Eίναι ποιοτικά κατασκευασμένο το κινητό σας;

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Για πειτε την γνωμη σας και τις εμπειριες σας γυρω απο κινητα που ειτε σας ικανοποιησαν απολυτα με την ποιοτητα κατασκευης τους, ειτε σας απογοητευσαν εντελως.
Φυσικα αυτο παει και αναλογικα με τα χρηματα που ξοδεψατε για να το αποκτησετε.
Αλλες απαιτησεις θα εχεις απο ενα κινητο 500euro + και αλλαες απο ενα των 100 ευρω.



Μάλιστα για να κανω λιγο πιο "περιεργο" το thread σας παραθετω εναν τροπο που λενε οτι ετσι διαπιστωνεις που εχει κατασκευασυει το κινητο σου και αν εχουν χρησιμοποιηθει καλα υλικα ή οχι.
Δεν ξερω αν ειναι αληθεια ή οχι, αλλα δεν χανουμε τιποτα να το δοκιμασουμε.;)

To παρακατω ισχυει βασικα για ΝΟΚΙΑ!
(και μονο που μιλαει για χωρα κατασκευης την Φινλανδια το καταλαβαινουμε.)
Για αλλες εταιρειες δεν ξερω τις αντιστοιχιες!


Πρωτα παταμε στο κινητο μας το
*#06#
και θα μας εμφανιστει το λεγόμενο ΙΜΕΙ
(international mobile equipment identity)

Κοταζουμε τον εβδομο και ογδοο αριθμο απο την αρχη.

Π.Χ.
Κωδικός αριθμός τηλεφώνου : χ χ χ χ χ χ 7 8 χ χχ χχ χχ χχ χχ χχ


ΕΑΝ οι αριθμοί επτά & οκτώ είναι 02 ή 20 αυτό σημαίνει πως συναρμολογήθηκε στα Emirates και είναι πολύ κακής ποιότητας

ΕΑΝ οι αριθμός επτά & οκτώ είναι 08 ή 80 αυτό σημαίνει πως κατασκευάστηκε στη Γερμανία που δεν είναι κακό

ΕΑΝ οι αριθμοί επτά & οκτώ είναι 01 ή 10 αυτό σημαίνει πως κατασκευάστηκε στη Φινλανδία που είναι καλό

ΕΑΝ οι αριθμοί επτά & οκτώ είναι 00 αυτό σημαίνει πως κατασκευάστηκε στο αρχικό εργοστάσιο (?) που είναι η καλύτερη ποιότητα...

ΕΑΝ οι αριθμοί επτά & οκτώ είναι 13 αυτό σημαίνει πως συναρμολογήθηκε στο Αζερμπαϊτζάν που είναι πολύ κακή ποιότητα και πολύ επικίνδυνο για την υγεία!!!



Το IMEI Αποτελείται από 14 ή 15 ψηφία (συνήθως 15) και σχηματίζεται με βάση τον κατασκευαστή και το μοντέλο του κινητού τηλεφώνου.

Δηλαδη τα νουμερα αυτα εχουν την εξης λογικη:

Kωδικος εγκρισης -> 6 ψηφία
Κωδικός κατασκευαστή -> 2 ψηφία
Σειριακός αριθμός-> 6 ψηφία

Το παραπάνω αφορά τα IMEI 14 ψηφίων.
Εαν το κινητο σας εχει 15, το ιδιο ισχυει, απλος προστιθεται ακομα ενα 0 ή 1



Να ΜΗΝ γραφετε ομως ολοκληρα τα imei σας εδω ετσι?
Καιο γενικοτερα το imei να μην το δινετε ετσι απλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Φίου, 01 είμαι! :)
Ωστόσο δεν είμαι ευχαριστημένη από αυτή τη συσκευή. Καθόλου. Είναι το Samsung E900 και μου λείπει το Νόκια 6600...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Εγώ εχω 00.:confused: καλη φάση.:D

Γενικά το κινητό το εχω για τηλεφωνο,κι οχι για υπολογιστη τσεπης(:P).Το κινητο που μου εχει μεινει στην καρδιά είναι το 8310.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εμένα είναι 01 :) Το περίμενα βασικά γιατί είχα δει κάπου μέσα αν γράφει "Made in Finland" πριν καιρό. :)

Το 8310 ήταν όντως κορυφαίο κινητό. 4 χρόνια το είχα. Έρωτας! :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Να ρωτησω κατι? Εχετε αποψη για το Ν95 της Νοκια? (οχι τπτ αλλο, να ξερω αν τα χρηματα επιασαν τοπο:redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Και εγώ 01 έχω!!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Κι εμενα και το Ν71 και το Ε90 εχουν 01.
Τωρα οσων αφορα για την κατασκευη τους...
Για το Ε90 εχω μιλησει εκτενως στο review του τηλεφωνου, ενω για το Ν71...δεν ειμαι ιδιατερα ικανοποιημενος.
Το κινητο οταν ειναι κλειστο (οχι απενεργοποιημενο) εχει "τζογο" το πανω κομματι που φιλοξενει την οθονη και τα πληκτρα δυστυχως σε 2-3 σημεια εχουν ξεβαψει-φθαρθει.
Ασε που τα πληκτρα ακουμπουν και την οθονη και της εχουν αφησει 1-2 σημαδακια.

Υποψην οτι μπορειτε να μιλησετε θετικα ή αρνητικα για οποιο μοντελο θελετε.
Και καποιο που ειχατε παλιοτερα π.χ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ πάντως τώρα έχω εδώ και κανα χρόνο το Ε50 και το θεωρώ αρκετά ποιοτικό. Το μόνο που με χαλάει είναι ότι η οθόνη του αποκτάει εύκολα "θαμπώματα" και πρέπει συνέχεια να τη σκουπίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Να ρωτησω κατι? Εχετε αποψη για το Ν95 της Νοκια? (οχι τπτ αλλο, να ξερω αν τα χρηματα επιασαν τοπο:redface:)

Σαν δυνατοτητες παρα πολυ καλο, αλλα σαν ποιοτητα κατασκευης ειναι μετριο.:(
Τα κινουμενα μερη εχουν "τζογο" (δεν ειναι πολυ στιβαρο δηλαδη στο κομματι που ανεβοκατεβαινει το πληκτρολογιο) και σε πολλα κομματια εχει παρατηρηθει φθορα του χρωματος μετα απο λιγο καιρο.
Οχι παντου.Κυριως στις γωνιες, στο πληκτρο της καμερας...
Ριξε μια ματια εδω να δεις την γνωμη του...(και υποψην οτι ειναι φανατικος ΝΟΚΙΑ αυτος και τα χωνει ετσι...)
Το Νokia 8GB εχει καλυτερη κατασκευη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chimera

Δραστήριο μέλος

Η Chimera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 723 μηνύματα.
Δε βρίσκω χρηστικο το κινητό μου αλλά τουλάχιστον είναι καλής ποιότητας :P : 01 Φινλανδία κι εδώ :).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Είσαι σίγουρος ότι ισχύουν αυτά;
Το δικό μου γράφει απ έξω ότι είναι made in taiwan ενώ τα εν λόγω ψηφία του ΙΜΕΙ είναι 01.
Μάλιστα γνωρίζω ότι η HTC δεν έχει εργοστάσιο στην Φιλανδία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Για πειτε την γνωμη σας και τις εμπειριες σας γυρω απο κινητα που ειτε σας ικανοποιησαν απολυτα με την ποιοτητα κατασκευης τους, ειτε σας απογοητευσαν εντελως.
Φυσικα αυτο παει και αναλογικα με τα χρηματα που ξοδεψατε για να το αποκτησετε.
Αλλες απαιτησεις θα εχεις απο ενα κινητο 500euro + και αλλαες απο ενα των 100 ευρω.



Μάλιστα για να κανω λιγο πιο "περιεργο" το thread σας παραθετω εναν τροπο που λενε οτι ετσι διαπιστωνεις που εχει κατασκευασυει το κινητο σου και αν εχουν χρησιμοποιηθει καλα υλικα ή οχι.
Δεν ξερω αν ειναι αληθεια ή οχι, αλλα δεν χανουμε τιποτα να το δοκιμασουμε.;)


Πρωτα παταμε στο κινητο μας το
*#06#
και θα μας εμφανιστει το λεγόμενο ΙΜΕΙ
(international mobile equipment identity)

Κοταζουμε τον εβδομο και ογδοο αριθμο απο την αρχη.

Π.Χ.
Κωδικός αριθμός τηλεφώνου : χ χ χ χ χ χ 7 8 χ χχ χχ χχ χχ χχ χχ


ΕΑΝ οι αριθμοί επτά & οκτώ είναι 02 ή 20 αυτό σημαίνει πως συναρμολογήθηκε στα Emirates και είναι πολύ κακής ποιότητας

ΕΑΝ οι αριθμός επτά & οκτώ είναι 08 ή 80 αυτό σημαίνει πως κατασκευάστηκε στη Γερμανία που δεν είναι κακό

ΕΑΝ οι αριθμοί επτά & οκτώ είναι 01 ή 10 αυτό σημαίνει πως κατασκευάστηκε στη Φινλανδία που είναι καλό

ΕΑΝ οι αριθμοί επτά & οκτώ είναι 00 αυτό σημαίνει πως κατασκευάστηκε στο αρχικό εργοστάσιο (?) που είναι η καλύτερη ποιότητα...

ΕΑΝ οι αριθμοί επτά & οκτώ είναι 13 αυτό σημαίνει πως συναρμολογήθηκε στο Αζερμπαϊτζάν που είναι πολύ κακή ποιότητα και πολύ επικίνδυνο για την υγεία!!!



Το IMEI Αποτελείται από 14 ή 15 ψηφία (συνήθως 15) και σχηματίζεται με βάση τον κατασκευαστή και το μοντέλο του κινητού τηλεφώνου.

Δηλαδη τα νουμερα αυτα εχουν την εξης λογικη:

Kωδικος εγκρισης -> 6 ψηφία
Κωδικός κατασκευαστή -> 2 ψηφία
Σειριακός αριθμός-> 6 ψηφία

Το παραπάνω αφορά τα IMEI 14 ψηφίων.
Εαν το κινητο σας εχει 15, το ιδιο ισχυει, απλος προστιθεται ακομα ενα 0 ή 1



Να ΜΗΝ γραφετε ομως ολοκληρα τα imei σας εδω ετσι?
Καιο γενικοτερα το imei να μην το δινετε ετσι απλα.

Φίου, 01 είμαι! :)
Ωστόσο δεν είμαι ευχαριστημένη από αυτή τη συσκευή. Καθόλου. Είναι το Samsung E900 και μου λείπει το Νόκια 6600...


To "κόλπο" αυτό αναφέρεται μόνο για κινητά nokia, τα samsung ειναι κορεάτικα οπότε... :/:
;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αν ισχύει για Νοκια, ισχύει 100%. Καλά ήξερα ότι μόνο η Νοκια έχει στην Φιλανδία εργοστάσιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Αν ισχύει για Νοκια, ισχύει 100%. Καλά ήξερα ότι μόνο η Νοκια έχει στην Φιλανδία εργοστάσιο.
Ναι βρε, μόνο η Nokia είναι εκεί. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Αν ισχύει για Νοκια, ισχύει 100%. Καλά ήξερα ότι μόνο η Νοκια έχει στην Φιλανδία εργοστάσιο.

Ναι, αυτα που λεω ειναι για ΝΟΚΙΑ.
Εαν ενα HTC εχει 01 (κτλ κτλ) τοτε αντιστοιχει στο οτι φτιαγνεται στο κεντρικο εργοστασιο της χωρας(καταγωγη) των κινητων της ή στο κεντρικο εργοστασιο ή σε καμια παραγκα.:P
Τα αντιστοιχα για αλλες μαρκες δεν τα εχω βρει, απλως πριν μερικα χρονια υπηρχε ενα εντονο φαινομενο (και στην Ελλαδα) με πολλα κομματια ΝΟΚΙΑ που ηταν παραεισαγωγης.:worry:

Στο τελευταιο ισχυει αυτο που λεει ο borat.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
45 έχω και sony ericsson. :worry: :P



Μόνο NOKIA, ε; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Και εμένα πάντως το Ε50 μου 01 έχει...

Προτού πάρω το Ε51 θα το ελέγξω το imei καλού κακού...:P


ΥΓ: Ζωρζ, nokia λέμε... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top