδί μεγαλώνει σε ένα πλαίσιο αγάπης, τότε μαθαίνει πολλά και από τα καλά ερεθίσματα, και από τα κακά. Κι εμένα οι δικοί μου τσακωνόντουσαν μερικές φορές δημόσια, και όμως εγώ, όντως τηρώ τα πράγματα ιδιωτικά. Δεν σημαίνει δηλαδη πως ότι βλέπουμε, το μιμούμαστε. Θεωρώ πως οι καυγάδες μπροστά στα παιδιά μερικές φορές κάτι προσφέρουν, και το να μην τσακώνεται κανείς μπροστά στα παιδιά πάλι κάτι προσφέρει. Και να σου πω και κάτι, χαίρομαι που οι γονείς μου είχε τύχει να τσακωθούν μπροστά μου.
Βρε ναι, δεν είπα ότι επειδή τα κάνανε οι γονείς σου, θα τα κάνεις κι εσύ. Μιλάω για το συναισθηματικό θέμα. Δηλαδή εκείνη την ώρα πώς νιώθει το παιδί, και τι του προσφέρει αυτό.
Δεν θα μπορούσα να μπαίνω σε ένα σπίτι και να τους βλέπω μαγκωμένους χωρίς να ξέρω ακριβώς τι έχει συμβεί. Δεν ξέρω, θα ένιωθα ξένη στο ίδιο μου το σπίτι.
Ρε συ, δε ξέρω, εγώ το θεωρώ απόλυτα φυσιολογικό να μην ξέρω γιατί μάλωσαν οι γονείς μου, όσο φυσιολογικό θεωρώ να μη ξέρω γιατί μάλωσες εσύ με τον φίλο σου πχ.
Δηδαλή είναι ζευγάρι, οκ, γιατί να ξέρεις τι έχει γίνει; Μπορεί να μάλωσαν επειδή κάνουν ζήλιες, ή επειδή δεν έχει κάποιος από τους 2 διάθεση για σεξ (λέω λίγο άκυρα παραδείγματα για να δεις ότι δε σου πέφτει λόγος, ούτε θα γίνει τίποτα αν μάθεις γιατί) εγώ γιατί να το ξέρω; Αυτά είναι δικά τους θέματα.
Ντάξει, από μια ηλικία και μετά ρωτούσα τι έγινε και πώς και γιατί, αλλά αυτό επειδή έβλεπα ότι τραβούσε πολύ και ένιωθα ότι είναι κάτι σοβαρό.

Παράθεση

nansy_astr

Διακεκριμένο μέλος

H nansy_astr Lux and Veritas. έγραψε στις 16:03, 30-07-12:

Νανσύ, όλα αυτά τα "κακά" που λες τα είχα στα 14-15 μου, όπως και το 99% των παιδιών αυτής της ηλικίας, ανεξαρτήτως οικογενειακού περιβάλλοντος. Δεν σημαίνει ότι μένουν έτσι μια ζωή...όλος ο πληθυσμός θα ήταν μανιακοί δολοφόνοι αν γινόταν αυτό. Μια φάση είναι που περνάει και ίσως είναι και καλό γιατί κάτι μαθαίνουμε κι από εκεί.
To 99% είναι γενίκευση μέχρι αβεβαιότητα. Διότι μεγάλο και κρίσιμο ρόλο παίζει η ψυχοσύνθεση του κάθε παιδιού, αλλιώς θα είμασταν όλοι ωραία και καλά.

Παράθεση

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

H Pequeño έγραψε στις 16:05, 30-07-12:

λολ
Ε, δεν ξυλοφόρτωνε ο μπαμπάς τη μαμά μου για να έχω παιδικά τραύματα,απλά είχαν πολλές διαφωνίες και όχι για το που πρέπει να μπει το διακοσμητικό βάζο, που πολλές από αυτές τις έζησα και μπήκα στην θέση να κάνω τον δικηγόρο.
Από τον ρόλο τους ως γονείς δεν έχω παράπονο,έχω ικανό τον μπαμπά μου να κάνει την πουτ*να στη Βαλαωρίτου για να είναι γεμάτο το ψυγείο και εννοείται πως όποτε χρειάστηκα κάτι ήταν εκεί, ιδιαίτερα ο μπαμπάς μου είναι ΜΠΑΜΠΆΣ όχι με το μ κεφαλαίο, αλλά με όλα τα γράμματα, σαν "ζευγάρι" τους δίνω κόκκινη κάρτα εκεί έχασαν το παιχνίδι και παρασύρθηκαν σε λάθος κινήσεις και μετά από τόσα χρόνια παρασύρθηκαν σε άσχημες καταστάσεις...

Όσο για το ότι με βοήθησαν ναι, δεν το αναιρώ, το ότι θα το έβλεπα και μόνη κάποια στιγμή ναι το ξέρω, αλλά το κατάλαβα πολύ πιο νωρίς και έχω μάθει να κοιτάω τα θετικά ακόμη και στο πιο τραυματικό επεισόδιο που έχω ζήσει (στα 5 μου έπεσα με το ποδήλατο σε ένα θάμνο με αγκάθια σε ένα σκ*τόδρομο, ε δεν κλαίγομαι ακόμη για το πόσο χτύπησα και πόνεσε το πόδι μου, κρατάω απλά πως έμαθα να μην πηγαίνω σε χαλικόδρομο γιατί θα φάω τα μούτρα μου). Και από την άλλη είναι παραδείγματα προς αποφυγήν, τα βλέπω και ξέρω τι δεν πρέπει να κάνω εγώ στην δική μου οικογένεια όταν θα γίνω μάνα, γιατί κακά τα ψέμματα ο γονιός δεν είναι θεός, ούτε του έδωσαν εγχειρίδιο με οδηγίες, πολλές φορές κάνουμε κάποιες πράξεις παρασυρόμενοι του θυμού μας και δεν καταλαβαίνουμε ότι κάποιοι τρίτοι από πίσω πληγώνονται... Δεν το έκαναν άλλωστε και επίτηδες, δεν νομίζω ο στόχος τους να ήταν να μου γεμίσουν παιδικά τραύματα, απλά ήταν μια ζορισμένη περίοδος.

Το κάθε σπίτι έχει τα δικά του, κανένας δεν ξέρει τι γίνεται πίσω από τις κλεισμένες πόρτες, ο καθένας ξέρει τι πρέπει να κάνει και πιο δρόμο θα ακολουθήσει για να χειριστεί 5 καταστάσεις

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 16:08, 30-07-12:

Βρε ναι, δεν είπα ότι επειδή τα κάνανε οι γονείς σου, θα τα κάνεις κι εσύ. Μιλάω για το συναισθηματικό θέμα. Δηλαδή εκείνη την ώρα πώς νιώθει το παιδί, και τι του προσφέρει αυτό.

Ρε συ, δε ξέρω, εγώ το θεωρώ απόλυτα φυσιολογικό να μην ξέρω γιατί μάλωσαν οι γονείς μου, όσο φυσιολογικό θεωρώ να μη ξέρω γιατί μάλωσες εσύ με τον φίλο σου πχ.
Δηδαλή είναι ζευγάρι, οκ, γιατί να ξέρεις τι έχει γίνει; Μπορεί να μάλωσαν επειδή κάνουν ζήλιες, ή επειδή δεν έχει κάποιος από τους 2 διάθεση για σεξ (λέω λίγο άκυρα παραδείγματα για να δεις ότι δε σου πέφτει λόγος, ούτε θα γίνει τίποτα αν μάθεις γιατί) εγώ γιατί να το ξέρω; Αυτά είναι δικά τους θέματα.
Ντάξει, από μια ηλικία και μετά ρωτούσα τι έγινε και πώς και γιατί, αλλά αυτό επειδή έβλεπα ότι τραβούσε πολύ και ένιωθα ότι είναι κάτι σοβαρό.
Εντάξει έτσι όπως το θέτεις, συμφωνώ. Μάλλον και η μία και η άλλη, έπιασε το άκρο. Σημασία έχει το παιδί να μεγαλώνει με αγάπη, κι αν μια μέρα ακούσει ένα καυγά, δεν χάλασε κι ο κόσμος. Κι αν δεν ακούει γενικά καυγάδες, πάλι σε καλό θα του βγει.

Αρχική Δημοσίευση από nansy_astr
To 99% είναι γενίκευση μέχρι αβεβαιότητα. Διότι μεγάλο και κρίσιμο ρόλο παίζει η ψυχοσύνθεση του κάθε παιδιού, αλλιώς θα είμασταν όλοι ωραία και καλά.
Νάνσυ στο προηγούμενό σου ποστ αναφέρομαι κυρίως. Μου φαίνεται υπερβολικό αυτό που γράφεις. Ξέρεις στις περισσότερες οικογένειες έχει συμβεί αυτό που περιγράφει η Christinelle και μια χαρά ήρεμα βγήκαν τα παιδιά. Αυτή η περιγραφή που διαβάζω, ανήκει σε κάποιον ψυχωτικό. Δεν έγινε και τίποτα αν σε κάποια ηλικία οι γονείς μας τσακώνονται μπροστά μας, γιατί πολύ απλά δεν θα ναι αυτή η μόνη αναφορά μας. Δηλαδή μόνο τσακωμούς θα χαμε στο σπίτι? Εγώ μαζί με τους τσακωμούς, θυμάμαι και γλυκές και ρομαντικές στιγμές, και οικογενειακή γαλήνη σε άλλες φάσεις. Ας μην τα ισωπεδώνουμε όλα.

Παράθεση

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

H Pequeño έγραψε στις 16:12, 30-07-12:

Λάθος. Αν το παιδί βλέπει τσακωμούς ενδόμυχα δημιουργείται μέσα του ο φόβος και ο θυμός. Στην εφηβεία αυτά δεν φαίνονται αλλά κυρίως στην ενηλικίωση. Είναι γνωστό ότι το οικογενειακό περιβάλλον επηρεάζει άμεσα και έντονα στη διάπλαση της προσωπικότητας του παιδιού. Αυτά μας ακολουθούν μια ζωή.

Είναι γνωστό ότι παιδιά που μεγάλωσαν σε δυσαρμονικές οικογένειες είναι περισσότερο εσωστρεφή, δειλά, καχύποπτα και αυτά αντανακλώνται και στις διαπροσωπικές σχέσεις που αναπτύσσουν και δύσκολα θα θέλουν να κάνουν οικογένεια. Σε πιο ακραίες περιπτώσεις αναπτύσσουν τάσεις βίας απέναντι στους άλλους ακόμα και στους ίδιους.

Δεν ωριμάζει ένα παιδί έτσι διότι το να μεγαλώνει σε ένα ταραχώδες περιβάλλον διαπλάθει την προσωπικότητα του και την ψυχολογία του. Τα άτομα αυτά είναι περισσότερο πεσιμιστικά, με τάσεις μελαγχολίας ίσως και κατάθλιψης.
Εγώ πάλι όταν είχαμε άσχημες καταστάσεις στο σπίτι, έξω έκανα τον καραγκιόζη, και όχι για να μην το καταλάβει κανένας,απλά είχα την ανάγκη να με περιτριγυρίζουν γέλια και χαρά και παρέες και από τη στιγμή που ήταν δύσκολο να το έχω από το σπίτι δεδομένου του πως ήταν τα πράγματα τα αναζητούσα αλλού, είχα τα ξεσπάσματα μου βέβαια ώρες-ώρες αλλά σπάνια, από εκεί και πέρα όταν τα πράγματα στο σπίτι ήταν χάλια εγώ εντελώς αυτόματα κυνηγούσα καλοπέραση, δεν κλεινόμουν μέσα ούτε με έπαιρνε από κάτω

Παράθεση

nansy_astr

Διακεκριμένο μέλος

H nansy_astr Lux and Veritas. έγραψε στις 16:22, 30-07-12:

Νάνσυ στο προηγούμενό σου ποστ αναφέρομαι κυρίως. Μου φαίνεται υπερβολικό αυτό που γράφεις. Ξέρεις στις περισσότερες οικογένειες έχει συμβεί αυτό που περιγράφει η Christinelle και μια χαρά ήρεμα βγήκαν τα παιδιά. Αυτή η περιγραφή που διαβάζω, ανήκει σε κάποιον ψυχωτικό. Δεν έγινε και τίποτα αν σε κάποια ηλικία οι γονείς μας τσακώνονται μπροστά μας, γιατί πολύ απλά δεν θα ναι αυτή η μόνη αναφορά μας. Δηλαδή μόνο τσακωμούς θα χαμε στο σπίτι? Εγώ μαζί με τους τσακωμούς, θυμάμαι και γλυκές και ρομαντικές στιγμές, και οικογενειακή γαλήνη σε άλλες φάσεις. Ας μην τα ισωπεδώνουμε όλα.

Μάλλον υπερβολικά το λαμβάνεις.

δεν θα επεκταθώ διότι άκρη δεν θα βρούμε για πολλούς λόγους.

Καλή συνέχεια!

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 16:23, 30-07-12:

Μάλλον υπερβολικά το λαμβάνεις.

δεν θα επεκταθώ διότι άκρη δεν θα βρούμε για πολλούς λόγους.

Καλή συνέχεια!
Επίσης, καλή συνέχεια

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. έγραψε στις 16:25, 30-07-12:

Ντάξει παιδιά, επειδή έτυχε μια φορά να μαλώσουν οι δικοί σου μπροστά σου δεν έγινε τίποτα ας πούμε, μικρό το κακό, αλλά πριν μίλησαν περί άγριων καυγάδων με σπάσιμο πραγμάτων κτλ.
Αυτό αναγκάστηκες να το ζήσεις , δλδ έγινε και το έζησες και σου δίδαξε πολλά και όλα εντάξει. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να γίνεται για να παίρνουν τα παιδιά μαθήματα. Γιατί μιλάω για παιδιά κυρίως. Είναι κρίμα πχ. στα 10 να μην είσαι ξέγνοιαστος στο σχολείο και να παίζεις με τους φίλους σου, επειδή νιώθεις άσχημα που οι γονείς σου χτες το βράδυ σκοτώνονταν. Δηλαδή παιδικότητα ρε παιδίμ. Γιατί να ωριμάσουν πριν την ώρα τους και να τους δημιουργείς τέτοια συναισθήματα;

Κάποια στιγμή όλοι θα ωριμάσουμε και θα μάθουμε, δε χρειάζεται να γίνει με αυτό το τρόπο.

+ Όσον αφορά αυτά που είπε η Νάνσυ, τα ξέρω και τα έχω διαβάσει κι εγώ και νομίζουν έχουν μια βάση. [κι αν δείτε παρέθεσε το ποστ, στο οποίο στάθηκα κι εγώ και ίσως έχει στο μυαλό της και πιο *ακραίες* καταστάσεις που αρχίζουν από κάτι τέτοια.]

Παράθεση

αδαμαντια52071 (νυσταλέα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη αδαμαντια52071
H νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,661 μηνύματα.

H αδαμαντια52071 έγραψε στις 17:09, 30-07-12:

Mπορει να εχουμε τσακωθει ασχημα,να εχουμε αλληλοβριστει(Light παντα),να μην μιλαμε για εβδομαδα(περισσοτερο δεν)
αλλα....

οχι ...Δεν θα τους αλλαζα με τιποτα!

Παράθεση

steve391242 (Στέφανος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη steve391242
Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 125 μηνύματα.

O steve391242 Dare to walk the alleys of her mind? έγραψε στις 20:08, 30-07-12:

Εγω νομιζω πως θα ηθελα αν μου δινοταν ποτε η ευκαιρια να ειχα αλλους γονεις.Το εχω σκεφτει παρα πολλες φορες.Οταν ημουν μικρος,δημοτικο φαση,ημουν τοσο σιγουρος οτι ημουν υιοθετημενος και το ειχα αποδεχτει σε σημειο που ελεγα στην μητερα <<μαμα δεν πειραζει μην στεναχωριεσαι που δεν ειμαι παιδι σου>>.Μεχρι και ληξιαρχικη πραξη γεννησεις ειχα ζητησει στο τελος για να τους πιστεψω οτι ειμαι παιδι τους. >.<
Δεν ειναι οτι ειναι κακοι γονεις,αν και πιστευω οτι κατι λαθακια εκαναν και αυτοι,εκανα και εγω ως παιδι τους,και γενικα εχω καταληξει οτι δεν ταιριαζουμε ως χαρακτηρες για σχεση γονεα-παιδιου.Ακουγεται πολυ χαζο,απλα ρε παιδακι μου σπανια βρισκουμε κοινα σημεια επαφης και μπορουμε να καταλαβουμε ο ενας τον αλλον.Στην καλυτερη περιπτωση η μαλωμενοι θα ειμαστε η θα εχουμε εκεινη την τυπικη σχεση χωρις τα πολλα πολλα.
Η βλακεια μου ειναι οτι μαλλον δεν τους εκτιμω και εγω οσο θα επρεπε ενω τους εχω,την ιδια στιγμη που σε αλλα παιδια δεν δοθηκε η ευκαιρια καν να τους γνωρισουν.Μικρος ηθελα να τους δωσω σε καποιο παιδακι που μεγαλωνε μονο του για να μην ειναι πια μονο του αφου εμενα δεν ηταν και καλα οι πραγματικοι μου γονεις και δεν τους ηθελα κι'ολας.

Παράθεση

Τίτης

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Τίτης
Ο Τίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 194 μηνύματα.

O Τίτης έγραψε στις 21:07, 30-07-12:

Αν θέλω να αλλάξω τους γονείς της κοπέλας μου είμαι off topic?

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Tania_K

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tania_K
H Tania_K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 189 μηνύματα.

H Tania_K Choose to be me (but not me) έγραψε στις 22:38, 30-07-12:

Ντάξει παιδιά, επειδή έτυχε μια φορά να μαλώσουν οι δικοί σου μπροστά σου δεν έγινε τίποτα ας πούμε, μικρό το κακό, αλλά πριν μίλησαν περί άγριων καυγάδων με σπάσιμο πραγμάτων κτλ.
Αυτό αναγκάστηκες να το ζήσεις , δλδ έγινε και το έζησες και σου δίδαξε πολλά και όλα εντάξει. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να γίνεται για να παίρνουν τα παιδιά μαθήματα. Γιατί μιλάω για παιδιά κυρίως. Είναι κρίμα πχ. στα 10 να μην είσαι ξέγνοιαστος στο σχολείο και να παίζεις με τους φίλους σου, επειδή νιώθεις άσχημα που οι γονείς σου χτες το βράδυ σκοτώνονταν. Δηλαδή παιδικότητα ρε παιδίμ. Γιατί να ωριμάσουν πριν την ώρα τους και να τους δημιουργείς τέτοια συναισθήματα;

Κάποια στιγμή όλοι θα ωριμάσουμε και θα μάθουμε, δε χρειάζεται να γίνει με αυτό το τρόπο.

+ Όσον αφορά αυτά που είπε η Νάνσυ, τα ξέρω και τα έχω διαβάσει κι εγώ και νομίζουν έχουν μια βάση. [κι αν δείτε παρέθεσε το ποστ, στο οποίο στάθηκα κι εγώ και ίσως έχει στο μυαλό της και πιο *ακραίες* καταστάσεις που αρχίζουν από κάτι τέτοια.]
Δεν διαφωνώ ότι τα παιδιά πρέπει να ζουν την παιδική τους ηλικία. Άλλα σίγουρα αυτό το παιδί θα αντιμετωπίσει πιο εύκολα τη ζωή όταν μεγαλώσει. Εξάλλου είπα πως αν είσαι υπερηφανος για τον εαυτό σου. Αν όχι κάποιο λάθος έκαναν οι γονείς σου. Αυτοι σε κάνουν αυτόν που είσαι...

Μπορεί να μην αναφέρθηκες μόνο σε εμένα αλλά επειδή εγώ έγραψα γι αυτό απάντησα...

Παράθεση

snookeraas

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη snookeraas
Ο snookeraas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O snookeraas www.youtube.com/watch?v=qmWkd4u81g0 έγραψε στις 09:02, 31-07-12:

Ειναι πραγματικα μια δυσκολη ερωτηση γιατι σιγουρα δεν υπαρχει ουτε ενας που να μην το εχει σκεφτει εστω και μια φορα στην ζωη του... Δεν θα ηθελα να εχω αλλους απλα θα ηθελα να εχουν λιγο διαφορετικα μυαλα και να μοιαζουν εστω και ελαχιστα με γονεις αλλων που ξερω σε καποια θεματα τα οποια πραγματικα εχουν σημασια για μενα και ενω ημουν μικρος ηθελα και δεν μπορουσα να τα κανω.....
Whatever....Πιστευω οτι ολων η τελικη απαντηση θα ειναι οχι

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,646 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 12:25, 31-07-12:

Όχι. Δεν θα σταθώ στο κλασικό "γιατί με αγαπάνε πολύ", κλπ, κλπ, (σχεδόν) ο οποιοσδήποτε άλλος γονέας θα με αγαπούσε το ίδιο, αν με μεγάλωνε.

Ωστόσο, είναι κάτι απλό, που δεν νομίζω ότι το έχει αναφέρει κανείς: γιατί πολύ απλά ... δεν θα ήμουν ο ίδιος. Μεγάλωσα με κάποιες αξίες κι εν τέλει έφτιαξα τον δικό μου χαρακτήρα, με βάση τα συγκεκριμένα θεμέλια. Με άλλους γονείς θα έβγαινε ένας άλλος Γιώργος... κι εφόσον μου αρέσω όπως είμαι, δεν θα ήθελα άλλους γονείς.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,665 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 12:31, 31-07-12:

Δεν έχω ασχοληθεί με το αν θα ήθελα άλλους γονείς ή όχι διότι τους γονείς δε τους διαλέγουμε όπως και οι γονείς δε διαλέγουν τα παιδιά τους (με εξαίρεση αυτοί που υιοθετούνε). Διαλέγουμε φίλους, το άλλο μας μισό, τι θα φορέσουμε, τι θα σπουδάσουμε, τι θα φάμε τέτοια θέματα πιστεύω ότι θα είχαν περισσότερο ενδιαφέρον από αυτό

Πάντως μερικές φορές ο Θεός κάνει καλύτερες επιλογές από μας σχεδόν κανένας δε θέλει να αλλάξει τους γονείς του ενώ τα διαζύγια που στηρίζονται σε δικές μας επιλογές έχουν την τιμητική τους

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους