Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,820 μέλη και 2,410,355 μηνύματα σε 75,001 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 520 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Μικρές απορίες και προβλήματα με τους Υπολογιστές

markip

Δραστήριο Μέλος

H markip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 189 μηνύματα.

H markip έγραψε: στις 14:16, 20-08-08:

παντως καλη ιδεα, αν σου αργει ιδιαιτερα στην εκκινηση, ειναι να απενεργοποιησεις ολα τα αχρηστα προγ/τα απο την εκκινηση των windows(εμενα ο υπολογιστης windows xp εκανε 7 λεπτα! για να ανοιξει και αφου απενεργοποιησα αρκετα προ/τα απο την εκκινηση τωρα ανοιγει σε 50 δευτερολεπτα!) Αν θελεις να το κανεις πηγαινε στην εκτελεση(εναρξη-εκτελεση) και πατα msconfig και στη συνεχεια πηγαινε στην καρτελα εκκινηση. Απο εκει απενεργοποιησε οτιδηποτε δεν ανηκει στα windows(δες το path) καθως επισης ΜΗΝ απερνεργοποιησεις το antivirus. Ετσι θα ανοιγει πιο γρηγορα ο υπολογιστης.(Παντως καλη λυση για να μην ειναι πολυ ''βαρυ'' το λειτουργικο, αφου για τη ram που εχεις καθονται λιγο βαρια τα vista, ειναι να βαλεις Linux,αυτο εκανα κι εγω και σωθηκα!,αν θες περισσοτερες πληροφοριες στειλε pm.)
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

zaxosm (Χαρης)

Δραστήριο Μέλος

Ο Χαρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Πεύκη (Αττική). Έχει γράψει 170 μηνύματα.

O zaxosm έγραψε: στις 14:24, 20-08-08:

Σωστος! LINUX RUZEZZZZZZZZZZ!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,131 μηνύματα.

O Boom έγραψε: στις 15:02, 20-08-08:

και σαν ασχετη που ειμαι..θα σας κανω την ερωτηση
linux ειναι λογισμικο αντι για τα windows;
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε: στις 15:04, 20-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από markip
παντως καλη ιδεα, αν σου αργει ιδιαιτερα στην εκκινηση, ειναι να απενεργοποιησεις ολα τα αχρηστα προγ/τα απο την εκκινηση των windows(εμενα ο υπολογιστης windows xp εκανε 7 λεπτα! για να ανοιξει και αφου απενεργοποιησα αρκετα προ/τα απο την εκκινηση τωρα ανοιγει σε 50 δευτερολεπτα!) Αν θελεις να το κανεις πηγαινε στην εκτελεση(εναρξη-εκτελεση) και πατα msconfig και στη συνεχεια πηγαινε στην καρτελα εκκινηση. Απο εκει απενεργοποιησε οτιδηποτε δεν ανηκει στα windows(δες το path) καθως επισης ΜΗΝ απερνεργοποιησεις το antivirus. Ετσι θα ανοιγει πιο γρηγορα ο υπολογιστης.(Παντως καλη λυση για να μην ειναι πολυ ''βαρυ'' το λειτουργικο, αφου για τη ram που εχεις καθονται λιγο βαρια τα vista, ειναι να βαλεις Linux,αυτο εκανα κι εγω και σωθηκα!,αν θες περισσοτερες πληροφοριες στειλε pm.)
το path που λες τι ειναι;
Παράθεση

zaxosm (Χαρης)

Δραστήριο Μέλος

Ο Χαρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Πεύκη (Αττική). Έχει γράψει 170 μηνύματα.

O zaxosm έγραψε: στις 15:12, 20-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από theodora
και σαν ασχετη που ειμαι..θα σας κανω την ερωτηση
linux ειναι λογισμικο αντι για τα windows;
Ακριβως!
Παράθεση

zaxosm (Χαρης)

Δραστήριο Μέλος

O zaxosm έγραψε: στις 15:14, 20-08-08:

το path που λες τι ειναι;
Η προελευση του αρχειου.
π.χ. C:\Documents and settings\.............
Εσυ θα προσεξεις να μην ειναι C:\Windows\...................
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε: στις 15:25, 20-08-08:

οκ,εβγαλα καποια πραγματακια πχ nero,msn..
ελπιζω μονο να μην εβγαλα τπτ σημαντικο..
:thanks:
Παράθεση

zaxosm (Χαρης)

Δραστήριο Μέλος

O zaxosm έγραψε: στις 15:29, 20-08-08:

Kανε ενα restart και δες αν βελτιωθηκε η κατασταση......
Και αν εβγαλες τπτ σημαντικο θα το καταλαβουμε γιατι δε θα ξανα-γραψεις εδω, αφου δεν θα ανοιγει καν ο υπολογιστης σου!
Παράθεση

neni

Δραστήριο Μέλος

H neni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.

H neni έγραψε: στις 15:40, 20-08-08:

Μην το κάνεις ακόμα format! Μήπως είναι κανένας ιος που δε βρίσκει το antivirus? Έχεις κάνει αναβάθμιση?
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε: στις 15:42, 20-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από zaxosm
Kανε ενα restart και δες αν βελτιωθηκε η κατασταση......
Και αν εβγαλες τπτ σημαντικο θα το καταλαβουμε γιατι δε θα ξανα-γραψεις εδω, αφου δεν θα ανοιγει καν ο υπολογιστης σου!

εκανε επανακινηση αυτοματα αλλα οχι οτι καταλαβα καποια σημαντικη διαφορα..
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε: στις 15:44, 20-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από neni
Μην το κάνεις ακόμα format! Μήπως είναι κανένας ιος που δε βρίσκει το antivirus? Έχεις κάνει αναβάθμιση?

το antivirus εννοεις;
Παράθεση

markip

Δραστήριο Μέλος

H markip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 189 μηνύματα.

H markip έγραψε: στις 15:57, 20-08-08:

κανε αναβαθμιση/ενημερωση των windows καπου στον ιντερνετ εξπλορερ εχει μια προσθηκη στα αγαπημενα, αλλιως κανε μια αναζητηση στο google για ''ενημέρωση των windows''(η ενημερωση γινεται μονο με internet explorer) . Επισης καλο θα ηταν να ενημερώσεις το antivirus και να κανεις και ενα scan για ιους...

παρε και το λινκ για την ενημερωση http://update.microsoft.com/microsof....aspx?ln=el-el
δες και αυτο: http://www.microsoft.com/downloads/r...updateservices
KOITA TI ΒΡΗΚΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΙΚΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΟΥ!: http://www.infohq.com/Computer/help/slow-computer.shtml
και ο firefox μπορει να καθυστερει τον υπολογιστή σου http://hubpages.com/hub/Why_is_my_Computer_so_Slow
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε: στις 16:41, 20-08-08:

εχω κανει δεν βρεθηκε καποιος ιος...
Παράθεση

artemaki (Άρτεμις)

Διάσημο Μέλος

H Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 900 μηνύματα.

H artemaki .- έγραψε: στις 20:50, 20-08-08:

ποιο αντιβιωτικο χρησιμοποιεις?
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε: στις 21:12, 20-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από artemaki
ποιο αντιβιωτικο χρησιμοποιεις?

to avast
Παράθεση

markip

Δραστήριο Μέλος

H markip έγραψε: στις 14:07, 21-08-08:

εχω κανει δεν βρεθηκε καποιος ιος...
ειδες τα λινκ που σου εγραψα βρηκες καμια λυση σε αυτα?
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε: στις 14:18, 21-08-08:

ειδες τα λινκ που σου εγραψα βρηκες καμια λυση σε αυτα?
ναι τα ειδα αλλα οχι οτι πολυκαταλαβα...ηταν βασικα καποια στα αγγλικα..και εμεις εχουμε παρει διαζυγιο

ευχαριστω παντως για την προθυμια..
Παράθεση

markip

Δραστήριο Μέλος

H markip έγραψε: στις 15:26, 21-08-08:

κοιτα και αυτο:
Απλοί τρόποι για ένα γρηγορότερο υπολογιστή

Παραπονιόμαστε συχνά πως ο υπολογιστής μας είναι αργός. Θα προσπαθήσω σε αυτό το βοήθημα να σας δείξω τρόπους και προγράμματα που χρησιμοποιώ και έχω δει αποτελέσματα. Πιστεύω να σας βοηθήσει και εσάς.
- Χρησιμοποιήστε το classic theme των windows
- Αφαιρέστε όλα τα effect του θέματος
- Βγάλτε τους ήχους σφάλματος κλπ.
- Ανοίξτε το msconfig από run πηγαίνετε στην καρτέλα startup και αφαιρέστε τα προγράμματα που τρέχουν πίσω από τον υπολογιστή μας στην έναρξη χωρίς λόγο. Πηγαίνετε στην καρτέλα Services και αφαιρέστε το Background Intelligent Transfer Service (μετά το ΟΚ θα χρειαστείτε restart).
- Κάντε δεξί κλικ στο Start>Properties και χρησιμοποιήστε την πρώτη επιλογή (Start Menu).
- Βγάλτε την εικόνα από το background σας και χρησιμοποιήστε ένα χρώμα (εγώ χρησιμοποιώ μαύρο).
- Αφαιρέστε όλα τα εικονίδια από το Desktop και αφήστε μόνο μόνο τον κάδο ανακύκλωσης.
- Κάντε δεξί κλικ στην μπάρα έναρξης και πατήστε Properties, επιλέξτε την Show Quick Launch και εισάγετε εκεί τις συντομεύσεις σας όπως πχ Firefox, C, My Computer, ...
- Έχετε κάποιο ελαφρή antivirus (έχω NOD32).
- Κατεβάστε το Adaware και κάντε έναν έλενχο.
- Κατεβάστε το Registry Booster και διορθώστε την registry σας και κάντε και defrag για να έχετε γρήγορο άνοιγμα του υπολογιστή σας.
- Κατεβάστε το Registry Mechanic και κάντε έλενχο.

πηγη http://www.greekzlive.com/forum/show...5&postcount=37
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε: στις 16:50, 21-08-08:

κοιτα και αυτο:
Απλοί τρόποι για ένα γρηγορότερο υπολογιστή

Παραπονιόμαστε συχνά πως ο υπολογιστής μας είναι αργός. Θα προσπαθήσω σε αυτό το βοήθημα να σας δείξω τρόπους και προγράμματα που χρησιμοποιώ και έχω δει αποτελέσματα. Πιστεύω να σας βοηθήσει και εσάς.
- Χρησιμοποιήστε το classic theme των windows
- Αφαιρέστε όλα τα effect του θέματος
- Βγάλτε τους ήχους σφάλματος κλπ.
- Ανοίξτε το msconfig από run πηγαίνετε στην καρτέλα startup και αφαιρέστε τα προγράμματα που τρέχουν πίσω από τον υπολογιστή μας στην έναρξη χωρίς λόγο. Πηγαίνετε στην καρτέλα Services και αφαιρέστε το Background Intelligent Transfer Service (μετά το ΟΚ θα χρειαστείτε restart).
- Κάντε δεξί κλικ στο Start>Properties και χρησιμοποιήστε την πρώτη επιλογή (Start Menu).
- Βγάλτε την εικόνα από το background σας και χρησιμοποιήστε ένα χρώμα (εγώ χρησιμοποιώ μαύρο).
- Αφαιρέστε όλα τα εικονίδια από το Desktop και αφήστε μόνο μόνο τον κάδο ανακύκλωσης.
- Κάντε δεξί κλικ στην μπάρα έναρξης και πατήστε Properties, επιλέξτε την Show Quick Launch και εισάγετε εκεί τις συντομεύσεις σας όπως πχ Firefox, C, My Computer, ...
- Έχετε κάποιο ελαφρή antivirus (έχω NOD32).
- Κατεβάστε το Adaware και κάντε έναν έλενχο.
- Κατεβάστε το Registry Booster και διορθώστε την registry σας και κάντε και defrag για να έχετε γρήγορο άνοιγμα του υπολογιστή σας.
- Κατεβάστε το Registry Mechanic και κάντε έλενχο.

πηγη http://www.greekzlive.com/forum/show...5&postcount=37

οκ θα τα κοιταξω...οποια μπορω και τα καταλαβω θα τα κανω...thanks
Παράθεση

KaufenMan

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο KaufenMan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 103 μηνύματα.

O KaufenMan Αποσυνδέθηκε καταλάθος, ξανασυνδέθηκε κ έγραψε: στις 14:31, 23-08-08:

FTP.

>Τί είναι?
>Πως μπορώ να ανεβάσω ένα αρχείο μέσω FTP?
>Αν έχω ένα blog, μπορώ να ανεβάσω εκεί ένα forum που έχω ήδη κατεβάσει στο pc μου?

Thanks εκ των προτέρων
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους