Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,088 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,965 μηνύματα σε 74,642 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Έρωτες εξ' αποστάσεως

Πιστεύετε ότι μια σχέση από απόσταση μπορεί να κρατήσει;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 68)
Ναι
40
58,82%
Όχι
28
41,18%

sofia420

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sofia420
H sofia420 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Αισθητικός και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H sofia420 έγραψε στις 13:12, 04-11-11:

Το παν στις σχέσεις είναι σωματική επικοινωνία (δεν αναφέρομαι στο σεξ μόνο). Είναι μαζοχισμός να ταλαιπωρείς τον εαυτό σου με μια σχέση από απόσταση. Εγώ δεν μπορώ να το κάνω άλλο αυτό πια. Θέλω τον ανθρώπο μου δίπλα μου

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

italian

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη italian
Ο italian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 45 ετών . Έχει γράψει 140 μηνύματα.

O italian έγραψε στις 10:10, 06-03-13:

Τι χρειάζεται μια σχέση ώστε να ξεπεράσει την απόσταση ? Από στάση να περάσει στην Εκκίνηση. Εφαρμογής των τρόπων καταπολέμησης της απόστασης. Με στόχο η απόσταση να αποτελέσει προσωρινή κατάσταση αρχικά και ανάμνηση-εμπειρία δοκιμασίας της σχέσης ύστερα. Διαμέσου κοινής προσπάθειας φυσικά, πρέπει να το θέλουν πολύ και οι δύο. Αλλά αυτό εξαρτάται από το τι σημαίνει ο ένας για τον άλλο. Τι οραματίζονται για την σχέση τους. Αν θέλουν να νικήσουν την απόσταση. Δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω. Το οποίο είναι φυσικά απολύτως κατανοητό αρκεί να λέγεται ξεκάθαρα. Άλλωστε ο καθένας κάνει τις επιλογές του και πορεύεται μαζί τους. Αρκεί να τις κάνει σαφείς και στον άλλο. Το ξέρω η θεωρία από την πράξη απέχει πολύ, εύκολο να το λες δύσκολο να το κάνεις αλλά σίγουρα όχι ανέφικτο.

Προσωπικά θα αποφάσιζα χρησιμοποιώντας τρεις διαιτητές. Καρδιά, Ένστικτο, Μυαλό. Όλοι θα πρέπει να συνηγορούσαν θετικά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

τρελή φιλόσοφος

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη τρελή φιλόσοφος
H τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 878 μηνύματα.

H τρελή φιλόσοφος τουρου ρου,τουρου ρου,τουρου ρου έγραψε στις 10:25, 07-03-13:

ειναι πολυ δυσκολη υποθεση......αν υπαρχει προοπτικη να βρεθουν τοτε ναι!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Delawere

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Delawere
H Delawere αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Delawere Always έγραψε στις 23:27, 14-05-13:

Είναι ένα θέμα που με απασχολεί πολύ γιατί το έχω ζήσει και θα ήθελα να ακούσω διαφορετικές απόψεις..
  • Πιστεύεται ότι μπορεί να υπάρξει αληθινή αγάπη ενώ έχετε γνωριστεί απο το ίντερνετ και μένετε αρκετά μακρια ώστε να μν μπορείτε να συναντηθήτε?
  • Θα τολμούσατε μια τέτοια σχέση?
Κατά την γνώμη μου.. θέλει δυνατούς χαρακτήρες και άπειρη εμπιστοσύνη.. και φυσικα.. όχι ψέμματα.. Σε σύγκριση με τις κανονικές σχέσεις (δηλαδή χωρίς απόσταση) θέλει όλα τα συναισθηματικά θέματα σε πολύ ψηλότερο βαθμό γιατί δεν θα υπάρει σωματική επαφή.
  • Θα μπορούσε να κρατήσει για πολλά χρόνια μια τέτοια σχέση?

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Maria Bluemind

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Maria Bluemind
H Maria Bluemind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 68 μηνύματα.

H Maria Bluemind έγραψε στις 23:40, 14-05-13:

Εγω δεν εχω ζησει κατι τετοιο παρολα αυτα η φιλη μου το βιωνει..
Θα ελεγα πως μπορει να υπαρξει μια τετοια αγαπη αλλα θα πρεπει και τα δυο ατομα να ειναι δυνατοι χαρακτηρες ωστε να αντεξουνε στον χρονο και στην αποσταση..
Εγω προσωπικα δεν θα τολμουσα μια σχεση εξ αποστασεως διοτι πιστευω προκαλει εκτος απο αγαπη και πονο.. και ο πονος ειναι πολυ μεγαλυτερος απο την αγαπη σε αυτες τις περιπτωσεις.. δεν θα μπορουσα να το αντεξω..
Μετα εξαρταται και απο τα ατομα.. πως θα διαχειριστουν αυτην την σχεση και πως θα αντιδρασουν στα συναισθηματα που προκαλει αυτη.. και απο αυτο εξαρταται και το αμα θα κρατησει αυτη η σχεση αρκετο καιρο και χρονια ή οχι..

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Alma_Libre

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Alma_Libre
H Alma_Libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 77 μηνύματα.

H Alma_Libre Είμαι ελεύθερη ψυχη ..... έγραψε στις 20:37, 13-06-13:

Δύσκολοι οι έρωτες εξ αποστάσεως αλλά με κάτι πολύ θετικό. Δεν υπάρχει ποτέ ρουτίνα στη σχέση. Αυτό και μόνο βοηθάει την σχέση να μακροημερεύει .. αλλά εντάξει δεν εξελίσσεται θετικά σε όλους, για τους περισσότερους η απόσταση είναι αυτή που θα φέρει και το τέλος.
Υπάρχουν βέβαια και οι στιγμές που θέλεις το ταίρι σου εκεί, κοντά σου και η απόσταση δεν το ευνοεί αλλά δε μπορούμε να τα έχουμε και όλα. Προτιμώ την επιθυμία απο την ρουτίνα της καθημερινότητας. Η προσδοκία του να έρθει π.χ το σάββατο η μια αργία για να τον δεις .. είναι όμορφο.
Αλλά δε ξέρω αν πλέον στα 33 θα είχα τις ίδιες αντοχές που είχα στα 21.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,277 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 20:53, 13-06-13:

Νομίζω οτι η σχέση εξ αποστάσεως είναι κάτι που πρέπει απλά να κάνεις μια φορά στη ζωή σου, έτσι για την εμπειρία. Είναι κάτι γλυκό η προσμονή. Απλά όπως είπε και η Άλμα, έχει κι αυτό κάποια ηλικία...

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,644 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 13:30, 15-06-13:

Αν τίθεται θέμα επιλογής, δε θα το έκανα ποτέ. Δηλαδή δε θα ξεκινούσα κάτι αν ο άλλος έμενε εκτός Αθήνας, το θεωρώ ψυχοφθόρο και δε θα το άντεχα. Εδώ κάνω 2-3 μέρες να δω τον άλλον και παθαίνω πανικό, που να περίμενα και μήνες.
Τώρα, αν αναγκαστικά συνέβαινε ξαφνικά, και κάποιος από τους 2 έπρεπε να φύγει ορ σάμθινγκ, θα έκανα υπομονή και θα το πάλευα, αρκεί να υπήρχε η ιδέα ότι κάποια στιγμή αυτό θα τελειώσει. Επ' αόριστον δε θα το έκανα.
Το φοβάμαι γενικά και θαυμάζω όσους το κάνουν αυτό για χρόνια ολόκληρα.

Παράθεση

Laispodias (Κανένας)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Laispodias
Ο Κανένας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 12 ετών , επαγγέλεται Nail artist και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.

O Laispodias έγραψε στις 18:19, 20-06-13:

Υπάρχουν σχέσεις απο απόσταση, υπάρχουν και σχέσεις με απόσταση.
Ισως πιο ψυχοφθόρες.
Καθείς ο,τι αντέχει.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

-elena-

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη -elena-
H -elena- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H -elena- έγραψε στις 11:42, 30-08-13:

πολλες φορες η φοιτητικη ζωη και η εργασια κανει πολλα ζευγαρια να διασκορπιζονται σε διαφορα μερη της ελλαδας ισως και του εξωτερικου...αξιζει να κρατησει η σχεση???

Παράθεση

Γιαννης Κοβ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιαννης Κοβ
Ο Γιαννης Κοβ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 88 μηνύματα.

O Γιαννης Κοβ έγραψε στις 12:10, 30-08-13:

Αξιζει γιατι δοκιμαζεται και γινεται πιο δυνατη, αλλα τις περισσοτερες φορες ειναι αδυνατο.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 12:37, 30-08-13:

Ειναι πικρα γενικα... Αλλα ειναι μια τεραστια δοκιμασια για μια σχεση. Μια απο τις πολλες δηλαδη.. Δεν υπαρχει αξιζει δεν αξιζει. Κανεις δεν μπορει να στο πει αυτο. Εσυ πως νιωθεις εχει σημασια κι ολες οι αλλες αποψεις περισσευουν...

Παράθεση

Darkness

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Darkness
H Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.

H Darkness Για έγραψε στις 12:45, 30-08-13:

Αν υπάρχει ήδη κάποια σχέση με τις σωστές βάσεις της τότε η απόσταση παλεύεται και μη πω συνηθίζεται κιόλας στις μέρες μας. Το πιο μπροστά είναι αυτή η περίπτωση που αυτή δουλεύει Θεσσαλονίκη κι αυτός Ιταλία (για να μην πω κάτι πιο τρελό γνωστού που δουλεύει στην Αίγυπτο). Δεν κάθονται πάντα όλα όπως επιθυμούμαι. Βέβαια πάνω από 2 χρόνια απόστασης για τέτοιους λόγους δεν ξέρω αν μπαίνει κάποια κούραση ανάμεσα.

Όσον αφορά την αρχή μιας γνωριμίας/σχέσης νομίζω τπτ καλό δεν ξεκινά με την απόσταση. Πρέπει να είναι Η περίπτωση.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Darkness : 30-08-13 στις 12:50.
Παράθεση

Darkness

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Darkness
H Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.

H Darkness Για έγραψε στις 13:01, 30-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
(Spoiler: Subject to change, Pure_Seduction, Chemwizard)

Όλγα και Γιάννη, η Λία έχει δίκιο. Πνίγεστε σε μια κουταλιά νερό και παρουσιάζετε τα πράγματα μακράν τραγικότερα απ' ό,τι είναι.

Έτυχε και είχα μία παρόμοια συζήτηση πριν καμιά ώρα με μια φίλη μου από Ελλάδα που έχει έρθει εδώ και ο (Άγγλος) boyfriend της είναι στην Αγγλία. Θυμήθηκα την ιστορία σας, μάλιστα, οπότε για κοιτάξτε το παρακάτω.

Με το που έφτασε η κοπέλα εδώ, ήρθε μετά από μια εβδομάδα ο φίλος της για λίγες μέρες. Ήρθε πάλι αυτό το Σαββατοκύριακο για 2 μέρες. Σε δύο εβδομάδες θα ανέβει η κοπέλα στην Αγγλία. Τα Χριστούγεννα πάλι θα πάνε πρώτα Αγγλία, μετά Ελλάδα, μετά Ελβετία...

Απόρησα για το πώς γίνεται να ταξιδεύει τόσο συχνά, μιας και τα οικονομικά της δεν είναι και στα καλύτερα. Και παίρνω την εξής αποστομωτική, αλλά προφανή απάντηση: δεν ξοδεύεις αλλού, κάνεις λίγη παραπάνω οικονομία έτσι ώστε αντί να περάσεις ένα ήσυχο Σαββατοκύριακο με τον άνθρωπό σου. Γιατί πολύ απλά όλα είναι θέμα προτεραιοτήτων. Αν είσαι αφοσιωμένος σε μία σχέση, θα κάνεις τις απαραίτητες θυσίες.

Και ναι, έχουν ΠΟΛΥ βαρύ πρόγραμμα και οι δύο τους. Και ναι, money doesn't grow on trees, δεν είναι κι ό,τι πιο εύκολο να πληρώνουν αεροπλάνα. Επίσης αγαπούν πολύ την δουλειά τους και αυτό που κάνουν. Αλλά, η βασική τους προτεραιότητα είναι ο άνθρωπος που αγαπούν κι έχουν αισθήματα. Δεν αμελούν την δουλειά τους, απλά στριμώχνουν το πρόγραμμά τους για να βγει.

Bottom line: Όλγα και Γιάννη, όλα είναι θέμα προτεραιοτήτων. Εάν η ουσιαστική προτεραιότητα του ενός είναι ο άλλος, δεν υπάρχουν χαζές δικαιολογίες τύπου "έχω πολύ βαρύ πρόγραμμα και δεν έχω χρόνο για ταξιδάκια" ή "δεν έχω αρκετά λεφτά".
Έχω δει πολύ πιο σοβαρές περιπτώσεις που τα βγάζουν πέρα. Θα κάνετε λίγη σκληρότερη οικονομία, θα κάνετε την Easyjet τον καλύτερό σας φίλο και voila.

Όπως λέει, άλλωστε, και ένα ρητό:
Respect people who find time for you in their busy schedule. But LOVE people who never look at their schedule when you need them.
Και για να δώσω μια φορά δίκαιο στην αγαπημένη μου Σύλβια , στην αντίθετη περίπτωση όπου εάν ένας εκ των δύο έχει άλλες προτεραιότητες, πολύ απλά ο άλλος θα καταλήξει να αισθάνεται μαλάκας σκεπτόμενος ότι ...

Γι' αυτό φροντίστε να θέσετε από νωρίς τις προτεραιότητές σας, για να αποφύγετε τις παρεξηγήσεις.
τι όμορφη ιστορία^^
Και γω θέλω φίλο Άγγλο που θα μαι στις προτεραιότητές του.

Παράθεση

miltos1819 (miltos)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη miltos1819
Ο miltos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος . Έχει γράψει 33 μηνύματα.

O miltos1819 ζησε το ονειρο σου!!! έγραψε στις 15:46, 30-08-13:

Απο προσωπικη εμπειρια και λογω δουλειας(συχνες μετακινησεις) πιστευω οτι δεν κρατιεται σχεση απο αποσταση!οι πειρασμοι της εποχης μας δυστηχως η ευτηχως για καποιους ειναι δεκαδες και βρισκονται παντου!σε καφετεριες,κλαμπ ακομα και στην ιδια την παρεα σου πολλες φορες!Ετσι κατεληξα στο συμπερασμα οτι για να μεινεις πιστος σε μια μακροχρονια σχεση απο αποσταση θα πρεπει η να εισαι μορμονος η να μην βγαινεις καθολου εξω!Αν ζουσαμε στο 1960 που υπηρχε πραγματικη αγαπη και ηθικες αξιες ισως αναθεωρουσα την αποψη μου,αλλα επειδη ζουμε στο 2013 και δεν πιστευω σε παραμυθια τυπου ρωμαιου και ιουλιετας το να κρατησεις σχεση απο αποσταση για κανα 2 χρονακια και να μεινεις πιστος η πιστη μου ακουγεται ως ανεκδοτο!!!!!

Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,363 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 23:07, 30-08-13:

Για μένα και την κοπέλα μου δεν μπορώ (ή μάλλον δε θέλω) ακόμα να το σκεφτώ. Σκέφτομαι όμως τους γονείς μου που για πολλά χρόνια έζησαν από νέοι (και ζουν ακόμα) σε σχέση από απόσταση, καθώς ο πατέρας μου επαγγελματικά είναι μοιρασμένος μεταξύ Ελλάδας και U.K. Από μικρό παιδί θυμάμαι που έφευγε και έλειπε πολλούς μήνες. Κι όμως (από όσα έχω ακούσει) η σχέση τους ποτέ δε χάλασε και ακόμα και τώρα (αυτό το βλέπω και μόνος μου) είναι πολύ αγαπημένο ζευγάρι. Να σημειώσω ακόμα ότι οι γονείς μου έζησαν τα πέτρινα χρόνια τους σε εποχές που δεν υπήρχε skype και internet, το τηλέφωνο ήταν δύσκολο και πανάκριβο και έγραφαν γράμματα (έχω δει κάποια) ο ένας στον άλλο...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,277 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 23:24, 30-08-13:

Εξαρτάται από το τι χαρακτήρας είσαι και τι ζητάς στη ζωή σου. Αν έχεις άλλες προτεραιότητες όπως σπουδές ή καριέρα, μάλλον θα καταφέρεις να επιζήσεις όντας μακριά από το ταίρι σου, αφού έτσι κι αλλιώς μόνο κάνα ΣΚ θα είχες καιρό να τον βλέπεις. Στη δική μου ηλικία και έχοντας σαν σκοπό να κάνω οικογένεια, όχι, δε θα διανοούμουν καν να ξεκινήσω μια σχέση από απόσταση.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Himela : 31-08-13 στις 00:30.
Παράθεση

Tabby

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tabby
H Tabby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 617 μηνύματα.

H Tabby εκτός τόπου και χρόνου έγραψε στις 23:40, 30-08-13:

Εγώ πιστεύω ότι μπορεί να κρατήσει. Με δύο προϋποθέσεις όμως: να υπάρχει η προοπτική κάποια στιγμή να βρεθούν στο ίδιο μέρος και κυρίως να το θέλουν και οι δύο το ίδιο. Αν δεν υπάρχει αμοιβαία θέληση, θα τελειώσει όπως θα τέλειωνε κι αν δεν υπήρχε η απόσταση.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Just a sweetie!! (Marguerite des près)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Just a sweetie!!
H Marguerite des près αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 157 μηνύματα.

H Just a sweetie!! έγραψε στις 15:30, 10-09-13:

Πιστεύω ότι μπορεί να κρατήσει, ναι, αν και, σίγουρα, ειναι ΠΟΛΥ πιο ψυχοφθορο και δύσκολο, από μία σχέση από κοντά. Αλλά εφόσον υπάρχει αγάπη, κατανόηση, σεβασμός στα θέλω του άλλου, αμοιβαία εμπιστοσύνη και θέληση για προσπάθεια και υπομονή, τότε ναι, αξίζει. Όπως είπε και η από πάνω βέβαια, θεωρώ αναγκαία προυπόθεση να υπάρχει τουλάχιστον η προοπτικη στο μέλλον (όσο γίνεται πιο κοντινό) η απόσταση να εξαφανιστεί.

Παράθεση

Μαντάμ_Σουσού

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μαντάμ_Σουσού
H Μαντάμ_Σουσού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 151 μηνύματα.

H Μαντάμ_Σουσού έγραψε στις 15:45, 10-09-13:

όταν αγαπάς αληθινά, δεν βλέπεις μαυρό ΠΟΥΘΕΝΑ

Εχω δει ζευγάρια να αγαπιούνται και ας ειναι μακρυά ο ένας απο τον αλλό με πιο πολύ θέρμη και σεβασμό απ' οτι αλλά που δεν έχουν το πρόβλημα της αποστασης και είναι καθε μέρα μαζι. Μπορει η καθημερινή απουσία να είναι μεγάλος πόνος όμως η απώλεια του χωρισμού για κάποιους άλλους είναι ακόμα μεγαλύτερος.

Παράθεση

italian

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο italian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 45 ετών . Έχει γράψει 140 μηνύματα.

O italian έγραψε στις 09:45, 12-09-13:

Μ'αρέσει πάντως που βλέπω πολλά άτομα αρνητικά στο να ξεκινήσουν μια τέτοια σχέση, ιδίως από κάποια ηλικία και μετά, για τα οποία μοιάζει να αποκτά μεγαλύτερη βαρύτητα και δυσκολία αντιμετώπισης η φυσική απόσταση μεταξύ ανθρώπων συγκριτικά με την απόσταση απόψεων και συναισθημάτων. Σαν να λέμε ωχ αδερφέ που να τρέχω τώρα Αθήνα Θεσσαλονίκη, βενζίνες και διόδια ή μεταφορικά θα ρίξω μια χυλόπιτα προκαταβολικά, άσε θα τα φτιάξω με την κόρη της κυρά Μαριγούλας της γειτόνισσας που όταν φτιάχνει παστίτσο ξεσηκώνεται η γειτονιά στο πόδι. Ντάξει μωρέ δεν πολυταιριάζουμε αλλά είναι κορίτσι από σπίτι με προίκα, ανατροφή, πτυχία μιλάμε για σίγουρη ευτυχία (του δικηγόρου που θα αναλάβει τις διαδικασίες διαζυγίου έπειτα).

Παράθεση

10η Εντολή (Δήμητρα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη 10η Εντολή
H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H 10η Εντολή Ich.bin.wer.ich.bin...!!!! έγραψε στις 11:52, 12-09-13:

Εγώ πιστεύω ότι ναι μπορεί να κρατήσει ένας έρωτας από απόσταση... Βέβαια πρέπει να βρεις ένα άτομο το οποίο λέει την αλήθεια....και να είναι πιστό....Πράγμα το οποίο είναι σχεδόν ακατόρθωτο...Αξίζει όμως να το δοκιμάσεις.....Εγώ το δοκίμασα αλλά δυστυχώς έπεσα και αγάπησα λάθος άτομα...Υπάρχει όμως και ο κίνδυνος του 'Δεν είμαι αυτός που γράφω' και να το μετανιώσεις πικρά...Μπορεί να είμαι υπέρ αυτού του θέματος αλλά δεν ξέρω αν είμαι έτοιμη να το ξαναδοκιμάσω...

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 14:40, 12-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από italian
Μ'αρέσει πάντως που βλέπω πολλά άτομα αρνητικά στο να ξεκινήσουν μια τέτοια σχέση, ιδίως από κάποια ηλικία και μετά, για τα οποία μοιάζει να αποκτά μεγαλύτερη βαρύτητα και δυσκολία αντιμετώπισης η φυσική απόσταση μεταξύ ανθρώπων συγκριτικά με την απόσταση απόψεων και συναισθημάτων. Σαν να λέμε ωχ αδερφέ που να τρέχω τώρα Αθήνα Θεσσαλονίκη, βενζίνες και διόδια ή μεταφορικά θα ρίξω μια χυλόπιτα προκαταβολικά, άσε θα τα φτιάξω με την κόρη της κυρά Μαριγούλας της γειτόνισσας που όταν φτιάχνει παστίτσο ξεσηκώνεται η γειτονιά στο πόδι. Ντάξει μωρέ δεν πολυταιριάζουμε αλλά είναι κορίτσι από σπίτι με προίκα, ανατροφή, πτυχία μιλάμε για σίγουρη ευτυχία (του δικηγόρου που θα αναλάβει τις διαδικασίες διαζυγίου έπειτα).
Αυτό το επιχείρημα που χρησιμοποιείς μού δείχνει οτι δεν έχεις άλλο καλύτερο. Συγκρίνεις μια τέλεια σχέση από απόσταση με μια χάλια σχέση από κοντά. Υπό αυτές τις συνθήκες, ναι, κι εγώ θα προτιμούσα το λίγο και καλό. Αλλά αυτό το επιχείρημα το έχω ήδη απαντήσει:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Γιατί πρέπει οι δύο περιπτώσεις να είναι των άκρων; (η μακρινή τέλεια, η κοντινή χάλια); Δεν μπορεί και μια κοντινή να είναι μέτρια και να μπορεί και να διορθωθεί;
Εγώ λοιπόν λέω οτι μια πιθανή σχέση μπορεί να έχει Χ εμπόδια ή έστω προβλήματα, πχ. ηλικία, διαφορά μορφωτικού επιπέδου, διαφορά επαγγελματικού χώρου, ασυμφωνία χαρακτήρων κλπ. Γιατί να τπροσθέσεις εκ των προτέρων και ένα ακόμα, την απόσταση; Μιλάω πάντα για σχέσεις που ξεκινούν έτσι από την αρχή κι όχι αν προκύψει η απόσταση στην πορεία. Μπορεί ο άνθρωπος της απόστασης να είναι ο άνθρωπος της ζωής σου, συμφωνώ. Αν είναι, go for it. Αλλά αν γνωρίσεις κάποιον ο οποίος φαίνεται ενδιαφέρων αλλά μένει μακριά, το να μην συνυπολογίσεις και την παράμετρο απόσταση (εφόσον θες οικογένεια και παιδιά λέω) θα είναι ανωριμότητα για μένα. Το λέω αυτό γιατί έχω δει καταστάσεις στις οποίες ο ένας αναγκάζεται να αφήσει το μέρος που μένει για να μεγαλώσει το παιδί αλλού και αυτό να είναι καθημερινό σημείο τριβής. Κακά τα ψέματα, όσο κι αν αγαπάς κάποιον, το να αφήσεις την οικογένεια και τους φίλους σου πίσω και να τους βλέπεις 10 μέρες το καλοκαίρι είναι βαρύ πράγμα.

Παράθεση

italian

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O italian έγραψε στις 15:25, 12-09-13:

Συγκρίνεις μια τέλεια σχέση από απόσταση με μια χάλια σχέση από κοντά.
...
Εγώ λοιπόν λέω οτι μια πιθανή σχέση μπορεί να έχει Χ εμπόδια ή έστω προβλήματα, πχ. ηλικία, διαφορά μορφωτικού επιπέδου, διαφορά επαγγελματικού χώρου, ασυμφωνία χαρακτήρων κλπ. Γιατί να τπροσθέσεις εκ των προτέρων και ένα ακόμα, την απόσταση;
...
Το λέω αυτό γιατί έχω δει καταστάσεις στις οποίες ο ένας αναγκάζεται να αφήσει το μέρος που μένει για να μεγαλώσει το παιδί αλλού και αυτό να είναι καθημερινό σημείο τριβής. Κακά τα ψέματα, όσο κι αν αγαπάς κάποιον, το να αφήσεις την οικογένεια και τους φίλους σου πίσω και να τους βλέπεις 10 μέρες το καλοκαίρι είναι βαρύ πράγμα.
Δεν πρόκειται περί τέλειας και χάλια σχέσης, αλλά περί διαφορετικής βαρύτητας που δίνω στην απόσταση. Η απόσταση είναι, κατ'εμένα, ένα αρνητικό στοιχείο ήσσονος σημασίας. Η ασυμφωνία χαρακτήρων μείζονος σημασίας. Το να απορρίπτεις μια σχέση με προοπτικές, εξ'αρχής, επειδή υπάρχει απόσταση, δίχως καν να εξαντλήσεις τις προσπάθειες για να την αντιμετωπίσεις, είναι, αν όχι εσφαλμένο, μεγάλο κρίμα.

Από εκεί και πέρα οι όποιες επιλογές παρθούν στον βωμό της απόστασης, αν δεν είναι συνειδητές καλύτερα να μην παρθούν καθόλου. Προφανώς και δεν μπορούν να ικανοποιηθούν όλες οι ανάγκες, θα πρέπει να υπάρχουν προτεραιότητες.

Παράθεση

stacey_af

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη stacey_af
H stacey_af αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 233 μηνύματα.

H stacey_af λα λα λα έγραψε στις 17:10, 12-09-13:

άμα θέλουν και οι δύο όλα γίνονται αρκεί να βρεις αυτόν που θα είναι διατεθειμένος να το δοκιμάσει..

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

~Melania~ (Insomnia ♥)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ~Melania~
H Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Στρατιωτικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,784 μηνύματα.

H ~Melania~ ஜீBelieve me when I say...I loυe yoυ... έγραψε στις 19:55, 12-09-13:

Κι εγώ πιστεύω ότι μπορεί να κρατήσει ένας έρωτας εξ'αποστάσεως! Πρέπει να υπάρχει σαφώς μεγάλη εμπιστοσύνη μεταξύ του ζευγαριού, ισχυρή θέληση, αφοσίωση και να επικρατούν δυνατά αισθήματα...

Παράθεση

dimpaokara (Δημήτρης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimpaokara
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 275 μηνύματα.

O dimpaokara έγραψε στις 20:20, 12-09-13:

Είναι ανάλογα το ζευγάρι, μπορεί να αγαπάει ο ένας το άλλον και αν φύγει κάποιος από τους 2 να συνεχίσουν την σχέση τους,αλλά είναι πολύ δύσκολο γιατί μετά από καιρό η αγάπη φθείρεται, και κακά τα ψέματα πολλές φόρες νιώθεις μόνος σου και θες να είσαι μαζί με κάποια για να εξυπηρετήσεις τις ανάγκες σου, αν δεν βλέπεις κάθε μέρα την κοπέλα σου ή έστω μια φορά την εβδομάδα το πολύ,μετά αρχίζεις να βαριέσαι αυτήν την σχέση.Πάντως αν αγαπάει ο ένας τον άλλο πραγματικά μπορεί να κρατήσει η σχέση,αλλά αυτές τις μέρες λίγοι αγαπιούνται πραγματικά.

Παράθεση

Jack of Spades (Κωνσταντίνος)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Jack of Spades
Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,110 μηνύματα.

O Jack of Spades έγραψε στις 21:36, 18-10-13:

Κόντεψε να μου φύγει το σαγόνι μ'αυτά που διαβάζω εδώ μέσα και μάλιστα από ώριμα (ηλικιακά) άτομα...
Πραγματικά που ζείτε;Σε μεξικάνικη σαπουνόπερα;
Γιατί πρέπει οι δύο περιπτώσεις να είναι των άκρων; (η μακρινή τέλεια, η κοντινή χάλια); Δεν μπορεί και μια κοντινή να είναι μέτρια και να μπορεί και να διορθωθεί;
Έχεις πιάσει απόλυτα το νόημα...δε μπορώ να καταλάβω πως σοβαροί άνθρωποι 30+ ετών με δουλειές και υποχρεώσεις θα "κυνηγούσαν" μια σχέση εξ'αποστάσεως!
Αυτά τα "εξ'αποστάσεως" είναι για τα ανήλικα παιδιά που γνωρίζουν γκόμενες στο internet και τον παίζουν βλέποντας τες γυμνές στο skype μια που δεν τις έχουν εκεί κοντά,άντε βαριά βαριά και για τα πρωτοετάκια που περνάει η λυκειακή τους καψούρα σε άλλη πόλη και πηγαινοέρχονται μέχρι να το πάρουν απόφαση ότι τελικά η ζωή είναι αλλιώς...
Αρχική Δημοσίευση από italian
Δεν πρόκειται περί τέλειας και χάλια σχέσης, αλλά περί διαφορετικής βαρύτητας που δίνω στην απόσταση. Η απόσταση είναι, κατ'εμένα, ένα αρνητικό στοιχείο ήσσονος σημασίας. Η ασυμφωνία χαρακτήρων μείζονος σημασίας. Το να απορρίπτεις μια σχέση με προοπτικές, εξ'αρχής, επειδή υπάρχει απόσταση, δίχως καν να εξαντλήσεις τις προσπάθειες για να την αντιμετωπίσεις, είναι, αν όχι εσφαλμένο, μεγάλο κρίμα.
ΚΑΙ τα δύο είναι μείζονος σημασίας καθώς και τα δύο φθείρουν τη σχέση,με διαφορετικό τρόπο το καθένα!
Το να απορρίπτεις λοιπόν (ή για να το πούμε πιο σωστά,το "να έχεις αρνητική προδιάθεση") κάποιον/α λόγω αποστάσεως είναι λογικό και θεμιτό στις μέρες μας...

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ajusshi (η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ajusshi
Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,690 μηνύματα.

O Ajusshi All Men Must Die έγραψε στις 22:41, 18-10-13:

Αρχική Δημοσίευση από Jack of Spades
Κόντεψε να μου φύγει το σαγόνι μ'αυτά που διαβάζω εδώ μέσα και μάλιστα από ώριμα (ηλικιακά) άτομα...
Πραγματικά που ζείτε;Σε μεξικάνικη σαπουνόπερα;

Έχεις πιάσει απόλυτα το νόημα...δε μπορώ να καταλάβω πως σοβαροί άνθρωποι 30+ ετών με δουλειές και υποχρεώσεις θα "κυνηγούσαν" μια σχέση εξ'αποστάσεως!
Αυτά τα "εξ'αποστάσεως" είναι για τα ανήλικα παιδιά που γνωρίζουν γκόμενες στο internet και τον παίζουν βλέποντας τες γυμνές στο skype μια που δεν τις έχουν εκεί κοντά,άντε βαριά βαριά και για τα πρωτοετάκια που περνάει η λυκειακή τους καψούρα σε άλλη πόλη και πηγαινοέρχονται μέχρι να το πάρουν απόφαση ότι τελικά η ζωή είναι αλλιώς...

ΚΑΙ τα δύο είναι μείζονος σημασίας καθώς και τα δύο φθείρουν τη σχέση,με διαφορετικό τρόπο το καθένα!
Το να απορρίπτεις λοιπόν (ή για να το πούμε πιο σωστά,το "να έχεις αρνητική προδιάθεση") κάποιον/α λόγω αποστάσεως είναι λογικό και θεμιτό στις μέρες μας...

δεν έχεις αγαπήσει μεγάλε,
όταν αγαπήσεις, θα καταλάβεις.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,872 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 22:46, 18-10-13:

Η σχεση εξ αποστασεως επιβιωνει υπο προυποθεσεις:

1) Σοβαρο συναισθημα
2) Κοντινη αποσταση, μπορεις να εχεις κοπελα στη Θεσσαλονικη θεωρητικα αλλα οχι στο Σικαγο ωστε να βλεπεστε συχνα
3) Η κατασταση να ειναι σχετικα προσωρινη, να υπαρχει σοβαρη πιθανοτητα να βρεθουν και παλι στην ιδια πολη.

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,110 μηνύματα.

O Jack of Spades έγραψε στις 10:32, 19-10-13:

Αρχική Δημοσίευση από Ajusshi
δεν έχεις αγαπήσει μεγάλε,
όταν αγαπήσεις, θα καταλάβεις.
Το ενδεχόμενο να έχω αγαπήσει,να έχω καταπιεί χιλιόμετρα γι'αυτό,να έχω πονέσει και εν τέλει να έχω καταλάβει ότι η ζωή είναι απίστευτα μικρή για να "κυνηγάς" κάποιον/α προφανώς και δε πέρασε απ'το πληθωρικό μυαλό σου!

Κι εσύ που αγάπησες και "κυνήγησες" (το υποθέτω απ'τα συμφραζόμενα) τι κατάλαβες;
Μήπως θεωρείς τον εαυτό σου πιο "μάγκα" από εμάς τους ποταπούς ανθρωπίσκους που ψάχνουμε έναν άνθρωπο τον οποίο θα έχουμε δίπλα μας,παρά στις οθόνες των PC μας;
Αρχική Δημοσίευση από DarthFederer
Η σχεση εξ αποστασεως επιβιωνει υπο προυποθεσεις:

1) Σοβαρο συναισθημα
2) Κοντινη αποσταση, μπορεις να εχεις κοπελα στη Θεσσαλονικη θεωρητικα αλλα οχι στο Σικαγο ωστε να βλεπεστε συχνα
3) Η κατασταση να ειναι σχετικα προσωρινη, να υπαρχει σοβαρη πιθανοτητα να βρεθουν και παλι στην ιδια πολη.
Προφανώς και δε μιλάμε για αποστάσεις τύπου Θεσσαλονίκη-Σέρρες ή Θεσσαλονίκη-Καβάλα,αλλά για αποστάσεις οι οποίες καθιστούν αδύνατη τη συχνή αντάμωση του ζεύγους...κατά τ'άλλα συμφωνούμε!
Αρχική Δημοσίευση από ~Melania~
Κι εγώ πιστεύω ότι μπορεί να κρατήσει ένας έρωτας εξ'αποστάσεως! Πρέπει να υπάρχει σαφώς μεγάλη εμπιστοσύνη μεταξύ του ζευγαριού, ισχυρή θέληση, αφοσίωση και να επικρατούν δυνατά αισθήματα...
Μα αν υπήρχαν όλα αυτά που περιγράφεις,η ίδια η απόσταση θα είχε εκμηδενιστεί!

Καθίστε και σκεφτείτε τους ΛΟΓΟΥΣ για τους οποίους ένα ζευγάρι είναι "σε απόσταση"...χαρακτηριστικά παραδείγματα,η εργασία και οι σπουδές!
Αν ένα ζευγάρι είχε όλα αυτά τα στοιχεία που περιγράφεις,θα είχε τη σχέση ΠΑΝΩ απ'όλα αυτά και άρα ή θα προσπαθούσε να τα συνδυάσει ή θα τα παρατούσε εντελώς για να είναι κοντά μεταξύ τους!

Π.χ. αν εγώ είμαι έτσι με κάποια κι αυτή είναι 500 χιλιόμετρα μακριά επειδή εργάζεται σε μια εταιρία,αυτό σημαίνει ότι η δουλειά της είναι γι'αυτήν πιο σημαντική από μένα!Οπότε για ποια αγάπη μιλάμε;;;Είμαστε σοβαροί;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jack of Spades : 19-10-13 στις 11:01.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,872 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 12:18, 19-10-13:

Προφανώς και δε μιλάμε για αποστάσεις τύπου Θεσσαλονίκη-Σέρρες ή Θεσσαλονίκη-Καβάλα,αλλά για αποστάσεις οι οποίες καθιστούν αδύνατη τη συχνή αντάμωση του ζεύγους...κατά τ'άλλα συμφωνούμε!
Σε Αθηνα-Θεσσαλονικη αναφερομουν

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O Jack of Spades έγραψε στις 13:00, 19-10-13:

Σε Αθηνα-Θεσσαλονικη αναφερομουν
Α ότι δηλαδή άμα είσαι Αθήνα κι η άλλη είναι Θεσσαλονίκη καβαλάς το 2λιτρο κι ανεβαίνεις για Σαββατοκύριακο!
Κάνα χρόνο να αντέξεις το πολύ κι αυτό μόνο αν είσαι φοιτητής,δεν εργάζεσαι κι έχεις πολύ ελεύθερο χρόνο (=ελεύθερες μέρες) κι αυτή δικό της χώρο για να σε φιλοξενεί κάθε φορά και vice versa (γιατί αν το κάνεις μόνο εσύ αρχίζεις και γίνεσαι το κορόιδο κι η άλλη "βολεύεται")...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jack of Spades : 19-10-13 στις 13:04.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,690 μηνύματα.

O Ajusshi All Men Must Die έγραψε στις 14:03, 19-10-13:

Το ενδεχόμενο να έχω αγαπήσει,να έχω καταπιεί χιλιόμετρα γι'αυτό,να έχω πονέσει και εν τέλει να έχω καταλάβει ότι η ζωή είναι απίστευτα μικρή για να "κυνηγάς" κάποιον/α προφανώς και δε πέρασε απ'το πληθωρικό μυαλό σου!

Κι εσύ που αγάπησες και "κυνήγησες" (το υποθέτω απ'τα συμφραζόμενα) τι κατάλαβες;
Μήπως θεωρείς τον εαυτό σου πιο "μάγκα" από εμάς τους ποταπούς ανθρωπίσκους που ψάχνουμε έναν άνθρωπο τον οποίο θα έχουμε δίπλα μας,παρά στις οθόνες των PC μας

όταν είσαι σε σχέση δεν κυνηγάς, προσπαθείς να είσαι όσο το δυνατότερο χρόνο μαζί,
αλλά αυτό αφορά και τους δύο!

δηλαδή με τη λογική σου φίλε, αν είσαι σε σχέση με δημ.υπάλληλο και της έρθει μετάθεση για..κάπου εκτός, χώρισες,
αν αύριο σου έρθει εσένα για....κάπου, χώρισες,
αν παντρευτείς και δεν τα βγάζεις πέρα έχοντας κάνει κανά δυο κουτσούβελα και φύγεις για....κάπου, σε χώρισαν.

άρα αποκλειουμε τις κοπέλες στον ιδιωτικό τομέα, στα σώματα ασφαλείας και στο δημόσιο,
μένουν οι αγρότισσες και οι άνεργες, μάλιστα.

δεν ξέρεις πως τα φέρνει η ζωή μεγάλε, σήμερα είσαι, αύριο χάνεσαι,
αν υπάρχει αγάπη όλα ξεπερνιούνται, βρίσκονται λύσεις,
αν είσαι με κάποιον, επειδή σε βολεύει, η ζωή σου θα είναι μια κόλαση.

μακάρι να καταφέρεις όπως θέλεις εσύ, αλλά ποτέ μη λες ποτέ
και κούλαρε λίγο, πολύ αγριεμένος δείχνεις.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O Jack of Spades έγραψε στις 15:14, 19-10-13:

δηλαδή με τη λογική σου φίλε, αν είσαι σε σχέση με δημ.υπάλληλο και της έρθει μετάθεση για..κάπου εκτός, χώρισες,
αν αύριο σου έρθει εσένα για....κάπου, χώρισες,
αν παντρευτείς και δεν τα βγάζεις πέρα έχοντας κάνει κανά δυο κουτσούβελα και φύγεις για....κάπου, σε χώρισαν.

αν υπάρχει αγάπη όλα ξεπερνιούνται, βρίσκονται λύσεις,
αν είσαι με κάποιον, επειδή σε βολεύει, η ζωή σου θα είναι μια κόλαση.
Οι "μεταθέσεις",οι "σπουδές εκτός έδρας" και όλα αυτά που περιγράφονται πιο πάνω δεν έρχονται ουρανοκατέβατα φιλαράκο...κάποιος τα κυνηγάει ή στοχεύει στη ζωή του σε αυτά για να έρθουν!
Στο υποθετικό σου σενάριο λοιπόν...έστω ότι ήμουν με κάποια (πρόσεξε,όχι όποια κι όποια,εδώ μιλάμε για αγάπη) και της ερχόταν μετάθεση για κάπου μακριά ή περνούσε σε άλλη σχολή (αν μιλάμε για φοιτητικές ηλικίες):
-Δεν θα έπρεπε να μου πει ότι στοχεύει σε αυτό το πράγμα;Εμένα δε μου πέφτει λόγος;
-Δεν θα έπρεπε να το συζητήσουμε ΠΡΩΤΟΥ προχωρήσει σε μια τέτοια κίνηση,η οποία 99% θα αποβεί μοιραία για την τόσο υπέροχη σχέση μας;Να δούμε πως θα γίνει είτε εγώ να πάω κοντά σ'εκείνη είτε αυτή να μείνει εδώ κοντά σ'εμάς;
-Δεν θα έπρεπε (όπως εσύ ο ίδιος λες) να "θέσει προτεραιότητες";Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα στη ζωή!
Αν λοιπόν το υποθετικό σου ταίρι επιλέξει να φύγει μακριά σου κυνηγώντας "κάτι",αυτό σημαίνει απλούστατα ότι η σχέση σας είναι σε δεύτερη μοίρα σε σχέση με αυτό ή για να το θέσω αλλιώς,έχει σε πρώτη προτεραιότητα την καριέρα της και σε δεύτερη τη σχέση!Διαφωνείς;

Περιγράφεις τα πιο πάνω σκηνικά λες και λίγα ζευγάρια καθημερινά χωρίζουν για οικονομικούς λόγους,επειδή ο ένας εκ των δύο π.χ. έμεινε ανάπηρος κ.α. σχετικά!

Μεγαλώνοντας θα καταλάβεις πως αυτό το "αν υπάρχει αγάπη όλα ξεπερνιούνται" είναι πολύ γενικό,αόριστο και ουτοπικότατο και απευθύνεται κυρίως σε αγαθοβιόλικα έφηβα παιδιά...πιθανώς να φτάσεις και στο σημείο να γελάς στο άκουσμα του!
Όπως επίσης θα καταλάβεις ότι το 99,9% των απανταχού σχέσεων ΣΤΗΡΙΖΟΝΤΑΙ σε κάποιου τύπου "βόλεμα" (κοινωνικοοικονομικό,εμφανισιακό,σεξουαλικό κ.α.)...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jack of Spades : 19-10-13 στις 15:21.
-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

O DarthFederer έγραψε στις 15:20, 19-10-13:

Α ότι δηλαδή άμα είσαι Αθήνα κι η άλλη είναι Θεσσαλονίκη καβαλάς το 2λιτρο κι ανεβαίνεις για Σαββατοκύριακο!
Κάνα χρόνο να αντέξεις το πολύ κι αυτό μόνο αν είσαι φοιτητής,δεν εργάζεσαι κι έχεις πολύ ελεύθερο χρόνο (=ελεύθερες μέρες) κι αυτή δικό της χώρο για να σε φιλοξενεί κάθε φορά και vice versa (γιατί αν το κάνεις μόνο εσύ αρχίζεις και γίνεσαι το κορόιδο κι η άλλη "βολεύεται")...
Αν δουλευουν και οι δυο, δινει ο καθενας 80€ ανα δυο βδομαδες, παιρνει το αεροπλανο και σε μιση ωρα ειναι Θεσσαλονικη. Μισα ΣΚ ο ενας, μισα ο αλλος και μια χαρα γινεται η δουλεια αν προκειται για μια σχετικα προσωρινη κατασταση. Αν θες μπορεις μεχρι και μονοημερο να πας. Οταν θες κατι βρισκεις τροπο.

Και οταν λες για μεταθεσεις, υπαρχουν και ασταθμητοι παραγοντες. Δηλαδη στο στρατο ξηρας, οποιος δν ειχε γυναικα στρατεα επρεπε να χωριζει καθε φορα που παιρνει μεταθεση?

Παράθεση

υδωρ (Δεσποινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη υδωρ
H Δεσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 67 μηνύματα.

H υδωρ έγραψε στις 15:27, 19-10-13:

βεβαια υπαρχουν και οι βολεμενοι 'ερωτες' τυπου "α εισαι ο μονος που μου εδειξε ενδιαφερον, τα χουμε απο αποσταση''

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O Jack of Spades έγραψε στις 15:29, 19-10-13:

Αν δουλευουν και οι δυο, δινει ο καθενας 80€ ανα δυο βδομαδες, παιρνει το αεροπλανο και σε μιση ωρα ειναι Θεσσαλονικη. Μισα ΣΚ ο ενας, μισα ο αλλος και μια χαρα γινεται η δουλεια αν προκειται για μια σχετικα προσωρινη κατασταση. Αν θες μπορεις μεχρι και μονοημερο να πας. Οταν θες κατι βρισκεις τροπο.

Και οταν λες για μεταθεσεις, υπαρχουν και ασταθμητοι παραγοντες. Δηλαδη στο στρατο ξηρας, οποιος δν ειχε γυναικα στρατεα επρεπε να χωριζει καθε φορα που παιρνει μεταθεση?
Πες μου ποια αεροπορική προσφέρει πτήσεις Θεσσαλονίκη-Αθήνα μετ'επιστροφής Παρασκευή απόγευμα-Κυριακή απόγευμα με 80€ κι εγώ θα είμαι κάθε Σαββατοκύριακο κάτω!
Αυτό χωρίς να σχολιάσω το πόσοι νεαροί άνθρωποι πλέον έχουν έστω αυτά τα 80€ για ναύλα...στη θεωρία όλα εύκολα φαίνονται!

Όσο για τις μεταθέσεις,η απάντηση μου είναι απλή...όχι,θα έβρισκε κάποια η οποία θα ήταν πρόθυμη να τον ακολουθήσει όπου κι αν τον έστελναν!Γι'αυτό συνήθως οι σύζυγοι των στρατιωτικών είναι είτε συνάδελφοι τους είτε άεργες νοικοκυρές!
Αν η τύπισσα ήταν "καριερίστρια" απλούστατα δε θα έμπλεκε εξαρχής με στρατιωτικό ή αν είχε μπλέξει θα τον χώριζε όταν τα πράγματα σοβάρευαν...
Αρχική Δημοσίευση από υδωρ
βεβαια υπαρχουν και οι βολεμενοι 'ερωτες' τυπου "α εισαι ο μονος που μου εδειξε ενδιαφερον, τα χουμε απο αποσταση''
Βασικά οι "έρωτες εξ'αποστάσεως" είναι αυτοί που κατά κανόνα καταλήγουν σε σχέσεις του κώλου,όπου ο ένας είναι "τυπικά" με τον άλλο (ίσα ίσα για να αποτινάξει το "single" status από πάνω του) βλέπονται που και που για να ικανοποιούν τις "ανάγκες" τους αλλά καθημερινά ψάχνονται στις πόλεις τους για τον επόμενο/η κι όταν τον βρουν χαιρετίσματα!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jack of Spades : 19-10-13 στις 15:36.
Παράθεση

υδωρ (Δεσποινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη υδωρ
H Δεσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 67 μηνύματα.

H υδωρ έγραψε στις 15:31, 19-10-13:

Πες μου ποια αεροπορική προσφέρει πτήσεις Θεσσαλονίκη-Αθήνα μετ'επιστροφής Παρασκευή απόγευμα-Κυριακή απόγευμα με 80€ κι εγώ θα είμαι κάθε Σαββατοκύριακο κάτω!

Όσο για τις μεταθέσεις,η απάντηση μου είναι απλή...όχι,θα έβρισκε κάποια η οποία θα ήταν πρόθυμη να τον ακολουθήσει όπου κι αν τον έστελναν!Γι'αυτό συνήθως οι σύζυγοι των στρατιωτικών είναι είτε συνάδελφοι τους είτε άεργες νοικοκυρές!
Αν η τύπισσα ήταν "καριερίστρια" απλούστατα δε θα έμπλεκε εξαρχής με στρατιωτικό ή θα τον χώρισε όταν τα πράγματα σοβάρευαν...
λεει δινει ο καθενας 80 ευρω

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O Jack of Spades έγραψε στις 15:38, 19-10-13:

Αρχική Δημοσίευση από υδωρ
λεει δινει ο καθενας 80 ευρω
Δηλαδή 4x80=320€ το μήνα έκαστος...πολύ large σε βρίσκω!
Ρε εδώ οι περισσότεροι μεταξύ 18-30 δουλεύουν πενθήμερα και δε παίρνουν καν τόσα!

Συγνώμη που σας το χαλάω και σας προσγειώνω έτσι αλλά τι να κάνουμε,στην Ελλάδα του 2013 ζούμε όχι στα σύννεφα!
Μακάρι η ζωή να ήταν σαν το σήριαλ "Είσαι το ταίρι μου" που πηγαινοέρχονταν Αυστραλία-Ελλάδα για ψύλλου πήδημα και η μόνη τους σκοτούρα ήταν τα αισθηματικά...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jack of Spades : 19-10-13 στις 15:44.
Παράθεση

Natalia Secret

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Natalia Secret
H Natalia Secret αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

H Natalia Secret έγραψε στις 15:42, 19-10-13:

Αν η τύπισσα ήταν "καριερίστρια" απλούστατα δε θα έμπλεκε εξαρχής με στρατιωτικό ή θα τον χώρισε όταν τα πράγματα σοβάρευαν...

Βασικά οι "έρωτες εξ'αποστάσεως" είναι αυτοί που κατά κανόνα καταλήγουν σε σχέσεις του κώλου,όπου ο ένας είναι "τυπικά" με τον άλλο,βλέπονται που και που για να ικανοποιούν τις "ανάγκες" τους αλλά καθημερινά ψάχνονται στις πόλεις τους για τον επόμενο/η...
Είχα καθηγήτρια που ο άντρας της είναι στρατιωτικός στο ναυτικό πολεμικό και ζει στην Κέρκυρα. Εκείνη μένει κάπου στην Αττική και έχει μαζί τα παιδιά. Δε βλέπονται συχνά, αλλά μπορώ να σου πω ότι κάθε φορά που αναφερόταν σε εκείνον (πχ όταν τα παιδιά την ρωτούσαν τι δουλειά κάνει ο άντρας της) εκείνη μιλούσε γι' αυτόν λες και ήταν ακόμη ερωτευμένη μαζί του. ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΗ όχι απλά να τον αγαπά. Αυτό είναι δείγμα αληθινής αγάπης για εμένα ( = όσα χρόνια και αν περάσουν ο έρωτας δεν εξανεμίζεται, αλλά βρίσκεται σε μια σχέση αλληλοτροφοδότησης με την αγάπη).

Οπότε ούτε ο άλλος επέλεξε στρατιωτικό για γυναίκα του ούτε είναι καμιά σχέση του κ.... που λες και εσύ. Ισως πολλές σχέσεις εξ' αποστάσεως να "διατηρούνται" γιατί και οι δύο ή έστω ο ένας φοβάται ότι θα μείνει μόνος και έρημος. Δηλαδή γίνεται κάπως αναγκαστικά από τον φόβο της μοναξιάς. Οι αληθινοί έρωτες όμως δεν πεθαίνουν.

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O Jack of Spades έγραψε στις 15:52, 19-10-13:

Αρχική Δημοσίευση από Natalia Secret
Οπότε ούτε ο άλλος επέλεξε στρατιωτικό για γυναίκα του ούτε είναι καμιά σχέση του κ.... που λες και εσύ. Ισως πολλές σχέσεις εξ' αποστάσεως να "διατηρούνται" γιατί και οι δύο ή έστω ο ένας φοβάται ότι θα μείνει μόνος και έρημος. Δηλαδή γίνεται κάπως αναγκαστικά από τον φόβο της μοναξιάς. Οι αληθινοί έρωτες όμως δεν πεθαίνουν.
Καλά,πέραν του ότι αφενός στην προκειμένη περίπτωση υπάρχουν παιδιά στη μέση κι αφετέρου μιλάμε για ζευγάρι που έσμιξε σε άλλες εποχές και υπό άλλες συνθήκες διαβίωσης...εσύ έχεις δει τη μια "εκδοχή" της σχέσης αυτής!
Που ξέρεις τι κάνει ο άντρας της τα βράδια στην Κέρκυρα;
Οπότε ας μη λέμε μεγάλες κουβέντες κινηματογραφικής υπόστασης (love never dies,Bram Stoker's Dracula αν θυμάμαι καλά)...

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 16:05, 19-10-13:

Καλά,πέραν του ότι αφενός στην προκειμένη περίπτωση υπάρχουν παιδιά στη μέση κι αφετέρου μιλάμε για ζευγάρι που έσμιξε σε άλλες εποχές και υπό άλλες συνθήκες διαβίωσης...εσύ έχεις δει τη μια "εκδοχή" της σχέσης αυτής!
Οπότε ας μη λέμε μεγάλες κουβέντες κινηματογραφικής υπόστασης (love never dies,Bram Stoker's Dracula αν θυμάμαι καλά)...
Απο τα γραφομενα σου φανταζεις...
"Οποιος καει στο χυλό φυσαει και το γιαουρτι..."
Να σε πληροφορήσω λοιπον σχετικά με αυτό
οτι δεν χρειάζεται να είσαι σε μεγάλη απόσταση για να κάνεις την κουτσουκέλα σου ειτε είσαι άντρας ειτε εισαι γυναίκα...μπορει και στη δίπλα πολυκατοικία να συμβεί...
Σημασία εχει να κοιτα ο καθένας απο τους δυο που απαρτίζουν το ζευγάρι τα ουσιώδη της σχέσης...
Επίσης οταν σε χαλά κατι όπως το να πηγαίνεις πάντα εσύ στο τόπο της κοπέλας και να πληρώνεις ξενοδοχείο απλά το συζητάς τον προβληματισμό σου...δεν περιμένεις να τσεκάρεις ποσο γαϊδούρα ειναι....γιατι αν περιμένεις να τσεκαρεις ποσο γαιδαρα ειναι κι αφιλότιμη τοτε εσυ ήθελες και το έκανες δεν σε υποχρέωσε κανείς....
Επισης δεν κατανοώ γιατι αυτοί που ειναι κατά των ερώτων εξ αποστάσεως θέλουν ντε και σωνει να πείσουν τους αλλους οτι πρόκειται περι βλακείας...

Σιγουρα ειναι πολυ σημαντικό να εχεις τον άνθρωπο σου δίπλα συμφωνω και επαυξανω σε αυτό... γιατι ειναι πολυ διαφορετικό να πεσεις στον ώμο του και να σε αγκαλιάσει απο το να σου πει δυο γλυκα λογια απο το τηλέφωνο...αλλά η αγαπη εχει αντοχές...ο έρωτας εχει μέσα και εγωισμο...ισως γι αυτο κλατάρει από τα πολλα χιλιόμετρα...

Παράθεση

Pink Butterfly (Μαρία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Pink Butterfly
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Δάσκαλος/α . Έχει γράψει 38 μηνύματα.

H Pink Butterfly Dws mou na piw to dilitirio... έγραψε στις 16:31, 19-10-13:

Εγω πιστευω οτι αντεχει μια σχεση απο αποσταση αν το θελουν κ οι 2....κ στην αλλη ακρη του κοσμου να πας αν ειναι κατι να ζησει, ζει... .-

Παράθεση

Natalia Secret

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Natalia Secret
H Natalia Secret αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

H Natalia Secret έγραψε στις 16:33, 19-10-13:

Ας έσμιξαν όποτε να 'ναι. Και; Πάντα θα ήξεραν ότι θα δε θα ζουν μαζί εφόσον ο άλλος είναι στρατιωτικός. Απλά εκείνοι δεν ήθελαν να χωρίσουν και έτσι έμειναν μαζί.

Σόρρυ ρε Τζακ αλλά τι σκατά σχέση είναι αυτή που δεν υπάρχει εμπιστοσύνη στο ζευγάρι; Και πόσο μάλλον όταν μιλάμε για έρωτες εξ' αποστάσεων!!!

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O Ajusshi All Men Must Die έγραψε στις 19:39, 19-10-13:

Οι "μεταθέσεις",οι "σπουδές εκτός έδρας" και όλα αυτά που περιγράφονται πιο πάνω δεν έρχονται ουρανοκατέβατα φιλαράκο...κάποιος τα κυνηγάει ή στοχεύει στη ζωή του σε αυτά για να έρθουν!
Στο υποθετικό σου σενάριο λοιπόν...έστω ότι ήμουν με κάποια (πρόσεξε,όχι όποια κι όποια,εδώ μιλάμε για αγάπη) και της ερχόταν μετάθεση για κάπου μακριά ή περνούσε σε άλλη σχολή (αν μιλάμε για φοιτητικές ηλικίες):
-Δεν θα έπρεπε να μου πει ότι στοχεύει σε αυτό το πράγμα;Εμένα δε μου πέφτει λόγος;
-Δεν θα έπρεπε να το συζητήσουμε ΠΡΩΤΟΥ προχωρήσει σε μια τέτοια κίνηση,η οποία 99% θα αποβεί μοιραία για την τόσο υπέροχη σχέση μας;Να δούμε πως θα γίνει είτε εγώ να πάω κοντά σ'εκείνη είτε αυτή να μείνει εδώ κοντά σ'εμάς;
-Δεν θα έπρεπε (όπως εσύ ο ίδιος λες) να "θέσει προτεραιότητες";Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα στη ζωή!
Αν λοιπόν το υποθετικό σου ταίρι επιλέξει να φύγει μακριά σου κυνηγώντας "κάτι",αυτό σημαίνει απλούστατα ότι η σχέση σας είναι σε δεύτερη μοίρα σε σχέση με αυτό ή για να το θέσω αλλιώς,έχει σε πρώτη προτεραιότητα την καριέρα της και σε δεύτερη τη σχέση!Διαφωνείς;

Περιγράφεις τα πιο πάνω σκηνικά λες και λίγα ζευγάρια καθημερινά χωρίζουν για οικονομικούς λόγους,επειδή ο ένας εκ των δύο π.χ. έμεινε ανάπηρος κ.α. σχετικά!

Μεγαλώνοντας θα καταλάβεις πως αυτό το "αν υπάρχει αγάπη όλα ξεπερνιούνται" είναι πολύ γενικό,αόριστο και ουτοπικότατο και απευθύνεται κυρίως σε αγαθοβιόλικα έφηβα παιδιά...πιθανώς να φτάσεις και στο σημείο να γελάς στο άκουσμα του!
Όπως επίσης θα καταλάβεις ότι το 99,9% των απανταχού σχέσεων ΣΤΗΡΙΖΟΝΤΑΙ σε κάποιου τύπου "βόλεμα" (κοινωνικοοικονομικό,εμφανισιακό,σεξουαλικό κ.α.)...

ρε φίλε τι λες; ποια δεν έρχονται ουρανοκατέβατα;

ο στρατιωτικός κάθε δύο χρόνια αλλάζει νομό, οι αστυνομικοί περιοχή,
οι δημόσιοι υπάλληλοι ειναι ποια κρατικοί υπάλληλοι, σήμερα είναι στην αθήνα, αύριο στον έβρο,
πχ 15 νοσηλεύτριες από θεσσαλονικη τις κατεβάζουν αθήνα,
τα στελέχοι των επιχειρήσεων απλά δεν ξέρουν που βρίσκονται,
οι υπάλληλοι τι μια δουλεύουν στο κερατσίνι και την άλλη...μαρκόπουλο.
που έχεις δει σταθερή δουλειά, να μου πεις και μένα.

όσο αφορά τους φοιτητές τι να πω, ξέρεις πολλές σοβαρές σχέσεις που ξεκινάνε απο το λύκειο;

- είσαι πολύ μεγαλύτερος από 41;

Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

O DarthFederer έγραψε στις 21:25, 19-10-13:

Αυτό χωρίς να σχολιάσω το πόσοι νεαροί άνθρωποι πλέον έχουν έστω αυτά τα 80€ για ναύλα...στη θεωρία όλα εύκολα φαίνονται!
Ποσοι νεοι ανθρωποι εχουν τοσο σοβαρες σχεσεις ωστε να αντεχουν και σχεσεις εξ αποστασεως. Κι επισης μπορεις να το εχεις προγραμματισει καιρο και να κλεισεις εισιτηρια με πολυ καλη τιμη. Η εταιρια που λες ειναι η Aegean που πλεον ειναι και η μοναδικη στο δρομολογιο

Αν η τύπισσα ήταν "καριερίστρια" απλούστατα δε θα έμπλεκε εξαρχής με στρατιωτικό ή αν είχε μπλέξει θα τον χώριζε όταν τα πράγματα σοβάρευαν...
Το οτι ειναι αεργη, τραβα πεστο στην τυπισσα που μεγαλωνει 2-3 παιδια με τον αντρα της στην αλλη ακρη της Ελλαδας ή στην αλλη που ο αντρας της ειναι με το καραβι διμηνο ταξιδι στον Ατλαντικο. Και περα απο αυτες, πολλες γυναικες που δουλευουν εχουν παντρευτει στρατιωτικους

Βασικά οι "έρωτες εξ'αποστάσεως" είναι αυτοί που κατά κανόνα καταλήγουν σε σχέσεις του κώλου,όπου ο ένας είναι "τυπικά" με τον άλλο (ίσα ίσα για να αποτινάξει το "single" status από πάνω του) βλέπονται που και που για να ικανοποιούν τις "ανάγκες" τους αλλά καθημερινά ψάχνονται στις πόλεις τους για τον επόμενο/η κι όταν τον βρουν χαιρετίσματα!
Ειναι η δικια σου οπτικη για τις σχεσεις, δν σημαινει οτι ειναι απαραβατος κανονας. Υπαρχουν ατομα που μενουν μακρια απο τον/την συζυγο τους και καθονται ολη μερα και μιλανε στο τηλεφωνο χωρις να βγαινουν μπαροτσαρκα ψαχνοντας σεξ...

Παράθεση

merry poppins

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη merry poppins
H merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 412 μηνύματα.

H merry poppins έγραψε στις 21:54, 19-10-13:

Πολυ γενικευση παντως...μου φαινεται φιλε μου οτι εσυ θες καποια να σαι 24 ωρου βασεως και να ασχολειται μαζι σου...να μην κανει τπτ αλλο απλα να ασχολειται μαζι σου...

και κατι ακομα...αμα θες να τα φορας στον αλλον δε χρειαζεται να σαι σε αποσταση ...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 19-10-13 στις 23:01. Αιτία: merge- συνεχόμενα μηνύματα και διόρθωση παράθεσης
Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O Jack of Spades έγραψε στις 22:48, 19-10-13:

ρε φίλε τι λες; ποια δεν έρχονται ουρανοκατέβατα;

ο στρατιωτικός κάθε δύο χρόνια αλλάζει νομό, οι αστυνομικοί περιοχή,
οι δημόσιοι υπάλληλοι ειναι ποια κρατικοί υπάλληλοι, σήμερα είναι στην αθήνα, αύριο στον έβρο,
πχ 15 νοσηλεύτριες από θεσσαλονικη τις κατεβάζουν αθήνα,
τα στελέχοι των επιχειρήσεων απλά δεν ξέρουν που βρίσκονται,
οι υπάλληλοι τι μια δουλεύουν στο κερατσίνι και την άλλη...μαρκόπουλο.
που έχεις δει σταθερή δουλειά, να μου πεις και μένα.

όσο αφορά τους φοιτητές τι να πω, ξέρεις πολλές σοβαρές σχέσεις που ξεκινάνε απο το λύκειο;

- είσαι πολύ μεγαλύτερος από 41;
Αν το πάμε με το δικό σου σκεπτικό,προφανώς και ο τόπος διαμονής είναι λίγο πολύ επισφαλής για όλους μας...το θέμα είναι κατά πόσο ο ένας εκ των δύο (ή και οι δύο) σε μια σχέση θα τη βάλει πιο πάνω από καριέρες και σπουδές!
Εγώ ΔΕΝ το βλέπω αυτό...εσύ;

Εγώ δεν ξέρω πολλές σοβαρές σχέσεις ΓΕΝΙΚΩΣ,ποιο λύκειο;

Και για να σου λύσω και την περιέργεια,γεννημένος το 1990 είμαι...
Ποσοι νεοι ανθρωποι εχουν τοσο σοβαρες σχεσεις ωστε να αντεχουν και σχεσεις εξ αποστασεως. Κι επισης μπορεις να το εχεις προγραμματισει καιρο και να κλεισεις εισιτηρια με πολυ καλη τιμη. Η εταιρια που λες ειναι η Aegean που πλεον ειναι και η μοναδικη στο δρομολογιο

Το οτι ειναι αεργη, τραβα πεστο στην τυπισσα που μεγαλωνει 2-3 παιδια με τον αντρα της στην αλλη ακρη της Ελλαδας ή στην αλλη που ο αντρας της ειναι με το καραβι διμηνο ταξιδι στον Ατλαντικο. Και περα απο αυτες, πολλες γυναικες που δουλευουν εχουν παντρευτει στρατιωτικους

Ειναι η δικια σου οπτικη για τις σχεσεις, δν σημαινει οτι ειναι απαραβατος κανονας. Υπαρχουν ατομα που μενουν μακρια απο τον/την συζυγο τους και καθονται ολη μερα και μιλανε στο τηλεφωνο χωρις να βγαινουν μπαροτσαρκα ψαχνοντας σεξ...
Ρε Darth προφανώς για νέους ανθρώπους μιλάμε...οι άνω των 30 κατά 90% με συνοικέσια και γνωριμίες από φίλους,γνωστούς και κουμπάρους τακτοποιούνται!
Δε θα τα χαλάσουμε τώρα στο ποσό...αν ήσουν σ'αυτή τη θέση (τυχαίνει να έχω 2-3 γνωστούς που πηγαινοέρχονταν για την "καψούρα" στην πρωτεύουσα μέχρι πριν κάνα 3μηνο που τα παράτησαν) θα γνώριζες ότι τέτοια ποσά σε συμβατική αεροπορική ΔΕΝ παίζουν ούτε με σφαίρες κι η μόνη λύση θα ήταν τα 40€-60€ ενός 14ωρου (7 πήγαινε-7 έλα) ταξιδιού με τρένο,σε άβολα καθίσματα και περιτριγυρισμένος από κάθε καρυδιάς καρύδι!
Σου είπα πιο πριν ότι "στη θεωρία όλα εύκολα φαίνονται" αλλά είναι εμφανές ότι δεν το πήρες στα σοβαρά...

Δεν το λέω υποτιμητικά...κι η δική μου μητέρα άεργη είναι από τότε που παντρεύτηκε,ανάγκη οικονομική δεν είχαμε ποτέ επομένως από το να εργάζεται σε μια χαμηλής υποστάθμης δουλειά για πενταροδεκάρες επέλεξε να αφοσιωθεί στα οικιακά και στην ανατροφή των παιδιών!

Τέτοιου τύπου "σχέσεις" λίγο πολύ όλοι τις περάσαμε κι όσοι δεν το έζησαν είναι βέβαιο ότι θα το ζήσουν,μια που σαν μοιρολατρικά όντα που είμαστε μας αρέσει να βαφτίζουμε έναν άνθρωπο ως "τον άνθρωπο της ζωής μας" και να τον κυνηγάμε,αγνοώντας τους υπόλοιπους "ανθρώπους της ζωής μας" που περνούν από δίπλα μας κάθε μέρα...
Το θέμα είναι πότε θα δεις τη ζωή στην πραγματική της υπόσταση και θα σκεφτείς με ψυχρό κεφάλι ορισμένα πράγματα γι'αυτό που είναι πραγματικά κι όχι γι'αυτό που νομίζουμε ή θέλουμε να νομίζουμε ότι είναι!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jack of Spades : 19-10-13 στις 23:12.
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

O DarthFederer έγραψε στις 23:54, 19-10-13:

Ρε Darth προφανώς για νέους ανθρώπους μιλάμε...οι άνω των 30 κατά 90% με συνοικέσια και γνωριμίες από φίλους,γνωστούς και κουμπάρους τακτοποιούνται!
Δε θα τα χαλάσουμε τώρα στο ποσό...αν ήσουν σ'αυτή τη θέση (τυχαίνει να έχω 2-3 γνωστούς που πηγαινοέρχονταν για την "καψούρα" στην πρωτεύουσα μέχρι πριν κάνα 3μηνο που τα παράτησαν) θα γνώριζες ότι τέτοια ποσά σε συμβατική αεροπορική ΔΕΝ παίζουν ούτε με σφαίρες κι η μόνη λύση θα ήταν τα 40€-60€ ενός 14ωρου (7 πήγαινε-7 έλα) ταξιδιού με τρένο,σε άβολα καθίσματα και περιτριγυρισμένος από κάθε καρυδιάς καρύδι!
Σου είπα πιο πριν ότι "στη θεωρία όλα εύκολα φαίνονται" αλλά είναι εμφανές ότι δεν το πήρες στα σοβαρά...

Δεν το λέω υποτιμητικά...κι η δική μου μητέρα άεργη είναι από τότε που παντρεύτηκε,ανάγκη οικονομική δεν είχαμε ποτέ επομένως από το να εργάζεται σε μια χαμηλής υποστάθμης δουλειά για πενταροδεκάρες επέλεξε να αφοσιωθεί στα οικιακά και στην ανατροφή των παιδιών!

Τέτοιου τύπου "σχέσεις" λίγο πολύ όλοι τις περάσαμε κι όσοι δεν το έζησαν είναι βέβαιο ότι θα το ζήσουν,μια που σαν μοιρολατρικά όντα που είμαστε μας αρέσει να βαφτίζουμε έναν άνθρωπο ως "τον άνθρωπο της ζωής μας" και να τον κυνηγάμε,αγνοώντας τους υπόλοιπους "ανθρώπους της ζωής μας" που περνούν από δίπλα μας κάθε μέρα...
Το θέμα είναι πότε θα δεις τη ζωή στην πραγματική της υπόσταση και θα σκεφτείς με ψυχρό κεφάλι ορισμένα πράγματα γι'αυτό που είναι πραγματικά κι όχι γι'αυτό που νομίζουμε ή θέλουμε να νομίζουμε ότι είναι!
Προσπαθω να σου πω οτι μια γυναικα που δν εργαζεται ΔΕΝ ειναι αεργη. Αεργος σημαινει αυτος που δν παραγει εργο, πιστευεις οτι ενας τετοιος ανθρωπος δν παραγει εργο? Μη τα ισοπεδωνουμε ολα. Εργο δν ειναι μονο να φερνεις λεφτα.

Εχεις πολυ ισοπεδωμενες τις σχεσεις, οποιος εχει σχεση πανω απο 30 ειναι απο 'προξενιο', οποιος δν ειναι στην ιδια πολη με την κοπελα του βγαινει καθε μερα να βρει γκομενα κλπ κλπ.

ΥΓ. Οφτοπικ αλλα πλεον πας χωρις βαλιτσα με κανα 80αρι

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους