Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,077 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Μικρές απορίες και προβλήματα με τους Υπολογιστές

Bill

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Bill
Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,195 μηνύματα.

O Bill έγραψε στις 18:03, 06-03-08:

Για το office 2007 σου λείπουν τα proofing tools 2007 για να κανεις αυτό που θες.
Αν εχεις την εκδοση ήδη την εκδοση 2003 ρίξε μια ματιά εδώ.Έχει εναν ωραίο οδηγο για το πώς να το κάνεις χρησιμοποιώντας την προηγούμενη έκδοση.

//Το παραθυράκι με το πρόβλημα ποτε αρχισε να στο βγάζει;Υπάρχει περιπτωση να εβαλες καποιο προγραμμα που να μην ειναι συμβατο με τα vista;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

commie

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη commie
H commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.

H commie έγραψε στις 18:26, 06-03-08:

δεν έχω την έκδοση του 2003 γιατί το p.c. μου είναι καινούργιο.
όσο για το παραθυράκι έχει δύο μέρες που μου το βγάζει όχι δεν έβαλα κάποιο πρόγραμμα το μόνο που έκανα και δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο έκανα uninstall το norton internet security επειδή έχω άλλο antivirus

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

O Bill έγραψε στις 18:31, 06-03-08:

Για δοκιμασε να αφαιρεσεις το Norton με χρησιμοποιώντας το Norton removal.Από αυτή τη σελιδα θα επιλέξεις ποια εκδοση εχεις,θα κατεβασεις το προγραμμα που θα το κανει remove και δες αν ξαναβγαινει το μηνυμα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 18:36, 06-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από commie
δεν έχω την έκδοση του 2003 γιατί το p.c. μου είναι καινούργιο.
όσο για το παραθυράκι έχει δύο μέρες που μου το βγάζει όχι δεν έβαλα κάποιο πρόγραμμα το μόνο που έκανα και δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο έκανα uninstall το norton internet security επειδή έχω άλλο antivirus
Πρώτον να σε συγχαρώ που ξήλωσες αυτό το υπέρβαρο παχύσαρκο και κρυφοbanistir πρόγραμμα, για να βάλεις άλλο στη θέση του.

Θα σου δώσω 2 απαντήσεις εκ των οποίων η πρώτη θα σου φανεί βλακώδης αλλά πολλοί την παρακάμπτουν και τρέχουν στο φόρουμ:

1) Σου λέει:
a solution is available that will solve problem. solution
go to the symantec corporation website to learn more about the solution.
Αυτό το απλούστατο το έκανες και δεν βρήκες κάτι;

2) Παίζει να μην απεγκατέστησες το πρόγραμμα αλλά να το "ξερίζωσες" με το στανιό, σβήνοντας απλά φακέλους, αφήνοντας όμως ίχνη (ή στο δίσκο, ή στη registry, registry ειδικά μου βρωμάει) που να σου χτυπάνε "ναι είμαι ακόμα εδώ, αλλά όχι ολόκληρο, γι αυτό γκρινιάζω και δεν σου λειτουργώ".

Παράθεση

commie

Δραστήριο Μέλος

H commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.

H commie έγραψε στις 04:21, 07-03-08:

καλησπέρα,
είδα πως τα έκανα θάλασσα δεν έγινε τελικά unistall,
το έβαλα να γίνει και έφυγα από σπίτι και δεν το έλεξα άν έγινε ζητάει cd σε κάποια φάση εγώ δεν έχω cd όμως γιατί μου το έβαλαν όταν αγόρασα το p.c. μου.Τώρα που δεν δεν έχω το cd τι κάνω. Συγνώμη που σας ενοχλώ συνέχεια!

Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

O Bill έγραψε στις 08:06, 07-03-08:

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις καποιο registry cleaner για να καθαρισεις τις εγγραφές που υπάρχουν ακόμα στη registry.Δυο εργαλεία που κάνουν αυτή τη δουλειά είναι το registry mechanic και το free registry cleaner.

Παράθεση

FaniFox

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη FaniFox
H FaniFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 235 μηνύματα.

H FaniFox έγραψε στις 14:12, 07-03-08:

Λοιπόν...Ακούστε ένα τρελλό που μου συνέβη αυτήν την εβδομάδα.
Είχα δημιουργήσει ένα bat με την ονομασία del.bat για να κάνει κάποιον καθημερινά συγκεκριμένο αυτοματισμό σβησίματος.
Το πρωί το έφτιαξα, το βράδυ εξαφανίστηκε!
Την επομένη τα ίδια. Για να μη σας τα πολυλογώ, κάθε πρωι το ξανάφτιαχνα και την επομένη έβλεπα ότι είχε σβηστεί. Ούτε το γιοφύρι της Άρτας να ήτανε.
Κάνω έλεγχο στις ρυθμίσεις του scheduled tasks, όλα σωστά. Κάνω edit στο bat, μια χαρά. Όλα ΟΚ αλλά αυτό επέμεινε να σβήνεται από μόνο του!
Η λύση; Μετονόμασα το del.bat σε test.bat! Τώρα δουλεύει ρολόϊ και δεν πάει πουθενά! Μένει στη θέση του!
Παρόλα αυτά θα ήθελα να μάθω αν έχετε ακούσει κάτι σχετικό. Τι ήταν; Bug των Windows XP; Καμμιά ιδέα;

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 22:38, 07-03-08:

Υπάρχει Trojan με αυτό το όνομα, μπορεί να στο σβήνει το antivirus

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

FaniFox

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη FaniFox
H FaniFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 235 μηνύματα.

H FaniFox έγραψε στις 12:00, 08-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Υπάρχει Trojan με αυτό το όνομα, μπορεί να στο σβήνει το antivirus
Κοίτα να δεις που τα πιο απλά πράγματα δεν τα σκεφτόμαστε καμμιά φορά!
Έχεις απόλυτο δίκιο! Κι αν όχι το antivirus, κάποιο από τα πολλά προγράμματα προστασίας.
Thanks!

Παράθεση

lotta (Vicky)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lotta
H Vicky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 33 μηνύματα.

H lotta έγραψε στις 23:06, 20-03-08:

Ξέρει κανείς πως μπορώ να αλλάξω USERNAME?...

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 23:20, 20-03-08:

Έναρξη > Ρυθμίσεις > Πίνακας Ελέγχου > Λογαριασμοί Χρηστών > κλικ στον λογαριασμό που θέλεις να αλλάξεις όνομα > αλλαγή ονόματος μου

Παράθεση

commie

Δραστήριο Μέλος

H commie έγραψε στις 00:48, 03-04-08:

να ρωτήσω κάτι ίσως ξέρει κάποιος να με βοηθήσει?
Έχω dvd shrink που κάνει copy dvd [αφαίρεση λόγω όρου #10]. Τα αποθηκεύω στο σκληρό δίσκο τι πρόγραμμα χρειάζομαι τώρα για να κάνω copy από το σκληρό σε dvd?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fandago : 03-04-08 στις 01:13.
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,023 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 01:11, 03-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από commie
να ρωτήσω κάτι ίσως ξέρει κάποιος να με βοηθήσει?
Έχω dvd shrink που κάνει copy dvd. Τα αποθηκεύω στο σκληρό δίσκο τι πρόγραμμα χρειάζομαι τώρα για να κάνω copy από το σκληρό σε dvd?
Δοκίμασε το Ashampoo Burning Studio 6

Λογικά θα έχεις αποθηκευμένο στο σκληρό σου ένα φάκελο VIDEO_TS.
1. Τρέχεις το Ashampoo και από το μενού αριστέρα πηγαίνεις Burn Movies >>> Burn a Video DVD from a Prepared Folder
2. Αναζητάς τον φάκελο VIDEO_TS
3. Κάνεις εγγραφή του DVD με ταχύτητα 4x.

Προσοχή όμως. Αν ο φάκελος VIDEO_TS υπερβαίνει τα 4,7GB τότε έχεις δύο επιλογές:
1. Ή αγοράζεις ένα DVD χωρητικότητας 8,5GB
2. Ή συμπιέζεις το DVD ώστε να χωράει σε δισκάκι 4,7GB (δυστυχώς για αυτό δε γνωρίζω πολλά )

-petros

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Scandal : 03-04-08 στις 01:23.
Παράθεση

commie

Δραστήριο Μέλος

H commie έγραψε στις 01:18, 03-04-08:

με το dvd shrink το συμπιέζεις απλά για να μην χαλάσει η ποιότητα της ταινίας θα ήθελα ένα πρόγραμμα που να μπορώ να το κάνω σε 2 δισκάκια αν μην έχω δίσκο 8.5. Ευχαριστώ!

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,023 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 01:25, 03-04-08:

How to split a DVD-9 to two DVD-5 with DVD-Fab
Split DVD-9 To 2 DVD-Rs using DVDXPlatinum

-petros

Παράθεση

commie

Δραστήριο Μέλος

H commie έγραψε στις 01:48, 03-04-08:

Ευχαριστώ Πέτρο μου. Τα κατάφερα!

Παράθεση

koulee

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη koulee
Ο koulee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 24 μηνύματα.

O koulee έγραψε στις 19:23, 08-04-08:

καλησπέρα σε όλους
1)ρε παιδιά τι υποδηλώνουν οι καταλήξεις αρχείων video.δλδ έχουμε ένα αρχείο divx και στο αρχειάκι φένεται η κατάληξη avi.αυτό τι ακριβώς σημαίνει??τι μας λέει η κατάληξη avi?
2)και αν δεν βάλουμε την κατάληξη σε ένα αρχείο που γράφουμε στο dvd,μετά θα έχει πρόβλημα το επιτραπέζιο dvd να το παίξει???
ευχαριστώ

Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

O Bill έγραψε στις 19:52, 08-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από koulee
καλησπέρα σε όλους
1)ρε παιδιά τι υποδηλώνουν οι καταλήξεις αρχείων video.δλδ έχουμε ένα αρχείο divx και στο αρχειάκι φένεται η κατάληξη avi.αυτό τι ακριβώς σημαίνει??τι μας λέει η κατάληξη avi?
Σημαίνει ότι ειναι encoded σε divx(πιο καλή ποιότητα) και είναι σε μορφή avi.
Eνδεικτικά κάποια video format.
avi : Audio-Video Interleaved. One of the most common video files.
divx : Some DivX encoders and applications give the option of using the divx file extension for DivX encoded files. The files are exactly the same as those with the avi extension, with the only difference being that they have substantially worse compatibility (many applications that can play and import DivX encoded avis do not work with files that have the divx extension). Needless to say, the extension is pointless and you shouldn't use it.
Μπορείς να δεις κι άλλα εδώ.

Αρχική Δημοσίευση από koulee
2)και αν δεν βάλουμε την κατάληξη σε ένα αρχείο που γράφουμε στο dvd,μετά θα έχει πρόβλημα το επιτραπέζιο dvd να το παίξει???
ευχαριστώ
Το επιτραπέζιο dvd σου αν δεις λέει τί αρχεία υποστηρίζει,οπότε κοιτάς τί μπορεί να παίξει και τί όχι.
Για να βάλεις κατάληξη σε κάποιο αρχείο που γράφεις στο dvd σου χρειάζεται κάποιο πρόγραμμα για να κάνεις encoding.Δεν μπορείς απλά να του αλλάξεις κατάληξη.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 13:19, 15-04-08:

Ενα οχι και τοσο μικρο προβλημα...

Λοιπον... Κυριακη βραδακι (κατα τις , μιλαω στο μσν και ξαφνικα σβηνει το pc μου (μου το ειχε ξανακανει κανα 2 μερες πριν). Αρχικα υποπτευθικα ιο. Το ανοιξα και αρχισα το σκαν για ιους. Μετα απο λιγα δευτερα ξανα σβηνει. Λεω θα υπερθερμανθικε, η την εχω ασχημα απο ιο. Το αφηνω μερικα λεπτα, το ξανα αναβω και πριν καν προλαβει να φορτωσει τα windows σβηνει παλι... Λεω υπερθερμανση θα ειναι, μου το εχει ξανακανει. Αρχηζω να τον λινω για να βγαλω καθε πιθανη σκονη απο ανεμιστιρακια που δυσκολευει την λειτουγεια του. Το ξεσκωνιζω, το κανω αστερι και το ξανασυνδεω, αλλα δεν τον αναβω. Δευτερα πρωΐ παω να τον αναψω και ανακαληπτω οτι δεν περναει καν ρευμα. Τον ξανα ανοιγω, λινω το τροφοδοτικο, και μου ερχετε μια απιστευτει μυρωδια καμενου... Λεω παει, καΐκε... Το αλλαξα με ενα αλλο που να δουλευει και ολα μια χαρα. Ομως ενω τον αφησα λιγες ωρες, μετα οταν γυρισα βρηκα το pc να δουλευει, αλλα την οθονη σβηστη, περνωντας ρευμα αλλα με το λαμπακι πορτοκαλη (οπως οταν το pc ειναι κλειστω). Δοκιμαζω να βαλω πιο καλα το βιζμα, αλλα ητανε μια χαρα. κανω restart απο το κουμπακι, και αναβει και ηοθονη. Το πρωΐ σημερα παλι τον βρησκω στην ιδια κατασταση...
Τωρα το θεμα ειναι τι τρεχει; Θα δοκιμασω να ανανεωσω τους drivers της καρτας γραφικων, αλλα με το μικρο μου μυαλο δεν νομιζω να φταιει αυτο... Φταει ομως η μητρικη, η καρτα γραφικων, η οθονη;... Τι;...

Παράθεση

Αννουλα

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Αννουλα
H Αννουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 198 μηνύματα.

H Αννουλα έγραψε στις 13:50, 15-04-08:

εμενα καποια στιγμη δεν ανοιγε ο υπολογιστης μαλλον δεν ανοιγε και η οθονη επερνε ρευμα οπως λες εδειχνε πορτοκαλι αλλα τπτ παραπανω!και ειχε προβλημα η μητρικη ηταν ελαττωμματικη! και αυτο ετσι ξαφνικα δεν το εκανε απο την αρχη!

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 15:35, 15-04-08:

Η αλήθεια είναι Κρόνε ότι το πρόβλημα σου είναι δύσκολο. Θα μπορούσε να φταίνε κάτι από κάρτα γραφικών, μητρική, τροφοδοτικό (με αυτή τη σειρά) αλλά αφού έβαλες άλλο τροφοδοτικό, αυτό είναι πιο απίθανο.
Έχεις εντοπίσει από που ερχόταν η μυρωδιά του καμένου; Όταν έβγαλες το παλιό τροφοδοτικό είδες αν αυτό μύριζε έτσι;
Έχεις κάποια άλλη κάρτα γραφικών να βάλεις πάνω και να το δοκιμάσεις για 3-4 μέρες να δεις αν κάνει τα ίδια; Γιατί αν κάνει τα ίδια τότε θα φταίει η μητρική.

Μια χαζή φαινομενικά ερώτηση, αλλά ποτέ δεν ξέρεις:
Δοκίμασες να κουνήσεις το ποντίκι όταν είδες την οθόνη κλειστή; Στις επιλογές ενέργειας στον πίνακα ελέγχου, υπάρχει η επιλογή να κλείνει η οθόνη όταν περνάει ένα διάστημα όπου ο υπολογιστής είναι ανενεργός, οπότε με το που κουνάς το ποντίκι ξανανοίγει.
Επίσης, υπάρχει περίπτωση το σύστημα σου να είναι σε αναμονή για τον ίδιο λόγο; Δηλαδή δοκίμασε να πατήσεις το κουμπί που τον ανοίγεις όταν δεις ότι η οθόνη σου είναι κλειστή.

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 16:28, 15-04-08:

Τα πράγματα είναι απλά. Το ανεμιστηράκι της κάρτας γραφικών δουλεύει; Αν όχι, άλλαξέ το. Αν ναι, μήπως η κάρτα γραφικών σου είναι πολύ ισχυρή για το τροφοδοτικό σου; Αν ναι, βάλε μεγαλύτερο τροφοδοτικό σε Βαττ. Αν όχι, πάμε στα "μπιπ".

Τι είναι τα μπίπ. Είναι ήχοι κατά τη διάρκεια του ξεκινήματος του υπολογιστή που ανάλογα με τον αριθμό τους, μας πληροφορούν αν κάτι δεν πάει καλά με το μηχάνημά μας. Έχεις μπιπ στην αρχή και πόσα; Συμβουλέψου το εγχειρίδιο της μητρικής σου για το τι μπορεί να σημαίνουν.

Μετά ξαναέλα και πες μας τα αποτελέσματα.

ΥΓ: Ίσως σε βοηθήσουν τα κάτωθι:

Για το τροφοδοτικό: http://www.fonerbooks.com/images/power.gif Για την κάρτα γραφικών: http://www.fonerbooks.com/images/video.gif Για την μνήμη/CPU: http://www.fonerbooks.com/images/cpu_ram.gif Για τον δίσκο: http://www.fonerbooks.com/images/ide_hard.gif

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 17:42, 15-04-08:

@Fantago Η μυρωδια του καμενου ητανε απο το τροφοδικο, η τουλαχιστων και απο το τροφοδοτικο.
Δυστιχος δεν εχω καρτα δικη μου αλλη, και απο τα pc που θα μπορουσα να δανιστω, ειναι ολα η πολυ παλια η πολυ καινουργια... (γμτ... μονο το δικο μου pc αντεξε απο αυτην την εποχη; )

Οσο για το τελευτεο τα δοκιμασα ολα, ητανε τα πρωτα που σκευτικα...

@valder Χμμ... Δεν ξερω αν θα σε ξενερωσω... Αλλα δεν εχει ανεμιστιρακι η καρτα γραφικων... Συγκεκριμενα ειναι μια GeForce FX5200. Τωρα για το τροφοδοτικο... Ειναι των 350watt... Το παλιο μου δεν πρεπει να ητανε μεγαλητερο.. Δεν ελεγε Watt πανω, ελεγε μονο ενα 230V (volt προφανος; )

Επειδη εχω κανει πολλα restart σημερα (καθως εκτος αυτου, προσπαθω να τον βαλω και σε μια γενικοτερη ταξη) και θελω επιτελους να κατσω λιγο να χαρω το internet και την μουσικουλα μου θα τον κοιταξω αργοτερα για τα μπιπ

Παράθεση

ninaki (nina21)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ninaki
H nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια . Έχει γράψει 338 μηνύματα.

H ninaki Μπέμπη μου!!! Σε περιμένω... έγραψε στις 10:58, 16-04-08:

Παιδια, εδώ και 3 μέρες όταν ανοίγω τον υπολογιστή μου...και όταν είμαι σε σύνδεση με το internet μου πετάει συνέχεια ένα μνμ στην οθόνη που λέει ''Ο ΙΕ παρουσιάζει ένα πρόβλημα και πρεπει να κλείσει κ.λ.π'' τι ειναι αυτο??? Πατάω οκ και φεύγει το μνμ, δεν αποσυνδέεται το internet αλλά κάποιος φορές μου σβήνει τα sites που έχω ελαχιστοποιημένα... όπως π.χ. μουσική απο τον internet..

Τι να συμβαίνει άραγε??? Το έχει πάθει κανένας αυτό???
Μου έχει σπάσει τα νεύρα ...

Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

O Bill έγραψε στις 12:51, 16-04-08:

Το παθαίνω κι εγώ κατά καιρούς όταν χρησιμοποιώ internet explorer 7.Κρασάρει ο explorer και κλείνει.Γι αυτό χάνεις όλα τα tabs που είχες ανοιχτά.
Μπορείς να βρεις οδηγίες εδώ για το πως επιδιορθώνεται.(είναι και για το 6 και για τον 7).

Επίσης μια άλλη λύση είναι να αλλάξεις browser.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ninaki (nina21)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ninaki
H nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια . Έχει γράψει 338 μηνύματα.

H ninaki Μπέμπη μου!!! Σε περιμένω... έγραψε στις 09:17, 17-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από Bill
Το παθαίνω κι εγώ κατά καιρούς όταν χρησιμοποιώ internet explorer 7.Κρασάρει ο explorer και κλείνει.Γι αυτό χάνεις όλα τα tabs που είχες ανοιχτά.
Μπορείς να βρεις οδηγίες εδώ για το πως επιδιορθώνεται.(είναι και για το 6 και για τον 7).

Επίσης μια άλλη λύση είναι να αλλάξεις browser.
Σε ευχαριστώ πολύ Billάκο μου...!!!

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 18:17, 18-04-08:

Κιαλλη βοηθεια παιδια! Εχω εναν εξωτερικο σκληρο δισκο τον οπιο τον ειχα συνδεδεμενο. Οταν εγινε αυτο με το τροφοδοτικο τον αποσυνδεσα μαζι με ολα τα καλωδεια και μετα δεν τον συνδεσα , τωρα ομως που χρειαστικα κατι αρχεια που εχει μεσα τον συνδεσα και τα windows κανουν σαν να μην υπαρχει τπτ... Ουτε αναγνωριζουν οτι συνδεθικε καπια συσκευη, ουτε εμφανιζετε στον my computer ουτε αμα κανω δεξι κλικ στο my computer και manage μου τον εμφανιζει... Τι κανω τωρα ρε παιδια; Και τα θελω και τα αρχεια που τα εχω μεσα και τα περισσοτερα δεν τα εχω σε δισκακια...

Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

O Bill έγραψε στις 21:14, 18-04-08:

Τον δοκίμασες σε άλλο pc για να βεβαιωθείς ότι δουλεύει;
Αλλιώς πρέπει με κάποιο τρόπο να δοκιμάσεις αν δουλεύουν οι usb θύρες σου.(πχ με καποιο φλασάκι,ποντίκι κλπ)

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 23:14, 18-04-08:

Οχι δεν το δοκιμασα σε αλλο pc... Αν και παλια μια φορα που ηθελα να μεταφερω κατι αρχεια σε ενα αλλο pc μεσων αυτου δεν τον αναγνωριζε εκει, αλλα δεν ξερω αν ειχα κοιταξει στο manage. παντος μολις συνδεθει πανω στο pc αναβει το φωτακι του και βγαινει ηχος απο μεσα. Τωρα η usb ποτε να προλαβε να χαλασει;... και εκτος αυτου την εβαλα σε αλλη usb που ξερω οτι δουλευει αλλα τζιφος....

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 02:44, 19-04-08:

Μπορείς να το ανοίξεις το κουτί να δεις αν κάθονται καλά όλες οι συνδέσεις μέσα;
Εκτός από την απότομη διακοπή παίζει να έφαγε και κανα ταρακούνημα;

Παράθεση

Phalanx

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Phalanx
Ο Phalanx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 88 μηνύματα.

O Phalanx έγραψε στις 09:54, 19-04-08:

Για να συμπληρώσω τον fandago μπορεις να τον βάλεις εσωτερικό σκληρό για να είσαι σίγουρος πως δεν έχει πρόβλημα η εξωτερική συσκευή. Αλλα κοίταξε επίσης μηπώς απο την τελευταία φορά που λειτούργησε έχεις πειράξει τα jumper's στους άλλους σου σκληρούς. Υπάρχει περίπτωση ο εξωτερικός να "πατάει" πάνω στην ιδια θέση με εναν εσωτερικο και γι'αυτο να μην τον βλέπει.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Phalanx : 19-04-08 στις 11:26.
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 11:12, 19-04-08:

H συνδεσεις μια χαρα ειναι... Αλλα τωρα που το λες, νομιζω μου επεσε μια φορα απο την κορυφη του tower, αλλα δεν θυμαμε αν ητανε προτου η αφουτου καικε το τροφοδοτικο... Λες τα εχασα ολα;
Δεν εχει τις απαρετιτες εισοδους για να μπει ως εσωτερικος... Και τα jumpers δεν ξερω ουτε τι ειναι ουτε πως θα τα κοιατξω...

Παράθεση

Phalanx

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Phalanx
Ο Phalanx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 88 μηνύματα.

O Phalanx έγραψε στις 11:39, 19-04-08:

Κλασική περίπτωση βλάβης που θα έλεγε ο Τσάκωνας.

Tο τροφοδοτικό το άλλαξες εσύ ή καποιος άλλος ; Αν ναι υπάρχει περίπτωση να πείραξε και κάτι ακόμα; Πόσους εσωτερικούς σκληρούς έχεις και είναι όλοι SATA;

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 11:50, 19-04-08:

Εγω το αλλαξα. και δεν πειραξα κατι, εν γνωση μου τουλαχιστων....
2εσωτερικους εχω και νομιζω ειναι SATA, χωρις να ειμαι απολυτα συγουρος... Παντος εχουν συγουρα την ιδια τεχνολογια μεταξυ τους

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 12:25, 19-04-08:

Λοιπόν, αν ο σκληρός σου έπεσε, αλλά μετά συνέχισε να παίζει, μπορεί και να την έχεις γλιτώσει από αυτό. Αν όταν τον έβγαλες από την τροφοδοσία δούλευε, μπορεί να είσαι άτυχος... Στην Διαχείριση δίσκων φαίνεται κανονικά με τα partition του τα οποία έχουν κανονικά το γράμμα τους;

Πρέπει είπαμε να
1. δεις αν δουλεύουν οι USB σου με κάποια άλλη συσκευή
2. δοκιμάσεις σε άλλο PC να δεις αν παίζει εκεί
3. δοκιμάσεις να τον βάλεις εσωτερικό (όπως είπε ο phalanx)
4. πριν κάνεις τα 3&4 πήγαινε δεξί κλικ "ο υπολογιστής μου" > διαχείριση > διαχείριση συσκευών > μονάδες δίσκων > επιλέγεις τον δίσκο και κατάργηση εγκατάστασης. Αποσύνδεσε τον σκληρό και ξανασύνδεσε τον.

Πες μας αφού κάνεις κάτι από αυτά, τα αποτελέσματα.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 12:40, 19-04-08:

1. Με τον εκτυπωτη μια χαρα δουλευουν
2.Θα το δοκιμασω οταν παω στις κοπελας μου
3.Δεν εχει αναλογη εξοδο.. Μονο usb δεχετε
4.Δεν τον εμφανιζει καθολου εκει μεσα, το ειπα και πριν.

Αποτελεσματα δεν υπαρχουν... δεν τον λεει να τον δειξει πουθενα με την καμια...

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 12:43, 19-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
3.Δεν εχει αναλογη εξοδο.. Μονο usb δεχετε
Βασικά εννοούσαμε να ανοίξεις το κουτί (ποιον εξωτερικό έχεις; ) να βγάλεις τον σκληρό που έχει μέσα και να τον συνδέσεις εσωτερικά στο tower σου

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 12:49, 19-04-08:

Εναν Westerd Digital, μου τον ειχε δωσει ενας συνεργατης του μπαμπα μου. Πανω εχει ενα αυτοκολητο conx οποτε πρεπει να ειναι απο αυτους που εδεινε καποτε δωρο ο οτε. Το καταλαβα αυτο, αλλα το θεμα ειναι οτι το μονο βυζμα που μπορει να παρει ο συγκεκριμενος σκληρος ειναι usb, πως να τον συνδεσω οπως εναν εσωτερικο;...

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 13:00, 19-04-08:

Εναν Westerd Digital, μου τον ειχε δωσει ενας συνεργατης του μπαμπα μου. Πανω εχει ενα αυτοκολητο conx οποτε πρεπει να ειναι απο αυτους που εδεινε καποτε δωρο ο οτε. Το καταλαβα αυτο, αλλα το θεμα ειναι οτι το μονο βυζμα που μπορει να παρει ο συγκεκριμενος σκληρος ειναι usb, πως να τον συνδεσω οπως εναν εσωτερικο;...
Ο σκληρός που είναι μέσα στο κουτί, αποκλείεται να έχει απευθείας έξοδο σε usb.
Είναι συνδεμένος λογικά σε έναν adaptorα που μετατρέπει IDE σύνδεση σε usb και ένα καλώδιο για τροφοδοσία. Δηλαδή θα μπορείς να αποσπάσεις τον σκληρό τελείως από την θήκη. Άρα μετά με μία καλωδιοταινία (καλώδιο για παράλληλο) θα μπορέσεις να τον συνδέσεις απευθείας στην μητρική σου.

Δες εδώ:

Το άσπρο είναι η καλωδιοταινία και το κόκκινο-κίτρινο είναι η τροφοδοσία. Ο σκληρός μπορεί να αποσυνδεθεί από αυτά.

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 13:57, 19-04-08:

@valder Χμμ... Δεν ξερω αν θα σε ξενερωσω... Αλλα δεν εχει ανεμιστιρακι η καρτα γραφικων... Συγκεκριμενα ειναι μια GeForce FX5200. Τωρα για το τροφοδοτικο... Ειναι των 350watt... Το παλιο μου δεν πρεπει να ητανε μεγαλητερο.. Δεν ελεγε Watt πανω, ελεγε μονο ενα 230V (volt προφανος; )
Τι διάολο, δεν είναι βέβαια και 9800GTX για να θέλει ψύξη Βορείου Πόλου, mid-range κάρτα είναι, αλλά να μην έχει ανεμιστηράκι; Τα 230V ναι είναι η τάση. 350 Watt δεν είναι πολλά, το κλαίω το τροφοδοτικό σου. Ιδίως άμα το προηγούμενο ήταν και μικρότερο, τυχερός είσαι που πήγε άπατο μόνο αυτό.

Αρχική Δημοσίευση από fandago
Αν όταν τον έβγαλες από την τροφοδοσία δούλευε, μπορεί να είσαι άτυχος...
ΩΠΑ! ΥΠΕΡεπικίνδυνο line detected!!!

Ναι είναι κακό αυτό να τον κλείνεις όταν δουλεύει μπορείς να χάσεις και δεδομένα έτσι, αλλά παθαίνω κρίση Μακροπουλεϊκη όταν βλέπω εξήγηση περι "ατυχίας" σε θέματα Η/Υ, να με συμπαθάς και πολύ μάλιστα... Άτυχος είσαι άμα ακούσεις το "κλακ κλακ" (χωρίς να γίνεται Hibernation/Sleep και επάνοδος) διότι εκεί από τη μάνα του είναι ελλατωματικός ο δίσκος σε επίπεδο υλικού και τον σκάς ένα RMA πίσω στη μαμά εταιρία και ησυχάζεις!

ΑΝ έτυχε να κλείσει το δίσκο όσο μετέφερε δεδομένα, θα είχε γίνει πιθανότατα corrupted το MFT (Master File Table - Κοινώς που βρίσκεται τι στον δίσκο, τα περιεχόμενα του βιβλίου ενα πράγμα) και θα του πέταγε μήνυμα στα Windows οτι ΒΛΕΠΕΙ τον δίσκο αλλά ότι ταχα αυτός είναι με ζημιά! Κι όταν θα πήγαινε να του κάνει διπλό κλίκ θα έπαιρνε την οξεία άμπελον του καράμπελα κοινώς... περσινά ξυνά σταφύλια!

Ευτυχώς όμως υπάρχει λύση έστω και ολίγον πρόχειρη και χειροκίνητη και γι αυτό κι άμα την ξέρεις είσαι τυχερότατος! ΑΝ φτάσουμε εκεί, θα γίνει ένα ποστ και θα λυθεί το ζήτημα.

Τώρα το θέμα είναι πως ο Τάσος ΔΕΝ τον βλέπει ΠΟΥΘΕΝΑ, άρα ούτε και στο My Computer υποθέτω (ξέρεις, διπλό αριστερό κλικ) οπότε θα προτείνω κάτι έξω από τα νερά σας.

Ρίξε μέσα Linux LIVE-CD/DVD (προτίμησε το Knoppix, επιμένω σθεναρότατα λόγω της έξοχης USB υποστήριξης) και πες μου αν τον βλέπεις!

Περιμένω απάντηση.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 15:03, 19-04-08:

@fantago κιομως δεν ειναι ετσι... και να τον ανοιξεις καθετε ολος ο σκληρος πανω σε μια πλακετα η οπια εχει μονο usb. Δεν μπορω και να σου στειλω φοτογραφια γιατι εκτος των αλλων δεν συνδεετε και το κινιτο μου με το pcsuite... ισως αν βγαλω το καπακι του σκληρου να εχει τπτ παραλιλες συνδεσεις, αλλα δεν θα ρισκαρω να του χαλασω εντελος τον δισκο...

@valder με την εικονα δεν εχει παρουσιαστει αλλο προβλημα... Εβαλα ξανα τους drivers και μεχρι στιγμης ολα ειτουργουν μια χαρα...
Για τον σκληρο δεν καταλαβα... να περασω linux στο pc η να κανω κατι με καπιο δισκακι το οπιο δεν καταλαβα ουτε τι ειναι ουτε πως θα το κανω;

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 21:50, 19-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Ναι είναι κακό αυτό να τον κλείνεις όταν δουλεύει μπορείς να χάσεις και δεδομένα έτσι, αλλά παθαίνω κρίση Μακροπουλεϊκη όταν βλέπω εξήγηση περι "ατυχίας" σε θέματα Η/Υ, να με συμπαθάς και πολύ μάλιστα...
Αν μόνο επειδή έβγαλες την τροφοδοσία ενώ δούλευε ο σκληρός, χαλάσει, τότε είσαι άτυχος, γιατί δεν συμβαίνει συχνά. Simple...
Βέβαια παθαίνεις κρίση για την "ατυχία" στους υπολογιστές, αλλά όχι για την "τύχη του να ξέρεις την λύση";
Ευτυχώς όμως υπάρχει λύση έστω και ολίγον πρόχειρη και χειροκίνητη και γι αυτό κι άμα την ξέρεις είσαι τυχερότατος! ΑΝ φτάσουμε εκεί, θα γίνει ένα ποστ και θα λυθεί το ζήτημα.
Είναι σαν να λέμε ότι παίζεις "Ποιος θέλει να γίνει εκατομμυριούχος" και σου έκατσε η ερώτηση στην οποία ήξερες την απάντηση ένα πράμα ε;
Δεν την λες την λύση από τώρα, να μην το παιδεύουμε άδικα;
Τώρα το θέμα είναι πως ο Τάσος ΔΕΝ τον βλέπει ΠΟΥΘΕΝΑ, άρα ούτε και στο My Computer υποθέτω (ξέρεις, διπλό αριστερό κλικ) οπότε θα προτείνω κάτι έξω από τα νερά σας.
Εδώ ο Τάσος, ξέρει και την διαχείριση, το διπλό κλικ στον "υπολογιστή μου" δεν θα ήξερε;
Εκτός αν πήγαινε σε μένα το σχόλιο, που θα ήταν λίγο άκυρο
@fantago κιομως δεν ειναι ετσι... και να τον ανοιξεις καθετε ολος ο σκληρος πανω σε μια πλακετα η οπια εχει μονο usb. Δεν μπορω και να σου στειλω φοτογραφια γιατι εκτος των αλλων δεν συνδεετε και το κινιτο μου με το pcsuite... ισως αν βγαλω το καπακι του σκληρου να εχει τπτ παραλιλες συνδεσεις, αλλα δεν θα ρισκαρω να του χαλασω εντελος τον δισκο...
Περίεργο Τάσο Δεν το έχω πετύχει ομολογουμένως.

Οπότε τροφοδοτείται από την usb; Δεν έχει έξτρα καλώδιο για ρεύμα ε;
Επίσης αν είναι στην εγγύηση, περιττό να πω ότι μπορείς να τον πας να στον κοιτάξουν δωρεάν και αν (στην χειρότερη περίπτωση) έχει χαλάσει ο σκληρός, στον αλλάζουν.
Το ξέρω ότι θέλεις τα δεδομένα σου και μπορείς λογικά να τους ζητήσεις να στα μεταφέρουν (ίσως με χρέωση αυτό όμως)

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο αυτή τη στιγμή, βασικό είναι να τον δοκιμάσεις σε άλλο pc και γιατί όχι, να κάνεις αυτό που λέει ο Valder, που ουσιαστικά λέει να βρεις μια διανομή Knoppix σε Live CD, δηλαδή που δεν χρειάζεται εγκατάσταση και απλά τρέχει από ένα CD, για να δεις αν εκεί φαίνεται ο σκληρός.

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

O Scandal έγραψε στις 22:51, 19-04-08:

Κιαλλη βοηθεια παιδια! Εχω εναν εξωτερικο σκληρο δισκο τον οπιο τον ειχα συνδεδεμενο. Οταν εγινε αυτο με το τροφοδοτικο τον αποσυνδεσα μαζι με ολα τα καλωδεια και μετα δεν τον συνδεσα , τωρα ομως που χρειαστικα κατι αρχεια που εχει μεσα τον συνδεσα και τα windows κανουν σαν να μην υπαρχει τπτ... Ουτε αναγνωριζουν οτι συνδεθικε καπια συσκευη, ουτε εμφανιζετε στον my computer ουτε αμα κανω δεξι κλικ στο my computer και manage μου τον εμφανιζει... Τι κανω τωρα ρε παιδια; Και τα θελω και τα αρχεια που τα εχω μεσα και τα περισσοτερα δεν τα εχω σε δισκακια...
1. Δοκίμασε να αποσυνδέσεις ΟΛΕΣ τις USB συσκευές και ύστερα να συνδέσεις ΜΟΝΟ το σκληρό σε μία USB. Δοκίμασε επίσης όλες τις διαθέσιμες θύρες USB.
2. Δοκίμασε να χρησιμοποιήσεις κάποιο άλλο καλώδιο USB ή να κουνήσεις απαλά αυτό που είναι συνδεδεμένο πάνω στον σκληρό.
3. Μπορείς επίσης να αποσυνδέσεις - προσωρινά- όποιες συσκευές δε χρειάζονται για την εκκίνηση του συστήματος και να δοκιμάσεις πάλι αν αναγνωρίζεται ο σκληρός.
4. Αν κάποιος φίλος σου έχει USB Hub το οποίο δέχεται εξωτερική τροφοδοσία (AC Adapter), ζήτησέ του να δοκιμάσεις να συνδέσεις εκεί τον σκληρό.

Γενικά, επειδή είναι ένας σκληρός που δεν δέχεται εξωτερική τροφοδοσία αλλά τροφοδοτεί μόνο από τη USB θύρα, ενδέχεται το νέο τροφοδοτικό να μη του επιτρέπει να λειτουργήσει σταθερά.

-petros

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 18:59, 20-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από fandago
Οπότε τροφοδοτείται από την usb; Δεν έχει έξτρα καλώδιο για ρεύμα ε;
Επίσης αν είναι στην εγγύηση, περιττό να πω ότι μπορείς να τον πας να στον κοιτάξουν δωρεάν και αν (στην χειρότερη περίπτωση) έχει χαλάσει ο σκληρός, στον αλλάζουν.
Το ξέρω ότι θέλεις τα δεδομένα σου και μπορείς λογικά να τους ζητήσεις να στα μεταφέρουν (ίσως με χρέωση αυτό όμως)

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο αυτή τη στιγμή, βασικό είναι να τον δοκιμάσεις σε άλλο pc και γιατί όχι, να κάνεις αυτό που λέει ο Valder, που ουσιαστικά λέει να βρεις μια διανομή Knoppix σε Live CD, δηλαδή που δεν χρειάζεται εγκατάσταση και απλά τρέχει από ένα CD, για να δεις αν εκεί φαίνεται ο σκληρός.
Ναι απο την usb τροφοδοτιτε. Μπορει να τροφοδοτιθει και απο ενα adaptorακι DC 5volt αλλα δεν εχω τετιο για να δοκιμασω...
Εγκυηση ουτε ξερω για ποτε εχει... Και δεν με νοιαζει κιολας... αν δεν δουλεψει τον πεταω και περνω αλλων... Και τα αρχεια θα τα ξαναμαζεψω... τι να κανω..

Αρχική Δημοσίευση από Scandal
1. Δοκίμασε να αποσυνδέσεις ΟΛΕΣ τις USB συσκευές και ύστερα να συνδέσεις ΜΟΝΟ το σκληρό σε μία USB. Δοκίμασε επίσης όλες τις διαθέσιμες θύρες USB.
2. Δοκίμασε να χρησιμοποιήσεις κάποιο άλλο καλώδιο USB ή να κουνήσεις απαλά αυτό που είναι συνδεδεμένο πάνω στον σκληρό.
3. Μπορείς επίσης να αποσυνδέσεις - προσωρινά- όποιες συσκευές δε χρειάζονται για την εκκίνηση του συστήματος και να δοκιμάσεις πάλι αν αναγνωρίζεται ο σκληρός.
4. Αν κάποιος φίλος σου έχει USB Hub το οποίο δέχεται εξωτερική τροφοδοσία (AC Adapter), ζήτησέ του να δοκιμάσεις να συνδέσεις εκεί τον σκληρό.

Γενικά, επειδή είναι ένας σκληρός που δεν δέχεται εξωτερική τροφοδοσία αλλά τροφοδοτεί μόνο από τη USB θύρα, ενδέχεται το νέο τροφοδοτικό να μη του επιτρέπει να λειτουργήσει σταθερά.

-petros
1.κανενα αποτελεσμα
2.Κανενα αποτελεσμα
3.Δεν μπορω να το κανω τωρα, θα το δοκιμασω αν δεν εχω βρει λυση μεχρι τοτε, μετα απο το φορματ
4.Δεν πρεπει να εχει κανενας...

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 19:26, 20-04-08:

Ναι απο την usb τροφοδοτιτε. Μπορει να τροφοδοτιθει και απο ενα adaptorακι DC 5volt αλλα δεν εχω τετιο για να δοκιμασω...
Εγκυηση ουτε ξερω για ποτε εχει... Και δεν με νοιαζει κιολας... αν δεν δουλεψει τον πεταω και περνω αλλων... Και τα αρχεια θα τα ξαναμαζεψω... τι να κανω..
Αν το δοκιμάσεις σε άλλο pc και παίξει πολύ πιθανόν να ισχύει αυτό που λέει ο Πέτρος για το τροφοδοτικό. Σε αυτήν την περίπτωση θα πρέπει να βρεις την εξωτερική τροφοδοσία των 5Volt που λές.
Αν δηλαδή είναι θέμα τροφοδοσίας, ο σκληρός μια χαρά θα λειτουργεί και δεν έχει νόημα να τον πετάξεις.

ΑΝ τον πετάξεις όμως, πες μου που θα είναι να πάω να τον μαζέψω

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 19:36, 20-04-08:

Δεν νομιζω να ειναι θεμα τροφοδοσιας... θα το κοιταξω παντος και ελπιζω να ειναι αυτο...

Και κατι ακομα (ασχετο). Πιες ειναι η πρακτικες διαφορες των widows XP Home και Windows XP Proffesional;... Τωρα εχω τα Pro και δεν ξερω πια να βαλω τωρα που θα κανω φορματ...

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 19:39, 20-04-08:

Δεν νομιζω να ειναι θεμα τροφοδοσιας... θα το κοιταξω παντος και ελπιζω να ειναι αυτο...

Και κατι ακομα (ασχετο). Πιες ειναι η πρακτικες διαφορες των widows XP Home και Windows XP Proffesional;... Τωρα εχω τα Pro και δεν ξερω πια να βαλω τωρα που θα κανω φορματ...
κλικ
Βοήθησα καθόλου;

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 19:41, 20-04-08:

Windows XP Comparison Guide

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 20:03, 20-04-08:

Νομιζω οτι βοηθισατε... Θα το κοιταξω μεχρι το βραδυ... Βασικα Pro θελω να βαλω (αυτα εχω και τωρα) αλλα παιζει προβλημα με το product key.... οποτε μαλλον θα παω σε home

Παράθεση

polpot1989 (Σηφης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη polpot1989
Ο Σηφης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O polpot1989 έγραψε στις 13:02, 01-05-08:

Καλή πρωτομαγιά, αν και για μένα δεν αποδείχτηκε τόσo καλή! Λοιπόν έχω το εξής πρόβλημα: κάτι πρέπει να έχει εγκατασταθεί στον υπολογιστή μου και οπότε πατάω κάποιο φάκελο ή εικονίδιο μου πετάει αυτό το μήνυμα:
Your system is infected with dangerous virous!
Note: Strongly recomended to install antyspyware program to clean your system and avoid total crash of your computer!
Click ok to download the antispyware. (recommended)

κάνω full scan με nod32 αλλά δεν βρίσκει τπτ. απελπίστηκα και εγώ και πάτησα "οκ" εγκατέστησα το πρόγραμμα και, όπως περίμενα βρήκε 6 "επικίνδυνους ιούς " αλλά για να τους σβήσει πρέπει να αγοράσω το πρόγραμμα. Μπορώ να κάνω κάτι εκτός από φορματ???

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους