Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,463 εγγεγραμμένα μέλη και 3,044,769 μηνύματα σε 92,669 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 942 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Μικρές απορίες και προβλήματα με τους Υπολογιστές

Himela

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,588 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 16:52, 02-02-10:

Όχι μόνο με τα σ-βίστα στη δουλειά κι είναι πολύ ενοχλητικό...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,901 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 17:44, 02-02-10:

οσοι εχουν σβηστα εχουν ολο κοληματα παντου.μιλαμε για λειτουργικο με ειδικες αναγκες.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Μυρτω4038
H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,807 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 22:38, 02-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ και τα εναλλάσσω με control-1 και control-0.

Αν μου δώσετε λύση κερνάω ουζάκια.
Himela τελικά κάθε δύσκολο πρόβλημα έχει μια απλή λύση.
Κάνοντας μια εξερεύνηση στο google, μήπως βρω κάποια βοήθεια, αλίευσα αυτό εδώ !

Το ακολούθησα κατά γράμμα και όλα δουλεύουν ρολόι!
Himela εύχομαι καλή επιτυχία και περιμένω πρόσκληση ....για ουζάκια!

Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,588 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 10:26, 03-02-10:

Βασικά επειδή το πρόβλημα είναι στον υπολογιστή της δουλειάς δε θέλω να κάνω κάτι με κίνδυνο να το χαλάσω... Σου έβγαλε κάποιο πρόβλημα μήπως; Φοβάμαι, δεν ξέρω... Πάντως ότε και αν ανέβω Θεσσαλονίκη επιφυλάσσομαι για ουζάκια!

Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gademis
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 1,252 μηνύματα.

O gademis έγραψε στις 11:38, 04-02-10:

Το είχα συναντήσει κι εγώ σε pc φιλου αλλα ήταν παρωδικό και δεν το εψαξα πολύ.
Δε μου φαίνεται οτι είναι κάτι επικύνδινο απ ότι είδα παντως εγώ το να κανεις αυτά που λέει το link. Το αντίστοιχο αρχείο τρέχει ήδη στο δικό μου και αφού το σκότωσα επαθα κι εγώ το ίδιο μέχρι που το ξανάτρεξα. Απλά για κάποιο λόγο δέν τρέχει στην αρχή που πρέπει. Το απλούστερο είναι να το κανεις ένα shortcut στο desktop σου (είναι μέσα στο system32 directory εκει που ειναι εγκατεστημένα τα windows δηλαδη C:\WINDOWS\system32 συνήθως) και να το πατάς όποτε θές.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 11:47, 04-02-10:

Εγώ πάντως δεν το βρίσκω στο startup. Πάντως όλα όσα βρίσκονται εκεί είναι τσεκαρισμένα.

Επίσης για κάποιο λόγο όταν πατάω start δεν εμφανίζει κάπου run ή εκτέλεση.

Edit: το βρήκα. Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!!!!!!!!!

Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 1,252 μηνύματα.

O gademis έγραψε στις 12:12, 04-02-10:

Υπάρχει και αλλού θεση για να βαλεις αυτά που θές να τρέξουν στην αρχή εκτώς απο το startup. Αν το βρήκες όμως και κάνεις ενα shortcut του αρχειου εκει μέσα θα τρέχει μόνο του σε κάθε εκκίνηση (δεν χρειαζεται να το βαλεις στο ίδιο σημείο που ειναι απο τη μάνα του δηλαδη, μπορείς να το βάλεις και στο startup που βλέπεις).

Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 12:15, 04-02-10:

Μωρέ δε με πειράζει και κάθε μέρα να το κάνω, αρκεί που δεν πατάω τα καταρραμένα control-1, control-0.

Ξέρεις σε αποπροσανατολίζει πολύ.

Ευχαριστώ Δημήτρη μου!

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,878 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 03:14, 14-02-10:

Προβλημα με mouse...

Ειχα λοιπον ενα microsoft wheel mouse optical και ενα microsoft wireless notebook optical 4000 (και ακομα τα εχω δλδ...) και χρισιμοποιουσα ποτε το ενα και ποτε το αλλο, ολα μια χαρα!

Καπια στιγμη ετυχε να συνδεσω ενα αλλο ποντικι (αγνωστου κατασκευαστη, διαφιμιστικο μεγαλης ελληνικης εταιριας), και απο εκεινη την στιγμη, αν συνδεσω καπιο απο τα microsoft πατωντας το scroll μου βγαζει ολα τα παραθυρα και μπορω να διαλεξω πιο θα ανοιξει... Με το αλλο ποντικη ομως δουλευει κανονικα, οπως πριν, ανοιγωντας νεα tabs στον ff κλπ.

Κοιταξα απο τον πινακα ελενχου της ρυθμισεις του ποντικιου και δεν εντοπισα τιποτα.. Αλλωστε ειναι ακριβος η ιδιες, οπιο απο τα 3 ποντικια και αν συνδεσω. Μαλιστα στο assignment λεει flip3d (δεν ξερω τι παει να πει αυτο... Αλλα και με το διαφιμιστικο αυτην την επιλογη εχει)

Τι πρεπει να κανω λοιπον για να ξαναλειτουργουν οπως θελω τα microsoft;

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,638 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 03:25, 14-02-10:

Προϊόν της Microsoft είναι, περιμένεις να λειτουργεί σωστά;

Μήπως πειράχτηκε κάνας driver του ποντικιού; Έκανες καμιά εγκατάσταση όταν συνέδεσες το άλλο ποντίκι;

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,878 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 14:33, 14-02-10:

Τελικα εκει που ειχε to flip3d ειχε και επιλογη middle-click, την εβαλα και ολα οκ!

ευχαριστω παντος Γιωργο!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,948 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 01:07, 22-02-10:

I need somebody, heeeeelp!

Eεεεε...εσείς κομπιουτεράκηδες....θέλω μία μικρή βοήθεια.

Το καλώδιο του ίντερνετ το βάζω στον desktop και το pc έχει μία χαρά ίντερνετ.
Το βάζω και στο λαπιτόπ και δεν παίρνει ίντερνετ!
Γιατίιιιιι?

Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

O gademis έγραψε στις 06:47, 22-02-10:

Ανοιξε ένα command window και γράψε

ipconfig /all >lalala.txt notepad lalala.txt μετά κάνε μας copy - paste αυτά που έχει στο notepad (2 φορές θα το κάνεις αυτο, μία στο laptop και μια στο desktop) και περίμενε να κάνουμε διάγνωση. A πες και τι λειτουργικό έχεις και απο πού παίρνεις internet στο δίκτυό σου.

Οι ρυθμίσεις που θα σε βάλουμε να αλλάξεις τελικα είναι στο network connections κάπου. Αν έχεις όρεξη να ψάξεις πρέπει να κάνεις τις ρυθμίσεις του tcp/ip στο ενα pc ίδιες με του άλλου που παίζει (σχεδόν τις ίδιες, IP θες διαφορετικό για να μπορούν να παίζουν και ταυτόχρονα). Δεν μπορώ όμως να σε καθοδηγήσω παραπάνω γιατι δεν ξέρω πόσες συνδέσεις έχεις ούτε τι ρυθμήσεις πρέπει να βάλεις.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,948 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 12:55, 22-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από gademis
Ανοιξε ένα command window και γράψε

ipconfig /all >lalala.txt notepad lalala.txt μετά κάνε μας copy - paste αυτά που έχει στο notepad (2 φορές θα το κάνεις αυτο, μία στο laptop και μια στο desktop) και περίμενε να κάνουμε διάγνωση. A πες και τι λειτουργικό έχεις και απο πού παίρνεις internet στο δίκτυό σου.

Οι ρυθμίσεις που θα σε βάλουμε να αλλάξεις τελικα είναι στο network connections κάπου. Αν έχεις όρεξη να ψάξεις πρέπει να κάνεις τις ρυθμίσεις του tcp/ip στο ενα pc ίδιες με του άλλου που παίζει (σχεδόν τις ίδιες, IP θες διαφορετικό για να μπορούν να παίζουν και ταυτόχρονα). Δεν μπορώ όμως να σε καθοδηγήσω παραπάνω γιατι δεν ξέρω πόσες συνδέσεις έχεις ούτε τι ρυθμήσεις πρέπει να βάλεις.

Πρόσθετες πληροφορίες
Στον desktop έχω Windows XP ενώ στο λάπτοπ έχω τα πρώτα Vista, όχι αυτά που έχουν βγει τωρα.
Το καλώδιο του ίντερνετ μας "φέρνει ίντερνετ" από την Wind Tellas.

Σίγουρα κάποια ρύθμιση θά είναι στο "Internet Options"

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Noisette : 22-02-10 στις 13:15.
Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

O gademis έγραψε στις 14:40, 22-02-10:

Το καλό είναι ότι στο desktop χρησιμοποιείς αυτόματες ρυθμίσεις, και άρα αρκεί να κάνεις το laptop να τις έχει. Μάλλον κάπου πήγες που δεν είχε αυτόματες ρυθμίσεις και το γύρισες σε manual και σου έχει μείνει, ή είναι disabled.

1. Θα χρειαστεί να ανοίξεις τα network connections στο laptop και πρέπει να δεις κάτι τέτοιο

Θα έχεις κι εσύ ένα εικονίδιο για κάθε network connection, ένα όμως σε ενδιαφέρει, αυτό της ενσύρματης κάρτας δικτύου.

2. Βρίσκεις και ενεργοποιείς την κάρτα δικτύου
Στην παραπάνω εικόνα το connection "wireless network connection" είναι disabled (γκρίζο), αν η ενσύρματη κάρτα δικτύου σου είναι έτσι την κάνεις δεξί click και enable. Επίσης προσέχεις το κόκκινο Χ που έχει δίπλα στο πριζάκι η σύνδεση "VPN". Αυτό σημαίνει ότι δουλεύει μεν η σύνδεση αλλά είναι το καλώδιο φυσικά αποσυνδεδεμένο. Αν έχεις τέτοιο πρόβλημα με το καλώδιο συνδεδεμένο στο router τότε έχεις αμιγώς καλωδιακό πρόβλημα. Επίσης αν δεν είναι προφανές ποια σύνδεση είναι η κάρτα δικτύου σου, είναι αυτή που όταν βγαλεις το καλώδιο βγάζει το κόκκινο Χ και όταν το ξαναβγάζεις φευγει.

3. Δεξί click στην κάρτα δικτύου και properties.. πρέπει να δεις κάτι τέτοιο.

Πατάς εκεί που λέει internet protocol version 4 (δε το ξετικαρεις, απλά το μπλεδιάζεις πατώντας στο όνομα) και μετά το κουμπί properties.

4. Του βάζεις και το ip και το dns obtain automatically, δηλαδή πρέπει να γίνει έτσι

5. Πατάς σε όλα apply - ok (μπορεί να αργήσει καμια 30αριά δευτερόλεπτα το 1ο οκ, είναι φυσιολογικό)

6. Το σταυρώνεις 3 φορές λέγοντας "φτου φτου φτου" η "στα όρη και στα βουνά" α λα ξεματιάστρα.

7. Βλέπεις αν έχεις internet.
Αν δεν έχεις δες αν μπορείς να μπεις εδώ http://147.102.222.210/. Είναι η σελίδα του Μετσοβείου, μη φοβάσαι. Αν όμως μπαίνεις εκεί και όχι αλλού σημαίνει ότι έχεις internet αλλά έχεις πρόβλημα με το DNS (οπότε ξαναρωτάς).

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 23:31, 22-02-10:

Gademi αγόρι μου χίλιοευχαριστώ!!!!!!!Πέτυχε!!!(Πόλυ περίεργο που πέτυχε μιας και τελείως στην τύχη ακολούθησα τις οδηγίες σου!)

Υ.Γ: Το πεσκέσι είναι on the way!

Παράθεση

Ciela

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ciela
H Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος . Έχει γράψει 1,509 μηνύματα.

H Ciela έγραψε στις 16:19, 23-02-10:

λοιπον εγω εχω ενα κυριο προβλημα με το msn. οταν εισερχομαι, ακομα και αν δεν εχω μιλησει σε κανεναν, θα μου βγαλει παραθυρα συνομιλιας με ολους οσους ειναι ονλαιν. αν τα σβησω θα τα ξαναβγαλει.
για ν αντιμετωπισω αυτο το προβλημα, και αφου δε βρηκα κατι σχετικο στη βοηθεια, αποφασισα να απεγκαταστησω και να ξαναεγκαταστησω το msn. παρ ολα αυτα εχω μεσα αποθηκευμενες φωτογραφιες που τις εβγαλα χρησιμοποιώντας webcam μεσα σto ιδιο το msn. αυτες υπαρχουν μονο στη λιστα με τις φωτογραφιες μεσα στο ιδιο το msn και δεν ξερω εαν και που τις αποθηκευει το msn στον υπολογιστη. συνεπως αν το απεγκαταστησω δε θα μπορεσω να τις ανακτησω. εχει κανεις καποια ιδεα για το αν βρισκονται καπου αποθηκευμενες?

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,245 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 16:36, 23-02-10:

έχω την εντύπωση πως δεν τις αποθηκεύει σε κάποιο συγκεκριμένο χώρο στο pc..
πχ βάζω μια εικόνα την οποία έπειτα την διαγράφω αλλά και πάλι μπορώ να την ξανά χρησιμοποιήσω από τις πρόσφατες χρησιμοποιούμενες εικόνες..
σε κάποια μνήμη πρέπει να είναι..

Παράθεση

Speedy

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Speedy
Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλο/νία). Έχει γράψει 656 μηνύματα.

O Speedy έγραψε στις 11:51, 24-02-10:

Πληροφορικάριοι του στεκιου βοηθήστε με. Λοιπόν έχω ένα pc το οποίο΄είναι μίας φίλης μου και προσπαθώ να καταλάβω τι μπορεί να έχει. Τι έκανε λοιπόν αυτη. Ενώ ήταν το pc έτοιμο να κλείσει αργούσε και επειδή η κυρία βιαζότανε τον έκλεισε απο το power. Αποτέλεσμα απο εκείνη την ώρα δν εμφανίζει τπτ στην οθόνη. Ανοίγει κανονικά τα λαμπάκια κτλ όλα κομπλέ αλλά στην οθόνη δεν εμφανίζει τπτ. Γενικά ακούγοντας το λειτουργεί εσωτερικά, δλδ ακούγεται κανονικά ο επεξεργαστής κτλ. Απλώς δν ανοίγει η οθόνη.

1) Πιθανώς να καηκε η κάρτα γραφικών?
2) Χτύπησε ο σκληρός?
3) Κάποιος ιός?
4) Κάηκε ο οθόνη?

Το 4ο μου φένεται τρομέρά απίθανο. Όπως επίσης και το 3ο διότι στη χειρότερη έπρεπε έστω να εμφανίζει να ΄μπω bios να μπορώ να μπουτάρω απο το cd για κανα φορματ η έστω το οτιδήποτε. Η οθόνη είναι μονίμως μάυρη. Αν ήταν κάρτα γραφικών είναι δυνατόν να καεί ολοκληρωτικά και να μν εμφανίζει τπτ? Δεν θα έπρεπε έστω σε μία άθλια κατάσταση να εμφανίζει πράγματα στην οθόνη? Τέσπα αυτή τη στιγμή είναι ανοιχτός φένεται να λειτουργεί αλλά δν εμφανίζει τπτ στην οθόνη και περιμένω να ξεφορτίσει εντελώς μπας και έχει απλά πάθει κανα βραχυκύκλωμα η μπαταρία και μετα είναι οκ.

Όποιος γνωρίζει 2-3 πράγματα ας μου πει τι πιθανολογεί ότι είναι και πως μπορώ, με ποιό τρόπο να εξακριβώσω τι έχει για να δώ τι πιθανώς θα χρειαστεί να αγοράσω απο hardware.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια πιθανή απάντηση!!

Παράθεση

woochoogirl (Αλεξάνδρα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη woochoogirl
H Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,812 μηνύματα.

H woochoogirl που βρίσκεται πολύ μακριά... έγραψε στις 11:58, 24-02-10:

Καταρχάς βρες μια δεύτερη οθόνη και συνδεσε την για να αποκλείσεις το ότι δεν έχει καεί η οθόνη.
Από προσωπική εμπειρία όταν κάηκε η κάρτα γραφικών (με ίδιο τρόπο) άνοιγε απλά δε φόρτωνε το OS και η οθόνη είχε γεμίσει με γραμμές. Οπότε ίσως να μην φταίει αυτό. Το ότι λες πως συνεχίζει να δουλεύει μέσα με προβληματίζει. Δεν έχω δει ποτέ κάποιο πρόβλημα με δίσκο, αλλά συνήθως τα τροφοδοτικά την κάνουν όχι οι δίσκοι :/ Για ιό μου φαίνεται κάπως απίθανο να έκανε τέτοια ζημιά.

Όταν λες πως η οθόνη είναι μαύρη, μαύρη όπως κλειστή ή όπως μαύρα πίξελς(ενεργά)?

Παράθεση

Speedy

Διάσημο Μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλο/νία). Έχει γράψει 656 μηνύματα.

O Speedy έγραψε στις 12:14, 24-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από woochoogirl
Καταρχάς βρες μια δεύτερη οθόνη και συνδεσε την για να αποκλείσεις το ότι δεν έχει καεί η οθόνη.
Από προσωπική εμπειρία όταν κάηκε η κάρτα γραφικών (με ίδιο τρόπο) άνοιγε απλά δε φόρτωνε το OS και η οθόνη είχε γεμίσει με γραμμές. Οπότε ίσως να μην φταίει αυτό. Το ότι λες πως συνεχίζει να δουλεύει μέσα με προβληματίζει. Δεν έχω δει ποτέ κάποιο πρόβλημα με δίσκο, αλλά συνήθως τα τροφοδοτικά την κάνουν όχι οι δίσκοι :/ Για ιό μου φαίνεται κάπως απίθανο να έκανε τέτοια ζημιά.

Όταν λες πως η οθόνη είναι μαύρη, μαύρη όπως κλειστή ή όπως μαύρα πίξελς(ενεργά)?
Ακριβώς δν εμφανίζει τπτ και με κανέναν τρόπο. Είναι μάυρη. Ιό και εγώ σχεδόν το αποκλείω. Κάρτα γραφικών για τον ίδιο λόγω, έπρεπε έστω κατι να εμφανίζει ρε γμτ.. έστω.. Φένεται ότι δουλεύει κανονικά και τώρα προσπάθω να τον αφίσω να ξεφορτίσει λίγο να δώ τι παίζει με την μπαταρία-φόρτιση.

Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

O gademis έγραψε στις 12:47, 24-02-10:

Μάλλον έχει καεί η κάρτα οθόνης, η η οθόνη η ίδια. Τα άλλα δύο τα θεωρώ αρκετά απίθανα (υποθέτω ότι όταν λες δουλεύει κανονικά κατά τα άλλα, φορτώνει τα windows (βλέπεις το λαμπάκι του σκληρού να δουλεύει και πιθανώς ακούς τον ήχο που κάνουν στο login). Δεν μας λες τι κάνει το ενδεικτικό λαμπάκι της οθόνης (αν δεν ανάβει καθόλου είναι πρόβλημα απο μόνο του).

To πιο πιθανό είναι κάψιμο οθόνης. Ο ευκολότερος τρόπος να το διαγνώσεις είναι βάζοντας laptop στην οθόνη.
Αντίστοιχα ο ευκολότερος τρόπος να διαγνώσεις καμμένη κάρτα είναι να βάλεις άλλη οθόνη. Τις περισσότερες φορές όταν σου καεί η καρτα γραφικών ο υπολογιστής δεν την βλέπει και δεν ξεκινάει κάνοντας τα χαρακτηριστικά beep. Αν όμως καεί κάτι μετά το ramdac ο υπολογιστής βλέπει το hardware της κάρτας κανονικά, απλά δεν δουλεύει το κομμάτι της κάρτας που οδηγεί την οθόνη. Είναι αρκετά σπάνια περίπτωση αλλά γίνεται.

Παράθεση

Speedy

Διάσημο Μέλος

O Speedy έγραψε στις 13:56, 24-02-10:

Μάλλον έχει καεί η κάρτα οθόνης, η η οθόνη η ίδια. Τα άλλα δύο τα θεωρώ αρκετά απίθανα (υποθέτω ότι όταν λες δουλεύει κανονικά κατά τα άλλα, φορτώνει τα windows (βλέπεις το λαμπάκι του σκληρού να δουλεύει και πιθανώς ακούς τον ήχο που κάνουν στο login). Δεν μας λες τι κάνει το ενδεικτικό λαμπάκι της οθόνης (αν δεν ανάβει καθόλου είναι πρόβλημα απο μόνο του).

To πιο πιθανό είναι κάψιμο οθόνης. Ο ευκολότερος τρόπος να το διαγνώσεις είναι βάζοντας laptop στην οθόνη.
Αντίστοιχα ο ευκολότερος τρόπος να διαγνώσεις καμμένη κάρτα είναι να βάλεις άλλη οθόνη. Τις περισσότερες φορές όταν σου καεί η καρτα γραφικών ο υπολογιστής δεν την βλέπει και δεν ξεκινάει κάνοντας τα χαρακτηριστικά beep. Αν όμως καεί κάτι μετά το ramdac ο υπολογιστής βλέπει το hardware της κάρτας κανονικά, απλά δεν δουλεύει το κομμάτι της κάρτας που οδηγεί την οθόνη. Είναι αρκετά σπάνια περίπτωση αλλά γίνεται.
Πραγματικά απο εσένα περίμενα μια απάντηση...!! Λοιπόν άκου τι παίζει.. Στα bios δεν μπαίνει καν.. στα windows με τπτ φυσικά δεν ακούγεται ο παραμικρός ήχος οπότε δεν είναι καμένη η οθόνη. Σε άλλο μέρος του hardware η του software υπάρχει πρόβλημα. Όλα τα λαμπάκια ανάβουνε κανονικά μέχρι και του cd rom αναβοσβίνει στην αρχή με το που τον ανοιγεις. Τα μπεεπ όντως δεν ακούγονται οπότε επέκλεισα σχεδόν καμένη κάρτα γραφικώ για τον ίδιο λόγω πρόβλημα στη moderboard. Αυτά. Σκέφτομαι μήπως είναι μπλοκαρισμένο ξεσ στην αναμονή μόνιμα τώρα μήπως γιατί τον έκλεισε με τον τρόπο που τον έκλεισε.. Αυτά! Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.. Τώρα βσκ έψαχνα γ εξωτερική οθόνη γ να δώ κ με αυτό αν παίζει κατί.

Βτw έκανα αποφόρτιση cmos μα τπτ again..

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,901 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 13:58, 24-02-10:

μηπως καηκε απλα η μητρικη?
απλα δοκιμασε μια οθονη και αν λειτουργει -τοτε καηκε η οθονη και η μητρικη και καρτα γραφικων ειναι καλα..

Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

O gademis έγραψε στις 14:47, 24-02-10:

Άρα ΔΕΝ δουλεύει εσωτερικά και δεν κάνει και beeps.

Οθόνη ΔΕΝ είναι γιατί χωρίς οθόνη bootαρει
Κάρτα οθόνης ΔΕΝ είναι γιατί χωρίς αυτή κάνει beep (ούτε μνήμη για τον ίδιο λόγο)
Υπάρχει η πολύ αμυδρή περίπτωση να κάνει beep και να μην έχει συνδεδεμένο μεγαφωνάκι πάνω, πράγμα που συμβαίνει στα παλιά pcια όμως (τα καινούρια έχουν piezo speaker κολλημένο στη μητρική). Για την ώρα υποθέτω πως γενικά κάνει beeps που εσύ θα το ξέρεις γιατί κάνει ένα όποτε ξεκινάει.
Η βασικό τμήμα της μητρικής ή επεξεργαστής. Το συνηθέστερο όμως είναι μητρική. Σπάνια έχει νόημα να διαγνώσεις ποιο απ τα δύο εκτός αν είναι αρκετά καινούρια η μητρική (οπότε είναι εντός εγγυήσεως) γιατί θα τα ψωνίσεις μάλλον πακέτο.

Προκειμένου να παρηγορηθεί η φίλη σου τώρα, το συγκεκριμένο πρόβλημα ΔΕΝ μπορεί να προέλθει επειδή έκλεισε χωρίς shutdown, η διαδικασία του shutdown προφυλάσσει από άλλου είδους corruption, απλά ήταν η ώρα της απ ότι φαίνεται.
Καλά ψώνια

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 15:13, 24-02-10:

καταλαβα..αν δεν κανει μπιμπ αστα να πανε να μπιιιμππ
παντως η καινουρια μητρικη που πηρα εγω ειχε υποδοχη ηχειου που του εβαλα εκει το καλωδιο του ηχειου του κουτιου...
δηλ δεν ειχε ενσωματωμενο..

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,638 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 17:46, 24-02-10:

Πιθανώς απλά να 'ταν η ώρα της μητρικής..... γιατί με το Desktop μου έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Δηλαδή παίρνει ρεύμα, ανάβει, αλλά δεν ακούγεται το "beep" (κανένας ήχος βασικά που να δηλώνει ότι πέρασε το Power-On-Self-Test ή ότι απέτυχε) και κατά συνέπεια δεν βλέπω και τίποτα στην οθόνη...

Κι έχω αλλάξει κάρτα γραφικών αλλά πάλι τα ίδια.

Παράθεση

kexarcho

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kexarcho
Ο kexarcho αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O kexarcho έγραψε στις 11:48, 03-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από Subject to change
Δεν έχω φορτώσει κανένα script μέσω του plus!
Μόνο το plus έχω, όπως το γέννησε η μάνα του
Θα δοκιμάσω αυτά που μου είπατε (ευχαριστώ), όταν έρθει ο Πάνος γιατί εγώ είμαι άσχετη απο τέτοια
Δοκίμασε να απεγκαταστήσεις το MSN και να το εκγαταστήσεις απο την αρχή.

Πάτα Alt-Ctrl-Del για να ανοίξεις Task Manager και πήγαινε στις διεργασίες (processes). Την στιγμή που κολλάει το pc δες ποια διεργασία/πρόγραμμα ανεβάζει πολύ CPU.

p.s.: format και registry αφησέ τα για τελευταίες επιλογές.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 03-03-10 στις 16:55. Αιτία: Προσθήκη quote
Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill_1992
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 23:44, 03-03-10:

Έχω τα Windows 7.Προσπαθώ να κάνω format αλλά λαμβάνω αυτό το μήνυμα λάθους:
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  problemd.png
Εμφανίσεις:  36
Μέγεθος:  114,4 KB

Τι πρέπει να κάνω για να κάνω διαμόρφωση?(format)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 14-03-10 στις 18:54. Αιτία: Μεταφορά εικόνας
Παράθεση

Bill

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill
Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,376 μηνύματα.

O Bill έγραψε στις 00:41, 04-03-10:

Άμα πηγαίνεις να κάνεις format τον δίσκο που έχεις το λειτουργικό λογικό είναι να σου δίνει σφάλμα.
Αν θες να ξαναεγκαταστήσεις το λειτουργικό, το φορμάτ θα γίνει κατά τη διαδικασία που κάνεις για να εγκαταστήσεις το λειτουργικό και θα επιλέξεις να κάνεις format το partition που θα επιλέξεις για το λειτουργικό.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 11:56, 04-03-10:

ειναι σαν να πριονιζεις το κλαδι που καθεσαι επανω...
δεν μπορει το λειτουργικο να σβησει τον εαυτο του..

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 17:01, 11-03-10:

μια ερωτηση..τα xp sp3 που εχω δεν μπορουν να γραψουν dvd και δεχονται μονο ενα dvd με ενεργοποιημενη την εγγραφη... το εχουν αλλαξει αυτο τα win 7?

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 10:55, 14-05-10:

παιδια ηθελα να ρωτησω στη word θελω να εχω την μπαρα για να αλλαζω γραμματοσειρα κλπ να φαινεται. κατι εγινε και δεν μου την δειχνει με αποτελεσμα καθε φορα που θελω να κανω μια αλλαγη πρεπει να παω στο home να μου τη βγαλει.. πως μπορω να την εχω μονιμα οταν ανοιγω τη word?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,358 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 12:53, 14-05-10:

Λογικά πρέπει να πας Επιλογές γραμμής εργαλείων (πάνω δεξιά) > Προσθαφαίρεση κουμπιών > Μορφοποίηση > Γραμματοσειρά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 08:20, 15-05-10:

θα μπορουσες να μου το πεις στα αγγλικα γιατι δεν τα ξερω στα ελληνικα τους ορους...

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 00:05, 18-05-10:

Να ρωτήσω και εγώ..Δίπλα από την γραμμή διεύθυνσης, τέρμα δεξιά μου είχε βγάλει δύο εικονίδια ενός antivirus που είχα. Ενώ το έχω βγάλει το antivirus αυτά εξακολουθούν να είναι εκεί.
Έψαξα στο google και βρήκα έναν τρόπο για να φύγουν, έφευγε μόνο το ένα όμως και όταν ξανά άνοιγα τον browser ήταν και τα δύο εκεί.
Επίσης, έχω ξανά εγκαταστήσει τον browser τικάροντας την σχετική επιλογή για να μην διατηρρήσει καμία τροποποίηση από πριν αλλά ντεν.

Καμία άλλη λύση;

Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 09:18, 18-05-10:

Το έχεις κάνει απεγκατάσταση από τα προγράμματα?

Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

O gademis έγραψε στις 09:36, 18-05-10:

πες ποιο browser έχεις και ποιο antivirus είχες βάλει.

Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 09:37, 18-05-10:

Οκ πλάκωσαν οι ειδικοί, την κάνω.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 17:38, 18-05-10:

Καλησπέρα!

Θέλω την βοήθεια σας...έχω κατεβάσει το Camera Raw για το Adobe Photoshop CS3. Έχω προσπαθήσει να το βάλω αλλά κάτι δεν γίνεται σωστά...Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει;

Παράθεση

Iliaki (Βανίλια)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Iliaki
H Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 790 μηνύματα.

H Iliaki έγραψε στις 18:11, 18-05-10:

Κάτι δεν κάνεις σωστά

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 20:40, 18-05-10:

έλαααααααα ;;;

Παράθεση

Iliaki (Βανίλια)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Iliaki
H Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 790 μηνύματα.

H Iliaki έγραψε στις 21:46, 18-05-10:

Σίγουρα έχεις κατεβάσει το σωστό πρόγραμμα?! Το εγκατέστησες και δεν λειτουργεί?

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 21:48, 18-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από Iliaki
Σίγουρα έχεις κατεβάσει το σωστό πρόγραμμα?! Το εγκατέστησες και δεν λειτουργεί?
Ακριβώς! Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει την διαδικασία να δω τι ξεχνάω;;;

Παράθεση

Bill

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill
Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,376 μηνύματα.

O Bill έγραψε στις 00:54, 19-05-10:

Μάρω δε το έχω δουλέψει ποτέ.
Ρίξε μια ματιά σε κάποιο από αυτά μήπως και βρεις κάποια άκρη:
http://www.ehow.com/how_5144972_inst...ra-raw-cs.html
http://kb2.adobe.com/cps/407/kb407344.html

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 08:27, 19-05-10:

Θα ρίξω μιά ματιά και θα επανέλθω...

Ευχαριστώ Bill

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 20:51, 19-05-10:

Παιδιά τα έκανα όλα αλλά ακόμα δεν λειτουργεί. Μου βγάζει όταν βάζω ένα raw αρχείο το εξής μήνυμα: "This is not the right kind of document"

Επανεγκατέστησα όλη την suite αλλά και πάλι τίποτα.

To install with Adobe Creative Suite 3 or Photoshop CS3:
1. Exit Photoshop CS3.
2. Open My Computer.
3. Double-click Local Disk (C.
4. Navigate to: c:\Program Files\Common Files\Adobe\Plug-Ins\CS3\File Formats
5. Move the existing Camera Raw.8bi plug-in to another location (for example, a new folder on your desktop). Ensure you keep this version in case you need to revert back.
6. Copy the Camera Raw plug-in, Camera Raw.8bi, from the download into the same folder as in step 7. Launch Photoshop CS3 or Adobe Bridge.
Ακολούθησα αυτά τα βήματα αλλά τό μόνο πρόβλημα που αντιμετωπισα είναι ότι δεν υπάρχει ο φάκελος "File Formats" και έτσι έκανα αντιγραφή το Camera Raw.8bi στον φάκελο CS3. O μόνος φάκελος που υπάρχει μέσα στον CS3 είναι ο Media Core...

Δεν ξέρω τί άλλο να κάνω!

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 20:53, 21-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Το έχεις κάνει απεγκατάσταση από τα προγράμματα?
Ναι, δεν είμαι τόσο άσχετη
Έχω firefox 3.6.3 και το antivirus ήταν το kaspersky (trial 2010 νομίζω).
Tα κουμπάκια είναι: Συνημμένο Αρχείο 30158

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Boom : 15-02-13 στις 22:00.
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 17,377 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 21:24, 22-05-10:

Αυτό το σβήνεις από το firefox, δηλαδή πήγαινε στα addon (επιλογές νομίζω) και αφού το επιλέξεις πάτα unistall

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 18:08, 24-05-10:

Ok, thanks
Τελικά ήταν: Εργαλία-Πρόσθετα-Επεκτάσεις

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    νικος ρεθυμνο

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους