Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,843 μέλη και 2,411,086 μηνύματα σε 75,055 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 376 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Μικρές απορίες και προβλήματα με τους Υπολογιστές

ιβανα

Νεοφερμένος

H ιβανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 39 μηνύματα.

H ιβανα taratantzam taratantzoum έγραψε: στις 12:13, 27-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από drf
Οσο για τους εξωτερικούς δίσκους που γράψατε πριν προσωπικά προτιμώ τους 2,5" μιας και δε χρειάζονται εξωτερική τροφοδοσία άρα περισσότερο φορητοί από τους 3,5" που πρέπει να έχεις και ένα τροφοδοτικό παρεούλα
λοιπον οι αντρικες γνωμες σε τετοια ποστ ειναι απο ευπροσδεκτες, εως αναγκαιες . ευχαριστω πολυ για τη συμβουλη, αν και εχω ηδη παρει δισκο..νομιζω ομως οτι οντως ειναι 2,5. θα το τσεκαρω οταν παω σπιτι.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

drf

Νεοφερμένος

Ο drf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 41 ετών , επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.

O drf έγραψε: στις 12:22, 27-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από ιβανα
λοιπον οι αντρικες γνωμες σε τετοια ποστ ειναι απο ευπροσδεκτες, εως αναγκαιες . ευχαριστω πολυ για τη συμβουλη, αν και εχω ηδη παρει δισκο..νομιζω ομως οτι οντως ειναι 2,5. θα το τσεκαρω οταν παω σπιτι.

είναι λίγο ακριβότεροι είναι η αλήθεια .. αλλά ότι πληρώσεις παίρνεις.. πχ πήρα τον HD Passport 500gb 2,5" 120? μέγεθος πακέτου τσιγάρων με ένα μόνο καλωδιάκι mini usb

http://www.wdc.com/en/products/Products.asp?DriveID=525

φυσικά υπάρχει και σε 'γυναικεία' χρωματάκια για να πηγαίνει και με τις τσάντες σας
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Melini

Νεοφερμένος

H Melini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών , επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 35 μηνύματα.

H Melini έγραψε: στις 12:23, 27-03-09:

προσωπικά δε θα έβαζα ένα μεγάλο πάγιο για μια τέτοια αγορά.. εάν τα βάλεις στο 12μηνο συμβόλαιο ίσως βγαίνει και περισσότερα από το να το αγοράσεις σκέτο. Οπως είπες και εσύ είναι λίγο πολύ για 'λίγα' πράγματα οπως αυτά που έγραψες πριν.

Μια εναλλακτική λύση που σου προτείνω για να πετάξεις μια καλή και το παλιό σου laptop είναι αυτή εδώ..: http://www.apple.com/macbook/design.html :up::up::up:

Οσο για τους εξωτερικούς δίσκους που γράψατε πριν προσωπικά προτιμώ τους 2,5" μιας και δε χρειάζονται εξωτερική τροφοδοσία άρα περισσότερο φορητοί από τους 3,5" που πρέπει να έχεις και ένα τροφοδοτικό παρεούλα
Καλως τον drf
Το μικράκι λαπτοπ δεν είναι μέσα στις άμεσες ανάγκες μου... το φορητό που έχω κάνει μια χαρά τη δουλειά του (δεν υπάρχει ακόμα λόγος αντικατάστασης αν και ένα macbook σίγουρα αποτελεί μεγάααααλο πειρασμό :up Το βασικό του μειονέκτημα είναι ο όγκος και το βάρος.
Μια χρησιμότητα που θα μπορούσε να έχει στο μέλλον είναι για να αποθηκεύω εκεί τις φωτογραφίες μου και να το έχω μαζί με τη φωτογραφική μηχανή (θα μου πεις, πάρε μια ψηφιακή κορνίζα! - έχω ήδη ). Προϋπόθεση για κάτι τέτοιο είναι ένας μεγάλος σκληρός δίσκος.
Τέλος, πρέπει να σου πω ότι αναβάλλω όσο γίνεται την αγορά του και φτιάχνω μια λίστα από πολλά άλλα αντικείμενα, για να δω τελικά ποιο χρειάζομαι και ποιο θα αξιοποιήσω περισσότερο... (και στη λίστα αυτή είναι και φίλτρα, φακοί, τρίποδο κλπ για το "άλλο" μου παιδί)
Παράθεση

Melini

Νεοφερμένος

H Melini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών , επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 35 μηνύματα.

H Melini έγραψε: στις 12:25, 27-03-09:

είναι λίγο ακριβότεροι είναι η αλήθεια .. αλλά ότι πληρώσεις παίρνεις.. πχ πήρα τον HD Passport 500gb 2,5" 120? μέγεθος πακέτου τσιγάρων με ένα μόνο καλωδιάκι mini usb

φυσικά υπάρχει και σε 'γυναικεία' χρωματάκια για να πηγαίνει και με τις τσάντες σας
Σωστόοοοοοοοοςςςςςςς:up:
Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 108 μηνύματα.

H elvenstar έγραψε: στις 12:25, 27-03-09:

Το κακό μ αυτούς τους δίσκους είναι ότι έχουν μικρότερη διάρκεια ζωής
Αλήθεια αυτοί βγαίνουν κ σε 500; Δεν το ήξερα αυτό
Παράθεση

drf

Νεοφερμένος

Ο drf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 41 ετών , επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.

O drf έγραψε: στις 12:57, 27-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από Melini
Καλως τον drf
Το μικράκι λαπτοπ δεν είναι μέσα στις άμεσες ανάγκες μου... το φορητό που έχω κάνει μια χαρά τη δουλειά του (δεν υπάρχει ακόμα λόγος αντικατάστασης αν και ένα macbook σίγουρα αποτελεί μεγάααααλο πειρασμό :up Το βασικό του μειονέκτημα είναι ο όγκος και το βάρος.
Μια χρησιμότητα που θα μπορούσε να έχει στο μέλλον είναι για να αποθηκεύω εκεί τις φωτογραφίες μου και να το έχω μαζί με τη φωτογραφική μηχανή (θα μου πεις, πάρε μια ψηφιακή κορνίζα! - έχω ήδη ). Προϋπόθεση για κάτι τέτοιο είναι ένας μεγάλος σκληρός δίσκος.
Τέλος, πρέπει να σου πω ότι αναβάλλω όσο γίνεται την αγορά του και φτιάχνω μια λίστα από πολλά άλλα αντικείμενα, για να δω τελικά ποιο χρειάζομαι και ποιο θα αξιοποιήσω περισσότερο... (και στη λίστα αυτή είναι και φίλτρα, φακοί, τρίποδο κλπ για το "άλλο" μου παιδί)
μα η ψηφιακή κορνίζα δεν είναι για αποθήκευση φωτογραφιών απλά για προβολή..

εάν είναι να πάρεις καλό φακό τότε νομίζω ότι πρέπει να είναι πρώτη προτεραιότητά σου από όλα τα άλλα :up:

Αρχική Δημοσίευση από Sli8erin
Το κακό μ αυτούς τους δίσκους είναι ότι έχουν μικρότερη διάρκεια ζωής
Αλήθεια αυτοί βγαίνουν κ σε 500; Δεν το ήξερα αυτό
χμμ με 1.200.000 ώρες ζωής διαρκούς χρήσης δε το βλέπω να είναι και λίγο..
Παράθεση

Melini

Νεοφερμένος

H Melini έγραψε: στις 13:24, 27-03-09:

[quote=drf;314828]μα η ψηφιακή κορνίζα δεν είναι για αποθήκευση φωτογραφιών απλά για προβολή..

Το ξέρω, θέλω να έχω τη δυνατότητα να βλέπω τις φωτογραφίες μου σε μεγαλύτερη οθόνη από την LCD της μηχανής αλλά και να τις αποθηκεύω. Η Ψηφιακή κορνίζα κάνει το πρώτο, αλλά μόνο για οικιακή χρήση, το Mini θα μπορούσε να κάνει και τα δυο μαζί (να συμπληρώσω εδώ ότι δεν έχω ασχοληθεί ακόμα με το Photoshop) και να χωράει και στην τσάντα μου.

εάν είναι να πάρεις καλό φακό τότε νομίζω ότι πρέπει να είναι πρώτη προτεραιότητά σου από όλα τα άλλα :up:
Αχχχχχχχχχχ (βαρύς αναστεναγμός) ο δρόμος της φωτογραφίας είναι ανηφορικός και πολυέξοδος...
Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 108 μηνύματα.

H elvenstar έγραψε: στις 13:27, 27-03-09:

[quote=drf;314828
χμμ με 1.200.000 ώρες ζωής διαρκούς χρήσης δε το βλέπω να είναι και λίγο.. [/quote]
Θεωρητικά πάντα Βέβαια δεν μιλάω για την Western Digital αλλα γενικότερα
Παράθεση

drf

Νεοφερμένος

O drf έγραψε: στις 14:11, 27-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από Melini
Το ξέρω, θέλω να έχω τη δυνατότητα να βλέπω τις φωτογραφίες μου σε μεγαλύτερη οθόνη από την LCD της μηχανής αλλά και να τις αποθηκεύω. Η Ψηφιακή κορνίζα κάνει το πρώτο, αλλά μόνο για οικιακή χρήση, το Mini θα μπορούσε να κάνει και τα δυο μαζί (να συμπληρώσω εδώ ότι δεν έχω ασχοληθεί ακόμα με το Photoshop) και να χωράει και στην τσάντα μου.
όπως και να έχει το netlap [ή όπως το βαφτίσανε] είναι ιδανικό για αυτό που αναφέρεις όπως επίσης για μπακαπιέρα σε περιπτώσεις όπως ταξίδια/διακοπές κλπ ή προβολή φωτογραφιών στη παρέα

Αχχχχχχχχχχ (βαρύς αναστεναγμός) ο δρόμος της φωτογραφίας είναι ανηφορικός και πολυέξοδος...
τα αγαθά copies κτώνται ..
Παράθεση

Melini

Νεοφερμένος

H Melini έγραψε: στις 14:30, 27-03-09:

όπως και να έχει το netlap [ή όπως το βαφτίσανε] είναι ιδανικό για αυτό που αναφέρεις όπως επίσης για μπακαπιέρα σε περιπτώσεις όπως ταξίδια/διακοπές κλπ ή προβολή φωτογραφιών στη παρέα

τα αγαθά copies κτώνται ..
Παράθεση

ΡΟΔΟΣ 7

Νεοφερμένος

Ο ΡΟΔΟΣ 7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O ΡΟΔΟΣ 7 έγραψε: στις 23:55, 28-03-09:

Δεν εχω ηχο στον υπολογιστη παιδια... τα ηχεια δουλευουν κανονικα, τα καλωδια ειναι συνδεδεμενα σιγουρα, αποτε το προβλημα ειναι αλλου... μπορειτε να βοηθησετε?
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε: στις 01:29, 29-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από ΡΟΔΟΣ 7
Δεν εχω ηχο στον υπολογιστη παιδια... τα ηχεια δουλευουν κανονικα, τα καλωδια ειναι συνδεδεμενα σιγουρα, αποτε το προβλημα ειναι αλλου... μπορειτε να βοηθησετε?
Έχεις κάρτα ήχου ή είναι ενσωματωμένη στη μητρική;

Όπως και να έχει, κάνε install ξανά τους drivers του ήχου.
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε: στις 02:43, 29-03-09:

Πάτησες το "On"?
Παράθεση

djgiannis (Γιάννης)

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 25 μηνύματα.

O djgiannis έγραψε: στις 14:27, 29-03-09:

Μπορεί και να είναι noobiki ερώτηση
Ό,τι κατεβάσω απο το http://www.rapidshare.com/ μου κατεβάζετε ενα πρόγραμα που έχει απέξω το εικονίδιο του IE πανω σε μια λευκή σελίδα. Οταν πάω να το ανοίξω που λέει άνοιγμα ή αποθήκευση. ¨Οποιο και να πατησω θα με ξαναβγάλει στην σελίδα να το ξανακατεβάσω. Τι φταίει ρε παιδία?
Παράθεση

Eruyomo (Μάνος)

Περιβόητο Μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,476 μηνύματα.

O Eruyomo monsters under your bed έγραψε: στις 16:20, 29-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από djohn
Ρε αρχηγέ μου.. το IPC έχει 366 ΜHz, ΡΑΜ 128 MB, Σκληρός δίσκος: 1 GB
Μόνο στο σκληρό δίσκο βλέπω να υπάρχει πρόβλημα ο οποίος όντως είναι μικρός (αν και ούτε του 701 είναι μεγάλος)

Οι επεξεργαστές δεν συγκρίνονται, τελείως μα τελείως διαφορετικές αρχιτεκτονικές.
Του 701 ο επεξεργαστής μάλιστα είναι και celeron (underclocked και όλας), που καίει τα κέρατα του. Παίζει του ipc να είναι και καλύτερος για υπερφορητό.

Έχω την εντύπωση οτι είναι τα ίδια χάλια πάντως
Kλείνω ελάχιστα υπερ του eee λόγω υποστήριξης και μόνο (στο google δεν βρίσκω το ipc πουθενά) και της ενσωματωμένης κάμερας.

Καλύτερα να δώσει πόσο παραπάνω κάποιος να πάρει το 901, που κρατάει και ένα 5ωρο στο νερό (μεταφορικά), έχει πολύ πιο βολική οθόνη και δεν ψήνεται.
Παράθεση

Unkown-User

Περιβόητο Μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.

O Unkown-User έγραψε: στις 16:30, 29-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από Eruyomo
Μόνο στο σκληρό δίσκο βλέπω να υπάρχει πρόβλημα ο οποίος όντως είναι μικρός (αν και ούτε του 701 είναι μεγάλος)

Οι επεξεργαστές δεν συγκρίνονται, τελείως μα τελείως διαφορετικές αρχιτεκτονικές.
Του 701 ο επεξεργαστής μάλιστα είναι και celeron (underclocked και όλας), που καίει τα κέρατα του. Παίζει του ipc να είναι και καλύτερος για υπερφορητό.

Έχω την εντύπωση οτι είναι τα ίδια χάλια πάντως
Kλείνω ελάχιστα υπερ του eee λόγω υποστήριξης και μόνο (στο google δεν βρίσκω το ipc πουθενά) και της ενσωματωμένης κάμερας.

Καλύτερα να δώσει πόσο παραπάνω κάποιος να πάρει το 901, που κρατάει και ένα 5ωρο στο νερό (μεταφορικά), έχει πολύ πιο βολική οθόνη και δεν ψήνεται.
(Πάντως γενικά από αυτονομία το 701 τα πάει αρκετά καλά, ανεξάρτητα από την ρευματοφάγο cpu)

Ήδη έχουμε περάσει το budget του, αλλά ναι, έχεις δίκιο για το 901.
Παράθεση

Crookshanks

Επιφανές Μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,053 μηνύματα.

O Crookshanks έγραψε: στις 17:20, 29-03-09:

Δεν ξέρω τί ακριβώς φταίει (δεν κατάλαβα τί εννοείς με το "πρόγραμα που έχει απέξω το εικονίδιο του IE πανω σε μια λευκή σελίδα"). Έχεις δοκιμάσει να κατεβάσεις από άλλον browser (Opera, Firefox etc.)?
Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Επιφανές Μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2,894 μηνύματα.

O Anarki έγραψε: στις 17:28, 29-03-09:

Το δικό μου 701 δεν πήγαινε και πολύ καλά. Το μεγάλο πρόβλημα ήταν στο standby βασικά, έκαιγε πολύ περισσότερο ρεύμα απο όσο θα έπρεπε.
Το 901 σε standby κρατάει άνετα 36 ώρες, δοκιμασμένο με το δικό μου. Βολεύει τρομερά να το έχεις πάντα μαζί σου και σε standby, όποτε το θες ανοίγεις το καπάκι και σε μερικά δευτερόλεπτα είσαι έτοιμος . Το φορτίζεις το βράδυ και είναι έτοιμο για την επόμενη μέρα χο.
Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 1,243 μηνύματα.

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε: στις 13:23, 30-03-09:

Control panel, sound and audio devices, audio tab και μας λές τι λέει στο Sound playback: Default device. Αν έχεις κατι εκει πατάς το volume και κοιτάς αν ειναι τέρμα κάτω η muted καποιο volume. Αν ΔΕΝ εχεις κατι εκεί μας λές τι μητρική έχεις ή άν έχεις ξεχωριστή κάρτα ήχου, ποιά (για να δούμε για drivers). Τέλος προσέχεις οτι έχεις συνδέσει πράγματι το ηχείο στη σωστή έξοδο (συνήθως η πράσινη).
Παράθεση

ΡΟΔΟΣ 7

Νεοφερμένος

Ο ΡΟΔΟΣ 7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O ΡΟΔΟΣ 7 έγραψε: στις 15:35, 30-03-09:

Πηγαινω πινακα ελεγχου και λεει δεν υπαρχει συσκευη ηχου... Πρεπει να εχει καει η καρτα ηχου...
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους