Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,083 εγγεγραμμένα μέλη και 3,036,347 μηνύματα σε 92,210 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 935 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Μικρές απορίες και προβλήματα με τους Υπολογιστές

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,948 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 22:08, 17-11-09:

πως παω τον υπολογιστή μου 2 μέρες πριν??

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,901 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 23:12, 17-11-09:

για xp /ολα τα προγραμματα/βοηθηματα/εργαλεια συστηματος /επαναφορα συστηματος.. και επελεξε δυο μερες πριν..ελπιζω να εχει αποθηκευσει αυτοματα..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,588 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 11:33, 18-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από Μάρω
πως παω τον υπολογιστή μου 2 μέρες πριν??
Αλλάζεις ημερομηνία

Πλάκα κάνω, σου είπε ο αποπάνω μου

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,012 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 14:03, 18-11-09:

Χελό ολ.
Εχω το εξης θεμα(τακι; ): οταν εφτιαξα το πισι, ο κομπιουτερας μαλλον περασε σπασμενα windows (μαλλον- σιγουρα, δεν πληρωσα παραπανω για αυθεντικα, δεν τεθηκε καν ζητημα )
Τελος παντων, απο τοτε ειχα κανει μερικα update τα οποια εγιναν κανονικα, προσφατα ομως εκανα update για service pack 3, κι απο τοτε ξεκινησε αντιστροφη μετρηση για την ενεργοποιηση των windows (βγαινει ενα μηνυμα που λεει οτι τελος παντων αυτα που εχω μπορει να ειναι σπασμενα -σωωωπα- και οτι εχω αλλες ...πλεον 23 μερες για να περασω τα αυθεντικα).
Το θεμα ειναι οτι ψαχουλευοντας ανακαλυψα οτι για εναν αλλον υπολογιστη του σπιτιου μας ειχαν δωσει σιντι με τα αυθεντικα, κι αν κρινω απο το σε ποιον υπολογιστη τα εχουμε αμφιβαλλω αν ο κατοχος εχει την παραμικρη ιδεα για updates μεσω νετ. Εβαλα το sn του σιντιου στην καρτελα ενεργοποιησης αλλα δεν το δεχεται. Πρεπει να κανω εξαρχης εγκατασταση με το περιεχομενο του σιντιου; Υπαρχει αντιστοιχια σιντιου και σιριαλ ναμπερ; Μπορω να τελειωνω καπως χωρις πολλα πολλα γιατι δε σκαμπαζω;
Μεγσι.

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,245 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 15:43, 19-11-09:

Με αφορμή μια ερώτηση που προηγήθηκε,περί επαναφοράς του συστήματος, μου γεννήθηκαν 2 απορίες...

1.Γιατί στο ημερολόγιο που βγάζει, για να επιλέξεις το σημείο επαναφοράς, έχει αποθηκευμένες κάποιες ημερομηνίες;
2.Η επαναφορά αν και λέει πως δεν επηρεάζει τα έγγραφα κτλ γιατί κάνει αλλαγές στα εικονίδια πχ;Εννοώ ότι στις 11/11 πχ να έχεις 20 εικονίδια στην επιφάνεια και 18/11 να εχεις 14..Να κάνεις επαναφορά στις 11/11 και τελικά να έχεις πάλι 20...

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 23:07, 19-11-09:

παιδια πηγα να εγκαταστησω ενα προγραμμα και παρολο που το αφαιρεσα εχει μεινει πανω στην μπαρα και σαν κεντρικη σελιδα οταν ανοιγω τον firefox για να ψαξω στο google.
ουσιαστικα θελω να το αφαιρεσω και να βαλω παλι το google.. πως το κανω?

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 23:21, 19-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από moonlight
παιδια πηγα να εγκαταστησω ενα προγραμμα και παρολο που το αφαιρεσα εχει μεινει πανω στην μπαρα και σαν κεντρικη σελιδα οταν ανοιγω τον firefox για να ψαξω στο google.
ουσιαστικα θελω να το αφαιρεσω και να βαλω παλι το google.. πως το κανω?
Εργαλεία > Επιλογές > Βασικές > Τοποθεσία :πληκτρολογείς www.google.gr και έτοιμη!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 23:28, 19-11-09:

αχ ηρουλι μου ευχαριστω
ειχα πατησει δεξι κλικ πανω στις μπαρες που εδειχνε παλι αυτο το προγραμμα πανω ψηλα και εφυγαν ολες. τωρα εχω μονο μια μπαρα που γραφει file, edit, view κλπ. λογικα αυτα χρειαζομαι ετσι? δεν πρεπει να εχει και αλλες μπαρες ετσι?

Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,956 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 23:31, 19-11-09:

κάνε κλικ δεξί στον κενό χώρο ανάμεσα σε αυτά και διάλεξε ότι θέλεις να εμφανίζεται και ότι δεν θέλεις

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 23:35, 19-11-09:

ευχαριστω σελφουλι

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 17,377 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 00:06, 20-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από Corpse Bride
Χελό ολ.
Εχω το εξης θεμα(τακι; ): οταν εφτιαξα το πισι, ο κομπιουτερας μαλλον περασε σπασμενα windows (μαλλον- σιγουρα, δεν πληρωσα παραπανω για αυθεντικα, δεν τεθηκε καν ζητημα )
Τελος παντων, απο τοτε ειχα κανει μερικα update τα οποια εγιναν κανονικα, προσφατα ομως εκανα update για service pack 3, κι απο τοτε ξεκινησε αντιστροφη μετρηση για την ενεργοποιηση των windows (βγαινει ενα μηνυμα που λεει οτι τελος παντων αυτα που εχω μπορει να ειναι σπασμενα -σωωωπα- και οτι εχω αλλες ...πλεον 23 μερες για να περασω τα αυθεντικα).
Το θεμα ειναι οτι ψαχουλευοντας ανακαλυψα οτι για εναν αλλον υπολογιστη του σπιτιου μας ειχαν δωσει σιντι με τα αυθεντικα, κι αν κρινω απο το σε ποιον υπολογιστη τα εχουμε αμφιβαλλω αν ο κατοχος εχει την παραμικρη ιδεα για updates μεσω νετ. Εβαλα το sn του σιντιου στην καρτελα ενεργοποιησης αλλα δεν το δεχεται. Πρεπει να κανω εξαρχης εγκατασταση με το περιεχομενο του σιντιου; Υπαρχει αντιστοιχια σιντιου και σιριαλ ναμπερ; Μπορω να τελειωνω καπως χωρις πολλα πολλα γιατι δε σκαμπαζω;
Μεγσι.
http://support.microsoft.com/kb/328874
Αρχική Δημοσίευση από theodora18
Με αφορμή μια ερώτηση που προηγήθηκε,περί επαναφοράς του συστήματος, μου γεννήθηκαν 2 απορίες...

1.Γιατί στο ημερολόγιο που βγάζει, για να επιλέξεις το σημείο επαναφοράς, έχει αποθηκευμένες κάποιες ημερομηνίες;
2.Η επαναφορά αν και λέει πως δεν επηρεάζει τα έγγραφα κτλ γιατί κάνει αλλαγές στα εικονίδια πχ;Εννοώ ότι στις 11/11 πχ να έχεις 20 εικονίδια στην επιφάνεια και 18/11 να εχεις 14..Να κάνεις επαναφορά στις 11/11 και τελικά να έχεις πάλι 20...
1. Γιατί επαναφορά συστήματος δεν μπορείς να κάνεις σε όποια ημ/νια θέλεις, παρά μόνο όταν ο υπολογιστής ή εσύ ρύθμισες την τάδε στιγμή σαν εφικτή ημ/νια. π.χ. όταν κάνεις windows update τότε ο υπολογιστής ρυθμίζει αυτόματα την στιγμή πριν το update ως τέτοια στιγμή
2. Γιατί τα εικονίδια τα θεωρεί ρυθμίσεις. Κατά 90% μόνο η συντόμευση χάθηκε, δλδ το πρόγραμμα λειτουργεί.

Παράθεση

Ntontini (Κωνσταντίνα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ntontini
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,412 μηνύματα.

H Ntontini έγραψε στις 16:29, 29-11-09:

Την πάτησα κι εγώ με αυτόν τον ιό..
Στάλθηκε αυτόματα και εγώ τον άνοιξα επειδή δενήξερα τι είναι.
Είχε σταλεί σαν άρχειο και τον διέγραψα .Είναι ιλος που κλείνει τις συνομιλίες,δεν επηρεάζει τίποτα άλλο-τουλάχιστον έτσι μου είπαν-
Έκανα δύο φορές επανεκκίνηση και τώρα είναι εντάξει δηλαδή δεν κλείνει συνομιλίες ή κάτι τέτοιο.
Θα βάλω και το antivirus πρόσφατα και θα είμαι καλυμένη.Ωστόσο μην ανοίγεται link.Το συγκεκριμένο ειναι κάπως έτσι: foto (έχει μια σελίδα)(και στο τέλος θα λέει την δική σας-νομίζω-διεύθηνση mail..

ΠΡΟΣΟΧΗ....

Παράθεση

CuteKitty (Δήμητρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη CuteKitty
H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 622 μηνύματα.

H CuteKitty Βαρέθηκα... Σταματήστε τη γη να κατέβω! έγραψε στις 17:39, 29-11-09:

Δηλαδή αν ας πούμε μας στείλει ο φίλος ή η φίλη μας ένα λινκ για ένα βίντεο ή τέλος πάντων κάτι, δεν πρέπει να το πατήσουμε;

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,878 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 17:44, 29-11-09:

Μόνα αν σου μιλάει εκείνη την ώρα, και σου έχει πεί ότι θα σου στείλω κάτι. Αυτός ο Ιος, μπαίνει σαν την τάδε φίλη σου, και ενώ ΔΕΝ έχετε κουβέντα, σου πετάει ένα ξερό λίνκ.

Παράθεση

CuteKitty (Δήμητρα)

Διάσημο Μέλος

H CuteKitty Βαρέθηκα... Σταματήστε τη γη να κατέβω! έγραψε στις 17:46, 29-11-09:

Αααααα... Πέσμου έτσι, ναι ένα αυθέρετο λινκ δεν είμαι τόσο χαζή να το πατήσω οκ..! Θα το πω και στη φίλη μου άμα είναι να ξέρει. Αν επιτρέπεται, πού το έμαθες;

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,878 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 17:50, 29-11-09:

Μου έχει έρθει με μειλ ενημέρωση, πιο πρίν την είχα πατήσει και κόλλησα, και ΣΥΝΕΧΙΖΩ να λαμβάνω ξεκάρφωτα λίνκ, απο μολυσμένες φίλες μου....(φυσικά δεν τα πατάω)

Παράθεση

CuteKitty (Δήμητρα)

Διάσημο Μέλος

H CuteKitty Βαρέθηκα... Σταματήστε τη γη να κατέβω! έγραψε στις 17:53, 29-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από julia
Μου έχει έρθει με μειλ ενημέρωση, πιο πρίν την είχα πατήσει και κόλλησα, και ΣΥΝΕΧΙΖΩ να λαμβάνω ξεκάρφωτα λίνκ, απο μολυσμένες φίλες μου....(φυσικά δεν τα πατάω)
A, εμένα μέχρι στιγμής δεν μου ήρθε τίποτα... Είχα καθαρήσει το δίσκο και δεν έχω εγκαταστήσει ακόμα το Messenger. Όταν λες από μολυσμένες φίλες σου εννοείς φίλες σου που έχουν κολλήσει τον ιό;

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 18:02, 29-11-09:

Ναι, αλλά δεν το γνωρίζουν ότι έχουν κολλήσει, και στέλνουν το λινκ, ή το αρχείο, σε όλες τις επαφές τους (ενώ τις περισσότερες φορές δεν είναι κάν online)...

Πρέπει μόλις λάβεις κάτι ύποπτο απο μια φίλη σου να της το πείς, να αλλάξει το password της, και να τρέξει το αντιβιοτικό.
Φυσικά ούτε και εσύ να πατήσεις ποτέ το λινκ, ή να καταβάσεις το αρχείο που σου έστειλε.

Παράθεση

CuteKitty (Δήμητρα)

Διάσημο Μέλος

H CuteKitty Βαρέθηκα... Σταματήστε τη γη να κατέβω! έγραψε στις 18:08, 29-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από julia
Ναι, αλλά δεν το γνωρίζουν ότι έχουν κολλήσει, και στέλνουν το λινκ, ή το αρχείο, σε όλες τις επαφές τους (ενώ τις περισσότερες φορές δεν είναι κάν online)...

Πρέπει μόλις λάβεις κάτι ύποπτο απο μια φίλη σου να της το πείς, να αλλάξει το password της, και να τρέξει το αντιβιοτικό.
Φυσικά ούτε και εσύ να πατήσεις ποτέ το λινκ, ή να καταβάσεις το αρχείο που σου έστειλε.
Μάλιστα, οκ θα το έχω υπόψιν μου.. Ευχαριστώ για την ενημέρωση!

Παράθεση

Γατέχων

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γατέχων
Ο Γατέχων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Σπάρτη (Λακωνία). Έχει γράψει 179 μηνύματα.

O Γατέχων έγραψε στις 20:42, 29-11-09:

Εγω 7 χρονια στο διαδικτυο ποτε δεν εχω χρησμιοποησει messenger!φαινομενο,ε;

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,710 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 11:34, 02-12-09:

Σκέφτομαι να ζητήσω από το Santa φετος μια DSLR μηχανή,μια και ήμουν ΠΟΛΥ καλό κορίτσι.Έχετε κάτι υπόψιν σας;Δούλευα για χρόνια με μια compact Olympus μ και πρόσφατα πήρα μια olympus fe επισης compact (κι έχω μετανιωσει την ωρα και τη στιγμη που την πηρα).Σε αναλογική έχω μια παμπαλαια Minolta Dynax4 που λατρεύω και τραβάω κυρίως ασπρόμαυρα φιλμ.Οπότε ψάχνω μια εύκολη στη χρήση DSLR για αρχάριο,σε λογική τιμή,που να μην είναι όμως και ανάγκη να την αλλάξω σε δυο-τρία χρόνια (να φανταστείτε μου πήρε πέντε χρόνια να αλλάξω την πρώτη olumpus μου,κι ας ήταν μόνο 4 mp...) και να μπορω ΑΝ αποφασισω ποτε να δοκιμασω κανεναν αλλο φακο να με παιρνει (για την αναλογικη μου μονο ενα φιλτρακι εχω,ειμαι ολιγαρκης ανθρωπας).Ζηταω πολλα;

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 11:42, 02-12-09:

Ντεν ξέρει απο τέτοια....εγκω.
Ας πουνε αλλοι.....

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,710 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 11:48, 02-12-09:

Οταν θα ερθει ο καιρος να τη στειρωσω θα σε ρωτησω εσενα.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 11:53, 02-12-09:

Έτσι ναι, θα σου πώ!!!

Παράθεση

Melini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Melini
H Melini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 2,597 μηνύματα.

H Melini έγραψε στις 12:21, 02-12-09:

Δωράκι, εγώ αγόρασα πριν ακριβώς ένα χρόνο τη Nikon D40. Ήταν ένα πολύ καλό πακέτο του Saturn, με το σώμα και δυο φακούς (18-55mm και 55-200mm AF) στα 280 Ευρώ, μου ήρθε 300 μαζί με την κάρτα μνήμης (και την 5ωρη αναμονή με άλλους λυσσασμένους στο μαγαζί μέχρι να αφιχθεί το απόθεμα )
Το νεώτερο μοντέλο που έβγαλε η ίδια εταιρεία, η D5000 δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από τη δική μου. Θεωρείται μηχανή entry level, αρκετά φιλική προς το χρήστη (κατά τη γνώμη μου πάντα) και αμα τη βρεις σε προσφορά, θα είναι και σε πολύ καλή τιμή
Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι δεν έχει ενσωματωμένο μηχανισμό εστίασης, οπότε πρέπει να αγοράζεις φακούς με μηχανισμό (AF), αλλά μπορείς κάλλιστα να δουλεύεις και στη χειροκίνητη εστίαση
Για ξεκίνημα είναι πολύ καλή, και συμβατή με εξαρτήματα που θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις στο μέλλον με ένα πιο εξελιγμένο σώμα οπότε δε θα πάει χαμένη η επένδυσή σου

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,137 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 12:21, 02-12-09:

Δώρα, ούτε εγώ το κατέχω το άθλημα, ρίξε όμως μια ματιά εδώ, έχουν πολύ ενεργό φόρουμ, νομίζω ότι θα σε βοηθήσουν.

Παράθεση

Melini

Επιφανές Μέλος

H Melini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 2,597 μηνύματα.

H Melini έγραψε στις 12:23, 02-12-09:

Επίσης, υπάρχει ελληνόφωνο φόρουμ για την ψηφιακή φωτογραφία, όπου υπάρχουν πολλές κριτικές για μηχανές και εξαρτήματα:

www.dpgr.gr

Θα βρεις και γνωστούς εκεί
Είμαι κι εγώ εγγεγραμμένη, αλλά δεν ποστάρω ποτέ μου έχει κλέψει την καρδιά το γατοφόρουμ

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 12:27, 02-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από Melini
Δωράκι, εγώ αγόρασα πριν ακριβώς ένα χρόνο τη Nikon D40. Ήταν ένα πολύ καλό πακέτο του Saturn, με το σώμα και δυο φακούς (18-55mm και 55-200mm AF) στα 280 Ευρώ, μου ήρθε 300 μαζί με την κάρτα μνήμης (και την 5ωρη αναμονή με άλλους λυσσασμένους στο μαγαζί μέχρι να αφιχθεί το απόθεμα )
Το νεώτερο μοντέλο που έβγαλε η ίδια εταιρεία, η D5000 δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από τη δική μου. Θεωρείται μηχανή entry level, αρκετά φιλική προς το χρήστη (κατά τη γνώμη μου πάντα) και αμα τη βρεις σε προσφορά, θα είναι και σε πολύ καλή τιμή
Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι δεν έχει ενσωματωμένο μηχανισμό εστίασης, οπότε πρέπει να αγοράζεις φακούς με μηχανισμό (AF), αλλά μπορείς κάλλιστα να δουλεύεις και στη χειροκίνητη εστίαση
Για ξεκίνημα είναι πολύ καλή, και συμβατή με εξαρτήματα που θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις στο μέλλον με ένα πιο εξελιγμένο σώμα οπότε δε θα πάει χαμένη η επένδυσή σου
Μονο 300 ευρω;Ακουγεται πολυ καλο το πακετακι.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 12:29, 02-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από aretha
Δώρα, ούτε εγώ το κατέχω το άθλημα, ρίξε όμως μια ματιά εδώ, έχουν πολύ ενεργό φόρουμ, νομίζω ότι θα σε βοηθήσουν.
Επίσης, υπάρχει ελληνόφωνο φόρουμ για την ψηφιακή φωτογραφία, όπου υπάρχουν πολλές κριτικές για μηχανές και εξαρτήματα:

www.dpgr.gr

Θα βρεις και γνωστούς εκεί
Είμαι κι εγώ εγγεγραμμένη, αλλά δεν ποστάρω ποτέ μου έχει κλέψει την καρδιά το γατοφόρουμ
Αντρεπουμαι να ρωτησω εκει,ειναι ολοι εξπερ.
Ευχαριστω πολυ παντως!

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,137 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 12:31, 02-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Ευχαριστω πολυ παντως!
Άντε καλέ που ντρέπεσαι, εσύ δηλαδή θα κακοχαρακτήριζες κάποιον που θα μπει εδώ για να σε ρωτήσει κάτι γατικό χωρίς να είναι εξπέρ; Γι' αυτό υπάρχουν τα ντερνέ βρε, για να μοιραζόμαστε αυτά που ξέρουμε

Παράθεση

Melini

Επιφανές Μέλος

H Melini έγραψε στις 12:35, 02-12-09:

Ευχαριστω πολυ παντως!
Κι εγώ αντρέπουμαι, αν και δεν είναι όλοι εξπέρ, υπάρχουν και πολλοί εξυπνάκηδες
Θα βρεις εκεί και το Νίκο, και τον Παύλο
Μπορείς να πας κατ'ευθείαν στις κριτικές, και να διαβάσεις ό,τι θες χωρίς να ποστάρεις

Όσο για το πακέτο, είναι πράγματι πολύ καλό, για αυτό και ποδοπατηθήκαμε για να το αποκτήσουμε (υπήρχαν άνθρωποι που τις έπαιρναν δυο δυο!! Δε θέλω να τη θυμάμαι εκείνη τη μέρα).
Νομίζω ότι σιγά σιγά αποσύρεται από την κυκλοφορία. Τώρα προωθείται η D60 η οποία κοστίζει περίπου 400 Ευρώ Επίσης πολύ καλή λύση.
Ο Φωτογράφος της Καθημερινής, έχει αυτό το μήνα αφιερωμα στις DSLR με συγκριτικό τεστ. Νομίζω ότι μπορείς να βρεις το περιοδικό στα περίπτερα, αλλιώς μπορώ να το φυλάξω και να σου το στείλω εγώ

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 12:37, 02-12-09:

ΟΚ Μελινακι,θα το ψαξω,σε ευχαριστω πολυ!
Λες το δικο σου πακετακι να μην το βρω πια;

Παράθεση

Melini

Επιφανές Μέλος

H Melini έγραψε στις 12:48, 02-12-09:

ΟΚ Μελινακι,θα το ψαξω,σε ευχαριστω πολυ!
Λες το δικο σου πακετακι να μην το βρω πια;
Το δικό μου πακετάκι δε θα το βρεις, γιατί είχε διάρκεια μόνο μερικές ώρες, στα εγκαίνια του καταστήματος
Πάντως, καθώς πλησιάζουν Χριστούγεννα, θα βγουν σίγουρα νέες προσφορές, θέλει μόνο να τις δεις εγκαιρα για να προλάβεις, και να μην κάτσεις να το σκεφτείς έχεις από πριν αποφασίσει, ορμάς και το αρπάζεις!!!
Κι άμα σου γυαλίσει κάτι που υπάρχει μόνο στην Αθήνα, μην ανησυχείς, εδώ είμαστε εμείς τις λεπτομέρειες και τα ανταλλαγματα θα τα συζητήσουμε μόλις δοθεί η ευκαιρία

Παράθεση

drf

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη drf
Ο drf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 723 μηνύματα.

O drf έγραψε στις 12:58, 02-12-09:

Σκέφτομαι να ζητήσω από το Santa φετος μια DSLR μηχανή,μια και ήμουν ΠΟΛΥ καλό κορίτσι.Έχετε κάτι υπόψιν σας;Δούλευα για χρόνια με μια compact Olympus μ και πρόσφατα πήρα μια olympus fe επισης compact (κι έχω μετανιωσει την ωρα και τη στιγμη που την πηρα).Σε αναλογική έχω μια παμπαλαια Minolta Dynax4 που λατρεύω και τραβάω κυρίως ασπρόμαυρα φιλμ.Οπότε ψάχνω μια εύκολη στη χρήση DSLR για αρχάριο,σε λογική τιμή,που να μην είναι όμως και ανάγκη να την αλλάξω σε δυο-τρία χρόνια (να φανταστείτε μου πήρε πέντε χρόνια να αλλάξω την πρώτη olumpus μου,κι ας ήταν μόνο 4 mp...) και να μπορω ΑΝ αποφασισω ποτε να δοκιμασω κανεναν αλλο φακο να με παιρνει (για την αναλογικη μου μονο ενα φιλτρακι εχω,ειμαι ολιγαρκης ανθρωπας).Ζηταω πολλα;

μια καλή value for money είναι αυτή εδώ: http://www.katerelos.gr/product_info...oducts_id=5147

εάν θέλεις να επενδύσεις και σε καλό φακό υπολόγιζε από 600+

εναλλακτικά εάν θέλεις να παίξεις με ένα αρκετά καλό φακό για αρχή μπορείς να δεις και αυτόν εδώ: Canon EF 50mm 1,8

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 13:05, 02-12-09:

Νικο,θελω μια μηχανη που να εχει ενα μετριο φακο για αρχη,για να ειμαι ευχαριστημενη τοσα χρονια με 4 mp compact θα μου φανει παραδεισος!

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 13:07, 02-12-09:

Το δικό μου πακετάκι δε θα το βρεις, γιατί είχε διάρκεια μόνο μερικές ώρες, στα εγκαίνια του καταστήματος
Πάντως, καθώς πλησιάζουν Χριστούγεννα, θα βγουν σίγουρα νέες προσφορές, θέλει μόνο να τις δεις εγκαιρα για να προλάβεις, και να μην κάτσεις να το σκεφτείς έχεις από πριν αποφασίσει, ορμάς και το αρπάζεις!!!
Κι άμα σου γυαλίσει κάτι που υπάρχει μόνο στην Αθήνα, μην ανησυχείς, εδώ είμαστε εμείς τις λεπτομέρειες και τα ανταλλαγματα θα τα συζητήσουμε μόλις δοθεί η ευκαιρία
Θα κοιταζω,θα κοιταζω,κι αμα βρω στην Αθηνα προσφορα θα κατεβω να την παρω μονη μου για να μη μου ζητας ανταλλαγματα!

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 13:50, 02-12-09:

Ετουτη λεει τιποτα;
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.561925
Εχω τρελο αγχος για το χειρισμο τους,μου φαινεται βουνο σε σχεση με την compact μου...

Παράθεση

Melini

Επιφανές Μέλος

H Melini έγραψε στις 14:40, 02-12-09:

Ετουτη λεει τιποτα;
Εχω τρελο αγχος για το χειρισμο τους,μου φαινεται βουνο σε σχεση με την compact μου...
Για το μοντέλο θα σου απαντήσει ο ειδικός,΄ή αλλιώς "δάσκαλος"
Για το χειρισμό μιας DSLR έχω να σου πω ότι στην αρχή φαίνεται λίγο βουνό, αλλά σιγά σιγά εξοικειώνεσαι, μαθαίνοντας τις βασικές αρχές. Πάντως είναι σημαντικό να είναι το μενού όσο πιο φιλικό γίνεται προς το χρήστη.

Παράθεση

drf

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη drf
Ο drf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 723 μηνύματα.

O drf έγραψε στις 14:44, 02-12-09:

Ετουτη λεει τιποτα;

τα θετικά τους είναι ότι είναι σχετικά μικρές και έχουν και μικρούς σε μέγεθος φακούς, με τις ενσωματωμένες custom ρυθμίσεις βγάζουν 'wow' vivid χρώματα.

τα αρνητικά τους είναι ότι έχουν αρκετό θόρυβο σε υψηλά iso , έχουν μικρό viewfinder που είναι εκνευριστικό.

προσωπικά δε θα στη πρότεινα..

όσο για τους χειρισμούς για την αρχή υπάρχει και το full auto και σιγά σιγά τη μαθαίνεις δεν είναι και πλυντήριο που δε ξέρεις τι κάνουν όλα αυτά τα κουμπιά

Παράθεση

Melini

Επιφανές Μέλος

H Melini έγραψε στις 14:51, 02-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από drf
όσο για τους χειρισμούς για την αρχή υπάρχει και το full auto και σιγά σιγά τη μαθαίνεις δεν είναι και πλυντήριο που δε ξέρεις τι κάνουν όλα αυτά τα κουμπιά
Ναι, το θέμα είναι να μη γλυκαθείς με το full auto και μείνεις μόνο εκεί
Για μένα, η μετάβαση από το ένα στο άλλο ήταν αργή, γιατί δε μπορούσα να διαθέσω και πολύ χρόνο, ούτε για να εξοικειωθώ με τη μηχανή, ούτε και να διαβάσω
Πάντως, σήμερα, δε μπορώ πλέον να χρησιμοποιήσω compact μηχανή... θέλω να κάνω τις ρυθμίσεις μου... και δεν είμαι και ιδιαίτερα προχωρημένη

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 16:05, 02-12-09:

Νικο το πλυντηριο εχει τεσσερα κουμπια,θες να το συγκρινεις στ'αληθεια με μια SLR;

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,956 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 19:36, 02-12-09:

πρώτον , sorry για τα greeklish , δεν μπορώ να γράψω ελληνικά .

ήμουνα σε ένα topic που είχε σχέση με το λύκειο , και στο πρώτο post του emufur είχε ένα συνημμένο αρχείο σχετικό με το θέμα . Έκανα κλικ (καταραμένη στιγμή) να ανοίξει το αρχείο και αμέσως το pc κόλλησε . Πάτησα επανεκκίνηση και από τότε όταν πάω να μπω στον λογαριασμό μου στα windows μου λέει <<ο λαγαριασμός δεν βρέθηκε , θα ανοιχτεί ένας προσωρινός λογαριασμός>> . Στα έγγραφα δεν έχει τίποτα δηλαδή . Στους άλλους λογαριασμούς του pc δεν άλλαξε κάτι . Και σε μένα τα έγγραφα μου δεν χάθηκαν , απλά πρέπει να ανοίξω τα περιεχόμενα του σκληρού για να τα δω .

Επίσης δεν μπορώ να γράψω στα ελληνικά (απόδειξη το παρόν) . Όλα τα προγράμματα ανοίγουνε κανονικά , το antivirus μου ("κασπερσκυ" 2009-10) δεν έχει βρει τίποτα αλλα το pc κολλάει συνεχεια και ούτε το ctrl+alt+del δεν εμφανίζει τον σχετικό πινακα .

Να κάνω format ;

p.s. επείγον - βοήθεια - sos - valder??????

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill : 02-12-09 στις 21:48. Αιτία: μετατροπή greeklish
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 20:58, 02-12-09:

Νικο,θελω μια μηχανη που να εχει ενα μετριο φακο για αρχη,για να ειμαι ευχαριστημενη τοσα χρονια με 4 mp compact θα μου φανει παραδεισος!
εγω εχω την sony α300 και ειμαι πολυ ευχαριστημενη! Την επελεξα γιατι εχει καλυτερο φακο για αρχαριους (18-70mm), φανταστικη διαρκεια μπαταριας και οθονη που γυριζει για να βγαζεις φωτογραφιες οταν δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις το viewfinder. Το μειονεκτημα ειναι οτι οι φακοι ειναι λιγο πιο ακριβοι σε σχεση με αλλες εταιριες. Ως τωρα δεν εχω κανενα παραπονο και λειτουργει φανταστικα. Απο οτι μου ειπαν σε διαφορα μαγαζια, η sony ειναι καινουρια στον χωρο με τις επαγγελματικες και προσφερει περισσοτερα πανω στην μηχανη σε χαμηλοτερες τιμες.

Ετουτη λεει τιποτα;
μην αγχωνεσαι! 2-3 φορες να διαβασεις το manual και να πειραματιστεις με την μηχανη, θα μαθεις τα περισσοτερα!

Για μένα, η μετάβαση από το ένα στο άλλο ήταν αργή, γιατί δε μπορούσα να διαθέσω και πολύ χρόνο, ούτε για να εξοικειωθώ με τη μηχανή, ούτε και να διαβάσω
Πάντως, σήμερα, δε μπορώ πλέον να χρησιμοποιήσω compact μηχανή... θέλω να κάνω τις ρυθμίσεις μου... και δεν είμαι και ιδιαίτερα προχωρημένη
και εγω μια απο τα ιδια!! Eπισης δεν μπορω να κοιταω σε οθονη για να βγαλω φωτογραφια, δεν με βολευει καθολου. Την compact την εχω μονο για να τραβαω βιντεο Aσε που δεν μου αρεσει καθολου η ποιοτητα, ακομα και η καλυτερη φωτογραφια τραβηγμενη με compact μου φαινεται οτι εχει υπερβολικο noise

Παράθεση

isidorosrigas

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη isidorosrigas
Ο isidorosrigas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 51 μηνύματα.

O isidorosrigas έγραψε στις 22:23, 02-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από self-instructive depressing
πρώτον , sorry για τα greeklish , δεν μπορώ να γράψω ελληνικά .

ήμουνα σε ένα topic που είχε σχέση με το λύκειο , και στο πρώτο post του emufur είχε ένα συνημμένο αρχείο σχετικό με το θέμα . Έκανα κλικ (καταραμένη στιγμή) να ανοίξει το αρχείο και αμέσως το pc κόλλησε . Πάτησα επανεκκίνηση και από τότε όταν πάω να μπω στον λογαριασμό μου στα windows μου λέει <<ο λαγαριασμός δεν βρέθηκε , θα ανοιχτεί ένας προσωρινός λογαριασμός>> . Στα έγγραφα δεν έχει τίποτα δηλαδή . Στους άλλους λογαριασμούς του pc δεν άλλαξε κάτι . Και σε μένα τα έγγραφα μου δεν χάθηκαν , απλά πρέπει να ανοίξω τα περιεχόμενα του σκληρού για να τα δω .

Επίσης δεν μπορώ να γράψω στα ελληνικά (απόδειξη το παρόν) . Όλα τα προγράμματα ανοίγουνε κανονικά , το antivirus μου ("κασπερσκυ" 2009-10) δεν έχει βρει τίποτα αλλα το pc κολλάει συνεχεια και ούτε το ctrl+alt+del δεν εμφανίζει τον σχετικό πινακα .

Να κάνω format ;

p.s. επείγον - βοήθεια - sos - valder??????
Κάνε επαναφορά συστήματος από το τελευταίο σημείο. Θα δουλέψει σίγουρα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη evelynkar
H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,510 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 22:27, 02-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan
εγω εχω την sony α300 και ειμαι πολυ ευχαριστημενη! Την επελεξα γιατι εχει καλυτερο φακο για αρχαριους (18-70mm), φανταστικη διαρκεια μπαταριας και οθονη που γυριζει για να βγαζεις φωτογραφιες οταν δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις το viewfinder. Το μειονεκτημα ειναι οτι οι φακοι ειναι λιγο πιο ακριβοι σε σχεση με αλλες εταιριες. Ως τωρα δεν εχω κανενα παραπονο και λειτουργει φανταστικα. Απο οτι μου ειπαν σε διαφορα μαγαζια, η sony ειναι καινουρια στον χωρο με τις επαγγελματικες και προσφερει περισσοτερα πανω στην μηχανη σε χαμηλοτερες τιμες.

αυτην εχει και ο φιλος μου και ειναι πολυ ευχαριστημενος..ειναι πολυ καλη για αρχαριους!

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O self-instructive depressing έγραψε στις 23:16, 02-12-09:

και πώς γινεται αυτο?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη love_angel : 02-12-09 στις 23:23. Αιτία: greeklish
Παράθεση

isidorosrigas

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη isidorosrigas
Ο isidorosrigas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 51 μηνύματα.

O isidorosrigas έγραψε στις 23:27, 02-12-09:

Το Start menu (έναρξη) την εμφανίζει σωστά; Πας εκεί, Όλα τα προγράμματα (All Programs), Accessories (δεν θυμάμαι στα ελληνικά), System Tools (Αρχεία συστήματος), System restore (Επαναφορά συστήματος). Μόλις το ανοίξεις ακολουθείς κανονικά τα βήματα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill : 02-12-09 στις 23:53. Αιτία: μετατροπή greeklish στο quote
Παράθεση

drf

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη drf

O drf έγραψε στις 01:19, 03-12-09:

practice, practice, practice is improvement..

Νικο το πλυντηριο εχει τεσσερα κουμπια,θες να το συγκρινεις στ'αληθεια με μια SLR;
πραγματικά δε ξέρω πώς τα καταφέρνετε με αυτό το πράμα του σατανά..

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 03:07, 03-12-09:

drf να σε ρωτησω μια που τα ξερεις καλα...
σκεφτομαι να αγορασω φακο για την μηχανη μου, αλλα δεν ξερω τι φακο να παρω. Μου αρεσει να βγαζω πολυ κοντινες φωτογραφιες (πχ σταγονες πανω σε φυλλα, μυρμηγκια κτλ) αλλα θελω να φερνω και αντικειμενα που ειναι μακρια, κοντα (πχ αγρια ζωη). Θελω πολυ εναν φακο που να καλυπτει και τα 2 γιατι δεν μου αρεσει να αλλαζω φακους συχνα. Οποτε σκεφτομαι για εναν zoom lens 75-300mm f4.5-5.6 ή 1 macro lens 50mm f2.8 (100mm ισως να ηταν καλυτερος αλλα δεν εχω $800 προς το παρον ). Ποιο φακο απο τους 2 να παρω; Βασικα ειμαι μεταξυ 3:
http://www.sonystyle.ca/commerce/ser...n100269n100356

http://www.sonystyle.ca/commerce/ser...n100269n100355

http://www.sonystyle.ca/commerce/ser...n100269n100356 (αν αυτος ειναι καλος, τοτε θα τον παρω μαζι με τον zoom lens 75-300mm)

Παράθεση

drf

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη drf

O drf έγραψε στις 12:23, 03-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan
drf να σε ρωτησω μια που τα ξερεις καλα...
σκεφτομαι να αγορασω φακο για την μηχανη μου, αλλα δεν ξερω τι φακο να παρω. Μου αρεσει να βγαζω πολυ κοντινες φωτογραφιες (πχ σταγονες πανω σε φυλλα, μυρμηγκια κτλ) αλλα θελω να φερνω και αντικειμενα που ειναι μακρια, κοντα (πχ αγρια ζωη). Θελω πολυ εναν φακο που να καλυπτει και τα 2 γιατι δεν μου αρεσει να αλλαζω φακους συχνα. Οποτε σκεφτομαι για εναν zoom lens 75-300mm f4.5-5.6 ή 1 macro lens 50mm f2.8 (100mm ισως να ηταν καλυτερος αλλα δεν εχω $800 προς το παρον ). Ποιο φακο απο τους 2 να παρω; Βασικα ειμαι μεταξυ 3:
http://www.sonystyle.ca/commerce/ser...n100269n100356

http://www.sonystyle.ca/commerce/ser...n100269n100355

http://www.sonystyle.ca/commerce/ser...n100269n100356 (αν αυτος ειναι καλος, τοτε θα τον παρω μαζι με τον zoom lens 75-300mm)

θα σου πρότεινα να πάρεις πρώτο τον 50άρι macro μιας και σου αρέσουν τα κοντινά το αποτέλεσμα θα σε εκπλήξει Ο 100άρης macro σαφώς και είναι ανώτερος εάν μπορείς να τον επιλέξεις έναντι του 50άρι ακόμη καλύτερα

μπορείς να δεις μερικά δείγματα από το συγκεκριμένο φακό εδώ: http://www.pbase.com/cameras/sony/sal_50m28

το συγκεκριμένο τελε θα τον άφηνα για αργότερα μιας και δεν είναι και κάτι ιδιαίτερο και στα χαρακτηριστικά του ειναι αρκετά σκοτεινός , θα χρειάζεσαι σχετικά καλό φως για να τραβήξεις με αυτόν.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους