Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,075 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,660 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Θα κάνατε ελεύθερη σχέση με τον/την πρώην σας;

InnerSilence

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη InnerSilence
H InnerSilence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H InnerSilence ... listening to the beat of my heart :) έγραψε στις 22:51, 20-07-08:

Σε καμία περίπτωση. Το παρελθόν είναι παρελθόν. Δεν έχει νόημα να γυρίζεις πίσω για κανένα λόγο, εκτός πια αν είσαι τόσο ηττοπαθής ώστε να μην θες να προχωρήσεις στη ζωή σου... Πιστεύω είναι ένδειξη αδυναμίας, να το κάνει κάποιος αυτό ...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

susceptible

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη susceptible
Ο susceptible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 139 μηνύματα.

O susceptible έγραψε στις 12:40, 24-07-08:

κατι τετοιο πιστευω ζητανε αρκετοι απ τις πρωην τους!
απλα δεν ξερω πως θα ηταν στην πραγματικοτητα,αν και η πρωην εκανε παραλληλα και με αλλους κατι..:/

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 14:28, 15-02-10:

oh yeah...!

why not?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 14:58, 15-02-10:

Περίεργη ερώτηση. Και γιατί λέω περιέργη. Γιατί δε μας έχει ξεκαθαριστεί το είδος της σχέσης που προυπήρχε και τα τωρινά συναισθήματα.

Αν οι δυο τους τα έχουν "βρεί", είδαν πως δεν τους πάει η δεσμευση και δε τα βρισκουν εκει τελικα παρα την προσπαθεια και προτίμησαν το κρεβάτι, γιατί τους πάει καλύτερα, γιατί οχι? Φυσικα. Αυτο τους καλυπτει, τα χουν βρει, ειναι ικανοποιημενοι, νιωθουν ισορροπια, γιατι οχι λοιπον?
Ειναι αριστο για την ψυχικη υγεια το ατομο να ειναι σεξουαλικα ικανοποιημενο. Και φυσικα δεν ψαχνουν ολοι οι ανθρωποι τη καλη σχεση, ψαχνουν και το καλο κρεβατι. Βασικο. Τι να την κανεις την καλη σχεση (επικοινωνια) χωρις καλο κρεβατι?εχουμε φιλους για καλες σχεσεις.

Αν σε αντίθετη περίπτωση η σχέση αυτή η μόνο σεξουαλική τους φθείρει, ή εστω εναν απο τους δυο (συνήθως αν εχει επιπτωση στον έναν εχει και στον αλλο) και ζητα καποιος περισσοτερα τελικα,εστω και υποσυνειδητα, το βρισκω κουτο εως και ναι.... καταντια.(Εκει ειναι σεξουαλικα.. κακοποιημενο το ατομο) Κι εκει ψαχνεις να βρεις αυτο που σε καλυπτει, περα απο παρελθον. Δεν ειναι δυσκολο να φυγεις απο το παρελθον οταν δεν το κυνηγας. Το ιδιο μπορει να σε καταδιωκει,(αν πχ σου ζητα ο πρωην να εχετε σχεσεις ερωτικες) αλλα οσοι το αγνοουν ηθεληματικα, περνουν σε καλυτερα μονοπατια κι εξερευνουν παντα κατι νεο.

Οποτε στο θεμα αυτο, οσες απαντησεις ληφθουν, ειναι οχι μονο υποκειμενικες αλλα μεχρι στιγμης δεν εχουμε επαρκη στοιχεια για τις λαβουμε υποψην.. στα σοβαρα.(εννοω πως η ερωτηση δεν ειναι σωστα τοποθετημενη και ο καθενας που θα απαντησει για να δωσει πληρη απαντηση και γνωμη θα πρεπει να δωσει μερικα στοιχεια για το υποβαθρο, ετσι ωστε ο θεματοθετης κι οσοι ενδιαφερονται να παρουν γνωμες να εχουν μια πληρη εικονα)

Σε αυτες τις ερωτησεις δεν υπαρχει σωστο η λαθος, θα εκανα ή δε θα έκανα. Υπαρχει θα εκανα σε αυτη τη περιπτωση, δε θα εκανα σε αυτη τη περιπτωση. Δε λειτουργουμε ολοι το ιδιο σε ολες μας τις σχεσεις γιατι παντοτε εχουμε να κανουμε με διαφορετικους ανθρωπους.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 15-02-10 στις 15:09.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

helga

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη helga
H helga αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 48 μηνύματα.

H helga έγραψε στις 09:19, 16-02-10:

χμμμμμμ ... ω ναι!

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 09:38, 16-02-10:

Eλεύθερη όχι, κανονική μόνο πλήρη σχέση. Αν ήθελα ελεύθερη πήγαινα και με πόρνες. Δεν μου αρέσουν οι "ελεύθερες αγάπες" και δεν πιστεύω στην ελευθερία της αγάπης ούτε σε όλα αυτά τα κουφά που γράφονται και λέγονται ότι η αγάπη πρέπει να μοιράζεται για να δικαιολογήσουμε πολυγαμικά σχήματα, βίτσια κλπ. Η αγάπη είναι πίστη, αφοσοίωση, δέσμευση 2 24 επί 7 (2 άνθρωποι, 24 ώρες, 7 ημέρες), συμπόνοια του άλλου, έλλειψη εγωισμού, επικοινωνία (που σημαίνει και ανοιχτά τηλέφωνα).

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 12:29, 16-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Eλεύθερη όχι, κανονική μόνο πλήρη σχέση. Αν ήθελα ελεύθερη πήγαινα και με πόρνες. Δεν μου αρέσουν οι "ελεύθερες αγάπες" και δεν πιστεύω στην ελευθερία της αγάπης ούτε σε όλα αυτά τα κουφά που γράφονται και λέγονται ότι η αγάπη πρέπει να μοιράζεται για να δικαιολογήσουμε πολυγαμικά σχήματα, βίτσια κλπ. Η αγάπη είναι πίστη, αφοσοίωση, δέσμευση 2 24 επί 7 (2 άνθρωποι, 24 ώρες, 7 ημέρες), συμπόνοια του άλλου, έλλειψη εγωισμού, επικοινωνία (που σημαίνει και ανοιχτά τηλέφωνα).
Συμφωνώ απόλυτα τουλάχιστον μόνο με το "πεφωτισμένον" κομμάτι της παράθεσής σου. Εξού και το +1 που πήρες. Τέτοιου είδους κεκαλυμμένα κλισεδάκια με εκνευρίζουν αφάνταστα. Όμως, για να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου, θα πρέπει να διασφαλίσουμε ότι αυτό που λες δεν θα φτάσει και στο άλλο άκρο, να ζητάμε δηλαδή να μάθουμε από τον άλλο τι ώρα πήγε τουαλέτα, αν έφαγε για βράδυ και αν αναπνέει ακόμα την ώρα που μας μιλάει. Δε λέω ότι το υποννοείς ή οτι το κάνεις. Απλά θέλω να το βάλω στην εξίσωση για να είμαστε ορθοί.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 15:01, 16-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Συμφωνώ απόλυτα τουλάχιστον μόνο με το "πεφωτισμένον" κομμάτι της παράθεσής σου. Εξού και το +1 που πήρες. Τέτοιου είδους κεκαλυμμένα κλισεδάκια με εκνευρίζουν αφάνταστα. Όμως, για να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου, θα πρέπει να διασφαλίσουμε ότι αυτό που λες δεν θα φτάσει και στο άλλο άκρο, να ζητάμε δηλαδή να μάθουμε από τον άλλο τι ώρα πήγε τουαλέτα, αν έφαγε για βράδυ και αν αναπνέει ακόμα την ώρα που μας μιλάει. Δε λέω ότι το υποννοείς ή οτι το κάνεις. Απλά θέλω να το βάλω στην εξίσωση για να είμαστε ορθοί.
είναι κι αυτός ένας τρόπος ζωής, όπως το να είσαι στρατιωτικός, ιερέας, χίπης, γκοθάς ή μαφιόζος, άμα το τραβάει ο οργανισμός και των δυο είναι μια χαρά, έχει και πλάκα

Βγαίνω τώρα για 4 ώρες περίπου. Ενημερώνω το στέκι να φάει αν δεν γυρίσω.

Παράθεση

Madrugada*

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Madrugada*
H Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H Madrugada* together we stand, divided we fall έγραψε στις 15:31, 16-02-10:

είναι κι αυτός ένας τρόπος ζωής, όπως το να είσαι στρατιωτικός, ιερέας, χίπης, γκοθάς ή μαφιόζος, άμα το τραβάει ο οργανισμός και των δυο είναι μια χαρά, έχει και πλάκα

Βγαίνω τώρα για 4 ώρες περίπου. Ενημερώνω το στέκι να φάει αν δεν γυρίσω.
Ίσως <<μια χαρά>> για τους ίδιους, για τους υπολοίπους όμως; Και για πόσο διάστημα θα είναι <<μια χαρά;>> Είναι υγιές να είσαι τόσο προσκολλημένος στον άλλο και κρεμασμένος από πάνω του και να είστε αχώριστοι; Αναρωτιέμαι για πόσο θα μπορούσε να λειτουργήσει αυτό...

υ.γ.1 δεν έχω επιθετική διάθεση, εκφράζω τις αμφιβολίες μου

υ.γ.2 Αχ, βγες, θα προσπαθήσω να το αντέξω

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 15:39, 16-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από Madrugada*
Ίσως <<μια χαρά>> για τους ίδιους, για τους υπολοίπους όμως;
Μεταξύ τους κάνουνε "ελεύθερη σχέση", όχι με όλον τον υπόλοιπο κόσμο. So, who cares for the others?

Και για πόσο διάστημα θα είναι <<μια χαρά;>> Είναι υγιές να είσαι τόσο προσκολλημένος στον άλλο και κρεμασμένος από πάνω του και να είστε αχώριστοι; Αναρωτιέμαι για πόσο θα μπορούσε να λειτουργήσει αυτό...
Θα λειτουργήσει μέχρι να ξενερώσει ένας εκ των δύο με την όλη κατάσταση.

Γενικά άμα γουστάρουν κι οι δύο γιατί να μη το κάνουν; Χίλιες είκοσι τέσσερις (1024) φορές να κάνεις αυτό που σου λέει η καρδιά σου, παρά να μείνεις με το "απωθημένο". Αν στο τέλος πληγωθείς θα μάθεις απ' τα λάθη σου και δεν θα θες να το ξανακάνεις. Αν μείνεις με το απωθημένο, πιθανώς να το κουβαλάς και για πάντα.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,246 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 15:52, 16-02-10:

Μου έχει τύχει να γυρίσω στον τότε πρώην μου μετά από χωρισμό για να παρηγορηθώ - εν γνώσει του. Ξενέρωσα τρελά. Ήταν η μοναδική φορά που έκανα σεξ χωρίς συναίσθημα και αυτό το κενό μου έχει μείνει ακόμα σαν πικρή γεύση στο στόμα.

Παράθεση

Madrugada*

Δραστήριο Μέλος

H Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H Madrugada* together we stand, divided we fall έγραψε στις 16:00, 16-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Μεταξύ τους κάνουνε "ελεύθερη σχέση", όχι με όλον τον υπόλοιπο κόσμο. So, who cares for the others?

Θα λειτουργήσει μέχρι να ξενερώσει ένας εκ των δύο με την όλη κατάσταση.

Γενικά άμα γουστάρουν κι οι δύο γιατί να μη το κάνουν; Χίλιες είκοσι τέσσερις (1024) φορές να κάνεις αυτό που σου λέει η καρδιά σου, παρά να μείνεις με το "απωθημένο". Αν στο τέλος πληγωθείς θα μάθεις απ' τα λάθη σου και δεν θα θες να το ξανακάνεις. Αν μείνεις με το απωθημένο, πιθανώς να το κουβαλάς και για πάντα.
Βρε Jorge μου, συμφωνώ εν μέρει με το παραπάνω έτσι όπως το θέτεις, μόνο που το δικό μου ποστ απαντούσε στο ποστ του δόκτωρα, που απαντούσε στο ποστ του Βάλντερ, το οποίο με τη σειρά του απαντούσε στο προηγούμενο του δόκτωρα

Γι'αυτό έκανα και παράθεση Αναφέρομαι συνεπώς στο ακριβώς αντίθετο της ελεύθερης σχέσης έτσι όπως αυτό διαμορφώθηκε από τη ροή της κουβέντας

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 16:15, 16-02-10:

Μου φαίνεται περίεργο..
Σε όλες μου τις σχέσεις έβαζα ένα Χ και προχωρούσα. Χώριζα γιατί έπαυα να είμαι ερωτευμένη.
Το να γυρίσω πίσω δημιουργώντας μια σχέση "ελεύθερη" μέσα μου θα σήμαινε ότι δεν τον/με έχει ξεπεράσει.
Δεν ξέρω.. δε νομίζω

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 18:17, 16-02-10:

Ίσως <<μια χαρά>> για τους ίδιους, για τους υπολοίπους όμως; Και για πόσο διάστημα θα είναι <<μια χαρά;>> Είναι υγιές να είσαι τόσο προσκολλημένος στον άλλο και κρεμασμένος από πάνω του και να είστε αχώριστοι; Αναρωτιέμαι για πόσο θα μπορούσε να λειτουργήσει αυτό...

υ.γ.1 δεν έχω επιθετική διάθεση, εκφράζω τις αμφιβολίες μου

υ.γ.2 Αχ, βγες, θα προσπαθήσω να το αντέξω
Αν και σπάνια κάνω "υγιεινά" πράγματα, και ομολογώ δεν έχω δει και μεγάλη διαφορά με τα υγιεινά, πες μου για ποιό λόγο θα μπορούσε να ενοχλήσει τους υπόλοιπους η ζωή δυο ανθρώπων ; Η διάρκεια δεν εξαρτάται από τον τρόπο ζωής, αλλά από το αν έχει ποιότητα αυτός ο τρόπος. Ο τρόπος του τρόπου δηλαδή μετράει Προσωπικά έχω μια έντονη τάση να παρατάω τα πολλά και τους πολλούς για έναν άνθρωπο (να μην πω τα πάντα) όχι από θυσία ή με το ζόρι, αλλά έτσι, απλά γιατί νοιώθω πλήρης και με ένα άτομο ειδικά όταν κι αυτό το άτομο δεν είναι μέσα στην τρελλή χαρά για πολλά πολλά τάτσι μήτσι κώτσι, αλλά δεν θα παράταγα ποτέ ένα άνθρωπο για πολλούς και πολλά. Γενικά πιστεύω ότι το 2-2 έχει μεγάλη δύναμη και όλες οι ομαδώσεις ωχριούν μπροστά σ'αυτή τη δύναμη. 'Ενα ζευγάρι μπορεί να διαλύσει μια μεγάλη ομάδα, ακόμα κι ένα κράτος. Το ανάποδο δεν συμβαίνει τόσο συχνά, μάλλον ποτέ. Γιατί άραγε ;

Παράθεση

Madrugada*

Δραστήριο Μέλος

H Madrugada* together we stand, divided we fall έγραψε στις 20:22, 16-02-10:

Δόκτωρά μου, έχουμε διαφορετική οπτική πάνω στο ζήτημα. Μπλέκεις δύο διαφορετικές παραμέτρους που δεν είναι κατ'ανάγκην εξαρτημένες. Συμφωνώ πως το δυο-δυο είναι πολύ καλή ομάδα, αλλά σε σχέση με τη μονάδα. Κι αυτό ισχύει γενκότερα, και στη φιλία, και σε μια επαγγελματική συνεργασία, και παντού. Όμως το γεγονός ότι μια δυάδα, ένα ζευγάρι όπως αναφέρεις, είναι ικανό να διαλύσει την ομάδα ή το κράτος, έστω ότι το δέχομαι αυτό, δεν υπάρχει κανένας λόγος οι δύο μονάδες (μεμονωμένα η καθεμιά) να είναι αποκομμένες από το υπόλοιπο σύμπαν!

Κατά την άποψή μου λοιπόν, νομίζω πως θα πρέπει να υπάρχει μια ισορροπία ώστε να μη χάσει κανείς το μέτρο. Ναι, νιώθω πλήρης ούσα μόνο με εκείνον επειδή είμαι ερωτευμένη κι αυτό είναι αμοιβαίο, περνάμε υπέροχα, έχω την ανάγκη να είμαι μαζί του συνέχεια και μου λείπει όταν δεν είμαστε μαζί, ΑΛΛΑ δε χαλάω την καθημερινότητά μου για κανέναν όσο κι αν με γεμίζει.

Η ζωή μου χωρίζεται σε τομείς όπως της οικογένειας, δουλειάς, φιλίας, ερωτικού τομέα, υποχρεώσεων και ελεύθερου χρόνου. Βάζω προτεραιότητες ούτως ώστε να είμαι πρωτίστως εγώ ικανοποιημένη στο μέτρο του δυνατού, αλλά και οι άλλοι γύρω μου. Εάν αφιερώσω όλο τον ελεύθερό μου χρόνο σ'εκείνον, δε θα είναι χαρούμενοι και ευχαριστημένοι οι υπόλοιποι άνθρωποι που με πλαισιώνουν, θα παραμελήσω τις υποχρεώσεις μου, εκείνους, και τον ίδιο μου τον εαυτό.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 21:53, 16-02-10:

Μιλάμε για κάτι τελείως διαφορετικό. Δεν εννοώ να αποκοπείς από τους υπόλοιπους αθρώπους και να ζεις με τον καλό σου σε ένα ερημονήσι, το εννοώ τελείως διαφορετικά, τί έχει την πρώτη προτεραιότητα ; το ζεύγος ή η κοινωνία ; Η ανώτερη βιοθεωρία για μένα και η πιο ρεαλιστική είναι η μονάδα που συντίθεται από το εγώ και το εσύ με τέτοιους δεσμούς όμως, τόσο ισχυρούς, ώστε αποτελεί πλέον μια ξεχωριστή μονάδα η οποία δεν αποτελεί κίνδυνο ή απειλή για την κοινωνία. Το έδειξε και η Ιστορία. Ούτε ο ατομικισμός ούτε ο κολεκτιβισμός οφέλησαν ως τώρα, γιατί οι άνθρωποι δεν εχουν μάθει να λειτουργούν καλά καλά ως ζεύγος-μονάδα, και θέλουν να κάνουν την παγκόσμια κοινωνία να λειτουργεί ως 'Ενα-μονάδα.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 21:57, 16-02-10:

Και θα συμπλήρωσω σε οσα ειπε η Μαντρου, συμφωνόντας απολυτα μαζί της.
Οταν μια σχέση γίνεται το παν της ζωής σου, την χάνεις εξ αρχής, το χεις χαμένο το παιχνίδι.
Η ζωή μας είναι ένας κύκλος. Εγώ είμαι στη μέση. Γυρω μου υπάρχουν οι φίλοι μου, οι γονεις μου, η δουλεία μου, η διασκέδασή μου/ ελευέθερος χρόνος, ο φίλος μου. Δεν είναι ο φίλος μου το κέντρο. Τον έχω ήδη κουράσει έτσι, έχω κουραστεί κι εγώ.

Αυτο που έχω μάθει απο μένα όλα αυτά τα χρόνια είναι να μην ''πολυενοχλώ'' τον άντρα. Να μην πολυενοχλώ κανέναν. Εχουμε κι αλλες δουλειές να κάνουμε, αλλιώς θα σκάσουμε. Κι έτσι η σχέση ρέει σα νερό, όμορφα κι αβίαστα με σκαμπανεβάσματα και μη..

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 22:09, 16-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Και θα συμπλήρωσω σε οσα ειπε η Μαντρου, συμφωνόντας απολυτα μαζί της.
Οταν μια σχέση γίνεται το παν της ζωής σου, την χάνεις εξ αρχής, το χεις χαμένο το παιχνίδι.
Η ζωή μας είναι ένας κύκλος. Εγώ είμαι στη μέση. Γυρω μου υπάρχουν οι φίλοι μου, οι γονεις μου, η δουλεία μου, η διασκέδασή μου/ ελευέθερος χρόνος, ο φίλος μου. Δεν είναι ο φίλος μου το κέντρο. Τον έχω ήδη κουράσει έτσι, έχω κουραστεί κι εγώ.

Αυτο που έχω μάθει απο μένα όλα αυτά τα χρόνια είναι να μην ''πολυενοχλώ'' τον άντρα. Να μην πολυενοχλώ κανέναν. Εχουμε κι αλλες δουλειές να κάνουμε, αλλιώς θα σκάσουμε. Κι έτσι η σχέση ρέει σα νερό, όμορφα κι αβίαστα με σκαμπανεβάσματα και μη..
Ποιός είναι ποιός που θα καθορίσει ποιά είναι η πρώτη και ποιά η δεύτερη προτεραιότητα ενός ανθρώπου στην ζωή του ; Αυτή είναι η ελευθερία σας ; Η χλιαρότητα και "έχουμε κι άλλες δουλειές να κάνουμε" ; Σας την χαρίζω. ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ, ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΙΔΑΝΙΚΟ ! Αλλά τι λέω, ψιλά γράμματα, σιγά μην πεθάνουμε στην φαστφουντάδικη κοινωνία.

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 23:38, 16-02-10:

Ελεύθερη σχέση με πρώην;

Αυτή είναι η περιφραστική εκφορά του όρου "Καβάντζα";

Πρέπει να είσαι πολύ τελειωμένος για να κάνεις μια τέτοια σχέση και να με συγχωρούν όσοι την έχουν κάνει, δεν έχω κανένα σκοπό να τους θίξω, απλά μιλώ για τον εαυτό μου.

Αν και γενικά δίνομαι στις σχέσεις μου και περνάω όσον καιρό μπορώ περισσότερο μαζί τους, διαβάζοντας τον Δόκτορα, ένιωσα κάτι να με πνίγει. Δεν ξέρω γιατί, αλλά αυτό το βαρύ και απόλυτο μ' έκανε να νιώσω 80 χειμώνων (από των μόλις 77 Μαΐων που αριθμώ σήμερις )

Ρε Ντόκτωρ, πολύ πατριωτικά δεν το έχεις πάρει αδερφέ μου το θέμα των σχέσεων;
ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ, ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΙΔΑΝΙΚΟ !
Για την κοινωνία δεν πεθαίνεις, σε πεθαίνει αυτή!!

Μην πεθαίνεις ποτέ για ένα ιδανικό. Περίμενε λίγο και θα πεθάνει εκείνο πρώτο...

Όσο για τους ανθρώπους... δεν αξίζει να πεθάνεις για κανέναν νομίζω. Θα έρθει στον τάφο σου, θα κάνει πως κλαίει, θα βεβαιωθεί ότι ψόφησες για τα καλά, να μην έχει και τύψεις, και στις εννιά του μακαρίτη...ξέρετε τη συνέχεια νομίζω.

"Αχ είναι δύσκολο πολύ για μιαν αγάπη να χαθείς να σβήσεις,
μα δυο φορές πιο δύσκολο είναι γι' αυτήν να ζήσεις, ΝΑ ΖΗΣΕΙΣ..."

Αφιερωμένο με αγάπη στον καλό μου φίλο το Δόκτορα.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 23:56, 16-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Ελεύθερη σχέση με πρώην;

Αυτή είναι η περιφραστική εκφορά του όρου "Καβάντζα";

Πρέπει να είσαι πολύ τελειωμένος για να κάνεις μια τέτοια σχέση και να με συγχωρούν όσοι την έχουν κάνει, δεν έχω κανένα σκοπό να τους θίξω, απλά μιλώ για τον εαυτό μου.

χαουλα

καβατζα?

οχι παντα.
ελευθερη σχεση κανεις με πρωην που εχετε χωρισει και δε τον εχεις ξεπερασει. που προσπαθησεις να προχωρησεις παρακατω και το μονο που κανεις ειναι να τον σκεφτεσαι. εχεις ευκαιριες για αλλους ερωτες, για σεξ της μια νυχτας αλλα εσυ αγαπας αυτον. ζεις για αυτον.

σιγουρα η ελευθερη σχεση με ενα τετοιο ατομο δε σε βοηθα να το ξεπερασεις.
ειναι ομως η μοναδικη λυση.η μοναδικη λυση αν εισαι αδυναμος μακρια του.

και το λεω αυτο εκ πειρας.

σορρυ αν ακουστηκα μελο. απλα ετσι το νιωθω.

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 00:33, 17-02-10:

Εσύ δεν τον ξεπέρασες, εκείνος σε είχε ήδη ξεπεράσει. Μήπως ήταν λοιπόν καβάντζα από τη δική του πλευρά; (λέω τώρα εγώ, χωρίς να γνωρίζω πρόσωπα και καταστάσεις...)

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 00:50, 17-02-10:

Εσύ δεν τον ξεπέρασες, εκείνος σε είχε ήδη ξεπεράσει. Μήπως ήταν λοιπόν καβάντζα από τη δική του πλευρά; (λέω τώρα εγώ, χωρίς να γνωρίζω πρόσωπα και καταστάσεις...)
εχεις απολυτο δικιο.

αλλα εδω μιλαμε για το πως θα αντιδρουσαμε εμεις σε ελευθερη σχεση. προσωπικα.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,246 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 10:30, 17-02-10:

Ποιός είναι ποιός που θα καθορίσει ποιά είναι η πρώτη και ποιά η δεύτερη προτεραιότητα ενός ανθρώπου στην ζωή του ; Αυτή είναι η ελευθερία σας ; Η χλιαρότητα και "έχουμε κι άλλες δουλειές να κάνουμε" ; Σας την χαρίζω. ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ, ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΙΔΑΝΙΚΟ ! Αλλά τι λέω, ψιλά γράμματα, σιγά μην πεθάνουμε στην φαστφουντάδικη κοινωνία.
Μου φαίνεται πολύ παράξενο να διαβάζω τέτοιες απόψεις από άντρα - αλλά αν μη τι άλλο επιβεβαιώνεις το ψευδώνυμό σου. Συνήθως οι γυναίκες είναι αυτές που για τα μάτια ενός άντρα παρατάνε τα πάντα και τους πάντες. Οι άντρες θες από εγωισμό, θες από ρεαλισμό, θες για να μην τους πούνε οι φίλοι τους μ...δουλους δεν το κάνουν.

Αν και σε νιώθω γιατί το έχω κάνει πολλές φορές κι έχω χάσει ανθρώπους για αυτό το λόγο, θα συμφωνήσω με τη Μαιντ οτι δεν είναι το λογικό. Η ζωή μας έχει πολλούς τομείς που - υποτίθεται οτι - τους έχουμε επιλέξει άρα μας ευχαριστούν. Δεν είναι λοιπόν λογικό να εξαφανίσουμε αυτούς τους τομείς για έναν άνθρωπο, έστω κι αν αυτός ο άνθρωπος μας φαίνεται ο άνθρωπος της ζωής μας. Εσύ το λες χλιαρότητα συναισθημάτων - εγώ το λέω ρεαλισμό. Γιατί όσο και να μας γεμίζει αυτός ο άνθρωπος, σίγουρα κι όλα τα υπόλοιπα που παρατάμε μας γεμίζουν κάπως, μας δίνουν κάτι. Δεν είναι λογικό να κάνουμε κάποιον δορυφόρο μας και να γυρίζουμε γύρω από αυτόν κλείνοντας τα μάτια στις υπόλοιπες χαρές της ζωής. Το έχω κάνει. Το αποτέλεσμα μάλλον το ξέρεις - αν δεν το ξέρεις στο λέω: τον έπνιξα τον άλλον, δεν τον άφηνα να αναπνεύσει, γιατί έπαιρνα πνοή από τη δική του ανάσα και δε μας έφτανε. Τώρα έμαθα. Δε θα ξανακάνω τα ίδια. Όχι γιατί αγαπώ λιγότερο. Αλλά γιατί κατάλαβα πως κανείς δεν είναι κανενός. Κι οτι όταν σταματήσει ο άλλος να μου δίνει την ανάσα του, εγώ θα μείνω χωρίς οξυγόνο.

Όπως είπε κι η Μάιντ, στο δικό μου κύκλο γύρω μου υπάρχουν 10 πράγματα-άνθρωποι-καταστάσεις. Αν χάσω το ένα, θα μου μείνουν τα 9. Αν χάσω και τα 8, θα μου μείνει έστω 1. Δεν μπορώ να έχω μόνο 1, γιατί μπορεί να το χάσω και τότε τι θα γίνει; Κάπου δε θα πρέπει να κρατηθώ;

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 11:32, 17-02-10:

Όχι.-

Φιλία μπορεί να έκανα μόνο μετά από πολλά χρόνια και μόνο αφού θα έχει ξεχαστεί τελείως η ιστορία που ζήσαμε.

Παράθεση

gatouni8400 (Χαρά Καλέ)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gatouni8400
H Χαρά Καλέ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αισθητικός . Έχει γράψει 131 μηνύματα.

H gatouni8400 Δεν είναι εδώ για κανέναν εκτός από..... έγραψε στις 12:07, 17-02-10:

Δεν ξέρω ίσως κ να έκανα..αλλά ανάλογα,αν είχαμε χωρίσει με καλό τρόπο τότε ναι μάλλον θα έκανα,τώρα αν με είχε χωρίσει αυτός για κάποια άλλη οχι δεν θα έκανα..

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 12:09, 17-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Μου φαίνεται πολύ παράξενο να διαβάζω τέτοιες απόψεις από άντρα - αλλά αν μη τι άλλο επιβεβαιώνεις το ψευδώνυμό σου. Συνήθως οι γυναίκες είναι αυτές που για τα μάτια ενός άντρα παρατάνε τα πάντα και τους πάντες. Οι άντρες θες από εγωισμό, θες από ρεαλισμό, θες για να μην τους πούνε οι φίλοι τους μ...δουλους δεν το κάνουν.
Εδώ γελάνε (ξανά). Θα αποσιωπήσω εγώ τα συναισθήματα μου ή θα τα μετριάσω για να μην με πουν οι άλλοι κάπως ;; Εσύ για τους άλλους ζεις όταν αγαπάς ; Πραγματικά αν ο Chaos ένοιωσε 80 χρονών μ'αυτά που διάβασε, εγώ νοιώθω σήμερα νεκρός μ'αυτά που διαβάζω. Λες και το απόλυτο είναι προνόμιο μόνο των γυναικών. Ο άντρας που παρατά τα πάντα για μια γυναίκα δεν είναι άντρας. 'Εξοχα, συνεχίστε, εγώ πλέον δεν μπορώ να παρακολουθήσω το σκεπτικό σας που παρεπιτόντως έχει και υποβόσκοντα ρατσισμό άλλο γυναίκα - άλλο άντρας. Δεν χώρισες Himela επειδή τα'δωσες όλα, κάτι άλλο έφταιγε σίγουρα. 'Ισως το ότι αυτός δεν το εκτίμησε.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 12:44, 17-02-10:

Εδώ γελάνε (ξανά). Θα αποσιωπήσω εγώ τα συναισθήματα μου ή θα τα μετριάσω για να μην με πουν οι άλλοι κάπως ;; Εσύ για τους άλλους ζεις όταν αγαπάς ; Πραγματικά αν ο Chaos ένοιωσε 80 χρονών μ'αυτά που διάβασε, εγώ νοιώθω σήμερα νεκρός μ'αυτά που διαβάζω. Λες και το απόλυτο είναι προνόμιο μόνο των γυναικών. Ο άντρας που παρατά τα πάντα για μια γυναίκα δεν είναι άντρας. 'Εξοχα, συνεχίστε, εγώ πλέον δεν μπορώ να παρακολουθήσω το σκεπτικό σας που παρεπιτόντως έχει και υποβόσκοντα ρατσισμό άλλο γυναίκα - άλλο άντρας. Δεν χώρισες Himela επειδή τα'δωσες όλα, κάτι άλλο έφταιγε σίγουρα. 'Ισως το ότι αυτός δεν το εκτίμησε.
Μα το να μην παρατήσεις ή έστω βάλεις στην άκρη τους πάντες και τα πάντα γύρω σου δε σημαίνει οτι δεν αγαπάς το σύντροφό σου! Πώς βγάζεις αυτά τα συμπεράσματα; Ηλίθιο παράδειγμα: μου αρέσουν οι μπριζόλες, πεθαίνω γι' αυτές. Αν φάω μια μέρα φασολάδα και την παράλλη μπάμιες, μου αρέσουν λιγότερο οι μπριζόλες; Απλά η φασολάδα και οι μπάμιες μου έδωσαν κάτι άλλο από τις μπριζόλες. Θέλω να πω οτι η αγάπη για να είναι αληθινή κι απόλυτη δε σημαίνει οτι θα αποκλείσει κάποιος από τη ζωή του κι άλλες χαρές.

Επίσης: πώς μπορείς να εκτιμήσεις έναν άνθρωπο που δεν εκτιμά πάνω από όλα ο ίδιος τον εαυτό του; Γιατί εγώ έτσι είχα καταντήσει. Με το άλλοθι της αγάπης να δίνομαι τόσο πολύ ώστε με είχα χάσει στην πορεία, είχα αλλάξει χαρακτήρα, είχα γίνει ο άνθρωπος που ήθελε αυτός να είμαι. Δεν μπορείς να παίρνεις ανάσα από την ανάσα του άλλου. Δε γίνεται απλά. Γιατί αν αυτός φύγει, από πού θα παίρνεις ανάσα;

Παράθεση

Madrugada*

Δραστήριο Μέλος

H Madrugada* together we stand, divided we fall έγραψε στις 13:27, 17-02-10:

Μιλάμε για κάτι τελείως διαφορετικό. Δεν εννοώ να αποκοπείς από τους υπόλοιπους αθρώπους και να ζεις με τον καλό σου σε ένα ερημονήσι, το εννοώ τελείως διαφορετικά, τί έχει την πρώτη προτεραιότητα ; το ζεύγος ή η κοινωνία ; Η ανώτερη βιοθεωρία για μένα και η πιο ρεαλιστική είναι η μονάδα που συντίθεται από το εγώ και το εσύ με τέτοιους δεσμούς όμως, τόσο ισχυρούς, ώστε αποτελεί πλέον μια ξεχωριστή μονάδα η οποία δεν αποτελεί κίνδυνο ή απειλή για την κοινωνία. Το έδειξε και η Ιστορία. Ούτε ο ατομικισμός ούτε ο κολεκτιβισμός οφέλησαν ως τώρα, γιατί οι άνθρωποι δεν εχουν μάθει να λειτουργούν καλά καλά ως ζεύγος-μονάδα, και θέλουν να κάνουν την παγκόσμια κοινωνία να λειτουργεί ως 'Ενα-μονάδα.
Αυτό που λες μου θυμίζει την πλατωνική θεωρία στο Συμπόσιο. Όπως το αντιλαμβάνομαι, θέτεις το δίλημμα προτεραιότητας περί ζεύγους ή κοινωνίας συμβολιστικά, ώστε να μου δείξεις πόσο ισχυρή είναι μια αγάπη για'σένα, η ισχυρότερη όλων. Πράγματι λοιπόν, μιλάμε για κάτι τελείως διαφορετικό, καθώς αδυνατώ να κατανοήσω το συλλογισμό σου... Θα ήθελα πολύ να μάθω -αν και ξέρω πως δεν πρόκειται να επεκταθείς εδώ μέσα- σε γενικά πλαίσια πώς λειτουργείς εσύ μέσα σε μια σχέση αλλά και η εκάστοτε σύντροφος. Πώς λειτουργεί αυτό στην πράξη, κι αν έχει επιτύχει. Πραγματικά να μάθω προσπαθώ, δεν έχω πρόθεση να σε προσβάλλω το ξαναλέω. Σ'εμένα τουλάχιστον μπορείς να απαντήσεις, δεν έδειξα κανενός είδους ρατσισμό όπως ανέφερες παραπάνω.

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,202 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 13:35, 17-02-10:

Δεν θα έκανα ελεύθερη σχέση είτε είναι με πρώην είτε με κάποιον άλλον..
Ίσως επειδή θέλω να υπάρχει συναίσθημα και ρομαντισμός...

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη _daemon_
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,457 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε στις 18:02, 17-02-10:

Αχ Τέτη, δεν θα σε ξεχάσω ποτέ !!!!

Κι εκείνο το αμίμητο (στον στιγμιαίο δισταγμό μου).... έλα μωρέ τώρα, τι 100 τι 101....

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 19:07, 17-02-10:

Και βλέπω ότι δεν έχω απαντήσει.

Δεν μπορώ να το αποκλείσω, όπως και δεν μπορώ να αποκλείσω τίποτα άλλο στη ζωή μου. Γενικά θεωρώ πολύ μεγάλες τις κουβέντες τύπου "δεν το θα έκανα ποτέ αυτό" γιατί πολλές φορές η ίδια η ζωή μας διαψεύδει.

Μιλώντας γενικότερα για τις ελεύθερες σχέσεις - κι όχι μόνο με πρώην - δεν βρίσκω το λόγο να το αποκλείσω ότι θα συμβεί. Είμαι άτομο που βάζει συναίσθημα στις σχέσεις του και μπόλικο μάλιστα. Αλλά αυτό ισχύει για τις σχέσεις.... Η "ελεύθερη σχέση" - γνωστό και σαν "F-buddy" - δεν είναι σχέση! Οπότε δεν βρίσκω λόγο να την βάλω σε καλούπια και ταμπού όπως "ρομάντζα" και τέτοια.

Είναι καθαρά για διασκέδαση. Απλά, ξεκάθαρα, δημοκρατικά, χωρίς να τάζει ο ένας τίποτα στον άλλον και με σκοπό να περάσουν καλά οι δύο (ή και περισσότεροι ) άνθρωποι που εμπλέκονται. Προφανώς και γίνονται για το sex αυτές οι σχέσεις, και απ' τη μεριά του άντρα και απ' τη μεριά της γυναίκας. Αλλά στον 21ο αιώνα είμαστε, δεν χωράνε taboo σε θέματα που αφορούν το sex και άρα και στις ελεύθερες σχέσεις.

Γενικά οι ανθρώπινες σχέσεις είναι πραγματικά πολύ απλές, όπως δείχνει και το παρακάτω διάγραμμα!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 30-09-12 στις 00:37.
Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μάξιμος
Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 00:22, 19-02-10:

Αν και σε νιώθω γιατί το έχω κάνει πολλές φορές κι έχω χάσει ανθρώπους για αυτό το λόγο, θα συμφωνήσω με τη Μαιντ οτι δεν είναι το λογικό. Η ζωή μας έχει πολλούς τομείς που - υποτίθεται οτι - τους έχουμε επιλέξει άρα μας ευχαριστούν. Δεν είναι λοιπόν λογικό να εξαφανίσουμε αυτούς τους τομείς για έναν άνθρωπο, έστω κι αν αυτός ο άνθρωπος μας φαίνεται ο άνθρωπος της ζωής μας. Εσύ το λες χλιαρότητα συναισθημάτων - εγώ το λέω ρεαλισμό. Γιατί όσο και να μας γεμίζει αυτός ο άνθρωπος, σίγουρα κι όλα τα υπόλοιπα που παρατάμε μας γεμίζουν κάπως, μας δίνουν κάτι. Δεν είναι λογικό να κάνουμε κάποιον δορυφόρο μας και να γυρίζουμε γύρω από αυτόν κλείνοντας τα μάτια στις υπόλοιπες χαρές της ζωής. Το έχω κάνει. Το αποτέλεσμα μάλλον το ξέρεις - αν δεν το ξέρεις στο λέω: τον έπνιξα τον άλλον, δεν τον άφηνα να αναπνεύσει, γιατί έπαιρνα πνοή από τη δική του ανάσα και δε μας έφτανε. Τώρα έμαθα. Δε θα ξανακάνω τα ίδια. Όχι γιατί αγαπώ λιγότερο. Αλλά γιατί κατάλαβα πως κανείς δεν είναι κανενός. Κι οτι όταν σταματήσει ο άλλος να μου δίνει την ανάσα του, εγώ θα μείνω χωρίς οξυγόνο.

Όπως είπε κι η Μάιντ, στο δικό μου κύκλο γύρω μου υπάρχουν 10 πράγματα-άνθρωποι-καταστάσεις. Αν χάσω το ένα, θα μου μείνουν τα 9. Αν χάσω και τα 8, θα μου μείνει έστω 1. Δεν μπορώ να έχω μόνο 1, γιατί μπορεί να το χάσω και τότε τι θα γίνει; Κάπου δε θα πρέπει να κρατηθώ;
Ο Αυτοκράτορας του Βυζαντίου Θεόφιλος δίνοντας το μήλο στην Κασιανή της είπε:
“Ως άρα εκ γυναικός ερρύη τα φαύλα”, . Η ευφυεστάτη όμως Κασσιανή απάντησε: “αλλά και δια γυναικός πηγάζει τα κρείττονα”.

Εδώ χρειάζεται ερμηνεία σ'αυτό που λέει η εκκλησία: η δέ γυνή να φοβήται τον άνδρα.

Εγώ απλά λέω να μή τον πνίγει στο παραλήρημά της και άς τον αφήνει κάποιες φορές απλά να νομίζει.

Όσο ποιό πολλά αντέχεις τόσο ποιό δυνατή γίνεσαι και άν αυτός που γυρνά πίσω δέν είσαι εσύ, τότε σημαίνει πως έχεις γίνει ποιό σοφή. Τότε δέν έχεις μάθει μόνο να αγαπάς, αλλά και πώς είναι να σ'αγαπούν πραγματικά γι'αυτό που είσαι και όχι για μιά αρπαχτή ή μιά ξεπέτα ή αλλιώς για μιάς νύχτας ... stand.

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 01:07, 19-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από Μάξιμος
Ο Αυτοκράτορας του Βυζαντίου Θεόφιλος δίνοντας το μήλο στην Κασιανή της είπε:
“Ως άρα εκ γυναικός ερρύη τα φαύλα”, . Η ευφυεστάτη όμως Κασσιανή απάντησε: “αλλά και δια γυναικός πηγάζει τα κρείττονα”.

Εδώ χρειάζεται ερμηνεία σ'αυτό που λέει η εκκλησία: η δέ γυνή να φοβήται τον άνδρα.

Εγώ απλά λέω να μή τον πνίγει στο παραλήρημά της και άς τον αφήνει κάποιες φορές απλά να νομίζει.

Όσο ποιό πολλά αντέχεις τόσο ποιό δυνατή γίνεσαι και άν αυτός που γυρνά πίσω δέν είσαι εσύ, τότε σημαίνει πως έχεις γίνει ποιό σοφή. Τότε δέν έχεις μάθει μόνο να αγαπάς, αλλά και πώς είναι να σ'αγαπούν πραγματικά γι'αυτό που είσαι και όχι για μιά αρπαχτή ή μιά ξεπέτα ή αλλιώς για μιάς νύχτας ... stand.

Μάξιμε, αν δώσεις μήλο σε γυναίκα τη σήμερον ημέρα, θα σε κοιτάξει με "μισό" μάτι....

Αν υπονοήσεις ότι πρέπει να σε "φοβάται" (σέβεται) επειδή είσαι άντρας, θα στο φέρει στο κεφάλι...

Και τέλος, αν την χαρακτηρίσεις σοφή, επειδή άντεξε τα ξενοπηδήματα και αποδέχτηκε την επιστροφή του ασώτου, ε τότε Μάξιμε δε σε σώζει τίποτα...

Να σου υπενθυμίσω ότι καβατζάραμε την πρώτη δεκαετία του 21ου...αιώνα!!!

Παράθεση

evi_zoi (Εύη - Ζωή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη evi_zoi
H Εύη - Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 286 μηνύματα.

H evi_zoi is divorced and.... έγραψε στις 17:31, 19-02-10:

Δοκιμασα να το κανω αλλα δεν πετυχε......Τα ξαναβρηκαμε και εγινε ξανα ο νυν μου.....

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 17:31, 19-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από _daemon_
Μάξιμε, αν δώσεις μήλο σε γυναίκα τη σήμερον ημέρα, θα σε κοιτάξει με "μισό" μάτι....

Αν υπονοήσεις ότι πρέπει να σε "φοβάται" (σέβεται) επειδή είσαι άντρας, θα στο φέρει στο κεφάλι...

Και τέλος, αν την χαρακτηρίσεις σοφή, επειδή άντεξε τα ξενοπηδήματα και αποδέχτηκε την επιστροφή του ασώτου, ε τότε Μάξιμε δε σε σώζει τίποτα...

Να σου υπενθυμίσω ότι καβατζάραμε την πρώτη δεκαετία του 21ου...αιώνα!!!
Άγγελε αν ήταν να γράψω κάτι απλά για να δώ την γραφή μου δεν θα το έκανα ποτέ.
Άς εξηγήσω λοιπόν μερικά απο τα γραφόμμενά μου.
Αρχικά για να δώσεις το συγκεκριμένο μήλο, θα έπρεπε να έχεις απέναντί σου την Κασιανή και τις άλλες κοπέλες.
Άρα θα πρέπει να έχεις την ιδιότητα του τότε Αυτοκράτορα.
Κατα συνέπεια πρέπει να προσγειωθούμε στο σήμερα και αυτό να εξηγήσουμε.
Χρησημοποίησα την λέξη <<φοβήται>> γιατι η ερμηνία της είναι άλλη απο αυτή που επιφανειακά συμπεραίνουμε.
Τη γνώση της διαφορετικότητας της φύσης των ανδρών απο τις γυναίκες εννοούσα και όχι τον φόβο και τον σεβασμό. Θαρείς πως σε νεαρή ηλικία κατέχουν τόσα πολλά γυναίκες και άντρες;
Λες και πρότεινα επιστροφή στον μεσαίωνα.

Σε καμιά περίπτωση δέν υποννοούσα να πάει σύνεφο το κέρατο γιατι δέν υπάρχει περίπτωση να υπάρξει αυτοσεβασμός υπο αυτές τις προϋποθέσεις.

Αλλά Άγγελε, πές μου είναι λίγες οι φορές που ενώ συνόδευες έριχνες κλεφτές ματιές ή ακόμα περισσότερα;
Θεωρώ πως ένας άντρας, δέν μιλώ για τις γυναίκες, είναι ποιό ισορροπημένος όταν έχει μιά σχέση και είναι ολότελα δοσμένος σε αυτήν για όσο διαρκεί αυτή η σχέση. Για να είναι εφικτό το ποιό πάνω χρειάζεται και η εξυπνάδα τις γυναίκας. Δηλ. απο τα μικροπταίσματα θα πρέπει να αρχίσει. Όταν μάθει να τα διορθώνει αυτά τότε θα μπορεί όχι μόνο να αντιμετωπίσει μεγαλύτερα προβλήματα, αλλά και να τα προλάβει. Σε καμία περίπτωση βέβαια δέν μιλώ για ισότητα των δύο φύλλων που με την σημερινή έννοια και σημασία τείνει περισσότερο στην ανισότητα, αλλά για την διαφορετικότητα. Την γνώση της οποίας θεωρώ επιβεβλημένη.

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 21:05, 19-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από Μάξιμος
Αλλά Άγγελε, πές μου είναι λίγες οι φορές που ενώ συνόδευες έριχνες κλεφτές ματιές ή ακόμα περισσότερα;
Δεν το ξέρεις ότι οι καλές περιπτώσεις σου τυχαίνουν όταν συνοδεύεσαι; Ο νόμος του Μέρφι....

Θεωρώ πως ένας άντρας, δέν μιλώ για τις γυναίκες, είναι ποιό ισορροπημένος όταν έχει μιά σχέση και είναι ολότελα δοσμένος σε αυτήν για όσο διαρκεί αυτή η σχέση. Για να είναι εφικτό το ποιό πάνω χρειάζεται και η εξυπνάδα τις γυναίκας. Δηλ. απο τα μικροπταίσματα θα πρέπει να αρχίσει. Όταν μάθει να τα διορθώνει αυτά τότε θα μπορεί όχι μόνο να αντιμετωπίσει μεγαλύτερα προβλήματα, αλλά και να τα προλάβει
Εννοείς ότι η γυναίκα είναι κάτι σαν ρυθμιστής που μπορεί και πρέπει να "χειρίζεται" τον άντρα στη σχέση, στην οποία αυτός κατά βάση έχει πέσει με τα μούτρα (ολότελα δοσμένος) αλλά βέβαια σαν (γνήσιος) άντρας κινδυνεύει από τις άλλες....σειρήνες;

Σε καμία περίπτωση βέβαια δέν μιλώ για ισότητα των δύο φύλλων που με την σημερινή έννοια και σημασία τείνει περισσότερο στην ανισότητα, αλλά για την διαφορετικότητα. Την γνώση της οποίας θεωρώ επιβεβλημένη.
Νομίζω ότι οι ρόλοι τείνουν να εξισωθούν, κι επειδή πιστεύω ότι αυτό είναι που καθορίζει το θέμα, δεν καταλαβαίνω σε ποιά διαφορετικότητα αναφέρεσαι!

Θαρείς πως σε νεαρή ηλικία κατέχουν τόσα πολλά γυναίκες και άντρες;
Α καλά!!! Τους 'εχει φοβηθεί το μάτι μου!!!!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _daemon_ : 19-02-10 στις 21:09. Αιτία: μήπως ολισθαίνουμε εκτός....θέματος ;
Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

O Μάξιμος έγραψε στις 01:52, 20-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από _daemon_

Νομίζω ότι οι ρόλοι τείνουν να εξισωθούν, κι επειδή πιστεύω ότι αυτό είναι που καθορίζει το θέμα, δεν καταλαβαίνω σε ποιά διαφορετικότητα αναφέρεσαι!

Α καλά!!! Τους 'εχει φοβηθεί το μάτι μου!!!!!!
Διαφορετικότητα λέγοντας εννοώ πως άλλα χρειάζεται ένας άνδρας και άλλα μιά γυναίκα. Πάντα για νορμάλ καταστάσεις μιλάμε.

ΟΥΚ ΕΝ ΤΩ ΠΟΛΛΩ ΤΟ ΕΥ. Φίλε μου Άγγελε σήμερα γνωρίζουν τόσα πολλά, όλοι αυτοί που τους φοβήθηκε το μάτι σου, που για να δούν την μύτη τους ψάχνουν τόσο πολλά και στην πορεία ζητούν και JPS για να γυρίσουν πίσω. Αλλά όταν έχεις αναλλωθεί σε σχέσεις δίχως όρια, δίχως έναν μπούσουλα, τότε σου λείπει και η αφετηρία, την έχεις χάσει και δέν ξέρεις απο πού ξεκίνησες.
Επιστροφή λοιπόν αδύνατη υπο αυτές τις συνθήκες.

Παράθεση

kate! =]

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kate! =]
H kate! =] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 247 μηνύματα.

H kate! =] έγραψε στις 19:46, 20-02-10:

αναλογα τον λογο που χωρησαμε και πως ειμουνα το διαστημα που δεν ημασταν μαζι...

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 16:30, 25-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus

Όταν μια σχέση είναι δυνατή, το ζευγάρι είναι στην μέση...... Και όλοι οι άλλοι γύρω, σημαντικοί αλλά γύρω. Είναι σημαντικό για μένα τα μέλη του ζευγαριού να μην κλείνονται. Ούτε σημαίνει ότι είναι συνέχεια μαζί. Απλώς ότι αντιμετωπίζουν τους εαυτούς τους σαν μέλη του ζευγαριού κι έτσι μαθαίνουν και τους άλλους να τους αντιμετωπίζουν.

Τώρα πες μου πως γίνεται το δεύτερο μπολνταρισμένο στον έρωτα... με πολύ πολύ κόπο αν θυμάμαι καλά, και μάλλον κακώς γιατί κι ο άλλος δεν είναι ερωτευμένος?
Αν και γενικά δίνομαι στις σχέσεις μου και περνάω όσον καιρό μπορώ περισσότερο μαζί τους, διαβάζοντας τον Δόκτορα, ένιωσα κάτι να με πνίγει. Δεν ξέρω γιατί, αλλά αυτό το βαρύ και απόλυτο μ' έκανε να νιώσω 80 χειμώνων (από των μόλις 77 Μαΐων που αριθμώ σήμερις )

Ρε Ντόκτωρ, πολύ πατριωτικά δεν το έχεις πάρει αδερφέ μου το θέμα των σχέσεων;

Για την κοινωνία δεν πεθαίνεις, σε πεθαίνει αυτή!!

Μην πεθαίνεις ποτέ για ένα ιδανικό. Περίμενε λίγο και θα πεθάνει εκείνο πρώτο...

Όσο για τους ανθρώπους... δεν αξίζει να πεθάνεις για κανέναν νομίζω. Θα έρθει στον τάφο σου, θα κάνει πως κλαίει, θα βεβαιωθεί ότι ψόφησες για τα καλά, να μην έχει και τύψεις, και στις εννιά του μακαρίτη...ξέρετε τη συνέχεια νομίζω.
Κυνικός σήμερα? Εγώ τον χαίρομαι τον δόκτορα γιατί αυτό που θέλει αυτό προσπαθεί κόντρα στα κλασίκ, και έχει την αξία του αυτό από μόνο του.

Η ζωή μας έχει πολλούς τομείς που - υποτίθεται οτι - τους έχουμε επιλέξει άρα μας ευχαριστούν. Δεν είναι λοιπόν λογικό να εξαφανίσουμε αυτούς τους τομείς για έναν άνθρωπο, έστω κι αν αυτός ο άνθρωπος μας φαίνεται ο άνθρωπος της ζωής μας. Εσύ το λες χλιαρότητα συναισθημάτων - εγώ το λέω ρεαλισμό. Γιατί όσο και να μας γεμίζει αυτός ο άνθρωπος, σίγουρα κι όλα τα υπόλοιπα που παρατάμε μας γεμίζουν κάπως, μας δίνουν κάτι. Δεν είναι λογικό να κάνουμε κάποιον δορυφόρο μας και να γυρίζουμε γύρω από αυτόν κλείνοντας τα μάτια στις υπόλοιπες χαρές της ζωής. Το έχω κάνει. Το αποτέλεσμα μάλλον το ξέρεις - αν δεν το ξέρεις στο λέω: τον έπνιξα τον άλλον, δεν τον άφηνα να αναπνεύσει, γιατί έπαιρνα πνοή από τη δική του ανάσα και δε μας έφτανε. Τώρα έμαθα. Δε θα ξανακάνω τα ίδια. Όχι γιατί αγαπώ λιγότερο. Αλλά γιατί κατάλαβα πως κανείς δεν είναι κανενός. Κι οτι όταν σταματήσει ο άλλος να μου δίνει την ανάσα του, εγώ θα μείνω χωρίς οξυγόνο.

Αυτό που λέγεται ζευγάρι πρέπει να περιλαμβάνει εσένα ολόκληρη, όχι τον άλλον ολόκληρο και εσένα μισή. Τα άλλα πράγματα, οι άλλοι άνθρωποι δεν ήταν για σένα αρκετά σημαντικοί ώστε να τους βρεις την θέση τους σε σχέση με το ζευγάρι και άφησες στον άλλον την πρωτοβουλία να καθορίσει το ζευγάρι που πάει. Ο Δόκτορας δεν νομίζω ότι μιλούσε για κάτι τέτοιο. Δεν ζήτησε υποταγή ούτε ξέχασμα από το άλλο μισό του ζευγαριού.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 18:30, 25-02-10:

Ο Δόκτορας δεν νομίζω ότι μιλούσε για κάτι τέτοιο. Δεν ζήτησε υποταγή ούτε ξέχασμα από το άλλο μισό του ζευγαριού.
Νομίζω οτι αυτό εννοούσε όταν είπε:

Προσωπικά έχω μια έντονη τάση να παρατάω τα πολλά και τους πολλούς για έναν άνθρωπο (να μην πω τα πάντα) όχι από θυσία ή με το ζόρι, αλλά έτσι, απλά γιατί νοιώθω πλήρης και με ένα άτομο ειδικά όταν κι αυτό το άτομο δεν είναι μέσα στην τρελλή χαρά για πολλά πολλά τάτσι μήτσι κώτσι, αλλά δεν θα παράταγα ποτέ ένα άνθρωπο για πολλούς και πολλά.
Κατάλαβα λάθος;

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 09:44, 26-02-10:

Νομίζω οτι αυτό εννοούσε όταν είπε:
''Προσωπικά έχω μια έντονη τάση να παρατάω τα πολλά και τους πολλούς για έναν άνθρωπο (να μην πω τα πάντα) όχι από θυσία ή με το ζόρι, αλλά έτσι, απλά γιατί νοιώθω πλήρης και με ένα άτομο ειδικά όταν κι αυτό το άτομο δεν είναι μέσα στην τρελλή χαρά για πολλά πολλά τάτσι μήτσι κώτσι, αλλά δεν θα παράταγα ποτέ ένα άνθρωπο για πολλούς και πολλά.''

Κατάλαβα λάθος;
Δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά για τον δόκτορα, ίσως απλά έτσι να το βλέπω εγώ. Ο άλλος ερωτεύεται εσένα όπως είσαι, μετά εξελίσεστε μαζί, αλλά αν εσύ απλά χαθείς με ποιόν θα είναι ζευγάρι, ποιός θα ολοκληρώνει την εικόνα?
Πρακτικά να πω ότι για μένα είχε/έχει μεγάλη σημασία η αποδοχή των ανθρώπων μου από το άλλο μου μισό, και αποδέχομαι και τους ανθρώπους του καλού μου με τον ίδιο τρόπο. Γι'αυτό και πολλές φορές είμαι η μόνη γυναίκα σε μια αντροπαρέα ενώ ο καλός μου είναι αντίστοιχα ο άντρας που έχει ακούσει τα πάντα από τις κολλητές μου.

Παράθεση

gorgonokoritso (zenia....)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη gorgonokoritso
H zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 541 μηνύματα.

H gorgonokoritso έγραψε στις 15:38, 17-08-10:

εγω παντως με εναν πρωην μου ακομα βλεπομαστε
και δεν θα το χαρακτηριζα ακριβως "σχεση"....
ελευθερη ναι, σχεση οχι...

Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 01:03, 07-09-10:

Χμμ...μπα! Μπορεί κάποιος από τους δύο να "κολλήσει" ξανά και να δημιουργηθούν προβλήματα...

Προτιμώ friends with benefits...

Παράθεση

lacky (Tουλίπα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη lacky
H Tουλίπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 127 μηνύματα.

H lacky deep in dreams!! έγραψε στις 18:59, 13-09-10:

Δεν ξέρω αν θα κανα, πάντως δεν θα θελα με τίποτα, γιατι πολυ απλά δεν μου αρκεί...

Παράθεση

Vasilis GG (G)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Vasilis GG
Ο G αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O Vasilis GG h zwh einai wraia alla t exei m allon... έγραψε στις 16:41, 02-08-11:

χαλαρά...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Myrtle : 02-08-11 στις 16:52. Αιτία: greeklish
Παράθεση

Chemwizard (Αγνός Χημικός)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Chemwizard
Ο Αγνός Χημικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,274 μηνύματα.

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 16:50, 02-08-11:

Δε θα έκανα. Κτητικότητα or nothing.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

g1wrg0s (01001)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη g1wrg0s
Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 9,584 μηνύματα.

O g1wrg0s Δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω! έγραψε στις 16:58, 02-08-11:

με τιποτα...δεν ξερω αν καποια στιγμη το επιλεξω μονο για εμπειρια αλλα και παλι δεν θα αντεξω για πολυ...

Παράθεση

IreneGr (Ειρήνη)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη IreneGr
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 541 μηνύματα.

H IreneGr έγραψε στις 17:02, 02-08-11:

Eλπίζω να μην χάσω τόσο την αυτοεκτιμησή μου ώστε να φτάσω σε αυτό το σημείο!

Παράθεση

moxa15

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη moxa15
Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,493 μηνύματα.

O moxa15 oooleee έγραψε στις 17:03, 02-08-11:

οχι,της δόθηκα ολοκληρωτικά και με παράτησε...

ε, μπορεί να μην το παραδέχομαι-συχνά- αλλά και εγω ορισμενς φορες πληγωνομαι...

Παράθεση

selc

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη selc
H selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 489 μηνύματα.

H selc έγραψε στις 17:09, 02-08-11:

δεν έχει κάποιο νόημα να κάνεις ελεύθερη σχέση με κάποιον που λογικά πριν είχατε μια "κανονική" σχέση!
Άλλο να ξεκινάς μια ελεύθερη σχέση αποκλειστικά για να μείνει έτσι και άλλο να την μετατρέπεις προκειμένου να μην χάσεις εντελώς τον άλλον.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους