Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,108 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,335 μηνύματα σε 74,665 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Πιο ευτυχισμένοι είναι οι πλούσιοι ή οι φτωχοί;

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 09:12, 16-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από Buggs
Πραγματικα ευτυχισμένοι πιστεύω νοιώθουν όλοι όταν δεν είναι δυστυχισμένοι. Γι'αυτό και οι πλουσιοι νοιώθουν πιο σπάνια ευτυχισμένοι απο τους φτωχούς. Γιατί έχουν συνηθισει να ζουν σε μία κατάσταση φαινομενικης "διαρκους" ευτυχίας.

Η ευτυχία είναι συγκρίσιμο μέγεθος και εντελως προσωπικό μάλιστα. Δηλαδη άν ένας φτωχος δεν έχει να φάει και του δώσεις ενα χαμπουργκερ, για κάποιο διάστημα, καποια λεπτά, ώρες (ευχόμαστε να μήν είναι μέρες) θα ειναι πανευτυχής. Αν δώσουμε αντίστοιχα ένα ολοκληρο αεροπλάνο ή μία στρατιά γκόμενες στον Χιου Χεφνερ δεν θα καταλαβει τίπότα. Ο κάθε ένας πρέπει λοιπόν να κάνει διαφορετικά πράγματα για να κερδίσει την ευτυχία.

Σε κάθε περίπτωση νομίζω ότι πραγματική ευτυχία είναι η ικανοποίηση απο μία προσωπική κατάκτηση - επίτευγμα.
Από που προκύπτει ότι οι πλούσιοι είναι λιγότερο ευτυχισμένοι από τους φτωχούς;
Επειδή το πιστεύουν όσοι δεν είναι πλούσιοι;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Buggs
Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 09:44, 16-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Από που προκύπτει ότι οι πλούσιοι είναι λιγότερο ευτυχισμένοι από τους φτωχούς; Επειδή το πιστεύουν όσοι δεν είναι πλούσιοι;
Είναι συγκριτικο το ζητημα. Η ευτυχία προκύπτει απο ενα προσωπικό επίτευγμα, που δινει ικανοποίηση. Ενας φτωχός θα ειναι πιο δύσκολο να επιτύχει οτιδήποτε οπότε θα ικανοποιηθεί περισσότερο, από τον πλούσιο που του έρχονται όλα στο πιάτο

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 10:02, 16-02-08:

Είναι συγκριτικο το ζητημα. Η ευτυχία προκύπτει απο ενα προσωπικό επίτευγμα, που δινει ικανοποίηση. Ενας φτωχός θα ειναι πιο δύσκολο να επιτύχει οτιδήποτε οπότε θα ικανοποιηθεί περισσότερο, από τον πλούσιο που του έρχονται όλα στο πιάτο
Ναι αλλά ένας πλούσιος όπως λες κι εσύ είναι πολύ πιο εύκολο να επιτύχει κάτι, άρα γίνεται πιο συχνά ευτυχισμένος.
Επίσης ένας πλούσιος ποτέ δεν θα στεναχωριέται για οικονομικά προβλήματα, τουλάχιστον της καθημερινότητας (πχ "δεν έχω λεφτά να πάω διακοπές/να φάω/κλπ").

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 10:20, 16-02-08:

Απο ποτε η ευτυχια προκυπτει απο ενα προσωπικο επιτευγμα, που δινει ικανοποιηση μονο?
Ποιος ειπε, οτι το να νοιωθει κανεις ευτυχισμενος ειναι αρρητα συνδεδεμενο με το ποσα υλικα αγαθα εχει κανεις?
Και για ποια συνεχη εστω και φαινομενικα, οπως ειπωθηκε ευτυχια μιλαμε?!
Δεν υπαρχει καμμια συνεχη, παρα μονο στιγμες ευτυχιας, οπως π.χ η στιγμη που θα ξυπνησω το πρωι και με τη σκεψη και μονο του ανθρωπου μου, θα νοιωσω ετσι....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Neraida : 16-02-08 στις 13:48.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 10:34, 16-02-08:

Η ευτυχία εξαρτάται και από υλικά και από άυλα αγαθά κατά τη γνώμη μου. Πχ γίνεται να είσαι ευτυχισμένος όταν σε πονάει το στομάχι σου από την πείνα και δεν έχεις λεφτά να φας;
Δεν υποστηριξα Λια μου το αντιθετο...απλα επειδη αναφερθηκαν τα υλικα αγαθα μονο και με τετοιο τροπο, οπου ηταν σαν να εξαρταται η ευτυχια απο αυτα και μονο, γι αυτο σκεφτηκα να κανω μια αναφορα και στα αυλα...

Και εννοειται πως διαφωνω καθετως στην οποια "συνεχη" ευτυχια..δεν υπαρχει κατι τετοιο...

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 10:35, 16-02-08:

Η ευτυχία εξαρτάται και από υλικά και από άυλα αγαθά κατά τη γνώμη μου. Πχ γίνεται να είσαι ευτυχισμένος όταν σε πονάει το στομάχι σου από την πείνα και δεν έχεις λεφτά να φας;
Σωστό… απλά πήγες σε μια άκρη. Το αντίστοιχο είναι να τα έχεις όλα και να μην σε ικανοποιεί τίποτα… Πχ: πολλά παιδιά πλουσίων καταλήγουν από την δυστυχία τους στα ναρκωτικά επειδή δεν νιώσανε ποτέ την ομορφιά του να αγωνίζεσαι για να έχεις κάποια πράγματα.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 10:36, 16-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida

Και για ποια συνεχη εστω και φαινομενικα, οπως ειπωθηκε ευτυχια μιλαμε?!
Δεν υπαρχει καμμια συνεχη, παρα μονο στιγμες ευτυχιας, οπως π.χ η στιγμη που θα ξυπνησω το πρωι και με τη σκεψη και μονο του ανθρωπου μου, θα νοιωσω ετσι....
Οφείλω να διαφωνήσω σε αυτό. Δεν υπάρχουν μόνο στιγμές ευτυχίας, μπορεί να υπάρξει και ευτυχισμένη ζωή. Μπορεί βέβαια να έχει κάποιες μικρές παρενθέσεις, αλλά στο σύνολό της να είναι ευτυχισμένη.
Γίνεται. Μπορεί να μην το καταλαβαίνεις, άλλα γίνεται.
Δεν θα το καταλάβεις ποτέ γιατί η δική σου ευτυχία, δεν είναι η ευτυχία όλων.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 10:42, 16-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
Σωστό… απλά πήγες σε μια άκρη. Το αντίστοιχο είναι να τα έχεις όλα και να μην σε ικανοποιεί τίποτα… Πχ: πολλά παιδιά πλουσίων καταλήγουν από την δυστυχία τους στα ναρκωτικά επειδή δεν νιώσανε ποτέ την ομορφιά του να αγωνίζεσαι για να έχεις κάποια πράγματα.
Δεν υποστηριξα Λια μου το αντιθετο...απλα επειδη αναφερθηκαν τα υλικα αγαθα μονο και με τετοιο τροπο, οπου ηταν σαν να εξαρταται η ευτυχια απο αυτα και μονο, γι αυτο σκεφτηκα να κανω μια αναφορα και στα αυλα...

Και εννοειται πως διαφωνω καθετως στην οποια "συνεχη" ευτυχια..δεν υπαρχει κατι τετοιο...
Δεν διαφωνώ με καμία σας.
Απλά ήθελα να θέσω και αυτή την παράμετρο, μιας και συνήθως τα υλικά αγαθά απαξιώνονται και θεωρούνται από πολλούς εντελώς ανεξάρτητα με την ευτυχία.
Δεν λέω ότι η ευτυχία εξαρτάται μόνο από αυτά! Απλά ότι αποτελούν έναν παράγοντα.
Πχ ποιος δεν νιώθει χαρούμενος γυρίζοντας από ψώνια;

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 10:44, 16-02-08:

Πχ ποιος δεν νιώθει χαρούμενος γυρίζοντας από ψώνια;
Κάποιος που χαίρεται με διαφορετικά ερεθίσματα.
Μια αγκαλιά, ένα χαμόγελο, ένα τηλεφώνημα..... κι άλλα πολλά.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 11:02, 16-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Κάποιος που χαίρεται με διαφορετικά ερεθίσματα.
Μια αγκαλιά, ένα χαμόγελο, ένα τηλεφώνημα..... κι άλλα πολλά.
Και αυτό αποκλείει να χαίρεται ΚΑΙ με υλικά ερεθίσματα;
Δηλαδή εσένα δεν ανεβαίνει ούτε στο ελάχιστο η διάθεση σου όταν πχ αγοράσεις καινούριο laptop?

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 11:10, 16-02-08:

Και αυτό αποκλείει να χαίρεται ΚΑΙ με υλικά ερεθίσματα;
Δηλαδή εσένα δεν ανεβαίνει ούτε στο ελάχιστο η διάθεση σου όταν πχ αγοράσεις καινούριο laptop?
Ασε εμένα, δεν μιλάω για μένα τώρα.
Εγώ είμαι πάρα πολύ καταναλωτικός τύπος, πολύ περισσότερο από όσο θα έπρεπε ίσως.
Γνωρίζω όμως άτομα, που η ευτυχία για αυτούς μεταφράζεται σε πολύ πιο γήινα και ανθρώπινα αγαθά.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 11:12, 16-02-08:

Ασε εμένα, δεν μιλάω για μένα τώρα.
Εγώ είμαι πάρα πολύ καταναλωτικός τύπος, πολύ περισσότερο από όσο θα έπρεπε ίσως.
Γνωρίζω όμως άτομα, που η ευτυχία για αυτούς μεταφράζεται σε πολύ πιο γήινα και ανθρώπινα αγαθά.
Χμμ νομίζω ότι με παρεξήγησες (δεν θα ναι και η πρώτη φορά )
Δεν είπα ότι σε μένα η ευτυχία μεταφράζεται σε υλικά αγαθά!
Είπα ότι και τα υλικά, και τα άυλα αγαθά συμβάλλουν στην ευτυχία. Το ακριβές ποσοστό που κατέχει το καθένα ποικίλλει ανά άνθρωπο, αλλά σε κανέναν δεν είναι 0% για κάποιο από τα 2 πιστεύω.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 11:17, 16-02-08:

Χμμ νομίζω ότι με παρεξήγησες (δεν θα ναι και η πρώτη φορά )
Δεν είπα ότι σε μένα η ευτυχία μεταφράζεται σε υλικά αγαθά!
Είπα ότι και τα υλικά, και τα άυλα αγαθά συμβάλλουν στην ευτυχία. Το ακριβές ποσοστό που κατέχει το καθένα ποικίλλει ανά άνθρωπο, αλλά σε κανέναν δεν είναι 0% για κάποιο από τα 2 πιστεύω.
Δεν σε παρεξήγησα, αυτό κατάλαβα κι εγώ. Και δεν υπονοώ οτιδήποτε για σένα.
Απλά λέω οτι γνωρίζω ανθρώπους που χαίρονται με 0% των υλικών αγαθών. Και πραγματικά είναι να τους ζηλεύεις. Βέβαια εγώ δεν θα μπορούσα να στερηθώ όλα αυτά.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 11:25, 16-02-08:

Δεν σε παρεξήγησα, αυτό κατάλαβα κι εγώ. Και δεν υπονοώ οτιδήποτε για σένα.
Απλά λέω οτι γνωρίζω ανθρώπους που χαίρονται με 0% των υλικών αγαθών. Και πραγματικά είναι να τους ζηλεύεις. Βέβαια εγώ δεν θα μπορούσα να στερηθώ όλα αυτά.
Δεν σε αμφισβητώ, κάθε κανόνας έχει τις εξαιρέσεις του.
Διαφωνείς όμως ότι για την πλειοψηφία δεν είναι 0%?

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 12:33, 16-02-08:

Ναι αλλά ένας πλούσιος όπως λες κι εσύ είναι πολύ πιο εύκολο να επιτύχει κάτι, άρα γίνεται πιο συχνά ευτυχισμένος. Επίσης ένας πλούσιος ποτέ δεν θα στεναχωριέται για οικονομικά προβλήματα, τουλάχιστον της καθημερινότητας (πχ "δεν έχω λεφτά να πάω διακοπές/να φάω/κλπ").
Αν προσθεσεις 2+2 δεν θα τρελαθείς απο χαρά. Ομως ενα μικρο παιδί 4 χρονων θα νοιωσει υπέροχα. Ενα πιο ενήλικο παράδειγμα: ενας πλούσιος που ρίχνει μια κοπέλα σε ενα κλαμπ που έχει σκάσει με την Πορσε του και δείχνει με κάθε τρόπο τα λεφτά του, θα χαρει το ίδιο με τον παμφτωχο που θα ριξει μία εξίσου όμορφη κοπέλα μ'αυτές που θα κάτσουν στον πλούσιο για τα λεφτά του;

Η ευκολια επίτευξης είναι αντιστρόφως ανάλογη της ικανοποίησης που λαμβάνεις απο την οποια επιτυχια υλική ή ψυχικη.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 12:39, 16-02-08:

Αν προσθεσεις 2+2 δεν θα τρελαθείς απο χαρά. Ομως ενα μικρο παιδί 4 χρονων θα νοιωσει υπέροχα. Ενα πιο ενήλικο παράδειγμα: ενας πλούσιος που ρίχνει μια κοπέλα σε ενα κλαμπ που έχει σκάσει με την Πορσε του και δείχνει με κάθε τρόπο τα λεφτά του, θα χαρει το ίδιο με τον παμφτωχο που θα ριξει μία εξίσου όμορφη κοπέλα μ'αυτές που θα κάτσουν στον πλούσιο για τα λεφτά του;

Η ευκολια επίτευξης είναι αντιστρόφως ανάλογη της ικανοποίησης που λαμβάνεις απο την οποια επιτυχια υλική ή ψυχικη.
Μα και ο πλούσιος έχει δύσκολους στόχους να επιτύχει, απλά διαφορετικής κλίμακας. Πχ να ανέβει η μετοχή της εταιρείας του ή να πάρει η εταιρεία του κάποιο βραβείο.

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 13:41, 16-02-08:

Μα και ο πλούσιος έχει δύσκολους στόχους να επιτύχει, απλά διαφορετικής κλίμακας. Πχ να ανέβει η μετοχή της εταιρείας του ή να πάρει η εταιρεία του κάποιο βραβείο.
αυτά εννοουσα 2+2. Οσο πιο πλούσιος είναι κάποιος τοσο περισσότερο τα όποια επιτεύγματα, στις εταιρίες του οφείλονται στα στελέχη του και όχι στον ίδιο. Ικανοποίηση ωστόσο θα του έδινε άν κατάφερνε να τα γράψει όλα στ'αρχ....α του και να πάει για ψάρεμα. Αυτό ναι, θα ήταν ένα προσωπικό κατόρθωμα, σαν να έχεις καταφέρει μόνος σου να απεξαρτηθείς απο τα ναρκωτικά.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 13:47, 16-02-08:

Οφείλω να διαφωνήσω σε αυτό. Δεν υπάρχουν μόνο στιγμές ευτυχίας, μπορεί να υπάρξει και ευτυχισμένη ζωή. Μπορεί βέβαια να έχει κάποιες μικρές παρενθέσεις, αλλά στο σύνολό της να είναι ευτυχισμένη.
Μηπως θελεις να πεις οτι ειναι κανεις ευχαριστημενος απο τη ζωη του στο συνολο της?
Γιατι το να πλεει καποιος συνεχως σε πελαγη ευτυχιας, εμενα μου φανταζει ουτοπικο....

Παράθεση

vasilis_gsm (δεν ειμαι εγω τοσο ενοχος.. απλα εσεις ειστε πολυ αθωοι..)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vasilis_gsm
Ο δεν ειμαι εγω τοσο ενοχος.. απλα εσεις ειστε πολυ αθωοι.. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O vasilis_gsm έγραψε στις 15:00, 16-02-08:

Υπηρξα ευτυχισμενος οταν ανοιξα για πρωτη φορα τα ματια μου στην εντατικη και καταλαβα πως μπορω να κουνησω τα δαχτηλα των ποδιων
Οταν ακουσα οτι σε 6 μηνες θα περπατησω και παλι
Οταν μπορεσα να πιω τις πρωτες σταγονες νερο
Οταν εβγαλα τον ενοχλητικο "σωληνα¨ και μπορεσα να φαω
Οταν βγηκα απο το χειρουργιο και μου ειπαν πως ολα πηγαν καλα
Οταν...Οταν...Οταν...
Οταν καθησα στο καροτσακι και πηγα την πρωτη μου βολτα μετα απο καιρο.
Οταν σταθηκα και παλι ορθειος
Οταν ανεβηκα και παλι στη μηχανη μου
Ειμαι ευτυχισμενος που μπορω και χαιρομαι την ευτυχια της ζωης
Η ευτυχια (στη συγχρονη εποχη) ειναι αντικειμενικη και αλλαζει κατα καιρους της
πηγες της αλλα ας μην ξεχνουμε πως
ευτυχια ειναι η ιδια η ζωη και η δυνατοτητα που μας δοθηκε να την ζησουμε
Ειναι αδικο να αναρωτιομαστε αν και ποτε ειμαστε ευτυχησμενοι
γιατι ειναι συνονημο του να αναρωτιομαστε αν και ποτε ζουμε..

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Niyia

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Niyia
H Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Χορευτής . Έχει γράψει 679 μηνύματα.

H Niyia έγραψε στις 15:31, 16-02-08:

Η ευτυχία (η πραγματική ευτυχία) ΔΕΝ βασίζεται σε υλικά αγαθά, κατ' εμέ. Τα λιγότερα είναι πιο πολλά από τα περισσότερα. Αν δεν είμαστε ευτυχισμένοι με τα λίγα δεν θα είμαστε ευτυχισμένοι ούτε με όλα τα αγαθά του κόσμου.

Παράθεση

Chimera

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Chimera
H Chimera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 256 μηνύματα.

H Chimera In the deathcar έγραψε στις 15:39, 16-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από vasilis_gsm
Υπηρξα ευτυχισμενος οταν ανοιξα για πρωτη φορα τα ματια μου στην εντατικη και καταλαβα πως μπορω να κουνησω τα δαχτηλα των ποδιων
Οταν ακουσα οτι σε 6 μηνες θα περπατησω και παλι
Οταν μπορεσα να πιω τις πρωτες σταγονες νερο
Οταν εβγαλα τον ενοχλητικο "σωληνα¨ και μπορεσα να φαω
Οταν βγηκα απο το χειρουργιο και μου ειπαν πως ολα πηγαν καλα
Οταν...Οταν...Οταν...
Οταν καθησα στο καροτσακι και πηγα την πρωτη μου βολτα μετα απο καιρο.
Οταν σταθηκα και παλι ορθειος
Οταν ανεβηκα και παλι στη μηχανη μου
Ειμαι ευτυχισμενος που μπορω και χαιρομαι την ευτυχια της ζωης
Η ευτυχια (στη συγχρονη εποχη) ειναι αντικειμενικη και αλλαζει κατα καιρους της
πηγες της αλλα ας μην ξεχνουμε πως
ευτυχια ειναι η ιδια η ζωη και η δυνατοτητα που μας δοθηκε να την ζησουμε
Ειναι αδικο να αναρωτιομαστε αν και ποτε ειμαστε ευτυχησμενοι
γιατι ειναι συνονημο του να αναρωτιομαστε αν και ποτε ζουμε..
Συγκινήθηκα ...

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 17:27, 16-02-08:

Μηπως θελεις να πεις οτι ειναι κανεις ευχαριστημενος απο τη ζωη του στο συνολο της?
Γιατι το να πλεει καποιος συνεχως σε πελαγη ευτυχιας, εμενα μου φανταζει
ουτοπικο....
Ναι, αυτό ακριβώς θέλω να πω, και δεν είναι καθόλου μα καθόλου ουτοπικό.
Είναι η πραγματικότητα.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 17:46, 16-02-08:

Ναι, αυτό ακριβώς θέλω να πω, και δεν είναι καθόλου μα καθόλου ουτοπικό.
Είναι η πραγματικότητα.
Στο πρωτο ή στο δευτερο αναφερεσαι? Γιατι σε εχασα....

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 17:55, 16-02-08:

Στο πρωτο ή στο δευτερο αναφερεσαι? Γιατι σε εχασα....
Και τα δύο ίδια δεν είναι;
Πιστεύω πως υπάρχουν άνθρωποι που είναι ευχαριστημένοι από τη ζωή τους, και πλέουν σε πελάγη ευτυχίας. Δεν είναι καθόλου ουτοπικό.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 18:00, 16-02-08:

Οτι συνεχως πλεουν σε πελαγη ευτυχιας? Χωρις να υπαρχουν στιγμες απογοητευσης, κακης τυχης κ.ο.κ?
Γιατι για μενα αλλο ειναι το να ειναι καποιος ευχαριστημενος σε γενικες γραμμες απο τη ζωη του.. και αλλο να εχει μια συνεχη ευτυχισμενη ζωη...

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 18:03, 16-02-08:

Μπορεί να έχει κάποιες μικρές στιγμές απογοήτευσης που όμως να μην μπορούν να σταθούν εμπόδιο στην ευτυχία του.

Παράθεση

Delfis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Delfis
H Delfis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H Delfis έγραψε στις 19:08, 16-02-08:

Ευτυχία είναι οι "τυχαίες στιγμές χαράς" ενός ανθρώπου( και αρκετών οικόσιτων ίσως), που θεωρεί "εκ συστήματος"(από τον "χαρακτήρα" του π.χ.) ότι γενικά είναι πιο άτυχος από τους διπλανούς του.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 13:18, 29-02-08:

Αν (θεωρητικά) ο πλούτος ή η φτώχεια ήταν ζήτημα τύχης, τότε οι πλούσιοι σίγουρα είναι "τυχεροί", αρά και μερικοί από αυτούς, έχουν την πιθανότητα να είναι και "ευτυχείς". Οπότε ευτυχής φτωχός είναι (πάντα θεωρητικά), μόνον εκείνος που πετυχαίνει τη φτώχεια, με συνειδητές επιλογές του. Κατά τα άλλα- στην πράξη δηλαδή- φτώχεια και δυστυχία είναι συνώνυμα στον κόσμο μας...νομίζω...

Παράθεση

esperanza

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη esperanza
H esperanza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H esperanza έγραψε στις 14:02, 29-02-08:

Η ευτυχία ξεκινάει πρώτα από την ψυχικη ισορροπία ,ηρεμία και πληρότητα.' Οταν δίνεις και παίρνεις αγάπη,όταν δεν νιωθεις ζήλια και εμπαθεια για τον διπλανό σου και όταν θεωρεις τον εαυτό σου τυχερό με αυτά που σου έχει χαρίσει η ζωή , είσαι πλουσιος. ΄Οσα υλικά αγαθά και αν έχεις, αν μέσα σου νιώθεις πως κάτι σου λείπει είσαι φτωχος. Αυτός που πιστεύει πως τα υλικά αγαθά φέρνουν και την ευτυχία είναι λάθος. Ο άνθρωπος δεν ειναι μόνο ύλη αλλά και ψυχή . Οπότε όσο ανάγκη έχει το φαγητό και το νερό για να ζήσει άλλο τόσο,ίσως και περισσότερο, έχει αναγκη από τροφή για την ψυχή και το πνεύμα.

Παράθεση

Louard

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Louard
H Louard αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 28 μηνύματα.

H Louard έγραψε στις 11:23, 01-03-08:

Ξαπλώνω στην παραλία και κοιτάω την θάλασσα, γυρίζω προς τα πίσω και βλέπω την σκηνούλα μου (το σπίτι μου),,, ανοιγω το βλέμμα και βλέπω γύρω μου τους ανθρώπους που αγαπώ να παίζουν , να λιάζονται, να γελούν, να διασκεδάζουν... και νιώθω ο πιο πλούσιος άνθρωπος του κόσμου...είναι τι ζητάει κανείς απο την ζωή του.. νιώθω ευτυχισμένη όταν μπαίνει η άνοίξη....ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ ΚΙΟΛΑΣ!!!! και γεμίζει η φύση χρώματα... είμαι ευτυχισμένη και τυχερή στην ζωή μου γιατί πάνω απο όλα έχω αγάπη να δώσω και να μου δώσουν,,,,
δεν θέλω να είμαι συνέχεια ευτυχισμένη... συνειδητά δεν θέλω.. έχω ανάγκη και τις πτώσεις μου, τις αγαπάω και αυτές γιατί μου θυμίζουν οτι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΟ ΠΡΑΓΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΤΗΣΗ ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΠΤΩΣΗ!!!!!!!!!!

η ζωή είναι ωραία.....1000%

Παράθεση

Κιτρινος Σκιουρος

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Κιτρινος Σκιουρος
Ο Κιτρινος Σκιουρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 19 μηνύματα.

O Κιτρινος Σκιουρος έγραψε στις 18:37, 02-03-08:

Ευτυχία είναι κατα κανόνα μια συναισθηματική κατάσταση και όχι μια λογική πεποίθηση.. Το να είσαι πλούσιος είναι απλά ένα μέσο.. ανάλογα με το πως έχει διαμορφωθεί η προσωπικότητα σου από τότε που γεννήθηκες μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για να ευτυχήσεις ή για να δυστυχήσεις.. Το πως νιώθεις κάθε στιγμή θα σε πληροφορεί αν είσαι ευτυχισμένος ή δυστυχισμένος.. Αν μπορείς να βρεις ανθρώπους που η αλληλεπίδραση μαζί τους να σου προσφέρει συναισθηματική ευφορία ακόμα κι' όταν είστε κλεισμένοι σε μια φυλακή δίχως τίποτ'άλλο εκτός από σας τους ίδους, τότε αυτό είναι μια προϋπόθεση ευτυχίας.. Αν έχεις τα μέσα μπορείς να τη μεγαλώσεις.. Αν από την άλλη κατέχεις όλα τα πλούτη του κόσμου και όμως νιώθεις μόνος.. τότε χρησιμοποίησε τα πλούτη σου για να βρεις αυτούς τους ανθρώπους.. Η αρχή της ευτυχίας είναι το τέλος της μοναξιάς.. η διεύρυνση της ευτυχίας εξαρτάται από τον πλουταλισμό των ανθρώπινων υπάρξεων που μπορείς να επικοινωνήσεις.. Άρα.. ναι στον πλούτο αλλά να ξέρουμε και το γιατί..

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

giver

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη giver
Ο giver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 41 ετών . Έχει γράψει 70 μηνύματα.

O giver έγραψε στις 16:59, 06-08-08:

Ένας πατέρας με οικονομική άνεση, θέλοντας να διδάξει στο γιο του τι σημαίνει φτώχεια, τον πήρε μαζί του για να περάσουν λίγες μέρες στο χωριό, σε μια οικογένεια που ζούσε στο βουνό.

Πέρασαν τρεις μέρες και δυο νύχτες στην αγροικία. Καθώς επέστρεφαν στο σπίτι, μέσα στο αυτοκίνητο, ο πατέρας ρώτησε το γιο του:
«Πώς σου φάνηκε η εμπειρία;»
«Ωραία» απάντησε ο γιος με το βλέμμα καρφωμένο στο κενό.
«Και τι έμαθες;» συνέχισε με επιμονή ο πατέρας.

Ο γιος απάντησε:

- Εμείς έχουμε έναν σκύλο, ενώ αυτοί τέσσερις.
- Εμείς διαθέτουμε μια πισίνα που φτάνει μέχρι τη μέση του κήπου, ενώ αυτοί ένα ποτάμι δίχως τέλος, με κρυστάλλινο νερό, μέσα και γύρω από το οποίο υπάρχουν και άλλες ομορφιές…
- Εμείς εισάγουμε φαναράκια από την Ασία για να φωτίζουμε τον κήπο μας, ενώ αυτοί φωτίζονται από τα αστέρια και το φεγγάρι…
- Η αυλή μας φτάνει μέχρι το φράχτη, ενώ η δική τους μέχρι τον ορίζοντα…
- Εμείς αγοράζουμε το φαγητό μας· αυτοί πάλι, σπέρνουν και θερίζουν γι αυτό…
- Εμείς ακούμε CDs. Αυτοί απολαμβάνουν μια απέραντη συμφωνία από πουλιά, βατράχια, και άλλα ζώα. Και όλα αυτά διακόπτονται που και που από το ρυθμικό τραγούδι του γείτονα που εργάζεται στο χωράφι…
- Εμείς μαγειρεύουμε με ηλεκτρική κουζίνα. Αυτοί ό,τι τρώνε έχει αυτή τη θεσπέσια γεύση, μια και μαγειρεύουν στα ξύλα…
- Εμείς, για να προστατευθούμε, ζούμε περικυκλωμένοι από έναν τοίχο με συναγερμό. Αυτοί ζουν με τις ορθάνοιχτες πόρτες τους, προστατευμένοι από τη φιλία των γειτόνων τους…
- Εμείς ζούμε «καλωδιωμένοι» με το κινητό, τον υπολογιστή, την τηλεόραση. Αυτοί, αντίθετα, «συνδέονται» με τη ζωή, τον ουρανό, τον ήλιο, το νερό, το πράσινο του βουνού, τα ζώα τους, τους καρπούς της γης τους, την οικογένειά τους.

Ο πατέρας έμεινε έκθαμβος από τις απαντήσεις του γιου του…

Και ο γιος ολοκλήρωσε με τη φράση:

«Σʼευχαριστώ, μπαμπά, που μας δίδαξες πόσο φτωχοί είμαστε…»

ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΦΤΩΧΟΤΕΡΟΙ ΣΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗ ΦΥΣΗ, ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΕΡΓΑ ΣΠΟΥΔΑΙΑ ΤΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥ ΜΑΣ.
ΑΓΩΝΙΟΥΜΕ ΠΩΣ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ, ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ, ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΟ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΝΤΙ ΝΑ ΜΑΣ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ «ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ».

Θυμήσου:
Το πιο δυνατό σʼαυτή τη ζωή είναι η ΑΓΑΠΗ.
«Αυτή όλα τα μπορεί».

Μετάφραση από τα Ισπανικά σε ελεύθερη απόδοση:
Γεώργιος Σ. Βλάχος

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 20:58, 06-08-08:

Εμένα πάλι μ' φαίνεται πως και οι πλούσιοι και οι φτωχοί είναι εξίσου δυστυχείς.

Οι μεσαιοι την έχουν καλύτερα, το πολύ πολύ να τους βρεί καμμία νεύρωση.

----------------------------------------------------------------------------------------------------
Θυμήσου:
Το πιο δυνατό σʼαυτή τη ζωή είναι η ΑΓΑΠΗ.
Αυτή όλα τα μπορεί.

Θα συμφωνούσα απολύτως, μέχρι προχτές
οπότε και κατάλαβα απότομα πως

το πιο δυνατό σ' αυτή τη ζωή είναι η ...τεκίλα
Αυτή όλα τα μπορεί

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 13:18, 07-08-08:

Α και στους πλουσιους να δεις νευρωσεις !

Δε νομιζω οτι μπορουμε να δωσουμε μια απλη απαντηση γιατι εχει πολλους παραγοντες το θεμα : εισοδημα,ηλικια,τοπος,ανατροφη,προσδοκιες,τι οριζει ευτυχια ο καθενας κλπ.

ΠΑντως σε μια προσφατη ερευνα η σχεση πλουτου με, εστω αναφερομενης, ευτυχιας, ήταν δυνατη :

source : nytimes.com

Παράθεση

Iduna

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Iduna
H Iduna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 114 μηνύματα.

H Iduna (Κάντε κλικ εδώ για να γράψετε ένα προσωπικό μήνυμα) έγραψε στις 03:32, 08-08-08:

Γιατί μερικές φορές έρχεται η ώρα που συνειδητοποιείς ότι σε αρκετούς ουσιαστικούς τομείς τα χρήματα δεν φέρνουν την ευτυχία και κατά συνέπεια η τάξη στην οποία ανήκεις. Αυτό σίγουρα το ξέρουν περισσότερο αυτοί που δεν έχουν τίποτα να χάσουν κτλ γιατί δεν θα πέσουν από τα σύννεφα όταν το συνειδητοποίησουν.
Όχι ότι η ζωή είναι ωραία πάντοτε.

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 06:51, 08-08-08:

Η ευτυχία είναι συναισθηματικός πλουτος που εξαρτάται απο εμάς και ο πλούτος είναι υλικός πλουτος που εξαρτάται απο πολλούς άλλους παράγοντες εκτος απο εμάς.

Επίσης, βιώνουμε τη ζωή μας συναισθηματικά. Αν έχουμε καλή υγεία, πραγματικά οτιδήποτε και άν συμβαίνει οικονομικά, είναι απόλυτα εφικτό να είμαστε πανευτυχείς. Ομως η συνθήκη της ευτυχίας πιστεύω ότι πάντα θα ακολουθεί το αξίωμα πόυ διατύπωσα στην αρχή: Για να νοιώθουμε ευτυχείς σε μια δεδομένη σςτιγμή, πρέπει να νοιώθουμε (ανεξάρτητα για ποιο λόγο και με ποια φιλοσόφηση) ότι το σημερα μας είναι καλύτερο απο το χθες, και το αύριο μας πιο ευοίωνο απο το σήμερα. Κι αυτή τη δυναμική, την έχει πιο πολύ ενας ανερχόμενος φτωχός παρά ενας πλούσιος.

Το παράδειγμα με το αγρόκτημα τους χωριάτες και τον πλούσιο παραπάνω αυτο αποδεικνύει

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους