Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,088 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,965 μηνύματα σε 74,642 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Έρωτες εξ' αποστάσεως

Πιστεύετε ότι μια σχέση από απόσταση μπορεί να κρατήσει;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 68)
Ναι
40
58,82%
Όχι
28
41,18%

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,277 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 11:27, 19-01-10:

Νομίζω οτι αυτοί που κάνουν σχέση από απόσταση είναι πολύ συγκεκριμένος τύπος ανθρώπου. Γιατί μπορεί να πιστεύουν οτι έτυχε, αλλά κατά βάθος είναι κάτι που επέλεξαν. Είναι οι άνθρωποι οι ανεξάρτητοι, ίσως μοναχικοί, που θέλουν μια σχέση μεν, τη συντροφικότητα, το σεξ, την αγάπη, αλλά μέχρι του σημείου που δε θα καταπιέζεται η ανεξαρτησία τους. Το λέω γιατί κι εγώ έτσι είμαι - καλά εγω είμαι ένα περίεργο κράμα. Θέλω το χώρο μου, το χρόνο μου, να νιώθω ελεύθερη, θέλω όμως και το ενδιαφέρον. Τέλος πάντων, θέλω να πω οτι δεν μπορεί κάθε άνθρωπος να αντέξει μια σχέση από απόσταση. Υπάρχουν κάποιοι που θέλουν να κάνουν τα πάντα με το ταίρι τους, να κοιμούνται και να ξυπνάνε μαζί. Σε άλλους φτάνει το μια στις τόσες. Πάντως νομίζω οτι από κάποιο σημείο και μετά αυτή η σχέση γίνεται συνήθεια και δύσκολα ξεφεύγεις - γιατί λείπει η καθημερινή τριβή, τα καθημερινά προβλήματα. Είναι όποως όταν έχεις μια σχέση με παντρεμένο - έχεις μόνο τα καλά της σχέσης, τις στιγμές χαλάρωσης, διακοπών, συντροφικότητας.

Το θέμα είναι κατά πόσο και τα δύο μέρη θέλουν να αλλάξει αυτή η σχέση και να γίνει κανονική. Γιατί κάποιος από τους δύο συνήθως βολεύεται, κι εκεί αρχίζουν τα προβλήματα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη aporw
H Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 290 μηνύματα.

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 12:25, 19-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Νομίζω οτι αυτοί που κάνουν σχέση από απόσταση είναι πολύ συγκεκριμένος τύπος ανθρώπου. Γιατί μπορεί να πιστεύουν οτι έτυχε, αλλά κατά βάθος είναι κάτι που επέλεξαν. Είναι οι άνθρωποι οι ανεξάρτητοι, ίσως μοναχικοί, που θέλουν μια σχέση μεν, τη συντροφικότητα, το σεξ, την αγάπη, αλλά μέχρι του σημείου που δε θα καταπιέζεται η ανεξαρτησία τους. Το λέω γιατί κι εγώ έτσι είμαι - καλά εγω είμαι ένα περίεργο κράμα. Θέλω το χώρο μου, το χρόνο μου, να νιώθω ελεύθερη, θέλω όμως και το ενδιαφέρον. Τέλος πάντων, θέλω να πω οτι δεν μπορεί κάθε άνθρωπος να αντέξει μια σχέση από απόσταση. Υπάρχουν κάποιοι που θέλουν να κάνουν τα πάντα με το ταίρι τους, να κοιμούνται και να ξυπνάνε μαζί. Σε άλλους φτάνει το μια στις τόσες. Πάντως νομίζω οτι από κάποιο σημείο και μετά αυτή η σχέση γίνεται συνήθεια και δύσκολα ξεφεύγεις - γιατί λείπει η καθημερινή τριβή, τα καθημερινά προβλήματα. Είναι όποως όταν έχεις μια σχέση με παντρεμένο - έχεις μόνο τα καλά της σχέσης, τις στιγμές χαλάρωσης, διακοπών, συντροφικότητας.

Το θέμα είναι κατά πόσο και τα δύο μέρη θέλουν να αλλάξει αυτή η σχέση και να γίνει κανονική. Γιατί κάποιος από τους δύο συνήθως βολεύεται, κι εκεί αρχίζουν τα προβλήματα.
δεν μιλαω να ειναι μια σχεση απο αποσταση για παντα..το θεμα ειναι το ζευγαρι να συννηδητοποιησει οτι η αποσταση ειναι κατι ''προσορινο'' και οτι καποια στιγμη θα αλλαξει.. σιγουρα το να ξυπνας καθε μερα με τον αλλον να μοιραζεσε πραγματα συνεχως μαζι του ειναι αλλιως.. ενας ανθρωπος βεβαια που δεν ειναι τοσο ανεξαρτητος ισως να μην αντεχε μια σχεση απο αποσταση..αλλα θεωρω οτι ειναι μια καλη δοκιμασια για τα ορια μας..!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ria82 (silence)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ria82
H silence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 125 μηνύματα.

H ria82 in this silence, i am free!!! έγραψε στις 12:34, 19-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από aporw
δεν μιλαω να ειναι μια σχεση απο αποσταση για παντα..το θεμα ειναι το ζευγαρι να συννηδητοποιησει οτι η αποσταση ειναι κατι ''προσορινο'' και οτι καποια στιγμη θα αλλαξει.. σιγουρα το να ξυπνας καθε μερα με τον αλλον να μοιραζεσε πραγματα συνεχως μαζι του ειναι αλλιως.. ενας ανθρωπος βεβαια που δεν ειναι τοσο ανεξαρτητος ισως να μην αντεχε μια σχεση απο αποσταση..αλλα θεωρω οτι ειναι μια καλη δοκιμασια για τα ορια μας..!
ειναι μια καλη δοκιμασια για να καταλαβεις ποσο ωραιο ειναι να εχεις τον αλλο διπλα σου, τουλαχιστον εγω δεν θα το ξαναεκανα ΠΟΤΕ!!

επιπλεον, σκεψου οτι τεσσερα χρόνια τώρα η αδερφή σου και ο φίλος της εχουν συνιθίσει σε μία τελείως διαφορετική κατάσταση!!
τώρα αυτό θα αλλάξει.... καθε αλλαγή και δύσκολη!!
δεν λέω πως σίγουρα θα υπάρξει πρόβλημα, αλλα για μένα τουλάχιστον, επειδή το χω ζήσει ηταν πολυ δύσκολο!!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη aporw
H Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 290 μηνύματα.

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 12:36, 19-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από ria82
ειναι μια καλη δοκιμασια για να καταλαβεις ποσο ωραιο ειναι να εχεις τον αλλο διπλα σου, τουλαχιστον εγω δεν θα το ξαναεκανα ΠΟΤΕ!!

επιπλεον, σκεψου οτι τεσσερα χρόνια τώρα η αδερφή σου και ο φίλος της εχουν συνιθίσει σε μία τελείως διαφορετική κατάσταση!!
τώρα αυτό θα αλλάξει.... καθε αλλαγή και δύσκολη!!
δεν λέω πως σίγουρα θα υπάρξει πρόβλημα, αλλα για μένα τουλάχιστον, επειδή το χω ζήσει ηταν πολυ δύσκολο!!
σιγουρα θα ειναι δυσκολο..σκεψου οτι τωρα θα ξυπνανε θα τρωνε θα κοιμουνται και ολα αυτα παντα μαζι! απλα νομιζω οτι θα το εκτιμισουν περισσοτερο απο αλλα ζευγαρια που ηταν ανεκαθεν μαζι..εκτος κ αν γινουν τα νευρα τους τσαταλια!

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 15:07, 19-01-10:

Γκουχου...γκούχου...
Με την σχέση μου ήμασταν 2 χρόνια από κοντά... καθημερινότητα, τριβή...όλα τα καλά και τα κακά του κόσμου
Μας ήρθε διορισμός...βασικά του ήρθε...και τώρα μένει στην Κρήτη....
Εγώ πάλι κατέληξα επίσης λόγω δουλειάς Λαμία...
Οπότε έχουμε κάμποσα χιλιόμετρα μακριά μας

Δεν σκεφτήκαμε ούτε λεπτό να χωρίσουμε λόγω απόστασης..
Και όχι δεν είναι καθόλου μα καθόλου εύκολη...
Και καβγάδες είχαμε...και ζήλιες...και ώρες τηλεφωνημάτων έχουμε...
Κι έχουμε βρει δικά μας τρικ για να κρατάμε ο ένας το ενδιαφέρον του άλλου και να έχουμε πράγματα να πούμε στο τηλέφωνο...
Και το σεξ λείπει και η αγκαλιά και το να κοιμόμαστε και να ξυπνάμε μαζί, εν ολίγοις να ζούμε μαζί....
Οπότε...που είναι τα "καλά" της;
Και το ένα σκ κάθε μήνα που έχουμε καταφέρει και το τηρούμε ευλαβικά ΔΕΝ βοηθάει....

Αν με ρωτούσες το πως θα ήθελα την σχέση μου θα σου έλεγα όπως ήταν πέρυσι και όχι φέτος...
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν μπορούμε να κρίνουμε τόσο αβίαστα τους ανθρώπους για το χ,ψ λόγους που έχουν σχέση από απόσταση και να κάνουμε ένα ψυχογράφημα τόσο εύκολα...

Επίσης για εμένα θεωρώ σημαντικό το να υπάρχει ένα deadline με την απόσταση...Να ξέρεις πόσο θα κρατήσει μέχρι τα δύο άτομα να βρεθούν ξανά μαζί και να συνεχίσουν σε πιο φυσιολογικούς ρυθμούς

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,277 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 16:24, 17-02-10:

είναι πολύ δύσκολο ν' αγαπάς και να θέλεις κάποιον και να πρέπει ν' αντιμετωπίσεις και χίλιες δυο δυσκολίες παραπάνω απ' ότι τα υπόλοιπα ζευγάρια που περνούν χαμογελαστά δίπλα σου...
Εμένα αυτή η φράση μου έμεινε. Σκέφτομαι πώς θα είναι να πάω κάπου με φίλους, να είναι όλοι ζευγαρωμένοι κι αγκαλιασμένοι κι εγώ να παίρνω τηλ το φίλο μου χιλιόμετρα μακριά να του πω οτι μου λείπει... Άσχημη φάση.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

papaki@

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη papaki@
H papaki@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H papaki@ έγραψε στις 12:39, 18-02-10:

Himela συμφωνώ απόλυτα με αυτό που λες.Και όχι μόνο όταν είσαι σε μια παρέα με δεσμευμένους φίλους αλλά και όταν απλά περπατάς στο δρόμο και βλέπεις όλα αυτά τα φυσιολογικά ζευγάρια..το περνάω και δεν μπορείς να το συνηθίσεις ποτέ..αλλα τι μπορείσ να κάνεισ?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 12:52, 18-02-10:

Υποθέτω μόνο υπομονή.

Προσωπικά δε θα πρότεινα σε κάποιον να κάνει σχέση από απόσταση, ειδικά σε μικρή ηλικία. Θα μου πεις, επιλέγεις ποιον θα αγαπήσεις; Όχι, σίγουρα. Αλλά ίσως θα ήταν καλό να χαλιναγωγήσει κάποιος κάποια συναισθήματα για να γλιτώσει αυτές τις άσχημες στιγμές.

Και να ρωτήσω κάτι αυτούς που έχουν σχέση από απόσταση: αν ο φίλος/φίλη σας βρε κάποιον/α άλλον/η και σας το ομολογήσει, κατά πόσο έχετε το δικαίωμα να τον κατηγορήσετε; Γιατί εγώ θεωρώ οτι δεν έχω κανένα δικαίωμα...

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη _daemon_
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,457 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε στις 12:52, 18-02-10:

.. τι μπορείσ να κάνεισ?
Nα "βρείς" μια πιο...πρακτική λύση!

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 13:15, 18-02-10:

Και να ρωτήσω κάτι αυτούς που έχουν σχέση από απόσταση: αν ο φίλος/φίλη σας βρε κάποιον/α άλλον/η και σας το ομολογήσει, κατά πόσο έχετε το δικαίωμα να τον κατηγορήσετε; Γιατί εγώ θεωρώ οτι δεν έχω κανένα δικαίωμα...
Μα δεν εχει νοημα να κατηγορησεις καποιον που θα "κοιταξει" αλλου ειτε βρισκεσαι σε σχεση εξ αποστασεως ειτε οχι...
Για να βρηκε καποιος καποιον αλλο, σημαινει στις περισσοτερες, αν οχι σε ολες, περιπτωσεις, οτι αυτο που μεταξυ τους υπηρχε πλεον δεν υφισταται.-
Η διαφορα αναμεσα στις εξ αποστασεως και στις μη σχεσεις εγκειται στο οτι το ζευγαρι στην 1η περιπτωση δε μοιραζεται ουσιαστικες στιγμες, που ειτε μας αρεσει ειτε οχι δινουν εκεινες οι σχεσεις οπου εχεις το συντροφο σου κοντα σου.
Ειναι πιο ευκολο να φθαρει το συναισθημα, οταν τον αλλο δεν τον εχεις διπλα σου για μεγαλο χρονικο διαστημα? Ναι ειναι πιο ευκολο...
Οπως κι εαν εχει, καθε ειδους σχεση χρειαζεται φροντιδα και προδερμ...

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 13:17, 18-02-10:

εμενα αλλος ειναι ο φοβος μου. ή ηταν τελος παντων.

μην ειναι στην πολη μου δεσμευμενος και στην πολη του ελευθερος και ωραιος.

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 13:26, 18-02-10:

Tο θέμα ήταν, είναι και θα είναι η εμπιστοσύνη!
Τους τελευταίους 7 μήνες που είμαστε μακριά όταν μαθαίνουν για την απόσταση μου χτυπάν την πλάτη του στυλ "αχ...έχεις/θα φας κέρατο καημενούλα μου" (ευτυχώς δεν έχω την ορμή να πάω να κοιταχτώ στο καθρέφτη ή να προσέχω μην σφηνώσω σε καμία πόρτα )

Από την άλλη αρνούμαι προσωπικά να υπερασπιστώ την σχέση μου και όλα τα σχόλια...
Για εμένα αυτός ο άνθρωπος είναι επιλογή μου και είναι ο άντρας μου και αυτό μετράει πάνω απ 'όλα...ακόμα και από την απόσταση που έχουμε τώρα...
Και όποιος δεν το δέχεται...πρόβλημά του....όχι δικό μου

Όπως και να έχει το κάθε ζευγάρι είτε είναι κοντά είτε είναι μακριά ξέρει καλύτερα την σχέση του και αποφασίζει το καλύτερο γι' αυτή

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 13:27, 18-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Μα δεν εχει νοημα να κατηγορησεις καποιον που θα "κοιταξει" αλλου ειτε βρισκεσαι σε σχεση εξ αποστασεως ειτε οχι...
Για να βρηκε καποιος καποιον αλλο, σημαινει στις περισσοτερες, αν οχι σε ολες, περιπτωσεις, οτι αυτο που μεταξυ τους υπηρχε πλεον δεν υφισταται.-
Ναι δίκιο έχεις, το να κατηγορήσεις το είπα πιο πολύ με την έννοια του να "θυμώσεις" - στεναχωρηθείς. Αν έχω σχέση από απόσταση θα "θυμώσω" λιγότερο με αυτόν αν βρει κάποια άλλη γιατί θα κατανοήσω οτι χρειάζεται κάποια κοπέλα δίπλα του, να βγαίνουν, να περνάνε καλά, να κοιμούνται μαζί, όλα αυτά. Δηλαδη θα τον δικαιολογήσω πιο εύκολα. Αυτό εννοώ.

Παράθεση

Madrugada*

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Madrugada*
H Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H Madrugada* together we stand, divided we fall έγραψε στις 15:51, 18-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από papaki@
Himela συμφωνώ απόλυτα με αυτό που λες.Και όχι μόνο όταν είσαι σε μια παρέα με δεσμευμένους φίλους αλλά και όταν απλά περπατάς στο δρόμο και βλέπεις όλα αυτά τα φυσιολογικά ζευγάρια..το περνάω και δεν μπορείς να το συνηθίσεις ποτέ..αλλα τι μπορείσ να κάνεισ?
Εμένα αυτή η φράση μου έμεινε. Σκέφτομαι πώς θα είναι να πάω κάπου με φίλους, να είναι όλοι ζευγαρωμένοι κι αγκαλιασμένοι κι εγώ να παίρνω τηλ το φίλο μου χιλιόμετρα μακριά να του πω οτι μου λείπει... Άσχημη φάση.
<<Γιατί δεν τους αντέχω, ζευγαρωμένους
κι εγώ να μην έχω τα χέρια σου να γείρω
Τι θέλω εγώ με τόση αγάπη γύρω
Γιατί θα τους ζηλεύω
και το δικό σου χάδι θα γυρεύω
Κορμί στους πέντε ανέμους
τι θέλω εγώ με τους ερωτευμένους>>

Πάντως σχετικά με το φυσιολογικό που αναφέρθηκε, ποτέ δε μπορείς να ξέρεις πότε μια σχέση είναι φυσιολογική ή όχι. Άσε που το φυσιολογικό αλλιώς το ορίζει ο καθένας. Μην ψαρώνετε και <<ζηλεύετε>> τα άγνωστα ζευγάρια που βλέπετε στο δρόμο, να είστε σίγουροι μόνο για τον εαυτό σας και τα υπόλοιπα θα βρουν το δρόμο τους...

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 16:00, 18-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από Madrugada*
«Μην ψαρώνετε και <<ζηλεύετε>> τα άγνωστα ζευγάρια που βλέπετε στο δρόμο, να είστε σίγουροι μόνο για τον εαυτό σας και τα υπόλοιπα θα βρουν το δρόμο τους...»
+10000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000

Και για να μην βγει το μήνυμα εκτός θέματος, ας πω απλά ότι το θέμα δεν είναι η τοπική απόσταση αλλά η απόσταση στην οποία βρίσκονται οι καρδιές μεταξύ τους. Η οποία φαίνεται πραγματικά όταν δεν υπάρχει η σωματική επαφή η οποία πολλές φορές μπορεί να ξεγελάσει στο ποιά πραγματικά είναι η κατάσταση της σχέσης.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 16:24, 18-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από pitg21
το θέμα δεν είναι η τοπική απόσταση αλλά η απόσταση στην οποία βρίσκονται οι καρδιές μεταξύ τους. Η οποία φαίνεται πραγματικά όταν δεν υπάρχει η σωματική επαφή η οποία πολλές φορές μπορεί να ξεγελάσει στο ποιά πραγματικά είναι η κατάσταση της σχέσης.
Προσπαθείς να υποβιβάσεις μια σχέση από κοντά για να ανυψωθεί μια σχέση από απόσταση. Σίγουρα υπάρχουν πολλές παράμετροι, και σχέσεις από κοντά κακές και σχέσεις από μακριά καλές, αυτό όμως δε σημαίνει οτι εξισώνονται.

Η σχέση από απόσταση για μένα είναι πολύ ψυχοφθόρα. Πολύ όμως. Και όχι τίποτα άλλο, αλλά οι θυσίες κι οι ελλείψεις που περνάς τις περισσότερες φορές δε βγάζουν πουθενά, γιατί στις περισσότερες περιπτώσεις κάποιος δεν αντέχει και την τελειώνει τη σχέση, και δε σου μένουν και πολλές καλές αναμνήσεις σε σχέση με το αν ήσασταν κοντά.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 09:10, 19-02-10:

Ναι δίκιο έχεις, το να κατηγορήσεις το είπα πιο πολύ με την έννοια του να "θυμώσεις" - στεναχωρηθείς. Αν έχω σχέση από απόσταση θα "θυμώσω" λιγότερο με αυτόν αν βρει κάποια άλλη γιατί θα κατανοήσω οτι χρειάζεται κάποια κοπέλα δίπλα του, να βγαίνουν, να περνάνε καλά, να κοιμούνται μαζί, όλα αυτά. Δηλαδη θα τον δικαιολογήσω πιο εύκολα. Αυτό εννοώ.
Προσωπικα, εαν νοιωθω πραγματα για εναν ανθρωπο ειτε βρισκομαι σε σχεση εξ αποστασεως ειτε οχι, και μου τυχει αυτο που προανεφερες, θα στενοχωρηθω το ιδιο. Τα συναισθηματα δεν τα ζυγιαζεις με την αποσταση, ωστε κατι να "χωνευτει" ευκολοτερα ή δυσκολοτερα...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 12:09, 19-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Προσωπικα, εαν νοιωθω πραγματα για εναν ανθρωπο ειτε βρισκομαι σε σχεση εξ αποστασεως ειτε οχι, και μου τυχει αυτο που προανεφερες, θα στενοχωρηθω το ιδιο. Τα συναισθηματα δεν τα ζυγιαζεις με την αποσταση, ωστε κατι να "χωνευτει" ευκολοτερα ή δυσκολοτερα...
Ναι αλλά δικαιολογείς και καταλαβαίνεις κάποια πράγματα πιο πολύ. Ας πούμε, αν είμαστε στην ίδια πόλη και είμαστε πολύ συχνά μαζί και βρει άλλη, ε θα πεις, μα βρε χρυσέ μου αφού έχεις εμένα, τι τη θες την άλλη; Αν είναι όμως μακρυά και βλέπεστε μια φορά το μήνα, ε θα πεις, δε σε κατηγορώ, ήθελες κάποια κοντά σου, λογικό δεν είναι; Αυτό δε σημαίνει οτι θα πονέσεις λιγότερο. Αλλά θα δικαιολογήσεις περισσότερο.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 12:27, 19-02-10:

Ναι αλλά δικαιολογείς και καταλαβαίνεις κάποια πράγματα πιο πολύ. Ας πούμε, αν είμαστε στην ίδια πόλη και είμαστε πολύ συχνά μαζί και βρει άλλη, ε θα πεις, μα βρε χρυσέ μου αφού έχεις εμένα, τι τη θες την άλλη; Αν είναι όμως μακρυά και βλέπεστε μια φορά το μήνα, ε θα πεις, δε σε κατηγορώ, ήθελες κάποια κοντά σου, λογικό δεν είναι; Αυτό δε σημαίνει οτι θα πονέσεις λιγότερο. Αλλά θα δικαιολογήσεις περισσότερο.
Μα και στις δυο περιπτωσεις, εαν εγω συνεχιζω να τον θελω και αυτος θελει καποια αλλη, το ιδιο ακριβως θα αισθανθω. Απλα στην περιπτωση της αποστασης, γνωριζω εκ των προτερων οτι τα πραγματα μεταξυ μας θα ειναι πιο δυσκολα. Εαν ειμαι ερωτευμενη, να εσαι σιγουρη, πως ακομα και αυτο να εχω στο μυαλο μου, δεν προκειται ουτε στο ελαχιστο να νοιωσω καλυτερα.
Ενιγουει, ο καθε ενας απο εμας αντιδρα με τον τροπο του...

Παράθεση

Madrugada*

Δραστήριο Μέλος

H Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H Madrugada* together we stand, divided we fall έγραψε στις 14:25, 19-02-10:

Μα βρε συ Χιμέλα, όπως ανέφερα και παραπάνω, πρέπει να έχεις εμπιστοσύνη στον εαυτό σου και να μην έχεις ανασφάλειες (όχι εσύ γενικά μιλάω). Άμα ο άλλος θέλει να βρει κάποια άλλη, θα τη βρει πίστεψέ με. Είτε μένει σε άλλη πόλη είτε μένει στο παρακάτω τετράγωνο στη γειτονιά σου. Το θέμα είναι να διατηρείς τη μεταξύ σας σχέση.

Ας πάρουμε για παράδειγμα δύο περιπτώσεις:

1. εκείνη που η απόσταση είναι προσωρινή/συνέβη στην πορεία της σχέσης: δανείζομαι την περίπτωση της Vkey που πολύ σωστά λέει πως ναι μεν τη φθείρει, αλλά έχουν δικούς τους κώδικες και δεν την ενδιαφέρει τι λέει ο κόσμος περί κεράτου κτλπ. Έτσι δοκιμάζεται κιόλας η σχέση, κι αν λήξει σημαίνει ίσως ότι δεν ήταν κάτι δυνατό ή ότι αυτό το δυνατό έσβησε (που μπορεί να συντρέχουν κι άλλοι λόγοι ανεξαρτήτως απόστασης) οπότε μακροσκοπικά σου βγαίνει σε "καλό"!

2. εκείνη όπου κάποιος αρχίζει μια νέα σχέση όντας ήδη μακριά από τον άλλο. Στην περίπτωση αυτή, νομίζω πως συνήθως οι τύποι αυτοί είναι πιο χαλαροί, δε θέλουν να είναι και 24/7 μαζί, οπότε τους αρέσει που έχουν χώρο και χρόνο γι'αυτούς. Θέλω να πω δηλαδή ότι αν κάποιος που έχει πολύ ανάγκη από συντροφικότητα και δε ζει χωρίς να δει τον άλλο μια μέρα και να του μιλήσει 50 φορές στο τηλ. κλπ, ενδόμυχα αυθυποβάλλει τον εαυτό του να μην ξεκινήσει μια σχέση από απόσταση διότι αυτή δε θα καλύπτει τις ανάγκες του... Όπως και να'χει σαφώς δε θα δικαιολογήσω τον άλλο επειδή ήταν μακριά, νομίζω πως υπάρχουν βαθύτεροι λόγοι...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 14:59, 19-02-10:

Τέλος πάντων, εγώ από προσωπική εμπειρία που περνάω θεωρώ οτι θα δικαιολογήσω το φίλο μου αν βρει κάποια κοπέλα κοντά του, γιατί εγώ δεν μπορώ να είμαι κοντά του. Δε θα θεωρήσω οτι με αγαπάει λιγότερο. Απλά οι ανάγκες του θα είναι για κάτι περισσότερο.

(Βρε πώς αλλάζουν οι άνθρωποι...)

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 15:43, 19-02-10:

Εγώ πάλι δεν θα τον δικαιολογήσω!
Πρώτον γιατί τον αγαπάω τρελά ώστε να δεχτώ ότι πήγε με κάποια άλλη!
Δεύτερον γιατί εγώ είμαι κυρία απέναντί του κι ας έχω τις ίδιες σεξουαλικές ανάγκες!
Τρίτον γιατί δεν είναι τραγικό να κάνει 3 βδομάδες υπομονή!

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 15:49, 19-02-10:

Δεν είναι μόνο οι σεξουαλικές ανάγκες. Είναι κι οι συναισθηματικές, και για μένα είναι πιο βασικές. Είναι να περνάς μια άσχημη μέρα στη δουλειά και να βρίσκεις κάποιον να σε αγκαλιάζει και να σε παρηγορεί. Είναι να πάτε έναν περίπατο πιασμένοι χεράκι χεράκι. Είναι να δείτε μια σειρά αγκαλιά και να γελάσετε. Είναι να κλάψεις στην αγκαλιά του. Πολλά, πάρα πολλά είναι. Κι αν τα χρειάζεται και δεν μπορώ να του τα δώσω, θα τον δικαιολογήσω αν βρει κάποια που μπορεί. Αρκεί να μου το πει.

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 04:11, 20-02-10:

Δεν είναι μόνο οι σεξουαλικές ανάγκες. Είναι κι οι συναισθηματικές, και για μένα είναι πιο βασικές. Είναι να περνάς μια άσχημη μέρα στη δουλειά και να βρίσκεις κάποιον να σε αγκαλιάζει και να σε παρηγορεί. Είναι να πάτε έναν περίπατο πιασμένοι χεράκι χεράκι. Είναι να δείτε μια σειρά αγκαλιά και να γελάσετε. Είναι να κλάψεις στην αγκαλιά του. Πολλά, πάρα πολλά είναι. Κι αν τα χρειάζεται και δεν μπορώ να του τα δώσω, θα τον δικαιολογήσω αν βρει κάποια που μπορεί. Αρκεί να μου το πει.
Πέρα απ' αυτά που περιγράφεις, για μένα το πιο δύσκολο μου φαίνεται η στιγμή του αποχωρισμού. Το πόσο δυνατός κι αν να 'σαι, όσο κι αν αγαπάς τον άνθρωπό σου, όσο πιστός κι αν είσαι, δυστυχώς δε βοηθάνε.

Για μένα εκεί πέφτει ένα μεγάλο βάρος αυτών των σχέσεων. Πόσο αντέχεις να μπαίνεις στη διαδικασία να αποχωρίζεσαι τον σύντροφό σου ξανά και ξανά. Αλλά αν το άλλο σου μισό προκύψει σε διαφορετική πόλη... well go for it.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ερωφίλη (Κομπάρσα βου)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερωφίλη
H Κομπάρσα βου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 913 μηνύματα.

H Ερωφίλη έγραψε στις 13:07, 20-02-10:

Δεν αντέχω το συναίσθημα να είμαι μαζί του και ήδη να μου λείπει.

Παράθεση

kate! =]

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kate! =]
H kate! =] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 247 μηνύματα.

H kate! =] έγραψε στις 19:44, 20-02-10:

ειναι πολυ δυσκολο να διατηρηθει μια σχεση με μεγαλη αποσταση...το χω ζησει...θελεις να τον δεις,δεν μπορεις γιατι ειναι μακρυα,σου λειπει και σαν να μην εφταναν ολα αυτα εχεις και το αγχος να μην παιχτει εκει τιποτα με καποια αλλη...και καμια φορα μπορει να μπαινεις και συ στον πειρασμο...

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 13:02, 28-05-10:

Πάντως τώρα που ζω το κοντά βλέπω τι χαζή που ήμουν παλιότερα που ανεχόμουν μια σχέση από απόσταση...

Παράθεση

evi_zoi (Εύη - Ζωή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη evi_zoi
H Εύη - Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 286 μηνύματα.

H evi_zoi is divorced and.... έγραψε στις 12:44, 14-06-10:

Eίμαστε 3 χρόνια μαζί....Τον τελευταίο χρόνο εγώ φοιτήτρια και αυτός φαντάρος στην ίδια πόλη...Τελειώνει όμως η θητεία....Θα φύγει....
Τι πιο λογικό να συνεχίσουμε εξ'αποστάσεως??
Οπότε η γνώμη μου είναι οτι εξαρτάται απο το είδος της σχέσης...Αν είναι δυνατή δεν υπάρχει πρόβλημα...

Παράθεση

Eupatridis (Χρήστος)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Eupatridis
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 334 μηνύματα.

O Eupatridis Πάντοτε στις σκιές ... έγραψε στις 13:33, 14-06-10:

Είχα κάνει στο παρελθόν και μου ηταν υπερβολικά δύσκολο.
Χρειάζεται πολλά.Και απο τους δυο.Βρίσκεσαι σε μια περίεργη συναισθηματική κατάσταση.
Δεν μπορείς να την αγγίξεις,να την αισθανθείς,να την αγκαλιάσεις.Είναι λυπημένη και οταν στο λεει απο το τηλέφωνο,νοιώθεις ανήμπορος και άχρηστος,απο την στιγμή που δεν μπορείς να εισαι κοντά της,να την παρηγορήσεις.Νοιώθεις,οτι θα συνεχίσει να είναι λυπημένη και για αυτο θα φταίς εσυ.Την μια φορά τον μήνα που βρίσκεστε,δεν μιλάτε.Άλλωστε,τα χετε πεί ολα,όσο καιρό μιλάτε απο απόσταση.Την ακούς να γελάει και ξαφνικά συνειδητοποιείς,πως εχεις αρχίσει και ξεχνάς το χαμόγελο της.Βλέπεις φωτογραφία της,μαζι με άλλους,και τους ζηλεύεις που ειναι αυτοί κοντα της,και όχι εσυ.Κάποιες φορες,ξεχνάς ακομα και την μορφή της.Προσπαθείς να την επαναφέρεις στη μνήμη σου και το μόνο που έρχεται,ειναι μια ιδεατή άμορφη μάζα.
Τέλος παντων,μην τα πολυλογώ...
Όσοι αποφασίσετε να μπείτε σε μια τέτοια σχέση,σκεφτείτε το.Σκεφτείτε το καλά.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 22:04, 27-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από kate! =]
και σαν να μην εφταναν ολα αυτα εχεις και το αγχος να μην παιχτει εκει τιποτα με καποια αλλη...και καμια φορα μπορει να μπαινεις και συ στον πειρασμο...
Οι σχέσεις εξ'αποστάσεως επ'ουδενί δεν είναι για ανθρώπους που ζηλεύουν πολύ/εύκολα και εμπιστεύονται δύσκολα.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 22:21, 27-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από Eupatridis
Είχα κάνει στο παρελθόν και μου ηταν υπερβολικά δύσκολο.
Χρειάζεται πολλά.Και απο τους δυο.Βρίσκεσαι σε μια περίεργη συναισθηματική κατάσταση.
Δεν μπορείς να την αγγίξεις,να την αισθανθείς,να την αγκαλιάσεις.Είναι λυπημένη και οταν στο λεει απο το τηλέφωνο,νοιώθεις ανήμπορος και άχρηστος,απο την στιγμή που δεν μπορείς να εισαι κοντά της,να την παρηγορήσεις.Νοιώθεις,οτι θα συνεχίσει να είναι λυπημένη και για αυτο θα φταίς εσυ.Την μια φορά τον μήνα που βρίσκεστε,δεν μιλάτε.Άλλωστε,τα χετε πεί ολα,όσο καιρό μιλάτε απο απόσταση.Την ακούς να γελάει και ξαφνικά συνειδητοποιείς,πως εχεις αρχίσει και ξεχνάς το χαμόγελο της.Βλέπεις φωτογραφία της,μαζι με άλλους,και τους ζηλεύεις που ειναι αυτοί κοντα της,και όχι εσυ.Κάποιες φορες,ξεχνάς ακομα και την μορφή της.Προσπαθείς να την επαναφέρεις στη μνήμη σου και το μόνο που έρχεται,ειναι μια ιδεατή άμορφη μάζα.
Τέλος παντων,μην τα πολυλογώ...
Όσοι αποφασίσετε να μπείτε σε μια τέτοια σχέση,σκεφτείτε το.Σκεφτείτε το καλά.

...Ωχ ρε συ πατριδη
Και που να μην ειχατε αποσταση Χολαργος με Νεα Ιωνια δηλαδη :s

Παράθεση

Kate-Bender (KaTe)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kate-Bender
H KaTe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 217 μηνύματα.

H Kate-Bender Fear of the Dark έγραψε στις 15:47, 10-07-10:

εγω τα ειχα με εναν απο Μεξικοοοοο, εχω αποκτησει πειρα...
βασικα δεν ξερω αν τα εχουμε ακομα..οποτε με βλεπει μουσουνου "hi baby"κτλ..απλα ανταποκρινομαι..χαχαχα

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

evi_zoi (Εύη - Ζωή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη evi_zoi
H Εύη - Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 286 μηνύματα.

H evi_zoi is divorced and.... έγραψε στις 16:21, 10-07-10:

An υπάρχει υπομονή και εμπιστοσύνη όλα γίνονται!!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ria17 (Μαρία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ria17
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 90 μηνύματα.

H ria17 έγραψε στις 14:17, 19-09-10:

η σχεση απο αποσταση δεν υσχειει κ ειναι λαθος!ματια που δεν βλεπονται γρηγορα λησμονιουνται!παω αυτη την φραση με 1000!

-10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

pithiki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη pithiki
H pithiki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H pithiki έγραψε στις 20:39, 26-09-10:

Πιστεύετε στις σχέσεις από απόσταση;
Μπορούν να κρατήσουν ή είναι απλά΄χάσιμο χρόνου;

Παράθεση

SICX (GEORGE)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη SICX
Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,135 μηνύματα.

O SICX αναξιος αυτης, της ωραιοτερης ολων έγραψε στις 20:48, 26-09-10:

αν το θελετε, αν το ποθειτε. αν αγαπιεστε. ειναι ενας καλος τροπος δοκιμασιας αλλωστε θα ερθουν πολυ χειροτερες δυσκολιες.....αμα δν αντεχετε την αποσταση, τι θα αντεξετε???

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kaleidoscope
H kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 20:50, 26-09-10:

Πιστεύω πως όταν είναι για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, αντέχεται η απόσταση.
Όταν είναι για αόριστο χρόνο, δυσκολεύουν τα πράγματα.

Παράθεση

fnou

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη fnou
H fnou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 53 μηνύματα.

H fnou έγραψε στις 17:49, 06-10-10:

καλησπερα παιδια
ειναι η πρωτη φορα που επισκεπτομαι το συγκεκριμενο φορουμ..
συνηθως συχναζω στο mycat!
δεν ξερω αν μπορει να αντεξει καποια σχεση εξ'αποστασεως η οχι.....αλλες ναι αλλες οχι!
παντως εγω θα συμφωνησε με την απο πανω δεσποινιδα..αν ειναι για συγκεκριμενο διαστημα ισως ναι...κ γω δεν ξερω,τωρα την μαθαινω την αποσταση...
το θεμα ειναι τι πρεπει να κανει κανεις για να κρατησει μια σχεση απο αποσταση?

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 20:08, 06-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από fnou

το θεμα ειναι τι πρεπει να κανει κανεις για να κρατησει μια σχεση απο αποσταση?

υπομονη.

Παράθεση

fnou

Νεοφερμένος

H fnou έγραψε στις 20:26, 06-10-10:

αυτο κανουμε μεχρι στιγμης και βλεπω οτι πιανει

Παράθεση

JosefK (Μιχαήλ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη JosefK
Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 361 μηνύματα.

O JosefK Μην ακούς τι λέω, φοβάμαι έγραψε στις 20:30, 06-10-10:

και το τραγικό είναι πως όταν επιτέλους το ζευγάρι καταφέρει να ζήσει στην ίδια πόλη, μετά από λίγο χωρίζουν.

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fnou

Νεοφερμένος

H fnou έγραψε στις 22:19, 06-10-10:

το εχω ακουσει και αυτο και γω το βρισκω λιγο τραγικο...ισως επειδη ετσι συνηθισαν απο την αρχη...
η γνωμη μου ειναι οτι μια σχεση που ξεκιναει απο κοντα και υστερα υπαρχει αποσταση με ημερομηνια ληξης,ναι μπορει να αντεξει!!!
αλλα μια σχεση που ξεκιναει απο αποσταση,μαθαινεις με τον αλλον να εισαι μακρια και ξαφνικα τον εχεις διπλα σου,εκει μπορει να υπαρξουν και υπαρχουν συνηθως μεγαλα προβληματα που καταληγουν στο χωρισμο

Παράθεση

gorgonokoritso (zenia....)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη gorgonokoritso
H zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 541 μηνύματα.

H gorgonokoritso έγραψε στις 23:30, 06-10-10:

χμ..
νομιζω εδω δεν εκφρασει την αποψη μου...
σχεσεις και ερωτες εξ'αποστασεως λοιπον...
οχι πως δεν μπορει να πετυχει το ολο θεμα, αλλα δυστυχως δεν ειναι παντα εφικτο..
αυτη τη φορα δεν θα μιλησω γενικα και αοριστα... αλλα θα πω την μικρη μου ιστοριουλα...
(οχι πως με ρωτησε και κανεις, αλλα τελος παντων... )
τα ειχα 3 χρονακια με καποιον και το πηγαιναμε σοβαρα το θεματακι
ομως δεν μεναμε κοντα...
εμενε λιγο πιο εξω απο την αθηνα, 45 λεπτα με το τραινο..
δυστυχως λογω των σπουδων μου τοτε, δεν ειχα πολυ χρονο να συναντιομαστε...
πηγαινοερχομασταν και οι 2, αλλα ηταν πολυ ψυχοφθορο...
η σχολη τελειωσε, μετα ηρθε η δουλεια..
και παλι δεν μπορουσα να πηγαινοερχομαι εγω τουλαχιστον συνεχεια
καταληξαμε να βρισκομαστε μονο παρασκευοσαββατοκυριακα, και κατα κυριο λογο να πηγαινω εγω για να μπορουμε να μενουμε και μονοι μας στο σπιτι που ειχε νοικιασει εκει..
δυστυχως αυτη η ιστορια εφερε διαφορους καυγαδες (επειδη δνε βρισκομασταν συχνα κτλ......) και στο τελος επεφερε την οριστικη ρηξη... (συντελλασαν βεβαια και αλλοι λογοι)
οποτε οχι δεν ειναι ευκολο...
βεβαια ολα εξατριωνται απο τα 2 ατομα, και κατα ποσο γερες βασεις εχει η σχεση....
τιποτα δεν ειναι προκαταδικασμενο...
αν πιστευετε οτι αξιζει, απλα παλεψτε το...

Παράθεση

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη tsarachaf
Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 00:06, 07-10-10:

Ax αχ αχ...

Εγω παντως μια φορα το δοκιμασα και δεν το ξαναματακανω....

Πολυ ψυχοφθορο... Υπερβολικα πολυ... Κι οταν τελειωνει, συνειδητοποιεις πως εκανες τοσο κοπο για το τιποτα... Μονο για να μιλας στο τηλ ή στο νετ...

Οχι ευχαριστω... Δεν θα παρω αλλο... Αν θελω να μιλαω στο τηλεφωνο εχω πολλους φιλους...

Παράθεση

Madrugada*

Δραστήριο Μέλος

H Madrugada* together we stand, divided we fall έγραψε στις 00:39, 07-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από tsarachaf
Πολυ ψυχοφθορο... Υπερβολικα πολυ... Κι οταν τελειωνει, συνειδητοποιεις πως εκανες τοσο κοπο για το τιποτα... Μονο για να μιλας στο τηλ ή στο νετ...

Οχι ευχαριστω... Δεν θα παρω αλλο... Αν θελω να μιλαω στο τηλεφωνο εχω πολλους φιλους...
Βρε συ, δικαίωμά σου να μη θες να επαναλάβεις μια τέτοιου είδους σχέση, δε μπήκα να γράψω για να σου αλλάξω τη γνώμη, αλλά για να σταθώ στο bold

Δεν έκανες τόσο κόπο "για το τίποτα"... από κάθε σχέση μας με τον οποιονδήποτε, είτε ερωτική είτε φιλική, κάτι παίρνουμε, κάτι μαθαίνουμε. Οι σχέσεις είναι γνώση - λολ

Το δοκίμασες και δε σου έκανε, μη μετανιώνεις όμως γι'αυτό. Γνώρισες τον εαυτό σου καλύτερα, πειραματίστηκες

15 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη tsarachaf
Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 14:36, 07-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από Madrugada*
Βρε συ, δικαίωμά σου να μη θες να επαναλάβεις μια τέτοιου είδους σχέση, δε μπήκα να γράψω για να σου αλλάξω τη γνώμη, αλλά για να σταθώ στο bold

Δεν έκανες τόσο κόπο "για το τίποτα"... από κάθε σχέση μας με τον οποιονδήποτε, είτε ερωτική είτε φιλική, κάτι παίρνουμε, κάτι μαθαίνουμε. Οι σχέσεις είναι γνώση - λολ

Το δοκίμασες και δε σου έκανε, μη μετανιώνεις όμως γι'αυτό. Γνώρισες τον εαυτό σου καλύτερα, πειραματίστηκες
Μα και μια τετοια σχεση εγω πλεον δεν μπορω να την θεωρησω ερωτικη... Γιατι??? Επειδη λες ενα μωρο μου κι ενα αγαπη μου και σε θελω και σε κανω??? Αυτο ειναι που εννοω...

Αλλα μιας και το λες... Δεν μετανιωνω... Καθολου και για τιποτα...

Συμφωνω απολυτα πως οι σχεσεις ειναι γνωση... Οπως και καθε λαθος που κανουμε...

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 16:24, 09-10-10:

Nα πω κι εγώ που τη δοκίμασα για 634756η φορά

Η εμπειρία μου μου έδειξε ότι θέλει πολύ προσπάθεια, πολύ πείσμα, πολύυυυυυυυυυ αγάπη και πολύ μα πάρα πολύ υπομονή....
Και εμπιστοσύνη....απίστευτη εμπιστοσύνη.... (κι εγώ είμαι και λίγο ζηλιάρα όπως και να το κάνουμε )....
Και να ξέρετε ότι σε χ χρόνια θα είστε στο ίδιο μέρος....
Να είναι ένας εφικτός στόχος... όχι κάποτε...ίσως...αλλά σήμερα...αύριο...μεθαύριο....
Όπως και να έχει, για εμένα λειτούργησε....και δεν πίστευα κιόλας στην αρχή.... ήμουν απαισιόδοξη ότι θα αποτύχει μιας και είχα άπειρα παραδείγματα γύρω μου....

Αλλά τελικά διαψεύστηκα.... Μετά από ένα χρόνο μένουμε μαζί....
Φτιάχνουμε το σπιτάκι μας και είμαι αρραβωνιασμένη.... (ακόμα δεν έχω συνηθίσει να συστήνω τον άντρα ως αρραβωνιαστικό...μου ακούγεται τόσο περίεργο ).
Και μερικές φορές πρέπει να επαναλάβω στον εαυτό μου ότι επιτέλους ΣΥΖΟΥΜΕ και δεν θα φύγω/ει σε 1/2/7 μέρες....
Και είναι πολύ ωραίο να κοιτάω πίσω και να λέω ότι την έζησα και την απόσταση και την νίκησα...η καλύτερα την ζήσαμε και την νικήσαμε

23 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 20:30, 09-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από Vkey
Λίγο οφφ, αλλά άντε με το καλό και να παντρευτείτε.
Πότε με το καλό;

Κι εγώ πρώτο τραπέζι θα 'μαι στην δεξίωση (για να προλάβω τον μπουφέ... ).

Και οντόπικ για να μην αυτολογοκριθώ: συμφωνώ με την μαντρού στο ότι ίσα-ίσα ΔΕΝ είναι χάσιμο χρόνου κάτι τέτοιο. Είναι ένα καλό τεστάρισμα του εαυτό σου και των αντοχών σου για να ξέρεις μέχρι πού φτάνεις. Καλύτερα να το δοκιμάσεις μια φορά και να πεις "δεν μου κάνει" παρά να μην ξέρεις μέχρι πού μπορείς να φτάσεις.

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 22:07, 09-10-10:

αν υπαρχει θεληση, εμπιστοσυνη και αγαπη στο ζευγαρι, νομιζω οτι μπορουν να τα καταφερουν. με την προυποθεση να υπαρχει προοπτικη μεσα σε καποιο διαστημα να μεινουν στην ιδια πολη. αλλιως δωρον αδωρον. παντως εγω ειμαι θετικη!

Παράθεση

thanasis31

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη thanasis31
Ο thanasis31 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O thanasis31 έγραψε στις 22:46, 10-10-10:

Θα ήθελα να πώ και εγώ την ιστοριούλα μου που έιναι πέρα για πέρα αληθινή.

Εδώ και 2 χρόνια "τα έχω" ψηφιακά... μέσω Ιντερνετ με μια κοπέλα απο άλλη... ήπειρο.
Ήμουν πολύ καιρό μόνος γιατί οι ...Ελληνίδες (απο 20-30) δέν ελκύονται απο μένα. Μου το έχουν πεί και κατάμουτρα με τον έναν ή τον άλλον τρόπο. Δέν ήταν κομπλεξικές απλά δέν τους άρεσα. Το παραδέχομαι πλέον. Έτσι στράφηκα στις ... ξένες.

Αυτή, αν και λίγα χρόνια μεγαλύτερη, είχε χωρίσει απο έναν μ@@@@@ ο οποίος επειδή ήταν όμορφη, την κακομεταχειριζόταν και την ζήλευε. Τον σούταρε και κλείστηκε στον εαυτό της μέχρι που μια μέρα αποφάσισε να ανοιχτεί (μέσω του ιντερνετ) σε όχι σε δικής της καταγωγής ανθρώπους.

Έτσι, γνωριστήκαμε μέσω ενός online παιχνιδιού. Αρχικά ήταν πολύ επιφυλακτική (σωστά) και απόμακρη. Με τον χρόνο και αφού γνωριστήκαμε καλύτερα, το "δέσιμο" άρχισε να φαίνεται. Αυτή αν και μακριά με αισθανόταν κοντά της, παρομοίως κι εγώ μου έλειπε κάθε φορά που έκλεινα το skype. Μιλάγαμε μέσω μηνυμάτων και αφού πέρασε ένα διάστημα αποφασίσαμε να βάλουμε κάμερες. Τότε είναι που έπεσε το κεραμμύδι στο κεφάλι μου και "συνδεθήκαμε" ακόμα περισσότερο. Κοινές απόψεις και λοιπά...

Πέρα απο την εικονική και ψηφιακή "περιπέτεια" κρύβονται δύο αληθινοί άνθρωποι. Μόνοι και απογοητευμένοι απο τις ερωτικές τους εμπειρίες σε 2 σημεία του πλανήτη. Δύο άνθρωποι που όσα λένε έιναι αληθινά και τα πιστεύουν όσο και αντίξοο ή ακατόρθωτο ακούγεται ή είναι να βρεθούν μαζί. Το έχουν συζητήσει και κλαίνε γι αυτό και οι δύο.
Η απόσταση -δεν θέλω να αναφερθώ σε χώρα- είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ! Δεκάδες χιλιάδες μίλια... Μα το skype και η συνομιλία μαζί της με κάνει να την νιώθω κοντά.

Έχει έρθει στην Ελλάδα, περάσαμε μια εβδομάδα μαζί διακοπές και "ζωντανέψαμε" την σχέση απο εικονική σε πραγματική πλέον. Το να πάω εγώ εκεί είναι αρκετά δύσκολο μά όχι μη εφικτό. Αλλά υπάρχει στο μυαλό μου σαν όνειρο.
Δέν αρκεί να βρισκόμαστε 1 ή 2 φορες σε έναν χρόνο. Είναι δύσκολο... όταν δέν βρίσκεις την αγάπη και τον έρωτα στην πόλη σου και ξαφνικά σου έρχεται απο μακριά! Πολύ ψυχοφθόρο όπως είπανε κάποιοι. Πώς να εκφράσεις την αγάπη σου μέσα απο ένα τηλέφωνο ή ένα ψυχρό γραπτό μήνυμα (και σε μια άλλη γλώσσα βέβαια); Πώς να κάνεις αυτά που θα έκανες αν την είχες δίπλα σου;

Μέχρι στιγμής έχουμε περάσει περισσότερεες στιγμές Online παρά "πραγματικές". Αλλά στην καρδιά όλα επιτρέπονται.
Δέν ξέρω. Για πόσο θα συνεχίσει και που θα καταλήξει.

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους