Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,326 εγγεγραμμένα μέλη και 3,070,442 μηνύματα σε 94,331 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 696 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Μικρές απορίες και προβλήματα με τους Υπολογιστές

cha0s (Σταύρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη cha0s
Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φιλόλογος και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,638 μηνύματα.

O cha0s έγραψε στις 17:45, 11-09-14:

Γιατί δεν έχεις το excel (microsoft office, open office κλπ)
Αν δε θες αυτά, κατέβασε εναν xls viewer

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Hephaestus

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hephaestus
Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,426 μηνύματα.

O Hephaestus έγραψε στις 18:59, 11-09-14:

Αρχική Δημοσίευση από cha0s
Γιατί δεν έχεις το excel (microsoft office, open office κλπ)
Αν δε θες αυτά, κατέβασε εναν xls viewer
Κατεβασα το xls viewer και δεν μου ανοιγει το αρχειο,διοτι λεει οτι πρεπει να εχω το office. Παω να αποκτησω το office και μου αναφερει οτι πρεπει να το αγορασω [!!]

Γενικοτερα,ειμαι λιγο ασχετος με τους υπολογιστες!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πληροφορικάριος

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Πληροφορικάριος
Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 532 μηνύματα.

O Πληροφορικάριος έγραψε στις 19:07, 11-09-14:

Κατέβασε δωρεάν το LibreOffice

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Devina
H Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.

H Devina έγραψε στις 19:04, 13-09-14:

Γειαα σας! Έχω ένα θεματάκι με τον υπολογιστή μου και δυστυχώς δεν προλαβαίνω να το παω σε κάποιον να το δει γιατί φεύγω τη Δευτέρα και προσπαθώ να βρω λύση μόνη μου.
Κάθε φορά που ανοίγω κάποιον browser, χρησιμοποιούσα opera, τώρα δοκιμάζω mozilla για να δω πως πάει και εκεί όταν πχ κάνω κάποια ανανέωση σε σελίδα, ή βλέπω κάποιο βίντεο στο yt ή κάτι online τελοσπάντων, κολλάει και μου βγάζει ένα παραθυράκι που λέει:

''Το Shockwave Flash μπορεί να είναι απασχολημένο ή έχει σταματήσει να αποκρίνεται. Μπορείτε να διακόψετε την πρόσθετη λειτουργία τώρα ή να συνεχίσετε για να δείτε αν η πρόσθετη λειτουργία θα ολοκληρωθεί."
Και πατάω πάντα "Συνέχεια".

Τι είναι αυτό; Έχω προσπαθήσει να βρω κάτι αλλά δεν καταφέρνω κάποιο αποτέλεσμα. Έχει κανείς ιδέα; :/

Παράθεση

Heptamer (von Sentonof!)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Heptamer
Ο von Sentonof! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 49 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 525 μηνύματα.

O Heptamer von Sentonof έγραψε στις 19:39, 14-09-14:

Αρχική Δημοσίευση από Μπλε.
θελω να κανω φορματ μα βαριεμαι να σωσω τα αρχεια μου. τον σκληρο τον εχω χωρισμενο σε 2 μερη. στο ενα ειναι τ λειτουργικο [α] κ στο αλλο τα αρχεια [β].
μπορω να κανω φορματ διατηρωντας τα αρχεια στο [β] ;
μηπως γινεται διΜΟΡΦΩΣΗ του [α] χωρις σιντι κ το β μεινει απειραχτο;
Μπορεις.

Αρκει να εχεις ένα cd-dvd με καποιο εργαλειο που κανει partitioning.
Μπουταρεις από αυτό τον υπολογιστη και μολις φορτωθεί το πρόγραμμα, σβηνεις (delete partition) το κομματι του σκληρου που εχει το λειτουργικο και δεν πειράζεις το άλλο κομματι του με τα αρχεια. Προαιρετικα, το partition (διαμορφωση) που εσβησες, μπορεις να το κανεις μεσα από το πρόγραμμα αυτό στη συνεχεια και φορματ, αλλα δεν είναι απαραιτητο.
Στη συνεχεια εισάγεις το cd/dvd των Windows και επιλεγεις να γινει η εγκατασταση στο τμημα που εσβησες. Εάν εκανες πιο πριν φορματ ξανα στο κομματι αυτό, θα το δεις να είναι φορμαρισμενο στη λιστα με τις επιλογες προς εγκατασταση. Εάν δεν εκανες φορματ, αφου εσβησες το partition,το πρόγραμμα εγκαταστασης των windows θα κανει το φορματ μονο του.

Η διαμορφωση του [α] χωρις cd δεν είναι δυνατη, καθοτι δε μπορει να γινει διαμορφωση ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ, του δισκου στον οποιο βρισκεται ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ. Για αυτό και η διαμορφωση είναι δυνατη μονο εκτος λειτουργικου, δηλ μεσω ενός cd/dvd από το οποιο εχεις μπουταρει.

Αρχική Δημοσίευση από Devina
Γειαα σας! Έχω ένα θεματάκι με τον υπολογιστή μου και δυστυχώς δεν προλαβαίνω να το παω σε κάποιον να το δει γιατί φεύγω τη Δευτέρα και προσπαθώ να βρω λύση μόνη μου.
Κάθε φορά που ανοίγω κάποιον browser, χρησιμοποιούσα opera, τώρα δοκιμάζω mozilla για να δω πως πάει και εκεί όταν πχ κάνω κάποια ανανέωση σε σελίδα, ή βλέπω κάποιο βίντεο στο yt ή κάτι online τελοσπάντων, κολλάει και μου βγάζει ένα παραθυράκι που λέει:

''Το Shockwave Flash μπορεί να είναι απασχολημένο ή έχει σταματήσει να αποκρίνεται. Μπορείτε να διακόψετε την πρόσθετη λειτουργία τώρα ή να συνεχίσετε για να δείτε αν η πρόσθετη λειτουργία θα ολοκληρωθεί."
Και πατάω πάντα "Συνέχεια".

Τι είναι αυτό; Έχω προσπαθήσει να βρω κάτι αλλά δεν καταφέρνω κάποιο αποτέλεσμα. Έχει κανείς ιδέα; :/
To plugin του flash εχει μαλλον θεμα.
Απεγκατεστησε και εγκατεστησε ξανα τον browser.

Αρχική Δημοσίευση από ch0c0lαtε.co0kiε
Τι μαθαίνει κανείς! Δηλαδή δεν χρειάζομαι κάποιο cd?
Compaq mini
Προφανως εχεις πανω φορτωμένα τα Windows XP home edition-με τετοια ηταν φορτωμένα τα εν λογω netbook.
Η ατυχια είναι όμως, πως δε συνοδευονταν από καποιο recovery cd, με αποτέλεσμα, ο χρηστης να επρεπε να δημιουργησει ένα μονος του - και ηταν η πρωτη δουλεια που επρεπε να κανει, οσο δουλευε κανονικα το netbook.

Στη σελιδα της hp, υπαρχουν μονο οι οδηγοι για το netbook. Λογικα όμως, εφόσον υπαρχει κρυφο recovery partition, αυτό θα πρεπει να ξεκινα ειτε αυτόματα όταν τα XP δε φορτωνουν, ειτε από τον ιδιο το χρηστη, πατωντας ειτε καποιο από τα κουμπια F1-F12, ειτε καποιο συγκεκριμενο κουμπι που θα τον παραπεμπει ένα συγκεκριμενο μηνυμα που θα βγει στην οθονη.

Σε κάθε περιπτωση, ένα ριζικο φορματ - που σβηνει ΚΑΙ το recovery partition - και επανεγκατασταση των Windows από εξωτερικο cd είναι ότι καλυτερο. Γιατι εγκαθιστάς ένα καθαρο συστημα, διχως τη σαβουρα που σου εχει πασαρει ο κάθε κατασκευαστης.
Παντως, με αναβαθμιση μνημης στα 2 GB και Windows 7, το εν λογω νετμπουκ είναι μια χαρα.

Καλα τα XP, αλλα υπαρχει πρόβλημα οδηγων - ειδικα μετα την παυση αναβαθμισεων από τη Microsoft - για νεες συσκευες. Συνεπως, τα 7 είναι μονόδρομος.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aba : 03-10-14 στις 16:35. Αιτία: merge posts
Παράθεση

panagiotists13 (Παναγιώτης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη panagiotists13
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 16 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,067 μηνύματα.

O panagiotists13 έγραψε στις 13:33, 03-10-14:

Δεν ξέρω αν αυτό είναι το κατάλληλο τόπικ αν όχι ας το μεταφέρει κάποιος άντμιν.
Λοιπόν,τους τελευταίους μήνες έχω κάποια προβλήματα με το λάπτοπ μου,και τις τελευταίες μέρες έχουν φτάσει σε πολύ ενοχλητικό σημείο.Αργεί να ανοίξει και όταν ανοίγει αργεί να κάνει τα πάντα!!!Δεν ανοίγει τα έγγραφά μου,για να ανοίξει το chrome πρέπει να το πατήσω καμιά δεκαριά φορές και να περιμένω κάμποση ώρα.Και όοοοοταν ανοίξει με το που μπαίνω κάπου μου βγάζει από πάνω μία κίτρινη γραμμή που λέει ότι η συνθήκη shockwave flash δεν μπορεί να λειτουργήσει ή κτ τέτοιο,και μετά πρέπει να κάνω επαναφόρτωση,κάτι που παίρνει πολύ ώρα.Επίσης αργεί πολύ να φορτώσει βίντεο (εκτός ίντερνετ) και μου βγάζει πως το gom player (Το πρόγραμμα που έχω) χρειάζεται κάποια αναβάθμιση,όμως δεν με εμπιστεύομαι να κάνω κάτι τέτοιο μόνος μου. (είμαι λίγο άσχετος είναι η αλήθεια)Α,και έχει τύχει μία-δυο φορές,εκεί που είμαι κάπου,γίνεται μπλε η οθόνη ολόκληρη και μου βγάζει κάτι νούμερα.Ένας γνωστός μου που ξέρει από υπολογιστές μου είπε πως θέλει καινούριο φορμάτ ή κτ τέτοιο δεν είμαι σίγουρος.Από antivirus έχω το Avira. Τι λέτε να κάνω?

Παράθεση

notis_19 (Παναγιώτης)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη notis_19
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,094 μηνύματα.

O notis_19 έγραψε στις 13:48, 03-10-14:

Καλησπέρα. Είχα κάνει πριν από πολύ καιρό ένα βιντεάκι για αυτό το θέμα...Θα σου το στείλω με πμ σε λίγο..Λογικά υπάρχει πρόβλημα με την registry του υπολογιστή η οποία θέλει καθάρισμα υποθέτοντας ότι ο υπολογιστής είναι καθαρός από άποψης ιών...Format θα κάνεις στην χειρότερη περίπτωση, δηλαδή εάν δεν πιάσουν τόπο τα προγραμματάκια που είναι υπεύθυνα για τον καθαρισμό της registry.

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το ccleaner για αυτό το σκοπό. Κάνει πολύ καλή δουλειά....

Παράθεση

panagiotists13 (Παναγιώτης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη panagiotists13
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 16 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,067 μηνύματα.

O panagiotists13 έγραψε στις 13:55, 03-10-14:

ΟΚ,θα το κοιτάξω!!!Ευχαριστώ για το πμ!!!¨

Παράθεση

notis_19 (Παναγιώτης)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη notis_19
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,094 μηνύματα.

O notis_19 έγραψε στις 13:58, 03-10-14:

Τίποτα, εύχομαι μετά από αυτό να λειτουργεί όπως όταν τον αγόρασες...Α, καλό είναι να κάνεις αναβάθμιση τους drivers όλων των προγραμμάτων για να έχεις τις τελευταίες εκδόσεις...

G O O D L U C K

Παράθεση

HarissonFord

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη HarissonFord
Ο HarissonFord αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 25 μηνύματα.

O HarissonFord έγραψε στις 19:45, 04-11-14:

Εγώ αντιμετωπίζω τα εξής προβλήματα...
Πρόσφατα,εγκατέστησα στον υπολογιστή μου τα windows 7!!!!
Στην αρχή δεν είχα κανένα πρόβλημα ώσπου κάποια στιγμή ο υπολογιστής σταμάτησε να συνδέεται στο internet και έπαψε πλέον να αναγνωρίζει δίκτυα internet.Δεν μπορώ να συνδεθώ ούτε μέσω wi-fi ούτε μέσω ethernet.Επίσης,δεν αναγνωρίζει υπηρεσίες ήχου και ουσιαστικά δεν λειτουργούν τα ηχεία ΧΩΡΙΣ να έχουν πρόβλημα.Τα γραφικά aero έχουν απενεργοποιηθεί.
Μήπως γνωρίζετε γιατί συνέβη κάτι τέτοιο?

Παράθεση

billtimex

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη billtimex
Ο billtimex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O billtimex έγραψε στις 22:46, 12-11-14:

Δεν πιστεύω ότι φταίει η υπερθέρμανση αφού κλείνει σε σχετικά κανονικές θερμοκρασίες...ούτε το τροφοδοτικό αφού κλείνει και χωρίς να είναι στην πρίζα.Κάποιες φορές κλείνει και μετά ξανά ανοίγει μόνος του και κάποιες φορές κλείνει τελείως.Επίσης κλείνει συνήθως όταν είμαι στο ιντερνετ ή όταν ακούω μουσική αλλά ποτέ όταν παίζω κάποιο βαρύ παιχνίδι....
καμιά ιδεά??
ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Παράθεση

methexys

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη methexys
H methexys αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,523 μηνύματα.

H methexys έγραψε στις 12:50, 21-01-15:

Τις τελευταίες μέρες,δεν φορτώνει καμια σελιδα στον Chrome εκτός απο το facebook και το tumblr. Την πρωτη φορά που αντιμετώπισα αυτο το προβλημα,διορθώθηκε μονο του μετα απο μια μέρα. Σημερα όμως παλι τα ίδια. Δοκίμασα και απο internet explorer αλλα και εκει τα ίδια. (Δοκιμάζω να κατεβάσω και το Safari but guess what, δεν φορτώνει η σελιδα.) Ξερει κανενας τι μπορει να συμβαίνει; Διάβασα κάπου οτι μαλλον ο Chrome φταίει. Απο κινητό ανοιγουν ολα κανονικα. Αν έφταιγε η σύνδεση στο ιντερνετ,τότε δεν θα μπορούσα να μπω ουτε απο κινητό,σωστά; Εχω τσεκάρει τις επεκτάσεις,το antivirus,τα προγράμματα μηπως εχω εγκαταστήσει τιποτα περιεργο αλλα δεν βρήκα κατι. Καμια ιδέα;

Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,562 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 13:51, 21-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από billtimex
Δεν πιστεύω ότι φταίει η υπερθέρμανση αφού κλείνει σε σχετικά κανονικές θερμοκρασίες...ούτε το τροφοδοτικό αφού κλείνει και χωρίς να είναι στην πρίζα.Κάποιες φορές κλείνει και μετά ξανά ανοίγει μόνος του και κάποιες φορές κλείνει τελείως.Επίσης κλείνει συνήθως όταν είμαι στο ιντερνετ ή όταν ακούω μουσική αλλά ποτέ όταν παίζω κάποιο βαρύ παιχνίδι....
καμιά ιδεά??
ευχαριστώ εκ των προτέρων..
Σου βγάζει κάποιο μύνημα σφάλματος ή μπλε οθόνη? Φέναιτε σαν να έχεις πρόβλημα με τους drivers ή το hardware της κάρτας γραφικών.

Αρχική Δημοσίευση από methexys
Τις τελευταίες μέρες,δεν φορτώνει καμια σελιδα στον Chrome εκτός απο το facebook και το tumblr. Την πρωτη φορά που αντιμετώπισα αυτο το προβλημα,διορθώθηκε μονο του μετα απο μια μέρα. Σημερα όμως παλι τα ίδια. Δοκίμασα και απο internet explorer αλλα και εκει τα ίδια. (Δοκιμάζω να κατεβάσω και το Safari but guess what, δεν φορτώνει η σελιδα.) Ξερει κανενας τι μπορει να συμβαίνει; Διάβασα κάπου οτι μαλλον ο Chrome φταίει. Απο κινητό ανοιγουν ολα κανονικα. Αν έφταιγε η σύνδεση στο ιντερνετ,τότε δεν θα μπορούσα να μπω ουτε απο κινητό,σωστά; Εχω τσεκάρει τις επεκτάσεις,το antivirus,τα προγράμματα μηπως εχω εγκαταστήσει τιποτα περιεργο αλλα δεν βρήκα κατι. Καμια ιδέα;
Κάνε επανεκίνηση σε safe mode με network. Σε σταθερό αυτό γίνεται πατώντας f8 όταν ξεκινάει το pc. Για laptop το f8 αλλάζει από κατασκευαστή σε κατασκευαστή μπορέι να είναι f10 f12 κτλ, δοκίμασε. Μόλις μπεις σε safe mode δες αν φροτώνουν οι σελίδες. Αν φορτώνουν σημαίνει πως είτε έχεις malware στο pc είτε το antivirus σου μπλοκάρει τις σελίδες. Απενεργοποίησε το av και κάνε restart σε κανονικό mode. Αν δεν δουλέψει ξανά σε safe mode, κατέβασε το malwarebytes και σκάναρε το pc. Αν δεν δουλεύουν οι σελίδες σε safe mode, σημαίνει πως έχει κάποιο πρόβλημα με το DNS. To DNS βρίσκεται στο router συνήθως στα οικιακά δύκτια. Πήγαινε στις ιδιότητες τις σύνδεσής σου, βρες το NETWORK PROTOCOL TCP/IP, πάτα ιδιότητες και απενεργοποίησε την αυτόματη ανάκτηση IP. Βάλε στατική IP, 192.168.1.67 στο pc σου, 255.255.255.0 subnet mast, 192.168.1.1 default gateway, 192.168.1.1 DNS server adress.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη hack3r : 21-01-15 στις 14:02.
Παράθεση

Imadlak (Άννα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Imadlak
H Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Ουγγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,951 μηνύματα.

H Imadlak έγραψε στις 15:11, 21-01-15:

Τον τελευταίο καιρό δεν μου μπαίνει καθόλου το word ούτε ανοίγει τα έγγραφά του...μου εμφανίζει ''Υπήρξε ένα πρόβλημα κατά την αποστολή της εντολής στο πρόγραμμα'' έχει καμιά ιδέα κανείς;

Παράθεση

xristaras12345

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη xristaras12345
Ο xristaras12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,389 μηνύματα.

O xristaras12345 έγραψε στις 18:32, 21-01-15:

Αρχικά, κάνε κλικ στο "Έναρξη" και έπειτα"Υπολογιστής"
Εντόπισε τον φάκελοX:\Αρχεία Εφαρμογών\Microsoft Office\Office14
Δεξί κλικ στο excel>ιδιοτητες
Κάνε κλικ στη καρτέλα Συμβατότητακαι επίλεξε το πλαίσιο Εκτέλεση αυτού του προγράμματος με δικαιώματα διαχειριστή. Μετά ΟΚ
Ανοιξε το Excel, και κάνε κλικ στο Αρχείο, και έπειτα στο Επιλογές
Κάνε κλικ στο Για προχωρημένους, επιλογη στο πλαίσιο Παράβλεψη άλλων εφαρμογών που χρησιμοποιούν δυναμική ανταλλαγή δεδομένων (DDE), κλικ στο ΟΚ, και κλείσε το Excel

Το πρόβλημα πρέπει να λυθεί

Παράθεση

KeepDreaming!

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη KeepDreaming!
H KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 616 μηνύματα.

H KeepDreaming! έγραψε στις 17:59, 28-01-15:

Ξέρει κανείς πώς μπορώ να βγάλω τον κωδικό από το κλείδωμα οθόνης;
Είχα κωδικό και όταν άνοιγε ο υπολογιστής αλλά τον έβγαλα, αλλά από το κλείδωμα οθόνης δεν μπορώ να βρω πως να το κάνω!
HELP!

Παράθεση

Backdrop

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Backdrop
H Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 788 μηνύματα.

H Backdrop έγραψε στις 17:28, 29-01-15:

Εννοείς τον κωδικό που εμφανίζεται όταν ανοίγεις τον υπολογιστή?

Παράθεση

KeepDreaming!

Διάσημο Μέλος

H KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 616 μηνύματα.

H KeepDreaming! έγραψε στις 19:00, 29-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από Backdrop
Εννοείς τον κωδικό που εμφανίζεται όταν ανοίγεις τον υπολογιστή?
Ναι.
Αυτόν κατάφερα να τον απενεργοποιήσω αλλά όταν κλειδώνει η οθόνη μου ζητάει πάλι κωδικό.

Παράθεση

Backdrop

Διάσημο Μέλος

H Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 788 μηνύματα.

H Backdrop έγραψε στις 20:33, 30-01-15:

πίνακας ελέγχου->υλικό και ήχος->επιλογές παροχής ενέργειας->ρυθμίσεις συστήματος (βήμα-βήμα για win7)
ή
πατάς το εικονίδιο της μπαταρίας στην γραμμή έναρξης -> περισσότερες επιλογές παροχής ενέργειας-> και στην αριστερή στήλη επιλέγεις το "απαιτείται κωδικός πρόσβασης κατά την ενεργοποίηση"

καπου εκεί θα δεις να γράφει "να μην απαιτείται κωδικός πρόσβασης¨ -> το επιλέγεις
ή πιο μπακαλίστικα εκεί που έχει τα εικονίδια με την πρίζα και την μπαταρία επιλέγεις το "καμία ενέργεια"

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Backdrop : 30-01-15 στις 20:37.
Παράθεση

KeepDreaming!

Διάσημο Μέλος

H KeepDreaming! έγραψε στις 16:29, 31-01-15:

πίνακας ελέγχου->υλικό και ήχος->επιλογές παροχής ενέργειας->ρυθμίσεις συστήματος (βήμα-βήμα για win7)
ή
πατάς το εικονίδιο της μπαταρίας στην γραμμή έναρξης -> περισσότερες επιλογές παροχής ενέργειας-> και στην αριστερή στήλη επιλέγεις το "απαιτείται κωδικός πρόσβασης κατά την ενεργοποίηση"

καπου εκεί θα δεις να γράφει "να μην απαιτείται κωδικός πρόσβασης¨ -> το επιλέγεις
ή πιο μπακαλίστικα εκεί που έχει τα εικονίδια με την πρίζα και την μπαταρία επιλέγεις το "καμία ενέργεια"
Ωωω σε ευχαριστώ πάρα πολύ!

Παράθεση

Imadlak (Άννα)

Τιμώμενο Μέλος

H Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Ουγγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,951 μηνύματα.

H Imadlak έγραψε στις 20:32, 01-02-15:

Αρχική Δημοσίευση από xristaras12345
Αρχικά, κάνε κλικ στο "Έναρξη" και έπειτα"Υπολογιστής"
Εντόπισε τον φάκελοX:\Αρχεία Εφαρμογών\Microsoft Office\Office14
Δεξί κλικ στο excel>ιδιοτητες
Κάνε κλικ στη καρτέλα Συμβατότητακαι επίλεξε το πλαίσιο Εκτέλεση αυτού του προγράμματος με δικαιώματα διαχειριστή. Μετά ΟΚ
Ανοιξε το Excel, και κάνε κλικ στο Αρχείο, και έπειτα στο Επιλογές
Κάνε κλικ στο Για προχωρημένους, επιλογη στο πλαίσιο Παράβλεψη άλλων εφαρμογών που χρησιμοποιούν δυναμική ανταλλαγή δεδομένων (DDE), κλικ στο ΟΚ, και κλείσε το Excel

Το πρόβλημα πρέπει να λυθεί
Tα έκανα όλα αυτά αλλά τίποτα δεν έγινε... ευχαριστώ πάντως!!

Παράθεση

Backdrop

Διάσημο Μέλος

H Backdrop έγραψε στις 07:56, 02-02-15:

Αρχική Δημοσίευση από Imadlak
Tα έκανα όλα αυτά αλλά τίποτα δεν έγινε... ευχαριστώ πάντως!!

Απεγκατάσταση και εγκατάσταση από την αρχή των office δοκίμασες να κάνεις?

Παράθεση

Imadlak (Άννα)

Τιμώμενο Μέλος

H Imadlak έγραψε στις 10:43, 02-02-15:

Απεγκατάσταση και εγκατάσταση από την αρχή των office δοκίμασες να κάνεις?
τελικά δεν χρειάστηκε...μου πήρε λίγο καιρό, αλλά το έφτιαξα! ''έκανα διάγνωση και επιδιόρθωση προβλημάτων'' από τις επιλογές του excel και όλα οκ!!

Παράθεση

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Stavri_
H Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Barista . Έχει γράψει 3,830 μηνύματα.

H Stavri_ έγραψε στις 21:05, 20-02-15:

Τώρα τελευταία, (κανένα 10ήμερο) αρκετά συχνά (2 φορές τη μέρα περίπου) στα καλά καθούμενα, "σβήνει" το laptop μου ενόσω είμαι online, και μου βγάζει το εξής μήνυμα κατά τη διάρκεια της αυτόματης επανεκκίνησης:

*Το laptop μου είναι Dell Inspiron15.
Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;;

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  pc.jpg
Εμφανίσεις:  83
Μέγεθος:  2,26 MB

Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,562 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 21:41, 20-02-15:

Τι κάνεις εκείνη τη στιγμή θυμάσαι? Βλέπεις video ακούς μουσική κτλ?

Παράθεση

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

H Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Barista . Έχει γράψει 3,830 μηνύματα.

H Stavri_ έγραψε στις 22:53, 20-02-15:

Αρχική Δημοσίευση από Ξεχασμένος
Τι κάνεις εκείνη τη στιγμή θυμάσαι? Βλέπεις video ακούς μουσική κτλ?
Άλλοτε είμαι εδώ στο φόρουμ, άλλοτε διαβάζω επιστημονικά άρθρα και ειδήσεις... Δε νομίζω να μου έχει τύχει να μου "κλείσει" ενόσω είμαι στην επιφάνεια εργασίας ας πούμε, ή όταν ακούω μουσική. Δε ξέρω τι φταίει. Από ένα googleαρισμα που έκανα, είδα ότι και άλλα dell inspiron, είχαν εμφανίσει αυτό το θεματάκι.
*Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

O hack3r έγραψε στις 23:23, 20-02-15:

Συνήθως όταν κλίνει ένα pc έτσι απλά, αιτία είναι ή η υπερθέρμανση του hardware είτε κάποιο πρόβλημα στους drivers που δημιουργεί ένα ατέρμονο loop στο σύστημα. Το πρώτο μπορείς να το ελέγξεις κατεβάζοντας κάποιο πρόγραμμα που ελέγχει τις θερμοκρασίες. Το δεύτερο είναι λίγο δύσκολο να το ελέγξεις και δεν βοηθάει και το γεγονός ότι το error message του υπολογιστή δεν λέει απολύτως τίποτα για τη φύση του προβλήματος.

Edit:

Δεν είδα τα μικρά γράμματα στην φωτογραφία σου. Τελικά έχεις error message. Το πρόβλημά σου μάλλον είναι κάποιος driver ή κάποιο application που είναι corrupt. Πρέπει να δεις το errordumpfile του υπολογιστή για να βρεις τον ένοχο. Κατέβασε αυτό το πρόγραμμα (blueScreenView).
http://www.nirsoft.net/utils/blue_screen_view.html

Θα σου επιτρέψει να δεις τα dumpfiles του υπολογιστή μετά από κάθε blui screen restart. Αφού βρεις ποιο πρόγραμμα ή driver κάνει τη ζημιά πρέπει να κάνεις restart σε safe mode και να το απεγκαταστήσεις.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη hack3r : 20-02-15 στις 23:31.
Παράθεση

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

H Stavri_ έγραψε στις 23:40, 20-02-15:

Σε ευχαριστώ πολύ! Θα το κάνω, και όταν έχω το αποτέλεσμα θα σου πω.

Παράθεση

PinkFreud

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη PinkFreud
Ο PinkFreud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 48 μηνύματα.

O PinkFreud Let it Be έγραψε στις 13:31, 15-03-15:

Καλησπέρα παιδιά, αντιμετωπίζω το εξής θέμα. Καταρχήν έχω 4 mbps σύνδεση στο ίντερνετ και συνήθως έπιανα 3,7. Τον τελευταίο καιρό παρατήρησα lag στο φόρτωμα σελιδών κτλ.. Με speedtest που έκανα αρκετές φορές έδειξε ότι έπιανα 1,2 mbps (!!!) από τον υπολογιστή. Το περίεργο της υπόθεσης είναι πως αν κάνω speedtest απο το κινητό πιάνω κανονικά 3,7. Εντομεταξύ δεν τίθεται και θέμα να μου κλέβουν ίντερνετ, το έψαξα. Έχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει?

Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,692 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 15:23, 15-03-15:

Με καλωδιο συνδεεσαι;

Παράθεση

PinkFreud

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη PinkFreud
Ο PinkFreud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 48 μηνύματα.

O PinkFreud Let it Be έγραψε στις 15:27, 15-03-15:

Ασυρματα

Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,692 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 19:47, 15-03-15:

Αφου λογικα δεν εχεις απωλεια ταχυτητας, μιας και με το κινητο πιανεις φουλ, λογικα τα εχει φτυσει το wifi σου στον υπολογιστη. Αν ειναι του ιδιου του υπολογιστη, δοκιμασε με ενα εξωτερικο ενος φιλου σου. Βασικα ενας τεχνικος μας ειχε πει οτι τα router εναλλασουν καναλια και καποια απο αυτα μπορει να μην ειναι συμβατα με τις ασυρματες συσκευες, δεν ξερω αν ισχυει, δεν ειμαι τεχνικος, just a home user

Παράθεση

Maraki4you

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Maraki4you
H Maraki4you αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 60 μηνύματα.

H Maraki4you έγραψε στις 13:38, 03-05-15:

Γεια σας. Αντιμετωπιζω ενα προβλημα . Πριν καιρο ειχα φτιαξει εναν λογαριασμο στο yahoo απο εναν υπολογιστη που πλεον δεν εχω. Σημερα που προσπαθησα να μπω απο αυτον που εχω τωρα και ενω θυμομουν σωστα ονομα και κωδικο δεν με αφηνε να μπω γιατι δεν ειχα ξανασυνδεθει στο παρελθον απο τον συγκεκριμενο υπολογιστη. Με βαζει να απαντησω στην ερωτηση ασφαλειας της οποιας την απαντηση δεν θυμαμαι καν γιατι ειχα φτιαξει τον λογαριασμο πριν 3 χρονια και δεν εχω ιδεα τι απαντησα τοτε. Υπαρχει τροπος να μπω στον λογαριασμο μουχωρις την ερωτηση ασφαλειας?

Θα ημουν ευγνωμων αν καποιος που ξερει κατι μου απαντουσε

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Imadlak : 04-05-15 στις 11:53. Αιτία: συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,660 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 23:16, 03-05-15:

Μόνο να ακολουθήσεις τις οδηγίες που αναφέρει σε περίπτωση που ξέχασες τον κωδικό σου. Αν δεν έχεις δώσει άλλο, εναλλακτικό mail που να θυμάσαι, η δεν θυμάσαι την ερώτηση ασφαλείας, ή δεν έχεις δώσει αριθμό κινητού (πλέον ζητείται), λυπάμαι αλλά δεν νομίζω να γίνεται κάτι άλλο προκειμένου να έχεις ξανά πρόσβαση..
Πάντως η αλλαγή υπολογιστή δεν παίζει κανένα ρόλο στο οτι δεν σου επιτρέπει την είσοδο. Είσαι σίγουρη οτι θυμάσαι καλά το user's name και τον κωδικό? Μήπως είχες κατά λάθος πατήσει κεφαλαία ή ελληνικούς χαρακτήρες?

Παράθεση

*Serena* (Raven)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη *Serena*
H Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 6,603 μηνύματα.

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε στις 01:24, 04-05-15:

Είχα το ίδιο θέμα με το yahoo mail μου. Τα στοιχεία τα έβαζα σίγουρα σωστά και μου ζητούσε ή να δώσω το κινητό μου ή να σταλεί μήνυμα στο λογαριασμό ασφαλείας που είχα δώσει ( τον οποίο μου κλείδωσε το outlook γιατί δεν έδωσα το κινητό μου στα στοιχεία ). Πρόσβαση στο λογαριασμό δεν απέκτησα ποτέ. Έχω συνδέσει μόνο το φβ εκεί οπότε δε με νοιάζει κιόλας. Πλεον χρησιμοποιώ ένα gmail. Τουλάχιστον αυτοί δεν μου το κλειδώνουν αν δεν δώσω κινητό τηλέφωνο σαν τα yahoo, outlook.

Παράθεση

Maraki4you

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Maraki4you αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 60 μηνύματα.

H Maraki4you έγραψε στις 15:22, 04-05-15:

Ναι ειμαι σιγουρη οτι δινω σωστα ονομα και κωδικο. Εξαλλου αν βαλω κατι αλλο απλα δεν με αφηνει να μπω γιατι μου λεει οτι εκανα καποιο λαθος στο ονοαμ η στον κωδικο. Ομως τωρα επειδη η συσκευη ειναι διαφορετικη μου λεει οτι δεν εχω ξανασυνδεθει απο αυτη την τοποθεσια και γιαυτο τον λογο πρεπει να απαντησω στην ερωτηση ασφαλειας... Το θεμα ειναι οτι το χρειαζομαι πραγματικα για καποιο λογο και δεν μπορω να μπω... :/

Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 883 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 20:21, 04-05-15:

Αρχική Δημοσίευση από Maraki4you
Ναι ειμαι σιγουρη οτι δινω σωστα ονομα και κωδικο. Εξαλλου αν βαλω κατι αλλο απλα δεν με αφηνει να μπω γιατι μου λεει οτι εκανα καποιο λαθος στο ονοαμ η στον κωδικο. Ομως τωρα επειδη η συσκευη ειναι διαφορετικη μου λεει οτι δεν εχω ξανασυνδεθει απο αυτη την τοποθεσια και γιαυτο τον λογο πρεπει να απαντησω στην ερωτηση ασφαλειας... Το θεμα ειναι οτι το χρειαζομαι πραγματικα για καποιο λογο και δεν μπορω να μπω... :/
καπου εκει που κανεις ανακτηση κωδικου πρεπει να εχει email ή καποια φορμα επικοινωνιας με την yahoo. Στειλε μηνυμα και πες τους αυτα που ειπες και σε εμας και λογικα θα σου δωσουν προσβαση στον λογαριασμο σου. Ισως σε ρωτησουν τα στοιχεια σου με τα οποια γραφτηκες ή καποιο email που θυμασαι απο το inbox σου ή κατι τετοιο παρομοιο. Μου εχει συμβει παρομοιο περιστατικο με την hotmail και καπως ετσι ανεκτησα την προσβαση στον λογαριασμο μου.

Παράθεση

Maraki4you

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Maraki4you έγραψε στις 20:53, 05-05-15:

Ευχαριστω πολυ. Εστειλα email στην yahoo και περιμενω απαντηση

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Maraki4you : 05-05-15 στις 21:12.
Παράθεση

*Serena* (Raven)

Επιφανές Μέλος

H Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 6,603 μηνύματα.

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε στις 13:46, 01-06-15:

Σήμερα είδα ειδοποίηση να κάνω λήψη των windows 10 στο λάπτοπ μου. Να την κάνω ή όχι? Παίζει να μου ζητάει λεφτά γιατί δεν δίνω

Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

O DarthFederer έγραψε στις 16:49, 01-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από *Serena*
Σήμερα είδα ειδοποίηση να κάνω λήψη των windows 10 στο λάπτοπ μου. Να την κάνω ή όχι? Παίζει να μου ζητάει λεφτά γιατί δεν δίνω
Δωρεαν ειναι, ακομα και για τους πειρατες. Καταλαβαν την πατατια τους με τα Win 8. Προς το παρον δεν μπορεις να τα κατεβασεις, απλα δηλωνεις οτι θες να αναβαθμισεις τον υπολογιστη σου. Εγω το εκανα παντως γιατι τα 8.1 μου σπανε τα νευρα που δεν εχουν εναρτξη

Παράθεση

*Serena* (Raven)

Επιφανές Μέλος

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε στις 17:34, 01-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από DarthFederer
Δωρεαν ειναι, ακομα και για τους πειρατες. Καταλαβαν την πατατια τους με τα Win 8. Προς το παρον δεν μπορεις να τα κατεβασεις, απλα δηλωνεις οτι θες να αναβαθμισεις τον υπολογιστη σου. Εγω το εκανα παντως γιατι τα 8.1 μου σπανε τα νευρα που δεν εχουν εναρτξη
A ωραία! Το θέμα μου είναι όμως ότι το λαπτοπ είναι σχεδόν 5 χρονών, έχει τα windows 7 και τρώει τα κολληματάκια του. Με τα 10 θα δουλεύει πιο καλά ή χειρότερα? Επίσης η αναβάθμιση είναι εύκολη?

Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 883 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 18:44, 01-06-15:

Δεν θα ειναι δωρεαν για τους πειρατες.

Παράθεση

maria_lulu (Mαρία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη maria_lulu
H Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,085 μηνύματα.

H maria_lulu έγραψε στις 18:59, 01-06-15:

Άμα κάνουμε αναβάθμιση από 7 σε 10, θα χάσουμε τα δεδομένα και τα αρχεία του υπολογιστή;

Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

O DarthFederer έγραψε στις 19:15, 01-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από *Serena*
A ωραία! Το θέμα μου είναι όμως ότι το λαπτοπ είναι σχεδόν 5 χρονών, έχει τα windows 7 και τρώει τα κολληματάκια του. Με τα 10 θα δουλεύει πιο καλά ή χειρότερα? Επίσης η αναβάθμιση είναι εύκολη?
Τι να σου πω. Το 6ετιας+ λαπτοπ της μανας μου που ετρωγε κολληματα με τα 7 (αρχικο λειτουργικο Vista Basic να φανταστεις) του εβαλα 8.1 και δουλευει καλυτερα. Τωρα δεν το εχω ψαξει αν τα 10 θα ειναι πιο βαρια

Αρχική Δημοσίευση από Nelliel
Δεν θα ειναι δωρεαν για τους πειρατες.
Νομιζω θα ειναι αλλα θα τους εμφανιζεται μονιμα ενα υδατογραφημα or sth. Ετσι ειχα ακουσει. Λες και οποιος εχει πειρατικα win, θα ηθελε την επισημη αναβαθμιση για να βαλει τα 10

Παράθεση

*Serena* (Raven)

Επιφανές Μέλος

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε στις 20:24, 01-06-15:

Τι να σου πω. Το 6ετιας+ λαπτοπ της μανας μου που ετρωγε κολληματα με τα 7 (αρχικο λειτουργικο Vista Basic να φανταστεις) του εβαλα 8.1 και δουλευει καλυτερα. Τωρα δεν το εχω ψαξει αν τα 10 θα ειναι πιο βαρια

Μάλιστα κατάλαβα προς το παρόν δεν του κάνω τίποτα και βλέπουμε
ευχαριστώ

Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 22:20, 01-06-15:

Τα 10 εχω την εντυπωση οτι θα ειναι πολυ ελαφρια αφου θα μπορουν να τρεχουν ακομα και στο raspberry pi

Παράθεση

KeepDreaming!

Διάσημο Μέλος

H KeepDreaming! έγραψε στις 13:22, 06-06-15:

Έχω πρόβλημα!
Ξαφνικά ο υπολογιστης μου έλεγε ότι δεν υπάρχει σύνδεση στο ίντερνετ.Ανοίγω την ενότητα που λέει για τις συνδέσεις σε δίκτυα και δεν μου έχει καν την ενότητα που πριν έλεγε Wi-Fi και μου έδειχνε όλα τα διαθέσιμα ασύρματα δίκτυα.Τον έκλεισα, τον ξανάνοιξα αλλά τίποτα.
Είναι καθαρά θέμα του υπολογιστή.Το μόντεμ είναι μια χαρά.
Τελικά αναγκάστηκα να το συνδέσω με καλώδιο.Όταν είμαι μέσα στο σπίτι δεν έχω και τόσο θέμα αλλά όπως και να το κάνουμε το ασύρματο βολεύι πολύ περισσότερο.

Έχετε ιδέα τι μπορεί να συνέβη και πως διορθώνεται;

Παράθεση

Ροβερτα

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ροβερτα
H Ροβερτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 196 μηνύματα.

H Ροβερτα έγραψε στις 01:21, 13-06-15:

Kαλησπέρα σας !

Επειδή εντόπισα πως στον τοπικό δίσκο του λάπτοπ μου, υπάρχουν φάκελοι και υποφάκελοι που εμπεριέχουν πληθώρα στοιχείων και δεν γνωρίζω εάν και κατά πόσον είναι χρήσιμα όλα αυτά τα στοιχεία για τη λειτουργία του λάπτοπ μου ή όχι -αν και διέγραψα μερικά αρχεία μόνη μου, σταμάτησα τη διαδικασία μην τυχόν και διαγράψω κάποιο χρήσιμο αρχείο - αποφάσισα να εγκαταστήσω ένα πρόγραμμα antivirus για να εντοπίσει εκείνο ποιοι φάκελοι ενδέχεται να περιέχουν ιούς ! Όπως για παράδειγμα ο φάκελος SysWOW64 (Toπικος δίσκος -> φάκελος Windows -> φάκελος SysWOW64),που εμπεριέχει 2,275 στοιχεία (χθες όμως ήταν 2.273 τα στοιχεία; άρα "γεννά" καθημερινώς )! Εγκατέστησα λοιπόν το Avast; αλλά η δοκιμαστική περίοδος διαρκεί για έναν μόνο μήνα και μετά θα χρειαστεί συνδρομη !... Επιπλέον, αφού το εγκατέστησα, μου κατήργησε το Adblock plus και μου εξαφάνισε και τη γραμμή γλώσσας απ'τη γραμμή εργαλείων ! Αυτό κυρίως με προβληματίζει γιατί ούτε με δεξί κλικ στην μπάρα εργαλείων, μπόρεσα να την επαναφέρω, ούτε απ'τον Πίνακα Ελέγχου !
Τι μου προτείνετε να πράξω για να την επαναφέρω τη γραμμή γλώσσας ; Να απεγκαταστήσω το Avast ; Επιπλέον, το CCleaner μήπως είναι καλύτερο ; Εδώ και καιρό έχω εγκατεστημένο και το YAC !

Παράθεση

Ροβερτα

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ροβερτα
H Ροβερτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 196 μηνύματα.

H Ροβερτα έγραψε στις 01:39, 13-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από KeepDreaming!
Έχω πρόβλημα!
Ξαφνικά ο υπολογιστης μου έλεγε ότι δεν υπάρχει σύνδεση στο ίντερνετ.Ανοίγω την ενότητα που λέει για τις συνδέσεις σε δίκτυα και δεν μου έχει καν την ενότητα που πριν έλεγε Wi-Fi και μου έδειχνε όλα τα διαθέσιμα ασύρματα δίκτυα.Τον έκλεισα, τον ξανάνοιξα αλλά τίποτα.
Είναι καθαρά θέμα του υπολογιστή.Το μόντεμ είναι μια χαρά.
Τελικά αναγκάστηκα να το συνδέσω με καλώδιο.Όταν είμαι μέσα στο σπίτι δεν έχω και τόσο θέμα αλλά όπως και να το κάνουμε το ασύρματο βολεύι πολύ περισσότερο.

Έχετε ιδέα τι μπορεί να συνέβη και πως διορθώνεται;
Πράγματι το ασύρματο δίκτυο εξυπηρετεί ακόμη περισσότερο απ'το καλώδιο Ethernet, που σπάει εύκολα !... Μπορείς να πάρεις την εταιρεία τηλεφωνίας, της οποίας χρησιμοποιείς το δίκτυο, και να τους ζητήσεις να σου κάνουν εκ νέου ασύρματη τη σύνδεσή σου ! Έτσι είχα πράξει εγώ, καθώς μου έχει συμβεί και εμένα στο παρελθόν !

Παράθεση

KeepDreaming!

Διάσημο Μέλος

H KeepDreaming! έγραψε στις 10:58, 13-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από Ροβερτα
Πράγματι το ασύρματο δίκτυο εξυπηρετεί ακόμη περισσότερο απ'το καλώδιο Ethernet, που σπάει εύκολα !... Μπορείς να πάρεις την εταιρεία τηλεφωνίας, της οποίας χρησιμοποιείς το δίκτυο, και να τους ζητήσεις να σου κάνουν εκ νέου ασύρματη τη σύνδεσή σου ! Έτσι είχα πράξει εγώ, καθώς μου έχει συμβεί και εμένα στο παρελθόν !
Βασικά διέγραψα τον προσαρμογέα ασύρματου δικτύου.Το πρόγραμμα που σου επιτρέπει να κάνει ασύρματη σύνδεση.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους