Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,954 εγγεγραμμένα μέλη και 3,086,816 μηνύματα σε 95,625 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 619 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Μικρές απορίες και προβλήματα με τους Υπολογιστές

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,644 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 19:19, 10-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από gademis
Πες μου ακριβώς τι θέλεις να κάνεις. Αν δεν θες να εγκαταστήσεις τίποτα θα το κάνουμε με javascript που έχουν από τη μάνα τους τα windows. Αν πάλι θες αποκλειστικά εντολές των windows το command νομίζω σε περιορίζει στη λεπτομέρεια που θέλεις. Πες μου όλο το σενάριο για να δούμε τι επιλογές έχεις.
Το πλήρες context είναι :

Στη συνέχεια θα αντλήσετε διάφορα στοιχεία σχετικά με τις παραμέτρους δικτύωσης του υπολογιστή σας μέσω εντολών φλοιού. Χρήσιμες τέτοιες εντολές φλοιού είναι οι hostname, getmac, ipconfig, net, netstat και route. [...] Αφού μελετήσετε το help για τις εντολές hostname, ipconfig, route, netstat και net, δίνοντας έμφαση στις επιλογές view και config της τελευταίας, να απαντήσετε στα ακόλουθα ερωτήματα και να καταγράψετε μαζί με την απάντηση την ακριβή σύνταξη της εντολής που χρησιμοποιήθηκε:
  1. Τον αριθμό των:
    1. πακέτων IP
    2. πλαισίων μονο-εκπομπής (unicast)
    3. πλαισίων εκπομπής (broadcast)
    4. byte
    που έστειλε και έλαβε η κάρτα δικτύου του υπολογιστής σας. [Υποδ. Πρέπει να εκτε-
    λεστούν δύο διαφορετικές εντολές]
  2. (i) Τον συνολικό αριθμό των ανοικτών συνδέσεων TCP και UDP που έχει ο σταθμός ερ-
    γασίας σας καθώς και (ii) το πλήθος των εγκατεστημένων συνδέσεων TCP με άλλους υ-
    πολογιστές. [Υποδ. Πρέπει να εκτελεστούν δύο διαφορετικές εντολές].
Θέλει δηλαδή εντολές του φλοιού και μόνο, μάλλον απ' αυτές που αναφέρει.
Για τα A (ii)-(iv) είναι η netstat -e. Για το A.i όμως δεν μπορώ με τί-πο-τα να βρω τι παίζει, κι ας έχω ψάξει τα πάντα.

Όσον αφορά το (B), από ψάξιμο που 'κανα βρήκα netstat -a για το (i) και net view για το (ii), αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρος...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lenbias

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη lenbias
Ο lenbias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 150 μηνύματα.

O lenbias έγραψε στις 19:46, 10-10-09:

Eγώ προτείνω αντι να δώσεις 90 για ενα ψηλοαρχαίο μηχάνημα να πάρεις ενα καινούργιο με 250 http://www.plaisio.gr/Computers/Desk...here-E1150.htm . (Btw αυτή είναι η πρώτη δημοσίευση που κάνω αν και σας παρακολουθώ πολυ καιρό παιδιά)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,802 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 19:59, 10-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Το msn ανοίγει τα Links στον προεπιλεγμένο browser του λειτουργικού, αν θέλεις να βάλεις άλλο προεπιλεγμένο browser για τον λειτουργικό και όχι μόνο για το msn τότε απλά Control Panel -> Internet Options.
Η μόνη επιλογή που υπάρχει εκεί, είναι να κάνεις τον explorer τον προεπιλεγμένο browser. Δεν είδα επιλογή να βάλεις όποιον browser θέλεις στη θέση του. (μιλάω για vista...) Έχασα κάτι;
Από τα προεπιλεγμένα προγράμματα που δοκίμασα να βάλω άλλο browser πέραν του IE ως προεπιλογή, πάλι αντιμετώπισα πρόβλημα με το MSN...

Αυτό που θέλεις sid, διάβασα ότι γίνεται με κάποιο "plug-in" τύπου Messenger Plus, ...δε θυμάμαι όνομα, google it.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,632 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 20:08, 10-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Εχμμ θα ρυθμίσεις τον εκτυπωτή να κάνει απλή εκτύπωση κι όχι φωτογραφίες;

Υπάρχει πρόγραμμα που μετατρέπει αρχεία pdf σε word. Google it!
το κοιταξα αυτο που μου ειπατε, ειναι ετσι ρυθμισμενο.
αλλα δε μου βγαινει καλο.δε βγαινει εννοω οπως βγαινει στο χαρτι.
θα ψαξω για προγραμμα!

φχαριστω χιμ!!

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 17,377 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 22:47, 10-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus

what do you mean??

ας σου πω να καταλαβεις.
θελω να εκτυπωσω καποιες σελιδες σε κανονικο χαρτι.
αλλα οι σελιδες αυτες ειναι φωτογραφιες.
εγω δε θελω φωτογραφιες αλλα χαρτι.

qu est ce qui se passe?(τι συμβαινει??)

Πάμε από την αρχή. Έχεις ένα pdf με κάποιες φωτογραφίες μόνο. Όταν πας να το εκτυπώσεις τι συμβαίνει;

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Η μόνη επιλογή που υπάρχει εκεί, είναι να κάνεις τον explorer τον προεπιλεγμένο browser. Δεν είδα επιλογή να βάλεις όποιον browser θέλεις στη θέση του. (μιλάω για vista...) Έχασα κάτι;
Από τα προεπιλεγμένα προγράμματα που δοκίμασα να βάλω άλλο browser πέραν του IE ως προεπιλογή, πάλι αντιμετώπισα πρόβλημα με το MSN...

Αυτό που θέλεις sid, διάβασα ότι γίνεται με κάποιο "plug-in" τύπου Messenger Plus, ...δε θυμάμαι όνομα, google it.
Control Panels -> Programs -> Default
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Capture.PNG
Εμφανίσεις:  44
Μέγεθος:  142,4 KB

Παράθεση

kambana

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη kambana
H kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 479 μηνύματα.

H kambana έγραψε στις 22:55, 11-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από lenbias
Eγώ προτείνω αντι να δώσεις 90 για ενα ψηλοαρχαίο μηχάνημα να πάρεις ενα καινούργιο με 250 http://www.plaisio.gr/Computers/Desk...here-E1150.htm . (Btw αυτή είναι η πρώτη δημοσίευση που κάνω αν και σας παρακολουθώ πολυ καιρό παιδιά)

Καλως ήρθες κατ' αρχάς...!Αλλά 160 ευρώ παραπάνω είναι αυτό που λες...

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,759 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 16:36, 13-10-09:

Τις τελευταίες μέρες, μερικές φορές όταν είμαι συνδεμένος στο Internet, ο δίσκος συνέχεια ακούγεται να διαβάζει ή να γράφει, και οι λειτουργίες όλες γίνονται πολύ αργές όσο συμβαίνει αυτό.
Ξέρει κανείς αν είναι φυσιολογικό, ή μήπως υπάρχει περίπτωση να υποκλέπτονται δεδομένα ή ό,τι άλλο μπορεί να συμβαίνει;
Έχω το NOD32, και το Spybot-SD και αναβαθμίζεται κάθε μέρα και το Spybot σχεδόν κάθε βδομάδα χειροκίνητα.
Ευχαριστώ για κάθε απάντηση.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,897 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 17:05, 13-10-09:

πολυ πιθανο να εχεις κανα ιο κλπ..αλλα μπορει απλα να τρεχει καμια υπηρεσια και να θελει καθαρισμα...

πατα ctrl-alt-del και δες αν τρεχει κανα προγραμμα searchindexer ..αν τρεχει απενεργοποιησε στις υπηρεσιες το windows search...

αλλιως χρησιμοποιησε αυτα τα δυο προγραμματα που ειναι ασφαλεστατα και τα καλυτερα στο ειδος τους..

http://dw.com.com/redir?edId=3&siteI...t%3Ddl-6271865

http://www.snapfiles.com/php/downloa...=601108&loc=10

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,759 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 09:54, 17-10-09:

Χρειαζόμουν firewall.
Δυστυχώς κάποιος ή κάποιοι έμπαιναν στον υπολογιστή μου και μου διάβαζαν τα αρχεία μου, γι αυτό ο σκληρός δούλευε τρελλά όλη την ώρα.
Συνιστώ σε όλους να βάλουν, το antivirus δεν φθάνει, ελπίζω να μην μου έκαναν ζημιά όχι μόνο στον υπολογιστή αλλά να μην μου έκλεψαν και τίποτα σημαντικό.

Παράθεση

kambana

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη kambana
H kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 479 μηνύματα.

H kambana έγραψε στις 13:16, 17-10-09:

Σκέφτηκα να πάρω μεταχειρισμένη κεντρική μονάδα...Τϊ λέτε;;;Έχετε να προτείνετε καμιά ιστοσελίδα;;

Παράθεση

~Λένα~

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ~Λένα~
H ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,167 μηνύματα.

H ~Λένα~ έγραψε στις 23:00, 17-10-09:

Εγω τα διαγραφω συχνα.

Παράθεση

KORNILAKIS

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη KORNILAKIS
Ο KORNILAKIS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O KORNILAKIS έγραψε στις 01:08, 18-10-09:

εκανα εγκαθαριση του σκληρου c κ τωρα χωρισ να εχω κανει τπτα αρχιζε να γεμιζει απο μονοσ του. επισησ μπενει πααααρα πολυ αργα στο ιντερνετ αν αποθυκεψω εστω κ ενα γιγασ στο σκηρο d TI NA KAΝΩ ΗΕΛΡ ΤΗΑΝΚς

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,897 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 13:43, 18-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από KORNILAKIS
εκανα εγκαθαριση του σκληρου c κ τωρα χωρισ να εχω κανει τπτα αρχιζε να γεμιζει απο μονοσ του. επισησ μπενει πααααρα πολυ αργα στο ιντερνετ αν αποθυκεψω εστω κ ενα γιγασ στο σκηρο d TI NA KAΝΩ ΗΕΛΡ ΤΗΑΝΚς

εκτελσε τα δυο προγραματα που λεω απο πανω...θα δεις τεραστια διαφορα σε ολα...σε ολα...απλα πριν το κανεις κανε ενα συστεμ restore point..δεν θα κανουν κανενα σοβαρο προβλημα ,απλα μηπως σου απενεργοποιησουν καμια υπηρεσια και δεν ξεκιναει τιποτα ψιλοπρογραμματα..παντως εγω που το εκανα βλεπω τεραστια διαφορα..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 18-10-09 στις 15:26.
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,243 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 02:21, 19-10-09:

Ειναι λίγο κουλό αυτό που συμβαίνει αλλά δεν ξέρω τον λόγο...
Βάζω μια εικόνα για επιφάνεια εργασίας και όταν κλείσω το pc και το ξανα ανοίξω ως επιφάνεια μου έχει μια μαύρη οθόνη
Αυτό γίνεται 2 συνεχόμενες μέρες και ΚΑΝΕΙΣ δεν πειράζει το pc μου

Με κοροιδευει το pc;

Παράθεση

Heptamer (von Sentonof!)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Heptamer
Ο von Sentonof! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 49 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.

O Heptamer von Sentonof έγραψε στις 08:40, 19-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από D_G
Χρειαζόμουν firewall.
Δυστυχώς κάποιος ή κάποιοι έμπαιναν στον υπολογιστή μου και μου διάβαζαν τα αρχεία μου, γι αυτό ο σκληρός δούλευε τρελλά όλη την ώρα.
Συνιστώ σε όλους να βάλουν, το antivirus δεν φθάνει, ελπίζω να μην μου έκαναν ζημιά όχι μόνο στον υπολογιστή αλλά να μην μου έκλεψαν και τίποτα σημαντικό.
Σαφώς και χρειαζοσουν Τείχος!

Αλλα το οτι καποιοι εμπαιναν στο πισι σου και σου διαβαζαν τα αρχεια ΠΩΣ το συμπερανες?????
Επειδη εκανε θορυβο ο σκληρός?
Αυτο συμβαινει και οταν το αντιικο κανει το προγραμματισμένο scan στο background - δεν ειναι απαραιτητο να σου κοιταει τα αρχεια καποιος επιτήδειος...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gademis
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 1,252 μηνύματα.

O gademis έγραψε στις 11:31, 19-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από theodora18
Ειναι λίγο κουλό αυτό που συμβαίνει αλλά δεν ξέρω τον λόγο...
Βάζω μια εικόνα για επιφάνεια εργασίας και όταν κλείσω το pc και το ξανα ανοίξω ως επιφάνεια μου έχει μια μαύρη οθόνη
Αυτό γίνεται 2 συνεχόμενες μέρες και ΚΑΝΕΙΣ δεν πειράζει το pc μου
Με κοροιδευει το pc;
Μήπως έχεις κολλήσει windows genuine advantage;
* Microsoft has recently made some changes with a WGA update for Windows XP Professional as well that result in not just a pop-up balloon, but instead the wallpaper changes to black, and there will be a translucent notice in the lower right-hand section of the screen that the user cannot get rid of. However, they can interact with things placed behind it still. There will also be a notification at the login screen. The user can change their desktop wallpaper to whatever they want, but the notifications will remain, and every 60 minutes it will revert back to the black screen.
Όχι, δεν είναι ιός, το έχει κάνει η microsoft επίτηδες για να μας τη σπάσει.

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 13:03, 19-10-09:

και πως θα καταλαβω αν το κολλησα;

Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 1,252 μηνύματα.

O gademis έγραψε στις 18:55, 19-10-09:

Δες αυτό το άρθρο που έχει screenshots από ένα pc με παρόμοιο πρόβλημα. Άν κάτω δεξιά έχεις την ειδοποίηση που βλέπεις στο screenshot εχεις αυτό. Επίσης αν το desktop μαυρίζει κάθε ώρα είναι επίσης αυτό κατά 99,83%.

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 23:25, 19-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από gademis
Δες αυτό το άρθρο που έχει screenshots από ένα pc με παρόμοιο πρόβλημα. Άν κάτω δεξιά έχεις την ειδοποίηση που βλέπεις στο screenshot εχεις αυτό. Επίσης αν το desktop μαυρίζει κάθε ώρα είναι επίσης αυτό κατά 99,83%.
Όχι δεν έχει αυτή την ειδοποίηση..

Σ'ευχαριστώ πάντως!

Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

O gademis έγραψε στις 06:06, 20-10-09:

Βρήκα και αυτό που έχει το σενάριο ότι δεν σώζονται γενικά τα user settings. Για να το τεστάρεις αυτό άλλαξε κάτι άλλο, πχ χρώμα στα παράθυρα, και δες αν κρατιέται. Έχει μια "λύση" που είναι ένα scriptακι που αλλάζει κάποια πράγματα στη registry αν θες να το ρισκάρεις.

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 13:56, 20-10-09:

Εντάξει ή κάποιος μου κάνει πλάκα ή το pc είναι στα τελευταία του
Σήμερα δεν μου εμφανίζει τα εικονίδια στην επιφάνεια εργασίας
Δεν βρήκα τρόπο να τα επαναφέρω
Καμία ιδέα για το τι παίζει και πως να επαναφέρω τα εικονίδιά μου;

Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

O gademis έγραψε στις 08:00, 21-10-09:

Βρές το desktop στον explorer και πες μας αν σου σβυστήκανε τα αρχεία ή απλώς δεν φαίνονται σαν εικονίδια.
Επειδή κάνει διάφορα το pc σου κοίταξε να του κάνεις κάνα scan με κάνα anti-malware πρόγραμμα για καλό και για κακό. Επίσης πόσο καιρό το έχεις αformarιστο;
Εντάξει ή κάποιος μου κάνει πλάκα ή το pc είναι στα τελευταία του
Είναι γνωστό ότι τα pcια που έχουν καιρό να τους γίνει format αποκτούν συνείδηση, οπότε το pc σου κάνει πλάκα. Αν έχεις καιρό ρίχτου ένα γιατι θα αρχίσει να μή σου ανοίγει τις πόρτες.

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 12:38, 21-10-09:

Αρχές καλοκαιριού του έκανα φορματ..
Τελικά του έκανα μια επαναφορά συστήματος και εμφανίστηκαν
Ωστόσο φοβήθηκα και δεν τον έκλεισα ακόμα

Παράθεση

sleepwalker

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sleepwalker
Ο sleepwalker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O sleepwalker έγραψε στις 05:31, 23-10-09:

εχω ενα λαπτοπ toshiba p20 s-203 με 2 gb ram p4 3gh hyperthreating και geforce fx go5200 32mb.

μου βγαζει οτι δεν υπαρχει το shader 2 και μου κολλαει στο internet (κυριος εφαρμογεσ facebook).
η χρηση ποθ τηελς να κανς ειναι μονοπ για ιντερνετ τι μπορω να κανω? μπορω να αναβαθμισω την καρτα γραφικων μου με οποιονδηποτε τροπο.να ενημερωσω οτι ολοι οι drivers μου ειναι up to dated και εκανα φορματ μολις.
ευχαριστω για τον χρονο σας.

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,686 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 14:49, 23-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από sleepwalker
εχω ενα λαπτοπ toshiba p20 s-203 με 2 gb ram p4 3gh hyperthreating και geforce fx go5200 32mb.

μου βγαζει οτι δεν υπαρχει το shader 2 και μου κολλαει στο internet (κυριος εφαρμογεσ facebook).
η χρηση ποθ τηελς να κανς ειναι μονοπ για ιντερνετ τι μπορω να κανω? μπορω να αναβαθμισω την καρτα γραφικων μου με οποιονδηποτε τροπο.να ενημερωσω οτι ολοι οι drivers μου ειναι up to dated και εκανα φορματ μολις.
ευχαριστω για τον χρονο σας.
Αν και το μήνυμά σου θα μεταφερθεί σε ένα σχετικό θέμα, παρόλαυτά σου απαντάω τώρα για να το δεις:

Σχετικά με το pixel shader 2, είναι χτισμένο μέσα στην κάρτα σου, δεν μπορείς να το βρεις από αλλού. Αν απαιτείται από κάτι και δεν το έχεις, απλά δεν το έχεις, και δεδομένου ότι μιλάμε για λάπτοπ, δε μπορείς να αλλάξεις την κάρτα γραφικών για να το αποφύγεις.

Tα κολλήματα στο internet μπορεί να είναι για χίλιους 2 λόγους. Ειδικά το facebook κολλάει out of pure spite ορισμένες στιγμές, αν και υποψιάζομαι ότι με νεότερη έκδοση του browser και του Adobe Flash σου, ίσως δεις βελτίωση.

Δοκίμασε αυτά και αν δεις αλλαγές στο λαπτόπι σου, πες μου το να χαρώ.

Παράθεση

elena_95 (έλενα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη elena_95
H έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 258 μηνύματα.

H elena_95 http://ischool.e-steki.gr/member.php?u=3 έγραψε στις 17:52, 24-10-09:

παιδια θελω βοηθεια γιατι εδω και κατι μερες ο η/υ μ κανει επαννεκινησεις απο μονος του αλλα πριν σβησει μ βγαζει μια μπλε οθονη με κατι ασπρα γραμματα πανω (σαν κινεζικα ειναι) και αφου ανοιξει ξανα μ ερχεται αναφορα για σοβαρο σφαλμα. επειδη δν τα ξερω καλα ολα αυτα θα μπορουσατε να με βοηθησετε?
:thanks: προκαταβολικα

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 00:51, 27-10-09:

παιδια ξερετε γιατι το λαπτοπ μου κανει αυτη την στιγμη ενα δυνατο θορυβο σαν ανεμιστηρας? μιλαμε για δυνατο θορυβο μπας και θα τα παιξει το καημενο? ή ειναι και αυτα σαν τα αυτοκινητα που εχουν ανεμιστηρα για να κρυωνει η μηχανη?

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 13:03, 27-10-09:

ειναι και αυτα σαν τα αυτοκινητα που εχουν ανεμιστηρα για να κρυωνει η μηχανη?
ναι ,και μπορει να θελει να του βαλεις νερο!

ισως να ανεβαζει θερμοκρασια ο επεξεργαστης..

βαλε αυτο http://www.cpuid.com/download/hwmoni..._114_setup.exe
και δες θερμοκρασιες..ειναι παναλαφρο ωραιο και τζαμπα..

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 13:11, 27-10-09:

μαλιστα το βαλα. παρακατω? ενα ματσο αριθμοι εξηγηση παρακαλω

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 13:35, 27-10-09:

στα fans που λεει θα εχει ανεμιστηρες με στροφες ανα λεπτο..θα εχει σιγουρα εναν που θα ειναι ο ανεμιστηρας που ψυχει τον επεξεργαστη..αν ανεβαινει επικινδυνα αυτος με τη θερμοκρασια απο κατω ...θα δεις..
τα πρωτα temperatures που λεει ειναι αλλα τσιπ της κυριας πλακετας του υπολογιστη..και δεν μας ενδιαφερουν τοσο.

και στα cpu (intel pentium) πρεπει να γραφει.. απο κατω θερμοκρασιες..σε desktop μου 35 βαθμους σε ηρεμια ειναι καλα..για laptop δεν γνωριζω αν πρεπει να ειναι χαμηλοτεροι..τωρα οταν ακους πολυ δυνατο ανεμιστηρα δες στα fans και στο αλλο απο κατω..αν δεις πχ εκεινη τη στηγμη κανα 60+ βαμθμους C ξερεις τι φταιει..και πρεπει να το πας σε τεχνικο...υα λαπτοπ δεν πειραζονται τοσο ευκολα οσο τα μπαουλα..

απο τις καθετες στηλες η πρωτη value ειναι η αυτη που ισχυει εκεινη τι στιγμη που σε ενδιαφερει ενω τα αλλα τα μεγιστα και ελαχιστα που εχει καταγραψει οσο ειναι ανοιχτο το προγραμμα..

με τα voltages που λεει πανω πανω μην ασχοληθεις..

α, κατω απο τα intel pentium εχει θερμοκραισε ςτης καρτας γραφικων αν εχεις ξεχωρη,και κατω κατω...εχει τη θερμοκρασια του σκληρου δισκου...χρησιμη μετρηση...πρεπει να μενει χαμηλα 30 βαθμους πχ..

Παράθεση

Heptamer (von Sentonof!)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο von Sentonof! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 49 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.

O Heptamer von Sentonof έγραψε στις 13:43, 27-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από moonlight
μαλιστα το βαλα. παρακατω? ενα ματσο αριθμοι εξηγηση παρακαλω
Τωρα......φρεσκαρεις τις γνώσεις σου στη Θεωρια Αριθμών!!

(Καπου θα λεει κατι για cpu temparature....δες αν εκει το νουμερο ειναι υπερβολικα υψηλό)

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 13:47, 27-10-09:

ουφ..εχω και βοηθεια τωρα...

ευχαριστω heptamer ...ας βοηθησουμε στην τεχνολογικη εκπαιδευση των θηλυκων αυτου του πλανητη...

Παράθεση

Heptamer (von Sentonof!)

Πολύ δραστήριο μέλος

O Heptamer von Sentonof έγραψε στις 16:40, 27-10-09:

Eτσι!!!

Για να μη λενε οτι δε θελουμε να ειναι ισαξιές μας!!!

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 00:55, 28-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από Heptamer
Τωρα......φρεσκαρεις τις γνώσεις σου στη Θεωρια Αριθμών!!

(Καπου θα λεει κατι για cpu temparature....δες αν εκει το νουμερο ειναι υπερβολικα υψηλό)
μα αφου το προγραμμα που μου ειπε ο αγγελος ειναι cpuidhwmonitor.. ποια απο ολες με ενδιαφερει και σε ποιο επιπεδο να ειναι..

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,644 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 02:39, 28-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Κάτι έχει γίνει και δεν μου εμφανίζει αυτά τα ... μπαλονάκια όταν γίνεται μία ενέργεια, πχ κάνω safe remove hardware, αποσυνδεθεί η κάρτα δικτύου, κτλ... Γνωρίζετε τίποτα;
Bump.

Kαμιά ιδέα; Έστω μία μετάφραση για το τι είναι αυτά τα μπαλονάκια, να ψάξω στο γούγλη.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 10:34, 28-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από moonlight
μα αφου το προγραμμα που μου ειπε ο αγγελος ειναι cpuidhwmonitor.. ποια απο ολες με ενδιαφερει και σε ποιο επιπεδο να ειναι..
σε ενδιαφερει εκει που λεει intel pentium ή amd αν εχεις αλλον επεξεργαστη..τι βλεπεις εκει?
και τα fans απο πανω...

ποσα fans βλεπεις..?

για τα "μπαλονακια"
http://en.kioskea.net/faq/sujet-2501...ware-icon-lost

http://help.lockergnome.com/general/...ml#entry269159

http://www.google.gr/#hl=el&q=no+saf...b9afc32bd3520a

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 28-10-09 στις 10:46.
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,058 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 10:47, 28-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Bump.

Kαμιά ιδέα; Έστω μία μετάφραση για το τι είναι αυτά τα μπαλονάκια, να ψάξω στο γούγλη.
from what i see it;s called the
"safe to remove hardware" balloon

Για την ακρίβεια βάζοντας στον γουγλη "safe to remove hardware" balloon does not appear

βγάζει 2700 αποτελέσματα

πχ. http://www.tomshardware.co.uk/forum/...6640_35_0.html

google it, τις περισσότερες φορές ειναι η καλύτερη σου λύση!

===

get this from microsoft επίσης:

http://support.microsoft.com/kb/883517/-en

Παράθεση

spyroskaftanis

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη spyroskaftanis
Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 435 μηνύματα.

O spyroskaftanis έγραψε στις 18:50, 28-10-09:

Τι στο καλό είναι αυτά τα cookies; Στο Linux δεν υπάρχουν τέτοια άθλοια πράγματα. Αν έχω καταλάβει καλά αυτά γεμίζουν ρο μυτρώο;

Παράθεση

Orestes (Ορέστης)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Orestes
Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 663 μηνύματα.

O Orestes Dderp έγραψε στις 14:25, 29-10-09:

Ή πολύ πιο απλά κατεβάζεις ένα registry/disk cleaner και κάνει το pc σου καινούριο (διαγράφοντας μαζί και τα cookies).

Παράθεση

vasokak (βάσω)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vasokak
H βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H vasokak έγραψε στις 10:10, 31-10-09:

Καλημέέέέέρα,τι κάνετε?έχω μια απορία εγκατέστησα χθεσ τα windows 7 στο λαπτοπ μου με ram 4GB αλλα νόμιζα οτι το λειτουργικο συστημα που ειχε ηταν στα 32bit και ετσι παραγγειλα για τα windows 7 παλι τα 32bit αλλα τωρα καπου διάβασα οτι τα 32 ειναι για μνημη κατω απο 3 gb ενω τα 64 ειναι για μνήμη 4gb θα εχει μεγαλη αποκληση?παίζει να μου δημιουργήσει κανένα προβλημα?sorry για τις πολλές ερωτήσεις αλλα δεν ξέρω!!!!!!

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,686 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 12:00, 31-10-09:

Γειά σου Βασούλα! Καλά είσαι;

Λοιπόν, αν και νομίζω ότι δεν υφίσταται πλέον πρόβλημα (μη σε πάρω και στο λαιμό μου) με τα 32άρια, καλό θα ήταν να πάρεις τα 64ρια για καλύτερη εκμετάλλευση της δύναμης/δυνατοτήτων του συστήματός σου αν έχεις 64μπιτο επεξεργαστή κι όλας.

Απλά τι γινόταν με τα 32άρια... Έβλεπαν μόνο 3,25, ή 3,5 γιγα από τα 4. Και να υφίσταται ακόμα το θέμα δηλαδή άντε να χάσεις 1 γιγα το πολύ και να βλέπει 3. Καλού κακού πάρε 64άρια όμως, κρίμα το μηχάνημα να μη το εκμεταλλεύεσαι αν έχεις 64μπιτο επεξεργαστή κι όλας. (όλοι οι καινούριοι δηλαδή)

Παράθεση

vasokak (βάσω)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vasokak
H βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H vasokak έγραψε στις 12:13, 31-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Γειά σου Βασούλα! Καλά είσαι;

Λοιπόν, αν και νομίζω ότι δεν υφίσταται πλέον πρόβλημα (μη σε πάρω και στο λαιμό μου) με τα 32άρια, καλό θα ήταν να πάρεις τα 64ρια για καλύτερη εκμετάλλευση της δύναμης/δυνατοτήτων του συστήματός σου αν έχεις 64μπιτο επεξεργαστή κι όλας.

Απλά τι γινόταν με τα 32άρια... Έβλεπαν μόνο 3,25, ή 3,5 γιγα από τα 4. Και να υφίσταται ακόμα το θέμα δηλαδή άντε να χάσεις 1 γιγα το πολύ και να βλέπει 3. Καλού κακού πάρε 64άρια όμως, κρίμα το μηχάνημα να μη το εκμεταλλεύεσαι αν έχεις 64μπιτο επεξεργαστή κι όλας. (όλοι οι καινούριοι δηλαδή)

μια χαρούλα είμαι εσύ?σε ευχαριστω πολύ απλα δεν ξερω τωρα αν γινεται να τα ξανα παραγγείλω γιατί ειχα ενα κουπονι απο τον υπολογιστη που πηρα οτι οταν βγουν τα windows 7 θα μου τα φερουν δωρεάν και απλά δεν ξέρω αν γίνεται γιατί χρησιμοποίησα ηδη μια φορά τον κωδικό που που είχαν δώσει.....?σε ευχαριστω πάρα πολυ πάντωσ!!!!

Παράθεση

Heptamer (von Sentonof!)

Πολύ δραστήριο μέλος

O Heptamer von Sentonof έγραψε στις 20:40, 31-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από vasokak
Καλημέέέέέρα,τι κάνετε?έχω μια απορία εγκατέστησα χθεσ τα windows 7 στο λαπτοπ μου με ram 4GB αλλα νόμιζα οτι το λειτουργικο συστημα που ειχε ηταν στα 32bit και ετσι παραγγειλα για τα windows 7 παλι τα 32bit αλλα τωρα καπου διάβασα οτι τα 32 ειναι για μνημη κατω απο 3 gb ενω τα 64 ειναι για μνήμη 4gb θα εχει μεγαλη αποκληση?παίζει να μου δημιουργήσει κανένα προβλημα?sorry για τις πολλές ερωτήσεις αλλα δεν ξέρω!!!!!!
Tα 32-bit Windows 7 βλεπουν μονο 3,2 GB. To δειχνουν στο
Control Panel / System and Security / System

στο installed memory (RAM): 4.00 GB (3200 GB usable)
Στα 64-bit δεν υπαρχει η παρενθεση: κανουν χρηση ολης της μνημης.

Αν εχεις 4 GB μνημης ειναι αμαρτια να μη μπορεις να τη χρησιμοποιησεις,γιατι 800 ΜΒ κανουν σε αρκετες περιπτωσεις τη διαφορα. Το καταλαβαινω εγω ο ιδιος που δουλευω παραλληλα ενα 32 αρι και ενα 64 αρι Windows 7. To 64 αρι ειναι πιο γρηγορο.
Προβλημα σαφεστατα και δε θα εχεις. Απλα δε θα εκμεταλλευεσαι 800 ΜΒ μνημης.

Αν δεν απατωμαι,η αναβαθμιση απο Βιστα σε 7 γινεται online με βαση το κουπονι που περιεχει το Product Key. Φανταζομαι πως αν υπαρχει η δυνατοτητα κατεβασματος του 7 βασει του κουπονιου,θα πρεπει σε καποιο σημειο της ολης διαδικασιας να υπαρχει η δυνατοτητα επιλογης 32 μπιτου ή 64 μπιτου 7.
Ξαναδοκιμασε το - αν εχεις κανει την αναβαθμιση μονη σου - και κατεβασε το 64 αρι,το οποιο βεβαια θα πρεπει να εγκαταστησεις απο την αρχη,δηλ. να κανεις φορματ.
Εκτος και αν η διαδικασια αναβαθμισης γινεται με βαση την αυτοματη online αναγνωριση για το τι ειδους λειτουργικο (32 αρι ή 64 αρι) προκειται να αναβαθμιστει και συνεπως,απεκτησες 32 αρι 7 επειδη ειχες 32 αρι Βιστα...
Ρωτησε εκει που το πηρες το λαπτοπ αν υπαρχει η δυνατοτητα να κανεις το 7 64 μπιτο,αν και χλωμο το κοβω. Αλλα δε χανεις τιποτα να δοκιμασεις.
Προβλημα δε θα εχεις,απλα θα σου λειπουν 800 ΜΒ προς εκμεταλλευση.
Αν δεν τρεχεις βαριες και πολλες εφαρμογες ταυτοχρονα,δε θα εχεις προβλημα.

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 17,377 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 21:57, 31-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από vasokak
Η άδεια των Windows 7 είναι και για 32bit και 64bit. Αυτό σημαίνει ότι απλά κάνεις εγκατάσταση το cdάκι των 64bit και περνάς το serial key.

Υ.γ.: Ποία έκδοση αγόρασες; ΟΕΜ (απλά το cd σε ένα φακελάκι) ή retail (κανονική)

Παράθεση

maraki love (Μαρία)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη maraki love
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Δασκάλα και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 1,989 μηνύματα.

H maraki love έγραψε στις 19:17, 04-11-09:

Η γραμμη δίπλα στην έναρξη και τα εικονιδια,οπως και ολες οι καρτελες στο ιντερνετ,στο μσν, τι να κανω για να μεγαλωσουν;

Ευχαριστω

Παράθεση

garch

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη garch
Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,477 μηνύματα.

O garch έγραψε στις 19:24, 04-11-09:

Τι ακριβώς εννοείς, μπορείς να το κάνεις πιο σαφές? Επαναφορά απ'όσο ξέρω κάνουμε μετά το format...

Παράθεση

Aggelos17 (Άγγελος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Aggelos17
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 75 μηνύματα.

O Aggelos17 έγραψε στις 19:41, 04-11-09:

Τι ακριβώς εννοείς? :read: Υπάρχει επαναφορά συστήματος που το σύστημα "γυρίζει" πίσω χρονικά σε κάποιο άλλο χρονικό σημείο... Αλλά απο ότι κατάλαβα εννοείς πώς να κάνεις επαναφορά τα εικονίδια να γίνουν ποιο μεγάλα... Αλλά κάνε το λίγο πιο σαφές όπως λέει και ο garch

Παράθεση

maraki love (Μαρία)

Διακεκριμένο μέλος

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Δασκάλα και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 1,989 μηνύματα.

H maraki love έγραψε στις 20:24, 04-11-09:

η γραμμη εργαλειων διπλα στην εναρξη εχει γινει πολυ μικροσκοπικη και δεν διακρινεται ευκολα!!! πως μεγαλωνει;;;;;

Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Φιλιον_Τερας
Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,993 μηνύματα.

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 20:25, 04-11-09:

ανεβασε ενα prt screen

Παράθεση

maraki love (Μαρία)

Διακεκριμένο μέλος

H maraki love έγραψε στις 20:27, 04-11-09:

[IMG]file:///C:/DOCUME%7E1/Maria/LOCALS%7E1/Temp/moz-screenshot-1.png[/IMG]

δεν το δεχεται το print screen βγαζει το απο πανω!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους