Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,088 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,945 μηνύματα σε 74,641 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Σχετικά με τους φρονιμίτες

ροζ ελαφαντάκι

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ροζ ελαφαντάκι
H ροζ ελαφαντάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H ροζ ελαφαντάκι έγραψε στις 14:12, 06-09-17:

Καλησπέρα κι απο εμένα...λοιπόν με εμένα συμβαίνει το εξής παράδοξο....
είχα σιδεράκια πάνω κάτω 2,5 χρόνια τώρα (στην κάτω γνάθο τα βγάλαμε πριν κανα μήνα). Ανέκαθεν ρώταγα την ορθοδοντικό αν οι φρονιμίτες μου δημιουργούν πρόβλημα γιατί υπήρχαν μέρες που αισθανόμουν ενοχλήσεις -σφίξιμιο και μετά μου δημιουργούσε πονοκέφαλο όλο αυτό.Εκείνη όμως μου έλεγε οτι δεν χρειάζεται να τουσ βγάλω γτ δεν βλέπει κάποια φλεγμονή (δλδ οτι δεν βλέπει να βγαίνουν).Επειδή είμαι καχύποπτη όμως και δυστυχώς τις περισσότερες φορές επιβεβαιώνομαι πήγα και σε άλλους 2 ορθοδοντικούς στο μεσοδιάστημα αυτών των χρόνων για να μου πουν γνώμη!(παίζει να με πείτε τρελή το ξέρω ) Ο ένας μου είπε οτι θα μου είχε κάνει και εξαγωγές προγόμφιων (αυτό έχει να κάνει με τον συνωστισμό /στραβά δόντια και για να καταλάβετε πόσο μικρό είναι το στόμα μου)και ο δεύτερος μού είπε οτι και αυτός παίζει να μου είχε κάνει τις εξαγωγές αλλά μου τόνισε οτι πρεπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να βγάλω τους φρονιμίτες και αν γινόταν μέσα σε 2 μήνες (κοντά Μάρτιο του 17 πήγα)γτ θα μου κάνουν ζημιά (ο άνθρωπος έκατσε ενα εικοσάλεπτο χωρίς να μου πάρει εκτίμηση και μου έδειχνε φωτό άλλων πελατών που τους δημιούργησαν ζημιά οι φρονιμίτες μακροπρόθεσμα μετά απο σιδεράκια!). Οπότε πάω κι εγώ βγάζω τον Ιούνιο και δεύτερη πανοραμική για να είμαι κομπλέ κι εντελώς σίγουρη οτι θα πάρω την σωστή εκτίμηση απ την κανονική μου ιατρό και μου κάνει οτι όντως δεν έχεις καθόλου χώρο στους κάτω και ίσως χρειαστεί να βγουν και θα σε ενημερώσω εγώ πότε και κάτι τέτοια. Και ρωτάω εγώ τώρα..είναι δυνατόν ο άλλος χωρίς κανένα συμφέρον να με παροτρύνει τόσο έντονα να βγάλω τους φρονιμίτες και η δικιά μου να ειναι τόσο αραχτή και λάιτ? Και τα καλύτερα σας τα άφησα για το τέλος.Η κοπέλα στη γραμματεία μου είχε πει πάνω στην κουβέντα μια φορά για μια ασθενή που είχαν που είχε βάλει 10χρόνια πριν και επειδή έβγαλε φρονιμιτες της ξαναστράβωσαν και πήγε να βάλει πάλι σιδεράκια...Γενικά όταν πιέζεις εσύ κάποιον να δει κάτι χωρίς δικιά του βούληση πάντα κάτι μου λέει..και ούσα πωλήτρια σε καταστήματα κινητών που η κοροιδία πέφτει σύννεφο παρεπιμπτόντως γτ δεν ζουμε στην φρουτοπία θεωρώ ότι μου γυρνάει... :') :')
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

*Serena* (Raven)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη *Serena*
H Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 6,599 μηνύματα.

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε στις 15:56, 06-09-17:

Μάλιστα τουλάχιστον δε μένει μόνιμο "κουσούρι" γιατί θα πάθαινα κρίση.

Μέθη τι είναι? Έχεις τις αισθήσεις σου? Γενικότερα εδώ που ζω είθισται να τους βγάζεις 2-2 ανά μεριά. Πριν λίγο καιρό έλεγα σε μια παρέα ότι θέλω να τους βγάλω και τους 4 μαζί για να υποφέρω μια φορά και μου είπαν ότι δε στέκει αυτό που ζητάς γιατί δε θα μπορείς να φας, ενώ αν βγάλεις πχ πρώτα δεξιά και μετά αριστερά θα μπορεις να τρως από εκείνη τη μεριά.

Ενώ φαινομενικά έχω μικρό στόμα και δεν υπάρχει χώρος να βγουν πριν 2-3 μήνες έσκασε μύτη ο ένας και από τότε μου έχει γίνει εμμονή και φόβος. Δε νιώθω κάτι, δε με ενοχλεί αλλά επειδή φορούσα σιδεράκια κάτι αιώνες καλό θα ήταν να τους βγάλω πριν αρχίσουν να προκαλούν πρόβλημα.

Επίσης παίζει ρόλο που θα γίνει η αφαίρεση? Οι γνωστοί μου που έχουν βγάλει έχουν πάει στο νοσοκομείο σε γναθοχειρούργο για τους έγκλειστους και στον οδοντίατρο τους για τους μη. Ο γιατρός μας την τελευταία φορά που το είχαμε συζητήσει είχε πει ότι μπορεί να τους βγάλει όλους μια χαρά. Που είναι πιο ασφαλές όμως? Εγώ τώρα έχω 3 έγκλειστους και έναν ημι-έγκλειστο.

Για την ώρα δεν πάω να κάνω τον καθιερωμένο καθαρισμό για να μην δεν το φρονιμίτη και με κυνηγάει να τον βγάλω αλλά έχω βάλει προσωπικό στόχο να ξεμπερδέψω μέχρι τα Χριστούγεννα. .
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 713 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 08:23, 07-09-17:

Αρχική Δημοσίευση από Helium
Εμένα μου είχε απαγορεψει ένα σωρό πράγματα. Αφενός τροφές που μπορεί να μπουν μέσα και αφετέρου τροφές που μπορεί να αναπτύξουν μικρόβια. Μου είχε πει ούτε στον καφέ να μην βάζω γάλα. Ίσως ήταν υπερβολική, αν σκεφτεις ότι εγώ έχω κολλημα με τα δόντια μου και τα καθαριζω υπερβολικά. Αλλά φαντάζομαι δεν θα είναι όλοι έτσι.
Περιεργο, πρωτη φορα ακουω για το γαλα. Ρωτησα και αλλους χθες και μου ειπαν οτι επιναν κανονικα γαλα. Μηπως το απαγορεψε για να μη ξεχαστεις και χρησιμοποιησεις καλαμακι;

Αρχική Δημοσίευση από ροζ ελαφαντάκι
Καλησπέρα κι απο εμένα...λοιπόν με εμένα συμβαίνει το εξής παράδοξο....
είχα σιδεράκια πάνω κάτω 2,5 χρόνια τώρα (στην κάτω γνάθο τα βγάλαμε πριν κανα μήνα). Ανέκαθεν ρώταγα την ορθοδοντικό αν οι φρονιμίτες μου δημιουργούν πρόβλημα γιατί υπήρχαν μέρες που αισθανόμουν ενοχλήσεις -σφίξιμιο και μετά μου δημιουργούσε πονοκέφαλο όλο αυτό.Εκείνη όμως μου έλεγε οτι δεν χρειάζεται να τουσ βγάλω γτ δεν βλέπει κάποια φλεγμονή (δλδ οτι δεν βλέπει να βγαίνουν).Επειδή είμαι καχύποπτη όμως και δυστυχώς τις περισσότερες φορές επιβεβαιώνομαι πήγα και σε άλλους 2 ορθοδοντικούς στο μεσοδιάστημα αυτών των χρόνων για να μου πουν γνώμη!(παίζει να με πείτε τρελή το ξέρω ) Ο ένας μου είπε οτι θα μου είχε κάνει και εξαγωγές προγόμφιων (αυτό έχει να κάνει με τον συνωστισμό /στραβά δόντια και για να καταλάβετε πόσο μικρό είναι το στόμα μου)και ο δεύτερος μού είπε οτι και αυτός παίζει να μου είχε κάνει τις εξαγωγές αλλά μου τόνισε οτι πρεπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να βγάλω τους φρονιμίτες και αν γινόταν μέσα σε 2 μήνες (κοντά Μάρτιο του 17 πήγα)γτ θα μου κάνουν ζημιά (ο άνθρωπος έκατσε ενα εικοσάλεπτο χωρίς να μου πάρει εκτίμηση και μου έδειχνε φωτό άλλων πελατών που τους δημιούργησαν ζημιά οι φρονιμίτες μακροπρόθεσμα μετά απο σιδεράκια!). Οπότε πάω κι εγώ βγάζω τον Ιούνιο και δεύτερη πανοραμική για να είμαι κομπλέ κι εντελώς σίγουρη οτι θα πάρω την σωστή εκτίμηση απ την κανονική μου ιατρό και μου κάνει οτι όντως δεν έχεις καθόλου χώρο στους κάτω και ίσως χρειαστεί να βγουν και θα σε ενημερώσω εγώ πότε και κάτι τέτοια. Και ρωτάω εγώ τώρα..είναι δυνατόν ο άλλος χωρίς κανένα συμφέρον να με παροτρύνει τόσο έντονα να βγάλω τους φρονιμίτες και η δικιά μου να ειναι τόσο αραχτή και λάιτ? Και τα καλύτερα σας τα άφησα για το τέλος.Η κοπέλα στη γραμματεία μου είχε πει πάνω στην κουβέντα μια φορά για μια ασθενή που είχαν που είχε βάλει 10χρόνια πριν και επειδή έβγαλε φρονιμιτες της ξαναστράβωσαν και πήγε να βάλει πάλι σιδεράκια...Γενικά όταν πιέζεις εσύ κάποιον να δει κάτι χωρίς δικιά του βούληση πάντα κάτι μου λέει..και ούσα πωλήτρια σε καταστήματα κινητών που η κοροιδία πέφτει σύννεφο παρεπιμπτόντως γτ δεν ζουμε στην φρουτοπία θεωρώ ότι μου γυρνάει... :') :')
Εμενα μου στραβωσαν απο τους φρονιμιτες και επειδη δεν φορουσα τα retainers. Επισης αν σου ειναι εγκλειστοι πρεπει να τους βγαλεις γιατι συσσωρευονται βακτηρια και χανεις οστο. Εμενα οι 2 στην κατω γναθο ηταν εγκλειστοι. Δεν ειχα ποτε φλεγμονη ή πονο μεχρι που μου κανει ο οδοντιατρος μετρησεις στα ουλα και μου βρισκει βακτηρια στην περιοχη των εγκλειστων σε βαθος 13 και 14 χιλιοστα! Στις ακτινες φαινοταν ξεκαθαρα ποσο ειχε μειωθει το οστο. Ο οδοντιατρος μου εδειξε ακτινες απο αλλους ασθενεις με εγκλειστους φρονιμιτες που ακουμπουσαν τις διπλανες ριζες και τις ειχαν λιωσει. Το τελευταιο πραγμα που θελεις ειναι να χασεις τα προσκειμενα δοντια και να αποκτησεις περιοδοντιτιδα. Ο συγκεκριμενος οδοντιατρος δεν ειχε να κερδισει τιποτα γιατι ουτως η αλλως δεν θα τους αφαιρουσε ο ιδιος.

Αρχική Δημοσίευση από *Serena*
Μάλιστα τουλάχιστον δε μένει μόνιμο "κουσούρι" γιατί θα πάθαινα κρίση.

Μέθη τι είναι? Έχεις τις αισθήσεις σου? Γενικότερα εδώ που ζω είθισται να τους βγάζεις 2-2 ανά μεριά. Πριν λίγο καιρό έλεγα σε μια παρέα ότι θέλω να τους βγάλω και τους 4 μαζί για να υποφέρω μια φορά και μου είπαν ότι δε στέκει αυτό που ζητάς γιατί δε θα μπορείς να φας, ενώ αν βγάλεις πχ πρώτα δεξιά και μετά αριστερά θα μπορεις να τρως από εκείνη τη μεριά.

Ενώ φαινομενικά έχω μικρό στόμα και δεν υπάρχει χώρος να βγουν πριν 2-3 μήνες έσκασε μύτη ο ένας και από τότε μου έχει γίνει εμμονή και φόβος. Δε νιώθω κάτι, δε με ενοχλεί αλλά επειδή φορούσα σιδεράκια κάτι αιώνες καλό θα ήταν να τους βγάλω πριν αρχίσουν να προκαλούν πρόβλημα.

Επίσης παίζει ρόλο που θα γίνει η αφαίρεση? Οι γνωστοί μου που έχουν βγάλει έχουν πάει στο νοσοκομείο σε γναθοχειρούργο για τους έγκλειστους και στον οδοντίατρο τους για τους μη. Ο γιατρός μας την τελευταία φορά που το είχαμε συζητήσει είχε πει ότι μπορεί να τους βγάλει όλους μια χαρά. Που είναι πιο ασφαλές όμως? Εγώ τώρα έχω 3 έγκλειστους και έναν ημι-έγκλειστο.

Για την ώρα δεν πάω να κάνω τον καθιερωμένο καθαρισμό για να μην δεν το φρονιμίτη και με κυνηγάει να τον βγάλω αλλά έχω βάλει προσωπικό στόχο να ξεμπερδέψω μέχρι τα Χριστούγεννα. .
Εγω τους εβγαλα σε γναθοχειρουργο, 2 εγκλειστους, 2 κανονικους. Ο οδοντιατρος μου δεν βγαζει φρονιμιτες και καλα κανει γιατι εχω ακουσει περιστατικα απο οδοντιατρους που εχουν αναλαβει εξαγωγες φρονιμιτων με αποτελεσμα ο ασθενης να καταληξει με σοβαρα προβληματα. Εγω στην θεση σου θα πηγαινα σε γναθοχειρουργο γιατι εχουν μεγαλυτερη εμπειρια.

Να πας για καθαρισμο και αστον να λεει για τον φρονιμιτη. Δεν εισαι υποχρεωμενη να τον ακουσεις.

Εγω μια χαρα ετρωγα που εβγαλα και τους 4 σε μια επισκεψη. 3 μερες σουπες και υγρες τροφες και απο την 4η μερα στερεη τροφη. Στην 5η ημερα ετρωγα ψητο κοτοπουλο και στην 12η μερα πατατακια. Δεν ξερω αν ειχα τις αισθησεις μου οταν μου τους εβγαλε γιατι δεν θυμαμαι απολυτως τιποτα. Η βοηθος μου ειπε οτι θα ειμαι σε θεση να μιλαω και να τους λεω πως ειμαι κατα την διαρκεια της επεμβασης, αλλα οτι δεν θα θυμαμαι τιποτα μετα και οντως δεν θυμαμαι. Καλυτερα που δεν θυμαμαι γιατι ειμαι σιγουρη οτι θα ηταν τραυματικη εμπειρια να βλεπω τα παντα.

Να προσθεσω οτι μου εκανε απο 2 απορροφησιμα ραμματα και στις 4 περιοχες. Τα ραμματα επεσαν στις 7-11 μερες. Ηταν καπως ενοχλητικα γιατι πικριζαν ελαφρως και στην κατω γναθο κατα εναν περιεργο τροπο τα ραμματα σφηνωσαν αναμεσα στα 2 τελευταια δοντια. Πιστευω ομως οτι ειναι προτιμωτερο να κανουν ραμματα για πιο ταχεια επουλωση.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nelliel : 07-09-17 στις 08:34.
Παράθεση

Helium (The fractured but whole)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Helium
H The fractured but whole αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 250 μηνύματα.

H Helium έγραψε στις 17:25, 07-09-17:

Εγώ που δεν προτιμησα μεθη και τα θυμάμαι όλα, εντάξει, δεν είναι και τραυματικη εμπειρία, αλλά εξαρτάται ποσό αντεχεις να σου πειραζουν τα δόντια τόση ώρα. Γιατί πόνο δεν νιωθεις, μια πίεση νιωθεις, και την ενοχληση που ειναι μουδιασμενη μέχρι και η γλώσσα. Πάντως κι εγώ αν το ξανακανα με μεθη ή χωρίς, νομίζω θα τους εβγαζα όλους μαζί να ξεμπερδευω. Είναι διπλή ταλαιπωρια να τους βγαζεις δυο δυο. Διπλός χρόνος αναρρωσης, δυο επεμβάσεις..
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Johny4Life

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Johny4Life
Ο Johny4Life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 149 μηνύματα.

O Johny4Life You can be and do everything!~ έγραψε στις 11:04, 08-09-17:

Αυτο για το γαλα το αναφερουν καποιες φορες οι κλινικοι διοτι υπαρχουν αναφορες οτι δρα σαν υποστρωμα αποικισης και ανάπτυξης μικροβίων. Δεν χρηζει ομως επαρκους τεκμηριωσης ερευνητικα.
Ενας στοματικος και γναθοπροσωπικος χειρουργος εχει μεγαλύτερη εμπειρια στο θεμα των εγκλειστων και σαφως μεγαλύτερη δεξιοτεχνια και άνεση. Και ένας οδοντίατρος ομως μπορει να χειριστει τετοιες περιπτώσεις αλλα σαφως εγκειται στα ορια στις δυνατοτητες και στην εκτιμηση του εκάστοτε περιστατικού απο τον ιδιο.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Johny4Life : 08-09-17 στις 11:08.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους