Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,817 εγγεγραμμένα μέλη και 3,055,205 μηνύματα σε 93,257 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 878 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Μικρές απορίες και προβλήματα με τους Υπολογιστές

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,626 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 18:38, 13-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από KeepDreaming!
Βασικά διέγραψα τον προσαρμογέα ασύρματου δικτύου.Το πρόγραμμα που σου επιτρέπει να κάνει ασύρματη σύνδεση.
Και δεν ξερεις ποιο μοντελο ειναι ωστε να τους εγκαταστησεις ξανα ε;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,626 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 18:40, 13-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από Ροβερτα
Πράγματι το ασύρματο δίκτυο εξυπηρετεί ακόμη περισσότερο απ'το καλώδιο Ethernet, που σπάει εύκολα !... Μπορείς να πάρεις την εταιρεία τηλεφωνίας, της οποίας χρησιμοποιείς το δίκτυο, και να τους ζητήσεις να σου κάνουν εκ νέου ασύρματη τη σύνδεσή σου ! Έτσι είχα πράξει εγώ, καθώς μου έχει συμβεί και εμένα στο παρελθόν !
Δεν σου κανει η εταιρια ασυρματη συνδεση. Απο τη στιγμη που εχεις router εχεις και ασυρματη συνδεση. Το μονο που μπορει να κανει η εξυπηρετηση πελατων ειναι να αλλαξει τις ρυθμισεις του μοντεμ, κατι που ομως μπορεις να το κανεις κι εσυ.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

KeepDreaming!

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη KeepDreaming!
H KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 616 μηνύματα.

H KeepDreaming! έγραψε στις 18:42, 13-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από DarthFederer
Και δεν ξερεις ποιο μοντελο ειναι ωστε να τους εγκαταστησεις ξανα ε;
Ναι.Έψαξα στο google και μου βγάζει μόνο κάτι προγράμματα της Intel.Απ'ότι θυμάμαι το πρόγραμμα που διέγραψα ξεκινούσε από Α!
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

O DarthFederer έγραψε στις 19:09, 13-06-15:

Ναι.Έψαξα στο google και μου βγάζει μόνο κάτι προγράμματα της Intel.Απ'ότι θυμάμαι το πρόγραμμα που διέγραψα ξεκινούσε από Α!
Αν εχεις λαπτοπ ψαξε με βαση το μοντελο του (πχ η ΗΡ εχει συγκεντρωμενους τους drivers για τα μοντελα της)

Αν εχεις πυργο κοιτα αναλογα με τη μαρκα που ειναι το στικακι.
Παράθεση

nestgeor99

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη nestgeor99
Ο nestgeor99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 64 μηνύματα.

O nestgeor99 έγραψε στις 11:37, 22-07-15:

Παιδια, εγω ενα αλλο προβλημα... Ορισμενες φορες οσο ο υπολογιστης μου ειναι ανοιχτος κανει επανεκινηση μονος του ετσι ξαφνικα! Καποιες φορες μου βγαζει και μια μπλε οθονη... Συνηθως αυτο συμβαινει οταν ενω τον εχω ανοιχτο δεν το πολυχρησιμοποιω! Δεν νομιζω να φταιει η θερμοκρασια διοτι συμβαινει ακομα και με το που ανοιγει καποιες φορες... Εχω απενεργοποιησει την αυτοματη επανεκινηση και τωρα απλα κλεινει απο μονος του... Μετα οταν τον ξαναανοιγω πολλλες φορες δεν λειτουργει το πληκτρολογιο... Τι λετε να ειναι? να το παω σε τεχνικο ή να προσπαθησω λιγο μοος μου? τι να κανω?
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη akikos
Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,091 μηνύματα.

O akikos έγραψε στις 12:16, 22-07-15:

Δοκίμασε να αλλάξεις πάστα στη ψύκτρα του επεξεργαστή. Μετά θα δοκίμαζα μήπως φταίει η RAM.
Παράθεση

whitelioness (Porcupine)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη whitelioness
H Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,063 μηνύματα.

H whitelioness any pathetic cuties out there? έγραψε στις 09:31, 01-10-15:

(αναρωτιεμαι μηπως δεν ειναι το καταλληλο θεμα)
εχω εναν epsonstylus dx3850 πολυμηχανημα, και οι drivers που εχει στην ιστοσελιδα ειναι απο το 2013... ειναι λιγο αρχαιος ο ιδιος αλλα σκεφτομαι μηπως οι drivers μπορουν να επηρεασουν αρνητικα το υπολοιπο λαπτοπ...χμειναι δυνατο κατι τετοιο;
οχι ε; [καλα θα ειναι μεγαλο μυστηριο εαν πραγματι δουλεψει το σκαννερ που εχει, τεσπα]

Παράθεση

whitelioness (Porcupine)

Περιβόητο Μέλος

H Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,063 μηνύματα.

H whitelioness any pathetic cuties out there? έγραψε στις 08:21, 14-10-15:

okay εαν το εχει καποιος αντιμετωπισει ας ριξει τα φωτα του ενω προσπαθω να βγαλω νοημα απο το υπολοιπο ιντερνετ.
ενω κανω τερματισμο λειτουργιας λαπτοπ (windows 7 home premium) εχει βγει μνμ σε μπλε οθονη 2 φορες με αυτο το μνμ https://www.youtube.com/watch?v=u82jMC_X9D0
προσφατα η nvidia ειχε κανει μια ενημερωση σε drivers geforce gt 540M κ κατεβασα, μονο που δε θυμαμαι εαν η πρωτη φορα της μπλε οθονης ηταν πριν την εγκατασταση τους. μου φαινεται ομως πως ηταν και πριν. επισης δεν υπαρχουν αλλες ενημερωσεις μετα την εγκατασταση της τελευταιας. (επισης στην αναφορα προβληματων του windows 2 θεματα προς λυση δεν μπορουν να λυθουν επειδη υπαρχει προβλ συνδεσης με την υπηρεσια αναφορας σφαλματων)
χμ
εαν καποιος εχει ιδεα please please μην διστασετε.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη whitelioness : 14-10-15 στις 08:42.
Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 868 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 09:06, 14-10-15:

Θα δοκιμαζα να ανοιξω το device manager, να παω στα drivers της καρτας γραφικων και να επιλεξω rollback. Αν δεν λειτουργησει τοτε μαλλον θα πηγαινα στο site της nvidia και θα εψαχνα να κατεβασω τα πιο προσφατα drivers και αν δεν λυνοταν το προβλημα και με αυτο τοτε θα εκανα restore σε μια ημερομηνια που εισαι σιγουρος οτι δεν ειχες προβλημα.
Παράθεση

whitelioness (Porcupine)

Περιβόητο Μέλος

H whitelioness any pathetic cuties out there? έγραψε στις 09:29, 14-10-15:

ευχαριστω!
βασικα καταρχας θα προσπαθησω να καθαρισω τον δισκο να ψαξω ενα 2 πραγματα ακομα και μετα θα το κανω
η μπλε οθονη που βγηκε κατα τον τερματισμο δεν ειχε βγει στον προτελευταιο αλα πιο πριν που σημαινει οτι ηταν ενταξει τοτε ; idk.

βρηκα και αυτο (αναμεσα σε ολα τα αλλα) http://wikifixes.com/errors/0x/0xc00...FQxmGwodCjcBnA
εχει κατεβασει κανεις σας το συγκεκριμενο προγρμ?
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη whitelioness : 14-10-15 στις 09:55.
Παράθεση

Alma Libre (Κατσαρόλα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Alma Libre
H Κατσαρόλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,753 μηνύματα.

H Alma Libre Σουλμέτ του Τηγανιού ~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 20:28, 05-12-15:

Εδώ και λίγο καιρό έχω πρόβλημα με τον υπολογιστή μου.
Όποτε τον πάω να τον ανοίξω σφυρίζει και βγάζει κόκκινο φωτάκι ή ανοίγει κανονικά αλλά δε δείχνει εικόνα.
Έχετε καμία ιδέα τι μπορεί να είναι;
Παράθεση

Monte Cristo (Mad Max)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Monte Cristo
Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 493 μηνύματα.

O Monte Cristo είδε φως, μπήκε, και έγραψε στις 19:38, 06-12-15:

Πρόβλημα στην κάρτα γραφικών
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Alma Libre (Κατσαρόλα)

Επιφανές Μέλος

H Κατσαρόλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,753 μηνύματα.

H Alma Libre Σουλμέτ του Τηγανιού ~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 20:40, 06-12-15:

Και εγώ κάτι τέτοιο σκέφτηκα, πρέπει να πάω να πάρω καινούρια ή απλά παίζει να έχει μετακινηθεί ξέρωγω;
Παράθεση

Monte Cristo (Mad Max)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Monte Cristo
Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 493 μηνύματα.

O Monte Cristo είδε φως, μπήκε, και έγραψε στις 13:53, 08-12-15:

βασικά πρώτα πρέπει να σιγουρευτείς ότι είναι αυτό το πρόβλημα. Καλύτερα να το δει κάποιος που γνωρίζει (τεχνικός, γνωστός κτλ).
Αν είναι λάπτοπ, μπορεί να έχει κάποιο πρόβλημα η οθόνη (κύκλωμα, καλωδιοταινία κτλ).
Παράθεση

Alma Libre (Κατσαρόλα)

Επιφανές Μέλος

H Alma Libre Σουλμέτ του Τηγανιού ~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 16:56, 25-12-15:

Οχι, σταθερος ειναι. Θα παω να τον κοιταξω μετα τις γιορτες μαλλον..
Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,547 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 12:55, 26-12-15:

Αρχική Δημοσίευση από Alma Libre
Εδώ και λίγο καιρό έχω πρόβλημα με τον υπολογιστή μου.
Όποτε τον πάω να τον ανοίξω σφυρίζει και βγάζει κόκκινο φωτάκι ή ανοίγει κανονικά αλλά δε δείχνει εικόνα.
Έχετε καμία ιδέα τι μπορεί να είναι;
Κόκκινο φωτάκι και σφύριγμα συνήθως σημαίνει υπερθέρμανση κάποιου κομματιού όπως ο επεξεργαστής γιατί δεν ψύχεται σωστά. Τον ότι δεν ανοίγει το PC το πιο πιθανόν είναι να φταίει ή το τροφοδοτικό σου ή η motherboard. Πιο πιθανόν είναι η motherboard αφού ανοίγει αλλά δεν δείχνει εικόνα. Either way θες μαγαζί.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

νικος ρεθυμνο (Νίκος)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη νικος ρεθυμνο
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 1,881 μηνύματα.

O νικος ρεθυμνο έγραψε στις 18:24, 02-04-16:

Παιδια καλησπέρα, μια απορία εχω:

Με το που ανοίγω ένα αρχείο Microsoft Word, βγάζει σφάλμα και το εξής: "Το στοιχείο Microsoft Word σταμάτησε να λειτουργεί", το οποίο συνοδεύεται από τα εξής στοιχεία:
Όνομα συμβάντος προβλήματος: APPCRASH
Όνομα εφαρμογής: WINWORD.EXE
Έκδοση εφαρμογής: 12.0.4518.1014
Χρονική σήμανση εφαρμογής: 45428028
Όνομα ελαττωματικής λειτουργικής μονάδας: StackHash_2b2d
Έκδοση ελαττωματικής λειτουργικής μονάδας: 6.1.7601.17514
Χρονική σήμανση ελαττωματικής λειτουργικής μονάδας: 4ce7ba58
Κωδικός εξαίρεσης: c0000374
Μετατόπιση εξαίρεσης: 000ce653
Έκδοση λειτουργικού συστήματος: 6.1.7601.2.1.0.256.1
Αναγνωριστικό τοπικών ρυθμίσεων: 1032
Πρόσθετες πληροφορίες 1: 2b2d
Πρόσθετες πληροφορίες 2: 2b2dccb972e670280fbad776fd22ebe6
Πρόσθετες πληροφορίες 3: f1dc
Πρόσθετες πληροφορίες 4: f1dca9651f686421deb4ceef9caf93e7

Έχετε κάποια ιδέα για την αντιμετώπιση του προβλήματος; Ευχαριστώ πολύ.
Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 868 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 19:18, 02-04-16:

κανε ξανα εγκατασταση του office.
Παράθεση

Mάιρα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mάιρα
H Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,673 μηνύματα.

H Mάιρα έγραψε στις 21:27, 06-04-16:

Πηρα ενα λαπτοπ dell και εχω προσπαθησει πολλες φορες να εγκαταστησω τα itunes. Κανει εγκατασταση αλλα στο τελος λεει πως εμφανιστηκαν σφαλματα και δεν εγκαταστηθηκε. Τι να κανω;
Παράθεση

methexys

iSchool Moderator

Το avatar του χρήστη methexys
H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,339 μηνύματα.

H methexys έγραψε στις 22:31, 06-04-16:

Tι σφαλμα σου εμφανιζει? Εχει καποιο νουμερο? Συνηθως οταν μου συμβαινει κατι τετοιο googlαρω τον αριθμο του σφαλματος και συχνα υπαρχει η απαντηση σε διαφορα σχετικα φορουμς.
Παράθεση

Mάιρα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mάιρα
H Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,673 μηνύματα.

H Mάιρα έγραψε στις 22:51, 06-04-16:

Δεν έχει καποιο νουμερο απλα λεει:
το προγραμμα εγκαταστασης συνταντησε σφαλματα πριν ρυθμιστουν οι παραμετροι του iTunes. Παρουσιαστηκαν σφαλματα κατα την εγκατασταση. Το συστημα σας δεν τροποποιηθηκε.
Παράθεση

νικος ρεθυμνο (Νίκος)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη νικος ρεθυμνο
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 1,881 μηνύματα.

O νικος ρεθυμνο έγραψε στις 16:18, 14-04-16:

Παιδιά για λάπτοπ τιμής μέχρι 400 ευρώ, έχετε κάποια πρόταση για εταιρεία, μοντέλο ή χαρακτηριστικά(πχ i3 γενιά, 4gb ram και 2ghz επεξεργαστής, είναι εντάξει χαρακτηριστικά; )
;
Παράθεση

KeepDreaming!

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη KeepDreaming!
H KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 616 μηνύματα.

H KeepDreaming! έγραψε στις 10:23, 18-04-16:

Το laptop μου τώρα τελευταία μου κάνει κάτι περίεργα. Τρώει κολλήματα και χτες στο άκυρο έκλεισε από μόνο του ενώ είχε γεμάτη μπαταρία. Ευτυχώς μετά άνοιξε κανονικά. Το έκανα και μια σάρωση για ιους και δεν βρέθηκε κάτι.
Λέτε να πρέπει να το πάω για ξεσκόνισμα;Το έχω 1,5 χρόνο περίπου.
Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 05:53, 19-04-16:

Το laptop μου τώρα τελευταία μου κάνει κάτι περίεργα. Τρώει κολλήματα και χτες στο άκυρο έκλεισε από μόνο του ενώ είχε γεμάτη μπαταρία. Ευτυχώς μετά άνοιξε κανονικά. Το έκανα και μια σάρωση για ιους και δεν βρέθηκε κάτι.
Λέτε να πρέπει να το πάω για ξεσκόνισμα;Το έχω 1,5 χρόνο περίπου.
κανε system restore σε χρονικη περιοδο που δεν ειχες προβληματα και πανω απο ολα κρατα backup απο τα αρχεια σου γιατι εμενα στα καλα καθουμενα την περασμενη παρασκευη εμφανισε blue screen of death και δεν μπορουσα να το επαναφερω με τιποτα και αναγκαστηκα να κανω upgrade στα 10 για να μη χασω τα αρχεια μου γιατι η χαζη ειχα να κρατησω backup τουλαχιστον 3 βδομαδες και ειχα ενα σωρο αρχεια που αν τα εχανα θα σπαταλουσα παρα πολλες ωρες να τα κανω απο την αρχη.
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,619 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 14:05, 06-05-16:

Θέλω να αλλάξω μνήμη το laptop μου παιδιά αλλά δε ξέρω τι να αγοράσω

http://www.e-shop.gr/acer-aspire-e1-...s-p-PER.902862

αυτό είναι το laptop μου το πήρα από το e-shop και θέλω να του βάλω αλλα 4gbram

Έψαξα στο e-shop αλλά δε ξέρω ποια ταιριάζει στο δικο μου λαπτοπ

αυτή είναι η φωτογραφία που έβγαλα που είχε μέσα το laptop μου

αυτό που ζητώ είναι να μου βρείτε μια που να ταιριάζε από το e-shop να την πάρω να τελειώνουμε.
Από την φωτογραφία δε μπορώ να ξέρω ποια ταιριάζει
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 06-05-16 στις 14:38.
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,619 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 14:35, 06-05-16:

http://www.e-shop.gr/ram-kingston-kv...m-p-PER.550540
(αυτή κάνει; )
πειράζει αν είναι διαφορετικές από την άλλη ddr3; Που έχω;
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,860 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 17:53, 06-05-16:

Ρώτα το e-shop.
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 17:57, 06-05-16:

ευχαριστώ δε το σκέφτηκα
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,860 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 18:01, 06-05-16:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
ευχαριστώ δε το σκέφτηκα
Τίποτα, έτσι θα έχεις ασφάλεια πως αν γίνει πατάτα και δεν δουλεύει είναι δικό τους λάθος και όχι δικό και θα στο αλλάξουν τζάμπα
Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,547 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 18:46, 06-05-16:

http://www.e-shop.gr/ram-kingston-kv...m-p-PER.550540
(αυτή κάνει; )
πειράζει αν είναι διαφορετικές από την άλλη ddr3; Που έχω;
Αυτή η RAM που κοιτάς δεν είναι DDR3L αλλά DDR3. Ποια η διαφορά? Οι DDR3L μνημες τρέχουν σε μικρότερες τάσεις (1.3V) από τις κανονικές (1.5) και άρα καίνε λιγότερο ρεύμα και αναπτύσσουν μικρότερη θερμοκρασία. Είναι και θεωρητικά λίγο πιο γρήγορες από τις κανονικές. Μπορείς να βάλεις φυσικά και την DDR3 κανονικά θα παίζεις, αλλά αφου η εργοστασιακή σου είναι 3L το βέλτιστο είναι να βάλεις κι εσύ μια 3L. Πάντα να κοιτάς SO-DIMM μήνες (SO = small outline) καθώς αυτές είναι για laptop.

Από την φωτογραφία που έβαλες δεν ξέρω τι συχνότητα έχουν οι μνήμες σου αν είναι 1600 ή 1333.

http://www.e-shop.gr/ram-mushkin-997...s-p-PER.346022

αυτές θα σου κάνουν γάντι. Είναι 1600 αλλά και 1333 να υποστηρίζει μονάχα το laptop σου απλά θα τρέχουν στα 1333 αυτές αντί για τα 1600. Επίσης θες 2χ4GB όχι μία 8αρα σαν αυτή που παρέθεσες, γιατί το laptop σου έχει 2 θέσεις για μνήμες.

YΓ. Βασικά τώρα είδα πως είναι μια η μνήμη στην φωτό . Το laptop σου έχει 2 ή μια υποδοχές για RAM?
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 19:01, 06-05-16:

Αρχική Δημοσίευση από Ξεχασμένος

YΓ. Βασικά τώρα είδα πως είναι μια η μνήμη στην φωτό . Το laptop σου έχει 2 ή μια υποδοχές για RAM?
Ευχαριστώ
Εχει 2 υποδοχείς η 1 γεματη.

Δεν ξέρω αν βοηθάει αυτο
http://www.notebookcheck.net/Review-...k.99958.0.html

αλλά αφού και DDR3 να είναι θα παίζει μικρό το κακό.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 06-05-16 στις 19:16.
Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

O hack3r έγραψε στις 19:14, 06-05-16:

Πάρε τότε αυτές που σου έδειξα 2χ4GB. Καλό είναι όταν αλλάζεις μνήμες να τις αλλάζεις όλες. Αν πάρεις δηλαδή μια 4GB μονή και την βάλεις στην δεύτερη υποδοχή είναι πολύ πιθανόν να μην τρέχει.
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 19:32, 06-05-16:

Πάρε τότε αυτές που σου έδειξα 2χ4GB. Καλό είναι όταν αλλάζεις μνήμες να τις αλλάζεις όλες. Αν πάρεις δηλαδή μια 4GB μονή και την βάλεις στην δεύτερη υποδοχή είναι πολύ πιθανόν να μην τρέχει.
Αυτές που μου είπες είναι DDR3L ; γράφει ότι λειτουργουν στα 1.35V
αυτή που είπα είναι 1,5v

http://www.e-shop.gr/ram-kingston-kc...e-p-PER.557960

αυτή είναι ddrl3 λειτουργεί στα ίδια volt Οπότε είναι ιδια με την πάνω που είναι ddr3 ¨(( Μπερδευτηκα
Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

O hack3r έγραψε στις 19:35, 06-05-16:

Αυτές που μου είπες είναι DDR3L ; γράφει ότι λειτουργουν στα 1.35V
αυτή που είπα είναι 1,5v
Ναι αυτές που λειτουργούν στα 1.35V είναι DDR3L. Καλά το e-shop έχει ότι νάνε πληροφορίες τις περισσότερες φορές.
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 19:46, 06-05-16:

Ναι αυτές που λειτουργούν στα 1.35V είναι DDR3L. Καλά το e-shop έχει ότι νάνε πληροφορίες τις περισσότερες φορές.
Στο ξένο site τις λεει DDR3L

http://www.newegg.com/Product/Produc...82E16820226280

Ευχαριστώ
έκανα την παραγγελία μου 2 slots 4gb (αυτή που μου είπες)
Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 03:51, 07-05-16:

Προσφατα εκανα αναβαθμιση στο λαπτοπ μου και το πηγα στα 16 και ο υπαλληλος στο καταστημα μου ειπε οτι θελει ιδιαιτερη προσοχη με τα volt γιατι αν παρεις την λαθος καρτα δεν θα λειτουργει. Το δικο μου ηθελε low voltage στα 1600 και αν επαιρνα την αλλη θα ειχα προβληματα. Μπες στο site της acer κατεβασε το manual για τον τυπο του λαπτοπ σου και δες τι μνημη παιρνει πριν την περασεις στο λαπτοπ σου, σε περιπτωση που εχεις αγορασει λαθος μνημη.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 12:17, 07-05-16:

Αρχική Δημοσίευση από Nelliel
Προσφατα εκανα αναβαθμιση στο λαπτοπ μου και το πηγα στα 16 και ο υπαλληλος στο καταστημα μου ειπε οτι θελει ιδιαιτερη προσοχη με τα volt γιατι αν παρεις την λαθος καρτα δεν θα λειτουργει. Το δικο μου ηθελε low voltage στα 1600 και αν επαιρνα την αλλη θα ειχα προβληματα. Μπες στο site της acer κατεβασε το manual για τον τυπο του λαπτοπ σου και δες τι μνημη παιρνει πριν την περασεις στο λαπτοπ σου, σε περιπτωση που εχεις αγορασει λαθος μνημη.
Και να πάρεις μνήμη διαφορετικής συχνότητας δεν έχεις πρόβλημα, απλώς κάνει downscale και δεν είναι καλό value for money. Το σημαντικό είναι να κοιτάς latency και voltage.
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 12:34, 07-05-16:

παράγγειλα αυτές τις 2 τώρα. Μίλησα και με το e-shop τηλεφωνικά οπότε σε περίπτωση που δεν τρέχει θα μου δώσουν άλλες. Τώρα η επόμενη αγορά μου θα είναι ενός ssd αλλά θα αργήσει ακόμα.

Η acer ενώ έχει εξαιρετικό site με τους drivers (τουλάχιστον στον υπολογιστή μου) δε τα πάει καθόλου
καλά ουσιαστικά ενώ κατέβασα όλους τους drivers που έχει η σελίδα για τα windows 10 υπήρχαν σοβαρά προβλήματα ασυμβατότητα Εγκατέστησα το πρόγραμμα driver easy όπου ανίχνευσε όλο το υλικό και μου ανανέωσε όλους τους drivers και τώρα επιτέλους έχω τον υπολογιστή μου να λειτουργεί όπως ποτέ άλλοτε.

Περιμένω πως και πως να έρθουν οι μνήμες.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 07-05-16 στις 12:48.
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 12:35, 07-05-16:

παράγγειλα αυτές τις 2 τώρα. Μίλησα και με το e-shop τηλεφωνικά οπότε σε περίπτωση που δεν τρέχει θα μου δώσουν άλλες. Τώρα η επόμενη αγορά μου θα είναι ενός ssd αλλά θα αργήσει ακόμα.
Από τα καλύτερα upgrades o ssd! Όταν μπορέσεις πάρε.
Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 18:25, 07-05-16:

Χθες μου προεκυψε προβλημα με το usb drive. Το ειχα κανει encrypt με το bitlocker και επειδη ηθελα να το συνδεσω σε ταμπλετ αποφασισα να αφαιρεσω το encryption, παλι μεσω bitlocker. Επειδη βιαζομουν, δεν προσεξα οτι δεν ειχε τελειωσει η διαδικασια και το εβγαλα απο την θυρα. Τωρα το βαζω και ο υπολογιστης μου δεν το αναγνωριζει. Δεν μπορω να το κανω φορματ για να το επαναφερω και δεν ξερω τι να κανω. Μου βγαζει μηνυμα οτι υπαρχει προβλημα στο driver και δεν το αναγνωριζει. Στο device manager ειναι ορατο. Tι κανουμε σε αυτη την περιπτωση;
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,539 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 21:50, 07-05-16:

πρόβλημα στο driver; δοκίμασε σε άλλη θύρα μήπως και..

από windows παλεύεις; αν ναι δοκίμασε με linux και format με fdisk αφού βεβαιωθείς πως δεν έχει πάνω κανένα flag readonly. αν ΚΑΙ ΤΟΤΕ δε γίνεται τίποτα μάλλον kaputt
Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 07:08, 08-05-16:

Δοκιμασα και σε αλλη αλλα τιποτα. Στα xp το αναγνωριζε κανονικα, αλλα επειδη τα xp δεν εχουν bitlocker δεν μπορουσα να το κανω decrypt ή φορματ. Τελικα εκανα restart και το αναγνωρισε. Οτι να 'ναι! Αναθεμα την ωρα που αναγκαστηκα να βαλω τα 10. Ενα λειτουργικο συστημα της προκοπης δεν υπαρχει.
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 10:35, 08-05-16:

Αυτό που δεν μου αρέσει στα linux είναι ότι βγαίνουν συχνά νέες εκδόσεις και ανά κάποια διαστήματα πρέπει να κάνεις upgrade. Τώρα έβαλα arch που είναι rolling release μέχρι στιγμής μου αρέσουν και λύνουν αυτό το πρόβλημα.
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,539 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 16:51, 08-05-16:

ο σκοπός των scheduled releases είναι ακριβώς να αποφύγουν τα συνεχόμενα upgrades. Δηλαδή μένεις σε ένα package base και όσο είσαι εκεί τα upgrades που κάνεις είναι μαζεμένα σε τέτοιο βαθμό που δύσκολα θα σου σπάσει κάτι. Σε αντίθεση με τα rolling releases που αλλάζουν kernel και libs ...σαν τα πουκάμισα.

βέβαια όλα αυτά στη θεωρία κι εγώ είμαι γύρω 10 μήνες με arch ποτέ δεν είχα χοντρό θέμα. Αλλά αυτό έχει να κάνει και με το κατά πόσο φορτώνεις το σύστημά σου, από άλλους πχ που κάνουν αλχημείες και περνάνε ξέρω γω openbox με εφαρμογές από gtk σε κάθε uppgrade ακούω γκρίνιες .
Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

O hack3r έγραψε στις 19:37, 08-05-16:

Το κακό με το Linux είναι πως όλοι έχουν Windows. Σου κάνει την ζωή δύσκολη όταν δουλεύεις και γράφεις software για windows. Επίσης αν πρέπει να βάλεις arch για να είναι γρήγορο το pc σου, θες νέο pc.
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 20:48, 08-05-16:

Το κακό με το Linux είναι πως όλοι έχουν Windows. Σου κάνει την ζωή δύσκολη όταν δουλεύεις και γράφεις software για windows. Επίσης αν πρέπει να βάλεις arch για να είναι γρήγορο το pc σου, θες νέο pc.
Το vm χάνει απόδοση.
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη akikos
Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,091 μηνύματα.

O akikos έγραψε στις 20:55, 08-05-16:

To pc πρέπει να έχει 8gb τουλάχιστον και ένας ssd είναι ότι πρέπει.

linux πότε δεν κατάφερα να κάνω σοβαρή δουλειά με αυτό το λειτουργικό. Τα updates συνεχώς δημιουργούσαν πρόβλημα. Κατέληξα σε OSX και βρήκα την υγεια μου.

Τα windows γενικά είναι πολύ καλύτερα για τον προγραμματιστή. Έχουν έναν ολοκληρωμένο προγραμματιστικό περιβάλλον (visual studio) που κάνει παπάδες.

Tα windows μετά την έκδοση 7 είναι μια χαρά λειτουργικό. Απλώς οι περισσότεροι έχουν την απαίτηση να τους τρέχει γρήγορα στο laptop τους με atom επεξεργαστή και 4 gb μνήμη....
Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

O hack3r έγραψε στις 21:03, 08-05-16:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny15
Το vm χάνει απόδοση.
Που κολλάει το vm?
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 21:15, 08-05-16:

θέλω να αντικαταστήσω το ipad 2 που έχω (λειτουργεί ακόμα φυσικά αλλά έχει φάει τα ψωμιά του) η καλύτερη αγορά που έχω κάνει ποτέ αυτό το tablet πάντως.

παιδιά αυτό κάτω ειναι καλό;
http://www.kotsovolos.gr/site/comput...in-1-l9w-b-102

αυτά τα μαραθέτια σηκώνουν αναβάθμιση στην ram τους και στο ssd;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 08-05-16 στις 21:23.
Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 22:18, 08-05-16:

Να ρωτησω κατι σχετικο με σκληρους δισκους; Θελω να βαλω 2ο σκληρο δισκο στο λαπτοπ μου ωστε να κραταω τα προσωπικα αρχεια μου ξεχωριστα απο αυτα της δουλειας. Σκεφτομουν να τον βαλω στην ultra-bay υποδοχη, αλλα σημερα ανακαλυψα οτι μπορω να βαλω και mSATA. Ποια πιστευετε οτι ειναι η καλυτερη επιλογη;
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Claire Rentfield, Nelliel

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους