Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,108 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,305 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Είναι απάτη η ομοιοπαθητική;

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 17:13, 03-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Στην πρώτη σου ερώτηση σου απάντησα, ζητάει τις αποδείξεις από λάθος πρόσωπα.
Δλδ οι χιλιαδες περιπτωσεις που εχει ερευνησει ηταν ολοι λαθος προσωπα ; Μην μενεις σε ΜΙΑ εκπομπη που ειδες. Και γενικα μην μενεις στο τι βγαινει στην tv μονο. Αλλωστε σου ξαναειπα, δεν μπορει ενας ανθρωπος να ψαξει ολον τον κοσμο. Ας πανε αυτοι που ειναι οι αληθινοι σε αυτον. Γιαυτο και ο διαγωνισμος αλλωστε. Και παρολαυτα, εχει παει σε παμπολα μερη του κοσμου. Ε ειναι και 80 ετων με καρδιακα προβληματα.

Στην άλλη σου ερώτηση για το εάν θα διακινδύνευε τη φήμη του, ήδη την διακινδύνευσε με την εκπομπή με τη Γραφολογία και τα επαγγέλματα. Αυτή ειδικά την εκπομπή να δει κανείς καταλαβαίνει ότι θέλει να γελιοποιήσει τους συγκεκριμένους γνωστικούς τομείς, δεν τους ερευνά.
Αρα η απαντηση σου ειναι "ναι". Ομως απότι φαινεται κανενας δεν εχει μπορεσει να του κλεισει το στομα. Γιατι δε παει ενας σωστος γραφολογος που το "επαγγελμα" του υποτιθεται οτι κινδυνευει απο τον Ραντι, να τον αντιμετωπισει ; Προφανως γιατι ο κοσμος κοιμαται και θελει να πιστευει (και ευκολα μαλιστα) σε διαφορα πραγματα (πχ οτι τον απηγαγαν οι εξωγηινοι, οτι υπαρχουν αγγελοι, οτι ειδε ουφο,κλπ). Επισης, σου εβαλα στο τοπικ γραφολογιας, βιντεο απο αλλον ερευνητη και με διαδημη γραφολογο. Αρα μηπως δεν ειναι ο Ραντι το προβλημα ;

Για την εμφάνισή του δεν τον έκρινε κανείς, απλά έγραψα ότι τα μάτια του μου βγάζουν μοχθηρία. Δεν θα τσακωθούμε για τα όμορφα μάτια του Ράντι τώρα.
Και το να αποδιδεις ενα γνωρισμα χαρακτηρα, σε ενα στοιχειο εμφανισης, δεν αποτελει κριση με βαση την εμφανιση ; Οταν λεμε δε κρινω με βαση την εμφανιση, να το εννοοουμε πληρως. Οχι "δε τον κρινω,...αλλα με βασει τα φρυδια του και τα ματια του κατι μου λεει οτι ειναι πολυ κακος ανθρωπος"

Με ρωτάς επίσης πως γνωρίζω ότι καλεί μόνο τσαρλατάνους. Μα φαίνεται, αφού τσαρλατάνους καλεί ο άνθρωπος ;
Φοβερο επιχειρημα. Δεν εχω αντιλογο...Τελικα αν ολοι που βλεπουμε στις TV ειναι τσαρλατανοι...οι αληθινοι γιατι κρυβονται ; (επισης ο τσαρλατανος ξερει οτι κοροιδευει τον κοσμο...υπαρχουν πολλοι που πραγματικα πιστευουν οτι εχουν καποια δυναμη, και οταν αποτυγχανουν παταγωδως, το αποδιδουν σε οτι κουφο μπορεις να φανταστεις).

Τα μισά του χρόνια στην έρευνα μπορεί να μην τα έχω αλλά εγώ δεν ερευνώ "περιπτώσεις" τσαρλατάνων αυτών των γνωστικών τομέων, αλλά τους ίδιους τους γνωστικούς τομείς και πίστεψέ με, είμαι πολύ πιο σκληρός από τον Ράντι στις κρίσεις μου γι'αυτούς, αλλά και δίκαιος.
Εξεταζεις τους ιδιους τους τομεις ; Τι,.. θεωρητικα δλδ ; Θεωρητικα φιλε μου, ολα ωραια και καλα. Στην πραξη ειναι το θεμα. Και ειδικα οταν υπαρχει κοσμος που ισχυριζεται οτι κανει πραγματα που δεν μπορει ή που ειναι τρυκ (πχ Γκελερ).

Δεν με έχει πείσει ότι έχει κάνει αντικειμενική έρευνα πέραν της περιπτωσιολογίας,ούτε ότι θέλει να μάθει τι απ'όλα αυτά είναι αλήθεια και τι σκουπίδια, αλλιώς θα παρουσίαζε έστω κάποιες περιπτώσεις για τις οποίες η επιστήμη έχει σηκώσει τα χέρια ψηλά, έδρες πανεπιστημιακές Παραψυχλογίας λόγου χάρη.
Τι εννοεις "εδρες πανεπιστημιακες" ; ειναι περιπτωση υπερφυσικου φαινομενου αυτο ; Και ξαναλεω : δεν εχεις πειστει λες οτι δεν εξεταζει μονο τσαρλατανους, αλλα χωρις να εχεις δει καν τουλαχιστον ολα τα βιντεο που υπαρχουν. Για να μην μιλησουμε για τις καταγεγραμενες περιπτωσεις που απλα δεν εχουν προβληθει. Προσωπικα δε βλεπω να εισαι αυστηρος με τον εαυτο σου στο να βγαλεις συμπερασματα, αφου το κανεις με ελαχιστα στοιχεια.

'Οσο για τη δεκτικότητα και τους ξερόλες, κι εγώ τη διατηρώ απέναντι στον Ράντι τη δεκτικότητά μου και την ανεκτικότητα όταν λέω ότι καλά κάνει και χτυπά τους τσαρλατάνους, απλά λέω ότι δεν υπάρχουν μόνο αυτοί. Ελπίζω αυτή τη φορά η σύνταξή μου να μην σε μπέρδεψε.
Οπως σου εδειξα και στο βιντεο, ουτε ο Ραντι λεει πως ολοι ειναι τσαρλατανοι, ουτε λεει πως αποκλειεται να υπαρχουν ικανοτητες και δυναμεις περιεργες. Οποτε που ακριβως διαφωνεις και τον θαβεις, δε ξερω...Αφου εισαι αυστηρος κι εσυ, θα πρεπε να εισαι 100% μαζι του.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lorien : 03-08-09 στις 17:18.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 18:48, 03-08-09:

george (παπάκι) vithoulkas (τελεία) com
ασε τον βυθουλκα, ΕΣΥ εισαι ικανοποιημενη με μια τετοια μελετη? τι διαολο δεν μπορειτε να χρησημοποιησετε την ΔΙΚΗ ΣΑΣ κριση για να βγαλετε ενα συμπερασμα? πρεπει να σας το ταισει καποιος "ειδικος"?

ελεος

(και btw ο βυθουλκας το ξερει μια χαρα)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 19:08, 03-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από epote
ασε τον βυθουλκα, ΕΣΥ εισαι ικανοποιημενη με μια τετοια μελετη? τι διαολο δεν μπορειτε να χρησημοποιησετε την ΔΙΚΗ ΣΑΣ κριση για να βγαλετε ενα συμπερασμα? πρεπει να σας το ταισει καποιος "ειδικος"?
Μα τι λες τώρα!

Επί σειρά ποστ προσπαθείτε να μας πείσετε να μην χρησιμοποιούμε τη δική μας κρίση και να αφήνουμε την επιστήμη να αποφανθεί για την Αλήθεια.
Εμείς πιστεύουμε σε εξωγήινους με πράσινες ουρές, αγγέλους, χαρτορίχτρες, λέμε ψέματα και είμαστε αναξιόπιστοι.
Είσαι σίγουρος ότι θέλεις από εμάς να αξιολογήσουμε τη "μελέτη" σου;
Έλεος indeed!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Insomniac
Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 754 μηνύματα.

O Insomniac έγραψε στις 19:58, 03-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Μα τι λες τώρα!

Επί σειρά ποστ προσπαθείτε να μας πείσετε να μην χρησιμοποιούμε τη δική μας κρίση και να αφήνουμε την επιστήμη να αποφανθεί για την Αλήθεια.
Εμείς πιστεύουμε σε εξωγήινους με πράσινες ουρές, αγγέλους, χαρτορίχτρες, λέμε ψέματα και είμαστε αναξιόπιστοι.
Έλεος indeed!
Πολυ σωστη.

Συν οτι δεν νομιζω να θεωρει κανενας λογικο οποτε διαφωνουμε για ενα επιστημονικο ζητημα σε ενα φορουμ (και μαλιστα γενικου ενδιαφεροντος) να πρεπει να διοργανωνουμε ερευνα. Αυτο ελειπε να αρχισουμε να μαζευουμε ατομα για μελετη και μεσω e-steki.

Btw epote, ειπαμε αυτες ακριβως οι μελετες εχουν ηδη γινει και μαλιστα μαζικα. Δεν εισαι ο πρωτος που το σκεφτηκε προφανως.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 20:51, 03-08-09:

Μα τι λες τώρα!

Έλεος indeed!
ερωτηση: τι θα επρεπε να γινει για να πεισθεις οτι η ομοιοπαθητικη δεν δουλευει? Ειναι ακαδημαικη η ερωτηση, δεν λεω οτι δεν δουλευει, σε ρωταω κατω απο ποιες ακριβως συνθηκες θα πειθοσουν οτι η ομοιοπαθητικη δεν δουλευει? (προσωπικα για να πεισθω οτι δουλευει θελω να δω 1-2 μελετες που να βγαζουν στατιστικα σημαντικα θετικα απο τελεσματα και τις επαληθευσεις τους απο τριτους)

Btw epote, ειπαμε αυτες ακριβως οι μελετες εχουν ηδη γινει και μαλιστα μαζικα. Δεν εισαι ο πρωτος που το σκεφτηκε προφανως.
προφανως εχουν γινει και μαλιστα τις εχω ολοκληρες. Αλλα εδω μιλαμε για παραλογισμο τεραστιου επιπεδου. Η ερωτηση παει και σε εσενα insomniac, τι θα επρεπε να γινει για να πεισθεις οτι η ομοιοπαθητικη δεν δουλευει?

Δεν καταλαβαινω γιατι εινια παραλογο να χρησημοποιησεις την κριση σου για να θεσπισεις ενα πειραματα το οποιο θα επιβεβαιωνει η αποριπτει την ομοιοπαθητικη, η ανθρωπιτα ετσι πηγε μπροστα, οταν οι ανθρωποι σκεφτονται με το δικο τους μυαλο αντιλαμβανομενοι οτι αυτο μπορει να τους κοροηδεψει.

Ειναι απλο αυτο που λεω, ισιλιελ μπορεις να χρησημοποιεις το μυαλο και την κριση σου ωστε να σχεδιασεις εναν τροπο που θα αποριπτει η επιβαιβεωνει την ομοιοπαθητικη ο οποιος τροπος θα ειναι οσο το δυνατον πιο ουσιαστικος και αντικειμενικος γινεται?

αν ΔΕΝ μπορεις (στην θεωρια οχι στην πραξη!) γιατι καθεσαι και μιλας αφου εμφανως δεν μπορεις να συμετασχεις?

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Insomniac
Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 754 μηνύματα.

O Insomniac έγραψε στις 03:17, 04-08-09:

προφανως εχουν γινει και μαλιστα τις εχω ολοκληρες. Αλλα εδω μιλαμε για παραλογισμο τεραστιου επιπεδου. Η ερωτηση παει και σε εσενα insomniac, τι θα επρεπε να γινει για να πεισθεις οτι η ομοιοπαθητικη δεν δουλευει?

Δεν καταλαβαινω γιατι εινια παραλογο να χρησημοποιησεις την κριση σου για να θεσπισεις ενα πειραματα το οποιο θα επιβεβαιωνει η αποριπτει την ομοιοπαθητικη, η ανθρωπιτα ετσι πηγε μπροστα, οταν οι ανθρωποι σκεφτονται με το δικο τους μυαλο αντιλαμβανομενοι οτι αυτο μπορει να τους κοροηδεψει.
Δεν ειναι παραλογο, αν εισαι επιστημονας. Γιατι προφανως αν δεν εισαι (στον τομεα αυτο) τοτε το πειραμα σου πρωτον δεν θα μπορει να γινει πρακτικα, αλλα και θα μπαζει θεωρητικα. Ακριβως ομως επειδη επιστημονες τα εχουν σκεφτει αυτα και εχουν γινει ηδη οι ερευνες ειναι που λεω οτι δεν χρειαζεται και το δικο σου πειραμα.

Οσον αφορα τι θα με επειθε οτι η ομοιοπαθητικη δεν δουλευει, μαλλον δεν εχεις διαβασει τις συμμετοχες μου στο thread. Πιστευω ακριβως οτι η ομοιοπαθητικη δεν δουλευει. Οποτε το ερωτημα ειναι τι θα με επειθε οτι δουλευει. (Το οποιο ειναι παρεμφερες ερωτημα αλλα με αρκετα διαφορετικη απαντηση απο το τι θα με επειθε να τη δοκιμασω εγω ο ιδιος)

Θα με επειθε κατα σειρα (δηλαδη μπορει το πρωτο μονο του να μην με επειθε αλλα αμα συνδυαζονταν με το δευτερο, το τριτο, κτλ):

* Ανεξαρτητες double blind ερευνες, με μεγαλο δειγμα και δημοσιευμενες σε σοβαρο περιοδικο.
* Το ιδιο σε systematic review.
* Χρηση της ομοιοπαθητικης για μεγαλο διαστημα και σε μεγαλο πληθυσμο.
* Ικανοποιητικη αποδοση σε σχεση με την κλασικη ιατρικη (πχ λιγο μικροτερη αποδοση, αλλα και πολυ μικροτερο κοστος ή με πολυ λιγοτερες παρενεργειες)

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 10:13, 04-08-09:

Δεν ειναι παραλογο, αν εισαι επιστημονας. Γιατι προφανως αν δεν εισαι (στον τομεα αυτο) τοτε το πειραμα σου πρωτον δεν θα μπορει να γινει πρακτικα, αλλα και θα μπαζει θεωρητικα. Ακριβως ομως επειδη επιστημονες τα εχουν σκεφτει αυτα και εχουν γινει ηδη οι ερευνες ειναι που λεω οτι δεν χρειαζεται και το δικο σου πειραμα.
1) δεν χρειαζεται να εχεις πτυχια για να μπορεσεις να σχεδιασεις μια καλη μελετη, χρειαζεται να στρωσεις το κωλο σου να διαβασεις και να χρησημοποιησεις το μυαλο σου για να κλεισεις τις τρυπες. Το να κανεις μια double blind, placebo controled μελετη ειναι το πιο ευκολο πραγμα στο κοσμο (δεν κανω πλακα)

2) δεν αντεληφθεις τη σωκρατικοτητα του λογου μου...προσπαθω τοση ωρα εμεσος πλην σαφως να μαθω τι ακριβως θα επειθε καποιον υπερμαχο της ομοιοπαθητικης για το οτι η ομοιοπαθητικη δεν δουλευει.

Και οπως βλεπεις απο τις απαντησεις που εχω παρει η κατακλειδα ειναι αυτη: ΤΙΠΟΤΑ δεν θα τους επειθε οτι η ομοιοπαθητικη ειναι λαθος.

Και ο λογος ειναι απλος, δεν πιστευουν στην ομοιοπαθητικη γιατι εχουν σκεφτει κριτηκα και εχουν καταληξει σε ενα συμπερασμα, απλα ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ με την δογματικη θρησκευτικη εννοια γιατι αυτο εξυπηρετει τις προσωπικοτητες τους και γιατι ετσι εχουν μαθει. You cant argue with that...

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 11:30, 04-08-09:

Έζησα 10 χρόνια με έναν άνθρωπο που είχε βροχικό άσθμα με κρίσεις που τον έστελναν στο νοσοκομείο. Ήταν απόλυτα εξαρτημένος από το aerolin και δεν έκανε βήμα χωρίς αυτό. Άρχισε ομοιοπαθητική θεραπεία και παράλληλα δίαιτα και έκτοτε δεν είχαμε καν aerolin στο σπίτι και οι σπάνιες πλέον ασθματικές κρίσεις ήταν ήπιες και ελέγξιμες.

Ο ομοιοπαθητικός γιατρός του έχει θεραπεύσει με επιτυχία διάφορα ιατρικά προβλήματα, δικά μου και την οικογένειάς μου. Υπήρξαν και περιπτώσεις όπου αυτός ο ίδιος σύστησε να μην ακολουθηθεί ομοιοπαθητική θεραπεία σε κάποιες περιπτώσεις.

Εάν δεν μπορούσα για κάποιο λόγο να επισκεφτώ πλέον το συγκεκριμένο γιατρό, δεν ξέρω αν θα εμπιστευόμουν οποιονδήποτε άλλο ομοιοπαθητικό. Η εμπειρία μου όμως μου έδειξε ότι κάτι συμβαίνει με την ομοιοπαθητική που η ιατρική κοινότητα οφείλει να το λάβει σοβαρά υπ' όψιν της και να το μελετήσει.

Η φιλοσοφία της ομοιοπαθητικής ιατρικής, ταιριάζει με τα πιστεύω μου αλλά και ευρύτερα θεωρώ ότι θα μπορούσε να βοηθήσει τη συμβατική ιατρική να προσφέρει καλύτερες υπηρεσίες στους ασθενείς της.

Μπορεί να μην εμπιστευόμουν την ομοιοπαθητική για κάποιο θανατηφόρο νόσημα, όμως σίγουρα θα ακολουθούσα ομοιοπαθητική θεραπεία για δερματικά ή χρόνια προβλήματα που δεν είναι θανατηφόρα.

Δεν έχω κάτι περισσότερο να προσθέσω και ήδη έχω πει πάρα πολλά. Όσοι είχαν θετικά αλλά και αρνητικά αποτελέσματα από την ομοιοπαθητική, να μπαίνουν και να καταθέτουν τις εμπειρίες τους.
Καλές οι επιστημονικές μελέτες, αλλά πολλές φορές αλληλοαναιρούνται ή διαψεύδονται με τα χρόνια.
Μπορεί άραγε κανείς να τις εμπιστεύεται τυφλά;

Και ο λογος ειναι απλος, δεν πιστευουν στην ομοιοπαθητικη γιατι εχουν σκεφτει κριτηκα και εχουν καταληξει σε ενα συμπερασμα, απλα ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ με την δογματικη θρησκευτικη εννοια γιατι αυτο εξυπηρετει τις προσωπικοτητες τους και γιατι ετσι εχουν μαθει.
Τυχεροί όσοι μπορούν να πιστεύουν σε κάτι που τους σώζει, αφού δεν είναι το αντικείμενο της πίστης τους αυτό που τους βοηθά, αλλά η ίδια η πίστη τους. Αυτός δε, είναι μάλλον ένας μηχανισμός, που όσο περισσότερο τον αναλύεις, τόσο λιγότερο δουλεύει. Ας αφήσουμε λοιπόν τον τρελό στην τρέλα του.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 12:27, 04-08-09:

ισιλιελ:

1)ενας ανθρωπος που ειχε βρογχικο ασθμα οταν αρχισε σωστη διατροφη (εικαζω και καποια βασικης μορφη γυμναστικη πιθανων εκοψε και το καπνισμα) θεραπευτικε (θαυμα θαυμα)

2)εξακολουθεις να μην λες τι θα σε εκανε να παψεις να πιστευεις στην ομοιοπαθητικη (τιποτα προφανως)

3)η εμπειρια ενος ανθρωπου κατω απο μη ελεγχομενες συνθηκες δεν μας λεει τιποτα

ειναι εκπληκτικο πως οι ανθρωποι μπορουν να λενε ψεματα στον εαυτο τους χωρις να το καταλαβαινουν και κυριος να μην θελουν να αποδεχθουν οτι αυτο γινεται...αντιλαμβανομαι το λογο, κραταει τα μυαλα τους υγειη στον μικρο περιορισμενο αισθητιριακα και εμπειρικα κοσμο τους. Make no mistake η συντρηπτικη πλειοψηφια των ανθρωπων θα ζησει και θα παιθανει χωρις ποτε κανενας να παρει χαμπαρι την πορεια της ζωης τους. Αν δεν εχει την πνευματικη επαρκεια να ειναι οκ με αυτο το γεγονος πρεπει να φτιαξει μια ολοκληρη μυθοπλασια για να μπορεσει να επιβιωσει.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 13:25, 04-08-09:

ισιλιελ:
1)ενας ανθρωπος που ειχε βρογχικο ασθμα οταν αρχισε σωστη διατροφη (εικαζω και καποια βασικης μορφη γυμναστικη πιθανων εκοψε και το καπνισμα) θεραπευτικε (θαυμα θαυμα)
Λάθος εικάζεις. Ούτε γυμναστική έκανε, ούτε το κάπνισμα έκοψε. Το μόνο που έκοψε ήταν το aerolin...

2)εξακολουθεις να μην λες τι θα σε εκανε να παψεις να πιστευεις στην ομοιοπαθητικη (τιποτα προφανως)
Αν και η ερώτηση μου φαίνεται προβοκατόρικη, να σου απαντήσω: Εάν δεν με βοηθούσε και δεν είχε βοηθήσει κανέναν από το περιβάλλον μου, θα ήταν ένας καλός λόγος να μην της έχω εμπιστοσύνη. Δε βιάζομαι να απορρίψω τίποτα ωστόσο...

3)η εμπειρια ενος ανθρωπου κατω απο μη ελεγχομενες συνθηκες δεν μας λεει τιποτα
Οι εμπειρίες πολλών ανθρώπων όμως, θα 'πρεπε να λένε κάτι.

Make no mistake η συντρηπτικη πλειοψηφια των ανθρωπων θα ζησει και θα παιθανει χωρις ποτε κανενας να παρει χαμπαρι την πορεια της ζωης τους.
Tell that to the universe... Αν πάντως το τίναγμα των φτερών μιας πεταλούδας μπορεί να προκαλέσει τυφώνα μίλια μακρυά, αναρωτιέμαι τι μπορεί να προκαλέσει το πέρασμα ενός ανθρώπου από τον κόσμο...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 00:27, 13-08-09:

Mερικα "ρεζουμε" και λινκς απο ερευνες :

1. Homeopathic specialties as substitutes for benzodiazepines: double-blind vs. placebo study : "No statistically significant difference between homeopathic drugs and placebo was observed for the main outcome or for the secondary outcomes. The lack of statistical power due to accrual difficulties limits the conclusions of this trial which did not confirm the efficacy of homeopathic drugs in this indication."

2. The effects of homeopathic belladonna 30CH in healthy volunteers -- a randomized, double-blind experiment. : "There is no indication that belladonna 30CH produces symptoms different from placebo or from no intervention. Symptoms of a homeopathic pathogenetic trial (HPT) are most likely chance fluctuations."

3.
Nuclear magnetic resonance (NMR) studies of homeopathic solutions : "In conclusion, published results from NMR research on homeopathy indicating differences between homeopathic solutions and control samples could not be reproduced."

4. Evidence of clinical efficacy of homeopathy. A meta-analysis of clinical trials. : "There is some evidence that homeopathic treatments are more effective than placebo; however, the strength of this evidence is low because of the low methodological quality of the trials. Studies of high methodological quality were more likely to be negative than the lower quality studies. Further high quality studies are needed to confirm these results."

5. Is homeopathy superior to placebo? Controversy apropos of a meta-analysis of controlled studies : "This study indeed concluded that the results are not compatible with the hypothesis that the clinical effects of homeopathy are completely due to placebo. However, this meta-analysis contains several methodological flaws. Furthermore, it is recognized that results of a meta-analysis may not be confirmed in large well-performed clinical trials. Thus, homeopathy should still provide the evidence that conventional medicine has regularly brought during the last two decades in many fields of therapeutics, with the respect of the rigorous rules of "Good Clinical Practice", leading to "Evidence-Based Medicine"."

6. Homeopathic treatment of migraine: a double blind, placebo controlled trial of 68 patients.

7.
Double-blind randomized placebo-controlled study of homoeopathic prophylaxis of migraine.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 09:44, 13-08-09:

επισις

A randomized, double-blind, placebo-controlled study of classical homeopathy in generalized anxiety disorder.

CONCLUSION: The effect of homeopathic treatment on mental symptoms of patients with generalized anxiety disorder did not differ from that of placebo. The improvement in both conditions was substantial. Improvement of such magnitude may account for the current belief in the efficacy of homeopathy and the current increase in the use of this practice.

Αλλα μην περιμενεις τιποτα...ολο και κατι θα βρουν απο καποια λεξη θα πιαστουν η θα καταληξουν στο συνηθες στο ε-στεκι argumentum ad populum. Δεν μπορεις να αλαξεις την ΠΙΣΤΗ ενος ανθρωπου, εξ ορισμου η πιστη ειναι η τυφλη και ηληθια θεωρηση οτι κατι ειναι σωστα περα απο καθε αμφισβητηση.

Παράθεση

provlimatismenos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη provlimatismenos
H provlimatismenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H provlimatismenos έγραψε στις 20:16, 13-09-09:

Μια καλή παρουσίαση και ανάλυση για την εναλλακτική 'ιατρική' (συμπεριλαμβανομένης και της ομοιοπαθητικής) μπορεί κανείς να δει από τον καθηγητή Richard Dawkins (Oxford University) στο video:
[gvideo]-4720837385783230047[/gvideo]

πραγματικά αξίζει τον κόπο να το δει κανείς.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 13-09-09 στις 20:55. Αιτία: παράθεση video
Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 17:08, 12-10-09:

Πρόσφατα πήγα σε έναν ομοιοπαθητικό(από τους καλούς αν κρίνω από το πόσο με χρέωσε!!), για λόγους άγχους. Μου τον σύστησε ένα κοντινό μου πρόσωπο, το οποίο τον επισκεπτόταν για αρκετό μπορώ να πω καιρό, λόγω προβλημάτων με το στομάχι του. Αυτό το πρόσωπο είδε απίστευτα σημαντική βελτίωση. Και δεν το λέει μόνο ο ίδιος, αλλά και οι εξετάσεις του.
Εγώ δεν έχω ακόμα αποτελέσματα, αφού έχω μόνο μια επίσκεψη και δεν άρχισα ακόμα τα φάρμακα που μου έγραψε.

Όσο για την επίσκεψη αυτή καθαυτή, μου έκανε απίστευτη εντύπωση ότι μου έκανε περίεργες ερωτήσεις(π.χ. από ποια πλευρά κοιμάμαι, αν μαρέσει ο βροχερός καιρός, αν νιώθω ότι με παρακολουθούν στον δρόμο κλπ.) Και μάλστα είχε ένα τεράστιο βιβλίο ομοιοπαθητικής και ότι του έλεγα, έψαχνε και τα έβρισκε. Επίσης, έμοιαζε απόλυτα, απόλυτα σίγουρος ότι θα με θεραπεύσει, όπως από ότι έχω μάθει κάνει με όλους σχεδόν τους ασθενείς του.

Να προσθέσω ότι όλοι οι πελάτες έδειχναν ευκατάστατοι και η αίθουσα υποδοχής και ο χώρος ήταν πολύ φιλικά(αυτό βέβαια δεν έχει απαραίτητα να κάνει με την ομοιοπαθητική)...

Όταν και αν έχω αποτελέσματα θα σας ενημερώσω.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 17:16, 12-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από alis
Πρόσφατα πήγα σε έναν ομοιοπαθητικό(από τους καλούς αν κρίνω από το πόσο με χρέωσε!!)
Είναι τώρα αυτό κριτήριο ικανότητας του γιατρού;

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 17:22, 12-10-09:

Είναι τώρα αυτό κριτήριο ικανότητας του γιατρού;
Βέβαια. Για να φτάσει να χρεώνει τόσα πολλά, πάει να πει ότι οι ασθενείς του είδαν αποτελέσματα και κατάλαβε ότι αν τους χρέωνε περισσότερο θα συνέχιζαν να πηγαίνουν, αφού βοηθιούνται.

Και αν δεν παίζει ρόλο, γιατί να μην πηγαίνουμε όλοι σε γιατρούς που πληρώνονται από το δημόσιο και πληρώνουμε ένα σκασμό λεφτά σε άλλους;

Αν ένας μέτριος γιατρός χρέωνε τόσο πολύ, δεν θα είχε ασθενείς επί τέσσερα και πέντε χρόνια όπως έχει ο συγκεκριμένος. Πάει να πει ότι οι άνθρωποι βοηθιούνται...

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 20:39, 12-10-09:

λολ αυθυποβολη 1-0-1 οταν πληρωνεις πολυ για κατι it better be good και αν δεν ειναι make it be good γιατι εδωσες ενα σκασμο φραγκα

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 10:19, 02-07-10:

Κλείνω τέσσερις μήνες ομοιοπαθητικής θεραπείας. Την ξεκίνησα πολύ απρόθυμα, σαν τελευταία λύση σε κάποιο πρόβλημά μου, που αλλιώς θα με οδηγούσε στο χειρουργείο. Έχω δει θετική βελτίωση και είμαι πολύ ευχαριστημένη... Κοινώς, τελικά πείστηκα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 12:00, 02-07-10:

Πώς αποφάσισες να τη δοκιμάσεις;

Χαίρομαι που έχεις θετικά αποτελέσματα, όποια κι αν είναι η ιατρική πρακτική που ακολούθησες.
Περαστικά σου Γιδάκι!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Freya

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Freya
H Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 427 μηνύματα.

H Freya έγραψε στις 16:41, 09-02-11:

γεια σας παιδια...επαναφερω το θεματακι...
εχω καποια προβληματακια και σκεφτομαι να ξεκινησω ομοιπαθητικη....
θελω να πιστευω πως δεν προκειται για απατη μιας και την ασκουν πτυχιουχοι ιατροι....
αν ξερει κανεις καποιον καλο ειτε αθηνε ειτε πατρα ας μου στειλει πμ αν και εχω καποιους κατα νου...
αυτη τη στιγμη δεν μπορω να διαβασω και τις 32 σελιδες του θεματος οποτε ας μου πει καποιος τα συμπερασματα των 32 σελιδων η την προσωπικη του αποψη....
τα παιδια που ξεκινησαν, τελικα πως τα ειδαν τα πραγματα?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 09:55, 12-02-11:

θελω να πιστευω πως δεν προκειται για απατη μιας και την ασκουν πτυχιουχοι ιατροι....
ΕΙΝΑΙ απατη, για το ονομα επιτελους, εχουμε παραθεσει 500 μελετες που ΟΛΕΣ καταληγουν οτι η ομοιοπαθητικη δεν εχει καμια διαφορα απο το πλασιμπο και ακομα ρωτατε αποψεις ενος! Ελεος.

σαν τελευταία λύση σε κάποιο πρόβλημά μου, που αλλιώς θα με οδηγούσε στο χειρουργείο
Τι προβλημα ειχες που ηθελε χειρουργιο?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 12:42, 12-02-11:

Μόνο που έχουν κατατεθεί άλλες τόσες προσωπικές μαρτυρίες που δείχνουν πως άνθρωποι βοηθήθηκαν και κάποιοι θέλουν να κάνουν τα στραβά μάτια...

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 12:49, 12-02-11:

Μόνο που έχουν κατατεθεί άλλες τόσες προσωπικές μαρτυρίες που δείχνουν πως άνθρωποι βοηθήθηκαν και κάποιοι θέλουν να κάνουν τα στραβά μάτια...
ΕΙΝΑΙ απατη, για το ονομα επιτελους, εχουμε παραθεσει 500 μελετες που ΟΛΕΣ καταληγουν οτι η ομοιοπαθητικη δεν εχει καμια διαφορα απο το πλασιμπο και ακομα ρωτατε αποψεις ενος! Ελεος.
Ψηφίζω placebo!

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 16:09, 12-02-11:

Όχι πάλι βαριέμαι. Κι εγώ ψηφίζω placebo αν αυτό με κάνει καλά.

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 16:37, 12-02-11:

1) μπορει να λενε ψεματα
2) μπορει να λενε ψεματα ΧΩΡΙΣ να το ξερουν (αυθυποβολη κιετς)
3) μπορει να εχουν συμφεροντα
4) μπορει να ειχαν κατι που απο ΜΟΝΟ ΤΟΥ περναει μετα απο λιγο καιρο, για παραδειγμα αν εχεις αυπνιες στο 80% των περιπτωσεων μετα απο λιγο καιρο και ΕΛΑΧΙΣΤΗ ψυχοθεραπεια (για παραδειγμα οι ερωτησεις που θα σου κανει ο ομοιοθεραπευτης η τι σκατα λεγετε) περνανε απο μονες τους

τεσπα το τι λεω εγω και η μαρια δεν εχει καμια σχεση με τη πραγματικοτητα ξερεις, μεχρι το 1600 ΟΛΟΙ ελεγαν οτι η γη ειναι επιπεδη εκτος απο εναν...

αν δεν μπορεις να βαλεις ορισμενες παραμετρους ωστε να βγαλεις ασφαλη συμπερασματα δεν σημαινουν τιποτα οι προσωπικες μαρτυριες, και στην ομοιοπαθητικη ΟΠΟΤΕ μπαινουν καποιες παραμετροι ελεγχου μεσα αποτυγχανει.

σε προκαλω την επομενη φορα ισιλιελ που το παιδι σου εχει κατι σοβαρο (οχι βιχαλακι που επιμενει) να το πας σε ομοιοπαθητικο να δεις αν θα βγαλει κατι...

Παράθεση

Freya

Δραστήριο Μέλος

H Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 427 μηνύματα.

H Freya έγραψε στις 18:29, 13-02-11:

epote αν θες βαλε κανα λινκ για τις μελετες γιατι ειναι δυσκολο να βγαλω ακρη με τοσες σελιδες....
παντως δε καταλαβαινω γιατι καποιος γιατρος να ασχοληθει με την ομοιοπαθητικη αν ειναι μπαρουφα.....
παντως εαν τελικα ισχυει και κανει δουλεια λογικο ειναι να την σαμποταρουν γιατι θα κανει κακο στους γιατρους και στις φαρμακοβιομηχανιες...

isiliel δοκιμασες να κανεις ομοιοπθητικη?εμεινες ευχαριστημενη?

παντως αυτο που μπορω να σας πω 100% ειναι οτι δουλευει πολυ καλα με τα δερματικα και το ασθμα...
η ξαδερφη μου που ταλαιπωρηθηκε πολυ με κορτιζονες γιατι ειχε εκζεματα σε ολο το σωμα απο μικρη, της εφυγαν(οχι τελειως) με την ομοιοπαθητικη....το ιδιο συνεβη κ στον αδελφο μου ποθ δεν την πιστευε κιολας....

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 18:38, 13-02-11:

Freya, αν δεν κάνεις τον κόπο να διαβάσεις έστω και διαγώνια το θέμα, δεν μπορούμε να σου κάνουμε περίληψη 11 σελίδων σε μερικές γραμμές.
Όλα όσα ζητάς έχουν αναφερθεί διεξοδικά στις προηγούμενες σελίδες. Ψάξου.

Παράθεση

Freya

Δραστήριο Μέλος

H Freya έγραψε στις 22:34, 13-02-11:

ποιες 11!!!
33 ειναι!!!!!!
θενξ, οταν βρω χρονο θα διαβασω τις προηγουμενες σελιδες....

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 22:43, 13-02-11:

Εγώ πάντως έχω μια απορία πάνω στην όλη συζήτηση:

Έχουμε ακούσει εδώ μέσα, διάφορες περιπτώσεις κατά τις οποίες άνθρωποι οι οποίοι έπαιρναν φαρμακευτική αγωγή, κορτιζόνες κλπ, χωρίς να έχουν θεραπευτεί, έκαναν ομοιοπαθητική και τα συμπτώματα υποχώρησαν. Τι ήταν λέει αυτό που τους έκανε καλά; Το φαινόμενο Placebo επιμένουν οι εχθροί της ομοιοπαθητικής. Μάλιστα, ας το δεχτούμε...

Εκείνα τα ρημάδια τα κλασικά φάρμακα και οι καταραμένες κορτιζόνες, για ποιο λόγο ΔΕΝ πυροδότησαν το placebo στα ίδια άτομα; Τι ήταν αυτό που διέθεταν τα ομοιοπαθητικά φάρμακα, ώστε να πυροδοτήσουν το placebo και δεν το είχαν τα "κανονικά" φάρμακα, των "μη απατεώνων";

Πόσο εύκολα παρουσιάζουμε τις λογικές μας αντιφάσεις ως αποδείξεις...

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 13:11, 14-02-11:

epote αν θες βαλε κανα λινκ για τις μελετες γιατι ειναι δυσκολο να βγαλω ακρη με τοσες σελιδες....
"Are the clinical effects of homoeopathy placebo effects? Comparative study of placebo-controlled trials of homoeopathy and allopathy", Lancet 366 (9487): 726–732, doi:10.1016/S0140-6736(05)67177-2, PMID 16125589

[...]This finding is compatible with the notion that the clinical effects of homoeopathy are placebo effects.

Αυτο ειναι μια μεταναλυση του μεγαλυτερου μερων των μελετων που εχουν γινει για την ομοιοπαθητικη μεχρι το 2005.

Homeopathy for Childhood and Adolescence Ailments: Systematic Review of Randomized Clinical Trials
Umut Altunç, MD, Max H. Pittler, MD, PhD and Edzard Ernst, MD, PhD

CONCLUSION: The evidence from rigorous clinical trials of any type of therapeutic or preventive intervention testing homeopathy for childhood and adolescence ailments is not convincing enough for recommendations in any condition.

ακομα μια μετα αναλυση μεχρι το 2007 αυτη τη φορα.

Εκείνα τα ρημάδια τα κλασικά φάρμακα και οι καταραμένες κορτιζόνες, για ποιο λόγο ΔΕΝ πυροδότησαν το placebo στα ίδια άτομα;
εισαι επιστημονας θα επρεπε να μπορεις να συναγεις το οτι τι μας λεει ενας τυπος σε ενα φορουμ για ενα ξαδελφο του ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΝΟΗΜΑ.

γιατι? Γιατι μπορει να ηταν κακη διαγνωση του γιατρου, γιατι μπορει να μην τα επαιρνε, γιατι μπορει να τα επαιρνε για καποια χρονια και να τα σταματησε οταν αρχισαν να λειτουργουν, γιατι μπορει να αλαξε περιβαλων, μπορει να περασε η αλεργια και το εκζεμα (ΠΟΛΥ ΣΥΝΗΘΕΣ) γιατι μεγαλωσε, γιατι μπορει να μας λεει ψεματα, γιατι μπορει να υπερβαλει.

Σοβαρα τωρα, εισαι βιολογος αν δεν κανω λαθος, σε παρακαλω, σε ικετευω με ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΕΞΩΔΑ εσυ ο ιδιος σχεδιασε ενα πειραμα για να τσεκαρουμε την ομοιοπαθητικη. Θα βαλω εγω τα λεφτα και θα τσεκαρω την μεθοδολογια αν ειναι επαρκως σωστη. Θα τα κανουμε ολα ανοιχτα σε αυτο το φορουμ για να βλεπουν ολοι. Εισαι μεσα?

η ξαδερφη μου που ταλαιπωρηθηκε πολυ με κορτιζονες γιατι ειχε εκζεματα σε ολο το σωμα απο μικρη, της εφυγαν(οχι τελειως) με την ομοιοπαθητικη....το ιδιο συνεβη κ στον αδελφο μου ποθ δεν την πιστευε κιολας....
οπως λεω πιο πανω εισαι ΣΙΓΟΥΡΗ οτι ηταν η ομοιοπαθητικη και οχι το γεγονος οτι το ανοσοποιητικο της συστημα ΑΛΑΞΕ ΟΤΑΝ ΜΠΗΚΕ Η ΕΦΗΒΙΑ?! (ειναι γενικα γνωστος ο ρολος των γενετικων στεροειδων στο ανοσοποιητικο...= το καταστελουν).

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 13:17, 14-02-11:

γιατι? Γιατι μπορει να ηταν κακη διαγνωση του γιατρου, γιατι μπορει να μην τα επαιρνε, γιατι μπορει να τα επαιρνε για καποια χρονια και να τα σταματησε οταν αρχισαν να λειτουργουν, γιατι μπορει να αλαξε περιβαλων, μπορει να περασε η αλεργια και το εκζεμα (ΠΟΛΥ ΣΥΝΗΘΕΣ) γιατι μεγαλωσε, γιατι μπορει να μας λεει ψεματα, γιατι μπορει να υπερβαλει.
...γιατί μπορεί να βοηθήθηκε από την ομοιοπαθητική. Όλα τ' άλλα "γιατί" στέκουν για σένα εκτός απ' αυτό;

Σοβαρα τωρα, εισαι βιολογος αν δεν κανω λαθος, σε παρακαλω, σε ικετευω με ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΕΞΩΔΑ εσυ ο ιδιος σχεδιασε ενα πειραμα για να τσεκαρουμε την ομοιοπαθητικη. Θα βαλω εγω τα λεφτα και θα τσεκαρω την μεθοδολογια αν ειναι επαρκως σωστη. Θα τα κανουμε ολα ανοιχτα σε αυτο το φορουμ για να βλεπουν ολοι. Εισαι μεσα?
Αποκλείεις δηλαδή το ενδεχόμενο να μην υπάρχει ακόμη επαρκής πειραματική μέθοδος για να τσεκάρει την ομοιοπαθητική.
Τελικά δεν έχω καταλάβει: Ένα ποσοστό ανθρώπων με κάποιον τρόπο βρίσκει λύση στην ομοιοπαθητική. Θεραπεύεται. Γιατί είναι τόσο κακό αυτό για σένα;

Παράθεση

Freya

Δραστήριο Μέλος

H Freya έγραψε στις 20:33, 14-02-11:

η ξαδελφη μου ειχε απο μικρη εως τα 30 της σημαδια σε ολο το σωμα, πολυ αντιαισθητικα και σκουροχρωμα....στα 30 μετα απο καποιο διαστημα ομοιοπαθητικης(οχι μικρο, 1-2 μηνες νομιζω) αυτα εφυγαν σχεδον ολα και οσα εμειναν ηταν πιο ηπια...
ο αδελφος μου ειχε εκζεμα στην πλατη (κι αυτος 30) και του εφυγε τελειως με την ομοιοπαθητικη.

Επιπλεον γιατι η ομοιοπαθητικη λειτουργει στα παιδια οπου δεν παρχει περιπτωση placebo?

Επισης θεωρω πολυ σωστο αυτο που ειπε ο φιλος πριν
"Εκείνα τα ρημάδια τα κλασικά φάρμακα και οι καταραμένες κορτιζόνες, για ποιο λόγο ΔΕΝ πυροδότησαν το placebo στα ίδια άτομα; Τι ήταν αυτό που διέθεταν τα ομοιοπαθητικά φάρμακα, ώστε να πυροδοτήσουν το placebo και δεν το είχαν τα "κανονικά" φάρμακα, των "μη απατεώνων"; ''

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 17:37, 17-02-11:

...γιατί μπορεί να βοηθήθηκε από την ομοιοπαθητική. Όλα τ' άλλα "γιατί" στέκουν για σένα εκτός απ' αυτό;
Γιατι παραβιαζει ΚΑΘΕ γνωστο φυσικο νομο? Γιατι ειναι εσωτερικα αντιφατικη?

Παραβιαση νομων της φυσης:

Αριθμος του αβογκαντρο:
Σε ενα μολ ουσιας περιεχονται 6,022*10^23 ατομα. Για παραδειγμα 1 μολ νερο αποτελειται απο 6,022*10^23 ατομα H2O και ζυγιζει 18 γραμμαρια περιπου εχει δε ογκο 18ml περιπου σε θερμοκρασια δωματιου.

Τα ομοιοπαθητικα φαρμακα παρασκευαζονται με συνεχεις διαλυσεις. Δηλαδη παιρνεις 200ml νερο και διαλυεις σε αυτο 20γρ καφεινη. Απο το διαλυμα που προκυπτεις παιρνεις 10ml και τα διαλυεις σε 100ml νερο. Δηλαδη εχεις απο την αρχικη ουσια (καφεινη) 0.01γρ. Παιρνεις απο αυτο το διαλυμα 10ml και τα διαλυυεις σε 100ml νερο. Δηλαδη εχεις 0.001γρ καφεινη. Αυτη τη διαδικασια την κανεις 60 φορες. Δηλαδη στο τελικο διαλυμα εχεις 10^-60γρ απο την αρχικη ουσια. Δηλαδη 0.0000000000000000000000000000000000000000000000000000000000001γρ απο την αρχικη ουσια (καφεινη).

Το 20γρ το διαλεξα γιατι τοσο ζυγιζει 1 μολ καφεινη. Δηλαδη οταν ΞΕΚΙΝΗΣΕΣ την διαλυση μεσα σε αυτα τα 200ml νερο ειχες 6.022*10^23 μορια καφεινης. Μετα απο 23 συνεχεις διαλυσεις εχεις μονο ΕΝΑ μοριο καφεινης μεσα στο νερο. Μετα απο 60 διαλυσεις εχεις πιθανοτητα μια στα δεκα δεκακις δισεκατομμυρια πιθανοτητα να εχεις εστω και ΕΝΑ ΜΟΡΙΟ καφεινης στο διαλυμα. Οποτε κατα βαση εχεις νερο.

Συνεπως αυτο που παιρνει ο ασθενης ειναι ΣΚΕΤΟ ΝΕΡΟ.

Δευτερον ειναι εσωτερικα ασυνεπης. Αυτο για τον πολυ απλο λογο οτι ολο το νερο που υπαρχει στο πλανητη ειναι αλληλενδετο, με τον ενα η τον αλλο τροπο εχει ερθει σε επαφη μεταξυ του (γιατι ξες ειναι στη γη...ειναι κλειστο συστημα). Επισις εχει ερθει σε επαφη με ΟΛΑ τα χημικα στοιχεια που υπαρχουν πανω στη γη (και σε ορισμενα που δεν υπαρχουν και ειναι κατασκευασμενα απο τον ανθρωπο). Αυτο σημαινει οτι σαν διαλυμα (τραγικα αραιο) περιεχει ΟΛΕΣ τις ουσιες που θα μπορουσε ενας ομοιοπαθητικος να χρησημοποιησει στο φαρμακο του. Συνεπως απλα πιες νερο, ειναι το ιδιο.

Αποκλείεις δηλαδή το ενδεχόμενο να μην υπάρχει ακόμη επαρκής πειραματική μέθοδος για να τσεκάρει την ομοιοπαθητική.
Ε? Καλα τι διαολο? Νομιζω οτι μιλαω σε 5χρονο. Η μεθοδος που χρησημοποιουν ειναι η εξις:

παιρνεις 100 ανθρωπους που εχουν μια αρρωστια. Στους 50 δινεις (χωρις να το ξερουν) ομοιοπαθητικο φαρμακο και στους αλλους 50 δινεις σκετο νερο (επισις χωρις να το ξερουν). Μετα απο καποιο καιρο μετρας τα αποτελεσματα.

Μαντεψε τι βγαινει....οτι ειτε πειρες ομοιοπαθητικο ειτε νερο βγαινει το ιδιο. Καποιοι ανθρωποι θεραπευονται απο μονοι τους αλλοι οχι...

Επιπλεον γιατι η ομοιοπαθητικη λειτουργει στα παιδια οπου δεν παρχει περιπτωση placebo?
γινε πιο συγκεκριμενη?

"Εκείνα τα ρημάδια τα κλασικά φάρμακα και οι καταραμένες κορτιζόνες, για ποιο λόγο ΔΕΝ πυροδότησαν το placebo στα ίδια άτομα; Τι ήταν αυτό που διέθεταν τα ομοιοπαθητικά φάρμακα, ώστε να πυροδοτήσουν το placebo και δεν το είχαν τα "κανονικά" φάρμακα, των "μη απατεώνων"; ''
1) γονιδιακη ποικηλομορφια. Δεν αντιδρουν ολοι οι ανθρωποι με τον ιδιο τροπο σε ολα τα φαρμακα. Η κορτιζονη λειτουργει για εκζεματα στο 90% των ανθρωπων οχι στο 100%. Αυτο αφηνει ενα 10% που δεν αντιδρα στη συνηθη αγωγη και θελει συστεμικη χωριγηση η κατι αλλο.

2) δεν ξερω τι ειχε το παιδι, ποσο καιρο το ειχε, τι συνθηκες υπηρχαν στη ζωη του...Για παραδειγμα παρα πολλοι ανθρωποι με εκζεμα εχουν θεραπευτει λογο αλαγων στην διατροφη τους, στην ασκηση τους, στην εκθεση στον ηλιο, σε διαφορα αλεργιογωνα που δεν ηξεραν οτι υπαρχουν στο περιβαλων τους (απο τη σκληροτητα και την περιεκτηκοτητα του νερου σε χλωριο και ηλεκτρολυτες μεχρι την γατα του γειτωνα και τις πετουνιες της μαμας). Αλλοι ανθρωποι εφτιαξαν απλα επειδη εμαθαν να ελεγχουν τον κνησμο κτλ κτλ.

Γιατι ολα αυτα ιεναι πιο πιθανα? Γιατι δεν παραβιαζουν τους νομους της φυσης.

Κανενα καρκινοπαθη που να θεραπευτικε απο το καρκινο του με ομοιοπαθητικη θα μου βρητε?

Και γιατι το πολεμαω τοσο εντονα?

Ιδου:

http://en.wikinews.org/wiki/Parents_...er's_death
ενα βρεφος παρουσιασε εκζεμα (πολυ συνηθες στα μωρα) οι γονεις δεν του εδωσαν την τυπικη αγωγη (κορτιζονη σε αλοιφη) και προτιμησαν ομοιοπαθητικη. Το βρεφος παιθανε απο αιμοραγια υποθετω εν μεσω φρικτων πονων και αγωνιας. Σοβαρα τωρα δεν εχω ξανακουσει ανθρωπο να παιθαινει απο εκζεμα...

α και ολα αυτα

http://whatstheharm.net/homeopathy.html

Παράθεση

alexanderchalki (Αλέξανδρος Χαλκίδης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη alexanderchalki
Ο Αλέξανδρος Χαλκίδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 12 μηνύματα.

O alexanderchalki έγραψε στις 12:12, 14-03-11:

Δεν θα έλεγα ότι είναι απάτη η ομοιοπαθητική. Είναι σαν την αστρολογία ή την θρησκεία. Δηλαδή απευθύνεται σε όσους θέλουν να την πιστεύουν και δεν τους ενοχλεί ότι στερείται οποιαδήποτε επιστημονικής ή άλλης λογικής!

Tο ενδιαφέρον μου εστιάζεται περισσότερο στους μηχανισμούς με τους οποίους παίρνει τόσα λεφτά από τόσο κόσμο.

Η ΜΟΝΗ μελέτη που έδειξε αποτελεσματικότητα της ομοιοπαθητικής σε τόσους αιώνες που υπάρχει αυτή έγινε πρόσφατα στην Αγγλία και έδειξε ότι ναι μεν τα ομοιοπαθητικά "φάρμακα" δεν κάνουν τίποτα απολύτως αλλά η μέθοδος προσέγγισης του ασθενή στην ρευματοπάθεια έχει ένα μικρό κλινικό αποτέλεσμα. Δηλαδή είναι καλοί στο μπλα μπλά!

Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kaleidoscope
H kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 13:45, 11-04-11:

Ομοιοπαθητική στα Επείγοντα

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gilda
H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 16:17, 31-10-12:

Παδιά έχει πάει κανείς σε ομοιοπαθητικό, έχοντας προβλήματα στο στομάχι όπως περίεργα φουσκώματα ή πόνους κτλ?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος Χαλκίδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 12 μηνύματα.

O alexanderchalki έγραψε στις 13:52, 01-11-12:

Ναι αμέ. Οι άνθρωποι πάνε στους ομοιοπαθητικούς με κάθε λογής συμπτώματα.

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν θεραπεύονται ποτέ από την ομοιοπαθητική!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 14:01, 01-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από alexanderchalki

Είναι απάτη δηλαδή? Να μην πάω καθόλου?

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 16:51, 01-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από alexanderchalki

Τι λες ρε φίλε σοβαρά; Το τόπικ το διάβασες καθόλου;
Να μην κάνω καν τον κόπο να σε βάλω να τεκμηριώσεις αυτό το 'ποτέ'... την ώρα μου θα χάσω.

Gilda, τα περίεργα φουσκώματα καλυτερεύουν με αλλαγή διατροφής. Σου μιλάω εκ πείρας.

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 16:58, 01-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από Kementári

Gilda, τα περίεργα φουσκώματα καλυτερεύουν με αλλαγή διατροφής. Σου μιλάω εκ πείρας.

Kementári σ ευχαριστώ για την απάντηση.
Τι εννοείς όμως αλλαγή διατροφής?
Συγκεκριμένα, τι άλλαξες?

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 17:03, 01-11-12:

Εξαρτάται τι ενοχλεί εσένα. Πρέπει να μελετήσεις τις συνήθειές σου. Πολλοί άνθρωποι ας πούμε, τρώνε βιαστικά και καταπίνουν πολύ αέρα με το φαγητό τους... Σε μένα έχω παρατηρήσει πως είναι εποχιακό και με βοηθάει πολύ το τσάι με μάραθο (το πουλάνε σε bio καταστήματα). Επίσης με βοηθάει να κόβω το γάλα.

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 17:11, 01-11-12:

Εξαρτάται τι ενοχλεί εσένα. Πρέπει να μελετήσεις τις συνήθειές σου. Πολλοί άνθρωποι ας πούμε, τρώνε βιαστικά και καταπίνουν πολύ αέρα με το φαγητό τους... Σε μένα έχω παρατηρήσει πως είναι εποχιακό και με βοηθάει πολύ το τσάι με μάραθο (το πουλάνε σε bio καταστήματα). Επίσης με βοηθάει να κόβω το γάλα.
Αυτό με το γάλα, το χω ακούσει.
Να σε ρωτήσω κάτι, όταν λες να κόβεις το γάλα, εννοεις όλα τα γαλακτοκομικά? Και το γιαούρτι και τα αυγά?
Το τσάι με τον μάραθο θα το τσεκάρω άμεσα.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 17:13, 01-11-12:

Μπα όχι, τυρί και γιαούρτι, είμαι ΟΚ. Μόνο με το γάλα έχω πρόβλημα.

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 17:15, 01-11-12:

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι αν οι άνθρωποι που έχουν δυσανεξία στη λακτόζη, έχουν και σε γιαούρτι κτλ.
Κι αυτά από γάλα δεν είναι?
Πάντως ναι, θα το προσέξω, σ ευχαριστώ πάρα πολύ.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 17:22, 01-11-12:

μπα..απλα πιανει οχι σε ολους τους ανθρωπους
ειναι πιο απαλη θεραπεια για χρονια χρηση

αλλα δεν αντικαθιστα φαρμακα για βαριες περιπτωσεις..

Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill_1992
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 17:52, 01-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από Gilda
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι αν οι άνθρωποι που έχουν δυσανεξία στη λακτόζη, έχουν και σε γιαούρτι κτλ.
Κι αυτά από γάλα δεν είναι?
Πάντως ναι, θα το προσέξω, σ ευχαριστώ πάρα πολύ.
Ναι έχουν, γενικά σε γαλακτοκομικά προϊόντα που περιέχουν λακτόζη, γιατί ο οργανισμός τους δε διαθέτει σε ικανή ποσότητα το ένζυμο που τη διασπά.

Παράθεση

Νεοφερμένος

O alexanderchalki έγραψε στις 09:18, 02-11-12:

Τι λες ρε φίλε σοβαρά; Το τόπικ το διάβασες καθόλου;
Να μην κάνω καν τον κόπο να σε βάλω να τεκμηριώσεις αυτό το 'ποτέ'... την ώρα μου θα χάσω.
* Στις 29 Μαίου σταματάει ο Έντουαρντ Έρνστ, ο πρώτος καθηγητής εναλλακτικής ιατρικής μετά από 18 χρόνια έρευνας.
* Παρά τον τίτλο και τον τρόπο που ξεκίνησε το εγχείρημα μετά από 160 meta analysis (αναλύσεις άλλων ερευνών) κατέληξε στο συμπέρασμα ότι το 95% των εναλλακτικών θεραπειών δεν έχει καμία κλινική διαφορά από placebo.

Περισσότερες λεπτομέρειες εδώ - http://alexanderchalkidis.com/blog/?p=4408

Ποτέ.

Παράθεση

Νεοφερμένος

O alexanderchalki έγραψε στις 09:19, 02-11-12:

Και η μόνη ανταπάντηση των ομοιοπαθητικών είναι ότι "δεν μπορεί να γίνει έρευνα στην αποτελεσματικότητα της ομοιοπαθητικής" με πρώτο πρώτο στην αρλούμπα έναν Έλληνα, τον Σπύρο Κούβελο. http://alexanderchalkidis.com/blog/?p=3898

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 11:15, 02-11-12:

Αυτή είναι μία ρήση που αν μη τι άλλο δεν ταιριάζει στην επιστημονική σκέψη και δείχνει φυσικά και τον τρόπο σκέψης σου.

Ο θρησκευτικού τύπου φανατισμός ορισμένων φίλων της επιστήμης, είναι πιο ενοχλητικός κι από την θρησκευτική πίστη, αυτή καθαυτή.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 02-11-12 στις 11:22.
Παράθεση

Νεοφερμένος

O alexanderchalki έγραψε στις 11:53, 02-11-12:

Έχεις απόλυτο δίκιο. Ποτέ "ως τώρα" δεν έχει αποδειχτεί. Σε πολλαααα χρόνια που προσπαθούν πολύ θιασώτες της ομοιοπαθητικής.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους