Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,814 μέλη και 2,410,103 μηνύματα σε 74,989 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 494 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Μικρές απορίες και προβλήματα με τους Υπολογιστές

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,662 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε: στις 13:50, 19-09-09:

τα φτηνα συνηθισμενα συγχρονα cases που ειναι ολα καλυμμενα μπροστα..το πορτακι τι εινια?βγαινει μια και εξω?και φαινεται το φλοπυ εξω?θα βαλω φλοπυ γιατι καμια φορα μπορει να ειναι απαραιτητο...και εχω βρει και ενα φλοπυ με card reader μαζι!να βαλω zip drive?υπαρχει κατι αλλο αποθηκευτικο αντι για φλοπυ να βαλω?
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

JohnyTziEn (Γιάννης)

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 27 μηνύματα.

O JohnyTziEn έγραψε: στις 13:55, 19-09-09:

Αν βλέπω καλά βγαίνει τελειώς και φαίνεται το φλόπυ. Ζιπ πλέον δε λέει με τα φλασάκια, μπορείς να βάλεις είτε card reader, είτε panel που έχει πχ θερμοκρασίες και ροοστάτες για ανεμιστηράκια... δε μου έρχεται κάτι άλλο αλλά αν πας σε e-shops όλο και κάτι κουλό θα βρείς!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,662 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε: στις 14:52, 19-09-09:

αν μου χαλαει την οψη του κουτιου και μου ταπρηξει πολυ..-γιατι ειναι και σε στραβο σημειο και εμποδιζει τη ροη του αερα το καλωδιο της δισκετας..να το σκεφτω να μην τη βαλω καθολου?πρακτικα δηλαδη..εσυ ξερεις ατομα αλλα και καινουριους υπολογιστες,,εχουν δισκετα?
Παράθεση

JohnyTziEn (Γιάννης)

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 27 μηνύματα.

O JohnyTziEn έγραψε: στις 15:13, 19-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
ισχυει αυτο?αφου εγω οταν το κλεινω δεν βλεπω κανενα λαμπακι αναμμενο ..κανονικα κλειστο ειναι..τι να κλεινω και το τροφοδοτικο καθε φορα?
Η μητρική σου παίρνει ρεύμα κανονικά και το βράδυ η ΔΕΗ κάνει πολλές διακυμάνσεις. Έχω προσέξει ότι όταν κλείνω το πολύμπριζο κάνει πολλά χρόνια να μου καεί η μητρική ενώ σε αντίθετη περίπτωση (ειδικά το χειμώνα με τους κεραυνούς) μου καίγεται πιο συχνά.
Άτιμη ΔΕΗ, μας έχει κάνει τους υπολογιστές αναλώσιμους!!!

Όσο για τα καινούργια πισιά, πριν κάποια χρόνια σταμάτησαν να βάζουν βλόπυ και ήταν κάπως βεβιασμένη κίνηση γιατί σε κάποιες περιπτώσεις χρειάζονταν. Πλέον που όλες οι μητρικές έχουν native υποστήριξη σε SATA και τα Vista, 7 δεν χρειάζονται επιπλέον drivers κατά την εγκατάσταση δεν χρειάζεται κρίνω. Δεν μου έχει χρειαστεί φλόπυ εδώ και 2 χρόνια.
Παράθεση

Ironboy

Διάσημο Μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 745 μηνύματα.

O Ironboy after saying that boredom is boring έγραψε: στις 16:03, 19-09-09:

Tiποτα δεν έγινε
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 15,944 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε: στις 16:31, 19-09-09:

καλα και πολλες φορες εχει πεσει το ρευμα και εχει κλεισει παοτομα ο υπολογιστης και ποτε δεν επαθε τιποτα...νομιζω φταιει και το ntfs συστημα των αρχειαων του δισκου..ενα λαπτοπ που εχω που εχει xp οπως και και το σταθερο μου κομπιουτερ αλλα εχει fat32 μολις κλεισει αποτομα μετα κανει ελεγχο δισκων κλπ οταν ανοιξει μετα..ενω το δικο μου με ntfs τιποτα,,ανοιγει σαν να μην συμβαινει τιποτα...
Νομίζω ότι το κυριότερο πρόβλημα με το μη "σωστό" κλείσιμο του υπολογιστή είναι ότι κάποια αρχεία μπορεί να μείνουν ανοιχτά και σε fat32 αυτό σημαίνει ότι δεν μπορείς να τα διαβάσεις ξανά.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε: στις 17:30, 19-09-09:

τα ετοιμα pc δηλαδη που πουλανε ολες οι εταιριες δεν εχουν πια δισκετα?καλα και τι βαζουν στο 3,5 bay?
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 15,944 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε: στις 17:47, 19-09-09:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.555101 ή
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.805201
ή τίποτα
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε: στις 17:56, 19-09-09:

http://pc-store.gr/product_details.p...ref=pathfinder
αυτο αν εχει και 5,25 περιβλημα..
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.807504

η νεα μητρικη θα εχει 3 εσωτερικες υποδοχες usb ,τη μια θα την παρει το κουτι με τα δυο βυσματα usb,αλλα θελω multibay με 4 usb βυσματα που να πανε στις δυο υποδοχες στην καρτα(χωρις επιπλεον ρευμα) και με card reader...αλλα οσο και αν σου φαινεται περιεργο δεν βρισκω...

α καιμια απορια....τα rounded καλωδια ide δημιουργουν ποτε κανα προβλημα?
Παράθεση

JohnyTziEn (Γιάννης)

Νεοφερμένος

O JohnyTziEn έγραψε: στις 19:05, 19-09-09:

α καιμια απορια....τα rounded καλωδια ide δημιουργουν ποτε κανα προβλημα?
Δεν έχω ακούσει κατι αρνητικό, αντιθέτως διευκολύνουν τη ροή του αέρα και δείχνουν ανθρώπινα...
Η υποψία μου είναι ότι από τότε που έγιναν μόδα τα see-through κουτιά δημιουργήθηκε η πρακτική ανάγκη να μη φαίνονται οι κουρελο-καλωδιοταινίες και έτσι βγήκαν αυτά τα κομψότατα καλώδια.
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε: στις 23:04, 19-09-09:

εγω παρηγγειλα και round floppy καλωδιο απο το e-shop..!
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.750767

μονο εκει υπηρχε..οπου αλλου το ζηταγα με κοιτουσαν σαν εξωγηινο..
Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,010 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε: στις 23:17, 19-09-09:

Κι αλλο προβ:
Ο ενας υπολογιστης εχει φαει σκαλωμα και δεν ανοιγει με τιποτα. Σταματανε ολα στο
Initializing USB Controllers ....Done
Το πληκτρολογιο δεν ανταποκρινεται για να κανω οτιδηποτε, και γενικα μου χει σπασει τα νευρα.
Ενι αιντιαζ?
Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε: στις 23:22, 19-09-09:

yes, one very useful

get a life please
Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,010 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε: στις 23:27, 19-09-09:

Το γραφω οταν ζηταει να καθορισω δισκο;
Δωσε περισσοτερες οδηγιες
Παράθεση

spyroskaftanis

Δραστήριο Μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 436 μηνύματα.

O spyroskaftanis έγραψε: στις 10:16, 20-09-09:

θα συμφωνίσω απόλυτα για τα μακ (κι εγώ Linux εχω), καλό είναι να πετάξουμε όλοι κάποτε αυτα τα windows από τους υπολογιστές μας, να ηρεμίσει λίγο το κεφάλι μας.
+1
Παράθεση

JohnyTziEn (Γιάννης)

Νεοφερμένος

O JohnyTziEn έγραψε: στις 13:36, 20-09-09:

Μήπως εννοείς ότι σου βγάζει κάποιο μήνυμα System Disk not found bla bla bla... αν κολλάει μετά το USB Devices δοκίμασε να τις βγάλεις όλες να δεις τι θα γίνει (μήπως παίζει κάποιο conflict) γενικά γράψε αναλυτικά τι κάνει όσο πάει να φορτώσει και τι έκανες πριν από αυτό (αν εκανες κάτι).
Παράθεση

JohnyTziEn (Γιάννης)

Νεοφερμένος

O JohnyTziEn έγραψε: στις 13:38, 20-09-09:

εγω παρηγγειλα και round floppy καλωδιο απο το e-shop..!
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.750767

μονο εκει υπηρχε..οπου αλλου το ζηταγα με κοιτουσαν σαν εξωγηινο..
Κάποτε έπαιζαν και rounded UV-Sensitive καλώδια όταν ήταν μόδα οι UV λάμπες μέσα στο κουτί...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη JohnyTziEn : 20-09-09 στις 13:44.
Παράθεση

stavros_ (mpampis)

Δραστήριο Μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 43 ετών , επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 419 μηνύματα.

O stavros_ έγραψε: στις 15:29, 20-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Corpse Bride
Κι αλλο προβ:
Ο ενας υπολογιστης εχει φαει σκαλωμα και δεν ανοιγει με τιποτα. Σταματανε ολα στο
Initializing USB Controllers ....Done
Το πληκτρολογιο δεν ανταποκρινεται για να κανω οτιδηποτε, και γενικα μου χει σπασει τα νευρα.
Ενι αιντιαζ?
Η μητρική είναι asus? Τρώνε τέτοιου είδους κολλήματα αυτές.
Με σβηστό το pc, βγάλε όλες τις usb συσκευές. Άνοιξε το pc. Ασε να φορτώσουν τα windows, και ξαναβάλε τα usb πάλι.
Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

H Corpse Bride έγραψε: στις 15:37, 20-09-09:

Johny οχι, βγαζει μονο αυτο που εγραψα.. Κολλαει εκει η οθονη, δεν ανταποκρινεται ουτε σε f..κατι που ειναι για να μπεις σε μενου, ουτε τιποτα, ειναι παγωμενα ολα, μεχρι που βγαινει αλλη οθονη και ζηταει να καθορισεις δισκο.

Σταυρο ναι asus ειναι. Θα το δοκιμασω, θενκγιου!
Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 1,243 μηνύματα.

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε: στις 13:47, 21-09-09:

A, κάποιες asus μητρικές αν δεν βρουν boot device βγάζουν menu Και σε ρωτάνε απο που να Bootαρουν (το κάνουν και με συνδιασμό πλήκτρων κατα την εκκίνηση, για να ξεπεράσεις τις ρυθμήσεις του boot order). Βλέπεις το σκληρό δίσκο απ οπου κανονικά θα έπρεπε να Bootαρεις εκει; Αν όχι πρέπει να κοιτάξεις οτι τον βλεπει σωστά το bios σου. Αν ναί ξεκινάει όταν τον διαλέξεις; Αν ξεκινάει πρέπει να πειράξεις το boot order για να τον βρισκει χωρίς την παρέμβασή σου. Αν όχι δεν είναι Bootable πια ο δίσκος (η δεν μπορεί να bootαρει η μητρική απο εκει για κάποιο λόγο) οπότε μας λές τι σου βγάζει.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους