Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,074 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,655 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Η Γενιά του Εγώ

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 16:12, 24-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από epote
δηλαδη μου λες τωρα οτι οι γονεις σου ηταν στην ηληκια σου το 1946? Ειναι δηλαδη 88 ετων?
οφτοπικ αλλά σε ορισμένες περιοχές της επαρχίας - στην πλειοψηφία τους απομονωμένες- το ρεύμα έφτασε στη δεκαετία του 60.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δεσμώτης

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Δεσμώτης
Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 3,564 μηνύματα.

O Δεσμώτης έγραψε στις 16:14, 24-12-12:

όχι ρε para,

παρεξήγησες.

απλώς ο epote ανήκει στη γενιά του εμείς

μουαχαχχααχαχαχαχαχ

πανάθεμα σε με πέθανες.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δεσμώτης

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Δεσμώτης
Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 3,564 μηνύματα.

O Δεσμώτης έγραψε στις 22:36, 24-12-12:

μια φανταστική δήλωση από ένα φανταστικό γιούζερ:

epote: δεν έχω λεφτά να κερνάω ποτά, οπότε τις κερδίζω με μυικό σύστημα.

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 09:11, 25-12-12:

Ξέρω κι εγώ τέτοια άτομα. Δεν μας λες όμως αν κόβουν αποδείξεις.
Η δική μου εμπειρία λέει πως όχι μόνο δεν κόβουν, αλλά είναι και στο Κίνημα "Δεν Πληρώνω".
προφανως δεν κοβουν, αλλα αυτο δεν τους κανει κακους ανθρωπους η λαμογια, οχι περισοτερο η λιγοτερο απο οτι οποιονδηποτε αλλο που χρησημοποιει μαυρα χρηματα (ολους τους φοιτητες που κανουν ιδιαιτερα, παραδειγμα, καθαρηστριες που ζουν με 300 ε το μηνα κτλ κτλ)

epote: δεν έχω λεφτά να κερνάω ποτά, οπότε τις κερδίζω με μυικό σύστημα.
ρε μαν, επειδη τοσο σκυλιασμα εχω καιρο να δω, ειμαι περιεργος να σε γνωρισω, αληθεια, θα μου εκανες ποτε τετοια τιμη?

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 10:38, 25-12-12:

προφανως δεν κοβουν, αλλα αυτο δεν τους κανει κακους ανθρωπους η λαμογια, οχι περισοτερο η λιγοτερο απο οτι οποιονδηποτε αλλο που χρησημοποιει μαυρα χρηματα (ολους τους φοιτητες που κανουν ιδιαιτερα, παραδειγμα, καθαρηστριες που ζουν με 300 ε το μηνα κτλ κτλ)
Λαμόγια είναι οι γιατροί που απαιτούν φακελάκι 7000 ευρώ σε μια άνεργη, χωρισμένη μητέρα που πάσχει από καρκίνο.

Ως ένα βαθμό συμφωνώ μαζί σου, μαύρα τα παίρνουν, μαύρα τα δίνουν. Ο ιδιώτης που ζει στην Ελλάδα κινεί το μαύρο χρήμα εγχώρια, μέσα στη ντόπια αγορά. Οι εφοπλιστές, οι βιομήχανοι, οι πολυεθνικές, που όπως τα παίρνουν τα ευρώ σε μία νύχτα τα εξαφανίζουν, εκεί είναι το πρόβλημα.

Στην τελική δεν υπάρχουν άλλοι τρόποι να εισπράξει τους φόρους του το κράτος; Θα μπορούσε σταδιακά να επιβάλλει τις ηλεκτρονικές συναλλαγές - κυρίως σε θέματα νοσοκομείων, υγείας, ασφαλιστικής κάλυψης - με μία απλή κάρτα "στυλ ΑΤΜ". Θα μπορούσε να ελέγχει αποτελεσματικά το Πόθεν Έσχες. Θα μπορούσε να επιβάλλει αξιοκρατικούς ελέγχους και όχι "40-40-20". Θα μπορούσε να φορολογήσει τα περιουσιακά στοιχεία των off shore εντός Ελλάδας αλλά και τις συναλλαγές τους τη στιγμή που "πρωτο-φεύγει" το χρήμα. Θα μπορούσε να βάλει τέλος στο λαθρεμπόριο καυσίμων και καρτέλ του γάλακτος. Θα μπορούσε να εξαφανίσει εν μία νυχτή την απάτη με το transit εμπορευμάτων που κάνουν τα supermarket (και όχι μόνο).

Τόσα και τόσα....τα χαρτάκια των αποδείξεων μας μάραναν. Αλλά αν θέλανε τόσο πολύ να επιβάλλουν το σύστημα των αποδείξεων ας δίνανε σοβαρά κίνητρα προς αυτή την κατεύθυνση. Τώρα σε τιμωρεί αν δεν έχεις μαζέψει την απαιτούμενη χαρτούρα που φυσικά όλοι μαζεύουν συνεταιρικά ο ένας με τον άλλο και κανείς δεν μπορεί να το ελέγξει.

Αχρήματες συναλλαγές, ο μόνος σοβαρός τρόπος να τελειώνουμε με τη φοροδιαφυγή. Από την κάρτα σου κατευθείαν στην database του Υπουργείου Οικονομικών. Τέτοια συστήματα εφαρμόζονται εδώ και χρόνια στην Ευρώπη (όχι γενικευμένα γιατί κι αυτοί γουστάρουν τα παραθυράκια), εμείς εδώ στο κάρβουνο.

ρε μαν, επειδη τοσο σκυλιασμα εχω καιρο να δω, ειμαι περιεργος να σε γνωρισω, αληθεια, θα μου εκανες ποτε τετοια τιμη?
Θα με δεχτείτε και μένα στην παρέα;

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 12:15, 25-12-12:

Καλύτερα υγιές ΕΓΩ, παρά αρρωστημένο, κυνικό και πουλημένο ΕΜΕΙΣ όπως η γενιά των παπούδων τους ή των γονιών τους (δηλαδή η δική μας).

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 12:34, 25-12-12:

το υπερφουσκωμενο εγω δεν ειναι υγιες..
καπου στη μεση ειναι το καλυτερο
δεν ηταν οι παλιοι τελοιοι..

και αυτοι ηταν πιο ηθικοι γιατι δεν μπορουσαν να ειναι ανηθικοι,,λιγες εμπειριες μικροι κλειστοι κοσμοι
που μολις ανοιξαν τα πραγματα,,ειδαμε τι εκαναν..βγαζοντας απωθημενα,,
η γενια σημερα,,πρεπει να γινει καλυτερη ξεροντας τις προκλησεις,,καθαρα,,οχι κρυβομενη
κατι που εχει μεγαλυτερη αξια,,

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 16:14, 25-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
το υπερφουσκωμενο εγω δεν ειναι υγιες..
το υπερφουσκωμένο εγώ στην ελλάδα το έχουν πάντα οι τύποι που είναι "βασιλικότεροι του βασιλέως".
π.χ να είσαι δεξιός, να ψηφίζεις δαγκωτό σαμαρά, να θεωρείς τον στουρνάρα τον καλύτερο οικονομολόγο που έχει η χώρα, τον Βαρουφάκη πράκτορα του σόρος, να πιστεύεις ακόμα ότι το πολίτευμά μας είναι δημοκρατία και να μην διαβάζεις Δελαστίκ γιατί είναι αριστερός.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 16:16, 25-12-12:

δικιο εχεις..
υπάρχουν τετοιοι ανθρωποι?

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

O parafernalia έγραψε στις 16:25, 25-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
δικιο εχεις..
υπάρχουν τετοιοι ανθρωποι?
κι όμως υπάρχουν και είναι και καλοί άνθρωποι.
αν όμως κάνεις το λάθος και εκτεθείς σε συστημικούς κινδύνους (π.χ. δάνεια), η εγωτική σου συμπεριφορά μαζί με το φόβο και την ανασφάλεια που νιώθεις, γίνονται ένα εκρηκτικό κοκτέιλ που "εξωραΐζει" την ύπαρξή σου.

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 08:57, 28-12-12:

Λαμόγια είναι οι γιατροί που απαιτούν φακελάκι 7000 ευρώ σε μια άνεργη, χωρισμένη μητέρα που πάσχει από καρκίνο.
προσωπικα δεν το εχω δει να συμβαινει, και απο καρκινους αλλο τιποτα.

αλλα δεν αμφιβαλω οτι γινεται, ομως δεν ειναι κατι γενικευμενο, οχι το να παιρνουν φακελακια οι γιατροι του δημοσιου, αλλα να τα "απαιτουν" και να μην δινουν την απαραιτητη φροντιδα αν δεν τα παρουν.

μην ξεχνατε, οτι ενας γιατρος σε δημοσιο νοσοκομειο παιρνει 1600ε οταν ο αναλογος σε ιδιοτικο παει στα 5000+ και μπορει να εχει δικο του ιατριο και οτι ενας αναλογος στο εξωτερικο παει στα 10.000+.

για παραδειγμα ενα χειρουργειο τυπου ολικης υστερεκτομης αν το κανεις στο εξωτερικο θα κοστισει χωρις τη νοσηλεια κανα 100.000, εκ των οποιων τα περισοτερα ειναι του χειρουργου. Στην ελλαδα ειναι μεσα στον μισθο των 1600.

Και αυτο το λεω εχοντας χασει ανθρωπο απο καρκινο που θα μπορουσε να ειχε χειρουργηθει καλυτερα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 29-12-12 στις 19:53. Αιτία: split - offtopic
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Χαμένη γενιά - Από akikos
      Το θέμα έχει λάβει 10 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 17-07-17 στις 22:17.
    • Η γενιά μας - Από dimitra12345
      Το θέμα έχει λάβει 23 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 05-07-15 στις 21:47.
    • Γενιά του 97 - Από Σωτηρης13
      Το θέμα έχει λάβει 49 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ειδήσεις & Επικαιρότητα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 02-07-15 στις 12:15.
    • Η γενιά των 500 ευρώ - Από Μάτθα45561
      Το θέμα έχει λάβει 9 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 17-06-11 στις 14:47.
    • Η γενιά των 592 ευρώ - Από Boom
      Το θέμα έχει λάβει 21 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία TV Shows.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-11-10 στις 21:11.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους