Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,080 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,724 μηνύματα σε 74,628 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

[Καπνιστές] Ο λόγος που ξεκίνησες το κάπνισμα;

Για ποίο λόγο ξεκίνησατε το κάπνισμα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 173)
Κάπνιζαν οι φίλοι μου
15
8,67%
Ψυχολογική κατάσταση
29
16,76%
Μοναξιά
6
3,47%
Γεύση/άρωμα
13
7,51%
Style
4
2,31%
Ήθελα να φαίνομαι μεγαλύτερος
0
0%
Επειδή κάπνιζε το πρότυπο μου
0
0%
Έτυχε ένα βράδυ σε μια έξοδο
9
5,20%
Επειδή ταιριάζει με τον καφέ
3
1,73%
Βαρέθηκα να περιμένω το λεωφορείο με σταυρωμένα χέρια
4
2,31%
Μετά το σεξ είναι η καλύτερη απόλαυση
1
0,58%
Επειδή το διαφήμιζαν συνέχεια στα ΜΜΕ
0
0%
Κάποιος άλλος λόγος
11
6,36%
Δεν καπνίζω, αλλά θέλω να δω τα αποτελέσματα! Σε πηγάδι κατούρησα;
78
45,09%

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 06:29, 10-03-08:

Σημείωση: Καταρχάς μηνύματα από αντί καπνιστές είτε μηνύματα αντικαπνιστικού χαρακτήρα θα διαγράφονται ως off-topic χωρίς προειδοποίηση. Η συνεχόμενη παράβλεψη της σημείωσης αυτής θα οδηγήσει σε infraction.

------------------------------------------------------------------------------------------

Για ποίο λόγο ξεκινήσατε το κάπνισμα;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη io-io
H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 14:01, 10-03-08:

Εγω ψηφισα, τα bacardi-α φταινε!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 11-03-08 στις 10:49. Αιτία: split
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 10:52, 11-03-08:

btw δεν περίμενα τόσους ψήφους στην επιλογή "Μοναξιά"

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 10:57, 11-03-08:

Είχα προβλήματα στο σπίτι, ψήφησα μέν Ψυχολογική κατάσταση που είναι αλήθεια αλλα έπαιξε ρόλο και η αντιδραστικότητα, είμουν αντίθετη σε όλα και όταν είπε ο φάδερ μην τολμήσεις να το πιάσεις σκέυτηκα ότι τον εκδηκούμε κάνοντάς πράγματα που δεν ήθελε να κάνω οπότε με έκανε να νοιώθω καλύτερα ξέροντας ότι περνάει το δικό μου

Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 10:58, 11-03-08:

Στις πανελλήνιες.....έκει έγινε η ζημιά.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 12:13, 11-03-08:

Δoκιμασα ενα Camel, το σιχαθηκα και μετα απο κανα χρονο δοκιμασα το More Menthol και το λατρεψα....simple as that...

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 12:27, 11-03-08:

Δεν καπνίζω, αλλά τη μία και μοναδική φορά, που άναψα τσιγάρο και το ακούμπησα στα χείλη μου ήμουν ψυχολογικά χάλια, έδινα επί ένα μήνα Πανελλαδικές και είχα κλατάρει. Μόνη στο σπίτι, περιφερόμουν σαν το αργίμι μες στο σπίτι. Ευτυχώς πριν καν ρουφήξω κανονικά σιχάθηκα αυτό που πήγα να κάνω και το πέταξα.
Ψήφισα ψυχολογική κατάσταση.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 13:06, 11-03-08:

Από πολύ μικρή μου άρεσε πολύ η μυρωδιά του καπνού, οπότε όταν πρωτοδοκίμασα, κόλλησα. Έτυχε βέβαια να πρωτοδοκιμάσω επίσης από ελαφριά τσιγάρα, που δεν σε ζαλίζουν, οπότε είχα μόνο τη γεύση, η οποία μου άρεσε.
Αν είχα δοκιμάσει από κανένα Marlboro κόκκινο παίζει και να μην το είχα αρχίσει διότι δεν θα μου άρεσε.
Και ακόμα και τώρα, καπνίζω λόγω γεύσης/αρώματος (και γι'αυτό έχω μείνει στα πολύ ελαφριά, αν και κάνω αρκετά δυστυχώς), οπότε αυτό και ψήφισα.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 07:22, 20-03-08:

Εγώ το ξεκίνησα συστηματικά τις πρώτες μέρες μου στην Αθήνα ως φοιτήτρια..
Είχα έρθει από μια πολύ μικρή πόλη, χωρίς να έχω κανέναν μα κανέναν εδώ.. μαθήματα στη σχολή δε γινόταν λόγω καταλήψεων.. έτσι ένιωθα φρικτή μοναξιά ανακατεμένη με φόβο
Ήταν για ένα διάστημα η παρέα μου..
Η μοναξιά φυσικά έφυγε.... αλλά το τσιγάρο έμεινε!

Παράθεση

Klaus

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Klaus
Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 535 μηνύματα.

O Klaus έγραψε στις 08:30, 20-03-08:

Βασικά πάνω στο στρες των φοιτητικών εκλογών δεν θυμάμαι ακριβώς!Εκείνο που θυμάμαι ότι μετά πήρα πακέτο!

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 16:10, 20-03-08:

από καθαρή περιέργεια...simple as that... και μου έμεινε "κουσούρι" εδώ και πάνω από 10ετία πλέον...

Ελπίζω να καταφέρω να το κόψω λίαν συντόμως όμως...

Παράθεση

dalcfu

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dalcfu
H dalcfu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 50 μηνύματα.

H dalcfu έγραψε στις 00:32, 03-04-08:

Κάπνιζε η παρέα μου και είπα να δοκιμάσω κι εγώ να δω πώς είναι. Βασικά μου άρεσε στην αρχή που ψιλοζαλιζόμουν.

Παράθεση

commie

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη commie
H commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.

H commie έγραψε στις 01:09, 03-04-08:

Όταν ήμουν τρίτη γυμνασίου σε ένα party του σχολείου μου με κοροϊδευαν οι φίλες μου και έτσι είπα να δοκιμάσω ... τελικά συνεχίζω μέχρι τώρα.

Παράθεση

sugar555

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sugar555
H sugar555 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H sugar555 έγραψε στις 10:11, 12-04-08:

Στην κατάληψη στο λύκειο με την κολήτή μου.Από περιέργεια.

Παράθεση

Nininaou (Ρηνούλα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nininaou
H Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 635 μηνύματα.

H Nininaou μουντζούρωσε και έγραψε στις 13:05, 11-05-08:

Ψήφισα ψυχολογική κατάσταση.

Παράθεση

invalid (δεν είναι συνδεδεμένη)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη invalid
H δεν είναι συνδεδεμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 247 μηνύματα.

H invalid αντ έγραψε στις 13:46, 11-05-08:

Ήμουν φανατική αντικαπνίστρια μέχρι και το 3ο έτος, και κάποια στιγμή, χωρίς λόγο αποφάσισα να δοκιμάσω επειδή έτσι μου 'ρθε και μετά μου άρεσε. Curiosity killed the cat!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 13:58, 11-05-08:

Εγω δεν καπνιζω, αλλα μεμονομενα εχω δοκιμασει, χωρις ιδιετερο λογο. Την πρωτη φορα που καπνισα ητανε το καλοκαιρι, ειμασταν στο rockwave μεγαλη παρεα και ενας ειχε παρει πουρακια χωρις καπια γευση, και πες-πες ειπα "ε και δεν καπνιζω ενα να παει στο..." πειρα μερικες τζουρες αλλα δεν μπορουσα αυτην την αιστηση του καπνου που αφηνε μετα.
Μετα ξανακαπνισα ναργιλε μια φορα το καλοκαιρι, χωρις ιδιετερο λογο... Απλα ειπαμε "δεν παμε να κανουμε ναργιλε;" και επειδη δεν εχει την ξερη γευση του καπνου ειπα να δοκιμασω. Δεν με χαλασε, αλλα δεν ειχε και κατι ιδιετερο για να θελω να το ξανακανω, και αφου βλαπτει κιολας, πιος ο λογος να ασχολιθω; (και ας εχει ναργιλε ο πατερας μου... προτιμω να τον μυριζω παρα να τον καπνιζω).
Τελευτεα φορα ειμουν με εναν φιλο και συζηταγαμε για τα τσιγαρα, κουβεντα στη κουβεντα του λεω οτι τσιγαρο κανονικο δεν εχω καπνισει ποτε, και του ζηταω να μου δοσει να δω πως ειναι (δεν ξερω πως μου ηρθε) ε και μετα απο αυτο δεν ξανακαπνισα.

Παράθεση

ninaki (nina21)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ninaki
H nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια . Έχει γράψει 338 μηνύματα.

H ninaki Μπέμπη μου!!! Σε περιμένω... έγραψε στις 09:22, 12-05-08:

Κάπνιζα που και που στο σχολείο με τις φίλες μου κρυφά για να μην μας δουν οι καθηγητές στο γυμνάσιο!

Αλλά το άρχισα κανονικά στα 17,5 μου επειδή κάπνιζε και το αγόρι μου...
Σίγουρα μετά το sex είναι ό,τι καλύτερο...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

invalid (δεν είναι συνδεδεμένη)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη invalid
H δεν είναι συνδεδεμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 247 μηνύματα.

H invalid αντ έγραψε στις 15:50, 15-05-08:

+1 αλλά είναι πίκρα αν ο σύντροφός σου δεν καπνίζει

Παράθεση

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ]ifrit[
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,401 μηνύματα.

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε στις 12:47, 24-05-08:

Από καθαρή περιέργια, καβάτζωσα δυο τσιγάρα και πήγα και τα κάπνισα κάπου μόνος. Ζαλιζόμουν για ώρες. Απορώ πώς το συνέχισα. Ώρες-ώρες είμαστε πολύ βλάκες οι άνθρωποι.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MysteriousWoman (Ζέτα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη MysteriousWoman
H Ζέτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 23 μηνύματα.

H MysteriousWoman έγραψε στις 19:37, 03-06-08:

Από περιέργεια....

Δεν το παρακάνω όμως!

Έχω ιδιαίτερη προτίμιση στα Assos classic είτε slim είτε όχι, και μεγάααααλη αδυναμία στα πούρα!

Παράθεση

giannis.@ (ΓΙΑΝΝΗΣ)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη giannis.@
Ο ΓΙΑΝΝΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 23 μηνύματα.

O giannis.@ έγραψε στις 21:34, 11-06-08:

Απο εφηβικη βλακεια.στα 15.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorelai (Νατασα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorelai
H Νατασα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 99 μηνύματα.

H Lorelai έγραψε στις 12:55, 12-06-08:

Εγω ειχα την περιεργεια αλλα ειχα και τον φιλο μου ο οποιος γενικα δεν καπνιζει σπιτι κλπ, ουτε επαιρνε ποτε πακετο, και ενα βραδυ πηρε ενα και δοκιμασα κιεγω. Τωρα καπνιζουμε και οι 2 μονο οταν βγαινουμε εξω αλλα πρεπει και αυτο να κοπει xD

Παράθεση

spyros78

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη spyros78
Ο spyros78 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O spyros78 έγραψε στις 13:24, 12-06-08:

Ψήφισα και εγώ ψυχολογική κατάσταση. Ήμουν σε περίοδο εξετάσεων πάρα πολύ αγχωμενός. Το πρώτο μου τσιγάρο ήταν τράκα από συμμαθήτρια. Δε μπορώ να πω μου άρεσε.
12 χρόνια μετά συνεχίζω ακόμα να καπνίζω, δε μου κάνει αίσθηση ούτε το άρωμα ούτε η γεύση, δεν υπάχουν πλέον.Η ψυχολογική κατάσταση παραμένει πολύ δουλειά/πολύ διάβασμα/τρέξιμο-->άγχος, το τσιγάρο αποτελεί μια λυση, ένα τρόπο να ξεδώσεις λίγο, αλλά και μια άσχημη και επιβλαβής συνήθεια.
Προσπαθώ να το κόψω μόνος μου, είναι δύσκολο. Ούτε οι γιατροί ούτε οι φαρμακοποιοί μπορούν να σε βοηθήσουν να το κόψεις (έχω αρκετά παραδείγματα φίλων) η όλη προσπάθεια οφείλεται σε εμας και είναι καθαρά ψυχολογικό και εγκεφαλικό θέμα.
Δεν είμαι σε φάση να το κόψω τώρα.........δυστυχώς.

Παράθεση

Deicide (Γιάννης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Deicide
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 24 μηνύματα.

O Deicide Modenas rulez!!!!!!! έγραψε στις 15:39, 05-01-09:

Ήταν επιδή κάπνιζε μια κοπέλα που ζαχάρωνα πολύ και ζήλευα κάπως και είπα ας κάνω και γώ ένα(πακέτο).Στις πανελλήνιες 2 πακετάκια τα έκανα αλλά τώρα έπεσα στο 1.Δεν το έχω μετανιώσει μέχρι στιγμής

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 16:04, 05-01-09:

Εγώ, αν και αντικαπνίστρια, έχω δοκιμάσει κι έχω καπνίσει και πιο συστηματικά. Δοκίμασα στα 14, μέσω φίλων που το είχαν σύστημα, για λόγους περιέργειας. Σε όλη την εφηβεία έκανα κάμποσες φορές, μέσω φίλων. Όταν μπήκα στο πανεπιστήμιο έκανα συχνά τσιγάρα για λόγους που δεν έχω καταλάβει. Τώρα που το βλέπω από πιο μακριά νομίζω πως ήταν λόγοι ένταξης. Για να μην πω πως οι επιτυχίες μου στα φρικιά που μου άρεσαν τότε γινόντουσαν περισσότερες όταν κρατούσα τσιγάρο (κάτι που δείχνει πόσο επιφανειακά ήταν τα άτομα που λέω, αλλά κι εγώ). Καθώς το σκέφτομαι νομίζω πως το τσιγάρο με ανέβαζε, καθώς, ως κλασσικό αμήχανο κοριτσάκι, δεν ήξερα τι να κάνω με τα χέρια μου και το τσιγάρο ήταν λύση.

Η γεύση ποτέ δεν μου άρεσε και μετά τα 22 κατάλαβα πως δεν χρειάζομαι κάτι φτιαχτό για να αισθανθώ καλά, άρχισε να με ενδιαφέρει και περισσότερο η υγιεινή ζωή και πια όχι μόνο δεν καπνίζω, αλλά με ενοχλεί πολύ (αν κι έχω ανοχή).

Παράθεση

Dr No

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Dr No
Ο Dr No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 53 μηνύματα.

O Dr No έγραψε στις 17:03, 05-01-09:

Φοιτητης το ξεκίνησα γιατι εβλεπα τους φιλους μου να καπνιζουν και παρασυρθηκα. Βεβαια να πω την αλήθεια απο μικρος μου αρεσε να βλεπω τους αλλους να καπνιζουν και το αρωμα του καπνου. Ειχα την "ταση" με λιγα λογια... Τωρα το εχω μειωσει αισθητα σε σχεση με τοτε. (Αλλα δεν θελω να το κοψω μαρεσει )

Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 23:28, 05-01-09:

Μου άρεσε πάντα η μυρωδιά ενός πακέτου τσιγάρου και δε μ'ενοχλούσε ιδιαίτερα ο καπνός. Δοκίμασα από περιέργεια στο πρώτο έτος και παρόλο που δε με ενθουσίασε η πρώτη φορά, λόγω των αυτοκαταστροφικών τάσεων που είχα τότε, αποφάσισα να γίνω συστηματική καπνίστρια. Έλα όμως που δεν το σήκωνα. Επέμενα όμως, ένας ψυχαναγκασμός άλλο πράγμα, με αποκορύφωμα μία ημέρα να καπνίσω καπάκι τέσσερα -βαριά- τσιγάρα. Με 'πιασε αυτή η απαίσια ζάλη στη μέση του δρόμου και χρειάστηκα κανα εικοσάλεπτο για να συνέλθω. Έκτοτε με αρρωσταίνει η σκέψη και μόνο να ξαναδοκιμάσω. Παταγώδης αποτυχία δηλαδή, για καλό τουλάχιστον

Παράθεση

Tsipouro

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tsipouro
Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 917 μηνύματα.

O Tsipouro έγραψε στις 23:52, 05-01-09:

Εδώ και 3+ χρόνια δεν καπνίζω. Το άρχισα στη 3η γυμνασίου και το σταμάτησα στη 2α Λυκείου για λόγους υγείας (βρογχίτιδα). Τώρα γιατί το είχα αρχίσει... πρώτα απ' όλα η παρέα, το είχαμε αρχίσει όλοι μαζί... και η κλασσική καγκουριά και επιδειξιομανία που διακατέχει λίγο πολύ όλα τα 14-15χρονά...

Παράθεση

ΛΑΡΑ7427

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΛΑΡΑ7427
H ΛΑΡΑ7427 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.

H ΛΑΡΑ7427 έγραψε στις 23:53, 05-01-09:

Ηταν στη παρέα μεγαλύτερες φίλες που το δοκίμαζαν και μου έλεγαν πάρε ένα να δεις πως είναι. Με ενοχλεί ο καπνός, το έχω αραιώσει αρκετά και θέλω να το κόψω.

Παράθεση

chris663

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη chris663
Ο chris663 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O chris663 έγραψε στις 23:56, 05-01-09:

εγω παντως το απολαμβανω..
ισως να ακουγεται παραξενο.
Παντως 10 15 την ημερα ειναι απολαυση

Παράθεση

Dr No

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Dr No
Ο Dr No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 53 μηνύματα.

O Dr No έγραψε στις 17:47, 06-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από chris663
εγω παντως το απολαμβανω..
ισως να ακουγεται παραξενο.
Παντως 10 15 την ημερα ειναι απολαυση
Σε καταλαβαινω. Οταν θες τη "δοση σου" σε νικοτινη ειναι απόλαυση. Βεβαια ο αριθμος των τσιγαρων που απολαμβανεις/θες πραγματικα ποικιλει στο καθε ατομο αναλογα με τον οργανισμό του. Εγω απολαμβανω πολυ λιγοτερα απο 10-15 τη μερα. Και ειναι θεωρω πολυ σημαντικο να καπνιζεις μονο αυτα που θες πραγματικα, διοτι πολλα τσιγαρα τα καπνιζει καποιος χωρις να τα θελει. Απο συνηθεια και μονο. Αν το πολεμησει καποιος αυτο θα μειωσει δραστικα το τσιγαρο όπως π.χ εγω τον τελευταιο καιρο.

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 12:29, 09-02-09:

χμ... τη περιοδο των πανελληνιων το ξεκινησα τριτη λυκειου παρεα με τη κολλητη μου εννοειται! ε στην αρχη το χαμε δει στο χαβαλε μετα μας εκατσε... εγω δε μπορω να πω οτι καπνιζω πολυ... κανω ενα πακετο στισ 3 μερες μπορει και 4... μπορει μαλιστα να περασουν μερες και να μη νιωσω την αναγκη να κανω...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

@nt¤wnis|~|¤e (Αντώνης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη @nt¤wnis|~|¤e
Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 427 μηνύματα.

O @nt¤wnis|~|¤e έγραψε στις 21:08, 09-02-09:

Ξεκίνησα από περιστασιακές "τράκες", μετά αγόρασα δικό μου πακέτο και κάπνιζα ένα κάθε 3, 4 μέρες...έως και βδομάδα.
Βέβαια, ανέκαθεν ο οργανισμός μου δεν "σήκωνε" και πολλά πακέτα. Το ότι το ήξερα αυτό συνέβαλε σε μια ψευδαίσθησή μου ότι "μπορώ να καπνίζω για πάντα περιστασιακά, χωρίς να εξαρτηθώ ποτέ πραγματικά"... Ε, λοιπόν, ούτε που κατάλαβα πότε άρχισα να εξαρτιέμαι....
Νομίζω πως μεσολάβησαν κάποιες αγχώδεις περίοδοι (εξατάσεων π.χ...) κι από κει η συχνότητα έγινε 1 πακέτο ανα 2 ημέρες. Άντε καμιά φορά να έκανα και πακέτο την ημέρα όταν είχα πολύ άγχος, αλλά μέχρι εκεί... Σε κάθε περίπτωση, πάντως, τα περισσότερα δεν τα απολάμβανα πραγματικά.

Εδώ και μερικές βδομάδες το έχω μειώσει σε 1 πακετό ανα τριήμερο... Δεν ξέρω για πόσο θα το διατηρήσω αυτό... Αλλά τώρα τουλάχιστον καπνίζω λιγότερα και τα απολαμβάνω...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 22:37, 09-02-09:

Δεν καπνίζωι γιατί ποτέ δεν μου άρεσε.
Πριν χρόνια ξεκίνησα μαζί με έναν φίλο μου στην δουλειά, είχα τότε στενοχώριες με μια κοπέλα, καπνίζαμε την ίδια ώρα, τα ίδια τσιγάρα, το ίδιο διάστημα, ο φίλος μου το έμαθε εγώ δεν μπορούσα να το αντέξω.
Έτσι μου βγήκε σε καλό και δεν το βάζω πια στο στόμα μου, αλλά με ενοχλεί και όταν καπνίζει ο περίγυρός μου.

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 00:05, 10-02-09:

...η νικοτίνη!!!

Παράθεση

konstantinaki24 (Κωνσταντινα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη konstantinaki24
H Κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 21 μηνύματα.

H konstantinaki24 έγραψε στις 20:25, 16-02-09:

Εγω το ξεκινησα στα 17..Ακομα το θυμαμαι....Ημουν στις γυναικεις τουαλετες του σχολειου με τις συμμαθητριες μου και η Ανια μου λεει δεν κανεις ενα και εσυ?Ε και το αναψα...Ακομα τη θυμαμαι να λεει ρουφα το μεχρι κατω...Ε και μολις το εκανα κοντεψα να παθω συμφορηση απο το βηχαΖαλιστηκα και λεω εδω θα αφησω τα κοκαλακια μου.....Δυσυχως βεβαια στη πορεια το συνεχισα καθοτι ο τοτε boyfriend καπνιζε...Λαλακια το ξερω αλλα και τι να γινει....Το καλο ειναι πως προσπαθω να το κοψω φιλοι μου.....

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 09:17, 04-08-09:

Μία έρευνα που κάνει μία φοιτήτρια και μου προώθησαν.

Παράθεση

vasw29

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vasw29
H vasw29 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H vasw29 έγραψε στις 21:28, 01-03-10:

Καλησπερα παιδια, εγω προσπαθω να κοψω το καπνισμα και σκεφτηκα να αγορασω το ηλεκτρονικο τσιγαρο. παρακατω ειναι μερικες σελδιες που βρηκα πληροφοριες σχετικα με αυτο.
http://www.kansascity.com/105/story/1686810.html
http://www.reuters.com/article/idUSTRE60D5LW20100114
http://www.nytimes.com/2010/01/15/business/15smoke.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Electronic_cigarette
http://www.myhomework.gr/
http://www.kansascity.com/105/story/1686810.html
http://www.reuters.com/article/idUSTRE60D5LW20100114
http://www.officialwire.com/main.php...news&rid=55936
http://www.etsigaro.com/
http://info.cancerresearchuk.org/new...nic-cigarettes
http://www.officialwire.com/main.php...news&rid=51588
http://www.stopit.gr/
http://www.officialwire.com/main.php...news&rid=81919
http://www.onlineprnews.com/news/190...t-the-fda.html
http://www.greekspot.gr/
http://www.pegasusnews.com/news/2010...e-e-cigarette/
http://www1.voanews.com/zimbabwe/new...-82597057.html
http://www.legalnewsline.com/news/22...ultiple-fronts
http://en.wikipedia.org/wiki/Electronic_cigarette
http://www.ecigarettesnational.com/
http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/8467797.stm
http://money.cnn.com/news/newsfeeds/...re/0579996.htm
http://www.onlineprnews.com/news/189...ompetitor.html
αν ομως καποιος απο εσας εχει προσωπικη εμπειρια θα ηθελα να μου πει τη γνωμη του. ευχαριστω

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 22:07, 01-03-10:

Υπάρχουν αρκετές συζητήσεις εδώ στο Στέκι σχετικές με το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Ενδεικτικά μερικές:
Γενικά για το e-κάπνισμα
Ποιο το νόημα του e-καπνίσματος;
Για ποιους λόγους να πάρει κανείς ηλεκτρονικό τσιγάρο;
ΠΟΥ: Όχι στη χρήση των ηλεκτρονικών τσιγάρων;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,247 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 11:24, 02-03-10:

Στη Β' Γυμνασίου, είχα 3 φίλες που καπνιζαν και για να "κολλάω" μαζί τους το ξεκίνησα. Και καλά μαγκιά.

Παράθεση

_DORA_

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη _DORA_
H _DORA_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 136 μηνύματα.

H _DORA_ έγραψε στις 12:59, 02-03-10:

λοιπόν....βασικά ήθελα να δοκιμάσω στη γ' γυμνασίου...βέβαια δεν κατέβαζα το καπνό κάτω....όταν όμως κατάλαβα πως καπνίζουν κανονικά....άρχισα να κάνω μια στο τόσο...και τώρα κάνω μέχρι 3 τη βδομάδα...το θέμα είναι ότι δε θέλω να το κόψω. μ αρέσει και τόσο λίγο που καπνίζω δε μου κάνει κακό...

**θεωρώ μεγάλη βλακεία να καπνίζει κάποιος επειδή καπνίζει η παρέα του ή το αγόρι-κορίτσι του....δεν έχω ακούσει πιο χαζό πράγμα...

Παράθεση

helga

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη helga
H helga αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 48 μηνύματα.

H helga έγραψε στις 13:21, 02-03-10:

Για τον πιο ηλίθιο λόγο ....για ένα γκόμενο που κάπνιζε και μέσω αυτού τον πλησίασα ...τόσο χαζό.
Έκτοτε και μλέχρι σήμερα έιναι μεταξύ των λιγοστών καλών φίλων :-)

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 13:29, 02-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από _DORA_
λοιπόν....βασικά ήθελα να δοκιμάσω στη γ' γυμνασίου...βέβαια δεν κατέβαζα το καπνό κάτω....όταν όμως κατάλαβα πως καπνίζουν κανονικά....άρχισα να κάνω μια στο τόσο...και τώρα κάνω μέχρι 3 τη βδομάδα...το θέμα είναι ότι δε θέλω να το κόψω. μ αρέσει και τόσο λίγο που καπνίζω δε μου κάνει κακό...

**θεωρώ μεγάλη βλακεία να καπνίζει κάποιος επειδή καπνίζει η παρέα του ή το αγόρι-κορίτσι του....δεν έχω ακούσει πιο χαζό πράγμα...
Εξίσου χαζό είναι να πιστεύει κάποιος ότι με το να κάνει καπνίζει έστω 2-3 τη βδομάδα , ότι δε θα το αρχίσει κανονικά.
Κανείς δεν ξεκίνησε κάνοντας ένα πακέτο από την πρώτη μέρα/πρώτο μήνα.. και κανείς δεν είπε θέλω να γίνω καπνιστής!
Δοκιμή στη δοκιμή εθίστηκε.

Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 13:35, 02-03-10:

και κανείς δεν είπε θέλω να γίνω καπνιστής!
Εγώ που είπα απέτυχα παταγωδώς.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_DORA_

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη _DORA_
H _DORA_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 136 μηνύματα.

H _DORA_ έγραψε στις 21:35, 03-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ
Εξίσου χαζό είναι να πιστεύει κάποιος ότι με το να κάνει καπνίζει έστω 2-3 τη βδομάδα , ότι δε θα το αρχίσει κανονικά.
Κανείς δεν ξεκίνησε κάνοντας ένα πακέτο από την πρώτη μέρα/πρώτο μήνα.. και κανείς δεν είπε θέλω να γίνω καπνιστής!
Δοκιμή στη δοκιμή εθίστηκε.

βασικά είναι σημαντικό το να μπορείς να βάζεις όρια στον εαυτό σου...και εγώ εδώ και μήνες έχω μείνει στα 2-3 τη βδομάδα....οπότε αν δε θέλω δεν το αυξάνω..

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mefistofelis

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mefistofelis
Ο Mefistofelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 281 μηνύματα.

O Mefistofelis έγραψε στις 21:57, 03-03-10:

εγώ που καπνίζω περιστασιακά 1-2 τσιγάρα όποτε ξενυχτάω εδώ και 7 χρόνια γιατί δεν έχω εθιστεί ακόμα;

Παράθεση

Kate-Bender (KaTe)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kate-Bender
H KaTe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 217 μηνύματα.

H Kate-Bender Fear of the Dark έγραψε στις 17:01, 29-06-10:

εγω παλι δοκιμασα πρωτη φορα σε εξοδο...η αληθεια ηταν πως βαριομουν..και μια και καπνιζαν οι δυο φιλες μου ζητησα απο μια να μου δωσει να δοκιμασω στρυφτο...τον εβγαλα τον καπνο δεν πηγε στα πνευμονια μου Η αληθεια ειναι πως δεν καταλαβα πολλα γιατι μασουσα και τσιχλα..χαχαχ
Την δευτερη φορα δοκιμασα μονη μου τσιγαρο old navy και αυτο απο περιεργεια ,γιατι με την πρωτη οπως προανεφερα δεν ενιωσα κατι προσελκιστικο...πηγα λοιπον μονη μου σε απομερο μερος ...(μην με δει και κοσμος)..και καπνισα με την ησυχια μου.. Εντυπωσεις?? Δεν ξερω αν φταιει το τσιγαρο,παρολο που το καπνισα ολο δεν τρελαθηκα...Αυτην την φορα ενιωσα τον καπνο να κολλαει στα πνευμονια μου..και τα ματια μου να τσουζουν οσο μικραινε..αλλα δεν τα εβαλα κατω ...Εσπαζα το κεφαλι μου να καταλαβω τι αρεσει στους αλλους σε αυτο το συγκεκριμενο τσιγαρο..και αν πραγματικα αξιζει τον κοπο να πεθανει καποιος νωριτερα γι'αυτην την "απολαυση"..
Για να ειμαι ειλικρινης σκεφτομαι να ξαναδοκιμασω...αλλα οχι το συγκεκριμενο!!!
ΥΓ.ειναι δυναντον να νιωθω τα πνευμονια μου καπως αδυναμα υστερα απο ενα τσιγαρο??

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

KingFox

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη KingFox
Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 441 μηνύματα.

O KingFox Χαμογέλα! έγραψε στις 17:33, 11-11-10:

Δεν καπνίζω, αλλά θέλω να δω τα αποτελέσματα! Σε πηγάδι κατούρησα;

Παράθεση

black mamba (Φανή)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη black mamba
H Φανή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 38 μηνύματα.

H black mamba έγραψε στις 20:21, 17-11-10:

Λογος 1ος:Στο πανεπιστημιο!Δεν βρηκα ποτε την παρεα που επιθυμουσα -δεν ειμαι παραξενη απλα οντως δεν ετυχε- και ετσι το αρχισα απο "μοναξια" στη σχολη!
Λογος 2ος:Μετα ηταν κ λιγο αντιδραση!Για την οικογενεια μου ημουν η ησυχη,η χωρις φασαριες,η βολικη,, η κοπελα που δεν τους στεναχωρει ποτε, αυτη που πιεζεται πολλες φορες και δεν μιλαει κ καπου αυτο μου την εδωσε,αρχισα το καπνισμα δεν τους το εκρυψα και οταν ακουσα τη φραση "Δεν το περιμεναμε αυτο απο σενα" η χαρα μου ηταν απεριγραπτη!!!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    GoldenRose

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους