Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,454 εγγεγραμμένα μέλη και 3,044,521 μηνύματα σε 92,665 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 918 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Μικρές απορίες και προβλήματα με τους Υπολογιστές

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv
Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 8,094 μηνύματα.

O miv έγραψε στις 22:20, 05-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από kambana
Λοιπόν, έκανα δεξί κλικ στον υπολογιστή μου και μου έβγαλε αυτά:
Υπολογιστής: Intel(R) Celeron(R) CPU 2.40GHz 2.41GHz, 224MB RAM
Η RAM που διαθέτεις είναι προιόν που απευθύνεται σε υπολογιστή της δεκαετίας του '90.

Με 100 ευρώ νομιζω οτι μπορείς να καλυψεις και σκληρό και RAM, αλλά αν έχεις τέτοια ram, φαντάζομαι από πότε θα την έχεις και τι τεχνολογίας θα ειναι η μητρική σου. Οπότε καλύτερα να το πετάξεις όπως ειναι και να χτίσεις ένα καινούριο υπολογιστή να τελειώνεις.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

NikoTexXx (Νίκος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη NikoTexXx
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,462 μηνύματα.

O NikoTexXx έγραψε στις 00:21, 06-09-09:

ε ευχαριστω πολυ φιλε μου... εκει που λες για τον μπροουζερ κανω προσαρμογη το προγραμα που θελω και μου εχει τις ιδιες επιλογες παλι που ειχε και πριν

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

harrym (Χάρης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη harrym
Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.

O harrym έγραψε στις 01:37, 06-09-09:

Τι εννοείς βασικά? Δεν το πιασα.. Πότε πριν? και τι επιλογές είχε δλδ?
Πες αν θέλεις ποιον browser θέλεις να κανεις default..

Παράθεση

NikoTexXx (Νίκος)

Περιβόητο Μέλος

O NikoTexXx έγραψε στις 01:46, 06-09-09:

k-meleon εχω ειμαι σιγουρος οτι δεν το ξερεις

Παράθεση

harrym (Χάρης)

Νεοφερμένος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.

O harrym έγραψε στις 02:28, 06-09-09:

Ακουστά το είχα.. όχι ότι το χω χρησιμοποιήσει κιόλας..
Στον πίνακα ελέγχου δηλαδή τι επιλογές σου βγάζει? Τον k-meleon στον έχει?

Δες κι αυτό μήπως σε βοηθήσει καθόλου σ αυτό που θες να κάνεις.. http://kmeleon.sourceforge.net/wiki/FAQ#defaultbrowser

Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Anarki
Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2,928 μηνύματα.

O Anarki έγραψε στις 02:43, 06-09-09:

Καλά αν έχει SDR RAM άντε να βρει. Σε κανένα μουσείο μόνο

Παράθεση

mariapg (Μαρια)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη mariapg
H Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 138 μηνύματα.

H mariapg έγραψε στις 04:11, 06-09-09:

Ανοίγει μια φορά και μετά τίποτα... δεν βρισκω [εχω(?)] τους drivers

Παράθεση

KnightRider

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη KnightRider
Ο KnightRider αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 979 μηνύματα.

O KnightRider Τι, εδώ πρέπει να γράψω..?? έγραψε στις 09:06, 06-09-09:

"Κατέβασε" το DriverMax (αν θες κλειδί ενεργοποίησης στείλε μου Pm),κάνε αναζήτηση των Drivers του υπολογιστή σου και όταν σου βγάλει το μοντέλο της κάρτας ήχου πήγαινε στο Google και γράψ'το και δίπλα γράψε driver (π.χ: Realtek HD Audio Driver).

Παράθεση

harrym (Χάρης)

Νεοφερμένος

O harrym έγραψε στις 15:07, 06-09-09:

Αφού τους βρήκαμε και πριν... lol
http://europe.giga-byte.com/FileList...tek_azalia.exe

Παράθεση

NikoTexXx (Νίκος)

Περιβόητο Μέλος

O NikoTexXx έγραψε στις 15:30, 06-09-09:

παλι εκανα καποια βλακεια και το 1 εικονιδιο ειναι τωρα πανω στο αλλο ας με βοηθησει καποιος παρακαλω
εχω εξπι...

Παράθεση

mazin

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mazin
Ο mazin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 165 μηνύματα.

O mazin έγραψε στις 19:31, 06-09-09:

και εαν την βρει δν θα ειναι φθηνη οποτε μαλλον να παρεισ κανενα καινουριο !!
κυκλοφορουν πολοι στο εμποροιο desktops με 250-3-- $ ικανοπιοιτηκ με λειτουργικο βιστα κτλ κτλ
απο τι ειδα εχεισ στο πλαισιο με 250 ,εσοπ 349+... ,στα κοσμοντατα κτλ κτλ δλδ εχεισ αρκετες φθηνες λυσεις !

Παράθεση

KnightRider

Περιβόητο Μέλος

Ο KnightRider αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 979 μηνύματα.

O KnightRider Τι, εδώ πρέπει να γράψω..?? έγραψε στις 09:03, 07-09-09:

Δεξί κλικ -> View (Προβολή) -> Auto Arrange Icons (Αυτόματη Τακτοποίηση Εικονιδίων (?) )

Το διορθώνει;;

Παράθεση

KnightRider

Περιβόητο Μέλος

O KnightRider Τι, εδώ πρέπει να γράψω..?? έγραψε στις 19:16, 08-09-09:

Παιδιά,σας παρακαλώ βοηθήστε με.Μου κόλλησε ο υπολογιστής πριν από δύο ώρες κατά την πλοήγηση μου στο Ίντερνετ.Προσπάθησα να το κλείσω αλλά δεν έκανε τίποτα (ούτε το Ctrl-Alt-Delete δεν λειτουργούσε).Τον έκλεισα από πίσω,τον ξανάνοιξα αλλά όταν πάει να μου δείξει τους χρήστες μου γράφει:"Out Of Frequency",κλείνει,κάνει restart και μετά μου δείχνει ένα κουτάκι των Windows 7 που λέει ότι ψάχνει για προβλήματα.Ούτε με αυτό,όμως,λύνεται το πρόβλημα.Προσπάθησα να ξαναεγκαταστήσω τα Windows 7 RC αλλά στο τελικό restart (πριν ανοίξουν) μου έβγαλε ξανά το παραπάνω σφάλμα; Τι να κάνω;; Είναι θέμα των Windows 7 ή είναι θέμα Hardware;

Σας παρακαλώ βοηθήστε.
P.s:Μπορώ να μπω στα Windows 7 μόνο με "Safe Mode".
P.s1:Μου βγάζει κάθετες γραμμές κατά τη διάρκεια του ανοίγματος του υπολογιστή και όταν το πρόγραμμα που έχουν τα Windows δεν βρίσκει τίποτα μου ανοίγει αλλά μου δείχνει τη μπάρα που έχουν τα Vista.

Προσπάθησα πριν από λίγο να ξαναεγκαταστήσω τα Windows 7 αλλά μου έγραψε:"Η εγκατάσταση δεν ολοκληρώθηκε επιτυχώς.Παρακαλούμε μην κάνετε restart αυτή τη στιγμή".Ο υπολογιστής κάνει ακόμα τα περίεργα του.Μόνο με "Safe Mode" μπορώ να μπω.Προσπάθησα να εγκαταστήσω τους "οδηγούς" της κάρτας γραφικών αλλά "κολλούσε" η εγκατάσταση.Μπορώ να βάλω το προηγούμενο λειτουργικό (Windows XP) που είχα πριν και να γίνουν όλα φυσιολογικά ή θα πρέπει να περάσει από Service; Το "Out Of Frequency" δεν καταλαβαίνω γιατί το βγάζει.

Παράθεση

mazin

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mazin
Ο mazin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 165 μηνύματα.

O mazin έγραψε στις 20:29, 08-09-09:

αν εχεισ κατεθασει την πρωτη εκδοση των 7 τοτε απλα εχει αρχισει το ''τελος'' της εκδοσησ σου δηλαδη ο υπολογιστης σου θα κανει αυτοματα επανεκινιση καθε 2 ωρες και δν θυμαμε ακριβως ποτε αλλα καποια σιγκεκριμενη ημερομινια θα κλειδωσει ! ((νομιζω)) αυτα στα ειχε διευκρινισει η microsoft οταν κατευαζες τα 7

ps. sorry για τα ορθογραφικα αλλα βιαζομαι ..

Παράθεση

DimitrisMat

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη DimitrisMat
Ο DimitrisMat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 223 μηνύματα.

O DimitrisMat έγραψε στις 00:48, 09-09-09:

Δοκίμασε να μπεις με safe mode και rollback σε μια παλίοτερη ημερομηνία.

Υ.Γ Δεν έχω καταλάβει ακριβώς το πρόβλημά σου καθώς έχω XP

Παράθεση

statakos (Αλέξανδρος)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη statakos
Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 293 μηνύματα.

O statakos έγραψε στις 12:39, 09-09-09:

Αυτά παθαίνετε αν βάζετε σαν κύριο λειτουργικό δοκιμαστικές εκδόσεις...

Μάλλον δε φορτώνονται σωστά οι drivers.

Αρχική Δημοσίευση από John The Greek
Προσπάθησα πριν από λίγο να ξαναεγκαταστήσω τα Windows 7 αλλά μου έγραψε:"Η εγκατάσταση δεν ολοκληρώθηκε επιτυχώς.Παρακαλούμε μην κάνετε restart αυτή τη στιγμή".Ο υπολογιστής κάνει ακόμα τα περίεργα του.Μόνο με "Safe Mode" μπορώ να μπω.Προσπάθησα να εγκαταστήσω τους "οδηγούς" της κάρτας γραφικών αλλά "κολλούσε" η εγκατάσταση
Έκανες format και ξαναπέρασες τα windows ; Στα xp τουλάχιστον υπήρχε πριν την εγκατάσταση μία επιλογή να κάνεις repair. Λογικά θα υπάρχει και στα 7.

Αν δεν δουλέψει αυτό που λέει ο DimitrisMat κάνε το repair.

Παράθεση

DimitrisMat

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη DimitrisMat
Ο DimitrisMat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 223 μηνύματα.

O DimitrisMat έγραψε στις 13:00, 09-09-09:

Το "Out Of Frequency" δεν καταλαβαίνω γιατί το βγάζει.
Μήπως κατέβασες κανένα ανεξάρτητο πρόγραμμα(εκτός από τα settings) για να αλλάξεις τα Hz στην οθόνη;Και δεν τα υποστηρίζει η οθόνη σου...

Παράθεση

KnightRider

Περιβόητο Μέλος

O KnightRider Τι, εδώ πρέπει να γράψω..?? έγραψε στις 17:11, 09-09-09:

Λοιπόν, έχω την RC1 έκδοση των Windows 7 η οποία λήγει (σύμφωνα με το site της Microsoft) τον Ιούνιο (από τον Μάρτιο θα αρχίσει τα restarts).Προσπάθησα να ξαναεγκαταστήσω τα Windows 7 και αυτή τη φορά με "Clean Installation" αλλά μάταια.Ο υπολογιστής ενώ έκανε εγκατάσταση κανονικά τα Windows στο restart για το τελικό άνοιγμα για τις νέες ρυθμίσεις εμφάνισε το "Out Of Frequency" και στο επόμενο restart έγραφε:"Τα Windows 7 δεν εγκαταστάθηκαν σωστά.Γίνεται επαναφορά των αρχείων και των ρυθμίσεών σας.Μην κάνετε restart σε αυτό το σημείο!".Δεν έχω εγκαταστήσει τίποτα που να κάνει "ζημιά" στην οθόνη.Πήρα το cc της Fujitsu και μου είπαν ότι κατά 90% φταίει η κάρτα γραφικών.Ένας άλλος τεχνικός ,όμως, μου είπε ότι δεν ξέρουν τι συμβαίνει εφόσον δεν έχουν κοιτάξει το σύστημα.Μου είπε να μην αγοράσω ακόμα κάρτα γραφικών γιατί μπορεί στο τέλος να φανεί άχρηστη και μου είπε να τον κοιτάξει τεχνικός της περιοχής μου.Επίσης, μου είπε ότι παίζει να φταίει και η μητρική.

Παράθεση

Silent_Killer (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Silent_Killer
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,330 μηνύματα.

O Silent_Killer έγραψε στις 18:22, 09-09-09:

Λοιπόν, έχω την RC1 έκδοση των Windows 7 η οποία λήγει (σύμφωνα με το site της Microsoft) τον Ιούνιο (από τον Μάρτιο θα αρχίσει τα restarts).Προσπάθησα να ξαναεγκαταστήσω τα Windows 7 και αυτή τη φορά με "Clean Installation" αλλά μάταια.Ο υπολογιστής ενώ έκανε εγκατάσταση κανονικά τα Windows στο restart για το τελικό άνοιγμα για τις νέες ρυθμίσεις εμφάνισε το "Out Of Frequency" και στο επόμενο restart έγραφε:"Τα Windows 7 δεν εγκαταστάθηκαν σωστά.Γίνεται επαναφορά των αρχείων και των ρυθμίσεών σας.Μην κάνετε restart σε αυτό το σημείο!".Δεν έχω εγκαταστήσει τίποτα που να κάνει "ζημιά" στην οθόνη.Πήρα το cc της Fujitsu και μου είπαν ότι κατά 90% φταίει η κάρτα γραφικών.Ένας άλλος τεχνικός ,όμως, μου είπε ότι δεν ξέρουν τι συμβαίνει εφόσον δεν έχουν κοιτάξει το σύστημα.Μου είπε να μην αγοράσω ακόμα κάρτα γραφικών γιατί μπορεί στο τέλος να φανεί άχρηστη και μου είπε να τον κοιτάξει τεχνικός της περιοχής μου.Επίσης, μου είπε ότι παίζει να φταίει και η μητρική.
Φίλε σου εύχομαι να μην συμβαίνει αυτό

Παράθεση

KnightRider

Περιβόητο Μέλος

O KnightRider Τι, εδώ πρέπει να γράψω..?? έγραψε στις 19:01, 09-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Silent_Killer
Φίλε σου εύχομαι να μην συμβαίνει αυτό
Γιατί; Από 30? έχει τις μητρικές το e-Shop.

Παράθεση

Silent_Killer (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Silent_Killer
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,330 μηνύματα.

O Silent_Killer έγραψε στις 20:23, 09-09-09:

Μου έτυχε ακριβώς το ίδιο πράγμα.....το άφησα μιση ώρα και μετά έβγαλα την μπαταρία(γιατί έχω λάπτοπ)....και είναι όλα οκ....

Παράθεση

kambana

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη kambana
H kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 479 μηνύματα.

H kambana έγραψε στις 11:36, 13-09-09:

Σκέφτομαι να αδειάσω λίγο τον υπολογιστή μου...Για να είναι και πιο γρήγορος...Και για να γίνει αυτό θα χρειαστεί κάποιο αποθηκευτικό μέσο...Σκέφτομαι λοιπόν να πάρω έναν εξωτερικό δέσκο σαν κι αυτόν:http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.301786 Τί έχετε να πείτε;

Σας ευχαριστώ και πάλι εκ των προτέρων!

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,637 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 09:27, 14-09-09:

Για δώστε μου τα φώτα σας για κάτι που το ψάχνω εδώ και μια βδομάδα και άκρη δεν βρίσκω.

Πριν 1.5 μήνα έκανα format. Όλα ωραία και καλά μ' αυτό. Για sound card έβαλα τους Drivers της Realtek 97 κι όλα λειτουργούσαν ρολόι. Πριν 5-6 μέρες περίπου και χωρίς να 'χω εγκαταστήσει κάποιο hardware / software, μετά από κάθε shut down τα device drivers δεν μπορούν να ξεκινήσουν (error 10). Με uninstall / reinstall των drivers όλα καλά, έχω ήχο, αλλά μετά από κάθε shut down (με τα reboot δεν υπάρχει πρόβλημα) αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα ξανά.

Εννοείται ότι έχω φάει όλο το google πρώτα και δεν βρήκα κάτι χρήσιμο, μόνο μια πληροφορία ότι πιθανώς να πρόκεται για "Software/hardware conflict, two or more devices are sharing the same resources".

Και System Restore έκανα πριν το πρόβλημα, αλλά θα δοκιμάσω τώρα να κάνω κι ένα να το γυρίσω καμιά βδομάδα πριν εμφανιστεί αυτό το πράγμα. Οποιαδήποτε συμβουλή έχετε καλοδεχούμενη και ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον ασχοληθεί.

Αρχική Δημοσίευση από KORNILAKIS
εκανα εγκαθαριση του σκληρου c κ τωρα χωρισ να εχω κανει τπτα αρχιζε να γεμιζει απο μονοσ του. επισησ μπενει πααααρα πολυ αργα στο ιντερνετ αν αποθυκεψω εστω κ ενα γιγασ στο σκηρο d TI NA KAΝΩ ΗΕΛΡ ΤΗΑΝΚς
Πόσο καιρό το έχεις χωρίς format;

Παράθεση

kambana

Πολύ δραστήριο μέλος

H kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 479 μηνύματα.

H kambana έγραψε στις 20:22, 14-09-09:

Τί θα με συμβουλεύατε να κάνω;

Παράθεση

Unkown-User

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Unkown-User
Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.

O Unkown-User έγραψε στις 20:35, 14-09-09:

Σκέφτομαι να αδειάσω λίγο τον υπολογιστή μου...Για να είναι και πιο γρήγορος...Και για να γίνει αυτό θα χρειαστεί κάποιο αποθηκευτικό μέσο...Σκέφτομαι λοιπόν να πάρω έναν εξωτερικό δέσκο σαν κι αυτόν:http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.301786 Τί έχετε να πείτε;

Σας ευχαριστώ και πάλι εκ των προτέρων!
Τί θα με συμβουλεύατε να κάνω;
Ο εξωτερικός δίσκος έχει κάποια ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ χρήσιμότητα, αν δεν υπάρχει ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΣ ΛΟΓΟΣ ΜΗΝ ΠΑΣ ΣΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, αλλά πάρε 2ο εσωτερικό

Παράθεση

kambana

Πολύ δραστήριο μέλος

H kambana έγραψε στις 20:50, 14-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από djohn
Ο εξωτερικός δίσκος έχει κάποια ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ χρήσιμότητα, αν δεν υπάρχει ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΣ ΛΟΓΟΣ ΜΗΝ ΠΑΣ ΣΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, αλλά πάρε 2ο εσωτερικό
Σε εμπιστεύομαι...Και τί εσωτερικό θα έπρεπε να πάρω στο περίπου;Ναι, αλλά τα αρχεία που έχω στο σκληρό που είναι σχεδόν γεμάτος τί θα γίνουν;

Παράθεση

Unkown-User

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Unkown-User
Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.

O Unkown-User έγραψε στις 21:16, 14-09-09:

Σε εμπιστεύομαι...Και τί εσωτερικό θα έπρεπε να πάρω στο περίπου;Ναι, αλλά τα αρχεία που έχω στο σκληρό που είναι σχεδόν γεμάτος τί θα γίνουν;
Να σου θυμίσω ότι πρέπει να πας σε IDE, κάτι σαν κι αυτόν:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303898

Και από κει και πέρα, προτείνω:

Να αντιγράψεις τα ΠΑΝΤΑ (όχι μόνο τα "αρχεία", αλλά και το "λειτουργικό" από τον παλιό δίσκο στον ΝΕΟ, και μετά να σβήσεις τα πάντα απ τον παλιό)

Υπάρχουν και άλλες "λύσεις" αλλά κατά την κρίση μου "χειρότερες"

Παράθεση

Trojax (Xρήστος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Trojax
Ο Xρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O Trojax άντε να έρθει το πάσχα.. έγραψε στις 16:59, 16-09-09:

To σύστημα ζητούσε 1 ανβα8μιση.Και εγώ αποφάσισα να τημ κάνω.
ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧς ΑΥ8ΕΝΤΙΚΑ WINDOWS....
τι να κάνω?

Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Anarki
Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2,928 μηνύματα.

O Anarki έγραψε στις 17:00, 16-09-09:

Άστο να λέει ή βάλε αυθεντικά windows.

Παράθεση

maraki love (Μαρία)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη maraki love
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Δασκάλα και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 1,990 μηνύματα.

H maraki love έγραψε στις 17:34, 16-09-09:

σου βγαζει μηπως οτι ενδεχεται να εχετε πεσει θυμα πλαστογραφησης λογισμικου;

Παράθεση

KnightRider

Περιβόητο Μέλος

O KnightRider Τι, εδώ πρέπει να γράψω..?? έγραψε στις 17:36, 16-09-09:

Σου βγάλει κάτω δεξιά το "Ενδέχεται να έχετε πέσει θύμα πλαστογράφησης λογισμικού" και πριν μπεις στους χρήστες σου βγάζει:"Επίλυση τώρα - Επίλυση αργότερα";;

Παράθεση

Ειμαρμένη (Ιωάννα)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Ειμαρμένη
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 465 μηνύματα.

H Ειμαρμένη έγραψε στις 17:38, 16-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από maraki love
σου βγαζει μηπως οτι ενδεχεται να εχετε πεσει θυμα πλαστογραφησης λογισμικου;
A,αυτό μου το βγάζει εμένα.
-----------------------------------------
Αρχική Δημοσίευση από Anarki
Άστο να λέει ή βάλε αυθεντικά windows.
Πάντως εμείς για αυθεντικά τα πληρώσαμε.Απάτη.
-----------------------------------------
Τώρα που έψαχνα γι'αυθεντικά μου έβγαλε αυτό.
http://www.microsoft.com/genuine/dow...96177&submit=1

Παράθεση

KnightRider

Περιβόητο Μέλος

O KnightRider Τι, εδώ πρέπει να γράψω..?? έγραψε στις 14:24, 17-09-09:

Πήγαινε στο microsoft.com/genuine,κάνε "Επικύρωση" των Windows και αν σου τα βγάζει πλαστά και τα έχεις αγοράσει ως γνήσια κάνε ένα τηλέφωνο στη Microsoft ή πέρασε από το κατάστημα απ'όπου τα αγόρασες μαζί με την απόδειξη αγοράς.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,901 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 12:29, 18-09-09:

μια αλλη ερωτηση ..βλαπτει να κλεινεις το pc απο το κουμπι στη μοναδα?εγω ετσι το κανω και δεν εχω προβλημα..κλεινει κανονικα αφου αποθηκευσει κλπ..απλα δεν καθυστερει λογω των γραφικων της οθονης...

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 17,377 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 12:57, 18-09-09:

Αναλόγως τι διακόπτης είναι. Π.χ. αν με απλό πάτημα κλείνει τον υπολογιστή λες και τον τράβηξες από την πρίζα τότε μπορεί να προκληθεί πρόβλημα. Τώρα αν το κουμπί απλά δείνει την εντολή να κλείσει ο υπολογιστής τότε no problem.

Παράθεση

JohnyTziEn (Γιάννης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη JohnyTziEn
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 27 μηνύματα.

O JohnyTziEn έγραψε στις 13:31, 18-09-09:

To παρατεταμένο πάτημα (νομίζω πάνω από 2 sec) κάνει κλείσιμο ρεύματος, το οποίο δεν το θέλεις με τίποτα.
Το απλό πάτημα ρυθμίζεται (στις επιλογές ενέργειας νομίζω) όσον αφορά την εντολή που δίνει στο λειτουργικό. Η default είναι shutdown οπότε και κάνεις το κλασσικό shuttdown χωρίς καμμία διαφορά από το να το έκανες από το start menu, αφού ούτως ή άλλως δίνεται εντολή μέσω software. Ελπίζω να σε κάλυψα!

Edit: Το ίδιο ισχύει με το κουμπί power σε όλα τα laptops!

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,901 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 13:57, 18-09-09:

Η default είναι shutdown οπότε και κάνεις το κλασσικό shuttdown χωρίς καμμία διαφορά από το να το έκανες από το start menu
ειναι πιο συντομο,αν εχει κρεμασει πχ ο υπολογιστης ή γενικα εχει παραφορτωσει η μνημη απο κανα παιχνιδι κλπ...με το κουμπι -οχι παρατεταμενο- παρακαμπτεται το γραφικο περιβαλλον της οθονης και κλεινει σιγουρα...
μου εχει τυχει πχ να μην ανοιγει ξαν το σταρτ μενου..εκει και γενικα παντα για πιο καθαρο και γρηγορο κλεισιμο προτιμω το κουμπι.. γιαυτο και διαλεξα και παρηγγειλα και το κουτι που εδειξα σε αλλο θεμα πριν..τα κουμπια και οι υποδοχες στο πανω μερος ειναι εξαιρετικα χρησιμα...το κουτι του τεμπελη....ελπιζω μονο να μην εχω προβλημα με το tooll less design του κουτιου..

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806504
COOLERMASTER RC-532 CENTURION 532 BLACK

εξαιρετικα βολικο Ε?

Παράθεση

JohnyTziEn (Γιάννης)

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 27 μηνύματα.

O JohnyTziEn έγραψε στις 14:11, 18-09-09:

Πολύ όμορφο το κουτί σου! Με το toolless design δε θα έχεις πρόβλημα γιατί τη χειρότερη βγάζεις τα κλιπάκια και βιδώνεις κανονικά τα components, εγώ έτσι έκανα γιατί συντονιζόντουσαν και έκαναν θόρυβο!!
Λέγοντας καμμία διαφορά εννοούσα από άποψη λειτουργικού, προφανώς από άποψη ταχύτητας και ευκολίας σε περιπτώσεις κολλημάτων είναι σαφώς καλύτερο!

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 14:41, 18-09-09:

τη χειρότερη βγάζεις τα κλιπάκια και βιδώνεις κανονικά τα components, εγώ έτσι έκανα γιατί συντονιζόντουσαν και έκαναν θόρυβο!!
θα εννοεις φανταζομαι τις καρτες επεκτασης στο πισω μερος...αλλα εκει το συγκεκριμενο κουτι εχει και τρυπες για βιδωμα ..οποτε πιανεις τα κλιπ και βιδωνεις και τις βιδες για τελειο κρατημα ειδικα για την καρτα γραφικων που στο βιδωμα ξεβιδωμα του καλωδιου ζοριζεται.....

κατι τελευταιο..υπαρχει περιπτωση με τις usb υποδοχες και τα αλλα βυσματα επειδη ειναι σχεδον καθετες οπως φαινεται στην παραπανω φωτογραφια στο κουτι
να γεμιζουν πιο ευκολα σκονη που θα καθεται λογω βαρους?
κουφη υποθεση Ε?

Παράθεση

JohnyTziEn (Γιάννης)

Νεοφερμένος

O JohnyTziEn έγραψε στις 14:48, 18-09-09:

Καθόλου, ισχύει!! Αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό που να γίνεται μειονέκτημα. Aπλά όπως πιάνει σκόνη το πάνω μέρος ενός tower, τόσο θα σου σκονίζονται και αυτα που είναι πάνω. Δεν είναι τόσο μειονέκτημα γιατί αυτά που είναι πάνω θα τα καθαρίσεις όταν σκονιστούν ενώ αυτά που είναι πίσω μου έχει τύχει να έχουν πιάσει αποικίες σκόνης-και-μικροαντικειμενων και να μην το έχω πάρει πρέφα!
Για τα κλιπς αναφέρθηκα σε αυτά που είδα στη φωτό για τα CD-ROM, τα οποία είναι σαν καρφάκια για να μη βιδώνεις, αυτά εμένα μου έτυχε να κάνουν πολύ θόρυβο! Αλλά βγήκαν πανεύκολα!

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 00:24, 19-09-09:

απα λεω μη κατσει σκονη βαθια μεσα στις υποδοχες και κανει ζημια και δεν βγαινει...
φαντασια που εχω...

Παράθεση

JohnyTziEn (Γιάννης)

Νεοφερμένος

O JohnyTziEn έγραψε στις 12:44, 19-09-09:

Στις υποδοχές USB δεν υπάρχει κάτι ιδιαίτερα ευαίσθητο... οπότε παίρνεις την ηλεκτρική σκούπα και από απόσταση λίγα εκατοστά την κάνεις καινούργια!

Παράθεση

Ironboy

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ironboy
Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 753 μηνύματα.

O Ironboy after saying that boredom is boring έγραψε στις 13:04, 19-09-09:

Παιδιά κάθε φορά που κατεβάζω ένα αρχείογξατάσταση και πάω να το ανοιξω για ε μου βγάζει αυτό.

the filename, directory name or volume label syntax is incorrect.

Τι να κάνω για να το φτιάξω?Τον υπολογιστή μου μόλις τον έκανα format.Αρχικά λειτουργουσε μετά όμως μου έβγαλε αυτό το σφαλμα

Παράθεση

Evris7

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Evris7
Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 800 μηνύματα.

O Evris7 έγραψε στις 13:17, 19-09-09:

Έναρξη --> Εκτέλεση (γράψε cmd) --> Τύπωσε regedit

Στο παράθυρο που σου ανοίγει πήγαινε στο HKEY_LOCAL_MACHINE και άνοιγε διαδοχικά αυτά που σου λέω:
SOFTWARE > Classes>infile>shell>open>command

Πάτα στο default διπλο κλικ και θέσε αυτή την τιμή στο παράθυρο που σου ανοίγει: %SystemRoot\%system32\Notepad.exe %1

Παράθεση

ceid

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ceid
Ο ceid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 28 μηνύματα.

O ceid έγραψε στις 13:27, 19-09-09:

Υπάρχει και το google βέβαια

Παράθεση

Evris7

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Evris7
Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 800 μηνύματα.

O Evris7 έγραψε στις 13:28, 19-09-09:

Αφού μπορώ να βοηθήσω το παιδί, γιατί να του πω να το ψάξει στο google;

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,759 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 13:30, 19-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από JohnyTziEn
To παρατεταμένο πάτημα (νομίζω πάνω από 2 sec) κάνει κλείσιμο ρεύματος, το οποίο δεν το θέλεις με τίποτα.
Το παράδοξο είναι ότι ένας συνάδελφος αντί να κλείνει τον υπολογιστή του όπως όλοι, πατάει το κουμπί της μπρίζας με το ποδι και τον κλείνει μια κι έξω.
Σε όλους κατά καιρούς έχουν δημιουργηθεί προβλήματα στους υπολογιστές, σε εκείνου 5 ολόκληρα χρόνια τώρα δεν έχει πάθει τίποτα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

JohnyTziEn (Γιάννης)

Νεοφερμένος

O JohnyTziEn έγραψε στις 13:37, 19-09-09:

Ο άνθρωπος απλά δεν υπάρχει!!!
Κοίτα αυξάνεις δραματικά τη διάρκεια ζωής του πισιού σου όταν το έχεις εκτός μπρίζας όσο είναι κλειστό...
...αν έχετε τους ίδιους υπολογιστές πρέπει να σκεφτείτε την πιθανότητα να σας πασάρει το δικό του όποτε το χαλάει!!!

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 13:38, 19-09-09:

Το παράδοξο είναι ότι ένας συνάδελφος αντί να κλείνει τον υπολογιστή του όπως όλοι, πατάει το κουμπί της μπρίζας με το ποδι και τον κλείνει μια κι έξω.
Σε όλους κατά καιρούς έχουν δημιουργηθεί προβλήματα στους υπολογιστές, σε εκείνου 5 ολόκληρα χρόνια τώρα δεν έχει πάθει τίποτα.
καλα και πολλες φορες εχει πεσει το ρευμα και εχει κλεισει παοτομα ο υπολογιστης και ποτε δεν επαθε τιποτα...νομιζω φταιει και το ntfs συστημα των αρχειαων του δισκου..ενα λαπτοπ που εχω που εχει xp οπως και και το σταθερο μου κομπιουτερ αλλα εχει fat32 μολις κλεισει αποτομα μετα κανει ελεγχο δισκων κλπ οταν ανοιξει μετα..ενω το δικο μου με ntfs τιποτα,,ανοιγει σαν να μην συμβαινει τιποτα...

Κοίτα αυξάνεις δραματικά τη διάρκεια ζωής του πισιού σου όταν το έχεις εκτός μπρίζας όσο είναι κλειστό...
ισχυει αυτο?αφου εγω οταν το κλεινω δεν βλεπω κανενα λαμπακι αναμμενο ..κανονικα κλειστο ειναι..τι να κλεινω και το τροφοδοτικο καθε φορα?

και μια αλλη ερωτηση αν ξερεις..ο οδηγος δισκετας φαινεται προς τα εξω ή το εξωτερικο 3,5 πορτακι που φαινεται ανοιγει και κλεινει?επειδη δεν εχω ξαναπαρει κουτι με πορτακια...και θα ειναι χαλια για τοσο ωραιο κουτι μια δισκετα φατσα φορα...

απιστευτο!θα εχει γερη κραση ο υπολογιστης..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 19-09-09 στις 13:45.
Παράθεση

JohnyTziEn (Γιάννης)

Νεοφερμένος

O JohnyTziEn έγραψε στις 13:45, 19-09-09:

Δεν ξέρω αλλά θα απαντήσω γιατί είμαι ξερόλας
Δε μπορώ να καταλάβω από τις φωτό τι πορτάκι έχει... πάντως αν δεν έχεις σοβαρό λόγο μη βάλεις floppy, είναι γκουμούτσα και δε νομίζω να σου χρειαστεί ποτέ. Αν πρέπει να βάλεις και να φαίνεται βάλε μαύρο και θα είναι πολύ διακριτικό. Υπάρχουν και μαύρα card readers κτλ που μπαίνουν σε θέση για floppy...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    νικος ρεθυμνο

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους