Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,074 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,657 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Προσφέρει κάτι στην σχέση ο γάμος;

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 14:15, 02-02-09:

δεν ξέρω βρε συ Νερ... μπορεί να έχεις και δίκιο...

Απλώς με τη συγκεκριμένη φίλη έχω "τρομάξει" λίγο. Με την έννοια "πριν" ήταν καλή, ήταν χρυσή (είχε τις χάρες όλες ένα πράγμα) και που ο γιος/αδερφός τέτοια τύχη ούτε στο όνειρό τους (λόγια του "άλλου" σογιού όχι δικά μου) και "μετά" (Από τον αρραβώνα που έγινε 2 μήνες πριν τον γάμο και μετά και "κορυφώθηκε" στο γάμο) δεν μαγείρευε σωστά/δούλευει πολλές ώρες και πώς θα φτιάξει οικογένεια/ε τι θα πάτε διακοπές στο χ νησί, σπίτι σας (είναι απο επαρχία και οι 2) θα έρθετε και άλλα τέτοια "ευχάριστα"...

Νταξ, μπορεί να'ναι και εξαίρεση δεν ξέρω...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 14:30, 02-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil
δεν ξέρω βρε συ Νερ... μπορεί να έχεις και δίκιο...

Απλώς με τη συγκεκριμένη φίλη έχω "τρομάξει" λίγο. Με την έννοια "πριν" ήταν καλή, ήταν χρυσή (είχε τις χάρες όλες ένα πράγμα) και που ο γιος/αδερφός τέτοια τύχη ούτε στο όνειρό τους (λόγια του "άλλου" σογιού όχι δικά μου) και "μετά" (Από τον αρραβώνα που έγινε 2 μήνες πριν τον γάμο και μετά και "κορυφώθηκε" στο γάμο) δεν μαγείρευε σωστά/δούλευει πολλές ώρες και πώς θα φτιάξει οικογένεια/ε τι θα πάτε διακοπές στο χ νησί, σπίτι σας (είναι απο επαρχία και οι 2) θα έρθετε και άλλα τέτοια "ευχάριστα"...

Νταξ, μπορεί να'ναι και εξαίρεση δεν ξέρω...
Ξερεις κατι, εχω και εγω τετοιο παραδειγμα που για 3 χρονια η εν δυναμει πεθερα την ειχε στα πουπουλα και πριν καν ακομα παντρευτουν για τα επομενα 2 χρονια της εκανε τη ζωη πολυ δυσκολη με χιλια δυο παραπονα κ.ο.κ.
Απλα εχω την εντυπωση πως δεν εχει να κανει με το "γαμο" αυτον καθ εαυτον...
Και ποτέ δεν ξερεις πότε οι "γυρω" θα αρχισουν να μικρο-μεγαλα κουσκουσακια για τη "νυφη" που καλως ή κακως επηρεαζουν...Δεν εχω την εντυπωση πως ξαφνικα τα οποια πεθερικα "τρελλαθηκαν"....
Βασικα, το καλυτερο απ ολα ειναι το "μακρια και αγαπημενοι"...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 15:18, 02-02-09:

Τώρα ....αν πω ...... ότι οι μανάδες των ανδρών συνήθως (λέω συνήθως... όχι πάντα) είναι πιο επιρρεπείς, στο να προσάπτουν στις νυφούλες τους διάφορα, απ' ότι είναι οι μανάδες των γυναικών .... θα εξαγριωθούν λέτε τα αντρικά πλήθη του στεκιού;;;

Σε σχέση με το γάμο τώρα ... για μένα είναι απλά διαδικαστικό ζήτημα και έχει να κάνει με την απόκτηση παιδιών. Αν θες να κάνεις παιδιά, κατά την προσωπική μου άποψη καλό είναι να παντρευτείς.
Το κατά πόσο μπλέκονται τα σόγια ή όχι, έχει να κάνει με πολλές παραμέτρους ... αλλά νομίζω πως κατά κάποιο τρόπο, ελάχιστα παίζει ρόλο και ο γάμος.
Όχι ότι αλλάζει κάτι ουσιαστικό, μάλλον ψυχολογικό είναι το ζήτημα. Απλά (κακώς) θεωρείται πιο τετελεσμένο το γεγονός (του τύπου "σε παντρευτήκαμε και αν δούμε τα στραβά ... ξέρουμε ότι μάλλον θα σε τρώμε μια ζωή στη μάπα" ... ενώ όσο συζούσες, σου λέει, που ξέρεις δεν είναι σίγουρο ότι θα είναι αυτή/αυτός).
Έπειτα λόγω κοινωνικών υποχρεώσεων έχεις και πιο μεγάλη τριβή, έρχονται και τα σόγια μεταξύ τους σε επαφή (ενώ όσο συζείς, δεν είναι και πολύ συχνό), αν κάνεις και κανά παιδάκι, έχουν άποψη και οι γιαγιάδες ... και κάπου εκεί μέσα γίνεται και η ζημιά.... η οποία όμως μπορεί να αποφευχθεί ή τουλάχιστον μπορεί να αντιμετωπιστεί, αρκεί να γνωρίζει κανείς τα στραβά τη δικής του πλευράς και να τη βάζει στη θέση της, όταν επιχειρεί να "θίξει" τον/την σύντροφο.
Δε νομίζω πως σκοτώνει τη σχέση ο γάμος από μόνος του, η σχέση σκοτώνεται από τη ρουτίνα, από το να αφήνουμε να "μπαίνουν" τα σόγια που λέγαμε πριν μέσα, από το να θεωρούμε ότι αφού παντρευτήκαμε... νταξ μωρέ... κλπ
Τελικά είναι μάλλον και για μας ψυχολογικό....

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Buggs
Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 12:07, 03-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από fandago
Σύμφωνοι, αλλά ποιας σχέσης;
Της σχέσης δυο ανθρώπων βρε φαντάγκο, ποιάς άλλης;
Προσωπικά τον γάμο θα τον έκανα για την διαδικασία, αλλά κυρίως γιατί η χαρά που θα έδινα σε κάποια αγαπημένα μου πρόσωπα, θα μου επιστρεφόταν πολλαπλάσια. Θα ήθελα για παράδειγμα να με δει ο παππούς μου και η γιαγιά μου γαμπρό, να χορέψει ο παππούς μου στο γάμο μου. Και αυτοί πάντως, δεν θα χαιρόντουσαν γιατί θεωρούν ότι ο γάμος είναι κάτι που ΠΡΕΠΕΙ να γίνει, αλλά γιατί για αυτούς θα σήμαινε ότι βρήκα τον άνθρωπο μου.
Εσύ θα έκανες το γάμο για να δείς το παπού σου να χορεύει, ο παπούς σου γιατί θα θεωρούσε ότι βρήκες τον ανθρωπό σου... Καλύτερα δε θα ήταν αν τον έκανες γιατί θα το θεωρούσες κι εσύ; Νομίζω ότι το βλέπεις λίγο λάθος. Νομίζω ότι πρέπει να παντρευτείς κάποια, αν ισχυρίζεσαι ότι την αγαπάς. Αλλιώς θα παντρευτείς κάποια άλλη, που θα αγαπάς εκείνη. Εκτός και άν όλος ο καυγάς είναι ο χαβαλές και ο παπούς που θα χορεύει. Να πουμε και για τα δώρα του γάμου; Ή το ανεβασμένο κοινωνικό προφίλ;

Προφανώς οι λόγοι για τους οποίους κάνεις το γάμο παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο στο πώς θα είναι ο γάμος.

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 13:10, 03-02-09:

Προφανώς buggs δεν με κατάλαβες.

Ξαναλέω επιγραμματικά:
  • Θα παντρευόμουν μόνο αν ήξερα ότι η ζωή μου δεν θα αλλάξει δραματικά (σαφώς και θα υπάρχουν αλλαγές)
  • Εφόσον θεωρώ ότι ο γάμος ουσιαστικά προσφέρει όση νομική κατοχύρωση στο ζευγάρι, όσο ένα συμβόλαιο συμβίωσης, οι λόγοι που θα με οδηγούσαν στο μυστήριο του γάμου είναι πχ:
    • θα προσφέρει χαρά σε άτομα που αγαπώ και άρα και σε εμένα
    • θέλω να πιστεύω ότι θα μου μείνουν ευχάριστες αναμνήσεις από το συμβάν
κατάλαβες;

Επίσης το ζευγάρι το διευκρίνισα, για να πω ότι ουσιαστικά μετά το γάμο, η έννοια ζευγάρι όπως την είχαμε πριν το γάμο, διευρύνεται σε ζευγάρι οικογενειών

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 11:40, 04-02-09:

Θα παντρευόμουν μόνο αν ήξερα ότι η ζωή μου δεν θα αλλάξει δραματικά (σαφώς και θα υπάρχουν αλλαγές)
Τότε μην παντρευτείς καλύτερα αφου το βλέπέις έτσι. Και σε καμία περίπτωση μην κάνεις παιδιά

-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 12:02, 04-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Buggs
Τότε μην παντρευτείς καλύτερα αφου το βλέπέις έτσι. Και σε καμία περίπτωση μην κάνεις παιδιά
O fandago είναι ο δεύτερος άνθρωπος στο φόρουμ που συμβουλεύεις να μην κάνει παιδιά. Έλεος πλέον. Κράτα τις συμβουλές για τον εαυτό σου καλύτερα.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 12:14, 04-02-09:

Θα μπορούσα να γίνω λίγο κυνικός, αλλά θα πάω για ποινή και δεν λέει.

Λοιπόν, μάλλον έχεις συσχετίσει (κακώς) την έννοια γάμος, με το "κάνω παιδιά". Σαφώς και ξέρω ότι αν αποφασίσω να κάνω παιδιά, η ζωή μου θα αλλάξει δραματικά (δες λίγο το θέμα έκτρωση να καταλάβεις). Σαφώς και καταλαβαίνω ότι από το γάμο και μόνο, η ζωή αλλάζει, αλλά δεν είναι απαραίτητο η αλλαγή να είναι δραματική.

Αν πχ συζείς με μία γυναίκα για αρκετό καιρό, έχετε κοινό προγραμματισμό οικονομικών, ευθυνών κτλ το να παντρευτείς ΔΕΝ θα έπρεπε να έχει κάποια δραματική αλλαγή. Αν έχει, τότε για μένα η σχέση μπάζει. Το μόνο που δέχομαι να αλλάζει άμεσα είναι η σχέση των υπολοίπων με το ζευγάρι. Επειδή όμως είμαι άτομο που δεν δίνω πολλά δικαιώματα γενικώς, ΔΕΝ θα επέτρεπα οι υπόλοιποι, να αλλάξουν δραματικά τη ζωή μας, μόνο και μόνο επειδή παντρευτήκαμε.

Απλό;

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 11:11, 05-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Palladin
O fandago είναι ο δεύτερος άνθρωπος στο φόρουμ που συμβουλεύεις να μην κάνει παιδιά. Έλεος πλέον. Κράτα τις συμβουλές για τον εαυτό σου καλύτερα.
Είπα "αφού το βλέπει έτσι". Και περισσότερο ευχή ήταν παρά συμβουλή. Ολοι ήρθαμε στη ζωή χωρίς να μας ρωτήσουνε. Ομως πολλές φορές από γονείς που δεν έπρεπε να γίνουνε γονείς. Καλό δεν είναι κάποιοι να λογαριάσουν τις, συναισθηματικές κυρίως, φιλοσοφικές και ψυχολογικές τους προδιαγραφές, πριν κάνουν αυτό το έγκλημα;

Λοιπόν, μάλλον έχεις συσχετίσει (κακώς) την έννοια γάμος, με το "κάνω παιδιά". Σαφώς και ξέρω ότι αν αποφασίσω να κάνω παιδιά, η ζωή μου θα αλλάξει δραματικά (δες λίγο το θέμα έκτρωση να καταλάβεις). Σαφώς και καταλαβαίνω ότι από το γάμο και μόνο, η ζωή αλλάζει, αλλά δεν είναι απαραίτητο η αλλαγή να είναι δραματική.
Γι'αυτο σου είπα ότι σου είπα. Αν βλέπεις τον γάμο ασύνδετο με τα παιδιά (εκτός και άν είσαι βέβαιος ότι δεν μπόρεις να τα κάνεις) τότε βλέπεις το γάμο λάθος. Το άλλο το διόρθωσες, σχετικά με την δραματική αλλαγή. Οπότε, για να ξέρεις ακριβώς τί θα κάνεις, άν το κάνεις αποφάσισε καλύτερεα να παντρευτείς όταν είσαι έτοιμος και για παιδιά και για δραματικές αλλαγές στη ζωή σου.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill : 05-02-09 στις 11:13. Αιτία: merge
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 11:38, 05-02-09:

Γι'αυτο σου είπα ότι σου είπα. Αν βλέπεις τον γάμο ασύνδετο με τα παιδιά (εκτός και άν είσαι βέβαιος ότι δεν μπόρεις να τα κάνεις) τότε βλέπεις το γάμο λάθος. Το άλλο το διόρθωσες, σχετικά με την δραματική αλλαγή. Οπότε, για να ξέρεις ακριβώς τί θα κάνεις, άν το κάνεις αποφάσισε καλύτερεα να παντρευτείς όταν είσαι έτοιμος και για παιδιά και για δραματικές αλλαγές στη ζωή σου.
Δεν διόρθωσα τίποτα. Η άποψη μου ήταν και είναι η ίδια, από το πρώτο post που σχολίασες. Απλά εσύ δεν την κατάλαβες με την πρώτη και ήθελες επεξήγηση

Επίσης δεν βλέπω τον γάμο ασύνδετο με τα παιδιά, εσύ όμως, θεωρείς ότι ΜΟΛΙΣ παντρευτείς, θα πρέπει να κάνεις και παιδιά (κάτι που δεν ισχύει απαραίτητα), οπότε κακώς θεωρείς ότι ο γάμος σαν γάμος σου αλλάζει ντε και καλά την ζωή. Μιλάμε για τον γάμο τον ίδιο, ο οποίος δεν είναι απαραίτητο ότι θα συμπέσει με την απόκτηση παιδιών.

Οπότε θα έπρεπε να με συμβουλεύεις, να κάνω παιδιά όταν θα είμαι έτοιμος για δραματικές αλλαγές στη ζωή μου, κάτι που όμως γνωρίζω ήδη

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 11:43, 05-02-09:

Οπότε θα έπρεπε να με συμβουλεύεις, να κάνω παιδιά όταν θα είμαι έτοιμος για δραματικές αλλαγές στη ζωή μου, κάτι που όμως γνωρίζω ήδη
Δεν έπρεπε να σε συμβουλεύσω τίποτα, αφου τα γνωρίζεις όλα ήδη

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 11:48, 05-02-09:

Δεν έπρεπε να σε συμβουλεύσω τίποτα, αφου τα γνωρίζεις όλα ήδη
Μου φαίνεται είναι λάθος μου που σε αντιμετωπίζω σοβαρά

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 11:56, 05-02-09:

Πάιδες, ηρεμία...

* * *

Ναι, προσφέρει. Είμαι υπέρ του θεσμού του γάμου,
γι' αυτό σκοπεύω να κάνω πέντε-έξι.

Χμ, τώρα που το σκέφτομαι, ίσως χρειαστεί να κάνω και δύο ταυτόχρονους... Να γίνω δλδ δίγαμος.
... Άλλωστε, διγαμία και γάμος δεν είναι τόσο διαφορετικές καταστάσεις,
και στις δύο περιπτώσεις τυγχάνει να έχεις μία περισσότερη σύζυγο από όσες χρειάζεσαι.

Τέσπα. Τι λέγαμε; Α ναι.

να παντρευτείς όταν είσαι έτοιμος και για παιδιά και για δραματικές αλλαγές στη ζωή σου.
Άμα ήταν έτσι, εγώ (και πολλοί άλλοι στοιχηματίζω)
δεν θα είχαμε γεννηθεί ποτέ!

Παράθεση

dimitral

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitral
H dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 209 μηνύματα.

H dimitral έγραψε στις 14:13, 05-02-09:

παντως σε εμας ο γαμος αποδειχτηκε πολυ κερδοφορος.....(δωρα,φακελακια,επιταγες...)
τοσο που σκεφτομαστε να το ξανακανουμε του χρονου!
και γενικοτερα να το καθιερωσουμε ως θεσμο στην ζωη μας.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

μαριακι

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη μαριακι
H μαριακι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H μαριακι έγραψε στις 18:11, 05-02-09:

Βασικά θα πώ και εγώ το δικό μου...μη έχοντας διαβάσει όλες τις απόψεις όμως,άρα αν επαναλαμβάνομαι περαστε το στο ντουκου. Καταρχήν συμφωνώ ότι ο γάμος είναι νομικό ζήτημα..όμως θα κάνω μια αλλη παραδοχή,αυτή είναι ότι σήμερα τα άτομα δυσκολεύονται να κάνουν παραχωρήσεις,υποχωρήσεις και άλλες θύσιες που μια σχέση έχει ανάγκη(με γάμο ή χωρίς). Το βλέπουν όλοι εντελώς υποκειμενικα και προτάσουν τις ατομικές επιλογές ως πρωταρχικές ανάγκες που υπερβαίνουν οποιοδήποτε σύντροφο.
Νομίζω ότι η ισότητα όσο οπισθοδρομικό και αν ακούγεται μετάλλαξε τους ρόλους των φύλων και μετέτρεψε τη γυναίκα σε ένα ανηλεή διεκδικητή και τον άντρα σε ένα διχασμένο κατασκεύασμα.
Ίσως δεν μας αρέσει ο γάμος γιατί μας επιτάσει να είμαστε ταυτόχρονα αυτόνομοι αλλά και ομάδα.

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 18:46, 05-02-09:

Ο γάμος ως τελετή προσφέρει:
  • ατελείωτες προετοιμασίες (αν γίνει ανοιχτός σα μαύρη τρύπα ένα πράμα) που τελικά φθείρουν τους πάντες
  • αλλά και κάποιες όχι και άσχημες αναμνήσεις
  • ακριβούτσικες να το πώ? τελετές και πράγματα που πρέπει να γίνουν γιατί έτσι κάνουν όλοι που μπορεί να οδηγήσουν σε προστριβές, διαφωνίες και έπεται συνέχεια
  • αλλά και ευχάριστες αναμνήσεις αν όλοι τα πάνε καλά με όλους στο τέλος
ο γάμος τώρα ως επισημοποιημένη συμβίωση προσφέρει:
  • κίνδυνο τελμάτωσης ή και φθοράς της σχέσης αφού μέχρι πριν από αυτόν κανείς δεν θεωρεί τον άλλο δεδομένο ή τουλάχιστον έτσι νομίζω, μη με παρεξηγείτε
  • αλλαγή αντιμετώπισης από τους άλλους αφού μπαίνοντας στο club των παντρεμένων αποκτάμε επιπλέον υποχρεώσεις και επιπλέον αναμίξεις στη ζωή μας από αυτόκλητους σωτήρες που χρειάζεται περισσότερη προσπάθεια για να αποφύγουμε
  • κάποιες τυπικές διευκολύνσεις στις σχέσεις με το κράτος ως ενιαία οντότητα-οικογένεια
  • κάποιες ακόμα περισσότερες τυπικές διευκολύνσεις όταν υπάρχουν ή υπάρξουν παιδιά
η συμπλήρωση του καταλόγου, καλοδεχούμενη!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Φωτηs

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Φωτηs
Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 48 ετών , επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 167 μηνύματα.

O Φωτηs έγραψε στις 19:40, 05-02-09:

Γαμοs καπωs αλλιωs σημαινει,κοψε απο εδω και περα στα σοβαρα τα οποια τσιλιμπουρδιματα σου ειχεs δεν ειχεs και δωσε στα σοβαρα βαση σε αυτην την σχεση γιατι μετα θα εχειs να κανειs με εμενα και με τον δικηγορο μου.Ακουγεται ωs απειλη αλλα δεν ειναι απλα κατοχυρωνη την αξιοπρεπεια σου εναντι του αλλου σε περιπτωση που ο αλλοs την πληγωση.Δεν υπαρχει τιποτα το κακο σε ολα αυτα, γιατι λοιπον θεωρουμε τον γαμο σωνει και καλα μαντατο κακων ειδησεων για το μελλον: Αν εισαι σωστοs μεσα στην σχεση δεν εχειs να φοβασε τιποτα, αντιθετα εαν δεν εισαι θα πρεπει να εισαι και ετοιμοs να αντιμετωπισηs και τηs οπoιεs συνεπειεs γιατι και ο αλλοs δεν σου φταιει σε τιποτα να χαραμιζει τα νιατα του η τα νιατα τηs μαζι σου χωριs την οποια εστω νομικη δικαιωση.

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 19:52, 05-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Φωτηs
Γαμοs καπωs αλλιωs σημαινει,κοψε απο εδω και περα στα σοβαρα τα οποια τσιλιμπουρδιματα σου ειχεs δεν ειχεs και δωσε στα σοβαρα βαση σε αυτην την σχεση γιατι μετα θα εχειs να κανειs με εμενα και με τον δικηγορο μου.Ακουγεται ωs απειλη αλλα δεν ειναι απλα κατοχυρωνη την αξιοπρεπεια σου εναντι του αλλου σε περιπτωση που ο αλλοs την πληγωση.Δεν υπαρχει τιποτα το κακο σε ολα αυτα, γιατι λοιπον θεωρουμε τον γαμο σωνει και καλα μαντατο κακων ειδησεων για το μελλον: Αν εισαι σωστοs μεσα στην σχεση δεν εχειs να φοβασε τιποτα, αντιθετα εαν δεν εισαι θα πρεπει να εισαι και ετοιμοs να αντιμετωπισηs και τηs οπoιεs συνεπειεs γιατι και ο αλλοs δεν σου φταιει σε τιποτα να χαραμιζει τα νιατα του η τα νιατα τηs μαζι σου χωριs την οποια εστω νομικη δικαιωση.
Μα όσοι φοβούνται ότι ίσως με τον γάμο, κάτι θα αλλάξει ή κάτι θα πάει στραβά, δεν εννοούν ότι φοβούνται μην μπλέξουν με νομικές διαδικασίες, αν είναι δυνατόν.

Έχεις την εντύπωση ότι αν παντρευτώ κάποιον και ανακαλύψω ότι με απατάει θα νιώσω καλύτερα με την όποια νομική δικαίωση; Αυτό είναι το τελευταίο που θα με ενδιαφέρει... Την οργή και τη στενοχώρια μου για το γεγονός, δεν πρόκειται να την εξελείψει το ότι θα έχω το νόμο με το μέρος μου- να το βράσω.
Δεν πρόκειται να επικαλεστώ κανέναν νόμο που τον υποχρεώνει να είναι μαζί μου ή να κάνει το ο,τιδήποτε- αν θέλει, το κάνει και έχει καλώς, αν δεν θέλει...

Παράθεση

Φωτηs

Δραστήριο Μέλος

Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 48 ετών , επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 167 μηνύματα.

O Φωτηs έγραψε στις 20:13, 05-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από kalypso
Μα όσοι φοβούνται ότι ίσως με τον γάμο, κάτι θα αλλάξει ή κάτι θα πάει στραβά, δεν εννοούν ότι φοβούνται μην μπλέξουν με νομικές διαδικασίες, αν είναι δυνατόν.

Έχεις την εντύπωση ότι αν παντρευτώ κάποιον και ανακαλύψω ότι με απατάει θα νιώσω καλύτερα με την όποια νομική δικαίωση; Αυτό είναι το τελευταίο που θα με ενδιαφέρει... Την οργή και τη στενοχώρια μου για το γεγονός, δεν πρόκειται να την εξελείψει το ότι θα έχω το νόμο με το μέρος μου- να το βράσω.
Δεν πρόκειται να επικαλεστώ κανέναν νόμο που τον υποχρεώνει να είναι μαζί μου ή να κάνει το ο,τιδήποτε- αν θέλει, το κάνει και έχει καλώς, αν δεν θέλει...
Μην το λεs kalypso εισαι μικρη ακομα για αυτο το λεs, εχουν δει εμενα τα ματια μου χωρισμενεs μητερεs ανω τον 40 με δυο και τρια παιδια που δεν ειχαν αλλουs πορουs και χωριs καμμια ασφαλιστικη καλυψη να μην ξερουν τι να κανουν και πωs να μεγαλωσουν τα παιδια τουs. Αλλο το πωs νιωθειs εκεινη την δεδομενη στιγμη και αλλο το μετα ομωs που εχει να κανει με την σκληρη πραγματικοτητα τηs επιβιωσηs τηs δικη σου και των παιδιων σου ειδικα σε αυτεs τηs δυσκολεs εποχεs που ξερειs καλα πωs οι γυναικεs μιαs καποιαs ηλικιαs με παιδια η χωριs αντιμετωπιζουν σκληροτερα το φασμα τηs ανεργιαs απο τουs αλλουs.

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 20:23, 05-02-09:

Μην το λεs kalypso εισαι μικρη ακομα για αυτο το λεs, εχουν δει εμενα τα ματια μου χωρισμενεs μητερεs ανω τον 40 με δυο και τρια παιδια που δεν ειχαν αλλουs πορουs και χωριs καμμια ασφαλιστικη καλυψη να μην ξερουν τι να κανουν και πωs να μεγαλωσουν τα παιδια τουs. Αλλο το πωs νιωθειs εκεινη την δεδομενη στιγμη και αλλο το μετα ομωs που εχει να κανει με την σκληρη πραγματικοτητα τηs επιβιωσηs τηs δικη σου και των παιδιων σου ειδικα σε αυτεs τηs δυσκολεs εποχεs που ξερειs καλα πωs οι γυναικεs μιαs καποιαs ηλικιαs με παιδια η χωριs αντιμετωπιζουν σκληροτερα το φασμα τηs ανεργιαs απο τουs αλλουs.
Ξέρω τι σου λέω και ότι ακριβώς αυτό θα έκανα κι εγώ. Βλέπεις η μητέρα μου ήταν μία από αυτές τις γυναίκες που περιγράφεις... Με δύο παιδιά και χωρισμένη, την υποβάθμισαν στη δουλειά της για να την αναγκάσουν να παραιτηθεί (γνωστοί του μπαμπά, που τότε είχε σπαστεί και φανταζόταν πως αν τα έβρισκε σκούρα η μαμά μου, θα γύριζε πίσω), παραιτήθηκε και ξεκίνησε από το μηδέν. Διατροφή όμως, όπως και οποιαδήποτε άλλη κάλυψη από νομικής πλευράς, ουδέποτε ζήτησε. Και ο μπαμπάς μου θα μπορούσε να δείξει λίγη καλή θέληση και να τα λύσουν χωρίς να βάλουν ενδιάμεσο το δικηγόρο, όμως εκείνος επέλεξε να πάρουν τα πράγματα τη νομική οδό και ακόμη και για το πότε θα μας βλέπει- ήθελε να το κανονίσουν με νομικές διαδικασίες.

Παράθεση

Φωτηs

Δραστήριο Μέλος

O Φωτηs έγραψε στις 21:00, 05-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από kalypso
Ξέρω τι σου λέω και ότι ακριβώς αυτό θα έκανα κι εγώ. Βλέπεις η μητέρα μου ήταν μία από αυτές τις γυναίκες που περιγράφεις... Με δύο παιδιά και χωρισμένη, την υποβάθμισαν στη δουλειά της για να την αναγκάσουν να παραιτηθεί (γνωστοί του μπαμπά, που τότε είχε σπαστεί και φανταζόταν πως αν τα έβρισκε σκούρα η μαμά μου, θα γύριζε πίσω), παραιτήθηκε και ξεκίνησε από το μηδέν. Διατροφή όμως, όπως και οποιαδήποτε άλλη κάλυψη από νομικής πλευράς, ουδέποτε ζήτησε. Και ο μπαμπάς μου θα μπορούσε να δείξει λίγη καλή θέληση και να τα λύσουν χωρίς να βάλουν ενδιάμεσο το δικηγόρο, όμως εκείνος επέλεξε να πάρουν τα πράγματα τη νομική οδό και ακόμη και για το πότε θα μας βλέπει- ήθελε να το κανονίσουν με νομικές διαδικασίες.
Και εγω kalypso ειμαι παιδι χωρισμενων γονιων και ειδα τι περασε και η δικη μου μανα για να μαs μεγαλωσει και εκεινη ποτε δεν ζητησε τιποτα και ακομα δεν εχω καταλαβη το γιατι. Προτιμησε ολο αυτο να το περαση μονη τηs και να μαs μεγαλωσει με αξοπρεπεια.

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 12:01, 06-02-09:

..... να μαs μεγαλωσει με αξοπρεπεια.
Αυτό τα λέει όλα. Ξέρουμε όλοι κάποιες......

Παράθεση

e-sofia (Σοφια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη e-sofia
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών , επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 403 μηνύματα.

H e-sofia Προσωπικά εγώ τρελένομαι.......!!!!! έγραψε στις 12:58, 06-02-09:

Τον Γάμο θα τον κάνεις γιατί το νιώθεις.
Δεσμός με παπά και με κουμπάρο-α.
Εγώ δεν παντρευομαι μόνο και μόνο τελικά γιατί έμεινα έγκυος....
Ενώ είμαι πολύ λίγο καιρό με το συντροφό μου,
Παντρευομαι γιατί το θέλουμε... να είμαστε μαζί από εδώ και πέρα
και για πάντα.
Δεν ξέρω τι θα μου προσφέρει παραπάνω ο Γάμος από αυτό που ζω τώρα,
σίγουρα όλα γινονται για να καταχωριθείς στους Παντρεμένους.
Αλλά και αυτό δεν με χαλάει.
Εμένα μου βγάζει σιγουριά.!!!! αυτό τελικά.

Παράθεση

poison

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη poison
H poison αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H poison έγραψε στις 01:59, 09-02-09:

Καλη λευτερια e-sofia!!! Σου εύχομαι τα καλύτερα για σενα και την οικογένειά σου...

Για μενα γαμος ειναι ενα συμβολαιο, μια επιβεβαιωση της ηδηδ υπαρχουσας σχεσης. Οταν λεω συμβολαιο δεν εννοω καμια οικονομικη συναλλαγη, απλα ειναι μια συμβαση αοριστου χρονου, με μοναδικο ανταλλαγμα αγαπη μεταξυ δυο συμβαλλομενων, με ισα δικαιωματα και υποχρεωσεις. Ειναι ενα απλο νομικο θεμα, που γινεται κοινωνικα απαιτητο, ωστε να αποφευχθει η αναρχια στην κοινωνια και να εξασφαλιστει η ισορροπια στην οικογενεια.
Η ελειψη αναρχιας βοηθα στην εξελιξη της κοινωνιας και η ισορροπια βοηθα στην σωστη ανατροφη ενος παιδιου. κατι που για μενα ειναι και ο μονος λογος γαμου περα απο την συντροφικοτητα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Scandal : 09-02-09 στις 02:10. Αιτία: Απαγορεύονται τα κεφαλαία!
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 14:25, 24-03-09:

Η ελειψη αναρχιας βοηθα στην εξελιξη της κοινωνιας

Εχμ, γκουχ,
κάθε έξυπνη ιδέα περί ομαλής κοινωνικής συνοχής έχει διατυπωθεί από ανθρώπους
που στον καιρό τους θεωρούντο "αντικοινωνικοί".

Ο γάμος
Λοιπόν, αρκετά οφφ ο πόιζον. Ο γάμος είναι χαρακτηριστικό της Πατριαρχίας και αποτελεί σύστημα ελέγχου, του ενός από τον άλλο, και των παιδιών από τους δύο. Όλα αυτά περί "κυττάρου της κοινωνίας" είναι αστικές μπούρδες. Κοινωνίες δομημένες υπήρχαν και υπάρχουν εκτός της νόρμας που μας επιβάλλουν ως "φυσιολογική".

Παρ' όλα αυτά, αν κάποια πλούσια και ηλικιωμένη κληρονόμος θέλει να με παντρευτεί,
ας στείλει ένα πμ.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 14:38, 24-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
Λοιπόν, αρκετά οφφ ο πόιζον. Ο γάμος είναι χαρακτηριστικό της Πατριαρχίας και αποτελεί σύστημα ελέγχου, του ενός από τον άλλο, και των παιδιών από τους δύο. Όλα αυτά περί "κυττάρου της κοινωνίας" είναι αστικές μπούρδες. Κοινωνίες δομημένες υπήρχαν και υπάρχουν εκτός της νόρμας που μας επιβάλλουν ως "φυσιολογική".

Παρ' όλα αυτά, αν κάποια πλούσια και ηλικιωμένη κληρονόμος θέλει να με παντρευτεί,
ας στείλει ένα πμ.
πες τα ρε Ρεμπ, πέστα. Για την πρόταση δυστυχώς κωλύομαι για τεχνικούς λόγους.

Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 14:39, 24-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes

ας στείλει ένα πμ.

Ναι ρεμπ υπήρξαν και κοινωνίες εκτός της νόρμας που μας επιβάλλουν ως "φυσιολογική" .... Επίσης όμως υπήρχαν και κοινωνίες, όπου η ανθρωποθυσία ήταν αποδεκτό μέρος ενός τελετουργικού, υπήρχαν ανθρωποφαγικές κοινωνίες και υπήρχαν και κοινωνίες όπως αυτή των Αμαζόνων, που οι άνδρες είχαν καθαρά χρηστικό χαρακτήρα. Επίσης και κοινωνίες στις οποίες η πολυγαμία είναι αποδεκτή .... για τους άνδρες πάντα.
Ε για τα μέλη αυτών των κοινωνιών, αυτά ήταν αποδεκτά και φυσιολογικά ..... Μην μπαίνουμε σε αυτή τη διαδικασία, το θέμα είναι αν προσφέρει ή όχι στη σχέση κάτι ο γάμος και όχι στην κοινωνία.

Αν και στην περίπτωση που θέλετε να το συζητήσουμε, εμένα αυτή η κοινωνία των Αμαζόνων γιατί μου φαίνεται ότι θα ήταν πολύ επιτυχημένη;;; ....

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H kalypso έγραψε στις 15:21, 24-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από cibyllian
Αν και στην περίπτωση που θέλετε να το συζητήσουμε, εμένα αυτή η κοινωνία των Αμαζόνων γιατί μου φαίνεται ότι θα ήταν πολύ επιτυχημένη;;; ....
Ή πολύ αποτυχημένη... για προφανείς λόγους
γενικό μαλλιοτράβηγμα στα πάντα!
:S

πς. δεν ξέρω αν οι γυναίκες είναι ανταγωνιστικές μόνο στο θέμα του "να βρούνε άντρα", αλλά νομίζω οι αιτίες είναι πολύ βαθύτερες και πηγάζουν από τις ανασφάλειες που έχουμε... γενικώς.
Γιατί άλλωστε οι καλύτεροι φίλοι για πολλές από εμάς είναι άνδρες;

πς2. σορρυ, η αλήθεια είναι πως δεν είμαι φαν του φεμινισμού...

-------------------------------

Μην είμαστε και τελείως οφφ

Δεν πιστεύω ότι ο γάμος προσφέρει στη σχέση- θεωρώ ότι είναι απλά μία κοινωνική σύμβαση με πολλή γραφειοκρατία, και ότι γίνεται κυρίως για λόγους φακελώματος.
Η σχέση όμως προσφέρει στο γάμο- αν έχει γερά θεμέλια, τότε η κοινωνική σύμβαση, μετατρέπεται σε μία υπόσχεση ζωής.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 13:41, 26-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από cibyllian
Ναι ρεμπ υπήρξαν και κοινωνίες εκτός της νόρμας που μας επιβάλλουν ως "φυσιολογική" .... Επίσης όμως υπήρχαν και κοινωνίες, όπου η ανθρωποθυσία ήταν αποδεκτό μέρος ενός τελετουργικού
"Και ας έγινα για σένα μια ζωή θυσία" που λέει και το άσμα... Τι ήθελα να πω; Α ναι.

υπήρχαν ανθρωποφαγικές κοινωνίες
Κάποιοι πάντως δεν τρώγωνται με τπτ...

και υπήρχαν και κοινωνίες όπως αυτή των Αμαζόνων, που οι άνδρες είχαν καθαρά χρηστικό χαρακτήρα
Δεν υπήρξε ποτέ τέτοια κοινωνία. Μόνο στους μύθους.
Και είναι λογικό που δεν υπήρξε, όλοι οι άντρες θα έκαναν ντού

. Επίσης και κοινωνίες στις οποίες η πολυγαμία είναι αποδεκτή .... για τους άνδρες πάντα.
Όχι ακριβώς. Οι Αμερινδοί, οι Ποληνύσιοι δέχονταν την πολυγαμία και για τα δύο φύλα.
Ο πολιτισμένος δυτικός κόσμος δεν γινόταν βέβαια να αδιαφορήσει για τέτοια μη Χριστιανική έκλυση ηθών οπότε τους σκότωσε όλους.

Μην μπαίνουμε σε αυτή τη διαδικασία, το θέμα είναι αν προσφέρει ή όχι στη σχέση κάτι ο γάμος και όχι στην κοινωνία.
Είπαμε τι προσφέρει στην σχέση, ο άντρας γουρουνιάζει επειδή έχει τη δούλα και η γυναίκα παχαίνει

Να πας μπάιιιιι.

Πς. άμα χρειαστείτε κανέναν δύστυχο για πατέρα των κοριτσιών σας, πάρε τηλ

(μπόρατ ακούς? )

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Rempeskes : 26-03-09 στις 14:12.
Παράθεση

tina.70

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tina.70
H tina.70 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H tina.70 αφου βρηκε χρονο... σας απαντα έγραψε στις 19:55, 27-03-09:

Το θεμα δεν ειναι τι μπορει να προσφερει ο γαμος στη σχεση αλλα τι μπορουμε να προσφερουμε εμεις οι ιδιοι στη σχεση μας για να μπορει να επιβιωση αυτο που λεμε "γαμος". Υπαρχουν ενα σωρο ρητα που αναφερονται στο γαμο οπως "ο γαμος σκοτωνει τον ερωτα" ,"αν εισαι παντρεμενος τρως το ιδιο ξαναζεσταμενο φαι..."και διαφορα αλλα που σιγουρα τα ξερετε. Τα ιδια ομως θα σκεφτοταν κανεις αν αναφεροταν σε μια μακροχρονια συμβιωση? Μαλλον οχι. Αρα την διαφορα την κανει ο παπας, ο κουμπαρος,τα ρυζια και η βερα???. Δε νομιζω. Το γαμο τον κανουμε για να ειμαστε αποδεκτοι απο τον κοινωνικο μας περιγυρο και οχι για να προσθεσει ή να αφαιρεσει κατι στη σχεση μας. Οι μονοι υπευθυνοι για να μπορεσει να αντεξει ή να μην αντεξει μια σχεση ειναι το ζευγαρι και μονο αυτο.Ολα τα υπολοιπα τα λεμε για να δικαιολογουμε τις δικες μας ελλειψεις και λαθη..

Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 01:05, 20-03-10:

Αμέ.

Περιττη γραφειοκρατία.

Πλην 10.000 ευρώ για εναν λάιτ γάμο με τραπέζι μετα. (Εμ πως θα ευχαριστηθουν τα συγγενολογια?!)

10 ίδιες τοστιερες αν δεν εχεις λίστα γαμου κάπου.

Την ξαδερφη του μπατζανακη του αδερφου του πατέρα σου που έχεις να την δεις από....ποτέ!

Με μια χιουμοριστικη διαθεση και σουρρεαλιστικη θα ελεγα...αυτή ειναι η αποψη μου για τον γαμο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 08:24, 20-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από Μάρω
Αμέ.

Περιττη γραφειοκρατία.

Πλην 10.000 ευρώ για εναν λάιτ γάμο με τραπέζι μετα. (Εμ πως θα ευχαριστηθουν τα συγγενολογια?!)

10 ίδιες τοστιερες αν δεν εχεις λίστα γαμου κάπου.

Την ξαδερφη του μπατζανακη του αδερφου του πατέρα σου που έχεις να την δεις από....ποτέ!

Με μια χιουμοριστικη διαθεση και σουρρεαλιστικη θα ελεγα...αυτή ειναι η αποψη μου για τον γαμο.
Μια ωραία ατμόσφαιρα είμαστε και πριν όταν κανονίζουμε τα του γάμου και μετά το γάμο

να ζήσετε στο συναρπαστικό αυτό ταξίδι γεμάτο σασπένς

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 09:48, 20-03-10:

ολα μια ιδεα ειναι..

Παράθεση

Audit01 (ΣΚΟΡΠΙΟΣ !!!)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Audit01
Ο ΣΚΟΡΠΙΟΣ !!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 77 μηνύματα.

O Audit01 έγραψε στις 13:20, 20-03-10:

Eτσι οπως εχει καταντησει η εννοια του γαμου οχι δεν αξιζει δυστυχως...

Εχμ, γκουχ,
κάθε έξυπνη ιδέα περί ομαλής κοινωνικής συνοχής έχει διατυπωθεί από ανθρώπους
που στον καιρό τους θεωρούντο "αντικοινωνικοί".
Βλεπουμε σημερα τις εξυπνες ιδεες των "κοινωνικων" που μας φτασανε στον πατο...
Καλυτερα τους αντικοινωνικους λοιπον

Ο γάμος είναι χαρακτηριστικό της Πατριαρχίας και αποτελεί σύστημα ελέγχου
NTOINΓΚ ΚΑΡΑΦΛΙΑΣΑ !!!
Δεν σε αναγκαζει κανενας να παντρευτεις με το πιστολι στο κροταφο...
Αυτα τα "περι ελεγχου" ειναι σαχλαμαρες που τα ακουω και βερεσε απο κατι φεμινιστριες

<<Χαρακτηριστικο της Πατριαρχιας>>
ΑΧΑΧΑΧΑ !!
Τι απιστευτα διαβαζει κανεις σε αυτο το φορουμ

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Himela : 20-03-10 στις 15:50. Αιτία: Προσαρμογή στους όρους
Παράθεση

kate! =]

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kate! =]
H kate! =] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 247 μηνύματα.

H kate! =] έγραψε στις 21:45, 23-03-10:

βασικα εγω απ οτι εχω ακουσει απο πολλους δεν αλλαζει τιποτα στη σχεση...ουσιαστικα ειναι σαν να την επισημοποιεις...οκ οταν κανεις παιδια ειναι διαφορετικα γιατι δεσμευεσαι και δεν μπορεις να φυγεις οποτε θες!

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 21:49, 23-03-10:

Δυνατότητα να πάρεις ευκολότερα στεγαστικό δάνειο.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους