Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,069 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Πρέπει να δηλώνουμε τις σεξουαλικές μας προτιμήσεις;

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 00:05, 18-02-08:

Μα εγω δεν καταλαβαινω....γιατι "πρεπει"? Ποιος το οριζει αυτο?
Ακομα και φιλος μας να ειναι καποιος, και να μη θελει να μας το εκμυστηρευτει σημαινει οτι δεν εχουμε κερδισει την εμπιστοσυνη του για κατι τοσο προσωπικο και σημαντικο για εκεινον...
Και ποιος δεν κραταει για τον εαυτο του πραγματα..?....ολοι...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mixalis-det (Μιχάλης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mixalis-det
Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 28 μηνύματα.

O mixalis-det έγραψε στις 08:22, 18-02-08:

Καλημέρα στην όμορφη χιονισμένη πόλη μας!!!

Αναιρώ την υπόσχεση που έδωσα (δεν πρόκειται να ασχοληθώ ξανά με αυτό το θέμα)
για τους εξής λόγους:
α)Δεν έγινα αρκετά κατανοητός
β)Για να εξηγήσω και τις παραμέτρους τους.

Σωστά υπέθεσες πως είμαι πιεσμένος από το γεγονός της ομοφυλοφιλίας μου, σε σχέση με το πώς το αντιμετωπίζει ο κόσμος. Ναι, εδώ συμφωνώ απόλυτα. Το θέμα είναι το γιατί? Γιατί γατί γατί!!!

Να πώς το εξηγώ. Έχοντας λοιπόν ζήσει όλα αυτά τα χρόνια (εννοώ την παιδική μου αλλά και το μεγαλύτερο μέρος της εφηβικής μου ηλικίας) κάτω από τον ρατσισμό που υπάρχει στον κόσμο θες ένα μικρό κομμάτι του έστω και την ψυχολογική καταπίεση την οποία υπέστη έχω ορκιστεί πρώτα από όλα στον εαυτό μου να μην ξαναπεράσω ούτε το1/4 της όλης αυτής κατάστασης ως ενήλικας πλέον. Όλα αυτά ήταν μια μαύρη σελίδα στη ζωή μου που την έχω γυρίσει και γράφω πλέον σε άλλη σε καινούρια σε λευκή. Αυτό που με νοιάζει πλέον είναι οι σπουδές μου και το μέλλον μου. Σε αυτό ποντάρω και τους στόχους που έχω ορίσει θα τους τηρήσω στο ακέραιο.

Και πώς θα το πετύχω αυτό? Δίνοντας απολύτως κανένα δικαίωμα σε κανέναν. Γιατί παραδέχομαι πως έκανα κι εγώ κάποια λάθη στο παρελθόν.(κανένας δεν είναι αλάνθαστος). Τώρα, τι και πως… Ορίστε σου ορίζω κάποια σημεία:

Δεν λέω σε κανέναν ‘’Γεια σας είμαι ο Μήτσος και είμαι gay’’
Που στο κάτω κάτω της γραφής δεν ενδιαφέρει και κανέναν. Δηλαδή όταν εσύ συστήνεσαι στους γνωστούς σου ή και σε επαγγελματικό επίπεδο άμα θέλεις, τους λες ‘’Είμαι ο Τάδε και είμαι straight ’’? ε?

Και για να απαντήσω στο ερώτημά σου οι καλοί μου φίλοι αυτοί που νοιάζονται πραγματικά για μένα και με βλέπουν ως άνθρωπο και όχι ως πορτοφόλι ή κάτι άλλο ναι το γνωρίζουν. Τι σόι κολλητοί θα ήμασταν αν κρυβόμασταν πίσω από το δάκτυλό μας και από λέξεις? Δεν ξέρω για σένα, για μένα η φιλία είναι σημαντική ως και ιερή.

Όσο για το αν όλοι οι gay έλεγαν αν είναι ή όχι. Η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω σκεφτεί και βασικά δεν ξέρω αν αξίζει και τον κόπο. Όπως ήδη έχω πει η ομοφυλοφιλία είναι taboo στη χώρα μας ή μάλλον καλύτερα και στη χώρα μας.
Η κοινωνία μας δεν είναι έτοιμη ακόμα. Τι να κάνουμε? Είναι η νοοτροπία μας είναι οι παραδόσεις μας δεν ξέρω τι είναι. πάντως σίγουρα δεν μπορούν να αλλάξουν τα πράγματα από τη μια μέρα στην άλλη. Χρειαζόμαστε χρόνο.
Και να σου φέρω και ένα μικρό αλλά καλό παράδειγμα. Φαντάζεσαι λοιπόν μια ωραία πρωία να αρχίσουν οι πολιτικοί μας να δηλώνουν τις σεξουαλικές τους προτιμήσεις? Φαντάζεσαι τι έχει να γίνει? Εδώ μία μίζα πέρασε (από τις χιλιάδες) και κοντεύανε να πάνε για εκλογές.
Και σίγουρα δεν θα είμαι εγώ αυτός που θα σπάσει το κατεστημένο για τους λόγους που εξήγησα και πιο πάνω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Buggs
Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 08:50, 18-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από mixalis-det
Σωστά υπέθεσες πως είμαι πιεσμένος από το γεγονός της ομοφυλοφιλίας μου, σε σχέση με το πώς το αντιμετωπίζει ο κόσμος. Ναι, εδώ συμφωνώ απόλυτα. Το θέμα είναι το γιατί? Γιατί γατί γατί!!!

Γιατί ο κοσμος είναι ρατσιστής. Ομως αν ο κοσμος ήξερε ότι π.χ. 30-35% των ανδρών εχουν δοκιμάσει την ομοφυλοφιλική επαφή, τότε δεν νομίζεις οτι θα αλλαζε; Ο κάθε ένας τότε θα δίσταζε να εκφράσει ανοικτά ρατσισςτικές απόψεις απο φόβο μήπως ο απέναντ΄ιτου ήταν ενας απο αυτο το 30-35%

Δεν λέω σε κανέναν ʽʼΓεια σας είμαι ο Μήτσος και είμαι gayʼʼ
Που στο κάτω κάτω της γραφής δεν ενδιαφέρει και κανέναν. Δηλαδή όταν εσύ συστήνεσαι στους γνωστούς σου ή και σε επαγγελματικό επίπεδο άμα θέλεις, τους λες ʽʼΕίμαι ο Τάδε και είμαι straight ʼʼ? ε?
για να πω την αλήθεια, δεν ξέρω γιατι, αλλα τελευταια ολο και π ιο συχνά βρισκομαι σε θέση να δηλώνω ότι είμαι στρέιτ. Απέναντι σε άντρες που μιλάνε με χαρακτηριστικό γκέυ τροπο και θέλω να είναι σαφές ότι δεν ειμαι κι εγώ πρός αποφυγή ποιος ξέρει τί, απέναντι σε γυναικες που δηλωνουν πιο εύκολα οτι ειναι γκέυ, απέναντι σε συζητήσεις φαινομενικά γενικού ενδιαφέροντος όπου ομως πάλι τίθεται ποιος ειναι τί. Κι αυτο το αποδιδω στο οτι το να είσαι στρέιτ κάθε άλλο παρα αυτονόητο θεωρείται πλέον

Και σίγουρα δεν θα είμαι εγώ αυτός που θα σπάσει το κατεστημένο για τους λόγους που εξήγησα και πιο πάνω.
καλά αυτό σίγουρα. Στο είπα και πρίν, δεν υπάρχει λόγος να το πάς Μπροκμπακ Μαοαυντεν. Ομως, συζητήσεις σαν κι αυτήν, νομίζω ότι μεσο-μακροπρόθεσμα μπορούν να δειξουν οτι δεν εισαι μόνος σου ούτε θα σπάσεις το κατεστημένο μόνος σου. Στο κάτω κάτω της γραφής πρίν εκατο χρόνια θα κρεμούσαν την Γκολφω στην κεντρική πλατεια του χωριου αν φιλαγε το Μήτσο εκτός γάμου. Αφού σκοτωνε ο πατέρας της το Μήτσο. Αρα ολα μπορουν να αλλάξουν πολυ

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 08:54, 18-02-08:

Και γιατί θα πρέπει να θεωρείτε αυτονόητο φίλε μου οτι είσαι στρεϊτ;
Το ίδιο αυτονόητο θα πρέπει να θεωρείς και για κάποιον που είναι gay.

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 09:01, 18-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Και γιατί θα πρέπει να θεωρείτε αυτονόητο φίλε μου οτι είσαι στρεϊτ;
Το ίδιο αυτονόητο θα πρέπει να θεωρείς και για κάποιον που είναι gay.
Βλέπεις φιλε μου Μιχάλη που διστάζεις;

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 09:36, 18-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από Buggs
Βλέπεις φιλε μου Μιχάλη που διστάζεις;
Ο Πειρατής το είπε αυτό που σχολίασες και όχι ο Μιχάλης

Δεν λέω σε κανέναν ʽʼΓεια σας είμαι ο Μήτσος και είμαι gayʼʼ
Που στο κάτω κάτω της γραφής δεν ενδιαφέρει και κανέναν. Δηλαδή όταν εσύ συστήνεσαι στους γνωστούς σου ή και σε επαγγελματικό επίπεδο άμα θέλεις, τους λες ʽʼΕίμαι ο Τάδε και είμαι straight ʼʼ? ε?
Για εμένα εδώ κρύβεται η απάντηση στο ερώτημα. Όπως έχω πει και σε άλλο θέμα, το τι κάνει ο καθένας στο κρεβάτι του είναι καθαρά προσωπική του υπόθεση και φυσικά δεν ενδιαφέρει κανέναν τρίτο.

Δεν ξέρω αν πραγματικά νιώθεις τόσο μεγάλη πίεση από τους (πολλούς;!;!;! gay που τυχαίνει να συναντάς (και οι οποίοι λες ότι μιλάνε και ... περίεργα, πράγμα που το βρίσκω ακόμη πιο σπάνιο για τους gay και μάλλον αποτελεί το κακό [κάτι]% που κάνει μπαμ), αλλά δεν νομίζω ότι νιώθω το ίδιο.

Άλλο όταν ο άλλος θα σου την πέσει με σεξουαλικά υπονοούμενα κτλ και θες να ξεκαθαρίσεις ότι δεν ενδιαφέρεσαι. Εκεί, ναι, θα δηλώσεις "ξέρεις κάτι φίλε; Είμαι straight" . Από την στιγμή που δεν παίζει αυτό το σενάριο νομίζω ότι είναι κωμικό να κάνει κανείς δήλωση για τις σεξουαλικές προτιμήσεις του, από τη στιγμή που ουδείς ενδιαφέρεται και η δήλωση είναι εκτός τόπου και χρόνου.

Οπότε η απάντησή στο ερώτημα του τίτλου "Πρέπει να δηλώνουμε τις σεξουαλικές μας προτιμήσεις;" είναι σαφέστατα όχι, εκτός και αν είναι απαραίτητο για να προσεγγίσουμε κάποιον/κάποια σεξουαλική ή αντίστοιχα να τον/την αποφύγουμε. Ειδικά αυτό το "Πρέπει" μου κάθεται πολύ βαρύ.

[ΓΕΝΙΚΟ ΣΧΟΛΙΟ! BUGGS ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΠΗΧΤΗ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ!] Κάποιος που θέλει να δηλώνει συνέχεια ότι είναι gay ή straight μου κάνει για κάποιον που είτε δεν έχει κατασταλάξει στην σεξουαλική του ταυτότητα και θέλει να το επαναλαμβάνει στον εαυτό του ως μια μορφή επιβεβαίωσης, είτε ως κάποιον που νιώθει τρομερή πίεση από το περιβάλλον του για να κάνει τέτοιες δηλώσεις.[/ΓΕΝΙΚΟ ΣΧΟΛΙΟ! BUGGS ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΠΗΧΤΗ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ!]

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 09:50, 18-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS
Ο Πειρατής το είπε αυτό που σχολίασες και όχι ο Μιχάλης
O Πειρατής επιβεβαιωσε με το σχόλιο του αυτο που ειπα στον Μιχάλη στο αμέσως προηγουμενο ποστ γι'αυτο το κουοταρα και το είπα στο Μιχάλη

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 09:52, 18-02-08:

ουπς! Sorry

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 10:00, 18-02-08:

Οπότε η απάντησή στο ερώτημα του τίτλου "Πρέπει να δηλώνουμε τις σεξουαλικές μας προτιμήσεις;" είναι σαφέστατα όχι, εκτός και αν είναι απαραίτητο για να προσεγγίσουμε κάποιον/κάποια σεξουαλική ή αντίστοιχα να τον/την αποφύγουμε. Ειδικά αυτό το "Πρέπει" μου κάθεται πολύ βαρύ.
Πρέπει σημαίνει απαραίτητο. Η ερώτηση προφανώς αναφέρεται στο κατα πόσο καθίσταται η όχι απαραιτητο. Υπο ποίες συνθηκες σε πόση συχνότητα κλπ

[ΓΕΝΙΚΟ ΣΧΟΛΙΟ! BUGGS ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΠΗΧΤΗ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ!] Κάποιος που θέλει να δηλώνει συνέχεια ότι είναι gay ή straight μου κάνει για κάποιον που είτε δεν έχει κατασταλάξει στην σεξουαλική του ταυτότητα και θέλει να το επαναλαμβάνει στον εαυτό του ως μια μορφή επιβεβαίωσης, είτε ως κάποιον που νιώθει τρομερή πίεση από το περιβάλλον του για να κάνει τέτοιες δηλώσεις.[/ΓΕΝΙΚΟ ΣΧΟΛΙΟ! BUGGS ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΠΗΧΤΗ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ!]
Πάντως εδώ πρέπει να παρατηρήσω κάτι. Απαντήσεις multiple choice (είτε... είτε...) δείχνουν κάποιον που νοιώθει μεγάλη πίεση η άποψη του να ικανοποιήσει όσο το δυνατόν περισσότερους;
Γιατί δεν νομίζω ότι υπάρχει κανείς που να πηγαίνει για ιντερβιου για δουλειά και να λέει "ε ξέρετε στο σέξ είμαι αυτό" ή να γνωρίζεται με μία καινουργια παρέα και να κάνει το ιδιο ή να φοράει μπλουζάκι "ειμαι αυτό" κοκ. Μιλάμε επί απόλυτα συγκεκριμένου θέματος ερωτήματος πιστευω

Παράθεση

Nininaou (Ρηνούλα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nininaou
H Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 635 μηνύματα.

H Nininaou μουντζούρωσε και έγραψε στις 10:34, 18-02-08:

Μα εγω δεν καταλαβαινω....γιατι "πρεπει"? Ποιος το οριζει αυτο?
Ακομα και φιλος μας να ειναι καποιος, και να μη θελει να μας το εκμυστηρευτει σημαινει οτι δεν εχουμε κερδισει την εμπιστοσυνη του για κατι τοσο προσωπικο και σημαντικο για εκεινον...
Και ποιος δεν κραταει για τον εαυτο του πραγματα..?....ολοι...

Συμφωνώ απόλυτα!
Ίσα ίσα, οι φίλοι, ακριβώς επειδή είναι φίλοι, μας θέλουν κοντά τους. Όσο ανοιχτόμυαλοι κι αν είμαστε, όσο κι αν το δείχνουμε αυτό, πάντα θα διστάζουν μπροστά στο ενδεχόμενο της απόρριψης.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O MonaXoS έγραψε στις 11:10, 18-02-08:

Πάντως εδώ πρέπει να παρατηρήσω κάτι. Απαντήσεις multiple choice (είτε... είτε...) δείχνουν κάποιον που νοιώθει μεγάλη πίεση η άποψη του να ικανοποιήσει όσο το δυνατόν περισσότερους;
Χμ... ενδιαφέρον. Από την άλλη όμως (σχεδόν) τίποτε δεν είναι άσπρο μαυρο, οπότε οι "πολλαπλές επιλογές" ειναι απαραίτητες τις περισσότερες φορές. Ενδιαφέρουσα παρατήρηση όμως...

Γιατί δεν νομίζω ότι υπάρχει κανείς που να πηγαίνει για ιντερβιου για δουλειά και να λέει "ε ξέρετε στο σέξ είμαι αυτό" ή να γνωρίζεται με μία καινουργια παρέα και να κάνει το ιδιο ή να φοράει μπλουζάκι "ειμαι αυτό" κοκ. Μιλάμε επί απόλυτα συγκεκριμένου θέματος ερωτήματος πιστευω
Το "πάντα" προφανώς δεν είναι κυριολεκτικό έτσι; Μιλούσα για τους τύπους που θα κάτσεις μαζί τους και θα αρχίσουν να επιδεικνύουν τον ανδρισμό τους στο άσχετο ή θα κολλήσουν το θέμα της σεξουαλικότητας με άλλα, παντελώς άσχετα σε μια κουβέντα. Και τέτοιοι χαρακτήρες υπάρχουν νομίζω.

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 11:26, 18-02-08:

Μιλούσα για τους τύπους που θα κάτσεις μαζί τους και θα αρχίσουν να επιδεικνύουν τον ανδρισμό τους στο άσχετο ή θα κολλήσουν το θέμα της σεξουαλικότητας με άλλα, παντελώς άσχετα σε μια κουβέντα. Και τέτοιοι χαρακτήρες υπάρχουν νομίζω.
Αυτο πρεπει να είναι πολυ κιτσ. Ελπίζω να μήν εκλείφθηκε έτσι η πρωτη μου απάντηση στο θέμα "πόσες σχέσεις ειχαμε" όπου υπήρξα απλά ειλικρινής και σύμφωνος με το θέμα

Παράθεση

ευεπίφορος στο lifestyle

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ευεπίφορος στο lifestyle
Ο ευεπίφορος στο lifestyle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O ευεπίφορος στο lifestyle έγραψε στις 17:11, 07-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Ωστόσο, πράγματι η κοινωνία τείνει να απορρίπτει, ακόμη και να φέρεται επιθετικά σε ό,τι διαφοροποιείται από τις νόρμες της. Ένας ποιητής, ένας φιλόσοφος, ένας ομοφυλόφιλος, μια ιδιοφυία, ένας καθυστερημένος, ένας ανάπηρος, ένας άσχημος, ένας ονειροπόλος, μπορούν να θεωρούνται ως freaks από την κοινωνία για διαφορετικούς ο καθένας λόγους.
Συμφωνώ πάνω σε αυτή σου την τοποθέτηση. Τελικά όμως θα μπορούσε να μου εξηγήσει κάποιος ''εκπρόσωπος της κοινωνίας'' ποιό είναι τέλος πάντων αυτό το ''ποθητό'', ''άξιο προς μίμηση'', ''που δεν ξεφεύγει από τη μάζα'' πρότυπο ατόμου; 'Oχι τίποτα άλλο, άλλα για να ξέρω όταν απαντήσω στην ερώτηση κάποιου ''δείξε μου τις ταμπέλες σου - κοινώς τα ενδιαφέροντα/χαρακτηριστικά σου - '', αν του πω ''μου αρέσει να ντύνομαι με μάρκες, να πίνω πολύ όταν βγαίνω, να τρώω ισορροπημένα, να γυμνάζομαι, να κάνω one night stands με άτομα ανεξαρτήτως φύλου και αριθμού - αρκεί φυσικά να με έλκουν - και θα μπορούσες να με χαρακτηρίσεις τεχνοκράτη, μηδενιστή, οικολόγο και άθεο'' αν θα χαρακτηριστώ freak ή όχι.

Προσωπικά πιστεύω ότι είναι καθαρά θέμα του πόσο ανοιχτόμυαλος και δεκτικός σε κάτι καινούριο είναι ο συνομιλιτής σου ή συντηριτικός αντίστοιχα. Δε μπορείς να μη λες ανοιχτά τη γνώμη σου, τα πιστεύω σου και τις επιθυμίες σου. Αλλά ούτε και να τις επιβάλεις σε κάποιον μη δεκτικό σε αυτές. Δε μπορείς να σηκώσεις τη σημαία του σφυροδρέπανου μέσα σε συνάντηση νεοναζί, ούτε να προσπαθείς να πείσεις έναν ιερέα να ταχθεί υπέρ των δίχως μέτρου σεξουαλικών επαφών της κόρης του. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι όταν κάποιος από αυτούς σε ρωτήσει για μία διαφορετική άποψη δε θα του την πεις.

Συνοψίζοντας, πάνω στο ζήτημα του θέματος, ποτέ δεν πρέπει να δηλώνεις τις σεξουαλικές σου προτιμήσεις και τις προτιμήσεις σου κατ' επέκταση γιατί πολύ απλά κανείς δε σε αναγκάζει...όπως και κανείς δε στο απαγορεύει! 'Βλέπεις' τον άλλο, κρίνεις και πράττεις ανάλογα. Δεν υπάρχει 'πατέντα' και κατ' ανάγκη απάντηση σε ένα τόσο απόλυτο ερώτημα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ευεπίφορος στο lifestyle : 08-04-08 στις 10:19.
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 21:51, 13-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από ευεπίφορος στο lifestyle
αν του πω ''μου αρέσει να ντύνομαι με μάρκες, να πίνω πολύ όταν βγαίνω, να τρώω ισορροπημένα, να γυμνάζομαι, να κάνω one night stands με άτομα ανεξαρτήτως φύλου και αριθμού - αρκεί φυσικά να με έλκουν - και θα μπορούσες να με χαρακτηρίσεις τεχνοκράτη, μηδενιστή, οικολόγο και άθεο'' αν θα χαρακτηριστώ freak ή όχι.
Πολύ δύσκολα θα σε χαρακτήριζε κανείς freak από αυτά. Αν διαβάσεις, πράγμα που πιθανολογώ πως κάνεις, τα περιοδικά του Κωστόπουλου και σία, αυτό ακριβώς το πρότυπο ζωής προβάλουν έως επιβάλουν. Θα θεωρηθείς freak, μόνο αν περάσει η μόδα τους, γράψει κάτι άλλο ο Κωστόπουλος κι εσύ τολμάς να δηλώνεις τα ίδια.

Αυτό το "δείξε μου τις ταμπέλες σου", μου θυμίζει παρεμπιπτόντως κι ένα τραγούδι από τις Τρύπες: "Φανέρωσέ μου τη μάσκα που κρύβεις, κάτω απ' τη μάσκα που φοράς".

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 21:54, 13-04-08:

Πρέπει να δηλώνουμε τις σεξουαλικές μας προτιμήσεις;
Από αύριο έστω ότι φορώ μια μπλούζα που γράφει: "Είμαι γυναικάς και μ' αρέσει!" Τι θα αλλάξει άραγε;

Παράθεση

teo (Θοδωρής)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη teo
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 426 μηνύματα.

O teo έγραψε στις 22:09, 13-04-08:

Δεν πρεπει να δηλωνουμε τις σεξουαλικες μας προτιμησεις γιατι αφορα προσωπικα το καθε ατομο και οχι τους υπολοιπους . Πρεπει ο καθενας να σεβεται την σουξουαλικη προτιμηση του αλλου ετσι ωστε ολοι να συνυπαρχουμε

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 08:55, 14-04-08:

Δεν έχω καταλάβει κάτι, συζητάμε για το άν πρέπει να λέμε στους άλοους τι κάνουμε στο κρεββάτι μας; η ερώτηση αυτή μου φένετε περίεργη γιατί αν είναι έτσι μπορώ να πώ γειά σας με λένε Μανια και είμαι σαδομαζοχίστρια, αυτό είναι νορμάλ πιστέυετε; είναι κάτι που πρέπει να το ξέρουν οι άλλοι; όχι αραγιατί να το πεί ένας γκέυ;

Τι διαφορά έχει ένας ποδολάτρης ή σαδομαζοχιστής μου άνει σέξ με με το αντίθετο φύλλο και κάποιος ομοφυλόφηλος; γιατί οι μέν έχουν απλά βίτσια που δεν αφορούν κανέναν και ο δέ να πρέπει να το πέι;

Εξάλου το βλέπω και αλλιώς, μπορεί να το φέρει η κουβέντα και να το αναφέρει, είναι δικαίωμα του άλλου τι κάνει στην σεξουαλική του ζωή, γιατί να πρέπει να το ξέρει η παρέα ; δεν καταλαβένω

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 10:13, 14-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από mania
Δεν έχω καταλάβει κάτι, συζητάμε για το άν πρέπει να λέμε στους άλοους τι κάνουμε στο κρεββάτι μας; ........
Βασικα συζητάμε σε ποιούς άλλους θα πρέπει να λέμε τί κανουμε στο κρεββάτι μας...

Αν δεν το λέμε σε κανέναν είναι άλλο, άν το λεμε στο σύντροφό μας είναι άλλο (πολλοί by είναι παντρεμένοι και οι σύντροφοι τους αγνοούν τις σεξουαλικές τους προτιμήσεις), αν το ξέρει η οικογένειά μας, ή τα παιδιά μας άλλο, άν το ξέρουν και οι φίλοι μας είναι άλλο κι άν το ξέρει όλος ο κόσμος είναι άλλο...

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 11:53, 14-04-08:

Βασικα συζητάμε σε ποιούς άλλους θα πρέπει να λέμε τί κανουμε στο κρεββάτι μας...

Αν δεν το λέμε σε κανέναν είναι άλλο, άν το λεμε στο σύντροφό μας είναι άλλο (πολλοί by είναι παντρεμένοι και οι σύντροφοι τους αγνοούν τις σεξουαλικές τους προτιμήσεις), αν το ξέρει η οικογένειά μας, ή τα παιδιά μας άλλο, άν το ξέρουν και οι φίλοι μας είναι άλλο κι άν το ξέρει όλος ο κόσμος είναι άλλο...
Πιστέυω πώς ο μόνος που έχει δικαίωμα να ξέρει είναι ο παρτενέρ, τα υπόλοιπα είναι άκυρα πάντα κατα την γνώμη μου, όπως είπες στην αρχή αν πρέπει να ξέρουν οι άλλοι και γώ λέω πώς όχι δεν πρέπει και κάτι άλλο...

Το γεγονός ότι το λένε καποιοι ότι είναι ή το κρύβουν πιστέυω ότι είναι κάτι σαν λευκή σημαία, έχουν φάει τόσο κυνήγοι οι γκέυ που θέλουν αυτό που απλά δικαιούνται, κατα την γνώμη μου κακώς βγαίνουν και λένε ότι λένε για την ελευθερία και ξέρεις γιατί; είναι δικαίωμα τους, πρέπει να κάνουμε εμείς κάτι για εκείνους, πρέπει να σταματήσουμε να είμαστε στενομιαλοι και κομπλεξικοί και να ανοίξουμε τα μάτια μας πρώτοι, όχι απλά να κουνάμε το κεφάλι μας όταν λένε την αποψη τους και να υποστηρίζουμε ότι μας συμφέρει ΠΡΕΠΕΙ να κουνηθούμε οι ετερόφυλοι για τους ομοφυλόφυλους, πρέπει να σταματήσουμε πρώτα να τους κρίνουμε εμείς και μετά να ζητάμε απο την πολητια να τους αναγνωρίσει

Παράθεση

ninaki (nina21)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ninaki
H nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια . Έχει γράψει 338 μηνύματα.

H ninaki Μπέμπη μου!!! Σε περιμένω... έγραψε στις 11:54, 14-04-08:

Σε ωραίο νουμεράκι έπεσες Μάνια μου...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 13:10, 14-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από mania
......πρέπει να σταματήσουμε να είμαστε στενομιαλοι και κομπλεξικοί και να ανοίξουμε τα μάτια μας πρώτοι, όχι απλά να κουνάμε το κεφάλι μας όταν λένε την αποψη τους και να υποστηρίζουμε ότι μας συμφέρει ΠΡΕΠΕΙ να κουνηθούμε οι ετερόφυλοι για τους ομοφυλόφυλους, πρέπει να σταματήσουμε πρώτα να τους κρίνουμε εμείς και μετά να ζητάμε απο την πολητια να τους αναγνωρίσει
Εγω πάλι πιστεύω οτι αυτό που πρέπει είναι να μαθουμε όλοι να ειμαστε άνετοι. Εγώ θέλω να έχω την άνεση να μπορώ να πώ στα αγόρια μου ότι οι γκέυ είναι γελοίοι επειδη τον παίρνουν, γιατί έτσι μου φαίνεται, χωρίς να φοβάμαι ότι θα με πούνε ρατσιστή, ομοφοβικό και χίλια άλλα κουλτουριάρικα. Γιατί αν στο φινάλε δεν το βρίσκω γελοίο ένας άντρας να τον τρώει τότε γιατί δεν κάθομαι να μοη τον ρίξουν κι εμένα;

Ομως προσοχή, για να μήν παρερμηνευτώ. Με το παραπάνω θέλω να δείξω ενα απλούστατο πράγμα ηλίου φαεινότερο. Ο κάθε ένας περιγράφει τα πράγματα και τα κρίνει απο την πλευρά που τα βλέπει. Είμαι ας πούμε σίγουρος ότι για την γεύση π.χ. και την αίσθηση του πιπιλίματος ενός αντρικού οργάνουν ενας γκέυ θα έχει να μου πεί περισσότερα ίσως και απο μία γυναίκα (οι γκέυ παθιάζονται περισσότερο με το αντικείμενο λογω θέσης). Αυτό για μένα έχει ενδιαφέρον. Θα ήθελα λοιπόν να είχαν την άνεση οι γκέυ να μιλάνε για τις εμπειρίες τους. Το εξωθώ με όσους γκέυ έχω γνωρίσει εχω μάθει καταπληκτικες ιστοριες και έχω κάνει πολύ καλές φιλίες με γκέυ. Φυσικα όσο μπορώ να καταλάβω εγώ γιατί τον παίρνουν άλλο τόσο καταλαβαίνουνε κι αυτοί τί διάολο τις θέλω τις γυναίκες.

Ομως η άνεση, ναι η άνεση μόνη της, στην επικοινωνία, με έκανε πάντα φίλο με όσους την είχαν. Και εχθρό με όσους δεν την ειχαν οχι η για τις διδαφορές μας, (που δεν τις έλεγαν) αλλα για τα ψέματα που έλεγαν.

Δεν επικοινωνούμε για να πείσουμε τους άλλους για το ορθόν της άπόψής μας. Επικοινωνούμε νομίζω για να ανταλλάξουμε τις εμπειρίες μας, να κερδίσουμε γνώση...

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΔΕΑ(ΠΖ)....JIM (Δημητρης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΔΕΑ(ΠΖ)....JIM
Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Αλιβέρι (Εύβοια). Έχει γράψει 19 μηνύματα.

O ΔΕΑ(ΠΖ)....JIM H EΠΙΘΥΜΙΑ ΜΟΥ ΕΚΠΛΙΡΩΘΗΚΕ . έγραψε στις 21:52, 09-02-09:

Δεν ειναι υποχρεωτικο . Ο καθενας ειναι οτι ειναι για τον εαυτο του . Τι με νοιαζει εμενα εαν ο αλλος ειναι φουστης . Με νοιαζει ομως εαν ειναι παιδεραστης και διαστροφικος χαρακτηρας.

Αλλα αυτο δυσκολα το παραδεχεται κανεις .

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους