Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,450 εγγεγραμμένα μέλη και 3,044,407 μηνύματα σε 92,661 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 525 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Μικρές απορίες και προβλήματα με τους Υπολογιστές

μικρή γοργόνα (Όλγα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη μικρή γοργόνα
H Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 80 μηνύματα.

H μικρή γοργόνα έγραψε στις 09:02, 19-06-09:

καλημέρα σε όλους. κάτι έχει γίνει με το ασύρματο δίκτυο κ ξαφνικά έπαψε να λειτουργεί. τώρα για να μπω στο ιντερνετ, πρέπει να συνδέω το λαπτοπ με το τηλ. κι αυτό είναι πολύ εκνευριστικό. μίλησα με την εταιρία σύνδεσης κ μου είπαν ότι το πρόβλημα είναι στο λαπτοπ κ όχι στην σύνδεση. μήπως πείραξα κάτι όταν εγκατέστησα προχθές τον ιντερνετ 8? μπορεί κανείς να βοηθήσει? θέλω πάλι τον υπολογιστή στο δωμάτιό μου κ όχι σε κοινή θέα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,924 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 09:21, 19-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από ΜονοΣ
Όταν είσαι σπίτι η γραφείο (οπότε έχεις ρεύμα)μόλις φορτιστεί η μπαταρία την αφαιρείς.
Αν και το καλύτερο θα ήτανε η φόρτιση να γίνεται με κλειστό το λαπτοπ.
Τα Vista τουλάχιστον (δεν ξέρω για τα Xp) έχουν το κέντρο φορητότητας με διάφορες ρυθμίσεις όπως αυτή της φωτεινότητας στην περίπτωση λειτουργίας με μπαταρία για εξικονόμηση ενέργειας.
Αρχική Δημοσίευση από fielda
Μην ανησυχείς καθόλου!!! Μια χαρά είναι το laptop σου. Αυτό συμβαίνει σε όλα τα laptops όταν δεν είναι συνδεδεμένα με το καλώδιο για να μην χαλάει γρήγορα η μπαταρία, για εξοικονόμηση ενέργειας δηλαδή. Αν σε ενοχλεί μπορείς να ρυθμίσεις τη φωτεινότητα όταν δεν είναι συνδεδεμένο
Μα εμενα μου συνεβει ξαφνικα μετα απο 3 χρονια που το εχω και ενω ηταν συνδεδεμενο με το καλωδιο φορτισης της μπαταριας. Και συνεχιζει να συμβαινει δηλαδη...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

μικρή γοργόνα (Όλγα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 80 μηνύματα.

H μικρή γοργόνα έγραψε στις 10:05, 24-06-09:

κανείς δεν ξέρει πώς να επαναφέρω την ασύρματη σύνδεση ? φύγατε για διακοπές όλοι?

Παράθεση

Bill

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill
Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,376 μηνύματα.

O Bill έγραψε στις 10:21, 24-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από μικρή γοργόνα
καλημέρα σε όλους. κάτι έχει γίνει με το ασύρματο δίκτυο κ ξαφνικά έπαψε να λειτουργεί. τώρα για να μπω στο ιντερνετ, πρέπει να συνδέω το λαπτοπ με το τηλ. κι αυτό είναι πολύ εκνευριστικό. μίλησα με την εταιρία σύνδεσης κ μου είπαν ότι το πρόβλημα είναι στο λαπτοπ κ όχι στην σύνδεση. μήπως πείραξα κάτι όταν εγκατέστησα προχθές τον ιντερνετ 8? μπορεί κανείς να βοηθήσει? θέλω πάλι τον υπολογιστή στο δωμάτιό μου κ όχι σε κοινή θέα

πρέπει να συνδέω το λαπτοπ με το τηλ.

Με το τηλέφωνο;
Μάλλον στο ρούτερ θα εννοείς.Γιατί αν συνδέεις απευθείας πάνω στη γραμμή του τηλεφώνου τον υπολογιστή σου, τότε θα έμπαινες με pstn.

Οπότε δες πάνω στο ρούτερ τα λαμπάκια να δεις αν αναβοσβήνει κάποιο λαμπάκι που λέει wifi. (για να δεις αν ειναι ενεργοποιημένο)
Επίσης δες στο λάπτοπ σου αν έχεις απενεργοποιήσει την ασύρματη σύνδεση.θα πας στις συνδέσεις δικτύου σου και θα δεις αν η σύνδεση που γράφει για το ασύρματο είναι disabled.

Παράθεση

μικρή γοργόνα (Όλγα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H μικρή γοργόνα έγραψε στις 14:50, 24-06-09:

ναι στο ρουτερ κάνω την σύνδεση αλλά μόλις βγάλω το καλώδιο, δείχνει ότι είναι στο ιντερνετ αλλά μόνο τοπικά (έτσι γράφει) κ δεν ανοίγει καμία σελίδα ενώ με το καλώδιο βγάζει 2 εικονίδια. το πρώτο είναι 2 οθόνες κ γράφει netfaster iad (PSTN) πρόσβαση:τοπικά κ ιντερνετ και το δεύτερο εικονίδιο έχει ένα σπιτάκι, γράφει netfaster πρόσβαση μόνο τοπικά
δεν μπορώ να καταλάβω ποιο είναι το πρόβλημα. μια μέρα πριν παρουσιαστεί όλο αυτό, είχαμε διακοπή ρεύματος λόγω καταιγίδας σε μεγάλη έκταση κ μετά μου ζητήθηκε να επιλέξω την σύνδεση : σπίτι εργασία κλπ. εκεί επέλεξα το σπίτι κ από τότε...... δεν ξέρω αν φταίει αυτό ή είναι σύμπτωση αλλά το εικονίδιο με το σπιτάκι δεν υπήρχε πιο πριν κ δεν ξέρω πώς να το καταργήσω
ελπίζω να σας κατατόπισα κάπως, για να μπορέσετε να με βοηθήσετε
ευχαριστώ
*με το ρουτερ όλα είναι εντάξει, μίλησα και με την εταιρία κ είπαν ότι από αυτούς όλα φαίνονται να λειτουργούν κανονικά

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 15:55, 25-06-09:

να μαι παλι... πρεπει να γραψω κατι και μου εχουν πει να το γραψω σε γουορτ πατ λεει... οχι στα γουιντοους...
ποιο ειναι το γουορτ πατ??

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,814 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 16:07, 25-06-09:

To Wordpad είναι ένα πολύ απλό Microsoft Office που υπάρχει μέσα στα windows με την εγκατάστασή τους.
Αν έχεις Vista, πατάς "Έναρξη" (τη μπαλίτσα κάτω αριστερά) και στην αναζήτηση κάτω κάτω γράφεις: Wordpad και θα στο δείξει. Θα το ανοίξεις και θα γράψεις.
Αν έχεις XP θα πας: Έναρξη (start) > Προγράμματα (all programs) > Βοηθήματα (accessories) > και θα το δεις.

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 16:27, 25-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
To Wordpad είναι ένα πολύ απλό Microsoft Office που υπάρχει μέσα στα windows με την εγκατάστασή τους.
Αν έχεις Vista, πατάς "Έναρξη" (τη μπαλίτσα κάτω αριστερά) και στην αναζήτηση κάτω κάτω γράφεις: Wordpad και θα στο δείξει. Θα το ανοίξεις και θα γράψεις.
Αν έχεις XP θα πας: Έναρξη (start) > Προγράμματα (all programs) > Βοηθήματα (accessories) > και θα το δεις.

καθηγητρια μου σας αγαπω και σας εκτιμω

πς. ΧP εχω...

Παράθεση

Bill

Επιφανές Μέλος

O Bill έγραψε στις 09:04, 26-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από μικρή γοργόνα
ναι στο ρουτερ κάνω την σύνδεση αλλά μόλις βγάλω το καλώδιο, δείχνει ότι είναι στο ιντερνετ αλλά μόνο τοπικά (έτσι γράφει) κ δεν ανοίγει καμία σελίδα ενώ με το καλώδιο βγάζει 2 εικονίδια. το πρώτο είναι 2 οθόνες κ γράφει netfaster iad (PSTN) πρόσβαση:τοπικά κ ιντερνετ και το δεύτερο εικονίδιο έχει ένα σπιτάκι, γράφει netfaster πρόσβαση μόνο τοπικά
δεν μπορώ να καταλάβω ποιο είναι το πρόβλημα. μια μέρα πριν παρουσιαστεί όλο αυτό, είχαμε διακοπή ρεύματος λόγω καταιγίδας σε μεγάλη έκταση κ μετά μου ζητήθηκε να επιλέξω την σύνδεση : σπίτι εργασία κλπ. εκεί επέλεξα το σπίτι κ από τότε...... δεν ξέρω αν φταίει αυτό ή είναι σύμπτωση αλλά το εικονίδιο με το σπιτάκι δεν υπήρχε πιο πριν κ δεν ξέρω πώς να το καταργήσω
ελπίζω να σας κατατόπισα κάπως, για να μπορέσετε να με βοηθήσετε
ευχαριστώ
*με το ρουτερ όλα είναι εντάξει, μίλησα και με την εταιρία κ είπαν ότι από αυτούς όλα φαίνονται να λειτουργούν κανονικά

Βγάζοντας το καλώδιο από το ρούτερ σου που έρχεται από το τηλέφωνο, τότε έχεις κανονικά τοπικό δίκτυο το οποίο δεν έχει όμως πρόσβαση στο ίντερνετ.
Φαντάσου ότι με ρουτεράκι συνδέεις μεταξύ τους υλογιστές (τοπικό δίκτυο) και βάζοντας και το καλώδιο του ίντερνετ αποκτούν και αυτά πρόσβαση.
Οπότε βγάζοντας το καλώδιο λογικό είναι που δεν έχεις ίντερνετ.Κάπως πρέπει να περάσει η σύνδεση από τη γραμμή του τηλεφώνου στου ρούτερ.

Όταν σου ήρθε ο εξοπλισμός για το ίντερνετ, πρέπει να είχε μαζί κι ένα cd με το οποίο έγιναν οι ρυθμίσεις.Βάλε το στον υπολογιστή σου και δες τις οδηγίες που έχει για να φτιάξεις τη σύνδεση από την αρχή.

Παράθεση

xristos mita

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη xristos mita
Ο xristos mita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O xristos mita έγραψε στις 10:49, 29-06-09:

πως μπορω να σωσω τα αρχεια μου μετα απο ιο οπου ο υπολογιστης δεν μπαινει στην επιφανεια εργασιας?

Παράθεση

Alessandra (Δεν έχω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Alessandra
H Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,380 μηνύματα.

H Alessandra έγραψε στις 12:34, 29-06-09:

Η οθόνη είχε πρόβλημα. Όχι η κάρτα γραφικών.
Είναι στον τεχνικό, ευτυχώς που ισχύει ακόμα η εγγύηση.

Ευχαριστώ Γιάννη, djohn.

Παράθεση

Heptamer (von Sentonof!)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Heptamer
Ο von Sentonof! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 49 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 525 μηνύματα.

O Heptamer von Sentonof έγραψε στις 14:50, 29-06-09:

Το οτι ο υπολογιστης σου δε μπαινει στην επιφανεια εργασιας,δε σημαινει απαραιτητα πως οφειλεται σε ιο!
Πολλα μπορει να συμβαίνουν.

Δοκιμασε να μπεις σε ασφαλη λειτουργια (safe mode) και απο εκει να σωσεις σε ενα φλασακι ισως τα αρχεια σου.
Υπαρχουν και ετοιμα ειδικα cd απο τα οποια μπουταρεις και εχουν πανω απο partition tools μεχρι antivirus,ωστε να εξακριβωθεί αν οντως υπαρχει ιος. Επισης εχουν και ενα ειδος explorer ωστε να βλεπεις φακελους και δισκους.

Αν μπορεις να μπεις σε safe mode,εισαι σε καλο δρομο. Αν οχι,μαλλον πας για επανεγκατασταση

Παράθεση

xristos mita

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη xristos mita
Ο xristos mita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O xristos mita έγραψε στις 17:59, 29-06-09:

φιλε πριν εμπαινε στην επιφανεια εργασιας κ ενω ηξερα οτι εχει ιο κ μετα πηγα κ εβαλα το αντιβαριους να σκοτωσει τον ιο κ επειτα δεν εμπαινε στην επιφανεια εργασιας. τι να κανω ωστε πριν το φορματ να σωσω το υλικο μου?

Παράθεση

Επιμηθέας

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Επιμηθέας
Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 271 μηνύματα.

O Επιμηθέας έγραψε στις 18:10, 29-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από xristos mita
φιλε πριν εμπαινε στην επιφανεια εργασιας κ ενω ηξερα οτι εχει ιο κ μετα πηγα κ εβαλα το αντιβαριους να σκοτωσει τον ιο κ επειτα δεν εμπαινε στην επιφανεια εργασιας. τι να κανω ωστε πριν το φορματ να σωσω το υλικο μου?
Βγάζεις συμπεράσματα και κάνεις ενέργειες χωρίς καν να κάνεις διάγνωση του προβλήματος.
Τον ιο πως τον αντιλήφθηκες χωρίς antivirus;
Γράψε μας περισσότερα και πάνω απ'όλα διάβασε προσεκτικά ότι οδηγίες σου δοθούν έτσι ώστε να μας δώσεις τη χαρά να σε βοηθήσουμε.
Τι antivirus έβαλες;

Παράθεση

ιβανα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ιβανα
H ιβανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,476 μηνύματα.

H ιβανα taratantzam taratantzoum έγραψε στις 16:01, 30-06-09:

ξερει κανεις τι μεγεθους βιντεο δεχεται το youtube ? εχω ενα βιντεακι 190 mb και το fhotobucket δεχεται μεχρι 100.........

Παράθεση

Ραφαέλα33847 (Ραφαέλα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ραφαέλα33847
H Ραφαέλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,501 μηνύματα.

H Ραφαέλα33847 Si lo puedes soñar, lo puedes hacer έγραψε στις 16:18, 30-06-09:

Όχι

Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,956 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 17:32, 01-07-09:

Πήρα ένα λάπτοπ sony vaio που έχει πάνω vista
Αν και έχω ακούσει ότι τρώνε πολύ μνήμη κ.λ.π. βαριέμαι να τα αλλάξω με xp ούτως ή άλλως δεν θα τον φορτώσω γενικά .
Όμως χρειάζομαι μια μικρή λεπτομέρεια : τα εφέ ήχου (μπάσα , ροκ , ποπ ) γιατί μου είναι απαραίτητα όταν κάνω σύνθεση μουσικής στο finale
Αυτά ήτανε στο παλιό pc , στο realtek audio codec driver . Βάζω λοιπόν το cd με τους drivers στο λάπτοπ , προκειμένου να το εγκαταστήσω . Για να το εγκαταστήσω όμως πρέπει πρώτα να κάνω εγκατάσταση του bus driver και αυτό μου βγαίνει μήνυμα ότι γίνεται μόνο σε windows xp .
Επειδή τα vaio δεν έχουνε cd ανάκτησης και βαριέμαι την όλη διαδικασία να αλλάξω windows , ξέρετε να μπορώ να κατεβάσω δωρεάν τον realtek audio codec driver για vista ; Όπου έψαξα , βρήκα ένα αρχείο συμπιεσμένο μεν , αδύνατο να ανοίξει με το winrar δε . Είμαι απελπισμένος και έχω λίγο χρόνο . Κακός συνδυασμός , όπως και να το κάνουμε .

Παράθεση

Bill

Επιφανές Μέλος

O Bill έγραψε στις 19:09, 01-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από self-instructive depressing
Όπου έψαξα , βρήκα ένα αρχείο συμπιεσμένο μεν , αδύνατο να ανοίξει με το winrar δε . Είμαι απελπισμένος και έχω λίγο χρόνο . Κακός συνδυασμός , όπως και να το κάνουμε .
Από ότι είδα υπάρχει στο site της Realtek και για windows vista είναι .zip.
Το αρχείο που κατέβασες τί πρόβλημα έχει;
Αν δεν μπορείς να το ανοίξεις με το winrar σου βγάζει κάποιο πρόβλημα για corrupted αρχείο;
Αν ναι τότε ξανακατέβασε το, αλλιώς μπορείς να δοκιμάσεις με κάποιο άλλο πρόγραμμα αποσιμπίεσης για .zip , αν και το winrar μπορεί να δουλέψει με zip αρχεία.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Heptamer (von Sentonof!)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Heptamer
Ο von Sentonof! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 49 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 525 μηνύματα.

O Heptamer von Sentonof έγραψε στις 12:13, 03-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από xristos mita
Αναζήτησε στο ιντερνετ το Hiren's boot cd
Προκειται για ενα cd που περιεχει πολλα εργαλεια (αντιβαιρους,παρτισιονινγκ κλπ) και αναμεσα τους και καποια που ειναι σαν explorer,ωστε να δεις αρχεια,δισκους και φακελους του συστηματος σου και να σωσεις οτι θες σε φλασακι.

Εξασφαλισε πρωτα 1000% οτι προκειται για ιο - γιατι πολλοι ανιδεοι χρηστες αποδιδουν το οποιο προβλημα τους παρουσιαστει,ελαφρα τη καρδια σε ιο [γιατι αλλες αιτιες τους ειναι αγνωστες] - και μετα ενεργεις.

Παράθεση

ilint_ntara (Κωνσταντίνος)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ilint_ntara
Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 200 μηνύματα.

O ilint_ntara Γύρισα στο τόσο αλλαγμένο i-school... έγραψε στις 17:22, 12-07-09:

Γεια σας παιδιά.

Προσπάθησα να βρω στο google αλλά ό,τι κατέβασα είναι περιορισμένο (30 δευτερόλεπτα / 5 βιντεοσκοπήσεις / 7 μέρες)...
Λίγη βοήθεια?:thanks:

Παράθεση

Zed

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Zed
Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,928 μηνύματα.

O Zed Lie to me... έγραψε στις 17:32, 12-07-09:

CamStudio20. Ψάξε εσύ.

Παράθεση

Unkown-User

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Unkown-User
Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.

O Unkown-User έγραψε στις 17:35, 12-07-09:

bb flashback

http://www.freewaregenius.com/2009/0...rding-program/

ή για 3d rendered

http://www.freewaregenius.com/2009/0...ered-graphics/

Παράθεση

ilint_ntara (Κωνσταντίνος)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ilint_ntara
Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 200 μηνύματα.

O ilint_ntara Γύρισα στο τόσο αλλαγμένο i-school... έγραψε στις 17:43, 12-07-09:

Πολύ καλό, το κατέβασα, αλλά κάτι συμβαίνει με τον ήχο

Παράθεση

coachina (Γεωργία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη coachina
H Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H coachina έγραψε στις 17:27, 16-07-09:

i need your help gyus..!!προσπάυησα να εγκαταστησω την καμερα στον υπολογιστη με τη χρηση του cd με το οποιο την αγορασα...εγκατεστησα το περιεχομενο του cd k καποια στιγμη μου ελεγε να συνδεσω την καμερα...την συνδεσα κ ενω ενα φωτακι πανω στην καμερα αναβει ο υπολογιστης δε διαβαζει την καμερααααα!!! τι να κανω???????

Παράθεση

Kotatsuneko

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kotatsuneko
H Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο/Χαμαιλέων . Έχει γράψει 1,320 μηνύματα.

H Kotatsuneko έγραψε στις 09:41, 19-07-09:

Ρε παιδιά.
Το λάπτοπ μου έχει ενσωματωμένη web κάμερα. Καλά μέχρις εδώ. Ξαφνικά όμως δεν βρίσκω το πρόγραμμα της και το μόνο που δειχνει η αναζήτηση των Vista (σουτ,ουδέν σχόλιο) είναι ''uninstall''. Στο μουσουνου πάντως που μιλάω με το σόι που την έχει κάνει για άλλες χώρες λειτουργεί κανονικά.
Ξέρετε τίποτα?
Ντάνκε

Παράθεση

Unkown-User

Περιβόητο Μέλος

O Unkown-User έγραψε στις 09:50, 19-07-09:

Ποιο λαπτοπ? Όνομα προγράμματος? Το site του κατασκευαστή πάντως έχει τα πάντα τα οποία είχε το λαπτοπ όταν το αγόρασες. Οπότε κατέβασέ το από εκεί μην σε μπλέκω με το recovery partition και με πατέντες από εκεί.

Παράθεση

Kotatsuneko

Περιβόητο Μέλος

H Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο/Χαμαιλέων . Έχει γράψει 1,320 μηνύματα.

H Kotatsuneko έγραψε στις 09:55, 19-07-09:

Το λάπτοπ είναι το Acer Aspire 6935 και το πρόγραμμα της κάμερας είναι το Acer Crystal Eye Webcam.
Σαιτ κατασκευαστή? Γίνει λίιιγο πιο συγκεκριμένος

Παράθεση

KostasTheGreek

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη KostasTheGreek
Ο KostasTheGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 531 μηνύματα.

O KostasTheGreek έγραψε στις 10:32, 19-07-09:

Απο εδω μπορεις να κατεβασεις οτι driver θες..
http://support.acer-euro.com/drivers...k/as_6935.html

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 07:46, 21-07-09:

λοιπον εχω κανει παλι το θαυμα μου... χτες το βραδυ εψαχνα κατι στοιχους ελληνικους και αφου μπηκα σε δυο τρια και δεν βρηκα το τραγουδι που ηθελα ' ε ρε ελεονωρα με καψες με το τραγουδι σου..΄ παω να βγω και μου λεει σ'ενα παραθυρο οτι το κομπιουτερ σας μπορει να περιεχει βαιρους και μου ελεγε αν ηθελα να κανω ραν λεει κατι δεν καταλαβα....

το εκανα κανσελ και αμεσως εκανα σκαν με το αντιβαιρους εχω το NOD 32. τωρα το πρωι ειδα οτι δεν βρηκε ιους

τωρα φοβαμαι να κλεισω τον υπολογιστη μπας και την παθω ξανα οπως την αλλη φορα που τον εκλεισα , ειχε πιασει ιο απο ενα σαιτ με κουοτς και μου τα εκανε ολα μπαχαλο... ( τοτε μου εβγαλε ενα διαφορετικο παραθυρο και μου ελεγε να κανω delete τον ιο αλλα να κανω restart... εγω αντι να κανω σκαν με το antivirus πρωτα το εκανα delete απο εκει που μου εδειχνε και εκανα και restart... ε μετα το κομπιουτερ ειχε λολαθει...)

τι να κανω τωρα??

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 17,377 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 08:31, 21-07-09:

παω να βγω και μου λεει σ'ενα παραθυρο
Το παράθυρο ήταν από το browser (firefox κτλ); δηλαδή κάποιο pop-up;

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 09:40, 21-07-09:

μαλλον... δεν ξερω κιολας να σου πω πως τη διαφορα.. την ωρα που βγηκα απο την σελιδα μου το ξαναδειξε...

Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 17,377 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 16:09, 21-07-09:

Μήπως ήταν απλά κάποια διαφήμιση που ήθελα με "εντυπωσιακό" τρόπο να σου πουλήσει antivirius;

Παράθεση

Jfire

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Jfire
Ο Jfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 188 μηνύματα.

O Jfire έγραψε στις 17:11, 21-07-09:

http://translate.google.gr/translate?hl=el&sl=en&u=http://download.cnet.com/Acer-Crystal-Eye-webcam/3000-2110_4-188685.html&ei=B9tlSpu_OsnK_gabzrFY&sa=X&oi=translate&resnum=1&ct=result&prev=/search%3Fq%3DAcer%2BCrystal%2BEye%2BWebcam%26hl%3Del%26client%3Dfirefox-a%26channel%3Ds%26rls%3Dorg.mozilla:el:official%26hs%3DMQH%26sa%3DG

Το πακέτο αυτό υποστηρίζει τις παρακάτω οδηγός μοντέλα:
  • Acer Crystal Eye webcam
    Acer Crystal Eye webcam
  • Γρήγορη specs
  • Price: Free
    Τιμή: Δωρεάν
  • Operating system: Windows Vista AMD 64-bit, Windows XP AMD 64-bit, Windows Vista 32-bit, Windows 2003 32-bit, Windows XP 32-bit, Windows 2003 AMD 64-bit
    Λειτουργικό σύστημα: Windows Vista AMD 64-bit, Windows XP AMD 64-bit, Windows Vista 32-bit, Windows 2003 32-bit, Windows XP 32-bit, Windows 2003 AMD 64-bit
  • Date added: August 13, 2007
    Ημερομηνία πρόσθεσης: August 13, 2007

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 17:32, 21-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Μήπως ήταν απλά κάποια διαφήμιση που ήθελα με "εντυπωσιακό" τρόπο να σου πουλήσει antivirius;

λες??
αν επιανα ιο θα μου εβγαζε παραθυρο το δικο μου αντιβαιρους δηλ? θα εβλεπα καπου οτι η ειδοποιηση προερχεται απο αυτο?

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 19:34, 21-07-09:

Θα έβλεπες κάποιο παράθυρο που θα έκανε μπαμ ότι είναι της eset (παλιό nod32)

Παράθεση

tinkerbell

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη tinkerbell
H tinkerbell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 81 μηνύματα.

H tinkerbell ρίχνοντας νεραϊδόσκονη έγραψε στις 19:58, 21-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Να ρωτησω κατι η ασχετη?!

Μονιμως εχω το λαπ μου συνδεδεμενο με το καλωδιο της μπαταριας και τωρα τελευταια, εαν καποια στιγμη δεν κανει καλη επαφη ή το αφαιρεσω, η φωτεινοτητα της οθονης μειωνεται δραματικα..

.Γιατι αυτο?! Το εχω διαλυσει, ε?!
Αρχική Δημοσίευση από Επιμηθέας
Καμία σχέση.
Αυτό έχει να κάνει με τις ρυθμίσεις ενέργειας και μόνο.
Αρχική Δημοσίευση από Neraida

Σε ποιες ρυθμισεις καλε αναφερεσαι?! Δεν εχω αλλαξει κατι...
Και ανεφερα οτι οταν αφαιρω το καλωδιο ή δεν κανει καλη επαφη, η φωτεινοτητα μειωνεται!!!

Εννοεί τις ρυθμίσεις παροχής ενέργειας που έχουν όλα τα λαπς. Προκειμένου να διαρκέσει περισσότερο η μπαταρία και να έχουν τη δυνατότητα να λειτουργήσουν για μεγαλύτερο χρόνο χωρίς ρεύμα, έχουν από default κάποια "σχήματα" παροχής ενέργειας που ενεργοποιούνται ανάλογα με το αν το λαπ είναι στο ρεύμα ή όχι. Όταν το'χεις στο ρεύμα όλα είναι στο μάξιμουμ. Όταν το βγάζεις απ' το ρεύμα (ή διακόπτεται η παροχή του για οποιονδήποτε λόγο), τότε ένα από τα πράγματα που γίνονται είναι να μειώνεται η φωτεινότητα, μιας και καταναλώνει πολλή ενέργεια.

Το θέμα όμως που πρέπει να σε ανησυχεί δεν είναι η μείωση της φωτεινότητας. Αν δεν σε πειράζει να δουλέψεις λιγότερη ώρα με την μπαταρία, μπορείς να την ξανααυξήσεις στο μάξιμουμ. Αυτό που πρέπει να δεις είναι γιατί χάνει την επαφή. Κατά πάσα πιθανότητα, το καλώδιό σου έχει αρχίζει να τσακίζει και πολύ σύντομα δεν θα δίνει καθόλου ρεύμα στο λαπ σου. Το έπαθα κι εγώ τον περασμένο μήνα και περίμενα 3 μέρες για να μου φέρουν καινούργιο καλώδιο...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tinkerbell

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H tinkerbell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 81 μηνύματα.

H tinkerbell ρίχνοντας νεραϊδόσκονη έγραψε στις 20:10, 21-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από moonlight
λοιπον εχω κανει παλι το θαυμα μου... χτες το βραδυ εψαχνα κατι στοιχους ελληνικους και αφου μπηκα σε δυο τρια και δεν βρηκα το τραγουδι που ηθελα ' ε ρε ελεονωρα με καψες με το τραγουδι σου..΄ παω να βγω και μου λεει σ'ενα παραθυρο οτι το κομπιουτερ σας μπορει να περιεχει βαιρους και μου ελεγε αν ηθελα να κανω ραν λεει κατι δεν καταλαβα....

το εκανα κανσελ και αμεσως εκανα σκαν με το αντιβαιρους εχω το NOD 32. τωρα το πρωι ειδα οτι δεν βρηκε ιους

τωρα φοβαμαι να κλεισω τον υπολογιστη μπας και την παθω ξανα οπως την αλλη φορα που τον εκλεισα , ειχε πιασει ιο απο ενα σαιτ με κουοτς και μου τα εκανε ολα μπαχαλο... ( τοτε μου εβγαλε ενα διαφορετικο παραθυρο και μου ελεγε να κανω delete τον ιο αλλα να κανω restart... εγω αντι να κανω σκαν με το antivirus πρωτα το εκανα delete απο εκει που μου εδειχνε και εκανα και restart... ε μετα το κομπιουτερ ειχε λολαθει...)

τι να κανω τωρα??
Διαφημιστικό ή "κακόβουλο" pop-up ήταν. Ποτέ μα ποτέ μην πατάς το "Yes" ή "OK". Θα έλεγα μάλιστα, ποτέ μην το κλείνεις απ' το "Χ". Χίλιες φορές καλύτερη η σιγουριά ενός σαφέστατου "NO"! (Ε τι στα κομμάτια το γιορτάζουμε αυτό το έρμο το ΟΧΙ κάθε χρόνο; ).
Ακόμη καλύτερα είναι να έχεις ενεργό το μπλοκάρισμα των pop-ups και να εξαιρείς μόνο τα sites που εμπιστεύεσαι (π.χ. e-steki ;-) ).

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 00:46, 22-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από tinkerbell
Διαφημιστικό ή "κακόβουλο" pop-up ήταν. Ποτέ μα ποτέ μην πατάς το "Yes" ή "OK". Θα έλεγα μάλιστα, ποτέ μην το κλείνεις απ' το "Χ". Χίλιες φορές καλύτερη η σιγουριά ενός σαφέστατου "NO"! (Ε τι στα κομμάτια το γιορτάζουμε αυτό το έρμο το ΟΧΙ κάθε χρόνο; ).
Ακόμη καλύτερα είναι να έχεις ενεργό το μπλοκάρισμα των pop-ups και να εξαιρείς μόνο τα sites που εμπιστεύεσαι (π.χ. e-steki ;-) ).

ευχαριστω παντως παιδια για τις απαντησεις σας... απο οτι φαινεται οντως δεν ηταν ιος γιατι και πριν που εκλεισα το πισι και το ανοιξα τωρα δεν μου κανε καποιο προβλημα...

οταν λες να εχω ενεργο το μπλοκαρισμα?? ειναι φορες που οταν μπω σε καποιες σελιδες πανω πανω στην οθονη εμφανιζεται μια κιτρινη γραμμη που λεει κατι για ποπ απς... αυτο ειναι??

Παράθεση

drf

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη drf
Ο drf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών , επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 723 μηνύματα.

O drf έγραψε στις 16:09, 22-07-09:

http://www.psaxtiria.com/2009/07/2-laptop.html

Παράθεση

Kotatsuneko

Περιβόητο Μέλος

H Kotatsuneko έγραψε στις 21:48, 22-07-09:

Δεν βρέθηκε λέει σε αυτό το διακομιστή

Παράθεση

Chris1993 (Χρήστος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Chris1993
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,700 μηνύματα.

O Chris1993 έγραψε στις 02:58, 24-07-09:

Ξέχασα το κωδικό του λάπτοπ μου!
Και η μόνη λύση πλέον είναι φορμάτ !
Αλλα δεν εχω το cd και λογω κωδικου δεν μπορω να κανω F8 , επιδιορθωση κτλπ...
Μηπως υπαρχει κανενας αλλος τροπος ?

Ευχαριστω εκ των προτερων !

Παράθεση

nioniosmeg (Άδης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη nioniosmeg
Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

O nioniosmeg έγραψε στις 10:31, 24-07-09:

Αν έχεις linux παίζει να σώθηκες. Αν δεν έχεις μάλλον το μπούλο... format...

Παράθεση

Unkown-User

Περιβόητο Μέλος

O Unkown-User έγραψε στις 11:46, 24-07-09:

Μη μασάς.. Ophcrack από live-cd για... recovery...

http://pcsupport.about.com/gi/dynami...urceforge.net/

Κατέβασμα, bootάρεις από cd και σπας το pass. So simple..

Παράθεση

Chris1993 (Χρήστος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Chris1993
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,700 μηνύματα.

O Chris1993 έγραψε στις 12:49, 24-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από djohn
Μη μασάς.. Ophcrack από live-cd για... recovery...

http://pcsupport.about.com/gi/dynami...urceforge.net/

Κατέβασμα, bootάρεις από cd και σπας το pass. So simple..
Με έσωσες πραγματικά!
Αλλά πως κάνω boot απο cd και μετά σπάω το pass?
Τι πρέπει να κάνω?

Παράθεση

Unkown-User

Περιβόητο Μέλος

O Unkown-User έγραψε στις 13:16, 24-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από Chris1993
Με έσωσες πραγματικά!
Αλλά πως κάνω boot απο cd και μετά σπάω το pass?
Τι πρέπει να κάνω?
Έχει κάποια επιλογή το bios να βάλεις boot από cd. Για να μπεις στο Bios στα toshiba (αν θυμάμαι καλά) esc στην εκκίνηση βάζεις..

Η αλλιώς στην εκκίνηση σου λέει κάτι του στυλ: press F12 το change boot settings. Και μετά επιλέγεις το dvd rom

Για την ακρίβεια F12 πάταγα σε ένα toshiba που είχα. Οπότε δοκίμασε το f12 και βλέπουμε.

Αφού bootareis από το cd δεν κάνεις κάτι άλλο, απλά περιμένεις

Αν δεν τα καταφέρεις στείλε μου πμ να πάμε σε κανα starbucks που έχει και πρίζα να στο φτιάξω..

Παράθεση

tinkerbell

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H tinkerbell ρίχνοντας νεραϊδόσκονη έγραψε στις 16:31, 24-07-09:

Ναι, αυτό είναι. Αφού βλέπεις αυτή τη γραμμή, τότε ήδη μπλοκάρεις τα ποπ-απς κι απλά σε ρωτάει αν θες να ανοίξει το συγκεκριμένο απ' τη σελίδα που βλέπεις εκείνη τη στιγμή.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nioniosmeg (Άδης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη nioniosmeg
Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

O nioniosmeg έγραψε στις 16:42, 24-07-09:

Ρε djohn δεν έχουν κάτι προγραμματάκια για linux που μπαίνουν και σπάνε τους κωδικούς των windows;;;

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,686 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 17:30, 24-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από tinkerbell
Επειδή δε μπορώ να το βλέπω αυτό το μήνυμα με τέτοια (μερικώς) λάθος συμβουλή και να μην απαντάω, να με συγχωρείς κατα τ' άλλα συμπαθέστατη tinkerbell αλλά θα απαντήσω:

1) ΠΟΤΕ δεν πατάμε οποιαδήποτε βλακεία πεταχτεί ΑΠΟ ΤΟΝ BROWSER

Αυτές οι βλακείες περιλαμβάνουν pop-ups διαφημίσεων ή και ψευτικα applications πχ στο Facebook σου εμφανίζει μια διαφήμιση τύπου "Ο Νικος είπε αυτό" κι ο Νίκος όντως είναι φίλος σου αλλά δεν το χει πει καν.
Η με msn τύπου παράθυρα, κι εκεί διαφήμιση είναι!

2) ΑΝ για οποιοδήποτε λόγο ΑΝΟΙΞΕΙ αυτή η βλακεία, δεν πατάμε ΤΙΠΟΤΑ μέσα στο χώρο της διαφήμισης. ΟΥΤΕ yes , ΟΥΤΕ no, ΟΥΤΕ τον κάλο στο δεξί μας δάχτυλο. Πατάμε το Χ στο παράθυρο TOY BROWSER ή τη μπάρα του στην taskbar και δεξί κλικ ---> Κλείσιμο/Έξοδος!

3) Εαν δεν μπορείτε να διακρίνετε τι είναι παράθυρο browser και τι παράθυρο προγραμμάτων στον υπολογιστή σας, εγκαταστήστε έναν σοβαρό web browser πχ Firefox ή Opera και πλοηγηθείτε από εκεί. Θα θέλατε να κάνετε σεξ χωρίς προφυλάξεις; Τότε γιατί και στο νετ σερφάρετε με Internet Explorer ακόμα;

4) Εαν δεν ξέρετε πως να κατεβάσετε τους ανωτέρω browsers ή λειτουργείτε σαν αργοκίνητος Λογιστής (εσωτερικό αστείο μεταξύ συναδέλφων) ή σαν την μάνα μου ("έτσι έμαθα να οδηγώ ως την Κατεχάκη, κι ας υπάρχουν άλλες 30 διαδρομές/τρόποι για να πάει κανείς εκει"), φέρτε κάποιον φίλο σας για 5-10 ώρες να σας μάθει τα βασικά. Δεν είναι ντροπή. Και θα μάθετε, και θα γνωρίσετε καλύτερα τους φίλους σας, και εν γένει θα ηρεμήσει η πλάση από τις αδικαιολόγητες φοβίες που τυχόν έχετε.

Μετα τιμής και απολύτου απολαύσεως,

Δόκτωρ Τζακ Φυστίκης
PhD in Comboyannology, University of Ashetistan

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Valder : 24-07-09 στις 17:37.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 08:15, 25-07-09:

και εν γένει θα ηρεμήσει η πλάση από τις αδικαιολόγητες φοβίες που τυχόν έχετε.

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,686 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 11:45, 25-07-09:

Τι σκέφτεσαι φεγγάρω μου; Αφού έτσι είναι. Πραγματικά θυμώνω όταν βλέπω ανθρώπους φοβισμένους με τους υπολογιστές. Όπως όταν παίρνει ο άλλος ένα αμάξι και φοβάται να πατήσει το γκάζι πάνω από τα 10χμ/ω και πάει όλη η εθνική οδός σα να συνοδεύει πομπή τον Ανδρέα Παπανδρέου από το Ωνάσειο ως την Εκάλη.

Όταν παίρνεις κάτι, το παίρνεις για να το χρησιμοποιήσεις μέσα σε λογικά πλαίσια και όχι για να το φοβάσαι (πολλές φορές και αδικαιολόγητα). Άκου σκηνικό.... Προχτές αναβαθμίζαμε τηλεφωνικώς ένα pc με linux μ' ένα φίλο. Μου κάνει "Κόλλησε μετά την αναβάθμιση, ζητάει κωδικό να μπει στο desktop". Του λέω τι διανομή έχεις; Μου λέει την 8.10 είχα και αναβαθμίζω στην 9.04 (κωδικοί που αντικατοπτρίζουν ημερομηνίες εκδόσεων του Ubuntu Linux). Ε λέω πάει στα κομμάτια, Ubuntu έχει, θα κυλήσει χάρμα η διαδικασία και θα είμαστε οκ! Μου λέει τι Ουμπούντου... Τι είναι αυτό.... Εγώ ένα Μονομάχο έβαλα! Πρώτη κεραμίδα στο κεφάλι μου!

Λεω κι εγω τι διάολο μου λέει;;; Μονομάχος;;; Δεν έχω ιδέα από την κάθε καινούρια διανομή που ξεφυτρώνει σα μανιτάρι και υπόσχεται δηθεν ευκολία όλα σε ένα DVD. Googlάρω λοιπόν και όντως έτσι ήταν. Μια διανομή βασισμένη στο Ubuntu, ελληνική, που υποτίθεται ότι είναι όλα σε ένα νοικοκυρεμένα. Για να μη στα πολυλογώ, ο δημιουργός της διανομής δεν είχε ακολουθήσει πιστά το δρόμο του Ubuntu και έπρεπε να μυρίσω τα νύχια μου ότι το Username που ζήταγε από τους χρήστες, ήταν το όνομά του "emcpn" !!! Φυσικά ούτε αυτό δούλεψε!

Toυ λέω "ποιός σου είπε να ξεκινήσεις με τέτοιο πράμα"; Μου λέει "ένας φίλος. Κρίμα λέει, άσ' το θα κάνω φορμάτ". Του λέω "δεν είναι λύση αυτή! Θα ψάξω το βράδυ και θα σου πω, μη σβήσεις τίποτα". Τελικά άκαρπες όμως οι προσπάθειες. Και το παιδί εμφανώς στενοχωρημένο λέει "θα κάνω φορμάτ... Μπορείς να μου φέρεις σε DVD τη νέα έκδοση του Μονομάχου;" Δεύτερη κεραμίδα! Σα να μου λέει "Δε μ' αρέσει το ψάρι, μπορείς να μου τηγανήσεις ξανά ένα ψάρι να δοκιμάσω;"

Και αναρρωτιέμαι τι παιδεία υπάρχει λοιπόν στα PC... Που δεχόμαστε λογισμικό από φίλους επειδή τάχα μας είπαν ότι είναι όλα σε ένα νοικοκυρεμένα; Που μας πετάνε ένα παράθυρο διαφήμισης και φοβόμαστε να κλείσουμε μετά το PC μη μεταδοθεί ο ιος; (που πίστεψέ με, αν είναι να μεταδοθεί, δεν περιμένει να το κλείσεις. Του αλλάζει τα φώτα κατευθείαν) Η που με την πρώτη τρικλοποδιά, αμέσως φορμάτ;;;

Πήρατε ένα pc. ΜΗΝ το φοβάστε. Και να γίνει βλακεία μια φορά, άνθρωποι είμαστε όλοι, κι εγώ την έχω πατήσει όταν δεν ήξερα. Ρώτησα, έψαξα, googlαρα, έβαλα και λίγο το μυαλουδάκι μου και τωρα νιώθω ότι είμαι πιό ολοκληρωμένος αναφορικά με γνώσεις pc!

Και προφανώς του φίλου που σας λέω, δεν θα του πάω το μονομάχο, αλλά ένα σετ από CD με διανομές για να δοκιμάσει live και να διαλέξει, αφού φυσικά του εξηγήσω τις βασικές διαφορές τους και τις διαδικασίες της καθεμιάς. Δεν του πετάς ένα DVD και τον αφήνεις έρμαιο επειδή εσυ στο μπακάλικο έβαλες μονομάχο...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    νικος ρεθυμνο

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους