Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,185 μηνύματα σε 74,657 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ευθανασία

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 16:43, 27-08-05:

Λίγο μακάβριο θέμα, αλλά πιστεύω ότι έχει ενδιαφέρον...
Στις πάρακατω περιπτώσεις οι γιατροί είναι αυτοί που έχουν αποφανθεί οτι δεν υπάρχει σωτηρία (Ας άσχετα και αυτοί μερικές φορές κάνουν λάθος)
  • Πιστεύετε ότι πρέπει να νομιμοποιηθεί? Υπο ποιές προϋποθέσεις?
  • Αν πάσχατε από μια σοβαρή ασθένια και επωδυνή (χτύπα ξύλο...) και αν ήταν νομιμοποιημένη η ευθανασία σε τέτοιες περιπτώσεις, θα κάνατε?
  • Αν ένας πολύ κοντινός κι αγαπημένος σας άνθρωπος ήταν σε τέτοια θέση (πάλι χτύπα ξύλο) αλλά δεν ήταν σε θέση να έχει επαφή με το περιβάλλον για να δηλώσει αν θέλει ή όχι να του γίνει ευθανασία, θα δίνατε τη συγκατάθεση σας για να του γίνει ευθανασία (αποφασίζοντας γι'αυτόν) αν είχατε το νόμιμο δικαίωμα?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

giostau

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη giostau
Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 763 μηνύματα.

O giostau έγραψε στις 17:08, 27-08-05:

Εαν έπασχα από κάποια ανίατη και επώδυνη ασθένεια και δεν ήμουν σε θέση να συντηρίσω τον εαυτό μου, κοινώς εαν εξαρτώμουν από άλλους για την εκπλήρωση των βασικών μου αναγκών, νομίζω ότι θα ήθελα να μου κάνουν ευθανασία. Δεν θα ήθελα να ταλαιπωρώ τους ανθρώπους που αγαπάω, μόνο και μόνο για να παρατείνω το αναπόφευκτο! Και εγώ θα ταλαιπωριόμουν λιγότερο και οι δικοί μου. Αλλά ακόμα και αν ήταν ανίατη ασθένεια, αλλά μπορούσα να συντηρήσω τον εαυτό μου μόνος μου, δεν θα ήθελα να κάνω ευθανασία.

Σε καμία περίπτωση πάντως δεν θα έπερνα αυτήν την απόφαση για κάποιον άλλο, σε όσο άσχημη κατάσταση και αν ήταν.

Τελικά νομίζω ότι η ευθανασία θα μπορούσε (θα μπορούσε, όχι θα έπρεπε) να νομιμοποιηθεί αλλά υπό προϋποθέσεις: Μόνο ο ίδιος ο πάσχων να μπορεί να πάρει αυτήν την απόφαση!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 17:56, 27-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από giostau
Τελικά νομίζω ότι η ευθανασία θα μπορούσε (θα μπορούσε, όχι θα έπρεπε) να νομιμοποιηθεί αλλά υπό προϋποθέσεις: Μόνο ο ίδιος ο πάσχων να μπορεί να πάρει αυτήν την απόφαση!
Δλδ αν κάποιος δεν είναι σε θέση να πάρει την απόφαση και να μην γίνεται η ευθανασία ακόμη και αν από μέρα σε μέρα να περιμένουμε τον χάρο να κατέβει;

Εγώ το μόνο που φοβάμαι είναι ευθανασία χρησιμοποιηθεί για άλλους λόγους π.χ. για κληρονομικούς λόγους

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

giostau

Διάσημο Μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 763 μηνύματα.

O giostau έγραψε στις 18:00, 27-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Εγώ το μόνο που φοβάμαι είναι ευθανασία χρησιμοποιηθεί για άλλους λόγους π.χ. για κληρονομικούς λόγους
Γι' αυτό λέω ότι μόνο ο παθών πρέπει να μπορεί να πάρει αυτήν την απόφαση!

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 18:29, 27-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από giostau
Γι' αυτό λέω ότι μόνο ο παθών πρέπει να μπορεί να πάρει αυτήν την απόφαση!
Καλά ο άνθρωπος για να πετύχει τον στόχο του μπορεί να φτάσει και εγώ δεν ξέρω . Για αυτό το θεωρώ επικινδύνο κάτι τέτοιο άσχετα αν θα μπορεί μόνο ο παθών να αποφασίσει...

Παράθεση

ζουμπουρλουδι

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ζουμπουρλουδι
H ζουμπουρλουδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 45 μηνύματα.

H ζουμπουρλουδι έγραψε στις 18:40, 27-08-05:

Πιστευω στην αυτοδιαθεση.
Το τι θα συμβει στο σωμα μου να το αποφασιζω εγω.
Εφοσον ειναι αρρωστο, υποφερει και το μονο που προσφερει η επιστημη ειναι μια ανωφελη παραταση μιας προ του θανατου υπαρξης που ταλαιπωρει κι εμενα και τους γυρω μου, το τελος να δινεται ανακουφιστικα για ολους.
Σε περιπτωση που προκειται για αλλον, ειναι δυσκολοτερη η αποφαση.
Αλλα σκεφτομαι το εξης: Aν ηταν η μανα μου και σφαδαζε απο τους πονους και μου ζητουσε να τελειωσω το μαρτυριο της, οσο δυσκολο κι αν ηταν, χαλαροτατα θα τη βοηθουσα.
Οποτε, με την προυποθεση οτι εχει εκφραστει η συγκαταθεση και κυριως δεν υπαρχει γυρισμος[γιατι καποιος στον πονο του μπορει να λεει ο,τι θελει και να υπαρχει ακομη περιπτωση ιασης], τοτε πιστευω τη δυναμη να δωσω το τελος θα την βρω, ακομη κι αν η ιατρικη δεν συμμετεχει[απο νομικο κολλημα]
Ειμαι υπερ, με την προυποθεση να θεσπιστουν απειρες δικλειδες ασφαλειας για ολους.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 19:23, 27-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από ζουμπουρλουδι
Το τι θα συμβει στο σωμα μου να το αποφασιζω εγω.
Εφοσον ειναι αρρωστο, υποφερει και το μονο που προσφερει η επιστημη ειναι μια ανωφελη παραταση μιας προ του θανατου υπαρξης που ταλαιπωρει κι εμενα και τους γυρω μου, το τελος να δινεται ανακουφιστικα
Αν αυτή η παρατασή αγγίζει το 5χρόνια τι κάνεις; Ακόμη και καταδιάρκεια των χρόνων αυτών θα υπάρχουν πόνοι και κάποια ταλαιπωρία... Εγω φυσικά θα δεχόμουν αυτή την παράταση , που ξέρεις ίσως βρέθει μέχρι κάποιο φάρμακο ή κάποια μεγαλύτερη παράταση....

Παράθεση

e-stekoumenos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη e-stekoumenos
Ο e-stekoumenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 92 μηνύματα.

O e-stekoumenos έγραψε στις 19:33, 27-08-05:

Λογικό είναι να αποφασίζουμε εμείς για το σώμα μας...ή για το σώμα των δικών μας ανθρώπων (όταν αυτοί δεν είναι σε κατάσταση να πάρουν ή να εκφράσουν την απόφαση τους).Όμως....όσο θεωρητικό κι αν ακούγεται..φανταστείτε να πάρετε μια τέτοια απόφαση για κάποιον δικό σας άνθρωπο....να πεθάνει...και μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα απ την απόφαση αυτή (που αν δεν του γίνονταν ευθανασία ...θα ζούσε ακόμα) να βρεθεί ή να ανακοινώθει μια θεραπεία που θα τον οδηγούσε σε πλήρη θεραπεία....Νομίζω...οτι απ τη στιγμή που δεν μπορούμε να φτιάξουμε μια ζωή (στο εργαστήριο) δεν είναι ότι το καλύτερο να την εξαφανίζουμε κιόλας....

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 19:36, 27-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από e_stekoumenos
Όμως....όσο θεωρητικό κι αν ακούγεται..φανταστείτε να πάρετε μια τέτοια απόφαση για κάποιον δικό σας άνθρωπο....να πεθάνει...και μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα απ την απόφαση αυτή (που αν δεν του γίνονταν ευθανασία ...θα ζούσε ακόμα) να βρεθεί ή να ανακοινώθει μια θεραπεία που θα τον οδηγούσε σε πλήρη θεραπεία....
Ενας από τους 2 λόγους που δεν είμαι υπερ για την ευθανασία...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 21:44, 27-08-05:

Αν ήταν επώδυνο το τέλος που θα προβλέπόταν για έπαιρνα την απόφαση αυτή απο τη στιγμή που οι πόνοι άρχιζαν να γίνονται αρκετά ενοχλητικοί ώστε να μην μπορώ να ζήσω χωρις να τους σκέφτομαι. Δεν νομίζω οτι υπάρχει λόγος να περάσω ένα τέτοιο βασανιστήριο αν ο θάνατος είναι -έστω σχεδόν- βέβαιος. Ακόμα και αν δεν ήταν νόμιμο σε τέτοια περίπτωση θα αυτοκτονούσα...
Όσο για το αν δεν αφορούσε εμένα η απόφαση, αν δεν μπορούσα να συννενοηθώ μαζί του είτε θα έκρινα με βάση συζητήσεις μας στο παρελθόν είτε με βαση τα παραπάνω κριτήρια αν δεν είχαμε κάνει τέτοια συζήτηση...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 00:02, 28-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Δεν νομίζω οτι υπάρχει λόγος να περάσω ένα τέτοιο βασανιστήριο αν ο θάνατος είναι -έστω σχεδόν- βέβαιος. Ακόμα και αν δεν ήταν νόμιμο σε τέτοια περίπτωση θα αυτοκτονούσα...
Όμως δεν θα ήταν κρίμα να πεθάνεις μόνο και μόνο επειδή δεν θα αντέχες του πόνους χώρις ωστόσο να ξέρεις ότι την επόμενη μέρα μπορεί να σου περνάγαν;

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 00:08, 28-08-05:

Όμως δεν θα ήταν κρίμα να πεθάνεις μόνο και μόνο επειδή δεν θα αντέχες του πόνους χώρις ωστόσο να ξέρεις ότι την επόμενη μέρα μπορεί να σου περνάγαν;
Ο-Χ-Ι!!!

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 00:30, 28-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Ο-Χ-Ι!!!
Οκ, θα πεθάνεις επειδή αντέχεις τον πόνο άσχετα αν δεν γνώριζεις τον αν την επόμενη μέρα θα έχει περάσει. Σώστα; Και ρωτάω τώρα και που ξέρεις ότι αν πεθάνεις δεν θα υπάρχει πόνος; Δεν κρίμα να ρισκάρεις; να ρισκάρεις απο την στιγμή που ξέρεις ότι στην ζωή σου υπάρχει ελπίδα να σταμάτησει ο πόνος; Ο θάνατος είναι κάτι άγνωστο , και πιστεύω ότι δεν πρέπει να τον καλούμε τόσο εύκολα...

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ζουμπουρλουδι

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ζουμπουρλουδι
H ζουμπουρλουδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 45 μηνύματα.

H ζουμπουρλουδι έγραψε στις 01:58, 28-08-05:

Οταν φτανεις κοντα στον θανατο, το να βρεθει θεραπεια, ενω εσυ ζεις σαν φυτο απο την αρρωστια η την φαρμακευτικη αγωγη για παραταση μαρτυριου, δεν σε σωζει ως δια μαγειας, μαλλον πειραματοζωο γινεσαι για οσους θα σωθουν μετα.
Περιπτωση π.χ Λορεντζο, υπαρχει και η αντιστοιχη ταινια, Lorenzo's oil.
H πραγματικοτητα γι'αυτον ηταν να γινει πειραματοζωο για αλλα παιδια με την ιδια ασθενεια, ο ιδιος ειναι μια μαλθακη μαζα κρεατος σε ενα κρεβατι, αντε γεια, δηλαδη. Οταν εχουν εκφυλιστει τα κυταρρα σου και ο εγκεφαλος σου σε τρελο βαθμο, ποια θεραπεια θα σε σωσει, μη λεμε ο,τι θελουμε, ασχετο τι ελπιζουμε.
Ακομη και οι *σπανιες* περιπτωσεις που ηταν σε κωμα και μετα απο πολλα χρονια ξυπνησαν, η ποιοτητα της ζωης τους ειναι τετοια που καλυτερα να πεθαιναν. [οι περισσοτεροι γινονται και παλι πειραματοζωα για να βοηθησουν την ιατρικη, δεν ζουν φυσιολογικη ζωη, ουτε ανθρωπινη στην κατασταση που ειναι]
Εγω χαλαρα θα αυτοκτονουσα και σε περιπτωση ατυχηματος θα ηξεραν να σεβαστουν την επιθυμια μου οι κοντινοι μου ανθρωποι[απο το φυτο, καλυτερα λιπασμα η ανταλλακτικο για κανεναν ζωντανο]

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 02:03, 28-08-05:

Προσωπικά αν γίνομουν φύτο δλδ να μην καταλαβαίνω τπτ δεν θα με πείραζε να γίνω πειραμματόζωο

Παράθεση

giostau

Διάσημο Μέλος

O giostau έγραψε στις 02:03, 28-08-05:

ζουμπουρλούδι...
λέω απλά και μόνο....

με βρίσκεις 100% σύμφωνο!

Παράθεση

weak and powerless

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη weak and powerless
Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 1,432 μηνύματα.

O weak and powerless έγραψε στις 02:09, 28-08-05:

κι εμένα

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 02:12, 28-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless
κι εμένα
κι εσένα τι;

Παράθεση

weak and powerless

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη weak and powerless
Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 1,432 μηνύματα.

O weak and powerless έγραψε στις 02:15, 28-08-05:

κι εμένα με βρίσκει σύμφωνο καλέ, τι άλλο .

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 22:58, 16-04-06:

Αναλογα με την καθε περιπτωση. Πιστευω οτι ανθροποι που υποφερουν απο αστενιες που τους προκαλουν πονο και δεν εχουν καμια ελπιδα να ζησουν θα επρεπε να μπορουν να διαλεξουν αυτον τον δρομο. Οπως επεισης και ανθρωποι "φυτα". Τι να την κανω την ζωη αν το μονο που μπορω να κανω ειναι να μιλισω και να κουνισω τα ματια μου η σε ακομα χοιροτερες περιπτωσεις μονο να κουνισω τα ματια μου;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 06:05, 17-04-06:

Αυτο που με προβληματιζουν είναι τι γινεται στην περιπτωση που αισθενης απλως εχει τρομαξει απο τους πονους και ζηταει ευθανασία ενω αν περιμενει 1 μηνα υπαρχουν σοβαρες πιθανοτητες να γινει περδικη;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 09:55, 17-04-06:

οποιος εχει δει απο κοντα προχωρημενους καρκινους θεωρει το παρανομο της ευθανασιας μια ******* και μιση.

οταν χρειαζονται δοσεις μορφινης που σε κανουν φυτο μονο και μονο για να μην νοιωθεις οτι τα κοκαλα σου σκιζονται απο μεσα προς τα εξω, και οταν στις λιγες καθαρες στιγμες που εχεις μπορεις να μηρυσεις τις κατακλισεις στην πλατη σου να σαπιζουν, αλλα παρολαυτα σε κρατανε στη ζωη μονο και μονο γιατι οι εγωπαθεις συγκενεις σου δεν σε αφηνουν να παιθανεις με αξιοπρεπια. Ε πως να γινει, αλαζεις καπως οπτικη

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 10:01, 17-04-06:

Αρχική Δημοσίευση από epote
οταν χρειαζονται δοσεις μορφινης που σε κανουν φυτο μονο και μονο για να μην νοιωθεις οτι τα κοκαλα σου σκιζονται απο μεσα προς τα εξω, και οταν στις λιγες καθαρες στιγμες που εχεις μπορεις να μηρυσεις τις κατακλισεις στην πλατη σου να σαπιζουν, αλλα παρολαυτα σε κρατανε στη ζωη μονο και μονο γιατι οι εγωπαθεις συγκενεις σου δεν σε αφηνουν να παιθανεις με αξιοπρεπια.
dude. Τόσο ρεαλιστική περιγραφή δεν έχω ξαναδιαβάσει. Πάω να αυτοκτονήσω στο φτάρνισμα, μυρίζοντας γύρη.

Παράθεση

emufear

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη emufear
Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,209 μηνύματα.

O emufear έγραψε στις 16:47, 17-04-06:

Σχετικά με "ειρηνικά και ανεπαίσχυντα τέλη" δείτε την ταινία η Επέλαση των Βαρβάρων.. Επίσης δείτε και Everwood

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη emufear : 17-04-06 στις 16:50.
Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 18:27, 17-04-06:

Πρώτη φορά μας βλέπω να συμφωνούμε όλοι για ένα θέμα!
Και εγώ υπέρ της ευθανασίας είμαι, όταν φυσικά διασφαλιστεί ότι το άτομο έχει πάρει την απόφαση μόνο του, μετά από ώριμη σκέψη και έχοντας σώας τας φρένας (βλ. συζήτηση με ψυχολόγο - είχα δεν είχα χώθηκα πάλι!!!)

Αλλά για να σας την σπάσω, ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΑ! Ου 666, ου 666! Μόνο όποιος δίνει ζωή την παίρνει πίσω (λέγε με Θεό), είναι ενάντια στη φύση (άφηνουμε τον άνθρωπο να τυρρανηθεί και να σαπίσει με φυσικό τρόπο) και είναι αμαρτία (ο αναμάρτητος πρώτος το λίθο βαλλέτω).

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill_1992
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 19:49, 17-04-06:

Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS
Πρώτη φορά μας βλέπω να συμφωνούμε όλοι για ένα θέμα!
Και εγώ υπέρ της ευθανασίας είμαι, όταν φυσικά διασφαλιστεί ότι το άτομο έχει πάρει την απόφαση μόνο του, μετά από ώριμη σκέψη και έχοντας σώας τας φρένας (βλ. συζήτηση με ψυχολόγο - είχα δεν είχα χώθηκα πάλι!!!)

Αλλά για να σας την σπάσω, ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΑ! Ου 666, ου 666! Μόνο όποιος δίνει ζωή την παίρνει πίσω (λέγε με Θεό), είναι ενάντια στη φύση (άφηνουμε τον άνθρωπο να τυρρανηθεί και να σαπίσει με φυσικό τρόπο) και είναι αμαρτία (ο αναμάρτητος πρώτος το λίθο βαλλέτω).
Ναι αλλά αν κάποιος είναι στο τέλος της ζωής του σε άσχημη κατάσταση,να βασανιστεί κι άλλο?

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 01:23, 18-04-06:

Είναι ένα δίλλημα και αυτό Bill... Γιατί που το ξέρεις εάν ο άλλος θα ήθελε να πεθάνει ή να μείνει στη ζωή με μηχανήματα (π.χ.) ελπίζοντας στο θαύμα; Γι'αυτό λέω ότι απαιτείται η συγκατάθεση. ΓΙ'αυτό άλλωστε και στο εξωτερικό ήδη τα άτομα κάνουν υπεύθυνες δηλώσεις για το τι θέλουν να γίνει σε μία τέτοια τραγική κατάσταση (π.χ. εάν είναι σε κόμμα για 3 μήνες).

Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 10:12, 18-04-06:

Υπερ στο να νομιμοποιηθεί αρκεί να συντρέχουν ορισμένες προυποθέσεις όπως να είναι στο τλτ στάδιο μιας ανίατης ασθένειας ή να θεωρείται κλινικά νεκρός κι όχι ευθανασία στην περίπτωση που κάποιος μαθαίνει ότι πάσχει απο αυτήν την ασθένεια ή μενει ανάπηρος.Φοβάμαι πως αν επιτραπεί η ευθανασία για τις πρώτες περιπτωσεις θα αρχίσουν να ζητούν νομιμοποίηση και για τις δεύτερες, αφού συνήθως το πρώτο πράγμα που σκέφτεται ο ασθενής είναι πως καλύτερα να πεθάνει.
Αν η περίπτωση αφορούσε εμένα δεν το συζητώ πως θα προτιμούσα να πεθάνω.Θεωρώ πως ζω μια ζωή με αξιοπρέπεια και έτσι ακριβώς θέλω να φύγω κι όχι μέσα σε φριχτούς πόνους παρακαλώντας να έρθει το τέλος.
Αν έπρεπε να επιλέξω εγώ τον θάνατο κάποιου δικού μου και πάλι θα τον επέλεγα.Όχι με ελαφρά τη καρδία, καθώς είναι δύσκολη απόφαση, όμως είναι και η πιο λογική.Ειλικρινά δεν βρίσκω το λόγο να κρατώ κάποιον στην ζωή αφήνοντας τον να υποφέρει χωρίς ελπίδα ενώ είναι προτετελεσμένο ότι θα φύγει οπότε ούτως ή άλλως θα πονέσω απο την απώλεια του.Γιατί να καθυστερώ το αναπόφευκτο;Για να κερδίσω μέρες πλάι του;Κάνοντας τι;Βλέποντας τον να πονάει;Παρατείνοντας το μαρτύριο του;Ποια αγάπη προστάζει "σε θέλω ζωντανό έστω και σε γυάλα";
Φυσικα για να φτάσω σε αυτό το σημείο προυποθέτει ότι έχω παλέψει κι έχω εξαντλήσει όλες τις μεθόδους, δεν θα εγκατέλειπα ποτέ κάποιον με την πρώτη(ούτε την δεύτερη,την τρίτη κλπ)όμως όταν δεν υπάρχουν άλλα περιθώρια είναι προτιμότερο(για τον ασθενή ) να είμαστε ρεαλιστές.
Τώρα τα σχόλια ότι δεν είμαστε Θεοί (όχι αυτα του Μοναχού αυτά που χρησιμοποιούν γενικά όσοι έχουν αντίρρηση).Ναι δεν είμαστε όμως καλούμαστε να πάρουμε τέτοιες αποφάσεις.Αν οι άνθρωποι και δη οι γιατροί δεν το έκαναν αυτό τότε θα πεθαίναμε ακόμη απο γρίπη(κι αυτή ο Θεούλης την έστειλε γιατί να την καταπολεμήσουμε; ) ή δεν θα αποφασίζοταν οι ακρωτηριασμοί για να ζήσει κάποιος(μόνο για να τον σκοτώσεις πρέπει να είσαι Θεός, όταν του κόβεις το πόδι ας πούμε είσαι ο Μπάμπης; )

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 10:23, 18-04-06:

Το σκέφτηκα πολύ. Είμαι και επηρεασμένη από τον δεν-θα-πεθάνω-ποτέ-κουφάλα-νεκροθάφτη-jack-bauer....

Κατά της ευθανασίας. Όσο εγωιστικό είναι να σκέφτομαι ότι θέλω να τον βλέπω όσο προλαβαίνω ακόμα και να είμαι κοντά του, τόσο εγωιστικό είναι να σκέφτομαι εκμέρους του, ότι δεν θέλει να με βλέπει να υποφέρω μαζί του. Ο καθένας έχει την άποψή του για όσα του συμβαίνουν. Ο γιατρός λέει ότι (και ό,τι) ξέρει. Και αν κάνει λάθος, είναι δικό του σφάλμα. Δεν διάλεξα να παίζω με τις ζωές και τους θανάτους των άλλων, ακόμα και αν πρόκειται για τους γονείς μου.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 10:25, 18-04-06:

Αυτο που με προβληματιζει εμενα τι γινεται στην περιπτωση οτι υπαρχει εστω και ενα 0.1% να γινει καλα; Ευθανασία ή όχι;

Υ.γ.: Σε περιπτωση που καποιος πεσει σε κόμματα το θεωρώ άστοχο να γίνει ευθανασία ... αφου δεν υπάρχει πόνο

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 10:30, 18-04-06:

Μου'ρθε και άλλη περίπτωση (δεν τρελαίνομαι στη δουλειά σήμερα, είναι φανερό):

Ο ασθενής ΔΕΝ έχει υπογράψει αυτό το χαρτί που λέει ο Μοναχός. Πέφτει σε κώμα, κανείς δε μπορεί να πει με σιγουριά αν θα ξυπνήσει ή όχι. Τα έξοδα όμως του κρεβατιού στο νοσοκομείο τρέχουν. Η αποκλειστική κοστίζει (αν πρέπει να πάρεις τον ασθενή σπίτι). Τα δημόσια νοσοκομεία μετά από λίγο σε "διώχνουν", δεν τους χωράνε όλους. Την ιδιωτική κλινική τη βλέπεις από το μάτι του Βαρδινογιάννη και μόνο.

Ένας απλός υπαλληλάκος είσαι.

Τι κάνεις?

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 10:53, 18-04-06:

Αρχική Δημοσίευση από dooo

Ο ασθενής ΔΕΝ έχει υπογράψει αυτό το χαρτί που λέει ο Μοναχός. Πέφτει σε κώμα, κανείς δε μπορεί να πει με σιγουριά αν θα ξυπνήσει ή όχι. Τα έξοδα όμως του κρεβατιού στο νοσοκομείο τρέχουν. Η αποκλειστική κοστίζει (αν πρέπει να πάρεις τον ασθενή σπίτι). Τα δημόσια νοσοκομεία μετά από λίγο σε "διώχνουν", δεν τους χωράνε όλους. Την ιδιωτική κλινική τη βλέπεις από το μάτι του Βαρδινογιάννη και μόνο.

Τι κάνεις?
Αν υπαρχει ελπιδα να σωθει ο ασθενεις μαλλον οι περισσοτεροι θα πουλουσαν οτι ειχαν και δεν ειχαν, θα περνανε ενα σορω δανεια κλπ...

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O MonaXoS έγραψε στις 10:58, 18-04-06:

Τίποτα. Η περίπτωση που περιγράφεις είναι ευθανασία από μόνη της! Θα πεθάνει ο ασθενής έτσι και αλλιώς με όλη την ταλαιπωρία να τον πάρουν από το νοσοκομείο, να του αλλάξουν τα μηχανήματα υποστήριξης, να φύγει η νοσοκόμα κ να αναλάβει κάποιος άσχετος τη φροντίδα κτλ

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 10:59, 18-04-06:

μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι

έντιτ: ...δεν έχεις και το βάρος στη συνείδησή σου...

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 11:23, 18-04-06:

Αρχική Δημοσίευση από dooo

Τι κάνεις?
ερωτηση: Υπαρχει ασφαλια που να καλυπτει τα εξοδα ενος που θα πεσει σε κώμα;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 18-04-06 στις 11:55.
Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O MonaXoS έγραψε στις 11:36, 18-04-06:

Στο Ελλαδιστάν; ΧΑΧΑΧΑΧΑ Καλό! Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις; Και να υπάρχει δηλαδή, νομίζεις θα στα καλύψουν ως ωφείλουν; Όχι δα!

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 11:52, 18-04-06:

ερωτηση: Υπαρχει ασφαλια που να καλυπτει τα εξοδα ενος κομματος;
έπαθα μια φρίκη, λέω που κολλάει η βουλή στην διαδικασία

εδώ εξπυ, θα αρχίσουν να μην καλύπτουν τις γέννες οι ασφάλειες...

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 14:29, 18-04-06:

Υ.γ.: Σε περιπτωση που καποιος πεσει σε κόμματα το θεωρώ άστοχο να γίνει ευθανασία ... αφου δεν υπάρχει πόνο
Πρώτον δεν ξέρουμε τι ακριβώς γίνεται όταν ο άλλος πέσει σε κώμα, τι νιώθει και τι όχι...Δεύτερον για εμένα ένας που είναι σε κώμα είναι ζωντανός- νεκρός...Φυτοζωεί, απλά αναπνέει και λειτουργεί η καρδιά και ο εγκέφαλος...Αλλά αυτό για εμένα σόρρυ δεν είναι ζωή!

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O MonaXoS έγραψε στις 09:30, 19-04-06:

Κοίτα και όταν κοιμόμαστε απλά αναπνέουμε και λειτουργεί η καρδιά και ο εγκέφαλος, αλλά θεωρούμαστε ζωντανοί.

Οι γιατροί νομίζω θεωρούν κάποιον κλινικά ζωντανό όταν λειτουργεί ο εγκέφαλός του και ειναι σε θέση να ελέγξει τις λειτουργείες του οργανισμού. Από τη στιγμή που ο εγκέφαλος έχει καταστραφεί (εκτός βέβαια από τις βασικές δομές του που ελέγχουν την αναπνοή, τον χτύπο της καρδιάς, τη λειτουργία του στομάχου κτλ) οι γιατροί θεωρούν κάποιον κλινικά νεκρό.

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 12:50, 19-04-06:

Bρε Μοναχέ γνωρίζω πότε κάποιος θεωρείτε ζωντανός και πότε κλινικά νεκρός (άλλωστε είπα ότι φυτοζωεί, όχι ότι είναι dead, καπούτ )....Αλλά για εμένα ή για κάποιον αγαπημένο μου δεν θα ήθελα να ζει έτσι....Και δεν συγκρίνουμε το 8ωρο ύπνο, που μετά θα σηκωθείς και θα κάνεις πράγματα για εσένα και τους γύρω σου....Το κώμμα δεν μπορούμε να το δούμε έτσι....Είναι ένας αιώνιος ύπνος- έτσι δεν το παρουσιάζουν ποιητικά; Και όσο υπέροχο ακούγεται ποιητικά πόσο οδυνηρό μπορεί να είναι για όλους όσους εμπλέκονται....'Οσο και γλυκό είναι να ελπίζεις σε αναστροφή της κατάστασης, πόσο οδυνηρό είναι να βλέπεις μέρα με τη μέρα τις ελπίδες σου να χάνονται; Δεν μπορείς να κάνεις κάτι! Απλά περιμένεις....Μπορεί να μην έχω ζήσει τέτοιες καταστάσεις αλλά μέσω της δουλειάς μου παλεύω και για την ελάχιστη πρόοδο κάποιων ατόμων...Εκεί όμως τι γίνεται;

Άσχετο υπάρχει καμία έρευνα που αναφέρει τι μπορεί να βιώνει κάποιος σε κώμμα; Πέρα από τις βιοηχημικές αντιδράσεις που εμφανίζονται...

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 11:15, 21-04-06:

Δεν ξέρω βρε παιδιά... συνήθως έξω απ τον χορό... πολλά τραγούδια λέμε....
Δεν το εύχομαι σε κανέναν αλλά για σκεφτείτε όλες αυτές τις μανάδες που έχουν τα παιδιά τους σε κώμα.... δε νομίζω ότι τους λέει και πολλά η έκφραση "κλινικά νεκρός"... αυτές βλέπουν το σπλάχνο τους μια χαρά μπροστά τους να κοιμάται....
και από την άλλη... έχουμε ακούσει πάρα πολλές φορές οι γιατροί να λένε στους συγγενείς να μιλάνε και να αγκίζουν το άτομο που είναι σε κώμα... γιατί το λένε αυτό? γιατί πιστεύουν/ελπίζουν ότι το άτομο ακούει/νοιώθει κάποια πράγματα.... πως να βγάλεις λοιπόν την πρίζα?
Δεν ξέρω τι θα έκανα αν βρισκόμουν σε τέτοια θέση... να πρέπει να αποφασίσω για την ζωή κάποιου δικού μου αν θα συνεχιστεί ή αν θα τερματιστεί... έχω πάψει από χρόνια να νοιώθω Θεός ...
δεν ξέρω αν υπάρχει λάθος ή σωστό σε κάτι τέτοιο... δεν ξέρω αν υφίστατε δικαίωμα στη ζωή όπως κι αν είναι αυτή..... δεν ξέρω... φαντάζομαι ότι όλα κρίνονται από το πόσο δυνατός είναι κάποιος ή όχι σε ανάλογη στιγμή...

Παράθεση

^^Vampire^^

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ^^Vampire^^
H ^^Vampire^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 133 μηνύματα.

H ^^Vampire^^ έγραψε στις 23:05, 26-04-06:

Πιστεύω ότι αυτή η επιλογή σε κάποιες πολύ σπάνιες περιπτώσεις θα πρέπει να υπάρχει. Αρκεί να μην χρειαστεί ποτέ εγώ να πάρω μια τόσο σημαντική απόφαση. Στην θεωρία είμαι καλή... στην πράξη όχι!

Παράθεση

ladycat (frosso)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών , επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 159 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 23:31, 26-04-06:

παντως αν επασχα απο μια ανιατη αρρωστια θα προτιμουσα να φυγω αξιοπρεπως παρα να γινω βαρος στους αλλους κ κλινικα νεκρη να ημουν πιο το νοημα να ζω χωρις να καταλαβαινω μια ενεση κ ολα τελειωνουν ευκολα κ ωραια κοιμασε κ δεν ξυπνας ποτε ξανα

Παράθεση

Green Bunny

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Green Bunny
H Green Bunny αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H Green Bunny έγραψε στις 23:06, 27-04-06:

Παιδιά, το θέμα έχει ως εξής, απ'όσο είδα τουλάχιστον στην Ολλανδία. Την ευθανασία δεν την αποφασίζει μόνο ένας γιατρός (! έλεος) αλλά φυσικά πολλοί (κάπου 5 νομίζω), οι οποίοι είναι από διαφορετικά νοσοκομεία, δεν ξέρουν τι έχουν αποφασίσει οι άλλοι συναδελφοί τους κτλ κτλ. Βασικά, είναι τόσο περίπλοκο το να κάνεις ευθανασία, που μόνο αν το θές πραγματικά, και αν όντως δεν υπάρχει (ρεαλιστικά τουλάχιστον) ελπίδα γίνεται να το "καταφέρεις". Επίσης, από τη στιγμή που αποφασίσεις να το "κυνηγήσεις", μπαίνεις υποχρεωτικά σε πρόγραμμα με ψυχολόγο ο οποίος προσπαθεί να σε αποτρέψει. Δηλαδή, δεν υφίσταται "σήμερα το αποφάσισα, ψεκάστε-σκουπίστε". Το σύστημα των Ολλανδών είναι πράγματι πάρα πολύ καλό.
Και εγώ τάσσομαι υπέρ, με προυποθέσεις βέβαια. Λιμασμένοι συγγενείς ουστ!!!!

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 14:56, 19-05-07:

Ειμαι υπέρ της ευθανασιας μόνο με την προυπόθεση ότι θα το ζητήσει ο ίδιος ο ένδειαφερόμενος, μόνο τότε πιστέυω ότι θα δεχόμουν ακόμα και σε δικό μου άτομο άλλα να επιλεγεί π.χ απο μένα όχι δεν θα το έκανα ποτέ σε κάποιο δικό μου άτομο....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη suspiria
H ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,322 μηνύματα.

H suspiria έγραψε στις 18:03, 19-05-07:

• Πιστεύετε ότι πρέπει να νομιμοποιηθεί? Υπο ποιές προϋποθέσεις?
  • Αν πάσχατε από μια σοβαρή ασθένια και επωδυνή (χτύπα ξύλο...) και αν ήταν νομιμοποιημένη η ευθανασία σε τέτοιες περιπτώσεις, θα κάνατε?
  • Αν ένας πολύ κοντινός κι αγαπημένος σας άνθρωπος ήταν σε τέτοια θέση (πάλι χτύπα ξύλο) αλλά δεν ήταν σε θέση να έχει επαφή με το περιβάλλον για να δηλώσει αν θέλει ή όχι να του γίνει ευθανασία, θα δίνατε τη συγκατάθεση σας για να του γίνει ευθανασία (αποφασίζοντας γι'αυτόν) αν είχατε το νόμιμο δικαίωμα?

Είχα δει το Mar Adentro (H θάλασσα μέσα μου, στα ελληνικά) που διαπραγματευόταν κάτι τέτοιο. Η δική μου άποψη είναι οτι πρέπει να έχει το δικαίωμα να δέχεται ευθανασία κάποιος απο τη στιγμή που το κάνει με ελέυθερη βούληση. Προσωπικά, αν είχα κάποιο πρόβλημα, μάλλον θα έκανα ευθανασία, εξαρτάται το πρόβλημα και τις επιδράσεις του στο ψυχολογικό και το σωματικό μου μέρος.Επίσης αν κάποιος συγγενής μου ήθελε πολύ να κάνει ευθανασία, και δεν είχα επιχειρήματα να τον πείσω για το αντίθετο θα έδινα τη συγκατάθεση μου.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 19:17, 19-05-07:

Εγώ παιδιά λυπάμαι που λέω ότι δεν έχω πλήρη άποψη επί του θέματος. Δεν ξέρω να πω τι είναι καλό και τι κακό. Εντάξει, για περιπτώσεις προχωρημένων καρκίνων και παρόμοιων ασθενειών είμαι κατηγορηματική:ευθανασία. Με την συγκατάθεση του ασθενή βέβαια.

Αλλά σε περιπτώσεις όπως αυτές του τυπά στο "Η θάλασσα μέσα μου" που αναφέρει η Suspiria; Μου ερχόταν να του φωνάξω "Ζήσε".
. Και σκέφτομαι και το άλλο: αν σε κάποιο σημείο η ευθανασία αποκτήσει νομιμότητα, και άτομα με όχι ακραία προβλήματα (αλλά με ένα συνδυασμό καταθλιψούλας) την επιλέγουν; Το μυαλό παίζει παιχνίδια και πού μπορούν να βγάλουν; Οπότε δεν ξέρω καθόλου!

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,322 μηνύματα.

H suspiria έγραψε στις 19:44, 19-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Εγώ παιδιά λυπάμαι που λέω ότι δεν έχω πλήρη άποψη επί του θέματος. Δεν ξέρω να πω τι είναι καλό και τι κακό. Εντάξει, για περιπτώσεις προχωρημένων καρκίνων και παρόμοιων ασθενειών είμαι κατηγορηματική:ευθανασία. Με την συγκατάθεση του ασθενή βέβαια.

Αλλά σε περιπτώσεις όπως αυτές του τυπά στο "Η θάλασσα μέσα μου" που αναφέρει η Suspiria; Μου ερχόταν να του φωνάξω "Ζήσε".
. Και σκέφτομαι και το άλλο: αν σε κάποιο σημείο η ευθανασία αποκτήσει νομιμότητα, και άτομα με όχι ακραία προβλήματα (αλλά με ένα συνδυασμό καταθλιψούλας) την επιλέγουν; Το μυαλό παίζει παιχνίδια και πού μπορούν να βγάλουν; Οπότε δεν ξέρω καθόλου!
Απλά εσένα, και στα άλλα άτομα που ανέφερες στο spoiler, μπορεί να φαίνεται ηλιθιότητα όμως δεν ξέρεις πως επιδρά το κάθε τι στον κάθε οργανισμό και στον ψυχισμό του. Μπορεί ένας άνθρωπος να είναι πιο ευαίσθητος και να μη μπορεί να αντέξει μία κατάσταση που θα μπορούσε να αντέξει κάποιος άλλος λιγότερος ευαίσθητος. Τι σημαίνει αυτό; Οτι ο πιο ευαίσθητος είναι αναγκασμένος να ζει δυστυχισμένος; Ο άλλος κατάφερε να αντέξει και να ευτυχίσει, έστω και λίγο, μπράβο του, όμως ο άλλος δεν μπορεί, γιατι να είναι αναγκασμένος να υποστεί κάτι τέτοιο;

Επίσης οι καταθλιπτικοί βρίσκουν πολλούς τρόπους να φύγουν, δεν περιμένουν τη νόμιμη ευθανασία.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 20:00, 19-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από suspiria
Απλά εσένα, και στα άλλα άτομα που ανέφερες στο spoiler, μπορεί να φαίνεται ηλιθιότητα όμως δεν ξέρεις πως επιδρά το κάθε τι στον κάθε οργανισμό και στον ψυχισμό του. Μπορεί ένας άνθρωπος να είναι πιο ευαίσθητος και να μη μπορεί να αντέξει μία κατάσταση που θα μπορούσε να αντέξει κάποιος άλλος λιγότερος ευαίσθητος. Τι σημαίνει αυτό; Οτι ο πιο ευαίσθητος είναι αναγκασμένος να ζει δυστυχισμένος; Ο άλλος κατάφερε να αντέξει και να ευτυχίσει, έστω και λίγο, μπράβο του, όμως ο άλλος δεν μπορεί, γιατι να είναι αναγκασμένος να υποστεί κάτι τέτοιο;

Επίσης οι καταθλιπτικοί βρίσκουν πολλούς τρόπους να φύγουν, δεν περιμένουν τη νόμιμη ευθανασία.
Καταρχάς δε νομίζω ότι είπα πουθενά ότι το θεωρώ ηλιθιότητα, ούτε άφησα κάτι τέτοιο να αιωρείται. Αν το έκανα δεν το εννοούσα. Αλλά νομίζω πως πρώτα θα πρέπει να εξαντληθούν όλα τα περιθώρια (για ψυχολογική υποστήριξη) και μετά να φτάσουμε να μιλάμε για ευθανασία.

Και στην συνέχεια μίλησα για άτομα που πιθανώς σε συνδυασμό με κάποια (όχι ακραία) αναπηρία ή ασθένεια έχουν κατάθλιψη. Δεν μίλησα για σωματικά υγιείς καταθλιπτικούς.

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H suspiria έγραψε στις 20:16, 19-05-07:

Καταρχάς δε νομίζω ότι είπα πουθενά ότι το θεωρώ ηλιθιότητα, ούτε άφησα κάτι τέτοιο να αιωρείται. Αν το έκανα δεν το εννοούσα. Αλλά νομίζω πως πρώτα θα πρέπει να εξαντληθούν όλα τα περιθώρια (για ψυχολογική υποστήριξη) και μετά να φτάσουμε να μιλάμε για ευθανασία.
Ναι, κι εγώ αυτό πιστεύω, όπως έγραψα και για τα αγαπημένα μου πρόσωπα. Οτι πρώτα πρέπει να εξαντληθεί κάθε ψυχανάλυση/συζήτηση/ ή όποια άλλη μέθοδος που θα τους άλλαζε γνώμη και μετά να γίνει όπως θέλουν.

Και στην συνέχεια μίλησα για άτομα που πιθανώς σε συνδυασμό με κάποια (όχι ακραία) αναπηρία ή ασθένεια έχουν κατάθλιψη. Δεν μίλησα για σωματικά υγιείς καταθλιπτικούς.
Λάθος δικό μου, το διάβασα επιπόλαια.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους