Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,770 μηνύματα σε 74,631 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Αγορές μέσω internet

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 02:29, 17-12-09:

Όλα τα μεγάλα καταστήματα (Πλαίσιο, e-shop) δέχονται με αντικαταβολή!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

μικρή γοργόνα (Όλγα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη μικρή γοργόνα
H Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 80 μηνύματα.

H μικρή γοργόνα έγραψε στις 19:39, 13-02-10:

Κατι ασχετο, αλλα εχει σχεση με το ιντερνετ και το "κατεβασμα"
Ξερει κανεις ενα εμπιστο site για παραγγελεια ρουχων?
Εχω βρει μερικα αλλα επειδη δεν ξερω τιποτα για το θεμα φοβαμαι μην την πατησω!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 11:46, 14-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από μικρή γοργόνα
Κατι ασχετο, αλλα εχει σχεση με το ιντερνετ και το "κατεβασμα"
Ξερει κανεις ενα εμπιστο site για παραγγελεια ρουχων?
Εχω βρει μερικα αλλα επειδη δεν ξερω τιποτα για το θεμα φοβαμαι μην την πατησω!!
προσωπικά έχω παραγγείλει από amazon.co.uk (αλλά δεν φέρνει όλα όσα διαφημίζει στην Ελλάδα) και από το east-bay.com (από Αμερική).
Πλήρωσα με πιστωτική και δεν είχα κανένα πρόβλημα/θέμα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 12:00, 14-02-10:

παιδια εχω μια απορια. πες οτι αγοραζω απο e-bay και βαζω ως προυποθεση να ειναι καινουργιο και να μην ειναι σε auction δηλ. να βρω κατι να το αγορασω εκεινη την στιγμη. πως ξερω οτι οντως ειναι καινουργιο? το λεω αυτο γιατι βλεπω κατι φωτο που μου φαινονται οτι ειναι σε σπιτι βγαλμενες.
να πω ενα παραδειγμα. θελω να αγορασω πχ. ενα σετ πινελα της mac 24 τον αριθμο 40 δολλαρια. πως ξερω οτι ειναι καινουργια και δεν τα εχει βαλει στο προσωπο της καποια αλλη?

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 13:36, 17-02-10:

Κοίτα τι review έχει ο συγκεκριμένος πωλητής και πόσο αξιόπιστος είναι. Η εναλλακτική λύση είναι να αγοράσεις από κατάστημα

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Batilda

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Batilda
H Batilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Batilda έγραψε στις 13:24, 13-04-10:

γεια σας παιδιά, θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα σχετικά με τις αγορές μέσω ίντερνετ,αν έχει κάποιος την υπομονή να με διαφωτίσει. Καταρχάς πρόσφατα πήρα μια prepaid καρτα και δεν έχω ξανα αγοράσει τίποτα απολύτως μέσω ίντερνετ. Ρωτάω λοιπόν: 1)η φόρτιση της με το ποσό που θέλω αρκεί για να κάνω μια αγορά μέσω ίντερνετ δίνοντας τα ζητούμενα στοιχεία της στο site που θέλω να κάνω τις αγορές; (πχ. victoria's secret.com) ή πρέπει να κάνω και λογαριασμό στο paypal; 2) το paypal είναι κάτι σαν το ebay; , δηλαδή γίνεσαι μέλος-σου προσφέρει κάποια "ασφάλεια" στην κάρτα σου (που δεν καταλβαινω και αυτό πως γίνεται) ΚΑΙ είναι και site με προϊόντα; ή μόνο προσφέρει "ασφάλεια"-- αν ξέρει κάποιος να με διαφωτίσει σχετικά με την ασφάλεια που διαβάζω ότι προσφέρει.. 3) τελος,ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ, που θέλω να ρωτήσω είναι: αν εγώ πχ θέλω να αγοράσω κάτι από την Αμερική όπως είπα πρίν πχ. victoria's secret.com , και δω ότι η τιμή του προϊόντος που θέλω να αγοράσω είναι σε ΔΟΛΛΑΡΙΑ, τότε τι πρέπει να κάνω με την prepaid μου; να την φορτισω με τα χρηματα που θέλω αλλά σε δολλάρια; ή την μετατροπή των ευρώ σε δολλάρια μπορεί να την κάνει και αυτός που θα λάβει τα χρήματα; ΑΑΑ, και κάτι τελευταίο : 4) το paypal μπορεί να λύσει κάποιο τέτοιο πρόβλημα μου δηλαδή το θέμα με το συνάλλαγμα -δολλάρια-ευρώ; help pleasee

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 13:58, 13-04-10:

1) Η φόρτισή της αρκεί, βέβαια θα πρέπει να βάλεις όλα τα στοιχεία της κάρτας, ενώ μέσω paypal κάνεις απλά log-in στο paypal. Όμως ο σκοπός της prepaid κάρτας είναι ακριβώς να αποφύγεις το paypal χωρίς ιδιαίτερους κινδύνους -εκτός από το να χάσεις το ποσό της φόρτισης, διότι προφανώς δεν θα την φορτίσεις μόνο με το ποσό που θες. (Συγκεκριμένα πάντως για το victoria secret έχω κάνει προσωπικά αγορά από εκεί με prepaid κάρτα και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα απολύτως!)
2) Είναι απλός ένας τρόπος να χρησιμοποιείς την κάρτα σου χωρίς να πρέπει να βάλεις το νούμερό της πουθενά ή άλλα στοιχεία της. Αν μπεις στο site www.paypal.com θα καταλάβεις περισσότερα. Mε prepaid κάρτα πάντως, όπως προείπα, δεν θα έχεις θέμα.
3) Τα περισσότερα sites έχουν τις τιμές και σε ευρώ. Το victoria secret σίγουρα τις έχει πάντως. Αλλά και να μην τις έχει, η κάρτα φορτίζεται με σταθερό ποσό που έχεις από πριν δηλώσει (πχ 300 ευρώ), οπότε δεν σε ενδιαφέρει και πολύ αν η χρέωση είναι σε δολάρια ή σε ευρώ- θα χρεωθείς το αντίστοιχο ποσό σε ευρώ. Ε, για να το υπολογίσεις έχε στο μυαλό σου πως το ευρώ είναι κάτι παραπάνω από το δολάριο, οπότε μη ψωνίσεις κάτι που θα έχει περισσότερο από το ανώτερο όριο της φόρτισης (στο συγκεκριμένο παράδειγμα πάνω από 300 δολάρια) και θα είσαι καλυμμένη!
4) Βλέπε 1 και 2.

Γενικώς μην αγχώνεσαι, βρες τι θες να αγοράσεις, μπες και στο paypal να δεις περισσότερα και θα την βρεις την άκρη σύντομα!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Batilda

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Batilda
H Batilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Batilda έγραψε στις 14:09, 13-04-10:

σ'ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!!!!

Παράθεση

strsismos88

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη strsismos88
Ο strsismos88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 89 μηνύματα.

O strsismos88 έγραψε στις 20:30, 09-06-10:

Παιδια κανετε αγορες απο το ιντερνετ? Ποιες σελιδες χρησιμοποιειτε περισσοτερο εκτος απο το e-shop, το οποιο γνωριζω. Θελω να ψαξω για φορητο υπολογιστη και να συγκρινω τιμες.

Παράθεση

Δροσοσταλια (Αλεξία<3)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Δροσοσταλια
H Αλεξία<3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H Δροσοσταλια 8ελω πισω τν γατο μου :( έγραψε στις 10:26, 02-08-10:

Γεια σας! Αγορασα μια καρτα απο το περιπτερο, για αγορες μεσω internet, η οποια λεγεται paysafecard. Επειδη ειμαι ασχετη πανω σε αυτο το θεμα θα ηθελα λιγη βοηθεια. Τι ειναι το paypal? Εννοω ειναι κατι σαν site που πρεπει να γινω μελος, επειδη δοκιμασα και μου ζηταει τηλεφωνο, διευθυνση κ.α Εγω ηξερα οτι θα επιλεξω το προιον που θελω, θα συμπληρωσω το pin της καρτας και τελος. Πιστωτικες και αλλες καρτες δεν εχω!! Τι να κανω??

Παράθεση

Morelo

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Morelo
Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 872 μηνύματα.

O Morelo έγραψε στις 12:47, 02-08-10:

Απο οσο γνωριζω η paysafe δεν συνεργαζεται με το παυπαλ!Με αυτη την "καρτα" μπορεις να κανεις αγορεες απο ηλεκτρονικα καταστηματα τα οποιοια εχουν το σημα της paysafe τα οποια ειναι ελαχιστα!Η paysafecard κατα κυριο λογο χρησιμοποιειτε απο στοιχηματζιδικα οπου φοβαται καποιος να δωσει πιστωτικη etc...
Την παυσαφε δεν μπορεις να τη χρησιμοποιησεις παρα μονο οπου υπαρχει τo σημα της
Και αν κανεις μια αγορα με paysafecard και γινει καποιο λαθος/προβλημα ΠΟΥ θα σου κανουν refund τα χρηματα;
Κοιταξες αν απτο ηλ. καταστημα που θες να αγορασεις δεχοντε paysafe??

Η καλυτερη επιλογη για ονλινε αγορες ειναι η prepaid!Ο αριθμoς των ονλινε καταστηματων που δεχονται προπληρωμενες/χρεωστικες ή/και paypal ειναι ασυγκριτα μεγαλυτερος απο αυτα που δεχονται paysafecard.
Τις εκδιδουν σχεδον ολες οι τραπεζες,και αυτα περι "θα μπλεξεις τωρα με τραπεζες" etc ειναι μπαρουφες!Εγω περσυ εβγαλα prepaid της Τραπεζας Κυπρου.... χριαζεσαι μονο ταυτοτητα και 5 ευρω και σε 10 λεπτα εισαι ετοιμη τιποτα αλλο!Ουτε λογαριασμους ουτε τιποτα!!
Η πρεπαιντ δεν συνδεεται με λογαριασμο,απλα εχει καθε φορα το ποσο με τον οποιο την φορτιζεις!Ετσ και αν ποτε υπαρξει καποιο προβλημα (1 στο εκατομμυριο) να σε κλεψουν απλα χανεις το ποσο με το οποιο την ειχες φορτισει!Η φορτιση ανεξαρτητους ποσου ειναι 1 ευρω!
Εγω εχω κανει ποσες αγορες με την πρεπαιντ την οποια την εχω συνδεσει με το παυπαλ και ποτε δεν ειχα προβλημα!! Εισαι μικρη ομως ακομα νομιζω απτα 16 μπορεις να βγαλεις πρεπαιντ

Και για να τελιωσω... κλεισε το παυπαλ μην κανεις τιποτα εκει... δες αν το ηλ. καταστημα που θες υποστηριζει πληρωμες με Paysafe και κανε την αγορα σου!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Morelo : 02-08-10 στις 13:03.
Παράθεση

Bopajgo

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bopajgo
H Bopajgo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 138 μηνύματα.

H Bopajgo δεν έγραψε στις 11:17, 02-11-10:

Γεια σας!!!... Λοιπόν, έβγαλα πριν από λίγο καιρό χρεωστική κάρτα VISA Debit από την Emporiki και λέω να δοκιμάσω να την χρησιμοποιήσω για αγορές μέσω internet..Μέχρι τώρα δεν έχω χρησιμοποιήσει κανενός είδους κάρτα για αγορές μέσω internet, μόνο με αντικαταβολή έχω τολμήσει.. Όσοι από σας το έχετε δοκιμάσει, είχατε κανένα πρόβλημα?.. Γιατί έχω ψιλοαγχωθεί... Και τί πιστεύετε, είναι καλύτερο να τη χρησιμοποιήσω απευθείας, ή να δοκιμάσω το paypal??...

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 11:49, 02-11-10:

Paypal για έξτρα ασφάλεια. Απλώς αν επείγεσαι να αγοράσεις κάτι, να ξέρεις πως το paypal, επειδή θέλει να εγκρίνει την κάρτα πριν σου δώσει στοιχεία, θα πρέπει να σου έρθει ο λογαρισμός πρώτα που θα έχει ένα κωδικό και μετά θα μπορείς να το χρησιμοποιείς

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimos hatz

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dimos hatz
Ο dimos hatz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 21 μηνύματα.

O dimos hatz έγραψε στις 21:57, 18-07-11:

θελω να αγορασω ενα game to hon (heroes of newearth) οποιος το εχει αγορασει και ξερει τον τροπο ας με βοηθησει λιγο

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 21:59, 18-07-11:

Δεν είναι τίποτα δύσκολο πες μου που κολλάς. Έχει βγάλει την κάρτα;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

dimos hatz

Νεοφερμένος

Ο dimos hatz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 21 μηνύματα.

O dimos hatz έγραψε στις 22:09, 18-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Δεν είναι τίποτα δύσκολο πες μου που κολλάς. Έχει βγάλει την κάρτα;
απλα οταν μου λεει να βαλω τα στοιχεια τα βαζω κ αποριπτει την καρτα (η οποια ειναι ενος φιλου και τα λεφτα τα βαλαμε σημερα το προι) μου βγαζει αυτο το μνμ :There has been an error in your submission!
Please fix the following issues and re-submit.
0: Could not authorize transaction.
εσυ το εχεις αγορασει?

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 22:12, 18-07-11:

Βάζεις τον κωδικό, έναν τριψήφιο αριθμό που βλέπεις πίσω από την κάρτα και συμπληρώνεις διεύθυνση ονοματεπωνυμο αυτού που έχει την κάρτα και είσαι οκ.

Αν κάτι δε συμπληρωθεί σωστά το αναγνωρίζει ως λάθος

Δεν έχω αγοράσει το συγκεκριμένο παιχνίδι. Συνήθως ταινίες αγοράζω.

Παράθεση

dimos hatz

Νεοφερμένος

O dimos hatz έγραψε στις 22:13, 18-07-11:

Βάζεις τον κωδικό, έναν τριψήφιο αριθμό που βλέπεις πίσω από την κάρτα και συμπληρώνεις διεύθυνση ονοματεπωνυμο και είσαι οκ.
Δεν έχω αγοράσει το συγκεκριμένο παιχνίδι. Συνήθως ταινίες αγοράζω.
ναι αλλα ετσι δεν το παιρνει....μηπως να κανω μια αλλη ?

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 22:14, 18-07-11:

Η κάρτα σου είναι visa ;

Παράθεση

dimos hatz

Νεοφερμένος

O dimos hatz έγραψε στις 22:17, 18-07-11:

ναι visa ειναι ...αλλα κατι εχω ακουσει οτι πρεπει να εχεις ενεργοποιησει της συναλαγες μεσω νετ...δεν ξερω πραγματικα τι γηνετε 2 μερες πεδευομαι γιατι το εβγαλε σε προσφορα και τπτ

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 22:25, 18-07-11:

Να πάρεις τηλέφωνο στην τράπεζα να σου λύσει το πρόβλημα. Η κάρτα ενημερώνεται το ίδιο απόγευμα της μέρας που έχει βάλει τα χρήματα. Εγώ χρησιμοποιώ μια της τράπεζα Κύπρου ενώ έχω και την attica gift card και δε μου δημιούργηθηκε κανένα πρόβλημα.

Παράθεση

dimos hatz

Νεοφερμένος

O dimos hatz έγραψε στις 22:30, 18-07-11:

Να πάρεις τηλέφωνο στην τράπεζα να σου λύσει το πρόβλημα. Η κάρτα ενημερώνεται το ίδιο απόγευμα της μέρας που έχει βάλει τα χρήματα. Εγώ χρησιμοποιώ μια της τράπεζα Κύπρου ενώ έχω και την attica gift card και δε μου δημιούργηθηκε κανένα πρόβλημα.
οκ θα δω τι μπορω να κανω ευχαριστω πολυ

Παράθεση

shark.0wNz (Jimakos R)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη shark.0wNz
Ο Jimakos R αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 173 μηνύματα.

O shark.0wNz mechanic έγραψε στις 01:46, 20-11-11:

hello παιδιά!!
Για αγορα μια ηλεκτρονικής συσκευής(φωτογραφική μηχανή) μέσω amazon.co.uk τι πληρώνω; εννοώ εκτός από την τιμή που λέει το amazon, υπάρχει κάποιος φόρος; ΦΠΑ; μεταφορικά από ότι κατάλαβα δεν έχει;!

Παράθεση

enrose

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη enrose
H enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 589 μηνύματα.

H enrose με υπέροχη διάθεση έγραψε στις 11:50, 20-11-11:

Καλημερα σε ολους, να ρωτησω σχετικα με τις αγορες μεσω ιντερνετ, τις θεωρειτε ασφαλεις? φοβαμαι να αγορασω κατι ενω το θελω πολυ!
Ειχατε ποτε καποπια δυσαρεστη εμπειρια? και τι πρεπει να προσεξω?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη enrose : 20-11-11 στις 14:35.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dogie (Ειρήνη)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dogie
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,049 μηνύματα.

H Dogie έγραψε στις 13:14, 20-11-11:

Προσωπικά δεν είχα ποτέ κάποια δυσάρεστη εμπειρία. Δεν τις φοβάμαι.

Μπορείς να εκμεταλλευτείς σωστά το internet στις αγορές σου και να πάρεις πράγματα σε πολύ πολύ χαμηλότερες τιμές από ότι θα τα έπαιρνες από ένα μαγαζί. Επίσης, συνήθως τα πράγματα φτάνουν στην πόρτα σου εντός 3 - ημερών. Συνήθως 3 βέβαια.

Να σου δώσω παράδειγμα, πήρα φακούς επαφής από το internet με 17€ τα 3 ζευγάρια (Σε 2 μέρες τους είχα σπίτι μου!!!) ενώ στο μαγαζί στην πόλη μου τους είχε 40€ τα 3 ζευγάρια πάλι!! Σκέτη εκμετάλλευση!!

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 13:14, 20-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από shark.0wNz
hello παιδιά!!
Για αγορα μια ηλεκτρονικής συσκευής(φωτογραφική μηχανή) μέσω amazon.co.uk τι πληρώνω; εννοώ εκτός από την τιμή που λέει το amazon, υπάρχει κάποιος φόρος; ΦΠΑ; μεταφορικά από ότι κατάλαβα δεν έχει;!
Αν θυμάμαι καλά (αλλά δεν θέλω να σε πάρω και στο λαιμό μου) για χώρες της ευρωπαϊκής ένωσης δεν πληρώνεις εκτελωνισμό (αυτός είναι ο επιπλέον φόρος για είδη πολυτελείας )

Αρχική Δημοσίευση από enrose
Καλημερα σε ολους, να ρωτησω σχετικα με τις αγορρες μεσω ιντερνετ, τις θεωρειτε ασφαλεις? φοβαμαι να αγορασω κατι ενω το θελω πολυ!
Ειχατε ποτε καποπια δυσαρεστη εμπειρια? και τι πρεπει να προσεξω?
Κάνω συνέχεια αγορές μέσω internet αλλά μόνο από ebay και amazon...Δεν έχω χρησιμοποιήσει άλλα site...
Ναι έχει τύχει 2-3 φορές να έχω πρόβλημα με τον αγοραστή αλλά ενημερώνοντας το ebay τα προβλήματα λύθηκαν και πήρα τα λεφτά μου πίσω....

Εγώ θα σου έλεγα να προσέξεις τα site και αν καλύπτουν αυτά τυχόν προβλήματα....αν υπάρχει δηλαδή δυναμικό από πίσω που θα αναλάβει αν κάτι δεν πάει καλά....
Επίσης για τις αγορές μου χρησιμοποιώ το paypal και η κάρτα που δίνω είναι προπληρωμένη... που σημαίνει ότι ρίχνω εγώ το ποσό που θέλω όταν αγοράζω κι έχω το κεφάλι μου ήσυχο...

Παράθεση

Dogie (Ειρήνη)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dogie
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,049 μηνύματα.

H Dogie έγραψε στις 13:18, 20-11-11:

Εγώ πληρώνω με αντικαταβολή. Νομίζω είναι πιο «σίγουρη». Μιλάω πάντα για εντός συνόρων συναλλαγές.

Παράθεση

enrose

Πολύ δραστήριο μέλος

H enrose με υπέροχη διάθεση έγραψε στις 14:37, 20-11-11:

Θελω να αγορασω ενα ζευγαρι παπουτσια τα οποια δεν υπαρχουν Ελλαδα!
Εννοειται πως θα χρησιμοποιηση paypal, πιστωτικη με τιποτα!!
Μιας γνωστης της τραβηξαν χρηματα απο την πιστωτικη.
To amazon ειναι ασφαλες ε?

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 14:52, 20-11-11:

Μα στο paypal πρέπει να βάλεις πιστωτική
Ναι...μια χαρά ασφαλές είναι

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 15:18, 20-11-11:

Μπορεις να βαλεις και χρεωστικη... Απο amazon και ebay δεν ειχα ποτε προβλημα... Εχει τρελες ευκαιριες σε σχεση με τις τιμες της Ελλαδας.
Μονο μια φορα την πατησα με ενα ζευγαρι ποδηλατικα παπουτσια που μου εστειλαν το λαθος μοντελο, τους ξεχεσα, και μου ειπαν οτι μπορω να τα στειλω με δικα μου εξοδα πισω στην Αγγλια για να μου στειλουν το σωστο. Μπελας δηλαδη.
Τελικα τα κρατησα και εριξα μαυρι πετρα στο σαιτ.

Παράθεση

enrose

Πολύ δραστήριο μέλος

H enrose με υπέροχη διάθεση έγραψε στις 15:22, 20-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από Vkey
Μα στο paypal πρέπει να βάλεις πιστωτική
Ναι...μια χαρά ασφαλές είναι
Εγω ξερω πως το paypal ειναι χρεωστικη καρτα!
Πως δεν θα χω καποιο κινδυνο, οσα βαζω τοσα θα χαλαω!
Το spartoo το ξερετε? εκει τα εχω βρει!

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 15:31, 20-11-11:

Μιας γνωστης της τραβηξαν χρηματα απο την πιστωτικη.
Και ένας γνωστός μου την πάτησε, του τράβηξαν γύρω στα 500 (ή 600 δεν θυμάμαι καλά) ευρώ κάτι ξένες εταιρείες στοιχημάτων, και άντε να βρεις μετά άκρη.
Νομίζω ότι πιο ασφαλής είναι η προπληρωμένη κάρτα, και αν γίνεται και μέσω paypαl ακόμα καλύτερα.

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 15:35, 20-11-11:

Εγω με χρεωστικη κανω τα ψωνια μου...Βεβαια καλο ειναι ο λογαριασμος που ειναι συνδεδεμενη η καρτα να μην εχει μεγαλο υπολοιπο μεσα...

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 16:16, 20-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από enrose
Εγω ξερω πως το paypal ειναι χρεωστικη καρτα!
Πως δεν θα χω καποιο κινδυνο, οσα βαζω τοσα θα χαλαω!
Το spartoo το ξερετε? εκει τα εχω βρει!
Στο paypal βάζεις την πιστωτική σου κάρτα για να κάνεις ασφαλές αγορές....
Οπότε χρειάζεται να δηλώσεις την κάρτα σου....
Εγώ έχω βάλει προπληρωμένη που σημαίνει ότι όταν αγοράζω κάτι βάζω τα αντίστοιχα χρήματα να μου τραβήξουν....

Παράθεση

enrose

Πολύ δραστήριο μέλος

H enrose με υπέροχη διάθεση έγραψε στις 18:30, 20-11-11:

Αυτο ειναι το καλυτερο!
Θα παω να βγαλω μια τετοια καρτα να ειμαι ησυχη!!

Παράθεση

Johnnaousa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnnaousa
Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 14,019 μηνύματα.

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 18:42, 20-06-12:

Λοιπόν, ετοιμάζομαι να κάνω μια παραγγελία από μαγαζί που βρίσκεται στην Αμερική. Μέσα από επικοινωνία μαζί τους μου είπαν πως δεν ξέρουν αν υπάρχουν επιπλέον φόροι, όταν ένα δέμα εισέρχεται από τόσο μακριά στην Ελλάδα. Υπάρχει περίπτωση να συμβαίνει κάτι τέτοιο? Μπορώ να πάρω τηλέφωνο σε κάποια υπηρεσία εδώ πέρα? Η αγορά είναι ήδη μεγάλη και τα μεταφορικά βγαίνουν στα 51 ευρώ..

Σημείωση:
Τα μηνύματα #86 έως #112 προέρχονται από το συγχωνευμέμο θέμα "Αγορές από εξωτερικό και φόροι"

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 30-06-12 στις 10:22. Αιτία: προσθήκη σημείωσης λόγω συνένωσης Θεμάτων
Παράθεση

Bemanos (Μοριακός Αρχιτέκτονας)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Bemanos
Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Χημικός . Έχει γράψει 1,819 μηνύματα.

O Bemanos έγραψε στις 19:55, 20-06-12:

εγω που ειχα παρει κατι απο αμερικη το 2010 δεν θυμαμαι να ειχα πληρωσει εξτρα φορο. Πλεον που φορολογουν μεχρι και τον αερα που αναπνεουμε δεν θα μου φανει περιεργο να εχεις επιπλεον φορους .Μπορεις ισως να παρεις ελτα να ρωτησεις

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Revekka

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Revekka
H Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δημοσιογράφος . Έχει γράψει 13,225 μηνύματα.

H Revekka έγραψε στις 19:56, 20-06-12:

Εγώ από amazon.com δεν έχω πληρώσει ποτέ...

Παράθεση

Johnnaousa

Επιφανές Μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 14,019 μηνύματα.

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 20:01, 20-06-12:

Eυχαριστώ πολύ και τους 2 . Ρεβέκκα αφού λες πως από το αμαζον δεν σου χρεώνουν κάτι παραπάνω, νομίζω θα είναι το ίδιο

Παράθεση

Morelo

Διάσημο Μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 872 μηνύματα.

O Morelo έγραψε στις 20:01, 20-06-12:

Αν η τιμή του είναι άνω των 40e πληρώνεις σίγουρα δασμούς επειδή προέρχεται απο χώρα εκτος ΕΕ(αν ήταν εντος ΕΕ όσο και να κόστιζε δεν πληρώνεις δασμούς) και θα το φορολογήσουν σίγουρα στο τελωνείο εκτός αν είναι κάτι σχετικά μικρό σε μέγεθος και τους πείς εκεί που το αγόρασες να στο τυλίξουν ως gift αλλά και πάλι δεν είναι σίγουρο ότι δεν θα στο ελέγξουν.

Παράθεση

Johnnaousa

Επιφανές Μέλος

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 20:02, 20-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Morelo
Αν η τιμή του είναι άνω των 40e πληρώνεις σίγουρα δασμούς επειδή προέρχεται απο χώρα εκτος ΕΕ(αν ήταν εντος ΕΕ όσο και να κόστιζε δεν πληρώνεις δασμούς) και θα το φορολογήσουν σίγουρα στο τελωνείο εκτός αν είναι κάτι σχετικά μικρό σε μέγεθος και τους πείς εκεί που το αγόρασες να στο τυλίξουν ως gift αλλά και πάλι δεν είναι σίγουρο ότι δεν θα στο ελέγξουν.
οπότε πρέπει να πάρω τηλέφωνο...αλλα΄που?

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 20:03, 20-06-12:

Ο φόρος υπολογίζεται στο τελωνείο (όχι ΕΛΤΑ) συμφωνα με την τιμολογειθήσα αξία που αναγράφεται στο πακέτο και μόνο αν αυτή υπερβαίνει τα 30 ευρώ.
ΔΕΝ θα πάρεις τηλέφωνο, γιατί αφ ενός δεν θα βρεις άκρη και αφ ετέρου μπορεί να σε "σταμπάρουν" και να το τσεκάρουν μετά. Συνήθως οι πωλητές δηλώνουν χαμηλό τιμολόγιο για αυτό το λόγο (το "δώρο" κάνει λίγο μπαμ).

Παράθεση

Morelo

Διάσημο Μέλος

O Morelo έγραψε στις 20:06, 20-06-12:

Βασικά αυτοί στο τελωνείο πολλές φορές ότι φόρο θέλουν βάζουν...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Revekka

Επιφανές Μέλος

H Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δημοσιογράφος . Έχει γράψει 13,225 μηνύματα.

H Revekka έγραψε στις 20:07, 20-06-12:

Μήπως λέω μ****ς...;
Δεν βλέπω φόρο...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Revekka : 21-06-12 στις 17:37.
Παράθεση

Johnnaousa

Επιφανές Μέλος

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 20:09, 20-06-12:

Αυτό ήταν το σχετικό χωρίο στο μήνυμα τους..
> > Please note, there are no U.S. taxes; however, you will be responsible
> > for any additional customs handling fees, duties and/or taxes.''Οur company'' strongly suggests that you check with your local government
> > agency to determine the extent of such charges prior to purchase.

Παράθεση

Morelo

Διάσημο Μέλος

O Morelo έγραψε στις 20:10, 20-06-12:

Ο φόρος δεν υπολογίζεται απο τα ηλεκτρονικά αυτα sites ή απο οποιοδήποτε σάιτ αγοράζεις εσύ. Ο φόρος είναι καθαρά θέμα τελωνείου και υποβάλεται εκεί,οπότε στην αγορά που κάνεις εσύ στο διαδίκτυο απλά αναγράφεται το κόστος απο το κατάστημα + τα έξοδα αποστολής.
Οι δασμοί των τελωνείων είναι καθαρά θέμα χώρας,δεν έχει σχέση με τον πωλητή.

Αρχική Δημοσίευση από Johnnaousa
Αυτό ήταν το σχετικό χωρίο στο μήνυμα τους..
> > Please note, there are no U.S. taxes; however, you will be responsible
> > for any additional customs handling fees, duties and/or taxes.''Οur company'' strongly suggests that you check with your local government
Ε ακριβώς, το λέι ξεκάθαρα σε αυτό που παρέθεσες

Παράθεση

Revekka

Επιφανές Μέλος

H Revekka έγραψε στις 20:11, 20-06-12:

Στην κάρτα μου δεν είδα διαφορά πάντως...

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 20:11, 20-06-12:

Ρώτα πόσο το έχει δηλώσει το δέμα για να πάρουμε μια ιδέα του τι μπορεί να πληρώσεις αν το ελέγξουν.
Ρεβέκκα, τον φόρο δεν τον καθορίζει ο πωλητής όπως είπα και πιό πάνω, παρά μόνο σε συγκεκριμένες πολιτείες και για αγοραστές σε αυτές (π.χ. California). Και αυτό μερικές φορές. Δεν έχει σχέση η κάρτα σου, αν χρεωνόσουν φόρους θα τους πλήρωνες στα ΕΛΤΑ με την παραλαβή.

Παράθεση

Johnnaousa

Επιφανές Μέλος

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 20:20, 20-06-12:

δηλαδή είναι ρίσκο όλο αυτό

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 20:31, 20-06-12:

Οχι βρε, χαλάρωσε
Ρίσκο είναι να ποντάρεις όλα σου τα λεφτά στη ρουλετα, να υπολογίζεις τους φόρους είναι πανεύκολο (αν και όντως μερικές φορές χρεώνουν ο,τι τους κατέβει). Λογικά ο πωλητής δεν θα το έχει δηλώσει πάνω από $40 και την βγάζεις τζαμπέ. Για αυτό σου λέω ρώτα.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους