Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,108 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,313 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Πρέπει να δηλώνουμε τις σεξουαλικές μας προτιμήσεις;

Buggs

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Buggs
Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 16:33, 16-02-08:

Αποφάσισα να αναρτήσω το θέμα αυτο με αφορμή άλλη συζήτηση για το άν πρέπει ή δεν πρέπει να παντρεύονται οι ομοφυλόφιλοι

Προφανώς η ερώτηση δεν απασχολεί τους στρέιτ. Λένε: αφου ολοι ξέρουν ότι είμαι στρέιτ. Ομως στην ουσία δε είναι ερώτημα μόνο για τους γκέυ. Οι οποίοι υποτιθέμενα μόνοι έχουν το διλημα να το αποκαλυψουν ή όχι.

Αν οι γκέυ πιστεύουν, για τους όποιους λόγους που θα παρουσιαστουν, ότι ΔΕΝ πρέπει να δηλώνουν ότι είναι γκέυ, θα είναι κατα τους υπόλοιπους με τους οποίους έρχονται σε συναναστροφή, στρέιτ. Αν είναι πολλοί, τότε πολλοί φαινομενικά στρέιτ, στην ουσία θα δρούν και θα σκέφτονται σαν γκέυ.

Αυτό μπορεί να δημιουργήσει πολυεπίπεδες συνέπειες, και στον κόσμο των στρέιτ. Οπότε η ερώτηση αυτή δεν αφορά μονο τους γκέυ νομίζω αλλα μας αφορά όλους. Προσωπικά, για να το θέσω εκ των προτέρων, χωρίς να θέλω να επιρρεάσω κανέναν, θεωρώ ότι πρέπει με κάθε τρόπο οι ομοφυλόφιλοι να αισθανθούν ελεύθεροι να δηλώσουν τις προτιμήσεις τους ωστε να το κάνουν.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 16:38, 16-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από Buggs

Αυτό μπορεί να δημιουργήσει πολυεπίπεδες συνέπειες, και στον κόσμο των στρέιτ. .
εγώ δεν καταλαβαίνω ποιός είναι ο κόσμος των στρέιτ. Εγώ ήξερα ότι στον κόσμο ζουν άνθρωποι. Υπάρχουν και άλλοι παράλληλοι κόσμοι;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 16:47, 16-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil
εγώ δεν καταλαβαίνω ποιός είναι ο κόσμος των στρέιτ. Εγώ ήξερα ότι στον κόσμο ζουν άνθρωποι. Υπάρχουν και άλλοι παράλληλοι κόσμοι;
ε δεν υπάρχουν παράλληλοι κοσμοι; Όλος ο κόσμος είναι γεμάτος παράλληλους κόσμους

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,060 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 16:48, 16-02-08:

Αν οι γκέυ πιστεύουν, για τους όποιους λόγους που θα παρουσιαστουν, ότι ΔΕΝ πρέπει να δηλώνουν ότι είναι γκέυ, θα είναι κατα τους υπόλοιπους με τους οποίους έρχονται σε συναναστροφή, στρέιτ. Αν είναι πολλοί, τότε πολλοί φαινομενικά στρέιτ, στην ουσία θα δρούν και θα σκέφτονται σαν γκέυ.
Αυτό το κομμάτι δεν πολυκατάλαβα. Τι ακριβώς εννοείς ότι θα σκέφτονται και θα δρουν σαν gay; Και τι συνέπειες θα έχει στο "str8 κόσμο";

-petros

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 16:52, 16-02-08:

ε δεν υπάρχουν παράλληλοι κοσμοι; Όλος ο κόσμος είναι γεμάτος παράλληλους κόσμους
whateva...

και γιατί αυτοί οι παράλληλοι κόσμοι είναι αλληλοσυγκρουόμενοι? Και ο ένας "απειλή" για τον άλλο;

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 16:54, 16-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από Scandal
Αυτό το κομμάτι δεν πολυκατάλαβα. Τι ακριβώς εννοείς ότι θα σκέφτονται και θα δρουν σαν gay; Και τι συνέπειες θα έχει στο "str8 κόσμο"; -petros
Ενας στρέιτ συζητα με κάποιον άλλλο στρέιτ φιλο του για κάποιο αισθηματικο του δίλημα. Η κοπέλα του είναι καλή ή είναι σκυλα;

Ο στρέιτ ο άλλος ομως είναι γκέυ και ερωτευμενος με τον πρώτο στρέιτ. Συμβουλεύει λοιπόν ανάλογα τον στρέιτ φίλο του ωστε να χωρίσει και ύστερα πάνω στην ερωτική απόγοήτευση να τον ... παρηγορήσει, προσβλέποντας σε μία τυχον ευνοική εξέλιξη....

Είναι ένα απο τα πολλά σενάρια όπου το να μήν γνωρίζεις τί πραγματικά ΕΙΝΑΙ ο άλλος μπορεί αν δημιουργήσει μεγάλα προβλήματα

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 16:56, 16-02-08:

whateva...

και γιατί αυτοί οι παράλληλοι κόσμοι είναι αλληλοσυγκρουόμενοι? Και ο ένας "απειλή" για τον άλλο;
Αν δεν πιστεύεις ότι η ακρίβεια της πληροφοριας είναι σημαντική για οτιδήπότε τότε τί να συζητάμε; Η απόκρυψη διαφέρει πολύ απο το ψέμα; Το να φύγεις απο το Σύνταγμα για να πάς στην Ομόνοια και να καταλήξεις στον Αγ. Στέφανο σύμφωνα με τις πληροφορίες κάποιων δεν πειράζει..

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 16:58, 16-02-08:

Αν και δεν το πιασα το παράδειγμα (ίσως φταίει ότι δεν ξέρω και κατά που πέφτει ο αγ. στέφανος ), οκ... Μάλλον έχεις δίκιο...

εγώ δίπλα μου βλέπω ανθρώπους και όχι "γκέι", "λεσβίες", "γκόμενες με πολλούς εραστές", "γκόμενες με λίγους εραστές" κτλ οπότε όντως μάλλον τζάμπα προσπαθώ να καταλάβω

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,060 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 17:05, 16-02-08:

Ενας στρέιτ συζητα με κάποιον άλλλο στρέιτ φιλο του για κάποιο αισθηματικο του δίλημα. Η κοπέλα του είναι καλή ή είναι σκυλα;

Ο στρέιτ ο άλλος ομως είναι γκέυ και ερωτευμενος με τον πρώτο στρέιτ. Συμβουλεύει λοιπόν ανάλογα τον στρέιτ φίλο του ωστε να χωρίσει και ύστερα πάνω στην ερωτική απόγοήτευση να τον ... παρηγορήσει, προσβλέποντας σε μία τυχον ευνοική εξέλιξη....

Είναι ένα απο τα πολλά σενάρια όπου το να μήν γνωρίζεις τί πραγματικά ΕΙΝΑΙ ο άλλος μπορεί αν δημιουργήσει μεγάλα προβλήματα
Καλά με την ίδια λογική και ένα αγόρι μπορεί να συμβουλεύει με τον ίδιο τρόπο μια φίλη του λεσβία με την οποία είναι ερωτευμένος.

Μου φαίνονται λίγο παιδικά σενάρια αυτά. Σαφώς και όταν πρόκειται για φιλία μεταξύ ατόμων, πρέπει να λέγονται κάτι τέτοια.

-petros

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 17:06, 16-02-08:

εμενα σορρυ αλλα με το παραδειγμα σου δε με επεισες..
μιλησες για επιδρασεις που εχει αυτο στην κοινωνια..
το μεγαλο προβλημα (οπως ειπες) ειναι αυτο? το αν θα σε κανει ο στρειτ κατ εσε φιλος σου να χωρισεις? δε νομιζω.. πες μου αν θες λοιπον.. πιια ειναι τα σημαντικα προβληματα που προκυπτουν αν καποιος δε δηλωνει τις σεξουαλικες του προτιμησεις?

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 17:09, 16-02-08:

Αν και δεν το πιασα το παράδειγμα (ίσως φταίει ότι δεν ξέρω και κατά που πέφτει ο αγ. στέφανος ), οκ... Μάλλον έχεις δίκιο...

εγώ δίπλα μου βλέπω ανθρώπους και όχι "γκέι", "λεσβίες", "γκόμενες με πολλούς εραστές", "γκόμενες με λίγους εραστές" κτλ οπότε όντως μάλλον τζάμπα προσπαθώ να καταλάβω
εσυ λοιπόν δίπλα σου βλέπεις, πόδια, αυτοκίνητα, φούστες παντελόνια, λεφτά, και τέλος πάντων μόνο ότι φαίνεται; κι αυτο σου αρκεί;

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 17:11, 16-02-08:

Καλά με την ίδια λογική και ένα αγόρι μπορεί να συμβουλεύει με τον ίδιο τρόπο μια φίλη του λεσβία με την οποία είναι ερωτευμένος.

Μου φαίνονται λίγο παιδικά σενάρια αυτά. Σαφώς και όταν πρόκειται για φιλία μεταξύ ατόμων, πρέπει να λέγονται κάτι τέτοια. -petros
Στις φιλίες κατα τον αγαπητό πέτρο πρεπει να είναι γνωστές οι σεξουαλικές προτιμήσεις. συμφωνούν κι άλλοι;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 17:16, 16-02-08:

εσυ λοιπόν δίπλα σου βλέπεις, πόδια, αυτοκίνητα, φούστες παντελόνια, λεφτά, και τέλος πάντων μόνο ότι φαίνεται; κι αυτο σου αρκεί;
όχι... βλεπω καλοπροαίρετους ανθρώπους, κακοπροαίρετους ανθρώπους, φιλελευθερούς ή όχι, συζητήσιμους ή όχι κτλ...

Οι σεξουαλικές προτιμήσεις κάποιου που είχα απέναντι μου έφτασαν να με ενδιαφέρουν μόνο εφόσον είχα αποφασίσει ότι θέλω να τον βάλω στο κρεββάτι μου. ΠΡΙΝ από αυτό το σημείο με άφηναν παγερά αδιάφορη.

Και στην τελική. Εσύ πιστεύεις το αντίθερο από μένα. Γιατί δυσκολεύεσαι τόσο να δεχτείς ότι ΔΕΝ το σκέφτονται όλοι έτσι;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 17:20, 16-02-08:

σε ρωτησα κατι.. αλλα ακομα περιμενω απαντηση..

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 17:21, 16-02-08:

Τι σημασία έχει αν ο άλλος είναι gay οr st8?
Την ίδια γη μοιραζόμαστε όλοι, και θα πρέπει να είμαστε πολύ προσεχτικοί σε αυτό. Υπάρχουν πολλά σοβαρότερα προβλήματα που θα πρέπει να μας απασχολούν. Το τι κάνει ο καθένας στο κρεβάτι του, είναι αποκλειστικά δική του υπόθεση και δεν ενδιαφέρει κανέναν άλλον.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 17:24, 16-02-08:

όχι... βλεπω καλοπροαίρετους ανθρώπους, κακοπροαίρετους ανθρώπους, φιλελευθερούς ή όχι, συζητήσιμους ή όχι κτλ...
εγώ δηλαδη αν εβλεπα κακοπροαίρετο καποιον που θέλει να με πηδήξει (ομως δεν μου το λέει μέχρι να με φέρει στα νερά του) δεν θα το έκανα επειδή είμαι στρέιτ; Ούτε θα τον έβρισκα πιθανότατα καλοπροαιρετο για τον ίδιο λογο αν ήμουν γκέυ; Τα ίδια πράγματα λέμε αλλα εσύ αρνεισαι να μπείς στην ουσία;
Υποστηρίζεις οτι η σεξουαλική προτίμηση δεν έχει σημασία κοινωνική, δεν έχει σημασία στις διαπροσωπικές σχέσεις δεν έχει σημασία όπως και αν συμβαίνει σε οποιουσδήποτε ! Οκ αν το πιστεύεις έτσι όμως δεν καταλαβαινω τότε γιατί συμμετέχεις στη συζήτηση;;

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 17:26, 16-02-08:

Μα τι λες τωρα? Αυτο που περιγραφεις μπορει να συμβει μεταξυ στρειτ αντρων, επισης, επειδη ο δευτερος μπορει να γουσταρει την πρωην γκομενα του πρωτου...μεταξυ ενος στρειτ αντρα και μια στρειτ γυναικας, οπου η δευτερη αποβλεπει σε μια σχεση μαζι του κ.ο.κ.
Συγχεεις καταστασεις και πραγματα....

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 17:28, 16-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ
μιλησες για επιδρασεις που εχει αυτο στην κοινωνια..
το μεγαλο προβλημα (οπως ειπες) ειναι αυτο? το αν θα σε κανει ο στρειτ κατ εσε φιλος σου να χωρισεις? δε νομιζω.. πες μου αν θες λοιπον.. πιια ειναι τα σημαντικα προβληματα που προκυπτουν αν καποιος δε δηλωνει τις σεξουαλικες του προτιμησεις?
μικρά μικρά προβληματα σαν κι αυτά που απαξιείς, επι δεκάδες χιλιάδες φορές.... με την ίδια ρίζα. Την απόκρυψη της σεξουαλικής προτίμησης.

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Μα τι λες τωρα? Αυτο που περιγραφεις μπορει να συμβει μεταξυ στρειτ αντρων, επισης, επειδη ο δευτερος μπορει να γουσταρει την πρωην γκομενα του πρωτου...μεταξυ ενος στρειτ αντρα και μια στρειτ γυναικας, οπου η δευτερη αποβλεπει σε μια σχεση μαζι του κ.ο.κ. Συγχεεις καταστασεις και πραγματα....
... και πάλι αφορά το ψέμα και τις διαστρεβλώσεις που αυτο προκαλεί. Εδώ ασχολούμαστε απλά με το συγκεκριμένο ψέμα-απόκρυψη-τακτική απόκρυψης, γι'αυτό προσπάθησε να μείνεις εντός θέματος

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Το τι κάνει ο καθένας στο κρεβάτι του, είναι αποκλειστικά δική του υπόθεση και δεν ενδιαφέρει κανέναν άλλον.
αν ο τονυ μπλερ και ο τζωρτζ μπους (λέμε τώρα ενα παράδειγμα) ειναι εραστές, είναι δική τους υπόθεση;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Scandal : 16-02-08 στις 17:30. Αιτία: Ένωση δημοσιεύσεων
-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

O Scandal έγραψε στις 17:30, 16-02-08:

μικρά μικρά προβληματα σαν κι αυτά που απαξιείς, επι δεκάδες χιλιάδες φορές.... με την ίδια ρίζα. Την απόκρυψη της σεξουαλικής προτίμησης.
ok, έστω ότι ο φίλος της υπόθεσης έχει ξεκαθαρίσει στον άλλο του απογοητευμένο φίλο ότι είναι gay. Και; ok, δήλωσε τη σεξουαλική του προτίμηση, τι αλλάζει από 'κει και ύστερα;

-petros

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 17:31, 16-02-08:

δεν κανεις τιποτα παραπανω απο το να γενικολογεις και να παραθετεις αστοχα παραδειγματα.
by the way.. δεν πηρα απαντηση στο ερωτημα μου..

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 17:32, 16-02-08:

αν ο τονυ μπλερ και ο τζωρτζ μπους (λέμε τώρα ενα παράδειγμα) ειναι εραστές, είναι δική τους υπόθεση;
Φυσικά και είναι.
Τίνος άλλου δηλαδή θα έπρεπε να είναι;
Θα έπρεπε να γνωρίζεις άλλωστε τι στις εκάστοτε κυβερνήσεις των Βρετανών, έχουν κατά καιρούς υπηρετήσει αρκετοί ομοφυλόφυλλοι.

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 17:32, 16-02-08:

ok, έστω ότι ο φίλος της υπόθεσης έχει ξεκαθαρίσει στον άλλο του απογοητευμένο φίλο ότι είναι gay. Και; ok, δήλωσε τη σεξουαλική του προτίμηση, τι αλλάζει από 'κει και ύστερα; -petros
κατ'αρχήν είναι ακατάλληλος για τη συγκεκριμένη συζήτηση., Είναι σαν να συζητάς με την φίλη σου που σε γουστάρει, αν πρέπει να χωρίσεις με τη γκόμενά σου. Αφού ξέρεις την απάντηση

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 17:33, 16-02-08:

... και πάλι αφορά το ψέμα και τις διαστρεβλώσεις που αυτο προκαλεί. Εδώ ασχολούμαστε απλά με το συγκεκριμένο ψέμα-απόκρυψη-τακτική απόκρυψης, γι'αυτό προσπάθησε να μείνεις εντός θέματος
Το αν εγω ειμαι εκτος θεματος οταν σχολιαζω ενα δικο σου ποστ προφανως εξαρταται απο σενα και οχι απο εμενα...
Αυτα που γραφεις ειναι ακυρα, χωρις λογικη και συνεπεια...
Φοριντισε εσυ να εχεις ξεκαθαρες σκεψεις και επιχειρηματα και ασε τις υποδειξεις....ok?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Neraida : 17-02-08 στις 04:20.
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

O Scandal έγραψε στις 17:35, 16-02-08:

κατ'αρχήν είναι ακατάλληλος για τη συγκεκριμένη συζήτηση., Είναι σαν να συζητάς με την φίλη σου που σε γουστάρει, αν πρέπει να χωρίσεις με τη γκόμενά σου. Αφού ξέρεις την απάντηση
Μα δεν του είπε ότι τον γουστάρει. Εκτός και αν νομίζεις ότι επειδή είναι gay συνεπάγεται και ότι τον γουστάρει κι όλας.

-petros

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 17:37, 16-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Το αν εγω ειμαι εκτος θεματος οταν σχολιαζω ενα δικο σου ποστ προφανως εξαρταται απο σενα και οχι απο εμενα...
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 17:38, 16-02-08:

Μα δεν του είπε ότι τον γουστάρει. Εκτός και αν νομίζεις ότι επειδή είναι gay συνεπάγεται και ότι τον γουστάρει κι όλας. -petros
α δεν του το είπε... οκ....

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 17:41, 16-02-08:

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Προφανως δεν το καταλαβες...
Μερικοι τα θελουν μασημενα για να τα αντιληφθουν...οκ...να προσπαθησω αλλη μια φορα!
Εαν η απαντηση η δικη μου στο ποστ σου θεωρεις οτι ηταν εκτος θεματος...τοτε μαλλον θα πρεπει να αναρωτηθεις μηπως και το ποστ σου στο οποιο απαντησα ηταν εκτος επισης.....
Τωρα φανταζομαι εγινα κατανοητη....

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 17:42, 16-02-08:

πππππππφφφφφφφφφφφφφ...
ακομα περιμενω να ακουσω αυτα τα ΜΕΓΑΛΑ προβληματα, που δημιουργουνται απο τους ανθρωπους που δεν παραδεχονται στους αλλους τις σεξουαλκιες τους προτιμησεις.. και που εχουν επιδραση στην κοινωνια.
για να δουμε...........

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 17:53, 16-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ
πππππππφφφφφφφφφφφφφ...
ακομα περιμενω να ακουσω αυτα τα ΜΕΓΑΛΑ προβληματα, που δημιουργουνται απο τους ανθρωπους που δεν παραδεχονται στους αλλους τις σεξουαλκιες τους προτιμησεις.. και που εχουν επιδραση στην κοινωνια.
για να δουμε...........
κακώς περιμένεις, σου απαντήθηκε η ερώτησή σου. Μάλιστα με τέτοιο τρόπο, δεν θα έπρεπε να πάρεις κάν απάντηση αφού απο τον τροπο σου φαίνεται ότι δεν εχεις κάποια απορία.

Σχετικά με το "για να δουμε" τώρα, νομίζω ότι καλυτερα να λές "για να δώ" μιας και το θέμα είναι απλό και δεν συμφωνούν απαραίτητα όλοι μαζί σου.

Μια απλη ερώτηση είναι στην οποία μπορει να αναρτηθεί πολ με απαντήσεις απλές

ναι,
οχι,
δεν θέλω να απαντήσω
δεν ξέρω τί να απαντήσω

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 18:08, 16-02-08:

μην τρελαθουμε τελειως..
στην ερωτηση μου :ποια ειναι αυτα?
απαντησες: υπαρχουν μικρα-μικρα προβληματα
αν με αυτο εσυ θεωρεις οτι απαντησες τοτε οκ.. παω πασο. Εγω εχω μαθει οτι σε συγκεκριμενες ερωτησεις, διδονται συγκεκριμενες απαντησεις.

και δεν ειναι απλα μια ερωτηση.. γιατι εσυ εισαι αυτος που παραθετει τις αποψεις του πανω σε αυτο το θεμα.. που μιλαει για επιπτωσεις.. για προβληματα. ειναι ευλογο λοιπον να θελω να μαθω ποια ειναι αυτα. για να καταλαβω καλυτερα τι θελεις να πεις..
γιατι αναθεμα κι αν εχω καταλαβει..

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 18:14, 16-02-08:

Αυτό μπορεί να δημιουργήσει πολυεπίπεδες συνέπειες, και στον κόσμο των στρέιτ. Οπότε η ερώτηση αυτή δεν αφορά μονο τους γκέυ νομίζω αλλα μας αφορά όλους. Προσωπικά, για να το θέσω εκ των προτέρων, χωρίς να θέλω να επιρρεάσω κανέναν, θεωρώ ότι πρέπει με κάθε τρόπο οι ομοφυλόφιλοι να αισθανθούν ελεύθεροι να δηλώσουν τις προτιμήσεις τους ωστε να το κάνουν.
Το πάω από την αρχή για να βγει κάποιο νόημα στο τοπικ.

Πιστεύεις ότι πρέπει οι gay να δηλώσουν τις προτιμήσεις τους. Σωστό. Αν και str8 το επικροτώ. Για να αισθανθούν ελεύθεροι όμως πρέπει να υπάρχει αποδοχή από τη κοινωνία. Προσωπικά, δεν συναναστρέφομαι με gay. Τουλάχιστον από όσο ξέρω. Και το λέω αυτό γιατί αν το αποκάλυπταν υπάρχει περίπτωση να χλευαστούν οπότε δυστυχώς γνωστοί μου ίσως και να καταπιέζονται με αυτό το τρόπο.

Ο λόγος όμως ο οποίος αναφέρεις ότι πρέπει να γίνει αυτό είναι γιατί ο gay χαλά το καλό όνομα του str8. Δε το νομίζω όμως... Δε κατάλαβα τι εννοείς ότι ο gay σκέφτεται διαφορετικά από το str8. Απλώς γουστάρει να ρίξει άλλο φύλο στο κρεβάτι του Και αυτό συμβαίνει γιατί έχει "αποκαλύψει" τη ταυτότητα του. Δε γνωρίζω κανένα παράδειγμα από ότι αναφέρεις με φιλίες και θάψιμο της πρώην για να ρίξει ο τύπος το κολλητό του στο κρεβάτι.

Γνωρίζω παραδείγματα σε club, σε νησιά κυρίως το καλοκαίρι, που όμως τα παιδιά φαινόντουσαν ότι ήταν gay με την όλη συμπεριφορά. Και πίστεψε με έφαγαν πολύ δούλεμα από τη παρέα μου γιατί την έπεσαν σε ομοφοβικούς με άγριες διαθέσεις (δε καμαρώνω αλλά συνέβη, μικρό παιδί ήμουν και δούλευα όλο το κόσμο ). Γενικά, αν αποκαλύψει κάποιος τις προτιμήσεις (τουλάχιστον όπως είναι τα πράγματα σήμερα) μπορεί μέχρι και ξύλο να φάει. Αποδεδειγμένο από φιλαράκια που δεν ενστερνίζονται την ελευθερία που αναφέρεις

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 20:09, 16-02-08:

Θεωρώ ότι:
1. όσο υπάρχουν άνθρωποι που θεωρούν υποχρέωση των υπολοίπων να τους δηλώσουν τις σεξουαλικές τους προτιμήσεις
2. όσο μια μερίδα της κοινωνίας (κατά)κρίνει τους ομοφυλόφιλους ως κάτι μυαρό
3. όσο η κοινωνική θέση και η εργασία ταυτίζονται με τη ευχαρίστηση στο κρεβάτι

τότε καλά θα κάνει ο κόσμος να μην συστήνεται ως "με λένε έτσι και είμαι ομοφυλόφιλος/str8"

Mε 2 λόγια. όσο η προσωπικότητα ενός ανθρώπου κρίνεται (κατά κύριο λογο?) από τις σεξουαλικές του επιλογές,δεν πρέπει να δηλώνουμε τις σεξουαλικές μας προτιμήσεις.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 20:13, 16-02-08:

Mε 2 λόγια. όσο η προσωπικότητα ενός ανθρώπου κρίνεται (κατά κύριο λογο?) από τις σεξουαλικές του επιλογές,δεν πρέπει να δηλώνουμε τις σεξουαλικές μας προτιμήσεις.
Όσο μαθαίνουμε το διπλανό μας αγαπητή Resident Evil καταρρίπτονται τα στερεότυπα. Αλλά θέλει πολυ δουλεία

Παράθεση

nikolas17 (Νίκος)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolas17
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 689 μηνύματα.

O nikolas17 έγραψε στις 12:34, 17-02-08:

Εάν είναι όντως φίλη σου και όχι ..."φίλη" σου, οφείλει να ζυγίσει τα υπέρ και τα κατά και ύστερα να πει την άποψη της.

Είναι σαν να μου λές ότι επειδή γουστάρω τον φίλο μου τον Χ, θα τον προτρέψω να τα χαλάσει με την φίλη Ψ ...για να τον ρίξω στο κρεβάτι μου?!

Κατ' αρχάς ποιός σου είπε ότι (όλοι) οι γκέυ σκέφτονται έτσι? Δεν αμφιβάλλω ότι υπάρχει ένα ποσοστό που πιθανώς να το κάνει - το ίδιο συμβαίνει και με τους στρειτ όμως!

Επίσης ο υποτιθέμενος στρέιτ φίλος μου επειδή θα είναι (υποτίθεται) σε άσχημη ψυχολογική κατάσταση επειδή...θα έχει χωρίσει με την κοπέλα του...ξαφνικά θα γίνει γκέυ και θα το κάνουμε? Ή μήπως θα τον ποτίσω και αλκοόλ πρώτα?

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 12:41, 17-02-08:

Θεωρώ ότι:
1. όσο υπάρχουν άνθρωποι που θεωρούν υποχρέωση των υπολοίπων να τους δηλώσουν τις σεξουαλικές τους προτιμήσεις
2. όσο μια μερίδα της κοινωνίας (κατά)κρίνει τους ομοφυλόφιλους ως κάτι μυαρό
3. όσο η κοινωνική θέση και η εργασία ταυτίζονται με τη ευχαρίστηση στο κρεβάτι

τότε καλά θα κάνει ο κόσμος να μην συστήνεται ως "με λένε έτσι και είμαι ομοφυλόφιλος/str8"

ή όποιος φυλάει τα ρουχα του έχει τα μισά. Το θέμα είναι ότι δεν γίνεται συζήτηση έτσι ουτε τερματίζει η ομοφυλοφοβία.

Εντιτ: Η προσωπικοτητα πολλών κρίνεται απο τις σεξουαλικέ τους επιλογέ, όμως η μυστικότητα κάνει κάτι κοινότοπο ή ανώδυνο να φαίνεται πολλές φορές τερατώδες. Αν δεν συζητάμε δηλαδή ίσως γίνεται ακόμη χειρότερο

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Buggs : 17-02-08 στις 14:15. Αιτία: επεξήγηματική προσθήκη
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 12:47, 17-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από nikolas17
Κατ' αρχάς ποιός σου είπε ότι (όλοι) οι γκέυ σκέφτονται έτσι?
Δεν μπορώ να απαντήσω σε ερωτήσεις "ποιος σου είπε ότι όλοι" "πως ξέρεις ότι όλοι" κλπ. Προφανώς δεν γνωρίζω ΟΛΟΥΣ τους γκέυ του πλανήτη, οπως και ο υποτιθέμενος που θα μου το έλεγε. Συνήθως αυτή η έκφραση χρησιμοποιειται σαν εισαγωγή σε εξωφρενικές προτάσεις στην συνέχεια

Επίσης ο υποτιθέμενος στρέιτ φίλος μου επειδή θα είναι (υποτίθεται) σε άσχημη ψυχολογική κατάσταση επειδή...θα έχει χωρίσει με την κοπέλα του...ξαφνικά θα γίνει γκέυ και θα το κάνουμε? Ή μήπως θα τον ποτίσω και αλκοόλ πρώτα?
Που θές να ξέρω τί θα κανεις άν είσαι ερωτευμένος γκέυ με τον φίλο σου που γουστάρεις; Κι αν εκεινος θα αλλαξοπιστήσει; Εγώ όταν είμαι ερωτευμένος με μία γυναίκα θα κάνω τα πάντα για να την ρίξω (όχι φυσικά ναρκωμένη) και ναι, αν γούσταρα κάπόια λεσβία θα το πάλευα πάλι κι ας είχα λίγες ελπίδες.

Παράθεση

nikolas17 (Νίκος)

Διάσημο Μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 689 μηνύματα.

O nikolas17 έγραψε στις 13:05, 17-02-08:

Εγώ φίλε Buggs περιγράφω την εξωφρενική -όπως λες και μόνος σου- πρόταση σου και τίποτα άλλο

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 13:36, 17-02-08:

Εγώ φίλε Buggs περιγράφω την εξωφρενική -όπως λες και μόνος σου- πρόταση σου και τίποτα άλλο
Πάντως φαίνεσαι πεπεισμένος οτι οι στρέιτ δεν γίνονται γκέυ, όταν τους την πέφτουν γκέυ σωστά;

Παράθεση

nikolas17 (Νίκος)

Διάσημο Μέλος

O nikolas17 έγραψε στις 13:42, 17-02-08:

Πάντως φαίνεσαι πεπεισμένος ότι οι γκέι δεν γίνονται στρέιτ, όταν τους την πέφτουν στρέιτ...σωστά?

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 13:47, 17-02-08:

Πάντως φαίνεσαι πεπεισμένος ότι οι γκέι δεν γίνονται στρέιτ, όταν τους την πέφτουν στρέιτ...σωστά?
Είναι ευγενικ'ο να απαντάς ε κάτι που σε ρωτούν σε μία συζήτηση σωστά; Ή, αν ειναι έτσι, να λές τουλάχιστον ότι δεν μπορεις ή δεν θέλεις να απαντήσεις. Κι οσο ευγενικός εισαι εσύ τοσο περιμένεις να είναι κι οι άλλοι σωστά; Απάντα λοιπόν άν θές στην ερώτηση μου και ευχαρίστως να σου απαντήσω κι εγώ στη δική σου υστερα

-6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikolas17 (Νίκος)

Διάσημο Μέλος

O nikolas17 έγραψε στις 14:11, 17-02-08:

Η αντερώτηση ξέρεις, παραμένει απάντηση.

Μου φαίνεται παράξένο πάντως να δέχεσαι -όπως φένεται- ότι οι στρέιτ επηρεάζονται από τους γκέι (και γίνονται και αυτοί στρέιτ) και δεν συμβαίνει το αντίθετο...

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 14:13, 17-02-08:

ενας διαιτητης,τροχονομος (καποιος τελος παντων) παρακαλω...αμεσα!

Παράθεση

mixalis-det (Μιχάλης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mixalis-det
Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 28 μηνύματα.

O mixalis-det έγραψε στις 14:15, 17-02-08:

Ουσιαστικά, τώρα εσύ μιλάς για το αν ο υποτιθέμενος φίλος-κολλητός σου, σου την ‘έπεφτε’ ερωτικός πάντα και αν σε έκανε με τον τρόπο του να ενδώσεις στις ορέξεις του. Προφανώς, ο κάθε νοήμων άνθρωπος πάνω σε αυτό τον πλανήτη καταλαβαίνει έναν άνθρωπο ποιος είναι και τι είναι προτού τον βάλει στο σπίτι του και γίνουν κολλητάρια. Αν παρόλα αυτά συν και την ηλικία σου (που υποθέτω πως είναι και η πραγματική) την πατήσεις δεν ξέρω τι να σου πω. Το μόνο που θα σου έλεγα είναι το προφανές να προσέχεις ποιους κάνεις παρέα. Τώρα όλα αυτά που λες περί ψεμάτων κτλ. δεν με αγγίζουν ιδιαίτερα γιατί και ο ψιλικατζής της γειτονιάς μου, μου λέει ψέματα με σκοπό να μου πάρει (κλέψει) λεφτά.

Έχω, έρθει τώρα μία φορά στη ζωή μου σε αυτό το θέμα στο οποίο μιλάς. Μέσω της παρέας μου γνώρισα ένα παιδί. Ο άνθρωπος ήταν ελεύθερος και δεν είχε κάποιο δεσμό γιατί αν είχε, φυσικά και δεν θα προχωρούσα σε καμία κίνηση. Το βρίσκω το λιγότερο αισχρό όπως και το να βρίσκεσαι εσύ με την κοπέλα σου σε ένα μπαρ ας πούμε και να έρθει να σου κάνει καμάκι μια άλλη γκόμενα. Ή πόσες άλλες φορές έχουμε ακούσει για τις λεγόμενες αντροχωρίστρες. Σαφώς και δεν είναι όλοι οι άνθρωποι το ίδιο σαφώς και υπάρχουν και τομάρια σαφώς και υπάρχουν σοβαροί άνθρωποι με αξιοπρέπεια (αν και πιστεύω πως στις μέρες μας έχει χάσει την αξία της αυτή η λέξη). Ας πω πάλι για μένα. Από τις κινήσεις του και από όλες του τις χειρονομίες (λεκτικές κτλ) κατάλαβα ή μάλλον το υπέθεσα δεν ξέρω ότι με γούσταρε. Σεμνά και ταπεινά λοιπόν (το γνωστό σλόγκαν) και εγώ έκανα την πρώτη κίνηση (σε net τώρα). Ο άνθρωπος μου ξεκαθάρισε πως δεν είναι gay με όμορφο ήπιο τρόπο και το θέμα έλιξε εκεί. Κατάλαβες? Που πας τώρα να μας τους βγάλεις όλους τιποτένιους με μηδενική αξιοπρέπεια και σοβαρότητα καμία. Ξέρω πρόκειται να πεις και άλλα αλλά εγώ δεν πρόκειται να ξαναασχοληθώ με αυτό το ζήτημα.

Και για να συμπληρώσω γιατί πιστεύετε πως όλοι οι gay είναι βάψιμο νυχιών και όλες αυτές οι χαζομάρες. Καμία σχέση.(μιλώ για τον εαυτό μου) ποιος μάγκας από εσάς έχει δουλέψει μπετονιέρα στα 15 του? Το εξοχικό μου εγώ με τον πατέρα μου το ανακαινίσαμε σχεδόν από το μηδέν μόνο τα ντουβάρια υπήρχαν.(μονώσεις , μπετά , ιστορίες τοποθέτηση ντουλαπιών στην κουζίνα, πλακάκια) και γενικά ότι χρειάζεται ένα σπίτι για να γίνει σπίτι. Ποιος τα έκανε αυτά η Μαρίκα?

Και εγώ τουλάχιστον δεν είμαι από τους ανθρώπους που κατηγορούν τους πάντες και τα πάντα σε ό,τι γίνεται στη χώρα αυτή. Σε πολιτικό επίπεδο θες ,σε κοινωνικό, σε όποιον τομέα θέλεις. Η κοινωνία απαρτίζεται από ανθρώπους και όχι από κτήρια. Άρα δε μας φταίει το κράτος για ό,τι γίνεται στη χώρα αυτή. Το κράτος είμαστε όλοι εμείς που με τη δύναμη του εκλέγειν και εκλέγεσθαι αποφασίζουμε ποιος θα μας κυβερνήσει και αν η χώρα μας και κατά συνέπεια και η κοινωνία μας πάει μπροστά ή πίσω. Πιστεύω πως πρέπει να αλλάξουν πολλά αλλά δεν βλέπω κανένα φως.

Πάντως, οφείλω να σου ζητήσω ένα συγνώμη για τη συμπεριφορά μου εχθές.
Δεν έπρεπε να στείλω αυτό το μήνυμα. Τέλοσπάντων, δεν πρόκειται να ασχοληθώ ξανά με αυτό το θέμα ότι ήταν ήταν. Δε θέλω ούτε και πρόκειται να σου αλλάξω άποψη πάνω σε αυτό το θέμα στο οποίο συζητάμε. Ο καθένας κρίνεται από αυτά που λέει και κάνει.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 14:31, 17-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από mixalis-det
Πιστεύω πως πρέπει να αλλάξουν πολλά αλλά δεν βλέπω κανένα φως.

Πάντως, οφείλω να σου ζητήσω ένα συγνώμη για τη συμπεριφορά μου εχθές.
Δεν έπρεπε να στείλω αυτό το μήνυμα. Τέλοσπάντων, δεν πρόκειται να ασχοληθώ ξανά με αυτό το θέμα ότι ήταν ήταν. Δε θέλω ούτε και πρόκειται να σου αλλάξω άποψη πάνω σε αυτό το θέμα στο οποίο συζητάμε. Ο καθένας κρίνεται από αυτά που λέει και κάνει.
Πρέπει να πώ το ρεζουμέ όλων οσων έγραψες που συλλαμβανω εγώ. Αν κάνω λάθος με διορθώνεις. Εισαι πολύ πιεσμένος απο το γεγονος της ομοφυλοφιλίας σου, σε σχέση ε το πώς το αντιμετωπίζει ο κόσμος. Προσωπικά δεν το έχω βιώσει όπως καταλαβαίνεις οπότε δεν θα πώ καμια εξυπνάδα. Ότι ας πούμε είναι εύκολο ή δύσκολο να αποκαλύπτει κάποιος την σεξουαλική του προτιμηση.

Ο συλλογισμός μου στο τοπικ αφορά κατ'αρχήν την ρίζα. Κατα πόσο δηλαδή οι περισσότεροι νομίζουν ή όχι ότι θα ήταν καλύτερο. Ευγνομωνώ που παιρνεις μέρος στο θέμα γιατι με το θάρρος σου μπορείς να μεταφέρεις αυτουσια τα αισθηματα ενος που είναι μέσα στο πρόβλημα. Η προσωπική μου αποψη εκφράστηκε στην αρχή. Πιστεύω στην έκφραση της σεξουαλικής προτίμησης με περηφάνεια.

Θα μου πεις τι ξέρω εγώ που το λέω. Σωστό. Ομως όταν λέμε μια άποψη για γενική κατεύθυνση, την σκεφτόμαστε στην γενική της εφαρμογή επίσης. Προφανώς άν εσύ μόνος σου, σε ολόκληρη πόλη βγεις και πες περήφανα είμαι γκέυ, μπορει΄ν καταλήξει Μπροκμπακ Μαουντεν η φάση. Ομως κοίταξε το απο τη δική μου σκοπιά. Αν όλοι οι γκέυ το έλεγαν; Πιστεύω ότι οι γκέυ εινα;ι αρετοί. Οκ θα ήταν ένα ψιλοσοκ για τους στρέιτ στην αρχή. Ομως ύστερα; Δεν θα ήταν καλύτερα και για σένα;

Προσωπικά έχω κάνει πολύ καλη παρέα με γκέυ που μου την έπεφταν μάλιστα σαν αι τι και με ήθελαν, και αισχρή παρέα γεμα΄τη προβλήματα με γκέυ, όπως αποδείχτηκε, που ομως το έκρυβαν και ήταν κρυφά ερωτευμένοι μαζί μου. Στο προσωπικό μου παράδειγμα λοιπόν, ανάμεσα στους κρυφούς και τους φανερούς, η σχέση μου ήταν έτη φωτός καλύτερη και ποιοτικοτερη με τους φανερούς κι ας μήν έγινα ποτέ γκέυ. (δεν ικανοποιησα δηλαδή ποτέ το ερωτικό μέρος της σχέσης_

Αυτο τον προβληματισμό εισαγάγω και με το τόπικ αυτό για τους άλλους. Μήπως δηλαδή, η απόκρυψη, κάνει κάτι τελείως φυσιολογικό, την ομοφυλοφιλία, να μοιάζει σαν τέρας, ακριβώς εξ αιτίας της άγνοιας;

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 15:26, 17-02-08:

Η δική μου γνώμη επί του θέματος είναι ότι ο καθένας που αυτοχαρακτηρίζεται με κάποιον τρόπο, gay, str8, μεταλλάς, γαύρος, ή ό,τι άλλο, θα ήταν καλό να βρίσκει το θάρρος να το υποστηρίξει και να το υπερασπιστεί. Ξέρετε, δεν είναι η ομοφυλοφιλία η μόνη διαφορετικότητα-ιδιαιτερότητα που προκαλεί χλευασμό και απομόνωση από την κοινωνία. Εγώ ας πούμε το αντιμετώπισα τη δεκαετία του 80 ως μεταλλάς. Αν εμείς οι λίγοι τότε δεν είχαμε το θάρρος να κυκλοφορούμε με τους Μότορχεντ ραυτόσημο κι ας μας κοίταζαν στραβά οι καθωσπρέπει κι ας μας έφτυναν οι χλιδάτες γκόμενες κι ας μας φώναζαν σατανιστές οι κατηχητικόφατσες της εποχής κι ας μας την έπεφταν οι καρεκλάδες για μπουνιές, σήμερα δεν θα θεωρείτο τόσο φυσιολογικό και θα βρισκόταν ακόμη υπό το βάρος του να θεωρείται ως μιαρή μειονότητα.

Φυσικά το παράδειγμά μου έχει απλά αναλογίες με το θέμα και δεν έχει την ίδια βαρύτητα. Ωστόσο, πράγματι η κοινωνία τείνει να απορρίπτει, ακόμη και να φέρεται επιθετικά σε ό,τι διαφοροποιείται από τις νόρμες της. Ένας ποιητής, ένας φιλόσοφος, ένας ομοφυλόφιλος, μια ιδιοφυία, ένας καθυστερημένος, ένας ανάπηρος, ένας άσχημος, ένας ονειροπόλος, μπορούν να θεωρούνται ως freaks από την κοινωνία για διαφορετικούς ο καθένας λόγους. Όπως όμως έχει πει και κάποιος, "Όταν τα πράγματα γίνονται δύσκολα, τα freaks δεν έχουν παρά ο ένας τον άλλο".

Ακόμη όμως κι αν δεχτούμε ότι πολλοί θα είχαν τα δίκια τους να κρύβουν τις σεξουαλικές τους προτιμήσεις (φαντάζεστε για παράδειγμα κάποιος να αποκάλυπτε σ' όλον τον κόσμο ότι είναι μαζοχιστής ή κοπρολάγνος-ουρολάγνος; ), προσωπικά αν μάθαινα ότι ένας φίλος μου είναι ομοφυλόφιλος και δεν μου το είχε αποκαλύψει, θα ψυχραινόμουν μαζί του. Ο λόγος; Εάν ήταν πραγματικά φίλος μου, θα έπρεπε να έχει καταλάβει από τη στάση μου ότι δεν θα υπήρχε περίπτωση να τον κοροϊδέψω ή να τον χλευάσω, να τον ξεμπροστιάσω ή να τον κουτσομπολέψω και ότι η ανοχή και η φιλία μου θα ήταν δεδομένες. Αν δεν με εμπιστεύεται αρκετά ώστε να μου μιλήσει ειλικρινά για τον εαυτό του, τότε δεν θα ήταν φίλος αλλά απλά ένας γνωστός.

Όσο για το επιχείρημα ότι θα μπορούσε ο φίλος μου να με ξεγελάσει (εμένα τον άβγαλτο και αθώο μιλάμε) και να με παρασύρει (την μωρή παρθένα εμένα μιλάμε) σε ειδεχθείς ομοφυλοφιλικές περιπτύξεις, οι οποίες δεν υπήρχαν από πριν μέσα μου, αλλά κατάφερε ο μάγος και σατανιστής ομοφυλόφιλος να μου τις ενσταλλάξει, απλά και μόνο κακολογώντας τη γκόμενά μου, δεν το βρίσκω απλά κωμικό, αλλά κωμικοτραγικό. Το παρόν επιχείρημα μου θύμισε ένα παλιό ανέκδοτο:

Περπατάν δυο φίλοι, ο Κωστίκας και ο Γιωρίκας στο δάσος. Κάποια στιγμή, λέει ο Κωστίκας: "Ρε Γιωρίκα, μια και το περιβάλλον είναι πολύ ερωτικό και δεν έχουμε γκόμενες μαζί μας, δεν μου κάθεσαι για μια φορά να γουστάρουμε;"
"Άσε ρε Κωστίκα", απαντά ο Γιωρίκας, "δεν θέλω να γίνω gay".
"Έλα ρε χαζέ, με μια φορά δεν γίνεσαι gay, μιλάμε", λέει ο Κωστίκας.
"Α, με μια φορά δεν γίνομαι, ωραία τότε να το κάνουμε", συμφωνεί και ο Γιωρίκας.
Το κάνουν λοιπόν, συνεχίζουν τη βόλτα τους και μετά από λίγη ώρα ξαναλέει ο Κωστίκας: "Ρε Γιωρίκα, μου άρεσε ρε μαμώτο, τι λες το ξανακάνουμε;".
"Α, πα πα πα, σου είπα πως δεν θέλω να γίνω gay, ρε Κωστίκα", λέει ο Γιωρίκας.
"Έλα ρε χαζέ, με δυο φορές δεν γίνεσαι gay", αποκρίνεται εκείνος.
"Α έτσι, δεν γίνομαι με δυο φορές, σίγουρα ε;", λέει διστακτικά ο Γιωρίκας.
"Σίγουρα ρε λαλάκα, πλλάκα με κάνεις;".
Το κάνουν λοιπόν και για δεύτερη φορά και συνεχίζουν το δρόμο τους.

Μετά λοιπόν από λίγη ώρα γυρνάει ο Γιωρίκας αυτή τη φορά και ρωτάει τον φίλο του:
"Ρε συ Κωστίκα, εσύ που ξέρεις απ' αυτά πες μου, με τρεις φορές, γίνομαι gay;;;"

Μπορεί να μας εξηγήσει κανείς, προς τι τόση φασαρία εναντίον των gay ή τόση ανησυχία για τη str8 ταυτότητα που τείνει δήθεν να χαθεί;

Κάτι έχει πει ο Μοναχός για την ομοφοβία και θα συμφωνήσω μαζί του, όσο κι αν δεν αρέσει σε πολλούς. Ας μην κραυγάζουμε πολύ πολύ, γιατί δείχνουμε άλλο από αυτό που θέλουμε ν' αποδείξουμε...

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 17:37, 17-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Μπορεί να μας εξηγήσει κανείς, προς τι τόση φασαρία εναντίον των gay ή τόση ανησυχία για τη str8 ταυτότητα που τείνει δήθεν να χαθεί;
Δεν υπάρχει φασαρία. Απλά μέχρι τώρα έχουμε το εξής αποτέλεσμα: Ενώ σε άλλο τοπικιον κοντά τριάντα ατομα έχουν ψηφίσει να παντρεύονται οι ομοφυλόφιλοι, στο παρόν μόνο εσύ κι εγώ έχουμε δηλωσει ότι είναι καλυτερα η σεξουαλικη τους προτιμηση αυτή να είναι γνωστή. Δηλαδη οταν θα παντρέυονταν η προτιμησή τους πώ θα μπορουσε να παραμείνει κρυφή;

Πάντως μία διευκρινιση εδώ. Όταν απο τη μιά τους λέμε ελάτε πειτε το ελεύθερα, και απο την άλλη παραλληλίζουμε την τάση τους με την κοπρολαγνεία δεν νομίζω ότι τους βοηθάμε και πολύ να ανοιχτούνε

Παράθεση

Δανάη

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Δανάη
H Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 333 μηνύματα.

H Δανάη έγραψε στις 20:46, 17-02-08:

Δεν υπάρχει φασαρία. Απλά μέχρι τώρα έχουμε το εξής αποτέλεσμα: Ενώ σε άλλο τοπικιον κοντά τριάντα ατομα έχουν ψηφίσει να παντρεύονται οι ομοφυλόφιλοι, στο παρόν μόνο εσύ κι εγώ έχουμε δηλωσει ότι είναι καλυτερα η σεξουαλικη τους προτιμηση αυτή να είναι γνωστή. Δηλαδη οταν θα παντρέυονταν η προτιμησή τους πώ θα μπορουσε να παραμείνει κρυφή;

Πάντως μία διευκρινιση εδώ. Όταν απο τη μιά τους λέμε ελάτε πειτε το ελεύθερα, και απο την άλλη παραλληλίζουμε την τάση τους με την κοπρολαγνεία δεν νομίζω ότι τους βοηθάμε και πολύ να ανοιχτούνε
Συμφώνω με τον Great Chaos σ'αυτό που είπε οτι αν ο φίλος μου(ή η φίλη) ειναι ομοφυλόφιλος(-η) θα ήθελα να το μάθω, οχι για να τον (κατα)κρινω ή να βγάλω διαφορα συμπερασματα κ να τον κάνω πέρα, αλλα γιατι ειναι φιλος μου κ νοιαζομαι για αυτον, θελω να ξερω τι συμβαινει στη ζωη του αν το κρατησει κρυφό σημαινει οτι δεν με εμπιστεύεται αρκετά που σημαινει οτι ειμαστε γνωστοι κ οχι φίλοι.

Αν τωρα ειναι απλα ενας γνωστος δεν με ενδιαφερει! Μου ειναι παγερα αδιαφορο αν ειναι straigh, gay, μαζοχιστης ή οτιδηποτε αλλο. Δε με νοιαζει τι κανει ο καθενας στο κρεβατι του. Οποτε απο αυτη την άποψη δεν θα ηθελα να βγουν κ να το φωναξουν γιατι τοτε καποιοι (κ δε θα ειναι λιγοι αυτοι) θα κρίνουν την ολη συμπεριφορα του απο το γεγονός αυτό, το οποίο πιστευω ειναι λάθος!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 20:51, 17-02-08:

Όσοι νιώθουν την ανάγκη να το πουν, να το πουν.
Όσοι νιώθουν την ανάγκη να το κρατήσουν κρυφό, να το κρατάνε κρυφό.
Freedom.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 22:12, 17-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Όσοι νιώθουν την ανάγκη να το πουν, να το πουν.
Όσοι νιώθουν την ανάγκη να το κρατήσουν κρυφό, να το κρατάνε κρυφό.
Freedom.
Kαλά αυτό είναι αυτονόητο. Δεν θα κάτσουμε με το βούρδουλα να απειλούμε κανέναν να μας πει τι είναι...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 23:14, 17-02-08:

Αγαπητέ φίλε, αν πρόσεξες καλά την έκφραση που χρησιμοποίησα, είπα για σεξουαλικές προτιμήσεις γενικά, οπότε εύλογα θα μπορούσε κανείς να μου αντιγυρίσει αυτό που έβαλα σε παρένθεση, περί μαζοχισμού, κοπρολαγνίας και λοιπά. Αν το αντιπαραβάλεις με τις πιο πάνω δηλώσεις μου, προκύπτει εύλογα το συμπέρασμα ότι την επιλογή της ομοφυλοφιλίας δεν τη θεωρώ απλά μια σεξουαλική παρέκλιση. Καλά όμως έκανες και το παρατήρησες, ώστε να το διευκρινίσουμε.

Όπως είπε κι ένας γνωστός μου ομοφυλόφιλος, "Πρέπει να καταλάβετε ότι για μένα δεν είναι απλά ένα βίτσιο, όπως πιάνει κάποιος τη γκόμενά του και τη δένει, για μένα είναι η ζωή μου και δεν μπορώ να κάνω αλλιώς".

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους