Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,814 μέλη και 2,410,103 μηνύματα σε 74,989 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 495 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Μικρές απορίες και προβλήματα με τους Υπολογιστές

Unkown-User

Περιβόητο Μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.

O Unkown-User έγραψε: στις 10:02, 21-08-09:

7z (open source)

http://www.7-zip.org/

Εγκαθιστάς, δεξί κλικ, 7-z αποσυμπίεση εδώ
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Eukleidis (Ευκλείδης)

Περιβόητο Μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 997 μηνύματα.

O Eukleidis just thinking..... έγραψε: στις 10:04, 21-08-09:

winrar και πάλι winrar
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Unkown-User

Περιβόητο Μέλος

O Unkown-User έγραψε: στις 10:04, 21-08-09:

Καλά, προφανώς όχι. 7z και πάλι 7z
Παράθεση

Eukleidis (Ευκλείδης)

Περιβόητο Μέλος

O Eukleidis just thinking..... έγραψε: στις 10:07, 21-08-09:

Το πιο διαδεδομένο και το πιο εύχρηστο με περισσότερα χαρακτηριστικά είναι με ελεγχο για ιους και καταστασης των αρχειων rar,zip και με δυνατότητα ανοιγματος εικόνων που θα χρειαζοταν αλλιώς το alchohol
Παράθεση

Unkown-User

Περιβόητο Μέλος

O Unkown-User έγραψε: στις 10:17, 21-08-09:

Γι αυτό καταλήγετε να έχετε σπασμένα 9342549 προγράμματα από τα 9342550 που έχετε στο pc σας.

Δεν κοιτάτε ποτέ για open source alternatives που στο 99,9 % των περιπτώσεων καλύπτουν απόλυτα τις "ανάγκες" σας.

Το 7z είναι super-ultra lite, open source και κάνει τα πάντα, τώρα αν εσύ θες να δώσεις 30Ε τι να πώ.

(Από εκεί και πέρα αυτό με τις εικόνες ούτε εσύ κατάλαβες καλά καλά τι είπες. Iso extractarei και το 7z τέλος πάντων. Όπως κάνει και έλεγχο για την κατάσταση ενός archive.)

(Και το 7z υπερτερεί για λίγο έναντι rar,zip κτλ)
Παράθεση

Eukleidis (Ευκλείδης)

Περιβόητο Μέλος

O Eukleidis just thinking..... έγραψε: στις 10:19, 21-08-09:

Πρωτα από όλα κόψε τις συκοφαντίες. Ούτε ξέρεις αν εχω πειρατικά προγραμματα ούτε τπτ. Το αν μου καλύπτει τις ανάγκες είναι βέβαιο γιατί απλουστατα είναι το καλύτερο.
-----------------------------------------
Οχι μόνο iso φίλε μου οποιαδήποτε εικόνα. iso nrg κλπ.
Παράθεση

Unkown-User

Περιβόητο Μέλος

O Unkown-User έγραψε: στις 10:37, 21-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από Eukleidis
Πρωτα από όλα κόψε τις συκοφαντίες. Ούτε ξέρεις αν εχω πειρατικά προγραμματα ούτε τπτ. Το αν μου καλύπτει τις ανάγκες είναι βέβαιο γιατί απλουστατα είναι το καλύτερο.
Οχι μόνο iso φίλε μου οποιαδήποτε εικόνα. iso nrg κλπ.
Δεν αναφέρθηκα σε εσένα προσωπικά, αλλά το να προτείνεις σε κάποιον χρήστη να δώσει 30Ε για να αποσυμπιέζει αρχεία το θεωρώ τουλάχιστον αστείο.

Και από κει και πέρα. Θέλετε να κάνετε resize μια εικόνα, και κατεβάζετε photoshop. (έχετε ακούσει ότι το photoshop είναι το "καλύτερο" βλέπεις)

(και όχι, ούτε γενικά είναι "καλύτερο" το winrar απ το 7z)

A, και δεν βλέπω να υποστηρίζει nrg ( http://www.rarlab.com/otherfmt.htm )
Παράθεση

Eukleidis (Ευκλείδης)

Περιβόητο Μέλος

O Eukleidis just thinking..... έγραψε: στις 10:40, 21-08-09:

Πρώτα από ολα δεν προτείνω 30?, κατεβάζει το trial.2ον μιλάς γενικά και αόριστα χωρίς συγκεκριμένα επιχειρήματα. Τέλος για να πληρώνεις το winrar όλο και κάτι παραπάνω θα έχει καθιστώντας το καλύτερο.

Και αυτό με τα σπασμένα προγραμματα, δε σου πέφτει απολύτως κανενας λόγος στο τι εχει ο καθένας.
Ναι για το nrg έκανα λάθς
Βλέπεις ένα motorola 30 euro και ένα 500. Φυσικά θα πάρεις το 30 γιατί τηλέφωνο θες να ναι οχι να έχει ολα τα προσθετα
Παράθεση

Unkown-User

Περιβόητο Μέλος

O Unkown-User έγραψε: στις 10:51, 21-08-09:

Πρώτα από ολα δεν προτείνω 30?, κατεβάζει το trial.2ον μιλάς γενικά και αόριστα χωρίς συγκεκριμένα επιχειρήματα. Τέλος για να πληρώνεις το winrar όλο και κάτι παραπάνω θα έχει καθιστώντας το καλύτερο.

Και αυτό με τα σπασμένα προγραμματα, δε σου πέφτει απολύτως κανενας λόγος στο τι εχει ο καθένας.
Ναι για το nrg έκανα λάθς
Πρώτον 30Ε κάνει η άδεια χρήσης, θες να το χρησιμοποιείς? Το δοκιμάζεις (trial) και μετά το αγοράζεις αν σ αρέσει.

Δεύτερον χρησιμοποιώ επιχειρήματα αν δεν είσαι σε θέση να τα καταλάβεις, thats y.p.

Δεν ξέρω κατά πόσον μου πέφτει λόγος, προσωπική μου άποψη είναι ότι όταν μπορείς να ΜΗΝ ΚΛΕΨΕΙΣ την δουλειά και τον κόπο κάποιου προγραμματιστή, να μην το κάνεις. \

Το τρίτο σου "επιχειρημα" ήταν όλα τα λ7!! Δηλαδή ότι πληρώνεις είναι αναγκαστικά καλύτερο? Ο Χριστός κι η μάνα του, τι ακούμε σήμερα..
Δηλαδή για να πληρώνεις τα Windows τόσο λ7 σίγουρα καλύτερο λειτουργικό είναι από Linux. E?
Παράθεση

Eukleidis (Ευκλείδης)

Περιβόητο Μέλος

O Eukleidis just thinking..... έγραψε: στις 10:53, 21-08-09:

Οκ θα ήθελες να μας δώσεις ενα παραδειγμα freeware που είναι καλύτερο από κάποιο που πληρώνεις?
Παράθεση

Silent_Killer (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,331 μηνύματα.

O Silent_Killer έγραψε: στις 10:59, 21-08-09:

Οκ θα ήθελες να μας δώσεις ενα παραδειγμα freeware που είναι καλύτερο από κάποιο που πληρώνεις?
Νομίζω πως σου έχει δώσει!
Παράθεση

Eukleidis (Ευκλείδης)

Περιβόητο Μέλος

O Eukleidis just thinking..... έγραψε: στις 10:59, 21-08-09:

Δεν εντόπισα κάτι ...
Παράθεση

Silent_Killer (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,331 μηνύματα.

O Silent_Killer έγραψε: στις 11:02, 21-08-09:

windows-linux...

τέσπα...είναι οφ η συζήτηση
Παράθεση

Unkown-User

Περιβόητο Μέλος

O Unkown-User έγραψε: στις 11:04, 21-08-09:

Αρκετά off topic δεν έχουμε βγει? Αν θες άνοιξε τόπικ free vs non-free να τα αναλύσουμε όλα, το κλασσικό παράδειγμα είναι linux-windows όπως προ-ανέφερα.

Από κει και πέρα:

1) Γενικά δεν μπορείς να οριοθετήσεις το "καλύτερο" πρόγραμμα, είναι το τι "ζητάει" καθένας.

2) Δηλαδή ο τυπάς στο server-o-κούτι του θα βάλει linux για να έχει ότι του παρέχει το linux (βλ. σταθερότητα - πείραγμα όσο δεν πάει), ενώ ο πιτσιρικάς που θέλει να παίζει παιχνιδια θα θέλει προφανώς windows.

3) To point μου εξ αρχής ήταν ότι αν υπάρχει κάτι open-source που καλύπτει τις ανάγκες σας, πηγαίνετε εκεί και μην "κλέβετε" την δουλειά και τον κόπο άλλου.
Παράθεση

Eukleidis (Ευκλείδης)

Περιβόητο Μέλος

O Eukleidis just thinking..... έγραψε: στις 11:05, 21-08-09:

Ρε σιλεντ αφου είναι καλύτερα τα linux γτ δεν βάζεις και εσύ και φαγωθηκες να βάλεις τα 7/.?
Εσύ κόλλησες john ότι θα το πάρουμε πειρατικό
Παράθεση

Silent_Killer (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O Silent_Killer έγραψε: στις 11:12, 21-08-09:

Ρε σιλεντ αφου είναι καλύτερα τα linux γτ δεν βάζεις και εσύ και φαγωθηκες να βάλεις τα 7/.?
Έχει απαντήσει ο Γιάννης για μένα!
Παράθεση

Unkown-User

Περιβόητο Μέλος

O Unkown-User έγραψε: στις 11:15, 21-08-09:

Καλά, καλύτερο είναι το linux στο 90% των χρήσεων, με μοναδική εξαίρεση τα παιχνίδια, και (ίσως) και το user-friendlyness. Από εκεί και περα κι εγώ σε ένα box έβαλα τα 7, κυρίως για beta-testing. Αυτή την στιγμή έχω bootarei vista. Αλλά προφανώς όταν θέλω να κάνω κάποια σοβαρή δουλειά θα bootarw linux.

Απλά δεν βρίσκω λόγο να ΜΗΝ πας στο open source. Δηλαδή δεν μου είναι εμφανής κάποιος λόγος ώστε να προτιμήσω είτε να πληρώσω το rar είτε να το κατεβάσω σπασμένο, καθότι το 7z με καλύπτει.

Μαμηθήκαμε στα oφφ
Παράθεση

johngreek_mad (Γιάννης)

Διάσημο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 784 μηνύματα.

O johngreek_mad έγραψε: στις 11:36, 21-08-09:

winrar
Παράθεση

Eruyomo (Μάνος)

Περιβόητο Μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,476 μηνύματα.

O Eruyomo monsters under your bed έγραψε: στις 11:43, 21-08-09:

7z και απο εδώ.

Αλλα πνίγεστε λίγο σε μια κουταλιά νερό. Το winrar παρόλο που έχει 30 μέρες, εμένα δεν μου είχε λήξει ποτέ.
Απο την άλλη με το 7z ξέρεις τι βάζεις στον υπολογιστή σου.

Για όσους θέλουν συγκρίσεις:

http://gomeler.com/2006/07/08/file-compression-review/ (διαβάστε και τα σχόλια όμως)
http://www.rojakpot.com/showarticle....rtno=4&pgno=11

Απο ότι φαίνεται το 7z κάνει καλύτερη συμπίεση και είναι πραγματικά free, ενώ το winrar είναι πιο γρήγορο αλλα είναι proprietary. Διαλέγετε και παίρνετε.
Παράθεση

SweetyCat

Νεοφερμένος

H SweetyCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H SweetyCat έγραψε: στις 11:51, 21-08-09:

Eδω μπορειτε να κανετε οτι θελετε με glitter δλδ

Συνημένες Εικόνες

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους