• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Σχετικά με τους φρονιμίτες

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
εγώ τι να πω ρε παιδιά που έχω όλους τους φρονιμίτες διπλούς???Έχω δηλαδή παραπάνω δόντια...αφού ο γιατρός μου,είπε ότι είμαι περίπτωση για έρευνα :worry:
Δεν προκαλούν πόνο....ακόμη αλλά θα πάω σε ειδικό γναθοχειρούργο. να εκτιμήση την κατάσταση;)
Κράτα τα!
Ό,τι έχεις καλό είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Και εγώ βγάζω. :pfff:
Αλλά δε πονάω ντάξει. Μόνο άμα τρώω πατατάκια ή μπέικ ρόλς κάτι παθαίνουν. :redface:
Κατ' άλλα κουλ. Ελπίζω να μην χρειαστεί να κάνω αυτά τα ανατριχιαστικά πράγματα. :look:

Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkstar

Νεοφερμένος

Η Darkstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Παιδιά έχω πρόβλημα..:( Πριν 5 μέρες έκανα εξαγωγή στον άνω κ κάτω φρονιμήτη της δεξιάς πλευράς..Ακολούθησα την φαρμακευτική αγωγή του οδοντιάτρου μου..Αν και δεν είμαι πολύ πρισμενή σήμερα κ ούτε έχω έντονο πόνο το στόμα μου ακόμα δεν ανοίγει καλα..Δηλαδή ίσα που το ανοίγω..Προσπάθησα να δω τα ράμματα και είδα ότι τα ράμματα του κάτω φρονιμήτη είναι ενωμένα με το μάγουλο..Ξέρει κάνεις αν είναι φυσιολογίκο και ήταν επιλογή του γναθοχειρούργου ή μηπως έχει κολλήσει το μαγουλό μου..Ανησυχώ και επειδή δεν ανοίγει καλά και για τα ράμματα..Please help :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Παιδιά έχω πρόβλημα..:( Πριν 5 μέρες έκανα εξαγωγή στον άνω κ κάτω φρονιμήτη της δεξιάς πλευράς..Ακολούθησα την φαρμακευτική αγωγή του οδοντιάτρου μου..Αν και δεν είμαι πολύ πρισμενή σήμερα κ ούτε έχω έντονο πόνο το στόμα μου ακόμα δεν ανοίγει καλα..Δηλαδή ίσα που το ανοίγω..Προσπάθησα να δω τα ράμματα και είδα ότι τα ράμματα του κάτω φρονιμήτη είναι ενωμένα με το μάγουλο..Ξέρει κάνεις αν είναι φυσιολογίκο και ήταν επιλογή του γναθοχειρούργου ή μηπως έχει κολλήσει το μαγουλό μου..Ανησυχώ και επειδή δεν ανοίγει καλά και για τα ράμματα..Please help :/:

Ένα πράγμα δεν καταλαβαίνω: γιατί δεν κάνεις ένα τηλεφώνημα στον γιατρό σου, να τον ρωτήσεις; Θα ένιωθες περισσότερη σιγουριά έτσι.
Αυτό που ρωτάς είναι μια απόλυτα φυσιολογική εξέλιξη, για κάποια περιστατικά χειρουργικής εξαγωγής κάτω σωφρονιστήρα. Αν σου έβαλε απορροφήσιμα ράμματα, αυτά θα απορροφηθούν σε 3 εβδομάδες περίπου. Αν σου έβαλε μετάξινα, μη απορροφήσιμα, θα πας να σου τα κόψει σε μια εβδομάδα. Το τράβηγμα από τα ράμματα, που αισθάνεσαι, είναι φυσιολογικό επακόλουθο, προφανώς εκεί βόλευε να κάνει τη συρραφή. Η δυσκολία στο άνοιγμα του στόματος είναι επίσης φυσιολογικό σύμβαμα. Μπορεί να οφείλεται είτε στην τοπική αναισθησία είτε στην ταλαιπωρία των μυών κατά την διάρκεια της εξαγωγής καθώς και στα ράμματα, αν είναι λίγο σφιχτά. Μα, δεν σου έδωσε γραπτές οδηγίες; Κατανοητή είναι η αγωνία σου,- μην ανησυχείς, όμως, συμβαίνουν όσα ανέφερες μετά από χειρουργική εξαγωγή κυρίως του κάτω φρονιμίτη. Αν δεν πονάς, για να διευκολύνεις τη διάνοιξη του στόματος, κάνε ασκήσεις: άνοιγμα - κλείσιμο, σιγά-σιγά, χωρίς να πιέζεις. Το φυσιολογικό άνοιγμα θα επανέλθει από μόνο του σταδιακά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkstar

Νεοφερμένος

Η Darkstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Σίγουρα θα πάρω τηλέφωνο μόλις ξημερώσει..Απλά έχω αγχώθει και ισώς χωρίς λογό..Πάντως σε ευχαριστώ.. Είμαι πιο ήρεμη τώρα.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

irenegate777

Νεοφερμένος

Η irenegate777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Βρε παιδιά στη δεξιά πάνω πλευρά νιώθω να έχει «σκάσει» ούλο, δηλαδή σαν να βγαίνει ο φρονιμίτης και πονάω αρκετά. Επίσης, όταν ανοίγω το στόμα μου ακούγεται ένας ήχος, ένα κλακ.

Τι είναι αυτό; Είναι φυσιολογικό; Είχε κάποιος τα ίδια συμπτώματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Λοιπόν, θα σας πω μερικά γενικά πράγματα γιατί το έχω πρόσφατο και ίσως βοηθήσουν κάποιον, να μην ταλαιπωρείστε άδικα. Εμένα κανείς δεν ήξερε να μου πει και ακόμα και τώρα, που έψαξα αρκετά, δεν έχω μάθει όσα θα ήθελα.
Για να βγάλεις φρονιμιτες σε ιδιωτικό νοσοκομείο θέλεις γυρω στα 250 ευρώ (για 2 δόντια, το ένα φαντάζομαι θα είναι 125 αλλά δεν παίρνω και όρκο. Μπορεί με 2 να σου κάνουν έκπτωση), ενώ σε δημόσιο είναι 22 ευρώ το δόντι (στο ΚΑΤ που πήγα εγώ, αλλά και στα άλλα κάπου εκεί θα είναι). Για να κλεισεις ραντεβού πρέπει να πάρεις το 1535, να κλείσεις πρώτα ραντεβού με γναθοχειρούργο, να πληρώσεις τα κλασσικά 5 ευρώ και αυτός θα σου πει αν πρέπει όντως να κάνεις εξαγωγή και θα σου κλείσει ημερομηνία (το 1535 ή η γραμματεία του νοσοκομείου ΔΕΝ κλείνει ραντεβου για επεμβασεις γναθοχειρουργικου). Εμένα μου βρήκαν ραντεβού στο ιατρείο σε μια εβδομάδα και μετά χειρουργείο σε ένα μήνα. Και ο Ευαγγελισμός το ίδιο ήταν, οπότε φαντάζομαι τους κρύους μήνες (που προτιμάει ο κόσμος να κάνει χειρουργεία) γίνεται πανικός.
Την μέρα της επέμβασης πας φαγωμένος/η καλά (γιατί μετά θα τρως γιαουρτια και πουρέδες για 5-6 μέρες, οπότε φάε σουπερ πρωινό να κάνεις απόθεμα) και σε 20-30 λεπτά έχεις τελειώσει. Χαλαρά φευγείς και πας σπίτι, απλά από το πρήξιμο και το μουδιασμα μπορεί να σου τρεχουν τα σαλια και να μιλας σαν χαζό. Ισως καταπιείς και αιμα (εγώ τουλάχιστον έγινα βαμπιρ) για αυτό να φας κανένα παγωτό μετά, να έχει κάτι το στομάχι γιατί το αιμα σκέτο μπορεί να σου φερει αναγούλα. Από εκει και πέρα τρως και πινεις κρύα (αντε θερμοκρασία δωματίου), όχι από καλαμάκι, δεν φτυνεις, δεν πειραζεις με τη γλωσσα την περιοχή, δεν καπνίζεις, αποφέυγεις να ρουφας/φυσας μύτη, δεν πλένεις δόντια/κάνεις πλύσεις για 24 ώρες, δεν πίνεις αλκοόλ και εννοείται δεν τρώς σκληρά.
Επίσης μου είπαν ότι καλό είναι να τους βγάζεις σε μικρή ηλικια (ταλαιπωρείσαι λιγότερο) και να μην περιμένεις να σε ενοχλήσουν γιατί μπορεί να σου κάνουν ζημιά (από το να σου στραβώσουν τα υπόλοιπα δόντια μέχρι να σου κάνουν φλεγμονή και να κινδυνευσουν να "σαπίσουν" τα διπλανά δόντια ή να γίνει ζημιά στο οστό/ούλο). Λενε ότι σε μεγαλύτερη ηλικία υπάρχει και μεγαλύτερη πιθανότητα να πάθει ζημιά νευρο... Βέβαια, αυτά μπορεί να τα λένε για να έχουν δουλειά, αλλά εγώ φυλάω τα ρούχα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Λοιπόν, θα σας πω μερικά γενικά πράγματα γιατί το έχω πρόσφατο και ίσως βοηθήσουν κάποιον, να μην ταλαιπωρείστε άδικα. Εμένα κανείς δεν ήξερε να μου πει και ακόμα και τώρα, που έψαξα αρκετά, δεν έχω μάθει όσα θα ήθελα.
Για να βγάλεις φρονιμιτες σε ιδιωτικό νοσοκομείο θέλεις γυρω στα 250 ευρώ (για 2 δόντια, το ένα φαντάζομαι θα είναι 125 αλλά δεν παίρνω και όρκο. Μπορεί με 2 να σου κάνουν έκπτωση), ενώ σε δημόσιο είναι 22 ευρώ το δόντι (στο ΚΑΤ που πήγα εγώ, αλλά και στα άλλα κάπου εκεί θα είναι). Για να κλεισεις ραντεβού πρέπει να πάρεις το 1535, να κλείσεις πρώτα ραντεβού με γναθοχειρούργο, να πληρώσεις τα κλασσικά 5 ευρώ και αυτός θα σου πει αν πρέπει όντως να κάνεις εξαγωγή και θα σου κλείσει ημερομηνία (το 1535 ή η γραμματεία του νοσοκομείου ΔΕΝ κλείνει ραντεβου για επεμβασεις γναθοχειρουργικου). Εμένα μου βρήκαν ραντεβού στο ιατρείο σε μια εβδομάδα και μετά χειρουργείο σε ένα μήνα. Και ο Ευαγγελισμός το ίδιο ήταν, οπότε φαντάζομαι τους κρύους μήνες (που προτιμάει ο κόσμος να κάνει χειρουργεία) γίνεται πανικός.
Την μέρα της επέμβασης πας φαγωμένος/η καλά (γιατί μετά θα τρως γιαουρτια και πουρέδες για 5-6 μέρες, οπότε φάε σουπερ πρωινό να κάνεις απόθεμα) και σε 20-30 λεπτά έχεις τελειώσει. Χαλαρά φευγείς και πας σπίτι, απλά από το πρήξιμο και το μουδιασμα μπορεί να σου τρεχουν τα σαλια και να μιλας σαν χαζό. Ισως καταπιείς και αιμα (εγώ τουλάχιστον έγινα βαμπιρ) για αυτό να φας κανένα παγωτό μετά, να έχει κάτι το στομάχι γιατί το αιμα σκέτο μπορεί να σου φερει αναγούλα. Από εκει και πέρα τρως και πινεις κρύα (αντε θερμοκρασία δωματίου), όχι από καλαμάκι, δεν φτυνεις, δεν πειραζεις με τη γλωσσα την περιοχή, δεν καπνίζεις, αποφέυγεις να ρουφας/φυσας μύτη, δεν πλένεις δόντια/κάνεις πλύσεις για 24 ώρες, δεν πίνεις αλκοόλ και εννοείται δεν τρώς σκληρά.
Επίσης μου είπαν ότι καλό είναι να τους βγάζεις σε μικρή ηλικια (ταλαιπωρείσαι λιγότερο) και να μην περιμένεις να σε ενοχλήσουν γιατί μπορεί να σου κάνουν ζημιά (από το να σου στραβώσουν τα υπόλοιπα δόντια μέχρι να σου κάνουν φλεγμονή και να κινδυνευσουν να "σαπίσουν" τα διπλανά δόντια ή να γίνει ζημιά στο οστό/ούλο). Λενε ότι σε μεγαλύτερη ηλικία υπάρχει και μεγαλύτερη πιθανότητα να πάθει ζημιά νευρο... Βέβαια, αυτά μπορεί να τα λένε για να έχουν δουλειά, αλλά εγώ φυλάω τα ρούχα μου.

ανατρίχιασα!!! :cold::cold::cold:
Αληθεύει ότι μπορεί να στραβώσουν τα υπόλοιπα δόντια και να σου χαλάσουν τα διπλανά. Για το νεύρο δεν ξέρω, δεν μου έχει πει κάτι τέτοιο ο οδοντίατρός μου. Δεν παίζει να τους βγάλω, φοβάμαι :( Πρέπει όμως να βγουν όλοι γιατί δεν έχω χώρο στο στόμα μου και λυπάμαι γιατί ως τώρα μου έχουν φυτρώσει οι 2 και έχουν βγει κανονικά. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Αν σου έχουν βγει κανονικά, εξάγονται πανευκολα. Εμένα ήταν έγκλειστοι οι τρεις και ο τέταρτος ίσα που είχε σκάσει (και με πόναγε στην αρχή αρκετά). Ε σε πληροφορω ότι οι εγκλειστοι που δεν με ενόχλησαν ποτέ, μου έβγαλαν την πίστη να βγουν (ούρλιαζα στο χειρουργείο), μετά πρήστηκαν, αιμορραγούσα (λίγο) για πολλές ώρες και γενικά ήμουν χάλια. Ο μοναδικός που είχε σκάσει μύτη, βγήκε αμέσως, ούτε που το κατάλαβα. Αφού βλέπω το δόντι στην τσιμπίδα του γιατρού και λέω "πλάκα κάνεις, αποκλείεται να το εβγαλες τόσο γρήγορα". Μετά ούτε που ένιωθα χειρουργημένη σε εκείνο το σημείο...Οπότε μη φοβάσαι, οι εγκλειστοι είναι η δύσκολη υπόθεση. Αν εμένα ήταν όλοι έξω, σε 5 λεπτά θα είχα τελειώσει.

Βρε παιδιά στη δεξιά πάνω πλευρά νιώθω να έχει «σκάσει» ούλο, δηλαδή σαν να βγαίνει ο φρονιμίτης και πονάω αρκετά. Επίσης, όταν ανοίγω το στόμα μου ακούγεται ένας ήχος, ένα κλακ.

Τι είναι αυτό; Είναι φυσιολογικό; Είχε κάποιος τα ίδια συμπτώματα;

Το κλακ δεν έχω ιδέα τι είναι, αλλά προφανώς σου βγαίνει ο φρονιμίτης. Αμα πονάς πήγαινε καλύτερα σε κανέναν γναθοχειρούργο να σου πει αμα είναι να το βγάλεις ή να σου γράψει κάποια αγωγή.
Και ναι, για φρονιμίτες ΔΕΝ πας σε οδοντίατρο (οπως έχω ακούσει πολλούς να λένε) πας μόνο σε γναθοχειρούργο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Αν σου έχουν βγει κανονικά, εξάγονται πανευκολα. Εμένα ήταν έγκλειστοι οι τρεις και ο τέταρτος ίσα που είχε σκάσει (και με πόναγε στην αρχή αρκετά). Ε σε πληροφορω ότι οι εγκλειστοι που δεν με ενόχλησαν ποτέ, μου έβγαλαν την πίστη να βγουν (ούρλιαζα στο χειρουργείο), μετά πρήστηκαν, αιμορραγούσα (λίγο) για πολλές ώρες και γενικά ήμουν χάλια. Ο μοναδικός που είχε σκάσει μύτη, βγήκε αμέσως, ούτε που το κατάλαβα. Αφού βλέπω το δόντι στην τσιμπίδα του γιατρού και λέω "πλάκα κάνεις, αποκλείεται να το εβγαλες τόσο γρήγορα". Μετά ούτε που ένιωθα χειρουργημένη σε εκείνο το σημείο...Οπότε μη φοβάσαι, οι εγκλειστοι είναι η δύσκολη υπόθεση. Αν εμένα ήταν όλοι έξω, σε 5 λεπτά θα είχα τελειώσει.

μακάρι να μου φυτρώσουν και οι άλλοι 2 κανονικά για να βγουν πιο εύκολα γιατί αν είναι έγκλειστοι θα προτιμήσω να τους πάρω μαζί μου στον άλλο κόσμο, παρά να τους βγάλω :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
E για αυτό σου λέω, πήγαινε τώρα και βγάλε αυτους που φύτρωσαν να ξεμπερδεύεις. Μετά βλέπεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ρε παιδιά μόλις έβγαλα ενα φρονιμίτη, επιτέλους ο άτιμος με ταλαιπωρούσε χρόνια. Μου το ραψε κιόλας. Κι εγω τωρα θέλω σαν τρελή να καπνίσω. Απαγορεύεται; Ξεχασα να ρωτήσω τον γιατρό στη φούρια μου να φυγω απο κει :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Όταν λες μόλις;
Για περίπου μία ημέρα μετά την εξαγωγή πρέπει να αποφεύγεις τα ζεστά ποτά και φαγητά αλλά και το κάπνισμα ώστε να μην αναπτύσσεται υψηλή θερμοκρασία στην κοιλότητα του στόματος.
Θα καθυστερήσει την επούλωση και ίσως δεις λίγη αιμορραγία.

Καλή ανάρρωση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Όταν λες μόλις;
Για περίπου μία ημέρα μετά την εξαγωγή πρέπει να αποφεύγεις τα ζεστά ποτά και φαγητά αλλά και το κάπνισμα ώστε να μην αναπτύσσεται υψηλή θερμοκρασία στην κοιλότητα του στόματος.
Θα καθυστερήσει την επούλωση και ίσως δεις λίγη αιμορραγία.

Καλή ανάρρωση!

Ευχαριστω:) Εννοω πριν απο δυο ακριβως ωρες τον εβγαλα, αλλα δεν την παλεψα και εκανα ενα τσιγαρακι. 8 τζουρίτσες μετρημένες:redface: Τωρα θελω κι αλλο:/: Βλακεια κανω; Εχω σκάσει πφ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Ευχαριστω:) Εννοω πριν απο δυο ακριβως ωρες τον εβγαλα, αλλα δεν την παλεψα και εκανα ενα τσιγαρακι.:redface: Τωρα θελω κι αλλο:/: Βλακεια κανω; Εχω σκασει πφ

Μη ξανακαπνίσεις σήμερα!
Μία μέρα είναι.

Οι φρονιμίτες μπορεί να μη σε ταλαιπώρησαν κατά την εξαγωγή αλλά ίσως παρουσιάσεις φλεγμονή αν δεν προσέχεις.

Φιλικά, μία παθούσα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Μη ξανακαπνίσεις σήμερα!
Μία μέρα είναι.

Οι φρονιμίτες μπορεί να μη σε ταλαιπώρησαν κατά την εξαγωγή αλλά ίσως παρουσιάσεις φλεγμονή αν δεν προσέχεις.

Φιλικά, μία παθούσα.:P

Πφ, αχ, μμ, ααα, χμ,
Καλα.
Καλα. πφ, πφ πφφφφφ



Και στη φλεγμονη τι σου συνεβη? Δηλαδη τι ειχες και πως περασε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Και στη φλεγμονη τι σου συνεβη? Δηλαδη τι ειχες και πως περασε?

Αφού δεν έχεις πρόβλημα δεν υπάρχει λόγος να σε προετοιμάζω για το χειρότερο σενάριο.:P

Γενικά πάντως, η αγωγή ποικίλλει από το βαθμό της φλεγμονής.
Εγώ έκανα απλές πλύσεις με αντισηπτικό, άλλος μπορεί να έλαβε αγωγή.
Δεν ήταν το κάπνισμα ο λόγος στη δική μου περίπτωση, αλλά το αποτέλεσμα είναι κατά βάση κοινό.

Πάντως, οι φρονιμίτες είναι συνήθως επίπονη υπόθεση.
Αν δεν έχεις τέτοιο ζήτημα είναι κρίμα να ταλαιπωρηθείς από δική σου ενέργεια.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Αφού δεν έχεις πρόβλημα δεν υπάρχει λόγος να σε προετοιμάζω για το χειρότερο σενάριο.:P

Γενικά πάντως, η αγωγή ποικίλλει από το βαθμό της φλεγμονής.
Εγώ έκανα απλές πλύσεις με αντισηπτικό, άλλος μπορεί να έλαβε αγωγή.
Δεν ήταν το κάπνισμα ο λόγος στη δική μου περίπτωση, αλλά το αποτέλεσμα είναι κατά βάση κοινό.

Πάντως, οι φρονιμίτες είναι συνήθως επίπονη υπόθεση.
Αν δεν έχεις τέτοιο ζήτημα είναι κρίμα να ταλαιπωρηθείς από δική σου ενέργεια.;)


Εχεις δικιο. Πηρα το γιατρο και μου πε μετά απο 3 ώρες. Σχεδον περασαν αλλα δεν θα κανω αλλο. Ισως δυο ακομα μεσα στην ημερα και τελος. Οχι παραπανω. Θα παω και δουλειά, θα ξεχαστώ. Θα κοιμηθω και νωρις να μην το σκεφτομαι και χαρμανιαζω.:redface:
Σ'ευχαριστω πολυ για τις συμβουλές:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Λοιπόν, δεν πονάω σχεδόν καθόλου. Μόνο που μ'ενοχλεί το ραμματάκι, αισθάνομαι πως έχω κάτι ξένο. Ενα μικρό ενοχληματάκι που δεν το λες πόνο σε καμμία περίπτωση. Και ουδεμία σχέση με τον πόνο που είχα όταν έσκαγε! Χθες μ'επιασε λιγάκι αλλά πήρα ενα παυσίπονο και πέρασε ως δια μαγείας. Κάπνισα κανονικότατα απο το απόγευμα κι έπειτα:redface:, εφαγα μουσακά:redface::redface: και γενικώς όλα καλά. Τον φοβόμουν να τον βγάλω και το καθυστερούσα πολύ καιρό. Τώρα είμαι έτοιμη να κλείσω ραντεβού για έναν ακόμα. :D Να φρονημέψω λιγάκι ακόμα δηλαδή:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Επανηλθα! Εκλεισα ραντεβου τελος καλοκαιριου να βγαλω και τον αλλο-και τελος-. Ελπιζω να ειμαι το ιδιο τυχερη οπως και με τον προηγουμενο που πραγματικα δεν καταλαβα τ-ι-π-ο-τ-α! Ουτε οταν γινοταν η εξαγωγη, ουτε μετα στην αναρρωση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top