Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,067 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

[Γενική συζήτηση] Σχέδιο, ζωγραφική, γραφιστική

Molka

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Molka
H Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 386 μηνύματα.

H Molka έγραψε στις 19:16, 07-08-08:

[Σημείωση ΟΔ: Αφαιρέθηκε σύνδεσμος προς σκληρό πορνό]

Oh wait, λάθος. Illustrator Classes here.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 07-08-08 στις 21:08. Αιτία: Σημείωση
-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

KaufenMan

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη KaufenMan
Ο KaufenMan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 103 μηνύματα.

O KaufenMan Αποσυνδέθηκε καταλάθος, ξανασυνδέθηκε κ έγραψε στις 16:39, 09-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Molka
Oh wait, λάθος. Illustrator Classes here.
Αυτό φαίνεται πολύ πολύ ενδιαφέρον! Thnx a lot!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

manouela (μανουελα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη manouela
H μανουελα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 124 μηνύματα.

H manouela γειαααααα σε όλους έγραψε στις 09:45, 20-11-08:

Καλησπέρα.Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση.Ποια είναι τα πράγματα που είναι πιο χρήσιμα στη γραφιστική;Και ποια χρησιμοποιούνε περισσότερο στην αγορά εργασίας;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill : 20-11-08 στις 10:14. Αιτία: μετατροπή greeklish
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_Morticia_

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη _Morticia_
H _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,245 μηνύματα.

H _Morticia_ Mayhem Mistress έγραψε στις 09:34, 10-10-11:

Προφανώς το θέμα έχει καιρό να απαντηθεί, αλλά αν υπάρχουν ακόμα άτομα που ασχολούνται με το σχέδιο ελπίζω να μπουν στο κόπο να απαντήσουν στα εξής:
- Ποια είναι τα απαραίτητα υλικά για κάποιον αρχάριο?
- Ποιες ιστοσελίδες με tutorials θα προτείνατε?
- Γνωρίζετε φορείς που να διοργανώνουν σχετικά σεμινάρια ή ίσως μαθήματα με μικρό κόστος?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αναβιώνω το θέμα γιατί έχω παρατηρήσει ένα αυξανόμενο ενδιαφέρον για το σχέδιο τελευταία.
Οι ερωτήσεις παραμένουν

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _Morticia_ : 10-03-12 στις 14:02.
Παράθεση

Xaroulitaaaaa

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Xaroulitaaaaa
H Xaroulitaaaaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 74 μηνύματα.

H Xaroulitaaaaa έγραψε στις 14:13, 12-07-13:

Γεια σας, ψαχνω ενα βιβλιο για εκμαθηση σχεδιου-ζωγραφικης για αρχαριους. Εχω βρει ενα μου λεγεται ''ζωγραφικη και σχεδιο για ολους, απο τις εκδοσεις μαλλιαρης παιδεια''. Το γνωριζετε? Εχετε να μου προτεινετε καποιο?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

VeeM (Βασιλικη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη VeeM
H Βασιλικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 138 μηνύματα.

H VeeM έγραψε στις 13:51, 07-01-14:

Αν και ειναι σχετικα παλιο το θεματακι , θα ηθελα την γνωμη σας. Απο μικρη ζωγραφιζα καρτουν και τωρα στο λυκειο εκανα ελευθερο σχεδιο και καταλαβα οτι εχω πιο μεγαλες δυνατοτητες και το εψαξα παραπανω. Σκεφτομαι σοβαρα να μην δωσω πανελληνιες και λογικα θα στραφω στο σχεδιο. Ομως αναρωτιεμαι αν ειμαι αρκετα καλη? Δλδ ασχολουμαι περισσοτερο με προσωπογραφιες με μολυβι και πινελο δεν εχω δοκικασει ποτε. Αν παω σε ενα φροντιστηριο σχεδιο λογικα θα με διαφωτισει περι του ταλεντου μου και αν ειναι αρκετο για να ασχοληθω και καποια μερα δωσω για καλων τεχνων ;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Mάιρα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mάιρα
H Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.

H Mάιρα έγραψε στις 15:10, 07-01-14:

Εγώ έχω ένα άλλο μικρό θεματάκι. Θέλω να αρχίζω να σχεδιάζω από πρόσωπα μέχρι και γω δεν ξέρω τι. Το θέμα είναι πως το χέρι μου δεν "πιάνει" τόσο με το σχέδιο γενικά. Από που θα πρέπει να αρχίσω; Σαν χόμπυ μόνο, τίποτα παραπάνω. Δεν έχω σκοπό να γίνω ζωγράφος ή καλλιτέχνης. Βέβαια ποτέ δεν ξέρεις. Και φυσικά χωρίς κάποιο φροντιστήριο, δεν νομίζω να χρειάζεται από την στιγμή που θα σχεδιάζω απλά επειδή μου αρέσει. Λοιπόν τι έχετε να προτείνε;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

VeeM (Βασιλικη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη VeeM
H Βασιλικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 138 μηνύματα.

H VeeM έγραψε στις 20:30, 07-01-14:

Λοιπον εγω ξεκινησα με κτ προσωπα που μας εδινε ο καθηγητης μας στο σχολειο. Που ουσιαστικα δεν ηταν δυσκολα γτ μονο σκιες δημιουργουσαν τα προσωπα. Αυτη ειναι μια καλη αρχη. Εγω μετα συνεχισα μονη μου με διασημους . Αμα ψαξεις στο διαδικτυο θα βρεις ηδη ζωγραφισμενα προσωπα . Οποτ θα σου ειναι πιο ευκολο να "αντιγραψεις" μια ζωγραφιααπο οτι ενα προσωπο κανονικο. Η χρηση καναβου ειναι αποτελεσματικοτατη. Δλδ το να χωριζεις το σχεδιο σε κουτακια και ουσιαστικα να φτιαχνεις ενα ενα κουτακι σε βοηθαει αρκετα. Και μετα οταν εξοικειωθεις αρκετα μπορεις να περασεις σε κατι πιο δυσκολο χωρις την χρηση καναβου. Ο καθηγητης μας μας ελεγε οτι αρχικα δεν πρεπει να βλεπεις πχ το αυτι και να το ζωγραφιζεις ως αυτι αλλα ως σκιες. Αμα τα πραγματα που θες να ζωγραφισεις τααναγνωριζεις ως σκιες δλδ που ειναι πιο φωτεινο που πιο σκοτεινο ολα γινονται πιο απλα. Ελπιζω να σε βοηθησα

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mάιρα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mάιρα
H Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.

H Mάιρα έγραψε στις 21:35, 07-01-14:

Αρχική Δημοσίευση από VeeM
Λοιπον εγω ξεκινησα με κτ προσωπα που μας εδινε ο καθηγητης μας στο σχολειο. Που ουσιαστικα δεν ηταν δυσκολα γτ μονο σκιες δημιουργουσαν τα προσωπα. Αυτη ειναι μια καλη αρχη. Εγω μετα συνεχισα μονη μου με διασημους . Αμα ψαξεις στο διαδικτυο θα βρεις ηδη ζωγραφισμενα προσωπα . Οποτ θα σου ειναι πιο ευκολο να "αντιγραψεις" μια ζωγραφιααπο οτι ενα προσωπο κανονικο. Η χρηση καναβου ειναι αποτελεσματικοτατη. Δλδ το να χωριζεις το σχεδιο σε κουτακια και ουσιαστικα να φτιαχνεις ενα ενα κουτακι σε βοηθαει αρκετα. Και μετα οταν εξοικειωθεις αρκετα μπορεις να περασεις σε κατι πιο δυσκολο χωρις την χρηση καναβου. Ο καθηγητης μας μας ελεγε οτι αρχικα δεν πρεπει να βλεπεις πχ το αυτι και να το ζωγραφιζεις ως αυτι αλλα ως σκιες. Αμα τα πραγματα που θες να ζωγραφισεις τααναγνωριζεις ως σκιες δλδ που ειναι πιο φωτεινο που πιο σκοτεινο ολα γινονται πιο απλα. Ελπιζω να σε βοηθησα
Aχαμ σε ευχαριστώ πολύ για τις οδηγίες;! Ναι οδηγίες.

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,644 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 22:04, 07-01-14:

Χμμ εμείς πέρυσι στη σχολή, ξεκινώντας ως αρχάριοι κάναμε αρχικά σχέδια (σώματα συγκεκριμένα, επειδή σπουδάζω fashion design) κάνοντας μετρήσεις συγκεκριμένες, κουτάκια για τα πάντα, πχ. 3cm κεφάλι, 1cm λαιμό, και χέρια πόδια κτλ όλα με μετρήσεις για να' ναι σωστό αναλογικά και γινόταν ένα ρομποτάκι με ορθογώνια.
Το ρομποτάκι το χτίζαμε μετά με καμπύλες και γινόταν ένα σώμα, μετά σιγά σιγά μαθαίναμε να κάνουμε κλισεις σε χέρια πόδια μέση κτλ και με εξάσκηση στο τέλος καταφέρνεις να τα κάνεις χωρίς μετρήσεις. Μετά προχωρήσαμε σε, πρόσωπα, μαλλιά, χρώματα, υφές υφασμάτων, σκιάσεις, φώτα κτλ.

Το σχέδιο θέλει άπειρη εξάσκηση, ακόμα και καθόλου να μη το' χεις, με πολύ εξάσκηση κι επιμονή μπορείς να φτάσεις τα πάντα.
Υπάρχουν πολύ ωραία βιντεάκια στο youtube αν ψάξεις για beginners, ανάλογα το είδος σχεδίου που θες να ασχοληθείς και θα σε βοηθήσουν πολύ σίγουρα.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Γενική συζήτηση για την κρίση - Από Νωεύς
      Το θέμα έχει λάβει 261 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Φάκελος: Ελληνική Κρίση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 26-11-12 στις 14:20.
    • [Ηλεκτρονική] Γενική συζητηση - Από GanGeD
      Το θέμα έχει λάβει 22 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Κύκλος τεχνολογίας και παραγωγής.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 13-12-10 στις 16:24.
    • Γενική συζήτηση για το Linux - Από Mad1kas
      Το θέμα έχει λάβει 209 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εναλλακτικά λειτουργικά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 27-10-09 στις 01:17.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους