Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,064 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Θέλω να κάνω το Blog μου site. Βοήθεια και γνώμες!!

Dogie (Ειρήνη)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dogie
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,049 μηνύματα.

H Dogie έγραψε στις 17:29, 17-08-12:

Θέλω λοιπόν να κάνω το BLOG μου site. Δηλαδή θα ήθελα να είναι της μορφής onomasite.com

Θα ήθελα συμβουλές. Επίσης, να μου πείτε τα θετικά και τα αρνητικά...
Ποια είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω; Φυσικά πρέπει να δηλώσω και τα δικά μου στοιχεία μου, σωστά;;

Παρακαλώ τα φώτα σας! Ευχαριστώ πολύ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MissKit : 17-08-12 στις 17:43. Αιτία: Προσαρμογή στους όρους χρήσης
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 17:39, 17-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από Dogie
Θέλω λοιπόν να κάνω το BLOG μου site. Δηλαδή θα ήθελα να είναι της μορφής onomasite.com

Θα ήθελα συμβουλές. Επίσης, να μου πείτε τα θετικά και τα αρνητικά...
Ποια είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω; Φυσικά πρέπει να δηλώσω και τα δικά μου στοιχεία μου, σωστά;;

Παρακαλώ τα φώτα σας! Ευχαριστώ πολύ.
Με λίγα λόγια θες ένα Domain Name.

Εάν θες να καταχωρηθείς κάτω από το .gr, θα κάνεις μία αίτηση στην FORTH, δηλαδή στο Ίδρυμα Τεχνολογίας και Έρευνας της Κρήτης. Το site της είναι αυτό --> https://grweb.ics.forth.gr/reg_info.jsp?lang=el

Διάβασε προσεκτικά της οδηγίες και κάνε αίτηση. Προσωρινή έγκριση παίρνεις νομίζω εντός ωρών και μόνιμη σε λίγες εργάσιμες μέρες.

Αν θες κάτω από το .com, υπεύθυνη είναι η VeriSign. Θα ψάξεις εδώ --> http://www.verisigninc.com/en_US/pro...ar/index.xhtml

Θετικά: έχεις το δικό σου προσωπικό domain.
Αρνητικά: προφανώς πληρώνεις.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dogie (Ειρήνη)

Περιβόητο Μέλος

H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,049 μηνύματα.

H Dogie έγραψε στις 17:56, 17-08-12:

Θα προτιμούσα σε .com.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MissKit : 17-08-12 στις 18:26. Αιτία: Split προς μεταφορά σε άλλο θέμα
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 18:09, 17-08-12:

το μπλογκ ειναι μπλογκ και το σαιτ ειναι σαιτ δεν μπορεις να κανεις ενα μπλογκ σαιτ (μήπως εννοείς κάτι άλλο

Α οκ θέλεις να βάλεις domain εε πήγαινε αγόρασε έναν και βάλτο στο blog σου
αλλά πάλι μπλογκ θα είναι

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MissKit : 19-08-12 στις 11:11. Αιτία: Αφαίρεση παράθεσης & προσαρμογή στους όρους
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Θάλεια

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Θάλεια
H Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.

H Θάλεια έγραψε στις 18:11, 17-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από Dogie
Να γυρίσουμε στο κύριο θέμα;
Γιατί να το κάνεις σάιτ; Πιστεύεις ότι συμφέρει;

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 18:15, 17-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
το μπλογκ ειναι μπλογκ και το σαιτ ειναι σαιτ δεν μπορεις να κανεις ενα μπλογκ σαιτ (μήπως εννοείς κάτι άλλο;)
Φόκε, απομακρύνσου από τα θέματα τα οποία δεν γνωρίζεις, ευχαριστώ.-

Την δουλειά την κάνει μία απλή καταχώρηση μιας εγγραφής DNS τύπου CNAME. Με λίγα λόγια, χρησιμοποιείς ένα domain name ως ένα alias ή "ψευδώνυμο" του άλλου.

Φερ' ειπείν, το site του είναι το www.iana.org/domains/example/ και κατοχυρώνεις το www.example.com ως "ψευδώνυμο" του πρώτου.

[στην πραγματικότητα είναι εγγραφή τύπου SOA, but you get the idea...]

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dogie (Ειρήνη)

Περιβόητο Μέλος

H Dogie έγραψε στις 09:29, 22-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από Θάλεια
Γιατί να το κάνεις σάιτ; Πιστεύεις ότι συμφέρει;
Ναι, γιατί θα έχω το δικό μου domain.

Μία ερώτηση ακόμα, θα συνεχίσει να φορτώνει γρήγορα η σελίδα μου ή όχι;

Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη cha0s
Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φιλόλογος και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,641 μηνύματα.

O cha0s έγραψε στις 15:19, 30-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Με λίγα λόγια θες ένα Domain Name.

Εάν θες να καταχωρηθείς κάτω από το .gr, θα κάνεις μία αίτηση στην FORTH, δηλαδή στο Ίδρυμα Τεχνολογίας και Έρευνας της Κρήτης. Το site της είναι αυτό --> https://grweb.ics.forth.gr/reg_info.jsp?lang=el

Διάβασε προσεκτικά της οδηγίες και κάνε αίτηση. Προσωρινή έγκριση παίρνεις νομίζω εντός ωρών και μόνιμη σε λίγες εργάσιμες μέρες.

Αν θες κάτω από το .com, υπεύθυνη είναι η VeriSign. Θα ψάξεις εδώ --> http://www.verisigninc.com/en_US/pro...ar/index.xhtml

Θετικά: έχεις το δικό σου προσωπικό domain.
Αρνητικά: προφανώς πληρώνεις.
Για το .gr γιατί να κάνει αίτηση στη Forth; Υπάρχουν αρκετές σελίδες (papaki, domain24) που μπορεί να κάνει τη δουλειά πιο εύκολα + ορισμένες απ' αυτές προσφέρουν και δωρεάν hosting (έστω ενα μικρό χώρο)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 17:41, 30-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από cha0s
Για το .gr γιατί να κάνει αίτηση στη Forth; Υπάρχουν αρκετές σελίδες (papaki, domain24) που μπορεί να κάνει τη δουλειά πιο εύκολα + ορισμένες απ' αυτές προσφέρουν και δωρεάν hosting (έστω ενα μικρό χώρο)
Αίτηση κάνεις στην forth τελικά, απλώς εμμέσως, μέσω αυτών των site. Όντως αυτή είναι η διαδικασία, απλώς τελικά η αίτηση φτάνει στην Forth, που διαχειρίζεται το .gr.

Και το ίδιο το site της Forth σε παραπέμπει σε μια λίστα που υπάρχουν όλοι οι υπεύθυνοι registrars, μαζί με αυτά τα σάιτ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

jj!

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη jj!
Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 3,034 μηνύματα.

O jj! έγραψε στις 17:43, 30-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από cha0s
Υπεύθυνο για την αδειοδότηση (or sth) των ελληνικών domains (.gr) είναι το Ίδρυμα Τεχνολογίας και Έρευνας της Κρήτης, όπως είπε και ο Γιώργος.

Θες δε θες, εκεί θα κάνεις αίτηση (είτε άμεσα, είτε έμμεσα).

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Θέλω να τον κάνω να ζηλέψει - Από chrysoulitsa97
      Το θέμα έχει λάβει 55 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα μέσα στη σχέση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 02-06-11 στις 18:05.
    • Θέλω γνώμες.. - Από rheuli
      Το θέμα έχει λάβει 6 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία 5ο Πεδίο.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 18-07-09 στις 19:49.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους