Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,148 εγγεγραμμένα μέλη και 3,090,648 μηνύματα σε 96,015 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 501 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Μικρές απορίες και προβλήματα με τους Υπολογιστές

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 17,377 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 12:19, 25-07-09:

ο δημιουργός της διανομής δεν είχε ακολουθήσει πιστά το δρόμο του Ubuntu και έπρεπε να μυρίσω τα νύχια μου ότι το Username που ζήταγε από τους χρήστες, ήταν το όνομά του "emcpn"
Ο δημιουργός δίνει έτσι χύμα το root account;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,686 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 12:36, 25-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Ο δημιουργός δίνει έτσι χύμα το root account;
Τι να σου πω, κι εγώ δεν ξέρω τι γίνεται σ' αυτές τις μανιταροειδείς διανομές... Το χάος το ίδιο! Και πες πάει στα κομμάτια, πέρα από όποια κακόβουλη χρήση του Username... άμα δεν πάει ο χρήστης να ψάξει ψύλλο στ' άχυρα μέσα σε threads και posts, δεν τον βρίσκει καν τον κωδικό και μένει με ένα prompt στον GDM για Username... Είναι πραγματικά χρηστική μια διανομή από κει και πέρα;

Και φυσικά δεν κατηγορώ τους χρήστες. Το κατηγορώ μου απευθύνεται στους μυητές και δημιουργούς. Οι μέν πρώτοι γιατί δεν κάνουν τη ζωή πιό απλή στο νέο χρήστη με αυτό που πρότειναν, και οι δεύτεροι γιατί δεν κάνουν τη ζωή πιό απλή στο νέο χρήστη με αυτό που δημιούργησαν.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιμηθέας

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Επιμηθέας
Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 271 μηνύματα.

O Επιμηθέας έγραψε στις 13:15, 25-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Τ Το κατηγορώ μου απευθύνεται στους μυητές και δημιουργούς. Οι μέν πρώτοι γιατί δεν κάνουν τη ζωή πιό απλή στο νέο χρήστη με αυτό που πρότειναν, και οι δεύτεροι γιατί δεν κάνουν τη ζωή πιό απλή στο νέο χρήστη με αυτό που δημιούργησαν.
Δεν ξέρω τελευταία τι παίζει,αλλά τα Linux ήταν πάντα μαλωμένα με την ευκολία.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 16:44, 25-07-09:

Και αναρρωτιέμαι τι παιδεία υπάρχει λοιπόν στα PC... Που δεχόμαστε λογισμικό από φίλους επειδή τάχα μας είπαν ότι είναι όλα σε ένα νοικοκυρεμένα; Που μας πετάνε ένα παράθυρο διαφήμισης και φοβόμαστε να κλείσουμε μετά το PC μη μεταδοθεί ο ιος; (που πίστεψέ με, αν είναι να μεταδοθεί, δεν περιμένει να το κλείσεις. Του αλλάζει τα φώτα κατευθείαν) Η που με την πρώτη τρικλοποδιά, αμέσως φορμάτ;;;
Τι σκέφτεσαι φεγγάρω μου; Αφού έτσι είναι. Πραγματικά θυμώνω όταν βλέπω ανθρώπους φοβισμένους με τους υπολογιστές. Όπως όταν παίρνει ο άλλος ένα αμάξι και φοβάται να πατήσει το γκάζι πάνω από τα 10χμ/ω και πάει όλη η εθνική οδός σα να συνοδεύει πομπή τον Ανδρέα Παπανδρέου από το Ωνάσειο ως την Εκάλη.
βαλτερακο μου καλε ακουσε με λιγο... και αν ειμαι οφ τοπικ να το αφαιρεσετε.. και γω θυμωνω με αυτους που κρατανε το αυτοκινητο και πανε σαν χελωνες γιατι εγω παω με 120 σε κανονικο δρομο και αμα μου δωσεις και δυνατο τουτου τοτε δεν ξερω και γω με ποσα θα πηγαινα αλλα απο την αλλη τους καταλαβαινω γιατι δεν ειναι ολοι το ιδιο...

εγω πηρα κομπιουτερ λογω δουλειας πριν ενα δυο χρονια. δεν ηξερα καν πως ανοιγει το ρημαδι. ωρα για να παω να μαθω δεν εχω και οτι εμαθα ηταν απο μονη μου και απο μικρα πραγματακια που μου εξηγουσαν... για μενα αυτο ειναι επιτευγμα γιατι αν πηγαινα καπου να μαθω πιστεψε με χαζη δεν ειμαι θα το ξεπεταγα σε χρονο τε τε.

οταν ομως ειχω ηδη παθει ζημια με ιο στο πισι παλιοτερα και πιστεψε με δεν μπορω να μην εχω πισι ειδικα κατα την διαρκεια της χρονιας τοτε καταλαβαινεις οτι για μενα ειναι σημαντικο να μην το ξαναπαθω ή να μαθω πως να προσεχω. δεν ειναι το θεμα να παθει κατι ο υπολογιστης. μωρε ας γινει κομματια ποιος νοιαζεται το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να μην εχω λογω δουλειας επι καθημερινης βασεως.

μαθε να μην εισαι αυστηρος με τον κοσμο βαλτερακο μου που δεν ξερει ή δεν εχει την δυνατοτητα να μαθει καποια πραγματα με σενα. και πιστεψε με υπαρχουν σοβαροτερα πραγματα για να θυμωνει κανεις απο αυτα....

φιλικα μουν...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,686 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 17:27, 25-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από moonlight
μαθε να μην εισαι αυστηρος με τον κοσμο βαλτερακο μου που δεν ξερει ή δεν εχει την δυνατοτητα να μαθει καποια πραγματα με σενα. και πιστεψε με υπαρχουν σοβαροτερα πραγματα για να θυμωνει κανεις απο αυτα....

φιλικα μουν...
Καταρχήν όχι δεν είσαι off-topic. Ίσα ίσα θα μπορούσε να βγεί και γόνιμος διάλογος από εδώ. Κατα δεύτερον πως προείπα 2 στιγμές πιό πάνω, δεν είμαι αυστηρός με το χρήστη, οπότε μην με χτυπάς με το γάντι πλάγια παρεξηγημένη! Είμαι αυστηρός με όλους εκείνους που δεν φρόντισαν ώστε ο χρήστης να μπορεί να είναι οκ στη δουλειά του και εν γένει στη χρήση του αντικειμένου το οποίο πλήρωσε από τον κόπο του. Δημιουργούς και μυητές που δημιουργούν φοβίες σε σένα και κάθε άλλο απλό χρήστη!

Σκέψου ότι εγώ στη Β Γυμνασίου είχα ένα αρχαίο PC. Πάω λοιπόν να μάθω Computer σε ένα φροντιστήριο, γιατί ήθελε λέει ο πατέρας μου να μου πάρει καινούριο και να μάθω να χρησιμοποιώ για δουλειές.

Χαρακτηριστικά μου είχε πει κι όλας "Είναι πολύ χοντρή, μη γελάσεις όταν τη δεις" αλλά ας το παραλείψουμε αυτό!

Κάθομαι λοιπόν: Πρώτο μάθημα, πως βάζουμε τα χέρια στο πληκτρολόγιο, τα δάχτυλα συγκεκριμένα.

Επόμενη βδομάδα: Επεξεργαστής κειμένου τύπου DOS (μαύρη οθόνη, κι έτσι, ουτε καν Windows 95/3.11). Γράψε μου λέει μια οθόνη όλο "ααααααα"

Επόμενη βδομάδα: Γράψε μου μια οθόνη όλο "ββββββ"

Έφυγαν αρκετά λεφτά έτσι μη στο πολυλογώ, μέχρι που την έστειλα στο διάολο κι έφυγα. Πηρα λοιπόν μετά από λίγο καιρό ένα pc με windows και άρχισα μόνος μου, τσουκου τσουκου. 1997 αυτό ε! Κράτα την ημερομηνία! Ε μέχρι και το 2003 ξέρω γω, τύχαινε να κολλάω ιούς και σε πιό καινούρια μηχανήματα που έπαιρνα. Φυσικά όσο πέρναγε ο καιρός μάθαινα να προστατεύομαι!

Δε μπορεί να με πει κανεις χαζό, όπως δεν λέει και κανείς εσένα τώρα χαζή. Απλούστατα, η ασχετοσύνη και η κομπογιαννοσύνη-ασυδοσία-απατεωνιά-αδιαφορία, των "έμπειρων", έχει γεμίσει τον κόσμο με φοβίες.

Θες έμπειρο;;; Κάτσε με ένα φίλο που είναι 10 χρόνια στους υπολογιστές, ή κάποιον απόφοιτο αξιόλογου τμήματος πληροφορικής και ρώτα ότι θέλεις. Όχι "μπακάληδες" και "ειδικούς" που θα ρθουν 10 λεπτά, θα σου πούν "πάτα F8" χωρίς να σου πουν ΓΙΑΤΙ μπαίνουν σε safe mode και μετά "ααα ναι μωρέ, τα ψιψιψίνια με τα κοκοκοψαρα είναι, δε το ξέρω καλά, πάτα του ένα φορμάτ".

Απλά πράγματα! Κατάλαβες τώρα;

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 01:28, 26-07-09:

οπότε μην με χτυπάς με το γάντι πλάγια παρεξηγημένη!
βρε βαλτερ μου αν ημουν παρεξηγημενη δεν θα στο πεταγα πλαγιως πιστεψε με αλλα στη μουρη

Είμαι αυστηρός με όλους εκείνους που δεν φρόντισαν ώστε ο χρήστης να μπορεί να είναι οκ στη δουλειά του και εν γένει στη χρήση του αντικειμένου το οποίο πλήρωσε από τον κόπο του. Δημιουργούς και μυητές που δημιουργούν φοβίες σε σένα και κάθε άλλο απλό χρήστη!
τωρα εισαι πιο ξεκαθαρος..

Θες έμπειρο;;; Κάτσε με ένα φίλο που είναι 10 χρόνια στους υπολογιστές,
και αμα δεν εχω δηλ. τι να κανω??

άποιον απόφοιτο αξιόλογου τμήματος πληροφορικής
α καλα τωρα σωθηκες.. σε πληροφορω οτι οσους ξερω που ειναι υποτιθεται γνωστες του αντικειμενου ειναι ασχετοι σε πρακτικα θεματα... οχι ολοι φυσικα αυτοι που ετυχε να δω εγω.. ενα φιλαρακι μου που ειναι γατα σ'αυτα δεν εχει καμια σχεση με το αντικειμενο. οτι εμαθε το εμαθε μονος του...

Κατάλαβες τώρα;
το καλο μαζι μου ειναι οταν μου εξηγουν ετσι απλα παντα καταλαβαινω...

Παράθεση

tinkerbell

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη tinkerbell
H tinkerbell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών , επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 81 μηνύματα.

H tinkerbell ρίχνοντας νεραϊδόσκονη έγραψε στις 16:26, 26-07-09:

Επειδή δε μπορώ να το βλέπω αυτό το μήνυμα με τέτοια (μερικώς) λάθος συμβουλή και να μην απαντάω, να με συγχωρείς κατα τ' άλλα συμπαθέστατη tinkerbell αλλά θα απαντήσω:

1) ΠΟΤΕ δεν πατάμε οποιαδήποτε βλακεία πεταχτεί ΑΠΟ ΤΟΝ BROWSER

Αυτές οι βλακείες περιλαμβάνουν pop-ups διαφημίσεων ή και ψευτικα applications πχ στο Facebook σου εμφανίζει μια διαφήμιση τύπου "Ο Νικος είπε αυτό" κι ο Νίκος όντως είναι φίλος σου αλλά δεν το χει πει καν.
Η με msn τύπου παράθυρα, κι εκεί διαφήμιση είναι!

2) ΑΝ για οποιοδήποτε λόγο ΑΝΟΙΞΕΙ αυτή η βλακεία, δεν πατάμε ΤΙΠΟΤΑ μέσα στο χώρο της διαφήμισης. ΟΥΤΕ yes , ΟΥΤΕ no, ΟΥΤΕ τον κάλο στο δεξί μας δάχτυλο. Πατάμε το Χ στο παράθυρο TOY BROWSER ή τη μπάρα του στην taskbar και δεξί κλικ ---> Κλείσιμο/Έξοδος!
Πιθανό να μην έχεις και τόσο άδικο.
Και για να είμαι ειλικρινής, προσπαθώ να θυμηθώ το τελευταίο ανάλογο παράθυρο που μου 'τυχε να δω και να θυμηθώ αν είχε επιλογές του τύπου που περιέγραψα νωρίτερα ("ναι", "όχι" κλπ κλπ). Αλλά δεν μπορώ....
Ίσως επειδή τα τελευταία που έχω δει εδώ και πάάάάρα πολλούς μήνες είναι μόνο κάτι διαφημίσεις σε ιν.τζιαρ ή μετεό που έχουν μόνο το "Close" ("X") και τίποτε άλλο.

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 20:28, 26-07-09:

βρε βαλτερ μου αν ημουν παρεξηγημενη δεν θα στο πεταγα πλαγιως πιστεψε με αλλα στη μουρη
Ούτε λίγο σασπένς;

τωρα εισαι πιο ξεκαθαρος..
Το ξέρω καλή μου Σεληνοφεγγάρω!

και αμα δεν εχω δηλ. τι να κανω??
ξέρω ένα ωραίο thread που κάτι τυπάκια θα σου απαντήσουν αμέσως:

http://www.e-steki.gr/showthread.php?t=11775

α καλα τωρα σωθηκες.. σε πληροφορω οτι οσους ξερω που ειναι υποτιθεται γνωστες του αντικειμενου ειναι ασχετοι σε πρακτικα θεματα... οχι ολοι φυσικα αυτοι που ετυχε να δω εγω.. ενα φιλαρακι μου που ειναι γατα σ'αυτα δεν εχει καμια σχεση με το αντικειμενο. οτι εμαθε το εμαθε μονος του...
http://www.e-steki.gr/showthread.php?t=11775 λέμε!

το καλο μαζι μου ειναι οταν μου εξηγουν ετσι απλα παντα καταλαβαινω...
Δεν είμαι αξιολάτρευτος τελικά;

Αρχική Δημοσίευση από tinkerbell
Πιθανό να μην έχεις και τόσο άδικο.
Και για να είμαι ειλικρινής, προσπαθώ να θυμηθώ το τελευταίο ανάλογο παράθυρο που μου 'τυχε να δω και να θυμηθώ αν είχε επιλογές του τύπου που περιέγραψα νωρίτερα ("ναι", "όχι" κλπ κλπ). Αλλά δεν μπορώ....
Ίσως επειδή τα τελευταία που έχω δει εδώ και πάάάάρα πολλούς μήνες είναι μόνο κάτι διαφημίσεις σε ιν.τζιαρ ή μετεό που έχουν μόνο το "Close" ("X") και τίποτε άλλο.
Αυτά τα Cosmote κλπ στο in.gr δεν είναι τίποτα σπουδαίο. Πατάς το Χ και καθάρισες. Γενικά σε άλλα όμως, πάντα Χ. Όχι ΝΟ ΓΙΕΣ και τα λοιπά αρνητικοσυγκαταβατικά!

Οτιδήποτε εντός παραθυρίου, φεύγει εκτός πισίου!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Valder : 27-07-09 στις 01:41. Αιτία: εδιτ λινκις!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tinkerbell

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H tinkerbell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών , επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 81 μηνύματα.

H tinkerbell ρίχνοντας νεραϊδόσκονη έγραψε στις 01:22, 27-07-09:

ξέρω ένα ωραίο thread που κάτι τυπάκια θα σου απαντήσουν αμέσως:

http://www.e-steki.gr/showthread.php?t=11775

http://www.e-steki.gr/showthread.php?t=11775 λέμε!
τι εννοεί ο ποιητής;

Αυτά τα Cosmote κλπ στο in.gr δεν είναι τίποτα σπουδαίο. Πατάς το Χ και καθάρισες. Γενικά σε άλλα όμως, πάντα Χ. Όχι ΝΟ ΓΙΕΣ και τα λοιπά αρνητικοσυγκαταβατικά!

Οτιδήποτε εντός παραθυρίου, φεύγει εκτός πισίου!
Αυτό ακριβώς λέω κι εγώ: πως τα συγκεκριμένα δεν είναι τίποτα σπουδαίο!!! (μαζί μιλάμε και χώρια καταλαβαινόμαστε, μου φαίνεται )

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Valder : 27-07-09 στις 01:41. Αιτία: εδιτ λινκις
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 01:38, 27-07-09:

τι εννοεί ο ποιητής;
Τίποτα. Το λίνκ για το θέμα ήθελα να βάλω απλά, έβαλα λίνκι που εστίαζε σε πόστ. Θα το αλλάξω με την αυγούλα, γιατί πάω τώρα για ξεκούραση!

Edit: Το έκανα τώρα τελικά. Δε μου αρέσει να αφήνω πίσω εκκρεμότητες.

Αυτό ακριβώς λέω κι εγώ: πως τα συγκεκριμένα δεν είναι τίποτα σπουδαίο!!! (μαζί μιλάμε και χώρια καταλαβαινόμαστε, μου φαίνεται )
Τινκερβέλλιον, μη μου πας κόντρα εμένα για θα στα μασουλήσω τα φτερά και δε θα ξαναπετάξεις!

Μου μάθατε όλοι, βρήκατε αθώο και γλυκούλι το Βαλντεράκι και το πειράζετε!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Valder : 27-07-09 στις 01:44.
Παράθεση

tinkerbell

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H tinkerbell ρίχνοντας νεραϊδόσκονη έγραψε στις 18:54, 27-07-09:

...
Τινκερβέλλιον, μη μου πας κόντρα εμένα για θα στα μασουλήσω τα φτερά και δε θα ξαναπετάξεις!

Μου μάθατε όλοι, βρήκατε αθώο και γλυκούλι το Βαλντεράκι και το πειράζετε!
ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι! τα φτεράκια μου!!!!!!!!!!!!!!

Παράθεση

drf

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη drf
Ο drf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών , επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 723 μηνύματα.

O drf έγραψε στις 14:48, 29-07-09:

http://www.psaxtiria.com/2009/07/wtf-gadget.html

Παράθεση

chris80

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη chris80
Ο chris80 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 43 μηνύματα.

O chris80 έγραψε στις 16:29, 29-07-09:

Είδα στο site των Multirama ότι έχουν μια υπηρεσία επισκευής PC (http://www.multirama.gr/support/tech...computerrepair). Μπορείς να την χρησιμοποιήσεις μόνο αν έχεις αγοράσει από εκεί το PC; Ξέρει κανένας; Την έχει χρησιμοποιήσει;

Παράθεση

Επιμηθέας

Δραστήριο Μέλος

O Επιμηθέας έγραψε στις 16:43, 29-07-09:

Είδα στο site των Multirama ότι έχουν μια υπηρεσία επισκευής PC (http://www.multirama.gr/support/tech...computerrepair). Μπορείς να την χρησιμοποιήσεις μόνο αν έχεις αγοράσει από εκεί το PC; Ξέρει κανένας; Την έχει χρησιμοποιήσει;
http://www.e-steki.gr/showthread.php?t=19410

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 3,787 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 20:15, 01-08-09:

Παιδιά, έχω ένα πρόβλημα. Ήρθε ένας φίλος με ένα σκληρό δίσκο Transcend Storejet 320gb να αντιγράψει στον υπολογιστή μου κάποια τραγούδια και ο υπολογιστής δεν αναγνωρίζει το δίσκο. Ψάχνω στο internet για drivers και δε βρίσκω. Τϊ να φταίει; μήπως το ότι έχω windows vista; Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

Παράθεση

Επιμηθέας

Δραστήριο Μέλος

O Επιμηθέας έγραψε στις 20:35, 01-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από pitg21
Παιδιά, έχω ένα πρόβλημα. Ήρθε ένας φίλος με ένα σκληρό δίσκο Transcend Storejet 320gb να αντιγράψει στον υπολογιστή μου κάποια τραγούδια και ο υπολογιστής δεν αναγνωρίζει το δίσκο. Ψάχνω στο internet για drivers και δε βρίσκω. Τϊ να φταίει; μήπως το ότι έχω windows vista; Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;
Απ την στιγμή που ο δίσκος είναι sata τα vista μπορούν να θεωρηθούν μόνο σαν αβαντάζ.
Κάτι άλλο είναι.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Επιμηθέας : 01-08-09 στις 20:52.
Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 3,787 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 20:40, 01-08-09:

Δε με βοήθησε κάπου. Μπορείς αν θέλεις να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος;

Παράθεση

Επιμηθέας

Δραστήριο Μέλος

O Επιμηθέας έγραψε στις 20:57, 01-08-09:

Sorry!Αυτή τη στιγμή δεν είμαι σε θέση να δώσω λύση.

Edit:Έχεις μία συσκευή USB plug and play οπότε το μόνο που μπορείς να κάνεις(αν δεν το έκανες ήδη )είναι ενημέρωση των USB απ'την διαχείριση συσκευών.
Έχοντας vista υποθέτω ότι το pc σου είναι σχετικά καινούργιο και δεν χρειάζεται αναβάθμιση το BIOS.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Επιμηθέας : 02-08-09 στις 10:30.
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,644 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 18:32, 03-08-09:

Έχω διαβάσει / ακούσει τα χειρότερα για το SP3 των XP. Μέχρι και για crashάρισμα Η/Υ.

Still επειδή δεν μ' αρέσουν τα λόγια του αέρα να πάρω και καμιά άποψη από 'δω. Υπάρχει κανένας που το 'χει βάλει και δεν συνάντησε κάποιο πρόβλημα;

Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 17,377 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 18:36, 03-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Έχω διαβάσει / ακούσει τα χειρότερα για το SP3 των XP. Μέχρι και για crashάρισμα Η/Υ.

Still επειδή δεν μ' αρέσουν τα λόγια του αέρα να πάρω και καμιά άποψη από 'δω. Υπάρχει κανένας που το 'χει βάλει και δεν συνάντησε κάποιο πρόβλημα;
Αν το βάλεις αμέσως μετά από format είσαι μια χαρά κατά 99,999999999999%.

Ψιτ: Ακόμη XP; Βάλε 7

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Obscura

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 02:02, 04-08-09:

Κάθισα μετά από κανα τετράμηνο στον Desktop και μετά από επανεκκίνηση μου βγάζει: CPU is unworkable or has changed. Για να μη βγαίνει αυτό το μήνυμα δεν είχα παρά να πάω στο BIOS και απλώς να δώσω save changes and quit χωρίς να κάνω καμιά αλλαγή. Αναρωτιέμαι όμως γιατί μου το έβγαλε στο άκυρο; Έχει σημασία που είχα να ανοίξω τον υπολογιστή καιρό;

Παράθεση

Επιμηθέας

Δραστήριο Μέλος

O Επιμηθέας έγραψε στις 07:20, 04-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από Obscura
Έχει σημασία που είχα να ανοίξω τον υπολογιστή καιρό;
Ναι.
Αν το pc σου είναι 3ετών και άνω η μπαταρία έχει εξασθενίσει αρκετά ώστε να μην κρατάει τις όποιες ρυθμίσεις έχεις κάνει γιά αρκετό καιρό.Οπότε το BIOS επανέρχεται στίς εργοστασιακές ρυθμίσεις.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Επιμηθέας : 04-08-09 στις 07:34.
Παράθεση

Melini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Melini
H Melini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών , επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 2,592 μηνύματα.

H Melini έγραψε στις 18:56, 04-08-09:

Το πήρα!! ΤΟ ΠΗΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!
Με μεγάλη χαρά σας γράφω από το ολοκαίνουργιο Mini μου
Επιτέλους πήρα την απόφαση
Compaq Mini 110, 160 GB σκληρός, 1GB RAM, WiFi, WebCam, τρεις θύρες USB, της Παναγιάς τα μάτια δηλαδή :up::up:
Με γειά μου

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,712 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 00:47, 05-08-09:

Με γειες Μελινακι!

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Μυρτω4038
H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,805 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 05:38, 05-08-09:

Μελινάκι ΜΕ ΓΕΙΑ!!!

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 17:03, 07-08-09:

παιδια πως μπορεις να ρυθμισεις τα hertz της οθονης του υπολογιστη?

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 17:06, 07-08-09:

Ναι αλλά καλύτερα να μην πειράζεις αυτή την ρύθμιση. Η tft δουλεύουν σε μια μόνο τιμή hz ... τι πρόβλημα έχεις;

Παράθεση

Επιμηθέας

Δραστήριο Μέλος

O Επιμηθέας έγραψε στις 17:07, 07-08-09:

Έχεις Xp η Vista;

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 17:12, 07-08-09:

xp εχω αλλα ακουσα οτι πρεπει να ειναι ρυθρισμενα να μην τρεμοπαιζει η οθονη , πραγμα που δεν φαινεται στο ματι..

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 17:17, 07-08-09:

Αυτό ισχύει μόνο στις CRT

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 17:24, 07-08-09:

αχα δεν εχω ιδεα τι ειναι αυτο το CRT αλλα για να το λετε εσεις τοτε ειναι οκ

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 17:27, 07-08-09:

Να οι οπτικές διαφορές
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  crt_tft_lcd.jpg
Εμφανίσεις:  38
Μέγεθος:  22,2 KB

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 17:45, 07-08-09:

οποτε φανταζομαι ισχυει και στα λαπτοπ αυτο..
να σαι καλα παναγιωτη ευχαριστω..

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,644 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 18:02, 07-08-09:

Στο desktop σου Right Click >> Properties >> Settings (Tab) >> Advanced >> Monitor (tab) κι εκεί θα βρεις τις ρυθμίσεις.

Πριν κάτι μέρες την ρύθμισα (TFT είναι) από τα 60 στα 75 Hz και προσωπικά με ξεκουράζει.
Μου είχε διαθέσιμες δύο επιλογές στις οποίες δουλεύει η οθόνη (60, 75) και αυτές τις συχνότητες τις έχω δει και σε πολλές άλλες TFT οθόνες.

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 18:07, 07-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Στο desktop σου Right Click >> Properties >> Settings (Tab) >> Advanced >> Monitor (tab) κι εκεί θα βρεις τις ρυθμίσεις.

Πριν κάτι μέρες την ρύθμισα (TFT είναι) από τα 60 στα 75 Hz και προσωπικά με ξεκουράζει.
Μου είχε διαθέσιμες δύο επιλογές στις οποίες δουλεύει η οθόνη (60, 75) και αυτές τις συχνότητες τις έχω δει και σε πολλές άλλες TFT οθόνες.
μα αυτο ακουσα και γω βρε γιωργο γιαυτο ρωτησα.. πηγα εκει που μου ειπες , τα βρηκα αλλα εμενα δεν μου δινει αλλη επιλογη, μονο 60 εχει σαν επιλογη. παταω το τοξο εκει που λεει τα hertz αλλα παλι 60 δειχνει.. μπας και πρεπει να κανω κατι αλλο?

Παράθεση

maria1025

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη maria1025
H maria1025 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 122 μηνύματα.

H maria1025 έγραψε στις 15:55, 14-08-09:

Παιδια σορυ για το ασχετο αλλα δεν ηθελα να ανοιξω αλλο θεμα. Απλα εχω ενα χαζο πρoβληματακι με το pc. Εχει να κανει με την εκτυπωση φωτογραφιων. Αν θελει καποιoς να βοηθησει ας στειλει ενα pm. Thanks.

Παράθεση

Silent_Killer (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Silent_Killer
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,330 μηνύματα.

O Silent_Killer έγραψε στις 16:40, 15-08-09:

Παιδιά έχω λάπτοπ και θέλω να κάνω φορμάτ αλλά έχω χάσει τους drivers!!!!
Ποιοι drivers χρειάζονται.....;;;;;

1)κάρταγραφικών(intel)
2)ηχεία,μικρόφωνο,κάμερα(realtec)
3)Το "ποντίκι" του λάπτοπ(synaptics)
4)Τι άλλο;

Παράθεση

Unkown-User

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Unkown-User
Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.

O Unkown-User έγραψε στις 16:55, 15-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από Silent_Killer
Παιδιά έχω λάπτοπ και θέλω να κάνω φορμάτ αλλά έχω χάσει τους drivers!!!!
Ποιοι drivers χρειάζονται.....;;;;;

1)κάρταγραφικών(intel)
2)ηχεία,μικρόφωνο,κάμερα(realtec)
3)Το "ποντίκι" του λάπτοπ(synaptics)
4)Τι άλλο;
Μας λες το μοντέλο του laptop και κάνουμε μετά κουμάντο αρχηγέ.

2) τα ηχεία δεν θέλουν divers , η κάρτα ήχου θέλει
3) κάποια όπως το ποντίκι τα βλέπουν τα windows κατ ευθείαν, αλλά π.χ. δίνει και η synaptics ένα ακόμη πρόγραμμα για κάποιες ακόμα λειτουργίες
4) Οτιδήποτε από τα παρακάτω έχει το λαπ σου: κάρτα wifi, bluetooth, 56k modem, card reader και πολλλοίιιιιι controlers για διάφορα πραγματάκια.

Μοντέλο λάπτοπ για να τα φτιάξουμε τα πάντα όλα.

Παράθεση

statakos (Αλέξανδρος)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη statakos
Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 293 μηνύματα.

O statakos έγραψε στις 17:18, 15-08-09:

Κατά πάσα πιθανότητα τo λειτουργικό και οι drivers βρίσκονται σε ξεχωριστό partition του σκληρού σου.

Πες μας το μοντέλο.

Παράθεση

KostasTheGreek

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη KostasTheGreek
Ο KostasTheGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 531 μηνύματα.

O KostasTheGreek έγραψε στις 11:34, 16-08-09:

Γιατι να κανεις φορματ.Κανε recovery οπως ξεκιναει το λαπτοπ alt+F10
Επειτα ολα τα drivers περνιουνται αυτοματα.
Εκτος αν υπαρχει καποιος ιδιαιτερος λογος που θες να κανεις κανονικο φορματ.

Παράθεση

Unkown-User

Περιβόητο Μέλος

O Unkown-User έγραψε στις 11:58, 16-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από KostasTheGreek
Γιατι να κανεις φορματ.Κανε recovery οπως ξεκιναει το λαπτοπ alt+F10
Επειτα ολα τα drivers περνιουνται αυτοματα.
Εκτος αν υπαρχει καποιος ιδιαιτερος λογος που θες να κανεις κανονικο φορματ.
Δεν είναι σ όλα alt-f10, και σε πολλές περιπτώσεις το recovery partition ψιλο-μαμιέται οπότε τότε χρειάζεται κανονικά από cd.

Tο αν θα κάνει φορμάτ ή recovery, ή πως θα το ονομάσει είναι δική του υπόθεση

Παράθεση

KostasTheGreek

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη KostasTheGreek
Ο KostasTheGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 531 μηνύματα.

O KostasTheGreek έγραψε στις 12:15, 16-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από djohn
Δεν είναι σ όλα alt-f10, και σε πολλές περιπτώσεις το recovery partition ψιλο-μαμιέται οπότε τότε χρειάζεται κανονικά από cd.

Tο αν θα κάνει φορμάτ ή recovery, ή πως θα το ονομάσει είναι δική του υπόθεση
Ναι το γνωριζω,στα περισσοτερα ειναι alt+F10 τωρα αν υπαρχουνε και λαπτοπ που κανουνε με αλλο συνδυασμο πληκτρων recovery δεν το γνωριζω.
Φυσικα σε αλλα γινετε και με recovery cd οπως λες.

Παράθεση

KnightRider

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη KnightRider
Ο KnightRider αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 977 μηνύματα.

O KnightRider Τι, εδώ πρέπει να γράψω..?? έγραψε στις 13:44, 16-08-09:

Στο Recovery Cd βρίσκονται τα Windows και σε άλλο cd οι Drivers.Αν δεν τους βρεις,"κατέβασε" κάποιο πρόγραμμα που εντοπίζει όλες τις κάρτες που έχεις (γραφικών,ήχου κλπ) και μέσω του Google "κατέβασέ" τους.

Παράθεση

Unkown-User

Περιβόητο Μέλος

O Unkown-User έγραψε στις 13:49, 16-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από John The Greek
Στο Recovery Cd βρίσκονται τα Windows και σε άλλο cd οι Drivers.Αν δεν τους βρεις,"κατέβασε" κάποιο πρόγραμμα που εντοπίζει όλες τις κάρτες που έχεις (γραφικών,ήχου κλπ) και μέσω του Google "κατέβασέ" τους.
Όχι όχι, στο recovery partition στα laptops και κατά συνέπεια και στο recovery cd αν το φτιάξεις έχει εκτός απ το λειτουργικό και drivers. Από εκει και πέρα όταν μιλάμε για laptop, κατευεθείαν site κατασκευαστή και έχει τα πάντα μαζεμένα.

Παράθεση

Silent_Killer (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,330 μηνύματα.

O Silent_Killer έγραψε στις 09:20, 17-08-09:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!Το μοντέλο είναιhilips Freevents12NB5805
-----------------------------------------
Αρχική Δημοσίευση από djohn
Όχι όχι, στο recovery partition στα laptops και κατά συνέπεια και στο recovery cd αν το φτιάξεις έχει εκτός απ το λειτουργικό και drivers. Από εκει και πέρα όταν μιλάμε για laptop, κατευεθείαν site κατασκευαστή και έχει τα πάντα μαζεμένα.
Ψάχνω αλλά δεν μπορώ να το βρω:/

Παράθεση

yiannis123

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη yiannis123
Ο yiannis123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 78 μηνύματα.

O yiannis123 έγραψε στις 10:50, 19-08-09:

Παιδία πριν λίγο καιρό κατέβασα ένα πρόγραμμα στον υπολογιστή μου, αλλά δεν έπαιζε και εγώ πατώντας δεξί κλικ στο εικονίδιο του προγράμματος που κατέβασα , έπλεξα properties και άλλαξα την μορφή του προγράμματος μου σε Flash Player, παρ'όλα αυτά συνέχισε να μην λειτουργεί και το άφησα έτσι , αλλά έπειτα ανακάλυψα ότι όποιο πρόγραμμα και να άνοιγα , άνοιγε σε μορφή Flash Player ( και όταν λέω πρόγραμμα εννοώ , οτιδήποτε και να ανοίγω από το MSN μέχρι το Sounds and Audio Devices ) και τέλος πάντων προσπάθησα να πάω πίσω στο πρόγραμμα που κατέβασα και να του αλλάξω την μορφή του(όπως ήταν πριν ) αλλά δεν μου δίνει την επιλογή και τέλος πάντων είναι αδύνατο να αλλάξει.

Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει σας παρακαλώ να μου απαντήσει γρήγορα γιατί το πρόβλημα είναι σοβαρό...

Παράθεση

Silent_Killer (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O Silent_Killer έγραψε στις 10:53, 19-08-09:

Δεν μπορείς να βγάλεις το πρόγραμμα;

Παράθεση

KnightRider

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη KnightRider
Ο KnightRider αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 977 μηνύματα.

O KnightRider Τι, εδώ πρέπει να γράψω..?? έγραψε στις 11:06, 19-08-09:

"Κατέβασε" κάποιον unistaller,απεγκατέστησέ το και ξαναεγκατέστησέ το.

Παράθεση

Silent_Killer (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O Silent_Killer έγραψε στις 11:08, 19-08-09:

Ή πήγαινε από ασφαλή λειτουργία αν δεν θες να κατεβάζεις προγράμματα!

Αν φυσικά γίνεται να το σβήσεις!

Παράθεση

yiannis123

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη yiannis123
Ο yiannis123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 78 μηνύματα.

O yiannis123 έγραψε στις 11:28, 19-08-09:

παιδιά και να διαγράψω το πρόγραμμα δεν θα γίνει τίποτα,το πρόβλημα είναι ότι τώρα ανοίγουν όλα τα προγράμματα σε μορφή Flash Player , και έτσι κανένα δεν λειτουργει =/

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους