Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,083 εγγεγραμμένα μέλη και 3,036,347 μηνύματα σε 92,210 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 934 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Μικρές απορίες και προβλήματα με τους Υπολογιστές

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 20:05, 03-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από drf
θα σου πρότεινα να πάρεις πρώτο τον 50άρι macro μιας και σου αρέσουν τα κοντινά το αποτέλεσμα θα σε εκπλήξει Ο 100άρης macro σαφώς και είναι ανώτερος εάν μπορείς να τον επιλέξεις έναντι του 50άρι ακόμη καλύτερα

μπορείς να δεις μερικά δείγματα από το συγκεκριμένο φακό εδώ: http://www.pbase.com/cameras/sony/sal_50m28

το συγκεκριμένο τελε θα τον άφηνα για αργότερα μιας και δεν είναι και κάτι ιδιαίτερο και στα χαρακτηριστικά του ειναι αρκετά σκοτεινός , θα χρειάζεσαι σχετικά καλό φως για να τραβήξεις με αυτόν.
σε ευχαριστω πολυυυυυυυ!!!!!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,956 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 23:39, 03-12-09:

Φχαριστώ φίλε , δεν είχα ιδέα τι να κάνω . Μια απορία μόνο : αφού κόλλησε όταν άνοιξα άγνωστο αρχείο ιός δεν είναι ; Έτσι εύκολα ξεφορτώνονται οι ιοί ;

έντιτ : τώρα δεν μπορώ να γράψω στα αγγλικά

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη self-instructive depressing : 04-12-09 στις 00:31. Αιτία: τώρα δεν μπορώ........
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Madrugada*

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Madrugada*
H Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H Madrugada* together we stand, divided we fall έγραψε στις 02:50, 04-12-09:

Αχ sid αυτό το πρόβλημα με τις γλώσσες το είχα κι εγώ πριν λίγες μέρες! Ξαφνικά στο άσχετο δε μπορούσα να γράψω μια ελληνικά μια αγγλικά και μου έβγαζε κάτι άσχετες γλώσσες. Βέβαια πείραξα ούσα άσχετη τη γλώσσα από τη γραμμή εργαλείων(?) εκει κάτω δεξιά, κ μετά από προσπάθειες την επανέφερα...

Πέρα από αυτό, την ίδια στιγμή άρχισε να κολλάει και ο browser πάρα πολύ. Σέρνεται η σύνδεση και αργεί να φορτώσει. Καμια φορα δε με βαζει και μσν. Πήρα τηλ. στη forthnet twice και μου ειπαν οτι ειναι προβλημα του pc. Εσβησα cookies, ιστορικο, απενεργοποιησα antivirus και τειχος προστασιας στιγμιαια αλλα τα ιδια... Μου εχει σπασει τα νευρα. Τι κανω? (Μ'αρέσει το 2 σε 1 ποστ μου "βρηκα αφορμη το προβλημα του αλλου για να κοτσαρω και το δικο μου εδω και να με λυπηθει κανενας γνωστης και να απαντησει" )

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,814 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 10:42, 04-12-09:

Μικρή απορία για ΜΕΓΑΛΟ πρόβλημα. Ο σκληρός του dell μου αρνήθηκε σήμερα να μπουτάρει Πήρα στο service και θα έρθουν από Τρίτη να μου τον αλλάξουν (πολύ καλή η τεχνική υποστήριξη της dell btw... κάτι ξέρουν, διότι από ποιότητα υλικών είναι... άστα να πάνε ).

Μου είπε λεπόν ο τεχνική_υποστήριξη_man, αν θέλω μέχρι την Τρίτη να κάνω μια προσπάθεια να βάλω τον σκληρό αυτό σε έναν άλλο υπολογιστή σαν secondary προφανώς και να δω εάν μπορώ να σώσω τίποτα από εκεί μέσα.

Κάτι μου είπε για usb kit που δεν πολυκατάλαβα όμως..

Ξέρει κανείς τι θα χρειαστώ για να κάνω τη διαδικασία....

Βοηθήστε το καημένο το Μίμιτ που έμεινε χωρίς data... (αν αναλογιστώ τι είχε εκεί μέσα... ΘΑ ΠΕΘΑΝΩΩΩΩΩ!!! )

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,710 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 11:25, 04-12-09:

Τελικα το αποφασισα!
Θα παρω τη Nikon D5000 στο Kit που κυκλοφορει.Σημερα μαλλον θα περασω απο το multirama γιατι απο οτι ειδα εχει την καλυτερη προσφορα.

Παράθεση

.seven.

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη .seven.
H .seven. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H .seven. i'm in the basement, you're in the sky.. έγραψε στις 11:32, 04-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Κάτι μου είπε για usb kit που δεν πολυκατάλαβα όμως..
Μάλλον θα εννοεί να πάρεις κάτι σαν κ αυτό http://cgi.ebay.com/2-5-SATA-USB-2-0...item3a5560ca73
Βάζεις τον δίσκο σου μέσα στο κουτάκι, συνδέεις όλα τα καλώδια και μετά είναι σαν να έχεις φτιάξει ένα μεγάλο USB stick, που πας και το συνδέεις (μέσω USB) σε έναν οποιοδήποτε υπολογιστή και με αυτό τον τρόπο μπορείς να σώσεις τα αρχεία σου.

Αν τελικά πάρεις κάτι τέτοιο πρέπει να προσέξεις να λέει 2,5" αν ο δίσκος προέρχεται από laptop, 3,5" αν προέρχεται από desktop, και τι τύπου είναι ο δίσκος (δηλαδή SATA,IDE)

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gademis
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 1,252 μηνύματα.

O gademis έγραψε στις 11:56, 04-12-09:

Η παίρνεις μόνο καλώδιο IDE/SATA to usb
http://www.plaisio.gr/Peripherals/Co...0-IDE-Sata.htm
http://www.plaisio.gr/Peripherals/Co...-IDE-SAT-1.htm
που είναι προσωρινή λύση για να σώσεις απλά τα δεδομένα σου (τέτοιο έχω εγώ που την κάνω συχνά τη δουλεια)

η να πάρεις ολόκληρο κουτί που όμως πρέπει να ξέρω αν είναι ide η sata ο δίσκος σου για να βρείς ποιό σου κάνει. Με αυτό θα σου μείνει ο δίσκος σάν εξωτερικός (αν είναι οκ και δεν τον δώσεις πίσω). Η κύρια δουλεια που κάνει ειναι να κάνεις εξωτερικό το δίσκο σου δηλαδή.

Παράθεση

drf

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη drf
Ο drf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 723 μηνύματα.

O drf έγραψε στις 12:00, 04-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Τελικα το αποφασισα!
Θα παρω τη Nikon D5000 στο Kit που κυκλοφορει.Σημερα μαλλον θα περασω απο το multirama γιατι απο οτι ειδα εχει την καλυτερη προσφορα.
ποιό φακό έχει miss? εάν σε 'παίρνει' πάρε και τον nikkor 50mm f1,8

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,710 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 12:10, 04-12-09:

Δε με παιρνει μεσιε Νικολάι,εχομεν να παραλαβουμε και γατι απο τας Ολλανδιας τον επομενο μηνα.
Νομιζω εναν 18-55 (καλα το ειπα ή πεταξα κοτσανα; )

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 12:33, 04-12-09:

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, με βοηθάτε πολύ!

Θα τον πάρει ο τεχνικός το χαλασμένο δίσκο ...ό,τι κάνω πρέπει να γίνει ως την Τρίτη.

Το άνοιξα το laptop και σας μεταφέρω τα στοιχεία του δίσκου: Είναι ένας Western Digital Scorpio (είναι που λένε έκρυβα ένα σκορπιό στον κόρφο μου ) WD3200BEVT Interface SATA.

Τα καλώδια που παρέθεσες gademi θα κάνουν δουλειά μ' αυτόν;

Και τώρα πάμε τα στοιχήματα. Ο δίσκος ήταν μια χαρά μέχρι χτες το βράδυ όπου και έκλεισα το laptop.
Εδώ και αρκετό καιρό όμως ανέβαζε δραματικές θερμοκρασίες το άτιμο. (Μέσα στους πρώτους μήνες που το αγόρασα ξεκίνησε αυτό, πριν ένα χρόνο). Είχα και ένα speed fan να τρέχει, αλλά δεν άλλαξε πάρα πολύ η κατάσταση.

Το ερώτημα τώρα είναι: Τι πιθανότητες έχει ο δισκούλης να μου δώσει έστω και μερικά από τα data μου πίσω;

Παράθεση

drf

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη drf
Ο drf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 723 μηνύματα.

O drf έγραψε στις 12:44, 04-12-09:

Δε με παιρνει μεσιε Νικολάι,εχομεν να παραλαβουμε και γατι απο τας Ολλανδιας τον επομενο μηνα.
Νομιζω εναν 18-55 (καλα το ειπα ή πεταξα κοτσανα; )
καλά τον είπες , μεγιές καλές αγορές και καλές αφίξεις

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 12:51, 04-12-09:

Ευχαριστωωωωωω!
Λες να την εχουν ετοιμοπαραδοτη;Φερνουν στα Multirama μερικα κομματια;
Αααααα επισης μεσιε Νικολάι,θα μπορουσατε να με διαφωτισετε σχετικα με τη δημιουργια ενος gif σαν αυτο της υπογραφης μου;Για την ακριβεια θελω να προσθεσω και τα δυο μας νεα γατονια.Ειναι πολυ δυσκολο;

Παράθεση

.seven.

Νεοφερμένος

H .seven. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H .seven. i'm in the basement, you're in the sky.. έγραψε στις 12:53, 04-12-09:

Όταν πατάς το power button τι ακριβώς γίνεται;
Εμφανίζει καμιά οθόνη εκκίνησης ή ούτε καν;
Ακούς τον δίσκο να γυρίζει; Αν ναι, ο ήχος είναι random ή ακολουθεί συγκεκριμένο pattern?
Έχει πέσει ποτέ κάτω;
(Αν δεν είναι μηχανικό το πρόβλημα, κατά πάσα πιθανότητα θα πάρεις όλα σου τα αρχεία πίσω! Εγώ έχω ανακτήσει αρχεία ακόμα και μετά από format - όχι το fast, το άλλο το καλό )

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη .seven. : 04-12-09 στις 13:05.
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 13:01, 04-12-09:

Δεν έχει πέσει ποτέ κάτω. Τρέξαμε διαγνωστικό με τον τεχνική_υποστήριξη_man και αυτό παρουσίασε το πρόβλημα του δίσκου καθώς επίσης και διαγνωστικό ειδικά για το fan (επειδή του είπα ότι ζεσταίνεται) που δεν ανέβαζε τις σωστές στροφές (έτσι είπε το διαγνωστικό).

Όταν πατάω το power button, φορτώνει bios, και σταματάει στο Microsoft Corporation με τη μπάρα με τις κάθετες γραμμές στα χρώματα που έχει το avatar σου. (ελπίζω να κατάλαβες από την περιγραφή μου ) Μετά δεν κάνει τίποτα.
Ο δίσκος φαίνεται να ψιλοδουλεύει, αλλά δεν μπορώ να πω ότι ακολουθεί κάποιο pattern.

Δοκίμασα safe mode, δοκίμασα last known good congif. τίποτα.
Δεν έφτανε καν ως εκεί.

Πριν τελειώσει το διαγνωστικό ο repair_man είχε αποφανθεί ότι φταίει ο δίσκος από την εμπειρία του, (πράγμα που μπορεί να σημαίνει πολλά... ) αλλά αν δεν είναι δίσκος τότε τι είναι; (Να παίξουμε την κολοκυθιά;; Sorry που αστειεύομαι, αλλά αν δεν το πάρω στην πλάκα θα κοπανάω το κεφάλι μου στον τοίχο )

---
Σκέφτομαι τα εξής: Θα δώσω 30 ευρώπουλα να πάρω αυτό το καλώδιο. Εάν ο δίσκος δε δουλέψει θα πάει χαμένο. Αν πάρω μια θήκη σαν αυτή που πρότεινε η seven, είτε θα ανακτήσω τα δεδομένα μου είτε θα μου μείνει το κουτί να βάλω έναν νέο δίσκο μέσα να τον έχω για αποθήκη. Υπάρχει τέτοιο κουτάκι για το δικό μου δίσκο στο πλαίσιο;
Παρόμοιος δίσκος να βάλω μέσα υπάρχει;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 04-12-09 στις 14:16.
Παράθεση

Melini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Melini
H Melini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 2,597 μηνύματα.

H Melini έγραψε στις 13:02, 04-12-09:

Να ρωτήσω κάτι κι εγώ η έτερη ψιλοάσχετη;
Μήπως θα ήταν καλύτερα να πάρει την D60, που θα της έρθει φτηνότερα από την D5000, αφού ουσιαστικά δεν έχει και πολύ μεγάλες διαφορές στα βασικά ;(το εύρος ISO και η δυνατότητα βιντεοσκόπησης διαφέρουν)
Και θα κερδίσει και σχεδόν 300 ευρώ, που θα μπορούσαν να διατεθούν για επιπλέον φακό

Παράθεση

.seven.

Νεοφερμένος

H .seven. i'm in the basement, you're in the sky.. έγραψε στις 13:06, 04-12-09:

http://datacent.com/datarecovery/hdd...tal/WD3200BEVT

Εδώ αναφέρει μερικά συχνά προβλήματα του δίσκου σου και προτείνει κάποιες λύσεις, οι οποίες είναι κάπως ... expert :S
Πάντως αναφέρει
...one of the most common problems Western Digital(WD) hard drives experience is burnt cuircuit board(PCB). WD drives are very vulnerable to overheating...
--------------------------------------------------------------
Αυτό που χρειάζεται να προσέξεις στο external case είναι να κάνει για 2,5"hdd και να είναι SATA. πχ υπάρχουν αυτά:
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.801909
http://www.plaisio.gr/Peripherals/Da...-MOBSTOR13.htm
και αν δεν φοβάσαι τις αγορές μέσω ιντερνετ:
http://www.skroutz.gr/c/667/external...se+2.5%22+SATA

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 13:11, 04-12-09:

Ειλικρινά σ΄ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σου.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 13:12, 04-12-09:

Eμενα αυτο μου φτανει:
" Combined with the help system, this makes the D5000 one of the least intimidating DSLRs around..."
http://www.cameralabs.com/reviews/Ni.../verdict.shtml

Παράθεση

.seven.

Νεοφερμένος

H .seven. i'm in the basement, you're in the sky.. έγραψε στις 13:17, 04-12-09:

Δεν κάνει τίποτα, μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω περισσότερο!

Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,956 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 13:18, 04-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από .seven.
Δεν κάνει τίποτα, μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω περισσότερο!

γκου χου γκου χου

ε , μπορείς να βοηθήσεις εμένα
Αρχική Δημοσίευση από self-instructive depressing
πρώτον , sorry για τα greeklish , δεν μπορώ να γράψω ελληνικά .

ήμουνα σε ένα topic που είχε σχέση με το λύκειο , και στο πρώτο post του emufur είχε ένα συνημμένο αρχείο σχετικό με το θέμα . Έκανα κλικ (καταραμένη στιγμή) να ανοίξει το αρχείο και αμέσως το pc κόλλησε . Πάτησα επανεκκίνηση και από τότε όταν πάω να μπω στον λογαριασμό μου στα windows μου λέει <<ο λαγαριασμός δεν βρέθηκε , θα ανοιχτεί ένας προσωρινός λογαριασμός>> . Στα έγγραφα δεν έχει τίποτα δηλαδή . Στους άλλους λογαριασμούς του pc δεν άλλαξε κάτι . Και σε μένα τα έγγραφα μου δεν χάθηκαν , απλά πρέπει να ανοίξω τα περιεχόμενα του σκληρού για να τα δω .

Επίσης δεν μπορώ να γράψω στα ελληνικά (απόδειξη το παρόν) . Όλα τα προγράμματα ανοίγουνε κανονικά , το antivirus μου ("κασπερσκυ" 2009-10) δεν έχει βρει τίποτα αλλα το pc κολλάει συνεχεια και ούτε το ctrl+alt+del δεν εμφανίζει τον σχετικό πινακα .

Να κάνω format ;

p.s. επείγον - βοήθεια - sos - valder??????

Παράθεση

Melini

Επιφανές Μέλος

H Melini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 2,597 μηνύματα.

H Melini έγραψε στις 13:19, 04-12-09:

Eμενα αυτο μου φτανει:
" Combined with the help system, this makes the D5000 one of the least intimidating DSLRs around..."
http://www.cameralabs.com/reviews/Ni.../verdict.shtml

Το help system θα το χρειαστείς για ένα μήνα, μετά θα μάθεις όσα χρειάζεσαι και θα το έχεις πληρώσει ένα 250άρι
Εξάλλου, η D60 θεωρείται μια από τις φιλικότερες μηχανές, με πολύ εύχρηστο μενού

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 13:23, 04-12-09:

Νικοοοοοοο τα φωτα σου!

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 13:26, 04-12-09:

Εσύ τι πετάγεσαι ρε μες τη μέση!

Τελικά θα πάρω το κουτάκι. Μαζί με ένα δίσκο φαίνεται πιο συμφέρουσα λύση.
Μακάρι να σώσω και τίποτα από τα δεδομένα μου, διότι αυτά, είναι ανυπολόγιστης αξίας!!!!
(μόλις θυμήθηκα τις φωτογραφίες από το καλοκαίρι... )

(...βόηθα τον seven,,, είναι καλό παιδί κατά βάθος... )

Παράθεση

drf

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη drf

O drf έγραψε στις 13:28, 04-12-09:

Ευχαριστωωωωωω!
Λες να την εχουν ετοιμοπαραδοτη;Φερνουν στα Multirama μερικα κομματια;
Αααααα επισης μεσιε Νικολάι,θα μπορουσατε να με διαφωτισετε σχετικα με τη δημιουργια ενος gif σαν αυτο της υπογραφης μου;Για την ακριβεια θελω να προσθεσω και τα δυο μας νεα γατονια.Ειναι πολυ δυσκολο;
δε γνωρίζω.. είναι franchise και ο κάθε ένας έχει δικιά του πολιτική , το πλαίσιο κλπ πρέπει να έχουν μεγαλύτερο στοκ..

γιατί δε κοιτάς και τα αμιγώς φωτογραφικά μαγαζιά; πχ www.katerelos.gr είναι ένα από αυτά που στέλνουν αντικαταβολή κλπ κλπ

με τα γραφιστικά δε τα πάω και πολύ καλά , θα χρειαστείς κάποιο πρόγραμμα που κάνει .gif animated υποθέτω..

Παράθεση

drf

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη drf

O drf έγραψε στις 13:33, 04-12-09:

Νικοοοοοοο τα φωτα σου!

το 'help system' που έχει και η D700 που έχω είναι ένα κουμπάκι που σου λέει τι είναι το συγκεκριμένο σημείο που είσαι στο μενού της (άχρηστο δηλαδή) , όσο για το βιντεο δε θέλω να έχω καμία σχέση μαζί του οπότε καλύτερα χωρίς εκτός εάν είναι κάτι που το θέλεις.

Συμφωνώ και εγώ με τη Μελίνα , εάν τα χαρακτηριστικά της D70 σε καλύπτουν τότε γιατί να δώσεις περισσότερα για το τελευταίο μοντέλο..;Πάντως μεταχειρισμένες μπορείς να βρεις αρκετές καλές ευκαιρίες..

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 13:34, 04-12-09:

Γιατι ο δασκαλος μου μου ειπε οτι δεν εχουν εγγυηση στην Ελλαδα και να μην τον προτιμησω...

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 13:35, 04-12-09:

το 'help system' που έχει και η D700 που έχω είναι ένα κουμπάκι που σου λέει τι είναι το συγκεκριμένο σημείο που είσαι στο μενού της (άχρηστο δηλαδή) , όσο για το βιντεο δε θέλω να έχω καμία σχέση μαζί του οπότε καλύτερα χωρίς εκτός εάν είναι κάτι που το θέλεις.

Συμφωνώ και εγώ με τη Μελίνα , εάν τα χαρακτηριστικά της D70 σε καλύπτουν τότε γιατί να δώσεις περισσότερα για το τελευταίο μοντέλο..;Πάντως μεταχειρισμένες μπορείς να βρεις αρκετές καλές ευκαιρίες..
Δεν ξερω...ποια ειναι καλυτερη για μενα;Εχω μπερδευτει τωρα...τι καλυτερο εχει δηλαδη η D5000 και κοστιζει τοσο ακριβοτερα;

Παράθεση

.seven.

Νεοφερμένος

H .seven. i'm in the basement, you're in the sky.. έγραψε στις 13:39, 04-12-09:

Να βοηθήσω, αλλά πολύ φοβάμαι οτι και γω θα προτείνω format...
Μια απόφαση είναι, πάρε backup τα αρχεία πριν συμβεί τίποτα χειρότερο και κάνε το μεγάλο βήμα!!

Αν φοβάσαι/βαριέσαι να το κάνεις, μπορείς είτε να το δώσεις σε κάποιον γνωστό σου που ασχολείται, είτε σε επαγγελματία φορματατζή (σαν τον πυρηνικό υδραυλικό ένα πράμα ) αλλά αυτό θα σου κοστίσει λογικά...

@isiliel
Δεν πιστεύω το laptop σου να είναι Studio 1555 ,ε;

Παράθεση

Melini

Επιφανές Μέλος

H Melini έγραψε στις 13:51, 04-12-09:

Νίκο, τη D60 της πρότεινα, βλέπω ότι κοστίζει γύρω στα 380 Ευρώ αυτή τη στιγμή... για τη D70 δεν έχω βρει τιμή...
Συμφώνώ για το θέμα του βίντεο, ο σκοπός είναι να αγοράσεις μια μηχανή με την οποία θα τραβάς καλές φωτογραφίες, αν θες άλλες λειτουργίες, να πάρεις και μια κάμερα

Αυτό είναι το Help System που εννοεί η Δώρα; Εγώ νόμιζα ότι ήταν κάποιο καινούργιο κολπάκι... Δώρα, αυτό δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ

Σχετικά με την τιμή: είναι καινούργιο μοντέλο γι'αυτό είναι ακριβή... κατά τα άλλα, μη νομίζεις ότι είναι και ιδιαίτερα εξελιγμένη (απλά αποσύρθηκε ένα μοντέλο και λανσαρίστηκε ένα καινούργιο)

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 13:55, 04-12-09:

Το laptop μου είναι Dell Studio 1535

Παράθεση

drf

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη drf

O drf έγραψε στις 14:01, 04-12-09:

Γιατι ο δασκαλος μου μου ειπε οτι δεν εχουν εγγυηση στην Ελλαδα και να μην τον προτιμησω...
κοίτα είναι λίγο σχετικό , ο Δαμκαλίδης είναι οκ αντιπροσωπία εάν σου τύχει κάτι δε θα έχεις θέμα, από την άλλη ο Κατερέλος αναλαμβάνει εκείνος να στο φτιάξει με το να το στέλνει έξω σε πανευρωπαϊκό κέντρο (αυτό αρκετές φορές μπορεί να είναι και πιο γρήγορο από εδώ) , οπότε δε το βρίσκω ιδιαίτερο πρόβλημα. Σε γενικές γραμμές εάν δεν είναι ελαττωματικό από την αρχή συνήθως και αυτό δεν είναι ο κανόνας δε βγάζουν ελάττωμα πέρα από φθορές χρήσης.

Δεν ξερω...ποια ειναι καλυτερη για μενα;Εχω μπερδευτει τωρα...τι καλυτερο εχει δηλαδη η D5000 και κοστιζει τοσο ακριβοτερα;
http://www.dpreview.com/reviews/comp...n_d60&show=all

δε βλέπω καμία ιδιαίτερη διαφορά με την d60 που να υποστηρίζει αυτή τη διαφορά τιμή εκτός του video..

Ουσιαστικά εάν πάρεις ή την d60 ή την d5000 δε θα δεις καμία διαφορά , το θέμα όπως είπε και η γατομάνα Μελίνα να πάρεις ένα φθηνότερο σώμα και να επενδύσεις κάτι παραπάνω σε καλύτερο φακό γιατί αυτός που έχει το κιτ δεν είναι και κάτι αξιόλογο , καλύτερα να πάρεις το 50άρι που σου έγραψα παρά αυτόν

από ότι βλέπω η d5000 έχει Live view εάν σε ενδιαφέρει να τη δουλέψεις ως compact

Παράθεση

.seven.

Νεοφερμένος

H .seven. i'm in the basement, you're in the sky.. έγραψε στις 14:06, 04-12-09:

Α κατάλαβα, είναι ακριβώς το προηγούμενο μοντέλο. Ελπίζω να βάζουν άλλους δίσκους στο 1555

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 14:08, 04-12-09:

Εγω δηλαδη που δε σκοπευω προς το παρον να παρω αλλο φακο,αξιζει να παρω την D5000 με το φακο που δινουν,παρα την D60;Αν παρω την D60 και αλλον ενα φακο,παλι στα ιδια δε μου ερχονται;

Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 1,252 μηνύματα.

O gademis έγραψε στις 14:35, 04-12-09:

Πάντως η σκέψη σου να πάρεις κουτί 2.5 sata για να το κάνεις δίσκο μετά ειναι καλή. e-shop και πλαίσιο έχει πολλές ή όπου αλλού θές. Προσέχεις στα links που σου έδωσα να είναι η θήκη για 2.5'' δίσκο και sata. Δίσκοι για να αγοράσεις και να βάλεις μέσα αν πεθάνει τελικά αυτός που έχεις υπάρχουν επίσης σε αφθονία.

edit: seven τώρα είδα τα links σου..
Επίσης φοβερό αυτό με τους επιθανάτιους ρόγχους των δίσκων παλεύω ήδη να κάνω extract το wave για να το βάλω SMS.

Παράθεση

drf

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη drf

O drf έγραψε στις 14:48, 04-12-09:

Εγω δηλαδη που δε σκοπευω προς το παρον να παρω αλλο φακο,αξιζει να παρω την D5000 με το φακο που δινουν,παρα την D60;Αν παρω την D60 και αλλον ενα φακο,παλι στα ιδια δε μου ερχονται;
η φωτογραφία βγαίνει περισσότερο από το φακό παρά από τη μηχανή , προσωπική μου πρόταση είναι να πάρεις την d60 και έναν καλύτερο φακό. Ο 18-55 του κιτ είναι ότι χειρότερο υπάρχει. Αυτή είναι η δική μου άποψη , επειδή όμως ΕΣΥ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ εσένα πέφτει και ο τελευταίος λόγος

Παράθεση

Melini

Επιφανές Μέλος

H Melini έγραψε στις 14:48, 04-12-09:

Το κλασικό κιτ της Νίκον περιλαμβάνει το σώμα κι ένα φακό 18-55μμ.
Αυτός είναι για να κάνεις τα βασικά και μπορείς να κάνεις μια χαρά δουλειά στην αρχή, ο Νίκος σου προτείνει να αγοράσεις με τα χρήματα που θα διέθετες για τη D5000 μια ισάξια μηχανή + ένα καλό φακό, έρχεσαι στα ίδια, αλλά σου μένει ο φακός
Και στο πακετο που θέλεις να πάρεις, τον ίδιο φακό έχει με τη D60

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,686 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 15:09, 04-12-09:

Κι άλλη λύση χωρίς να μπεις σε μαστοριλίκια και να βγάζεις δίσκους και να αγοράζεις διάφορα:

Βήμα 1ον: Κατεβάζεις (από άλλο πισί) το Kubuntu 9.10 από εδώ:

http://ftp.ntua.gr/pub/linux/ubuntu-releases/kubuntu/karmic/kubuntu-9.10-desktop-amd64.iso Βήμα 2ον: Το καις σε ένα cd ως ISO Image (εικονικός δίσκος/εικόνα)

Βήμα 3ον: Βάζεις το Dellάκι να bootάρει από το cd. Πας στο Bios στο Boot Sequence ή όπως το λέει τέσπα και φροντίζεις το DVD-ROM να έρθει πριν το δίσκο σ' εκείνη την επιλογή, ώστε να προλάβει να ξεκινήσει από το cd και να μη σε ξαναβάλει στο δίσκο.

Βήμα 4ον: Για να ξεκινήσει το cd, αφού το τοποθετήσεις στο drive και ξαναξεκινήσεις το πισί, θα σου πει press any key to boot from CD, όπως και θα πράξεις.

Βήμα 5ον: Μπορεί να δεις κάποιες πληροφορίες να τρέχουν στην οθόνη σου μετά, αλλά αυτό δε σε νοιάζει. Ίσως μετά σε βάλει να επιλέξεις γλώσσα. Θα σε πετάξει ύστερα σε μια οθόνη με το σηματάκι του Kubuntu κι από κάτω κάποιες επιλογές. Επιλέγεις αυτή που λέει να τρέξει αποκλειστικά το Kubuntu από το CD χωρίς αλλαγές στο δίσκο/υπολογιστή σου ή κάπως έτσι. Θα είναι ξεκάθαρη η επιλογή αυτή όμως ότι δε θα πειράξει τίποτα. Πρέπει να είναι η πρώτη στη λίστα αν θυμάμαι καλά. Η δεύτερη είναι το install (ΔΕΝ την πειράζεις, όπως ούτε και τις πιό κάτω)

Βήμα 6ον: Θα σε πετάξει σε επιφάνεια εργασίας κατευθείαν. Εαν έχεις εξωτερικό σκληρό, σύνδεσέ τον στη USB και παράκαμψε το Βήμα 7. Δεν το χρειάζεσαι. Προχώρα στο Βήμα 8.

Βήμα 7ον: Πας στο Κ κάτω δεξιά (είναι σαν το Start) και ψάχνεις μέσα στο μενού (μάλλον στην κατηγορία Office ή οτιδήποτε, εκεί είναι κάπου, είμαι βέβαιος) την εφαρμογή Κ3Β. Είναι για να γράφεις CD και DVD. Αν για οποιοδήποτε λόγο ακολουθήσεις αυτό το βήμα, παράκαμψε το βήμα 8. Δεν το χρειάζεσαι.

Βήμα 8ον: Ψάχνεις μέσα από το Home το χαλασμένο εσωτερικό δίσκο σου. Αν δεν είναι εκεί, θα είναι στο folder mnt/ μάλλον. Σώζεις ότι αρχεία θες από τον εσωτερικό, στον εξωτερικό και καθάρισες.

Βήμα 9ον: Σε περίπτωση που δεν έχεις εξωτερικό σκληρό, δεν τον αναγνωρίσει το Kubuntu, δεν τον βρεις, δεν θες να μπεις στη διαδικασία.... Απλά ανοίγεις το Κ3Β, γράφεις τα δεδομένα που θες να σώσεις, σε ένα DVD και καθάρισες. (Ναι μπορείς να βγάλεις το cd του Linux για να βάλεις μέσα ένα κενό DVD και να γράφεις με το Κ3Β, γίνεται. Το λειτουργικό/ότι τρέχεις είναι στη RAM σου πλέον αν δεν απατώμαι. Το χω δοκιμάσει κι έχω σώσει 2 σεζόν του Λοστ έτσι.

Καλή τύχη!!

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 15:43, 04-12-09:

Σ'ευχαριστώ πολύ Λυκ μου που μπήκες στον κόπο να μου γράψεις αναλυτικά τις οδηγίες. Θα το δοκιμάσω!
Παλιά είχα κάνει κάτι αντίστοιχο με το knoppix στο pc ενός φίλου.

Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

O gademis έγραψε στις 15:49, 04-12-09:

Καλή η ιδέα του Valder.. δεν αγοράζεις τίποτα.
Μπορείς να κάνεις το ίδιο πράγμα με windows και bart-PE αλλα ειναι λιγο πιο περίπλοκηη διαδικασία δημιουργίας του image (με linux ειναι καλύτερα, ειναι ετοιμο, αλλα έχε το σάν εναλλακτική αν έχεις προβλημα στο να κάνεις mount).

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 16:39, 04-12-09:

Εχουν ομως και 2 mp διαφορα,αυτο ειναι αμελητεο;
Αλλο φακο δε θα παρω ευκολα παντως...ειτε παρω τη μια,ειτε την αλλη.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 19:00, 04-12-09:

Τα είδα τα αρχεία μου!!!
Να 'σαι καλά ρε Λυκ! Χίλια ευχαριστώ και λίγα είναι.
Δυστυχώς δε μπορώ να γράψω από εκεί dvd διότι δεν μου κάνει eject το μηχάνημα. (Ίσως φταίει που έχει κουμπιά αφής, αν και δοκίμασα να κάνω eject κι από το μενού με δεξί κλικ και τίποτα.
Τώρα δοκιμάζω να μεταφέρω τίποτα με το στικάκι μου και αύριο θα πάρω το κουτάκι και θα κάνω τη μεταφορά!

Σας ευχαριστώ όλους πάρα πάρα πολύ!

Παράθεση

Bill

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill
Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,376 μηνύματα.

O Bill έγραψε στις 19:23, 04-12-09:

Δυστυχώς δε μπορώ να γράψω από εκεί dvd διότι δεν μου κάνει eject το μηχάνημα. (Ίσως φταίει που έχει κουμπιά αφής, αν και δοκίμασα να κάνω eject κι από το μενού με δεξί κλικ και τίποτα.
Δεν φταίει η συσκευή για το eject.Το ubuntu δεν αφήνει το tray να ανοίξει.

Αν θες μπορείς να πας στο System -> Administration και από εκεί να τρέξεις το USB Startup Disk Creator , όπου θα φτιάξεις φλασάκι για να bootάρει από εκεί το pc σου στην εκκίνηση (αντί του cdrom), οπότε θα έχεις ελεύθερο το cd για να γράψεις τα δεδομένα που θες.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 19:31, 04-12-09:

Αχά! Άντε να το δοκιμάσω κι αυτό!

Σίντ; Να έρθω μετά να φτιάξω και το δικό σου;

Ερώτηση (δεν τη βάζω στο ίδιο ποστ για να τη δείτε και μετά θα την κανω merge): ...πώς μπουτάρω από το USB?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 04-12-09 στις 20:03. Αιτία: merge
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 19:46, 04-12-09:

Εχουν ομως και 2 mp διαφορα,αυτο ειναι αμελητεο;
Αλλο φακο δε θα παρω ευκολα παντως...ειτε παρω τη μια,ειτε την αλλη.
μαλλον ειναι αμελητεο γιατι δε νομιζω να εκτυπωνεις αφισες ή να κανεις πολλα crop. Και εγω ειμαι υπερ να παρεις την D60 και 2ο φακο παρα να δωσεις τοσα ευρω για μια μηχανη που το μονο που κανει παραπανω ειναι να τραβαει βιντεο. Αν θες live view παρε την α300 της sony που στρεφεται και σε εκεινη η οθονη ΑΛΛΑ απο προσωπικη πειρα σπανια χρησιμοποιω το live view (ζητημα αν το εχω χρησιμοποιησει 5 φορες απο τον μαιο που την αγορασα). Σκεψου οτι μπορεις με τα επιπλεον χρηματα που θα δωσεις για την D5000 να αγορασεις ενα camcorder που θα τραβαει πολυ καλυτερο βιντεο απο την D5000. Οποια μηχανη και να παρεις θα την μαθεις αμεσως, δεν υπαρχει περιπτωση να σου φανει δυσκολη!!!

Για κατι πιο οικονομικο, μπορεις να παρεις το σωμα της μηχανης και να αγορασεις μεταχειρισμενο φακο

Αυτο που λες οτι δεν θα παρεις ευκολα φακο, μην εισαι τοσο σιγουρη Ετσι ελεγα και εγω οταν πηρα την δικια μου (7 μηνες πριν) και τωρα ψαχνομαι για φακους Οι dslr σε κανουν απληστη και θες ολο και καλυτερες φωτογραφιες. Να δεις που θα παρεις και 2ο φακο, και τριποδα, και φιλτρα και μεγαλυτερες θηκες για να χωραει περισσοτερους φακους

Παράθεση

Lucky_but_Dead

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Lucky_but_Dead
Ο Lucky_but_Dead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O Lucky_but_Dead έγραψε στις 19:48, 04-12-09:

Όταν λοιπόν μπαίνω στο my computer και θέω να διαλέξω ένα driver πχ Local Disk (C:) και πατάω διπλό κλικ μου βγάζει open with . Για να ανοίξει η μόνη λύση είναι το explorer.Help γιατί η υπομονή μου έχει κάποια όρια!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill : 04-12-09 στις 20:03. Αιτία: greeklish
Παράθεση

Bill

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill
Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,376 μηνύματα.

O Bill έγραψε στις 19:58, 04-12-09:

πώς μπουτάρω από το USB?
Όταν ξεκινάς το λάπτοπ σου, γράφει από κάτω να πατήσεις κάποιο από τα f1-f12 για να επιλέξεις από που θα κάνεις boot και υπάρχει και μια επιλογή για εισαγωγή στο bios.
Πάτα το κουμπάκι από τα f1-f12 και εκεί σου εμφανίζει επιλογή να bootάρεις είτε από cd, είτε από το σκληρό ή από usb.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 20:01, 04-12-09:

Αυτό το έκανα αλλά δεν έπιασε κι έλεγα μήπως πρέπει να πατήσω και κάτι έξτρα... Δηλαδή μου έβγαλε επιλογή boot from USB, αλλά ενώ πάτησα enter, άρχισε να φορτώνει windows... (που πα ρε Καραμήτρο, αφού δε μπορείς να τα φορτώσεις τα ριμάδια λέμε!! )

Δεν πειράζει, αρκετά σας κούρασα. Θα κάνω σιγά σιγά τη δουλειά μου μεταφέροντας αρχεία με το στικ.

EDIT: Το κατάφερα κι αυτό!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 04-12-09 στις 20:11.
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 22:34, 04-12-09:

Mπα,μιλας με ανθρωπο που εκανε πεντε χρονια να αλλαξει την 4 mp compact του...Γενικα δεν τα παω καλα με αλλαγες στα πραγματα μου καθολου.
Τελικα την D60 δεν τη βρηκα σε κανενα καταστημα Βολο και μου ειπαν οτι δεν εχουν κατα πασα πιθανοτητα αποθεμα στα αντιστοιχα καταστηματα Αθηνα και Θεσσαλονικη,οποτε παρηγγειλα την D5000.Μου ειπαν οτι θα την εχω την Τριτη κατα πασα πιθανοτητα.Ο καιρος την Τριτη προβλεπεται αιθριος,με κατα τοπους πανικοβλητο μουκο,και βροχη ερωτησεων σε ολο το φορουμ.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 03:01, 05-12-09:

Mπα,μιλας με ανθρωπο που εκανε πεντε χρονια να αλλαξει την 4 mp compact του...Γενικα δεν τα παω καλα με αλλαγες στα πραγματα μου καθολου.
Τελικα την D60 δεν τη βρηκα σε κανενα καταστημα Βολο και μου ειπαν οτι δεν εχουν κατα πασα πιθανοτητα αποθεμα στα αντιστοιχα καταστηματα Αθηνα και Θεσσαλονικη,οποτε παρηγγειλα την D5000.Μου ειπαν οτι θα την εχω την Τριτη κατα πασα πιθανοτητα.Ο καιρος την Τριτη προβλεπεται αιθριος,με κατα τοπους πανικοβλητο μουκο,και βροχη ερωτησεων σε ολο το φορουμ.

οταν την παρεις και αφου διαβασεις το manual 2-3 φορες, ξεκινα με τα γνωστα settings (portrait, macro, landscape, etc). Οταν νιωσεις ανετα με αυτα παιξε με aperture priority (A), shutter priority (S). Δοκιμαζε να αλλαζεις το f και το shutter speed και μετα ασχολεισου με focus, φλας (ναι, αλλαζει και αυτο Μπορεις να το κανεις πιο φωτεινο/σκοτεινο), whitebalance, και διαφορα αλλα που δεν μπορω να θυμηθω τωρα Οταν εχεις εξοικειωθει με αυτα προχωρα στο manual (Μ). Εγω αυτο που βρισκω ακομα δυσκολο ειναι να βαλω τον φακο στο MF. Δεν μπορω να εστιασω με τιποτα αν δεν ειναι στο AF

To πιο βασικο απο ολα ειναι να διαβασεις το manual πολλες φορες. Τα λεει πολυ αναλυτικα και καλο θα ειναι να το εχεις διπλα σου για να πειραματιζεσαι με την μηχανη για ενα διαστημα.

Μερικοι απο τους λογους που μου αρεσουν οι επαγγελματικες μηχανες (οπως επισης και ο λογος να παρω περισσοτερους φακους):

σ' αυτην χρειαζομαι καλυτερο φακο, μου βγηκε καπως θολη η πεταλουδα:

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 10:02, 05-12-09:

Ωραιες φωτογραφιες Ηρω!
Το καλο ειναι οτι εχω μια εξοικειωση με αυτες τις ρυθμισεις απο την αναλογικη μου,και παλιοτερα δουλευα με μια zenit (ο δασκαλος μου ειπε αφου δουλεψα εκεινη να μη φοβαμαι για τη nikon).Θα δειξει απο βδομαδα!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους