Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,816 μέλη και 2,410,229 μηνύματα σε 74,996 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 500 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Μικρές απορίες και προβλήματα με τους Υπολογιστές

Ηλίας

Διάσημο Μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 796 μηνύματα.

O Ηλίας SAXONIZED έγραψε: στις 23:40, 13-02-08:

Εγω σήμερα τον ξεσκόνισα με αφορμή την προσθήκη RAΜ και PSU. Σκέφτομαι να του βάλω και μία κάρτα γραφικών ακόμα αλλά αυτά το καλοκαίρι που θα υπάρχει και ο παράς.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

D|m|tr| (Δημήτρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ορμύλια (Χαλκιδική). Έχει γράψει 63 μηνύματα.

O D|m|tr| έγραψε: στις 19:58, 15-02-08:

Φίλε ποιο είναι αυτό το κουτί; Ψήνομαι να πάρω και δείχνει καλό...
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Melkon (Κωνινος)

Δραστήριο Μέλος

Ο Κωνινος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 164 μηνύματα.

O Melkon έγραψε: στις 22:23, 15-02-08:

Coolermaster Cosmos Rc-1000
Παράθεση

D|m|tr| (Δημήτρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ορμύλια (Χαλκιδική). Έχει γράψει 63 μηνύματα.

O D|m|tr| έγραψε: στις 15:33, 16-02-08:

Μια απο τα ίδια, όποτε λέω να πάρω case βλέπω τις τιμές για ένα καλό και λέω να πάρω κάποιο άλλο κομμάτι hardware με τόσα λεφτά.

Το πρόβλημα είναι οτι παίρνοντας "άλλα" κομμάτια hardware δεν χωράνε στο κουτί.
Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Επιφανές Μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2,894 μηνύματα.

O Anarki έγραψε: στις 15:35, 16-02-08:

Δεν τσιγκουνευόμαστε σε:

1. Κουτί
2. Τροφοδοτικό
3. Μητρική

για σταθερό και αξιόπιστο σύστημα και σε οθόνη για υγιή μάτια.
Παράθεση

lagiator (Θοδωρής)

Νεοφερμένος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Το σχολείο μου :p . Έχει γράψει 54 μηνύματα.

O lagiator έγραψε: στις 20:02, 16-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από Anarki
Δεν τσιγκουνευόμαστε σε:

1. Κουτί
Ξανά πες το!
Μισή ώρα έφαγα χτες για να συνδέσω έναν δίσκο
Παράθεση

mixalis-det (Μιχάλης)

Νεοφερμένος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 28 μηνύματα.

O mixalis-det έγραψε: στις 16:29, 20-02-08:

Αγόρασα σχετικά πρόσφατα ένα laptop για τη σχολή μου (ξέρετε τώρα για εργασίες κτλ. που χρειάζονται μεταφορά στους καθηγητές σε real time αλλά και για προσωπική χρήση).

Το πρόβλημα τώρα πιο είναι: Είχε προεγκατεστημένο λειτουργικό σύστημα τα Windows Vista Home Premium. Ναι όλα ωραία και καλά στην αρχή μέχρι ως ότου είπα να βάλω πάνω κάποιο πρόγραμμα. Τι ήθελα και το έκανα? Δεν έπαιρνε σχεδόν τίποτα ούτε καν κάποιο πρόγραμμα αντιγραφής cd-dvd (από αυτά που χρησιμοποιούσα). Το λάμβανε ως ιό!!!
Anyway, ήμουν στη φάση «Να τα καινούρια windows» και έκανα υπομονή… Μέχρι που είδα ότι το pc μου δεν τα άντεχε πλέον ειδικά όταν το έβαζα στο internet. Και είπα άντε μου στο καλό και έβαλα τα Windows Χp σε partition με συνεργασία τα Linux Mandriva 2007. Προς έκπληξή μου τα Linux αναγνώριζαν το 90% των συσκεών(κάρτα γραφικών κτλ) ενώ τα Xp τίποτα. Ok πήρα τους drivers από τα Vista και δεν ταίριαζε κανείς. Μετά από μια διεξοδική έρευνα στο καλό μας internet βρήκα ¨’παράνομους’ drivers για τα Xp όπου και δουλεύουν επίσης το 90% των συσκευών. Το Wi fi και το Lan χαμπάρι όπως και στα Mandriva. Τι να κάνω?
Το μοντέλο είναι το Sony Vaio VGN-N21E. Η Vaio υποστηρίζει μόνο Vista τα οποία δεν τα θέλω. Δεν τα σηκώνει το pc με 1Gb Ram. Mόνο τα Vista πιάνουν τα 800Mb τι να βάλω από εκεί και πέρα…Θα πάει σαν χελώνα!!!
Εντάξει θα μου πείτε τώρα και τι έγινε? Μια συσκευή δεν λειτουργεί. Έλα μου ντε που στο σπίτι έχω πλέον ασύρματο δίκτυο…? Sos εκπέμπω Sos!!!!
Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,195 μηνύματα.

O Bill έγραψε: στις 16:50, 20-02-08:

Για windows bβήκα ένα παρόμοιο πρόβλημα εδώ.
Αυτό που προτείνεται είναι να χρησιμοποιήσεις προεγκατεστημένους drivers και utilities από τη σειρά N11 της Vaio.

Για μαντριβα θελω να το κοιταξω λιγο ακομα.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 15,944 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε: στις 19:49, 20-02-08:

Το λάπτοπ σχεδιάστηκε για Vista. Το ότι σου έβγαζε ότι ότι είναι ιος μάλλον φταίει το antivirius ή μπερδεύτηκες με το UAC
Παράθεση

mixalis-det (Μιχάλης)

Νεοφερμένος

O mixalis-det έγραψε: στις 22:48, 21-02-08:

Thanks Bill πολυτιμότατη η βοήθειά σου. Θα το δοκιμάσω και θα δούμε. Εάν δεν πετύχει αναγκαστικά θα το πάω σε κάποια εταιρία που αναλαλαμβάνει να 'φτιάξει' τους drivers. Από όσο κατάλαβα παίρνουν τους αυθεντικούς των Vista και επεμβαίνουν πάνω σε αυτούς ώστε να τρέχουν και στα XP. Μπορεί να μπερδεύτηκα και με το UAC δε θυμάμαι πάντως εδώ τίθεται σοβαρό θέμα συμβατότητας των προγραμμάτων. Σχεδόν όλα τα προγράμματα που χρησιμοποιώ στα XP δεν τρέχουν στα Vista
Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

O Bill έγραψε: στις 00:59, 22-02-08:

Ρίξε και μια ματία εδώ.Πρέπει να ειναι οι preinstalled drivers που χρειάζεσαι.Ελπίζω να δουλέψει.

//Από Mandriva βλέπει τις κάρτες δικτύου σου;
System -> Configuration -> Configure Your Computer
Network & Internet
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill : 22-02-08 στις 12:57.
Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 15,944 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε: στις 13:41, 22-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από mixalis-det
Σχεδόν όλα τα προγράμματα που χρησιμοποιώ στα XP δεν τρέχουν στα Vista
Είναι αδύνατον αυτό. Για πιο πρόγραμμα μιλάμε;
Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

O Bill έγραψε: στις 13:57, 22-02-08:

Σχεδόν όλα τα προγράμματα που χρησιμοποιώ στα XP δεν τρέχουν στα Vista
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Είναι αδύνατον αυτό. Για πιο πρόγραμμα μιλάμε;
Έχει δίκιο ο Πάνος.Όυτε εμένα μου φαίνεται λογικό να μην τρέχει κανένα.
Πιο πιθανό θα ήταν να ίσχυε το αντιστροφο,οπότε κατι δεν πάει καλά.
Παράθεση

mixalis-det (Μιχάλης)

Νεοφερμένος

O mixalis-det έγραψε: στις 14:04, 23-02-08:

Παιδιά, τα προγράμματα για τα οποία μιλάω σχεδιάστηκαν προτού βγουν τα windows vista.Οπότε μιλάμε για παλαιότερα προγράμματα που τρέχουν στα windows xp. Ας αρχίσω από τα απλά που ο καθένας από μας χρησιμοποιεί σχεδόν καθημερινώς (που δεν δούλευαν σε ‘μένα): nero 7, convertXtodvd της vso, dvdfab platinum3 και κάποια προγράμματα επεξεργασίας ήχου και video για τη σχολή μου… Πάντως όπως και να έχει εδώ ρίχνω τεράστιο βάρος στη Microsoft από τη στη στιγμή που δεν είναι έτοιμα στην τελική τους έκδοση τι στο καλό τα βγάζει στην αγορά και μάλιστα τα βάζει να είναι το μοναδικό λειτουργικό σύστημα που μπορείς να χρησιμοποιήσεις? Για τους φορητούς μιλάμε πάντα. Γιατί ευτυχώς στους σταθερούς έχεις επιλογή OS και βασικά γιατί μπορείς να αγοράσεις κομμάτι κομμάτι όχι για κάποιον άλλο λόγο. Οπότε χρειάζεσαι τους drivers οπωσδήποτε σε cd και όχι σε κάποιο φάκελο ριγμένα μέσα στο C. Τα λέω αυτά γιατί τα χρησιμοποίησα και ήταν εκτός από βαρύ λειτουργικό δύσχρηστα και μη ακόμη έτοιμα. Ας βγάλει το SP1 και τα λέμε. Και στο κάτω κάτω δεν μπορείς να βάλεις κανένα άλλο OS στο pc σου? Και στο φορητό το έχω δεχτεί για το hardware δεν παίρνει αναβαθμίσεις ok αλλά δεν μπορώ να βάλω τουλάχιστον τα xp? Δεν τα θέλω τα vista δε μου τα σηκώνει το pc είναι βαριαααααά!!! Προσωπική άποψη λέω έτσι? δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν ok?
Παράθεση

mixalis-det (Μιχάλης)

Νεοφερμένος

O mixalis-det έγραψε: στις 14:29, 23-02-08:

Καλά μιλάμε Bill είσαι καταπληκτικός!!!!
ΔΟΥΛΕΨΕ!!!!!!! Για τα Xp για τα Mandriva δεν το κοίταξα ακόμα
Τί άνθρωπας είσαι εσύ βρε? Σε υπερευχαριστώ
Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

O Bill έγραψε: στις 14:54, 23-02-08:

Και στο φορητό το έχω δεχτεί για το hardware δεν παίρνει αναβαθμίσεις ok αλλά δεν μπορώ να βάλω τουλάχιστον τα xp? Δεν τα θέλω τα vista δε μου τα σηκώνει το pc είναι βαριαααααά!!! Προσωπική άποψη λέω έτσι? δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν ok?
Κανενα προβλημα.Αλλά σιγά σιγά βγαίνουν αρκετές εκδοσεις για vista.Αφου αποφασισες να πας σε xp δεν υπαρχει λογος αντιπαραθεσης.

Καλά μιλάμε Bill είσαι καταπληκτικός!!!!
ΔΟΥΛΕΨΕ!!!!!!! Για τα Xp για τα Mandriva δεν το κοίταξα ακόμα
Τί άνθρωπας είσαι εσύ βρε? Σε υπερευχαριστώ
Να σαι καλά.
Ελπίζω να φτίαξουν και τα Mandriva.
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε: στις 16:24, 24-02-08:

nero 7, convertXtodvd της vso, dvdfab platinum3
Και τα 3 τα δουλεύω σε Vista
Παράθεση

commie

Δραστήριο Μέλος

H commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.

H commie έγραψε: στις 16:42, 06-03-08:

Γειά σας παιδιά είμαι νέα εδώ θα ήθελα λίγη βοήθεια όταν ξεκινήσω τον HY μου , μου βγαίνει ένα παραθυράκι και μου λέει :
Symantec application core service stopped working and was closed.
A problem caused the application to stop working correctly. Windows will notify you if solution is available
(Από κάτω έχει close) όταν το κλείσω μου βγαίνει ένα αλλό που λέει:
Contact Symantec Corporation for support this problem was caused by norton internet security 2007 while was created by Symantec corporation.
a solution is available that will solve problem. solution
go to the symantec corporation website to learn more about the solution. Rate this response : provide feedback.
Αυτό είναι το πρώτο που θέλω να με βοηθήσετε το άλλο είναι στην word μου δεν έχει ελληνικό διορθωτή μπορώ να βάλω έναν και αν ξέρετε που μπορώ να βρώ.
Ευχαριστώ!
xxxx
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fandago : 06-03-08 στις 17:07. Αιτία: μερική διόρθωση greeklish και μορφοποίηση
Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

O Bill έγραψε: στις 17:06, 06-03-08:

Καλως ήρθες κατ αρχην.

Για δωσε και μερικες πληροφοριες για τον υπολογιστη.Δηλαδη τί λειτουργικο έχει και επίσης ποιο office χρησιμοποιείς.Το ποιο πιθανο για το word είναι οτι δεν εχεις περασει τα proofing tools.
Παράθεση

commie

Δραστήριο Μέλος

H commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.

H commie έγραψε: στις 17:55, 06-03-08:

το λειτουργικό που έχω είναι τα windows vista και χρησιμοποιώ το microsoft office word 2007
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους