Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,087 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,940 μηνύματα σε 74,641 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Σχετικά με τους φρονιμίτες

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 19:23, 30-11-11:

E για αυτό σου λέω, πήγαινε τώρα και βγάλε αυτους που φύτρωσαν να ξεμπερδεύεις. Μετά βλέπεις

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 09:03, 29-05-12:

Ρε παιδιά μόλις έβγαλα ενα φρονιμίτη, επιτέλους ο άτιμος με ταλαιπωρούσε χρόνια. Μου το ραψε κιόλας. Κι εγω τωρα θέλω σαν τρελή να καπνίσω. Απαγορεύεται; Ξεχασα να ρωτήσω τον γιατρό στη φούρια μου να φυγω απο κει

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_Morticia_

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη _Morticia_
H _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,245 μηνύματα.

H _Morticia_ Mayhem Mistress έγραψε στις 09:22, 29-05-12:

Όταν λες μόλις;
Για περίπου μία ημέρα μετά την εξαγωγή πρέπει να αποφεύγεις τα ζεστά ποτά και φαγητά αλλά και το κάπνισμα ώστε να μην αναπτύσσεται υψηλή θερμοκρασία στην κοιλότητα του στόματος.
Θα καθυστερήσει την επούλωση και ίσως δεις λίγη αιμορραγία.

Καλή ανάρρωση!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 09:53, 29-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Zucker
Όταν λες μόλις;
Για περίπου μία ημέρα μετά την εξαγωγή πρέπει να αποφεύγεις τα ζεστά ποτά και φαγητά αλλά και το κάπνισμα ώστε να μην αναπτύσσεται υψηλή θερμοκρασία στην κοιλότητα του στόματος.
Θα καθυστερήσει την επούλωση και ίσως δεις λίγη αιμορραγία.

Καλή ανάρρωση!
Ευχαριστω Εννοω πριν απο δυο ακριβως ωρες τον εβγαλα, αλλα δεν την παλεψα και εκανα ενα τσιγαρακι. 8 τζουρίτσες μετρημένες Τωρα θελω κι αλλο Βλακεια κανω; Εχω σκάσει πφ

Παράθεση

_Morticia_

Επιφανές Μέλος

H _Morticia_ Mayhem Mistress έγραψε στις 09:56, 29-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Ευχαριστω Εννοω πριν απο δυο ακριβως ωρες τον εβγαλα, αλλα δεν την παλεψα και εκανα ενα τσιγαρακι. Τωρα θελω κι αλλο Βλακεια κανω; Εχω σκασει πφ
Μη ξανακαπνίσεις σήμερα!
Μία μέρα είναι.

Οι φρονιμίτες μπορεί να μη σε ταλαιπώρησαν κατά την εξαγωγή αλλά ίσως παρουσιάσεις φλεγμονή αν δεν προσέχεις.

Φιλικά, μία παθούσα.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 10:05, 29-05-12:

Μη ξανακαπνίσεις σήμερα!
Μία μέρα είναι.

Οι φρονιμίτες μπορεί να μη σε ταλαιπώρησαν κατά την εξαγωγή αλλά ίσως παρουσιάσεις φλεγμονή αν δεν προσέχεις.

Φιλικά, μία παθούσα.
Πφ, αχ, μμ, ααα, χμ,
Καλα.
Καλα. πφ, πφ πφφφφφ

Και στη φλεγμονη τι σου συνεβη? Δηλαδη τι ειχες και πως περασε?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DreamsRevenge : 29-05-12 στις 11:01. Αιτία: Συγχώνευση διαδοχικών αναρτήσεων
Παράθεση

_Morticia_

Επιφανές Μέλος

H _Morticia_ Mayhem Mistress έγραψε στις 10:12, 29-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Και στη φλεγμονη τι σου συνεβη? Δηλαδη τι ειχες και πως περασε?
Αφού δεν έχεις πρόβλημα δεν υπάρχει λόγος να σε προετοιμάζω για το χειρότερο σενάριο.

Γενικά πάντως, η αγωγή ποικίλλει από το βαθμό της φλεγμονής.
Εγώ έκανα απλές πλύσεις με αντισηπτικό, άλλος μπορεί να έλαβε αγωγή.
Δεν ήταν το κάπνισμα ο λόγος στη δική μου περίπτωση, αλλά το αποτέλεσμα είναι κατά βάση κοινό.

Πάντως, οι φρονιμίτες είναι συνήθως επίπονη υπόθεση.
Αν δεν έχεις τέτοιο ζήτημα είναι κρίμα να ταλαιπωρηθείς από δική σου ενέργεια.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 10:22, 29-05-12:

Αφού δεν έχεις πρόβλημα δεν υπάρχει λόγος να σε προετοιμάζω για το χειρότερο σενάριο.

Γενικά πάντως, η αγωγή ποικίλλει από το βαθμό της φλεγμονής.
Εγώ έκανα απλές πλύσεις με αντισηπτικό, άλλος μπορεί να έλαβε αγωγή.
Δεν ήταν το κάπνισμα ο λόγος στη δική μου περίπτωση, αλλά το αποτέλεσμα είναι κατά βάση κοινό.

Πάντως, οι φρονιμίτες είναι συνήθως επίπονη υπόθεση.
Αν δεν έχεις τέτοιο ζήτημα είναι κρίμα να ταλαιπωρηθείς από δική σου ενέργεια.

Εχεις δικιο. Πηρα το γιατρο και μου πε μετά απο 3 ώρες. Σχεδον περασαν αλλα δεν θα κανω αλλο. Ισως δυο ακομα μεσα στην ημερα και τελος. Οχι παραπανω. Θα παω και δουλειά, θα ξεχαστώ. Θα κοιμηθω και νωρις να μην το σκεφτομαι και χαρμανιαζω.
Σ'ευχαριστω πολυ για τις συμβουλές

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 12:33, 30-05-12:

Λοιπόν, δεν πονάω σχεδόν καθόλου. Μόνο που μ'ενοχλεί το ραμματάκι, αισθάνομαι πως έχω κάτι ξένο. Ενα μικρό ενοχληματάκι που δεν το λες πόνο σε καμμία περίπτωση. Και ουδεμία σχέση με τον πόνο που είχα όταν έσκαγε! Χθες μ'επιασε λιγάκι αλλά πήρα ενα παυσίπονο και πέρασε ως δια μαγείας. Κάπνισα κανονικότατα απο το απόγευμα κι έπειτα, εφαγα μουσακά και γενικώς όλα καλά. Τον φοβόμουν να τον βγάλω και το καθυστερούσα πολύ καιρό. Τώρα είμαι έτοιμη να κλείσω ραντεβού για έναν ακόμα. Να φρονημέψω λιγάκι ακόμα δηλαδή

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 15:28, 26-06-12:

Επανηλθα! Εκλεισα ραντεβου τελος καλοκαιριου να βγαλω και τον αλλο-και τελος-. Ελπιζω να ειμαι το ιδιο τυχερη οπως και με τον προηγουμενο που πραγματικα δεν καταλαβα τ-ι-π-ο-τ-α! Ουτε οταν γινοταν η εξαγωγη, ουτε μετα στην αναρρωση!

Παράθεση

Loreley

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Loreley
H Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,212 μηνύματα.

H Loreley έγραψε στις 15:22, 19-07-12:

Πόση ώρα παίρνει περίπου η εξαγωγή ένος φρονιμήτη;
Πρέπει να τους βγάλω, όσο είναι νωρίς, μιας και φορούσα σιδεράκια και λόγω στενής γνάθου δεν χωράνε και θα μου ξαναστραβώσουν τα δόντια στο τέλος.

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 15:29, 19-07-12:

Eγκλειστου περίπου 5 λεπτά, ημιέγκλειστου ή φυτρωμένου μόλις δευτερόπλεπτα. Βάλε και την αναισθησία αλλα 2-3 λεπτά. Τσακ μπαμ.

Παράθεση

Loreley

Επιφανές Μέλος

H Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,212 μηνύματα.

H Loreley έγραψε στις 15:41, 19-07-12:

Α, μια χαρά. Γιατί ο ορθοδοντικός μου έλεγε κάτι κουφά για μισάωρα και τρόμαξα.

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 16:06, 19-07-12:

Aμα πέσεις σε κανέναν άσχετο, παίζει και αυτό. Αν ο γναθοχειρουργος είναι καλός, ξεμπερδεύεις πολύ γρήγορα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Loreley

Επιφανές Μέλος

H Loreley έγραψε στις 16:23, 19-07-12:

Στο ιπποκράτειο θα πάμε..

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 07:14, 28-08-12:

Εβγαλα και τον αλλο και ξεμπερδεψα με τους φρονιμιτες που με ταλαιπωρουσαν! Αυτη τη φορα πονεσε λιγακι περισσοτερο αλλα ολα καλα! Καπνισα κανονικοτατα, εφαγα - σιγα που δε θα καπνιζα και δε θα ετρωγα Μεπιασε πονος αφου εκλεισα μια ωρα παρλας στο τηλεφωνο Πηρα παυσιπονο κι ολα μια χαρα!
Κι εμενα σε 5λεπτο -και ουτε- μου τον εβγαλε. Εμεινα πολυ ευχαριστημενη!

Αρχική Δημοσίευση από Loreley
Α, μια χαρά. Γιατί ο ορθοδοντικός μου έλεγε κάτι κουφά για μισάωρα και τρόμαξα.
Ειχα ακουσει κι εγω για τετοιες περιπτωσεις που ειχαν ατομα οι γιατροι για μισαωρα και ωρα. Δεν ξερω αν παιζει ρολο η καθε περιπτωση δοντιου τελικά ή ο γιατρός το παρακάνει, το μόνο που φαντάζομαι πως είναι σίγουρο είναι πως τόση ώρα είναι η μέγιστη ταλαιπωρία να τραβολογάει και να σκάβει...:/ Για ρώτα και κάποιον ακόμα αφού δει τους φρονιμίτες σου, έτσι για σιγουριά.

Παράθεση

taratata_re

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη taratata_re
H taratata_re αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 101 μηνύματα.

H taratata_re έγραψε στις 23:32, 19-12-12:

Το θέμα είναι απλό. Εξαγωγή φρονιμητων. Προσφατα εμαθα οτι κατα πασα πιθανοτητα παω για εξαγωγη , εστω των δυο κατω,οσο ειναι νωρις κιολας. Απλα πρεπει πρωτα να κανω μια τομογραφια για εξακριβωση καταστασης, αν ειναι προτιμοτερο να αφαιρεθουν ή αν εχουν αγκαλιασει νευρα και καλυτερα να μεινουν εκει που ειναι..

Επειδη ομως εχω τρομοκρατηθει απειρα με το ολο θεμα θελω να ρωτησω οσους ξερουν.

Γινεται με ολική ή τοπική αναισθησία? Γιατι εχω ακουσει για παρα παρα πολλους που καναν ολικη και αναρωτιεμαι :τοσο χαλια ειναι η κατασταση?..Και οταν λεμε τοπική εννοούμε τελείως τοπικη, δηλαδη στο μαγουλο οπως στα σφραγισματα κτλ?

Που τι κανατε ή σκοπευετε να κανετε? Φοβαμαι μην πεσω σε ασχετο και με καταστρεψει, τα χω ακουσει και αυτα.

Τι περιπτωση ειχατε?

Και το κυριοτερο, ποια η μετεπειτα αντιδραση? Πονος ποσος? Πρηξιμο? Για ποσο διαστημα? Καποια επιπλοκη?

Αυτα και οτι αλλο σας ερθει, πειτε παρακαλω , γιατι με εχει πιασει απογνωση..

Σημείωση:
Τα μηνύματα 67,68 και 69 προέρχονται από το συγχωνευμέο θέμα "Εξαγωγή φρονιμίτων".

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 20-12-12 στις 00:29. Αιτία: προσθήκη σημείωσης λόγω συγχώνευσης θεμάτων
Παράθεση

ClairDeLune

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ClairDeLune
H ClairDeLune αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H ClairDeLune έγραψε στις 23:42, 19-12-12:

Ολική αναισθησία για εξαγωγή πρώτη φορά ακούω! Εγώ έκανα τοπική. Σφράγισμα δεν είχα ποτέ για να σου πω αν ήταν το ίδιο. Πάντως δεν ήταν τόσο τραγική η εμπειρία. Προληπτικά ο γιατρός μου είχε δώσει αντιβίωση μετά την επέμβαση. Είχα πάει σε ιδιώτη γιατρό, όχι στο νοσοκομείο. Από μικρή πήγαινα σε διάφορους οδοντιάτρους και δεν είχα ποτέ κάποιο πρόβλημα. Λογικό να αγχώνεσαι και να φοβάσαι αλλά δεν είναι τόσο τραγικό. Πρήξιμο δεν είχα, αλλά είναι φυσικό επακόλουθο να δημιουργείται μια πληγή η οποία όμως κλείνει. Περαιτέρω οδηγίες δίνει φυσικά ο γιατρός σου.

Παράθεση

venividivici43946

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici43946
Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,196 μηνύματα.

O venividivici43946 έγραψε στις 00:23, 20-12-12:

Σκατοκατάσταση.
Γίνεται και με ολική, συνήθως σε δύσκολες περιπτώσεις. Γενικά το είδος της επέμβασης το καθορίζουν οι ίδιοι οι φρονιμίτες, δηλαδή αν είναι έγκλειστοι ή όχι, η θέση τους, η ίδια η γνάθος κλπ.
Οδοντίατροι ή στο νοσοκομείο, θα σε κατευθύνει ο ιατρός σου.
Αν είναι έγκλειστοι, ετοιμάσου για πόνο. Ξέρεις τομές, ράμματα, σφυριά, καλέμια, όλο το πακέτο. Αν έχουν βγει, θεώρησε εαυτόν τυχερό. Κατά πάσα πιθανότητα θα γίνει με λαβίδα.
Πρήξιμο το πλέον σίγουρο. Θα πάρεις φαρμακευτική αγωγή και τα συμπτώματα θα υποχωρήσουν μετά από δεκαήμερο.
Γενικά εξαρτάται από τον εκάστοτε οργανισμό. Όμως ετοιμάσου για ζόρικες καταστάσεις. Γενικά το στόμα ταλαιπωρεί.

Παράθεση

taratata_re

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H taratata_re αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 101 μηνύματα.

H taratata_re έγραψε στις 01:49, 20-12-12:

Απλα καπου ακουσα οτι καλυτερα ειναι τοπικη, με φοβισαν λεγοντας πως η ολικη εχει πιθανες επιπλοκες, κατι τετοια, αλλα φοβαμαι μη τυχον δεν πιασει καλα

Και δεν θελω να νιωσω πονο πανω στην επεμβαση, οκ μετα θα χω χαπια θα την παλεψω..

Στην επεμβαση να μην πονεσω μονο, ή να εχω καποια επιπλοκη..

Δηλαδη προσπαθω να βρω καλο γιατρο.. Οσες μπορειτε στειλτε μου πμ τους γιατρους σας ή αν ξερετε καποιον καλο

ευχαριστω

Παράθεση

ClairDeLune

Νεοφερμένος

H ClairDeLune αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H ClairDeLune έγραψε στις 21:56, 20-12-12:

Δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι. Αυτές οι επεμβάσεις είναι ρουτίνας, σπάνια υπάρχουν επιπλοκές. Τώρα στην περίπτωση που προκύψει κάτι πρέπει να έχεις και λίγη εμπιστοσύνη στον γιατρό. Τώρα που θα βρεις καλό γιατρό είναι άλλο θέμα, αλλά μπορείς να ξέρεις από πριν?
Πάντως για ολική αναισθησία δεν το συζητώ! Δεν υπάρχει περίπτωση να κάνεις ολική. Ακρίβως επειδή μπορεί να υπάρξουν επιπλοκές δεν γίνονται έτσι αυτές οι αναισθησίες. Αλλωστε αυτή είναι η δουλειά των αναισθησιολόγων όχι οποιασδήποτε άλλης ειδικότητας.

Παράθεση

taratata_re

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H taratata_re έγραψε στις 22:46, 20-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από ClairDeLune
Δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι. Αυτές οι επεμβάσεις είναι ρουτίνας, σπάνια υπάρχουν επιπλοκές. Τώρα στην περίπτωση που προκύψει κάτι πρέπει να έχεις και λίγη εμπιστοσύνη στον γιατρό. Τώρα που θα βρεις καλό γιατρό είναι άλλο θέμα, αλλά μπορείς να ξέρεις από πριν?
Πάντως για ολική αναισθησία δεν το συζητώ! Δεν υπάρχει περίπτωση να κάνεις ολική. Ακρίβως επειδή μπορεί να υπάρξουν επιπλοκές δεν γίνονται έτσι αυτές οι αναισθησίες. Αλλωστε αυτή είναι η δουλειά των αναισθησιολόγων όχι οποιασδήποτε άλλης ειδικότητας.

Nαι αλλα δεν ξερω κατα ποσο ισχυει το οτι συμβαινουν επιπλοκες. Επιπλεον, σε δημοσια νοσοκομεια(οπου και σκοπευω να παω) κανουν ολικη αναισθησια κυριως οταν ειναι να βγουν παραπανω απο ενας φρονιμιτης..

Γιαυτο δεν ξερω.. Και θα την προτιμουσα την γενικη αναισθησια αν δεν υπηρχε καμια περιπτωση καποιας επιπλοκης ή οτιδηποτε τετοιο

Παράθεση

ClairDeLune

Νεοφερμένος

H ClairDeLune έγραψε στις 23:02, 20-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από taratata_re
Nαι αλλα δεν ξερω κατα ποσο ισχυει το οτι συμβαινουν επιπλοκες. Επιπλεον, σε δημοσια νοσοκομεια(οπου και σκοπευω να παω) κανουν ολικη αναισθησια κυριως οταν ειναι να βγουν παραπανω απο ενας φρονιμιτης..

Γιαυτο δεν ξερω.. Και θα την προτιμουσα την γενικη αναισθησια αν δεν υπηρχε καμια περιπτωση καποιας επιπλοκης ή οτιδηποτε τετοιο
Ούτε και γω μπορώ να σου πω με βεβαιότητα αν συμβαίνουν ή όχι επιπλοκές. Η πιθανότητα μπορεί να υπάρχει, αλλά πιστεύω ότι έιναι εξαιρετικά μικρή, γιατι τέτοιες επεμβάσεις γίνονται πάρα πολύ συχνά και δεν έχω ακούσει ποτέ κάτι να έχει πάει στραβα.
Φυσικά και υπάρχει η δυνατότητα ο γιατρός να τους βγάλει όλους μαζί, αλλά σε γενικές γραμμές νομίζω αποφεύγεται. Γιατί δημιουργούνται πληγές και ακολουθεί ένα πρήξιμο.
Κάτι άλλο προσωπικά δεν γνωρίζω. Καλό είναι να συμβουλευτείς τον γιατρό. Να του πεις ότι φοβάσαι και ό,τι άλλη απορία έχεις. Λογικό είναι στην τελική!

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 23:43, 20-12-12:

Πρώτη φορά ακούω ολική αναισθησία για...φρονιμίτες.
Και σίγουρα δεν το κάνουν τα δημόσια νοσοκομεία γιατί κι εγώ σε δημόσια τους έβγαλα (βασικά, κανείς δεν παίζει να το κάνει) γιατί κοστίζει πολύ παραπάνω, κρατάει πολύ παραπάνω, χρειάζεται περισσότερο προσωπικο/μηχανήματα/φάρμακα και απλά δεν χρειάζεται.
Πιθανές επιπλοκές τώρα...νούμερο ένα είναι η μόλυνση, για αυτό σου λένε να πλένεις δόντια συχνά και να βάζεις στοματικό διάλυμα (συν την αντιβίωση που την ξεκινάς πριν την επέμβαση) και μετα οι άλλες είναι ιατρικό λάθος (πρέπει να είναι πολύ στόκος ο γιατρός να κάνει λάθος, η επέμβαση είναι απλή).
Ολους μαζί δεν είναι καλό να τους βγάλεις γιατί θα είναι μεγάλη ταλαιπωρία η ανάρρωση. Γίνεται, αλλά καλύτερα να μην το κάνεις εκτός κι αν οι μισοί έστω έχουν σκάσει λίγο. Αν είναι όλοι έγκλειστοι, άστο καλύτερα.

Παράθεση

taratata_re

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H taratata_re έγραψε στις 22:52, 21-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από christinelle
Πρώτη φορά ακούω ολική αναισθησία για...φρονιμίτες.
Και σίγουρα δεν το κάνουν τα δημόσια νοσοκομεία γιατί κι εγώ σε δημόσια τους έβγαλα (βασικά, κανείς δεν παίζει να το κάνει) γιατί κοστίζει πολύ παραπάνω, κρατάει πολύ παραπάνω, χρειάζεται περισσότερο προσωπικο/μηχανήματα/φάρμακα και απλά δεν χρειάζεται.
Πιθανές επιπλοκές τώρα...νούμερο ένα είναι η μόλυνση, για αυτό σου λένε να πλένεις δόντια συχνά και να βάζεις στοματικό διάλυμα (συν την αντιβίωση που την ξεκινάς πριν την επέμβαση) και μετα οι άλλες είναι ιατρικό λάθος (πρέπει να είναι πολύ στόκος ο γιατρός να κάνει λάθος, η επέμβαση είναι απλή).
Ολους μαζί δεν είναι καλό να τους βγάλεις γιατί θα είναι μεγάλη ταλαιπωρία η ανάρρωση. Γίνεται, αλλά καλύτερα να μην το κάνεις εκτός κι αν οι μισοί έστω έχουν σκάσει λίγο. Αν είναι όλοι έγκλειστοι, άστο καλύτερα.

Ναι μου χουν πει παιδια που εκαναν ολικη, γιατι τους εβγαλαν ολους με την μια. Αλλα σπανιες περιπτωσεις οντως, πιο συνηθισμενα ειναι η τοπικη και η μεθη.. Μεθη δεν ξερω αν κανουν στην Ελλαδα.. Οκ , και γω αυτο που ελπιζω μονο να μην πεσω σε τελειως τουβλο γιατρο κατα τα αλλα ηρεμησα ειμαι οκ πλεον

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ψαραδέλλη
H Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 19:59, 21-04-13:

Αν με ρωτούσε κάποιος ποια είναι η χειρότερη ανάμνηση που έχεις μέχρι σήμερα θα του απαντούσα πονόδοντος από φρονιμίτη.
Είχε βγει χαλασμένος ο άτιμος αλλά δεν έδινα ιδιαίτερη σημασία. Είχα κάποιες ενοχλήσεις αλλά δεν κρατούσαν πολύ, οπότε το άφηνα.
Ώσπου κάποια μέρα τρώω ένα γλυκό και έρχεται και με αποτελειώνει. Χτυπούσε όλα τα νεύρα του δεξιού μου ημισφαιρίου. Μάτια, αυτιά, τα διπλανά δόντια..είχα μουδιάσει ολόκληρη. Λες και μου είχαν καρφώσει ένα μαχαίρι στο κρανίο.
Ήμουν και στη δουλειά εκείνη την ημέρα. Σχολάω, παίρνω το αμάξι και φεύγω σφαίρα για τον οδοντίατρο. Καυτά δάκρυα από τον πόνο κυλούσαν στο πρόσωπό μου.Παρατάω το αυτοκίνητο κακήν κακώς, κατεβαίνω και προσγειώνομαι κατευθείαν στην οδοντιατρική πολυθρόνα.

Μου χτυπάει μια ένεση, παίρνει την τανάλια και....κάπως έτσι τελείωσε το μαρτύριό μου.

Παναγιά μου, τι πόνος ήταν αυτός;

Μετά με κέρασα ένα παγωτό γιατί ήμουν καλό παιδάκι που έδειξα τόσο θάρρος.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

mic97

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη mic97
Ο mic97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 83 μηνύματα.

O mic97 έγραψε στις 13:12, 27-06-13:

Καλημερα παιδια,ειμαι 16 και με ενημερωσε ο ορθοδοντικος οτι στα τελη του καλοκαιριου θα χρειαστει να κανω εξαγωγη φρονιμιτων. Ολοι μου λενε οτι δεν ειναι τιποτα αλλα εγω ψηλοφοβαμαι!!Εχει κανει κανεις απο εσας?? Ποναει??Μετα αποποσο καιρο φευγει το πρηξημο και ο πονος?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 13:53, 27-06-13:

Έχω κάνει, στα 19 μου νομίζω. Ήμουν περίπλοκη περίπτωση, μετά από 3 χρόνια σιδεράκια είχαν αρχίσει να ξαναστραβώνουν τα δόντια μου, καθώς προσπαθούσαν να βγουν οι φρονιμήτες. Ήταν σφηνωμένοι κάτω από τα άλλα δόντια, μέσα στη γνάθο, λοξά τοποθετημένοι, και έβγαλα τη μία φορά τους δύο δεξιούς, και δύο εβδομάδες μετά τους δύο αριστερούς.

Εσένα σε τι κατάσταση είναι;

Σε κάθε περίπτωση, πάρε πολύ παγωτό για μετά, μιας και το κρύο κάνει καλό. Και μη σκας, εγώ είχα χάσει 5 κιλά.

Παράθεση

Loreley

Επιφανές Μέλος

H Loreley έγραψε στις 14:07, 27-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από mic97
Καλημερα παιδια,ειμαι 16 και με ενημερωσε ο ορθοδοντικος οτι στα τελη του καλοκαιριου θα χρειαστει να κανω εξαγωγη φρονιμιτων. Ολοι μου λενε οτι δεν ειναι τιποτα αλλα εγω ψηλοφοβαμαι!!Εχει κανει κανεις απο εσας?? Ποναει??Μετα αποποσο καιρο φευγει το πρηξημο και ο πονος?
Έβγαλα τον κάτω αριστερά πριν τα Χριστούγεννα και τον κάτω δεξιά εχθές.
Δεν είναι τίποτα, με την νάρκωση θα τα καταλαβαίνεις όλα, αλλά δεν θα νιώθεις καθόλου πόνο.
Μετά πονάει και πρίζεται. Εγώ την πρώτη μέρα έχω τον τρελό πόνο, σήμερα όλα εντάξει.
Παίρνω αντιβίωση και ponstan όταν πονάω πολύ, και όλα οκ.
Όσον αφορά τα ράμματα, εμένα μου έβαλαν αυτά που φεύγουν μόνα τους. Την πρώτη φορά έφυγαν στην βδομάδα(νομίζω πως καταλάθως τα κατάπια στον ύπνο.). Αν σου βάλουν τα άλλα, θα πας να σου τα κόψουν σε λίγες μέρες, και όλα μια χαρά.
Αν θες, κάνε πλύσεις με αλατόνερο. Να τρως προσεκτικά και όσο μπορείς να μην ερεθίζεις την περιοχή εκείνη, και να πλένεις πολύ προσεκτικά τα δόντια σου.

Παράθεση

mic97

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη mic97
Ο mic97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 83 μηνύματα.

O mic97 έγραψε στις 14:21, 27-06-13:

κατα την διαρκεια της επεμβασεις εισαι τελιως νημφαλιος απλα ειναι ναρκωμενη η συγκεκρυμενη περιοχη??Εμενα ειναι ολοι εγκελιστοι.Περιπου ποσο διαρκει η ολη διαδικασια??

αα ξεχασαα και η ναρκωση γινεται με ενεση στο ουλο???

(πολλα ρωταω ... )

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 14:22, 27-06-13:

Είναι με τοπική νάρκωση. Κλείσε τα μάτια και ρώτα αν μπορείς να βάλεις ακουστικά ν'ακούς μουσική.
Τώρα το πόσο κρατάει... τι να πω, εικοσάλεπτο; Δε θυμάμαι γιατί ήμουν αγχωμένη.

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη _fairygirl_
H Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 5,251 μηνύματα.

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 14:55, 27-06-13:

Τέτοια να λέτε εσείς που φορούσατε σιδεράκια και κάνατε εξαγωγή φρονιμίτων...
Ιωάννα,τι πρόβλημα είχες και είχες βάλει σιδεράκια;

Παράθεση

Loreley

Επιφανές Μέλος

H Loreley έγραψε στις 15:10, 27-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από mic97
κατα την διαρκεια της επεμβασεις εισαι τελιως νημφαλιος απλα ειναι ναρκωμενη η συγκεκρυμενη περιοχη??Εμενα ειναι ολοι εγκελιστοι.Περιπου ποσο διαρκει η ολη διαδικασια??

αα ξεχασαα και η ναρκωση γινεται με ενεση στο ουλο???

(πολλα ρωταω ... )
Η νάρκωση γίνεται με ένεση στο ούλο(μπορεί να χρειαστεί να κάνεις παραπάνω από μία ένεση).
Δεν νιώθεις πόνο, αλλά βλέπεις και ακούς τα πάντα και νιώθεις κάποια τραβήγματα πχ.
Η διαδικασία διαρκεί κανα μισάωρο.
Επίσης, μόλις τελειώσεις, μπορεί να κάνεις και μία ένεση στο χέρι για να μην πριστείς τόσο πολύ.

Παράθεση

Loreley

Επιφανές Μέλος

H Loreley έγραψε στις 15:13, 27-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από _fairygirl_

Ιωάννα,τι πρόβλημα είχες και είχες βάλει σιδεράκια;
Είχα πολύ στραβά δόντια.
Τα κράτησα 3.5 καταραμένα χρόνια. Και τώρα βγάζω τους φρονιμίτες, γιατί οι γνάθοι μου είναι πολύ στενές, και αν δεν βγουν, κάποια στιγμή τα δόντια μου θα ξαναστραβώσουν ενδεχομένως.

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 5,251 μηνύματα.

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 15:17, 27-06-13:

Είχα πολύ στραβά δόντια.
Τα κράτησα 3.5 καταραμένα χρόνια. Και τώρα βγάζω τους φρονιμίτες, γιατί οι γνάθοι μου είναι πολύ στενές, και αν δεν βγουν, κάποια στιγμή τα δόντια μου θα ξαναστραβώσουν ενδεχομένως.
Ωχ.Και΄γω 3,5 χρόνια φορούσα σιδεράκια και τώρα είμαι με μία μικρούλα μπάρα στο στόμα που θα΄ναι μόνιμη και δε φαίνεται πάλι καλά.
Εγώ είχα το πρόβλημα ότι η κάτω γνάθος ήταν μικρότερη από την πάνω.
Και μόνο που διάβασα για ράμματα έχω τρομάξει.

Παράθεση

Loreley

Επιφανές Μέλος

H Loreley έγραψε στις 15:19, 27-06-13:

Ωχ.Και΄γω 3,5 χρόνια φορούσα σιδεράκια και τώρα είμαι με μία μικρούλα μπάρα στο στόμα που θα΄ναι μόνιμη και δε φαίνεται πάλι καλά.
Εγώ είχα το πρόβλημα ότι η κάτω γνάθος ήταν μικρότερη από την πάνω.
Και μόνο που διάβασα για ράμματα έχω τρομάξει.
Α, δεν είναι τίποτα.
Και στο λέω εγώ, που μόλις περάσω την είσοδο νοσοκομείου, με πιάνει τρέμουλο.

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 15:20, 27-06-13:

Α, δεν είναι τίποτα.
Και στο λέω εγώ, που μόλις περάσω την είσοδο νοσοκομείου, με πιάνει τρέμουλο.
Δε με πείθεις.
Και σκέψου ότι με 3,5 χρόνια σιδεράκια δε φοβάμαι καθόλου τον οδοντίατρο.

Παράθεση

Loreley

Επιφανές Μέλος

H Loreley έγραψε στις 15:23, 27-06-13:

Δε με πείθεις.
Και σκέψου ότι με 3,5 χρόνια σιδεράκια δε φοβάμαι καθόλου τον οδοντίατρο.
Να πεισθείς.
Σου φοράνε και σκουφάκι, σαν αυτό που φοράς στις εγχειρήσεις.

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 15:29, 27-06-13:

Να πεισθείς.
Σου φοράνε και σκουφάκι, σαν αυτό που φοράς στις εγχειρήσεις.
Ααα τόσο καλά.
Και μετά να φανταστώ πίνεις και τίποτα για να μην πονάς

Παράθεση

Loreley

Επιφανές Μέλος

H Loreley έγραψε στις 15:44, 27-06-13:

Ααα τόσο καλά.
Και μετά να φανταστώ πίνεις και τίποτα για να μην πονάς
Amoxil & Ponstan.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 15:47, 27-06-13:

Παγωτό λέμεεεεεε η καλύτερη δικαιολογία!!! Θυμάμαι όταν έβγαλα τους πρώτους δύο, με τη γάζα ακόμα στο στόμα, έκανα νοηματική στον πατέρα μου να με πάει από το ζαχαροπλαστείο. Πήραμε έξι μερίδες κρέμα, βανίλια και σοκολάτα, και δύο κιλά παγωτό. Η κοπέλα με είδε ζαβλακωμένη και πρησμένη, και μου χάρισε και ένα μικρό παγωτάκι, για κουράγιο.
Όταν έβγαλα τους άλλους δύο, είχαμε ήδη γεμίσει το ψυγείο με τα απαραίτητα πριν καν πάω για την αφαίρεση

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 15:56, 27-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Παγωτό λέμεεεεεε η καλύτερη δικαιολογία!!! Θυμάμαι όταν έβγαλα τους πρώτους δύο, με τη γάζα ακόμα στο στόμα, έκανα νοηματική στον πατέρα μου να με πάει από το ζαχαροπλαστείο. Πήραμε έξι μερίδες κρέμα, βανίλια και σοκολάτα, και δύο κιλά παγωτό. Η κοπέλα με είδε ζαβλακωμένη και πρησμένη, και μου χάρισε και ένα μικρό παγωτάκι, για κουράγιο.
Όταν έβγαλα τους άλλους δύο, είχαμε ήδη γεμίσει το ψυγείο με τα απαραίτητα πριν καν πάω για την αφαίρεση
Όχι όχι όχι. Θυμάμαι όταν προς στο τέλος της θεραπείας μου με τα σιδεράκια μου ευθυγράμμιζε τα δόντια και φορούσα κάτι ηλίθια λαστιχάκια και πονούσαν όλα μου τα δόντια φριχτά σε σημείο που έκλαγα το κακόμοιρο (πρώτη γυμνασίου ήμουν ) ευτυχώς που ήταν χειμώνας γιατί για 1 εβδομάδα μόνο κρέμα έτρωγα και εννοείται το μεσημεριανό περασμένο από το multi.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

OoOkoβοldOoO

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη OoOkoβοldOoO
H OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

H OoOkoβοldOoO έγραψε στις 17:29, 27-06-13:

Φρονιμίτης ό,τι χειρότερο.Ύπουλο δόντι. Πέρυσι πάω να τον βγάλω ένα μήνα πριν τις πανελλήνιες μετά από φρικτούς πόνους. Ο οδοντίατρος δεν κατάλαβα καν πως μου τον έβγαλε, δεν πόνεσα καθόλου, και έλεγα μετά σε όλους ότι τι φρονιμίτες και μαλακίες, μια απλή εξαγωγή ήταν. Μιλούσα με τις γάζες τις πρώτες ώρες φυσιολογικά μέχρι που μετά από κάνα 6ωρο όταν πέρασαν οι ενέσεις και ξύπνησα από το μεσημεριανό ύπνο, σηκώνομαι, πάω να αλλάξω γάζα, πάω να ανοίξω το στόμα μου, αισθάνομαι έναν δυνατό πόνο και δεν κατάλαβα και γω πότε ξανάνοιξα τα μάτια μου! Λιποθύμησα, ναι!Με χτυπούσαν και από το μάγουλο που τον είχα βγάλει και γω δεν καταλάβαινα τίποτα. Ε μετά από αυτό, δεν ξαναπόνεσα, περδίκι! Τώρα έχει κλείσει και η τρύπα! Μάλλον είχαν συσσωρευτεί όλα μαζί εκείνο το διάστημα και η εξαγωγή του φρονιμίτη ήρθε να αποτελειώσει την κατάσταση! Πάντως το καλό ήταν ότι έχασα 2 κιλά επειδή έτρωγα όλο σούπες, κρέμες, και διάφορα τέτοια!

Παράθεση

*Serena* (Raven)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη *Serena*
H Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 6,599 μηνύματα.

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε στις 19:37, 27-06-13:

Και εγω γαμώτο πρέπει να τους βγάλω.
Φορούσα σιδεράκια για καιρό, έχω και ένα ψεύτικο δόντι στο στόμα (όχι μόνιμο) επειδή μια τρελή μου το έβγαλε χωρίς να πρέπει και στην τελευταία επίσκεψη για καθαρισμό μου έκανε μια ακτινογραφία και τους είδε πλάγιους. Τρέμω στην ιδέα ότι θα μου κόψει το ούλο και θα βγάλει ένα πράγμα από εκεί μέσα και εγώ θα έχω 4 τρύπες μέσα στο στόμα μου. Η μαμά μου με πιέζει να πάω να τους βγάλω αλλά έχω πάθει τέτοιο ψυχολογικό με αυτά που τράβηξα για να ισιώσω τα δόντια μου από 5η δημοτικού μέχρι πέρυσι που δεν θέλω καν να το σκέφτομαι. Ολική νάρκωση δεν γίνεται να μου κάνει να μην νιώσω τίποτα? Πόσο καιρό πρεπει να τρωω σούπες και τέτοια? Και τα 4 μαζί δεν γίνεται να τα βγάλω γιατί είναι σχεδόν σίγουρο ότι αν βγάλω το 1 θα πρέπει να με τραβάνε με αλυσίδες μετά για να βγάλω και τα υπόλοιπα.

Παράθεση

Loreley

Επιφανές Μέλος

H Loreley έγραψε στις 20:12, 27-06-13:

Ρε παιδιά εγώ ούτε σούπες τρώω, ούτε τίποτα.
Απλά δεν μασάω από την μεριά που έχω την πληγή.

Evangelie, όπως είπα και πριν, πήγα εγώ, που βλέπω νοσοκομείο και τρέμω, άρα δεν είναι τίποτα.

Παράθεση

Nina-nana

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nina-nana
H Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Nina-nana έγραψε στις 00:51, 28-06-13:

Εγώ ήμουν πολύ αρνητική στο να βγάλω τους φρονιμήτες. Είχα ακούσει άπειρες ιστορίες για πόνο, πρήξιμο, ταλαιπωρία και πίστευα ότι αν τους έβγαζα θα υπέφερα κατά τη διάρκεια της εγχείρησης και για καιρό μετά.

Τελικά χρειάστηκε να τους βγάλω όλους μέσα σε δύο μέρες και μπορώ να πω ότι ήταν μια ιδιαίτερα αναίμακτη εμπειρία. Το σημαντικό είναι να πας σε γναθοχειρούργο, όχι σε οδοντίατρο. Ο γναθοχειρούργος έχει άλλο "χέρι" να το πούμε έτσι. Επιπλέον μπορεί να σου κάνει ράμματα ώστε να μην έχεις τρύπα μέσα στο στόμα, ούτε να χρειαστείς γάζες.

Αν θυμάμαι καλά, την πρώτη μέρα έφαγα παγωτό και μετά μου είχε δώσει ειδική διατροφή για τις επόμενες 4-5 μέρες, να τρώω μαλακά φαγητά όπως μακαρόνια και βραστές πατάτες. Κρέμες δεν έφαγα, ούτε χρειάστηκε να κάνω το φαγητό μου νιανιά στο μούλτι. Πάντως επιμένω, πηγαίνετε σε γναθοχειρούργο και όχι σε οδοντίατρο, η διαφορά είναι τεράστια!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Loreley

Επιφανές Μέλος

H Loreley έγραψε στις 21:46, 28-06-13:

Πήρα πριν παγωτό, και αντί να με ανακουφίσει, άρχισε πάλι να με ψιλοπονάει.
Καλά την είχα βρει με το Ponstan.

Παράθεση

xarilis3001

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη xarilis3001
Ο xarilis3001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O xarilis3001 έγραψε στις 09:18, 24-01-15:

Παιδιά καλημέρα.!
Εδώ κ 5 μέρες έχω οξεία ουλίτιδα με απίστευτο πόνο κ είμαι με αντιβιωση.
Χθες το βράδυ αρχισαν να βγαίνουν οι κάτω φρονιμίτες.
Υπάρχει περίπτωση να ευθύνονται αυτοί για την ουλίτιδα ή κάποιος με μουτζωσε κ περναω κ τα δύο μαζί... :-P ???

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Nina-nana

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nina-nana
H Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Nina-nana έγραψε στις 10:06, 24-01-15:

Τι σου είπε αυτός που έκανε τη διάγνωση της οξείας ουλίτιδας?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

xarilis3001

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη xarilis3001
Ο xarilis3001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O xarilis3001 έγραψε στις 11:01, 28-01-15:

Συγγνωμη για την καθυστερηση..Ο οδοντίατρος μου είπε πως η ουλίτιδα δημιουργήθηκε απο ενα μικρόβιο.
Να πάρω μια συγκεκριμένη αντιβιωση με παυσίπονα , κάλος καθαρισμος δοντιών με βούρτσισμα κ ενα στοματικό διάλυμα που μου σύστησε να πάρω..

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους